Dessa åker Scandic cup i Falun
Här är alla åkarna i helgens Scandic cup i Falun. Tävlingarna börjar med fristilssprint på fredag och fortsätter med klassiska distanslopp på lördag. På söndag kör juniorerna distriktsstafetter.
D17-18, sprint/F | |||
149,21 | KARLSSON Frida | Sollefteå Skidor IF | 1999 |
194,12 | LINDSTRÖM Louise | Högbo GIF | 2000 |
210,88 | AXELSSON Kristina | Sya SK | 1999 |
229,08 | SJÖDÉN Katrin | Älvdalens IF SK | 2000 |
234,58 | PALMBERG Ida | Högbo GIF | 1999 |
234,98 | ABRAHAMSSON GJERSVOLD Gry | Utrikes Skidklubb | 1999 |
245,79 | HALVARSSON Ella | IFK Mora SK | 1999 |
253,48 | ABRAHAMSSON Hanna | Eksjö SOK | 2000 |
253,79 | PÅLSSON Gabriella | Utrikes Skidklubb | 2000 |
255,28 | ALM Olivia | Strömnäs GIF | 2000 |
259,41 | JÖNSSON Emma | Östersunds SK | 2000 |
259,43 | LARSSON Ebba | Gellivare Skidallians IK | 2000 |
268,54 | JACOBSSON Nora | Rembo IK | 1999 |
274,54 | PETERSSON Maja | Vårby IK | 1999 |
278,01 | THYNI Sara | Kalix SK | 1999 |
280,50 | OLSMATS Eleonora | Sundbybergs IK | 1999 |
283,71 | GUSTAVSSON Johanna | Gellivare Skidallians IK | 1999 |
301,00 | YNGVESSON Karolina | Rembo IK | 1999 |
301,09 | HOLMBOM Svea | Sävast Ski Team IF | 2000 |
301,74 | TÖRNGREN Hilma | Sävast Ski Team IF | 2000 |
315,63 | ERIKSSON Maja | Filipstads SF | 2000 |
318,47 | SCHAGERSTRÖM Elin | Garphyttans IF | 2000 |
321,75 | OLSSON Lovisa | Hägglunds Ski Team SK | 2000 |
321,99 | HELLSTRÖM Alice | Stockviks SF | 2000 |
331,74 | ALBERTSSON Julia | Stuguns SK | 2000 |
337,49 | NILSSON Moa | Sävast Ski Team IF | 2000 |
339,08 | ÅNGSTRÖM Sanna | Duveds IF | 1999 |
342,31 | PETTERSSON Karin | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 2000 |
345,28 | JACOBSSON Tilda | Rembo IK | 1999 |
349,81 | JANSSON Alicia | Filipstads SF | 2000 |
350,51 | JAKOBSSON Ellinor | Gellivare Skidallians IK | 2000 |
351,80 | LINDMARK Märtha | IFK Kiruna | 1999 |
354,91 | OLOFSSON Frida | Vårby IK | 1999 |
362,34 | DOLLERIS Judith | Falu IK | 2000 |
373,69 | RIEKKOLA Emilia | Sävast Ski Team IF | 2000 |
383,79 | WESTIN Carolina | Sävast Ski Team IF | 2000 |
400,74 | AUGUSTSSON Josefine | Åsarna IK | 1999 |
402,93 | ASK Klara | Borås SK | 1999 |
409,93 | JONSSON Lisa | Sävedalens AIK | 1999 |
410,02 | LAGERBERG Lina | Älvdalens IF SK | 2000 |
410,95 | PERSSON Ida | Högbo GIF | 1999 |
415,59 | INGARD Johanna | IK Rex | 2000 |
423,22 | HENNING Lovisa | Bondsjöhöjdens IK | 1999 |
424,16 | ERIKSSON Sofia | Stora Tuna IK SK | 1999 |
450,15 | KARLSSON Maja | Årjängs IF | 2000 |
457,76 | FORSBERG Elsa | Hägglunds Ski Team SK | 2000 |
458,45 | OLSSON Emma | Storvreta IK | 2000 |
474,75 | STORM Elin | Lima IF | 2000 |
491,65 | ERIKSSON Ida | Malungs IF | 1999 |
494,07 | LINDEBERG Evelina | Årjängs IF | 1999 |
507,09 | NORDBERG Emma | Ulricehamns IF | 1999 |
514,26 | ANDREASSON Michaela | Gillberga SK | 1999 |
538,32 | DAHL Johanna | Vårby IK | 2000 |
553,74 | LANDSTRÖM Maja | Gävle SK | 1999 |
554,41 | JOHANSSON Johanna | Tranemo IF Skidklubb | 2000 |
556,69 | JONSSON Hanna | Husums IF SK | 2000 |
579,93 | ERIKSSON Sara | IFK Mora SK | 1999 |
662,82 | GUSTAFSSON Emma | Bodens SK | 1999 |
H17-18, sprint/F | |||
166,40 | AFLODAL Axel | Sundbybergs IK | 1999 |
177,30 | FORSBERG Felix | Järpens SK | 1999 |
192,71 | TALSI Emil | Åsarna IK | 1999 |
202,74 | KARLSSON Simon | IFK Umeå | 1999 |
204,14 | HERBERT Johan | Sundbybergs IK | 1999 |
216,80 | JOHANSSON Leo | Skillingaryds FK | 1999 |
225,63 | JONSSON Gustav | Hällbybrunns IF | 1999 |
225,67 | ROSENBERG Ossian | Duveds IF | 2000 |
225,72 | ENGDAHL Johannes | Domnarvets GOIF | 1999 |
239,12 | SWEDBERG Anton | Borås SK | 1999 |
240,81 | ÅREBÄCK Oscar | Bolidens SK | 1999 |
253,68 | BJÖRN Zackarias | Rembo IK | 1999 |
256,39 | OLSSON Oscar | Hudiksvalls IF | 1999 |
262,57 | NORDER Jonathan | IF Hallby SOK | 2000 |
263,63 | NILSSON Alfred | Filipstads SF | 1999 |
264,65 | NYGREN Linus | Ulricehamns IF | 1999 |
267,82 | ERIKSSON Anton | Sollefteå Skidor IF | 2000 |
271,16 | KVARNBRINK Gustav | IFK Umeå | 2000 |
272,28 | KARLSSON Andreas | Kalix SK | 1999 |
273,57 | POROMAA William | Johannisbergs AIK | 2000 |
274,06 | PERSSON Jesper | Åsarna IK | 2000 |
277,25 | MURTO Anton | Gellivare Skidallians IK | 1999 |
284,32 | MODIN Mathias | Sollefteå Skidor IF | 1999 |
284,80 | EKBERG Johan | Nacka Värmdö SK | 2000 |
285,97 | KYRÖ Filip | Högbo GIF | 1999 |
287,51 | ERIKSSON Hugo | Hägglunds Ski Team SK | 2000 |
297,62 | ENGELIN Erik | Offerdals SK | 2000 |
302,38 | MICKELS Martin | Bålsta SK | 2000 |
303,68 | ROSJÖ Filip | IF Hallby SOK | 2000 |
303,91 | BOMAN Adam | Tranemo IF Skidklubb | 2000 |
307,65 | STEFANSSON Malte | Oxbergs IF | 2000 |
311,16 | LAINE Anton | Kalix SK | 1999 |
311,81 | MADSSTUEN Oscar | Halmstads Skidklubb | 2000 |
316,56 | JOHANSSON Albin | Sätra IF | 1999 |
319,52 | BJÖRN Samuel | Rembo IK | 1999 |
321,98 | ÖBERG Filip | Kalix SK | 2000 |
324,60 | SCHULTZ William | IFK Umeå | 2000 |
330,99 | DAHL Petter | Alnö SK | 2000 |
331,31 | ANDERSSON Max | Domnarvets GOIF | 2000 |
333,53 | ANDERSSON Joel | IFK Mora SK | 2000 |
337,57 | NORDGREN Emrik | IFK Umeå | 1999 |
341,92 | ANGELSIÖÖ Oliver | Storvreta IK | 1999 |
344,58 | ÖSTANGÅRD Loke | Eksjö SOK | 2000 |
347,75 | ERIKSSON Sebastian | Falu IK | 1999 |
355,40 | BARKEGREN Viktor | Domnarvets GOIF | 1999 |
356,12 | EKLÖF Harald | IF Hallby SOK | 2000 |
358,71 | BERG Nick | Orsa SK | 1999 |
363,96 | HAGSTRÖM Emil | Garphyttans IF | 2000 |
364,73 | B NORDAHL Johan | Domnarvets GOIF | 2000 |
364,96 | NORDSTRÖM Edvin | Brottby SK | 1999 |
366,02 | ÅSTOT Simon | IFK Umeå | 2000 |
367,09 | FAHLSTRÖM Filip | Johannisbergs AIK | 1999 |
369,30 | SVENSSON Victor | Gellivare Skidallians IK | 1999 |
374,37 | WESTERLUND William | Byske SK | 1999 |
385,85 | ERIKSSON Axel | Kvarnsvedens GOIF SK | 2000 |
387,62 | AHNBRINK Oskar | Sundbybergs IK | 2000 |
388,79 | KARLSSON William | Källbottens IK | 2000 |
390,94 | DAHLBERG Jonatan | Skellefteå SK | 1999 |
425,69 | SÖDERLIND Ludvig | IFK Kiruna | 1999 |
427,07 | NAHLÉN Jonathan | Domnarvets GOIF | 2000 |
433,12 | WINDAHL Olle | Zinkgruvans IF | 2000 |
436,65 | QUIST WEGHAGEN Edvin | IFK Skövde SK | 2000 |
438,91 | GIDLUND Alexander | Hägglunds Ski Team SK | 2000 |
441,26 | NILSSON Linus | IFK Umeå | 2000 |
444,24 | SVENSSON Axel | Landsbro IF SK | 1999 |
446,40 | ELIASSON Emil | Gellivare Skidallians IK | 2000 |
449,83 | SAMUELSSON Johan | Husums IF SK | 1999 |
451,34 | JOHANSSON Petter | Sävast Ski Team IF | 2000 |
454,25 | ENGHOLM Richard | Johannisbergs AIK | 1999 |
468,24 | MILLESTU Henrik | Utrikes Skidklubb | 2000 |
472,03 | ÅSLUND Axel | Hedesunda IF | 2000 |
474,64 | KRISTOFFERSSON Philip | Alnö SK | 1999 |
477,17 | NYBERG Ruben | Gellivare Skidallians IK | 2000 |
494,82 | LINDEHAG Jakob | Strömnäs GIF | 2000 |
502,75 | ANDERSSON Anton | Garphyttans IF | 2000 |
564,77 | HÖGLUND David | IFK Mora SK | 2000 |
576,40 | SELANDER William | Spikbodarnas IK | 2000 |
ALBINSSON Andreas | SK Bore | 2000 | |
FÄLLGREN Thomas | Arvika IS | 2000 | |
WIKÉN Kasper | Åsarna IK | 2000 | |
D19-20, sprint/F | |||
117,60 | LUNDGREN Moa | IFK Umeå | 1998 |
122,59 | HAGSTRÖM Johanna | Falköpings AIK SK | 1998 |
162,55 | OLSSON Moa | Falun Borlänge SK | 1997 |
166,20 | DAHLGREN Tua | Spikbodarnas IK | 1998 |
176,57 | JÖNSSON Wilma | Östersunds SK | 1997 |
188,42 | RUUS Mathilda | Åsarna IK | 1997 |
189,03 | ANDERSSON Johanna | Falu IK | 1998 |
203,18 | SUNDMAN Josefina | Åsarna IK | 1998 |
205,66 | OSKARSSON Sofie | SK Leksand | 1998 |
208,32 | THALIN Emma | Hudiksvalls IF | 1997 |
208,68 | FURUNÄS Amelia | Malungs IF | 1998 |
215,01 | SJÖDÉN Sanna | Älvdalens IF SK | 1998 |
242,98 | JOHANSSON Nelly | Gellivare Skidallians IK | 1998 |
250,30 | FORSBERG Hulda | Hägglunds Ski Team SK | 1998 |
256,10 | HALLQUIST Ingrid | Åsarna IK | 1997 |
262,17 | GUSTAFSSON Linn | Filipstads SF | 1997 |
289,53 | OLOFSSON Maria | Kalix SK | 1998 |
291,62 | FRITZ Hanna | Filipstads SF | 1997 |
301,46 | MELIN Madelene | Malungs IF | 1998 |
306,68 | STENMAN Ebba | Älvsby IF SK | 1998 |
313,39 | WIIG Sandra | Stockviks SF | 1998 |
314,14 | BERGLUND Agnes | Ulricehamns IF | 1998 |
331,73 | MELÉN Matilda | Falu IK | 1998 |
335,45 | NIEMI Ottilia | Gellivare Skidallians IK | 1997 |
353,15 | BÄCKMAN Ellionore | Hede SK | 1997 |
354,70 | JONSSON Emma | Åsarna IK | 1997 |
358,98 | ROSLIN Louise | Strömnäs GIF | 1998 |
368,88 | PERSSON Sarah | Åtvidabergs IF | 1998 |
378,19 | BJÄRMARK Daniela | Zinkgruvans IF | 1997 |
385,45 | BLOM Vendela | Stockviks SF | 1998 |
423,16 | WEST Moa | SK Bore | 1998 |
432,27 | LINDKVIST Frida | Hagfors SF | 1997 |
444,17 | JOHANSSON Amanda | Tranemo IF Skidklubb | 1997 |
456,21 | TAGG Matilda | Hudiksvalls IF | 1997 |
456,57 | BENGTSSON Olivia | Spikbodarnas IK | 1997 |
459,52 | ANDERSSON Elsa | Domnarvets GOIF | 1997 |
493,67 | SVENSSON Ellen | Borås SK | 1998 |
547,44 | WICKBERG Elin | Hägglunds Ski Team SK | 1997 |
711,64 | MARKINHUHTA Hilma | Göteborgs SK | 1998 |
PERSSON Olivia | Storumans IK | 1997 | |
WÅNGGREN Ida | Motala AIF SK | 1997 | |
H19-20, sprint/F | |||
108,92 | JACOBSSON Hugo | Falun Borlänge SK | 1997 |
110,43 | PERSSON Adam | IF Hallby SOK | 1998 |
116,42 | JOHANSSON Markus | Zinkgruvans IF | 1997 |
150,47 | ROSJÖ Eric | IF Hallby SOK | 1998 |
164,86 | STRID Gabriel | Sunne SLF | 1997 |
173,99 | BERGLUND Gustaf | Storvreta IK | 1998 |
185,43 | LINDELL Oscar | Stockviks SF | 1997 |
186,88 | ROTVOLD Carl | Åsarna IK | 1998 |
195,43 | ROOS Anders | Östersunds SK | 1997 |
202,62 | GILLMAN Adam | Garphyttans IF | 1997 |
207,04 | KARLSSON Alexander | Källbottens IK | 1998 |
208,55 | ELVSETH Anton | NOR | 1998 |
211,03 | LIEBACK Erik | Ulricehamns IF | 1998 |
212,60 | ERIKSSON Jonas | Falun Borlänge SK | 1997 |
217,21 | ANDERSSON Elias | Sunderby SK | 1997 |
219,19 | ANDERSSON Edvin | Landsbro IF SK | 1997 |
219,45 | LINDKVIST Martin | IFK Mora SK | 1997 |
220,71 | GRANLUND Jonas | Hudiksvalls IF | 1998 |
222,72 | JOHANSSON Oscar | Zinkgruvans IF | 1997 |
224,84 | JANSSON Eric | Tranemo IF Skidklubb | 1998 |
228,19 | SJÖBERG Erik | Eksjö SOK | 1997 |
229,17 | SVENSK Jesper | Stora Tuna IK SK | 1998 |
230,52 | ANDERSSON Fredrik | Sollefteå Skidor IF | 1998 |
232,45 | STENBERG Simon | Kalix SK | 1998 |
235,19 | TJÄRNLUND Nils | Stockviks SF | 1997 |
235,23 | JOHANSSON Gustav | Ulricehamns IF | 1997 |
235,52 | HOLMBERG Ludvig | Tranemo IF Skidklubb | 1997 |
236,78 | SVENNINGSSON Ludvig | Ulricehamns IF | 1998 |
237,36 | JOHANSSON Martin | Korsnäs IF SK | 1998 |
248,22 | JUTTERSTRÖM Axel | IFK Mora SK | 1998 |
254,22 | LILLSJÖ Linus | Hällbybrunns IF | 1998 |
258,04 | LINDHOLM Oskar | Hudiksvalls IF | 1997 |
258,40 | BERG Elis | Sunne SLF | 1998 |
266,84 | LEANDER John | Åsarna IK | 1997 |
268,86 | PALANDER Jonatan | Sellnäs IF | 1998 |
269,00 | STÅHL Joakim | Järbo IF | 1997 |
273,55 | OLSSON Tobias | Åsarna IK | 1998 |
284,22 | INGARD Karl | IK Rex | 1998 |
285,05 | STARK Jacob | Stockviks SF | 1998 |
290,57 | LINDMAN Tobias | Stockviks SF | 1998 |
293,02 | MODIN Jonathan | Sollefteå Skidor IF | 1998 |
294,18 | JONSSON Simon | IF Hallby SOK | 1998 |
294,47 | ARNBERG Fredrik | Stockviks SF | 1997 |
296,48 | ÅSTRÖM Joel | Bodens SK | 1998 |
297,47 | PERSSON Petter | Borås SK | 1998 |
298,83 | MURTO Edvin | Gellivare Skidallians IK | 1997 |
299,06 | PERSSON Albin | Tranemo IF Skidklubb | 1998 |
307,57 | FORSBERG Tom | Zinkgruvans IF | 1998 |
320,22 | LUNDQVIST Oskar | Sellnäs IF | 1997 |
321,93 | CLAESSON Edvin | IF Hallby SOK | 1997 |
323,69 | JOHANSSON Ludwig | Ulricehamns IF | 1997 |
325,54 | KARLSSON Ludwig | Järpens SK | 1998 |
326,72 | ÅSANDER GRAHN Jonas | Hudiksvalls IF | 1997 |
327,09 | HALLDÉN Filip | Garphyttans IF | 1997 |
338,57 | FRIDESJÖ Jacob | Sävast Ski Team IF | 1997 |
351,79 | LARSSON David | Hudiksvalls IF | 1997 |
353,14 | ENGMAN Alexander | Gellivare Skidallians IK | 1997 |
358,33 | AXELSSON Adam | Hvetlanda SK | 1998 |
395,41 | HENRIKSSON Kevin | Garphyttans IF | 1997 |
402,77 | CARLING Albert | Falu IK | 1998 |
409,68 | BRÖTE Oscar | Sundbybergs IK | 1997 |
417,10 | HÖJLIND Samuel | IFK Mora SK | 1998 |
422,42 | BJÖRKMAN Erik | Täfteå IK | 1997 |
444,21 | WESTERLUND William | Falu IK | 1997 |
474,56 | FORSLUND Johan | Lycksele IF | 1997 |
483,82 | BERTILSSON Erik | IF Hallby SOK | 1998 |
506,42 | THORN Erik | Bengtsfors BOIS | 1997 |
566,06 | WESTER Evert | Jukkasjärvi IF | 1998 |
640,05 | DAHL David | Visborgs OK | 1997 |
LÖRDAG | |||
H17-18, 10 km/C | |||
87,02 | JOHANSSON Leo | Skillingaryds FK | 1999 |
100,91 | AFLODAL Axel | Sundbybergs IK | 1999 |
106,96 | HERBERT Johan | Sundbybergs IK | 1999 |
115,18 | TALSI Emil | Åsarna IK | 1999 |
117,62 | ROSENBERG Ossian | Duveds IF | 2000 |
121,82 | MURTO Anton | Gellivare Skidallians IK | 1999 |
130,95 | POROMAA William | Johannisbergs AIK | 2000 |
132,21 | JONSSON Gustav | Hällbybrunns IF | 1999 |
137,40 | FORSBERG Felix | Järpens SK | 1999 |
138,90 | KARLSSON Simon | IFK Umeå | 1999 |
148,48 | PERSSON Jesper | Åsarna IK | 2000 |
153,39 | EKBERG Johan | Nacka Värmdö SK | 2000 |
156,23 | KVARNBRINK Gustav | IFK Umeå | 2000 |
156,86 | OLSSON Oscar | Hudiksvalls IF | 1999 |
156,87 | NYGREN Linus | Ulricehamns IF | 1999 |
158,82 | KARLSSON Andreas | Kalix SK | 1999 |
158,92 | LAINE Anton | Kalix SK | 1999 |
167,86 | BJÖRN Zackarias | Rembo IK | 1999 |
171,76 | ENGDAHL Johannes | Domnarvets GOIF | 1999 |
175,95 | KRISTOFFERSSON Philip | Alnö SK | 1999 |
176,03 | ÅREBÄCK Oscar | Bolidens SK | 1999 |
178,79 | ERIKSSON Anton | Sollefteå Skidor IF | 2000 |
180,36 | MICKELS Martin | Bålsta SK | 2000 |
183,42 | ENGELIN Erik | Offerdals SK | 2000 |
183,51 | NORDGREN Emrik | IFK Umeå | 1999 |
185,02 | ROSJÖ Filip | IF Hallby SOK | 2000 |
185,78 | SCHULTZ William | IFK Umeå | 2000 |
186,56 | ANGELSIÖÖ Oliver | Storvreta IK | 1999 |
187,02 | JONSSON Lisa | Sävedalens AIK | 1999 |
194,11 | ÅSTOT Simon | IFK Umeå | 2000 |
196,56 | ANDERSSON Joel | IFK Mora SK | 2000 |
197,51 | JOHANSSON Albin | Sätra IF | 1999 |
204,52 | AHNBRINK Oskar | Sundbybergs IK | 2000 |
210,33 | DAHLBERG Jonatan | Skellefteå SK | 1999 |
211,34 | STEFANSSON Malte | Oxbergs IF | 2000 |
214,84 | MADSSTUEN Oscar | Halmstads Skidklubb | 2000 |
215,06 | EKLÖF Harald | IF Hallby SOK | 2000 |
218,68 | ÖBERG Filip | Kalix SK | 2000 |
224,71 | ERIKSSON Axel | Kvarnsvedens GOIF SK | 2000 |
226,56 | ÖSTANGÅRD Loke | Eksjö SOK | 2000 |
230,96 | WESTIN Olle | IK Stern | 1999 |
240,92 | SVENSSON Victor | Gellivare Skidallians IK | 1999 |
246,30 | SWEDBERG Anton | Borås SK | 1999 |
247,93 | GIDLUND Alexander | Hägglunds Ski Team SK | 2000 |
255,33 | SÖDERLIND Ludvig | IFK Kiruna | 1999 |
259,74 | FAHLSTRÖM Filip | Johannisbergs AIK | 1999 |
262,00 | BJÖRN Samuel | Rembo IK | 1999 |
267,53 | SELANDER William | Spikbodarnas IK | 2000 |
270,46 | NILSSON Alfred | Filipstads SF | 1999 |
276,28 | LINDEHAG Jakob | Strömnäs GIF | 2000 |
278,68 | ENGHOLM Richard | Johannisbergs AIK | 1999 |
280,24 | MODIN Mathias | Sollefteå Skidor IF | 1999 |
282,72 | SVENSSON Axel | Landsbro IF SK | 1999 |
289,92 | B NORDAHL Johan | Domnarvets GOIF | 2000 |
294,63 | ERIKSSON Hugo | Hägglunds Ski Team SK | 2000 |
299,15 | BERG Nick | Orsa SK | 1999 |
307,72 | MILLESTU Henrik | Utrikes Skidklubb | 2000 |
308,42 | ERIKSSON Sebastian | Falu IK | 1999 |
322,92 | BARKEGREN Viktor | Domnarvets GOIF | 1999 |
331,00 | WINDAHL Olle | Zinkgruvans IF | 2000 |
331,88 | WESTERLUND William | Byske SK | 1999 |
346,54 | HÖGLUND David | IFK Mora SK | 2000 |
352,43 | RAMBERG Håkan | Hällbybrunns IF | 1999 |
354,32 | ANDERSSON Max | Domnarvets GOIF | 2000 |
357,31 | JOHANSSON Petter | Sävast Ski Team IF | 2000 |
358,11 | ÅSLUND Axel | Hedesunda IF | 2000 |
366,13 | KARLSSON William | Källbottens IK | 2000 |
378,80 | BOMAN Adam | Tranemo IF Skidklubb | 2000 |
379,30 | DAHL Petter | Alnö SK | 2000 |
383,89 | NYBERG Ruben | Gellivare Skidallians IK | 2000 |
386,04 | ANDERSSON Anton | Garphyttans IF | 2000 |
391,18 | NORDER Jonathan | IF Hallby SOK | 2000 |
407,17 | ELIASSON Emil | Gellivare Skidallians IK | 2000 |
409,57 | NILSSON Linus | IFK Umeå | 2000 |
411,68 | SJÖLÉN Albin | Stockviks SF | 2000 |
446,88 | SAMUELSSON Johan | Husums IF SK | 1999 |
451,18 | NAHLÉN Jonathan | Domnarvets GOIF | 2000 |
555,07 | QUIST WEGHAGEN Edvin | IFK Skövde SK | 2000 |
760,75 | HAGSTRÖM Emil | Garphyttans IF | 2000 |
1466,26 | FÄLLGREN Thomas | Arvika IS | 2000 |
ALBINSSON Andreas | SK Bore | 2000 | |
LUNDGREN Nils | Stockviks SF | 2000 | |
LÜNING Johan | Bålsta SK | 2000 | |
WIKÉN Kasper | Åsarna IK | 2000 | |
D17-18, 5 km/C | |||
95,14 | KARLSSON Frida | Sollefteå Skidor IF | 1999 |
118,53 | AXELSSON Kristina | Sya SK | 1999 |
126,16 | SJÖDÉN Katrin | Älvdalens IF SK | 2000 |
146,73 | PALMBERG Ida | Högbo GIF | 1999 |
159,82 | LARSSON Ebba | Gellivare Skidallians IK | 2000 |
176,21 | ALM Olivia | Strömnäs GIF | 2000 |
178,19 | JACOBSSON Nora | Rembo IK | 1999 |
179,78 | LINDSTRÖM Louise | Högbo GIF | 2000 |
181,44 | OLSMATS Eleonora | Sundbybergs IK | 1999 |
187,37 | ABRAHAMSSON Hanna | Eksjö SOK | 2000 |
188,26 | GUSTAVSSON Johanna | Gellivare Skidallians IK | 1999 |
202,02 | DOLLERIS Judith | Falu IK | 2000 |
204,75 | JACOBSSON Tilda | Rembo IK | 1999 |
204,78 | HENNING Lovisa | Bondsjöhöjdens IK | 1999 |
208,55 | HALVARSSON Ella | IFK Mora SK | 1999 |
209,30 | YNGVESSON Karolina | Rembo IK | 1999 |
212,36 | AUGUSTSSON Josefine | Åsarna IK | 1999 |
218,71 | THYNI Sara | Kalix SK | 1999 |
222,02 | ERIKSSON Sofia | Stora Tuna IK SK | 1999 |
237,82 | PÅLSSON Gabriella | Utrikes Skidklubb | 2000 |
242,90 | JÖNSSON Emma | Östersunds SK | 2000 |
248,14 | OLOFSSON Frida | Vårby IK | 1999 |
249,11 | ASK Klara | Borås SK | 1999 |
252,75 | LINDMARK Märtha | IFK Kiruna | 1999 |
253,32 | OLSSON Lovisa | Hägglunds Ski Team SK | 2000 |
266,52 | ALBERTSSON Julia | Stuguns SK | 2000 |
267,66 | ERIKSSON Ida | Malungs IF | 1999 |
271,43 | HOLMBOM Svea | Sävast Ski Team IF | 2000 |
275,30 | RIEKKOLA Emilia | Sävast Ski Team IF | 2000 |
281,15 | PETERSSON Maja | Vårby IK | 1999 |
300,22 | PERSSON Ida | Högbo GIF | 1999 |
313,19 | WESTIN Carolina | Sävast Ski Team IF | 2000 |
313,34 | ÅNGSTRÖM Sanna | Duveds IF | 1999 |
315,43 | ABRAHAMSSON GJERSVOLD Gry | Utrikes Skidklubb | 1999 |
328,71 | OLSSON Emma | Storvreta IK | 2000 |
347,83 | NORDBERG Emma | Ulricehamns IF | 1999 |
348,30 | JAKOBSSON Ellinor | Gellivare Skidallians IK | 2000 |
351,38 | NILSSON Moa | Sävast Ski Team IF | 2000 |
379,80 | HELLSTRÖM Alice | Stockviks SF | 2000 |
383,23 | ANDREASSON Michaela | Gillberga SK | 1999 |
389,96 | TÖRNGREN Hilma | Sävast Ski Team IF | 2000 |
390,52 | DAHL Johanna | Vårby IK | 2000 |
392,40 | LAGERBERG Lina | Älvdalens IF SK | 2000 |
405,21 | INGARD Johanna | IK Rex | 2000 |
427,50 | SCHAGERSTRÖM Elin | Garphyttans IF | 2000 |
447,13 | JOHANSSON Lovisa | Älvdalens IF SK | 2000 |
483,04 | JOHANSSON Johanna | Tranemo IF Skidklubb | 2000 |
519,72 | ERIKSSON Sara | IFK Mora SK | 1999 |
555,74 | FORSBERG Elsa | Hägglunds Ski Team SK | 2000 |
560,43 | STORM Elin | Lima IF | 2000 |
561,71 | LANDSTRÖM Maja | Gävle SK | 1999 |
653,56 | GUSTAFSSON Emma | Bodens SK | 1999 |
691,47 | JANSSON Alicia | Filipstads SF | 2000 |
700,65 | PETTERSSON Karin | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 2000 |
768,70 | KARLSSON Maja | Årjängs IF | 2000 |
856,28 | LINDEBERG Evelina | Årjängs IF | 1999 |
JONSSON Hanna | Husums IF SK | 2000 | |
OLSSON Ella | Sågmyra SK | 2000 | |
H19-20, 10 km/C | |||
72,25 | ROSJÖ Eric | IF Hallby SOK | 1998 |
80,65 | STRID Gabriel | Sunne SLF | 1997 |
84,69 | ERIKSSON Jonas | Falun Borlänge SK | 1997 |
86,13 | ANDERSSON Fredrik | Sollefteå Skidor IF | 1998 |
90,76 | ELVSETH Anton | NOR | 1998 |
103,51 | LIEBACK Erik | Ulricehamns IF | 1998 |
104,36 | PERSSON Adam | IF Hallby SOK | 1998 |
104,52 | GILLMAN Adam | Garphyttans IF | 1997 |
105,56 | BERGLUND Gustaf | Storvreta IK | 1998 |
105,73 | JACOBSSON Hugo | Falun Borlänge SK | 1997 |
107,45 | ARNBERG Fredrik | Stockviks SF | 1997 |
115,14 | LEANDER John | Åsarna IK | 1997 |
122,95 | STENBERG Simon | Kalix SK | 1998 |
126,27 | JOHANSSON Markus | Zinkgruvans IF | 1997 |
126,66 | ANDERSSON Edvin | Landsbro IF SK | 1997 |
126,88 | ROTVOLD Carl | Åsarna IK | 1998 |
126,94 | ANDERSSON Elias | Sunderby SK | 1997 |
131,42 | KARLSSON Alexander | Källbottens IK | 1998 |
134,96 | LARSSON David | Hudiksvalls IF | 1997 |
136,77 | JUTTERSTRÖM Axel | IFK Mora SK | 1998 |
139,25 | JOHANSSON Martin | Korsnäs IF SK | 1998 |
140,43 | JOHANSSON Oscar | Zinkgruvans IF | 1997 |
151,30 | HOLMBERG Ludvig | Tranemo IF Skidklubb | 1997 |
154,28 | MODIN Jonathan | Sollefteå Skidor IF | 1998 |
155,52 | BERTILSSON Erik | IF Hallby SOK | 1998 |
156,81 | LINDMAN Tobias | Stockviks SF | 1998 |
156,85 | JONSSON Simon | IF Hallby SOK | 1998 |
157,19 | ÅSANDER GRAHN Jonas | Hudiksvalls IF | 1997 |
157,64 | BJÖRKMAN Erik | Täfteå IK | 1997 |
159,38 | LINDELL Oscar | Stockviks SF | 1997 |
164,65 | MURTO Edvin | Gellivare Skidallians IK | 1997 |
166,97 | LINDKVIST Martin | IFK Mora SK | 1997 |
169,07 | PERSSON Petter | Borås SK | 1998 |
176,21 | JOHANSSON Gustav | Ulricehamns IF | 1997 |
176,65 | CARLING Albert | Falu IK | 1998 |
178,15 | SJÖBERG Erik | Eksjö SOK | 1997 |
179,13 | INGARD Karl | IK Rex | 1998 |
179,14 | GRANLUND Jonas | Hudiksvalls IF | 1998 |
182,84 | CLAESSON Edvin | IF Hallby SOK | 1997 |
184,35 | STARK Jacob | Stockviks SF | 1998 |
185,95 | LUNDQVIST Oskar | Sellnäs IF | 1997 |
188,73 | FRIDESJÖ Jacob | Sävast Ski Team IF | 1997 |
191,52 | BRÖTE Oscar | Sundbybergs IK | 1997 |
191,65 | ROOS Anders | Östersunds SK | 1997 |
196,06 | SVENSK Jesper | Stora Tuna IK SK | 1998 |
199,17 | ENGMAN Alexander | Gellivare Skidallians IK | 1997 |
199,58 | ÅSTRÖM Joel | Bodens SK | 1998 |
211,37 | OLSSON Tobias | Åsarna IK | 1998 |
221,83 | WESTERLUND William | Falu IK | 1997 |
223,25 | LILLSJÖ Linus | Hällbybrunns IF | 1998 |
224,57 | STÅHL Joakim | Järbo IF | 1997 |
227,38 | PERSSON Albin | Tranemo IF Skidklubb | 1998 |
234,64 | BERG Elis | Sunne SLF | 1998 |
235,03 | THORN Erik | Bengtsfors BOIS | 1997 |
235,40 | JOHANSSON Ludwig | Ulricehamns IF | 1997 |
238,61 | AXELSSON Adam | Hvetlanda SK | 1998 |
238,77 | PETTERSSON Rasmus | Hägersta GF | 1997 |
239,04 | LINDHOLM Oskar | Hudiksvalls IF | 1997 |
248,42 | SVENNINGSSON Ludvig | Ulricehamns IF | 1998 |
251,87 | HÖJLIND Samuel | IFK Mora SK | 1998 |
264,25 | DAHL David | Visborgs OK | 1997 |
268,74 | PALANDER Jonatan | Sellnäs IF | 1998 |
271,93 | FORSBERG Tom | Zinkgruvans IF | 1998 |
286,21 | HENRIKSSON Kevin | Garphyttans IF | 1997 |
293,34 | TJÄRNLUND Nils | Stockviks SF | 1997 |
293,87 | JANSSON Eric | Tranemo IF Skidklubb | 1998 |
312,94 | FORSLUND Johan | Lycksele IF | 1997 |
332,34 | KARLSSON Albin | Skellefteå SK | 1998 |
370,54 | WESTER Evert | Jukkasjärvi IF | 1998 |
386,19 | GÖRAS Jesper | Kvarnsvedens GOIF SK | 1997 |
HALLDÉN Filip | Garphyttans IF | 1997 | |
D19-20, 5 km/C | |||
85,87 | OLSSON Moa | Falun Borlänge SK | 1997 |
94,28 | HAGSTRÖM Johanna | Falköpings AIK SK | 1998 |
103,98 | ANDERSSON Johanna | Falu IK | 1998 |
105,29 | LUNDGREN Moa | IFK Umeå | 1998 |
114,14 | DAHLGREN Tua | Spikbodarnas IK | 1998 |
123,16 | SUNDMAN Josefina | Åsarna IK | 1998 |
129,16 | JÖNSSON Wilma | Östersunds SK | 1997 |
147,22 | THALIN Emma | Hudiksvalls IF | 1997 |
167,59 | OLOFSSON Maria | Kalix SK | 1998 |
175,51 | OSKARSSON Sofie | SK Leksand | 1998 |
176,41 | BÄCKMAN Ellionore | Hede SK | 1997 |
177,91 | SJÖDÉN Sanna | Älvdalens IF SK | 1998 |
178,84 | STENMAN Ebba | Älvsby IF SK | 1998 |
186,65 | FRITZ Hanna | Filipstads SF | 1997 |
191,69 | JOHANSSON Nelly | Gellivare Skidallians IK | 1998 |
195,26 | WIIG Sandra | Stockviks SF | 1998 |
199,08 | GUSTAFSSON Linn | Filipstads SF | 1997 |
199,56 | BERGLUND Agnes | Ulricehamns IF | 1998 |
200,76 | FURUNÄS Amelia | Malungs IF | 1998 |
216,96 | HALLQUIST Ingrid | Åsarna IK | 1997 |
222,67 | BLOM Vendela | Stockviks SF | 1998 |
226,84 | JONSSON Emma | Åsarna IK | 1997 |
227,55 | MELIN Madelene | Malungs IF | 1998 |
230,14 | NIEMI Ottilia | Gellivare Skidallians IK | 1997 |
232,87 | PERSSON Sarah | Åtvidabergs IF | 1998 |
236,79 | MELÉN Matilda | Falu IK | 1998 |
240,93 | RUUS Mathilda | Åsarna IK | 1997 |
241,53 | FORSBERG Hulda | Hägglunds Ski Team SK | 1998 |
247,88 | BENGTSSON Olivia | Spikbodarnas IK | 1997 |
263,55 | BJÄRMARK Daniela | Zinkgruvans IF | 1997 |
272,31 | ROSLIN Louise | Strömnäs GIF | 1998 |
277,21 | WEST Moa | SK Bore | 1998 |
289,10 | SVENSSON Ellen | Borås SK | 1998 |
348,24 | WICKBERG Elin | Hägglunds Ski Team SK | 1997 |
390,34 | WÅNGGREN Ida | Motala AIF SK | 1997 |
396,55 | TAGG Matilda | Hudiksvalls IF | 1997 |
410,34 | LINDKVIST Frida | Hagfors SF | 1997 |
535,55 | MARKINHUHTA Hilma | Göteborgs SK | 1998 |
617,82 | JOHANSSON Amanda | Tranemo IF Skidklubb | 1997 |
PERSSON Olivia | Storumans IK | 1997 |
Sweski.com blir en del av Langd.se!
Den här veckan kommer du att upptäcka att sweski.com försvinner och riktas om till Langd.se. Många blir säkert överraskade.
Här skall jag förklara varför det blir så.
Skidskyttarna på läger på Mallorca
A-landslaget ska till Mallorca på säsongens första läger. Fokus är att komma i gång med träningen och laget kommer att vara borta en vecka.
Bjørgen och Mikkelsplass nya landslagstränare
Norska skidförbundet chockade:
Norska skidförbundet kommer med en stor överraskning när man nu ersätter damtränaren Stig Rune Kveen som valt att sluta.
Marit Bjørgen och Pål Gunnar Mikkelsplass skall dela på en heltidstjänst och assistera damtränaren Sjur Ole Svarstad.
Och här är juniorlandslaget 2024/2025
Svenska Skidförbundet längd presenterar tio lovande juniorer som är uttagna till Team Svenska Spel Juniorlandslaget 2024/2025. Med utbildning och utveckling i fokus påbörjas nu arbetet mot kommande vinter.
A-landslaget och Team BAUHAUS 2024/2025
Med ytterligare en rekordsäsong i bagaget är Svenska Skidförbundet längd nu redo att presentera landslagstrupperna inför 2024/2025. Totalt är 15 damer och 15 herrar uttagna och en del av A-landslaget och Team BAUHAUS, som nu påbörjar arbetet mot kommande vinter.
Ny metod förbättrar glidet för längdskidor
Och i Luleå utvecklas glidet med AI-baserad metod:
Forskare vid Luleå tekniska universitet har utvecklat en unik AI-baserad metod för att optimera glidet på längdskidor för olika förhållanden. Med hjälp av forskarnas metod kan elitåkarnas skidval, slipning och därmed kontaktzonen och trycket mot snön i skidspåret anpassas efter snö- och väderförhållanden redan innan skidorna testas inför loppet – något som ger förutsättningar för riktigt bra glid.
Matintalos hemlis gav succé i Falun
Finskt företag utvecklar revolutionerande skidor:
Johanna Matintalo gjorde sitt livs lopp i blöta förhållanden under världscupen i Falun den 16 mars. Hon var nära att vinna och blev bara slagen av landslagskollegan Kerttu Niskanen.
Bakom framgången låg enligt Matintalo en detalj som så här långt varit topp hemlig.
Skidskyttarnas A-landslag säsongen 2024/2025
En ny säsong står för dörren och det är dags att presentera årets A-landslag tillsammans med en ny satsning som går under namnet Elitidrottsmiljö Östersund.
Johanna Hagström vann i blågul trippel
Svenskorna dominerade i Bysprinten:
Dom svenska damerna dominerade totalt i lördagens Bysprinten i Mosjøen mitt i Norge. En sen tävling som har skapat mycket liv i staden och som också direktsändes på norska TV2.
Johanna Hagström vann finalen i ett starkt fält där fyra svenskor åkte in bland dom fem bästa.
Syskonen Andersson vann Trilleturen
Några håller igång säsongen så länge det går.
Under lördagen vann syskonen Ebba och Fredrik Andersson den 26,4 km långa Trilleturen i Trillevallen.
I herrklassen blev det dubbelseger till Piteå Elit före segraren i Vasaloppet.
”Supervallaren” Perry sparkas från landslaget
Det svenska längdlandslaget har haft problem med skidorna vid flera världscuptävlingar i vinter. Senast i finalen i Falun var det helt klart att man missat med vallningen.
Överraskande sparkas nu ”supervallaren” Perry Olsson, veteranen på 68 år som hämtades från det norska landslaget.
Väntade landslagsgrupper i Norge
Efter att det redan har skrivits om Johannes Høsflot Klæbo och Kristine Stavaas Skistads återkomst till landslagen i Norge så var det inga stora överraskningar när det norska skidförbundet presenterade sina landslagsgrupper inför nästa säsong under onsdagen.
Men ut åker två trotjänare på herrsidan.
Stina Nilsson satsar på Ski Classics
Byter sport igen, lämnar skidskyttet:
Stina Nilsson fortsätter att överraska. Nu meddelar den tidigare OS- och VM-segrarinnan på längdskidor att hon ger upp sin skidskytte-karriär och satsar på långloppen i Ski Classics.
Hon är redan upplockad av topplaget Team Ragde Charge som i året säsong tog tredubbelt i herrklassen.
Här är segrarna i vinterns Ski Classics
Norge tog över båda dom gula tröjorna i Ski Classics den här vintern. Medan Ida Dahl, Team Engcon och Emil Persson, Lager 157 var förra säsongens dominanter med svenskt pass gick årets segrar till Emilie Fleten, Team Ramudden och Johan Hoel, Team Ragde Charge.
Så här gick det i dom lika tävlingarna i vinterns långloppscup.
Ebba parkerade Frida i Fjälltopploppet
Det var aldrig någon tvekan i tungviktsduellen i Fjälltopploppet i Bruksvallarna. Ebba Andersson parkerade Frida Karlsson och alla andra och vann med tre och en halv minut.
Dessutom vann pojkvännen Gustaf Berglund herrklassen före klubbkompisen i IFK Mora Axel Jutterström.
Anna Svendsen avslutar sin karriär
Den norska landslagsåkaren Anna Svendsen, 34 avslutar sin karriär.
– Ett nytt kapitel i livet står för tur, skriver åkaren från Tromsö i norra Norge som nu börjar jobba som sjuksköterska.
Kristine Stavaas Skistad vänder om landslaget
Kristine Stavaas Skistad vänder och chockar skid-Norge med att gå in i landslaget. Det är bara ett par dagar sedan alla medier meddelade att sprintstjärnan fortsätter utanför landslaget.
Orsaken till att hon plötsligt ändrar sig är att hon får fortsätta köra sitt eget träningsupplägg med den personlige tränare Lage Sofienlund i klubben Konnerud IL utanför Drammen.
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.