Mobile Version
Desktop Version
MARCUS HELLNER var snabbast av alla i den avslutande jaktstarten i världscupen i Quebec. Foto: NORDIC FOCUS
MARCUS HELLNER var snabbast av alla i den avslutande jaktstarten i världscupen i Quebec. Foto: NORDIC FOCUS

Johannes Høsflot Klæbo vann millimeter-duell i finalen:

Marcus Hellner snabbast i jaktstarten

Marcus Hellner vann den avslutande jaktstarten i minitouren i Kanada och avancerade från 16:e till 6:e plats. Därmed blev det en positiv tävling att ta med sig för Hellners del. Han åkte offensivt och bra hela vägen.
20-årige Johannes Høsflot Klæbo vann minitouren efter en fotofinish mot Alex Harvey och Niklas Dyrhaug.

 

Det blev en mycket spännande avslutning på världscupen, då Dyrhaug och Harvey snabbt åkte in dom drygt 20 sekunderna som var upp till Klæbo. Sedan höll dom tre ihop till upploppet. Där var dom sida vid sida och arrangören fick ta till målfoto för att kora Klæbo som segrare.
- Jag var helt stum i sista backen och trodde jag skulle bli trea. Men då jag kom halvvägs på upploppet och insåg att jag hade chansen att vinna var det som om något slog in i skallen, säger förstaårssenioren Klæbo och påminner mycket om den inställningen som Petter Northug jr tidigare visat.
I den jagande klungan kom Marcus Hellner ikapp ganska snabbt och sista halvdelen av loppet var svensken en av dom som höll tempot uppe. Det gick så snabbt att Marcus vann den avslutande jaktstarten. Han fick stryk i spurten av Sindre Bjørnestad Skar och Dario Cologna, men 6:e plats var en uppmuntran för ett svenskt herrlag som inte fått till det i Quebec.
Emil Jönsson fick en dramatisk avslutning på världscupsäsongen då han stakade in som 18:e man med tydliga smärtor i benet. Emil blev liggande i målområdet tills han fick hjälp. I skrivande stund är det osäkert vilken skada det rör sig om. Vi kommer ju ihåg hans sträckning i låret i Östersund 2015.

Resultat
HERRAR, 15 km/F jaktstart
(först målresultatet, därefter etappresultat med placering och FIS-punkter)

 1      KLÆBO Johannes Høsflot      1996      NOR       32:44.5             32:44.5     (16)      30.70
 2      HARVEY Alex      1988      CAN       32:44.5             32:21.2     (6)      16.10
 3      DYRHAUG Niklas      1987      NOR       32:44.6      +0.1      32:21.8     (8)      16.48
 4      SKAR Sindre Bjørnestad      1992      NOR       33:10.6      +26.1      32:21.2     (6)      16.10
 5      COLOGNA Dario      1986      SUI       33:11.0      +26.5      32:08.4     (4)      8.08
 6      HELLNER Marcus      1985      SWE       33:11.3      +26.8      31:55.5     (1)      0.00
 7      RØTHE Sjur      1988      NOR       33:11.7      +27.2      32:07.4     (3)      7.45
 8      LARKOV Andrey      1989      RUS       33:12.1      +27.6      32:18.5     (5)      14.41
 9      MUSGRAVE Andrew      1990      GBR       33:15.1      +30.6      32:01.8     (2)      3.95
 10      TØNSETH Didrik      1991      NOR       33:25.6      +41.1      32:27.1     (9)      19.80
 11      MANIFICAT Maurice      1986      FRA       33:50.9      +1:06.4      32:42.5     (14)      29.44
 12      GOLBERG Pål      1990      NOR       34:20.2      +1:35.7      33:19.6     (38)      52.69
 13      NOECKLER Dietmar      1988      ITA       34:20.4      +1:35.9      33:02.5     (28)      41.97
 14      BESSMERTNYKH Alexander      1986      RUS       34:30.4      +1:45.9      33:22.4     (39)      54.44
 15      HOLUND Hans Christer      1989      NOR       34:30.5      +1:46.0      33:12.9     (35)      48.49
 16      JAUHOJÄRVI Sami      1981      FIN       34:31.9      +1:47.4      33:15.5     (36)      50.12
 17      HAKOLA Ristomatti      1991      FIN       34:39.6      +1:55.1      33:36.6     (43)      63.34
 18      JÖNSSON Emil      1985      SWE       34:41.2      +1:56.7      33:37.2     (45)      63.71
 19      PELLEGRINO Federico      1990      ITA       34:58.2      +2:13.7      32:34.5     (10)      24.43
 20      FURGER Roman      1990      SUI       34:59.1      +2:14.6      32:43.2     (15)      29.88
 21      GAILLARD Jean Marc      1980      FRA       35:01.6      +2:17.1      32:56.8     (23)      38.40
 22      BING Thomas      1990      GER       35:02.1      +2:17.6      32:40.6     (13)      28.25
 23      YOSHIDA Keishin      1987      JPN       35:02.4      +2:17.9      33:29.9     (40)      59.14
 24      HEIKKINEN Matti      1983      FIN       35:02.8      +2:18.3      32:47.1     (18)      32.33
 25      BJORNSEN Erik      1991      USA       35:03.6      +2:19.1      32:38.9     (11)      27.19
 26      KERSHAW Devon      1982      CAN       35:05.9      +2:21.4      32:48.0     (19)      32.89
 27      YOUNG Andrew      1992      GBR       35:06.2      +2:21.7      32:46.5     (17)      31.95
 28      BAUMANN Jonas      1990      SUI       35:06.4      +2:21.9      33:40.0     (47)      65.47
 29      JOHANSSON Martin      1984      SWE       35:06.5      +2:22.0      32:39.5     (12)      27.56
 30      SALVADORI Giandomenico      1992      ITA       35:06.5      +2:22.0      32:56.1     (21)      37.96
 31      PETERSON Teodor      1988      SWE       35:14.6      +2:30.1      33:00.2     (26)      40.53
 32      IVERSEN Emil      1991      NOR       35:42.0      +2:57.5      33:52.9     (53)      73.55
 33      DOBLER Jonas      1991      GER       35:49.4      +3:04.9      32:53.4     (20)      36.27
 34      BACKSCHEIDER Adrien      1992      FRA       35:50.2      +3:05.7      33:02.5     (28)      41.97
 35      LEHTONEN Lari      1987      FIN       35:50.6      +3:06.1      33:10.5     (33)      46.99
 36      BOEGL Lucas      1990      GER       35:52.2      +3:07.7      33:16.8     (37)      50.93
 37      THORN Viktor      1996      SWE       35:53.7      +3:09.2      33:06.6     (32)      44.54
 38      KRÜGER Simen Hegstad      1993      NOR       36:03.9      +3:19.4      32:56.3     (22)      38.09
 39      PARISSE Clement      1993      FRA       36:08.3      +3:23.8      33:12.1     (34)      47.99
 40      MIYAZAWA Hiroyuki      1991      JPN       36:27.5      +3:43.0      33:04.1     (31)      42.98
 41      PATTERSON Scott      1992      USA       36:30.1      +3:45.6      33:03.1     (30)      42.35
 42      KILLICK Graeme      1989      CAN       36:30.4      +3:45.9      33:59.3     (55)      77.56
 43      NORRIS David      1990      USA       37:00.4      +4:15.9      33:00.6     (27)      40.78
 44      NEWELL Andrew      1983      USA       37:07.5      +4:23.0      33:45.6     (51)      68.97
 45      HAMILTON Simeon      1987      USA       37:07.9      +4:23.4      33:35.3     (42)      62.52
 46      CALDWELL Patrick      1994      USA       37:10.1      +4:25.6      32:58.9     (25)      39.72
 47      NOTZ Florian      1992      GER       37:11.6      +4:27.1      32:57.6     (24)      38.90
 48      LENTING Akira      1990      JPN       37:16.3      +4:31.8      33:42.6     (48)      67.09
 49      GELSO Matthew Phillip      1988      USA       37:16.8      +4:32.3      34:32.4     (62)      98.29
 50      GROS Baptiste      1990      FRA       37:26.8      +4:42.3      33:38.5     (46)      64.53
 51      CHANAVAT Lucas      1994      FRA       37:33.0      +4:48.5      34:01.3     (56)      78.81
 52      HOFFMAN Noah      1989      USA       37:48.3      +5:03.8      34:08.0     (58)      83.01
 53      JOHNSGAARD Knute      1992      CAN       37:54.1      +5:09.6      33:49.2     (52)      71.23
 54      VALJAS Len      1988      CAN       38:04.7      +5:20.2      33:31.7     (41)      60.27
 55      HEDIGER Jovian      1990      SUI       38:07.9      +5:23.4      34:22.7     (61)      92.22
 56      SMITH Callum      1992      GBR       38:29.6      +5:45.1      33:53.3     (54)      73.80
 57      HEGMAN John      1994      USA       38:30.4      +5:45.9      33:45.5     (50)      68.91
 58      GREGG Brian      1984      USA       38:40.4      +5:55.9      33:37.0     (44)      63.59
 59      LUSTGARTEN Benjamin      1992      USA       38:48.5      +6:04.0      35:11.1     (67)      122.54
 60      PALMER-CHARRETTE Evan      1994      CAN       38:55.9      +6:11.4      34:07.0     (57)      82.38
 61      THOMPSON Bob      1991      CAN       38:57.3      +6:12.8      35:00.8     (65)      116.08
 62      MCKEEVER Brian      1979      CAN       39:15.3      +6:30.8      34:08.3     (59)      83.19
 63      KASHIWABARA Nobuhito      1988      JPN       39:23.1      +6:38.6      33:45.3     (49)      68.79
 64      FOSTER Joey      1996      CAN       39:24.4      +6:39.9      34:11.0     (60)      84.89
 65      MORGAN Cole      1994      USA       39:42.7      +6:58.2      34:59.0     (64)      114.96
 66      SHIELDS Andy      1991      CAN       39:43.9      +6:59.4      34:56.8     (63)      113.58
 67      KENNEDY Russell      1991      CAN       39:50.5      +7:06.0      35:09.3     (66)      121.41
 68      COCKNEY Jesse      1989      CAN       40:01.7      +7:17.2      35:19.4     (68)      127.74
 69      STAREGA Maciej      1990      POL       40:03.5      +7:19.0      36:03.4     (69)      155.30
 70      KROGH Finn Hågen      1990      NOR       40:53.8      +8:09.3      40:19.6     (73)      315.80
 71      WILLIAMS Gareth      1997      CAN       42:06.1      +9:21.6      36:10.1     (71)      159.50
 72      IZQUIERDO-BERNIER Ricardo      1995      CAN       43:07.2      +10:22.7      36:10.2     (72)      159.56
 73      LOCKE Julien      1993      CAN       43:59.6      +11:15.1      36:09.6     (70)      159.19
Did not start
       NISKANEN Iivo      1992      FIN                           


TOTALSTÄLLNINGEN I MINITOUREN
 1      KLÆBO Johannes Høsflot      1996      NOR       1:09:50.6       
 2      HARVEY Alex      1988      CAN       1:09:50.6       
 3      DYRHAUG Niklas      1987      NOR       1:09:50.7      +0.1
 4      SKAR Sindre Bjørnestad      1992      NOR       1:10:16.7      +26.1
 5      COLOGNA Dario      1986      SUI       1:10:17.1      +26.5
 6      HELLNER Marcus      1985      SWE       1:10:17.4      +26.8
 7      RØTHE Sjur      1988      NOR       1:10:17.8      +27.2
 8      LARKOV Andrey      1989      RUS       1:10:18.2      +27.6
 9      MUSGRAVE Andrew      1990      GBR       1:10:21.2      +30.6
 10      TØNSETH Didrik      1991      NOR       1:10:31.7      +41.1
 11      MANIFICAT Maurice      1986      FRA       1:10:57.0      +1:06.4
 12      GOLBERG Pål      1990      NOR       1:11:26.3      +1:35.7
 13      NOECKLER Dietmar      1988      ITA       1:11:26.5      +1:35.9
 14      BESSMERTNYKH Alexander      1986      RUS       1:11:36.5      +1:45.9
 15      HOLUND Hans Christer      1989      NOR       1:11:36.6      +1:46.0
 16      JAUHOJÄRVI Sami      1981      FIN       1:11:38.0      +1:47.4
 17      HAKOLA Ristomatti      1991      FIN       1:11:45.7      +1:55.1
 18      JÖNSSON Emil      1985      SWE       1:11:47.3      +1:56.7
 
19      PELLEGRINO Federico      1990      ITA       1:12:04.3      +2:13.7
 20      FURGER Roman      1990      SUI       1:12:05.2      +2:14.6
 21      GAILLARD Jean Marc      1980      FRA       1:12:07.7      +2:17.1
 22      BING Thomas      1990      GER       1:12:08.2      +2:17.6
 23      YOSHIDA Keishin      1987      JPN       1:12:08.5      +2:17.9
 24      HEIKKINEN Matti      1983      FIN       1:12:08.9      +2:18.3
 25      BJORNSEN Erik      1991      USA       1:12:09.7      +2:19.1
 26      KERSHAW Devon      1982      CAN       1:12:12.0      +2:21.4
 27      YOUNG Andrew      1992      GBR       1:12:12.3      +2:21.7
 28      BAUMANN Jonas      1990      SUI       1:12:12.5      +2:21.9
 29      JOHANSSON Martin      1984      SWE       1:12:12.6      +2:22.0
 30      SALVADORI Giandomenico      1992      ITA       1:12:12.6      +2:22.0
 31      PETERSON Teodor      1988      SWE       1:12:20.7      +2:30.1
 32      IVERSEN Emil      1991      NOR       1:12:48.1      +2:57.5
 33      DOBLER Jonas      1991      GER       1:12:55.5      +3:04.9
 34      BACKSCHEIDER Adrien      1992      FRA       1:12:56.3      +3:05.7
 35      LEHTONEN Lari      1987      FIN       1:12:56.7      +3:06.1
 36      BOEGL Lucas      1990      GER       1:12:58.3      +3:07.7
 37      THORN Viktor      1996      SWE       1:12:59.8      +3:09.2
 
38      KRÜGER Simen Hegstad      1993      NOR       1:13:10.0      +3:19.4
 39      PARISSE Clement      1993      FRA       1:13:14.4      +3:23.8
 40      MIYAZAWA Hiroyuki      1991      JPN       1:13:33.6      +3:43.0
 41      PATTERSON Scott      1992      USA       1:13:36.2      +3:45.6
 42      KILLICK Graeme      1989      CAN       1:13:36.5      +3:45.9
 43      NORRIS David      1990      USA       1:14:06.5      +4:15.9
 44      NEWELL Andrew      1983      USA       1:14:13.6      +4:23.0
 45      HAMILTON Simeon      1987      USA       1:14:14.0      +4:23.4
 46      CALDWELL Patrick      1994      USA       1:14:16.2      +4:25.6
 47      NOTZ Florian      1992      GER       1:14:17.7      +4:27.1
 48      LENTING Akira      1990      JPN       1:14:22.4      +4:31.8
 49      GELSO Matthew Phillip      1988      USA       1:14:22.9      +4:32.3
 50      GROS Baptiste      1990      FRA       1:14:32.9      +4:42.3
 51      CHANAVAT Lucas      1994      FRA       1:14:39.1      +4:48.5
 52      HOFFMAN Noah      1989      USA       1:14:54.4      +5:03.8
 53      JOHNSGAARD Knute      1992      CAN       1:15:00.2      +5:09.6
 54      VALJAS Len      1988      CAN       1:15:10.8      +5:20.2
 55      HEDIGER Jovian      1990      SUI       1:15:14.0      +5:23.4
 56      SMITH Callum      1992      GBR       1:15:35.7      +5:45.1
 57      HEGMAN John      1994      USA       1:15:36.5      +5:45.9
 58      GREGG Brian      1984      USA       1:15:46.5      +5:55.9
 59      LUSTGARTEN Benjamin      1992      USA       1:15:54.6      +6:04.0
 60      PALMER-CHARRETTE Evan      1994      CAN       1:16:02.0      +6:11.4
 61      THOMPSON Bob      1991      CAN       1:16:03.4      +6:12.8
 62      MCKEEVER Brian      1979      CAN       1:16:21.4      +6:30.8
 63      KASHIWABARA Nobuhito      1988      JPN       1:16:29.2      +6:38.6
 64      FOSTER Joey      1996      CAN       1:16:30.5      +6:39.9
 65      MORGAN Cole      1994      USA       1:16:48.8      +6:58.2
 66      SHIELDS Andy      1991      CAN       1:16:50.0      +6:59.4
 67      KENNEDY Russell      1991      CAN       1:16:56.6      +7:06.0
 68      COCKNEY Jesse      1989      CAN       1:17:07.8      +7:17.2
 69      STAREGA Maciej      1990      POL       1:17:09.6      +7:19.0
 70      KROGH Finn Hågen      1990      NOR       1:17:59.9      +8:09.3
 71      WILLIAMS Gareth      1997      CAN       1:19:12.2      +9:21.6
 72      IZQUIERDO-BERNIER Ricardo      1995      CAN       1:20:13.3      +10:22.7
 73      LOCKE Julien      1993      CAN       1:21:05.7      +11:15.1

Del |
GRIP, Rikard 004 Bruks16 (kopia)

Här är dom nya landslagsgrupperna

Längdlandslagets träningsgrupper inför OS-säsongen 2017/2018 är uttagna. Stina Nilsson, Hanna Falk, Marcus Hellner och Calle Halfvarsson är några av åkarna i landslagstruppen.

– Vi fortsätter satsa offensivt med en stor landslagstrupp på 10 damer och 10 herrar i träningsgrupp 1, berättar förbundskapten Rikard Grip.

Les mer
NOR damstafett VM16 (kopia)

Norskt skidskytte förlorar storsponsor

Tre utvecklingslag måste läggas ner:

Efter flera år med medvind har det varit en vinter med sportslig motvind för norskt skidskytte. Dessutom möter man nu också motvind ekonomiskt då huvudsponsorer Statkraft kliver av inför den kommande säsongen.
Det betyder att tre av utvecklingslagen till förbundet måste läggas ner.

 

Les mer
IMG_1208 (kopia)

Full vinter under Kirunaspelen

Trodde du vintern var över?
Inte i Kiruna.
Dom 1500 som startade i Kirunaspelen i helgen fick uppleva en riktig vinter med massor av snö.

 

Les mer
ØSTBERG, Ingvild Flugstad 007 Falun17 (kopia)

Ingvild tillbaka som en vinnare

Ingvild Flugstad Østberg misslyckades helt på VM i Lahtis och stod över den avslutande tremilen. Hon åkte hem och funderade över om hon överhuvudtaget skulle fortsätta med längdåkningen.
Men i helgen var den norska stjärnan tillbaka och vann Skarverennet i Geilo före självaste Marit Bjørgen. Nu är det full gas mot OS i Pyeongchang.

 

Les mer
KORSGREN, Lina Leaseplan (kopia)

Team LeasePlan Tigers läggs ner

Thomas Alsgaard lägger ner sitt topplag Team LeasePlan Tigers i långloppscupen Visma Ski Classics.
Därmed försvinner ett av dom bästa lagen med bland annat fd vasaloppssegraren Petter Eliassen, ungdomssegraren Stian Hoelgaard och svenska Lina Korsgren med flera.

 

Les mer
KALLA, Charlotte 001 Falun17 (kopia)

Charlotte Kalla fortsätter utan landslaget

Under nästa vecka kommer förbundskapten Rikard Grip presentera landslagens träningsgrupper för säsongen 2017–2018.
I truppen kommer inte Charlotte Kalla, Piteå elit, att vara med då hon har valt ett eget upplägg även denna försäsong.

 

Les mer
WICKSTRÖM mål Nordenskiölds (kopia)

Hårdare än 24-timmarsförsöket

Världsrekordhållaren Erik Wickström om Nordenskiöldsloppet:

Och med det samma vi är inne på förra helgens extremtävling i Jokkmokk:
Erik Wickström, världsrekordhållare i 24-timmarsåkning har i vanlig ordning lagt ut en utförlig rapport om sin tävling.
Det är mycket intressant läsning och Erik menar att Red Bull Nordenskiöldsloppet var hårdare än 24-timmarsrekordet han satte i Vålådalen förra vintern.

 

Les mer
Nina Linzen seger Jokkmokk17-1 (kopia)

40.000 stavtag på 220 kilometer

Nina Linzéns egna ord om Red Bull Nordenskiöldsloppet:

Det har dykt upp många härliga berättelser och bilder från deltagarna i Red Bull Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk förra helgen. Här kan du läsa damsegrarinnan Nina Linzéns egen berättelse från hennes blogg om hur det var att åka 220 kilometer till seger i damklassen.
Det är en prestation som kräver både goda förberedelser, en mental tuff period under tävlingen och även tjurighet som extremsportare är mycket bra på.

 

Les mer
Ulricehamn stafett H-str

Ulricehamn kan få mördarbacke

När Ulricehamn i 2019 åter igen tar emot världens bästa längdåkare till en ny världscup så kan det vara med en ny attraktion:
”Väggen” - som blir Ulricehamns alldeles egna version av Faluns Mördarbacken.
Det kommer att ge en helt ny dimension till tävlingarna.

 

Les mer
PERSSON, Linn 003 OSD16 (kopia)

Linn Persson på väg tillbaka

Linn Persson fick avbryta världscupsäsongen med ont i ryggen. Men nu är värmländskan på väg tillbaka och är mycket glad för att hon får en ny chans i Wolfgang Pichlers landslag inför OS-säsongen 2017/2018.
Längre fram väntar också ett VM på hemmaplan i Östersund i 2019.

 

Les mer
Grovamila 2017 (kopia)

Petter Northug jr vann på hemmaplan

Petter Northug jr försöker förlänga säsongen med tävlingar så länge som möjligt. Under tisdagskvällen vann han överlägset i den lokala Grovmila i Meråker nära svenska gränsen vid Storlien.
Tävlingen gick över 12 km klassisk stil.

 

Les mer
Kirunaspelen bild (kopia)

Klart för Kirunaspelen i helgen

Skidsäsongen är inte helt över än. Nu till helgen kommer Kirunaspelen att gå av stapeln.
Den gamla anrika Kirunaspelshelgen är på väg att verkligen komma tillbaka på arrangörs kartan.
Ifjol var det Sveriges femte största ungdoms tävling med ca 440 st startande per dag.
I år blir det en ökning och det närmar sig 500 st startande per dag.

 

Les mer
JAUHOJÄRVI, Sami 002 Falun17 (kopia)

En trotjänare tackar för sig

Sami Jauhojärvi, 35 lägger av:

En riktig trotjänare i den internationella längdcirkusen tackar av.
Sami Jauhojärvi har nu bestämt sig för att avsluta sin aktiva karriär och den sympatiske finländaren kommer därför inte att förvara OS-guldet som han och Iivo Niskanen vann i teamsprinten i Sochi 2014.

 

Les mer
BRÄNNMARK, Viktor finish 005 (kopia)

Viktor fick Jim Åhls stipendium 2017

Det blev Piteå-åkaren Viktor Brännmark som tilldelades Jim Åhls stipendium for 2017. Stipendiet är på 20.000 kronor och Viktor fick det glada beskedet i påsken.
Jim Åhl var elitåkaren som tragiskt dog den 16 april 2013, endast 23 år gammal. Till Jims minne har Jim Åhls Minnesfond instiftats.

 

Les mer
20160320, ENGDAHL, Petter 004 (kopia)

Petter och Helene bäst uppför

Grönklitt Hill Climb i Orsa på påskdagen:

Petter Engdahl, Östersunds SK har avslutat säsongen mycket starkt. På påskdagen var han snabbast av hela 155 åkare i Grönklitt Hill Climb i Orsa efter ännu en stark insats.
Bland damerna så var det Helene Söderlund från IFK Mora SK som hade bästa tiden.

 

Les mer
IDA 001 Storh17 (kopia)

Ida och Max vann i Lofsdalen

Ida Ingemarsdotter var helt överlägsen och tog sin andra seger i påsken då hon vann Pilgrimsloppet i Lofsdalen på påskdagen.
Bland herrarna spurtade Max Novak, Offerdals SK hem segern och fick revansch för fredagens missade pallplats i ”Åk en mil, vinn en bil” i Storhogna.

 

Les mer
LINZÉN får kransen (kopia)

Nina nådde sitt mål i Jokkmokk

- Jag satte mig som mål att vinna Nordenskiöldsloppet redan för ett år sedan, säger Nina Linzén, som var helt överlägsen i damklassen i det 220 km långa loppet i Jokkmokk.
- Men det var mycket, mycket jobbigare än förra året, medger veteranen från Studentidrotten i Luleå.

 

Les mer
NYGAARD vinner Jokkmokk (kopia)

Andreas Nygaard vann Nordenskiöldsloppet

Då det såg ut som om Øyvind Moen Fjeld hade säkrat sig segern i Red Bull Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk kom stallkompisen i Team Santander, Andreas Nygaard och åkte ikapp och förbi sin lagkompis.
Bäste svensk blev ÖSK:s Erik Melin Söderström på 4:e plats sedan han länge varit med i tätkvartetten som först splittrades på den sista milen.

 

Les mer
3 BÄST DAMER 2017 (kopia)

Ida bäst av Åsarna-damerna

Hemma-dominans i ”Åk en mil, vinn en bil”:

Åsarna dominerade damklassen i den egna tävlingen ”Åk en mil, vinn en bil” i Storhogna. Ida Ingemarsdotter vann före Elin Mohlin och Emma Wikén.
- Det var min första tävling utan fästvalla för säsongen, säger Ida, som inte är så van att staka sig fram i tävlingssammanhang.

Les mer
DANIEL i Storhogna 2017-2 (kopia)

Daniel kom sent men vann milen

Daniel Rickardsson kom sent, efteranmälde sig till ”Åk en mil, vinn en bil” i Storhogna, men sedan var han inte sen någonstans.
Daniel lämnade alla bakom sig i ett starkt startfält och vann på starka tiden 24,19 minuter före landslagskollegan Oskar Svensson från Falun-Borlänge SK.

 

Les mer