Mobile Version
Desktop Version
OSKAR SVENSSON fixade en svensk seger i sprinten i Finland. Klubbkompisen Maja Dahlqvist vann damklassen på en stor dag för Falun-Borlänge SK. Foto: MOA MOLANDER KRISTIANSEN/sweski.com
OSKAR SVENSSON fixade en svensk seger i sprinten i Finland. Klubbkompisen Maja Dahlqvist vann damklassen på en stor dag för Falun-Borlänge SK. Foto: MOA MOLANDER KRISTIANSEN/sweski.com

Sverige slog kraftigt tillbaka i Skandinaviska cupen:

Två segrar till Falun-Borlänge-åkare

Sverige slog tillbaka rekordsnabbt vid Skandinaviska cupen i Vuokatti i Finland. När man körde sprint i fristil under lördagen vann dom båda Falun-Borlänge-åkarna Oskar Svensson och Maja Dahlqvist var sin klass och Sverige dominerade - speciellt i herrklassen.

 

Från 28 norrmän bland dom 33 bästa i fredagens distanstävling gick man till fyra svenskar i A-finalen i herrarnas sprint. Förstårssenioren Oskar Svensson var bäst före vinterns överraskning Karl-Johan Westberg från Borås. Fredagssegraren Emil Iversen från Norge fick nöja sig med en tredje plats.
Även VM-åkaren Carl Quicklund från ÖSK och överraskning nummer 2, Emil Johansson från IK Jarl Rättvik, tog sig in bland dom sex bästa i tävlingen.
På damsidan hade vi tre svenskor i topp-6 och starkast i finalen var Maja Dahlqvist, som även åkte bra förra helgen i Idre. Den vindsnabba borlängetjejen vann före Norges Anne Kjersti Kalvaa, som är sambo med landslagsåkaren Didrik Tønseth och kusin med självaste Marit Bjørgen.
I finalen var också Elin Mohlin och Marika Sundin, som slutade 4:a respektive 5:a. Och med Mia Eriksson som 8:a i slutlistan var Sverige den klart dominerande nationen i sprinten i Vuokatti.

Resultat

HERRAR, sprint/F
 1      116      3501255     SVENSSON Oskar      1995      SWE
 2      111      3500991     WESTBERG Karl-Johan      1992      SWE

 3      105      3421320     IVERSEN Emil      1991      NOR
 4      102      3421553     BAKKENE Eivind      1990      NOR
 5      112      3500983     QUICKLUND Carl      1992      SWE
 6      123      3500880     JOHANSSON Emil      1991      SWE

 7      121      3421154     NYENGET Martin Loewstroem      1992      NOR
 8      114      3422084     HIPPE Even Saeteren      1994      NOR
 9      107      3421096     PALM Sindre Odberg      1992      NOR
 10      122      3421751     NILSEN Vegard Bjerkreim      1993      NOR
 11      110      3181015     HAKALA Karri      1996      FIN
 12      113      3421316     AUNE Paal Troean      1992      NOR
 13      103      3421216     NYENG Emil      1991      NOR
 14      126      3501189     ENGSTRÖM Jacob      1994      SWE
 15      127      3421655     LOEFALD Gjermund      1993      NOR
 16      101      3421836     EK Aleksander Dyrberg      1993      NOR
 17      109      3422161     STADAAS Kasper      1994      NOR
 18      115      3421402     ANDERSEN Bendik Persch      1991      NOR
 19      117      3422115     TEFRE Gjoeran      1994      NOR
 20      118      3421102     BAKKE Henrik      1992      NOR
 21      124      3180408     LUUSUA Ari      1988      FIN
 22      125      3422106     HOLTH Chrisander Skjoenberg      1994      NOR
 23      128      3180977     HARTULL Jim      1990      FIN
 24      129      3501346     THORN Viktor      1996      SWE
 25      130      3180861     MAKI Joni      1995      FIN
 26      104      3500762     LINDBLAD Anton      1990      SWE
 27      106      3500778     SILFVER Erik      1990      SWE

 28      108      3420762     BOERSHEIM Torjus      1988      NOR
 29      119      3421123     HAMMERLUND Sindre Saetre      1992      NOR
 30      120      3180175     HAEKAEMIES Antti      1986      FIN
 31            3420935     FALLA Marius Caspersen      1990      NOR
 32            3421164     SKAR Sindre Bjoernestad      1992      NOR
 33            3421467     RUNDGREEN Mathias      1991      NOR
 34            3420460     RENNEMO Anders Tettli      1988      NOR
 35            3421665     STENSAAS Magnus      1993      NOR
 36            3420360     ANDRESEN Ragnar Bragvin      1988      NOR
 37            3420953     MOXNES Einar Flaktveit      1991      NOR
 38            3480578     ANISIMOV Ivan      1987      RUS
 39            3422004     THORSTENSEN Erik Lippestad      1994      NOR
 40            3422521     AUGDAL Eirik Sverdrup      1995      NOR
 41            3180524     NIEMI Harri      1990      FIN
 42            3180487     SAARELA Ville-Petteri      1989      FIN
 43            3501340     GRATE Marcus      1996      SWE
 44            3180844     TYNI Topias      1994      FIN
 45            3181098     SUHONEN Verneri      1997      FIN
 46            3180878     EROLA Santeri      1994      FIN
 47            3180984     LEPISTO Lauri      1996      FIN
 48            3421845     GUNNULFSEN Mikael      1993      NOR
 49            3501010     HÄGGSTRÖM Johan      1992      SWE
 
50            3421645     AUNLI Lars Ove      1993      NOR
 51            3422338     GRAESLI Kristian      1995      NOR
 52            3501085     DYVIK Karl-Johan      1993      SWE
 53            3180865     VUORINEN Lauri      1995      FIN
 54            3180791     MAKI-HEIKKILA Rikhard      1993      FIN
 55            3420614     NYGAARD Per Kristian      1987      NOR
 56            3500794     ANDERSSON Jens      1990      SWE
 57            3180016     VARIS Kari      1983      FIN
 58            3422029     HOEL Johan      1994      NOR
 59            3421838     ANDERSEN Peter      1993      NOR
 60            3500326     NORUM Robin      1988      SWE
 61            3421849     MYSEN Eirik      1993      NOR
 62            3390033     EINASTE Kein      1985      EST
 63            3420421     HELGESTAD Daniel Myrmael      1987      NOR
 64            3500866     NYSTRÖM Jesper      1991      SWE
 65            3180565     KORPELA Heikki      1990      FIN
 66            3422477     NORTHUG Even      1995      NOR
 67            3181038     MUHONEN Juho      1996      FIN
 68            3180990     HAARALA Juuso      1996      FIN
 69            3500319     JONSSON Anders      1987      SWE
 70            3422246     PEDERSEN Krister Aaen      1994      NOR
 71            3420458     PEDERSEN Morten Eide      1987      NOR
 72            3180515     KALLIO Vesa      1990      FIN
 73            3421290     MIKKELSEN Martin      1992      NOR
 74            3420799     OEDEGAARD Rune Malo      1989      NOR
 75            3180204     KOUTANIEMI Mikko      1986      FIN
 76            3181133     MANNILA Lauri      1998      FIN
 77            3420815     SKINSTAD Petter Soleng      1989      NOR
 78            3390170     POLLUSTE Mart Kevin      1994      EST
 79            3390189     KOLL Kristjan      1995      EST
 80            3180146     LASSILA Kalle      1985      FIN
 81            3422266     HOVLAND Torgeir Sulen      1995      NOR
 82            3500546     WESTERLUND Johan      1988      SWE
 83            3180766     OJANSIVU Antti      1993      FIN
 84            3422038     HOLM Markus Emaus      1994      NOR
 85            3181228     ALANDER Arttu      1994      FIN
 86            3501176     RUUS Marcus      1994      SWE
 87            3180867     VERTANEN Olli      1995      FIN
 88            3422323     FOLKVORD Sindre      1995      NOR
 89            3180982     PYHAJARVI Lauri      1996      FIN
 90            3180350     MIKKOLAINEN Juha-Matti      1987      FIN
 91            3180863     VINKANHARJU Waltteri      1995      FIN
 92            3180638     VUOLLET Eino      1993      FIN
 93            3181030     NISSINEN Ilari      1996      FIN
 94            3390123     KAURSON Tomas      1991      EST
 95            3421522     THONER Halvor Korboel      1991      NOR
 96            3180948     REPO Antti      1994      FIN
 97            3181126     MAKELA Jari      1986      FIN
 98            3181112     LONNBACK Kasper      1997      FIN
 99            3180848     JOENSUU Joona      1994      FIN
 100            3180345     JELONEN Henri      1987      FIN
 101            3180842     TIIRO Matias      1993      FIN
 102            3180860     SARKKINEN Joonas      1994      FIN
 103            3422059     HOLEN Espen Honganvik      1994      NOR
 104            3180233     MONONEN Janne      1983      FIN
 105            3180655     KARMENIEMI Tommi      1989      FIN
 106            3422273     HETLAND Thomas      1995      NOR
 107            3181001     IKONEN Joel      1994      FIN
 108            3181110     KURKELA Timo      1995      FIN
 109            3421760     FOLKVORD Ingvar      1993      NOR
 110            3181118     PARTTIMAA Aleksi      1997      FIN
 111            3181155     VUORINEN Lassi      1998      FIN
 112            3422243     KVAALE Eivind Romberg      1994      NOR
 113            3180425     STORVALL Eric      1989      FIN
 114            3180218     SIMOLA Jani      1985      FIN
 115            3180630     TORVINEN Petri      1991      FIN
 116            3422369     DENGERUD Erik Olsvik      1995      NOR
 117            3180911     MUSTONEN Joni      1994      FIN
 118            3180538     SEPPANEN Jonne      1991      FIN
 119            3181117     SIEVANEN Verneri      1997      FIN
 120            1376430     JOUTSEN Jari      1978      FIN
 121            3390209     RABAKUKK Karl Erik      1997      EST
 122            3181197     SCHRODERUS Samuli      1996      FIN
 123            3181017     RAUSSI Vesa      1996      FIN
 124            3180564     TERVO Janne      1989      FIN
 125            3180804     LINDVALL Christoffer      1993      FIN
 126            3181168     LANTTA Matias      1998      FIN
 127            3181212     HAAVISTO Olli      1998      FIN
 128            3180639     MARJAMAA Mikko      1993      FIN
 129            3180488     STENBACK Janne      1989      FIN
 130            3180856     RASANEN Veli-Matti      1994      FIN
 131            3180614     HUHTA Jari      1991      FIN
 132            3390203     VIRKUS Alvar Andres      1996      EST
 133            3181092     AITTOLAMPI Eero      1997      FIN
 134            3180813     PONTINEN Teemu      1994      FIN
 135            3250018     BIRGISSON Saevar      1988      ISL
 136            3390238     MOISTUS Robert Klen      1998      EST
 137            3180519     AHOKAS Niila      1989      FIN
 138            3180918     REPONEN Tommi      1992      FIN
 139            3422016     SJOELI Mattis      1994      NOR
 140            3180934     KARTANO Antti      1994      FIN
 141            3180847     JARVENPAA Markus      1993      FIN
 142            3180898     FORS Wiljam      1995      FIN
 143            3181187     HUSU Niko      1998      FIN
 144            3520046     DURSUN Hamza      1994      TUR
 145            3181163     KARPPANEN Miro      1998      FIN
 146            3180916     HARJU Iiro-Mikko      1995      FIN
 147            3180587     SALMELIN Johan      1992      FIN
 148            3181075     HEINONEN Matias      1996      FIN
 149            3180906     PELTONIEMI Niklas      1993      FIN
 150            3180872     PARKKINEN Antti      1994      FIN
 151            3181033     RYTKY Jussi      1996      FIN
 152            3180701     LEPPANEN Johannes      1992      FIN
 153            3390166     NASSAR Martin      1993      EST
 154            3180915     JARVENPAA Sakari      1994      FIN
 155            3181011     KAHKONEN Joonas      1994      FIN
 156            3181079     IKAHEIMONEN Eetu      1997      FIN
 157            3181032     TAIMISTO Topi      1996      FIN
 158            3181196     SCHRODERUS Santeri      1996      FIN
 159            3181115     VUOLLET Eero      1997      FIN
 160            3181219     KOPONEN Joona      1997      FIN
 161            3181134     HAKANEN Paavo      1997      FIN
 162            3180884     SOININEN Ville      1993      FIN
 163            3520061     AYCICEK Omer      1995      TUR
 164            3180985     LINDQVIST Jonatan      1996      FIN
 165            3181185     MAKELA Aatu      1997      FIN
 166            3520058     DOGAN Omer      1997      TUR
 167            3520060     TALAY Cihan      1996      TUR
 168            3390229     KANGRO Kaivo-Mart      1998      EST


DAMER, sprint/F
 1      3      3505800     DAHLQVIST Maja      1994      SWE

 2      8      3425669     KALVAA Anne Kjersti      1992      NOR
 3      16      3425355     SLIND Silje Oeyre      1988      NOR
 4      2      3505588     MOHLIN Elin      1991      SWE
 5      4      3505644     SUNDIN Marika      1991      SWE

 6      5      3425912     MURUD Thea Krokan      1994      NOR
 7      15      3425565     MYRSETH Merete      1992      NOR
 8      14      3505231     ERIKSSON Mia      1987      SWE
 9      1      3425404     EIDE Mari      1989      NOR
 10      12      3425772     BJOERNSGAARD Marthe      1993      NOR
 11      9      3185447     LYLYNPERA Katri      1994      FIN
 12      11      3425519     KVAALE Barbro      1992      NOR
 13      17      3185406     RANTALA Tiia      1992      FIN
 14      21      3185442     NURMI Leena      1994      FIN
 15      23      3506008     RIBOM Emma      1997      SWE
 16      6      3425539     KRISTOFFERSEN Emilie      1991      NOR
 17      7      3425902     GUSSIAAS Mari Stoeen      1994      NOR
 18      13      3505719     AULAND Clara      1993      SWE
 19      19      3185299     RAHKOLA Hennariikka      1992      FIN
 20      20      3426003     HEIMDAL Lovise      1995      NOR
 21      10      3185218     HOKKANEN Heini      1986      FIN
 22      22      3185516     TORVINEN Petra      1994      FIN
 23      26      3185102     TARVONEN Silja      1985      FIN
 24      27      3185357     KAINULAINEN Anni      1992      FIN
 25      28      3185089     HAKALA Maija      1984      FIN
 26      18      3185343     SAAPUNKI Susanna      1992      FIN
 27      24      3185514     JULIN Andrea      1994      FIN
 28      25      3185305     PAJUNOJA Maaret      1990      FIN
 29      29      3505492     INDAHL Ida      1990      SWE
 30      30      3425896     THEODORSEN Silje      1994      NOR
 31            3425381     SVENDSEN Anna      1990      NOR
 32            3505874     VINSA Lisa      1995      SWE
 33            3185333     UKKOLA Johanna      1993      FIN
 34            3505681     ERKERS Frida      1992      SWE
 35            3426098     KANT Anna Emilie      1995      NOR
 36            3185501     NIIRANEN Krista      1993      FIN
 37            3505834     HENRIKSSON Sofia      1994      SWE
 38            3185351     KOSKELA Salla      1992      FIN
 39            3425862     LOEVLIEN Ine      1994      NOR
 40            3425443     NAKSTAD Maria Stroem      1991      NOR
 41            3425779     JEVNE Karianne      1993      NOR
 42            3185633     NISSINEN Vilma      1997      FIN
 43            3395067     TAMMJARV Kati      1992      EST
 44            3185242     VAHAMETSA Ruut      1988      FIN
 45            3185314     HAMALAINEN Emma      1992      FIN
 46            3185500     TOLONEN Jenni      1994      FIN
 47            3185615     JYLHA Vilma      1996      FIN
 48            3185705     OLKKONEN Tiia      1999      FIN
 49            3425600     FLETEN Emilie      1992      NOR
 50            3505750     MODIG Lovisa      1993      SWE
 51            3185544     VAHAKUOPUS Pia      1996      FIN
 52            3185551     JOENSUU Jasmi      1996      FIN
 53            3185109     HEISKANEN Heli      1981      FIN
 54            3185265     PITKAENEN Marjaana      1991      FIN
 55            3185582     JUUSKA Roosa      1996      FIN
 56            3185290     PELTTARI Elisa      1989      FIN
 57            3425863     ALNAES Anikken Gjerde      1994      NOR
 58            3185509     LONKA Katariina      1995      FIN
 59            3185254     KIRVESNIEMI Anita      1990      FIN
 60            3505812     LUNDKVIST Helena      1994      SWE
 61            3185789     PIHL Sanni      1998      FIN
 62            3505664     SUNDSTRÖM Maria      1992      SWE
 63            3395083     PARNIK Piret      1993      EST
 64            3395035     ALBA Laura      1985      EST
 65            3185393     MARTIKKALA Sanna      1993      FIN
 66            3185337     RASANEN Riikka-Liisa      1991      FIN
 67            3185721     ESKELINEN Sonja      1998      FIN
 68            3185316     AHOKAS Iina      1990      FIN
 69            3185227     RAIVIO Jenni      1989      FIN
 70            3185289     LEHTOLA Krista      1991      FIN
 71            3185630     REPONEN Milka      1991      FIN
 72            3185228     SANDVIK Josefin      1990      FIN
 73            3185558     SIMONEN Sara      1997      FIN
 74            3426034     KRUEGER Solveig Hegstad      1995      NOR
 75            3185085     PAATERO-KERKO Maria      1981      FIN
 76            3185414     KIVIKKO Noora      1990      FIN
 77            3185641     STORVALL Fanny      1997      FIN
 78            3185716     IMMONEN Rebecca      1998      FIN
 79            3185600     KIVIKKO Tiina      1996      FIN
 80            3185586     KUORELAHTI Titta      1996      FIN
 81            3185702     PIIPPO Eveliina      1998      FIN
 82            3185156     KORPI Maarit      1986      FIN
 83            3426104     BONDEN Inger      1995      NOR
 84            3185666     SVENLIN Emelie      1998      FIN
 85            3395086     VEERPALU Anette      1996      EST
 86            3185656     HAUKILEHTO Julia      1997      FIN
 87            3185692     PITKANEN Sofia      1998      FIN
 88            3185629     SAASTAMOINEN Ilona      1997      FIN
 89            3185603     SAARI Anna-Kaisa      1995      FIN
 90            3185396     REPO Marja-Terttu      1990      FIN
 91            3185659     VIIRUMAKI Petra      1996      FIN
 92            3185652     RIITAOJA Emilia      1997      FIN
 93            3185760     PERKIO Riina      1999      FIN
 94            3185539     HEISKANEN Teija      1996      FIN
 95            3185549     SAASTAMOINEN Laura      1996      FIN
 96            3185794     KATAJAMAKI Sonja      1999      FIN

 

Del |
KEKs-kronika

Ändra reglerna – det här är bara löjligt

Krönika:

Nu måste FIS göra något med sin köldgräns.
När hälften av toppåkarna väljer att inte åka så blir det bara löjligt.
Värst är det för dom unga, lovande som inte vågar säga nej och tvingas ut i sin kondomdräkt i 20 minusgrader.
Många kommer ihåg vad som hände i Visma Ski Classics-tävlingen La Diagonela i Schweiz förra vintern där flera blev långtidsskadade på grund av kylan.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

Stina ut och Johanna Skottheim in i VC-laget

Efter en dramatisk första världscuphelg med två svenska segrar genom Hanna Öberg och Sebastian Samuelsson fortsätter nu världscuptävlandet i Östersund medan IBU-Cuptävlingarna flyttar till Sjusjön.

Stina Nilsson måste ner i IBU-laget, medan Johanna Skottheim kommer upp i världscupen igen.

Les mer
20210227, POROMAA William (kopia)

Dessa kör världscup i längd i Lillehammer

Emma Ribom och William Poromaa är tillbaka i det svenska landslaget i Lillehammer kommande helg. Men Jens Burman och Oskar Svensson fortfarande fattas. Dessutom debuterar sprintåkaren George Ersson.

Les mer
20200117, Britta o Emil inför La Diagonela (kopia)

Britta och Emil vann långloppspremiären

Långlöparna har också börjat röra på sig i tävlingssammanhang inför vinterns Visma Ski Classics. Under söndagen dominerade Lager 157 Ski Team den egna tävlingen Grönklittspremiären i Orsa.

Emil Persson vann herrklassen och Britta Johansson Norgren damklassen. Inga stora överraskningar.

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

– Mitt bästa lopp i karriären!

”Sebbe” kopierade Hanna Öberg i Östersund:

– Det här var nog mitt bästa lopp i karriären, säger Sebastian Samuelsson och jublar på skidskyttestadion i Östersund.
Han kopierade Hanna Öberg och fixade Sveriges andra världscupseger inom bara några timmar på hemmaplan i herrarnas 10 km sprint.

 

Les mer
20200103, OLSSON, Moa 002 (kopia)

Frida fick släppa förbi Johaug

Svår kyla ställde till det i jaktstarterna:

Efter flera gånger att ha skjutit på starten blev det till slut en jaktstart för damerna i världscupen i längd i Ruka. Men med 23 minusgrader på morgonen valde flera att dra sig ur, ännu flera i herrtävlingen än bland damerna.
Frida Karlsson gjorde ett försök men fick se Therese Johaug passera och återställa ordningen så som vi är vana att se den.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

Vilken revansch för Hanna Öberg!

Vilken revansch och vilket styrkebesked av Hanna Öberg och hela det svenska damlaget.
Från en nattsvart dag på skjutvallen i lördagens individuella tävling till seger och tre bland dom tio bästa i söndagens sprint.
Hanna strålade på skidstadion i Östersund efter att ha vunnit sin 7:e världscuptävling, den tredje i sprint.

 

Les mer
20211112, LÆGREID, Sturla Holm 003 (kopia)

Världsmästaren imponerade också i herrklassen

Också dom svenska herrarna sköt bort sig:

Herrarnas 20 km individuella tävling i skidskyttevärldscupen i Östersund blev nästan en kopia av damtävlingen strax innan.
Världsmästaren sköt 20 träffar och vann klart.
Svenskarna sköt bort sig och hade inte med tätstriden att göra.
Dagens man var Sturla Holm Lægreid.

 

Les mer
20210105, KARLSSON, Frida  (kopia)

Frida var stekhet i iskylan

Knäckte Therese Johaug med superlopp i Ruka:

Frida Karlsson var stekhet i iskylan i Ruka.
Med runt 20 minusgrader var hon klart bäst och slog Therese Johaug med imponerande 13,7 sekunder och vann damernas 10 km klassisk i världscupen.
Ja, så het var Frida att byxorna brann upp efter målgång!

 

Les mer
20211115, DAVIDOVA, Marketa 008 (kopia)

Uppvisning av världsmästarinnan Davidova

Svenskorna sköt bort sig på hemmaplan:

Dom svenska segerhoppen försvann på skjutvallen i Östersund när världscupen i skidskytte inleddes med 15 km individuell tävling.
Istället bjöds publiken på en rejäl uppvisning av den 24-åriga världsmästarinnan Marketa Davidova från Tjeckien. Hon träffade med alla 20 skotten, precis som på VM förra säsongen, och vann med över minuten.

 

Les mer
20190227, NISKANEN, Iivo 002 (kopia2)

Iivo Niskanen före Ryssland och Norge

Dom svenska herrarna hängde inte med:

Iivo Niskanen var starkast i iskylan i Ruka när herrarna körde 15 km klassisk i världscupen under lördagsförmiddagen. Han var den enda bland dom 10 bästa som inte kommer från Ryssland eller Norge.
Dom svenska herrarna hängde inte alls med och Leo Johansson på 22:a plats var den enda som tog världscuppoäng som ges till dom 30 bästa.

 

Les mer
20211120, JONSSON, Fredrik 001 (kopia)[1]

Svenskarna först ut i Rukas distanslopp

Svenska åkare startar första både i herr- och damklassen när längdåkarnas världscup fortsätter med distanslopp i klassisk stil under lördagen.
Fredrik Jonsson som äntligen är tillbaka i världscupen har startnummer 1 i herrarnas 15 km medan Louise Lindström går ut först på damernas 10 km.

 

Les mer
20191123, TØNSETH seger Beito (kopia)

Didrik Tønseth har inte gett upp OS-hoppet

Didrik Tønseth krossade allt motstånd i den norska cupen i Gålå väster om Lillehammer under fredagen och hoppas fortfarande blanda sig i OS-diskussionen trots att han har förlorat sin plats i landslaget.
Tønseth fick inte tävla i helgens världscup i Ruka, men han imponerade över 15 km fristil nu.

 

Les mer
TRÄNING - SVENSKT SKIDSKYTTE

Favoritdistans och hemmaplan för Hanna

Nu drar skidskyttarnas världscup igång i Östersund:

Hanna Öberg har perfekta förutsättningar när världscupen i skidskytte drar igång i Östersund klockan 11,45 i morgon lördag.
15 km distans och hemmaplan är två av hennes största favoriter.
Det är i distanstävlingarna på den här distansen hon har imponerat med sina mästerskapsguld.

 

Les mer
20190122, TERENTEV, Alexander 004 (kopia)

Alexander Terentev – lägg namnet på minnet

Svenskarna krockade – Rysslands nya stjärna slog till:

22-årige Alexander Terentev är ett namn att lägga på minnet.
I finalen i den klassiska sprinten i Ruka krossade han Norges två bästa från sprint-VM: Johannes Høsflot Klæbo och Erik Valnes.
U23-världsmästaren från förra vintern är plötsligt stekhet inför OS i Beijing.

 

Les mer
20210206, DAHLQVIST, Maja 021 (kopia)

Maja Dahlqvist helt överlägsen i finalen

Johanna Hagström fixade svensk dubbelseger, men:

Vilken pangstart för dom svenska damerna i världscupen!
Maja Dahlqvist var helt överlägsen i finalen och tog sin första världscupseger i klassisk stil, den andra totalt efter segern i Ulricehamn ifjol.
Johanna Hagström följde upp med svensk dubbelseger. Och Frida Karlsson gick till en sprintfinal.

 

Les mer
20210206, GRATE, Marcus 001 (kopia)

Också 5 svenska herrar vidare i Ruka

Dom svenska herrarna fick också en fin start på världscupen med 5 av 6 vidare från prologen i den klassiska sprinten i finska Ruka.
Bäst var Marcus Grate på en 7:e plats, medan det var Calle Halfvarsson som inte kvalade in till en plats bland dom 30 i kvartsfinalen.

 

Les mer
20210211, DAHLQVIST, Maja finish 010 (kopia)

Bara Diggins före Maja i prologen

Maja Dahlqvist var tvåa och bäst av dom svenska damerna i sprintprologen vid världscuppremiären i längdåkning i finska Ruka.
Bara den regerande världscupsegrarinnan Jessie Diggins från USA var snabbare och fem av dom sex svenska damerna gick vidare. Det var starkt med tanke på att både Linn Svahn och Jonna Sundling inte är med.

 

Les mer
SVERIGEPREMIÄR KORTDISTANS

”Bettan” 10 sekunder från seger

IBU-cup sprint på Idre Fjäll:

Elisabeth Högberg slutade 5:a och var bästa svenska när IBU-cupen i skidskytte inleddes med sprint på Idre Fjäll under torsdagen.
En miss i det stående skyttet förstörde segerchansen för ”Bettan” som bara var 10 sekunder från segern i mål.

 

Les mer
SVERIGEPREMIÄR KORTDISTANS

IBU-cupen startar på Idre Fjäll

40 nationer tävlar från torsdag:

Den internationella skidskyttecirkusen drar helt och hållet i gång i Sverige. Bara ett par dagar innan världscupen startar i Östersund är det full fart med tävlingar på Idre Fjäll – där säsongens första IBU Cup genomförs under de närmsta dagarna.

 

Les mer