Mobile Version
Desktop Version
ALEXANDER KARLSSON, IFK Moras nyförvärv från Källbotten är en av dom som kämpar om JVM-platser i helgen. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-stock
ALEXANDER KARLSSON, IFK Moras nyförvärv från Källbotten är en av dom som kämpar om JVM-platser i helgen. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-stock

JVM-test och Scandic Cup väntar för junior-eliten:

Här är alla åkarna i Östersund i helgen

Det är en viktig helg för Sveriges bästa juniorer. Redan på fredag körs JVM-test i masstart och i helgen är det fortsättningen på Scandic Cup. Allt på skidstadion i Östersund där förhållandena ser ut att bli perfekta under helgen. Och det är nu det gäller att visa upp sig om man vill kvala in till JVM i Goms i Vallais-dalen i Schweiz i månadsskiftet januari/februari.

Favoriter är givetvis dom lägst rankade åkarna, men det är alltid kul med överraskningar. Sweski.com är givetvis på plats i Östersund och du kan läsa om tävlingarna här under helgen. Här är listan över alla dom anmälda åkarna.

FREDAG - JVM-TEST      
       
D 17-20, 10 km/F masstart (80 deltagare)   FIS-pkt
KARLSSON Frida Sollefteå Skidor IF 1999 63,57
LUNDGREN Moa IFK Umeå 1998 76,63
HAGSTRÖM Johanna Ulricehamns IF 1998 83,05
LINDSTRÖM Louise Högbo GIF 2000 101,12
LARSSON Emma IFK Mora SK 1998 102,66
MAJBÄCK Maja Jukkasjärvi IF 1998 103,82
ABRAHAMSSON Hanna Eksjö SOK 2000 103,92
AXELSSON Kristina Sya SK 1999 104,68
SJÖDÉN Katrin Älvdalens IF SK 2000 105,48
DAHLGREN Tua Offerdals SK 1998 111,87
SUNDMAN Josefina Åsarna IK 1998 115,50
ANDERSSON Johanna IFK Mora SK 1998 115,91
OSKARSSON Sofie SK Leksand 1998 117,71
LARSSON Ebba Gellivare Skidallians IK 2000 119,25
ALM Olivia Strömnäs GIF 2000 122,85
PERSSON Alicia Stockviks SF 1998 127,75
STENMAN Ebba Älvsby IF SK 1998 146,43
TÖRNGREN Hilma Sävast Ski Team IF 2000 149,85
JONSSON Lisa Sävedalens AIK 1999 150,44
OLSMATS Eleonora Sundbybergs IK 1999 150,47
OLSSON Lovisa Hägglunds Ski Team SK 2000 155,58
HANSSON Moa Landsbro IF SK 2001 157,12
HOLMBOM Svea Sävast Ski Team IF 2000 157,87
DOLLERIS Judith IFK Mora SK 2000 165,57
BLOM Vendela Stockviks SF 1998 165,86
MAJBÄCK Moa Jukkasjärvi IF 2000 169,88
NIEMI Evelina Kalix SK 1998 175,46
RIEKKOLA Emilia Sävast Ski Team IF 2000 176,26
ÖBERG Elvira Hemmingsmarks Skidklubb 1999 179,16
JOHANSSON Nelly Gellivare Skidallians IK 1998 180,69
GUSTAFSSON Ida IFK Umeå 1998 182,19
HALVARSSON Ella IFK Mora SK 1999 184,63
GUSTAVSSON Johanna Gellivare Skidallians IK 1999 184,89
SVAHN Linn IFK Umeå 1999 188,20
OLOFSSON Maria Kalix SK 1998 190,39
BÅNGMAN Tilde Offerdals SK 2001 190,66
ERIKSSON Sofia Stora Tuna IK SK 1999 192,10
MICHALICKOVA Lucia Östersunds SK 1999 192,81
HEDENSTRÖM Karolina Östersunds SK 2000 195,73
NILSSON Moa Sävast Ski Team IF 2000 200,57
BERGLUND Agnes Ulricehamns IF 1998 200,76
ALBERTSSON Julia Stuguns SK 2000 202,18
WESTIN Carolina Sävast Ski Team IF 2000 203,50
MELIN Madelene Malungs IF 1998 210,87
THORS Gabriella Malungs IF 2001 220,98
OLSSON Emma Vassunda IF 2000 221,11
AUGUSTSSON Josefine Åsarna IK 1999 232,15
LUNDGREN IDA IFK Umeå 2001 238,15
SANDE Maja-Lina Gellivare Skidallians IK 2000 242,04
ERIKSSON Maja Filipstads SF 2000 244,74
PERSSON Sarah Åtvidabergs IF 1998 254,08
FORSMAN Petra Öje IF 2001 262,59
SVENSSON Ellen Borås SK 1998 265,52
CHRISTOFFERSSON Elsa Luleå Gjutarens IF 2000 272,10
JOHANSSON Fanny Stockviks SF 1998 273,62
ANDERSSON Elin Stuguns SK 2001 275,21
ÅREBÄCK Maja Bolidens SK 2001 281,01
SJÖDÉN Sanna Älvdalens IF SK 1998 281,24
WEST Moa SK Bore 1998 295,52
BRÄNNSTRÖM Sara Luleå Gjutarens IF 2001 301,30
PERSSON Rebecka Luleå Gjutarens IF 2000 308,00
NILSSON Magdalena IFK Umeå 2001 312,20
WASELL Ida Järpens SK 2001 313,42
EDIN Jenny Matfors SK 2001 313,59
GEORGSSON Ella Högbo GIF 2001 317,79
BJÖRKMAN Wilma IFK Mora SK 2001 322,02
BACKLUND Moa Högbo GIF 2001 337,42
LAVÉN Olivia Täby IS SK 2001 349,30
STENMAN Nelly Älvsby IF SK 2001 354,71
LEKBERG Rebecca Sävedalens AIK 2001 374,58
ÖSTBERG Tilda Stora Tuna IK SK 2001 377,34
JOHANSSON Tilda Skorpeds SK 1999 378,00
NORRBY Felicia Tranemo IF Skidklubb 2001 479,09
MATTSSON Agnes Tandsbyns IF 2000 492,47
NÄSLUND Kerstin SK Bore 2001 673,15
ANDERSDOTTER Ronja Garphyttans IF 2001 777,58
JOHANSSON Julia Skorpeds SK 2001 905,76
HEDSTRÖM Amanda IK Fryken 2001 1119,65
GUSTAFSSON Elin Biathlon Östersund IF 1998  
HENNING Lovisa Bondsjöhöjdens IK 1999  
JOHANSSON Nannie SK Granan 2001  
H 17-20, 20 km/F masstart (102 deltagare)    
ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 1998 61,37
JOHANSSON Leo Skillingaryds FK 1999 62,54
POROMAA William Åsarna IK 2000 72,26
ANDERSSON Fredrik Sollefteå Skidor IF 1998 73,39
BERGLUND Gustaf IFK Mora SK 1998 78,39
NYSTEDT Jacob Hudiksvalls IF 1998 79,39
AFLODAL Axel Sundbybergs IK 1999 87,80
HERBERT Johan IFK Mora SK 1999 88,52
KARLSSON Alexander IFK Mora SK 1998 90,16
ROSENBERG Ossian Åsarna IK 2000 93,92
JONSSON Pål Strömnäs GIF 2001 97,25
NORDER Jonathan IF Hallby SOK 2000 104,98
JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 1998 105,42
ROTVOLD Carl Åsarna IK 1998 107,37
KARLSSON Simon IFK Umeå 1999 107,46
LIEBACK Erik Ulricehamns IF 1998 107,95
ERLANDER Felix Hudiksvalls IF 1998 108,55
MURTO Anton Gellivare Skidallians IK 1999 109,51
OSKARSSON Samuel SK Leksand 2000 109,77
OLSSON Oscar Hudiksvalls IF 1999 110,77
JONSSON Simon IF Hallby SOK 1998 112,32
EKBERG Johan Nacka Värmdö SK 2000 112,73
ERIKSSON Anton Sollefteå Skidor IF 2000 113,68
ÅSTOT SIMON IFK Umeå 2000 114,36
KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 2000 114,53
NYGREN Linus Ulricehamns IF 1999 118,94
ROSJÖ Filip IF Hallby SOK 2000 121,48
LAINE Anton Kalix SK 1999 124,57
JOHNSSON Gustav IFK Mora SK 1999 127,81
SCHULTZ WILLIAM IFK Umeå 2000 130,65
STENBERG Simon Kalix SK 1998 130,91
ÅREBÄCK Oscar Bolidens SK 1999 131,36
KARLSSON Andreas Kalix SK 1999 135,79
ENGELIN Erik Offerdals SK 2000 135,85
STEFANSSON Malte Oxbergs IF 2000 138,12
ÖBERG Filip Kalix SK 2000 140,23
ANDERSSON Joel IFK Mora SK 2000 142,83
EKLÖF Harald IF Hallby SOK 2000 147,11
GRANSTRÖM Eric Strömnäs GIF 2000 147,27
MODIN Jonathan Sollefteå Skidor IF 1998 149,67
PERSSON Petter Borås SK 1998 150,04
JOHANSSON Albin Sätra IF 1999 150,19
MICKELS Martin Bålsta SK 2000 153,90
BERG Elis Sunne SLF 1998 155,86
ANDERSSON Elias Landsbro IF SK 1999 156,00
BJÖRN Zackarias Rembo IK 1999 159,57
LINDMAN Tobias Stockviks SF 1998 161,54
KRISTOFFERSSON Philip Hudiksvalls IF 1999 164,08
GRANLUND Jonas Hudiksvalls IF 1998 169,64
JONSSON Arvid Duveds IF 1998 171,45
DAHLBERG Jonatan Skellefteå SK 1999 172,81
WESTMAN Adam Hudiksvalls IF 1999 174,53
AHNBRINK Oskar Sundbybergs IK 2000 175,88
LINDBERG Jesper Gellivare Skidallians IK 2001 179,15
DAHL Petter IF Strategen 2000 181,19
KARLSSON William Källbottens IK 2000 189,14
PALANDER Jonatan Sellnäs IF 1998 195,63
STARK Jacob Stockviks SF 1998 196,94
SVENSSON Victor Gellivare Skidallians IK 1999 200,39
MURTO Eelis Gellivare Skidallians IK 2001 207,73
MILLESTU Henrik Utrikes Skidklubb 2000 209,60
SANDBERG Timor Hudiksvalls IF 1999 211,13
WESTIN Olle IK Stern 1999 211,91
KORPELA Vilhelm Sollefteå Skidor IF 2001 212,99
MILLESTU Hampus Utrikes Skidklubb 1998 215,52
NILSSON Linus IFK Umeå 2000 218,30
HJALMARSSON Karl IK Stern 1998 219,35
VÄNN Arvid Stockviks SF 1998 247,01
ENGHOLM Richard Johannisbergs AIK 1999 247,98
JUTTERSTRÖM Per IFK Mora SK 2001 249,19
KARLSSON Anton Tanums IF 2001 273,97
AXELSSON Adam Hvetlanda SK 1998 279,45
KREIJ Love IF Strategen 2001 280,08
SVENSSON Axel Landsbro IF SK 1999 280,40
PETERSON Alfons Borås GIF 2001 287,35
KARLSSON Jack Garphyttans IF 1999 291,80
LOGÅRD Emil Rehns BK 2000 291,89
NORMAN Marcus Kalix SK 1998 293,44
HÖGLUND David IFK Mora SK 2000 297,86
JONSSON Linus Årjängs IF 2001 306,50
SAARIO Johannes Korsnäs IF SK 2001 314,38
MALMSTRÖM Gösta IK Stern 1999 325,69
WESTBERG Emanuel Stuguns SK 2001 343,27
SJÖLÉN Albin Stockviks SF 2000 346,35
EDMAN JONATHAN IFK Umeå 2001 362,23
SIMU Emil Luleå Gjutarens IF 2001 367,82
LIEBACK Isak Ulricehamns IF 2001 397,35
BODIN Hampus Sollefteå Skidor IF 2001 405,93
TELLSÉN Jakob Vreta Skid o MK 2001 409,07
TINGELÖF Elis Sollefteå Skidor IF 2001 428,11
STARK Karl Vaggeryds SOK 2001 429,27
VESTIN Rikard Sollefteå Skidor IF 2001 505,43
ABRAHAMSSON August Ulricehamns IF 2001  
ERIKSSON Christoffer Årjängs IF 2001  
HERMANSSON John IFK Mora SK 2001  
IVARSSON Anton Tullus SG 2001  
JÄNES Joel Stockviks SF 2001  
OHLSSON Oskar Funäsdalens IF 1998  
SALOMONSSON Simon Tullus SG 1998  
SCHÖN Arvid Storvreta IK 2001  
STEFANSSON Olle IK Stern 1999  
WASTEGÅRD Nils IK Stern 2001  
LÖRDAG      
       
D17-18, 5 km/C (79 deltagare)      
LINDSTRÖM Louise Högbo GIF 2000 101,12
ABRAHAMSSON Hanna Eksjö SOK 2000 103,92
SJÖDÉN Katrin Älvdalens IF SK 2000 105,48
ALM Olivia Strömnäs GIF 2000 122,85
TÖRNGREN Hilma Sävast Ski Team IF 2000 149,85
OLSSON Lovisa Hägglunds Ski Team SK 2000 155,58
HANSSON Moa Landsbro IF SK 2001 157,12
HOLMBOM Svea Sävast Ski Team IF 2000 157,87
DOLLERIS Judith IFK Mora SK 2000 165,57
MAJBÄCK Moa Jukkasjärvi IF 2000 169,88
PÅLSSON Gabriella Utrikes Skidklubb 2000 175,78
RIEKKOLA Emilia Sävast Ski Team IF 2000 176,26
BÅNGMAN Tilde Offerdals SK 2001 190,66
HEDENSTRÖM Karolina Östersunds SK 2000 195,73
NILSSON Moa Sävast Ski Team IF 2000 200,57
ALBERTSSON Julia Stuguns SK 2000 202,18
WESTIN Carolina Sävast Ski Team IF 2000 203,50
ABRAHAMSSON Klara IFK Umeå 2000 217,45
JÖNSSON Emma Östersunds SK 2000 220,74
THORS Gabriella Malungs IF 2001 220,98
OLSSON Emma Vassunda IF 2000 221,11
HELLSTRÖM Alice Stockviks SF 2000 231,09
JAKOBSSON Ellinor Gellivare Skidallians IK 2000 232,09
LUNDGREN IDA IFK Umeå 2001 238,15
TAPANI Linn Sågmyra SK 2001 240,05
SCHAGERSTRÖM Elin Garphyttans IF 2000 241,86
SANDE Maja-Lina Gellivare Skidallians IK 2000 242,04
NOVAK Maria Offerdals SK 2000 254,29
FORSMAN Petra Öje IF 2001 262,59
KARLSSON Maja Årjängs IF 2000 266,93
CHRISTOFFERSSON Elsa Luleå Gjutarens IF 2000 272,10
JANSSON Alicia Filipstads SF 2000 272,96
ANDERSSON Elin Stuguns SK 2001 275,21
ÅREBÄCK Maja Bolidens SK 2001 281,01
NILSSON Julia Offerdals SK 2001 289,77
PERSSON Tuva Tranemo IF Skidklubb 2001 297,87
BRÄNNSTRÖM Sara Luleå Gjutarens IF 2001 301,30
DAHL Johanna Vårby IK 2000 301,65
HERMANSSON SaraKajsa Offerdals SK 2001 307,43
PERSSON Rebecka Luleå Gjutarens IF 2000 308,00
NILSSON Magdalena IFK Umeå 2001 312,20
SJÖDIN Julia Bondsjöhöjdens IK 2001 313,30
WASELL Ida Järpens SK 2001 313,42
EDIN Jenny Matfors SK 2001 313,59
GEORGSSON Ella Högbo GIF 2001 317,79
BJÖRKMAN Wilma IFK Mora SK 2001 322,02
JONSSON Julia Jättendals IF 2001 327,43
NYBERG Tova Gellivare Skidallians IK 2001 335,16
BACKLUND Moa Högbo GIF 2001 337,42
JOHANSSON Lovisa Älvdalens IF SK 2000 340,89
LAVÉN Olivia Täby IS SK 2001 349,30
STENMAN Nelly Älvsby IF SK 2001 354,71
LEKBERG Rebecca Sävedalens AIK 2001 374,58
ÖSTBERG Tilda Stora Tuna IK SK 2001 377,34
FORSBERG ELSA Hägglunds Ski Team SK 2000 378,70
JONSSON Emilia Ytterhogdals IK 2000 401,98
NORRBY Felicia Tranemo IF Skidklubb 2001 479,09
JONSSON Axelina Rembo IK 2000 487,07
MATTSSON Agnes Tandsbyns IF 2000 492,47
WALLIN Elsa Högbo GIF 2001 492,92
SVENSSON Signe Järpens SK 2001 497,33
SJÖDIN Linnea Rembo IK 2001 550,94
JOHANSSON Linnea Linköpings SK 2001 552,66
LUNDGREN WIKSTRÖM Josehanna Grava SK 2001 588,38
UDDEGÅRD Sara Offerdals SK 2001 609,92
HOLMGREN Hanna Bergeforsens SK 2001 629,23
NÄSLUND Kerstin SK Bore 2001 673,15
ANDERSDOTTER Ronja Garphyttans IF 2001 777,58
JOHANSSON Julia Skorpeds SK 2001 905,76
HEDSTRÖM Amanda IK Fryken 2001 1119,65
PERSSON Elsa IK Fryken 2001 1143,95
ANDREASSON Alva IK Fryken 2001 1730,30
ANDERSSON Ida Stuguns SK 2001  
JOHANSSON Nannie SK Granan 2001  
KONRADSSON Jasmine Lycksele IF 2000  
LERFALD Nora NOR 2001  
LUNDELL Emma Hägglunds Ski Team SK 2001  
NILSSON Elina Spöland Vännäs IF 2001  
SCHOGSTER Linn IFK Umeå 2001  
H 17-18, 10 km/C (111 deltagare)    
POROMAA William Åsarna IK 2000 72,26
ROSENBERG Ossian Åsarna IK 2000 93,92
JONSSON Pål Strömnäs GIF 2001 97,25
NORDER Jonathan IF Hallby SOK 2000 104,98
OSKARSSON Samuel SK Leksand 2000 109,77
EKBERG Johan Nacka Värmdö SK 2000 112,73
ERIKSSON Anton Sollefteå Skidor IF 2000 113,68
ÅSTOT SIMON IFK Umeå 2000 114,36
KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 2000 114,53
ROSJÖ Filip IF Hallby SOK 2000 121,48
SCHULTZ WILLIAM IFK Umeå 2000 130,65
ENGELIN Erik Offerdals SK 2000 135,85
HAGSTRÖM Emil Garphyttans IF 2000 136,67
STEFANSSON Malte Oxbergs IF 2000 138,12
ÖBERG Filip Kalix SK 2000 140,23
ANDERSSON Joel IFK Mora SK 2000 142,83
EKLÖF Harald IF Hallby SOK 2000 147,11
GRANSTRÖM Eric Strömnäs GIF 2000 147,27
DANIELSSON Emil Högbo GIF 2001 152,00
MICKELS Martin Bålsta SK 2000 153,90
ERIKSSON Hugo Hägglunds Ski Team SK 2000 159,55
ERSSON George IF Strategen 2001 162,27
AHNBRINK Oskar Sundbybergs IK 2000 175,88
ANDERSSON Max Domnarvets GOIF 2000 177,36
LINDBERG Jesper Gellivare Skidallians IK 2001 179,15
DAHL Petter IF Strategen 2000 181,19
ERIKSSON Axel Kvarnsvedens GOIF SK 2000 182,33
B NORDAHL Johan Domnarvets GOIF 2000 183,39
GIDLUND Alexander Hägglunds Ski Team SK 2000 185,34
JOHANSSON Petter Sävast Ski Team IF 2000 185,42
KARLSSON William Källbottens IK 2000 189,14
MADSSTUEN Oscar Halmstads Skidklubb 2000 196,25
SVENSK Viktor Stora Tuna IK SK 2001 196,93
SELANDER William Östersunds SK 2000 197,72
ERNSTSSON Joel Finspångs SOK 2001 198,82
WIIG Viktor IF Strategen 2001 205,25
MURTO Eelis Gellivare Skidallians IK 2001 207,73
BOMAN Adam Tranemo IF Skidklubb 2000 208,35
MILLESTU Henrik Utrikes Skidklubb 2000 209,60
KORPELA Vilhelm Sollefteå Skidor IF 2001 212,99
LINDEHAG Jakob Strömnäs GIF 2000 214,43
NILSSON Linus IFK Umeå 2000 218,30
LARSSON ARVID IFK Umeå 2000 220,11
ÅSLUND Axel Hedesunda IF 2000 224,68
LEANDER Sven Åsarna IK 2000 228,11
BJÖRK Anton Orsa SK 2000 230,09
SJÖBERG David Gimo IF SK 2001 242,96
ÖSTENSEN Harald IFK Skövde SK 2000 245,63
JUTTERSTRÖM Per IFK Mora SK 2001 249,19
WESTERGREN Linus Täfteå IK 2001 249,78
NAHLÉN Jonathan Domnarvets GOIF 2000 251,27
NYBERG Ruben Gellivare Skidallians IK 2000 260,04
QUIST WEGHAGEN Edvin IFK Skövde SK 2000 261,80
ELIASSON Emil Gellivare Skidallians IK 2000 271,55
KARLSSON Anton Tanums IF 2001 273,97
KREIJ Love IF Strategen 2001 280,08
GISSELMAN Truls Rehns BK 2001 282,74
GEDDA Mårten OK Landehof 2001 286,50
CSIKY Fabian Lycksele IF 2001 286,86
PETERSON Alfons Borås GIF 2001 287,35
BERGER Albin Domnarvets GOIF 2001 290,99
LOGÅRD Emil Rehns BK 2000 291,89
WIKÉN Kasper Åsarna IK 2000 298,55
BYBERG Emil Domnarvets GOIF 2001 299,75
ANDERSSON Anton Garphyttans IF 2000 299,81
TAPANI Jakob Sågmyra SK 2001 304,80
JONSSON Linus Årjängs IF 2001 306,50
SAARIO Johannes Korsnäs IF SK 2001 314,38
RAPP Emil SK Leksand 2001 319,27
ELOFSSON Melker Landsbro IF SK 2001 324,74
WESTBERG Emanuel Stuguns SK 2001 343,27
ABRAHAMSSON Ask IK Stern 2001 344,79
SJÖLÉN Albin Stockviks SF 2000 346,35
WIKSTRÖM Pontus Hägglunds Ski Team SK 2000 349,73
RYDIN Linus Tranemo IF Skidklubb 2001 358,13
EDMAN JONATHAN IFK Umeå 2001 362,23
ALBINSSON Andreas SK Bore 2000 366,38
SIMU Emil Luleå Gjutarens IF 2001 367,82
BACKLUND Erik Äspereds IF 2001 369,71
MELANDER WIKSTEN Isidor Matfors SK 2001 375,93
JOHNSON Vincent Matfors SK 2001 385,06
LIEBACK Isak Ulricehamns IF 2001 397,35
BODIN Hampus Sollefteå Skidor IF 2001 405,93
TELLSÉN Jakob Vreta Skid o MK 2001 409,07
TÖRNQVIST Mattias Garphyttans IF 2001 411,86
TINGELÖF Elis Sollefteå Skidor IF 2001 428,11
STARK Karl Vaggeryds SOK 2001 429,27
SELMOSSON Emil Lidköpings VSK 2001 448,50
TERENT Benjamin Rehns BK 2001 469,52
KARLSSON Erik IFK Umeå 2001 502,55
VESTIN Rikard Sollefteå Skidor IF 2001 505,43
VINSANIUS Alex Västerås Skidklubb 2001 623,28
WESSMAN Joel Vreta Skid o MK 2001 791,22
LUNDQUIST Albin Gillberga SK 2001 791,26
JOSEFSSON Johannes Täby IS SK 2001 859,20
ÅSLUND Oskar Östersunds SK 2001 959,68
ABRAHAMSSON August Ulricehamns IF 2001  
AXELSSON Ludwig Hvetlanda SK 2001  
BORGSTRÖM Filip IF Strategen 2001  
ERIKSSON Christoffer Årjängs IF 2001  
ERIKSSON Jens Strömnäs GIF 2001  
HALLANDER Albin Vreta Skid o MK 2001  
HERMANSSON John IFK Mora SK 2001  
JÄNES Joel Stockviks SF 2001  
MELIN Alexander Sundbybergs IK 2001  
NILSSON Edvard Filipstads SF 2001  
RUDBERG Rasmus Sya SK 2001  
SCHÖN Arvid Storvreta IK 2001  
SEIJSING Isak Hägglunds Ski Team SK 2001  
STRÖMBERG Simon Täfteå IK 2001  
WASTEGÅRD Nils IK Stern 2001  
D19-20, 5 km/C (47 deltagare)    
KARLSSON Frida Sollefteå Skidor IF 1999 63,57
LUNDGREN Moa IFK Umeå 1998 76,63
HAGSTRÖM Johanna Ulricehamns IF 1998 83,05
LARSSON Emma IFK Mora SK 1998 102,66
MAJBÄCK Maja Jukkasjärvi IF 1998 103,82
AXELSSON Kristina Sya SK 1999 104,68
DAHLGREN Tua Offerdals SK 1998 111,87
SUNDMAN Josefina Åsarna IK 1998 115,50
ANDERSSON Johanna IFK Mora SK 1998 115,91
OSKARSSON Sofie SK Leksand 1998 117,71
PALMBERG Ida Högbo GIF 1999 127,73
PERSSON Alicia Stockviks SF 1998 127,75
STENMAN Ebba Älvsby IF SK 1998 146,43
JONSSON Lisa Sävedalens AIK 1999 150,44
OLSMATS Eleonora Sundbybergs IK 1999 150,47
PERSSON Ida Högbo GIF 1999 152,28
BLOM Vendela Stockviks SF 1998 165,86
NIEMI Evelina Kalix SK 1998 175,46
JOHANSSON Nelly Gellivare Skidallians IK 1998 180,69
GUSTAFSSON Ida IFK Umeå 1998 182,19
THYNI Sara Kalix SK 1999 183,45
HALVARSSON Ella IFK Mora SK 1999 184,63
GUSTAVSSON Johanna Gellivare Skidallians IK 1999 184,89
SVAHN Linn IFK Umeå 1999 188,20
OLOFSSON Maria Kalix SK 1998 190,39
ERIKSSON Sofia Stora Tuna IK SK 1999 192,10
MICHALICKOVA Lucia Östersunds SK 1999 192,81
BERGLUND Agnes Ulricehamns IF 1998 200,76
WIIG Sandra Stockviks SF 1998 207,56
MELIN Madelene Malungs IF 1998 210,87
OLOFSSON Frida Vårby IK 1999 214,25
AUGUSTSSON Josefine Åsarna IK 1999 232,15
FORSBERG HULDA Hägglunds Ski Team SK 1998 241,37
PERSSON Sarah Åtvidabergs IF 1998 254,08
SVENSSON Ellen Borås SK 1998 265,52
HOLMGREN Ellen Strömnäs GIF 1999 267,08
JOHANSSON Fanny Stockviks SF 1998 273,62
BENGTSON Gabriella IK Stern 1999 278,69
PETERSSON Maja Vårby IK 1999 279,68
SJÖDÉN Sanna Älvdalens IF SK 1998 281,24
ERIKSSON Ida Malungs IF 1999 287,15
WEST Moa SK Bore 1998 295,52
ANDREASSON Michaela Gillberga SK 1999 313,82
GUSTAFSSON Emma Bodens SK 1999 409,58
BLOMBERG Elin Lycksele IF 1999 455,28
HENNING Lovisa Bondsjöhöjdens IK 1999  
KONRADSSON Felicia Lycksele IF 1999  
H 19-20, 10 km/C (65 deltagare)    
ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 1998 61,37
JOHANSSON Leo Skillingaryds FK 1999 62,54
ANDERSSON Fredrik Sollefteå Skidor IF 1998 73,39
BERGLUND Gustaf IFK Mora SK 1998 78,39
NYSTEDT Jacob Hudiksvalls IF 1998 79,39
PERSSON Adam IF Hallby SOK 1998 81,64
AFLODAL Axel Sundbybergs IK 1999 87,80
HERBERT Johan IFK Mora SK 1999 88,52
KARLSSON Alexander IFK Mora SK 1998 90,16
JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 1998 105,42
ROTVOLD Carl Åsarna IK 1998 107,37
KARLSSON Simon IFK Umeå 1999 107,46
LIEBACK Erik Ulricehamns IF 1998 107,95
ERLANDER Felix Hudiksvalls IF 1998 108,55
MURTO Anton Gellivare Skidallians IK 1999 109,51
OLSSON Oscar Hudiksvalls IF 1999 110,77
JONSSON Simon IF Hallby SOK 1998 112,32
NYGREN Linus Ulricehamns IF 1999 118,94
LAINE Anton Kalix SK 1999 124,57
JOHNSSON Gustav IFK Mora SK 1999 127,81
STENBERG Simon Kalix SK 1998 130,91
ÅREBÄCK Oscar Bolidens SK 1999 131,36
KARLSSON Andreas Kalix SK 1999 135,79
KYRÖ Filip Högbo GIF 1999 139,57
SVENSK Jesper Stora Tuna IK SK 1998 148,29
MODIN Jonathan Sollefteå Skidor IF 1998 149,67
PERSSON Petter Borås SK 1998 150,04
JOHANSSON Albin Sätra IF 1999 150,19
BERG Elis Sunne SLF 1998 155,86
ANDERSSON Elias Landsbro IF SK 1999 156,00
BJÖRN Zackarias Rembo IK 1999 159,57
LINDMAN Tobias Stockviks SF 1998 161,54
NILSSON Valdemar Bodens SK 1999 163,02
KRISTOFFERSSON Philip Hudiksvalls IF 1999 164,08
NILSSON Alfred Filipstads SF 1999 166,45
GRANLUND Jonas Hudiksvalls IF 1998 169,64
JONSSON Arvid Duveds IF 1998 171,45
DAHLBERG Jonatan Skellefteå SK 1999 172,81
WESTMAN Adam Hudiksvalls IF 1999 174,53
PALANDER Jonatan Sellnäs IF 1998 195,63
STARK Jacob Stockviks SF 1998 196,94
SVENSSON Victor Gellivare Skidallians IK 1999 200,39
PERSSON Albin Tranemo IF Skidklubb 1998 202,36
SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 1998 203,48
MODIN Mathias Sollefteå Skidor IF 1999 210,55
WESTIN Olle IK Stern 1999 211,91
MILLESTU Hampus Utrikes Skidklubb 1998 215,52
HJALMARSSON Karl IK Stern 1998 219,35
OLSSON Tobias Åsarna IK 1998 225,65
MATTI Jesper Bodens SK 1998 228,24
HÖJLIND Samuel IFK Mora SK 1998 231,04
VÄNN Arvid Stockviks SF 1998 247,01
ENGHOLM Richard Johannisbergs AIK 1999 247,98
BJÖRN Samuel Rembo IK 1999 269,88
SAMUELSSON Johan Husums IF SK 1999 272,33
AXELSSON Adam Hvetlanda SK 1998 279,45
SVENSSON Axel Landsbro IF SK 1999 280,40
SWEDBERG Anton IFK Mora SK 1999 281,69
KARLSSON Jack Garphyttans IF 1999 291,80
NORMAN Marcus Kalix SK 1998 293,44
MALMSTRÖM Gösta IK Stern 1999 325,69
LUNDBERG Adrian SK Bore 1999 328,77
BARKEGREN Viktor Domnarvets GOIF 1999 329,19
FORSBERG Kristoffer IFK Umeå 1999 430,21
STEFANSSON Olle IK Stern 1999  
     
       
D17-18, sprint/F (75 deltagare)    
LINDSTRÖM Louise Högbo GIF 2000 163,28
SJÖDÉN Katrin Älvdalens IF SK 2000 177,19
HANSSON Moa Landsbro IF SK 2001 195,90
PÅLSSON Gabriella Utrikes Skidklubb 2000 207,78
ABRAHAMSSON Hanna Eksjö SOK 2000 209,32
TÖRNGREN Hilma Sävast Ski Team IF 2000 211,94
LARSSON Ebba Gellivare Skidallians IK 2000 217,83
BÅNGMAN Tilde Offerdals SK 2001 224,78
HOLMBOM Svea Sävast Ski Team IF 2000 226,35
ALM Olivia Strömnäs GIF 2000 226,50
JÖNSSON Emma Östersunds SK 2000 241,76
HELLSTRÖM Alice Stockviks SF 2000 245,45
OLSSON Lovisa Hägglunds Ski Team SK 2000 247,14
NILSSON Moa Sävast Ski Team IF 2000 268,33
MAJBÄCK Moa Jukkasjärvi IF 2000 269,74
ALBERTSSON Julia Stuguns SK 2000 272,58
ÖSTBERG Tilda Stora Tuna IK SK 2001 291,45
RIEKKOLA Emilia Sävast Ski Team IF 2000 296,62
WESTIN Carolina Sävast Ski Team IF 2000 297,39
LUNDGREN WIKSTRÖM Josehanna Grava SK 2001 308,97
JANSSON Alicia Filipstads SF 2000 313,58
ABRAHAMSSON Klara IFK Umeå 2000 314,27
ÅREBÄCK Maja Bolidens SK 2001 315,21
SCHAGERSTRÖM Elin Garphyttans IF 2000 315,50
JAKOBSSON Ellinor Gellivare Skidallians IK 2000 324,22
LUNDGREN IDA IFK Umeå 2001 326,74
GEORGSSON Ella Högbo GIF 2001 328,04
WALLIN Elsa Högbo GIF 2001 336,43
DOLLERIS Judith IFK Mora SK 2000 339,46
CHRISTOFFERSSON Elsa Luleå Gjutarens IF 2000 350,79
ANDERSSON Elin Stuguns SK 2001 352,08
FORSBERG ELSA Hägglunds Ski Team SK 2000 360,64
NILSSON Magdalena IFK Umeå 2001 365,41
THORS Gabriella Malungs IF 2001 368,56
OLSSON Emma Vassunda IF 2000 369,20
NOVAK Maria Offerdals SK 2000 376,47
KARLSSON Maja Årjängs IF 2000 385,00
PERSSON Rebecka Luleå Gjutarens IF 2000 385,26
BJÖRKMAN Wilma IFK Mora SK 2001 386,66
NYBERG Tova Gellivare Skidallians IK 2001 391,24
HEDENSTRÖM Karolina Östersunds SK 2000 396,78
PERSSON Tuva Tranemo IF Skidklubb 2001 397,05
NILSSON Julia Offerdals SK 2001 398,66
LAVÉN Olivia Täby IS SK 2001 406,15
JOHANSSON Lovisa Älvdalens IF SK 2000 414,58
SANDE Maja-Lina Gellivare Skidallians IK 2000 435,26
DAHL Johanna Vårby IK 2000 441,56
BRÄNNSTRÖM Sara Luleå Gjutarens IF 2001 442,80
JOHANSSON Linnea Linköpings SK 2001 449,95
HERMANSSON SaraKajsa Offerdals SK 2001 451,17
ANDERSDOTTER Ronja Garphyttans IF 2001 459,63
NORRBY Felicia Tranemo IF Skidklubb 2001 464,71
EDIN Jenny Matfors SK 2001 471,80
HOLMGREN Hanna Bergeforsens SK 2001 484,90
STENMAN Nelly Älvsby IF SK 2001 510,74
SVENSSON Signe Järpens SK 2001 525,06
WASELL Ida Järpens SK 2001 529,13
BACKLUND Moa Högbo GIF 2001 541,96
JONSSON Julia Jättendals IF 2001 549,64
SJÖDIN Linnea Rembo IK 2001 563,41
HEDSTRÖM Amanda IK Fryken 2001 563,62
NÄSLUND Kerstin SK Bore 2001 566,98
LEKBERG Rebecca Sävedalens AIK 2001 573,98
PERSSON Elsa IK Fryken 2001 593,76
ANDREASSON Alva IK Fryken 2001 696,85
JONSSON Axelina Rembo IK 2000 729,56
ANDERSSON Ida Stuguns SK 2001  
JOHANSSON Julia Skorpeds SK 2001  
JONSSON Emilia Ytterhogdals IK 2000  
KONRADSSON Jasmine Lycksele IF 2000  
LUNDELL Emma Hägglunds Ski Team SK 2001  
MATTSSON Agnes Tandsbyns IF 2000  
NILSSON Elina Spöland Vännäs IF 2001  
SCHOGSTER Linn IFK Umeå 2001  
UDDEGÅRD Sara Offerdals SK 2001  
H17-18, sprint/F (111 deltagare)    
ERIKSSON Anton Sollefteå Skidor IF 2000 163,96
ROSENBERG Ossian Åsarna IK 2000 164,28
POROMAA William Åsarna IK 2000 166,08
PERSSON Jesper Åsarna IK 2000 167,01
OSKARSSON Samuel SK Leksand 2000 178,21
ENGELIN Erik Offerdals SK 2000 199,54
KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 2000 199,57
NORDER Jonathan IF Hallby SOK 2000 203,35
EKBERG Johan Nacka Värmdö SK 2000 211,20
STEFANSSON Malte Oxbergs IF 2000 214,55
ERIKSSON Hugo Hägglunds Ski Team SK 2000 216,74
JONSSON Pål Strömnäs GIF 2001 224,50
HAGSTRÖM Emil Garphyttans IF 2000 224,65
B NORDAHL Johan Domnarvets GOIF 2000 232,40
ÅSTOT SIMON IFK Umeå 2000 237,71
SCHULTZ WILLIAM IFK Umeå 2000 242,80
ANDERSSON Max Domnarvets GOIF 2000 246,94
BOMAN Adam Tranemo IF Skidklubb 2000 249,87
DAHL Petter IF Strategen 2000 252,56
ROSJÖ Filip IF Hallby SOK 2000 254,02
ÖBERG Filip Kalix SK 2000 254,10
TINGELÖF Elis Sollefteå Skidor IF 2001 255,23
ANDERSSON Joel IFK Mora SK 2000 265,79
KARLSSON William Källbottens IK 2000 267,10
EKLÖF Harald IF Hallby SOK 2000 269,51
MADSSTUEN Oscar Halmstads Skidklubb 2000 272,97
GIDLUND Alexander Hägglunds Ski Team SK 2000 280,21
ERNSTSSON Joel Finspångs SOK 2001 281,88
GRANSTRÖM Eric Strömnäs GIF 2000 282,08
ERIKSSON Alfred Dala-Järna IK 2001 282,81
NAHLÉN Jonathan Domnarvets GOIF 2000 289,79
LEANDER Sven Åsarna IK 2000 291,91
DANIELSSON Emil Högbo GIF 2001 299,29
AHNBRINK Oskar Sundbybergs IK 2000 305,98
ERIKSSON Axel Kvarnsvedens GOIF SK 2000 307,22
JOHANSSON Petter Sävast Ski Team IF 2000 309,48
GISSELMAN Truls Rehns BK 2001 315,14
LARSSON ARVID IFK Umeå 2000 320,10
LINDEHAG Jakob Strömnäs GIF 2000 321,82
ERSSON George IF Strategen 2001 323,66
MICKELS Martin Bålsta SK 2000 325,36
JUTTERSTRÖM Per IFK Mora SK 2001 327,33
MILLESTU Henrik Utrikes Skidklubb 2000 327,36
ÖSTENSEN Harald IFK Skövde SK 2000 334,69
NILSSON Linus IFK Umeå 2000 334,77
LIEBACK Isak Ulricehamns IF 2001 337,50
HERMANSSON John IFK Mora SK 2001 339,13
GEDDA Mårten OK Landehof 2001 339,24
ÅSLUND Axel Hedesunda IF 2000 343,90
SVENSK Viktor Stora Tuna IK SK 2001 350,92
BJÖRK Anton Orsa SK 2000 351,21
SIMU Emil Luleå Gjutarens IF 2001 365,08
TELLSÉN Jakob Vreta Skid o MK 2001 366,11
SJÖBERG David Gimo IF SK 2001 367,15
WESTBERG Emanuel Stuguns SK 2001 368,73
TERENT Benjamin Rehns BK 2001 369,96
WESTERGREN Linus Täfteå IK 2001 370,02
RAPP Emil SK Leksand 2001 372,27
VESTIN Rikard Sollefteå Skidor IF 2001 376,83
LINDBERG Jesper Gellivare Skidallians IK 2001 379,73
ELIASSON Emil Gellivare Skidallians IK 2000 387,72
NYBERG Ruben Gellivare Skidallians IK 2000 388,93
TÖRNQVIST Mattias Garphyttans IF 2001 391,26
ANDERSSON Anton Garphyttans IF 2000 408,07
WIKÉN Kasper Åsarna IK 2000 408,31
PETERSON Alfons Borås GIF 2001 408,47
WIKSTRÖM Pontus Hägglunds Ski Team SK 2000 417,31
BODIN Hampus Sollefteå Skidor IF 2001 419,75
EDMAN JONATHAN IFK Umeå 2001 420,34
STRÖMBERG Simon Täfteå IK 2001 422,44
ALBINSSON Andreas SK Bore 2000 425,68
SELANDER William Östersunds SK 2000 428,58
LOGÅRD Emil Rehns BK 2000 434,10
KARLSSON Erik IFK Umeå 2001 435,28
JONSSON Linus Årjängs IF 2001 435,49
HÖGLUND David IFK Mora SK 2000 436,31
MURTO Eelis Gellivare Skidallians IK 2001 438,49
ERIKSSON Jens Strömnäs GIF 2001 447,18
WESSMAN Joel Vreta Skid o MK 2001 449,45
LAAGEN Lucas Lidköpings VSK 2001 452,42
MÄKINEN Anton Högbo GIF 2001 456,12
KARLSSON Anton Tanums IF 2001 460,35
LUNDQUIST Albin Gillberga SK 2001 468,20
MELANDER WIKSTEN Isidor Matfors SK 2001 468,88
ÅSLUND Oskar Östersunds SK 2001 468,90
WIIG Viktor IF Strategen 2001 471,46
SJÖLÉN Albin Stockviks SF 2000 473,81
SEIJSING Isak Hägglunds Ski Team SK 2001 481,80
JOHNSON Vincent Matfors SK 2001 486,73
STARK Karl Vaggeryds SOK 2001 488,05
BERGER Albin Domnarvets GOIF 2001 495,29
RYDIN Linus Tranemo IF Skidklubb 2001 500,83
CSIKY Fabian Lycksele IF 2001 512,62
ELOFSSON Melker Landsbro IF SK 2001 519,19
VINSANIUS Alex Västerås Skidklubb 2001 523,34
KREIJ Love IF Strategen 2001 524,20
KORPELA Vilhelm Sollefteå Skidor IF 2001 553,61
BYBERG Emil Domnarvets GOIF 2001 560,23
RUDBERG Rasmus Sya SK 2001 561,38
SAARIO Johannes Korsnäs IF SK 2001 568,75
ABRAHAMSSON Ask IK Stern 2001 590,82
HALLANDER Albin Vreta Skid o MK 2001 611,79
BACKLUND Erik Äspereds IF 2001 640,89
JOSEFSSON Johannes Täby IS SK 2001 669,05
ABRAHAMSSON August Ulricehamns IF 2001  
BORGSTRÖM Filip IF Strategen 2001  
ERIKSSON Christoffer Årjängs IF 2001  
JÄNES Joel Stockviks SF 2001  
MELIN Alexander Sundbybergs IK 2001  
NILSSON Edvard Filipstads SF 2001  
SCHÖN Arvid Storvreta IK 2001  
D19-20, sprint/F (50 deltagare)      
LUNDGREN Moa IFK Umeå 1998 79,67
KARLSSON Frida Sollefteå Skidor IF 1999 111,43
HAGSTRÖM Johanna Ulricehamns IF 1998 135,69
DAHLGREN Tua Offerdals SK 1998 144,54
LARSSON Emma IFK Mora SK 1998 164,30
SUNDMAN Josefina Åsarna IK 1998 194,18
PALMBERG Ida Högbo GIF 1999 200,59
AXELSSON Kristina Sya SK 1999 203,66
SVAHN Linn IFK Umeå 1999 210,55
OSKARSSON Sofie SK Leksand 1998 212,86
MAJBÄCK Maja Jukkasjärvi IF 1998 218,01
ANDERSSON Johanna IFK Mora SK 1998 221,03
PERSSON Alicia Stockviks SF 1998 228,31
HALVARSSON Ella IFK Mora SK 1999 232,24
JOHANSSON Nelly Gellivare Skidallians IK 1998 254,34
STENMAN Ebba Älvsby IF SK 1998 254,81
PERSSON Ida Högbo GIF 1999 260,88
BLOM Vendela Stockviks SF 1998 269,59
OLOFSSON Maria Kalix SK 1998 271,22
FORSBERG HULDA Hägglunds Ski Team SK 1998 271,88
THYNI Sara Kalix SK 1999 274,14
SJÖDÉN Sanna Älvdalens IF SK 1998 274,90
PETERSSON Maja Vårby IK 1999 279,01
OLOFSSON Frida Vårby IK 1999 280,69
WIIG Sandra Stockviks SF 1998 282,51
OLSMATS Eleonora Sundbybergs IK 1999 283,34
GUSTAVSSON Johanna Gellivare Skidallians IK 1999 283,73
BERGLUND Agnes Ulricehamns IF 1998 284,97
JONSSON Lisa Sävedalens AIK 1999 288,52
GUSTAFSSON Ida IFK Umeå 1998 320,90
ERIKSSON Sofia Stora Tuna IK SK 1999 321,09
MICHALICKOVA Lucia Östersunds SK 1999 322,23
NIEMI Evelina Kalix SK 1998 325,76
MELIN Madelene Malungs IF 1998 326,60
AUGUSTSSON Josefine Åsarna IK 1999 332,28
HOLMGREN Ellen Strömnäs GIF 1999 333,37
ABRAHAMSSON GJERSVOLD Gry Utrikes Skidklubb 1999 338,55
ÖBERG Elvira Hemmingsmarks Skidklubb 1999 367,73
BENGTSON Gabriella IK Stern 1999 402,20
ERIKSSON Ida Malungs IF 1999 405,95
ANDREASSON Michaela Gillberga SK 1999 409,86
WEST Moa SK Bore 1998 443,74
JOHANSSON Fanny Stockviks SF 1998 464,91
BLOMBERG Elin Lycksele IF 1999 467,61
SVEDHOLM Anja Östersunds SK 1999 472,17
SVENSSON Ellen Borås SK 1998 472,81
GUSTAFSSON Emma Bodens SK 1999 499,65
HENNING Lovisa Bondsjöhöjdens IK 1999  
JOHANSSON Tilda Skorpeds SK 1999  
KONRADSSON Felicia Lycksele IF 1999  
H 19-20, sprint/F (69 deltagare)      
PERSSON Adam IF Hallby SOK 1998 113,96
NYSTEDT Jacob Hudiksvalls IF 1998 127,72
KARLSSON Alexander IFK Mora SK 1998 137,42
AFLODAL Axel Sundbybergs IK 1999 144,06
BERGLUND Gustaf IFK Mora SK 1998 145,61
ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 1998 149,49
KARLSSON Simon IFK Umeå 1999 163,82
ROTVOLD Carl Åsarna IK 1998 163,99
OLSSON Oscar Hudiksvalls IF 1999 173,10
JOHANSSON Leo Skillingaryds FK 1999 181,72
ANDERSSON Fredrik Sollefteå Skidor IF 1998 181,79
JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 1998 185,66
ENGDAHL Johannes Domnarvets GOIF 1999 187,83
STENBERG Simon Kalix SK 1998 187,83
LIEBACK Erik Ulricehamns IF 1998 191,22
ANDERSSON Elias Landsbro IF SK 1999 194,90
GRANLUND Jonas Hudiksvalls IF 1998 195,68
HERBERT Johan IFK Mora SK 1999 196,66
JOHNSSON Gustav IFK Mora SK 1999 200,35
BJÖRN Zackarias Rembo IK 1999 200,47
ÅREBÄCK Oscar Bolidens SK 1999 203,38
SVENSK Jesper Stora Tuna IK SK 1998 207,85
SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 1998 216,48
ERLANDER Felix Hudiksvalls IF 1998 217,36
KARLSSON Andreas Kalix SK 1999 218,43
PERSSON Albin Tranemo IF Skidklubb 1998 220,43
JONSSON Simon IF Hallby SOK 1998 221,00
NILSSON Alfred Filipstads SF 1999 221,66
WESTMAN Adam Hudiksvalls IF 1999 223,11
SWEDBERG Anton IFK Mora SK 1999 224,34
BJÖRN Samuel Rembo IK 1999 230,45
JOHANSSON Albin Sätra IF 1999 231,52
NYGREN Linus Ulricehamns IF 1999 235,13
PERSSON Petter Borås SK 1998 242,35
PALANDER Jonatan Sellnäs IF 1998 243,06
MURTO Anton Gellivare Skidallians IK 1999 245,67
BERG Elis Sunne SLF 1998 246,66
MODIN Jonathan Sollefteå Skidor IF 1998 251,21
VÄNN Arvid Stockviks SF 1998 252,26
MODIN Mathias Sollefteå Skidor IF 1999 255,01
LINDMAN Tobias Stockviks SF 1998 255,47
LAINE Anton Kalix SK 1999 255,94
JONSSON Arvid Duveds IF 1998 257,19
STARK Jacob Stockviks SF 1998 259,43
MATTI Jesper Bodens SK 1998 272,82
KYRÖ Filip Högbo GIF 1999 279,72
WESTIN Olle IK Stern 1999 284,67
BARKEGREN Viktor Domnarvets GOIF 1999 294,26
SVENSSON Victor Gellivare Skidallians IK 1999 297,72
KRISTOFFERSSON Philip Hudiksvalls IF 1999 323,81
DAHLBERG Jonatan Skellefteå SK 1999 330,83
NILSSON Valdemar Bodens SK 1999 332,23
SAMUELSSON Johan Husums IF SK 1999 345,97
HJALMARSSON Karl IK Stern 1998 346,87
SVENSSON Axel Landsbro IF SK 1999 347,08
OLSSON Tobias Åsarna IK 1998 350,15
SANDBERG Timor Hudiksvalls IF 1999 351,90
ENGHOLM Richard Johannisbergs AIK 1999 355,65
AXELSSON Adam Hvetlanda SK 1998 357,61
LUNDBERG Adrian SK Bore 1999 371,21
HÖJLIND Samuel IFK Mora SK 1998 378,84
MILLESTU Hampus Utrikes Skidklubb 1998 405,64
NORMAN Marcus Kalix SK 1998 407,17
MALMSTRÖM Gösta IK Stern 1999 458,87
ENGELFELDT VEDIN Mattias Stockviks SF 1998 461,53
FORSBERG Kristoffer IFK Umeå 1999 560,05
NERPIN Henrik Försvarets SK 1959  
OHLSSON Oskar Funäsdalens IF 1998  
STEFANSSON Olle IK Stern 1999  
Del |
ECKHOFF, Tiril 021 (kopia)

Eckhoff från medelmåtta till OS-favorit

22:a som bäst tidigare i vinter, nu kom segern:

Tiril Eckhoff har inte fått till det på skidskyttevallen i vinter. Världsmästarinnan från 2016 hade en 22:a plats som bästa resultat i världscupen innan hon slog till och vann torsdagens världscupsprint i Antholz i Italien.
- Oerhört skönt att få till det här före OS, säger 27-åringen.

 

Les mer
20171202, AUDIENCE ÖSTERSUND 002 (kopia)

Skidskyttet värdefullt för Östersund

600 miljoner i ekonomisk effekt över 15 år:

Dom senaste 15 åren har skidskytte bidragit med 600 miljoner i direkt ekonomisk effekt till Östersund. Det visar en ny rapport som Östersunds kommun beställt.
Enligt P4 Jämtland handlar det främst om ekonomin kring världscuptävlingarna och VM. Inkomsterna kommer främst från boende, mat och shopping i Östersund.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Petter Northug jr inte till Planica

OS-hoppet verkar vara ute:

Petter Northug jr är fortfarande inte frisk och tävlar inte i världscupen i Planica i helgen. Det var sista möjligheten att kvala in till OS och nu verkar det som om tåget har gått för den norska skidkungen.
Det konstiga är att landslagsledningen nu plötsligt öppnar dörren för att ta med Northug.

 

Les mer
20160103, HAAG, Anna finish Lenzer (kopia)

Anna, Jens o Oskar är OS-klara

Anna Haag, Jens Burman och Oskar Svensson fick sina OS-biljetter under onsdagen. Därmed behöver dom inte tänka på uttagningarna längre.
– Det känns väldigt skönt att få åka dit, säger Anna Haag till SVT.

 

Les mer
Magnus Oesth

Jagade Britta - bröt foten i Seefeld

Visma Ski Classics:

Norska stjärnan Kari Vikhagen Gjeitnes, Team Santander jagade ledande Britta Johansson Norgren, Lager 157 Ski Team i helgens Kaiser Maximilian Lauf i österrikiska Seefeld.
Men mot slutet körde Kari ur banan och krockade med ett trä. Hun fullföljde med stora smärtor i foten och efteråt visade det sig att den var bruten.
Och det på hennes egen födelsesdag…

 

Les mer
20161203, KOUKALOVA, Gabriela 020 (kopia)

Gabriela Koukalova åker inte OS

Den tjeckiska storstjärnan i skidskytte Gabriela Koukalova kommer inte att finnas med vid OS i Pyeongchang. 28-åringen har varit skadad det mesta av säsongen och säger nu till tjeckisk media att hon inte känner sig tillräckligt tränad för att ställa upp i Korea.

 

Les mer
SWE national team group 3-003 (kopia)

Ny elittränarutbildning i skidförbundet

Det ställs helt andra krav på den moderna tränarrollen i dag än vad det gjorde för några år sedan. För att åstadkomma förändring och skapa framtidens tränare startar Svenska Skidförbundet under 2018 en helt ny elittränarutbildning.

 

Les mer
BJØRNDALEN, Ole Einar 002 OSD17 (kopia)

Ole Einar Bjørndalen inte till OS

Han debuterade i OS 1994, men nu är den sagan slut för 43-årige skidskyttekungen Ole Einar Bjørndalen. Han är inte med i den trupp som har fått klartecken till Pyeongchang och Bjørndalen är givetvis besviken.
- Jag kunde ha tagit medalj på OS, säger han till OS.

 

Les mer
20180113, KROGH Finn Hågen 001 (kopia)

Fyra norska längdåkare fick ja till OS

Sista OS-chansen för Northug & co:

Helgens världscup i Planica blir den sista möjligheten att kvala in till OS i Pyeongchang för dom norska längdåkarna som inte redan fått ett klartecken. Under måndagen fick dock fyra nya åkare ja till OS, medan Petter Northug jr finns med i truppen till Planica i helgen.

 

Les mer
20180113, HEIMDAL Lovise 001 (kopia)

Norges lag till U23-VM i Schweiz

Medan Sverige totalt skickar 8 åkare (4 damer och 4 herrar) till U23-VM i Goms i Schweiz skickar Norge 13 åkare till mästerskapen. Den norska truppen leds av den svenske tränaren Anders Byström från Uddevalla och skall försvara flera guldmedaljer från 2017.

 

Les mer
20171203, PONSILUOMA, Martin 003 (kopia)

Tio skidskyttar klara för OS

Den svenska truppen till OS i PyeongChang har utökats med tio skidskyttar. De svenska lagen har tagit tre pallplatser i stafetter hittills under årets världscup. Den senaste var damernas stafettlag i Ruhpolding i helgen. Nu har fem damer och fem herrar fått klartecken för Korea.

 

Les mer
Anna Dyvik Scan-cup-segrare (kopia)

Landslaget till världscupen i Planica

Maja Dahlqvist inte med efter succén i Dresden:

I helgen flyttar världscupen till slovenska Planica med klassisk sprint på lördagen och 10 respektive 15 kilometer klassiskt på söndagen.

– Vi har många bra åkare och det var tufft om platserna, speciellt till sprinten bland damerna, berättar förbundskapten Rikard Grip, som ser tävlingarna som en del i uttagningarna till OS i februari, men som inte plockar med Maja Dahlqvist som var etta och tvåa i Dresden den gångna helgen.

 

Les mer
11.01.2017, Ruhpolding, Germany (GER):Alexey Volkov (RUS), Torstein Stenersen (SWE), (l-r), (l-r) -  IBU world cup biathlon, relay men, Ruhpolding (GER). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Svensken om kollapsen i Ruhpolding

Det var otäcka scener många fick på TV:n från världscupstafetten i skidskytte i tyske Ruhpolding den gångna helgen.
Svenska startmannen Torstein Stenersen fick bäras ur målområdet och såg ut att må väldigt dåligt. Nu förklarar Torstein själv vad som hände.

 

Les mer
20170128, PENTSINEN, Anssi 001 (kopia)

Rutinerade segrare på fyra distanser

Finska mästerskapen i helgen:

Det var inte plats för några nya namn i toppen då Finland körde sina första två distanser i dom nationella mästerskapen i helgen. Enbart rutinerade åkare hämtade guldmedaljerna och i damklassen vann veteranerna Riitta-Liisa Roponen och Aino-Kaisa Saarinen.

 

Les mer
20170205, DANIELSSON, Filip 006 (kopia)

Filip vann, men Gustaf snabbast

Bergebo skiweekend i Borlänge, dag 2:

Filip Danielsson vann den andra etappen av Bergebo skiweekend i Borlänge, men junioråkaren Gustaf Berglund imponerade och var snabbare än seniorsegraren.
SK Bore tog för övrigt dubbelt i herrklassen och Moa Olsson, Falun-Borlänge vann damklassen i den klassiska distanstävlingen.

 

Les mer
20170204, NOVAK, Max 020 (kopia)

Max Novak spurtade hem segern

Vålådalen Classics Ski:

Max Novak, Offerdals SK vann en tight spurt mot Erik Melin Söderström, ÖSK i Vålådalen Classic Ski under söndagen. Tillsammans med Åsarnas Simon Lageson gjorde dom upp om segern i den 42 km långa tävlingen i Vålådalen.
I damklassen var det Sofie Elebro, IFK Umeå som kunde avgöra i kampen mot Frida Hallquist, Åsarna.

 

Les mer
IMG_0998 (kopia)

Emilia och Pontus bäst i Sysslebäck

skistart.com Ski Marathon:

Emilia Lindstedt, Falun-Borlänge och Pontus Nordström, Östervåla vann det 42 km långa skistart.com Ski Marathon i Långberget i Sysslebäck i norra Värmland under söndagen.
Det var bra startfält i tävlingen och säsongens överraskning Pontus Nordström går från klarhet till klarhet.

 

Les mer
14.01.2018, Dresden, Germany (GER):Emil Joensson (SWE), Teodor Peterson (SWE) - FIS world cup cross-country, team sprint, Dresden (GER). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Svenska herrarna 2:a i Dresden

Inte många minuter efter att Sverige säkrat en dubbelseger i damklassen slog den rutinerade duon Emil Jönsson och Teodor Peterson till med en 2:a plats i herrklassen. Åter igen avgjorde Federico Pellegrino för Italien, medan Norge med Johannes Høsflot Klæbo inte lyckades.

 

Les mer
14.01.2018, Dresden, Germany (GER):Maja Dahlqvist (SWE), Stina Nilsson (SWE), Sophie Caldwell (USA) - FIS world cup cross-country, team sprint, Dresden (GER). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Majas sensationsseger i Dresden

Dahlqvist knäckte Stina Nilsson i världscupen:

Maja Dahlqvist knäckte Stina Nilsson i spurten och har haft en sannolik helg i tyska Dresden. I sin första världscup för säsongen blev Borlänge-tjejen igår tvåa individuellt i sprint och idag avgjorde hon teamsprinten och vann tillsammans med Ida Ingemarsdotter.

 

Les mer
Åse Borgeryd (kopia)

Åse och Niklas i Kronanloppet

Åse Borgeryd, Luleå och Niklas Henriksson, Gällivare vann dam- respektive herrklassen i lördagens 40 km Kronanloppet i Luleå. Båda hade lite över tre minuters segermarginal. I damklassen var Ellen Scheidegger tvåa och Linda Berglund, medan norrmannen Tarjei Solli och Thomas Svensson från I19 kom närmast segraren i herrklassen.

Les mer