Sensationellt kval av Maja Dahlqvist
I sin andra världscuptävling någonsin slog förstaårssenioren Maja Dahlqvist från Borlänge till med en sensationell 4:e plats i kvalet i Davos.
I fristilssprinten var det bara tre norska åkare som alla tog guld vid OS i Sochi före Maja, som vann JVM-stafetten ifjol.
Ingvild Flugstad Östberg, Marit Björgen och Maiken Caspersen Falla är kanske den starkaste trio man kan ha före sig i ett sådant kval. Falun-Borlänge-tjejen var slagen med 4,66 sekunder av Östberg, som var halvsekunden före Björgen.
Dom svenska damerna gjorde ett bra kval med Stina Nilsson och Ida Ingemarsdotter också bland dom 10 bästa.
Bland herrarna förlorade Sverige både Teodor Peterson och Marcus Hellner, men Johan Edin och Calle Halfvarsson var bland dom 10 bästa här. Federico Pellegrino från Italien var snabbast, men mest överraskande var kanske att hemmanationen Schweiz fick hela 5 åkare vidare - och ingen av dom heter Dario Cologna.
Damer, sprint/F prolog
1 17 3425410 ÖSTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR 2:34.46 0.00
2 23 1303777 BJÖRGEN Marit 1980 NOR 2:34.93 +0.47 3.65
3 26 3425365 FALLA Maiken Caspersen 1990 NOR 2:38.83 +4.37 33.95
4 53 3505800 DAHLQVIST Maja 1994 SWE 2:39.12 +4.66 36.20
5 14 3425275 BRUN-LIE Celine 1988 NOR 2:39.21 +4.75 36.90
6 4 3205224 KOLB Hanna 1991 GER 2:39.55 +5.09 39.54
7 35 3505754 NILSSON Stina 1993 SWE 2:39.70 +5.24 40.71
8 18 3505090 INGEMARSDOTTER Ida 1985 SWE 2:40.37 +5.91 45.91
9 40 3205225 ANGER Lucia 1991 GER 2:40.71 +6.25 48.56
10 10 3205075 HERRMANN Denise 1988 GER 2:41.06 +6.60 51.28
11 2 3425499 WENG Heidi 1991 NOR 2:41.25 +6.79 52.75
12 12 3565005 VISNAR Katja 1984 SLO 2:41.38 +6.92 53.76
13 25 3485342 DOTSENKO Anastasia 1986 RUS 2:41.48 +7.02 54.54
14 3 3485202 MATVEEVA Natalia 1986 RUS 2:41.51 +7.05 54.77
15 8 3505405 FALK Hanna 1989 SWE 2:41.56 +7.10 55.16
16 9 3565034 CEBASEK Alenka 1989 SLO 2:41.64 +7.18 55.78
17 36 3505217 KALLA Charlotte 1987 SWE 2:41.85 +7.39 57.41
18 31 3295167 VUERICH Gaia 1991 ITA 2:42.00 +7.54 58.58
19 20 3535124 SARGENT Ida 1988 USA 2:42.05 +7.59 58.97
20 1 3565002 FABJAN Vesna 1985 SLO 2:42.60 +8.14 63.24
21 39 3185168 NISKANEN Kerttu 1988 FIN 2:42.62 +8.16 63.40
22 37 3205176 RINGWALD Sandra 1990 GER 2:42.65 +8.19 63.63
23 30 3535304 CALDWELL Sophie 1990 USA 2:42.85 +8.39 65.18
24 46 3485717 SOBOLEVA Elena 1992 RUS 2:43.01 +8.55 66.42
25 6 3185256 PARMAKOSKI Krista 1990 FIN 2:43.07 +8.61 66.89
26 21 3425421 HAGA Ragnhild 1991 NOR 2:43.18 +8.72 67.75
27 28 3185137 KYLLOENEN Anne 1987 FIN 2:43.24 +8.78 68.21
28 22 1365857 RANDALL Kikkan 1982 USA 2:43.43 +8.97 69.69
29 38 3485032 KOROSTELEVA Natalia 1981 RUS 2:43.66 +9.20 71.47
30 16 3185004 SARASOJA-LILJA Riikka 1982 FIN 2:43.76 +9.30 72.25
31 32 3535320 BJORNSEN Sadie 1989 USA 2:43.77 +9.31 72.33
32 44 3435014 JASKOWIEC Sylwia 1986 POL 2:43.93 +9.47 73.57
33 41 3195115 AYMONIER Celia 1991 FRA 2:44.21 +9.75 75.75
34 13 3155249 NOVAKOVA Petra 1993 CZE 2:44.24 +9.78 75.98
35 42 3195056 JEAN Aurore 1985 FRA 2:44.28 +9.82 76.29
36 24 3185003 MALVALEHTO Mona-Lisa 1983 FIN 2:44.47 +10.01 77.77
37 48 3705003 PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK 2:44.67 +10.21 79.32
38 33 3565039 RAZINGER Nika 1993 SLO 2:44.81 +10.35 80.41
39 29 3515087 VAN DER GRAAFF Laurien 1987 SUI 2:45.02 +10.56 82.04
40 43 3105019 JONES Perianne 1985 CAN 2:45.16 +10.70 83.13
41 47 3505449 SÖMSKAR Linn 1989 SWE 2:45.20 +10.74 83.44
42 19 3425301 JOHAUG Therese 1988 NOR 2:45.80 +11.34 88.10
43 34 3535410 DIGGINS Jessica 1991 USA 2:46.13 +11.67 90.66
44 5 3485889 ROMANOVA Yulia 1993 RUS 2:46.62 +12.16 94.47
45 45 3195113 BUILLET Marion 1990 FRA 2:47.08 +12.62 98.04
46 15 3425397 HARSEM Kathrine Rolsted 1989 NOR 2:47.23 +12.77 99.21
47 50 3295144 DEBERTOLIS Ilaria 1989 ITA 2:47.41 +12.95 100.61
48 11 3425404 EIDE Mari 1989 NOR 2:47.64 +13.18 102.40
49 27 3295193 LAURENT Greta 1992 ITA 2:47.81 +13.35 103.72
50 49 1293107 BOEHLER Stefanie 1981 GER 2:47.95 +13.49 104.80
51 51 1373617 FESSEL Nicole 1983 GER 2:48.29 +13.83 107.45
52 58 3665023 KAMINSKAYA Valiantsina 1987 BLR 2:48.73 +14.27 110.86
53 7 3435001 KOWALCZYK Justyna 1983 POL 2:49.10 +14.64 113.74
54 68 3486077 REPNITSYNA Olga 1992 RUS 2:49.21 +14.75 114.59
55 56 3225005 MUSGRAVE Rosamund 1986 GBR 2:49.85 +15.39 119.56
56 55 3395010 PORMEISTER Piret 1985 EST 2:50.82 +16.36 127.10
57 54 3515112 STIFFLER Tatjana 1988 SUI 2:50.97 +16.51 128.27
58 61 3515184 VON SIEBENTHAL Nathalie 1993 SUI 2:51.34 +16.88 131.14
59 63 3295237 STUERZ Giulia 1993 ITA 2:51.46 +17.00 132.07
60 59 3535021 GREGG Caitlin 1980 USA 2:51.91 +17.45 135.57
61 65 3675029 STOYAN Anna 1993 KAZ 2:52.91 +18.45 143.34
62 66 3395058 RAJU Heidi 1990 EST 2:52.99 +18.53 143.96
63 64 1365178 BOTTOMLEY Esther 1983 AUS 2:53.58 +19.12 148.54
64 60 3535261 STEPHEN Elizabeth 1987 USA 2:53.64 +19.18 149.01
65 52 3295170 BAUDIN Francesca 1993 ITA 2:53.67 +19.21 149.24
66 62 3055085 SCHWARZ Nathalie 1993 AUT 2:53.76 +19.30 149.94
67 57 3515179 JAEGER Christa 1992 SUI 2:53.88 +19.42 150.87
68 69 3675036 MANDRIKA Olga 1993 KAZ 2:54.49 +20.03 155.61
69 67 3515119 IMOBERDORF Rahel 1986 SUI 2:55.06 +20.60 160.04
Herrar, spint/F prolog
1 7 3290326 PELLEGRINO Federico 1990 ITA 2:17.60 0.00
2 22 3421698 FOSSLI Sondre Turvoll 1993 NOR 2:18.52 +0.92 8.02
3 18 3420961 KROGH Finn Haagen 1990 NOR 2:18.64 +1.04 9.07
4 9 3420376 GLOEERSEN Anders 1986 NOR 2:19.69 +2.09 18.23
5 11 3420365 BRANDSDAL Eirik 1986 NOR 2:19.74 +2.14 18.66
6 10 3480021 PETUKHOV Alexey 1983 RUS 2:19.93 +2.33 20.32
7 1 3180221 JYLHAE Martti 1987 FIN 2:19.99 +2.39 20.84
8 32 3500409 EDIN Johan 1987 SWE 2:20.23 +2.63 22.94
9 4 3500664 HALFVARSSON Calle 1989 SWE 2:20.24 +2.64 23.02
10 53 3100097 VALJAS Len 1988 CAN 2:20.35 +2.75 23.98
11 35 3430103 STAREGA Maciej 1990 POL 2:20.62 +3.02 26.34
12 6 3420798 NORTHUG Tomas 1990 NOR 2:20.70 +3.10 27.03
13 27 3480280 MORILOV Nikolay 1986 RUS 2:20.81 +3.21 27.99
14 17 3180250 PENTSINEN Anssi 1986 FIN 2:20.85 +3.25 28.34
15 28 3530005 NEWELL Andrew 1983 USA 2:21.12 +3.52 30.70
16 15 3420239 NORTHUG Petter Jr. 1986 NOR 2:21.28 +3.68 32.09
17 37 3510207 KINDSCHI Joeri 1986 SUI 2:21.49 +3.89 33.92
18 91 3510351 FURGER Roman 1990 SUI 2:21.52 +3.92 34.19
19 20 3390003 KUMMEL Peeter 1982 EST 2:21.59 +3.99 34.80
20 46 3481163 RETIVYKH Gleb 1991 RUS 2:21.63 +4.03 35.15
21 33 3510451 SCHAAD Roman 1993 SUI 2:21.64 +4.04 35.23
22 26 3500259 JÖNSSON Emil 1985 SWE 2:21.65 +4.05 35.32
23 62 3510417 KAESER Erwan 1992 SUI 2:21.78 +4.18 36.45
24 12 3190255 GROS Baptiste 1990 FRA 2:21.84 +4.24 36.98
25 40 3190142 GAILLARD Cyril 1986 FRA 2:21.96 +4.36 38.02
26 58 3150035 KOZISEK Dusan 1983 CZE 2:21.99 +4.39 38.28
27 42 3510348 COLOGNA Gianluca 1990 SUI 2:22.02 +4.42 38.55
28 25 3420077 HATTESTAD Ola Vigen 1982 NOR 2:22.14 +4.54 39.59
29 38 3200210 EISENLAUER Sebastian 1990 GER 2:22.26 +4.66 40.64
30 30 3200014 WENZL Josef 1984 GER 2:22.41 +4.81 41.95
31 5 3420228 SUNDBY Martin Johnsrud 1984 NOR 2:22.47 +4.87 42.47
32 16 3050159 TRITSCHER Bernhard 1988 AUT 2:22.52 +4.92 42.91
33 82 3050180 BALDAUF Dominik 1992 AUT 2:22.58 +4.98 43.43
34 29 3480503 GAFAROV Anton 1987 RUS 2:22.61 +5.01 43.69
34 13 3190282 JAY Renaud 1991 FRA 2:22.61 +5.01 43.69
36 24 3480436 KRIUKOV Nikita 1985 RUS 2:22.70 +5.10 44.48
37 65 3100137 COCKNEY Jesse 1989 CAN 2:22.90 +5.30 46.22
37 19 3500330 PETERSON Teodor 1988 SWE 2:22.90 +5.30 46.22
39 2 3481539 USTIUGOV Sergey 1992 RUS 2:22.94 +5.34 46.57
40 72 3510023 COLOGNA Dario 1986 SUI 2:23.00 +5.40 47.09
41 34 3220002 MUSGRAVE Andrew 1990 GBR 2:23.01 +5.41 47.18
42 3 3180114 STRANDVALL Matias 1985 FIN 2:23.08 +5.48 47.79
43 47 3500625 NORDSTRÖM Gustav 1989 SWE 2:23.16 +5.56 48.49
44 51 3300373 MIYAZAWA Hiroyuki 1991 JPN 2:23.27 +5.67 49.45
45 8 3100110 HARVEY Alex 1988 CAN 2:23.28 +5.68 49.53
46 50 3190230 GOALABRE Paul 1991 FRA 2:23.46 +5.86 51.10
47 44 3290007 HOFER David 1983 ITA 2:23.70 +6.10 53.20
48 60 3500139 HELLNER Marcus 1985 SWE 2:23.74 +6.14 53.55
49 41 3180054 NOUSIAINEN Ville 1983 FIN 2:23.88 +6.28 54.77
50 71 3510428 HOESLI Corsin 1992 SUI 2:23.92 +6.32 55.12
51 45 3670000 CHEBOTKO Nikolay 1982 KAZ 2:23.99 +6.39 55.73
52 52 3190070 MIRANDA Cyril 1985 FRA 2:24.05 +6.45 56.25
53 39 3510377 HEDIGER Jovian 1990 SUI 2:24.07 +6.47 56.42
54 23 3180436 MIKKONEN Juho 1990 FIN 2:24.09 +6.49 56.60
55 59 3510366 SCHNIDER Ueli 1990 SUI 2:24.13 +6.53 56.95
56 14 3421320 IVERSEN Emil 1991 NOR 2:24.21 +6.61 57.65
57 36 3050043 WURM Harald 1984 AUT 2:24.41 +6.81 59.39
58 48 3220016 YOUNG Andrew 1992 GBR 2:24.79 +7.19 62.70
59 93 3100006 KERSHAW Devon 1982 CAN 2:25.16 +7.56 65.93
60 80 3510289 INNIGER Mathias 1988 SUI 2:25.26 +7.66 66.80
61 56 3040101 BELLINGHAM Phillip 1991 AUS 2:25.32 +7.72 67.33
62 64 3510416 SCHAAD Fabian 1992 SUI 2:25.52 +7.92 69.07
63 57 3530511 BJORNSEN Erik 1991 USA 2:25.96 +8.36 72.91
64 81 3510342 BAUMANN Jonas 1990 SUI 2:26.23 +8.63 75.26
65 94 3510361 PRALONG Candide 1990 SUI 2:26.32 +8.72 76.05
66 75 3290353 VIERIN Francois 1990 ITA 2:26.56 +8.96 78.14
67 61 3290245 NOECKLER Dietmar 1988 ITA 2:26.72 +9.12 79.53
68 49 3670049 VOLOTKA Denis 1985 KAZ 2:27.28 +9.68 84.42
69 69 3180535 NISKANEN Iivo 1992 FIN 2:27.35 +9.75 85.03
70 83 3660055 VORANAU Aliaksandr 1990 BLR 2:27.43 +9.83 85.73
71 68 3200241 BING Thomas 1990 GER 2:27.54 +9.94 86.69
72 73 3200356 DOBLER Jonas 1991 GER 2:27.67 +10.07 87.82
73 55 3510067 LECCARDI Valerio 1984 SUI 2:27.78 +10.18 88.78
74 85 3510479 RUEESCH Jason 1994 SUI 2:28.19 +10.59 92.35
75 70 3430197 MOTOR Konrad 1993 POL 2:28.30 +10.70 93.31
76 87 3670026 STAROSTIN Mark 1990 KAZ 2:28.31 +10.71 93.40
77 76 3390169 KILP Marko 1993 EST 2:28.37 +10.77 93.92
78 43 3150070 RAZYM Ales 1986 CZE 2:28.61 +11.01 96.02
79 74 3480317 TURYSHEV Sergey 1985 RUS 2:29.07 +11.47 100.03
80 79 3660065 SEMENOV Michail 1986 BLR 2:30.03 +12.43 108.40
81 78 3430136 GAZUREK Sebastian 1990 POL 2:30.34 +12.74 111.10
82 67 3560062 KLAVZAR Bostjan 1990 SLO 2:31.19 +13.59 118.52
83 77 3700049 MLYNAR Peter 1988 SVK 2:31.93 +14.33 124.97
84 84 3360000 PETERS Kari 1985 LUX 2:31.98 +14.38 125.41
85 86 3510472 BIELER Livio 1993 SUI 2:32.20 +14.60 127.33
86 66 3530530 HANNEMAN Reese 1989 USA 2:32.25 +14.65 127.76
87 95 3090024 TSINZOV Veselin 1986 BUL 2:32.51 +14.91 130.03
88 92 3040080 WATSON Callum 1989 AUS 2:34.37 +16.77 146.25
89 90 3700073 SEGEC Andrej 1994 SVK 2:35.18 +17.58 153.31
90 89 3670022 VELICHKO Yevgeniy 1987 KAZ 2:35.92 +18.32 159.77
91 88 3090121 GRIDIN Andrey 1988 BUL 2:36.08 +18.48 161.16
92 97 3090097 CHUCHUGANOV Yordan 1996 BUL 2:39.81 +22.21 193.69
93 96 3040098 BURSILL Jackson 1993 AUS 2:40.78 +23.18 202.15
94 54 3390055 SELLIS Siim 1987 EST 2:46.59 +28.99 252.82
Did not start
63 3150069 JAKS Martin 1986 CZE
31 3530120 HAMILTON Simeon 1987 USA
Did not finish
21 3420909 GOLBERG Paal 1990 NOR
Väntade landslagsgrupper i Norge
Efter att det redan har skrivits om Johannes Høsflot Klæbo och Kristine Stavaas Skistads återkomst till landslagen i Norge så var det inga stora överraskningar när det norska skidförbundet presenterade sina landslagsgrupper inför nästa säsong under onsdagen.
Men ut åker två trotjänare på herrsidan.
Stina Nilsson satsar på Ski Classics
Byter sport igen, lämnar skidskyttet:
Stina Nilsson fortsätter att överraska. Nu meddelar den tidigare OS- och VM-segrarinnan på längdskidor att hon ger upp sin skidskytte-karriär och satsar på långloppen i Ski Classics.
Hon är redan upplockad av topplaget Team Ragde Charge som i året säsong tog tredubbelt i herrklassen.
Här är segrarna i vinterns Ski Classics
Norge tog över båda dom gula tröjorna i Ski Classics den här vintern. Medan Ida Dahl, Team Engcon och Emil Persson, Lager 157 var förra säsongens dominanter med svenskt pass gick årets segrar till Emilie Fleten, Team Ramudden och Johan Hoel, Team Ragde Charge.
Så här gick det i dom lika tävlingarna i vinterns långloppscup.
Ebba parkerade Frida i Fjälltopploppet
Det var aldrig någon tvekan i tungviktsduellen i Fjälltopploppet i Bruksvallarna. Ebba Andersson parkerade Frida Karlsson och alla andra och vann med tre och en halv minut.
Dessutom vann pojkvännen Gustaf Berglund herrklassen före klubbkompisen i IFK Mora Axel Jutterström.
Anna Svendsen avslutar sin karriär
Den norska landslagsåkaren Anna Svendsen, 34 avslutar sin karriär.
– Ett nytt kapitel i livet står för tur, skriver åkaren från Tromsö i norra Norge som nu börjar jobba som sjuksköterska.
Kristine Stavaas Skistad vänder om landslaget
Kristine Stavaas Skistad vänder och chockar skid-Norge med att gå in i landslaget. Det är bara ett par dagar sedan alla medier meddelade att sprintstjärnan fortsätter utanför landslaget.
Orsaken till att hon plötsligt ändrar sig är att hon får fortsätta köra sitt eget träningsupplägg med den personlige tränare Lage Sofienlund i klubben Konnerud IL utanför Drammen.
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.