Mobile Version
Desktop Version
MARCUS HELLNER var snabbast av alla i den avslutande jaktstarten i världscupen i Quebec. Foto: NORDIC FOCUS
MARCUS HELLNER var snabbast av alla i den avslutande jaktstarten i världscupen i Quebec. Foto: NORDIC FOCUS

Johannes Høsflot Klæbo vann millimeter-duell i finalen:

Marcus Hellner snabbast i jaktstarten

Marcus Hellner vann den avslutande jaktstarten i minitouren i Kanada och avancerade från 16:e till 6:e plats. Därmed blev det en positiv tävling att ta med sig för Hellners del. Han åkte offensivt och bra hela vägen.
20-årige Johannes Høsflot Klæbo vann minitouren efter en fotofinish mot Alex Harvey och Niklas Dyrhaug.

 

Det blev en mycket spännande avslutning på världscupen, då Dyrhaug och Harvey snabbt åkte in dom drygt 20 sekunderna som var upp till Klæbo. Sedan höll dom tre ihop till upploppet. Där var dom sida vid sida och arrangören fick ta till målfoto för att kora Klæbo som segrare.
- Jag var helt stum i sista backen och trodde jag skulle bli trea. Men då jag kom halvvägs på upploppet och insåg att jag hade chansen att vinna var det som om något slog in i skallen, säger förstaårssenioren Klæbo och påminner mycket om den inställningen som Petter Northug jr tidigare visat.
I den jagande klungan kom Marcus Hellner ikapp ganska snabbt och sista halvdelen av loppet var svensken en av dom som höll tempot uppe. Det gick så snabbt att Marcus vann den avslutande jaktstarten. Han fick stryk i spurten av Sindre Bjørnestad Skar och Dario Cologna, men 6:e plats var en uppmuntran för ett svenskt herrlag som inte fått till det i Quebec.
Emil Jönsson fick en dramatisk avslutning på världscupsäsongen då han stakade in som 18:e man med tydliga smärtor i benet. Emil blev liggande i målområdet tills han fick hjälp. I skrivande stund är det osäkert vilken skada det rör sig om. Vi kommer ju ihåg hans sträckning i låret i Östersund 2015.

Resultat
HERRAR, 15 km/F jaktstart
(först målresultatet, därefter etappresultat med placering och FIS-punkter)

 1      KLÆBO Johannes Høsflot      1996      NOR       32:44.5             32:44.5     (16)      30.70
 2      HARVEY Alex      1988      CAN       32:44.5             32:21.2     (6)      16.10
 3      DYRHAUG Niklas      1987      NOR       32:44.6      +0.1      32:21.8     (8)      16.48
 4      SKAR Sindre Bjørnestad      1992      NOR       33:10.6      +26.1      32:21.2     (6)      16.10
 5      COLOGNA Dario      1986      SUI       33:11.0      +26.5      32:08.4     (4)      8.08
 6      HELLNER Marcus      1985      SWE       33:11.3      +26.8      31:55.5     (1)      0.00
 7      RØTHE Sjur      1988      NOR       33:11.7      +27.2      32:07.4     (3)      7.45
 8      LARKOV Andrey      1989      RUS       33:12.1      +27.6      32:18.5     (5)      14.41
 9      MUSGRAVE Andrew      1990      GBR       33:15.1      +30.6      32:01.8     (2)      3.95
 10      TØNSETH Didrik      1991      NOR       33:25.6      +41.1      32:27.1     (9)      19.80
 11      MANIFICAT Maurice      1986      FRA       33:50.9      +1:06.4      32:42.5     (14)      29.44
 12      GOLBERG Pål      1990      NOR       34:20.2      +1:35.7      33:19.6     (38)      52.69
 13      NOECKLER Dietmar      1988      ITA       34:20.4      +1:35.9      33:02.5     (28)      41.97
 14      BESSMERTNYKH Alexander      1986      RUS       34:30.4      +1:45.9      33:22.4     (39)      54.44
 15      HOLUND Hans Christer      1989      NOR       34:30.5      +1:46.0      33:12.9     (35)      48.49
 16      JAUHOJÄRVI Sami      1981      FIN       34:31.9      +1:47.4      33:15.5     (36)      50.12
 17      HAKOLA Ristomatti      1991      FIN       34:39.6      +1:55.1      33:36.6     (43)      63.34
 18      JÖNSSON Emil      1985      SWE       34:41.2      +1:56.7      33:37.2     (45)      63.71
 19      PELLEGRINO Federico      1990      ITA       34:58.2      +2:13.7      32:34.5     (10)      24.43
 20      FURGER Roman      1990      SUI       34:59.1      +2:14.6      32:43.2     (15)      29.88
 21      GAILLARD Jean Marc      1980      FRA       35:01.6      +2:17.1      32:56.8     (23)      38.40
 22      BING Thomas      1990      GER       35:02.1      +2:17.6      32:40.6     (13)      28.25
 23      YOSHIDA Keishin      1987      JPN       35:02.4      +2:17.9      33:29.9     (40)      59.14
 24      HEIKKINEN Matti      1983      FIN       35:02.8      +2:18.3      32:47.1     (18)      32.33
 25      BJORNSEN Erik      1991      USA       35:03.6      +2:19.1      32:38.9     (11)      27.19
 26      KERSHAW Devon      1982      CAN       35:05.9      +2:21.4      32:48.0     (19)      32.89
 27      YOUNG Andrew      1992      GBR       35:06.2      +2:21.7      32:46.5     (17)      31.95
 28      BAUMANN Jonas      1990      SUI       35:06.4      +2:21.9      33:40.0     (47)      65.47
 29      JOHANSSON Martin      1984      SWE       35:06.5      +2:22.0      32:39.5     (12)      27.56
 30      SALVADORI Giandomenico      1992      ITA       35:06.5      +2:22.0      32:56.1     (21)      37.96
 31      PETERSON Teodor      1988      SWE       35:14.6      +2:30.1      33:00.2     (26)      40.53
 32      IVERSEN Emil      1991      NOR       35:42.0      +2:57.5      33:52.9     (53)      73.55
 33      DOBLER Jonas      1991      GER       35:49.4      +3:04.9      32:53.4     (20)      36.27
 34      BACKSCHEIDER Adrien      1992      FRA       35:50.2      +3:05.7      33:02.5     (28)      41.97
 35      LEHTONEN Lari      1987      FIN       35:50.6      +3:06.1      33:10.5     (33)      46.99
 36      BOEGL Lucas      1990      GER       35:52.2      +3:07.7      33:16.8     (37)      50.93
 37      THORN Viktor      1996      SWE       35:53.7      +3:09.2      33:06.6     (32)      44.54
 38      KRÜGER Simen Hegstad      1993      NOR       36:03.9      +3:19.4      32:56.3     (22)      38.09
 39      PARISSE Clement      1993      FRA       36:08.3      +3:23.8      33:12.1     (34)      47.99
 40      MIYAZAWA Hiroyuki      1991      JPN       36:27.5      +3:43.0      33:04.1     (31)      42.98
 41      PATTERSON Scott      1992      USA       36:30.1      +3:45.6      33:03.1     (30)      42.35
 42      KILLICK Graeme      1989      CAN       36:30.4      +3:45.9      33:59.3     (55)      77.56
 43      NORRIS David      1990      USA       37:00.4      +4:15.9      33:00.6     (27)      40.78
 44      NEWELL Andrew      1983      USA       37:07.5      +4:23.0      33:45.6     (51)      68.97
 45      HAMILTON Simeon      1987      USA       37:07.9      +4:23.4      33:35.3     (42)      62.52
 46      CALDWELL Patrick      1994      USA       37:10.1      +4:25.6      32:58.9     (25)      39.72
 47      NOTZ Florian      1992      GER       37:11.6      +4:27.1      32:57.6     (24)      38.90
 48      LENTING Akira      1990      JPN       37:16.3      +4:31.8      33:42.6     (48)      67.09
 49      GELSO Matthew Phillip      1988      USA       37:16.8      +4:32.3      34:32.4     (62)      98.29
 50      GROS Baptiste      1990      FRA       37:26.8      +4:42.3      33:38.5     (46)      64.53
 51      CHANAVAT Lucas      1994      FRA       37:33.0      +4:48.5      34:01.3     (56)      78.81
 52      HOFFMAN Noah      1989      USA       37:48.3      +5:03.8      34:08.0     (58)      83.01
 53      JOHNSGAARD Knute      1992      CAN       37:54.1      +5:09.6      33:49.2     (52)      71.23
 54      VALJAS Len      1988      CAN       38:04.7      +5:20.2      33:31.7     (41)      60.27
 55      HEDIGER Jovian      1990      SUI       38:07.9      +5:23.4      34:22.7     (61)      92.22
 56      SMITH Callum      1992      GBR       38:29.6      +5:45.1      33:53.3     (54)      73.80
 57      HEGMAN John      1994      USA       38:30.4      +5:45.9      33:45.5     (50)      68.91
 58      GREGG Brian      1984      USA       38:40.4      +5:55.9      33:37.0     (44)      63.59
 59      LUSTGARTEN Benjamin      1992      USA       38:48.5      +6:04.0      35:11.1     (67)      122.54
 60      PALMER-CHARRETTE Evan      1994      CAN       38:55.9      +6:11.4      34:07.0     (57)      82.38
 61      THOMPSON Bob      1991      CAN       38:57.3      +6:12.8      35:00.8     (65)      116.08
 62      MCKEEVER Brian      1979      CAN       39:15.3      +6:30.8      34:08.3     (59)      83.19
 63      KASHIWABARA Nobuhito      1988      JPN       39:23.1      +6:38.6      33:45.3     (49)      68.79
 64      FOSTER Joey      1996      CAN       39:24.4      +6:39.9      34:11.0     (60)      84.89
 65      MORGAN Cole      1994      USA       39:42.7      +6:58.2      34:59.0     (64)      114.96
 66      SHIELDS Andy      1991      CAN       39:43.9      +6:59.4      34:56.8     (63)      113.58
 67      KENNEDY Russell      1991      CAN       39:50.5      +7:06.0      35:09.3     (66)      121.41
 68      COCKNEY Jesse      1989      CAN       40:01.7      +7:17.2      35:19.4     (68)      127.74
 69      STAREGA Maciej      1990      POL       40:03.5      +7:19.0      36:03.4     (69)      155.30
 70      KROGH Finn Hågen      1990      NOR       40:53.8      +8:09.3      40:19.6     (73)      315.80
 71      WILLIAMS Gareth      1997      CAN       42:06.1      +9:21.6      36:10.1     (71)      159.50
 72      IZQUIERDO-BERNIER Ricardo      1995      CAN       43:07.2      +10:22.7      36:10.2     (72)      159.56
 73      LOCKE Julien      1993      CAN       43:59.6      +11:15.1      36:09.6     (70)      159.19
Did not start
       NISKANEN Iivo      1992      FIN                           


TOTALSTÄLLNINGEN I MINITOUREN
 1      KLÆBO Johannes Høsflot      1996      NOR       1:09:50.6       
 2      HARVEY Alex      1988      CAN       1:09:50.6       
 3      DYRHAUG Niklas      1987      NOR       1:09:50.7      +0.1
 4      SKAR Sindre Bjørnestad      1992      NOR       1:10:16.7      +26.1
 5      COLOGNA Dario      1986      SUI       1:10:17.1      +26.5
 6      HELLNER Marcus      1985      SWE       1:10:17.4      +26.8
 7      RØTHE Sjur      1988      NOR       1:10:17.8      +27.2
 8      LARKOV Andrey      1989      RUS       1:10:18.2      +27.6
 9      MUSGRAVE Andrew      1990      GBR       1:10:21.2      +30.6
 10      TØNSETH Didrik      1991      NOR       1:10:31.7      +41.1
 11      MANIFICAT Maurice      1986      FRA       1:10:57.0      +1:06.4
 12      GOLBERG Pål      1990      NOR       1:11:26.3      +1:35.7
 13      NOECKLER Dietmar      1988      ITA       1:11:26.5      +1:35.9
 14      BESSMERTNYKH Alexander      1986      RUS       1:11:36.5      +1:45.9
 15      HOLUND Hans Christer      1989      NOR       1:11:36.6      +1:46.0
 16      JAUHOJÄRVI Sami      1981      FIN       1:11:38.0      +1:47.4
 17      HAKOLA Ristomatti      1991      FIN       1:11:45.7      +1:55.1
 18      JÖNSSON Emil      1985      SWE       1:11:47.3      +1:56.7
 
19      PELLEGRINO Federico      1990      ITA       1:12:04.3      +2:13.7
 20      FURGER Roman      1990      SUI       1:12:05.2      +2:14.6
 21      GAILLARD Jean Marc      1980      FRA       1:12:07.7      +2:17.1
 22      BING Thomas      1990      GER       1:12:08.2      +2:17.6
 23      YOSHIDA Keishin      1987      JPN       1:12:08.5      +2:17.9
 24      HEIKKINEN Matti      1983      FIN       1:12:08.9      +2:18.3
 25      BJORNSEN Erik      1991      USA       1:12:09.7      +2:19.1
 26      KERSHAW Devon      1982      CAN       1:12:12.0      +2:21.4
 27      YOUNG Andrew      1992      GBR       1:12:12.3      +2:21.7
 28      BAUMANN Jonas      1990      SUI       1:12:12.5      +2:21.9
 29      JOHANSSON Martin      1984      SWE       1:12:12.6      +2:22.0
 30      SALVADORI Giandomenico      1992      ITA       1:12:12.6      +2:22.0
 31      PETERSON Teodor      1988      SWE       1:12:20.7      +2:30.1
 32      IVERSEN Emil      1991      NOR       1:12:48.1      +2:57.5
 33      DOBLER Jonas      1991      GER       1:12:55.5      +3:04.9
 34      BACKSCHEIDER Adrien      1992      FRA       1:12:56.3      +3:05.7
 35      LEHTONEN Lari      1987      FIN       1:12:56.7      +3:06.1
 36      BOEGL Lucas      1990      GER       1:12:58.3      +3:07.7
 37      THORN Viktor      1996      SWE       1:12:59.8      +3:09.2
 
38      KRÜGER Simen Hegstad      1993      NOR       1:13:10.0      +3:19.4
 39      PARISSE Clement      1993      FRA       1:13:14.4      +3:23.8
 40      MIYAZAWA Hiroyuki      1991      JPN       1:13:33.6      +3:43.0
 41      PATTERSON Scott      1992      USA       1:13:36.2      +3:45.6
 42      KILLICK Graeme      1989      CAN       1:13:36.5      +3:45.9
 43      NORRIS David      1990      USA       1:14:06.5      +4:15.9
 44      NEWELL Andrew      1983      USA       1:14:13.6      +4:23.0
 45      HAMILTON Simeon      1987      USA       1:14:14.0      +4:23.4
 46      CALDWELL Patrick      1994      USA       1:14:16.2      +4:25.6
 47      NOTZ Florian      1992      GER       1:14:17.7      +4:27.1
 48      LENTING Akira      1990      JPN       1:14:22.4      +4:31.8
 49      GELSO Matthew Phillip      1988      USA       1:14:22.9      +4:32.3
 50      GROS Baptiste      1990      FRA       1:14:32.9      +4:42.3
 51      CHANAVAT Lucas      1994      FRA       1:14:39.1      +4:48.5
 52      HOFFMAN Noah      1989      USA       1:14:54.4      +5:03.8
 53      JOHNSGAARD Knute      1992      CAN       1:15:00.2      +5:09.6
 54      VALJAS Len      1988      CAN       1:15:10.8      +5:20.2
 55      HEDIGER Jovian      1990      SUI       1:15:14.0      +5:23.4
 56      SMITH Callum      1992      GBR       1:15:35.7      +5:45.1
 57      HEGMAN John      1994      USA       1:15:36.5      +5:45.9
 58      GREGG Brian      1984      USA       1:15:46.5      +5:55.9
 59      LUSTGARTEN Benjamin      1992      USA       1:15:54.6      +6:04.0
 60      PALMER-CHARRETTE Evan      1994      CAN       1:16:02.0      +6:11.4
 61      THOMPSON Bob      1991      CAN       1:16:03.4      +6:12.8
 62      MCKEEVER Brian      1979      CAN       1:16:21.4      +6:30.8
 63      KASHIWABARA Nobuhito      1988      JPN       1:16:29.2      +6:38.6
 64      FOSTER Joey      1996      CAN       1:16:30.5      +6:39.9
 65      MORGAN Cole      1994      USA       1:16:48.8      +6:58.2
 66      SHIELDS Andy      1991      CAN       1:16:50.0      +6:59.4
 67      KENNEDY Russell      1991      CAN       1:16:56.6      +7:06.0
 68      COCKNEY Jesse      1989      CAN       1:17:07.8      +7:17.2
 69      STAREGA Maciej      1990      POL       1:17:09.6      +7:19.0
 70      KROGH Finn Hågen      1990      NOR       1:17:59.9      +8:09.3
 71      WILLIAMS Gareth      1997      CAN       1:19:12.2      +9:21.6
 72      IZQUIERDO-BERNIER Ricardo      1995      CAN       1:20:13.3      +10:22.7
 73      LOCKE Julien      1993      CAN       1:21:05.7      +11:15.1

Del |
GREVENs krönika mellomrom

Klaebo-teknik och Petter Engdahl attityd

Krönika:

Holmenkollen i juli 2018.
Fyra månader har gått sedan jag följde Holmenkollens femmil och jag såg 23-årige Petter Engdahl göra landslagsdebut på den blytunga banan.
Nu är jag på plats i den norska lejonkulan igen.
Och tänker på Petter Engdahl lopp.
För det glömmer jag aldrig.

 

Les mer
20170701, NILSSON, Stina 031 (kopia)

Här är toppnamnen i Dansbandssprinten

På torsdag är det dags för den allra första Dansbandssprinten på riktig snö i Malung. Arrangören har samlat ett startfält med flera världsstjärnor och man hoppas på storpublik när över 50.000 människor kommer till byn för att besöka Dansbandsveckan.

Här är alla toppnamnen som blir att skåda på torsdag.

Les mer
20180323, FALUN-BORLÄNGE SK - KRISTIANSEN Moa Molander, DAHLQVIST Maja, OLSSON Moa 001 (kopia)

Falun-Borlänges SM-bronslag till start

Dansbrandssprinten i Malung:

Dalarna blir starkt representerade på hemmaplan vid Dansbandssprinten i Malung på torsdag. Inte bara hemmaåkaren Stina Nilsson, men också flera landslagsåkare från både IFK Mora SK och Falun-Borlänge SK.

Från sistnämnda klubb kommer förutom OS-stjärnan Oskar Svensson bland annat hela damlaget som tog brons på SM-stafetten i Skellefteå i mars.

Les mer
20171027, GRATE, Marcus 001 (kopia)

Marcus Grate slog Oskar Svensson i Idre

Marcus Grate vann fredagens 100 meters sprint på riktig snö i Idre sedan han i finalen besegrat OS-femman Oskar Svensson.
IFK Umeå-åkaren vann därmed den första Idresprinten, medan Maja Dahlqvist som väntat körde hem segern i damklassen.

 

Les mer
20180322, DYVIK, Anna 004 (kopia)

Kan klubbkompisen rå på Stina?

Dansbandssprinten i Malung:

Stina Nilsson är givetvis det stora affischnamnet på hemmaplan i Malung. Hon utmanas av schweiziska världscupsegrarinnan Laurien Van Der Graaff, norska OS- och VM-segrarinnan Astrid Uhrenholdt Jacobsen och flera andra toppnamn.

Men kanske är den största utmaningen en klubbkompis:

Leksandstjejen Anna Dyvik – U23-världsmästare två gånger om i 2017!

Les mer
Rolf Zetterberg

Sömskar och Norum vann världscupen

Linn Sömskar och Robin Norum, båda IFK Umeå, vann världscupen på rullskidor sammanlagt efter tre dagarnas tävlande i Torsby. Linn vann alla tre etapperna, medan smålänningen Tom Fahlén från Landsbro blev dagens man bland herrarna i den 7 km långa uppförsbacken till Hovfjället på söndagens avslutande etapp.

 

Les mer
20180316,JACOBSEN, Astrid Uhrenholdt 004 (kopia)

Norska stjärnor utmanar i Malung

Dansbandssprinten på torsdag:

Två norska världsmästare – varav den ena också är olympisk mästare – utmanar den svenska eliten i Dansbandssprinten på riktig snö i Malung under torsdagen.

Niklas Dyrhaug tar sig an Calle Halfvarsson & co, medan Astrid Uhrenholdt Jacobsen skall försöka sig på Stina Nilsson på hemmaplan.

Les mer
JOHANSSON, Leo 008 IVB17 (kopia)

Sverige vann alla världscupsklasserna

Sverige var i topp i samtliga fyra klasser då världscupen på rullskidor fortsatte med masstarter i Finnsjön utanför Torsby under lördagen.
Segrarna heter Robin Norum, Linn Sömskar, Leo Johansson och Moa Hansson. Alla starka namn som avgjorde i den tuffa avslutningen mot mål.

 

Les mer
5F5A8911 (kopia)

Seger till Sömskar och Silfver

IFK Umeå dominerade VC-prologen i Torsby:

Linn Sömskar och Erik Silfver såg till att IFK Umeå vann både dam- och herrklassen vid världscup-prologen på rullskidor i Torsby under fredagseftermiddagen.
Inför en stor publik var dom båda snabbast över 1.200 meter i nästan konstant uppförsbacke, något som gjorde att flera åkare fick känna rejält på mjölksyran.

 

Les mer
20180322, DAHLQVIST, Maja 019 (kopia)

Toppåkare till Idresprinten på fredag

Det blir storfint besök i Idre under fredagen då man arrangerar Idresprinten på snö. En kort sprint mitt i byn med landslagsåkare och stjärnor från främst Falun-Borlänge SK och IFK Mora SK.
Starten går vid kyrkans parkering och målet är vid Idre Hembygdsgård. Sprinten är 100 meter klassisk åkning i lätt uppförsbacke.

 

Les mer
20180712, Charlotte Kalla o Polarbröd (kopia)

Charlotte Kalla och Polarbröd sluter avtal

Charlotte Kalla har slutit ett långsiktigt samarbetsavtal med Polarbröd som sträcker sig fram till 2021. Två aktörer från Norrbotten med siktet långt fram.

 

Les mer
OLSSON, Johan PK011 (kopia)

Johan Olsson bra också på cykel

Klart för Fjällturen på MTB:

Johan Olsson bevisade under onsdagen att han också är en mycket talangfull cyklist. I landsvägsloppet ”Forbondeloppet” på gränsen mellan Sverige og Norge i Vauldalen slutade han stark trea.
Det bäddar gott inför MTB-loppet Fjällturen den 14 juli, där flera skidåkare kommer till start.

Les mer
20180711, Kikkan bröstcancer (kopia)

Kikkan Randall har fått bröstcancer

OS-mästarinnan i teamsprint Kikkan Randall har diagnosticerats med bröstcancer. Den tidigare vinnaren av sprintvärldscpen skriver det själv på Facebook och berättar att hennes liv har tagit en dramatisk vändning.
Randall avslutade sin aktiva karriär efter världscupfinalen i Falun i vintras.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Rullskidslandslaget till VC i Torsby

Svenska Skidförbundet har tagit ut landslagstruppen till världscuppremiären i Sverige.
Sommarens världscup i rullskidor inleds med en minitour i värmländska Torsby 13-15 juli.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Var är längdlandslaget sommartid?

Krönika:

Jag går rakt på sak.
Det är för dåligt med knappt en handfull svenska landslagsåkare på plats i Helsingborg när SM-veckan sommar kör fyra direktsända rullskidtävlingar i SVT.
Ointresset upprepar sig år efter år. För mig är det obegripligt att Skidförbundet inte kräver större uppslutning när PR-fönstret är vidöppet.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Världscupen på rullskidor i Torsby

SK Bore och Svenska Skidförbundet bjuder in till en öppen FIS Rollerski World Cup & STS Roll Cup. Utmana världseliten i en 3-dagars mini tour den 13-15:e juli, i Torsby. Det är i nuvarande läge 100 anmälningar till tävlingarna och Sveriges och Norges landslag i Rullskidor kommer tillkomma.
 

Les mer
20180707, NORTHUG Petter (kopia)

Petter Northug tillbaka på vinnarspåret

- Det är väl 7-8 år sedan jag vann senast och det kan fort bli 7-8 år till nästa gång igen, skojade Petter Northug jr sedan han vunnit lördagens rullskidtävling Kristiansand Skifestival i södra Norge.
Skidstjärnan avgjorde jaktstarten i klassisk stil genom att placera sig i täten innan upploppet där han höll undan för resten av landslagsåkarna.

 

Les mer
DSC_4220 (kopia)

Tobias Westman gjorde det igen

SM rullskidor i Helsingborg:

I en betydligt mera fartfylld tävling än hos damerna blev det en riktig klungspurt om medaljerna i herrarnas SM-tävling över 20 km rullskidor i Helsingborg.
Och precis som igår lurade veteranen Tobias Westman alla och vann sitt andra guld på två dagar!

 

Les mer
20180707, SÖMSKAR Linn vinner (kopia)

Linn Sömskar vann som väntat

SM rullskidor - bara 7 damer startade:

Linn Sömskar vann som väntat SM rullskidor över 15 km i Helsingborg. Avslutningen blev nästan en repris på fredagens sprint och IFK Umeå-åkaren använda samma spår för att hitta fram till guldet.
Men med endast 7 damer på start blev det en tråkigt tillställning.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Att våga utmana homo-tabun inom längd

Två manliga norska elitskidåkare har tagit klivet ut ur skåpdörren och berättat om sin homosexualitet.  Respekt för Stian Grastveit och Mathias Rundgren som vågat trotsa homo-tabun och kanske därmed gett styrka och kraft till andra skidåkare att göra det samma som dem.
Idrotten och längdåkningen behöver dessa förebilder.

 

Les mer