Anmälda till Team Sportia Cup
Här är listan över åkare som är anmälda i seniorernas Team Sportia Cup i Östersund lördag och söndag.
Här är programmet fristilssprint på lördag och distanstävlingar i fristil på söndag. Det är säsongens första deltävlingar i den svenska cupen.
LÖRDAG - SPRINT FRISTIL
D 21- - 1,2 km
3505092 3312253 ANDERSSON Carolin 1985 Gellivare Skidallians IK 192,08
3505392 3305323 ANDERSSON TERESE 1989 IFK Umeå 129,97
3505718 3305380 ANDERSSON Linda 1993 Gellivare Skidallians IK 352,69
3505719 3301793 AULAND Clara 1993 Sävast Ski Team IF 123,94
3505723 3320207 BERGSTRÖM Emma 1993 Kalix SK 298,81
3505631 3301710 CEDERVÄRN Emilie 1991 Ulricehamns IF 181,76
3505649 3315496 DAHL Lisa 1992 Offerdals SK 157,70
3505784 3306586 DANNBERG Isabella 1993 Högbo GIF 196,53
3505728 3312188 ELEBRO SOFIE 1993 IFK Umeå 182,16
3505788 3314358 ELIASSON Magdalena 1993 Graninge-Alliansen 324,13
3505481 3302650 ERIKSON Hanna 1990 Åsarna IK 181,87
3505186 3302965 ERIKSSON Emma 1986 Falun Borlänge SK 126,49
3505231 3314739 ERIKSSON Mia 1987 Piteå Elit SK 95,63
3505681 3306420 ERKERS Frida 1992 Sundbybergs IK 220,99
3505731 3301827 FALK Maja 1993 Ulricehamns IF
3505654 3307212 GLÄNNERUD Caroline 1992 Hudiksvalls IF 233,09
3505096 3304649 GRÄFNINGS Maria 1985 Falun Borlänge SK 131,87
3506034 3554342 GUSTAFSSON Helena 1985 Täfteå IK
3505340 3302874 HALLBERG Sanna 1988 Åsarna IK 162,55
3505489 3302973 HALLQUIST Frida 1990 Åsarna IK 146,04
3505735 3307261 HALLQUIST Sara 1993 Åsarna IK 262,35
3505492 3302023 INDAHL Ida 1990 Offerdals SK 165,89
3505740 3316494 IVARSSON Emma 1993 Årsunda IF 189,04
3505581 3303880 JANJONS Anna 1991 Falun Borlänge SK 284,87
3505687 3320462 JANSSON Julia 1992 Sollefteå Skidor IF 130,29
3505440 3304672 JIRHED Jennie 1989 Östersunds SK 251,12
3505556 3320561 JOHANSSON Eva 1990 Linköpings SK 267,51
3505258 3305372 KORSGREN Lina 1988 Falun Borlänge SK 139,29
3505497 3301942 LARSEN Lisa 1990 Sundbybergs IK 171,56
3505655 3307311 LARSSON Moa 1992 Falun Borlänge SK 122,40
3505691 3301751 LINDBERG Sofia 1992 Robertsfors IK 212,69
3505069 3302577 LINDBORG Sara 1983 Falun Borlänge SK 142,58
3505614 3320371 LINDKVIST Ida 1991 IFK Mora SK 198,29
3505500 3301918 LINDSTEDT Emilia 1990 Sundbybergs IK 167,94
3505637 3302148 MEYER Johanna 1991 Sollefteå Skidor IF 148,74
3505750 3303807 MODIG Lovisa 1993 Sävast Ski Team IF 202,70
3505588 3312279 MOHLIN Elin 1991 Sollefteå Skidor IF 100,76
3505754 3312972 NILSSON Stina 1993 IFK Mora SK 32,84
3505757 3312055 NORDSTRAND Sara 1993 Hudiksvalls IF 167,69
3505591 3304615 NORDSTRÖM Maria 1991 Ulricehamns IF 138,85
3315504 NORMAN Madelene 1991 Graninge-Alliansen
3505761 3302254 OLSSON Katarina 1993 Fränsta IK 243,56
3505260 3303930 PAJALA Magdalena 1988 Piteå Elit SK 48,64
3505003 3302296 RYDQVIST Maria 1983 Älvdalens IF SK 197,90
3505427 3303260 SCHWARTZ Katja 1989 Åsarna IK 317,84
3505675 3311990 SETTLIN Evelina 1992 Hudiksvalls IF 60,87
3505618 3306487 SJÖLANDER Emma 1991 Piteå Elit SK 208,22
3505909 3305174 SLOTTE Hanna 1989 Falun Borlänge SK 223,00
3505772 3313558 SUNDIN Lovisa 1993 Delsbo IF 252,99
3505644 3307360 SUNDIN Marika 1991 Sollefteå Skidor IF 83,22
3505664 3305760 SUNDSTRÖM Maria 1992 Strömnäs GIF 199,91
3505773 3301975 SVAN Julia 1993 Vansbro AIK Skidklubb 84,49
3505432 3313541 SVENSSON Lisa K 1989 Åsarna IK 122,64
3505225 3312824 SVENSSON Eva 1987 IFK Mora SK 113,73
3505449 3313160 SÖMSKAR LINN 1989 IFK Umeå 39,57
3505781 3320397 WIKLUND Lena 1993 Högbo GIF 229,31
3505686 3311511 WIKSTRÖM Anna 1992 IFK Mora SK 267,81
3505782 3321064 ÅSANDER-GRAHN Agnes 1993 Hudiksvalls IF 227,50
3505445 3301553 ÖBERG Jennie 1989 Piteå Elit SK 42,83
H 21- - 1,6 km
3500863 3313632 ANDERSSON Simon 1991 Falun Borlänge SK 91,57
3500194 3320827 ANDERSSON Erik 1984 Malungs IF
3500794 3313350 ANDERSSON Jens 1990 Kalix SK 139,32
3501007 3543816 ARNESSON Jesper 1992 Borås SK 164,46
3501078 3303302 BERGQVIST Martin 1993 Ekshärads SF 192,61
3500972 3305794 BERGSTRÖM Martin 1992 Piteå Elit SK 94,25
3500722 3304334 BERGSTRÖM Adrian 1990 Bodens SK 193,54
3250018 3307410 BIRGISSON Saevar 1988 Ulricehamns IF 131,77
3500355 3320801 BLOM Rasmus 1987 Högsäters GF 174,08
3500284 3311958 BRINDBERGS Emil 1986 Vansbro AIK Skidklubb 136,24
3500170 3306040 BRYNTESSON Robin 1985 Sollefteå Skidor IF 39,39
3501044 3320876 BRÄNNMARK Viktor 1992 Bodens SK 249,97
3501080 3314036 BÅNGMAN Mattias 1993 Offerdals SK 146,29
3501083 3502135 CASSERLUND Henrik 1993 Månkarbo IF 181,31
3501085 3306248 DYVIK Karl-Johan 1993 Falun Borlänge SK 84,66
3500973 3302239 EDENROTH Karl 1992 Piteå Elit SK 177,89
3500409 3312675 EDIN Johan 1987 IFK Mora SK 24,31
3501086 3305844 EDSTRÖM Mikael 1993 Strömnäs GIF 182,25
3500830 3314614 EKMAN Emil 1990 Ulricehamns IF 138,62
3500938 3314002 EMILSSON Jimmy 1991 Offerdals SK 183,07
3501087 3312592 EMILSSON Håkan 1993 Offerdals SK 149,80
3500646 3306339 ENGBLOM Tobias 1989 Stockviks SF 208,05
3500123 3314457 ENGSTRÖM Joakim 1986 IFK Mora SK 149,53
3500529 3312212 ERIKSSON Jens 1987 Dala-Floda IF 31,70
3500733 3302742 ERIKSSON Johan 1990 Åsarna IK 85,17
3500879 3313459 ERIKSSON Gustav 1991 Falun Borlänge SK 59,49
3501090 3311461 ERIKSSON Niclas 1993 Hägglunds Ski Team SK 319,96
3501089 3302031 ERIKSSON Joakim 1993 IFK Mora SK 185,32
3501005 3314705 FEMLING Peppe 1992 Högbo GIF
3501093 3320264 FORSBERG JOHAN 1993 IFK Umeå 83,32
3501006 3311537 FRISTEDT Henrik 1992 Högbo GIF 173,48
1318618 3302924 GRÄFNINGS Kalle 1978 Falun Borlänge SK 108,33
3501098 3303336 HALLQUIST Victor 1993 Åsarna IK 283,32
3500878 3312006 HALLSTRÖM Simon 1991 Idre SK 153,99
3501146 3303153 HANSSON Fredrik 1993 Lillhärdals IF 162,90
3501100 3313194 HOLMGREN DANIEL 1993 IFK Umeå 197,05
3501101 3312303 HOLMQVIST Johan 1993 Sävast Ski Team IF 139,12
3501103 3314424 HÖRNFELDT Rasmus 1993 Östersunds SK 120,94
3500992 3312923 IMPOLA Bob 1992 SK Bore
3500652 3305737 IMPOLA Bill 1989 SK Bore 107,32
3500810 3306990 JOHANSSON Marcus 1990 Ulricehamns IF 118,04
3500318 3320322 JOHANSSON Patrik 1987 IFK Skövde SK 114,81
3500984 3465184 JONASSON Mathias 1992 Östersunds SK 102,43
3501107 3312196 JONSSON Albin 1993 Högbo GIF 220,72
3500259 3307238 JÖNSSON Emil 1985 IFK Mora SK 0,00
3500805 3306255 KARLSSON Anton 1990 Åsarna IK 81,04
3500390 3457405 KARLSSON Patrik 1987 Karlslunds IF SF 179,60
3501109 3303005 KEMPE Harald 1993 Tynderö IK 236,45
3500760 3301819 LAGERGREN Emil 1990 Tynderö IK 211,53
3501031 3301538 LARSSON Andre 1992 Svegs IK 234,82
3500611 3304623 LARSSON Adam 1989 Falun Borlänge SK 108,24
3501111 3307592 LARSSON Gustav 1993 Hudiksvalls IF 207,33
3500762 3303757 LINDBLAD Anton 1990 Sollefteå Skidor IF 37,17
3500920 3303799 LÖVGREN Johan 1991 Vännäs SK 165,41
3500362 3458254 MELIN SÖDERSTRÖM Erik 1986 Östersunds SK 189,30
3501070 3312154 NELIN Jesper 1992 Hestra IF 200,06
3500916 3313475 NILSSON TOBIAS 1991 IFK Umeå 260,76
3501027 3307485 NISKA Niklas 1992 Bodens SK
3501036 3307733 NORDSTRÖM DAVID 1992 IFK Umeå 127,08
3500625 3306594 NORDSTRÖM Gustav 1989 Borås SK 69,46
3500326 3313442 NORUM ROBIN 1988 IFK Umeå 68,65
3501122 3305901 NYSTEDT Gustav 1993 Stockviks SF 151,75
3500866 3313657 NYSTRÖM Jesper 1991 Falun Borlänge SK 177,96
3500769 3302494 OLANDER Carl 1990 IK Stern 275,66
3501418 3464591 OLOFSSON David 1993 IFK Skövde SK
3500172 3311578 OTTOSSON MARKUS 1986 IFK Umeå 75,28
3501126 3302809 PALOLAMPI Tobias 1993 Tynderö IK 439,81
3501058 3306354 PERSSON Johan 1992 Järpens SK 290,63
3500983 3314390 QUICKLUND Carl 1992 Östersunds SK 69,97
3500979 3302817 RINGSBY Johannes 1992 SK Bore 174,16
3500775 3314549 SANDGREN Mikael 1990 IFK Mora SK 149,48
3500777 3312584 SIEBERS David 1990 IK Hakarpspojkarna 403,38
3500778 3311636 SILFVER ERIK 1990 IFK Umeå 46,94
3500637 3311628 SOLIN Anders 1989 IFK Mora SK 154,98
3501063 3314416 SORSA Anthony 1992 Gellivare Skidallians IK 273,00
3500148 3305695 STEEN Adam 1984 Falun Borlänge SK 114,72
3180425 3313285 STORVALL Eric 1989 Täfteå IK 285,36
3501134 3312238 STRINDLUND Erik 1993 Östersunds SK 187,02
3500143 3306750 SVANEBO Anders 1984 Stockviks SF 128,72
3501135 3303542 SVANEBO Simon 1993 Tynderö IK 300,32
3500785 3302320 SVELANDER Marcus 1990 Åsarna IK 93,16
3501020 3311719 SVENSSON Daniel 1992 IFK Mora SK 97,28
3500787 3314796 TALLBOM Patrik 1990 Östersunds SK 140,63
3500293 3300902 THORESSON Jonatan 1986 Östersunds SK 189,59
3500018 3302981 TYNELL Daniel 1976 Grycksbo IF OK 243,47
3500991 3301967 WESTBERG Karl-Johan 1992 Borås SK 65,71
3500800 3302833 WESTBERG Alexander 1989 Borås SK 170,40
3500546 3306768 WESTERLUND Johan 1988 Piteå Elit SK 87,54
3501142 3306123 ÖBERG Henric 1993 Strömnäs GIF 357,66
SÖNDAG - DISTANSTÄVLINGAR FRISTIL
D 21- - 10 km/F
3505465 3302825 ADOLFSSON Kim 1988 Vansbro AIK Skidklubb 249,56
3505092 3312253 ANDERSSON Carolin 1985 Gellivare Skidallians IK 126,30
3505392 3305323 ANDERSSON TERESE 1989 IFK Umeå 130,75
3505718 3305380 ANDERSSON Linda 1993 Gellivare Skidallians IK 239,20
3505719 3301793 AULAND Clara 1993 Sävast Ski Team IF 135,19
3505723 3320207 BERGSTRÖM Emma 1993 Kalix SK 171,53
3505622 3318946 BÅNGMAN Evelina 1992 Offerdals SK 121,67
3505631 3301710 CEDERVÄRN Emilie 1991 Ulricehamns IF 142,52
3505649 3315496 DAHL Lisa 1992 Offerdals SK 80,26
3505784 3306586 DANNBERG Isabella 1993 Högbo GIF 233,75
3505728 3312188 ELEBRO SOFIE 1993 IFK Umeå 119,41
3505788 3314358 ELIASSON Magdalena 1993 Graninge-Alliansen 277,73
3505481 3302650 ERIKSON Hanna 1990 Åsarna IK 98,60
3505231 3314739 ERIKSSON Mia 1987 Piteå Elit SK 61,02
3505186 3302965 ERIKSSON Emma 1986 Falun Borlänge SK 84,79
3505681 3306420 ERKERS Frida 1992 Sundbybergs IK 138,40
3505654 3307212 GLÄNNERUD Caroline 1992 Hudiksvalls IF 134,66
3505583 3312048 GRAPE Cajsa 1991 IFK Mora SK
3505096 3304649 GRÄFNINGS Maria 1985 Falun Borlänge SK 59,65
3506034 3554342 GUSTAFSSON Helena 1985 Täfteå IK
3505340 3302874 HALLBERG Sanna 1988 Åsarna IK 106,25
3505489 3302973 HALLQUIST Frida 1990 Åsarna IK 108,95
3505735 3307261 HALLQUIST Sara 1993 Åsarna IK 178,74
3505492 3302023 INDAHL Ida 1990 Offerdals SK 133,91
3505740 3316494 IVARSSON Emma 1993 Årsunda IF 139,78
3505581 3303880 JANJONS Anna 1991 Falun Borlänge SK 236,16
3505687 3320462 JANSSON Julia 1992 Sollefteå Skidor IF 114,45
3505440 3304672 JIRHED Jennie 1989 Östersunds SK 126,47
3505556 3320561 JOHANSSON Eva 1990 Linköpings SK 173,04
3505258 3305372 KORSGREN Lina 1988 Falun Borlänge SK 90,50
3505497 3301942 LARSEN Lisa 1990 Sundbybergs IK 59,39
3505655 3307311 LARSSON Moa 1992 Falun Borlänge SK 107,01
3505691 3301751 LINDBERG Sofia 1992 Robertsfors IK 208,23
3505069 3302577 LINDBORG Sara 1983 Falun Borlänge SK 64,48
3505614 3320371 LINDKVIST Ida 1991 IFK Mora SK 149,07
3505500 3301918 LINDSTEDT Emilia 1990 Sundbybergs IK 147,68
3505637 3302148 MEYER Johanna 1991 Sollefteå Skidor IF 82,99
3505750 3303807 MODIG Lovisa 1993 Sävast Ski Team IF 138,18
3505588 3312279 MOHLIN Elin 1991 Sollefteå Skidor IF 93,76
3505754 3312972 NILSSON Stina 1993 IFK Mora SK 68,03
3505757 3312055 NORDSTRAND Sara 1993 Hudiksvalls IF 155,22
3505591 3304615 NORDSTRÖM Maria 1991 Ulricehamns IF 72,82
3505761 3302254 OLSSON Katarina 1993 Fränsta IK 162,27
3505260 3303930 PAJALA Magdalena 1988 Piteå Elit SK 76,36
3505003 3302296 RYDQVIST Maria 1983 Älvdalens IF SK 103,91
3505427 3303260 SCHWARTZ Katja 1989 Åsarna IK 174,35
3505675 3311990 SETTLIN Evelina 1992 Hudiksvalls IF 64,93
3505618 3306487 SJÖLANDER Emma 1991 Piteå Elit SK 108,01
3505909 3305174 SLOTTE Hanna 1989 Falun Borlänge SK 233,67
3505772 3313558 SUNDIN Lovisa 1993 Delsbo IF 170,98
3505644 3307360 SUNDIN Marika 1991 Sollefteå Skidor IF 58,07
3505664 3305760 SUNDSTRÖM Maria 1992 Strömnäs GIF 163,49
3505773 3301975 SVAN Julia 1993 Vansbro AIK Skidklubb 53,26
3505670 3312576 SVEDIN-THUNSTRÖM Anna 1992 Bergeforsens SK
3505432 3313541 SVENSSON Lisa K 1989 Åsarna IK 109,05
3505225 3312824 SVENSSON Eva 1987 IFK Mora SK 112,69
3505223 3312964 SÖDERLUND Helene 1987 IFK Mora SK 85,94
3505449 3313160 SÖMSKAR LINN 1989 IFK Umeå 76,37
3505781 3320397 WIKLUND Lena 1993 Högbo GIF 237,77
3505782 3321064 ÅSANDER-GRAHN Agnes 1993 Hudiksvalls IF 147,83
3505445 3301553 ÖBERG Jennie 1989 Piteå Elit SK 61,62
H 21- - 15 km/F
3501061 3301744 AGESTAM Victor 1992 Biathlon Östersund IF
3500863 3313632 ANDERSSON Simon 1991 Falun Borlänge SK 50,95
3500194 3320827 ANDERSSON Erik 1984 Malungs IF 100,57
3500794 3313350 ANDERSSON Jens 1990 Kalix SK 90,56
3501007 3543816 ARNESSON Jesper 1992 Borås SK 428,07
3501078 3303302 BERGQVIST Martin 1993 Ekshärads SF 181,37
3500972 3305794 BERGSTRÖM Martin 1992 Piteå Elit SK 70,51
3500722 3304334 BERGSTRÖM Adrian 1990 Bodens SK 112,39
3500456 3320298 BERGSTRÖM Oscar 1985 IFK Mora SK 121,28
3250018 3307410 BIRGISSON Saevar 1988 Ulricehamns IF 165,06
3500355 3320801 BLOM Rasmus 1987 Högsäters GF 121,36
3500284 3311958 BRINDBERGS Emil 1986 Vansbro AIK Skidklubb 145,82
1153621 3312022 BRINK Jörgen 1974 Hudiksvalls IF 45,66
3500170 3306040 BRYNTESSON Robin 1985 Sollefteå Skidor IF 116,83
3501044 3320876 BRÄNNMARK Viktor 1992 Bodens SK 59,35
3501080 3314036 BÅNGMAN Mattias 1993 Offerdals SK 121,35
3501083 3502135 CASSERLUND Henrik 1993 Månkarbo IF 157,88
3501085 3306248 DYVIK Karl-Johan 1993 Falun Borlänge SK 71,82
3500973 3302239 EDENROTH Karl 1992 Piteå Elit SK 101,35
3500409 3312675 EDIN Johan 1987 IFK Mora SK 117,93
3501086 3305844 EDSTRÖM Mikael 1993 Strömnäs GIF 199,48
3500830 3314614 EKMAN Emil 1990 Ulricehamns IF 141,83
3501087 3312592 EMILSSON Håkan 1993 Offerdals SK 81,56
3500938 3314002 EMILSSON Jimmy 1991 Offerdals SK 131,30
3500646 3306339 ENGBLOM Tobias 1989 Stockviks SF 196,95
3500123 3314457 ENGSTRÖM Joakim 1986 IFK Mora SK 95,58
3500529 3312212 ERIKSSON Jens 1987 Dala-Floda IF 31,83
3500879 3313459 ERIKSSON Gustav 1991 Falun Borlänge SK 44,89
3501090 3311461 ERIKSSON Niclas 1993 Hägglunds Ski Team SK 253,70
3501089 3302031 ERIKSSON Joakim 1993 IFK Mora SK 159,03
3501093 3320264 FORSBERG JOHAN 1993 IFK Umeå 116,05
1318618 3302924 GRÄFNINGS Kalle 1978 Falun Borlänge SK 74,68
3501060 3303377 GUSTAVSSON Daniel 1992 Biathlon Östersund IF
3501098 3303336 HALLQUIST Victor 1993 Åsarna IK 99,05
3500878 3312006 HALLSTRÖM Simon 1991 Idre SK 73,95
3501146 3303153 HANSSON Fredrik 1993 Lillhärdals IF 120,16
3501100 3313194 HOLMGREN DANIEL 1993 IFK Umeå 134,31
3501101 3312303 HOLMQVIST Johan 1993 Sävast Ski Team IF 216,35
3501103 3314424 HÖRNFELDT Rasmus 1993 Östersunds SK 74,90
3500992 3312923 IMPOLA Bob 1992 SK Bore 164,58
3500652 3305737 IMPOLA Bill 1989 SK Bore 43,38
3501303 3304177 JAKOBSSON ANDRÉ 1983 Östersunds SK
3500810 3306990 JOHANSSON Marcus 1990 Ulricehamns IF 121,49
3500153 3312626 JOHANSSON Martin 1984 IFK Mora SK 30,83
3500318 3320322 JOHANSSON Patrik 1987 IFK Skövde SK 103,27
3500984 3465184 JONASSON Mathias 1992 Östersunds SK 102,45
3501107 3312196 JONSSON Albin 1993 Högbo GIF 173,22
3500319 3306180 JONSSON Anders 1987 Stockviks SF 64,84
3500259 3307238 JÖNSSON Emil 1985 IFK Mora SK 16,70
3500970 3316338 KARDIN Oskar 1992 Offerdals SK 68,64
3500805 3306255 KARLSSON Anton 1990 Åsarna IK 86,34
3500390 3457405 KARLSSON Patrik 1987 Karlslunds IF SF 76,87
3501109 3303005 KEMPE Harald 1993 Tynderö IK 145,24
3250023 3315454 KRISTINSSON Brynjar 1988 Ulricehamns IF 125,83
3500760 3301819 LAGERGREN Emil 1990 Tynderö IK 155,06
3501031 3301538 LARSSON Andre 1992 Svegs IK 149,18
3500611 3304623 LARSSON Adam 1989 Falun Borlänge SK 89,96
3501111 3307592 LARSSON Gustav 1993 Hudiksvalls IF 174,45
3500762 3303757 LINDBLAD Anton 1990 Sollefteå Skidor IF 42,58
3500149 3303013 LINDBLOM Hampus 1983 Åsarna IK 73,29
3500995 3313640 LINDSTEDT Joacim 1992 Sundbybergs IK 167,55
3500920 3303799 LÖVGREN Johan 1991 Vännäs SK 119,40
3500362 3458254 MELIN SÖDERSTRÖM Erik 1986 Östersunds SK 100,41
3501070 3312154 NELIN Jesper 1992 Hestra IF 189,70
3500916 3313475 NILSSON TOBIAS 1991 IFK Umeå 153,88
3501027 3307485 NISKA Niklas 1992 Bodens SK 87,25
3501036 3307733 NORDSTRÖM DAVID 1992 IFK Umeå 147,76
3500625 3306594 NORDSTRÖM Gustav 1989 Borås SK 59,86
3500326 3313442 NORUM ROBIN 1988 IFK Umeå 67,54
3500866 3313657 NYSTRÖM Jesper 1991 Falun Borlänge SK 109,05
3500769 3302494 OLANDER Carl 1990 IK Stern 126,21
3501418 3464591 OLOFSSON David 1993 IFK Skövde SK
3501215 3302908 OLSSON BAD Olle 1994 Tullus SG 162,85
3500172 3311578 OTTOSSON MARKUS 1986 IFK Umeå 55,33
3501126 3302809 PALOLAMPI Tobias 1993 Tynderö IK 388,10
3500988 3302114 PERSSON Oscar 1992 SK Bore 83,24
3501058 3306354 PERSSON Johan 1992 Järpens SK 137,93
3500983 3314390 QUICKLUND Carl 1992 Östersunds SK 48,93
3500979 3302817 RINGSBY Johannes 1992 SK Bore 127,85
3500775 3314549 SANDGREN Mikael 1990 IFK Mora SK 105,59
3500777 3312584 SIEBERS David 1990 IK Hakarpspojkarna 203,76
3500778 3311636 SILFVER ERIK 1990 IFK Umeå 74,04
3501132 3304706 SJÖSTRÖM Robert 1993 I 21 IF 214,00
3500637 3311628 SOLIN Anders 1989 IFK Mora SK 99,63
3501063 3314416 SORSA Anthony 1992 Gellivare Skidallians IK 133,30
3500148 3305695 STEEN Adam 1984 Falun Borlänge SK 81,28
3180425 3313285 STORVALL Eric 1989 Täfteå IK 200,62
3501134 3312238 STRINDLUND Erik 1993 Östersunds SK 144,64
3500143 3306750 SVANEBO Anders 1984 Stockviks SF 44,33
3501135 3303542 SVANEBO Simon 1993 Tynderö IK 171,57
3500785 3302320 SVELANDER Marcus 1990 Åsarna IK 112,43
3501020 3311719 SVENSSON Daniel 1992 IFK Mora SK 50,39
3500787 3314796 TALLBOM Patrik 1990 Östersunds SK 103,63
3500293 3300902 THORESSON Jonatan 1986 Östersunds SK 76,39
3500018 3302981 TYNELL Daniel 1976 Grycksbo IF OK 86,11
3500991 3301967 WESTBERG Karl-Johan 1992 Borås SK 55,33
3500800 3302833 WESTBERG Alexander 1989 Borås SK 200,84
3500546 3306768 WESTERLUND Johan 1988 Piteå Elit SK 63,65
3501142 3306123 ÖBERG Henric 1993 Strömnäs GIF 348,32
Och här är juniorlandslaget 2024/2025
Svenska Skidförbundet längd presenterar tio lovande juniorer som är uttagna till Team Svenska Spel Juniorlandslaget 2024/2025. Med utbildning och utveckling i fokus påbörjas nu arbetet mot kommande vinter.
A-landslaget och Team BAUHAUS 2024/2025
Med ytterligare en rekordsäsong i bagaget är Svenska Skidförbundet längd nu redo att presentera landslagstrupperna inför 2024/2025. Totalt är 15 damer och 15 herrar uttagna och en del av A-landslaget och Team BAUHAUS, som nu påbörjar arbetet mot kommande vinter.
Ny metod förbättrar glidet för längdskidor
Och i Luleå utvecklas glidet med AI-baserad metod:
Forskare vid Luleå tekniska universitet har utvecklat en unik AI-baserad metod för att optimera glidet på längdskidor för olika förhållanden. Med hjälp av forskarnas metod kan elitåkarnas skidval, slipning och därmed kontaktzonen och trycket mot snön i skidspåret anpassas efter snö- och väderförhållanden redan innan skidorna testas inför loppet – något som ger förutsättningar för riktigt bra glid.
Matintalos hemlis gav succé i Falun
Finskt företag utvecklar revolutionerande skidor:
Johanna Matintalo gjorde sitt livs lopp i blöta förhållanden under världscupen i Falun den 16 mars. Hon var nära att vinna och blev bara slagen av landslagskollegan Kerttu Niskanen.
Bakom framgången låg enligt Matintalo en detalj som så här långt varit topp hemlig.
Skidskyttarnas A-landslag säsongen 2024/2025
En ny säsong står för dörren och det är dags att presentera årets A-landslag tillsammans med en ny satsning som går under namnet Elitidrottsmiljö Östersund.
Johanna Hagström vann i blågul trippel
Svenskorna dominerade i Bysprinten:
Dom svenska damerna dominerade totalt i lördagens Bysprinten i Mosjøen mitt i Norge. En sen tävling som har skapat mycket liv i staden och som också direktsändes på norska TV2.
Johanna Hagström vann finalen i ett starkt fält där fyra svenskor åkte in bland dom fem bästa.
Syskonen Andersson vann Trilleturen
Några håller igång säsongen så länge det går.
Under lördagen vann syskonen Ebba och Fredrik Andersson den 26,4 km långa Trilleturen i Trillevallen.
I herrklassen blev det dubbelseger till Piteå Elit före segraren i Vasaloppet.
”Supervallaren” Perry sparkas från landslaget
Det svenska längdlandslaget har haft problem med skidorna vid flera världscuptävlingar i vinter. Senast i finalen i Falun var det helt klart att man missat med vallningen.
Överraskande sparkas nu ”supervallaren” Perry Olsson, veteranen på 68 år som hämtades från det norska landslaget.
Väntade landslagsgrupper i Norge
Efter att det redan har skrivits om Johannes Høsflot Klæbo och Kristine Stavaas Skistads återkomst till landslagen i Norge så var det inga stora överraskningar när det norska skidförbundet presenterade sina landslagsgrupper inför nästa säsong under onsdagen.
Men ut åker två trotjänare på herrsidan.
Stina Nilsson satsar på Ski Classics
Byter sport igen, lämnar skidskyttet:
Stina Nilsson fortsätter att överraska. Nu meddelar den tidigare OS- och VM-segrarinnan på längdskidor att hon ger upp sin skidskytte-karriär och satsar på långloppen i Ski Classics.
Hon är redan upplockad av topplaget Team Ragde Charge som i året säsong tog tredubbelt i herrklassen.
Här är segrarna i vinterns Ski Classics
Norge tog över båda dom gula tröjorna i Ski Classics den här vintern. Medan Ida Dahl, Team Engcon och Emil Persson, Lager 157 var förra säsongens dominanter med svenskt pass gick årets segrar till Emilie Fleten, Team Ramudden och Johan Hoel, Team Ragde Charge.
Så här gick det i dom lika tävlingarna i vinterns långloppscup.
Ebba parkerade Frida i Fjälltopploppet
Det var aldrig någon tvekan i tungviktsduellen i Fjälltopploppet i Bruksvallarna. Ebba Andersson parkerade Frida Karlsson och alla andra och vann med tre och en halv minut.
Dessutom vann pojkvännen Gustaf Berglund herrklassen före klubbkompisen i IFK Mora Axel Jutterström.
Anna Svendsen avslutar sin karriär
Den norska landslagsåkaren Anna Svendsen, 34 avslutar sin karriär.
– Ett nytt kapitel i livet står för tur, skriver åkaren från Tromsö i norra Norge som nu börjar jobba som sjuksköterska.
Kristine Stavaas Skistad vänder om landslaget
Kristine Stavaas Skistad vänder och chockar skid-Norge med att gå in i landslaget. Det är bara ett par dagar sedan alla medier meddelade att sprintstjärnan fortsätter utanför landslaget.
Orsaken till att hon plötsligt ändrar sig är att hon får fortsätta köra sitt eget träningsupplägg med den personlige tränare Lage Sofienlund i klubben Konnerud IL utanför Drammen.
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.