Nya listor med FIS-punkter:
Sverige-rankingen för herrar junior sprint
Här är listan över dom svenska herrjuniorernas FIS-punkter i sprint enligt den senaste FIS-listan som gång precis innan jul. Adam Persson, Hallby är som vi tidigare skrev 7:a i världen och har dom lägsta poängen i Sverige. Närmast följer Täby-killen Jacob Nystedt som åker för Hudiksvalls IF och IFK Moras nyförvärv Alexander Karlsson.
Hela listan har du här.
HERRAR FIS-POÄNG SPRINT JUNIORER | |||
1 | PERSSON Adam | IF Hallby SOK | 113,96 |
2 | NYSTEDT Jacob | Hudiksvalls IF | 127,72 |
3 | KARLSSON Alexander | IFK Mora SK | 137,42 |
4 | AFLODAL Axel | Sundbybergs IK | 144,06 |
5 | BERGLUND Gustaf | IFK Mora SK | 145,61 |
6 | ROSJÖ Eric | IF Hallby SOK | 149,49 |
7 | FORSBERG Felix | Järpens SK | 156,65 |
8 | KARLSSON Simon | IFK Umeå | 163,82 |
9 | ERIKSSON Anton | Sollefteå Skidor | 163,96 |
10 | ROTVOLD Carl | Åsarna IK | 163,99 |
11 | ROSENBERG Ossian | Åsarna IK | 164,28 |
12 | POROMAA William | Åsarna IK | 166,08 |
13 | PERSSON Jesper | Åsarna IK | 167,01 |
14 | OLSSON Oscar | Hudiksvalls IF | 173,10 |
15 | OSKARSSON Samuel | Sk Leksand | 178,21 |
16 | JOHANSSON Leo | Skillingaryds FK | 181,72 |
17 | ANDERSSON Fredrik | Sollefteå Skidor | 181,79 |
18 | JUTTERSTRÖM Axel | IFK Mora SK | 185,66 |
19 | AUGUSTSSON Isak | IFK Mora SK | 185,76 |
20 | ENGDAHL Johannes | Domnarvets GoIF | 187,83 |
21 | STENBERG Simon | Kalix Skidklubb | 187,83 |
22 | JOHANSSON Martin | Korsnäs IF | 191,17 |
23 | LIEBACK Erik | Ulricehamns IF | 191,22 |
24 | ANDERSSON Elias | Landsbro If SK | 194,90 |
25 | GRANLUND Jonas | Hudiksvalls IF | 195,68 |
26 | HERBERT Johan | IFK Mora SK | 196,66 |
27 | ENGELIN Erik | Offerdals SK | 199,54 |
28 | KVARNBRINK Gustav | IFK Umeå | 199,57 |
29 | JOHNSSON Gustav | IFK Mora SK | 200,35 |
30 | BJÖRN Zackarias | Rembo IK | 200,47 |
31 | NORDER Jonathan | IF Hallby SOK | 203,35 |
32 | AAREBAECK Oscar | Bolidens SK | 203,38 |
33 | SVENSK Jesper | Stora Tuna IK | 207,85 |
34 | EKBERG Johan | Nacka Värmdö SK | 211,20 |
35 | STEFANSSON Malte | Oxbergs IF | 214,55 |
36 | SVENNINGSSON Ludvig | Ulricehamns IF | 216,48 |
37 | ERIKSSON Hugo | Hägglunds Ski Team | 216,74 |
38 | ERLANDER Felix | Hudiksvalls IF | 217,36 |
39 | KARLSSON Andreas | Kalix SK | 218,43 |
40 | PERSSON Albin | Tranemo IF | 220,43 |
41 | JONSSON Simon | IF Hallby SOK | 221,00 |
42 | NILSSON Alfred | Filipstads SF | 221,66 |
43 | WESTMAN Adam | Hudiksvalls IF | 223,11 |
44 | SWEDBERG Anton | IFK Mora SK | 224,34 |
45 | JONSSON Pål | Strömnäs GIF | 224,50 |
46 | HAGSTRÖM Emil | Garphyttans IF | 224,65 |
47 | LILLSJÖ Linus | Hällbybrunns IF | 225,97 |
48 | BERTILSSON Erik | IF Hallby SOK | 226,63 |
49 | INGARD Karl | IK Rex | 228,60 |
50 | BJÖRN Samuel | Rembo IK | 230,45 |
51 | JOHANSSON Albin | Sätra IF | 231,52 |
52 | B NORDAHL Johan | Domnarvets GoIF | 232,40 |
53 | NORDGREN Emrik | IFK Umeå | 234,59 |
54 | NYGREN Linus | Ulricehamns IF | 235,13 |
55 | AASTOT Simon | IFK Umeå | 237,71 |
56 | PERSSON Petter | Boraas SK | 242,35 |
57 | SCHULTZ William | IFK Umeå | 242,80 |
58 | PALANDER Jonatan | Sellnäs IF | 243,06 |
59 | AASTRÖM Joel | Bodens SK | 243,99 |
60 | MURTO Anton | Gellivare Skidallians | 245,67 |
61 | BERG Elis | Sunne SLF | 246,66 |
62 | ANDERSSON Max | Domnarvets GoIF | 246,94 |
63 | JANSSON Eric | Tranemo IF | 249,85 |
64 | BOMAN Adam | Tranemo IF | 249,87 |
65 | MODIN Jonathan | Sollefteå Skidor | 251,21 |
66 | VÄNN Arvid | Stockviks SF | 252,26 |
67 | ROSJÖ Filip | IF Hallby SOK | 254,02 |
68 | ÖBERG Filip | Kalix SK | 254,10 |
69 | MODIN Mathias | Sollefteå Skidor | 255,01 |
70 | TINGELÖF Elis | Sollefteå Skidor | 255,23 |
70 | LINDMAN Tobias | Stockviks SF | 255,47 |
72 | LAINE Anton | Kalix SK | 255,94 |
73 | JONSSON Arvid | Duveds IF | 257,19 |
74 | STARK Jacob | Stockviks SF | 259,43 |
75 | ERIKSSON Sebastian | Rembo IK | 260,77 |
76 | WINDAHL Olle | Zinkgruvans IF | 265,32 |
77 | ANDERSSON Joel | IFK Mora SK | 265,79 |
78 | KARLSSON William | Källbottens IK | 267,10 |
79 | EKLÖF Harald | IF Hallby SOK | 269,51 |
80 | MATTI Jesper | Bodens Skidklubb | 272,82 |
81 | MADSSTUEN Oscar | Halmstad SK | 272,97 |
82 | OLSSON Maans | Offerdals SK | 275,40 |
83 | KYRÖ Filip | Högbo Gif | 279,72 |
84 | GIDLUND Alexander | Hägglunds Ski Team | 280,21 |
85 | ERNSTSSON Joel | Finspångs SOK | 281,88 |
86 | GRANSTRÖM Eric | Strömnäs GIF | 282,08 |
87 | ERIKSSON Alfred | Dala Järna IK | 282,81 |
88 | WESTIN Olle | IK Stern | 284,67 |
89 | BERG Nick | Västerås SK | 286,58 |
90 | ÖSTANGAARD Loke | Eksjö SOK | 288,26 |
91 | NAHLEN Jonathan | Domnarvets GoIF | 289,79 |
92 | LEANDER Sven | Åsarna IK | 291,91 |
93 | BARKEGREN Viktor | Domnarvets GoIF | 294,26 |
94 | SVENSSON Victor | Gellivare Skidallians IK | 297,72 |
95 | DANIELSSON Emil | Högbo Gif | 299,29 |
96 | NORDSTRÖM Edvin | Brottby Sk | 301,13 |
97 | AHNBRINK Oskar | Sundbybergs IK | 305,98 |
98 | CARLING Albert | Falu IK SK | 306,13 |
99 | ERIKSSON Axel | Kvarnsvedens GoIF SK | 307,22 |
100 | LUNDBERG Simon | SK Bore | 307,37 |
101 | FAHLSTRÖM Filip | Johannisbergs AIK | 308,12 |
102 | QUIST WEGHAGEN Edvin | IFK Skövde SK | 309,17 |
103 | JOHANSSON Petter | Sävast Ski Team | 309,48 |
104 | WESTERLUND William | Byske SK | 313,64 |
105 | GISSELMAN Truls | Rhens BK | 315,14 |
106 | KARLSSON Ludvig | Järpens SK | 315,71 |
107 | LARSSON Arvid | IFK Umeaaå | 320,10 |
108 | LINDEHAG Jakob | Strömnaes GIF | 321,82 |
109 | ERSSON George | IF Strategen | 323,66 |
110 | KRISTOFFERSSON Philip | Hudiksvalls IF | 323,81 |
111 | MICKELS Martin | Bålsta SK | 325,36 |
112 | FORSBERG Tom | Zinkgruvans IF | 326,70 |
113 | BRUNSTRÖM Mattis | Bodens SK | 326,72 |
114 | JUTTERSTRÖM Per | IFK Mora SK | 327,33 |
115 | MILLESTU Henrik | Utrikes Skidklubb | 327,36 |
116 | ANTONSEN Elias | Sävast Ski Team | 327,63 |
117 | DAHLBERG Jonathan | Skellefteå SK | 330,83 |
118 | ÖSTLIN Hampus | Sunderby SK | 331,61 |
119 | LARSSON Albin | Sunderby Sk | 331,65 |
120 | JANSSON SAADIO Sebastian | Sälens IF | 332,13 |
121 | NILSSON Valdemar | Bodens Sk | 332,23 |
122 | ÖSTENSEN Harald | IFK Skövde SK | 334,69 |
123 | NILSSON Linus | IFK Umeå | 334,77 |
124 | LIEBACK Isak | Ulricehamns IF | 337,50 |
125 | HERMANSSON John | IFK Mora SK | 339,13 |
126 | GEDDA Maarten | OK Landehof | 339,24 |
127 | AASLUND Axel | Hedesunda IF | 343,90 |
128 | SAMUELSSON Johan | Husum IF | 345,97 |
129 | HJALMARSSON Karl | IK Stern | 346,87 |
130 | SVENSSON Axel | Landsbro IF | 347,08 |
131 | ANGELSIÖÖ Oliver | Storvreta IK | 349,19 |
132 | OLSSON Tobias | Åsarna IK | 350,15 |
133 | SVENSK Viktor | Stora Tuna IK | 350,92 |
134 | BJÖRK Anton | Orsa SK | 351,21 |
135 | SANDBERG Timor | Hudiksvalls IF | 351,90 |
136 | ENGHOLM Richard | Johannisbergs AIK | 355,65 |
137 | AXELSSON Adam | Hvetlanda Skidklubb | 357,61 |
138 | SIMU Emil | Luleå Gjutaren | 365,08 |
139 | TELLSEN Jakob | Vreta SoMK | 366,11 |
140 | SJÖBERG David | Gimo IF | 367,15 |
141 | WESTBERG Emanuel | Stuguns SK | 368,73 |
142 | TERENT Benjamin | Rehns BK | 369,96 |
143 | WESTERGREN Linus | Täfteå IK | 370,02 |
144 | LUNDBERG Adrian | SK Bore | 371,21 |
145 | RUDH Emil | Tullus SK skidskytte | 371,27 |
146 | RAPP Emil | Sk Leksand | 372,27 |
147 | VESTIN Rikard | Sollefteå Skioor | 376,83 |
148 | HÖJLIND Samuel | IFK Mora SK | 378,84 |
149 | LINDBERG Jesper | Gellivare Skidallians IK | 379,73 |
150 | SVINGSTEDT Axel | Stockviks SF | 382,83 |
151 | SÖDERLIND Ludvig | IFK Kiruna | 384,03 |
152 | ELIASSON Emil | Gellivare Skidallians IK | 387,72 |
153 | HORTLUND Elias | Älvsby IF SK | 388,21 |
154 | NYBERG Ruben | Gellivare Skidallians IK | 388,93 |
155 | TÖRNQVIST Mattias | Garphyttans IF | 391,26 |
156 | VAERMSJÖ Arvid | SK Bore | 396,69 |
157 | MILLESTU Hampus | Utrikes Skidklubb | 405,64 |
158 | NORMAN Marcus | Kalix Skidklubb | 407,17 |
159 | ANDERSSON Anton | Garphyttans IF | 408,07 |
160 | WIKEN Kasper | Åsarna IK | 408,31 |
161 | PETERSON Alfons | Borås GIF | 408,47 |
162 | WIKSTRÖM Pontus | Haegglunds Ski Team | 417,31 |
163 | BODIN Hampus | Sollefteaa SK | 419,75 |
164 | EDMAN Jonathan | IFK Umeå | 420,34 |
165 | STRÖMBERG Simon | Täfteå IK | 422,44 |
166 | KARLSSON Albin | Skellefteå SK | 425,67 |
167 | ALBINSSON Andreas | SK Bore | 425,68 |
168 | SELANDER William | Östersunds SK | 428,58 |
169 | LOGAARD Emil | Rehns BK | 434,10 |
170 | KARLSSON Erik | IFK Umeå | 435,28 |
171 | JONSSON Linus | Årjängs IF | 435,49 |
172 | HÖGLUND David | IFK Mora SK | 436,31 |
173 | MURTO Eelis | Gellivare Skidallians IK | 438,49 |
174 | SELIN Felix | Ifk Kiruna | 442,83 |
175 | ERIKSSON Jens | Strömnäs GIF | 447,18 |
176 | WESSMAN Joel | Vreta SoMK | 449,45 |
177 | LAAGEN Lucas | LidkÖpings VSK | 452,42 |
178 | MÄKINEN Anton | HÖÖgbo GIF | 456,12 |
179 | MALMSTRÖM GÖsta | IK Stern | 458,87 |
180 | KARLSSON Anton | Tanums IF | 460,35 |
181 | VEDIN Mattias | Stockviks SF | 461,53 |
182 | LUNDQUIST Albin | Gillberga SK | 468,20 |
183 | MELANDER WIKSTEN Isidor | Matfors SK | 468,88 |
184 | AASLUND Oskar | Östersunds SK | 468,90 |
185 | WIIG Viktor | IF Strategen | 471,46 |
186 | SJÖLEN Albin | Stockviks SF | 473,81 |
187 | KARLSSON Jack | Garphyttans IF | 478,96 |
188 | MODIN Anton | Järpens SK | 479,47 |
189 | SEIJSING Isak | Hägglunds Ski Team | 481,80 |
190 | FRANZEN Edwin | IFK Mora SK | 485,12 |
191 | WESTER Evert | Jukkasjärvi IF | 486,67 |
192 | JOHNSON Vincent | Matfors SK | 486,73 |
193 | STARK Karl | Vaggeryds SOK | 488,05 |
194 | SEHLSTEDT Viktor | IFK Umeå | 488,40 |
195 | FAELLGREN Thomas | Arvika IS | 488,85 |
196 | BERGER Albin | Domnarvet GoIF | 495,29 |
197 | RYDIN Linus | Tranemo IF | 500,83 |
198 | HILMERSSON Hugo | Göteborgs Skidklubb | 503,13 |
199 | CSIKY Fabian | Lycksele IF | 512,62 |
200 | ELOFSSON Melker | Landsbro IF | 519,19 |
201 | SJÖDIN Alexander | Rembo Ik | 520,81 |
202 | VINSANIUS Alex | Västeråaas SK | 523,34 |
203 | KREIJ Love | IF Strategen | 524,20 |
204 | ZACHRISSON Jon | Svegs IK | 531,76 |
205 | ELMVALL Martin | Högbo GIF | 537,34 |
206 | KORPELA Vilhelm | Sollefteaa SK | 553,61 |
207 | VIKSTRÖM Anton | Bodens SK | 555,56 |
208 | FORSBERG Kristoffer | IFK Umeå | 560,05 |
209 | BYBERG Emil | Domnarvet GoIF | 560,23 |
210 | RUDBERG Rasmus | Sya SK | 561,38 |
211 | SAARIO Johannes | Korsnäs IF | 568,75 |
212 | PIRTTIKOSKI Alexi | Kalix SK | 570,96 |
213 | ABRAHAMSSON Ask | IK Stern | 590,82 |
214 | OLSSON Christian | Årjängs IF | 609,34 |
215 | HALLANDER Albin | Vreta SoMK | 611,79 |
216 | BACKLUND Erik | Aespereds IF | 640,89 |
217 | JOSEFSSON Johannes | Täby IS | 669,05 |
218 | CARLING Harald | Falu IK SK | 686,13 |
219 | SELMOSSON Emil | Lidköpings Vsk | 823,73 |
FÖDDA 1998 | |||
1 | PERSSON Adam | IF Hallby SOK | 113,96 |
2 | NYSTEDT Jacob | Hudiksvalls IF | 127,72 |
3 | KARLSSON Alexander | IFK Mora SK | 137,42 |
4 | BERGLUND Gustaf | IFK Mora SK | 145,61 |
5 | ROSJÖ Eric | IF Hallby SOK | 149,49 |
6 | ROTVOLD Carl | Åsarna IK | 163,99 |
7 | ANDERSSON Fredrik | Sollefteå Skidor | 181,79 |
8 | JUTTERSTRÖM Axel | IFK Mora SK | 185,66 |
9 | AUGUSTSSON Isak | IFK Mora SK | 185,76 |
10 | STENBERG Simon | Kalix Skidklubb | 187,83 |
11 | JOHANSSON Martin | Korsnäs IF | 191,17 |
12 | LIEBACK Erik | Ulricehamns IF | 191,22 |
13 | GRANLUND Jonas | Hudiksvalls IF | 195,68 |
14 | SVENSK Jesper | Stora Tuna IK | 207,85 |
15 | SVENNINGSSON Ludvig | Ulricehamns IF | 216,48 |
16 | ERLANDER Felix | Hudiksvalls IF | 217,36 |
17 | PERSSON Albin | Tranemo IF | 220,43 |
18 | JONSSON Simon | IF Hallby SOK | 221,00 |
19 | LILLSJÖ Linus | Hällbybrunns IF | 225,97 |
20 | BERTILSSON Erik | IF Hallby SOK | 226,63 |
21 | INGARD Karl | IK Rex | 228,60 |
22 | PERSSON Petter | Boraas SK | 242,35 |
23 | PALANDER Jonatan | Sellnäs IF | 243,06 |
24 | AASTRÖM Joel | Bodens SK | 243,99 |
25 | BERG Elis | Sunne SLF | 246,66 |
26 | JANSSON Eric | Tranemo IF | 249,85 |
27 | MODIN Jonathan | Sollefteå Skidor | 251,21 |
28 | VÄNN Arvid | Stockviks SF | 252,26 |
29 | LINDMAN Tobias | Stockviks SF | 255,47 |
30 | JONSSON Arvid | Duveds IF | 257,19 |
31 | STARK Jacob | Stockviks SF | 259,43 |
32 | MATTI Jesper | Bodens Skidklubb | 272,82 |
33 | CARLING Albert | Falu IK SK | 306,13 |
34 | LUNDBERG Simon | SK Bore | 307,37 |
35 | KARLSSON Ludvig | Järpens SK | 315,71 |
36 | FORSBERG Tom | Zinkgruvans IF | 326,70 |
37 | LARSSON Albin | Sunderby Sk | 331,65 |
38 | HJALMARSSON Karl | IK Stern | 346,87 |
39 | OLSSON Tobias | Åsarna IK | 350,15 |
40 | AXELSSON Adam | Hvetlanda Skidklubb | 357,61 |
41 | RUDH Emil | Tullus SK skidskytte | 371,27 |
42 | HÖJLIND Samuel | IFK Mora SK | 378,84 |
43 | MILLESTU Hampus | Utrikes Skidklubb | 405,64 |
44 | NORMAN Marcus | Kalix Skidklubb | 407,17 |
45 | KARLSSON Albin | Skellefteå SK | 425,67 |
46 | SELIN Felix | Ifk Kiruna | 442,83 |
47 | VEDIN Mattias | Stockviks SF | 461,53 |
48 | WESTER Evert | Jukkasjärvi IF | 486,67 |
FÖDDA 1999 | |||
1 | AFLODAL Axel | Sundbybergs IK | 144,06 |
2 | FORSBERG Felix | Järpens SK | 156,65 |
3 | KARLSSON Simon | IFK Umeå | 163,82 |
4 | OLSSON Oscar | Hudiksvalls IF | 173,10 |
5 | JOHANSSON Leo | Skillingaryds FK | 181,72 |
6 | ENGDAHL Johannes | Domnarvets GoIF | 187,83 |
7 | ANDERSSON Elias | Landsbro If SK | 194,90 |
8 | HERBERT Johan | IFK Mora SK | 196,66 |
9 | JOHNSSON Gustav | IFK Mora SK | 200,35 |
10 | BJÖRN Zackarias | Rembo IK | 200,47 |
11 | AAREBAECK Oscar | Bolidens SK | 203,38 |
12 | KARLSSON Andreas | Kalix SK | 218,43 |
13 | NILSSON Alfred | Filipstads SF | 221,66 |
14 | WESTMAN Adam | Hudiksvalls IF | 223,11 |
15 | SWEDBERG Anton | IFK Mora SK | 224,34 |
16 | BJÖRN Samuel | Rembo IK | 230,45 |
17 | JOHANSSON Albin | Sätra IF | 231,52 |
18 | NORDGREN Emrik | IFK Umeå | 234,59 |
19 | NYGREN Linus | Ulricehamns IF | 235,13 |
20 | MURTO Anton | Gellivare Skidallians | 245,67 |
21 | MODIN Mathias | Sollefteå Skidor | 255,01 |
22 | LAINE Anton | Kalix SK | 255,94 |
23 | ERIKSSON Sebastian | Rembo IK | 260,77 |
24 | OLSSON Maans | Offerdals SK | 275,40 |
25 | KYRÖ Filip | Högbo Gif | 279,72 |
26 | WESTIN Olle | IK Stern | 284,67 |
27 | BERG Nick | Västerås SK | 286,58 |
28 | BARKEGREN Viktor | Domnarvets GoIF | 294,26 |
29 | SVENSSON Victor | Gellivare Skidallians IK | 297,72 |
30 | NORDSTRÖM Edvin | Brottby Sk | 301,13 |
31 | FAHLSTRÖM Filip | Johannisbergs AIK | 308,12 |
32 | WESTERLUND William | Byske SK | 313,64 |
33 | KRISTOFFERSSON Philip | Hudiksvalls IF | 323,81 |
34 | DAHLBERG Jonathan | Skellefteå SK | 330,83 |
35 | JANSSON SAADIO Sebastian | Sälens IF | 332,13 |
36 | NILSSON Valdemar | Bodens Sk | 332,23 |
37 | SAMUELSSON Johan | Husum IF | 345,97 |
38 | SVENSSON Axel | Landsbro IF | 347,08 |
39 | ANGELSIÖÖ Oliver | Storvreta IK | 349,19 |
40 | SANDBERG Timor | Hudiksvalls IF | 351,90 |
41 | ENGHOLM Richard | Johannisbergs AIK | 355,65 |
42 | LUNDBERG Adrian | SK Bore | 371,21 |
43 | SÖDERLIND Ludvig | IFK Kiruna | 384,03 |
44 | MALMSTRÖM GÖsta | IK Stern | 458,87 |
45 | KARLSSON Jack | Garphyttans IF | 478,96 |
46 | MODIN Anton | Järpens SK | 479,47 |
47 | FRANZEN Edwin | IFK Mora SK | 485,12 |
48 | SJÖDIN Alexander | Rembo Ik | 520,81 |
49 | ZACHRISSON Jon | Svegs IK | 531,76 |
50 | FORSBERG Kristoffer | IFK Umeå | 560,05 |
51 | OLSSON Christian | Årjängs IF | 609,34 |
FÖDDA 2000 | |||
1 | ERIKSSON Anton | Sollefteå Skidor | 163,96 |
2 | ROSENBERG Ossian | Åsarna IK | 164,28 |
3 | POROMAA William | Åsarna IK | 166,08 |
4 | PERSSON Jesper | Åsarna IK | 167,01 |
5 | OSKARSSON Samuel | Sk Leksand | 178,21 |
6 | ENGELIN Erik | Offerdals SK | 199,54 |
7 | KVARNBRINK Gustav | IFK Umeå | 199,57 |
8 | NORDER Jonathan | IF Hallby SOK | 203,35 |
9 | EKBERG Johan | Nacka Värmdö SK | 211,20 |
10 | STEFANSSON Malte | Oxbergs IF | 214,55 |
11 | ERIKSSON Hugo | Hägglunds Ski Team | 216,74 |
12 | HAGSTRÖM Emil | Garphyttans IF | 224,65 |
13 | B NORDAHL Johan | Domnarvets GoIF | 232,40 |
14 | AASTOT Simon | IFK Umeå | 237,71 |
15 | SCHULTZ William | IFK Umeå | 242,80 |
16 | ANDERSSON Max | Domnarvets GoIF | 246,94 |
17 | BOMAN Adam | Tranemo IF | 249,87 |
18 | ROSJÖ Filip | IF Hallby SOK | 254,02 |
19 | ÖBERG Filip | Kalix SK | 254,10 |
20 | WINDAHL Olle | Zinkgruvans IF | 265,32 |
21 | ANDERSSON Joel | IFK Mora SK | 265,79 |
22 | KARLSSON William | Källbottens IK | 267,10 |
23 | EKLÖF Harald | IF Hallby SOK | 269,51 |
24 | MADSSTUEN Oscar | Halmstad SK | 272,97 |
25 | GIDLUND Alexander | Hägglunds Ski Team | 280,21 |
26 | GRANSTRÖM Eric | Strömnäs GIF | 282,08 |
27 | ÖSTANGAARD Loke | Eksjö SOK | 288,26 |
28 | NAHLEN Jonathan | Domnarvets GoIF | 289,79 |
29 | LEANDER Sven | Åsarna IK | 291,91 |
30 | AHNBRINK Oskar | Sundbybergs IK | 305,98 |
31 | ERIKSSON Axel | Kvarnsvedens GoIF SK | 307,22 |
32 | QUIST WEGHAGEN Edvin | IFK Skövde SK | 309,17 |
33 | JOHANSSON Petter | Sävast Ski Team | 309,48 |
34 | LARSSON Arvid | IFK Umeaaå | 320,10 |
35 | LINDEHAG Jakob | Strömnaes GIF | 321,82 |
36 | MICKELS Martin | Bålsta SK | 325,36 |
37 | BRUNSTRÖM Mattis | Bodens SK | 326,72 |
38 | MILLESTU Henrik | Utrikes Skidklubb | 327,36 |
39 | ANTONSEN Elias | Sävast Ski Team | 327,63 |
40 | ÖSTLIN Hampus | Sunderby SK | 331,61 |
41 | ÖSTENSEN Harald | IFK Skövde SK | 334,69 |
42 | NILSSON Linus | IFK Umeå | 334,77 |
43 | AASLUND Axel | Hedesunda IF | 343,90 |
44 | BJÖRK Anton | Orsa SK | 351,21 |
45 | SVINGSTEDT Axel | Stockviks SF | 382,83 |
46 | ELIASSON Emil | Gellivare Skidallians IK | 387,72 |
47 | HORTLUND Elias | Älvsby IF SK | 388,21 |
48 | NYBERG Ruben | Gellivare Skidallians IK | 388,93 |
49 | ANDERSSON Anton | Garphyttans IF | 408,07 |
50 | WIKEN Kasper | Åsarna IK | 408,31 |
51 | WIKSTRÖM Pontus | Haegglunds Ski Team | 417,31 |
52 | ALBINSSON Andreas | SK Bore | 425,68 |
53 | SELANDER William | Östersunds SK | 428,58 |
54 | LOGAARD Emil | Rehns BK | 434,10 |
55 | HÖGLUND David | IFK Mora SK | 436,31 |
56 | SJÖLEN Albin | Stockviks SF | 473,81 |
57 | SEHLSTEDT Viktor | IFK Umeå | 488,40 |
58 | FAELLGREN Thomas | Arvika IS | 488,85 |
59 | CARLING Harald | Falu IK SK | 686,13 |
FÖDDA 2001 | |||
1 | JONSSON Pål | Strömnäs GIF | 224,50 |
2 | TINGELÖF Elis | Sollefteå Skidor | 255,23 |
3 | ERNSTSSON Joel | Finspångs SOK | 281,88 |
4 | ERIKSSON Alfred | Dala Järna IK | 282,81 |
5 | DANIELSSON Emil | Högbo Gif | 299,29 |
6 | GISSELMAN Truls | Rhens BK | 315,14 |
7 | ERSSON George | IF Strategen | 323,66 |
8 | JUTTERSTRÖM Per | IFK Mora SK | 327,33 |
9 | LIEBACK Isak | Ulricehamns IF | 337,50 |
10 | HERMANSSON John | IFK Mora SK | 339,13 |
11 | GEDDA Maarten | OK Landehof | 339,24 |
12 | SVENSK Viktor | Stora Tuna IK | 350,92 |
13 | SIMU Emil | Luleå Gjutaren | 365,08 |
14 | TELLSEN Jakob | Vreta SoMK | 366,11 |
15 | SJÖBERG David | Gimo IF | 367,15 |
16 | WESTBERG Emanuel | Stuguns SK | 368,73 |
17 | TERENT Benjamin | Rehns BK | 369,96 |
18 | WESTERGREN Linus | Täfteå IK | 370,02 |
19 | RAPP Emil | Sk Leksand | 372,27 |
20 | VESTIN Rikard | Sollefteå Skioor | 376,83 |
21 | LINDBERG Jesper | Gellivare Skidallians IK | 379,73 |
22 | TÖRNQVIST Mattias | Garphyttans IF | 391,26 |
23 | VAERMSJÖ Arvid | SK Bore | 396,69 |
24 | PETERSON Alfons | Borås GIF | 408,47 |
25 | BODIN Hampus | Sollefteaa SK | 419,75 |
26 | EDMAN Jonathan | IFK Umeå | 420,34 |
27 | STRÖMBERG Simon | Täfteå IK | 422,44 |
28 | KARLSSON Erik | IFK Umeå | 435,28 |
29 | JONSSON Linus | Årjängs IF | 435,49 |
30 | MURTO Eelis | Gellivare Skidallians IK | 438,49 |
31 | ERIKSSON Jens | Strömnäs GIF | 447,18 |
32 | WESSMAN Joel | Vreta SoMK | 449,45 |
33 | LAAGEN Lucas | LidkÖpings VSK | 452,42 |
34 | MÄKINEN Anton | HÖÖgbo GIF | 456,12 |
35 | KARLSSON Anton | Tanums IF | 460,35 |
36 | LUNDQUIST Albin | Gillberga SK | 468,20 |
37 | MELANDER WIKSTEN Isidor | Matfors SK | 468,88 |
38 | AASLUND Oskar | Östersunds SK | 468,90 |
39 | WIIG Viktor | IF Strategen | 471,46 |
40 | SEIJSING Isak | Hägglunds Ski Team | 481,80 |
41 | JOHNSON Vincent | Matfors SK | 486,73 |
42 | STARK Karl | Vaggeryds SOK | 488,05 |
43 | BERGER Albin | Domnarvet GoIF | 495,29 |
44 | RYDIN Linus | Tranemo IF | 500,83 |
45 | HILMERSSON Hugo | Göteborgs Skidklubb | 503,13 |
46 | CSIKY Fabian | Lycksele IF | 512,62 |
47 | ELOFSSON Melker | Landsbro IF | 519,19 |
48 | VINSANIUS Alex | Västeråaas SK | 523,34 |
49 | KREIJ Love | IF Strategen | 524,20 |
50 | ELMVALL Martin | Högbo GIF | 537,34 |
51 | KORPELA Vilhelm | Sollefteaa SK | 553,61 |
52 | VIKSTRÖM Anton | Bodens SK | 555,56 |
53 | BYBERG Emil | Domnarvet GoIF | 560,23 |
54 | RUDBERG Rasmus | Sya SK | 561,38 |
55 | SAARIO Johannes | Korsnäs IF | 568,75 |
56 | PIRTTIKOSKI Alexi | Kalix SK | 570,96 |
57 | ABRAHAMSSON Ask | IK Stern | 590,82 |
58 | HALLANDER Albin | Vreta SoMK | 611,79 |
59 | BACKLUND Erik | Aespereds IF | 640,89 |
60 | JOSEFSSON Johannes | Täby IS | 669,05 |
61 | SELMOSSON Emil | Lidköpings Vsk | 823,73 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius