Mobile Version
Desktop Version
JACOB NYSTEDT från Hudiksvall har dom näst lägsta FIS-punkterna i sprint bland Sveriges juniorer. Bara Adam Persson från Hallby har lägre. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-stock
JACOB NYSTEDT från Hudiksvall har dom näst lägsta FIS-punkterna i sprint bland Sveriges juniorer. Bara Adam Persson från Hallby har lägre. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-stock

Nya listor med FIS-punkter:

Sverige-rankingen för herrar junior sprint

Här är listan över dom svenska herrjuniorernas FIS-punkter i sprint enligt den senaste FIS-listan som gång precis innan jul. Adam Persson, Hallby är som vi tidigare skrev 7:a i världen och har dom lägsta poängen i Sverige. Närmast följer Täby-killen Jacob Nystedt som åker för Hudiksvalls IF och IFK Moras nyförvärv Alexander Karlsson.

Hela listan har du här.

  HERRAR FIS-POÄNG SPRINT JUNIORER   
 1 PERSSON Adam IF Hallby SOK 113,96
 2 NYSTEDT Jacob Hudiksvalls IF  127,72
 3 KARLSSON Alexander IFK Mora SK 137,42
 4 AFLODAL Axel Sundbybergs IK 144,06
 5 BERGLUND Gustaf IFK Mora SK 145,61
 6 ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 149,49
 7 FORSBERG Felix Järpens SK 156,65
 8 KARLSSON Simon IFK Umeå 163,82
 9 ERIKSSON Anton Sollefteå Skidor 163,96
 10 ROTVOLD Carl Åsarna IK 163,99
 11 ROSENBERG Ossian Åsarna IK 164,28
 12 POROMAA William Åsarna IK 166,08
 13 PERSSON Jesper Åsarna IK 167,01
 14 OLSSON Oscar Hudiksvalls IF 173,10
 15 OSKARSSON Samuel Sk Leksand 178,21
 16 JOHANSSON Leo Skillingaryds FK 181,72
 17 ANDERSSON Fredrik Sollefteå Skidor 181,79
 18 JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 185,66
 19 AUGUSTSSON Isak IFK Mora SK 185,76
 20 ENGDAHL Johannes Domnarvets GoIF 187,83
 21 STENBERG Simon Kalix Skidklubb 187,83
 22 JOHANSSON Martin Korsnäs IF 191,17
 23 LIEBACK Erik Ulricehamns IF 191,22
 24 ANDERSSON Elias Landsbro If SK 194,90
 25 GRANLUND Jonas Hudiksvalls IF 195,68
 26 HERBERT Johan IFK Mora SK 196,66
 27 ENGELIN Erik Offerdals SK 199,54
 28 KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 199,57
 29 JOHNSSON Gustav IFK Mora SK 200,35
 30 BJÖRN Zackarias Rembo IK 200,47
 31 NORDER Jonathan IF Hallby SOK 203,35
 32 AAREBAECK Oscar Bolidens SK 203,38
 33 SVENSK Jesper Stora Tuna IK  207,85
 34 EKBERG Johan Nacka Värmdö SK 211,20
 35 STEFANSSON Malte Oxbergs IF 214,55
 36 SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 216,48
 37 ERIKSSON Hugo Hägglunds Ski Team  216,74
 38 ERLANDER Felix Hudiksvalls IF 217,36
 39 KARLSSON Andreas Kalix SK 218,43
 40 PERSSON Albin Tranemo IF 220,43
 41 JONSSON Simon IF Hallby SOK 221,00
 42 NILSSON Alfred Filipstads SF 221,66
 43 WESTMAN Adam Hudiksvalls IF 223,11
 44 SWEDBERG Anton IFK Mora SK 224,34
 45 JONSSON Pål Strömnäs GIF 224,50
 46 HAGSTRÖM Emil Garphyttans IF 224,65
 47 LILLSJÖ Linus Hällbybrunns IF 225,97
 48 BERTILSSON Erik IF Hallby SOK 226,63
 49 INGARD Karl IK Rex 228,60
 50 BJÖRN Samuel Rembo IK 230,45
 51 JOHANSSON Albin Sätra IF 231,52
 52 B NORDAHL Johan Domnarvets GoIF 232,40
 53 NORDGREN Emrik IFK Umeå 234,59
 54 NYGREN Linus Ulricehamns IF 235,13
 55 AASTOT Simon IFK Umeå 237,71
 56 PERSSON Petter Boraas SK 242,35
 57 SCHULTZ William IFK Umeå 242,80
 58 PALANDER Jonatan Sellnäs IF 243,06
 59 AASTRÖM Joel Bodens SK 243,99
 60 MURTO Anton Gellivare Skidallians 245,67
 61 BERG Elis Sunne SLF 246,66
 62 ANDERSSON Max Domnarvets GoIF 246,94
 63 JANSSON Eric Tranemo IF 249,85
 64 BOMAN Adam Tranemo IF  249,87
 65 MODIN Jonathan Sollefteå Skidor 251,21
 66 VÄNN Arvid Stockviks SF 252,26
 67 ROSJÖ Filip IF Hallby SOK 254,02
 68 ÖBERG Filip Kalix SK 254,10
 69 MODIN Mathias Sollefteå Skidor 255,01
 70 TINGELÖF Elis Sollefteå Skidor 255,23
 70 LINDMAN Tobias Stockviks SF 255,47
 72 LAINE Anton Kalix SK 255,94
 73 JONSSON Arvid Duveds IF 257,19
 74 STARK Jacob Stockviks SF 259,43
 75 ERIKSSON Sebastian Rembo IK 260,77
 76 WINDAHL Olle Zinkgruvans IF 265,32
 77 ANDERSSON Joel IFK Mora SK 265,79
 78 KARLSSON William Källbottens IK 267,10
 79 EKLÖF Harald IF Hallby SOK 269,51
 80 MATTI Jesper Bodens Skidklubb 272,82
 81 MADSSTUEN Oscar Halmstad SK 272,97
 82 OLSSON Maans Offerdals SK 275,40
 83 KYRÖ  Filip Högbo Gif 279,72
 84 GIDLUND Alexander Hägglunds Ski Team  280,21
 85 ERNSTSSON Joel Finspångs SOK 281,88
 86 GRANSTRÖM Eric Strömnäs GIF 282,08
 87 ERIKSSON Alfred Dala Järna IK 282,81
 88 WESTIN Olle IK Stern 284,67
 89 BERG Nick Västerås SK 286,58
 90 ÖSTANGAARD Loke Eksjö SOK 288,26
 91 NAHLEN Jonathan Domnarvets GoIF 289,79
 92 LEANDER Sven Åsarna IK 291,91
 93 BARKEGREN Viktor Domnarvets GoIF 294,26
 94 SVENSSON Victor Gellivare Skidallians IK 297,72
 95 DANIELSSON Emil Högbo Gif 299,29
 96 NORDSTRÖM Edvin Brottby Sk 301,13
 97 AHNBRINK Oskar Sundbybergs IK 305,98
 98 CARLING Albert Falu IK SK 306,13
 99 ERIKSSON Axel Kvarnsvedens GoIF SK 307,22
 100 LUNDBERG Simon SK Bore 307,37
 101 FAHLSTRÖM  Filip Johannisbergs AIK 308,12
 102 QUIST WEGHAGEN Edvin IFK Skövde SK 309,17
 103 JOHANSSON Petter Sävast Ski Team 309,48
 104 WESTERLUND William Byske SK 313,64
 105 GISSELMAN Truls Rhens BK 315,14
 106 KARLSSON Ludvig Järpens SK 315,71
 107 LARSSON Arvid IFK Umeaaå 320,10
 108 LINDEHAG Jakob Strömnaes GIF 321,82
 109 ERSSON George IF Strategen 323,66
 110 KRISTOFFERSSON Philip Hudiksvalls IF 323,81
 111 MICKELS Martin Bålsta SK 325,36
 112 FORSBERG Tom Zinkgruvans IF 326,70
 113 BRUNSTRÖM Mattis Bodens SK 326,72
 114 JUTTERSTRÖM Per IFK Mora SK 327,33
 115 MILLESTU Henrik Utrikes Skidklubb 327,36
 116 ANTONSEN Elias Sävast Ski Team 327,63
 117 DAHLBERG Jonathan Skellefteå SK 330,83
 118 ÖSTLIN Hampus Sunderby SK 331,61
 119 LARSSON Albin Sunderby Sk 331,65
 120 JANSSON SAADIO Sebastian Sälens IF 332,13
 121 NILSSON Valdemar Bodens Sk 332,23
 122 ÖSTENSEN Harald IFK Skövde SK 334,69
 123 NILSSON Linus IFK Umeå 334,77
 124 LIEBACK Isak Ulricehamns IF 337,50
 125 HERMANSSON John IFK Mora SK 339,13
 126 GEDDA Maarten OK Landehof 339,24
 127 AASLUND Axel Hedesunda IF 343,90
 128 SAMUELSSON Johan Husum IF 345,97
 129 HJALMARSSON Karl IK Stern 346,87
 130 SVENSSON Axel Landsbro IF 347,08
 131 ANGELSIÖÖ Oliver Storvreta IK 349,19
 132 OLSSON Tobias Åsarna IK 350,15
 133 SVENSK Viktor Stora Tuna IK  350,92
 134 BJÖRK Anton Orsa SK 351,21
 135 SANDBERG Timor Hudiksvalls IF 351,90
 136 ENGHOLM Richard Johannisbergs AIK 355,65
 137 AXELSSON Adam Hvetlanda Skidklubb 357,61
 138 SIMU Emil Luleå Gjutaren 365,08
 139 TELLSEN Jakob Vreta SoMK 366,11
 140 SJÖBERG David Gimo IF 367,15
 141 WESTBERG Emanuel Stuguns SK 368,73
142 TERENT Benjamin Rehns BK 369,96
143 WESTERGREN Linus Täfteå IK 370,02
144 LUNDBERG Adrian SK Bore 371,21
145 RUDH Emil Tullus SK skidskytte 371,27
146 RAPP Emil Sk Leksand 372,27
147 VESTIN Rikard Sollefteå Skioor 376,83
148 HÖJLIND Samuel IFK Mora SK 378,84
149 LINDBERG Jesper Gellivare Skidallians IK 379,73
150 SVINGSTEDT Axel Stockviks SF 382,83
151 SÖDERLIND Ludvig IFK Kiruna 384,03
152 ELIASSON Emil Gellivare Skidallians IK 387,72
153 HORTLUND Elias Älvsby IF SK 388,21
154 NYBERG Ruben Gellivare Skidallians IK 388,93
155 TÖRNQVIST Mattias Garphyttans IF 391,26
156 VAERMSJÖ Arvid SK Bore 396,69
157 MILLESTU Hampus Utrikes Skidklubb 405,64
158 NORMAN Marcus Kalix Skidklubb 407,17
159 ANDERSSON Anton Garphyttans IF 408,07
160 WIKEN Kasper Åsarna IK 408,31
161 PETERSON Alfons Borås GIF 408,47
162 WIKSTRÖM Pontus Haegglunds Ski Team  417,31
163 BODIN Hampus Sollefteaa SK 419,75
164 EDMAN Jonathan IFK Umeå  420,34
165 STRÖMBERG Simon Täfteå IK 422,44
166 KARLSSON Albin Skellefteå SK 425,67
167 ALBINSSON Andreas SK Bore 425,68
168 SELANDER William Östersunds SK 428,58
169 LOGAARD Emil Rehns BK 434,10
170 KARLSSON Erik IFK Umeå 435,28
171 JONSSON Linus Årjängs IF 435,49
172 HÖGLUND David IFK Mora SK 436,31
173 MURTO Eelis Gellivare Skidallians IK 438,49
174 SELIN Felix Ifk Kiruna 442,83
175 ERIKSSON Jens Strömnäs GIF 447,18
176 WESSMAN Joel Vreta SoMK 449,45
177 LAAGEN Lucas LidkÖpings VSK 452,42
178 MÄKINEN Anton HÖÖgbo GIF 456,12
179 MALMSTRÖM GÖsta IK Stern 458,87
180 KARLSSON Anton Tanums IF 460,35
181 VEDIN Mattias Stockviks SF 461,53
182 LUNDQUIST Albin Gillberga SK 468,20
183 MELANDER WIKSTEN Isidor Matfors SK 468,88
184 AASLUND Oskar Östersunds SK 468,90
185 WIIG Viktor IF Strategen 471,46
186 SJÖLEN Albin Stockviks SF 473,81
187 KARLSSON Jack Garphyttans IF 478,96
188 MODIN Anton Järpens SK 479,47
189 SEIJSING Isak Hägglunds Ski Team  481,80
190 FRANZEN Edwin IFK Mora SK 485,12
191 WESTER Evert Jukkasjärvi IF 486,67
192 JOHNSON Vincent Matfors SK 486,73
193 STARK Karl Vaggeryds SOK 488,05
194 SEHLSTEDT Viktor IFK Umeå 488,40
195 FAELLGREN Thomas Arvika IS 488,85
196 BERGER Albin Domnarvet GoIF 495,29
197 RYDIN Linus Tranemo IF 500,83
198 HILMERSSON Hugo Göteborgs Skidklubb 503,13
199 CSIKY Fabian Lycksele IF 512,62
200 ELOFSSON Melker Landsbro IF 519,19
201 SJÖDIN Alexander Rembo Ik 520,81
202 VINSANIUS Alex Västeråaas SK 523,34
203 KREIJ Love IF Strategen 524,20
204 ZACHRISSON Jon Svegs IK 531,76
205 ELMVALL Martin Högbo GIF 537,34
206 KORPELA Vilhelm Sollefteaa SK 553,61
207 VIKSTRÖM Anton Bodens SK 555,56
208 FORSBERG Kristoffer IFK Umeå 560,05
209 BYBERG Emil Domnarvet GoIF 560,23
210 RUDBERG Rasmus Sya SK 561,38
211 SAARIO Johannes Korsnäs IF 568,75
212 PIRTTIKOSKI Alexi Kalix SK 570,96
213 ABRAHAMSSON Ask IK Stern 590,82
214 OLSSON Christian Årjängs IF 609,34
215 HALLANDER Albin Vreta SoMK 611,79
216 BACKLUND Erik Aespereds IF 640,89
217 JOSEFSSON Johannes Täby IS 669,05
218 CARLING Harald Falu IK SK 686,13
219 SELMOSSON Emil Lidköpings Vsk 823,73
  FÖDDA 1998    
 1 PERSSON Adam IF Hallby SOK 113,96
 2 NYSTEDT Jacob Hudiksvalls IF  127,72
 3 KARLSSON Alexander IFK Mora SK 137,42
 4 BERGLUND Gustaf IFK Mora SK 145,61
 5 ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 149,49
 6 ROTVOLD Carl Åsarna IK 163,99
 7 ANDERSSON Fredrik Sollefteå Skidor 181,79
 8 JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 185,66
 9 AUGUSTSSON Isak IFK Mora SK 185,76
 10 STENBERG Simon Kalix Skidklubb 187,83
 11 JOHANSSON Martin Korsnäs IF 191,17
 12 LIEBACK Erik Ulricehamns IF 191,22
 13 GRANLUND Jonas Hudiksvalls IF 195,68
 14 SVENSK Jesper Stora Tuna IK  207,85
 15 SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 216,48
 16 ERLANDER Felix Hudiksvalls IF 217,36
 17 PERSSON Albin Tranemo IF 220,43
 18 JONSSON Simon IF Hallby SOK 221,00
 19 LILLSJÖ Linus Hällbybrunns IF 225,97
 20 BERTILSSON Erik IF Hallby SOK 226,63
 21 INGARD Karl IK Rex 228,60
 22 PERSSON Petter Boraas SK 242,35
 23 PALANDER Jonatan Sellnäs IF 243,06
 24 AASTRÖM Joel Bodens SK 243,99
 25 BERG Elis Sunne SLF 246,66
 26 JANSSON Eric Tranemo IF 249,85
 27 MODIN Jonathan Sollefteå Skidor 251,21
 28 VÄNN Arvid Stockviks SF 252,26
 29 LINDMAN Tobias Stockviks SF 255,47
 30 JONSSON Arvid Duveds IF 257,19
 31 STARK Jacob Stockviks SF 259,43
 32 MATTI Jesper Bodens Skidklubb 272,82
 33 CARLING Albert Falu IK SK 306,13
 34 LUNDBERG Simon SK Bore 307,37
 35 KARLSSON Ludvig Järpens SK 315,71
 36 FORSBERG Tom Zinkgruvans IF 326,70
 37 LARSSON Albin Sunderby Sk 331,65
 38 HJALMARSSON Karl IK Stern 346,87
 39 OLSSON Tobias Åsarna IK 350,15
 40 AXELSSON Adam Hvetlanda Skidklubb 357,61
 41 RUDH Emil Tullus SK skidskytte 371,27
 42 HÖJLIND Samuel IFK Mora SK 378,84
 43 MILLESTU Hampus Utrikes Skidklubb 405,64
 44 NORMAN Marcus Kalix Skidklubb 407,17
 45 KARLSSON Albin Skellefteå SK 425,67
 46 SELIN Felix Ifk Kiruna 442,83
 47 VEDIN Mattias Stockviks SF 461,53
 48 WESTER Evert Jukkasjärvi IF 486,67
  FÖDDA 1999    
 1 AFLODAL Axel Sundbybergs IK 144,06
 2 FORSBERG Felix Järpens SK 156,65
 3 KARLSSON Simon IFK Umeå 163,82
 4 OLSSON Oscar Hudiksvalls IF 173,10
 5 JOHANSSON Leo Skillingaryds FK 181,72
 6 ENGDAHL Johannes Domnarvets GoIF 187,83
 7 ANDERSSON Elias Landsbro If SK 194,90
 8 HERBERT Johan IFK Mora SK 196,66
 9 JOHNSSON Gustav IFK Mora SK 200,35
 10 BJÖRN Zackarias Rembo IK 200,47
 11 AAREBAECK Oscar Bolidens SK 203,38
 12 KARLSSON Andreas Kalix SK 218,43
 13 NILSSON Alfred Filipstads SF 221,66
 14 WESTMAN Adam Hudiksvalls IF 223,11
 15 SWEDBERG Anton IFK Mora SK 224,34
 16 BJÖRN Samuel Rembo IK 230,45
 17 JOHANSSON Albin Sätra IF 231,52
 18 NORDGREN Emrik IFK Umeå 234,59
 19 NYGREN Linus Ulricehamns IF 235,13
 20 MURTO Anton Gellivare Skidallians 245,67
 21 MODIN Mathias Sollefteå Skidor 255,01
 22 LAINE Anton Kalix SK 255,94
 23 ERIKSSON Sebastian Rembo IK 260,77
 24 OLSSON Maans Offerdals SK 275,40
 25 KYRÖ  Filip Högbo Gif 279,72
 26 WESTIN Olle IK Stern 284,67
 27 BERG Nick Västerås SK 286,58
 28 BARKEGREN Viktor Domnarvets GoIF 294,26
 29 SVENSSON Victor Gellivare Skidallians IK 297,72
 30 NORDSTRÖM Edvin Brottby Sk 301,13
 31 FAHLSTRÖM  Filip Johannisbergs AIK 308,12
 32 WESTERLUND William Byske SK 313,64
 33 KRISTOFFERSSON Philip Hudiksvalls IF 323,81
 34 DAHLBERG Jonathan Skellefteå SK 330,83
 35 JANSSON SAADIO Sebastian Sälens IF 332,13
 36 NILSSON Valdemar Bodens Sk 332,23
 37 SAMUELSSON Johan Husum IF 345,97
 38 SVENSSON Axel Landsbro IF 347,08
 39 ANGELSIÖÖ Oliver Storvreta IK 349,19
 40 SANDBERG Timor Hudiksvalls IF 351,90
 41 ENGHOLM Richard Johannisbergs AIK 355,65
 42 LUNDBERG Adrian SK Bore 371,21
 43 SÖDERLIND Ludvig IFK Kiruna 384,03
 44 MALMSTRÖM GÖsta IK Stern 458,87
 45 KARLSSON Jack Garphyttans IF 478,96
 46 MODIN Anton Järpens SK 479,47
 47 FRANZEN Edwin IFK Mora SK 485,12
 48 SJÖDIN Alexander Rembo Ik 520,81
 49 ZACHRISSON Jon Svegs IK 531,76
50 FORSBERG Kristoffer IFK Umeå 560,05
51 OLSSON Christian Årjängs IF 609,34
  FÖDDA 2000    
 1 ERIKSSON Anton Sollefteå Skidor 163,96
 2 ROSENBERG Ossian Åsarna IK 164,28
 3 POROMAA William Åsarna IK 166,08
 4 PERSSON Jesper Åsarna IK 167,01
 5 OSKARSSON Samuel Sk Leksand 178,21
 6 ENGELIN Erik Offerdals SK 199,54
 7 KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 199,57
 8 NORDER Jonathan IF Hallby SOK 203,35
 9 EKBERG Johan Nacka Värmdö SK 211,20
 10 STEFANSSON Malte Oxbergs IF 214,55
 11 ERIKSSON Hugo Hägglunds Ski Team  216,74
 12 HAGSTRÖM Emil Garphyttans IF 224,65
 13 B NORDAHL Johan Domnarvets GoIF 232,40
 14 AASTOT Simon IFK Umeå 237,71
 15 SCHULTZ William IFK Umeå 242,80
 16 ANDERSSON Max Domnarvets GoIF 246,94
 17 BOMAN Adam Tranemo IF  249,87
 18 ROSJÖ Filip IF Hallby SOK 254,02
 19 ÖBERG Filip Kalix SK 254,10
 20 WINDAHL Olle Zinkgruvans IF 265,32
 21 ANDERSSON Joel IFK Mora SK 265,79
 22 KARLSSON William Källbottens IK 267,10
 23 EKLÖF Harald IF Hallby SOK 269,51
 24 MADSSTUEN Oscar Halmstad SK 272,97
 25 GIDLUND Alexander Hägglunds Ski Team  280,21
 26 GRANSTRÖM Eric Strömnäs GIF 282,08
 27 ÖSTANGAARD Loke Eksjö SOK 288,26
 28 NAHLEN Jonathan Domnarvets GoIF 289,79
 29 LEANDER Sven Åsarna IK 291,91
 30 AHNBRINK Oskar Sundbybergs IK 305,98
 31 ERIKSSON Axel Kvarnsvedens GoIF SK 307,22
 32 QUIST WEGHAGEN Edvin IFK Skövde SK 309,17
 33 JOHANSSON Petter Sävast Ski Team 309,48
 34 LARSSON Arvid IFK Umeaaå 320,10
 35 LINDEHAG Jakob Strömnaes GIF 321,82
 36 MICKELS Martin Bålsta SK 325,36
 37 BRUNSTRÖM Mattis Bodens SK 326,72
 38 MILLESTU Henrik Utrikes Skidklubb 327,36
 39 ANTONSEN Elias Sävast Ski Team 327,63
 40 ÖSTLIN Hampus Sunderby SK 331,61
 41 ÖSTENSEN Harald IFK Skövde SK 334,69
 42 NILSSON Linus IFK Umeå 334,77
 43 AASLUND Axel Hedesunda IF 343,90
 44 BJÖRK Anton Orsa SK 351,21
 45 SVINGSTEDT Axel Stockviks SF 382,83
 46 ELIASSON Emil Gellivare Skidallians IK 387,72
 47 HORTLUND Elias Älvsby IF SK 388,21
 48 NYBERG Ruben Gellivare Skidallians IK 388,93
 49 ANDERSSON Anton Garphyttans IF 408,07
50 WIKEN Kasper Åsarna IK 408,31
51 WIKSTRÖM Pontus Haegglunds Ski Team  417,31
52 ALBINSSON Andreas SK Bore 425,68
53 SELANDER William Östersunds SK 428,58
54 LOGAARD Emil Rehns BK 434,10
55 HÖGLUND David IFK Mora SK 436,31
56 SJÖLEN Albin Stockviks SF 473,81
57 SEHLSTEDT Viktor IFK Umeå 488,40
58 FAELLGREN Thomas Arvika IS 488,85
59 CARLING Harald Falu IK SK 686,13
  FÖDDA 2001    
 1 JONSSON Pål Strömnäs GIF 224,50
 2 TINGELÖF Elis Sollefteå Skidor 255,23
 3 ERNSTSSON Joel Finspångs SOK 281,88
 4 ERIKSSON Alfred Dala Järna IK 282,81
 5 DANIELSSON Emil Högbo Gif 299,29
 6 GISSELMAN Truls Rhens BK 315,14
 7 ERSSON George IF Strategen 323,66
 8 JUTTERSTRÖM Per IFK Mora SK 327,33
 9 LIEBACK Isak Ulricehamns IF 337,50
 10 HERMANSSON John IFK Mora SK 339,13
 11 GEDDA Maarten OK Landehof 339,24
 12 SVENSK Viktor Stora Tuna IK  350,92
 13 SIMU Emil Luleå Gjutaren 365,08
 14 TELLSEN Jakob Vreta SoMK 366,11
 15 SJÖBERG David Gimo IF 367,15
 16 WESTBERG Emanuel Stuguns SK 368,73
 17 TERENT Benjamin Rehns BK 369,96
 18 WESTERGREN Linus Täfteå IK 370,02
 19 RAPP Emil Sk Leksand 372,27
 20 VESTIN Rikard Sollefteå Skioor 376,83
 21 LINDBERG Jesper Gellivare Skidallians IK 379,73
 22 TÖRNQVIST Mattias Garphyttans IF 391,26
 23 VAERMSJÖ Arvid SK Bore 396,69
 24 PETERSON Alfons Borås GIF 408,47
 25 BODIN Hampus Sollefteaa SK 419,75
 26 EDMAN Jonathan IFK Umeå  420,34
 27 STRÖMBERG Simon Täfteå IK 422,44
 28 KARLSSON Erik IFK Umeå 435,28
 29 JONSSON Linus Årjängs IF 435,49
 30 MURTO Eelis Gellivare Skidallians IK 438,49
 31 ERIKSSON Jens Strömnäs GIF 447,18
 32 WESSMAN Joel Vreta SoMK 449,45
 33 LAAGEN Lucas LidkÖpings VSK 452,42
 34 MÄKINEN Anton HÖÖgbo GIF 456,12
 35 KARLSSON Anton Tanums IF 460,35
 36 LUNDQUIST Albin Gillberga SK 468,20
 37 MELANDER WIKSTEN Isidor Matfors SK 468,88
 38 AASLUND Oskar Östersunds SK 468,90
 39 WIIG Viktor IF Strategen 471,46
 40 SEIJSING Isak Hägglunds Ski Team  481,80
 41 JOHNSON Vincent Matfors SK 486,73
 42 STARK Karl Vaggeryds SOK 488,05
 43 BERGER Albin Domnarvet GoIF 495,29
 44 RYDIN Linus Tranemo IF 500,83
 45 HILMERSSON Hugo Göteborgs Skidklubb 503,13
 46 CSIKY Fabian Lycksele IF 512,62
 47 ELOFSSON Melker Landsbro IF 519,19
 48 VINSANIUS Alex Västeråaas SK 523,34
 49 KREIJ Love IF Strategen 524,20
50 ELMVALL Martin Högbo GIF 537,34
51 KORPELA Vilhelm Sollefteaa SK 553,61
52 VIKSTRÖM Anton Bodens SK 555,56
53 BYBERG Emil Domnarvet GoIF 560,23
54 RUDBERG Rasmus Sya SK 561,38
55 SAARIO Johannes Korsnäs IF 568,75
56 PIRTTIKOSKI Alexi Kalix SK 570,96
57 ABRAHAMSSON Ask IK Stern 590,82
58 HALLANDER Albin Vreta SoMK 611,79
59 BACKLUND Erik Aespereds IF 640,89
60 JOSEFSSON Johannes Täby IS 669,05
61 SELMOSSON Emil Lidköpings Vsk 823,73
Del |
20191208, LUKAS, Johannes 004 (kopia)

Skidskyttelandslaget säsongen 2021/2022

Efter en nyligen avslutad säsong är nu alla platserna till landslagstrupperna inför säsongen 2021/22 klara. Här hittar du de uttagna trupperna till det svenska A-landslaget samt Team Autoexperten.

 

Les mer
20210129, KALLA, Charlotte 018 (kopia)

Charlotte Kalla kör mot OS i Beijing

- Jag har börjat summera säsongen och den starkaste känslan är glädjen till skidåkning som funnits hos mig under både tränings och tävlingsåret. Det gör beslutet enkelt att satsa vidare mot OS 2022!

 

Les mer
Skidor, Sverige, Vallateam, Porträtt

Martin Norrgård tillbaka i svenska laget

Tillbaka efter ett år som Finlands vallachef:

Martin Norrgård välkomnas tillbaka till det svenska vallateamet efter en säsong som vallachef i Finland. Svenska vallachefen, Petter Myhlback är nöjd med förstärkningen.

Det är Myhlbacks svar när två av landslagets vallare försvinner och kritiken har kommit från flera av åkarna, bland annat Ebba Andersson.


 

Les mer
HA-Leksand-Oskarshamn

Marit Bjørgen fick blodad tand

Satsar vidare på långlopp – och kanske världsrekord:

Comebacken i Vasaloppet gav blodad tand för Marit Bjørgen, 41.
Nu meddelar den forna skiddrottningen att hon kommer att satsa på åtminstone fem tävlingar kommande vinter – och inspirerad av lagkompisen Anders Aukland kanske hon också tänker på att ta världsrekordet i att åka långt.

 

Les mer
20210209, DYVIK, Anna 030 (kopia)

Dyvik och Sandström vann SM-touren

Efter söndagens säsongsavslutning med SM i tre- och femmil kunde också SM-touren avgöras. Tour-ledaren Anna Dyvik höll undan och vann medan det blev tvära kast på herrsidan.

 

Les mer
20181226, Åre Swix Open 002 (kopia)

Andreas Holmberg slutar också i Lager 157

Vallachefen Marcus Laggar taggar upp, men:

Lager 157 Ski Team åker på en annan tung förlust när Andreas Holmberg nu väljer att lägga av. Beskedet kommer bara ett par veckor efter att Anton Karlsson och Elin Mohlin också berättat att dom inte satsar vidare.
Men vallachefen Marcus Laggar satsar hårdare än tidigare på Lager 157 och Emil Persson som vann Visma Ski Classics totalt är med vidare.

 

Les mer
20210412, AUKLAND 700 km (kopia)

Stålmannen Aukland, 48 åkte 700 km i helgen

Anders Aukland, 48 satte i helgen ett nytt världsrekord i att åka långt på skidor:
Den fd vasaloppssegraren och stålmannen från Norge stannade inte före efter 700 kilometer och 500 meter!
Då hade han åkt i 41 timmar på en sjö vid Mylla strax norr om Oslo.

 

Les mer
20210206, FALK, Hanna 106 (kopia)

Hanna skippar landslaget – kan bli långlopp

Hanna Falk har bestämt sig för att tiden som landslagsåkare är över. Hon har haft en krånglig rygg under lång tid och tvingades till operation under förra vintern. Nu skriver hon på instagram att hon kanske tänker satsa på långlopp – en gammal dröm hon haft.
Om ryggen håller för all stakningen…

 

Les mer
20210409, BURMAN o POROMAA (kopia)

Jens Burman vann före William Poromaa

Åsarna slog tillbaka med dubbelseger på femmilen:

Jens Burman var i ledningen nästan hela vägen och vann säkert när Åsarna tog revansch för ett ganska mediokert SM i Kalix med dubbelseger på den avslutande femmilen.
William Poromaa kapade in rejält på slutmilen men var en dryg halvminut efter i mål. Han parkerade dock hemmaåkaren Johan Häggström i kampen om silvret.

 

Les mer
20210409, PITEÅ DAM 1o2 (kopia)

Ebba Andersson suverän SM-drottning

Fyrdubbelt Piteå Elit på damernas SM-tremil:

Ebba Andersson blev som väntat SM-drottningen i Kalix. Hon vann den avslutande tremilen i fristil med nästan två minuter till Jonna Sundling och Piteå Elit dominerade totalt med dom fyra första placeringarna i listan.

 

Les mer
20210409, GRATE-HÄGGSTRÖM mål (kopia)

Bilder från skid-SM i Kalix fredag

Här kommer bilder från fredagens sprintstafett på SM i Kalix. Vi tackar Sofia Henriksson som åter igen försett oss med perfekta bilder från tävlingarna… och grattis till SM-medaljen Sofia!

Les mer
20191207, GRATE Marcus (kopia)

Piteås damer och Umeås herrar i sprintstafetten

Piteå Elits damer fortsatt med guld och brons igen när SM-tävlingarna i Kalix fortsatte med sprintstafetter i fristil under fredagen.
Men bland herrarna blev IFK Umeå för starka för Piteås grabbar som fick nöja sig med silver den här gången.

 

Les mer
20210209, SANDSTRÖM, Björn 004 seger (kopia)

Piteå snuvade Åsarna på nytt guld

Det handlade om två lag i SM-stafetten för herrar:

Piteå Elit var klubben för dagen när SM-stafetten avgjordes i Kalix under torsdagen.
Efter damernas två medaljer slog herrarna till och snuvade klubbens herrar favoriterna Åsarna IK på ett nytt SM-guld i stafett.

 

Les mer
20210209, EBBA SM 10 km (kopia)

Piteås damer lika överlägsna som förväntat

Nära dubbelseger i SM-stafetten:

När man kan ställa Charlotte Kalla i andralaget och komma till start med tre VM-åkare förstår man att Piteå Elit är i en klass för sig i en SM-stafett.
Trion Emma Ribom, Ebba Andersson och Jonna Sundling behövde inte gå i källaren för att utklassa dom 12 andra lagen i Kalix.

 

Les mer
20210211, EBBA vinner SM (kopia)

SM är sista rycket – sänds på webben

Dags för sista rycket den här säsongen:
SM i Kalix med tävlande över tre dagar.
Expressen sänder tävlingarna live på nätet.

 

Les mer
20190221, THORN Viktor prolog (kopia)

Viktor Thorn ger upp – lägger av

Snart 5 år med svåra ryggproblem:

Han har slitit med ryggproblem under en längre tid.
Men nu är det nog.
Viktor Thorn lägger av – killen som skulle kliva fram och rädda svensk herråkning när den är som svagast.

 

Les mer
20200802, KARLSSON Anton (kopia)

Tvåa i Vasaloppet – nu lägger han av

Anton Karlsson jublade som tvåa i Vasaloppet – för bara en vecka sedan.
Nu meddelar han att han lägger av.
Lager 157-stjärnan berättar om beslutet på Instagram.

 

Les mer
20210404, SUNDBY Martin Johsrud 001 (kopia)

Martin Johnsrud Sundby satsar på långlopp

Martin Johnsrud Sundby, 36 skippar OS-satsningen och satsar på långlopp istället.
Han fick chansen på VM:s 15-kilometerslopp som regerande mästare och svarade med en stark 7:e plats trots stora ryggproblem under hela året före tävlingarna i Oberstdorf.
Men nu lämnar alltså trebarnspappan dom ”vanliga” tävlingarna.

 

Les mer
10.02.2021, Pokljuka, Slovenia (SLO):Tiril Eckhoff (NOR) - IBU World Championships Biathlon, medals, Pokljuka (SLO). www.biathlonworld.com © Manzoni/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or distribution

Här är Norges skidskyttelandslag nästa säsong

Norge dominerade också årets VM i skidskytte i Pokljuka. Dessutom vann både Tiril Eckhoff och Johannes Thingnes Bø världscupen totalt och Sturla Holm Lægreid var säsongens stora överraskningsman.

 

Les mer
20210206, HAMILTON, Simeon 006 (kopia)

USA förlorar tre landslagsstjärnor

Våren är tiden då inga väljer att avsluta sin aktiva karriär.
Ett landslag som märker det hårt nu är USA. Tre av deras fasta landslagsåkare packar ihop och lägger av.
Det gäller Sadie Maubet Bjornsen samt äkta paret Sophie Caldwell Hamilton och Simeon Hamilton.

 

Les mer