Anmälda till Scandic Cup i helgen
Här är listan över alla åkare som är anmälda till helgens Scandic Cup för juniorer i Östersund. På programmet står sprint i fristil på lördag och klassiska distanslopp på söndag.
Hela svenska junioreliten kommer till start.
SCANDIC CUP
LÖRDAG SPRINT/F
D 17-18 - 1,2 km
3506006 3314374 ANDERSSON Elsa 1997 Domnarvets GOIF
3505982 3440609 ANGELSIÖÖ Julia 1996 Storvreta IK 403,09
3506025 3532330 AROUSELL Felicia 1997 Njutångers IF SK
3506005 3302478 BACKÉN Emma 1997 Svegs IK
3506001 3535465 BENGTSSON Olivia 1997 Gäddede SK
3505996 3533817 BJÄRMARK Daniela 1997 Zinkgruvans IF
3505949 3305075 BJÖRKLUND Sofie 1996 Hällbybrunns IF 302,94
3505944 3304201 BJÖRKLUND Sara 1996 Alnö SK 465,38
3505936 3441136 BJÖRN Matilda 1996 Sundbybergs IK 239,40
3505917 3315447 BJÖRNLINGER Karin 1996 IK Vista 242,70
3505966 3307634 BRYNE Elin 1996 IK Fryken 339,81
3505933 3467529 BÖRJESJÖ Malin 1996 Sundbybergs IK 252,19
3505974 3466273 CARLSSON Agnes 1996 Visborgs OK 623,86
3505939 3302643 CARLSTRÖM Hanna 1996 Svegs IK
3506050 3314127 CLARÉUS Hanna 1997 Östersunds SK
3505975 3313046 DAHL Ida 1996 Östersunds SK 180,87
3505946 3304268 DAHLBERG Hanna 1996 Bredaryds SOK 502,77
3506035 3312907 ENGSTRÖM Johanna 1997 Kalix SK 505,72
3506033 3544905 FORSELL Madeleine 1997 Linköpings SK
3506009 3546066 FRITZ Hanna 1997 Åmåls OK
3506013 3547437 GUSTAFSSON Linn 1997 Filipstads SF
3506041 3302866 HALLQUIST Ingrid 1997 Åsarna IK
3506042 3306164 HALLQUIST Ida 1997 Åsarna IK
3505941 3315082 HENRIKSSON Wendela 1996 Luleå Gjutarens IF 376,79
3506023 3547577 HOPKINS Josefine 1997 Junsele IF
3505923 3321098 HÄGGLUND Linnea 1996 Hägglunds Ski Team SK
3505992 3532918 HÖGLUND Emma 1997 IFK Mora SK
3506014 3556958 JOHANSSON Jessica 1997 Falu IK
3505981 3318953 JONASSON Maria 1996 Östersunds SK 180,99
3506044 3303708 JONSSON Emma 1997 Åsarna IK
3506019 3516903 JÖNSSON Matilda 1997 Sävast Ski Team IF
3505952 3465135 KARLSSON Elin 1996 OK Borgen 384,26
3506002 3547932 KARLSSON Viktoria 1997 Sollefteå Skidor IF
3505959 3303583 KIHLÉN Ida 1996 Malungs IF 257,35
3506036 LARSSON Anna 1997 Ljusne AIK SK
3505907 3305166 LARSSON Jenny 1996 Luleå Gjutarens IF 308,71
3505980 3302676 LINDBERG Emma 1996 Älvdalens IF SK
3505993 3305851 LINDBLAD Amanda 1997 Stockviks SF
3506004 3531753 LINDMAN Filippa 1997 Stockviks SF
3505925 3303054 LINDMARK Astrid 1996 IFK Kiruna 446,39
3506010 3533650 LINDQVIST Frida 1997 Hagfors SF
3506030 3544509 LOCKNER Patricia 1997 Graninge-Alliansen 389,92
3506000 3543378 LUSTH Ilona 1997 Åsarna IK
3505961 3301546 MARTINSSON Moa 1996 Gellivare Skidallians IK 492,51
3505915 3303989 MARTINSSON Cajsa 1996 IFK Grängesberg SK 331,72
3505987 3542784 MIKKO Amanda 1997 IFK Kiruna
3505988 3546728 NIEMI Ottilia 1997 IFK Kiruna 451,65
3501027 3307485 NISKA Niklas 1992 Bodens SK
3505965 3305612 NORD Madelene 1996 IFK Grängesberg SK 476,36
3506043 3550852 NORDLUND Klara 1997 Hybo AIK
3505963 3312139 NUTTI PILFLYKT Karin 1996 Gellivare Skidallians IK 415,25
OJA Regina 1996 I 21 IF
3505998 3306552 OLSSON Moa 1997 Vansbro AIK Skidklubb 206,16
3506026 3311826 PERSSON Olivia 1997 Storumans IK
3506008 3537693 RIBOM Emma 1997 Kalix SK
3505999 3518016 ROSENBERG Signe 1997 Duveds IF
3506028 3556594 RUUS Mathilda 1997 Gillberga SK 243,02
3505956 3320512 RÖNNLUND ELINA 1996 IFK Umeå 164,19
3506032 3542172 SIMONSSON Amanda 1997 Lima IF
3505916 3473097 SOLIN Jenny 1996 Sollefteå Skidor IF 231,46
3505919 3306966 STARK Linnea 1996 Stockviks SF 231,44
3505928 3302510 STENMAN Saga 1996 SK Järven 292,04
3505924 3305497 STRÖM Linda 1996 Hägglunds Ski Team SK 286,93
3505932 3313087 SUTRO Evelina 1996 IFK Mora SK 331,49
3505947 3451960 SVENSSON Klara 1996 Äspereds IF 337,63
3505997 3535572 TAGG Matilda 1997 Njutångers IF SK
3506020 3306099 THALIN Emma 1997 Svegs IK 226,95
3506015 3541836 TORSHAGE Märta 1997 Vårby IK
3505931 3304797 WADMAN Sara 1996 IFK Mora SK 291,43
3505926 3315033 VESTIN Maja 1996 Hägglunds Ski Team SK 507,87
3506037 3535721 WIDÉN Matilda 1997 IFK Grängesberg SK
3505929 3305208 VIDMAN Rebecca 1996 Bolidens SK 594,99
3505954 3479011 ÖHRN Rebecca 1996 Vilhelmina IK 240,73
3505934 3307725 ÖSTLING Sara 1996 Svegs IK 340,07
H 17-18 - 1,6 km
3501457 3543352 AFLODAL Gustav 1997 Sundbybergs IK 296,25
3501368 3440435 AHLSTRÖM Johan 1996 Sävast Ski Team IF 369,15
3501477 3548211 ANDERSSON Elias 1997 Sunderby SK
3501464 3550647 ARNBERG Fredrik 1997 Stockviks SF
3501482 3549581 ARONSSON Arvid 1997 Stockviks SF
3501404 3314184 AXELSSON Olle 1996 Borås SK 272,66
3501382 3315041 BENNERMO Emil 1996 Hybo AIK 438,68
3501449 3542701 BJERNULF Tobias 1997 Sundbybergs IK 360,99
3501523 3555190 BJÖRKMAN Erik 1997 Täfteå IK
3501398 3305356 BUSKQVIST Alfred 1996 IK Stern 223,53
3501353 3474806 DAHL Elias 1996 Offerdals SK 199,24
3501478 3549433 DAHL David 1997 Visborgs OK
3501356 3304631 DANIELSSON Filip 1996 Garphyttans IF 137,04
3501348 3303310 EDMAN Emil 1996 Luleå Gjutarens IF 332,60
3501347 3314135 EDMAN Erik 1996 Luleå Gjutarens IF 437,74
3501362 3304920 ENGDAHL Jonatan 1996 Domnarvets GOIF 260,18
3501524 3314440 ENGMAN Alexander 1997 Gellivare Skidallians IK
3501386 3305216 ENGSTRÖM Jonatan 1996 Borås GIF 273,78
3501462 3550837 ERIKSSON Jonas 1997 Falun Borlänge SK 304,26
3501349 3307246 ERIKSSON Emil 1996 Tierps IF 488,94
3501367 3470333 ERIKSSON Kalle 1996 Sävast Ski Team IF 347,70
3501465 3547494 FINN ERIKSSON Wiktor 1997 Domnarvets GOIF 320,57
3501505 3312634 FORSLUND Johan 1997 Lycksele IF
3501396 3476512 FREDRIKSSON Marcus 1996 Lycksele IF 151,69
3501474 3306578 FRIDESJÖ Jacob 1997 Sävast Ski Team IF
GABRIELSSON Oliver 1996 Biathlon Östersund IF
3501466 3311891 GILLMAN Adam 1997 Garphyttans IF 325,54
3501340 3462298 GRATE Marcus 1996 Täfteå IK 201,74
3501481 3303237 HALLDÉN Filip 1997 Garphyttans IF
3501374 3306693 HALLQUIST Gabriel 1996 Åsarna IK 238,54
3501510 3535705 HAMRIN Andreas 1997 Alnö SK
HAUGAARD Victor 1997 Alnö SK
3501379 3459922 HERBERT Martin 1996 Sundbybergs IK 187,55
3501410 3459203 HÄGESTEN Daniel 1996 Sollefteå Skidor IF 388,99
3501365 3314911 HÖJLIND Gabriel 1996 IFK Mora SK 361,67
3501381 3464617 JANSSON Jakob 1996 Månkarbo IF 174,55
3501442 3551884 JOHANSSON Markus 1997 Zinkgruvans IF
3501515 3546413 JOHANSSON Ludwig 1997 Ulricehamns IF
3501514 3541687 JOHANSSON Gustav 1997 Ulricehamns IF
3501446 3303781 JOHANSSON Alexander 1997 Älvdalens IF SK
3501463 3532348 JOHANSSON Oscar 1997 Linköpings SK
3501461 3543758 KARLSSON Marcus 1997 Kalix SK 476,20
3501403 3314119 LAGERGREN Andreas 1996 Bergeforsens SK 621,81
3501384 3311792 LARSSON Nico 1996 Bengtsfors BOIS 355,69
3501441 3536612 LARSSON David 1997 Hudiksvalls IF
3501501 3313137 LEANDER John 1997 Åsarna IK
3501358 3314663 LENNARTSSON Marcus 1996 Garphyttans IF 161,64
3501452 3542743 LILJEDAHL Hannes 1997 Östersunds SK 302,20
3501402 3477916 LINDBERGET Dennis 1996 Älvdalens IF SK 650,01
3501479 3304805 LINDBERGET Christoffer 1997 Älvdalens IF SK
3501445 3533403 LINDELL Oscar 1997 Stockviks SF
3501486 3543683 LINDGREN Oscar 1997 Hägglunds Ski Team SK
LINDHOLM Oskar 1997 Ljusne AIK SK
3501435 3545365 LINDKVIST Martin 1997 IFK Mora SK
3501409 3314895 LUND-KEMPE Jon 1996 Kramfors-Alliansen 326,11
3501521 3543824 LUNDQVIST Oskar 1997 Sellnäs IF
3501400 3465507 MARSCH Erik 1996 Näsvikens IK 321,07
3501475 3516457 MATTEI André 1997 Sävast Ski Team IF
3501345 3303179 MATTSSON-MYHR Konrad 1996 Funäsdalens IF 202,49
3501450 3313939 MURTO Edvin 1997 Gellivare Skidallians IK
3501390 3316510 MÄKI Alexander 1996 Hudiksvalls IF 294,73
3501472 3517018 NILSSON David 1997 Sävast Ski Team IF
3501443 3541364 NILSSON Johan 1997 Byske SK
3501484 3548021 NORDIN Oscar 1997 Hägglunds Ski Team SK
3501352 3472941 NOVAK Max 1996 Offerdals SK 198,66
3501490 3539756 OLOFSSON Elias 1997 Vårby IK
3501473 3519113 PAKKALA Erik 1997 Sävast Ski Team IF
3501503 3533221 PERSSON Jonathan 1997 Korsnäs IF SK
3501364 3464229 PERSSON Jonas 1996 Trönö IK 398,57
3501444 3555455 PETTERSSON Rasmus 1997 Hägersta GF
3501411 3456266 PETTERSSON Jesper 1996 Strömnäs GIF 382,76
3501476 3519329 ROBERTS Kevin 1997 Sävast Ski Team IF
3501526 3534369 ROOS Anders 1997 Östersunds SK 318,96
3501487 3536646 SAMUELSSON Sebastian 1997 Sollefteå Skidor IF 295,39
3501453 3540820 SCHOGSTER Carl 1997 Täfteå IK
3501343 3307675 SELAHN Jens 1996 Stockviks SF 257,95
3501480 3518347 SJÖBERG Erik 1997 Eksjö SOK
3501485 3320413 SONDELL Lukas 1997 Hägglunds Ski Team SK
3501344 3474764 SPIK August 1996 SK Leksand 253,37
3501388 3440716 STENMAN Niklas 1996 Älvsby IF SK 481,74
3501338 3460250 STRÖMBÄCK Olle 1996 Husums IF SK 355,40
3501512 3543980 STÅHL Joakim 1997 Järbo IF
3501439 3543931 SUNDIN Mattias 1997 Kramfors-Alliansen
3501497 3544244 SÅLDER Anton 1997 Älvdalens IF SK
3501500 3542602 THIGER Alex 1997 Bergeforsens SK
3501346 3471398 THORN Viktor 1996 Ulricehamns IF 134,74
3501436 3516507 THORN Erik 1997 Bengtsfors BOIS
3501359 3541943 THYRÈN Emil 1996 Trönö IK 297,34
3501459 3538121 TJÄRNLUND Nils 1997 Stockviks SF
3501413 3303328 TÄRNING Albin 1996 Falköpings AIK SK 150,30
3501376 3470549 VESTERLUND Mattias 1996 Vännäs SK 223,97
3501369 3474780 WESTIN Oscar 1996 Sävast Ski Team IF 299,39
3501447 3555646 ÅSANDER-GRAHN Jonas 1997 Hudiksvalls IF
3501440 3546298 ÅSLIN Filip 1997 Stockviks SF
3501412 3466992 ÖBERG Niklas 1996 Strömnäs GIF 498,75
3501363 3313038 ÖSTLUND August 1996 Hedesunda IF 294,69
D 19-20 - 1,2 km
3505807 3312402 ANDERSSON Matilda 1994 Häggenås SK 259,24
3505838 3302890 AXELSSON Ulrika 1994 Sya SK 298,32
3505826 3302122 AXELSSON Therese 1994 SK Bore 298,32
3505906 3305281 BJÖRN MIMMI 1995 IFK Umeå 189,53
3505880 3314945 BÅNGMAN Hedda 1995 Offerdals SK 174,36
3505800 3312436 DAHLQVIST Maja 1994 Domnarvets GOIF 107,51
3505828 3303534 DYVIK Anna 1994 Falun Borlänge SK 122,71
3505814 3313400 EDMAN Elin 1994 Luleå Gjutarens IF
3505872 3304011 ERIKSSON Hanna 1995 IFK Mora SK 240,98
3505870 3304904 FORSLIN Erika 1995 Hudiksvalls IF 329,85
3505902 3319084 HAGSTRÖM Frida 1995 Anundsjö IF 298,16
3225017 3314879 HALE Sarah 1995 IFK Mora SK 208,19
3505863 3304730 HANSSON Olivia 1995 Garphyttans IF 229,14
3505834 3305745 HENRIKSSON Sofia 1994 Strömnäs GIF 111,49
3505824 3305984 HÄGESTEN Sara 1994 Sollefteå Skidor IF 345,63
3505825 3305810 JAKOBSSON Märta 1994 Sollefteå Skidor IF 470,69
3505871 3314259 JOHANSSON Angelica 1995 IFK Mora SK 217,21
3505904 3304359 JOHANSSON Adina 1995 IK Hakarpspojkarna
3505801 3314564 JONSSON Ida 1994 Duveds IF 186,36
3505901 3307576 JONSSON Josefin 1995 Delsbo IF 291,37
3505803 3303427 LOCKNER Jackline 1994 Graninge-Alliansen 147,78
3505812 3314366 LUNDKVIST Helena 1994 Kalix SK 218,39
3505869 3303161 MAGNUSSON Anna 1995 Hemmingmarks Skidklubb 283,58
3505858 3303898 MOLANDER-KRISTIANSEN Moa 1995 Domnarvets GOIF 226,34
3505878 3315009 MÅRTENSSON Cecilia 1995 Lycksele IF 282,00
3505864 3304029 NERGÅRD Naima 1995 Gellivare Skidallians IK 386,99
3505873 3305125 NILSSON Josefin 1995 IK Fryken
3505849 3320579 NILSSON Carolina 1994 IK Fryken 440,77
3505855 3304953 NYBERG Evelina 1995 Anundsjö IF
3505808 3312105 NYSTRÖM Julia 1994 Nordingrå SK 262,48
3505883 3304045 OLSSON Sandra 1995 Malungs IF 213,45
3505763 3305653 PERSSON Isabelle 1994 Stockviks SF 149,80
3505854 3303146 RUSTH Emma 1995 Stockviks SF 234,23
3505856 3314028 SEGER Julia 1995 Boo Kanot och Skidklubb 354,87
3505881 3304375 STRÖMBERG Emmalisa 1995 Sollefteå Skidor IF 404,02
3505809 3320967 SUNDLING JONNA 1994 IFK Umeå 73,08
3505877 3303021 SUNDSTRÖM Ida 1995 Luleå Gjutarens IF 328,27
3505882 3305554 WESTIN Vendela 1995 Sollefteå Skidor IF
3505894 3312659 WIDMARK Stina 1995 Tullus SG
3505903 3304433 VIKMAN Hanna 1995 Gellivare Skidallians IK 249,09
3505874 3311750 VINSA Lisa 1995 Jukkasjärvi IF 258,84
3505875 3315488 VIRTALA Julia 1995 Luleå Gjutarens IF 398,09
3505799 3320504 ÖBERG Linnéa 1994 Bergeforsens SK 583,56
3505868 3303112 ÖBERG Hanna 1995 Hemmingmarks Skidklubb 361,42
H 19-20 - 1,6 km
3501264 3305224 ANDERSSON Daniel 1995 IFK Grängesberg SK 288,76
3501221 3313871 ANDREÉ Fredrik 1994 Bengtsfors BOIS 137,85
3501210 3306735 AXELSSON Erik 1994 Strömnäs GIF 201,14
3501177 3312287 BENNERMO Per 1994 Hybo AIK 287,25
3501202 3301561 BERGMAN Johan 1994 Sollefteå Skidor IF 245,68
3501212 3302502 BOMAN Jesper 1994 Strömnäs GIF 325,02
3501421 3475100 BRANDER Magnus 1995 Åmotfors IF 284,84
3501248 3314283 BRUKSÅS NYBJÖRK William 1995 Alnö SK 313,14
3501223 3307527 BURMAN Jens 1994 Åsarna IK 172,18
3501334 3307568 CLAESSON Oscar 1995 IF Hallby SOK 327,89
3090089 3314200 DEYANOV Simeon 1994 Järpens SK 159,91
3501281 3305299 EDSTRÖM Eddie 1995 Stockviks SF 204,65
3501305 3305562 EKLÖF Johannes 1995 IF Hallby SOK 301,67
3501274 3307618 EMILSSON Martin 1995 Offerdals SK 207,21
3501167 3312204 ENGDAHL Petter 1994 Domnarvets GOIF 243,73
3501189 3312311 ENGSTRÖM Jacob 1994 Kalix SK 137,49
3501195 3320314 ERIKSSON Viktor 1994 Malungs IF 203,15
3501170 3313855 ERIKSSON Erik 1994 Gellivare Skidallians IK 201,24
3501191 3320942 FAHLÉN Tom 1994 Landsbro IF SK 189,79
3501269 3314952 FJÄLLBORG Henrik 1995 Jukkasjärvi IF 338,80
3501165 3313574 FORS Simon 1994 Domnarvets GOIF 262,31
3501249 3314101 GRAHN Jonathan 1995 Bergeforsens SK 268,47
3501310 3304383 HAMMARLUND Fredrik 1995 Ockelbo SK 277,76
3501224 3305943 HEDLUND Anton 1994 Falun Borlänge SK 156,75
3501330 3304193 HERMANSSON Pontus 1995 Ulricehamns IF 164,25
3501284 3315090 HOPSTADIUS Felix 1995 Storumans IK 212,64
3501185 3303211 HÖJLIND Jonatan 1994 IFK Mora SK 350,68
3501395 3305083 INGARD Jonas 1995 IK Rex 542,00
3501265 3305026 JOHANSSON Lukas 1995 IK Jarl Rättvik 149,96
3501174 3311933 JOHANSSON Markus 1994 Gillberga SK 185,40
3501182 3306412 JOHANSSON Daniel 1994 Hägglunds Ski Team SK 312,88
3501273 3303203 JOHANSSON Martin 1995 Linköpings SK 284,09
3501192 3314077 JOHANSSON Gustav 1994 Gellivare Skidallians IK 178,47
3501252 3313129 JONSSON Olof 1995 Duveds IF 164,56
3501168 3302585 JONSSON Axel 1994 Duveds IF 310,48
3501232 3306263 KARLSSON Tobias 1995 Kalix SK 146,11
3501311 3316502 KARLSSON Viktor 1994 Storumans IK 310,80
3501171 3313723 LAGER Joel 1994 Garphyttans IF 321,39
3501183 3312816 LAGESON Simon 1994 Åsarna IK 149,01
3501172 3312410 LENNARTSSON Lucas 1994 Garphyttans IF 137,00
3501277 3303047 LINDMARK Viktor 1995 Sollefteå Skidor IF 187,93
3501200 3305422 LUNDHOLM Gustav 1994 Sollefteå Skidor IF 201,29
3501251 3304813 MONTÈN Henrik 1995 Domnarvets GOIF 130,98
3501238 3302163 NELIN Adam 1994 Hestra IF 306,03
3501226 3306289 NILSSON August 1994 Östersunds SK 188,38
3501282 3314986 OLSSON Sebastian 1995 Stockviks SF 223,76
3501215 3302908 OLSSON BAD Olle 1994 Tullus SG 252,30
3501326 3303872 OTTOSSON Henrik 1995 Åsarna IK 146,86
3501314 3315439 PERSSON Markus 1995 Hudiksvalls IF 179,22
3501327 3306362 PERSSON Emil 1995 Östersunds SK 205,68
3501278 3304995 PERSSON Anton 1995 SK Bore 152,54
3501253 3305091 PERSSON Erik 1995 Eksjö SOK 186,17
3501211 3301579 PETTERSSON Jonas 1994 Strömnäs GIF 246,29
3501294 3314309 PONSILUOMA Martin 1995 Tullus SG
3501201 3303963 RANERFORS Viktor 1994 Rembo IK 263,27
3501288 3305570 ROOS Olov 1995 Östersunds SK 177,13
3501176 3311479 RUUS Markus 1994 Gillberga SK 116,17
3501297 3314291 SANDSTRÖM Björn 1995 Täfteå IK 200,52
3501271 3305133 STENSTRÖM Hannes 1995 Järpens SK 302,78
3501179 3487782 STRÖM Jonathan 1994 Hägglunds Ski Team SK 170,84
3180987 3314408 SUNDMAN Edvard 1995 Åsarna IK 169,93
3501257 3304821 SUNDSTRÖM Gustav 1995 Garphyttans IF 206,40
3501204 3303914 SUNESSON Måns 1994 Sellnäs IF 277,61
3501304 3305059 SUOMI-OLSSON Oskar 1995 IFK Mora SK 208,64
3501255 3316478 SVENSSON Oskar 1995 Falun Borlänge SK 94,88
3501228 3311743 SVENSSON Emil 1994 Åsarna IK 184,37
3501272 3303567 SVENSSON Torben 1995 Järpens SK 175,27
3501298 3307584 SVENSSON Andreas 1995 Ulricehamns IF 159,47
3501205 3312535 SÖDERLUND Erik 1994 Malungs IF 134,21
3501276 3305471 SÖDERSTEN Daniel 1995 Orsa SK 284,70
3501373 3307477 THOR Jesper 1995 Åsarna IK 443,20
3501371 3305604 THORELL David 1994 IK Stern
3501158 3311917 THORN Gabriel 1994 Bengtsfors BOIS 126,65
3501389 3305190 THÅLI Theo 1994 Falu IK 229,84
3501254 3305000 TÄRNING Ludwig 1995 Falköpings AIK SK 199,18
3501209 3305679 VEDIN Anders 1994 Stockviks SF 265,49
3501262 3304748 WICKBERG Erik 1995 Hägglunds Ski Team SK 453,36
3501270 3305588 VINSA Emil 1995 Jukkasjärvi IF 273,82
3501280 3305539 VÄNN Mårten 1995 Stockviks SF 305,29
3501208 3306842 ÅSTRÖM Oskar 1994 Stockviks SF 368,13
3501159 3314671 ÅSTRÖM Anton 1994 Bodens SK 187,26
3501188 3311693 ÖBERG Simon 1994 Kalix SK 142,48
3501181 3320363 ÖMAN Erik 1994 Hägglunds Ski Team SK 374,75
SÖNDAG DISTANS KLASSISK
D 17-18 - 5 km/K
3506006 3314374 ANDERSSON Elsa 1997 Domnarvets GOIF
3505982 3440609 ANGELSIÖÖ Julia 1996 Storvreta IK 367,37
3506025 3532330 AROUSELL Felicia 1997 Njutångers IF SK
3506005 3302478 BACKÉN Emma 1997 Svegs IK
3506001 3535465 BENGTSSON Olivia 1997 Gäddede SK
3505996 3533817 BJÄRMARK Daniela 1997 Zinkgruvans IF
3505949 3305075 BJÖRKLUND Sofie 1996 Hällbybrunns IF 213,16
3505944 3304201 BJÖRKLUND Sara 1996 Alnö SK 418,44
3505936 3441136 BJÖRN Matilda 1996 Sundbybergs IK 196,67
3505917 3315447 BJÖRNLINGER Karin 1996 IK Vista 200,73
3505966 3307634 BRYNE Elin 1996 IK Fryken 275,12
3505933 3467529 BÖRJESJÖ Malin 1996 Sundbybergs IK 198,54
3505939 3302643 CARLSTRÖM Hanna 1996 Svegs IK
3506050 3314127 CLARÉUS Hanna 1997 Östersunds SK
3505975 3313046 DAHL Ida 1996 Östersunds SK 144,44
3505946 3304268 DAHLBERG Hanna 1996 Bredaryds SOK 396,18
3506035 3312907 ENGSTRÖM Johanna 1997 Kalix SK 261,47
3506009 3546066 FRITZ Hanna 1997 Åmåls OK
3506013 3547437 GUSTAFSSON Linn 1997 Filipstads SF
3506042 3306164 HALLQUIST Ida 1997 Åsarna IK
3506041 3302866 HALLQUIST Ingrid 1997 Åsarna IK
3505941 3315082 HENRIKSSON Wendela 1996 Luleå Gjutarens IF 268,10
3506023 3547577 HOPKINS Josefine 1997 Junsele IF
3505923 3321098 HÄGGLUND Linnea 1996 Hägglunds Ski Team SK
3505992 3532918 HÖGLUND Emma 1997 IFK Mora SK
3506014 3556958 JOHANSSON Jessica 1997 Falu IK
3505981 3318953 JONASSON Maria 1996 Östersunds SK 148,06
3506044 3303708 JONSSON Emma 1997 Åsarna IK
3506019 3516903 JÖNSSON Matilda 1997 Sävast Ski Team IF 288,61
3505952 3465135 KARLSSON Elin 1996 OK Borgen 326,21
3506002 3547932 KARLSSON Viktoria 1997 Sollefteå Skidor IF
3505959 3303583 KIHLÉN Ida 1996 Malungs IF 190,67
3506036 LARSSON Anna 1997 Ljusne AIK SK
3505907 3305166 LARSSON Jenny 1996 Luleå Gjutarens IF 215,66
3505980 3302676 LINDBERG Emma 1996 Älvdalens IF SK
3505993 3305851 LINDBLAD Amanda 1997 Stockviks SF
3506004 3531753 LINDMAN Filippa 1997 Stockviks SF
3505925 3303054 LINDMARK Astrid 1996 IFK Kiruna 328,81
3506010 3533650 LINDQVIST Frida 1997 Hagfors SF
3506030 3544509 LOCKNER Patricia 1997 Graninge-Alliansen
3506000 3543378 LUSTH Ilona 1997 Åsarna IK
3505961 3301546 MARTINSSON Moa 1996 Gellivare Skidallians IK 379,61
3505915 3303989 MARTINSSON Cajsa 1996 IFK Grängesberg SK 234,33
3505987 3542784 MIKKO Amanda 1997 IFK Kiruna 274,72
3505988 3546728 NIEMI Ottilia 1997 IFK Kiruna 352,18
3505965 3305612 NORD Madelene 1996 IFK Grängesberg SK 319,38
3506043 3550852 NORDLUND Klara 1997 Hybo AIK
3505963 3312139 NUTTI PILFLYKT Karin 1996 Gellivare Skidallians IK 306,33
OJA Regina 1996 I 21 IF
3505998 3306552 OLSSON Moa 1997 Vansbro AIK Skidklubb 172,62
3506026 3311826 PERSSON Olivia 1997 Storumans IK
3506008 3537693 RIBOM Emma 1997 Kalix SK 184,25
3505999 3518016 ROSENBERG Signe 1997 Duveds IF
3506028 3556594 RUUS Mathilda 1997 Gillberga SK 221,21
3505956 3320512 RÖNNLUND ELINA 1996 IFK Umeå 140,80
3506032 3542172 SIMONSSON Amanda 1997 Lima IF
3505916 3473097 SOLIN Jenny 1996 Sollefteå Skidor IF 181,66
3505919 3306966 STARK Linnea 1996 Stockviks SF 159,81
3505928 3302510 STENMAN Saga 1996 SK Järven 222,75
3505924 3305497 STRÖM Linda 1996 Hägglunds Ski Team SK 256,32
3505932 3313087 SUTRO Evelina 1996 IFK Mora SK 234,56
3505947 3451960 SVENSSON Klara 1996 Äspereds IF 255,00
3505997 3535572 TAGG Matilda 1997 Njutångers IF SK
3506020 3306099 THALIN Emma 1997 Svegs IK 299,13
3506015 3541836 TORSHAGE Märta 1997 Vårby IK
3505931 3304797 WADMAN Sara 1996 IFK Mora SK 245,75
3505926 3315033 VESTIN Maja 1996 Hägglunds Ski Team SK 337,41
3506037 3535721 WIDÉN Matilda 1997 IFK Grängesberg SK
3505929 3305208 VIDMAN Rebecca 1996 Bolidens SK 544,77
3505954 3479011 ÖHRN Rebecca 1996 Vilhelmina IK 148,65
3505934 3307725 ÖSTLING Sara 1996 Svegs IK 257,90
H 17-18 - 10 km/K
3501457 3543352 AFLODAL Gustav 1997 Sundbybergs IK 254,80
3501368 3440435 AHLSTRÖM Johan 1996 Sävast Ski Team IF 251,44
3501477 3548211 ANDERSSON Elias 1997 Sunderby SK 282,44
3501464 3550647 ARNBERG Fredrik 1997 Stockviks SF
3501482 3549581 ARONSSON Arvid 1997 Stockviks SF
3501404 3314184 AXELSSON Olle 1996 Borås SK 191,16
3501382 3315041 BENNERMO Emil 1996 Hybo AIK 338,44
3501449 3542701 BJERNULF Tobias 1997 Sundbybergs IK 238,65
3501523 3555190 BJÖRKMAN Erik 1997 Täfteå IK
3501398 3305356 BUSKQVIST Alfred 1996 IK Stern 150,10
3501353 3474806 DAHL Elias 1996 Offerdals SK 140,97
3501478 3549433 DAHL David 1997 Visborgs OK
3501356 3304631 DANIELSSON Filip 1996 Garphyttans IF 82,01
3501348 3303310 EDMAN Emil 1996 Luleå Gjutarens IF 195,60
3501347 3314135 EDMAN Erik 1996 Luleå Gjutarens IF 215,22
3501362 3304920 ENGDAHL Jonatan 1996 Domnarvets GOIF 176,69
3501524 3314440 ENGMAN Alexander 1997 Gellivare Skidallians IK 486,90
3501386 3305216 ENGSTRÖM Jonatan 1996 Borås GIF 167,55
3501462 3550837 ERIKSSON Jonas 1997 Falun Borlänge SK 143,91
3501349 3307246 ERIKSSON Emil 1996 Tierps IF 311,72
3501367 3470333 ERIKSSON Kalle 1996 Sävast Ski Team IF 206,57
3501465 3547494 FINN ERIKSSON Wiktor 1997 Domnarvets GOIF 309,45
3501505 3312634 FORSLUND Johan 1997 Lycksele IF
3501396 3476512 FREDRIKSSON Marcus 1996 Lycksele IF 84,65
3501474 3306578 FRIDESJÖ Jacob 1997 Sävast Ski Team IF
3501466 3311891 GILLMAN Adam 1997 Garphyttans IF 195,70
3501340 3462298 GRATE Marcus 1996 Täfteå IK 145,36
3501481 3303237 HALLDÉN Filip 1997 Garphyttans IF
3501374 3306693 HALLQUIST Gabriel 1996 Åsarna IK 167,56
3501510 3535705 HAMRIN Andreas 1997 Alnö SK
HAUGAARD Victor 1997 Alnö SK
3501379 3459922 HERBERT Martin 1996 Sundbybergs IK 148,45
3501410 3459203 HÄGESTEN Daniel 1996 Sollefteå Skidor IF 316,58
3501365 3314911 HÖJLIND Gabriel 1996 IFK Mora SK 275,95
3501381 3464617 JANSSON Jakob 1996 Månkarbo IF 157,69
3501442 3551884 JOHANSSON Markus 1997 Zinkgruvans IF 303,54
3501515 3546413 JOHANSSON Ludwig 1997 Ulricehamns IF
3501514 3541687 JOHANSSON Gustav 1997 Ulricehamns IF
3501463 3532348 JOHANSSON Oscar 1997 Linköpings SK 244,97
3501446 3303781 JOHANSSON Alexander 1997 Älvdalens IF SK
3501461 3543758 KARLSSON Marcus 1997 Kalix SK 275,52
3501403 3314119 LAGERGREN Andreas 1996 Bergeforsens SK 470,84
3501384 3311792 LARSSON Nico 1996 Bengtsfors BOIS 301,29
3501441 3536612 LARSSON David 1997 Hudiksvalls IF
3501501 3313137 LEANDER John 1997 Åsarna IK
3501358 3314663 LENNARTSSON Marcus 1996 Garphyttans IF 148,36
3501452 3542743 LILJEDAHL Hannes 1997 Östersunds SK 222,13
3501402 3477916 LINDBERGET Dennis 1996 Älvdalens IF SK 468,97
3501479 3304805 LINDBERGET Christoffer 1997 Älvdalens IF SK
3501445 3533403 LINDELL Oscar 1997 Stockviks SF
3501486 3543683 LINDGREN Oscar 1997 Hägglunds Ski Team SK
LINDHOLM Oskar 1997 Ljusne AIK SK
3501435 3545365 LINDKVIST Martin 1997 IFK Mora SK
3501409 3314895 LUND-KEMPE Jon 1996 Kramfors-Alliansen 184,49
3501521 3543824 LUNDQVIST Oskar 1997 Sellnäs IF
3501400 3465507 MARSCH Erik 1996 Näsvikens IK 163,39
3501475 3516457 MATTEI André 1997 Sävast Ski Team IF
3501345 3303179 MATTSSON-MYHR Konrad 1996 Funäsdalens IF 145,22
3501450 3313939 MURTO Edvin 1997 Gellivare Skidallians IK 346,36
3501390 3316510 MÄKI Alexander 1996 Hudiksvalls IF 284,13
3501472 3517018 NILSSON David 1997 Sävast Ski Team IF
3501443 3541364 NILSSON Johan 1997 Byske SK
3501484 3548021 NORDIN Oscar 1997 Hägglunds Ski Team SK
3501352 3472941 NOVAK Max 1996 Offerdals SK 136,79
3501490 3539756 OLOFSSON Elias 1997 Vårby IK
3501473 3519113 PAKKALA Erik 1997 Sävast Ski Team IF
3501503 3533221 PERSSON Jonathan 1997 Korsnäs IF SK
3501364 3464229 PERSSON Jonas 1996 Trönö IK 313,08
3501444 3555455 PETTERSSON Rasmus 1997 Hägersta GF
3501411 3456266 PETTERSSON Jesper 1996 Strömnäs GIF 206,77
3501476 3519329 ROBERTS Kevin 1997 Sävast Ski Team IF
3501526 3534369 ROOS Anders 1997 Östersunds SK
3501487 3536646 SAMUELSSON Sebastian 1997 Sollefteå Skidor IF 161,99
3501453 3540820 SCHOGSTER Carl 1997 Täfteå IK
3501343 3307675 SELAHN Jens 1996 Stockviks SF 144,98
3501480 3518347 SJÖBERG Erik 1997 Eksjö SOK
3501485 3320413 SONDELL Lukas 1997 Hägglunds Ski Team SK
3501344 3474764 SPIK August 1996 SK Leksand 178,68
3501388 3440716 STENMAN Niklas 1996 Älvsby IF SK 418,18
3501338 3460250 STRÖMBÄCK Olle 1996 Husums IF SK 250,07
3501512 3543980 STÅHL Joakim 1997 Järbo IF
3501439 3543931 SUNDIN Mattias 1997 Kramfors-Alliansen
3501497 3544244 SÅLDER Anton 1997 Älvdalens IF SK
3501500 3542602 THIGER Alex 1997 Bergeforsens SK
3501346 3471398 THORN Viktor 1996 Ulricehamns IF 81,94
3501436 3516507 THORN Erik 1997 Bengtsfors BOIS
3501359 3541943 THYRÈN Emil 1996 Trönö IK 165,56
3501459 3538121 TJÄRNLUND Nils 1997 Stockviks SF
3501413 3303328 TÄRNING Albin 1996 Falköpings AIK SK 181,25
3501376 3470549 VESTERLUND Mattias 1996 Vännäs SK 144,53
3501369 3474780 WESTIN Oscar 1996 Sävast Ski Team IF 276,95
3501447 3555646 ÅSANDER-GRAHN Jonas 1997 Hudiksvalls IF
3501440 3546298 ÅSLIN Filip 1997 Stockviks SF
3501412 3466992 ÖBERG Niklas 1996 Strömnäs GIF 428,70
3501363 3313038 ÖSTLUND August 1996 Hedesunda IF 274,97
D 19-20 - 5 km/K
3505807 3312402 ANDERSSON Matilda 1994 Häggenås SK 233,38
3505838 3302890 AXELSSON Ulrika 1994 Sya SK 263,61
3505826 3302122 AXELSSON Therese 1994 SK Bore 302,20
3505906 3305281 BJÖRN MIMMI 1995 IFK Umeå 176,93
3505880 3314945 BÅNGMAN Hedda 1995 Offerdals SK 87,02
3505800 3312436 DAHLQVIST Maja 1994 Domnarvets GOIF 118,59
3505828 3303534 DYVIK Anna 1994 Falun Borlänge SK 95,62
3505814 3313400 EDMAN Elin 1994 Luleå Gjutarens IF 312,13
3505872 3304011 ERIKSSON Hanna 1995 IFK Mora SK 170,34
3505870 3304904 FORSLIN Erika 1995 Hudiksvalls IF 219,28
3505902 3319084 HAGSTRÖM Frida 1995 Anundsjö IF 204,40
3225017 3314879 HALE Sarah 1995 IFK Mora SK 193,03
3505863 3304730 HANSSON Olivia 1995 Garphyttans IF 182,85
3505830 3306172 HEDMAN Frida 1994 Klimpfjälls IIF
3505834 3305745 HENRIKSSON Sofia 1994 Strömnäs GIF 63,22
3505824 3305984 HÄGESTEN Sara 1994 Sollefteå Skidor IF 256,81
3505825 3305810 JAKOBSSON Märta 1994 Sollefteå Skidor IF 602,06
3505871 3314259 JOHANSSON Angelica 1995 IFK Mora SK 211,51
3505904 3304359 JOHANSSON Adina 1995 IK Hakarpspojkarna
3505801 3314564 JONSSON Ida 1994 Duveds IF 213,58
3505901 3307576 JONSSON Josefin 1995 Delsbo IF 222,51
3505803 3303427 LOCKNER Jackline 1994 Graninge-Alliansen 143,49
3505812 3314366 LUNDKVIST Helena 1994 Kalix SK 137,26
3505869 3303161 MAGNUSSON Anna 1995 Hemmingmarks Skidklubb 245,69
3505858 3303898 MOLANDER-KRISTIANSEN Moa 1995 Domnarvets GOIF 138,33
3505862 3304839 MYHR Sofia 1995 Funäsdalens IF 237,77
3505878 3315009 MÅRTENSSON Cecilia 1995 Lycksele IF 237,47
3505864 3304029 NERGÅRD Naima 1995 Gellivare Skidallians IK 276,13
3505873 3305125 NILSSON Josefin 1995 IK Fryken
3505849 3320579 NILSSON Carolina 1994 IK Fryken 382,56
3505855 3304953 NYBERG Evelina 1995 Anundsjö IF 369,80
3505808 3312105 NYSTRÖM Julia 1994 Nordingrå SK 188,96
3505883 3304045 OLSSON Sandra 1995 Malungs IF 178,68
3505763 3305653 PERSSON Isabelle 1994 Stockviks SF 126,29
3505854 3303146 RUSTH Emma 1995 Stockviks SF 176,20
3505856 3314028 SEGER Julia 1995 Boo Kanot och Skidklubb 290,83
3505881 3304375 STRÖMBERG Emmalisa 1995 Sollefteå Skidor IF 311,76
3505809 3320967 SUNDLING JONNA 1994 IFK Umeå 58,18
3505877 3303021 SUNDSTRÖM Ida 1995 Luleå Gjutarens IF 200,21
3505882 3305554 WESTIN Vendela 1995 Sollefteå Skidor IF
3505894 3312659 WIDMARK Stina 1995 Tullus SG 500,62
3505903 3304433 VIKMAN Hanna 1995 Gellivare Skidallians IK 167,57
3505874 3311750 VINSA Lisa 1995 Jukkasjärvi IF 176,03
3505875 3315488 VIRTALA Julia 1995 Luleå Gjutarens IF 230,82
3505799 3320504 ÖBERG Linnéa 1994 Bergeforsens SK
3505868 3303112 ÖBERG Hanna 1995 Hemmingmarks Skidklubb 252,50
H 19-20 - 10 km/K
3501264 3305224 ANDERSSON Daniel 1995 IFK Grängesberg SK 235,00
3501221 3313871 ANDREÉ Fredrik 1994 Bengtsfors BOIS 127,66
3501210 3306735 AXELSSON Erik 1994 Strömnäs GIF 139,09
3501177 3312287 BENNERMO Per 1994 Hybo AIK 254,33
3501202 3301561 BERGMAN Johan 1994 Sollefteå Skidor IF 215,68
3501212 3302502 BOMAN Jesper 1994 Strömnäs GIF 260,61
3501421 3475100 BRANDER Magnus 1995 Åmotfors IF 283,13
3501248 3314283 BRUKSÅS NYBJÖRK William 1995 Alnö SK 232,58
3501223 3307527 BURMAN Jens 1994 Åsarna IK 71,06
3501334 3307568 CLAESSON Oscar 1995 IF Hallby SOK 170,62
3501281 3305299 EDSTRÖM Eddie 1995 Stockviks SF 149,36
3501305 3305562 EKLÖF Johannes 1995 IF Hallby SOK 138,27
3501274 3307618 EMILSSON Martin 1995 Offerdals SK 138,36
3501167 3312204 ENGDAHL Petter 1994 Domnarvets GOIF 118,63
3501189 3312311 ENGSTRÖM Jacob 1994 Kalix SK 99,73
3501195 3320314 ERIKSSON Viktor 1994 Malungs IF 120,29
3501170 3313855 ERIKSSON Erik 1994 Gellivare Skidallians IK 164,65
3501191 3320942 FAHLÉN Tom 1994 Landsbro IF SK 139,70
3501269 3314952 FJÄLLBORG Henrik 1995 Jukkasjärvi IF 166,56
3501165 3313574 FORS Simon 1994 Domnarvets GOIF 199,90
3501249 3314101 GRAHN Jonathan 1995 Bergeforsens SK 143,72
3501310 3304383 HAMMARLUND Fredrik 1995 Ockelbo SK 195,42
3501224 3305943 HEDLUND Anton 1994 Falun Borlänge SK 99,37
3501330 3304193 HERMANSSON Pontus 1995 Ulricehamns IF 122,53
3501284 3315090 HOPSTADIUS Felix 1995 Storumans IK 186,05
3501185 3303211 HÖJLIND Jonatan 1994 IFK Mora SK 270,91
3501395 3305083 INGARD Jonas 1995 IK Rex 526,34
3501192 3314077 JOHANSSON Gustav 1994 Gellivare Skidallians IK 127,76
3501174 3311933 JOHANSSON Markus 1994 Gillberga SK 215,71
3501182 3306412 JOHANSSON Daniel 1994 Hägglunds Ski Team SK 187,15
3501273 3303203 JOHANSSON Martin 1995 Linköpings SK 189,26
3501350 3305505 JONSSON Mattias 1994 I 21 IF
3501252 3313129 JONSSON Olof 1995 Duveds IF 115,85
3501168 3302585 JONSSON Axel 1994 Duveds IF 190,62
3501232 3306263 KARLSSON Tobias 1995 Kalix SK 147,65
3501311 3316502 KARLSSON Viktor 1994 Storumans IK 233,84
3501171 3313723 LAGER Joel 1994 Garphyttans IF 275,74
3501183 3312816 LAGESON Simon 1994 Åsarna IK 71,46
3501172 3312410 LENNARTSSON Lucas 1994 Garphyttans IF 98,12
3501277 3303047 LINDMARK Viktor 1995 Sollefteå Skidor IF 164,75
3501200 3305422 LUNDHOLM Gustav 1994 Sollefteå Skidor IF 125,16
3501251 3304813 MONTÈN Henrik 1995 Domnarvets GOIF 138,01
3501238 3302163 NELIN Adam 1994 Hestra IF 244,88
3501226 3306289 NILSSON August 1994 Östersunds SK 162,75
3501282 3314986 OLSSON Sebastian 1995 Stockviks SF 158,58
3501326 3303872 OTTOSSON Henrik 1995 Åsarna IK 104,25
3501314 3315439 PERSSON Markus 1995 Hudiksvalls IF 152,20
3501253 3305091 PERSSON Erik 1995 Eksjö SOK 128,30
3501327 3306362 PERSSON Emil 1995 Östersunds SK 152,87
3501278 3304995 PERSSON Anton 1995 SK Bore 169,56
3501211 3301579 PETTERSSON Jonas 1994 Strömnäs GIF 149,64
3501201 3303963 RANERFORS Viktor 1994 Rembo IK 212,91
3501288 3305570 ROOS Olov 1995 Östersunds SK 114,64
3501176 3311479 RUUS Markus 1994 Gillberga SK 63,79
3501297 3314291 SANDSTRÖM Björn 1995 Täfteå IK 86,92
3501271 3305133 STENSTRÖM Hannes 1995 Järpens SK 278,01
3501179 3487782 STRÖM Jonathan 1994 Hägglunds Ski Team SK 232,36
3180987 3314408 SUNDMAN Edvard 1995 Åsarna IK 81,92
3501257 3304821 SUNDSTRÖM Gustav 1995 Garphyttans IF 210,13
3501204 3303914 SUNESSON Måns 1994 Sellnäs IF 280,00
3501304 3305059 SUOMI-OLSSON Oskar 1995 IFK Mora SK 146,10
3501255 3316478 SVENSSON Oskar 1995 Falun Borlänge SK 75,00
3501228 3311743 SVENSSON Emil 1994 Åsarna IK 101,39
3501272 3303567 SVENSSON Torben 1995 Järpens SK 125,26
3501298 3307584 SVENSSON Andreas 1995 Ulricehamns IF 161,10
3501205 3312535 SÖDERLUND Erik 1994 Malungs IF 106,72
3501276 3305471 SÖDERSTEN Daniel 1995 Orsa SK 214,85
3501373 3307477 THOR Jesper 1995 Åsarna IK 261,72
3501371 3305604 THORELL David 1994 IK Stern 354,09
3501158 3311917 THORN Gabriel 1994 Bengtsfors BOIS 78,21
3501389 3305190 THÅLI Theo 1994 Falu IK 193,56
3501254 3305000 TÄRNING Ludwig 1995 Falköpings AIK SK 234,95
3501209 3305679 VEDIN Anders 1994 Stockviks SF
3501262 3304748 WICKBERG Erik 1995 Hägglunds Ski Team SK 477,13
3501270 3305588 VINSA Emil 1995 Jukkasjärvi IF 143,77
3501280 3305539 VÄNN Mårten 1995 Stockviks SF 223,01
3501207 3306800 ÅSLIN Simon 1994 Stockviks SF 116,39
3501208 3306842 ÅSTRÖM Oskar 1994 Stockviks SF 276,17
3501159 3314671 ÅSTRÖM Anton 1994 Bodens SK 146,56
3501188 3311693 ÖBERG Simon 1994 Kalix SK 108,43
3501181 3320363 ÖMAN Erik 1994 Hägglunds Ski Team SK 223,91
Och här är juniorlandslaget 2024/2025
Svenska Skidförbundet längd presenterar tio lovande juniorer som är uttagna till Team Svenska Spel Juniorlandslaget 2024/2025. Med utbildning och utveckling i fokus påbörjas nu arbetet mot kommande vinter.
A-landslaget och Team BAUHAUS 2024/2025
Med ytterligare en rekordsäsong i bagaget är Svenska Skidförbundet längd nu redo att presentera landslagstrupperna inför 2024/2025. Totalt är 15 damer och 15 herrar uttagna och en del av A-landslaget och Team BAUHAUS, som nu påbörjar arbetet mot kommande vinter.
Ny metod förbättrar glidet för längdskidor
Och i Luleå utvecklas glidet med AI-baserad metod:
Forskare vid Luleå tekniska universitet har utvecklat en unik AI-baserad metod för att optimera glidet på längdskidor för olika förhållanden. Med hjälp av forskarnas metod kan elitåkarnas skidval, slipning och därmed kontaktzonen och trycket mot snön i skidspåret anpassas efter snö- och väderförhållanden redan innan skidorna testas inför loppet – något som ger förutsättningar för riktigt bra glid.
Matintalos hemlis gav succé i Falun
Finskt företag utvecklar revolutionerande skidor:
Johanna Matintalo gjorde sitt livs lopp i blöta förhållanden under världscupen i Falun den 16 mars. Hon var nära att vinna och blev bara slagen av landslagskollegan Kerttu Niskanen.
Bakom framgången låg enligt Matintalo en detalj som så här långt varit topp hemlig.
Skidskyttarnas A-landslag säsongen 2024/2025
En ny säsong står för dörren och det är dags att presentera årets A-landslag tillsammans med en ny satsning som går under namnet Elitidrottsmiljö Östersund.
Johanna Hagström vann i blågul trippel
Svenskorna dominerade i Bysprinten:
Dom svenska damerna dominerade totalt i lördagens Bysprinten i Mosjøen mitt i Norge. En sen tävling som har skapat mycket liv i staden och som också direktsändes på norska TV2.
Johanna Hagström vann finalen i ett starkt fält där fyra svenskor åkte in bland dom fem bästa.
Syskonen Andersson vann Trilleturen
Några håller igång säsongen så länge det går.
Under lördagen vann syskonen Ebba och Fredrik Andersson den 26,4 km långa Trilleturen i Trillevallen.
I herrklassen blev det dubbelseger till Piteå Elit före segraren i Vasaloppet.
”Supervallaren” Perry sparkas från landslaget
Det svenska längdlandslaget har haft problem med skidorna vid flera världscuptävlingar i vinter. Senast i finalen i Falun var det helt klart att man missat med vallningen.
Överraskande sparkas nu ”supervallaren” Perry Olsson, veteranen på 68 år som hämtades från det norska landslaget.
Väntade landslagsgrupper i Norge
Efter att det redan har skrivits om Johannes Høsflot Klæbo och Kristine Stavaas Skistads återkomst till landslagen i Norge så var det inga stora överraskningar när det norska skidförbundet presenterade sina landslagsgrupper inför nästa säsong under onsdagen.
Men ut åker två trotjänare på herrsidan.
Stina Nilsson satsar på Ski Classics
Byter sport igen, lämnar skidskyttet:
Stina Nilsson fortsätter att överraska. Nu meddelar den tidigare OS- och VM-segrarinnan på längdskidor att hon ger upp sin skidskytte-karriär och satsar på långloppen i Ski Classics.
Hon är redan upplockad av topplaget Team Ragde Charge som i året säsong tog tredubbelt i herrklassen.
Här är segrarna i vinterns Ski Classics
Norge tog över båda dom gula tröjorna i Ski Classics den här vintern. Medan Ida Dahl, Team Engcon och Emil Persson, Lager 157 var förra säsongens dominanter med svenskt pass gick årets segrar till Emilie Fleten, Team Ramudden och Johan Hoel, Team Ragde Charge.
Så här gick det i dom lika tävlingarna i vinterns långloppscup.
Ebba parkerade Frida i Fjälltopploppet
Det var aldrig någon tvekan i tungviktsduellen i Fjälltopploppet i Bruksvallarna. Ebba Andersson parkerade Frida Karlsson och alla andra och vann med tre och en halv minut.
Dessutom vann pojkvännen Gustaf Berglund herrklassen före klubbkompisen i IFK Mora Axel Jutterström.
Anna Svendsen avslutar sin karriär
Den norska landslagsåkaren Anna Svendsen, 34 avslutar sin karriär.
– Ett nytt kapitel i livet står för tur, skriver åkaren från Tromsö i norra Norge som nu börjar jobba som sjuksköterska.
Kristine Stavaas Skistad vänder om landslaget
Kristine Stavaas Skistad vänder och chockar skid-Norge med att gå in i landslaget. Det är bara ett par dagar sedan alla medier meddelade att sprintstjärnan fortsätter utanför landslaget.
Orsaken till att hon plötsligt ändrar sig är att hon får fortsätta köra sitt eget träningsupplägg med den personlige tränare Lage Sofienlund i klubben Konnerud IL utanför Drammen.
Märta och Eric vann Ford Smart Energy Cup
Märta Rosenberg, Trillevallen och Eric Rosjö, Mora heter vinterns segrare i Ford Smart Energy Cup.
Efter hela 15 tävlingar står dom båda längst uppe på listorna och kan ta med sig segerpriset.
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.