Mobile Version
Desktop Version
OSKAR SVENSSON, Falun-Borlänge SK säkrade JVM-biljetten med seger i testet i Idre idag. Foto: MARCELA HAVLOVA
OSKAR SVENSSON, Falun-Borlänge SK säkrade JVM-biljetten med seger i testet i Idre idag. Foto: MARCELA HAVLOVA

Sofia och Oskar bäst i JVM-testet

Det blev favortseger både i dam- och herrklassen vid dagens JVM-test i klassisk stil i Idre. Sofia Henriksson var bäst bland damerna, medan Oskar Svensson körde hem herrklassen.

 

Resultaten bjöd på få överraskningar och uttagningarna till JVM verkar inte bli speciellt svåra. I D17-20 var Sofia Henriksson 16 sekunder före Domnarvets Maja Dahlqvist, som också kommer att få åka JVM - även om hennes största chans är sprinttävlingen.
Anna Dyvik och Jonna Sundling på dom nästa platserna borde också var säkre, medan förstaårsjunioren Ebba Andersson på 5:e plats skaffade sig ett bra utgångsläge - speciellt eftersom hon normalt är bättre i fristil.
Bra chanser bör också Hedda Bångman ha, hon var nu 6:a.
Bland killarna var Oskar Svensson 8,6 sekunder före Simon Lageson som hade sin Åsarna-kompis Jens Burman på platsen efter. Och med Markus Ruus och Viktor Thorn på dom nästa platserna borde man nu se stommen i ett JVM-lag.
Dom J-landslagsåkare som måste övertyga under resten av helgen borde vara Gabriel Thorn, Axel Ekström och Marcus Fredriksson, som alla var lite efter den här gången.


D 17-20, 5 km/C
1     Sofia Henriksson     93     Strömnäs GIF     12:59.1     0.0
2     Maja Dahlqvist     89     Domnarvets GOIF     13:15.2     16.1
3     Anna Dyvik     91     Falun Borlänge SK     13:24.0     24.9
4     Jonna Sundling     94     IFK Umeå     13:27.7     28.6
5     Ebba Andersson     90     Sollefteå Skidor IF     13:34.8     35.7
6     Hedda Bångman     92     Offerdals SK     13:36.3     37.2
7     Helena Lundkvist     87     Kalix SK     13:39.9     40.8
8     Moa Olsson     76     Vansbro AIK Skidklubb     13:48.3     49.2
9     Rebecca Öhrn     81     Vilhelmina IK     13:52.1     53.0
10     Elina Rönnlund     85     IFK Umeå     13:54.0     54.9
11     Jenny Solin     72     Sollefteå Skidor IF     13:57.1     58.0
12     Emma Ribom     70     Kalix SK     14:01.3     1:02.2
13     Filippa Lindman     27     Stockviks SF     14:03.3     1:04.2
14     Maria Jonasson     82     Östersunds SK     14:08.7     1:09.6
15     Sandra Olsson     73     Malungs IF     14:10.9     1:11.8
16     Casey Wright     61     Birkebeiner Nordic Ski Club     14:12.6     1:13.5
17     Moa Wikberg     41     Grava SK     14:15.5     1:16.4
18     Angelica Johansson     60     IFK Mora SK     14:17.1     1:18.0
19     Mathilda Ruus     56     Gillberga SK     14:17.3     1:18.2
20     Sara Wadman     50     IFK Mora SK     14:20.2     1:21.1
21     Linnea Stark     79     Stockviks SF     14:22.2     1:23.1
22     Therese Axelsson     39     SK Bore     14:27.1     1:28.0
23     Jackline Lockner     84     Graninge-Alliansen     14:28.7     1:29.6
24     Emma Backén     9     Svegs IK     14:29.8     1:30.7
25     Ida Kihlén     68     Malungs IF     14:31.5     1:32.4
26     Anna Trnka     80     Birkebeiner Nordic Ski Club     14:32.7     1:33.6
27     Wilma Jönsson     18     Östersunds SK     14:39.5     1:40.4
28     Vendela Westin     25     Sollefteå Skidor IF     14:41.2     1:42.1
29     Jenny Larsson     58     Luleå Gjutarens IF     14:43.3     1:44.2
30     Hanna Eriksson     77     IFK Mora SK     14:43.4     1:44.3
=30     Ida Dahl     83     Östersunds SK     14:43.4     1:44.3
32     Isabelle Persson     88     Stockviks SF     14:43.9     1:44.8
33     Mimmi Björn     74     IFK Umeå     14:44.2     1:45.1
34     Johanna Engström     14     Kalix SK     14:44.4     1:45.3
35     Olivia Persson     20     Storumans IK     14:44.8     1:45.7
36     Matilda Björn     65     Sundbybergs IK     14:45.9     1:46.8
37     Linda Ström     48     Hägglunds Ski Team SK     14:49.8     1:50.7
38     Evelina Sutro     52     IFK Mora SK     14:50.4     1:51.3
39     Hanna Vikman     78     Gellivare Skidallians IK     14:52.3     1:53.2
40     Lisa Vinsa     75     Jukkasjärvi IF     14:52.9     1:53.8
41     Vilma Funck     3     IFK Kiruna     14:53.9     1:54.8
42     Emma Thalin     40     Svegs IK     14:55.6     1:56.5
43     Ilona Lusth     19     Åsarna IK     14:57.7     1:58.6
44     Cecilia Mårtensson     51     Lycksele IF     14:59.5     2:00.4
45     Matilda Jönsson     5     Sävast Ski Team IF     15:01.5     2:02.4
46     Saga Stenman     55     SK Järven     15:03.0     2:03.9
47     Ida Sundström     63     Luleå Gjutarens IF     15:03.6     2:04.5
48     Linn Gustafsson     15     Filipstads SF     15:04.5     2:05.4
49     Sarah Hale     67     IFK Mora SK     15:05.6     2:06.5
50     Adina Johansson     13     IK Hakarpspojkarna     15:05.8     2:06.7
51     Ottilia Niemi     4     IFK Kiruna     15:11.6     2:12.5
52     Moa Molander-Kristiansen     86     Domnarvets GOIF     15:13.0     2:13.9
53     Naima Nergård     45     Gellivare Skidallians IK     15:13.4     2:14.3
54     Erika Forslin     57     Hudiksvalls IF     15:14.9     2:15.8
55     Emmalisa Strömberg     37     Sollefteå Skidor IF     15:16.9     2:17.8
56     Karin Björnlinger     62     IK Vista     15:20.6     2:21.5
57     Josefin Nilsson     7     IK Fryken     15:21.4     2:22.3
58     Sofie Björklund     59     Hällbybrunns IF     15:26.2     2:27.1
59     Xanthea Dewez     66     Wangaratta Ski Club     15:28.3     2:29.2
60     Hanna Fritz     23     Åmåls OK     15:29.4     2:30.3
61     Moa Martinsson     33     Gellivare Skidallians IK     15:30.4     2:31.3
62     Cajsa Martinsson     53     IFK Grängesberg SK     15:31.5     2:32.4
63     Klara Svensson     2     Äspereds IF     15:33.5     2:34.4
64     Sara Hägesten     47     Sollefteå Skidor IF     15:35.7     2:36.6
65     Malin Börjesjö     64     Sundbybergs IK     15:36.7     2:37.6
66     Julia Seger     43     Boo Kanot och Skidklubb     15:38.2     2:39.1
67     Julia Nyström     69     Nordingrå SK     15:38.4     2:39.3
68     Elin Karlsson     36     OK Borgen     15:44.2     2:45.1
69     Josefine Wallenhammar     34     Garphyttans IF     15:44.9     2:45.8
70     Astrid Lindmark     35     IFK Kiruna     15:45.7     2:46.6
71     Matilda Tagg     12     Njutångers IF SK     15:45.9     2:46.8
72     Frida Bjerke     42     Falköpings AIK SK     15:47.0     2:47.9
73     Elin Bryne     46     IK Fryken     16:03.4     3:04.3
74     Agnes Åstot     11     IFK Umeå     16:22.6     3:23.5
75     Agnes Wilkenson     29     Gävle SK     16:23.3     3:24.2
76     Carolina Nilsson     32     IK Fryken     16:29.4     3:30.3
77     Hanna Dahlberg     31     Bredaryds SOK     16:36.9     3:37.8
78     Jasmine Olsson     49     Hudiksvalls IF     16:38.7     3:39.6
79     Emma Höglund     26     IFK Mora SK     16:39.8     3:40.7
80     Frida Lindqvist     17     Hagfors SF     16:56.6     3:57.5
81     Maja Wiik     10     Tvärreds IF     17:16.1     4:17.0
82     Emma Rönn     30     Tranemo IF Skidklubb     18:24.4     5:25.3
83     Felicia Arousell     6     Njutångers IF SK     18:44.3     5:45.2
84     Olivia Sörling     24     Hedesunda IF     18:48.8     5:49.7

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Emma Jonsson     8     Åsarna IK
DNS     Annie Lindh     16     IF Hallby SOK
DNS     Märta Torshage     21     Vårby IK
DNS     Amanda Johansson     22     Tranemo IF Skidklubb
DNF     Patricia Lockner     28     Graninge-Alliansen
DNS     Karin Nutti Pilflykt     38     Gellivare Skidallians IK
DNS     Josefin Stolt     44     SK Leksand
DNS     Julia Virtala     54     Luleå Gjutarens IF
DNS     Olivia Hansson     71     Garphyttans IF


H 17-20, 10 km/C
1     Oskar Svensson     227     Falun Borlänge SK     24:06.5     0.0
2     Simon Lageson     228     Åsarna IK     24:15.1     8.6
3     Jens Burman     230     Åsarna IK     24:24.4     17.9
4     Markus Ruus     231     Gillberga SK     24:25.0     18.5
5     Viktor Thorn     225     Ulricehamns IF     24:38.7     32.2
6     Erik Söderlund     216     Malungs IF     24:58.3     51.8
7     Filip Danielsson     224     Garphyttans IF     24:59.8     53.3
8     Gabriel Thorn     226     Bengtsfors BOIS     25:01.0     54.5
9     Axel Ekström     229     Garphyttans IF     25:09.5     1:03.0
10     Pontus Hermansson     210     Ulricehamns IF     25:26.5     1:20.0
11     Elias Dahl     198     Offerdals SK     25:28.4     1:21.9
12     Max Novak     204     Offerdals SK     25:30.1     1:23.6
13     Björn Sandström     222     Täfteå IK     25:30.2     1:23.7
14     Marcus Fredriksson     223     Lycksele IF     25:39.7     1:33.2
15     Anton Hedlund     220     Falun Borlänge SK     25:47.7     1:41.2
16     Lucas Lennartsson     221     Garphyttans IF     25:50.9     1:44.4
17     Alfred Buskqvist     187     IK Stern     25:51.2     1:44.7
18     Petter Engdahl     212     Domnarvets GOIF     25:54.1     1:47.6
19     Jonas Eriksson     195     Falun Borlänge SK     25:54.9     1:48.4
20     Olof Jonsson     214     Duveds IF     25:55.7     1:49.2
21     Fredrik Andreé     207     Bengtsfors BOIS     26:02.5     1:56.0
22     Marcus Grate     192     Täfteå IK     26:10.3     2:03.8
23     Anton Persson     175     SK Bore     26:11.1     2:04.6
24     Martin Herbert     190     Sundbybergs IK     26:16.4     2:09.9
25     Gustav Nilsson     164     Njutångers IF SK     26:18.7     2:12.2
26     Erik Axelsson     200     Strömnäs GIF     26:22.8     2:16.3
27     Tom Fahlén     199     Landsbro IF SK     26:25.6     2:19.1
28     Torben Svensson     208     Järpens SK     26:25.9     2:19.4
29     Emil Vinsa     196     Jukkasjärvi IF     26:26.9     2:20.4
30     Viktor Eriksson     211     Malungs IF     26:32.6     2:26.1
31     Henrik Montèn     202     Domnarvets GOIF     26:33.9     2:27.4
32     Marcus Lennartsson     191     Garphyttans IF     26:36.5     2:30.0
33     Sebastian Olsson     183     Stockviks SF     26:36.7     2:30.2
34     Mattias Vesterlund     194     Vännäs SK     26:38.2     2:31.7
35     Jonas Pettersson     188     Strömnäs GIF     26:41.4     2:34.9
36     Henrik Fjällborg     177     Jukkasjärvi IF     26:42.3     2:35.8
37     Andreas Svensson     182     Ulricehamns IF     26:43.9     2:37.4
38     Viktor Lindmark     179     Sollefteå Skidor IF     26:44.2     2:37.7
39     Peter Nilsson     205     Lycksele IF     26:47.1     2:40.6
40     Simon Öberg     215     Kalix SK     26:57.8     2:51.3
41     Eddie Edström     189     Stockviks SF     26:57.9     2:51.4
42     Gustav Rotvold     203     Åsarna IK     27:02.7     2:56.2
43     Jonatan Engdahl     173     Domnarvets GOIF     27:07.0     3:00.5
44     Simon Åslin     213     Stockviks SF     27:14.4     3:07.9
45     Olle Axelsson     169     Borås SK     27:14.5     3:08.0
46     Joel Lager     145     Garphyttans IF     27:15.5     3:09.0
47     Hannes Stenström     143     Järpens SK     27:15.7     3:09.2
48     Daniel Södersten     161     Orsa SK     27:16.3     3:09.8
49     Hugo Jacobsson     165     Falun Borlänge SK     27:22.3     3:15.8
50     Magnus Brander     142     Åmotfors IF     27:31.3     3:24.8
51     Markus Johansson     160     Gillberga SK     27:31.8     3:25.3
52     Adam Gillman     167     Garphyttans IF     27:32.5     3:26.0
53     Martin Emilsson     201     Offerdals SK     27:33.5     3:27.0
54     Jonatan Engström     176     Borås GIF     27:34.9     3:28.4
55     Teodor Thåli     168     Falu IK     27:41.9     3:35.4
56     Mårten Vänn     158     Stockviks SF     27:49.2     3:42.7
57     Nico Larsson     141     Bengtsfors BOIS     27:49.8     3:43.3
58     Ludwig Tärning     155     Falköpings AIK SK     27:54.8     3:48.3
59     Konrad Mattsson-Myhr     193     Funäsdalens IF     27:56.1     3:49.6
60     Jakob Jansson     184     Månkarbo IF     28:02.3     3:55.8
61     Hannes Liljedahl     159     Östersunds SK     28:04.2     3:57.7
62     Viktor Karlsson     156     Storumans IK     28:08.7     4:02.2
63     Gabriel Höjlind     144     IFK Mora SK     28:11.9     4:05.4
64     John Leander     109     Åsarna IK     28:12.3     4:05.8
65     Johan Nilsson     129     Byske SK     28:16.0     4:09.5
66     Jonas Åsander-Grahn     125     Hudiksvalls IF     28:18.5     4:12.0
67     Marcus Karlsson     146     Kalix SK     28:22.6     4:16.1
68     Jesper Thor     148     Åsarna IK     28:26.2     4:19.7
69     Gustav Johansson     114     Ulricehamns IF     28:26.9     4:20.4
70     August Spik     172     SK Leksand     28:30.8     4:24.3
71     Alexander Johansson     110     Älvdalens IF SK     28:31.3     4:24.8
72     Ludvig Holmberg     105     Tranemo IF Skidklubb     28:36.0     4:29.5
73     Tobias Bjernulf     153     Sundbybergs IK     28:41.1     4:34.6
74     Jesper Pettersson     166     Strömnäs GIF     28:43.4     4:36.9
75     Erik Thorn     131     Bengtsfors BOIS     28:53.8     4:47.3
76     Albin Tärning     170     Falköpings AIK SK     28:54.9     4:48.4
77     Martin Lindkvist     132     IFK Mora SK     28:56.9     4:50.4
78     Anton Sålder     107     Älvdalens IF SK     28:57.7     4:51.2
79     Marcus Grann     147     Sunne SLF     29:02.0     4:55.5
80     Daniel Andersson     154     IFK Grängesberg SK     29:08.8     5:02.3
81     Erik Finnskog     138     Tranemo IF Skidklubb     29:18.8     5:12.3
82     Erik Björkman     130     Täfteå IK     29:24.4     5:17.9
83     Emil Eriksson     140     Tierps IF     29:26.9     5:20.4
84     Erik Sjöberg     124     Eksjö SOK     29:32.8     5:26.3
85     Oskar Lundqvist     127     Sellnäs IF     29:45.5     5:39.0
86     Ludwig Johansson     123     Ulricehamns IF     30:10.4     6:03.9
87     Elias Persson     151     Storumans IK     30:11.0     6:04.5
88     Alexander Svensson     116     Äspereds IF     30:11.1     6:04.6
89     Carl Schogster     111     Täfteå IK     30:14.4     6:07.9
90     Christoffer Lindberget     126     Älvdalens IF SK     30:18.7     6:12.2
91     Anders Kallings     137     Visborgs OK     30:18.8     6:12.3
92     Martin Edman     135     Eds SK     30:30.4     6:23.9
93     Elias Olofsson     108     Vårby IK     30:37.8     6:31.3
94     Dennis Lindberget     134     Älvdalens IF SK     30:50.3     6:43.8
95     Hugo Tärning     139     Falköpings AIK SK     30:53.0     6:46.5
96     Kevin Larsson     122     Bengtsfors BOIS     31:22.6     7:16.1
97     Mikael Gardelin     136     Visborgs OK     32:38.2     8:31.7
98     David Dahl     112     Visborgs OK     32:51.2     8:44.7
99     Andreas Lagergren     133     Bergeforsens SK     33:17.4     9:10.9

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Johan Forslund     106     Lycksele IF
DNS     Jens Filipsson     113     Sunne SLF
DNS     Edvin Claesson     115     IF Hallby SOK
DNS     Alfred Boman     117     Tranemo IF Skidklubb
DNS     Filip Halldén     118     Garphyttans IF
DNS     David Larsson     119     Hudiksvalls IF
DNS     Gabriel Strid     120     Sunne SLF
DNS     Andreas Hamrin     121     Alnö SK
DNS     Oskar Lindholm     128     Ljusne AIK SK
DNS     Jesper Boman     149     Strömnäs GIF
DNS     Gustav Aflodal     150     Sundbybergs IK
DNS     Adam Nelin     152     Hestra IF
DNF     Jonathan Ström     157     Hägglunds Ski Team SK
DNF     William Strömberg     162     Täfteå IK
DNS     Gustav Sundström     163     Garphyttans IF
DNS     Jens Rönnols     171     Sundbybergs IK
DNS     Oscar Claesson     174     IF Hallby SOK
DNS     Emil Thyrèn     178     Trönö IK
DNS     Erik Eriksson     180     Gellivare Skidallians IK
DNS     Erik Marsch     181     Näsvikens IK
DNS     Emil Persson     185     Östersunds SK
DNS     Markus Persson     186     Hudiksvalls IF
DNS     Jonathan Grahn     197     Bergeforsens SK
DNS     Gustav Johansson     206     Gellivare Skidallians IK
DNS     Gustav Lundholm     209     Sollefteå Skidor IF
DNS     Henrik Ottosson     217     Åsarna IK
DNS     Emil Svensson     218     Åsarna IK
DNS     Jacob Engström     219     Kalix SK

 

Del |
SVERIGEPREMIÄR SPRINT

Linn från Sverige dagens namn i Blink

Linn från Sverige var lördagens namn i Blinkfestivalen i norska Sandnes.
Linn Sömskar vann damernas sprint i längdåkning och tog sin tredje seger på tre dagar.
Linn Persson vann damernas supersprint i skidskytte i kamp mot stora delar av världseliten.

 

Les mer
20220225, MODIG Lovisa 001 kopiera

SM-silver på 10.000 m för Lovisa Modig

Lovisa Modig gjorde en helgjuten insats på friidrotts-SM i Norrköping. Hon belönades med ett SM-silver med sluttiden 34.53,22 och hade bara Samrawit Mengsteab från Hälle IF för sig.

 

Les mer
Soemskar_arrivo (kopia)

Linn Sömskar dominerade totalt igen

Linn Sömskar dominerade totalt igen i Blinkfestivalen i norska Sandnes när damerna under fredagen körde 10 km fristil med masstart.
Hon tog alla inlagda spurtpriser og var överlägsen i spurten om totalsegern.
– Jag är i god form för tiden, menade IFK Umeå-stjärnan som åker för Team engcon.

 

Les mer
20210905, NOVAK Max 001 (kopia)

Linn och Max hade 75.000 skäl att jubla

Linn Sömskar och Max Novak vann 50 km långa Blink Classic under Blink-festivalen under torsdagskvällen.
Båda hade 75.000 skäl att jubla efter segern, det var nämligen förstapriset i långloppet från Ålgård söder om Stavanger. Stora delar av världseliten både i långlopp och traditionell åkning var på plass, men Sverige tog alltså båda segrarna.

 

Les mer
NOVAK o EKLÖF TIV21 kopiera

Johannes Eklöf fyra uppför Monsterbacken

Johannes Eklöf slutade stark fyra när längdelit och skidskytteelit stakade sig uppför Monsterbacken Lysebotn i sydvästra Norge under onsdagen. Det var starten på den traditionella Blinkfestivalen och långdistansåkarna dominerade i stakningen.

 

Les mer
20180814, Klæbo Trysil (kopia)

Skada i rumpan oroar för Klæbo

Johannes Høsflot Klæbo har problem med rumpan.
Det hörs kanske ut som en vits, men fakta är att den norska stjärnanas problem i rumpan är allvarligare än man först trodde. Därför riskerar han nu att missa flera läger och tävlingar under sommaren.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Tack, Astrid!

Krönika:

En av sommarens mer uppmärksammade nyheter i Norge var när Astrid Urenholdt Jacobsen, 35, gick ut och berättade att hon älskade en annan kvinna. Det skedde efter massskjutningen mot hbtq-miljön i centrala Oslo.
Jacobsens öppenhet betyder mycket för många.

 

Les mer
20220731, SÖMSKAR, Linn kopiera

Linn Sömskar till Team engcon

Nu är det klart att längdskidåkaren Linn Sömskar kommer att tävla för Team engcon kommande säsong.  Linn blir med sin erfarenhet en av de mest meriterade åkarna i Team engcon.

Les mer
16.02.2014, Sochi, Russia (RUS): Lars Nelson (SWE), Daniel Richardsson (SWE), Johan Olsson (SWE), Marcus Hellner (SWE), (l-r)- XXII. Olympic Winter Games Sochi 2014, cross-country, 4x10km men, Sochi (RUS). www.nordicfocus.com. © NordicFocus. Every dow

Spanien säger nej till vinter-OS 2030

Spanien var en av kandidaterna till att arrangera vinter-OS 2030, men nu har den spanska olympiska kommittén ändrat sig och IOK har tre kandidater kvar till att arrangera spelen.
Det är Salt Lake City (USA), Sapporo (JPN) och Vancouver (CAN) – alla tidigare arrangörer av vinter-OS.

 

Les mer
20220721, KROUWEL Sander kopiera

Sander Krouwel klar för Falun-Borlänge SK

Storklubben Falun-Borlänge SK har gjort klart med en lokal talang inför den kommande säsongen.
20-årige Sander Krouwel kommer från Stora Tuna IK i Borlänge och var med på klubbens läger i Idre förra veckan.

 

Les mer
DOG I HELIKOPTEROLYCKA. Femfaldige juniorvärldsmästaren Igor Malinovsky avled under helgen. ARKIVFOTO

Flerfaldig JVM-segrare dog i olycka

Skidskytte:

Femfaldige juniorvärldsmästaren i skidskytte Igor Malinovsky från Ryssland avled i en helikopterolycka i lördags, endast 25 år gammal.
Hans Robinson Mi-8-helikopter störtade nära Uzon-vulkanen på den östra delen av Kamchatka-halvön.

 

Les mer
20220717, Moa Olsson bröllop kopiera

Två svenska skidstjärnor gifte sig

Sommaren är tiden då många passar på att gifta sig.
I helgen var det två profilerade svenska landslagsåkare som fick sin äkta man.
Hanna Falk överraskade familjen med bröllop på Gotland, medan Moa Olsson hade flera landslagskompisar på plats hemma i Dalarna.

 

Les mer
Kaggen med utmärkelse (kopia)

Niklas Carlsson tillbaka hos FIS

Niklas Carlsson har lämnat jobbet som generalsekreterare för IBU, det internationella skidskytteförbundet och är tillbaka hos FIS, nu som vice generalsekreterare.
Niklas har tidigare jobbat för FIS och han börjar sitt nya arbete i sommar. Han skall jobba tillsammans med generalsekreteraren Michael Vion.

 

Les mer
20220713, Maja o Frida 001 kopiera

Maja och Frida till Toppidrettsveka

Norska Toppidrettsveka i dagarna 25-27 augusti har grejat det som det svenska landslaget inte har fått till – nämligen att få med sig Maja Dahlqvist och Frida Karlsson.
Dom båda svenska stjärnorna är enligt arrangören klara för start där dom kommer att möte både norska och utländska landslagsåkare under tre dagar.

 

Les mer
20220711, Edvin o Lisa Mora-Nisse kopiera

Mora-Nisse stipendiet till Lisa och Edvin

Styrelsen för Mora-Nisses Jubileumsfond har utsett Lisa Eriksson, Strömnäs GIF SK och Edvin Anger, Åsarna IK till mottagare av Mora-Nisse stipendiet för 2022. De får diplom, Mora-Nisse bok samt träningsstipendium på 12 375 kronor vardera för sin fortsatta satsning mot en elitkarriär inom längdskidåkningen. Styrelsen består av Marianne Karlsson-Eriksson, Åsa Mattsson och Erik Svensson.

 

Les mer
Emma Wiken och Fredrik Uusitalo kopiera

Åsarna Ski Academy kommer tillbaka

Åsarna Ski Academy startar äntligen upp igen, start hösten 2022 – en träningsverksamhet för alpin- och längdskidåkning med Fredrik Uusitalo, Emma Wikén och Thomas ”Thompa” Ericson som tränare!

 

Les mer
20220205, TÖRNQVIST, Elin 002 kopiera

Lager 157 fortsätter sin ungdomssatsning

Lager 157 Ski Team fortsätter sin ungdomssatsning och har nu tagit ut ett nytt lag för den kommande säsongen. Det är en viktig del i rekryteringen till långloppen, då man strävar efter att få också yngre åkare att satsa på långlopp – inte bara dom som är i slutet av sin karriär.

 

Les mer
10.03.2022, Ridnaun - Val Ridanna, Italy (ITA):Elisabeth Hoegberg (SWE), Lou Jeanmonnot (FRA), Karoline Erdal (NOR), (l-r) - IBU Cup Biathlon, sprint women, Ridnaun - Val Ridanna (ITA). www.biathlonworld.com © Deubert/IBU. Handout picture by the Inter

Här är IBU-cupen i skidskytte 2022/2023

Här är tävlingsprogrammet för vinterns IBU-cup i skidskytte, cupen på nivå precis under världscupen. Sverige är som vanligt med på progreammet och Idre står som arrangör i månadsskiftet november/december.
IBU-cupen inkluderar också dom öppna EM-tävlingarna i den kommande VM-orten Lenzerheide i Schweiz.

 

Les mer
2022, SM PITEÅ 001 startbild kopiera

Här hålls SM-tävlingar längdskidor 2024

Det står nu klart vilka klubbar och föreningar som kommer stå som arrangörer för SM-tävlingarna i längdskidor 2024. En nyhet som kombineras med att SM-avslutningen blir en del av SM-veckan.

 

Les mer
20180913, 60 åkare i MS biathlon (kopia)

Skidskyttarna fruktar fullt fluorkaos

Testmaskinen funkar fortfarande inte som den skall:

Vad kommer att hända med fluorförbudet för vallor kommande säsong?
I skidskyttemiljön fruktar man nu för fusk och att man inte skall kunna kontrollera förbundet tillräckligt bra. IBU, det internationella skidskytteförbundet jobbar mot klockan i frågan och många undrar hur det hela skall fungera.

 

Les mer