Engström och Öberg i Tornedalsloppet
Det blev två ”kalixåkare” som vann båda huvudklasserna i Tornedalsloppet i söndags. Jacob Engström körde hem herrarnas uppgörelse över 45 km, medan fd kalixbon och numera Piteå Elit-åkaren Jennie Öberg var bästa dam.
Det var ett starkt startfält i Tornedalsloppet i år. I damklassen fick Jennie Öberg, som ju vann världscupsprinten i Rybinsk tidigare i vinter, hårt motstånd av Tatjana Mannima från Estland och veteranen Nina Lintzén, som var 10:a på Vasaloppet.
Men Jenny avgjorde på slutet efter ett solid ryck i den sista backen.
Förra säsongens JVM-åkare Jacob Engström, lulebon som tävlar för Kalix SK, visade åter igen sin stora talang. Det här var faktisk has långloppsdebut och han gjorde allt rätt, ett taktiskt perfekt lopp med avgörandet genom en långspurt sista 2 kilometrarna.
I år har Jacob varit 7:a på SM-sprinten och han gjorde en mycket fin insats i SM teamsprint på hemmaplan i Kalix.
Och herrklassen visade att Norrbotten har flera starka åkare än dom som figurerar i landslagssammanhang. I tillägg var den nytände västerbottningen Niklas Johansson stark, liksom 22-årige stakstarke Johan Häggström och 52-åriga legenden Tommy Gustavsson, som slutade sexa.
RESULTATLISTA för Tornedalsloppet (K)
2015-03-29
H 21, 45 km
1 154 Jacob Engström Kalix SK 2:02:18 0
2 22 Niko Koskela Kurikan Ryhti FIN 2:02:19 1
3 200 Nicklas Johansson Järvsjöby IF 2:02:20 2
4 17 Christoffer Lindvall IF Minken FIN 2:02:36 18
5 187 Johan Häggström Kalix SK 2:02:38 20
6 26 Daniel Nordebo Göteborgs SK 2:02:43 25
7 191 Niklas Niska Bodens SK 2:02:48 30
8 170 David Olofsson Mefos IK 2:02:55 37
9 24 Simon Öberg Kalix SK 2:03:07 49
10 192 Erik Wiklund Skellefteå XC 2:04:04 1:46
11 16 Oskar Sjölund IF Minken FIN 2:04:06 1:48
12 199 Johan Samuelsson SK Järven 2:06:03 3:45
13 198 Joakim Löf Glommersträsk LIF 2:07:13 4:55
14 165 Adrian Bergström Bodens SK 2:08:41 6:23
15 5 Fredrik Mäki IK Studenterna 2:11:14 8:56
16 13 Jonas Nordlander Bodens SK 2:11:28 9:10
16 156 Kristoffer Linder Kiruna X-Country 2:11:28 9:10
18 9 Erik Skott Aapua IF 2:11:29 9:11
19 153 Lars Tuoremaa Kiruna X-Country 2:11:32 9:14
20 11 Magnus Lundbäck Bodens SK 2:12:22 10:04
21 4 Marcus Look Bodens SK 2:13:22 11:04
22 10 Anders Lundbäck Bodens SK 2:14:28 12:10
23 23 Daniel Larsson Gällivare EC 2:15:37 13:19
24 19 Johan Skott Aapua IF 2:16:16 13:58
25 18 Petter Larsson Strömnäs GIF 2:18:03 15:45
26 15 Lucas Skott Aapua IF 2:19:44 17:26
27 149 Kalle Määtä Oulun HS 2:21:17 18:59
28 8 Atel Ager SK Leksand 2:21:38 19:20
29 7 Joel Jelf StiL 2:29:39 27:21
30 25 Elis Franzén Haparanda SKT 2:30:41 28:23
31 189 Teppo Järvinen Haparanda SKT 2:34:06 31:48
32 164 Andreas Tano Ohtanajärvi IK 2:36:51 34:33
33 29 Tom Vidmark Bodens SK 2:49:38 47:20
34 28 Emil Vidmark Axa Sports club 3:00:56 58:38
35 173 Daniel Lexås AXA Sports Club 3:04:11 1:01:53
H 35, 45 km
1 158 Heikki Karjaluoto Tamperen Pyrinto 2:04:58 0
2 183 Fredrik Lundbäck Lulekamraterna 2:12:58 8:00
3 36 Fredrik Medelid Pajala IF 2:18:44 13:46
4 34 Joel Medelid Pajala IF 2:18:52 13:54
5 33 Jonas Haapaniemi IF Polcirkeln 2:22:20 17:22
6 31 Andreas Hedlund Svansteins SK 2:29:27 24:29
7 146 Markku Paavalniemi Kaariharaan Visa 2:31:17 26:19
8 38 Jari Vanhapiha AlatPi FIN 2:37:52 32:54
9 37 Marcus Eriksson IFK Arvidsjaur 2:38:22 33:24
10 204 Esbjörn Berglund Kalix 2:50:04 45:06
11 174 Peter Isaksson IFK Kiruna 2:52:31 47:33
12 205 Jörgen Persson AXA Sports Club 3:03:27 58:29
H 40, 45 km
1 160 Stefan Messner Sävast Ski Team 2:10:05 0
2 46 Mats Riekkola Luleå Gjutarens IF 2:10:09 4
3 45 Johan Lintzén Bergnäsets AIK 2:11:23 1:18
4 44 Andreas Almqvist OK Renen 2:15:06 5:01
5 51 Markus Knutgård Haparanda SKT 2:16:11 6:06
6 182 Mattias Nilsson Lulekamraterna 2:16:14 6:09
7 41 Espen Traeldal Bodens SK 2:19:00 8:55
8 49 Mika Mörsäri Keminsuun Kisa FIN 2:21:23 11:18
9 40 Raggi Steinsen IF Polcirkeln 2:22:09 12:04
10 144 Jouni Suopanki Haparanda SKT 2:28:57 18:52
11 161 Morgan Carlsson Lulekamraterna 2:33:44 23:39
12 42 Tomas Rundgren Järbo IF 2:37:34 27:29
13 53 Peter Nilsson Robertsfors IK 2:43:15 33:10
14 177 Andreas Engvall Bodens SK 2:46:03 35:58
15 185 Mats Korvi IFK Kiruna 3:02:44 52:39
16 206 Karl Fors Aapua IF 3:15:23 1:05:18
H 45, 45 km
1 166 Arvi Ailinpieti Haparanda SKT 2:14:51 0
2 55 Pekka Kukkula IinHS FIN 2:14:53 2
3 60 Jan-Olov Nilsson Axa Sports club 2:16:15 1:24
4 194 Daniel Fåhraeus Strömnäs GIF 2:21:08 6:17
5 175 Antti Härkönen Alatornion Pirkat 2:21:14 6:23
6 58 Seppo Koivisto LohKu FIN 2:21:16 6:25
7 203 Mattias Johnselius Kalix SK 2:29:16 14:25
8 163 Petter Särkijärvi Pajala IF 2:30:57 16:06
9 188 Arto Moilanen Rovaniemin Lappi 2:32:57 18:06
10 56 Jan-Erik Svangärd Pajala IF 2:35:44 20:53
11 59 Håkan Petersson I 19 IF 2:37:27 22:36
12 61 Tony Sorsa Överkalix IF 2:37:50 22:59
13 202 Leif Mäkipiha SK Gränsen 2:39:43 24:52
14 157 Jim Niemi Sunderby SK 2:50:27 35:36
15 171 Bo Björnfot Kalix SK 2:52:10 37:19
16 151 Tony Eriksson IF Polcirkeln 3:18:29 1:03:38
H 50, 45 km
1 68 Tommy Gustafsson Hemmingsmarks SK 2:02:42 0
2 195 Torbjörn Andersson Strömnäs GIF 2:18:35 15:53
3 145 Pauli Rantala Haparanda SKT 2:21:18 18:36
4 186 Peter Johansson Narkens IF 2:21:44 19:02
5 70 Göran Persen Tromsö Skuklubb NOR 2:21:52 19:10
6 180 Reijo Huhtinen LKAB Fritid 2:24:08 21:26
7 72 Hans Bäckström Lulekamraterna 2:28:04 25:22
8 65 Hans Tuoremaa Kiruna x-country 2:30:23 27:41
9 152 Antti Suua Oulu FIN 2:38:40 35:58
10 71 Roger Westin Seskarö IF 2:49:56 47:14
11 69 Marco Cagetti SN Serravalle ITA 3:25:29 1:22:47
12 172 Brynolf Björnfot Kalix SK 3:33:12 1:30:30
13 143 Jarmo Maunu Haparanda SKT 3:36:56 1:34:14
H 55, 45 km
1 190 Vesa Järvinen Haparanda SKT 2:17:21 0
2 162 Ulf Rudlund Jukkasjärvi IF 2:20:54 3:33
3 82 Harry Olli IF Polcirkeln 2:21:37 4:16
4 83 Thomas Mikko OK Renen 2:23:34 6:13
5 79 Hallgeir Frantzen Burfjord IL NOR 2:24:09 6:48
6 86 Pekka Hartikka OHS FIN 2:26:51 9:30
7 81 Paul Johansson Pajala IF 2:28:34 11:13
8 181 Mats Dahlberg Lulekamraterna 2:29:33 12:12
9 89 Martti Palomaa AlPi FIN 2:36:14 18:53
10 84 Tatu Juvonen Melalahden Mieshiiht 2:37:18 19:57
11 137 Olavi Vanhapiha Aavu FIN 2:37:51 20:30
12 138 Peter Hietala Övertorneå IF 2:38:53 21:32
13 147 Jouni Halonen Sieppijärven Sisu 2:44:47 27:26
14 184 Svante Björkhagen IFK Kiruna 2:58:02 40:41
15 87 Lennart Krekula IFK Kiruna 3:05:01 47:40
16 76 Tomas Ingmarsson Sollentuna IK 4:06:38 1:49:17
17 77 Per Sunneborn Kumla IK 4:06:39 1:49:18
18 85 Sergio Cao SN Serravalle ITA 5:05:36 2:48:15
H 60, 45 km
1 178 Janne Haupt Luleå Gjutarens IF 2:42:04 0
2 148 Markku Vuorela Pellon Ponsi 2:44:54 2:50
3 90 Lasse Uusitalo Pajala IF 2:48:39 6:35
H 65, 45 km
1 140 Kalevi Kokkonen Övertorneå IF 2:28:34 0
2 98 Kalervo Lohiniva AaVu FIN 2:36:37 8:03
3 95 Svein Harald Karlsen Rafsbotn IL NOR 2:38:24 9:50
4 155 Eero Jussheikki Haparanda SKT 2:40:56 12:22
5 96 Mauri Romppainen Haparanda SKT 2:42:35 14:01
6 99 Holger Jakobsson Övertorneå IF 2:58:31 29:57
7 97 Vincenzo La Camera SN Serravalle ITA 2:59:51 31:17
H 70, 45 km
1 108 Conny Lagerskog IFK Arvidsjaur 2:28:32 0
2 150 Sakari Ukonmaanaho Ylikiimingen Nuijam. 2:31:57 3:25
3 107 Onni Tiiperi AlPi FIN 2:33:19 4:47
4 105 Bengt Mella Pajala IF 3:02:25 33:53
5 100 Karl-Axel Älgamo Arlanda-Märsta SK 3:12:15 43:43
6 176 Lars Monti Alta IF NOR 3:29:52 1:01:20
Herrar Motion, 45 km
1 139 Jimmy Bexar KS-Geokonsult FIN 2:31:38 0
2 136 Heikki Palomaa 2:39:05 7:27
3 124 Erik Kemppainen IF Polcirkeln 2:39:19 7:41
4 113 Pasi Huhtalo Aavasaksan Kisa FIN 2:40:42 9:04
5 134 Marko Hyrkäs Övertorneå IF 2:42:57 11:19
6 115 Markus Jakobsson-Åhl Luleå Gjutarens IF 2:44:43 13:05
7 119 K-E Malmberg Pajala IF 2:44:57 13:19
8 179 Benjamin Sorsa Överkalix IF 2:45:15 13:37
9 125 Tommy Johansson Lahnajärvi SJS 2:52:02 20:24
10 167 Markku Oikarinen Kemi 2:53:23 21:45
11 118 Krister Ruisniemi CRD Protection AB 2:54:53 23:15
12 116 Niklas Sundin 2:55:01 23:23
13 141 David Hedlund Svansteins SK 2:55:02 23:24
14 169 Janii Prykäri Keminmaa 2:55:05 23:27
15 131 Thomas Norberg Axa Sports club 2:55:07 23:29
16 114 Janne Koivuranta Shaman Adventure FIN 2:56:30 24:52
17 110 Tobias Björch IKSU 2:59:00 27:22
18 168 Heikki Ikonen Keminmaa 3:04:18 32:40
19 111 Jan-Ola Larsson ÖIF 3:05:02 33:24
20 196 Henrik Wahlberg Suokolojärvi 3:05:35 33:57
21 132 Anders Sturk Kuivakangas SK 3:07:47 36:09
22 197 Marko Törmänen Haparanda 3:10:01 38:23
23 120 Robert Wennberg Övertorneå 3:12:27 40:49
24 159 Jonas Lindeman Övertorneå IF 3:18:28 46:50
25 201 Mats Mäkipiha Jänkisjärvi 3:31:03 59:25
26 123 Olle Fors Kuivakangas SK 3:36:24 1:04:46
27 129 Arsi Melkko Vuono IK 3:36:37 1:04:59
28 133 Roger Strandqvist 3:41:58 1:10:20
29 128 Taisto Rantaniemi 3:41:59 1:10:21
30 121 Johan Westerberg Svansteins SK 3:53:19 1:21:41
31 135 Sebastian Niemi 4:09:07 1:37:29
32 142 Andreas Lindberg Svansteins SK 4:10:59 1:39:21
33 122 Peter Fors Kuivakangas SK 4:15:08 1:43:30
34 112 Stefan Sannemalm R Automatic 5:02:33 2:30:55
35 117 Marcus Roininen Axa Sports club 5:05:47 2:34:09
D 21, 45 km
1 903 Jennie Öberg Piteå Elit SK 2:19:07 0
2 905 Tatjana Mannimaa Estonioan Marathon team 2:19:19 12
3 901 Emma Bergström Kalix SK 2:24:01 4:54
4 908 Clara Auland Sävast Ski Team 2:26:30 7:23
5 906 Helena Lundkvist Kalix SK 2:31:13 12:06
6 902 Wendela Henriksson Luleå Gjutarens IF 2:36:08 17:01
7 940 Reeta Piirainen Ounasvaaran HS 2:47:29 28:22
8 939 Marie Älvstrand Luleå 2:52:12 33:05
9 938 Hanna Forsberg Luleå 2:52:13 33:06
10 907 Alexandra Persson Gellivare SA 3:02:52 43:45
D 35, 45 km
1 913 Nina Lintzén StiL 2:20:04 0
2 937 Suvi Karjaluoto Tamperen Purinto 2:27:20 7:16
3 935 Anna Rimpi Jokkmokks SK 2:33:40 13:36
4 910 Malin Rensfeldt Råneå SK 2:37:30 17:26
5 911 Anna Lintzén Bergnäsets AIK 2:58:02 37:58
D 40, 45 km
1 915 Christina Klingestål Ohtanajärvi IK 3:02:26 0
2 917 Annalill Tovås Malmberg Pajala IF 3:06:37 4:11
D 50, 45 km
1 921 Maria Montanarella SN Serravalle ITA 3:24:58 0
2 920 Anne Forss Axa Sports Club 5:20:47 1:55:49
Damer Motion, 45 km
1 936 Malin Wikström IF Polcirkeln 2:50:26 0
2 941 Elisabeth Harju Kuivakangas SK 3:02:24 11:58
3 929 Heli Lehto Övertorneå 3:03:35 13:09
4 926 Carina Larsson ÖIF 3:05:01 14:35
5 933 Lisbeth Rantaniemi Salsåker-Ullånger IF 3:11:28 21:02
6 927 Stina Roininen OK Vargen 4:00:14 1:09:48
7 931 Tanja Peuraniemi Haparanda 4:15:52 1:25:26
8 928 Sabine Herms Uppsala 4:17:19 1:26:53
9 930 Soile Sandin Haparanda 4:17:27 1:27:01
10 934 Elina Johansson Övertorneå 5:34:37 2:44:11
925 Sanna Johansson IKSU 5:34:37 2:44:11
Sammanslagen lista Tornedalsloppet (K), 45 km
1 154 Jacob Engström Kalix SK 2.02:18 0
2 22 Niko Koskela Kurikan Ryhti FIN 2.02:19 1
3 200 Nicklas Johansson Järvsjöby IF 2.02:20 2
4 17 Christoffer Lindvall IF Minken FIN 2.02:36 18
5 187 Johan Häggström Kalix SK 2.02:38 20
6 68 Tommy Gustafsson Hemmingsmarks SK 2.02:42 24
7 26 Daniel Nordebo Göteborgs SK 2.02:43 25
8 191 Niklas Niska Bodens SK 2.02:48 30
9 170 David Olofsson Mefos IK 2.02:55 37
10 24 Simon Öberg Kalix SK 2.03:07 49
11 192 Erik Wiklund Skellefteå XC 2.04:04 1:46
12 16 Oskar Sjölund IF Minken FIN 2.04:06 1:48
13 158 Heikki Karjaluoto Tamperen Pyrintö 2.04:58 2:40
14 199 Johan Samuelsson SK Järven 2.06:03 3:45
15 198 Joakim Löf Glommersträsk LIF 2.07:13 4:55
16 165 Adrian Bergström Bodens SK 2.08:41 6:23
17 160 Stefan Messner Sävast Ski Team 2.10:05 7:47
18 46 Mats Riekkola Luleå Gjutarens IF 2.10:09 7:51
19 5 Fredrik Mäki IK Studenterna 2.11:14 8:56
20 45 Johan Lintzén Bergnäsets AIK 2.11:23 9:05
21 13 Jonas Nordlander Bodens SK 2.11:28 9:10
156 Kristoffer Linder Kiruna X-Country 2.11:28 9:10
23 9 Erik Skott Aapua IF 2.11:29 9:11
24 153 Lars Tuoremaa Kiruna X-Country 2.11:32 9:14
25 11 Magnus Lundbäck Bodens SK 2.12:22 10:04
26 183 Fredrik Lundbäck Lulekamraterna 2.12:58 10:40
27 4 Marcus Look Bodens SK 2.13:22 11:04
28 10 Anders Lundbäck Bodens SK 2.14:28 12:10
29 166 Arvi Ailinpieti Haparanda SKT 2.14:51 12:33
30 55 Pekka Kukkula IinHS FIN 2.14:53 12:35
31 44 Andreas Almqvist OK Renen 2.15:06 12:48
32 23 Daniel Larsson Gällivare EC 2.15:37 13:19
33 51 Markus Knutgård Haparanda SKT 2.16:11 13:53
34 182 Mattias Nilsson Lulekamraterna 2.16:14 13:56
35 60 Jan-Olov Nilsson Axa Sports club 2.16:15 13:57
36 19 Johan Skott Aapua IF 2.16:16 13:58
37 190 Vesa Järvinen Haparanda SKT 2.17:21 15:03
38 18 Petter Larsson Strömnäs GIF 2.18:03 15:45
39 195 Torbjörn Andersson Strömnäs GIF 2.18:35 16:17
40 36 Fredrik Medelid Pajala IF 2.18:44 16:26
41 34 Joel Medelid Pajala IF 2.18:52 16:34
42 41 Espen Traeldal Bodens SK 2.19:00 16:42
43 903 Jennie Öberg Piteå Elit SK 2.19:07 16:49
44 905 Tatjana Mannimaa Estonian Marathon t 2.19:19 17:01
45 15 Lucas Skott Aapua IF 2.19:44 17:26
46 913 Nina Lintzén StiL 2.20:04 17:46
47 162 Ulf Rudlund Jukkasjärvi IF 2.20:54 18:36
48 194 Daniel Fåhraeus Strömnäs GIF 2.21:08 18:50
49 175 Antti Härkkönen Alatornion Pirkat 2.21:14 18:56
50 58 Seppo Koivisto LohKu FIN 2.21:16 18:58
51 149 Kalle Määtä Oulun HS 2.21:17 18:59
52 145 Pauli Rantala Haparanda SKT 2.21:18 19:00
53 49 Mika Mörsäri Keminsuun Kisa FIN 2.21:23 19:05
54 82 Harry Olli IF Polcirkeln 2.21:37 19:19
55 8 Atel Ager SK Leksand 2.21:38 19:20
56 186 Peter Johansson Narkens IF 2.21:44 19:26
57 70 Göran Persen Tromsö Skuklubb NOR 2.21:52 19:34
58 40 Raggi Steinsen IF Polcirkeln 2.22:09 19:51
59 33 Jonas Haapaniemi IF Polcirkeln 2.22:20 20:02
60 83 Thomas Mikko OK Renen 2.23:34 21:16
61 901 Emma Bergström Kalix SK 2.24:01 21:43
62 180 Reijo Huhtinen LKAB Fritid 2.24:08 21:50
63 79 Hallgeir Frantzen Burfjord IL NOR 2.24:09 21:51
64 908 Clara Auland Sävast Ski Team 2.26:30 24:12
65 86 Pekka Hartikka OHS FIN 2.26:51 24:33
66 937 Suvi Karjaluoto Tamperen Purinto 2.27:20 25:02
67 72 Hans Bäckström Lulekamraterna 2.28:04 25:46
68 108 Conny Lagerskog IFK Arvidsjaur 2.28:32 26:14
69 140 Kalevi Kokkonen Övertorneå IF 2.28:34 26:16
81 Paul Johansson Pajala IF 2.28:34 26:16
71 144 Jouni Suopanki Haparanda SKT 2.28:57 26:39
72 203 Mattias Johnselius Kalix SK 2.29:16 26:58
73 31 Andreas Hedlund Svansteins SK 2.29:27 27:09
74 181 Mats Dahlberg Lulekamraterna 2.29:33 27:15
75 7 Joel Jelf StiL 2.29:39 27:21
76 65 Hans Tuoremaa Kiruna x-country 2.30:23 28:05
77 25 Elis Franzén Haparanda SKT 2.30:41 28:23
78 163 Petter Särkijärvi Pajala IF 2.30:57 28:39
79 906 Helena Lundkvist Kalix SK 2.31:13 28:55
80 146 Markku Paavalniemi Kaariharaan Visa 2.31:17 28:59
81 139 Jimmy Bexar KS-Geokonsult FIN 2.31:38 29:20
82 150 Sakari Ukonmaanaho Ylikiimingen Nuijam. 2.31:57 29:39
83 188 Arto Moilanen Rovaniemin Lappi 2.32:57 30:39
84 107 Onni Tiiperi AlPi FIN 2.33:19 31:01
85 935 Anna Rimpi Jokkmokks SK 2.33:40 31:22
86 161 Morgan Carlsson Lulekamraterna 2.33:44 31:26
87 189 Teppo Järvinen Haparanda SKT 2.34:06 31:48
88 56 Jan-Erik Svangärd Pajala IF 2.35:44 33:26
89 902 Wendela Henriksson Luleå Gjutarens IF 2.36:08 33:50
90 89 Martti Palomaa AlPi FIN 2.36:14 33:56
91 98 Kalervo Lohiniva AaVu FIN 2.36:37 34:19
92 164 Andreas Tano Ohtanajärvi IK 2.36:51 34:33
93 84 Tatu Juvonen Melalahden Mieshiiht 2.37:18 35:00
94 59 Håkan Petersson I 19 IF 2.37:27 35:09
95 910 Malin Rensfeldt Råneå SK 2.37:30 35:12
96 42 Tomas Rundgren Järbo IF 2.37:34 35:16
97 61 Tony Sorsa Överkalix IF 2.37:50 35:32
98 137 Olavi Vanhapiha Aavu FIN 2.37:51 35:33
99 38 Jari Vanhapiha AlatPi FIN 2.37:52 35:34
100 37 Marcus Eriksson IFK Arvidsjaur 2.38:22 36:04
DH Motion, 23km
1 278 Esa Rantakeisu Aavu FIN 1:25:05 0
2 291 Åke Ersson Övertorneå IF 1:35:38 10:33
3 295 Stefan Ruisniemi Övertorneå IF 1:37:15 12:10
4 299 Maria Bergström OK Vargen 1:44:30 19:25
5 279 Kjell Bredhult Umepostens IF 1:46:51 21:46
6 298 Markku Matti Turtola 1:50:21 25:16
7 275 Viktoria Luttu Wahlberg Soukolojärvi 1:51:58 26:53
8 300 Birgit Lundkvist OK Vargen 1:55:53 30:48
9 284 Leif Johansson Båtskärsnäs IF 1:56:02 30:57
10 286 Ann-Britt Stridsman Övertorneå IF 2:06:40 41:35
11 292 Svitlana Tsymbal SN Serravalle ITA 2:36:32 1:11:27
12 281 Mats Karlsson Pappila IK 2:56:31 1:31:26
13 280 Anette de Castro Drevinge IK 3:02:21 1:37:16
H 17-20, 23 km
1 272 Samuli Sulisalo Karihaaran Visa FIN 1:10:32 0
2 271 Väinö Pääkkölä Sieppijärven Sisu FI 1:12:12 1:40
3 270 Samuel Wanhatalo Aapua IF 1:23:04 12:32
D 17-20, 23 km
1 297 Evelina Niemi Pello IF 1:23:17 0
2 294 Karin Rönnbäck Kalix SK 1:25:06 1:49
DH , 11km
1 257 Simon Eriksson Kalix SK 43:51 0
2 250 Alva Aro Pajala IF 44:16 25
3 251 Tuuli Pantzare Pajala IF 44:17 26
4 256 Ellen Nykäinen Pajala IF 46:39 2:48
5 253 Ellen Mattsson Pajala IF 49:31 5:40
6 255 Sofia Lundkvist Kalix SK 50:40 6:49
7 254 Anna Carin Mattsson Aapua IF 54:41 10:50
8 252 Rebecca Johnselius Kalix SK 54:52 11:01
Svensk dubbelseger i landskampen
Starka blågula juniorer i Estland:
Dom svenska juniordamerna vann dubbelt i den nordiska juniorlandskampens stafett i Otepää i Estland under söndagen. Förstalagets Minna Mikaelsson spurtade precis ifrån Moa Lindgren i andralaget och båda hänvisade Norge till tredje plats.
Killarna var också bara några centimeter från segern.
Klas vann 7-mila för femte gången
Klas Nilsson, Team Exsitec tog sin 5:e seger i 7-mila i Västerbotten och tangerade därmed självaste Assar Rönnlund vad gäller antalet segrare.
Men det blev en tuff fight mot Isac Holmström och Simon Öberg.
Sofia Lindberg, Robertsfors var snabbaste dam över dom 76 kilometrarna.
Hanna och Martin sexa i masstarterna
Mona och Peppe tackades av i Canmore:
Världscupen avslutades med spännande masstarter under söndagen, i varmt och soligt väder i Canmore. Hanna Öberg var åter i medaljläge men blev sexa i mål efter ännu ett fint lopp. Martin Ponsiluoma hamnade också på sjätte plats efter en trist start med med stark åkning.
Nygaard och Smedås vann Birke’n
Det blev norska segrar på hemmaplan under söndagens Birkebeinerrennet mellan Rena och Lillehammer. Åkarna fick en fin tur över fjället på dom 54 kilometrarna sedan tävlingen flyttats från lördagens snöstorm.
Andreas Nygård, Team Ragde Charge vann för tredje gången och Magni Smedås, Team Eksjöhus tog sin första seger.
Amundsen höll undan för Klæbo
Bara Norge i herrarnas världscup:
Det blev en ren norsk uppvisning under världscupfinalen på Lugnet i Falun under söndagen. Tre norrmän på pallen både i masstartsloppet och i världscupen totalt.
Johannes Høsflot Klæbo vann för tredje gången den här helgen i Falun, men det räckte ändå inte för att komma ikapp Harald Østberg Amundsen i den totala cupen.
Jessie Diggins drottningen på Lugnet
Hon gav sig inte med att bara vinna världscupen totalt.
Jessie Diggins blev drottningen på Lugnet i Falun då hon också vann finaltävlingen.
För Sverige strulade det det i masstarten med dåligt glid, brutna stavar och trötta ben.
Jonna Sundling var bäst på fjärde plats.
Spännande men blåsiga jaktstarter i JSM
Skidskytte:
Det var betydligt snabbare före än igår, men med luriga vindar på vallen som ställde till problem för de unga skidskyttarna när Junior-SM fortsatte med spännande jaktstarter på nationalarenan i Östersund under lördagen. Fem åkare vann sina klasser för andra dagen i rad.
”Sebbe” tvåa i jaktstarten i Canmore
Peppe Femlings sista världscuptävling:
Sebastian Samuelsson gjorde ett mycket bra lopp och avancerade från 6:e till 2:a plats i jaktstarten i Canmore. En välbehövlig pallplats efter flera stolpe-ut-resultat på sistone.
Mycket uppmärksamhet fick också Peppe Femling, den svenske veteranen gjorde nämligen sin sista världscuptävling och precis som Mona Brorsson avslutar han nu karriären.
Klæbo imponerade i snövädret – Sverige långt efter
Johannes Høsflot Klæbo tog ett nytt steg då han utklassade konkurrenterna över 10 km klassisk intervallstart i snövädret på Lugnet i Falun. Den norska stjärnan tog sin sjätte raka världscupseger och var hela 22 sekunder före Iivo Niskanen som vann en sekundstrid där bakom.
Svenskarna var långt efter och hade en mycket tung dag.
Sverige med två andraplatser i Otepää
Efter segrar i fredagens sprint blev det andraplatser både på tjej- och killsidan för Sverige i den nordiska juniorlandskampen i Otepää i Estland.
Matilda Grahn, Mora var tvåa i damernas 5 km klassisk och Måns Ravald, Ås blev också tvåa i herrarnas 10 km klassisk. Det blev norsk seger i båda klasserna.
Finland dominerade – Jonna 3:a igen
Dom finska damerna tog en sällsynt dubbelseger i snövädret på Lugnet i Falun. Jonna Sundling var åter igen 3:a, precis som i fredagens sprint.
Men damernas 10 km klassisk i världscupen blev också en kamp om rätt valla i det häftiga snövädret där flera om dom svenska damerna fick det tungt.
Sverige dominerade nordiska J-landskampen
Seger i båda klasserna i sprinten:
Sverige vann både dam- och herrklassens sprint i den nordiska juniorlandskampen i Otepää i Estland under fredagen. Dessutom blev det tredjeplatser i båda klasserna.
Fristilssprinten för dom yngre juniorerna blev en stor framgång för det blågula laget.
Skidskytteaction på JSM i Östersund
Det var fina förhållanden på skidskyttestadion i Östersund när andra delen av Junior-SM inleddes med spännande sprinttävlingar under fredagen. Det kämpades hårt om medaljerna i åtta olika åldersklasser. Elsa Tänglander och Elsa Brandt hade dagens största segermarginaler.
Ren utklassning av Bø – ”Sebbe” 6:a
Johannes Thingnes Bø hotades av storebror Tarjei i kampen om världscupen i skidskytte. Då slog han till med ett monsterlopp i Canmore och vann sprinten med över en minut.
Sebastian Samuelsson var nära pallen men slutade 6:a efter ett nytt, bra lopp.
Klæbo höll ny uppvisning på Lugnet
Johan Häggström kraschade i finalen i Falun:
Johan Häggström krockade med Erik Valnes i herrarnas final på Lugnet i Falun och placerades sist i finalen. Valnes var fly förbannad och rasade över svensken.
Istället fick publiken se en ny uppvisning av Johannes Høsflot Klæbo som gjorde som han ville i finalen och tog en ny seger i tillägg till sprintvärldscupen totalt.
Linn hyllades för sprintcupen
Skistad slog svenskorna åter igen, men:
6.000 personer trotsade regnet på Lugnet i Falun och fick se en ny duell mellan den långa norskan Kristine Stavaas Skistad och dom svenska sprintstjärnorna.
Och Skistad vann igen, precis som i Lahtis och Drammen. Men Linn Svahn var tvåa och hyllades efteråt då hon fick världscuppokalen i sprint.
Calle missar världscupfinalen i Falun
Calle Halfvarsson missar helgens världscupfinal i Falun där det är tävlingar både fredag, lördag och söndag. Hans förkyld är ännu inte bra och Sågmyra-profilen kan därför inte avsluta världscupen på hemmaplan.
Heijdenberg slog till med 15:e
Vittozzi bara 7 poäng efter Tandrevold i världscupen:
Lisa Vittozzi vann säsongens sista sprint i världscupen i skidskytte. Och när världscupledarinnan Ingrid Landmark Tandrevold bara slutade 17:e i Canmore i Kanada skiljer det nu endast 7 poäng inför dom två sista tävlingarna.
Dom svenska damerna sköt bättre än på länge och mest imponerade Anna-Karin Heijdenberg som var 15:e i bara sin tredje världscuptävling.
Birke'n skjuts upp till söndag
Birkebeinerrennet, den 12:e Pro Tour-etappen och sista Grand Classics-evenemanget under säsong XV, var planerad att arrangeras denna lördag mellan Rena och Lillehammer i Norge men har skjutits upp till söndagen den 17 mars på grund av svåra väderprognoser med kraftigt snöfall och vind i fjällen.
Följ junior-SM i skidskytte live
Vi har nyligen kunnat följa våra duktiga juniorer under Junior-VM i Estland, och nu har du återigen chansen att se dem tävla i direktsändning. Expressen och Bonnier News lokala sajter sänder live nu när är det dags att göra upp i årets sista Junior-SM i Östersund.