Norsk seger i Renrajden 2015
Tarjei Solli från norska Grøa IL vann en uppgörelse mellan tre åkare i det 42 km långa Renrajden i Luleå under söndagen. Tävlingen är seedningsgrundande för Vasaloppet och hade samlat bra med åkare.
Förra året fick Renrajden ställas in pga kyla, men nu blev det en fin tävling vid Ormberget i Luleå, där OK Renen stod som arrangör. Tävlingen har bade 42, 21 och 10 km banor.
Man körde på en varvbana om 10,5 km och till slut var det tre åkare som kämpade om segern på långa banan. Tarjei Solli grejade precis av Niklas Henriksson, Boden och Andreas Berglund, Sävast i spurten. Alla tre korsade mållinjen inom tre sekunder och sedan var det över halvannan minut ner till nästa åkare som var Johan Samuelsson från SK Järven.
Damernas långa bana vanns av Emma Bergström från Kalix, som var mer än tre minuter före Hanna Vikman från Gällivare. Dessa två var i en klass för sig.
På halva distansen var välkände Karl Edenroth från Piteå Elit snabbast.
Herrer, 42 km/C | ||||
1 | Tarjei Solli | Grøa IL | 02:03:10 | 0 |
2 | Niklas Henriksson | Bodens SK | 02:03:12 | 2 |
3 | Andreas Berglund | Sävast Ski Team IF | 02:03:13 | 3 |
4 | Johan Samuelsson | SK Järven | 02:04:45 | 01:35 |
5 | Johan Lintzén | Team NL Sport | 02:05:26 | 02:16 |
6 | Stefan Messner | Sävast Ski Team IF | 02:05:43 | 02:33 |
7 | Thomas Svensson | I 19 IF | 02:06:51 | 03:41 |
8 | Jonas Persson | Ersnäs IF | 02:06:56 | 03:46 |
9 | Erik Johansson | Tranemo IF Skidklubb | 02:07:13 | 04:03 |
10 | Martin Bergvall | AXA Sports Club | 02:08:25 | 05:15 |
11 | Mikael Stenqvist | Sävast Ski Team IF | 02:09:27 | 06:17 |
12 | Robert Boman | Strömnäs GIF | 02:09:35 | 06:25 |
13 | Fredrik Lundbäck | Lulekamraterna | 02:10:10 | 07:00 |
14 | Hans Turtola | Kiruna x-country | 02:10:25 | 07:15 |
15 | Viktor Carlsson | Skellefteå XC | 02:11:32 | 08:22 |
16 | Mattias Nilsson | Lulekamraterna | 02:11:38 | 08:28 |
17 | Jonas Pettersson | Strömnäs GIF | 02:11:41 | 08:31 |
18 | Erik Skott | Aapua IF | 02:12:28 | 09:18 |
19 | Anders Lundbäck | Bodens SK | 02:12:54 | 09:44 |
20 | Bernt Niva | IFK Kiruna | 02:13:16 | 10:06 |
21 | Oscar Westin | Sävast Ski Team IF | 02:14:12 | 11:02 |
22 | Mats Henriksson | Luleguttene | 02:14:19 | 11:09 |
23 | Jesper Pettersson | Strömnäs GIF | 02:15:26 | 12:16 |
24 | Per Anders Breistrand | Luleguttene | 02:16:01 | 12:51 |
25 | Henric Öberg | Strömnäs GIF | 02:16:19 | 13:09 |
26 | Markus Look | Bodens SK | 02:16:20 | 13:10 |
27 | Espen Trældal | Bodens SK | 02:17:40 | 14:30 |
28 | Johan Ahlström | Sävast Ski Team IF | 02:18:02 | 14:52 |
29 | Peter Uusitalo | Aapua IF | 02:18:26 | 15:16 |
30 | Tobias Karlsson | Kalix SK | 02:18:27 | 15:17 |
31 | Lars Nilsson | Strömnäs GIF | 02:18:56 | 15:46 |
32 | Henrik Strand | AXA Sports Club | 02:19:12 | 16:02 |
33 | Olof Burström | SK Järven | 02:19:23 | 16:13 |
34 | Johan Skott | Aapua IF | 02:20:29 | 17:19 |
35 | Joel Jelf | StiL | 02:21:06 | 17:56 |
36 | David Falk | Jukkasjärvi IF | 02:22:16 | 19:06 |
37 | Jonas Haapaniemi | Luleguttene | 02:22:54 | 19:44 |
38 | Lucas Skott | Aapua IF | 02:23:11 | 20:01 |
39 | Kristian Poromaa | Junosuando IK | 02:23:26 | 20:16 |
40 | Ragnar Steinsen | Luleguttene | 02:23:53 | 20:43 |
41 | Fredrik Jakobsson | Luleguttene | 02:24:01 | 20:51 |
42 | Hans Bäckström | Lulekamraterna | 02:24:02 | 20:52 |
43 | Hans Bodin | Sävast Ski Team IF | 02:24:05 | 20:55 |
44 | Atle Ager | SK Leksand | 02:24:25 | 21:15 |
45 | Harry Olli | IF Polcirkeln | 02:24:35 | 21:25 |
46 | Lars Matsson | Bergnäsets AIK | 02:25:13 | 22:03 |
47 | Petter Johansson | Jukkasjärvi IF | 02:25:18 | 22:08 |
48 | Ingemar Niemi | Lulekamraterna | 02:25:21 | 22:11 |
49 | Ulf Rudlund | Jukkasjärvi IF | 02:25:30 | 22:20 |
50 | Marcus Nilsson | Lulekamraterna | 02:25:39 | 22:29 |
51 | Örjan Gustafsson | Tärna IK Fjällvinden | 02:26:03 | 22:53 |
52 | Christian Lejon | Stöcke TS Järnet | 02:26:33 | 23:23 |
53 | Jesper Lundqvist | Skellefteå XC | 02:27:02 | 23:52 |
54 | Martin Åkerlund | Kågedalens SK | 02:27:25 | 24:15 |
55 | Claes Christensson | Arvidsjaur | 02:27:33 | 24:23 |
56 | Lukas Ternborg | Norsjö Skidor | 02:27:59 | 24:49 |
57 | Nicke Juuso | Sunderby SK | 02:29:04 | 25:54 |
58 | Kristian Hedström | AXA Sports Club | 02:29:22 | 26:12 |
59 | Jimmy Pikkarainen | Jukkasjärvi IF | 02:29:50 | 26:40 |
60 | Filip Salén | OK Renen | 02:29:53 | 26:43 |
61 | Stefan Schnabel | Rutvik SK | 02:31:29 | 28:19 |
62 | Seppo Koivisto | Lohku | 02:31:41 | 28:31 |
63 | Markus Knutgård | Haparanda SKT | 02:32:14 | 29:04 |
64 | Martin Holmberg | Bergnäsets AIK | 02:33:50 | 30:40 |
65 | Per Sandberg | Kappa Kraftliner Kor | 02:34:46 | 31:36 |
66 | Fredrik Lindkvist | Strömnäs GIF | 02:34:50 | 31:40 |
67 | Andreas Ramström | Luleå Gjutarens IF | 02:34:58 | 31:48 |
68 | Rickard Strand | Vattenfall IF | 02:35:00 | 31:50 |
69 | Erik Malmberg | Sunderby SK | 02:36:52 | 33:42 |
70 | David Andersson-Junkka | IFK Kiruna | 02:36:58 | 33:48 |
71 | Conny Karlsson | Luleå Gjutarens IF | 02:37:45 | 34:35 |
72 | Viktor Johansson | Jukkasjärvi IF | 02:38:05 | 34:55 |
73 | Anders Borgeryd | Strömnäs | 02:38:11 | 35:01 |
74 | Fredrik Öman | Antnäs BK | 02:38:24 | 35:14 |
75 | Björn Bonthron | AXA Sports Club | 02:38:30 | 35:20 |
76 | Björn Svensson | IK Stern | 02:39:04 | 35:54 |
77 | Mattias Johnselius | Kalix SK | 02:39:17 | 36:07 |
78 | Mikael Nilsson | Vattenfall IF | 02:39:29 | 36:19 |
79 | Fredrik Apelqvist | Luleå Gjutarens IF | 02:40:01 | 36:51 |
80 | Andreas Engvall | Bodens SK | 02:40:42 | 37:32 |
81 | Janne Haupt | Luleå Gjutarens IF | 02:41:20 | 38:10 |
82 | Håkan Petersson | I 19 IF | 02:42:40 | 39:30 |
83 | Andreas Palo | Luleå | 02:42:57 | 39:47 |
84 | Andreas Simons | AXA Sports Club | 02:43:06 | 39:56 |
85 | Görgen Segerlund | Kukkola IF | 02:43:28 | 40:18 |
86 | Mats Hedström | Luleguttene | 02:44:06 | 40:56 |
87 | Robert Bergenstråle | Luleguttene | 02:44:27 | 41:17 |
88 | Rolf Jakobsson | Vattenfall IF | 02:45:46 | 42:36 |
89 | Erik Sundberg | Barnkliniken | 02:46:13 | 43:03 |
90 | Christoffer Eriksson | Luleguttene | 02:47:06 | 43:56 |
91 | Reijo Huhtinen | LKAB Fritid Kiruna | 02:47:56 | 44:46 |
92 | Nils Erixon | Sveaskog IF | 02:48:04 | 44:54 |
93 | Mikael Lindvall | Antnäs BK | 02:48:16 | 45:06 |
94 | Magnus Gunnarfeldt | Lulekamraterna | 02:48:43 | 45:33 |
95 | Per Sundberg | OK Renen | 02:48:50 | 45:40 |
96 | Mauri Romppainen | Haparanda SKT | 02:49:57 | 46:47 |
97 | Anders Bergbom | Sävast Ski Team | 02:50:53 | 47:43 |
98 | Mathias Vainionpää | Lulekamraterna | 02:51:10 | 48:00 |
99 | Lars Oscarsson | Hortlax SK | 02:52:20 | 49:10: |
100 | Roland Strömgren | Bergnäset AIK | 02:53:04 | 49:54 |
101 | Tord Karlsson | Överkalix IF | 02:55:12 | 52:02 |
102 | Axel Rombrandt | AXA Sports Club | 02:55:25 | 52:15 |
103 | Jonas Abrahamsson | Luleguttene | 02:55:37 | 52:27 |
104 | Bo Häll | Arjeplogs SK | 02:55:39 | 52:29 |
105 | Niklas Grip | Lulekamraterna | 02:55:44 | 52:34 |
106 | Linus Lundbäck | Peab Fritid | 02:57:26 | 54:16 |
107 | Mikael Renström | Lulekamraterna | 03:00:32 | 57:22 |
108 | Erik Lundqvist | Sellnäs IF | 03:02:20 | 59:10 |
109 | Johan Gyllefjord | Luleguttene | 03:05:33 | 01:02:23 |
110 | Fred Sundström | Hägglunds SK | 03:06:35 | 01:03:25 |
111 | Ove Larson | Bergnäset AIK | 03:06:38 | 01:03:28 |
112 | Bengt Asplund | Strömnäs GIF | 03:07:48 | 01:04:38 |
113 | Jan Gustafsson | Tärna IK Fjällvinden | 03:08:13 | 01:05:03 |
114 | Robert Rensgard | AXA Sports Club | 03:08:32 | 01:05:22 |
115 | Anders Rensgard | Mefos IK | 03:08:34 | 01:05:24 |
116 | Håkan Olovsson | Bodens SK | 03:08:41 | 01:05:31 |
117 | Börje Bromalm | Aapua IF | 03:09:41 | 01:06:31 |
118 | Henrik Wahlberg | Övertorneå SK | 03:10:08 | 01:06:58 |
119 | Tomas Bäckman | Göteborg-Majorna OK | 03:10:19 | 01:07:09 |
120 | Mikael Hörnqvist | Luleå Gjutarens IF | 03:11:10 | 01:08:00 |
121 | Mats Nordberg | Luleå Gjutarens IF | 03:12:44 | 01:09:34 |
122 | Simen Romsdal | Tverrelvdalen IL | 03:18:45 | 01:15:35 |
123 | Göran Kihlanki | Luleå Gjutarens IF | 03:21:20 | 01:18:10 |
124 | Per Westermark | Lulekamraterna | 03:26:46 | 01:23:36 |
125 | Olof Johansson | AXA Sports Club | 03:30:05 | 01:26:55 |
126 | Hans Sundvall | OK Vargen | 03:44:08 | 01:40:58 |
127 | Viktor Bengtsson | Sävast Ski Team | 03:56:40 | 01:53:30 |
128 | Daniel Runebjörk | Sundsvall | 03:56:50 | 01:53:40 |
Damer, 42 km/C | ||||
1 | Emma Bergström | Kalix SK | 02:20:52 | 0 |
2 | Hanna Vikman | Gellivare SA | 02:24:04 | 03:12 |
3 | Åse Borgeryd | Strömnäs GIF | 02:30:05 | 09:13 |
4 | Malin Rensfeldt | Råneå SK | 02:37:04 | 16:12 |
5 | Lisa Larson | Bergnäsets AIK | 02:48:15 | 27:23 |
6 | Maria Landberg | Storvreta IK | 02:53:03 | 32:11 |
7 | Alicia Alkert | Bodens SK | 02:55:09 | 34:17 |
8 | Christina klingestål | Ohtanajärvi Ik | 03:00:22 | 39:30 |
9 | Maria Strömgren | BAIK | 03:01:54 | 41:02 |
10 | Fiona Fagrell | Mitt Livs StiL | 03:03:37 | 42:45 |
11 | Marzena Nordberg | Luleå Gjutarens IF | 03:07:58 | 47:06 |
12 | Gabiella Törngren | Luleå Gjutarens IF | 03:19:19 | 58:27 |
13 | Sofie Sundvall | OK Vargen | 03:36:18 | 01:15:26 |
14 | Anna Eriksson | AXA Sports Club | 03:38:59 | 01:18:07 |
15 | Birgitta Marklund | Antnäs BK | 03:41:56 | 01:21:04 |
16 | Anna Lindgren | Råneå SK | 03:56:47 | 01:35:55 |
17 | Sanna Dahlberg | AXA Sports Club | 03:58:14 | 01:37:22 |
18 | Maria Berglund | Norrfjärdens IF | 04:15:02 | 01:54:10 |
Herrar, 21 km/C | ||||
1 | Karl Edenroth | Piteå Elit | 01:00:03 | 0 |
2
|
Elias Andersson | Sunderby SK | 01:01:32 | 01:29 |
3
|
André Mattei | Sävast Ski Team | 01:05:21 | 05:18 |
4
|
Erik Pakkala | Sävast Ski Team IF | 01:05:26 | 05:23 |
5
|
Jacob Fridesjö | Sävast Ski Team IF | 01:07:18 | 07:15 |
6
|
Niklas Öberg | Strömnäs GIF | 01:07:23 | 07:20 |
7
|
Marcus Karlsson | Kalix SK | 01:08:27 | 08:24 |
8
|
Leif Juntti | Bergnäsets AIK | 01:16:25 | 16:22 |
9
|
Lars Sundvist | Vattenfall IF | 01:20:21 | 20:18 |
Damer, 21 km/C | ||||
1 | Catrin Ingvarsson | Jukkasjärvi IF | 01:15:59 | 0 |
2 | Emma Johanson | Strömstads Löparklub | 01:18:49 | 02:50 |
3 | Elin Edman | Luleå Gjutarens IF | 01:19:02 | 03:03 |
4 | Karin Rönnbäck | Kalix SK | 01:22:08 | 06:09 |
5 | Kristina Mattei | Sävast Ski Team | 01:31:36 | 15:37 |
6 | Viktoria Lutta Wahlborg | Övertorneå | 01:42:51 | 26:52 |
7 | Karolina Berggren | OK Renen | 01:48:58 | 32:59 |
Herrar, 10 km/C | ||||
1 | Elias Forss | Luleå Gjutarens IF | 34:45 | |
2 | Kevin Nilsson | Luleå Gjutarens IF | 34:51 | |
3 | Emil Simu | Luleå Gjutarens IF | 35:23 | |
4 | Oskar Sundqvist | Luleå Gjutarens IF | 37:18 | |
5 | Tobias Snell | Luleå Gjutarens IF | 37:44 | |
6 | Mattis Brunström | Bodens SK | 40:32 | |
7 | Simon Markström | Luleå Gjutarens IF | 44:08 | |
8 | Jan-Olof Andersson | Morjärvs SK | 45:27 | |
9 | Anton Öqvist | Ersnäs IF | 51:04 | |
10 | Kurt Henriksson | Gunnarsby SK | 55:48 | |
Damer, 10 km/C | ||||
1 | Matilda Jönsson | Sävast Ski Team IF | 34:48 | |
2 | Carolina Westin | Sävast Ski Team IF | 35:55 | |
3 | Svea Holmbom | Sävast Ski Team | 36:01 | |
4 | Hanna Lundberg | Luleå Gjutarens IF | 36:38 | |
5 | Sara Pittsa | Gellivare SA | 37:17 | |
6 | Naima Nergård | Gellivare SA | 38:01 | |
7 | Hilma Törngren | Sävast Ski Team IF | 38:39 | |
8 | Moa Nilsson | Sävast Ski Team | 39:06 | |
9 | Rebecka Persson | Luleå Gjutarens IF | 39:30 | |
10 | Mikaela Langås | Luleå Gjutarens IF | 39:34 | |
11 | Sara Brännström | Luleå Gjutarens IF | 41:00 | |
12 | Lovisa Eriksson | Luleå Gjutarens IF | 42:24 | |
13 | Emma Hedlund | Luleå Gjutarens IF | 43:01 | |
14 | Anna Lintzén | NL Sport | 43:27 | |
15 | Elvira Forslund | Luleå Gjutarens IF | 44:25 | |
16 | Emma Gustafsson | Bodens SK | 44:26 | |
17 | Ellen Gustafsson | Sunderby SK | 45:43 | |
18 | Nikita Wasara | Luleå Gjutarens IF | 46:09 | |
19 | Sara Törngren | Luleå Gjutarens IF | 46:52 | |
20 | Susanne Edgert | Luleguttene | 56:14 | |
21 | Moa Engström | Luleå Gjutarens IF | 56:34 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius