100 herrar och 64 damer:
Här är dom bästa i Vasaloppet
Här är dom 100 bästa herrarna och dom 64 bästa damerna i Vasaloppet 2015. Petter Eliassen från Norge och Team Leaseplan Go vann herrklassen och Justyna Kowalczyk vann damklassen i sin debut på dom 9 milen mellan Berga by i Sälen och målet i Mora.
Plac. | Namn | Klubb | Tid | Diff |
1 | Eliassen, Petter (NOR) | Team LeasePlan Go! | 04:01:48 | +00:00 |
2 | Aukland, Anders (NOR) | Team Santander | 04:01:53 | +00:05 |
3 | Rezac, Stanislav (CZE) | Team Silvini Madshus | 04:02:12 | +00:24 |
4 | Pettersen, Öystein (NOR) | Team United Bakeries | 04:04:43 | +02:55 |
5 | Dahl, John Kristian (NOR) | Team United Bakeries | 04:05:01 | +03:13 |
6 | Gjerdalen, Tord Asle (NOR) | Team Santander | 04:07:01 | +05:13 |
7 | Östensen, Simen (NOR) | Team United Bakeies | 04:07:23 | +05:35 |
8 | Ahrlin, Jerry (SWE) | Team Santander | 04:07:30 | +05:42 |
9 | Höst, Anders Mölmen (NOR) | Lyn Ski | 04:09:44 | +07:56 |
10 | Berdal, Tore Björset (NOR) | Team United Bakeries | 04:09:57 | +08:09 |
11 | Aukland, Jörgen (NOR) | Team Santander | 04:10:55 | +09:07 |
12 | Eriksson, Gustav (SWE) | Falun Borlänge Skidklubb | 04:11:04 | +09:16 |
13 | Kjölstad, Johan (NOR) | Team United Bakeries | 04:13:48 | +12:00 |
14 | Johnsson, Jimmie (SWE) | Team Coop | 04:18:17 | +16:29 |
15 | Nygaard, Andreas (NOR) | Team Santander | 04:18:27 | +16:39 |
16 | Laugaland, Audun (NOR) | Team LeasePlan Go! | 04:18:28 | +16:40 |
17 | Rydvall, Björn (SWE) | Team 7-mila | 04:18:29 | +16:41 |
18 | Bergsten, Axel (SWE) | AXA Sports Club | 04:18:37 | +16:49 |
19 | Moberg, Dan (SWE) | Etixx Ski Team | 04:19:18 | +17:30 |
20 | Södergren, Anders (SWE) | Team LeasePlan Go! | 04:22:11 | +20:23 |
21 | Lampinen, Antti (FIN) | Team Peltonen | 04:22:28 | +20:40 |
22 | Hoelgaard, Stian (NOR) | Team LeasePlan Go! | 04:23:04 | +21:16 |
23 | Baldauf, Christian (AUT) | 04:23:08 | +21:20 | |
24 | Johansson, Marcus (SWE) | Lager 157 Ski Team | 04:23:09 | +21:21 |
25 | Svärd, Oskar (SWE) | Team Coop | 04:23:09 | +21:21 |
26 | Svahn, Peo (SWE) | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 04:23:14 | +21:26 |
27 | Melin Söderström, Erik (SWE) | Team Ski & Run | 04:23:17 | +21:29 |
28 | Nilsson, Klas (SWE) | Team 7-mila | 04:23:24 | +21:36 |
29 | Iusuaa, Ari (FIN) | Team Santander | 04:23:32 | +21:44 |
30 | Nielsen, Jonas (NOR) | 04:23:45 | +21:57 | |
31 | Nordebo, Daniel (SWE) | Göteborgs Skidklubb | 04:24:15 | +22:27 |
32 | Mich, Riccardo (ITA) | Team Futura | 04:24:31 | +22:43 |
33 | Bosin, Simone (ITA) | Team Futura | 04:25:42 | +23:54 |
34 | Freimuth, Thomas (GER) | xc-ski.de Skimarathon Team | 04:26:03 | +24:15 |
35 | Impola, Jack (SWE) | Skidklubben Bore | 04:26:45 | +24:57 |
36 | Post, Arne (NOR) | Team United Bakeries | 04:27:10 | +25:22 |
37 | Wickström, Erik (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 04:27:17 | +25:29 |
38 | Solin, Anders (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 04:27:54 | +26:06 |
39 | Jönsson, Markus (SWE) | Team Ski & Run | 04:27:58 | +26:10 |
40 | Eide Pedersen, Morten (NOR) | Team Coop | 04:28:27 | +26:39 |
41 | Thorn, Gabriel (SWE) | Bengtsfors Boll O IS | 04:28:28 | +26:40 |
42 | Sinnes, Svein Tore (NOR) | Sirdal Ski | 04:29:25 | +27:37 |
43 | Tynell, Rikard (SWE) | Team Tynell | 04:30:02 | +28:14 |
44 | Andresen, Stian R (NOR) | Lyn Ski | 04:30:45 | +28:57 |
45 | Bleken, Magnus (NOR) | 04:30:51 | +29:03 | |
46 | Johansson, Patrik (SWE) | IFK Skövde Skidklubb | 04:31:23 | +29:35 |
47 | Hagtvedt Dammen, Kjetil (NOR) | Team LeasePlan Go! | 04:31:26 | +29:38 |
48 | Steen, Adam (SWE) | Team Ormsalva Athletic Club | 04:31:52 | +30:04 |
49 | Di Centa, Giorgio (ITA) | 04:32:08 | +30:20 | |
50 | Thele, Joar (NOR) | Lyn Ski | 04:32:18 | +30:30 |
51 | Thyli, Vetle (NOR) | Team United Bakeries | 04:32:36 | +30:48 |
52 | Persson, Nils (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 04:33:24 | +31:36 |
53 | Jonsson, Erik (SWE) | Rossöns Idrottsförening | 04:33:27 | +31:39 |
54 | Eriksson, Robert (SWE) | Björkfors Gymnastik O IF | 04:33:38 | +31:50 |
55 | Skogsholm, Vinjar (NOR) | 04:34:36 | +32:48 | |
56 | Emilsson, Håkan (SWE) | Offerdals Skidklubb | 04:34:44 | +32:56 |
57 | Himma, Martti (EST) | Estonian Worldloppet Club | 04:35:08 | +33:20 |
58 | Kardin, Oskar (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 04:36:33 | +34:45 |
59 | Bergström, Martin (SWE) | Piteå Elit Skidklubb | 04:36:37 | +34:49 |
60 | Vuori, Pasi (FIN) | Team Peltonen | 04:36:43 | +34:55 |
61 | Thoresson, Jonatan (SWE) | Östersunds Skidlöparekl | 04:36:48 | +35:00 |
62 | Christiansen, Erling (NOR) | 04:36:50 | +35:02 | |
63 | Hermo, Runar (NOR) | Team Oslo Sportslager | 04:37:03 | +35:15 |
64 | Koutaniemi, Mikko (FIN) | Ski Force team | 04:37:28 | +35:40 |
65 | Bergström, Oscar (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 04:37:44 | +35:56 |
66 | Hatlen, Knut Anders (NOR) | 04:37:58 | +36:10 | |
67 | Juliussen, Vetle (NOR) | 04:39:01 | +37:13 | |
68 | Strid, Thomas (SWE) | IFK Mora Skidklubb | 04:40:09 | +38:21 |
69 | Forsberg, Johan (SWE) | IFK Umeå | 04:40:26 | +38:38 |
70 | Stengrundet, Tore (NOR) | 04:40:49 | +39:01 | |
71 | Noberius, Rickard (SWE) | Falu Idrottsklubb | 04:41:09 | +39:21 |
72 | Andrée, Fredrik (SWE) | Bengtsfors Boll O IS | 04:42:33 | +40:45 |
73 | Sätter, Fredrik (SWE) | Team Tynell | 04:42:37 | +40:49 |
74 | Nordström, Gustav (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 04:42:46 | +40:58 |
75 | Palm, Stefan (SWE) | Lager 157 Ski Team | 04:43:15 | +41:27 |
76 | Böthun, Gunnar Klemetsen (NOR) | 04:43:16 | +41:28 | |
77 | Ousbäck, Fredrik (SWE) | IFK Skövde Skidklubb | 04:43:17 | +41:29 |
78 | Olex, Max (GER) | 04:43:18 | +41:30 | |
79 | Jakobsson, André (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 04:43:19 | +41:31 |
80 | Carlzon, Mattias (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 04:43:23 | +41:35 |
81 | Støre, David (NOR) | 04:43:24 | +41:36 | |
82 | Löf, Ronnie (SWE) | Högbo GOIF | 04:43:46 | +41:58 |
83 | Zeffer, Anders (SWE) | Mälarö Skid O OK | 04:44:21 | +42:33 |
84 | Böhlmark, Jonas (SWE) | Högbo GOIF | 04:44:43 | +42:55 |
85 | Olander, Carl (SWE) | IK Stern | 04:44:48 | +43:00 |
86 | Crestani, Marco (ITA) | Team Futura | 04:44:50 | +43:02 |
87 | Hänninen, Björn (SWE) | Högbo GOIF | 04:44:55 | +43:07 |
88 | Wedin, Ronny (SWE) | Norbergs Skidklubb | 04:45:17 | +43:29 |
89 | Nyland, Terje (NOR) | 04:45:20 | +43:32 | |
90 | Stegmayr, Gabriel (SWE) | Vansbro AIK Skidklubb | 04:45:28 | +43:40 |
91 | Impola, Bob (SWE) | Skidklubben Bore | 04:46:05 | +44:17 |
92 | Sunnerberg, Stefan (SWE) | Skidklubben Ringen | 04:46:13 | +44:25 |
93 | Sørlie, Espen Aleksander (NOR) | 04:46:22 | +44:34 | |
94 | Lagerskog, John (SWE) | IFK Arvidsjaur Skidor | 04:46:24 | +44:36 |
95 | Hedbys, Jonathan (SWE) | Nusnäs Idrottsförening | 04:46:25 | +44:37 |
95 | Ringsby, Johannes (SWE) | Skidklubben Bore | 04:46:25 | +44:37 |
97 | Steén, Jonatan (SWE) | Team Ormsalva Athletic Club | 04:46:34 | +44:46 |
98 | Breda, Mats (NOR) | Team Björn Myhre Sport | 04:46:52 | +45:04 |
99 | Zeitz, Karl (SWE) | Team Oslo Sportslager | 04:47:07 | +45:19 |
100 | Osvold, Marius (NOR) | 04:47:36 | +45:48 | |
Damer | ||||
Plac. | Namn | Klubb | Tid | Diff |
1 | Kowalczyk, Justyna (POL) | Russian Marathon Team | 04:41:02 | +00:00 |
2 | Johansson Norgren, Britta (SWE) | Team SkiProAm | 04:45:18 | +04:16 |
3 | Boner, Seraina (SUI) | Team Coop | 04:49:16 | +08:14 |
4 | Kveli, Laila (NOR) | Team Santander | 04:50:11 | +09:09 |
5 | Korsgren, Lina (SWE) | Team Ski Pro Am | 04:54:30 | +13:28 |
6 | Ishida, Masako (JPN) | Team United Bakeries | 04:56:21 | +15:19 |
7 | Smutna, Katerina (AUT) | Team Silvini Madshus | 04:57:25 | +16:23 |
8 | Löfström, Annika (SWE) | Team Coop | 04:58:06 | +17:04 |
9 | Braathen, Solfrid (NOR) | Team Ski Pro Am | 05:05:10 | +24:08 |
10 | Lintzén, Nina (SWE) | Team Ski Pro Am | 05:07:47 | +26:45 |
11 | Boudikova, Adela (CZE) | Team Pioneer Investments | 05:13:15 | +32:13 |
12 | Roberto, Kristina (SWE) | Skistart.com Bergslagen | 05:13:54 | +32:52 |
13 | Heiskanen, Heli (FIN) | 05:15:42 | +34:40 | |
14 | Hansson, Olivia (SWE) | Garphyttans Idrottsförening | 05:19:33 | +38:31 |
15 | Sundvor, Tone (NOR) | Team Synnfjell | 05:20:55 | +39:53 |
16 | Vikman, Ingrid (SWE) | Östersunds Skidlöpareklubb | 05:24:05 | +43:03 |
17 | Vemhäll, Karin (SWE) | Rembo Idrottsklubb | 05:26:06 | +45:04 |
18 | Nordström, Maria (SWE) | Ulricehamns Idrottsförening | 05:26:38 | +45:36 |
19 | Mårtensson, Heidi (NOR) | 05:28:30 | +47:28 | |
20 | Hagavold, Elin (NOR) | 05:28:43 | +47:41 | |
21 | Kocumová, Zuzana (CZE) | 05:32:54 | +51:52 | |
22 | Bergström, Emma (SWE) | Kalix Skidklubb | 05:34:04 | +53:02 |
23 | Zelenkova, Sarka (CZE) | 05:35:19 | +54:17 | |
24 | Ekholm, Helena (SWE) | I 21 Idrottsförening | 05:36:47 | +55:45 |
25 | Hafsahl Karset, Ragnhild Marie (NOR) | 05:37:34 | +56:32 | |
26 | Ramhult, Catharina (SWE) | Borås Skidlöparklubb | 05:38:12 | +57:10 |
27 | Nilsson, Anna Maria (SWE) | Biathlon Östersund Idrottsförening | 05:41:16 | +01:00:14 |
28 | Bakken, Guro Halsa (NOR) | 05:45:45 | +01:04:43 | |
29 | Pitkänen, Ann-Sofi (FIN) | 05:46:00 | +01:04:58 | |
30 | Mattsson, Amanda (SWE) | Stockviks Skidförening | 05:46:02 | +01:05:00 |
31 | Jobs, Fia (SWE) | IF Ski Team Skåne | 05:46:26 | +01:05:24 |
32 | Chrastkova, Martina (CZE) | Team XCALIBUR LILL SPORT | 05:47:19 | +01:06:17 |
33 | Söderström, Anna-Carin (SWE) | Malungs Idrottsförening | 05:48:35 | +01:07:33 |
34 | Thomasgaard, Maren (NOR) | Team Skigo | 05:53:30 | +01:12:28 |
35 | Åström, Johanna (SWE) | Lucksta Idrottsförening | 05:55:29 | +01:14:27 |
36 | Dyrhovd, Margrete (NOR) | 05:56:17 | +01:15:15 | |
37 | Waxegård, Anna (SWE) | AXA Sports Club | 05:57:16 | +01:16:14 |
38 | Bottomley, Esther (AUS) | Team XCALIBUR LILL SPORT | 06:00:46 | +01:19:44 |
39 | Tuula, Reeda (EST) | 06:02:35 | +01:21:33 | |
40 | Johansson, Anna (SWE) | Skidklubben Hylte | 06:02:37 | +01:21:35 |
41 | Hansson, Elisabeth (SWE) | Karlslunds IF Skidförening | 06:05:53 | +01:24:51 |
42 | Milazzi, Anna-Maria (AUT) | 06:06:21 | +01:25:19 | |
43 | Steinbach Olsson, Meta (SWE) | Ronneby Orienteringsklubb | 06:06:31 | +01:25:29 |
44 | Madsen, Marianne (NOR) | 06:06:39 | +01:25:37 | |
45 | Börjesson, Frida (SWE) | Stockholms Rullskidklubb | 06:08:19 | +01:27:17 |
46 | Johansson, Sofia (NOR) | 06:08:59 | +01:27:57 | |
47 | Hansson, Linda (SWE) | AXA Sports Club | 06:10:31 | +01:29:29 |
48 | Sundström, Johanna (SWE) | Hestra Idrottsförening | 06:11:38 | +01:30:36 |
49 | Ringsby, Annika (SWE) | Töcksfors Idrottsförening | 06:12:21 | +01:31:19 |
50 | Nilsson, Mona (SWE) | 1 Life Idrottsförening | 06:14:35 | +01:33:33 |
51 | Lindgren, Anna (SWE) | Brovallens Idrottsförening | 06:14:42 | +01:33:40 |
52 | Naess-Ulseth, Frida (NOR) | Norway | 06:14:58 | +01:33:56 |
53 | Larsson, Hanna (SWE) | Hybo Allmänna Idrottsklubb | 06:15:02 | +01:34:00 |
54 | Björsvik, Marte S (NOR) | 06:15:35 | +01:34:33 | |
55 | Bergman, Hanna (SWE) | Falu Idrottsklubb | 06:16:19 | +01:35:17 |
56 | Nylander, Lisa (SWE) | Stockviks Skidförening | 06:16:23 | +01:35:21 |
57 | Myhr, Anne (NOR) | 06:16:27 | +01:35:25 | |
58 | Karlsson, Sara (SWE) | Gnosjö Friluftsklubb | 06:16:33 | +01:35:31 |
59 | Friman, Jennifer (SWE) | Idrottsföreningen Rigor | 06:16:39 | +01:35:37 |
60 | Lindström, Mari (FIN) | 06:16:42 | +01:35:40 | |
61 | Åslund, Irene (SWE) | Lillhärdals IF | 06:16:48 | +01:35:46 |
62 | Borgeryd, Åse (SWE) | Strömnäs GOIF | 06:17:14 | +01:36:12 |
63 | Tykesson, Sanna (SWE) | Sya Skidklubb | 06:17:31 | +01:36:29 |
64 | Lycke, Kristina (SWE) | Malungs Idrottsförening | 06:17:54 | +01:36:52 |
Och här är juniorlandslaget 2024/2025
Svenska Skidförbundet längd presenterar tio lovande juniorer som är uttagna till Team Svenska Spel Juniorlandslaget 2024/2025. Med utbildning och utveckling i fokus påbörjas nu arbetet mot kommande vinter.
A-landslaget och Team BAUHAUS 2024/2025
Med ytterligare en rekordsäsong i bagaget är Svenska Skidförbundet längd nu redo att presentera landslagstrupperna inför 2024/2025. Totalt är 15 damer och 15 herrar uttagna och en del av A-landslaget och Team BAUHAUS, som nu påbörjar arbetet mot kommande vinter.
Ny metod förbättrar glidet för längdskidor
Och i Luleå utvecklas glidet med AI-baserad metod:
Forskare vid Luleå tekniska universitet har utvecklat en unik AI-baserad metod för att optimera glidet på längdskidor för olika förhållanden. Med hjälp av forskarnas metod kan elitåkarnas skidval, slipning och därmed kontaktzonen och trycket mot snön i skidspåret anpassas efter snö- och väderförhållanden redan innan skidorna testas inför loppet – något som ger förutsättningar för riktigt bra glid.
Matintalos hemlis gav succé i Falun
Finskt företag utvecklar revolutionerande skidor:
Johanna Matintalo gjorde sitt livs lopp i blöta förhållanden under världscupen i Falun den 16 mars. Hon var nära att vinna och blev bara slagen av landslagskollegan Kerttu Niskanen.
Bakom framgången låg enligt Matintalo en detalj som så här långt varit topp hemlig.
Skidskyttarnas A-landslag säsongen 2024/2025
En ny säsong står för dörren och det är dags att presentera årets A-landslag tillsammans med en ny satsning som går under namnet Elitidrottsmiljö Östersund.
Johanna Hagström vann i blågul trippel
Svenskorna dominerade i Bysprinten:
Dom svenska damerna dominerade totalt i lördagens Bysprinten i Mosjøen mitt i Norge. En sen tävling som har skapat mycket liv i staden och som också direktsändes på norska TV2.
Johanna Hagström vann finalen i ett starkt fält där fyra svenskor åkte in bland dom fem bästa.
Syskonen Andersson vann Trilleturen
Några håller igång säsongen så länge det går.
Under lördagen vann syskonen Ebba och Fredrik Andersson den 26,4 km långa Trilleturen i Trillevallen.
I herrklassen blev det dubbelseger till Piteå Elit före segraren i Vasaloppet.
”Supervallaren” Perry sparkas från landslaget
Det svenska längdlandslaget har haft problem med skidorna vid flera världscuptävlingar i vinter. Senast i finalen i Falun var det helt klart att man missat med vallningen.
Överraskande sparkas nu ”supervallaren” Perry Olsson, veteranen på 68 år som hämtades från det norska landslaget.
Väntade landslagsgrupper i Norge
Efter att det redan har skrivits om Johannes Høsflot Klæbo och Kristine Stavaas Skistads återkomst till landslagen i Norge så var det inga stora överraskningar när det norska skidförbundet presenterade sina landslagsgrupper inför nästa säsong under onsdagen.
Men ut åker två trotjänare på herrsidan.
Stina Nilsson satsar på Ski Classics
Byter sport igen, lämnar skidskyttet:
Stina Nilsson fortsätter att överraska. Nu meddelar den tidigare OS- och VM-segrarinnan på längdskidor att hon ger upp sin skidskytte-karriär och satsar på långloppen i Ski Classics.
Hon är redan upplockad av topplaget Team Ragde Charge som i året säsong tog tredubbelt i herrklassen.
Här är segrarna i vinterns Ski Classics
Norge tog över båda dom gula tröjorna i Ski Classics den här vintern. Medan Ida Dahl, Team Engcon och Emil Persson, Lager 157 var förra säsongens dominanter med svenskt pass gick årets segrar till Emilie Fleten, Team Ramudden och Johan Hoel, Team Ragde Charge.
Så här gick det i dom lika tävlingarna i vinterns långloppscup.
Ebba parkerade Frida i Fjälltopploppet
Det var aldrig någon tvekan i tungviktsduellen i Fjälltopploppet i Bruksvallarna. Ebba Andersson parkerade Frida Karlsson och alla andra och vann med tre och en halv minut.
Dessutom vann pojkvännen Gustaf Berglund herrklassen före klubbkompisen i IFK Mora Axel Jutterström.
Anna Svendsen avslutar sin karriär
Den norska landslagsåkaren Anna Svendsen, 34 avslutar sin karriär.
– Ett nytt kapitel i livet står för tur, skriver åkaren från Tromsö i norra Norge som nu börjar jobba som sjuksköterska.
Kristine Stavaas Skistad vänder om landslaget
Kristine Stavaas Skistad vänder och chockar skid-Norge med att gå in i landslaget. Det är bara ett par dagar sedan alla medier meddelade att sprintstjärnan fortsätter utanför landslaget.
Orsaken till att hon plötsligt ändrar sig är att hon får fortsätta köra sitt eget träningsupplägg med den personlige tränare Lage Sofienlund i klubben Konnerud IL utanför Drammen.
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.