Startlistor Idre-sprinten lördag
Här hittar du startlistorna för fristilssprinten på Idre Fjäll lördag. Kvalet drar igång redan klockan 09,00 och det gäller som vanligt att komma bland dom 30 bästa för att få åka vidare.
D21 och D19-20 har slagits ihop av arrangören och startlistor för ungdomsklasserna hittar du på Idre-Särna-tävlingarnas hemsida.
H 21- Sprint fri stil 1,3 km
1) ERIKSSON Jens Dala-Floda IF 09:00:00
2) LINDBLAD Anton Sollefteå Skidor IF 09:00:15
3) BRYNTESSON Robin Sollefteå Skidor IF 09:00:30
4) NORDSTRÖM Gustav Borås SK 09:00:45
5) KARLSSON Anton Åsarna IK 09:01:00
6) BELLINGHAM Phillip Birkebeiner Nordic Ski Club 09:01:15
7) WESTBERG Karl-Johan Borås SK 09:01:30
8) NORUM ROBIN IFK Umeå 09:01:45
9) ERIKSSON Johan Åsarna IK 09:02:00
10) HORYNA Ondrej Dukla Liberec 09:02:15
11) STEEN Adam Falun Borlänge SK 09:02:30
12) KLISZ Pawel LKS KLIMCZOK Bystra 09:02:45
13) RUUS Markus Åsarna IK 09:03:00
14) JONASSON Mathias Östersunds SK 09:03:15
15) RINGSBY Johannes SK Bore 09:03:30
16) SVENSSON Daniel IFK Mora SK 09:03:45
17) PETERS Kari LN 09:04:00
18) FRISK David IFK Mora SK 09:04:15
19) ARNESSON Jesper Borås SK 09:04:30
20) NELIN Jesper Hestra IF 09:04:45
21) GUSTAFSSON Victor IFK Mora SK 09:05:00
22) NYSTRÖM Jesper Falun Borlänge SK 09:05:15
23) THORN Gabriel Bengtsfors BOIS 09:05:30
24) ANDREÉ Fredrik Bengtsfors BOIS 09:05:45
25) JOHANSSON Adam IFK Mora SK 09:06:00
26) EKMAN Emil Ulricehamns IF 09:06:15
27) LAGESON Simon Åsarna IK 09:06:30
28) WATSON Callum Cooma Ski Club 09:06:45
29) JOHANSSON Patrik IFK Skövde SK 09:07:00
30) BURMAN Jens Åsarna IK 09:07:15
31) VAICIULIS Modestas LTU 09:07:30
32) JOHANSSON Emil IK Jarl Rättvik 09:07:45
33) SANDGREN Mikael IFK Mora SK 09:08:00
34) EMILSSON Håkan Offerdals SK 09:08:15
35) BÅNGMAN Mattias Offerdals SK 09:08:30
36) BLOM Rasmus SK Bore 09:08:45
37) FORSS Arvid Åsarna IK 09:09:00
38) BROFJÄRD Jesper Borås SK 09:09:15
39) JOHANSSON Markus Gillberga SK 09:09:30
40) SVENSSON Emil Åsarna IK 09:09:45
41) SUNNERBERG Stefan SK Ringen 09:10:00
42) FAHLÉN Tom Landsbro IF SK 09:10:15
43) HOLMGREN DANIEL IFK Umeå 09:10:30
44) HALLSTRÖM Simon Idre SK 09:10:45
45) ERIKSSON Joakim IFK Mora SK 09:11:00
46) HULGAARD Lasse Copenhagen Skiing club 09:11:15
47) JAKELIUNAS Lukas Sk Viesulas Anyksciai 09:11:30
48) ENBERG Anton Falun Borlänge SK 09:11:45
49) JONSSON Albin Högbo GIF 09:12:00
50) TROEEN Remi Vang Slf 09:12:15
51) NELIN Adam Hestra IF 09:12:30
52) AXELSSON Viktor Borås SK 09:12:45
53) LINDBLOM Hampus Åsarna IK 09:13:00
54) STROLIA Tautvydas Ignalina Ksc 09:13:15
55) ABRAHAMSSON Daniel Borås SK 09:13:30
56) KRISTINSSON Brynjar Ulricehamns IF 09:13:45
57) SUNESSON Måns Sellnäs IF 09:14:00
58) NIELSEN Ture Lange Ks 09:14:15
59) SVENSSON Emil Landsbro IF SK 09:14:30
60) ROEMER Tue Ks 09:14:45
61) ANDERSSON Rasmus Malungs IF 09:15:00
62) PETROVAS Daumantas Jurgis LTU 09:15:15
63) OLOFSSON David IFK Skövde SK 09:15:30
64) VOZKA Pavel Olfin Car - Vella Trutnov 09:15:45
65) OHLSTRÖM Erik IK Rex 09:16:00
66) VAITKUS Rokas LTU 09:16:15
67) SIMBERG Erik SK Bore 09:16:30
68) BLOHM Andreas Filipstads SF 09:16:45
69) SVENSSON Emil IFK Skövde SK 09:17:00
H 19-20 Sprint fri stil 1,3 km
73) THORN Viktor Ulricehamns IF 09:18:00
74) OTTOSSON Henrik Åsarna IK 09:18:15
75) BUSKQVIST Alfred IK Stern 09:18:30
76) PERSSON Anton SK Bore 09:18:45
77) TÄRNING Albin Falköpings AIK SK 09:19:00
78) JOHANSSON Lukas IK Jarl Rättvik 09:19:15
79) SUNDMAN Edvard Åsarna IK 09:19:30
80) HERMANSSON Pontus Ulricehamns IF 09:19:45
81) HERBERT Martin Sundbybergs IK 09:20:00
82) EKSTRÖM Axel Garphyttans IF 09:20:15
83) SVENSSON Andreas Ulricehamns IF 09:20:30
84) AXELSSON Olle Borås SK 09:20:45
85) SUOMI-OLSSON Oskar IFK Mora SK 09:21:00
86) HALLQUIST Gabriel Åsarna IK 09:21:15
87) SUNDSTRÖM Gustav Garphyttans IF 09:21:30
88) PERSSON Erik Borås SK 09:21:45
89) ENGSTRÖM Jonatan Borås GIF 09:22:00
90) SÖDERSTEN Daniel Orsa SK 09:22:15
91) DRUSYS Jaunius Sc Viesulas 09:22:30
92) RÖNNOLS Jens Sundbybergs IK 09:22:45
93) FINNSKOG Erik Tranemo IF Skidklubb 09:23:00
94) EKLÖF Johannes IF Hallby SOK 09:23:15
95) LARSSON Nico Bengtsfors BOIS 09:23:30
96) THOR Jesper Åsarna IK 09:23:45
97) ANDERSSON Gustav Landsbro IF SK 09:24:00
98) EDMAN Martin Eds SK 09:24:15
99) STONOR Eirik Ks 09:24:30
100) ÖSTLUND August Hedesunda IF 09:24:45
101) PERSSON Jonas Trönö IK 09:25:00
102) YOUNG Gregor GBR 09:25:15
103) KALLINGS Anders Visborgs OK 09:25:30
104) CAIRNS Sam GBR 09:25:45
105) NORDMARK Markus Nässjö Ski 09:26:00
H 17-18 Sprint fri stil 1,3 km
109) AFLODAL Gustav Sundbybergs IK 09:27:00
110) JACOBSSON Hugo Falun Borlänge SK 09:27:15
111) ERIKSSON Jonas Falun Borlänge SK 09:27:30
112) BJERNULF Tobias Sundbybergs IK 09:27:45
113) LINDKVIST Martin IFK Mora SK 09:28:00
114) SÅLDER Anton Älvdalens IF SK 09:28:15
115) JOHANSSON Gustav Ulricehamns IF 09:28:30
116) SJÖBERG Erik Eksjö SOK 09:28:45
117) EIDUKS Ralfs Aizkraukles Ss 09:29:00
118) ÅSLIN Filip Stockviks SF 09:29:15
119) HOLMBERG Ludvig Tranemo IF Skidklubb 09:29:30
120) JOHANSSON Ludwig Ulricehamns IF 09:29:45
121) LEANDER John Åsarna IK 09:30:00
122) PERSSON Adam Borås SK 09:30:15
123) LUNDQVIST Oskar Sellnäs IF 09:30:30
124) PERSSON Jonathan Domnarvets GOIF 09:30:45
125) SVENSSON Alexander Äspereds IF 09:31:00
126) LIEBACK Erik Ulricehamns IF 09:31:15
127) GIBB Duncan GBR 09:31:30
128) STRID Gabriel Sunne SLF 09:31:45
129) SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 09:32:00
130) THORN Erik Bengtsfors BOIS 09:32:15
131) PETTERSSON Rasmus Hägersta GF 09:32:30
132) JOHANSSON Alexander Älvdalens IF SK 09:32:45
133) LINDGREN Oscar Hägglunds Ski Team SK 09:33:00
134) SONDELL Lukas Hägglunds Ski Team SK 09:33:15
135) LARSSON Kevin Bengtsfors BOIS 09:33:30
136) WESTERLUND William Falu IK 09:33:45
137) PERSSON Petter Borås SK 09:34:00
138) BAJORAVICIUS Azuolas Sk Viesulas 09:34:15
139) JOHANSSON Martin Korsnäs IF SK 09:34:30
140) CARLING Albert Falu IK 09:34:45
141) JANSSON Eric Tranemo IF Skidklubb 09:35:00
142) FORSBERG Tom Zinkgruvans IF 09:35:15
143) JENSEN Peter Ks 09:35:30
144) HJALMARSSON Karl IK Stern 09:35:45
145) DANIELSON-FROST Oskar Dala-Järna IK 09:36:00
146) BERTHELSEN Mads Hannibal Kollund 09:36:15
147) ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 09:36:30
148) SÅNGBERG Emil Hudiksvalls IF 09:36:45
149) PALANDER Jonatan Sellnäs IF 09:37:00
150) PERSSON Albin Tranemo IF Skidklubb 09:37:15
151) WEEL ROSBO Joachim Ks 09:37:30
152) JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 09:37:45
D 21- Sprint fri stil 1,3 km
161) MOHLIN Elin Sollefteå Skidor IF 09:40:00
162) NORDSTRÖM Maria Ulricehamns IF 09:40:15
163) MUSGRAVE Rosamund GBR 09:40:30
164) SVAN Julia Vansbro AIK Skidklubb 09:40:45
165) JANSSON Julia Sollefteå Skidor IF 09:41:00
166) LOCKNER Jackline Hudiksvalls IF 09:41:15
167) LARSSON Moa Falun Borlänge SK 09:41:30
168) NORDSTRAND Sara Hudiksvalls IF 09:41:45
169) SVENSSON Lisa K Åsarna IK 09:42:00
170) CEDERVÄRN Emilie Ulricehamns IF 09:42:15
171) IVARSSON Emma Årsunda IF 09:42:30
172) HALLQUIST Frida Åsarna IK 09:42:45
173) HALLQUIST Sara Åsarna IK 09:43:00
174) ERKERS Frida Sundbybergs IK 09:43:15
175) ERIKSSON Hanna IFK Mora SK 09:43:30
176) HALE Sarah IFK Mora SK 09:43:45
177) HALE Sarah GBR 09:44:00
178) MOLANDER-KRISTIANSEN Moa Domnarvets GOIF 09:44:15
179) WADMAN Sara IFK Mora SK 09:44:30
180) JIRHED Jennie Östersunds SK 09:44:45
181) SUTRO Evelina IFK Mora SK 09:45:00
182) OLSSON Katarina Johannisbergs AIK 09:45:15
183) SJÖDÉN Lotten Älvdalens IF SK 09:45:30
184) JOHANSSON Angelica IFK Mora SK 09:45:45
185) BÖRJESJÖ Malin Sundbybergs IK 09:46:00
186) BJÖRNLINGER Karin Ulricehamns IF 09:46:15
187) BACKMAN Marika Hede SK 09:46:30
188) AUZINA Kitija Madona Bjss 09:46:45
189) SVENSSON Klara Äspereds IF 09:47:00
190) DAHLBERG Hanna Ulricehamns IF 09:47:15
191) GUNNARS Anna IFK Mora SK 09:47:30
192) BJERKE Frida Falköpings AIK SK 09:47:45
193) ÅSLUND Lina Hedesunda IF 09:48:00
194) ÅN GUNTERBERG Lovisa Ulricehamns IF 09:48:15
195) CATES Fern GBR 09:48:30
196) KOVALOVA Olga Kraslava Ss 09:48:45
197) STONOR Kristin Copenhagen Skiclub 09:49:00
198) SUGAREN Sigrid Roeros IL 09:49:15
199) STOLT Josefin SK Leksand 09:49:30
200) WIKLUND Lena Högbo GIF 09:49:45
201) SKOTTHEIM Johanna Sälens IF 09:50:00
D 17-18 Sprint fri stil 1,3 km
203) OLSSON Moa Vansbro AIK Skidklubb 09:50:30
204) RUUS Mathilda Åsarna IK 09:50:45
205) THALIN Emma Svegs IK 09:51:00
206) BACKÉN Emma Svegs IK 09:51:15
207) JONSSON Emma Åsarna IK 09:51:30
208) HALLQUIST Ida Åsarna IK 09:51:45
209) JOHANSSON Amanda Tranemo IF Skidklubb 09:52:00
210) HALLQUIST Ingrid Åsarna IK 09:52:15
211) JOHANSSON Jessica Falu IK 09:52:30
212) LINDQVIST Frida Hagfors SF 09:52:45
213) RAZGALE Krista Cesis Psk 09:53:00
214) WIIK Maja Tvärreds IF 09:53:15
215) ADOMONYTE Silvija Viesulas 09:53:30
216) ELLNESKOG Josefine IFK Skövde SK 09:53:45
217) SVÄRD Linnea Gävle SK 09:54:00
218) MELÉN Matilda Falu IK 09:54:15
219) MARKINHUHTA Hilma Göteborgs SK 09:54:30
220) LUNDGREN THOMSEN Sigrid Ks 09:54:45
221) FORSELL Madeleine Linköpings SK 09:55:00
222) LARSSON Emma Kvarnsvedens GOIF SK 09:55:15
223) MACLEAN Beth GBR 09:55:30
224) OLSSON Moa SK Bore 09:55:45
225) SUNDMAN Josefina Åsarna IK 09:56:00
226) SJÖDÉN Sanna Älvdalens IF SK 09:56:15
227) WESTH Moa SK Bore 09:56:30
228) SVENSSON Ellen Äspereds IF 09:56:45
229) SIMONSSON Amanda Lima IF 09:57:00
230) FURUNÄS Amelia IFK Grängesberg SK 09:57:15
231) PETERSON Frida Älvdalens IF SK 09:57:30
232) GRAY Lynne Huntly Nordic ski club 09:57:45
233) BERGLUND Agnes Ulricehamns IF 09:58:00
234) ANDERSSON Johanna Falu IK 09:58:15
235) MELIN Madelene Malungs IF 09:58:30
236) HAGSTRÖM Johanna Falköpings AIK SK 09:58:45
Väntade landslagsgrupper i Norge
Efter att det redan har skrivits om Johannes Høsflot Klæbo och Kristine Stavaas Skistads återkomst till landslagen i Norge så var det inga stora överraskningar när det norska skidförbundet presenterade sina landslagsgrupper inför nästa säsong under onsdagen.
Men ut åker två trotjänare på herrsidan.
Stina Nilsson satsar på Ski Classics
Byter sport igen, lämnar skidskyttet:
Stina Nilsson fortsätter att överraska. Nu meddelar den tidigare OS- och VM-segrarinnan på längdskidor att hon ger upp sin skidskytte-karriär och satsar på långloppen i Ski Classics.
Hon är redan upplockad av topplaget Team Ragde Charge som i året säsong tog tredubbelt i herrklassen.
Här är segrarna i vinterns Ski Classics
Norge tog över båda dom gula tröjorna i Ski Classics den här vintern. Medan Ida Dahl, Team Engcon och Emil Persson, Lager 157 var förra säsongens dominanter med svenskt pass gick årets segrar till Emilie Fleten, Team Ramudden och Johan Hoel, Team Ragde Charge.
Så här gick det i dom lika tävlingarna i vinterns långloppscup.
Ebba parkerade Frida i Fjälltopploppet
Det var aldrig någon tvekan i tungviktsduellen i Fjälltopploppet i Bruksvallarna. Ebba Andersson parkerade Frida Karlsson och alla andra och vann med tre och en halv minut.
Dessutom vann pojkvännen Gustaf Berglund herrklassen före klubbkompisen i IFK Mora Axel Jutterström.
Anna Svendsen avslutar sin karriär
Den norska landslagsåkaren Anna Svendsen, 34 avslutar sin karriär.
– Ett nytt kapitel i livet står för tur, skriver åkaren från Tromsö i norra Norge som nu börjar jobba som sjuksköterska.
Kristine Stavaas Skistad vänder om landslaget
Kristine Stavaas Skistad vänder och chockar skid-Norge med att gå in i landslaget. Det är bara ett par dagar sedan alla medier meddelade att sprintstjärnan fortsätter utanför landslaget.
Orsaken till att hon plötsligt ändrar sig är att hon får fortsätta köra sitt eget träningsupplägg med den personlige tränare Lage Sofienlund i klubben Konnerud IL utanför Drammen.
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.