Så gick det i Folksam Cup
Runt 300 ungdomar tävlar i helgen i Folksam Cup-finalerna i Sveg för våra bästa 15- och 16-åringar. Här ser ni resultaten från lördagens individuella tävlingar där det blev många tuffa fighter, men i dom flesta klasserna höll sig favoriterna i toppen.
D15
1 Tilda Östberg 3 Dalarna 07:27 20:53.1 0.0
2 Tilde Bångman 2 Jämtland-Härjedalen 07:23 20:53.7 0.6
3 Moa Hansson 1 Småland 07:18 21:26.9 33.8
4 Elin Andersson 7 Jämtland-Härjedalen 07:36 21:31.3 38.2
5 Olivia Norberg 4 Norrbotten 07:30 21:37.2 44.1
6 Ida Lundgren 8 Västerbotten 07:40 21:41.2 48.1
7 Magdalena Nilsson 17 Västerbotten 07:58 21:41.7 48.6
8 Maja Årebäck 13 Västerbotten 07:46 21:44.1 51.0
9 Ida Andersson 5 Jämtland-Härjedalen 07:33 21:44.6 51.5
10 Linn Tapani 9 Dalarna 07:42 21:47.7 54.6
11 Josehanna Lundgren Wiksröm 6 Värmland 07:35 21:52.3 59.2
12 Gabriella Thors 11 Dalarna 07:44 22:02.0 1:08.9
13 Ella Georgsson 15 Gästrikland 07:53 22:05.2 1:12.1
14 Julia Nilsson 10 Jämtland-Härjedalen 07:43 22:08.8 1:15.7
15 Elsa Wallin 12 Gästrikland 07:45 22:12.4 1:19.3
16 Alva Sköld 14 Uppland 07:52 22:13.1 1:20.0
17 Nora Lignell 16 Medelpad 07:56 22:16.5 1:23.4
18 Linn Schogster 28 Västerbotten 08:20 23:04.9 2:11.8
19 Signe Svensson 21 Stockholm 08:06 23:06.2 2:13.1
20 Tove Pettersson 18 Östergötland 07:59 23:09.3 2:16.2
21 Tuva Persson 26 Västergötland 08:18 23:10.8 2:17.7
22 Elin Lindberg 20 Dalarna 08:06 23:13.6 2:20.5
23 Elsa Persson 25 Värmland 08:16 23:31.0 2:37.9
24 Linnea Johansson 40 Östergötland 08:34 23:31.2 2:38.1
25 Lisa Melén Olsson 33 Uppland 08:26 23:32.6 2:39.5
26 Ellen Blennow 31 Västergötland 08:25 23:36.7 2:43.6
27 Julia Johansson 42 Ångermanland 08:39 23:39.0 2:45.9
28 Rebecca Lekberg 35 Göteborg 08:28 23:39.5 2:46.4
29 Moa Karlsson 19 Gästrikland 08:05 23:40.7 2:47.6
30 Erika Österman 27 Uppland 08:18 23:43.5 2:50.4
31 Hanna Holmgren 24 Medelpad 08:15 23:45.9 2:52.8
32 Kerstin Näslund 38 Värmland 08:31 23:52.0 2:58.9
33 Ronja Andersdotter 39 Örebro län 08:33 24:01.3 3:08.2
34 Moa Backlund 29 Gästrikland 08:20 24:02.4 3:09.3
35 Julia Sjödin 34 Ångermanland 08:28 24:02.6 3:09.5
36 Alma Wilhelmsson 37 Västergötland 08:29 24:06.2 3:13.1
37 Amanda Hedström 41 Värmland 08:38 24:06.3 3:13.2
38 Felicia Norrby Rydin 36 Västergötland 08:28 24:06.6 3:13.5
39 Elin Edström 30 Ångermanland 08:25 24:16.0 3:22.9
40 Malin Hedström 23 Hälsingland 08:12 24:16.5 3:23.4
41 Tova Nyberg 44 Norrbotten 08:47 24:39.7 3:46.6
42 Elina Nilsson 43 Västerbotten 08:43 24:42.2 3:49.1
43 Sanna Sjöberg 47 Ångermanland 09:08 24:49.8 3:56.7
44 Jenny Edin 22 Medelpad 08:08 24:50.9 3:57.8
45 Ida Drugge 32 Norrbotten 08:26 24:55.0 4:01.9
46 Nelly Stenman 45 Norrbotten 08:58 25:36.0 4:42.9
47 Elsa Melin 50 Småland 09:17 25:47.7 4:54.6
48 Maja Eriksson 48 Gästrikland 09:15 25:53.3 5:00.2
49 Lovisa Persson 46 Bohuslän-Dal 09:00 26:49.6 5:56.5
50 Hilma Persson 51 Hälsingland 09:24 27:28.0 6:34.9
51 Minna Seger 49 Örebro län 09:15 27:46.2 6:53.1
52 Klara Bolin 53 Stockholm 10:08 29:07.9 8:14.8
53 Alva Jonsson 56 Uppland 10:58 30:17.9 9:24.8
54 Elisabeth Mikkelsen 55 Småland 10:28 30:40.7 9:47.6
H15
1 Pål Jonsson 72 Norrbotten 06:38 19:10.4 0.0
2 Alfred Eriksson 71 Dalarna 06:35 19:29.9 19.5
3 Elis Tingelöf 75 Ångermanland 06:45 19:37.7 27.3
4 Viktor Svensk 78 Dalarna 06:59 19:42.9 32.5
5 Mårten Gedda 83 Göteborg 07:05 19:43.3 32.9
6 Emil Simu 77 Norrbotten 06:59 19:43.4 33.0
7 Jesper Lindberg 76 Norrbotten 06:58 19:43.8 33.4
8 Robin Ivansson 79 Jämtland-Härjedalen 07:00 19:51.7 41.3
9 Isak Lieback 80 Västergötland 07:01 19:54.0 43.6
10 Hampus Bodin 88 Ångermanland 07:10 19:55.4 45.0
11 Joel Erntsson 91 Östergötland 07:11 19:59.2 48.8
12 George Ersson 74 Medelpad 06:44 20:00.7 50.3
13 Jakob Thelsén 93 Östergötland 07:18 20:03.1 52.7
14 Edvard Nilsson 86 Värmland 07:07 20:11.9 1:01.5
15 Eelis Murto 85 Norrbotten 07:06 20:13.1 1:02.7
16 Linus Rydin 82 Västergötland 07:04 20:31.7 1:21.3
17 Isak Seijsing 97 Ångermanland 07:22 20:32.3 1:21.9
18 Anton Mäkinen 81 Gästrikland 07:01 20:34.0 1:23.6
19 Benjamin Terent 90 Hälsingland 07:11 20:35.2 1:24.8
20 Albin Lundqvist 84 Värmland 07:05 20:35.3 1:24.9
21 Lucas Laagen 101 Västergötland 07:24 20:39.2 1:28.8
22 Arvid Schön 95 Uppland 07:20 20:39.3 1:28.9
23 Truls Gisselman 87 Hälsingland 07:07 20:43.1 1:32.7
24 Simon Strömberg 100 Västerbotten 07:24 20:45.9 1:35.5
25 Christoffer Eriksson 96 Värmland 07:21 20:57.0 1:46.6
26 Arvid Värmsjö 105 Värmland 07:33 20:57.4 1:47.0
27 Viktor Wiig 94 Medelpad 07:18 20:57.5 1:47.1
28 Erik Karlsson 122 Västerbotten 07:48 21:00.3 1:49.9
29 Fabian Csiky 110 Västerbotten 07:39 21:00.4 1:50.0
30 Oskar Åslund 92 Jämtland-Härjedalen 07:18 21:02.7 1:52.3
31 Karl Stark 111 Småland 07:40 21:08.9 1:58.5
32 Hugo Johnson 102 Värmland 07:26 21:11.5 2:01.1
33 Rickard Westin 120 Ångermanland 07:44 21:12.4 2:02.0
34 Erik Backlund 98 Västergötland 07:22 21:13.4 2:03.0
35 Per Jutterström 117 Dalarna 07:42 21:13.5 2:03.1
36 David Sjöberg 104 Uppland 07:31 21:15.3 2:04.9
37 Joel Wessman 99 Östergötland 07:23 21:16.2 2:05.8
38 Mattias Törnqvist 121 Örebro län 07:45 21:17.4 2:07.0
39 Erik Hennings 107 Jämtland-Härjedalen 07:36 21:18.5 2:08.1
40 Anton Karlsson 103 Bohuslän-Dal 07:29 21:34.0 2:23.6
41 Knut Vikström 119 Medelpad 07:44 21:39.8 2:29.4
42 Carl Hedin 123 Småland 07:53 21:44.1 2:33.7
43 Lucas Höiby 118 Göteborg 07:43 21:45.9 2:35.5
44 Elias Röstin 106 Stockholm 07:34 21:48.7 2:38.3
45 Oskar Persson 114 Göteborg 07:41 21:55.3 2:44.9
46 Melker Elofsson 116 Småland 07:42 22:06.8 2:56.4
47 Johannes Josefsson 113 Stockholm 07:41 22:18.6 3:08.2
48 Love Kreij 109 Medelpad 07:38 22:29.5 3:19.1
49 Erik Lindgren 115 Gästrikland 07:41 22:31.9 3:21.5
50 Adam Hodin 125 Gästrikland 07:59 22:33.9 3:23.5
51 Melwin Friis 126 Bohuslän-Dal 08:01 22:34.1 3:23.7
52 August Höglund 129 Småland 08:18 22:56.2 3:45.8
53 Nils Kylborn 127 Örebro län 08:06 23:12.1 4:01.7
54 Ask Abrahamsson 128 Göteborg 08:16 23:20.7 4:10.3
55 Hugo Hilmersson 124 Göteborg 07:56 23:39.6 4:29.2
56 Petter Jonsson 131 Göteborg 08:47 24:10.0 4:59.6
57 Arvid Andersson 133 Örebro län 08:49 24:12.2 5:01.8
58 Petter Bengtsson 130 Uppland 08:38 24:17.9 5:07.5
59 Ludwig Sandberg 132 Uppland 08:49 25:16.2 6:05.8
60 Ludwig Axelsson 134 Småland 09:03 26:28.1 7:17.7
61 Carl Svensson 135 Stockholm 09:35 26:44.1 7:33.7
D16
1 Katrin Sjödén 152 Dalarna 07:27 21:02.6 0.0
2 Olivia Alm 151 Norrbotten 07:24 21:02.7 0.1
3 Louise Lindström 153 Gästrikland 07:28 21:04.4 1.8
4 Lovisa Olsson 156 Ångermanland 07:43 21:46.6 44.0
5 Chanell Cranning Hillgren 157 Dalarna 07:43 21:48.5 45.9
6 Ebba Larsson 154 Norrbotten 07:32 21:51.4 48.8
7 Hanna Näslund 155 Jämtland-Härjedalen 07:37 21:56.3 53.7
8 Karin Petterson 158 Östergötland 07:44 22:04.3 1:01.7
9 Alicia Jansson 164 Värmland 07:56 22:17.7 1:15.1
10 Maria Novak 162 Jämtland-Härjedalen 07:55 22:18.0 1:15.4
11 Hanna Abrahamsson 160 Småland 07:50 22:18.9 1:16.3
12 Moa Majbäck 167 Norrbotten 08:00 22:23.8 1:21.2
13 Alice Hellström 159 Medelpad 07:46 22:25.7 1:23.1
14 Lina Andersson 166 Dalarna 08:00 22:30.8 1:28.2
15 Emma Jönsson 170 Jämtland-Härjedalen 08:07 22:32.9 1:30.3
16 Julia Albertsson 165 Jämtland-Härjedalen 08:00 22:40.9 1:38.3
17 Svea Holmbom 168 Norrbotten 08:01 22:50.4 1:47.8
18 Elin Schagerström 171 Örebro län 08:16 23:03.4 2:00.8
19 Klara Abrahamsson 169 Västerbotten 08:01 23:05.8 2:03.2
20 Frida Vikström 161 Medelpad 07:55 23:06.4 2:03.8
21 Johanna Johansson 163 Västergötland 07:55 23:08.9 2:06.3
22 Elsa Forsberg 175 Ångermanland 08:27 23:29.5 2:26.9
23 Hanna Thorn 177 Bohuslän-Dal 08:31 23:45.7 2:43.1
24 Maja Karlsson 172 Värmland 08:20 23:49.5 2:46.9
25 Johanna Ingard 173 Uppland 08:21 23:54.5 2:51.9
26 Johanna Nordkvist 180 Ångermanland 08:43 23:58.0 2:55.4
27 Louise Adolfsson 176 Värmland 08:29 24:18.8 3:16.2
28 Emma Olsson 178 Uppland 08:33 24:20.6 3:18.0
29 Sofia Johansson 179 Bohuslän-Dal 08:36 24:31.5 3:28.9
30 Maja Westh 174 Värmland 08:24 24:43.3 3:40.7
31 Axelina Jonsson 182 Dalarna 09:01 25:15.8 4:13.2
32 Johanna Dahl 185 Ångermanland 09:19 25:16.5 4:13.9
33 Kristina Fridman 181 Västerbotten 08:59 25:50.3 4:47.7
34 Jasmine Konradsson 184 Västerbotten 09:19 27:21.9 6:19.3
35 Engla Larsson 187 Gästrikland 09:40 27:32.6 6:30.0
36 Alma Haag 186 Småland 09:38 27:33.5 6:30.9
37 Michelle Björklin 188 Hälsingland 10:09 29:57.2 8:54.6
H16
1 Ossian Rosenberg 201 Jämtland-Härjedalen 06:23 18:39.7 0.0
2 Jesper Persson 206 Jämtland-Härjedalen 06:44 18:46.9 7.2
3 William Poromaa 203 Medelpad 06:37 18:56.7 17.0
4 Erik Engelin 205 Jämtland-Härjedalen 06:43 18:59.0 19.3
5 Jonathan Norder 211 Halland 06:47 18:59.4 19.7
6 Samuel Oscarsson 202 Dalarna 06:37 19:00.7 21.0
7 Anton Eriksson 208 Ångermanland 06:47 19:01.6 21.9
8 Gustav Kvarnbrink 209 Västerbotten 06:47 19:13.4 33.7
9 Simon Åstot 223 Västerbotten 07:00 19:16.1 36.4
10 William Schultz 217 Västerbotten 06:57 19:18.5 38.8
11 Filip Rosjö 218 Småland 06:58 19:18.9 39.2
12 Martin Mickels 204 Uppland 06:40 19:21.7 42.0
13 Anton Björk 213 Dalarna 06:52 19:23.9 44.2
14 Sven Leander 222 Jämtland-Härjedalen 06:59 19:26.4 46.7
15 Axel Eriksson 221 Dalarna 06:59 19:26.5 46.8
16 Harald Eklöf 230 Småland 07:04 19:36.1 56.4
17 Hugo Eriksson 207 Ångermanland 06:46 19:41.1 1:01.4
18 Simon Eriksson 219 Jämtland-Härjedalen 06:58 19:41.2 1:01.5
19 Malte Stefansson 220 Dalarna 06:58 19:42.7 1:03.0
20 Petter Dahl 212 Medelpad 06:48 19:46.7 1:07.0
21 Vilgot Lindh 225 Ångermanland 07:02 19:48.0 1:08.3
22 Johan Ekberg 215 Stockholm 06:54 19:49.6 1:09.9
23 Filip Öberg 216 Norrbotten 06:54 19:50.1 1:10.4
24 Edvin Quist Weghagen 227 Västergötland 07:03 19:52.2 1:12.5
25 Jonathan Nilsson 232 Bohuslän-Dal 07:05 19:53.8 1:14.1
26 Emil Hagström 214 Örebro län 06:52 19:54.1 1:14.4
27 Jakob Lindehag 226 Norrbotten 07:03 19:55.2 1:15.5
28 Linus Nilsson 236 Västerbotten 07:11 19:56.5 1:16.8
29 Alexander Gidlund 235 Ångermanland 07:10 20:03.4 1:23.7
30 Oscar Madsstuen 210 Halland 06:47 20:03.7 1:24.0
31 Mattis Brunström 224 Norrbotten 07:01 20:05.7 1:26.0
32 Adam Boman 228 Västergötland 07:03 20:06.0 1:26.3
33 Eric Granström 233 Norrbotten 07:07 20:08.4 1:28.7
34 Johan Lüning 231 Uppland 07:05 20:18.1 1:38.4
35 Albin Johansson 238 Östergötland 07:13 20:18.2 1:38.5
36 Nils Lundgren 237 Medelpad 07:12 20:28.6 1:48.9
37 Loke Östangård 229 Småland 07:04 20:36.9 1:57.2
38 Andreas Albinsson 234 Värmland 07:08 21:00.6 2:20.9
39 Alexander Lundstein 239 Uppland 07:19 21:01.9 2:22.2
40 Oskar Ahnbrink 240 Stockholm 07:21 21:03.3 2:23.6
41 Emil Logård 244 Hälsingland 07:48 21:44.3 3:04.6
42 Ivar Westin 242 Göteborg 07:34 22:00.0 3:20.3
43 Thomas Fällgren 246 Värmland 08:03 22:18.7 3:39.0
44 Peter Hörstedt 241 Västergötland 07:29 22:24.3 3:44.6
45 Axel Åslund 243 Gästrikland 07:42 22:39.4 3:59.7
46 Anton Andersson 245 Örebro län 08:01 23:16.1 4:36.4
47 Klas Johansson 248 Västergötland 08:16 23:24.3 4:44.6
48 Oskar Hammarström 247 Hälsingland 08:07 23:27.3 4:47.6
49 David Sundqvist 250 Uppland 08:26 24:27.3 5:47.6
50 Philip Gustafsson 251 Småland 08:40 24:56.8 6:17.1
51 Erik Wagne 249 Östergötland 08:24 25:05.6 6:25.9
52 Fabian Flaa 253 Småland 09:57 26:22.8 7:43.1
53 Linus Dudal 252 Örebro län 09:13 26:39.5 7:59.8
Och här är juniorlandslaget 2024/2025
Svenska Skidförbundet längd presenterar tio lovande juniorer som är uttagna till Team Svenska Spel Juniorlandslaget 2024/2025. Med utbildning och utveckling i fokus påbörjas nu arbetet mot kommande vinter.
A-landslaget och Team BAUHAUS 2024/2025
Med ytterligare en rekordsäsong i bagaget är Svenska Skidförbundet längd nu redo att presentera landslagstrupperna inför 2024/2025. Totalt är 15 damer och 15 herrar uttagna och en del av A-landslaget och Team BAUHAUS, som nu påbörjar arbetet mot kommande vinter.
Ny metod förbättrar glidet för längdskidor
Och i Luleå utvecklas glidet med AI-baserad metod:
Forskare vid Luleå tekniska universitet har utvecklat en unik AI-baserad metod för att optimera glidet på längdskidor för olika förhållanden. Med hjälp av forskarnas metod kan elitåkarnas skidval, slipning och därmed kontaktzonen och trycket mot snön i skidspåret anpassas efter snö- och väderförhållanden redan innan skidorna testas inför loppet – något som ger förutsättningar för riktigt bra glid.
Matintalos hemlis gav succé i Falun
Finskt företag utvecklar revolutionerande skidor:
Johanna Matintalo gjorde sitt livs lopp i blöta förhållanden under världscupen i Falun den 16 mars. Hon var nära att vinna och blev bara slagen av landslagskollegan Kerttu Niskanen.
Bakom framgången låg enligt Matintalo en detalj som så här långt varit topp hemlig.
Skidskyttarnas A-landslag säsongen 2024/2025
En ny säsong står för dörren och det är dags att presentera årets A-landslag tillsammans med en ny satsning som går under namnet Elitidrottsmiljö Östersund.
Johanna Hagström vann i blågul trippel
Svenskorna dominerade i Bysprinten:
Dom svenska damerna dominerade totalt i lördagens Bysprinten i Mosjøen mitt i Norge. En sen tävling som har skapat mycket liv i staden och som också direktsändes på norska TV2.
Johanna Hagström vann finalen i ett starkt fält där fyra svenskor åkte in bland dom fem bästa.
Syskonen Andersson vann Trilleturen
Några håller igång säsongen så länge det går.
Under lördagen vann syskonen Ebba och Fredrik Andersson den 26,4 km långa Trilleturen i Trillevallen.
I herrklassen blev det dubbelseger till Piteå Elit före segraren i Vasaloppet.
”Supervallaren” Perry sparkas från landslaget
Det svenska längdlandslaget har haft problem med skidorna vid flera världscuptävlingar i vinter. Senast i finalen i Falun var det helt klart att man missat med vallningen.
Överraskande sparkas nu ”supervallaren” Perry Olsson, veteranen på 68 år som hämtades från det norska landslaget.
Väntade landslagsgrupper i Norge
Efter att det redan har skrivits om Johannes Høsflot Klæbo och Kristine Stavaas Skistads återkomst till landslagen i Norge så var det inga stora överraskningar när det norska skidförbundet presenterade sina landslagsgrupper inför nästa säsong under onsdagen.
Men ut åker två trotjänare på herrsidan.
Stina Nilsson satsar på Ski Classics
Byter sport igen, lämnar skidskyttet:
Stina Nilsson fortsätter att överraska. Nu meddelar den tidigare OS- och VM-segrarinnan på längdskidor att hon ger upp sin skidskytte-karriär och satsar på långloppen i Ski Classics.
Hon är redan upplockad av topplaget Team Ragde Charge som i året säsong tog tredubbelt i herrklassen.
Här är segrarna i vinterns Ski Classics
Norge tog över båda dom gula tröjorna i Ski Classics den här vintern. Medan Ida Dahl, Team Engcon och Emil Persson, Lager 157 var förra säsongens dominanter med svenskt pass gick årets segrar till Emilie Fleten, Team Ramudden och Johan Hoel, Team Ragde Charge.
Så här gick det i dom lika tävlingarna i vinterns långloppscup.
Ebba parkerade Frida i Fjälltopploppet
Det var aldrig någon tvekan i tungviktsduellen i Fjälltopploppet i Bruksvallarna. Ebba Andersson parkerade Frida Karlsson och alla andra och vann med tre och en halv minut.
Dessutom vann pojkvännen Gustaf Berglund herrklassen före klubbkompisen i IFK Mora Axel Jutterström.
Anna Svendsen avslutar sin karriär
Den norska landslagsåkaren Anna Svendsen, 34 avslutar sin karriär.
– Ett nytt kapitel i livet står för tur, skriver åkaren från Tromsö i norra Norge som nu börjar jobba som sjuksköterska.
Kristine Stavaas Skistad vänder om landslaget
Kristine Stavaas Skistad vänder och chockar skid-Norge med att gå in i landslaget. Det är bara ett par dagar sedan alla medier meddelade att sprintstjärnan fortsätter utanför landslaget.
Orsaken till att hon plötsligt ändrar sig är att hon får fortsätta köra sitt eget träningsupplägg med den personlige tränare Lage Sofienlund i klubben Konnerud IL utanför Drammen.
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.