Mobile Version
Desktop Version
TOVE ERICSSON från Stockviks SF får lagerkransen av kransmasen Linus Rapp och åker in till seger i D13-14 i Ungdomsvasan. Tove vann med över minuten. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
TOVE ERICSSON från Stockviks SF får lagerkransen av kransmasen Linus Rapp och åker in till seger i D13-14 i Ungdomsvasan. Tove vann med över minuten. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
MIRA PERLEROT GÖRANSSON från Äspereds IF har tagit ut allt och blir tvåa i D11-12. Bara Alva Ersson från IFK Mora var före Mira i mål i klassen. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
MIRA PERLEROT GÖRANSSON från Äspereds IF har tagit ut allt och blir tvåa i D11-12. Bara Alva Ersson från IFK Mora var före Mira i mål i klassen. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
SÅ HÄR GLAD med Astrid Hermansson från Kvarnsveden då hon vann den yngsta tjejklassen D9-10. Astrid var nästan minuten före nästa tjej i klassen. Foto: ULF PALM/Vasaloppet
SÅ HÄR GLAD blev Astrid Hermansson från Kvarnsveden då hon vann den yngsta tjejklassen D9-10. Astrid var nästan minuten före nästa tjej i klassen. Foto: ULF PALM/Vasaloppet

Så gick det för tjejerna i Ungdomsvasan

Det var en stor dag för alla ungdomar i Vasaloppet under söndagen. Ungdomsvasan är en höjdpunkt för många och det utkämpades tuffa fighter på distanserna från 3 till 9 km och i åldrarna 9-16 år.
Här är resultaten för tjejerna som åkte i Ungdomsvasan.

 

D15-16, 9 km/C masstart    
1     Rapp, Kajsa (SWE)     SK Leksand     00:28:30     +00:00     
2     Fältenhag, Saga (SWE)     Högbo GIF     00:28:35     +00:05     
3     Östberg, Tilda (SWE)     Stora Tuna IK SK     00:28:38     +00:07     
4     Broström, Lova (SWE)     Sya SK     00:28:38     +00:07     
5     Andersson, Elin (SWE)     Stuguns SK     00:28:46     +00:16     
6     Georgsson, Ella (SWE)     Högbo GIF     00:28:54     +00:23     
7     Mohn, Sofie (NOR)         00:29:01     +00:30     
8     Björkman, Wilma (SWE)     IFK Mora SK     00:29:02     +00:32     
9     Wallin, Elsa (SWE)     Högbo GIF     00:29:03     +00:32     
10     Ström, Tilda (SWE)     Dala-Järna IK     00:29:18     +00:47     
11     Johansson, Linnea (SWE)     Linköpings SK     00:29:47     +01:16     
12     Karlsson, Ebba (SWE)     Täby IS SK     00:30:12     +01:41     
13     Sjödin, Linnea (SWE)     Rembo IK     00:30:15     +01:44     
14     Evaldsson, Mathilda (SWE)     Ekshärads SF     00:30:21     +01:51
15     Forsman, Petra (SWE)     Öje IF     00:30:43     +02:12     
16     Lundkvist, Sofia (SWE)     Kalix SK     00:31:32     +03:02     
17     Persson, Tuva (SWE)     Tranemo IF Skidklubb     00:32:01     +03:30     
18     Lindström, Josefin (SWE)     Högbo GIF     00:32:02     +03:32     
19     Lingman, Hilda (SWE)     Trönö IK     00:32:10     +03:40     
20     Backlund, Moa (SWE)     Högbo GIF     00:32:32     +04:01     
21     Johansson, Nannie (SWE)     SK Granan     00:32:41     +04:10     
22     Hedström, Malin (SWE)     Delsbo     00:32:43     +04:12     
23     Olskims, Thula (SWE)     Delsbo IF     00:32:47     +04:16     
24     Carlsson, Hanna (SWE)         00:33:31     +05:00     
25     Andersson, Alva (SWE)     Lima IF     00:33:53     +05:22     
26     Köld, Linda-Louise (SWE)     Medåkers IF     00:33:54     +05:24     
27     Schönborg, Elin (SWE)     Delsbo IF     00:33:56     +05:25     
28     Kolberg, Hanna (SWE)     Köla AIK     00:33:58     +05:27     
29     Brink, Lovisa (SWE)     Delsbo IF     00:33:59     +05:29     
30     Wendt, Mikaela (SWE)     Bålsta SK     00:34:47     +06:16     
31     Olofsson Bierfeldt, Malin (SWE)     Hällbybrunns IF     00:34:57     +06:27     
32     Ingard, Sara (SWE)     IK Rex     00:35:28     +06:57     
33     Jonsson, Josefine (SWE)     Hällbybrunns IF     00:35:34     +07:03     
34     Forsgren, Elsa (SWE)     Norrbärke SK     00:37:21     +08:50     
35     Ling, Emma (SWE)     IF Hallby SOK     00:37:46     +09:15     
36     Åberg, Hanna (SWE)     Tumba-Mälarhöjden OK     00:39:24     +10:53     
37     Lekberg, Rebecca (SWE)     Sävedalens AIK     00:39:50     +11:19     
38     Källström, Agnes (SWE)     IFK Sala     00:40:30     +11:59     
39     Thudén, Wilma (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:40:32     +12:01     
40     Svensson, Sara (SWE)     Sundbybergs IK     00:42:56     +14:25     
41     Carlsson, Clara (SWE)         00:45:15     +16:44     
42     Rytther, Alva (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:47:46     +19:15     
43     Sand, Alma (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:47:47     +19:16     
44     Lindström, Frida (SWE)         00:57:13     +28:42     
45     Ericson, Elin (SWE)         00:57:13     +28:42     
46     Rasmusson, Angelica (SWE)         00:58:33     +30:02     

D13-14, 7 km/C masstart
1     Ericsson, Tove (SWE)     Stockviks SF     00:17:39     +00:00     
2     Hermansson, Alva (SWE)     Kvarnsvedens GOIF SK     00:18:52     +01:13     
3     Björk, Lina (SWE)     IFK Skövde SK     00:18:56     +01:16     
4     Furunäs, Maja (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:18:57     +01:17
5     Lindberg, Emma (SWE)     SK Leksand     00:18:59     +01:19     
6     Rydén, Lina (SWE)     IFK Mora SK     00:19:00     +01:20     
7     Petersson, Moa (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:19:00     +01:20     
8     Andersson, Sara (SWE)     IFK Mora SK     00:19:00     +01:20     
9     Garfvé, Ida (SWE)     IFK Mora SK     00:19:08     +01:28     
10     Forsell, Tuva (SWE)     Sya SK     00:19:29     +01:49     
11     Widholm, Alice (SWE)     Lidköpings VSK     00:19:29     +01:49     
12     Österberg, Tindra (SWE)     Ås IF     00:19:51     +02:11     
13     Ingvarsson, Tilde (SWE)     Svegs IK     00:19:53     +02:13     
14     Oskarsson, Malin (SWE)     SK Leksand     00:20:10     +02:30     
15     Heikki, Maja (SWE)     Sälens IF     00:20:14     +02:34     
16     Bakke, Hanna Hagevik (NOR)         00:20:30     +02:51     
17     Stolpe, Anja (SWE)     Filipstads SF     00:20:33     +02:53     
18     Heikki, Kajsa (SWE)     Sälens IF     00:20:34     +02:54     
19     Karlsson, Wilma (SWE)     Östersunds SK     00:20:38     +02:58
20     Westrin, Agnes (SWE)     Trönö IK     00:20:45     +03:06     
21     Andersson, Tova (SWE)     Brovallens IF     00:20:46     +03:06     
22     Holm, Ellen (SWE)         00:20:46     +03:06     
23     Thudén, Tilda (SWE)         00:20:46     +03:06     
24     Törnqvist, Elin (SWE)     Garphyttans IF     00:20:50     +03:10     
25     Pulkkinen, Elsa (SWE)     SK Leksand     00:20:59     +03:19     
26     Olsson, Alma (SWE)     Garphyttans IF     00:20:59     +03:20     
27     Andersson, Molly (SWE)     Domnarvets GOIF     00:21:01     +03:21
28     Kohlberg, Astrid (SWE)     Köla AIK     00:21:02     +03:23     
29     Hansson, Moa (SWE)     Högbo GIF     00:21:12     +03:32     
30     Perers, Greta (SWE)     IFK Hedemora SK     00:21:31     +03:51     
31     Claesson, Hilma (SWE)     Tumba-Mälarhöjden OK     00:21:32     +03:53     
32     Klockare, Alva (SWE)     Kvarnsvedens GOIF SK     00:21:33     +03:53     
33     Eriksson-Björling, Alice (SWE)     Domnarvets GOIF     00:21:36     +03:56     
34     Munters, Greta (SWE)     Dala-Järna IK     00:21:37     +03:57
35     Sköld, Kajsa (SWE)     Filipstads SF     00:21:48     +04:08     
36     Sebjørnsen, Heidi (NOR)         00:21:48     +04:08     
37     Persson, Jenny (SWE)     Sälens IF     00:22:25     +04:45     
38     Nyberg, Emmi (SWE)     Bälinge IF     00:22:30     +04:51     
39     Meijer, Julia (SWE)     IFK Mora SK     00:22:44     +05:04     
40     Engman, Lilly (SWE)     Dala-Järna IK     00:22:47     +05:07     
41     Leandersson, Sofia (SWE)     Älvdalens IF SK     00:23:10     +05:30     
42     Hindsberg, Kajsa (SWE)     Domnarvets GOIF     00:23:28     +05:48     
43     Larsson, Hanna (SWE)     IFK Mora SK     00:23:34     +05:54     
44     Gunnarsson, Julia (SWE)     Norbergs SK     00:23:40     +06:00     
45     Wilhelmsson, Tindra (SWE)     Lidköpings VSK     00:23:49     +06:09     
46     Persson Nyberg, Lisa (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:23:50     +06:11
47     Sundin, Fanny (SWE)     Orsa SK     00:24:00     +06:20     
48     Hallander, Louise (SWE)     Vreta Skid o MK     00:24:02     +06:22     
49     Ladänges, Elin (SWE)     Edsbyns SK     00:24:03     +06:23     
50     Lindblad, Jonna (SWE)     Granbergsdals IF     00:24:08     +06:28     
51     Wallman, Alma (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:24:26     +06:46
52     Almqvist, Emma (SWE)     Särna SK     00:24:45     +07:05     
53     Göstas Källman, Lovisa (SWE)     Söders-Tyresö     00:24:52     +07:13     
54     Berglund, Sara (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:25:04     +07:24
55     Marsch, Tilde (SWE)     Näsvikens IK     00:25:17     +07:37     
56     Sahlberg, Tilda (SWE)     Trönö IK     00:25:23     +07:43     
57     Magnusson, Leija (SWE)     Edsbyns SK     00:25:45     +08:05     
58     Hoffstedt Sandelin, Alma (SWE)     IFK Skövde SK     00:26:35     +08:55     
59     Ek Skytt, Isabella (SWE)     Malungs IF     00:26:53     +09:13     
60     Eriksson, Vilma (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:27:06     +09:26
61     Granås, Ella (SWE)     Hudiksvalls IF     00:27:07     +09:27     
62     Gidlund Ekholm, Ella (SWE)         00:28:37     +10:57     
63     Hansson, Tuva (SWE)         00:29:31     +11:51     
64     Wallström, Elva (SWE)     Vassunda IF     00:30:16     +12:37     
65     Bergman, Julia (SWE)     Fagersta Södra IK     00:31:11     +13:31     
66     Göstas, Johanna (SWE)         00:32:08     +14:29     
67     Nilsson, Johanna (SWE)     Täby IS SK     00:32:16     +14:36     
68     Ohrt, Ellen (SWE)     Sol Tranås     00:34:05     +16:25     
69     Jacobs, Inger (SWE)     IFK Mora SK     00:36:10     +18:30     
70     Bardino, Esther (DEN)         00:36:57     +19:17     
71     Taylor Aurell, Ruth (SWE)         00:37:41     +20:01     
72     Åkerström Söderbom, Aline (SWE)         00:39:03     +21:23     
73     Muranyi, Océáne (SWE)         00:39:18     +21:38     
74     Carlsson, Josefine (SWE)         00:39:18     +21:38     
75     Öjeskog, Tone Bakken (NOR)         00:40:30     +22:50     
76     Köpman, Matilda (SWE)         00:41:41     +24:01     
77     Davidsson, Linnea (SWE)         00:41:41     +24:01     
78     Eriksson, Ella (SWE)         00:41:41     +24:01     
79     Dahlin, Ida (SWE)     IFK Mora SK     00:44:10     +26:30     
80     Werkander, Gabriella (SWE)         00:51:32     +33:52     
81     Mandahl, Karna (SWE)         00:53:29     +35:49     

D11-12, 5 km/C masstart
1     Ersson, Alva (SWE)     IFK Mora SK     00:16:59     +00:00     
2     Perlerot Göransson, Mira (SWE)     Äspereds IF     00:17:29     +00:29     
3     Thudeen, Alva (SWE)     Sya SK     00:17:31     +00:31     
4     Lantz, Lisa (SWE)     Sya SK     00:17:33     +00:33     
5     Söderqvist, Moa (SWE)         00:17:36     +00:37     
6     Palmberg, Elsa (SWE)     Högbo GIF     00:17:39     +00:39     
7     Brandt, Elsa (SWE)     Domnarvets GOIF     00:17:39     +00:39     
8     Backlund, Anna (SWE)     Högbo GIF     00:17:39     +00:39     
9     Söderström, Nelly (SWE)     Malungs IF     00:17:57     +00:57     
10     Karlsson Holmer, Sofie (SWE)     IFK Mora SK     00:17:59     +01:00     
11     Johansson, Amanda (SWE)         00:18:17     +01:18     
12     Bengtsson, Ellen (SWE)     Orsa SK     00:18:32     +01:32     
13     Björkman, Linnea (SWE)     IFK Mora SK     00:18:39     +01:39     
14     Sonnefelt, Lizzie (SWE)     Duveds IF     00:18:46     +01:46     
15     Bergfors, Ida (SWE)     Matfors SK     00:18:52     +01:53     
16     Augustsson, Ebba (SWE)     Källbottens IK     00:18:54     +01:54     
17     Bygg, Elin (SWE)     Malungs IF     00:18:55     +01:55     
18     Ekenberg, Kajsa (SWE)     IK Stern     00:18:55     +01:56     
19     Furunäs, Tuva (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:19:04     +02:04
20     Berg, Ellen (SWE)     Granbergsdals IF     00:19:04     +02:05     
21     Wallin, Louise (SWE)     IFK Mora SK     00:19:10     +02:10     
22     Jonsson, Hanna (SWE)     Valbo AIF     00:19:20     +02:20     
23     Pettersson, Klara (SWE)     Åmåls OK     00:19:22     +02:22     
24     Lönnqvist, Elin (SWE)     Ärla IF     00:19:25     +02:25     
25     Karlsson, Ida (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:19:29     +02:29
26     Åsberg, Agnes (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:19:32     +02:32     
27     Olsson, Klara (SWE)     IFK Mora SK     00:19:32     +02:33     
28     Håll, Malin (SWE)     Vansbro AIK Skidklubb     00:19:42     +02:42     
29     Johansson, Klara (SWE)     Jukkasjärvi IF     00:19:44     +02:44     
30     Hyttinen, Ella (SWE)     IFK Hedemora SK     00:19:45     +02:45     
31     Mårtensson, Nelly (SWE)     Garphyttans IF     00:19:46     +02:47     
32     Lind Oja, Asta (SWE)     Jukkasjärvi IF     00:19:47     +02:47     
33     Eriksson, Ida (SWE)         00:19:48     +02:48     
34     Höglund, Emma (NOR)         00:19:52     +02:52     
35     Kaipe, Elsa (SWE)     Falu IK     00:20:02     +03:02     
36     Forsgren, Julia (SWE)     Grava SK     00:20:05     +03:05     
37     Westrin, Ebba (SWE)     Trönö IK     00:20:06     +03:06     
38     Frid, Amanda (SWE)     Filipstads SF     00:20:08     +03:08     
39     Gruvris, Pipar Maja (SWE)     Siljansnäs Skid & Löpa...     00:20:20     +03:20     
40     Ling, Sandra (SWE)     IF Hallby SOK     00:20:24     +03:24     
41     Atterhed, Amanda (SWE)     Garphyttans IF     00:20:26     +03:26     
42     Värmsjö, Vera (SWE)     SK Bore     00:20:33     +03:33
43     Swärd, Ida (SWE)         00:20:45     +03:45     
44     Källiden, Agnes (SWE)     Granbergsdals IF     00:20:45     +03:46     
45     Berger, Anja (SWE)     Domnarvets GOIF     00:20:50     +03:50     
46     Trofast, Ellen (SWE)     Borensbergs IF CK     00:20:50     +03:50     
47     Millén, Agnes (SWE)     Sälens IF     00:20:51     +03:52     
48     Landström, Lina (SWE)     Valbo AIF     00:20:52     +03:52     
49     Malmberg, Klara (SWE)     Bjursås IK     00:21:07     +04:08     
50     Norman, Ellen (SWE)     Sävedalens AIK     00:21:07     +04:08     
51     Stengårds, Selma (SWE)     Lima IF     00:21:08     +04:08     
52     Ingvarsson, Stella (SWE)     Svegs IK     00:21:10     +04:10     
53     Leandersson, Viktoria (SWE)         00:21:11     +04:11     
54     Eriksson, Alva (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:21:14     +04:14     
55     Gezelius, Elin (SWE)     IFK Mora SK     00:21:16     +04:16     
56     Rennermalm, Maya (SWE)     Lima IF     00:21:19     +04:19     
57     Boberg, Ayla (SWE)     Älvdalens IF SK     00:21:24     +04:24     
58     Hägg, Thea (SWE)     Funäsdalens IF     00:21:39     +04:39     
59     Värmsjö, Saga (SWE)     SK Bore     00:21:44     +04:44     
60     Granås, Anna (SWE)     Hudiksvalls IF     00:21:47     +04:48     
61     Björklund, Lovisa (SWE)     Bjursås IK     00:21:49     +04:49     
62     Hermansson, Linnea (SWE)     IFK Mora SK     00:21:53     +04:53     
63     Klar, Frida (SWE)     Malungs IF     00:21:54     +04:54     
64     Rydhult, Ellen (SWE)     Svegs IK     00:21:56     +04:56     
65     Claesson, Livia (SWE)     Tumba-Mälarhöjden OK     00:22:00     +05:00     
66     Broman, Tilde (SWE)     IFK Mora SK     00:22:34     +05:35     
67     Arwidson Lif, Magdalena (SWE)         00:22:53     +05:53     
68     Aspholm, Ninni (SWE)     Valbo AIF     00:22:53     +05:53     
69     Sundberg, Tess (SWE)     Lillhärdals IF     00:22:54     +05:54     
70     Jutterström, Nina (SWE)     IFK Mora SK     00:22:59     +05:59     
71     Johansson, Turina (SWE)     Jukkasjärvi IF     00:23:03     +06:04     
72     Eliasson, Nellie (SWE)     Rembo IK     00:23:13     +06:13     
73     Limby, Kajsa (SWE)     IFK Mora SK     00:23:43     +06:44     
74     Vinsanius, Felicia (SWE)     Västerås Skidklubb     00:23:46     +06:46
75     Pölder, Karolina (SWE)     IFK Sala     00:23:51     +06:52     
76     Lilja, Saga (SWE)     Orsa SK     00:23:59     +06:59     
77     Törnqvist, Saga (SWE)     Väsby SK     00:24:06     +07:06     
78     Lingblom, Cornelia (SWE)     IFK Sala     00:24:15     +07:15     
79     Pettersson, Matilda (SWE)     Domnarvets GOIF     00:24:15     +07:16     
80     Prosen, Maja (SWE)     IFK Mockfjärd     00:24:18     +07:18     
81     Sundberg, Tammie (SWE)     Lillhärdals IF     00:24:32     +07:32     
82     Järeteg, Mathilda (SWE)         00:24:33     +07:33     
83     Mattsson, Emma (SWE)     Lima IF     00:25:12     +08:12     
84     Johansson, Ida (SWE)     IFK Mora SK     00:25:14     +08:14     
85     Skantz, Linnéa (SWE)     Vansbro AIK Skidklubb     00:25:15     +08:15     
86     Dahlgren, Angelica (SWE)     Älvdalens IF SK     00:25:21     +08:21     
87     Boman, Thea (SWE)     Häverödals SK     00:25:43     +08:43     
88     Ström, Märta (SWE)     IFK Mockfjärd     00:26:04     +09:04     
89     Dunder, Johanna (SWE)     Siljansnäs Skid & Löpa...     00:26:18     +09:18     
90     Horneij Sohlin, Alma (SWE)     Bondsjöhöjdens IK     00:26:40     +09:40
91     Sand, Hilda (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:26:45     +09:45     
92     Larsson, Wilma (SWE)         00:27:12     +10:13     
93     Hansson, Ylva (SWE)     Falu IK     00:27:22     +10:22     
94     Blomqvist, Tilma (SWE)         00:27:39     +10:40     
95     Mangs Banye, Elina (SWE)     Kimstad GoIF     00:27:59     +10:59     
96     Lindgren, Sigrid (SWE)         00:28:00     +11:00     
97     Guttke, Filippa (SWE)     Nyköpings OK     00:28:21     +11:22
98     Gustafsson, Linn (SWE)     Högsäters Skidklubb     00:29:44     +12:45     
99     Jacobs, Linn (SWE)     IFK Mora SK     00:30:36     +13:36     
100     Gunnerås, Alice (SWE)     IFK Mora SK     00:31:54     +14:54     

D9-10, 3 km/C masstart
1     Hermansson, Astrid (SWE)     Kvarnsvedens GOIF SK     00:11:31     +00:00     
2     Jansson, Fanny (SWE)     Filipstads SF     00:12:27     +00:56     
3     Olsson, Ellen (SWE)     Garphyttans IF     00:12:34     +01:02     
4     Norgren, Tove (SWE)     Domnarvets GOIF     00:12:51     +01:20     
5     Partanen, Selma (SWE)     Högbo GIF     00:13:00     +01:29     
6     Winell, Stella (SWE)     Storvreta IK     00:13:01     +01:29     
7     Masapärs, Lova (SWE)         00:13:05     +01:34     
8     Karlsson, Tilde (SWE)     IFK Mora SK     00:13:11     +01:40     
9     Kristiansson, Moa (SWE)     Dala-Järna IK     00:13:11     +01:40     
10     Wilhelmsson, Stella (SWE)     Lidköpings VSK     00:13:11     +01:40     
11     Nordanbro, Ella (SWE)     Grava SK     00:13:26     +01:54     
12     Strand, Ester (SWE)     Sävedalens AIK     00:13:39     +02:07     
13     Fryxell, Ebba (SWE)     Garphyttans IF     00:13:41     +02:09     
14     Åhl, Evelina (SWE)     IFK Mora SK     00:13:43     +02:11     
15     Hoffstedt Sandelin, Vera (SWE)     IFK Skövde SK     00:13:54     +02:22     
16     Larsson, Emma (SWE)     IFK Mora SK     00:13:57     +02:25     
17     Alvarsson, Ottilia (SWE)     Täby IS SK     00:13:59     +02:28     
18     Jakobsson, Mina (SWE)     Lycksele IF     00:14:01     +02:29     
19     Jakobsson, Telma (SWE)     Lycksele IF     00:14:11     +02:39     
20     Eriksson Björling, Signe (SWE)     Domnarvets GOIF     00:14:13     +02:41     
21     Strand, Fannie (SWE)     Sunne SLF     00:14:17     +02:45     
22     Eriksson Hammare, Lovisa (SWE)     Orsa SK     00:14:35     +03:03     
23     Melbye, Mercedes (SWE)     Årjängs IF     00:14:38     +03:06     
24     Karlsson, Ebba (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:14:39     +03:07     
25     Karelius, Tilde (SWE)     Lima IF     00:14:41     +03:09     
26     Elofsson, Tilde (SWE)     Boxholm-Ekeby Skidklubb     00:14:55     +03:23     
27     Ek, Nellie (SWE)     Brovallens IF     00:14:58     +03:26     
28     Eriksson, Ida (SWE)     IFK Mora SK     00:15:05     +03:33     
29     Rytter, Linnea (SWE)     Älvdalens IF SK     00:15:25     +03:53     
30     Eriksson, Mira (SWE)         00:15:32     +04:01     
31     Rostedt, Amelie (SWE)     IFK Mora SK     00:15:43     +04:11     
32     Ekström, Amanda (SWE)     IFK Hedemora SK     00:15:57     +04:26     
33     Fors, Elin (SWE)     Dala-Järna IK     00:16:00     +04:28     
34     Olsson, Elin (SWE)     Lillhärdals IF     00:16:01     +04:29     
35     Löfgren, Hennie (SWE)     Stora Tuna IK SK     00:16:05     +04:34     
36     Mopers, Svea (SWE)     IFK Mora SK     00:16:09     +04:37     
37     Höglund, Hanna (NOR)         00:16:35     +05:03     
38     Mattsson, Elsa (SWE)     Lima IF     00:16:37     +05:05     
39     Boman, Alva (SWE)     Häverödals SK     00:16:40     +05:09     
40     Sjödin, Julia (SWE)     Nynäs IK     00:16:41     +05:09     
41     Karlsson, Elina (SWE)     Tunafors SK     00:16:43     +05:11     
42     Norgren, Elsa (SWE)     Domnarvets GOIF     00:16:46     +05:14     
43     Jernberg, Lina (SWE)     Källbottens IF     00:16:51     +05:19     
44     Moverare, Simone (SWE)     IKJ Haninge     00:17:19     +05:47     
45     Moverare, Miriam (SWE)     IKJ Haninge     00:17:44     +06:13     
46     Tidlund, Thea (SWE)     Nacka Värmdö SK     00:17:46     +06:15     
47     Palmér, Allis (SWE)     Hällbybrunns IF     00:17:47     +06:16     
48     Stjernsten, Elsa (SWE)     Rembo     00:17:57     +06:25     
49     Nisén, Elin (SWE)     Orsa SK     00:18:10     +06:38     
50     Grändborn, Viola (SWE)     Trönö IK     00:18:11     +06:40     
51     Broman, Anastasija (SWE)     IFK Mora SK     00:18:15     +06:43     
52     Larsson, Tilde (SWE)     Orsa SK     00:18:18     +06:46     
53     Sand, Ella (SWE)     IFK Grängesberg SK     00:18:18     +06:47     
54     El Hayek, Hedvig (SWE)     Ärla IF     00:18:35     +07:03     
55     Forsgren, Ellen (SWE)     Norrbärke SK     00:18:35     +07:04     
56     Moverare, Amilia (SWE)         00:18:43     +07:11     
57     Lingman, Lina (SWE)     Trönö IK     00:18:48     +07:16     
58     Brudin, Frida (SWE)     IFK Mora SK     00:18:53     +07:21     
59     Wikman, Maya (SWE)     Ås IF     00:18:59     +07:27     
60     Lind, Amanda (SWE)     Rembo IK     00:19:02     +07:30     
61     Törnqvist, Wilma (SWE)     Väsby SK     00:19:16     +07:44     
62     Ryen Söndermör, Ingvild (NOR)     Engerdal SP.KL     00:19:46     +08:15     
63     Sandström, Linnéa (SWE)     OK Älme     00:20:04     +08:32     
64     Rådahl, Sanna (SWE)     Vindrarps SK     00:20:24     +08:52     
65     Aalo, Alicia (SWE)         00:20:54     +09:22     
66     Skåret, Amalie (NOR)         00:20:54     +09:22     
67     Ulfvin, Olivia (SWE)         00:21:52     +10:20     
68     Lindgren, Svea (SWE)         00:22:19     +10:47     
69     Landin, Klara (SWE)         00:22:45     +11:13     
70     Ekberg, Matilda (SWE)     Telia Idrott o FF     00:23:23     +11:51     
71     Runfors, Johanna (SWE)     IS Skanne     00:23:51     +12:19
72     Landin, Amanda (SWE)         00:24:38     +13:06     
73     Runnerström, Julia (SWE)     AXA SC     00:24:44     +13:12
74     Skogs Johansson, Ebba (SWE)         00:25:25     +13:53     
75     Mandahl, Ärla (SWE)         00:27:10     +15:39     
76     Eidegren, Ida (SWE)         00:27:10     +15:39     
77     Sundberg, Ines (SWE)         00:28:33     +17:01     
78     Kagerud, Amanda (SWE)         01:03:22     +51:50     

 

Del |
20220624, WC Rollerskis NOR kopiera

Värmen nära knäcka Linn i världscupen

Linn Sömskar gick ut stenhårt och var i en klar ledning på det första av dom tre varven när världscupen på rullskidor inleddes med 10 km fristil i norska Notodden under midsommaraftonen.
Men i den nästan 30-gradiga värmen höll hon på att ta helt slut. Den rutinerade IFK Umeå-åkaren kunde dock samla sig och slutade trea, 0,3 sekunder från ”silvret”.

 

Les mer
20220624, Calle-Junior kopia

Välkommen till världen Calle-Junior

– Det absolut häftigaste jag varit med om och ett minne för livet, skriver Calle Halfvarsson på Instagram sedan hans sambo Isabell fött parets första barn sent under torsdagskvällen.
Vi säger välkommen till världen Calle-Junior.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Novak i banbrytande längdsatsning

Krönika:

När Björn Dählie, 55, lägger sin hand över Max Novaks, 26, axel är det för att den gamla skidkungen vill lyfta sporten till en ny nivå. Tillsammans utgörs nya Team Aker Dählie av långloppsåkare, allroundåkare och funktionsnedsatta.
Novak har hamnat i en för längd världsunik satsning.


 

Les mer
X

Cykelvasan 2022 sänds direkt i SVT1

Att Sveriges Television direktsänder Vasaloppet den första söndagen i mars varje år är väl känt. Nytt för i år är att SVT även kommer att direktsända Sveriges största mountainbikelopp Cykelvasan 90, som körs den andra lördagen i augusti. – Äntligen kan vi bjuda upp till en ny tradition med tv-frukost och blåbärssoppa och visa upp Vasaloppsarenan i sommarskrud, säger Johan Eriksson, vd för Vasaloppet.

 

Les mer
20220622, Marcialonga ny sträcka kopiera

Marcialonga fyller 50 och ändrar sträckan

”Mur de la Stria” med 20 procents stigning precis före mål:

Marcialonga – en av Ski Classics största tävlingar – fyller 50 år i vinter och i den anledningen gör man också stora ändringar på bansträckningen innan mål.
Den avsluttande Cascata-backen har varit en mardröm för många. Nu blir den kortare, men betydligt brantare. Dessutom kommer man in till mål från andra hållet än tidigare.

 

Les mer
20210527, SÖMSKAR Linn (kopia)

Liten blågul trupp till VC i Norge

Under midsommarhelgen är det dags för säsongens första deltävling i världscupen på rullskidor i vårt grannland Norge. Tävlingarna kommer att avgöras på tre orter i Telemarken och är en del av ”Telemarks Veka”.

 

Les mer
IMG_0450 kopiera

Full fart på Lycksele Sommarskidskola

En efterlängtad sommarskidskola i Lycksele genomförs i den gångna veckan, efter två års frånvaro när man tvingats ställa in pga coronapandemin.  

 

Les mer
220620-CK-juniorläger-pm kopiera

Charlotta Kalla hjälper juniorlandslaget

Charlotte Kalla blir ”sidekick” till Andreas Domeij, tränare för Team Svenska Spel Juniorlandslaget i sommar och höst. Stärker upp med en ovärderlig erfarenhet och kommer bidra till att inspirera en ny generationen skidåkare.

 

Les mer
20220130, VUKUEV, Ermilk kopiera

Ski Classics portar alla ryssar nästa säsong

Långloppscupen Ski Classics har beslutat att inga ryska åkare får starta i deras tävlingar kommande säsong. Det är givetvis på grund av kriget i Ukraina.

 

Les mer
20200103, TAUBØL Håvard Solås001 (kopia)

Slog Klæbo och Northug men fick stryk

Start av Emil och Johannes i Norge:

Emil Persson och Johannes Eklöf spurtade mycket bra och hade både Johannes Høsflot Klæbo och Petter Northug jr bakom sig i norska Totenrullen över 60 km under lördagen.
Det var bara ett problem: Håvard Solås Taugbøl hade en lucka och var fyra sekunder före dom båda svenskarna i mål.

 

Les mer
20220108, Pustertaler målgång kopiera

Här är hela Ski Classics-programmet

Säsong XIV av Ski Classics Pro Tour består av 14 evenemang på 10 evenemangshelger i 6 olika länder.

Den helt nya säsongen har 5 nya evenemang: Bad Gastein PTT och Bad Gastein Criterium i Österrike; Grönklitt Criterium och Grönklitt ITT på samma plats som förra året i Sverige men med nya evenemang och datum; och Ski Classics Finale Summit 2 Senja i Norge.

 

Les mer
20220618, Ernst Alm hylla 100 år kopiera

Första vasaloppssegraren hyllas i hembyn

Firar 100 år sedan Ernst Alm vann:

100 år har gått sedan Ernst Alm från Hemmingen vann det första Vasaloppet genom tiderna, det kommer Hemmingens byastugeförening uppmärksamma genom en folkfest och hemvändardag i sommar.

 

Les mer
20220617, Dæhlie o Novak (kopia)

Max Novak till Bjørn Dæhlies lag

Max Novak byter lag inför den kommande långdistanssäsongen. Han blir nu en del av en ny norsk storsatsning med Bjørn Dæhlie och storkoncernen Aker som sponsoerer.
Laget får flera toppåkare som Astrid Øyre Slind och Stian Hoelgaard och namnet blir Team Aker Dählie.

 

Les mer
20220107, WESTBER KJ segrare kopiera

Här går vinterns cup- och SM-tävlingar

Programmet inför vinterns Smart Energy Cup och BAUHAUS Cup är beslutat och redo att presenteras. Med nedslag i bland annat Idre, Ulricehamn och Lycksele kommer Sveriges juniorer och seniorer göra upp pе de svenska arenorna.

 

Les mer
20220614, ELVIRA Årets skidskytt (kopia)

Elvira Öberg blev Årets skidskytt

Det var föga överraskande, men Elvira Öberg har av Svenska skidskytteförbundet utsetts till Årets skidskytt.
Hon har haft sitt stora, internationella genombrott i vinter och hotade länge norskan Marte Olsbu Røiseland om totalsegern i världscupen. Dessutom tre OS-medaljer och flera topprestationer i världscupen.

 

Les mer
20220614, ny Pellegrino på väg (kopia)

En ny Pellegrino är på väg

En ny Pellegrino är på väg.
Men det kommer att ta tid innan det blir några resultat i skidspåret.
Sprintstjärnan Federico Pellegrino och hans nyblivna fru Greta Laurent väntar nämligen sitt första barn.

 

Les mer
20220312, ANGER Edvin kopiera

Sixten Jernbergpriset till Edvin Anger

Juryn för Sixten Jernbergpriset har enats om att tilldela 2022 års pris till Edvin Anger som därmed blir den yngste herrpristagaren sedan priset instiftades, 1965.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Öberg borde ha gjort som Bjervig

Krönika:

Medan den svenska längdchefen Lars Öberg satte hårt mot hårt mot sina stjärnor så valde hans norska motsvarighet Espen Bjervig att tillmötesgå Johannes Hösflot Kläbos krav på ett eget träningsupplägg. 
Jag hade gärna sett en liknande ”politisk”  lösning i Sverige.


 

Les mer
20220613, PERSSON Alicia till ÅIK (kopia)

Alicia Persson klar för Åsarna IK

Åsarna IK har gjort klart med ett starkt nyförvärv på damsidan:
24-åriga Alicia Persson med landslagsmeriter kommer från Stockviks SF i Sundsvall.

 

Les mer
20211219, PERSSON Emil kopiera

Nya Ski Classics-lopp till Orsa Grönklitt

Nu är det klart! Ski Classics och Orsa Grönklitt bjuder in till ny skidfest 18 - 19 februari 2023.
– Grönklitt Classics över 50 km blir huvudnumret, men det kommer också att bli en teamsprint på Orsas fantastiska skidanläggning, säger Grönklitts sportchef Urban Nilsson.

 

Les mer