Mobile Version
Desktop Version
MARIT BJØRGEN var överlägsen på 5 km fristil vid norska mästerskapen under fredagen och tog sitt NM-guld nummer 20. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com
MARIT BJØRGEN var överlägsen på 5 km fristil vid norska mästerskapen under fredagen och tog sitt NM-guld nummer 20. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com

225 damer fullföljde NM över 5 km:

Marit Bjørgen tog guld nummer 20

Marit Bjørgen tyckte det gick tungt under fredagens norska mästerskap över 5 km fristil i Gålå norr om Lillehammer. Men det räckte ändå till en överlägsen seger.
Det var faktisk skiddrottningens 20:e NM-guld och 37-åringen satsar nu vidare mot OS i Pyeongchang 2018.

 

Och med några av dom övriga landslagsdamerna borta - som Ingvild Flugstad Østberg, Heidi Weng och Astrid Uhrenholdt Jacobsen - blev det flera överraskningar i listan.
Kari Øyre Slind har inte synts så mycket i toppen på slutet av säsongen, men hon fixade nu silvret knappa 23 sekunder efter Bjørgen på den ovanliga distansen 5 km fristil.
Bronset gick till U23-åkaren Tiril Udnes Weng, som under torsdagen vann NM-guld i teamsprint tillsammans med tvillingsyrran Lotta, som nu var 7:a.
En annan U23-åkare var Thea Krokan Murud på 4:e plats. Alla stod dock i skuggan av skiddrottningen Marit Bjørgen.
Lika imponerande som hennes lopp var antalet deltagare. 225 damer tog sig i mål på 5 km fristil, så dom som frågar varför Norge är bäst i längdåkning bör ta en titt på bredden. Det att jämföras med SM-tävlingarna där det på vissa distanser bara är ett drygt 40-tal åkare till start.

DAMER, 5 km/F      
 1 BJOERGEN Marit  1980   0:12:04.4 0
 2 SLIND Kari Oeyre  1991   0:12:27.2  +22.8
 3 WENG Tiril Udnes  1996   0:12:30.9  +26.5
 4 MURUD Thea Krokan  1994   0:12:45.5  +41.1
 5 JOHANSEN Marte Maehlum  1997   0:12:47.9  +43.5
 6 FENNE Hilde  1993   0:12:48.5  +44.1
 7 WENG Lotta Udnes  1996   0:12:49.8  +45.4
 8 HARSEM Kathrine Rolsted  1989   0:12:53.9  +49.5
 9 BOSTAD Guro  1996   0:12:54.0  +49.6
 10 KALVAA Anne Kjersti  1992   0:12:55.5  +51.1
 11 MYHRE Julie  1996   0:12:55.8  +51.4
 12 SLIND Silje Oeyre  1988   0:12:56.3  +51.9
 13 EIDE Mari  1989   0:12:56.9  +52.5
 14 HEIMDAL Lovise  1995   0:12:58.4  +54.0
 15 BJOERNSGAARD Marthe  1993   0:13:03.7  +59.3
 16 SVENKERUD Berthe Annette  1985   0:13:06.1  +1:01.7
 17 MOGSTAD Berit  1993   0:13:06.3  +1:01.9
 18 KRISTOFFERSEN Marthe  1989   0:13:08.9  +1:04.5
 19 GUSSIAAS Mari Stoeen  1994   0:13:11.1  +1:06.7
 20 SMEDAAS Magni  1995   0:13:11.8  +1:07.4
 21 HUBER Marion Roenning  1991   0:13:12.5  +1:08.1
 22 MYHRVOLD Mathilde  1998   0:13:15.1  +1:10.7
 23 SKAANES Marte  1996   0:13:17.6  +1:13.2
 24 OEVREBUST Martine Lorgen  1997   0:13:20.9  +1:16.5
 25 BIRKELAND Fanny Horn  1988   0:13:21.5  +1:17.1
 26 KARSET Marthe Kristine Hafsahl  1985   0:13:22.3  +1:17.9
 27 ROENNING Ragnhild  1999   0:13:22.8  +1:18.4
 28 WANGENSTEEN Maren  1991   0:13:24.9  +1:20.5
 29 DRIVENES Julie Bjervig   1999   0:13:25.1  +1:20.7
 30 HARVIKEN Johanne Hauge  1997   0:13:26.0  +1:21.6
 31 KVAALE Barbro  1992   0:13:27.2  +1:22.8
 32 THEODORSEN Silje  1994   0:13:27.5  +1:23.1
 33 TJETLAND Renate Bergset  1994   0:13:29.7  +1:25.3
 34 KAASEN Agnethe  1997   0:13:29.8  +1:25.4
 35 SKJOLDLI Emma  1999   0:13:33.6  +1:29.2
 36 KNUDSEN Tiril Liverud  1998   0:13:33.8  +1:29.4
 37 ERDAL Karoline  1997   0:13:34.5  +1:30.1
 38 JOHANSEN Lone  1998   0:13:35.0  +1:30.6
 39 FLETEN Emilie  1992   0:13:35.7  +1:31.3
 40 SEIERSTAD Dorthe Ballangrud  1999   0:13:35.8  +1:31.4
 41 MCDERMOTT Cambria  1993   0:13:36.0  +1:31.6
 42 SIMPSON-LARSEN Karoline  1997   0:13:37.0  +1:32.6
 43 MATHISEN Ingrid  1996   0:13:37.2  +1:32.8
 44 OFSTAD Ingvild  1998   0:13:39.1  +1:34.7
 44 HAAKENSTAD-BRAATEN Marte  1996   0:13:39.1  +1:34.7
 46 JOERGENSEN Anniken  1992   0:13:39.4  +1:35.0
 47 AMUNDSEN Hedda Oestberg  1998   0:13:39.5  +1:35.1
 48 LINDMOEN Marthe  1997   0:13:39.7  +1:35.3
 49 LARSEN Johanne  1996   0:13:40.1  +1:35.7
 50 JOHNSEN Elena Rise  2000   0:13:40.4  +1:36.0
 51 AADLANDSVIK Lene Berg  1993   0:13:41.2  +1:36.8
 52 ULVANG Nora  1998   0:13:43.7  +1:39.3
 53 BERG Julie Victoria  1997   0:13:45.2  +1:40.8
 53 BAKKEMO Tuva  1999   0:13:45.2  +1:40.8
 55 STAV Astrid  1999   0:13:45.5  +1:41.1
 56 OUS Amalie Haakonsen  1996   0:13:45.6  +1:41.2
 57 DRABLOES Elise Roeer  1995   0:13:46.3  +1:41.9
 58 FORNES Trude Nonstad  1993   0:13:47.1  +1:42.7
 59 SKJERVEN Eivor Vestrheim  1999   0:13:47.6  +1:43.2
 60 SAGSTUEN Susann  1997   0:13:48.0  +1:43.6
 61 FOSNAES Kristin Austgulen  2000   0:13:51.1  +1:46.7
 61 SUNDSVIK Line  1994   0:13:51.1  +1:46.7
 63 DENGERUD Karianne Olsvik  2000   0:13:51.7  +1:47.3
 64 SEIM Katrine  1998   0:13:51.9  +1:47.5
 65 MIKAELSEN Ingvild Larsen  2000   0:13:52.6  +1:48.2
 65 HJELSTUEN Kristin  1994   0:13:52.6  +1:48.2
 67 KARSRUD Kristine Alm  1997   0:13:54.4  +1:50.0
 68 MOE Karianne  1997   0:13:55.9  +1:51.5
 69 MOEN Kristin  1999   0:13:57.2  +1:52.8
 70 NORDVANG Randi Sollid  1998   0:13:57.5  +1:53.1
 71 KLAUSEN Marthe  1997   0:13:58.1  +1:53.7
 72 KVAMME Lisa  1995   0:13:58.8  +1:54.4
 73 ARNESEN Synne  1998   0:13:59.2  +1:54.8
 74 SKULBRU Hanne  1996   0:13:59.6  +1:55.2
 75 HEIMDAL Johanne  1998   0:13:59.7  +1:55.3
 76 EIDE Hilde  1996   0:13:59.9  +1:55.5
 77 ESPNES Hilde  1994   0:14:00.5  +1:56.1
 78 ARNEKLEIV Juni  1999   0:14:00.8  +1:56.4
 79 RENAA Eiril Fuglem  1996   0:14:01.2  +1:56.8
 80 BROVOLD Synne  1998   0:14:02.1  +1:57.7
 81 SEMB Henriette Saeterdal  1999   0:14:04.2  +1:59.8
 82 BYE Sigrid  1999   0:14:04.8  +2:00.4
 83 ANDERSEN Tove  1977   0:14:05.7  +2:01.3
 84 SPETS Julie Stendahl  1996   0:14:07.6  +2:03.2
 85 LAUKLI Marie  2000   0:14:08.4  +2:04.0
 86 RAVNDAL Linn  2000   0:14:09.5  +2:05.1
 87 LANGKAAS Elise  1995   0:14:09.9  +2:05.5
 88 LIEN Mari Roboele  2000   0:14:10.0  +2:05.6
 89 BREDAL Mariah  1997   0:14:11.1  +2:06.7
 90 KANT Anna Emilie  1995   0:14:11.2  +2:06.8
 91 WINNES Amalie  1999   0:14:14.2  +2:09.8
 92 OLSEN Amalie Honerud  1998   0:14:14.3  +2:09.9
 93 BONDEN Inger  1995   0:14:15.6  +2:11.2
 94 GULBRANDSEN Ingrid  2000   0:14:16.0  +2:11.6
 95 KROKEN Hanne Kristine  1999   0:14:16.6  +2:12.2
 96 MADSEN Caroline  1995   0:14:17.6  +2:13.2
 97 HERMANSEN Marianne  1997   0:14:18.2  +2:13.8
 97 LEFDAL Bertine Thorsnes  1996   0:14:18.2  +2:13.8
 99 FREMSTAD Andrine Harriet  2000   0:14:20.2  +2:15.8
 100 STENSETH Ane Appelkvist  1995   0:14:20.5  +2:16.1
 101 LARSEN Hanna Kristine  1999   0:14:20.7  +2:16.3
 102 GANGSOE Marie Renee Soerum  1994   0:14:21.6  +2:17.2
 103 STOELEN Gunhild Viljugrein  1996   0:14:22.3  +2:17.9
 104 JOHANSEN Stine  2000   0:14:22.6  +2:18.2
 105 NORDLUNDE Mari  1998   0:14:23.3  +2:18.9
 106 SKAUG Marte  1995   0:14:24.2  +2:19.8
 107 STRANDLIE Kristine Haanes  2000   0:14:24.6  +2:20.2
 108 WOLLAN Karoline  1995   0:14:25.7  +2:21.3
 109 WETTERHUS Mari  1998   0:14:25.9  +2:21.5
 110 WALTENBERG Julie  1999   0:14:26.0  +2:21.6
 110 MOHOLTH Aurora  1999   0:14:26.0  +2:21.6
 112 DUGSTAD Line   1998   0:14:26.6  +2:22.2
 113 WOLLEBEK Ingvild  1999   0:14:27.9  +2:23.5
 114 KARLSEN Marthe  1997   0:14:28.2  +2:23.8
 115 LIE Camilla  1998   0:14:28.7  +2:24.3
 116 BAUGEROED Ane Einbu  1998   0:14:30.0  +2:25.6
 117 SKAARSETH Stine  1993   0:14:30.1  +2:25.7
 118 BRENDEN Anne Marthe  1996   0:14:30.5  +2:26.1
 119 AUSLAND Kaja  2000   0:14:30.8  +2:26.4
 120 SNILDALSLI Wenche Aune  1994   0:14:31.1  +2:26.7
 121 GLEDITSCH Marte  1996   0:14:31.2  +2:26.8
 122 LUND Tiril Bergitte  2000   0:14:31.5  +2:27.1
 122 RENAA Tine Marit  1995   0:14:31.5  +2:27.1
 124 ROSTAD Sofie  1994   0:14:31.7  +2:27.3
 125 BJOERN Aurora Ulsaker  1999   0:14:32.7  +2:28.3
 126 PEDERSEN Jenny Thomas  1999   0:14:35.6  +2:31.2
 127 SPJELDNAES Amanda Hylland  1999   0:14:36.8  +2:32.4
 128 FOSEN Marte  1998   0:14:37.2  +2:32.8
 129 DAHLE Rikke Gjeitnes  1999   0:14:37.4  +2:33.0
 130 SLOKVIK Martine  1997   0:14:38.4  +2:34.0
 131 MOGSTAD Ida  1996   0:14:38.6  +2:34.2
 132 FREDRIKSEN Ingerid  1995   0:14:39.4  +2:35.0
 133 EVERTSEN Anja Haakenstad   1998   0:14:39.6  +2:35.2
 134 KVILE Synneva Iren  2000   0:14:40.6  +2:36.2
 135 AARRESTAD Nora Lian  1997   0:14:41.4  +2:37.0
 135 NICOLAYSEN Stine  1999   0:14:41.4  +2:37.0
 137 SKARPSNO Ellen Merethe Schjelderup  1995   0:14:42.0  +2:37.6
 138 SOERUM Thea  2000   0:14:43.5  +2:39.1
 139 GULLIKSTAD Pernille  2000   0:14:44.0  +2:39.6
 140 NORLI Vera  1999   0:14:44.3  +2:39.9
 141 SKOTLAND Vilde Aurora gusevik  1998   0:14:44.8  +2:40.4
 142 ROETVEI Nora  2000   0:14:46.8  +2:42.4
 143 SAGLAND Maren Smulan  2000   0:14:47.2  +2:42.8
 144 SCHJOELSET Sofie  2000   0:14:47.9  +2:43.5
 144 OEREN Karoline Bye  1997   0:14:47.9  +2:43.5
 146 STORAA Silje  2000   0:14:48.3  +2:43.9
 147 MIDTSKOGEN Maiken Min  1998   0:14:48.4  +2:44.0
 148 WANG Ane Groetan  2000   0:14:48.7  +2:44.3
 149 REITAN Synne  1997   0:14:49.4  +2:45.0
 150 AA Ragnhild Rykhus  1997   0:14:49.9  +2:45.5
 151 ESPEDAL Audhild  1998   0:14:50.0  +2:45.6
 152 SKJELDAL Guro  2000   0:14:51.4  +2:47.0
 153 GRANOEIEN Tuva Ertzaas   1999   0:14:51.9  +2:47.5
 154 SKJELSTADAAS Tonje Marie  1993   0:14:53.4  +2:49.0
 155 DAHL Pia  1999   0:14:53.7  +2:49.3
 156 EVERTSEN Ronja Haakenstad  2000   0:14:53.8  +2:49.4
 157 STROEM Martine Ek  1997   0:14:54.0  +2:49.6
 158 TVETEN Ingrid Elisabeth  1996   0:14:54.1  +2:49.7
 159 NJAASTAD Sanne  2000   0:14:54.2  +2:49.8
 159 RYAN Ingrid Tandberg  2000   0:14:54.2  +2:49.8
 161 UPPSTAD Elin  1999   0:14:54.4  +2:50.0
 162 PEDERSEN Ingrid Leuckfeld  2000   0:14:56.2  +2:51.8
 163 THORSTENSEN Elisabeth Hofgaard  1999   0:14:58.8  +2:54.4
 164 ROFSTAD Hanne Wilberg  2000   0:14:59.4  +2:55.0
 165 KAALE Henriette Olsen  1998   0:14:59.7  +2:55.3
 166 KNUTSMOEN Tina  1998   0:15:00.4  +2:56.0
 166 PEKOS Zoe Alexandra  1998   0:15:00.4  +2:56.0
 168 LYNGNES Susann Fedreheim  2000   0:15:01.6  +2:57.2
 169 VALNES Lisa Amalie  2000   0:15:02.5  +2:58.1
 170 LANGE Vilde Roysdatter  2000   0:15:03.4  +2:59.0
 171 STAKSTON Sigrid  1999   0:15:04.1  +2:59.7
 172 EIDE Ragnhild  1999   0:15:05.2  +3:00.8
 173 SLAAEN Anna  2000   0:15:07.1  +3:02.7
 174 DEHN Marthe  2000   0:15:08.8  +3:04.4
 175 NORDLUNDE Marte  1996   0:15:09.2  +3:04.8
 176 AUSTAD Vilde  2000   0:15:10.7  +3:06.3
 177 BERNTSEN Annette  2000   0:15:10.9  +3:06.5
 178 NORDSETH Karen Amalie  2000   0:15:12.0  +3:07.6
 179 HOVLAND Oda Hatlestad  1999   0:15:15.2  +3:10.8
 180 ROUSSEAU Shilo  2000   0:15:16.0  +3:11.6
 181 HOEIE Ina  1998   0:15:17.4  +3:13.0
 182 RISETH Kristin  1996   0:15:17.6  +3:13.2
 183 KLEIVI Kristine  2000   0:15:18.8  +3:14.4
 184 HOEILAND Christine Williksen  1996   0:15:19.2  +3:14.8
 185 THORVALDSEN Mia Finjarn  1998   0:15:19.8  +3:15.4
 186 SOERENSEN Ingrid  2000   0:15:19.9  +3:15.5
 187 HAUGDAL Tale  1999   0:15:20.0  +3:15.6
 188 AHLSAND Ingvil  1999   0:15:20.9  +3:16.5
 189 KILDAHL Selma  2000   0:15:21.6  +3:17.2
 190 SOLBERGLOEKK Siri Beate  1998   0:15:24.3  +3:19.9
 191 OEVREBUST Vilde Lorgen  2000   0:15:24.5  +3:20.1
 192 SKOGSHOLM Franziska  1999   0:15:25.9  +3:21.5
 193 NORLAND Johanne Dahl  2000   0:15:26.0  +3:21.6
 194 RAVNAA Anniken  1999   0:15:28.4  +3:24.0
 195 ROLFSEN Ingrid Thune  2000   0:15:30.5  +3:26.1
 196 RAGNHILDLOEKKEN Johanne Lunde  2000   0:15:33.4  +3:29.0
 197 JOHNSEN Ingrid  2000   0:15:34.0  +3:29.6
 198 ERFJORD Marte  1995   0:15:35.9  +3:31.5
 199 HELLAND-HANSEN Kristin  1997   0:15:36.8  +3:32.4
 200 BEKKEN Elena  1999   0:15:37.9  +3:33.5
 201 HALLEN Anine  1998   0:15:39.1  +3:34.7
 202 WARSET Malin  2000   0:15:41.1  +3:36.7
 203 NILSEN Hanne  2000   0:15:44.7  +3:40.3
 204 MEINICKE Stina  1997   0:15:46.2  +3:41.8
 205 SOERSET Emma Marie  1999   0:15:46.8  +3:42.4
 206 WINGAN Ragnhild  1997   0:15:48.2  +3:43.8
 207 KILLINGSTAD Hanna Norbom  2000   0:15:50.6  +3:46.2
 208 PERSEN Vibeke  1999   0:15:59.9  +3:55.5
 209 ROACH Jessica  1998   0:16:00.1  +3:55.7
 210 JENSEN Marte  1994   0:16:05.6  +4:01.2
 211 SKARRA Tuva  1998   0:16:07.4  +4:03.0
 212 SVENDGAARD Oda  1998   0:16:09.7  +4:05.3
 213 MARTINSEN Karoline Stroemmen  1998   0:16:10.5  +4:06.1
 214 HERAMB Liv Tone  2000   0:16:14.9  +4:10.5
 215 HOEGSET Gunn Karoline  1997   0:16:19.5  +4:15.1
 216 KVANDAL Amalie Kristin  1996   0:16:26.9  +4:22.5
 217 KROKFOSS Helene  2000   0:16:31.5  +4:27.1
 218 HULBAK Guri Sollien  2000   0:16:38.7  +4:34.3
 219 BAKKHAUG Vilde Schei  1995   0:16:40.6  +4:36.2
 220 SAETHER Victoria  2000   0:16:44.7  +4:40.3
 221 STORY-KORMAN Hannah  1999   0:16:52.6  +4:48.2
 222 GLEDITSCH Emilie  1998   0:17:04.4  +5:00.0
 223 KORSLUND Martine  1998   0:17:23.4  +5:19.0
 224 SVEEN Marion Nystuen  1999   0:17:28.0  +5:23.6
 225 BAKKE Erna Marie Toefting  2000   0:17:45.8  +5:41.4
Del |
20180719, HERRAR 4 bästa (kopia)

Fransk uppvisning i herrarnas sprint

Dansbandssprinten i Malung:

En ensam fransman var tillräckligt för att knäcka resten av åkarna i herrarnas Dansbandssprint i Malung.
Unge Lucas Chanavat vann prologen och fortsatte i ett vansinnigt tempo som till slut gav finalseger före Oskar Svensson. Finalen blev en rafflande uppgörelse med högsta tempo från start.

 

Les mer
20180719, DAMER 3 bästa

Stina föll - veteranen Astrid höll

Dansbandssprinten i Malung:

Hemmafavoriten Stina Nilsson krockade och föll i semifinalen i Dansbandssprinten på hemmaplan i Malung. Inför storpubliken fick hon respass i semifinalen och istället blev det tävlingens andra OS-mästarinna från i vintras som stack av med segern:
Norska veteranen Astrid Uhrenholdt Jacobsen höll hela vägen och vann.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Rullskidslandslaget till för-VM i Madona

Svenska Skidförbundet har tagit ut landslagstruppen till rullskidsvärldscupen och för-VM i Madona 20-22 juli.

Efter en smakstart för rullskidslandlaget vid världscupen i Torsby den gångna helgen är det dags för nästa etapp i sommarens rullskidsvärldscup, denna gången är tävlingsplatsen Madona, Lettland, som för fjärde året i rad står som värd för tävlingarna.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Klaebo-teknik och Petter Engdahl attityd

Krönika:

Holmenkollen i juli 2018.
Fyra månader har gått sedan jag följde Holmenkollens femmil och jag såg 23-årige Petter Engdahl göra landslagsdebut på den blytunga banan.
Nu är jag på plats i den norska lejonkulan igen.
Och tänker på Petter Engdahl lopp.
För det glömmer jag aldrig.

 

Les mer
20170701, NILSSON, Stina 031 (kopia)

Här är toppnamnen i Dansbandssprinten

På torsdag är det dags för den allra första Dansbandssprinten på riktig snö i Malung. Arrangören har samlat ett startfält med flera världsstjärnor och man hoppas på storpublik när över 50.000 människor kommer till byn för att besöka Dansbandsveckan.

Här är alla toppnamnen som blir att skåda på torsdag.

Les mer
20180323, FALUN-BORLÄNGE SK - KRISTIANSEN Moa Molander, DAHLQVIST Maja, OLSSON Moa 001 (kopia)

Falun-Borlänges SM-bronslag till start

Dansbrandssprinten i Malung:

Dalarna blir starkt representerade på hemmaplan vid Dansbandssprinten i Malung på torsdag. Inte bara hemmaåkaren Stina Nilsson, men också flera landslagsåkare från både IFK Mora SK och Falun-Borlänge SK.

Från sistnämnda klubb kommer förutom OS-stjärnan Oskar Svensson bland annat hela damlaget som tog brons på SM-stafetten i Skellefteå i mars.

Les mer
20171027, GRATE, Marcus 001 (kopia)

Marcus Grate slog Oskar Svensson i Idre

Marcus Grate vann fredagens 100 meters sprint på riktig snö i Idre sedan han i finalen besegrat OS-femman Oskar Svensson.
IFK Umeå-åkaren vann därmed den första Idresprinten, medan Maja Dahlqvist som väntat körde hem segern i damklassen.

 

Les mer
20180322, DYVIK, Anna 004 (kopia)

Kan klubbkompisen rå på Stina?

Dansbandssprinten i Malung:

Stina Nilsson är givetvis det stora affischnamnet på hemmaplan i Malung. Hon utmanas av schweiziska världscupsegrarinnan Laurien Van Der Graaff, norska OS- och VM-segrarinnan Astrid Uhrenholdt Jacobsen och flera andra toppnamn.

Men kanske är den största utmaningen en klubbkompis:

Leksandstjejen Anna Dyvik – U23-världsmästare två gånger om i 2017!

Les mer
Rolf Zetterberg

Sömskar och Norum vann världscupen

Linn Sömskar och Robin Norum, båda IFK Umeå, vann världscupen på rullskidor sammanlagt efter tre dagarnas tävlande i Torsby. Linn vann alla tre etapperna, medan smålänningen Tom Fahlén från Landsbro blev dagens man bland herrarna i den 7 km långa uppförsbacken till Hovfjället på söndagens avslutande etapp.

 

Les mer
20180316,JACOBSEN, Astrid Uhrenholdt 004 (kopia)

Norska stjärnor utmanar i Malung

Dansbandssprinten på torsdag:

Två norska världsmästare – varav den ena också är olympisk mästare – utmanar den svenska eliten i Dansbandssprinten på riktig snö i Malung under torsdagen.

Niklas Dyrhaug tar sig an Calle Halfvarsson & co, medan Astrid Uhrenholdt Jacobsen skall försöka sig på Stina Nilsson på hemmaplan.

Les mer
JOHANSSON, Leo 008 IVB17 (kopia)

Sverige vann alla världscupsklasserna

Sverige var i topp i samtliga fyra klasser då världscupen på rullskidor fortsatte med masstarter i Finnsjön utanför Torsby under lördagen.
Segrarna heter Robin Norum, Linn Sömskar, Leo Johansson och Moa Hansson. Alla starka namn som avgjorde i den tuffa avslutningen mot mål.

 

Les mer
5F5A8911 (kopia)

Seger till Sömskar och Silfver

IFK Umeå dominerade VC-prologen i Torsby:

Linn Sömskar och Erik Silfver såg till att IFK Umeå vann både dam- och herrklassen vid världscup-prologen på rullskidor i Torsby under fredagseftermiddagen.
Inför en stor publik var dom båda snabbast över 1.200 meter i nästan konstant uppförsbacke, något som gjorde att flera åkare fick känna rejält på mjölksyran.

 

Les mer
20180322, DAHLQVIST, Maja 019 (kopia)

Toppåkare till Idresprinten på fredag

Det blir storfint besök i Idre under fredagen då man arrangerar Idresprinten på snö. En kort sprint mitt i byn med landslagsåkare och stjärnor från främst Falun-Borlänge SK och IFK Mora SK.
Starten går vid kyrkans parkering och målet är vid Idre Hembygdsgård. Sprinten är 100 meter klassisk åkning i lätt uppförsbacke.

 

Les mer
20180712, Charlotte Kalla o Polarbröd (kopia)

Charlotte Kalla och Polarbröd sluter avtal

Charlotte Kalla har slutit ett långsiktigt samarbetsavtal med Polarbröd som sträcker sig fram till 2021. Två aktörer från Norrbotten med siktet långt fram.

 

Les mer
OLSSON, Johan PK011 (kopia)

Johan Olsson bra också på cykel

Klart för Fjällturen på MTB:

Johan Olsson bevisade under onsdagen att han också är en mycket talangfull cyklist. I landsvägsloppet ”Forbondeloppet” på gränsen mellan Sverige og Norge i Vauldalen slutade han stark trea.
Det bäddar gott inför MTB-loppet Fjällturen den 14 juli, där flera skidåkare kommer till start.

Les mer
20180711, Kikkan bröstcancer (kopia)

Kikkan Randall har fått bröstcancer

OS-mästarinnan i teamsprint Kikkan Randall har diagnosticerats med bröstcancer. Den tidigare vinnaren av sprintvärldscpen skriver det själv på Facebook och berättar att hennes liv har tagit en dramatisk vändning.
Randall avslutade sin aktiva karriär efter världscupfinalen i Falun i vintras.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Rullskidslandslaget till VC i Torsby

Svenska Skidförbundet har tagit ut landslagstruppen till världscuppremiären i Sverige.
Sommarens världscup i rullskidor inleds med en minitour i värmländska Torsby 13-15 juli.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Var är längdlandslaget sommartid?

Krönika:

Jag går rakt på sak.
Det är för dåligt med knappt en handfull svenska landslagsåkare på plats i Helsingborg när SM-veckan sommar kör fyra direktsända rullskidtävlingar i SVT.
Ointresset upprepar sig år efter år. För mig är det obegripligt att Skidförbundet inte kräver större uppslutning när PR-fönstret är vidöppet.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Världscupen på rullskidor i Torsby

SK Bore och Svenska Skidförbundet bjuder in till en öppen FIS Rollerski World Cup & STS Roll Cup. Utmana världseliten i en 3-dagars mini tour den 13-15:e juli, i Torsby. Det är i nuvarande läge 100 anmälningar till tävlingarna och Sveriges och Norges landslag i Rullskidor kommer tillkomma.
 

Les mer
20180707, NORTHUG Petter (kopia)

Petter Northug tillbaka på vinnarspåret

- Det är väl 7-8 år sedan jag vann senast och det kan fort bli 7-8 år till nästa gång igen, skojade Petter Northug jr sedan han vunnit lördagens rullskidtävling Kristiansand Skifestival i södra Norge.
Skidstjärnan avgjorde jaktstarten i klassisk stil genom att placera sig i täten innan upploppet där han höll undan för resten av landslagsåkarna.

 

Les mer