Mobile Version
Desktop Version
FREDRIK BYSTRÖM var starkast i spurten i AXA Skimarathon på Lugnet i Falun. Här är han i Bruksvallsloppet i vinter (tillsammans med Viktor Thorn). Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
FREDRIK BYSTRÖM var starkast i spurten i AXA Skimarathon på Lugnet i Falun. Här är han i Bruksvallsloppet i vinter (tillsammans med Viktor Thorn). Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

”Bysse” spurtade hem AXA Skimarathon

Fredrik Byström från Orsa SK och Lager 157 Ski Team var snabbast i spurten mellan 6 åkare i söndagens 42 km långa AXA Skimarathon på Lugnet i Falun.
”Bysse” vann med futtiga två tiondelar före Marcus Johansson, Ulricehamns IF i en tävling som Lager 157 Ski Team dominerade.

 

För bakom Fredrik och Marcus spurtade teamkollegan Jörgen Brink in som trea, medan Oscar Persson, Jerry Ahrlin och Jimmie Johnsson, som alla fanns i tätklungan, missade pallen med några meter.
Det var ett tufft startfält i varvloppet där namn som Bill Impola, Andreas Holmberg och Kalle Gräfnings var bland dom som fick släppa inför avgörandet.
Lager 157 Ski Team var också bäst i damklassen där Britta Johansson Norgren var överlägsen och vann med över tre minuter före Falun-Borlänges nyförvärv Emilia Lindstedt. Britta gjorde ett mycket fint lopp och ner till trean Annika Löfström var det hela 8 minuter!
Det lovar bra inför fortsättningen på Visma Ski Classics, som är Jizerska Padesatka utanför Liberec i Tjeckien. Här är det dock lite snö och en möjlig lösning kan vara att flytta tävlingen till Pontresina i Schweiz där man förbereder sig inför La Diagonela helgen efter och där man har tillräckligt med snö för att köra.

D19-39, 42 km        
1 Britta Johansson Norgren Sollefteå Skidor/Lager 157 Ski Team 1:45:42.4 0:00.0
2 Emilia Lindstedt Falun Borlänge SK / Team Skiproam 1:49:01.6 3:19.2
3 Annika Löfström Årsunda IF 1:53:41.8 7:59.4
4 Kristina Roberto Karlslunds IF SF 1:58:46.4 13:04.0
5 Catharina Ramhult Ulricehamns IF 2:00:07.1 14:24.7
6 Annacarin Söderström Malungs IF 2:10:39.9 24:57.5
7 Olivia Hansson Garphyttans IF 2:14:25.3 28:42.8
8 Elin Löfås Turebergs IF 2:18:36.9 32:54.5
9 Malin Hedlund IK Stern 2:24:55.5 39:13.1
10 Anna Eriksson Serneke IF/Serneke 2:26:40.1 40:57.7
11 Linda Hansson Axa SC 2:27:06.5 41:24.1
12 Sara Mangs Kimstad GOIF 2:38:30.7 52:48.3
13 Elin Arvidson OK Lindena 2:47:47.2 1:02:04.8
14 Philippa Dalsgaard Axa SC/Ccc1000 3:14:03.4 1:28:21.0
15 Matilda Jonsson Sya SK 3:15:46.2 1:30:03.8
16 Kristine Andersen Student 3:32:00.5 1:46:18.1
           
D40-49, 42 km        
1 Anna-Karin Jonsson Ulricehamns IF 2:39:05.8 0:00.0
2 Matilda Tidlund Nacka Värmdö SK 2:42:11.3 3:05.4
3 Daniela Profir Sundbybergs IK 2:43:56.6 4:50.7
4 Bella Magnusson Sundbybergs IK/Mind To Body 3:01:36.1 22:30.2
5 Anna Toll Sundbybergs IK 3:23:20.7 44:14.9
           
H19-39, 42 km        
1 Fredrik Byström Orsa SK/Lager 157 Ski Team 1:32:01.9 0:00.0
2 Marcus Johansson Ulricehamns IF 1:32:02.1 0:00.2
3 Jörgen Brink Delsbo IF/Lager 157 Ski Team 1:32:03.0 0:01.1
4 Oscar Persson SK Bore/Outnorth Ski Team 1:32:04.8 0:02.9
5 Jerry Ahrlin Team Swedemount SC 1:32:06.9 0:05.0
6 Jimmie Johnsson AXA SC 1:32:09.2 0:07.3
7 Bill Impola SK Bore 1:33:21.9 1:20.0
8 Andreas Holmberg IFK Mora SK 1:34:05.4 2:03.5
9 Kalle Gräfnings Falun Borlänge SK 1:34:13.4 2:11.5
10 Adam Steen Axa SC 1:36:26.0 4:24.1
11 David Frisk IFK Mora SK 1:36:49.0 4:47.1
12 Johan Lövgren Vännäs SK 1:36:52.3 4:50.4
13 Gabriel Thorn Bengtsfors BOIS 1:37:02.3 5:00.4
14 Rikard Tynell Grycksbo IF OK 1:37:21.2 5:19.3
15 Erik Wickström Ulricehamns IF 1:38:11.6 6:09.7
16 Rasmus Blom SK Bore 1:38:21.4 6:19.5
17 Dan Moberg IFK Skövde SK 1:39:37.2 7:35.3
18 Lars Suther IFK Mora SK 1:40:07.1 8:05.2
19 Linus Larsson Karlslunds IF SF 1:40:19.1 8:17.2
20 Martin Damm Björkfors GOIF 1:41:41.0 9:39.1
21 Per Sandberg Filipstads SF 1:42:31.9 10:30.0
22 Fredrik Hansson IFK Mora SK 1:43:05.9 11:04.0
23 Peter Arnesson Ulricehamns IF 1:43:19.6 11:17.7
24 Emil Thyrén Trönö IK 1:44:07.2 12:05.3
25 Johan Kanto IK Stern 1:44:09.4 12:07.5
26 Ronnie Löf Högbo GIF 1:44:10.3 12:08.4
27 Pontus Nordström Östervåla IF 1:44:20.8 12:18.9
28 Patrik Lind Tunafors SK 1:44:22.7 12:20.8
29 Jonatan Steen   1:44:25.8 12:23.9
30 Andreas Svensson Ulricehamns IF 1:44:59.5 12:57.6
31 Johannes Ainegren IFK Likenäs 1:45:05.2 13:03.3
32 Andreas Karlsson Tunafors SK 1:45:08.9 13:07.0
33 Ronny Wedin Norbergs SK 1:46:03.8 14:01.9
34 Erik Wilhelmsson Lidköpings VSK 1:47:05.6 15:03.7
35 Niclas Eklöw Sundbybergs IK 1:48:00.9 15:59.0
36 Jonathan Hedbys Nusnäs IF 1:48:07.0 16:05.1
37 Christofer Stevenson Team Ormsalva 1:48:44.1 16:42.2
38 Emil Ekman Ulricehamns IF 1:48:59.0 16:57.1
39 Gustav Aflodal Sundbybergs IK 1:50:28.1 18:26.2
40 Stefan Palm Ulricehamns IF/Lager 157 Ski Team 1:50:32.8 18:30.9
41 Jonas Örn Stockholms RK 1:51:11.3 19:09.4
42 Fredrik Wallström Gävle SK 1:51:15.4 19:13.5
43 Johan Nilsson Edsbyns SK 1:52:02.2 20:00.3
44 Ola Karlsson Vaxholms RF/Swedbank 1:52:08.6 20:06.7
45 Niko Nättinen   1:52:10.6 20:08.7
46 Andreas Nilsson IK Stern 1:52:52.7 20:50.8
47 David Olofsson IFK Skövde SK 1:54:14.1 22:12.2
48 Lars Bleckur IK Jarl Rättvik 1:54:41.9 22:40.0
49 Ronny Larsson Roslagsbro IF 1:55:06.3 23:04.4
50 Mathias Myrén OK Alehof 1:55:13.8 23:11.9
51 Alexander Olander IK Stern 1:55:17.3 23:15.4
52 Nils Svensson Dalregementets IF 1:56:49.0 24:47.1
53 Johannes Andersson IF Ski Team Skåne 1:57:03.6 25:01.7
54 Isac Holmström   1:57:26.3 25:24.4
55 Oskar Henriksson IF Ski Team Skåne 2:00:01.5 27:59.6
56 Magnus Lyckfjäll Västerås Skidklubb 2:00:38.5 28:36.6
57 Elis Weslien Nybro Skidklubb 2:02:22.6 30:20.7
58 Andreas Berthagen Axa SC 2:03:05.8 31:03.9
59 Fredrik Nilsson Nybro Skidklubb 2:03:07.9 31:06.0
60 Erik Bengtsson Ekshärads SF 2:03:13.2 31:11.3
61 Karl Bergman Brudpiga RK 2:03:49.4 31:47.5
62 Ludvig Enqvist Siljansnäs Skid o Löparklubb 2:06:28.0 34:26.1
63 Johan Thalin Östervåla IF 2:07:37.3 35:35.4
64 Oskar Ekholm Karlslunds IF SF 2:08:33.0 36:31.1
65 Lukas Berglund Östersunds SK 2:09:37.6 37:35.7
66 Emil Folkesson Nybro Skidklubb 2:09:57.7 37:55.8
67 Oscar Askerlund Hällbybrunns IF 2:11:04.9 39:03.0
68 Ludvig Åkerhielm Näsvikens IK 2:11:47.6 39:45.7
69 Martin Andersson IFK Mora SK 2:12:02.9 40:01.0
70 Ralf Andersson Hotings IF 2:13:03.5 41:01.6
71 Erik Grinneby Västerås Skidklubb 2:13:08.6 41:06.7
72 Johan Falk Wedevågs IF 2:13:17.4 41:15.5
73 Adam Rohr Nässjö Ski 2:13:46.8 41:44.9
74 Niklas Åkerström IK Nocoutse 2:14:01.3 41:59.4
75 Fredrik Björk IK Rex 2:14:20.5 42:18.6
76 Lars Christian Boberg-Ans Student 2:14:27.4 42:25.5
77 Nicklas Bergström Täby OK 2:15:46.7 43:44.8
78 Andreas Nilsson Markaryds FK 2:17:18.8 45:16.9
79 Joakim Persson Rehns BK 2:17:23.5 45:21.6
80 Eric Danielsson Falu IK 2:20:19.8 48:17.9
81 Tobias Hartig   2:22:53.1 50:51.2
82 Magnus Nygren Axa SC 2:22:55.4 50:53.5
83 Mattias Johansson Axa SC 2:23:08.4 51:06.5
84 Mikael Hellsten Dala XC Ski Team Klubb 2:24:09.5 52:07.6
85 Robert Lundgren Hällbybrunns IF 2:26:20.3 54:18.4
86 Oskar Lyding Linköpings SK 2:27:34.0 55:32.1
87 Tommy Karlsson Ulrika IK 2:28:08.9 56:07.0
88 Per Pettersson IFK Västerås Skidklubb 2:28:22.0 56:20.1
89 Andreas Mannberg Östersunds SK 2:28:26.5 56:24.6
90 David Unnersjö-Jess Axa SC 2:31:48.9 59:47.0
91 Magnus Grill Axa SC 2:32:40.4 1:00:38.5
92 Johan Fornander IK Rex 2:32:57.9 1:00:56.0
93 Daniel Kolm Yuppie Ski Club 2:36:48.2 1:04:46.3
94 Lars Staffansson Axa SC 2:38:57.2 1:06:55.3
95 Jon Erik  Bäckström Linköpings SK 2:48:27.2 1:16:25.3
96 Magnus Mellteg Nybro Skidklubb 2:51:29.3 1:19:27.4
97 Kenny Jonsson Filipstads SF 2:56:35.5 1:24:33.6
98 Marcus Svedare IK Rex 3:01:40.8 1:29:38.9
99 Niklas Engblom Storvreta IK 3:03:38.7 1:31:36.8
100 Olof Sundblad IFK Mora AK 3:09:41.7 1:37:39.8
101 Jimmie Bengtsson Bålsta SK 3:10:44.8 1:38:42.9
102 Anton Pettersson Mariestads FK 3:26:58.0 1:54:56.1
           
H40-49, 42 km        
1 Niklas Jonasson IFK Mora SK 1:44:11.0 0:00.0
2 Anders Johansson Ryda SK 1:47:19.6 3:08.5
3 Ragnar Crona Volvo IF 1:48:12.2 4:01.1
4 Per Erik Jensen   1:52:35.9 8:24.9
5 Carl Troedsson Stockholms RK 1:53:18.5 9:07.4
6 Lars Wedholm Filipstads SF 1:53:41.8 9:30.7
7 Anders Carlson SOK 68 1:57:42.6 13:31.5
8 Tobias Lyckman IFK Sala 1:59:36.8 15:25.7
9 Anders Holmer Stockholms RK 1:59:45.9 15:34.8
10 Fredrik Skaremyr IFK Skövde SK 1:59:53.6 15:42.5
11 Anders Hübinette Sundbybergs IK Skidor 2:02:39.3 18:28.2
12 Lennart Romin Gävle SK 2:03:35.3 19:24.2
13 Larz Andersson Karlslunds IF SF 2:03:49.1 19:38.1
14 Lennart Holmström   2:04:57.8 20:46.7
15 Marcus Johansson Växjö AIS 2:05:00.1 20:49.0
16 Thomas Skogh Roslagsbro IF 2:06:20.2 22:09.1
17 Joakim Olsson Trosabygdens OK 2:07:33.6 23:22.5
18 Mikael Magnusson Nybro Skidklubb 2:10:01.1 25:50.1
19 Torbjörn Bäck Dalregementets IF 2:12:50.2 28:39.1
20 Peter Gustafsson Sälens IF/Onemed 2:13:45.3 29:34.2
21 Olle Döring Axa SC 2:14:27.2 30:16.1
22 Mattias Carlsson OK Landehof 2:14:51.4 30:40.3
23 Stefan Andersson Källbottens IK 2:15:08.5 30:57.4
24 Jonas Strandell Vassunda IF 2:16:32.0 32:20.9
25 Henrik Alsbäck IFK Västerås SK 2:17:48.5 33:37.5
26 Staffan Öberg Axa SC 2:18:00.0 33:48.9
27 Torbjörn Blom Valbo AIF 2:18:34.6 34:23.5
28 Martin Moldin Södertälje-Nykvarn OF/AZ 2:20:59.2 36:48.1
29 Tomas Amneskog Aktivitus Sports Club 2:21:37.1 37:26.0
30 Lars Kullman OK Alehof 2:26:50.8 42:39.7
31 Erik Mattson Boxholm-Ekeby Skidklubb 2:27:19.6 43:08.6
32 David Wästlund OK Tyr 2:28:48.9 44:37.8
33 Håkan Sandahl Axa SC 2:29:24.1 45:13.1
34 Thomas Caldenius Haninge SOK 2:29:29.8 45:18.7
35 Allan Everum Axa SC 2:32:22.0 48:10.9
36 Andreas Mühlich Axa SC 2:33:11.9 49:00.8
37 Lars-Olof Jönsson Malungs IF 2:34:12.0 50:00.9
38 Mathias Landin Granbergsdals IF 2:35:06.0 50:54.9
39 Michael Svensson Berga SOK 2:35:33.1 51:22.0
40 Claes Tamm Bålsta SK 2:36:05.7 51:54.6
41 Magnus Åhl   2:38:14.5 54:03.4
42 Martin Othozon Falu IK 2:39:31.3 55:20.2
43 Daniel Ehn IFK Västerås Skidklubb 2:40:26.5 56:15.4
44 Mattias Wulff Axa SC 2:40:36.3 56:25.2
45 Tarmo Karjalainen Borås SK 2:40:46.6 56:35.5
46 Per Hansson Axa SC 2:41:23.9 57:12.9
47 Jonas Wulff Consoden Idrotts Team Föreningen 2:42:35.2 58:24.1
48 Pierre Björkli Borås SK 2:43:19.0 59:07.9
49 Jonas Karlsson   2:44:10.0 59:58.9
50 Anders Alderbrant Hammarby IF SF 2:45:07.4 1:00:56.3
51 Henrik Krook Täby IS SK 2:45:50.9 1:01:39.8
52 Henrik Pettersson Axa SC 2:48:57.2 1:04:46.2
53 Tim Bisander Axa SC 2:51:49.0 1:07:37.9
54 Anders Sjöö Domnarvets GOIF 2:52:05.8 1:07:54.8
55 Leif Denander Vilsta SK 2:53:14.0 1:09:02.9
56 Paul Hager Axa SC 2:54:55.2 1:10:44.1
57 Magnus Danielsson Himmeta IF 2:58:59.7 1:14:48.6
58 Mikael Nyström OK Ravinen 2:59:23.2 1:15:12.1
59 Mikael Magnusson Sundbybergs IK / Mind To Body 3:01:32.2 1:17:21.1
60 Erik Rösch Storådalens SK 3:06:33.3 1:22:22.2
           
H50-59        
1 Jan Östlund Högbo GIF 1:59:41.6 0:00.0
2 Adam Blomberg Volvo IF 2:01:05.7 1:24.1
3 Magnus Svensson Turebergs IF 2:02:36.3 2:54.7
4 Karl-Erik Assarsson Borås SK 2:06:30.6 6:49.0
5 Göran Andersson Strömtorps IK 2:06:46.1 7:04.5
6 Hans Andersson Jäderfors SK 2:11:14.2 11:32.6
7 Patrick Hansson Karlslunds IF SF 2:12:25.6 12:43.9
8 Kjell Lindroth Högbo GIF 2:12:58.0 13:16.3
9 Jörgen Lindgren IK Stern 2:12:58.9 13:17.3
10 Mats Nilsson Ekshärads SF 2:15:15.5 15:33.8
11 Gert Lind Team Esplanad 2:16:41.5 16:59.9
12 Hans Herbertsson Borås SK 2:20:19.5 20:37.9
13 Jonny Johansson Hvetlanda SK 2:26:01.7 26:20.1
14 Magnus Lövgren IK Trasten 2:38:31.1 38:49.5
15 Urban Hallberg Strängnäs-Malmby OL 2:39:43.6 40:02.0
16 Holger Ecke VIF Älvkarleby/Vattenfall AB 3:09:06.1 1:09:24.5
17 Anders Hellsten Linköpings SK 3:36:20.4 1:36:38.8
           
H60, 42 km        
1 Juhani Ronkainen Norrbärke SK 2:01:44.9 0:00.0
2 Stig Orre   2:22:07.6 20:22.7
3 Anders Björkman IK Jarl Rättvik 2:33:30.9 31:46.0
4 Ulf Uddbäck Gävle SK 2:38:22.6 36:37.7
5 Jannik Boberg-Ans Låge 2:59:15.5 57:30.6
6 Kjell Torlén Hammarby IF SF 3:06:58.5 1:05:13.5
7 Lennart Hellsten Linköpings SK 3:17:39.4 1:15:54.5
Del |
20190221, SVENSSON Oskar VM-semi (kopia)

Sverige misslyckades – Klæbo vann

Herrarnas VM-sprint i Seefeld:

Dom svenska förhoppningarna försvann snabbt i herrarnas VM-kvartsfinal.
Först Calle Halfvarsson, sedan Viktor Thorn.
Oskar Svensson blev bäste svensk men missade precis en plats i finalen. Där vann Johannes Høsflot Klæbo sitt första individuella VM-guld före Federico Pellegrino.

 

Les mer
20190221, VM-final damer sprint (kopia)

Maiken vann igen – Stina tog silvret

Dahlqvist och Sundling krockade i VM-finalen:

Maiken Caspersen Falla packades in av tre svenskor i den sista kurvan innan upploppet i VM-finalen i sprint. Det kunde ha blivit 1, 2 eller 3 svenska medaljer.
Då krockade Maja Dahlqvist och Jonna Sundling. Båda förlorade medaljchansen och Maiken Caspersen Falla fick chansen att sticka ifrån till ett nytt VM-guld, Stina tog ett nytt VM-silver.

 

Les mer
20190221, THORN Viktor prolog (kopia)

Sensationell Viktor Thorn vann kvalet

1:a och 3:a till Sverige i VM-sprintens prolog var en högoddsare.
Men det blev – precis som för damerna – en fantastisk VM-öppning i Seefeld.
Viktor Thorn vann med en hundradels sekund före Sergey Ustiugov, medan Calle Halfvarsson delade 3:e med Finn Hågen Krogh, som var bäste norrman.

 

Les mer
20190221, DAHLQVIST Maja prolog (kopia)

Maja vann direkt – alla damer vidare

Maja Dahlqvist slog till direkt och vann prologen i VM-sprinten i Seefeld.
Alla fyra svenskorna gick lätt vidare och Stina Nilsson är med vidare och visade att hon är frisk igen efter skadan.
Alla favoriterna gick vidare.

 

Les mer
20190112, WC Dresden SWE 3 första (kopia)

Dags för medaljer direkt i Seefeld?

Blir det svenskt redan i första medaljkampen:

Sverige kommer till start med stora förhoppningar när VM:s första medaljkamp startar med damerna och herrarna sprinttävlingar under torsdagen.
Speciellt den svenska kvartetten på damsidan har medaljer i siktet och det blir mycket spännande att se om dom kan lyckas.

 

Les mer
Sälen-Mora 110228 Öppet SpårFina spår vid SmåganFoto Nisse Schmidt

Vasaloppet genererar 419 miljoner

Bra business för arrangörskommunerna:

De turistekonomiska effekterna av Vasaloppets evenemang, sommar som vinter, visar att det omsätts hissnande 419,1 miljoner kronor i boende och konsumtion i de tre Vasaloppskommunerna Malung-Sälen, Mora och Älvdalen i samband med och kopplat till loppen.

Les mer
20.02.2019, Minks-Raubichi, Belarus (BLR):Hanna Oeberg (SWE) - IBU Open European championships biathlon, individual women, Minsk-Raubichi (BLR). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Hanna Öberg imponerade och vann EM

Hanna Öberg visade gryende VM-form då hon under onsdagen vann damernas distanslopp vid EM i Minsk-Raubichi i Vitryssland.
Det gjorde Hanna trots 3 tilläggsminuter, något som vittnar om att hennes fart i spåret är där den skall vara.
Annars var det på skjutvallan det inte stämde för dom blågula.

 

Les mer
Per Danielsson Frilansfotografer

Nya kompisar på Nordiska Ungdomsspelen

Johanna Ojalas projekt har blivit riktigt populärt:

På lördag brakar skidfesten Nordiska Ungdomsspelen lös i och runt omkring Östersund. Tillväxttakten är snabb för evenemanget som hade nypremiär år 2017 och som i år, utöver fyra skidgrenar, involverar konståkning, ishockey och friidrott. Bakom spakarna står bland andra Vinterstudioprofilen Johanna Ojala som har större målsättningar med helgen än svett, snor och resultatlistor.

Les mer
VIRTANEN, Teemu-KEK 009 (kopia)

De åker Vasloppet tur och retur

För Jan Erik Länta, Jokkmokk och Teemu Virtanen, Finland, känner båda att de vill ha en större utmaning än att bara åka Sälen-Mora enkel väg. Därför ska de använda den klassiska målportalen i Mora två gånger. Dels som startpunkt för sitt 180 kilometer långa lopp, dels som mål, de ska åka Mora-Sälen tur och retur.

Les mer
20190219, VM Seefeld arena (kopia)

Seefeld är klara – här är VM-tiderna

Sommarvärme, sol och fantastiska vyer gör att optimismen råder inför skid-VM i Seefeld som är vinterns definitiva höjdpunkt för alla som håller på med nordisk skidsport.
Här skall det tävlas i längdåkning, nordisk kombination och backhoppning.
Den stora Berg Isel-backen i Innsbruck används, allt annat försiggår i Seefeld. Det gäller också alla medaljceremonier.

 

Les mer
29.12.2018, Toblach, Italy (ITA):Stina Nilsson (SWE) - FIS world cup cross-country, tour de ski, individual sprint, Toblach (ITA). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Stina Nilsson klar för medaljfighten

Osäker på egen status inför torsdagens VM-sprint:

Stina Nilsson testade dom solfyllda VM-spåren i Seefeld under tisdagen och hon är klar för att kämpa om VM-medaljerna i sprint på torsdag.
– Men det har varit mycket tårar och en sorgefas, sade Stina då hon mötte pressen i VM-byn i Österrike.,

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Jubel, tårar och bragder från Seefeld

Krönika:

Seefeld är svensk skidhistoria så det håller.  
Det var där Thomas Wassberg gjorde sin mästerskapsdebut,  det var där Gunde Svan blev VM-kung 1985,  det var där Benny Södergren sensationellt vann OS-brons på femmilen 1976, det var där Sixten Jernberg avslutade sin sagolika karriär med femmilsguld 1964,  och det var där Assar Rönnlund rundade den världsberömda ladan först i en av tidernas mest ovissa stafetter.

 

Les mer
Skinnarloppet 2019 segrare (kopia)

Axel Bergsten bäst i Skinnarloppet

Traditionsrika Skinnarloppet i Malung vanns i helgen av Axel Bergsten från IFK Skövde på tiden 1.52,30 över dom 42 kilometrarna.
Det var bara superveteranen Peo Svahn från Boxholm-Ekeby som kunde följde Axel det mesta av banan.

 

Les mer
20180326, NILSSON, Klas 013 SM18 (kopia)

Klas Nilsson vann också 7-mila

Skellefteå-åkaren Klas Nilsson vann också 7-mila i Västerbotten i helgen och han har haft en fin säsong i dom lokala långloppen.
Men han fick hårt motstånd och vann endast med 4,5 sekunder på dom 76 kilometrarna.
Bland damerna var formstarka Sofia Lindberg från Robertsfors överlägsen.

 

Les mer
17.02.2019, Cogne, Italy (ITA):Gilberto Panisi (ITA) - FIS world cup cross-country, 15km men, Cogne (ITA). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

”Svensk” italienare debuterade i världscupen

Sverige hade en ungt lag med flera världscupdebutanter i helgens tävlingar i italienska Cogne.
Men det var också en annan ”svensk” åkare som debuterade i cupen.
Falun-Borlänges dräkt syntes nämligen i vårvädret då hemmaåkaren Gilberto Panisi åkte i den nationella gruppen för hemmanationen.
Han är ju sedan länge Falun-Borlänge-åkare.

 

Les mer
17.02.2019, Soldier Hollow, United States of America (USA):Peppe Femling (SWE), Ingela Andersson (SWE), (l-r) -  IBU world cup biathlon, relay mixed, Soldier Hollow (USA). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liabl

Svenskt B-lag 5:a i mixed-stafetten

Världscupen i skidskytte i Soldier Hollow:

Det reservbetonade svenska laget överraskade genom att bli så bra som femma i söndagens mixstafett i Världscupen, tack vare stabil åkning och näst bästa skytte i startfältet.

Les mer
20190218, Elin Mohlin Bessemerloppet (kopia)

Elin och Anton vann Bessemerloppet

Paret Elin Mohlin och Anton Karlsson som båda tävlar för Lager 157 Ski Team vann huvudklasserna i helgens Bessremerloppet över 52 km i Gästrikland.
För båda var det ett viktigt test inför Vasaloppet och Anton kämpar ju också om sprinttröjan i Visma Ski Classics.

 

Les mer
20180322, BRÄNNMARK, Viktor 004 (kopia)

Stenhårt då Viktor Brännmark spurtvann

Volkswagen Cup i Hudiksvall, H21:

Fyra åkare inom en sekund, sex åkare inom 3,4 sekunder.
Det blev en stentuff avslutning på herrarnas klassiska tremil med masstart i söndagens Volkswagen Cup i Hudiksvall.
Starkast till slut?
Viktor Brännmark fixade Piteå-seger också i herrklassen.

 

Les mer
17.02.2019, Cogne, Italy (ITA):Alexander Bolshunov (RUS) - FIS world cup cross-country, 15km men, Cogne (ITA). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Vem kan slå den här killen på VM?

Sverige helt utan världscuppoäng bland herrarna:

Alexander Bolshunov skrämde hela världseliten och visade en grym form med bara dagar kvar till VM i Seefeld.
Vem kan slå en man på 15 km klassisk som vinner världscupen med 43,7 sekunder?
Sverige skickade ett B-lag och fyra av dom fem åkarna hamnade på den sista sidan i resultatlistan och Sverige blev helt utan världscuppoäng.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

George Ersson stack ifrån och vann

Scandic Cup i Hudiksvall, H17-18:

H17-18-klassen blev inte lika spännande som flera av dom andra klasserna under Scandic Cup i Hudiksvall.
Tacka George Ersson från IF Strategen för det.
Han stack ifrån dom andra och vann solo före Jonathan Eder och Eelis Murto som var dom två som följde med längst på 20 km masstart.

 

Les mer