Mobile Version
Desktop Version
JOHAN LÖVGREN från Vännäs vann Stora Vildmannaloppet i Umeå. Här från Bruksvallsloppet. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
JOHAN LÖVGREN från Vännäs vann Stora Vildmannaloppet i Umeå. Här från Bruksvallsloppet. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

Johan vann Stora Vildmannaloppet

Johan Lövgren från Vännäs var snabbast och solobann Stora Vildmannaloppet i Umeå under söndagen. Han körde dom fyra milen på 1.48,47, vilket var knappa två minuter bättre än Joel Bodén från Skellefteå.
Snabbaste dam var Ulrika Axelsson från Sya SK, som hade 47 sekunder på hemmaåkaren Emma Sjölander.

 

Flera toppåkare valde också motionsklassen och halva distansen. Där var IFK Umeås egna Elina Rönnlund och David Nordström dom snabbaste.

Resultat
H 19-20, 40 km/C masstart

1     51     BJÖRKMAN Erik     1997     Täfteå IK     01:57:11.2     0:00:00.0
2     52     NÄSLUND Emanuel     1998     Skogslöparna     02:54:06.4     0:56:55.2

D 21, 40 km/C masstart
1     307     AXELSSON Ulrika     1900     Sya SK     02:13:01.6     0:00:00.0
2     326     SJÖLANDER Emma     1900     IFK Umeå     02:13:48.7     0:00:47.0
3     325     THERELL Terese     1900     IFK Umeå     02:17:52.0     0:04:50.4
4     55     LINDBERG Sofia     1992     Robertsfors IK     02:21:36.4     0:08:34.8
5     56     JOHANSSON Elin     1984     Föreningen Milslukarna XC     02:49:15.0     0:36:13.4
6     54     LORICH Karin     1900     AXA SC     03:26:33.8     1:13:32.2
7     328     WESTBERG Johanna     1900     Ammarnäs IF     03:35:13.8     1:22:12.1
8     59     BJÖRKENÄS LAMBERG Linn     1900     IK Studenterna     03:44:29.0     1:31:27.4

H 21, 40 km/C masstart
1     203     LÖVGREN Johan     1991     Vännäs SK     01:48:47.6     0:00:00.0
2     221     BODÉN Joel     1983     Skellefteå SK     01:50:44.7     0:01:57.0
3     222     JOHANSSON Gustav     1994     Gellivare Skidallians IK     01:53:08.3     0:04:20.7
4     237     HEDMAN Petter     1991     IFK Umeå     01:56:48.7     0:08:01.0
5     225     ERIKSSON Erik     1994     Gellivare Skidallians IK     01:59:07.1     0:10:19.4
6     219     FORSBERG Johan     1993     IFK Umeå     02:00:06.7     0:11:19.1
7     252     LEJON Christian     1900     Stöcke TS Järnet     02:02:06.1     0:13:18.4
8     321     HEDLUND Tommy     1900     XC Umeå Sports Club     02:04:05.3     0:15:17.6
9     236     ANDERSSON Andreas     1982     Föreningen Milslukarna XC     02:04:06.1     0:15:18.4
10     308     LUNDQVIST Jesper     1900     Skellefteå xc     02:04:43.1     0:15:55.4
11     240     THORELL David     1994     IK Stern     02:05:15.1     0:16:27.4
12     224     JANSSON PALMER Erik     1900     Saltsjöbadens IF     02:05:20.5     0:16:32.8
13     213     ÅKERLUND Martin     1981     Kågedalens SK     02:06:09.9     0:17:22.3
14     214     ÅHMAN Tobias     1985     Vårby IK     02:07:47.4     0:18:59.7
15     274     JONSSON Jonas     1900     Stockvik Skidor     02:07:59.2     0:19:11.6
16     295     JONASSON Mats     1900     Iksu     02:08:16.3     0:19:28.6
17     80     HALLGREN Daniel     1900     IFK Umeå     02:08:40.2     0:19:52.5
18     220     STRÖMBERG Oscar     1994     Hägglunds Ski Team SK     02:08:57.0     0:20:09.3
19     247     JANSSON Markus     1900     IFK Umeå     02:09:35.8     0:20:48.2
20     209     JOHANSSON Lars     1981     Lycksele IF     02:09:49.8     0:21:02.1
21     227     DANIELSSON Johan     1900     Lycksele IF     02:09:57.6     0:21:09.9
22     204     FORS Henrik     1900     Junosuando ik     02:10:50.7     0:22:03.1
23     309     MARKSTRÖM Niklas     1900     Skellefteå xc     02:11:20.9     0:22:33.2
24     230     BERGMAN Fredrik     1900     Östersunds SK     02:11:31.0     0:22:43.3
25     238     VINSA Emil     1995     Sävast Ski Team IF     02:13:15.6     0:24:28.0
26     282     NYGREN Erik     1900     Agnäs IK     02:13:46.6     0:24:58.9
27     246     NILSSON Mikael     1993     IFK Arvidsjaur Skidor     02:14:00.2     0:25:12.5
28     233     KARLSBORG Henrik     1900     Stöcke TS Järnet     02:14:00.7     0:25:13.0
29     243     KARLSSON Jan-Anders     1900     1Life IF     02:14:11.9     0:25:24.2
30     229     NYGÅRD André     1900     Håknäs IF     02:14:26.5     0:25:38.9
31     149     MOLIN Olov     1900     Östersund     02:14:38.6     0:25:50.9
32     316     OLOVSSON Jonas     1900     IKSU längdskidor     02:17:21.9     0:28:34.2
33     245     KARLSSON Kristoffer     1993     Nässjö Ski     02:17:22.9     0:28:35.2
34     211     ÖMAN Erik     1994     Hägglunds Ski Team SK     02:18:18.6     0:29:30.9
35     334     HAMPUSSON Vilhelm     1900     IFK Umeå     02:18:26.4     0:29:38.7
36     232     WIKNER Alfred     1900     Håknäs IF     02:20:27.2     0:31:39.5
37     305     LLOYD Steffan     1900     XC Ottawa     02:21:59.0     0:33:11.3
38     306     FORSBERG Viktor     1900     Agnäs IK     02:22:02.6     0:33:14.9
39     239     ALBERTSSON Johan     1900     Umara Sports Club     02:22:11.5     0:33:23.9
40     231     PERSSON Magnus     1900     Bottnaryds IF     02:27:30.7     0:38:43.0
41     333     NYBERG Johan     1900     AXA SC     02:29:42.4     0:40:54.7
42     299     JOHANSSON Simon     1900     Nyåkers IK     02:33:57.5     0:45:09.8
43     223     LARSSON Jon     1900     Dikanäs IF     02:36:21.7     0:47:34.1
44     216     ANDERSSON Joakim     1900     Milslukarna XC     02:39:16.8     0:50:29.1
45     292     BRINK Andreas     1900     AXA SC     02:45:00.7     0:56:13.0
46     205     LUNDBÄCK Mikael     1900     Skogis IF     02:53:07.6     1:04:19.9
47     73     SCHOLS Johan     1900     Spöland Vännäs IF     02:58:09.7     1:09:22.0
48     228     NISBEL Aron     1900     IFK Mora     03:08:27.2     1:19:39.6
49     208     LILJA Björn-Erik     1900     IK Studenterna     03:44:28.1     1:55:40.4

D 35, 40 km/C masstart
1     170     ÖVLING Lisa     1900     Föreningen Milslukarna XC     02:54:01.7     0:00:00.0

H 35, 40 km/C masstart
1     68     SJÖLUND Stefan     1978     Skogslöparna     02:06:59.2     0:00:00.0
2     315     OLOFSSON Andreas     1900     jalles TC     02:11:31.8     0:04:32.5
3     319     HÖÖG Rikard     1900     Iksu     02:13:49.1     0:06:49.9
4     304     FORSGREN Robert     1900     jalles TC     02:14:49.3     0:07:50.0
5     294     RÅDSTRÖM Patrik     1900     Volvo FK     02:15:16.5     0:08:17.2
6     318     INGVARSSON Simon     1900     IFK Umeå     02:15:27.6     0:08:28.4
7     69     OGENSTEDT Daniel     1978     Hägglunds Ski Team SK     02:21:20.1     0:14:20.8
8     71     NORDIN Jonas     1900     IK Studenterna     02:21:44.4     0:14:45.1
9     67     ÖBRAND Peter     1900     Lycksele IF     02:24:24.8     0:17:25.5
10     61     KARLSSON Johan     1900     Milslukarna XC     02:25:50.9     0:18:51.6
11     193     BURÉN Johan     1900     Spölands IF     02:28:48.6     0:21:49.3
12     62     LINDGREN Andreas     1980     Bygdsiljums SK     02:33:36.7     0:26:37.4
13     64     EILERTSEN Jonas     1900     AXA SC     02:38:51.2     0:31:51.9
14     266     ANDERSSON Simon     1900     Öre Långsele IF     02:44:51.7     0:37:52.5
15     317     SUNDBERG Leif     1900     SWE     02:58:28.5     0:51:29.3
16     66     VESTERBERG Stefan     1900     Stockholms Landstings IF SK     03:02:51.4     0:55:52.1

H 40, 40 km/C masstart
1     79     WESTMAN Thomas     1900     Molidens IK     02:02:06.9     0:00:00.0
2     77     BERGLUND Peter     1972     Skellefteå XC Club     02:04:44.5     0:02:37.6
3     260     RAGNARSSON Fredrik     1900     jalles TC     02:09:42.0     0:07:35.0
4     311     SAMUELSSON Fredrik     1900     Röbäcks SK     02:10:27.4     0:08:20.5
5     75     STENBERG Per     1900     Norum-Djäkneboda SK     02:16:28.9     0:14:21.9
6     82     SJÖSTRÖM Magnus     1974     AXA SC     02:17:58.7     0:15:51.8
7     76     STIGBRAND Tore     1972     Föreningen Milslukarna XC     02:20:48.7     0:18:41.7
8     81     BERG Robin     1900     Lycksele IF     02:30:41.6     0:28:34.7
9     324     GABRIELSSON Jon     1900     Föreningen Norsjö Skidor     02:31:01.0     0:28:54.0
10     298     BILLINGHAM Daniel     1900     IFK Umeå     02:34:01.2     0:31:54.3

D 45, 40 km/C masstart
1     89     WÅLLBERG Charlotta     1900     Tavelsjö AIK     02:41:08.2     0:00:00.0

H 45, 40 km/C masstart
1     287     GUSTAFSSON Jörgen     1900     Skellefteå xc     02:04:17.1     0:00:00.0
2     275     WALLIN Tomas     1900     Team Esplanad     02:08:41.6     0:04:24.5
3     85     LUNDBERG Håkan     1969     Skellefteå XC Club     02:09:22.4     0:05:05.3
4     86     STENLUND Olof     1900     Team Esplanad     02:11:25.1     0:07:08.0
5     88     UTTERSTRÖM Jonas     1900     jalles TC     02:13:32.1     0:09:15.0
6     83     HAMQVIST Olov     1900     Vårby IK     02:14:03.7     0:09:46.5
7     267     OSCARSSON Eric     1900     Tavelsjö AIK     02:16:13.6     0:11:56.5
8     268     RUDEHÄLL Magnus     1900     Team Esplanad     02:16:24.2     0:12:07.1
9     84     NORÉN Jörgen     1968     Malå IF     02:19:53.9     0:15:36.8
10     87     ARKMO Jonas     1900     Team Esplanad umeå     02:27:29.6     0:23:12.5
11     320     NILSSON Erik     1900     Umedalens IF     02:33:59.1     0:29:42.0

D 50, 40 km/C masstart
1     297     ILDGRUBEN Anna     1900     IFK Umeå     02:35:42.3     0:00:00.0
2     312     JOHANSSON Ann-Sofie     1900     Täfteå IK     02:53:48.7     0:18:06.3
3     310     GUSTAFSSON Agneta     1900     IFK Umeå     03:32:15.3     0:56:33.0

H 50, 40 km/C masstart
1     91     SVENSK Johan     1963     Team Esplanad     02:18:19.3     0:00:00.0
2     96     STENVALL Lars     1900     Spöland-Vännäs     02:19:46.5     0:01:27.2
3     259     HOLMBOM Jonny     1900     Lycksele IF     02:21:53.6     0:03:34.3
4     94     LUNDBERG Martin     1900     Fredrika IK     02:22:14.0     0:03:54.7
5     300     LUNDBERG Simon     1900     NCC IF     02:32:45.3     0:14:25.9
6     93     KNUTSGÅRD Johan     1967     Hägglunds Ski Team SK     02:35:35.4     0:17:16.1
7     281     JONSSON Stefan     1900     Team Esplanad     02:37:36.5     0:19:17.2
8     314     KLINGBERG Tore     1900     Stöcke TS Järnet     02:40:27.8     0:22:08.4
9     90     PETTERSSON Mattias     1900     SWE     02:51:25.8     0:33:06.5
10     92     NÄSLUND Torgny     1967     Skogslöparna     02:54:04.2     0:35:44.9

D 55, 40 km/C masstart
1     264     ANDERSSON Ingegerd     1900     Norrfors IK     02:54:19.5     0:00:00.0
2     327     FORSGREN Sara     1900     IFK Arvidsjaur     03:00:00.1     0:05:40.6

H 55, 40 km/C masstart
1     99     DOMEIJ Per-Åke     1958     Hägglunds Ski Team SK     02:25:39.7     0:00:00.0
2     97     LIND Gert     1900     Team Esplanad umeå     02:27:16.7     0:01:36.9
3     98     PERSSON Mats     1958     Röbäcks SK     03:07:38.7     0:41:59.0

D 60, 40 km/C masstart
1     106     EIRELL Gudrun     1900     jalles TC     02:47:37.5     0:00:00.0

H 60, 40 km/C masstart
1     100     HAGSTRÖM Bengt-Olof     1953     Hägglunds Ski Team SK     02:13:39.3     0:00:00.0
2     105     SÖDERMAN Rune     1900     jalles TC     02:17:54.2     0:04:14.8
3     101     LARSSON Ola     1900     Nysätra IF     03:16:51.4     1:03:12.0

H 65, 40 km/C masstart
1     190     ARVIDSSON John     1900     Hägglund skiteam     02:17:52.6     0:00:00.0
2     108     FORSBERG Gunder     1900     Junosuando ik     02:38:17.8     0:20:25.1

H 70, 40 km/C masstart
1     109     BERGLUND Bengt-Ove     1900     IFK Umeå     02:44:17.0     0:00:00.0

H 75, 40 km/C masstart
1     110     SJÖBLOM Gunnar     1900     Västerbottens skidveteraner     03:25:43.8     0:00:00.0

Damer motion, 40 km/C masstart
1     57     FORSSÉN Linnea     1900     Skogis IF     02:34:42.6     0:00:00.0
2     166     ARVIDSSON Lia     2001     IFK Umeå     02:45:13.8     0:10:31.1
3     251     WALLGREN Maria     1900     NCC IF     02:51:41.2     0:16:58.5
4     165     GRÖN Anna     1900     IK Studenterna     03:01:22.9     0:26:40.3
5     167     JONSSON Anneli     1975     Hägglunds Ski Team SK     03:07:10.5     0:32:27.9
6     164     PETERSSON Josefin     1900     AXA SC     03:16:02.9     0:41:20.3
7     332     NYBERG Ida     1900     Milslukarna XC     03:16:24.5     0:41:41.9
8     290     BJÖRKLUND Emma     1900     Föreningen Studentidrott Luleå     03:17:01.7     0:42:19.1
9     168     WESTMAN Christina     1900     Molidens IK     03:25:53.2     0:51:10.6

Damer motion, 20 km/C masstart
1     185     RÖNNLUND Elina     1996     IFK Umeå     01:00:23.9     0:00:00.0
2     172     STRÖM Linda     1996     Hägglunds Ski Team SK     01:02:39.1     0:02:15.2
3     181     ÖHRN Rebecca     1996     IFK Umeå     01:02:48.2     0:02:24.3
4     173     ABRAHAMSSON Klara     2000     IFK Umeå     01:07:59.4     0:07:35.5
5     261     NILSSON Magdalena     1900     IFK Umeå     01:08:19.1     0:07:55.1
6     276     HOLOPAINEN Laura     1900     Espoon Hiihtoseura     01:08:29.9     0:08:05.9
7     171     SCHOGSTER Linn     2001     IFK Umeå     01:11:00.4     0:10:36.5
8     182     FREDRIKSSON Malin     1992     Lycksele IF     01:14:51.4     0:14:27.5
9     301     JANSSON Pernilla     1900     Försvarsmakten     01:15:08.7     0:14:44.8
10     256     NILSSON Elina     1900     Spöland Vännäs IF     01:17:27.3     0:17:03.4
11     169     GERMANN Tua     2002     IFK Umeå     01:21:11.0     0:20:47.1
12     262     WIKNER Marita     1900     Håknäs IF     01:24:53.6     0:24:29.7
13     180     LINDQVIST Marita     1900     Röbäcks SK     01:28:02.4     0:27:38.5
14     183     HEDIN Kajsa     1900     SWE     01:29:22.4     0:28:58.4
15     176     NILSSON Ronja     1900     Anundsjö IF     01:32:34.9     0:32:11.0
16     174     ÅSBERG Åsa     1973     7-Mila Skidklubb     01:36:20.5     0:35:56.6
17     175     TIGER Cecilia     1900     Lycksele IF     01:39:00.4     0:38:36.4
18     278     FJELLSTRÖM Inger     1900     Täfteå IK     01:40:24.2     0:40:00.3
19     322     WALLIN Sofia     1900     Majorna rekreationella     01:45:55.0     0:45:31.1
20     303     WERNER Vera     1900     IFK Umeå     01:46:40.5     0:46:16.6
21     177     NYSTEDT Malin     1900     Lycksele IF     01:46:55.3     0:46:31.4

Herrar motion, 40 km/C masstart
1     132     JONSSON Erik     1983     Föreningen Milslukarna XC     01:57:40.6     0:00:00.0
2     248     WRENMAN Rasmus     1900     SWE     02:15:45.7     0:18:05.1
3     127     OLOFSSON Mikael     1900     Milslukarna XC     02:17:53.4     0:20:12.8
4     144     KÖPPLER Lewi     1900     Skogis IF     02:21:36.8     0:23:56.2
5     329     HENRIKSSON Johan     1900     IFK Umeå     02:23:39.7     0:25:59.1
6     118     SJÖSTRÖM Niclas     1900     SWE     02:24:41.4     0:27:00.8
7     124     RAHIMI Erik     1900     IKSU Multisport     02:25:49.6     0:28:09.0
8     143     NÄSTRÖM Anders     1900     Molidens IK     02:25:58.5     0:28:17.9
9     284     ERIKSSON Gustav     1900     Nyåkers IK     02:27:34.0     0:29:53.4
10     141     JONSSON Christer     1971     Hägglunds Ski Team SK     02:28:20.0     0:30:39.4
11     111     THUNBERG Markus     1900     AXA SC     02:28:47.2     0:31:06.6
12     129     LINDEGREN Joel     1900     Stöcke TS Järnet     02:30:17.2     0:32:36.6
13     113     ÅKESSON David     1900     Obbola IK     02:31:24.9     0:33:44.3
14     121     ÅHMAN Arne     1900     Anundsjö IF     02:32:19.3     0:34:38.7
15     145     JONSSON Mattias     1900     SWE     02:32:19.6     0:34:39.0
16     253     LÅNGBERG Henrik     1900     IKSU Längd     02:33:39.3     0:35:58.7
17     125     PERSSON Jens     1900     Iksu     02:34:24.7     0:36:44.1
18     250     BRETTING Viktor     1900     Iksu     02:35:09.9     0:37:29.3
19     134     STENLUND Patrik     1977     Lycksele IF     02:35:46.3     0:38:05.7
20     285     NORBERG Per-Jonas     1900     FK Volvo     02:36:07.4     0:38:26.8
21     296     JACOBSSON Ulf     1900     Överboda Sk     02:36:45.4     0:39:04.8
22     148     SANDSTRÖM Henning     1900     Team Orrefors     02:37:34.0     0:39:53.4
23     114     ZITTRA Andreas     1900     Risböle IF     02:38:28.3     0:40:47.7
24     133     ERIKSSON Andreas     1900     IFK Umeå     02:38:51.9     0:41:11.3
25     277     JOHANSSON Pierre     1900     Norrfors IK     02:39:12.0     0:41:31.4
26     131     HOLM Rickard     1900     Team Orrefors     02:41:22.5     0:43:41.9
27     126     SANDSTRÖM Robert     1900     AXAsc     02:41:43.9     0:44:03.3
28     273     LJUNGBLADH Frans     1900     SWE     02:42:05.4     0:44:24.8
29     280     OLOFSSON Hans     1900     Rödåbygdens IK     02:44:37.6     0:46:57.0
30     163     LINDFORS Oscar     1900     AXA SC     02:45:46.8     0:48:06.2
31     286     GUSTAVSSON Anders     1900     Norrfors IK     02:46:13.5     0:48:32.9
32     272     ZAKRISSON Mattias     1900     AXA SC     02:46:46.4     0:49:05.8
33     139     SUNESSON Johan     1900     Stöcke TS Järnet     02:47:30.6     0:49:50.0
34     254     DRUGGE Svante     1900     Team Esplanad     02:50:19.9     0:52:39.3
35     146     KJELLSSON Anders     1985     IFK Umeå     02:51:47.0     0:54:06.4
36     283     FORSBERG Jonas     1900     Håknäs IF     02:53:33.6     0:55:53.0
37     119     BÖRJESSON Fredrik     1900     Storådalens SK     02:53:49.6     0:56:09.0
38     331     VESTMAN Peter     1900     IKSU längdskidor     02:55:09.4     0:57:28.8
39     112     VIKSTRÖM Peter     1900     SWE     02:57:51.7     1:00:11.1
40     191     CARLEHED Per     1900     Lycksele IF     02:58:35.3     1:00:54.7
41     140     JÖNSSON Martin     1900     Ski Team Skåne     02:58:43.8     1:01:03.2
42     263     WIKNER Johan     1900     Håknäs IF     02:59:11.3     1:01:30.7
43     122     JONSSON Richard     1972     Skellefteå SK     02:59:29.9     1:01:49.3
44     137     BRODIN John     1900     AXA SC     03:00:36.7     1:02:56.1
45     136     FLYGARE Lennart     1900     Stöcke TS Järnet     03:01:43.8     1:04:03.2
46     116     STEN Staffan     1900     Täftåe IK     03:02:07.2     1:04:26.6
47     130     NORBERG Matts     1900     Molidens IK     03:05:18.0     1:07:37.4
48     120     GUSTAFSSON Rickard     1900     Lycksele IF     03:07:26.2     1:09:45.6
49     271     APPELBLAD Ulric     1900     Hägglunds Skiteam     03:08:33.4     1:10:52.8
50     313     JOHANSSON Erik     1900     Täfteå IK     03:09:20.6     1:11:40.0
51     138     GENBERG Fredric     1900     AXA SC     03:11:46.3     1:14:05.7
52     147     DAHLSTRÖM Andreas     1900     Tavelsjö AIK     03:14:51.2     1:17:10.6
53     289     PETTERSSON Anton     1900     Hudiksvalls IF     03:17:01.5     1:19:20.9

Herrar motion, 20 km/C masstart
1     335     NORDSTRÖM David     1900     IFK Umeå     00:55:53.9     0:00:00.0
2     330     STARK Jacob     1900     Stockviks SF     00:56:47.4     0:00:53.5
3     162     SCHULTZ William     2000     IFK Umeå     00:58:52.1     0:02:58.2
4     153     LANDSTRÖM Isak     1900     Skogis IF     01:01:08.9     0:05:14.9
5     156     SVENSSON Torben     1900     Skogis IF     01:02:14.0     0:06:20.1
6     255     WESTERGREN Linus     1900     Täfteå IK     01:05:15.2     0:09:21.3
7     288     EDLUND Roland     1900     Umedalens IF     01:10:38.9     0:14:45.0
8     258     NORDGREN Gabriel     1900     Vännäs SK     01:11:01.0     0:15:07.1
9     155     BJÖRCK Hampus     2003     IFK Umeå     01:13:41.4     0:17:47.5
10     151     BJÖRCK Stefan     1971     IFK Umeå     01:14:12.6     0:18:18.7
11     157     ANDERSSON LIND Isak     2004     IFK Umeå     01:18:06.4     0:22:12.5
12     161     ABRAHAMSSON Hugo     2003     IFK Umeå     01:18:59.4     0:23:05.5
13     159     JOHANSSON Oskar     2003     IFK Umeå     01:18:59.8     0:23:05.9
14     279     JOHANSSON Olov     1900     IFK Umeå     01:19:03.2     0:23:09.3
15     249     INGEBRIGTSEN Björn     1900     SWE     01:19:59.7     0:24:05.8
16     257     NILSSON Göran     1900     Spöland Vännäs IF     01:21:39.8     0:25:45.9
17     160     ANDERSSON Mikael     1966     IFK Umeå     01:27:19.6     0:31:25.7
18     158     FREDRIKSSON Kristoffer     1900     SWE     01:42:08.0     0:46:14.1
19     302     WERNER Mårten     1900     IFK Umeå     01:46:41.4     0:50:47.5
20     323     LUDVIGSSON Robert     1900     IFK Umeå     01:55:44.9     0:59:51.0

 

Del |
ROLF ZETTERBERG

Världscupen i Lillehammer i princip konkurs

Världscupen i Lillehammer senaste säsongen gick på en rejäl bakläxa skriver norska VG. Smällen var på hela 7,6 miljoner norska kronor och nu har man avvecklat arrangörsbolaget som stått för tävlingarna dom senaste åren.
Lillehammer kommer ändå att arrangera världscup också kommande vinter.

 

Les mer
20170128, TRITSCHER, Bernhard 003 (kopia)

Kompisarna dopade sig – han måste fortsätta

Världsstjärnan vädjar om pengar:

Bernhard Tritscher har varit i världseliten i längdåkning i tio år.
Men hans karriär har kantats av flera tråkiga dopingavslöjanden i det österrikiska landslaget. Nu senast under VM i Seefeld i vintras.
Bernhard står närmast på bar backe men han vill fortsätta och vädjar nu till sponsorer om att hjälpa honom.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Tråkigt besked för Viktor – ny operation

Viktor Thorn tvingas till en andra operation för diskbråck.
Det meddelar han på sociala medier efter att han i våras genomgick en operation för samma problem som nu visar sig inte ha blivit bra.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Är egna drönare och mobiler viktigare än media?

Krönika:

Det är med glädje jag noterar att såväl förbund som landslagsåkare satsar på egen exponering på sociala plattformar. Samtidigt är jag orolig över att egna mobiler, filmkameror och drönare prioriteras framför tid och möten med traditionella medieföretag.
Det kan drabba skidsporten hårt.

 

Les mer
20190122, KARLSSON Frida 001 (kopia)

”Alla” ville ha Frida – mamma tog jobbet

Ingen tvekan om vem som är den hetaste längdåkaren i Sverige:
”Alla” ville bli Frida Karlssons nya manager.
Det slutade med att mamma Mia tar jobbet – och det hela stannar i familjen!

 

Les mer
20190712, Supersprint Idre herrar (kopia)

Maja och Anton vann supersprint i Idre

Att världsmästaren Maja Dahlqvist skulle vinna supersprinten i Idre under fredagen var ingen överraskning.
Mer glädjande var nästan att  hennes sambo Anton Hedlund skulle vinna herrarnas tävling.

 

Les mer
20190711, Fjällturen inför (kopia)

6 OS-mästare i Fjällturen på cykel

Stor idrottshelg igen i Ramundberget:

Ca 1400 glada motionärer är huvuddelen av deltagarna. Självklart deltar många av Sveriges duktigaste mountainbikecyklister och vägcyklister i Fjällturen, men också flera av Sveriges största idrottsprofiler är med och cyklar. 6 olympiska mästare, flera världsmästare och världscupvinnare som skidåkarna Stina Nilsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Lars Nelson och Jan Ottosson.

Les mer
20181117, ANDERSSON, Simon 010 (kopia)

Lisa K och Simon är ”riktiga femmilare”

”För att ha visat ödmjukhet, god anda och intresse för ”skidåkningens blå band”, femmilen med individuell start, i tillägg till enastående styrka i spåret, blir Lisa K. Svensson och Simon Andersson de första mottagarna av Skidhistoriska Sällskapets stipendium”.

Les mer
ECKHOFF, Tiril VM001 (kopia)

Skidskytten Tiril Eckhoff bröt ena tån

Norska världsmästaren i skidskytte Tiril Eckhoff måste basera sig på altenativ träning ett tag framåt.
Hon har nämligen brutit en tå och det hände i en ”klantig händelse”.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom


”Billans” vinnande filosofi – lita på dig själv

Krönika:

Marie-Helene ”Billan” Östlund var skiddrottning på 1980-och 90-talet och vann Sveriges första kvinnliga VM-guld individuellt när hon triumferade i tyska Oberstdorf 1987. Mycket har hänt i träningsutveckling från då till nu. Men ”Billans” filosofi för att nå världstoppen är tänkvärt än idag:  Att våga lita på sig själv.

 

Les mer
20190707, HALFVARSSON Calle (kopia)

Calle äntligen före Petter Northug jr

Calle Halfvarsson har nästan drömt mardrömmar om alla förluster mot Petter Northug jr.
Men nu torde det inte bli flera.
I lördags var svensken nära att vinna rullskidtävlingen i norska Kristiansand, medan Northug höll till i den bakre delen av fältet.

 

Les mer
20190706, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Tredje raka för Linn Sömskar i Kina

Linn Sömskar gjorde rent bord och tog alla tre vinsterna i världscupen på rullskidor i Kina. Hon spurtade också hem den avslutande distanstävlingen.
I herrklassen blev det stenhårt med hemmaseger till Qiang Wang. Victor Gustafsson hade samma tid som trea i mål.

 

Les mer
20190705, LINN o KLÆBO (kopia)

Dubbel-segrar för Linn och Klæbo i Kina

Linn Sömskar och Johannes Høsflot Klæbo vann båda också den andra supersprinten över 200 meter i Beijing, Kina.
Det var inte lika varmt som dagen innan, men åkarna fick kämpa mot en tuff vind.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Sixten Jernbergpriset 2019 till Ebba

Juryn för Sixten Jernbergpriset har beslutat om tilldelningen av 2019 års pris.

 

Les mer
20190704, LINN vinner VC Kina (kopia)

Linn direkt från SM-guld till VC-seger

Klæbo vann också supersprinten i Kina:

Det är bråda dagar för Linn Sömskar.
Hon åkte direkte från dubbla SM-guld på rullskidor i Malmö til seger i världscupen över 200 meter supersprint i Kina.
Moa Olsson följde överraskande upp med ytterligare en svensk pallplats medan Johannes Høsflot Klæbo slog alla specialister och vann en helnorsk uppgörelse på herrsidan.

 

Les mer
PICHLER, Wolfgang 006 (kopia)

Pichler och Grip tillsammans mot OS

Wolfgang Pichler och Rikard Grip – det borde ju vara en bra combo.
Du trodde kanske att dom båda var borta från skidsporten i Sverige.
Men nej, nu skall både Pichler och Grip hjälpa Sverige mot flera medaljer på OS, något som båda har upplevt i sina karriärer i skidskyttelandslaget respektive längdlandslaget.

 

Les mer
20190702, GUSTAFSSON Victor 002

Linn och Victor tog SM-gulden i sprint

Victor Gustafsson, IFK Mora fick sin revansch och vann SM-guldet i sprint på rullskidor, medan Linn Sömskar åter igen var omöjlig och vann damsprinten.
Nu åker landslaget till Kina och världscupen i natt.

 

Les mer
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Linn är rullskids-drottningen

Vann SM-guldet suveränt igen:

Linn Sömskar är rullskids-drottningen. Hon hade inga problem med att för femte gången åka hem SM-guldet. Den enda som bjöd på riktigt motstånd var kompisen Maria Nordström, men också hon fick ge sig på dom sista två varven i Malmö.
I mål var segermarginalen 24,9 sekunder, medan Evelina Settlin på bronsplats var över halvannan minut efter.

 

Les mer
DSC_8886 (kopia)

Karl-Johan Westberg tog hem SM-guldet

Som väntat blev det en tuff spurtuppgörelse som avgjorde herrarnas distanstävling på rullskids-SM i Malmö under måndagen.
Karl-Johan Westberg från Borås drog det längsta stråt men fick hårt motstånd av Victor Gustafsson från Mora.
Det skilde endast 0,1 sekunder i mål.

 

Les mer
X

U-landslaget blir Team Svenska Spel

Nytt avtal värt över 80 miljoner kronor:

Svenska Spel och Svenska Skidförbundet inleder ett långsiktigt samarbete som gör Svenska Spel till ny presenting partner till längdlandslaget. Det nya sjuåriga avtalet omfattar bland annat en extra satsning på unga talanger och är värt drygt 80 mnkr.

Les mer