Mobile Version
Desktop Version
VIKTOR BRÄNNMARK, Piteå Elit vann Nyårsknallen 2018 i Boden efter en tuff spurtuppgörelse. Han åkte tidigare för Bodens SK. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/KEK-stock
VIKTOR BRÄNNMARK, Piteå Elit vann Nyårsknallen 2018 i Boden efter en tuff spurtuppgörelse. Han åkte tidigare för Bodens SK. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/KEK-stock

Viktor Brännmark spurtvann i Boden

Viktor Brännmark, Piteå Elit spurtvann masstartstävlingen Nyårsknallen 2018 i Boden under torsdagen. Det var Sävast Ski Team som arrangerade tävlingen i fristil.
Junioren Maja Majbäck, Jukkasjärvi slog alla seniordamerna över 9 kilometer, men var sekunden efter Ebba Larsson, Gällivare i den yngre juniorklassen.

 

Herrarna körde 3x3 kilometer och det tog bara 18,39 minuter att avverka sträckan. Jens Andersson, Kalix och Martin Bergström, Strömnäs följde Viktor Brännmark till avgörandet, men där var Viktor starkast och kunde precis ta hem segern.
I den äldre juniorklassen vann Simon Stenberg, Kalix med 6 sekunder före Anton Murto från Gällivare. Simons tid var drygt 50 sekunder sämre än Viktor Brännmarks. Bara 8 sekunder sämre än Simon var Filip Öberg, Kalix som hade god margin till tvåan i H17-18.
Maja Majbäck vann D19-20 överlägset på 21,33 minuter, något som var 40 sekunder snabbare än Jenny Larsson, Gällivare som spurtslog klubbkompisen Matilda Jönsson i damernas seniorklass. Damerna åkte också 9 kilometer.
Snabbaste dam var dock Ebba Larsson, Gällivare som med en sekund slog Maja Majbäck och tog hem D17-18-klassen före Olivia Alm, Strömnäs som fick se sig slagen med 40 sekunder.

RESULTAT      
     
1 FALK Thelma Luleå Gjutarens IF 00:06:23 00:00:00
2 JOHANSSON Sally Jukkasjärvi IF 00:06:34 00:00:11
3 AIDANPÄÄ Adina Sunderby SK 00:06:58 00:00:34
4 ANDEFORS Ella Sunderby SK 00:07:09 00:00:46
5 ANDERSSON Julia Kalix SK 00:07:38 00:01:14
6 DRUGGE Rebecka Ersnäs IF 00:07:57 00:01:34
7 GRUNDSTRÖM Lisa Täfteå IK 00:09:18 00:02:55
8 ÖHMAN Tuva-Li Brändöns IF 00:09:41 00:03:17
9 SUNDQVIST Tilda Luleå Gjutarens IF 00:09:46 00:03:22
10 GUNNARI Vilma Sävast Ski Team IF 00:10:06 00:03:42
11 NORBERG Isabell Luleå Gjutarens IF 00:10:28 00:04:04
12 MÄKI Felicia Luleå Gjutarens IF 00:11:50 00:05:27
13 ERIKEHN Sally Bodens SK 00:12:19 00:05:55
14 MALMSTRÖM ISAKSSON Wilma Luleå Gjutarens IF 00:32:06 00:25:42
         
     
1 KRONHOLM Ivar Luleå Gjutarens IF 00:05:44 00:00:00
2 KOIVISTO Lukas FIN 00:06:16 00:00:31
3 ÅBERG Elias Luleå Gjutarens IF 00:06:27 00:00:43
4 SAMMELI Felix Sävast Ski Team IF 00:06:43 00:00:58
5 BREISTRAND Ole Luleå Gjutarens IF 00:06:57 00:01:12
6 OLSSON Arvid Kalix SK 00:07:39 00:01:55
7 PERSSON Vincent Kalix SK 00:08:00 00:02:15
8 NYSTRÖM Edvin Brändöns IF 00:08:04 00:02:19
9 WELIN Nils Ersnäs IF 00:08:12 00:02:28
10 KEMPE Malte Luleå Gjutarens IF 00:08:14 00:02:30
11 SWÄRDH Sven Bodens SK 00:09:06 00:03:22
12 NILSSON Axel Luleå Gjutarens IF 00:10:38 00:04:54
13 HEDBERG Tiam Luleå Gjutarens IF 00:13:24 00:07:40
14 MALMSTRÖM ISAKSSON Victor Luleå Gjutarens IF 00:13:43 00:07:58
         
     
1 VILHELMSSON Stella Lidköpings VSK 00:05:43 00:00:00
2 NISÉN Malva Svegs IK 00:05:51 00:00:08
3 STRIDSMAN Maja Luleå Gjutarens IF 00:05:54 00:00:11
4 HANSSON Milly Malmbergets AIF 00:05:55 00:00:12
5 RAMSTRÖM Hilda Luleå Gjutarens IF 00:06:20 00:00:36
6 ÅSTRÖM Ella Täfteå IK 00:06:34 00:00:51
7 BERGLUND Thea Bodens SK 00:06:38 00:00:55
8 PERSSON Linnèa Kalix SK 00:06:48 00:01:05
9 DRUGGE Ebba Ersnäs IF 00:06:51 00:01:08
10 WIKSTRÖM Moa Sävast Ski Team IF 00:06:55 00:01:12
11 PERSSON Saga Kalix SK 00:07:43 00:02:00
         
     
1 MALM Theo Vreta Skid o MK 00:05:04 00:00:00
2 ERIKSSON Ruben Luleå Gjutarens IF 00:05:10 00:00:06
3 ENGSTRÖM Axel Luleå Gjutarens IF 00:05:52 00:00:48
4 DANIELSSON Alexander Sävast Ski Team IF 00:06:56 00:01:52
5 OKSANEN Kimi Luleå Gjutarens IF 00:07:05 00:02:01
6 MALMSTRÖM Ville Strömnäs GIF 00:07:16 00:02:12
7 BOSTRÖM Olle Strömnäs GIF 00:07:18 00:02:13
8 ANDERSSON Emil Kalix SK 00:10:03 00:04:58
         
     
1 TURESSON Minna Luleå Gjutarens IF 00:10:08 00:00:00
2 ERIKSSON Mathea Sunderby SK 00:10:20 00:00:11
3 AGERFALK Juvina Sävast Ski Team IF 00:11:32 00:01:23
4 JOHANSSON Selma Strömnäs GIF 00:11:37 00:01:28
5 JONSSON Olivia Sävast Ski Team IF 00:12:07 00:01:58
6 TÖRNGREN Ester Sävast Ski Team IF 00:12:18 00:02:09
7 MALM Katja Skellefteå SK 00:12:21 00:02:12
8 FURMARK Vanja SK Gränsen 00:12:28 00:02:19
9 HEDSTRÖM Ella Luleå Gjutarens IF 00:12:48 00:02:39
10 AIDANPÄÄ Delia Sunderby SK 00:12:58 00:02:49
11 LINDH Elin Sävast Ski Team IF 00:13:09 00:03:00
12 LINGMAN Saga Sunderby SK 00:13:45 00:03:36
         
     
1 NILSSON Edvin Sävast Ski Team IF 00:11:56 00:00:00
2 KETTUNEN David Vilhelmina IK 00:12:53 00:00:56
3 OLSSON Einar Kalix SK 00:13:43 00:01:46
4 WELIN Leo Ersnäs IF 00:14:13 00:02:17
         
     
1 ÅSTRÖM Ida Täfteå IK 00:09:47 00:00:00
2 LIND Mirakel Jukkasjärvi IF 00:10:20 00:00:33
3 SÄFSTRÖM-NIEMI Agnes Kalix SK 00:10:32 00:00:45
4 GEZELIUS Elin IFK Mora SK 00:10:34 00:00:46
5 JOHANSSON Klara Jukkasjärvi IF 00:11:21 00:01:33
6 JOHANSSON Emmy Gällivare SK 00:11:26 00:01:39
7 KLISICS Felicia Luleå Gjutarens IF 00:11:29 00:01:41
8 JOHNSELIUS Isabelle Kalix SK 00:11:48 00:02:00
9 MARKSTRÖM Sofia Luleå Gjutarens IF 00:12:02 00:02:15
10 WEST Linnea Luleå Gjutarens IF 00:13:49 00:04:01
         
     
1 KRONHOLM Tor Luleå Gjutarens IF 00:09:12 00:00:00
2 JAKOBSSON Jesper Gällivare SK 00:09:48 00:00:36
3 GUSTAFSSON Samuel Luleå Gjutarens IF 00:10:06 00:00:54
4 NORMANN Rasmus Strömnäs GIF 00:10:35 00:01:23
5 NORMANN Viggo Strömnäs GIF 00:10:41 00:01:29
6 NORDMARK Walter Täfteå IK 00:11:14 00:02:02
7 SNELL Emil Luleå Gjutarens IF 00:11:27 00:02:15
8 WÄRNE Alexander Bodens SK 00:11:38 00:02:26
9 BOSTRÖM Nils Strömnäs GIF 00:12:22 00:03:10
10 LINDMARK Kevin Bodens SK 00:12:36 00:03:24
11 HADEBRANT Theo SK Gränsen 00:13:13 00:04:01
         
     
1 SCHULZ Hedda Sunderby SK 00:13:41 00:00:00
2 WESTIN Felicia Sävast Ski Team IF 00:13:42 00:00:00
3 ISAKSSON Lovisa Luleå Gjutarens IF 00:13:43 00:00:01
3 LARSSON Ella Luleå Gjutarens IF 00:13:43 00:00:02
5 HEDLUND Alma Luleå Gjutarens IF 00:13:44 00:00:02
5 ANTONSEN Emma Sävast Ski Team IF 00:13:44 00:00:02
5 LANTTO Lina Gällivare SK 00:13:44 00:00:03
8 ÅBERG Isabell Luleå Gjutarens IF 00:13:45 00:00:04
9 GUSTAFSSON Helga Ersnäs IF 00:14:01 00:00:19
10 SÖDERBERG Diana Kalix SK 00:14:15 00:00:33
11 NORDHOLME Elina Strömnäs GIF 00:15:07 00:01:26
12 ENGSTRÖM Alva Luleå Gjutarens IF 00:15:43 00:02:02
13 HASSELSTRÖM Emma Sunderby SK 00:15:47 00:02:05
         
     
1 BLOMQVIST Jim Luleå Gjutarens IF 00:11:52 00:00:00
2 LUNDBERG Tim Luleå Gjutarens IF 00:11:55 00:00:03
3 BERGLUND Albin Hemmingsmarks Skidklubb 00:13:43 00:01:50
4 RAAPPANA Akseli Sävast Ski Team IF 00:13:47 00:01:54
5 FYRÉN INGA Linus OK Sarven 00:13:49 00:01:56
6 BERGLUND Emil Hemmingsmarks Skidklubb 00:14:15 00:02:22
7 ROBERTS William Sävast Ski Team IF 00:14:30 00:02:37
8 WOLLBRAND Albin Luleå Gjutarens IF 00:15:35 00:03:43
9 KETTUNEN Isak Vilhelmina IK 00:15:36 00:03:43
10 JOHANSSON Nils Sävast Ski Team IF 00:15:56 00:04:04
         
     
1 TURESSON Ella Luleå Gjutarens IF 00:12:15 00:00:00
2 CRÜSELL Evelina Skellefteå SK 00:12:23 00:00:08
3 ISAKSSON Alva Sävast Ski Team IF 00:12:25 00:00:10
4 GRANLJUNG Klara Kalix SK 00:13:34 00:01:19
5 JOHANSSON Ella Sävast Ski Team IF 00:14:03 00:01:48
6 DANIELSSON Klara Sävast Ski Team IF 00:14:55 00:02:40
7 HEDLUND Linda Sävast Ski Team IF 00:15:23 00:03:08
8 VIKSTRÖM Mira Sävast Ski Team IF 00:15:41 00:03:26
         
     
1 SÄFSTRÖM-NIEMI Oscar Kalix SK 00:10:52 00:00:00
2 NORDMARK Edwin Täfteå IK 00:10:55 00:00:03
3 KOIUVISTO Mikael FIN 00:10:56 00:00:03
4 ERIKSSON Valter Luleå Gjutarens IF 00:11:07 00:00:14
5 ANDERSSON LIND Isak IFK Umeå 00:11:24 00:00:31
6 NILSSON Joel IFK Umeå 00:12:00 00:01:08
7 LUNDHOLM Martin Luleå Gjutarens IF 00:12:14 00:01:21
8 ANTONSEN Linus Sävast Ski Team IF 00:12:30 00:01:37
9 ÖKVIST Anton Ersnäs IF 00:12:44 00:01:51
10 HEDSTRÖM Anton Luleå Gjutarens IF 00:13:08 00:02:15
11 GRUNDSTRÖM Linus Täfteå IK 00:13:30 00:02:37
12 WELIN Arvid Ersnäs IF 00:13:42 00:02:49
13 RÖNNQVIST Johan Kalix SK 00:15:28 00:04:35
         
     
1 ERIKSSON Lisa Strömnäs GIF 00:15:12 00:00:00
2 PATOMELLA Therese Jukkasjärvi IF 00:15:31 00:00:18
3 LARSSON Elsa Sävast Ski Team IF 00:16:58 00:01:45
4 JOHNSELIUS Rebecca Kalix SK 00:18:38 00:03:25
5 JOHANSSON Emma Sävast Ski Team IF 00:20:44 00:05:31
         
     
1 BERGLUND Victor Bodens SK 00:14:24 00:00:00
2 GEZELIUS Albin IFK Mora SK 00:14:28 00:00:04
3 MATTEI Theo Sävast Ski Team IF 00:14:36 00:00:11
4 LANTTO David OK Sarven 00:15:07 00:00:42
5 MARKSTRÖM Simon Luleå Gjutarens IF 00:15:11 00:00:47
6 LÖFGREN Emil Täfteå IK 00:15:20 00:00:55
7 MURTO Henri OK Sarven 00:15:57 00:01:32
         
     
1 LUNDBERG Hanna Luleå Gjutarens IF 00:15:22 00:00:00
2 INGESSON Lisa Strömnäs GIF 00:15:25 00:00:03
3 LUNDKVIST Sofia Kalix SK 00:17:05 00:01:43
4 ORÄDD Agnes Älvsby IF SK 00:18:09 00:02:46
5 HOLMBOM Elsa Sävast Ski Team IF 00:18:26 00:03:04
6 DANIELSSON Moa Sävast Ski Team IF 00:18:35 00:03:13
         
     
1 MAJBÄCK Viktor Jukkasjärvi IF 00:14:07 00:00:00
2 MICKELSSON Hannes OK Sarven 00:14:09 00:00:02
3 SNELL Tobias Luleå Gjutarens IF 00:14:25 00:00:18
4 FREDRIKSSON Ludvig Strömnäs GIF 00:14:33 00:00:25
5 MIERNIK Gabriel Malmbergets AIF 00:15:23 00:01:15
6 OLSSON LASU Nils Bodens SK 00:16:21 00:02:14
         
     
1 LARSSON Ebba Gellivare Skidallians IK 00:21:32 00:00:00
2 ALM Olivia Strömnäs GIF 00:22:13 00:00:40
3 MAJBÄCK Moa Jukkasjärvi IF 00:22:14 00:00:41
4 SANDE Maja-Lina Gellivare Skidallians IK 00:22:53 00:01:20
5 NILSSON Moa Sävast Ski Team IF 00:23:05 00:01:32
6 HOLMBOM Svea Sävast Ski Team IF 00:23:26 00:01:53
7 WESTIN Carolina Sävast Ski Team IF 00:23:27 00:01:54
8 RIEKKOLA Emilia Sävast Ski Team IF 00:23:28 00:01:55
9 TÖRNGREN Hilma Sävast Ski Team IF 00:24:21 00:02:48
10 BRÄNNSTRÖM Sara Luleå Gjutarens IF 00:24:31 00:02:58
11 CHRISTOFFERSSON Elsa Luleå Gjutarens IF 00:24:42 00:03:09
12 REIJONEN Elisa FIN 00:25:20 00:03:47
         
     
1 ÖBERG Filip Kalix SK 00:19:40 00:00:00
2 GRANSTRÖM Eric Strömnäs GIF 00:20:00 00:00:20
3 LINDBERG Jesper Gellivare Skidallians IK 00:20:22 00:00:42
4 MURTO Eelis Gellivare Skidallians IK 00:21:13 00:01:33
5 VIKSTRÖM Anton Bodens SK 00:21:38 00:01:58
6 JOHANSSON Petter Sävast Ski Team IF 00:21:51 00:02:11
7 HORTLUND Elias Älvsby IF SK 00:24:18 00:04:38
         
     
1 MAJBÄCK Maja Jukkasjärvi IF 00:21:33 00:00:00
2 LÄMSÄ Emmi FIN 00:23:02 00:01:29
3 OLOFSSON Maria Kalix SK 00:23:04 00:01:31
4 GUSTAFSSON Ida IFK Umeå 00:23:05 00:01:32
5 JOHANSSON Nelly Gellivare Skidallians IK 00:25:44 00:04:10
6 GUSTAVSSON Johanna Gellivare Skidallians IK 00:25:52 00:04:18
7 THOLERUD Kristina Säskarö IF 00:30:52 00:09:19
         
     
1 STENBERG Simon Kalix SK 00:19:32 00:00:00
2 MURTO Anton Gellivare Skidallians IK 00:19:38 00:00:06
3 SAHLÉN Robin I 19 IF 00:19:56 00:00:24
4 KARLSSON Andreas Kalix SK 00:20:28 00:00:56
5 MATTI Jesper Bodens SK 00:21:27 00:01:54
6 NORMAN Marcus Kalix SK 00:22:28 00:02:55
         
     
1 LARSSON Jenny Gellivare Skidallians IK 00:22:13 00:00:00
2 JÖNSSON Matilda Gellivare Skidallians IK 00:22:15 00:00:01
3 LUNDKVIST Helena Kalix SK 00:24:02 00:01:48
4 SCHEIDEGGER Ellen Föreningen Studentidrott Luleå 00:25:59 00:03:45
         
     
1 BRÄNNMARK Viktor Piteå Elit SK 00:18:39 00:00:00
2 ANDERSSON Jens Kalix SK 00:18:40 00:00:00
3 BERGSTRÖM Martin Strömnäs GIF 00:18:41 00:00:01
4 FORSBERG Johan IFK Umeå 00:19:25 00:00:45
5 LARSSON David Hudiksvalls IF 00:19:28 00:00:49
6 ENGMAN Alexander Gellivare Skidallians IK 00:19:40 00:01:00
7 LUNDHOLM Markus OK Renen 00:19:54 00:01:14
8 ASKENGREN Albert Visborgs OK 00:20:25 00:01:45
9 HORTLUND Johannes Älvsby IF SK 00:20:30 00:01:50
10 PERSSON Jonas Ersnäs IF 00:22:55 00:04:15
Del |
KEKs-kronika

Ändra reglerna – det här är bara löjligt

Krönika:

Nu måste FIS göra något med sin köldgräns.
När hälften av toppåkarna väljer att inte åka så blir det bara löjligt.
Värst är det för dom unga, lovande som inte vågar säga nej och tvingas ut i sin kondomdräkt i 20 minusgrader.
Många kommer ihåg vad som hände i Visma Ski Classics-tävlingen La Diagonela i Schweiz förra vintern där flera blev långtidsskadade på grund av kylan.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

Stina ut och Johanna Skottheim in i VC-laget

Efter en dramatisk första världscuphelg med två svenska segrar genom Hanna Öberg och Sebastian Samuelsson fortsätter nu världscuptävlandet i Östersund medan IBU-Cuptävlingarna flyttar till Sjusjön.

Stina Nilsson måste ner i IBU-laget, medan Johanna Skottheim kommer upp i världscupen igen.

Les mer
20210227, POROMAA William (kopia)

Dessa kör världscup i längd i Lillehammer

Emma Ribom och William Poromaa är tillbaka i det svenska landslaget i Lillehammer kommande helg. Men Jens Burman och Oskar Svensson fortfarande fattas. Dessutom debuterar sprintåkaren George Ersson.

Les mer
20200117, Britta o Emil inför La Diagonela (kopia)

Britta och Emil vann långloppspremiären

Långlöparna har också börjat röra på sig i tävlingssammanhang inför vinterns Visma Ski Classics. Under söndagen dominerade Lager 157 Ski Team den egna tävlingen Grönklittspremiären i Orsa.

Emil Persson vann herrklassen och Britta Johansson Norgren damklassen. Inga stora överraskningar.

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

– Mitt bästa lopp i karriären!

”Sebbe” kopierade Hanna Öberg i Östersund:

– Det här var nog mitt bästa lopp i karriären, säger Sebastian Samuelsson och jublar på skidskyttestadion i Östersund.
Han kopierade Hanna Öberg och fixade Sveriges andra världscupseger inom bara några timmar på hemmaplan i herrarnas 10 km sprint.

 

Les mer
20200103, OLSSON, Moa 002 (kopia)

Frida fick släppa förbi Johaug

Svår kyla ställde till det i jaktstarterna:

Efter flera gånger att ha skjutit på starten blev det till slut en jaktstart för damerna i världscupen i längd i Ruka. Men med 23 minusgrader på morgonen valde flera att dra sig ur, ännu flera i herrtävlingen än bland damerna.
Frida Karlsson gjorde ett försök men fick se Therese Johaug passera och återställa ordningen så som vi är vana att se den.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

Vilken revansch för Hanna Öberg!

Vilken revansch och vilket styrkebesked av Hanna Öberg och hela det svenska damlaget.
Från en nattsvart dag på skjutvallen i lördagens individuella tävling till seger och tre bland dom tio bästa i söndagens sprint.
Hanna strålade på skidstadion i Östersund efter att ha vunnit sin 7:e världscuptävling, den tredje i sprint.

 

Les mer
20211112, LÆGREID, Sturla Holm 003 (kopia)

Världsmästaren imponerade också i herrklassen

Också dom svenska herrarna sköt bort sig:

Herrarnas 20 km individuella tävling i skidskyttevärldscupen i Östersund blev nästan en kopia av damtävlingen strax innan.
Världsmästaren sköt 20 träffar och vann klart.
Svenskarna sköt bort sig och hade inte med tätstriden att göra.
Dagens man var Sturla Holm Lægreid.

 

Les mer
20210105, KARLSSON, Frida  (kopia)

Frida var stekhet i iskylan

Knäckte Therese Johaug med superlopp i Ruka:

Frida Karlsson var stekhet i iskylan i Ruka.
Med runt 20 minusgrader var hon klart bäst och slog Therese Johaug med imponerande 13,7 sekunder och vann damernas 10 km klassisk i världscupen.
Ja, så het var Frida att byxorna brann upp efter målgång!

 

Les mer
20211115, DAVIDOVA, Marketa 008 (kopia)

Uppvisning av världsmästarinnan Davidova

Svenskorna sköt bort sig på hemmaplan:

Dom svenska segerhoppen försvann på skjutvallen i Östersund när världscupen i skidskytte inleddes med 15 km individuell tävling.
Istället bjöds publiken på en rejäl uppvisning av den 24-åriga världsmästarinnan Marketa Davidova från Tjeckien. Hon träffade med alla 20 skotten, precis som på VM förra säsongen, och vann med över minuten.

 

Les mer
20190227, NISKANEN, Iivo 002 (kopia2)

Iivo Niskanen före Ryssland och Norge

Dom svenska herrarna hängde inte med:

Iivo Niskanen var starkast i iskylan i Ruka när herrarna körde 15 km klassisk i världscupen under lördagsförmiddagen. Han var den enda bland dom 10 bästa som inte kommer från Ryssland eller Norge.
Dom svenska herrarna hängde inte alls med och Leo Johansson på 22:a plats var den enda som tog världscuppoäng som ges till dom 30 bästa.

 

Les mer
20211120, JONSSON, Fredrik 001 (kopia)[1]

Svenskarna först ut i Rukas distanslopp

Svenska åkare startar första både i herr- och damklassen när längdåkarnas världscup fortsätter med distanslopp i klassisk stil under lördagen.
Fredrik Jonsson som äntligen är tillbaka i världscupen har startnummer 1 i herrarnas 15 km medan Louise Lindström går ut först på damernas 10 km.

 

Les mer
20191123, TØNSETH seger Beito (kopia)

Didrik Tønseth har inte gett upp OS-hoppet

Didrik Tønseth krossade allt motstånd i den norska cupen i Gålå väster om Lillehammer under fredagen och hoppas fortfarande blanda sig i OS-diskussionen trots att han har förlorat sin plats i landslaget.
Tønseth fick inte tävla i helgens världscup i Ruka, men han imponerade över 15 km fristil nu.

 

Les mer
TRÄNING - SVENSKT SKIDSKYTTE

Favoritdistans och hemmaplan för Hanna

Nu drar skidskyttarnas världscup igång i Östersund:

Hanna Öberg har perfekta förutsättningar när världscupen i skidskytte drar igång i Östersund klockan 11,45 i morgon lördag.
15 km distans och hemmaplan är två av hennes största favoriter.
Det är i distanstävlingarna på den här distansen hon har imponerat med sina mästerskapsguld.

 

Les mer
20190122, TERENTEV, Alexander 004 (kopia)

Alexander Terentev – lägg namnet på minnet

Svenskarna krockade – Rysslands nya stjärna slog till:

22-årige Alexander Terentev är ett namn att lägga på minnet.
I finalen i den klassiska sprinten i Ruka krossade han Norges två bästa från sprint-VM: Johannes Høsflot Klæbo och Erik Valnes.
U23-världsmästaren från förra vintern är plötsligt stekhet inför OS i Beijing.

 

Les mer
20210206, DAHLQVIST, Maja 021 (kopia)

Maja Dahlqvist helt överlägsen i finalen

Johanna Hagström fixade svensk dubbelseger, men:

Vilken pangstart för dom svenska damerna i världscupen!
Maja Dahlqvist var helt överlägsen i finalen och tog sin första världscupseger i klassisk stil, den andra totalt efter segern i Ulricehamn ifjol.
Johanna Hagström följde upp med svensk dubbelseger. Och Frida Karlsson gick till en sprintfinal.

 

Les mer
20210206, GRATE, Marcus 001 (kopia)

Också 5 svenska herrar vidare i Ruka

Dom svenska herrarna fick också en fin start på världscupen med 5 av 6 vidare från prologen i den klassiska sprinten i finska Ruka.
Bäst var Marcus Grate på en 7:e plats, medan det var Calle Halfvarsson som inte kvalade in till en plats bland dom 30 i kvartsfinalen.

 

Les mer
20210211, DAHLQVIST, Maja finish 010 (kopia)

Bara Diggins före Maja i prologen

Maja Dahlqvist var tvåa och bäst av dom svenska damerna i sprintprologen vid världscuppremiären i längdåkning i finska Ruka.
Bara den regerande världscupsegrarinnan Jessie Diggins från USA var snabbare och fem av dom sex svenska damerna gick vidare. Det var starkt med tanke på att både Linn Svahn och Jonna Sundling inte är med.

 

Les mer
SVERIGEPREMIÄR KORTDISTANS

”Bettan” 10 sekunder från seger

IBU-cup sprint på Idre Fjäll:

Elisabeth Högberg slutade 5:a och var bästa svenska när IBU-cupen i skidskytte inleddes med sprint på Idre Fjäll under torsdagen.
En miss i det stående skyttet förstörde segerchansen för ”Bettan” som bara var 10 sekunder från segern i mål.

 

Les mer
SVERIGEPREMIÄR KORTDISTANS

IBU-cupen startar på Idre Fjäll

40 nationer tävlar från torsdag:

Den internationella skidskyttecirkusen drar helt och hållet i gång i Sverige. Bara ett par dagar innan världscupen startar i Östersund är det full fart med tävlingar på Idre Fjäll – där säsongens första IBU Cup genomförs under de närmsta dagarna.

 

Les mer