Team Sportia Cup-prologen i Östersund
Här är resultaten från seniorklassernas prolog vid Team Sportia Cup-sprinten i fristil i Östersund idag.
D 21-
1 Daria Gaiazova 2 Club Nordique Mont Ste-Anne 02:33.81 0.00
=1 Elin Mohlin 11 Sollefteå Skidor IF 02:33.81 0.00
3 Jennie Öberg 4 Piteå Elit SK 02:34.11 0.30
4 Marika Sundin 8 Sollefteå Skidor IF 02:34.21 0.40
5 LINN SÖMSKAR 3 IFK Umeå 02:35.56 1.75
6 Chandra Crawford 7 Canmore Nordic Ski Club 02:36.30 2.49
7 Lina Korsgren 22 Falun Borlänge SK 02:37.05 3.24
8 Maria Nordström 21 Ulricehamns IF 02:37.40 3.59
9 Clara Auland 15 Sävast Ski Team IF 02:38.66 4.85
10 Mia Eriksson 10 Piteå Elit SK 02:38.85 5.04
11 Julia Svan 9 Vansbro AIK Skidklubb 02:39.04 5.23
12 Moa Larsson 13 Falun Borlänge SK 02:39.36 5.55
13 Sara Nordstrand 29 Hudiksvalls IF 02:40.85 7.04
14 Julia Jansson 19 Sollefteå Skidor IF 02:40.99 7.18
15 Maria Gräfnings 20 Falun Borlänge SK 02:41.01 7.20
16 Frida Hallquist 24 Åsarna IK 02:41.50 7.69
17 Merete MYRSETH 17 Strindheim IL 02:41.66 7.85
18 Lisa K Svensson 14 Åsarna IK 02:42.05 8.24
19 Emilie Cedervärn 31 Ulricehamns IF 02:42.20 8.39
20 Ida Indahl 28 Offerdals SK 02:42.51 8.70
21 SOFIE ELEBRO 33 IFK Umeå 02:42.59 8.78
22 Eva Svensson 12 IFK Mora SK 02:43.07 9.26
23 Sara Lindborg 23 Falun Borlänge SK 02:43.85 10.04
24 Sara Hallquist 54 Åsarna IK 02:44.13 10.32
25 Laila KVELI 63 Lierne IL 02:44.48 10.67
26 Emma Eriksson 16 Falun Borlänge SK 02:44.80 10.99
27 Emilia Lindstedt 30 Sundbybergs IK 02:44.97 11.16
28 TERESE ANDERSSON 18 IFK Umeå 02:45.85 12.04
29 Anna Wikström 56 IFK Mora SK 02:46.11 12.30
30 Maja Falk 65 Ulricehamns IF 02:46.72 12.91
31 Lisa Dahl 26 Offerdals SK 02:46.73 12.92
32 Isabella Dannberg 36 Högbo GIF 02:47.35 13.54
33 Maria Sundström 39 Strömnäs GIF 02:47.52 13.71
34 Emma Sjölander 41 Piteå Elit SK 02:47.69 13.88
35 Ida Lindkvist 38 IFK Mora SK 02:48.02 14.21
36 Jennie Jirhed 52 Östersunds SK 02:48.99 15.18
37 Frida Erkers 45 Sundbybergs IK 02:49.49 15.68
38 Lovisa Modig 40 Sävast Ski Team IF 02:49.85 16.04
39 Anniken JOERGENSEN 43 Inderoey Il 02:49.86 16.05
40 Agnes Åsander-Grahn 47 Hudiksvalls IF 02:49.96 16.15
41 Julie GAUSEN 50 Inderoey Il 02:50.37 16.56
42 Eva Johansson 55 Linköpings SK 02:50.54 16.73
43 Carolin Andersson 35 Gellivare Skidallians IK 02:50.83 17.02
44 Katja Schwartz 59 Åsarna IK 02:51.54 17.73
45 Emma Bergström 58 Kalix SK 02:52.15 18.34
46 Caroline Glännerud 49 Hudiksvalls IF 02:53.46 19.65
47 Madelene Norman 64 Graninge-Alliansen 02:53.78 19.97
48 Emma Ivarsson 34 Årsunda IF 02:54.95 21.14
49 Hanna Slotte 46 Falun Borlänge SK 02:55.05 21.24
50 Lovise GRAPE 44 Strindheim IL 02:55.44 21.63
51 Sofia Lindberg 42 Robertsfors IK 02:55.71 21.90
52 Lena Wiklund 48 Högbo GIF 02:56.79 22.98
53 Anna Janjons 57 Falun Borlänge SK 02:56.88 23.07
54 Katarina Olsson 51 Fränsta IK 02:56.94 23.13
55 Linda Andersson 61 Gellivare Skidallians IK 03:02.83 29.02
56 Lovisa Sundin 53 Delsbo IF 03:06.51 32.70
57 Magdalena Eliasson 60 Graninge-Alliansen 03:08.21 34.40
58 Helena Gustafsson 62 Täfteå IK 05:24.65 2:50.84
Ej placerade
Kod Namn Startnr Klubb
DNS Stina Nilsson 1 IFK Mora SK
DNS Magdalena Pajala 5 Piteå Elit SK
DNS Evelina Settlin 6 Hudiksvalls IF
DNS Johanna Meyer 25 Sollefteå Skidor IF
DNS Sanna Hallberg 27 Åsarna IK
DNS Hanna Erikson 32 Åsarna IK
DNS Maria Rydqvist 37 Älvdalens IF SK
H 21-
1 Anton Lindblad 104 Sollefteå Skidor IF 02:44.76 0.00
2 Johan Edin 102 IFK Mora SK 02:45.02 0.26
3 Gustav Nordström 111 Borås SK 02:45.21 0.45
4 Robin Bryntesson 105 Sollefteå Skidor IF 02:45.76 1.00
5 Carl Quicklund 113 Östersunds SK 02:45.85 1.09
6 Johan Westerlund 120 Piteå Elit SK 02:46.36 1.60
7 Simon Andersson 121 Falun Borlänge SK 02:46.51 1.75
8 Jens Eriksson 103 Dala-Floda IF 02:46.58 1.82
9 Martin Bergström 123 Piteå Elit SK 02:46.68 1.92
10 Peppe Femling 204 Högbo GIF 02:46.93 2.17
11 Anton Karlsson 115 Åsarna IK 02:47.34 2.58
12 Karl-Johan Dyvik 117 Falun Borlänge SK 02:47.95 3.19
13 MARKUS OTTOSSON 114 IFK Umeå 02:48.10 3.34
14 ERIK SILFVER 107 IFK Umeå 02:48.85 4.09
15 Gustav Eriksson 108 Falun Borlänge SK 02:48.93 4.17
16 Karl-Johan Westberg 109 Borås SK 02:49.10 4.34
17 Einar Flaktveit MOXNES 138 Tif Viking 02:49.86 5.10
18 Marcus Svelander 122 Åsarna IK 02:50.06 5.30
19 Viktor Brännmark 185 Bodens SK 02:50.07 5.31
20 Erik Oevsthus BAKKEJORD 124 Strindheim IL 02:50.10 5.34
21 ROBIN NORUM 110 IFK Umeå 02:50.18 5.42
=21 Jens Andersson 145 Kalix SK 02:50.18 5.42
23 Johannes Ringsby 162 SK Bore 02:50.60 5.84
24 Eirik LORENTSEN 112 Henning Skilag 02:50.64 5.88
25 Johan Eriksson 118 Åsarna IK 02:50.68 5.92
26 Anders Svanebo 141 Stockviks SF 02:51.04 6.28
27 Adrian Bergström 174 Bodens SK 02:51.06 6.30
28 Kalle Gräfnings 130 Falun Borlänge SK 02:52.41 7.65
=28 Karl Edenroth 163 Piteå Elit SK 02:52.41 7.65
30 Eirik MYSEN 177 Oseberg Skilag 02:52.62 7.86
31 Daniel Svensson 125 IFK Mora SK 02:52.78 8.02
32 Janis Paipals 171 LAT 02:53.23 8.47
33 Jesper Nelin 176 Hestra IF 02:53.31 8.55
34 Jesper Nyström 164 Falun Borlänge SK 02:53.49 8.73
35 Espen KVELI 133 Lierne IL 02:53.57 8.81
36 Morten VANNEBO 127 Il Varden 02:53.76 9.00
37 Adam Steen 134 Falun Borlänge SK 02:53.85 9.09
38 Mathias Jonasson 126 Östersunds SK 02:53.98 9.22
39 Jesper Arnesson 156 Borås SK 02:54.00 9.24
40 DAVID NORDSTRÖM 140 IFK Umeå 02:54.13 9.37
41 Bill Impola 128 SK Bore 02:54.53 9.77
42 Tobias Engblom 179 Stockviks SF 02:54.67 9.91
43 Mattias Bångman 147 Offerdals SK 02:54.75 9.99
44 David Frisk 131 IFK Mora SK 02:54.81 10.05
45 Niklas Niska 203 Bodens SK 02:54.92 10.16
46 JOHAN FORSBERG 116 IFK Umeå 02:55.12 10.36
47 Petter Soleng SKINSTAD 139 Vind IL 02:55.23 10.47
48 Patrik Johansson 135 IFK Skövde SK 02:55.38 10.62
49 Ole-marius BACH 119 Byaasen IL 02:55.59 10.83
50 Petter Toraas HALSETH 132 Steinkjer Skiklubb 02:55.61 10.85
51 Emil Ekman 143 Ulricehamns IF 02:55.74 10.98
52 Saevar Birgisson 142 Ulricehamns IF 02:55.79 11.03
53 Rasmus Hörnfeldt 137 Östersunds SK 02:55.89 11.13
54 Patrik Tallbom 146 Östersunds SK 02:56.44 11.68
55 Adam Larsson 129 Falun Borlänge SK 02:56.52 11.76
=55 Didrik FJELD 151 Oseberg Skilag 02:56.52 11.76
57 Simon Hallström 153 Idre SK 02:56.94 12.18
58 Joakim Engström 149 IFK Mora SK 02:57.13 12.37
59 Juris Germanis 188 LAT 02:57.49 12.73
60 Jonatan Thoresson 172 Östersunds SK 02:57.53 12.77
61 Eric Storvall 192 Täfteå IK 02:58.15 13.39
62 Gustav Nystedt 152 Stockviks SF 02:58.26 13.50
63 Anthony Sorsa 187 Gellivare Skidallians IK 02:58.86 14.10
64 Johan Lövgren 157 Vännäs SK 02:59.18 14.42
65 Fredrik Hansson 155 Lillhärdals IF 02:59.24 14.48
66 Anders Solin 154 IFK Mora SK 02:59.30 14.54
67 Bob Impola 202 SK Bore 02:59.72 14.96
68 Rasmus Blom 161 Högsäters GF 02:59.82 15.06
69 Adam Johansson 148 IFK Mora SK 03:00.16 15.40
70 Alexander Westberg 159 Borås SK 03:00.62 15.86
71 Harald Kempe 184 Tynderö IK 03:00.81 16.05
72 DANIEL HOLMGREN 175 IFK Umeå 03:01.35 16.59
73 Martin Bergqvist 173 Ekshärads SF 03:01.47 16.71
74 TOBIAS NILSSON 186 IFK Umeå 03:01.86 17.10
75 Emil Lagergren 180 Tynderö IK 03:02.09 17.33
76 Henrik Casserlund 166 Månkarbo IF 03:02.45 17.69
77 Johan Persson 193 Järpens SK 03:02.57 17.81
78 Marcus Johansson 136 Ulricehamns IF 03:02.71 17.95
79 Andre Larsson 183 Svegs IK 03:03.92 19.16
80 Erik Strindlund 170 Östersunds SK 03:03.97 19.21
81 Mikael Edström 167 Strömnäs GIF 03:04.16 19.40
82 Jimmy Emilsson 168 Offerdals SK 03:04.61 19.85
83 Henrik Fristedt 160 Högbo GIF 03:04.92 20.16
84 Albin Jonsson 181 Högbo GIF 03:05.92 21.16
85 Gustav Larsson 178 Hudiksvalls IF 03:06.18 21.42
86 Simon James PLATT 196 Lakeland Cross Country Ski Club 03:06.40 21.64
87 Victor Hallquist 190 Åsarna IK 03:07.81 23.05
88 Joakim Eriksson 169 IFK Mora SK 03:07.93 23.17
89 Niclas Eriksson 195 Hägglunds Ski Team SK 03:08.94 24.18
90 Carl Olander 189 IK Stern 03:09.20 24.44
91 Leandro Ribela 199 BRA 03:10.02 25.26
92 David Siebers 198 IK Hakarpspojkarna 03:15.20 30.44
93 Simon Svanebo 194 Tynderö IK 03:20.56 35.80
94 Henric Öberg 197 Strömnäs GIF 03:23.31 38.55
95 Alasdair TUTT 182 Birkebeiner Nordic Ski Club 03:27.61 42.85
96 Tobias Palolampi 200 Tynderö IK 03:31.43 46.67
97 Fabrizio Bourguignon 206 BRA 03:40.36 55.60
Ej placerade
Kod Namn Startnr Klubb
DNS Emil Jönsson 101 IFK Mora SK
DNS Andreas Myran STEEN 106 Leksvik IL
Kvartsfinaler D21
Kvartsfinal 1
Daria Gaiazova 1 Club Nordique Mont Ste-Anne
Mia Eriksson 10 Piteå Elit SK
Julia Svan 11 Vansbro AIK Skidklubb
Ida Indahl 20 Offerdals SK
Sofie Elebro 21 IFK Umeå
Maja Falk 30 Ulricehamns IF
Kvartsfinal 2
Marika Sundin 4 Sollefteå Skidor IF
Lina Korsgren 7 Falun Borlänge SK
Julia Jansson 14 Sollefteå Skidor IF
Merete Myrseth 17 Strindheim IL
Sara Hallquist 24 Åsarna IK
Emilia Lindstedt 27 Sundbybergs IK
Kvartsfinal 3
Linn Sömskar 5 IFK Umeå
Chandra Crawford 6 Canmore Nordic Ski Club
Maria Gräfnings 15 Falun Borlänge SK
Frida Hallquist 16 Åsarna IK
Laila Kveli 25 Lierne IL
Emma Eriksson 26 Falun Borlänge SK
Kvartsfinal 4
Elin Mohlin 2 Sollefteå Skidor IF
Clara Auland 9 Sävast Ski Team IF
Moa Larsson 12 Falun Borlänge SK
Emilie Cedervärn 19 Ulricehamns IF
Eva Svensson 22 IFK Mora SK
Anna Wikström 29 IFK Mora SK
Kvartsfinal 5
Jennie Öberg 3 Piteå Elit SK
Maria Nordström 8 Ulricehamns IF
Sara Nordstrand 13 Hudiksvalls IF
Lisa K Svensson 18 Åsarna IK
Sara Lindborg 23 Falun Borlänge SK
Terese Andersson 28 IFK Umeå
Kvarstfinaler H21
Kvartsfinal 1
Anton Lindblad 201 Sollefteå Skidor IF
Peppe Femling 210 Högbo GIF
Anton Karlsson 211 Åsarna IK
Erik Oevsthus Bakkejord 220 Strindheim IL
Robin Norum 221 IFK Umeå
Eirik Mysen 230 Oseberg Skilag
Kvartsfinal 2
Robin Bryntesson 204 Sollefteå Skidor IF
Simon Andersson 207 Falun Borlänge SK
Erik Silfver 214 IFK Umeå
Einar Flaktveit Moxnes 17 Tif Viking
Eirik Lorentsen 224 Henning Skilag
Adrian Bergström 227 Bodens SK
Kvartsfinal 3
Carl Quicklund 205 Östersunds SK
Johan Westerlund 206 Piteå Elit SK
Gustav Eriksson 215 Falun Borlänge SK
Karl-Johan Westberg 216 Borås SK
Johan Eriksson 225 Åsarna IK
Anders Svanebo 226 Stockviks SF
Kvartsfinal 4
Johan Edin 202 IFK Mora SK
Martin Bergström 209 Piteå Elit SK
Karl-Johan Dyvik 212 Falun Borlänge SK
Viktor Brännmark 219 Bodens SK
Jens Andersson 222 Kalix SK
Karl Edenroth 229 Piteå Elit SK
Kvartsfinal 5
Gustav Nordström 203 Borås SK
Jens Eriksson 208 Dala-Floda IF
Markus Ottosson 213 IFK Umeå
Marcus Svelander 218 Åsarna IK
Johannes Ringsby 223 SK Bore
Kalle Gräfnings 228 Falun Borlänge SK
Och här är juniorlandslaget 2024/2025
Svenska Skidförbundet längd presenterar tio lovande juniorer som är uttagna till Team Svenska Spel Juniorlandslaget 2024/2025. Med utbildning och utveckling i fokus påbörjas nu arbetet mot kommande vinter.
A-landslaget och Team BAUHAUS 2024/2025
Med ytterligare en rekordsäsong i bagaget är Svenska Skidförbundet längd nu redo att presentera landslagstrupperna inför 2024/2025. Totalt är 15 damer och 15 herrar uttagna och en del av A-landslaget och Team BAUHAUS, som nu påbörjar arbetet mot kommande vinter.
Ny metod förbättrar glidet för längdskidor
Och i Luleå utvecklas glidet med AI-baserad metod:
Forskare vid Luleå tekniska universitet har utvecklat en unik AI-baserad metod för att optimera glidet på längdskidor för olika förhållanden. Med hjälp av forskarnas metod kan elitåkarnas skidval, slipning och därmed kontaktzonen och trycket mot snön i skidspåret anpassas efter snö- och väderförhållanden redan innan skidorna testas inför loppet – något som ger förutsättningar för riktigt bra glid.
Matintalos hemlis gav succé i Falun
Finskt företag utvecklar revolutionerande skidor:
Johanna Matintalo gjorde sitt livs lopp i blöta förhållanden under världscupen i Falun den 16 mars. Hon var nära att vinna och blev bara slagen av landslagskollegan Kerttu Niskanen.
Bakom framgången låg enligt Matintalo en detalj som så här långt varit topp hemlig.
Skidskyttarnas A-landslag säsongen 2024/2025
En ny säsong står för dörren och det är dags att presentera årets A-landslag tillsammans med en ny satsning som går under namnet Elitidrottsmiljö Östersund.
Johanna Hagström vann i blågul trippel
Svenskorna dominerade i Bysprinten:
Dom svenska damerna dominerade totalt i lördagens Bysprinten i Mosjøen mitt i Norge. En sen tävling som har skapat mycket liv i staden och som också direktsändes på norska TV2.
Johanna Hagström vann finalen i ett starkt fält där fyra svenskor åkte in bland dom fem bästa.
Syskonen Andersson vann Trilleturen
Några håller igång säsongen så länge det går.
Under lördagen vann syskonen Ebba och Fredrik Andersson den 26,4 km långa Trilleturen i Trillevallen.
I herrklassen blev det dubbelseger till Piteå Elit före segraren i Vasaloppet.
”Supervallaren” Perry sparkas från landslaget
Det svenska längdlandslaget har haft problem med skidorna vid flera världscuptävlingar i vinter. Senast i finalen i Falun var det helt klart att man missat med vallningen.
Överraskande sparkas nu ”supervallaren” Perry Olsson, veteranen på 68 år som hämtades från det norska landslaget.
Väntade landslagsgrupper i Norge
Efter att det redan har skrivits om Johannes Høsflot Klæbo och Kristine Stavaas Skistads återkomst till landslagen i Norge så var det inga stora överraskningar när det norska skidförbundet presenterade sina landslagsgrupper inför nästa säsong under onsdagen.
Men ut åker två trotjänare på herrsidan.
Stina Nilsson satsar på Ski Classics
Byter sport igen, lämnar skidskyttet:
Stina Nilsson fortsätter att överraska. Nu meddelar den tidigare OS- och VM-segrarinnan på längdskidor att hon ger upp sin skidskytte-karriär och satsar på långloppen i Ski Classics.
Hon är redan upplockad av topplaget Team Ragde Charge som i året säsong tog tredubbelt i herrklassen.
Här är segrarna i vinterns Ski Classics
Norge tog över båda dom gula tröjorna i Ski Classics den här vintern. Medan Ida Dahl, Team Engcon och Emil Persson, Lager 157 var förra säsongens dominanter med svenskt pass gick årets segrar till Emilie Fleten, Team Ramudden och Johan Hoel, Team Ragde Charge.
Så här gick det i dom lika tävlingarna i vinterns långloppscup.
Ebba parkerade Frida i Fjälltopploppet
Det var aldrig någon tvekan i tungviktsduellen i Fjälltopploppet i Bruksvallarna. Ebba Andersson parkerade Frida Karlsson och alla andra och vann med tre och en halv minut.
Dessutom vann pojkvännen Gustaf Berglund herrklassen före klubbkompisen i IFK Mora Axel Jutterström.
Anna Svendsen avslutar sin karriär
Den norska landslagsåkaren Anna Svendsen, 34 avslutar sin karriär.
– Ett nytt kapitel i livet står för tur, skriver åkaren från Tromsö i norra Norge som nu börjar jobba som sjuksköterska.
Kristine Stavaas Skistad vänder om landslaget
Kristine Stavaas Skistad vänder och chockar skid-Norge med att gå in i landslaget. Det är bara ett par dagar sedan alla medier meddelade att sprintstjärnan fortsätter utanför landslaget.
Orsaken till att hon plötsligt ändrar sig är att hon får fortsätta köra sitt eget träningsupplägg med den personlige tränare Lage Sofienlund i klubben Konnerud IL utanför Drammen.
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.