Mobile Version
Desktop Version
MARKUS JÖNSSON på toppen av pallen i Västgötaloppet för sjätte gången. T v tvåan Anton Järnberg, Hudiksvall och t h trean Marcus Johansson, Ulricehamn. Foto: ARRANGÖREN
MARKUS JÖNSSON på toppen av pallen i Västgötaloppet för sjätte gången. T v tvåan Anton Järnberg, Hudiksvall och t h trean Marcus Johansson, Ulricehamn. Foto: ARRANGÖREN

Markus vann Västgötaloppet igen

På söndagen avslutades årets Västgötaloppshelg med långloppet över 42 km. Loppet genomfördes genom en förskjuten vågstart med en elitstart klockan 09:00 och en motionsstart kl 13:00.
Herrklassen såg på förhand ut att bli mycket spännande med ett antal snabba åkare som aspirerade på segern. Markus Jönsson, Tranemo IF hade som mål att försvara segern från 2012 och utmanades främst av Marcus Johansson, Ulricehamns IF, Henrik Alm, Idre SK samt Anton Jernberg från Hudiksvalls IF.

Det var bitvis hård körning på det kuperade konstsnöspåret vid Lassalyckan i Ulricehamn men ingen av de fyra lyckades skapa någon lucka och kvartetten kom i bredd in på stadion. Efter en hård spurt korsade Markus Jönsson mållinjen först och försvarade därmed titeln från 2012. Anton Jernberg knep andraplatsen före hemmaåkaren Marcus Johansson. Henrik Alm var nöjd med sitt lopp och slutade fyra.
Markus Jönsson har nu vunnit Västgötaloppet hela 6 gånger och sa i en intervju efter målgång att det blir roligare och roligare att åka Västgötaloppet för varje år.

Karin vann damklassen

Karin Nilsson, IFK Umeå, segrade i damklassen för andra året i följd. Hon var över fyra minuter före Signe Schöler från Köbenhavns Skiklub.
Västgötaloppshelgen samlade i år över 1100 åkare och det kan inte ses som annat än succé. Efter loppet var det många deltagare som lovordade arrangemanget och banorna. Trots att loppet fick avgöras på ett konstsnöspå på 6 km så gick det smidigt för alla deltagare, mycket tack vare att arrangörerna tidigt satte ett tak för antal anmälningar.
Tvärreds IF, Ulricehamns IF och Äspereds IF tackar åkare, publik, samarbetspartners och arrangörer för en fantastiskt helg. Nu börjar planeringen inför Västgötaloppet 2014!

Resultat
Dam 42 km:

1) Karin Nilsson, IFK Umeå, 2:07:59
2) Signe Schløer, Københavns Skiklub, 2:12:16
3) Kristin Ander, OK Landehof, 2:24:11
4) Johanna Sundström, Hestra IF, 2:24:30
5) Jennifer Friman, IF Rigor, 2:26:02
6) Anna Fällgren, Burseryds IF, 2:31:48
7) Amy Rankka, Ulricehamns IF, 2:32:28
8) Sara Dolk, Hultsfreds LK, 2:36:02
9) Susanne Gedda, SK Hylte, 2:36:20
10) Sandra Knoll, Stockholms RK, 2:38:34
11) Karin Söderström, IK Stern, 2:38:50
12) Sofia Ebermark, IK Stern, 2:38:52
13) Katja Larsson, SOK 68, 2:39:18
14) Jenny Johansson, IK Ymer, 2:40:12
15) Johanna Karlsson, Ski Team Skåne, 2:46:56
16) Katja Madeyski-Bengtson, OK Landehof, 2:49:44
17) Carina Kalered, OK Denseln, 2:53:02
18) Therese Andersson, IK Högaborgs Athleter, 2:54:23
19) Annette Sjögren, Ulricehamns IF, 2:54:39
20) Martina Dahlström, Trollhättans SOK, 2:54:40
21) Fina Kuikka, IK Stern, 3:00:28
22) Sara Lorén, OK Landehof, 3:01:11
23) Cecilia Bonander, Ulricehamns IF, 3:02:01
24) Katarina Bonander Andersson, Gällstadsbygdens SOK, 3:03:32
25) Backlund Alexandra, Stockviks SF, 3:03:45
26) Sofia Backåberg, OK Kullingshof, 3:05:31
27) Clary Cameras, IK Stern, 3:05:36
28) Andrea Thomasson, Borås Skidklubb, 3:06:46
29) Linn Lennartsson, IK Stern, 3:08:02
30) Helen Svanström, OK Alehof, 3:08:41
31) Erika Redelöv, OK Skogshjortarna, 3:11:58
32) Annie Lennartsson, Torsås OK, 3:13:38
33) Sara Karlsson, Gnosjö FK, 3:13:53
34) Helena Eberil, IK Stern, 3:15:53
35) Susanne Bylock, IK Stern, 3:19:46
36) Anna Larsson, IK Stern, 3:22:42
37) Louise Magnusson, Landehof, 3:28:36
38) Maria Trulsson, Härlövs IF, 3:28:56
39) Agnetha le Claire, FK Herkules, 3:29:35
40) Therese Alfredsson, Göteborgs SK, 3:32:21
41) Mia Söderberg, IFK Helsingborg skidor, 3:37:51
42) Ösa Petersson, IK Stern, 3:38:40
43) Kristina Holmdahl, IK Stern, 3:41:17
44) Elsebeth Ingerslev, Københavns Skiklub, 3:46:42
45) Annelie Lindberg, IF Hagen, 3:49:55
46) Sara Ljungdahl, Stadium IF, 3:51:09
47) Charlotte Andren Andås, Göteborg, 3:55:35
48) Charlotte Larsson, Axa Sportsclub, 4:15:41
49) Susanne Rönneke, IK Stern, 4:27:57
50) Pernille Langhoff-Roos, Holte Skiklub, 4:51:54
51) Marianne Madsen, Holte Skiklub, 5:03:11

Herr 42 km:
1) Markus Jönsson, Tranemo IF Skidklubb, 1:48:49
2) Anton Jernberg, Hudiksvalls IF, 1:48:50
3) Marcus Johansson, Ulricehamns IF, 1:48:51
4) Alm Henrik, Idre SK, 1:48:52
5) Erik Johansson, Tranemo IF Skidklubb, 1:49:40
6) Erik Wickström, Ulricehamns IF, 1:49:42
7) Fredrik Ousbäck, IFK Skövde SK, 1:51:52
8) Pontus Rygh, Ulricehamns IF, 1:54:37
9) Olsson Christian, Tranemo IF Skidklubb, 1:54:38
10) Pär Ingelström, IK Stern, 1:54:40
11) Johannes Knoll, OK Dacke, 1:55:28
12) Martin Gotting, Ulricehamns IF, 1:56:48
13) Anders Rundqvist, Annelunds IF, 1:58:07
14) Karl Zeits, Djurgårdens IF, 1:58:21
15) Stefan Palm, Ulricehamns IF, 2:00:04
16) Mattias Karlsson, Ulricehamns IF, 2:00:04
17) Jesper Nilsson, Ulricehamns IF, 2:00:10
18) Johan Palmér, IK Vista, 2:00:16
19) Erik Nero, Mullsjö SOK, 2:00:16
20) Ola Martner, Göteborgs SK, 2:00:20
21) Albin Andersson, Skene SOIS, 2:00:26
22) Mattias Claesson, OK Landehof, 2:01:18
23) Martin Eklöf, Björkfors GoIF, 2:01:40
24) Anders Lilja, IK Stern, 2:01:55
25) Fredrik Swärd, Tidaholm SOK Sisu, 2:01:56
26) Markus Olin, IK Hakarpspojkarna, 2:01:57
27) Dick Gustafsson, OK Landehof, 2:02:00
28) Martin Ivarsson, Trollhättans SOK, 2:02:07
29) Peter Gustavsson, Värnamo OK Stigen, 2:02:12
30) Magnus Dahlblom, SK Hylte, 2:02:13
31) Tomas Pettersson Hjelmkvist, IF Hallby SOK, 2:02:34
32) Ullman Marcus, OK Alehof, 2:02:41
33) Rickard Bergengren, Ski Team Skåne IF, 2:02:52
34) Jesper Halvarsson, Björkfors GoIF, 2:03:11
35) Ragnar Crona, Volvo IF, 2:03:13
36) John Karlsson, K3 IF, 2:03:19
37) Joakim Svensson, Hultsfreds LK, 2:03:49
38) Gustav Berggren, IK Stern, 2:03:50
39) Mattias Nygren, Ulricehamns IF, 2:03:57
40) Simon Larsson, Äspereds IF, 2:04:01
41) Erling Mattsson, IK Stern, 2:04:17
42) Joakim Gustafsson, Ulricehamns IF, 2:04:17
43) Joachim Stadig, Hestra IF, 2:04:24
44) Adam Blomberg, OK Landehof, 2:04:41
45) Jens Thorild, Göteborgs SK, 2:05:02
46) Niclas Hansson, Burseryds IF, 2:05:24
47) Joacim Larsson, Lekeryd Svarttorp SK, 2:05:25
48) Martin Melin, OK Kullingshof, 2:05:33
49) Marcus Svalsjö, OK Landehof, 2:05:35
50) Magnus Johansson, FK Finn, 2:05:41
51) Simon Solsjö, Ölmstad IS, 2:05:52
52) Patrik Petersson, Dalstorps IF, 2:06:41
53) Johan Ölander, Borås SK, 2:07:08
54) Thorbjörn Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 2:07:09
55) Stefan Carlen, OK Landehof, 2:07:12
56) Robin Sundkvist, IK Stern/Göteborg, 2:07:27
57) Jakob Hanberger, IK Hallby, 2:07:49
58) Peter Johansson, Falköpings AIK SK, 2:07:52
59) Roger Lindberg, IK Wilske, 2:07:54
60) Magnus Eriksson, Borgstena IF, 2:07:58
61) Martin Damm, Björkfors GOIF, 2:08:21
62) Anders Johansson, OK Kroppefjäll, 2:08:50
63) Peter Tunek, Södra Vi IF, 2:09:35
64) Oscar Bergenholtz, Äspereds If, 2:09:40
65) Jeppe Mordhorst, KØbenhavns Skiklub, 2:09:43
66) Mikael Zachrisson, IK Stern, 2:09:57
67) Mårten Svensson, Simlångsdalens IF, 2:10:05
68) Peter Bernroth, Burseryds IF, 2:11:10
69) Magnus Bernhed, Sävedalens AIK, 2:11:11
70) Tobias Hendén, IK Högaborgs Atleter, 2:12:15
71) Jonas Söderberg, Navåsens FK, 2:12:51
72) Kenneth Rolling, Halmstad OK, 2:12:55
73) Stefan Olsson, Axa Sport Club, 2:13:01
74) Stefan Trennemo, Äspereds IF, 2:13:07
75) Jonas Ahlrik, Tidaholm SOK Sisu, 2:13:08
76) Dan Kuylenstierna, Mullsjö SOK, 2:13:14
77) Viktor Weidenmo, IF Hagen, 2:13:29
78) Erik Karlsson Landen, IK Stern, 2:13:38
79) Alfred Ax, Ödeshögs sk, 2:14:30
80) Kristian Larsson, IK STERN, 2:14:43
81) Niklas Larsson, IK Uven, 2:14:49
82) Johan Tärnhuvud, OK Dacke, 2:14:54
83) Fredrik Persson, IK Stern, 2:15:25
84) Niklas Backåberg, Ok Kullingshof, 2:15:25
85) Mats Persson, IK Stern, 2:15:26
86) Johan Söderberg, SOK 68, 2:15:28
87) Fredrik Ottosson, Bodafors OK, 2:15:30
88) Fredrik Larsson, SOK 68, 2:15:37
89) Magnus Edgren, Lekeryd Svarttorp SK, 2:16:08
89) Marcus Carlsson, IFK Skövde SK, 2:16:08
91) Sebastian Persson, Äspereds IF, 2:16:19
92) Markus Johansson, Rydboholms SK, 2:16:26
93) Andreas Ramstedt, IK Stern, 2:16:59
94) Andreas Thorold, IK Stern, 2:17:00
95) Tobias Bromander, Tidaholm SOK Sisu, 2:17:00
96) Thomas Bolmgren, Gnosö FK, 2:17:41
97) Olle Frykfeldtd, IK Hakarpspojkarna, 2:17:46
98) Martin Claesson, OK Landehof, 2:18:26
99) Roger Gustafsson, Magra IS, 2:18:29
100) Torbjörn Gustafsson, Borås GIF, 2:18:31
101) Mikael Nilsson, Landsbro if skidor, 2:18:35
102) Lars Andervang, Fritsla Vik, 2:18:42
103) Per Carlsson, IK Stern, 2:19:11
104) Anders Erlandsson, Skanska IF, 2:19:13
105) Robert Davidsson, Ölmstad IS, 2:19:15
106) Kenneth Holgersson, Tidaholm SOK Sisu, 2:19:24
107) Gustav Carlsson, Ödeshögs SK, 2:19:36
108) Henrik Ulldahl, Jönköpings OK, 2:19:38
109) Andreas Enander, Ulricehamns IF, 2:19:44
110) Tomas Johansson, IK Hakarpspojkarna, 2:19:57
111) Andreas Gustafsson Ainemo, Hultsfreds LK, 2:20:11
112) Gert Johansson, OK Alehof, 2:20:13
113) Martin Kristensson, Öxabäcks VIK, 2:20:52
114) Tommy Kreivi Sandell, IF Hallby SOK, 2:20:56
115) Per Thunberg, Burseryds IF, 2:21:05
116) Lars Lorén, Borgstena IF, 2:21:18
117) Stefan Sandahl, IK Hakarpspojkarna, 2:21:26
118) Joakim Assarsson, Nässjö SKI, 2:21:31
119) Fredrik Almqvist, Skogsbygdens IF, 2:21:32
120) Andreas Henningsson, IK Stern, 2:21:33
121) Stefan Melby, Ringhals IF, 2:21:39
122) Johan Davidsson, Nässjö SKI, 2:21:40
123) Micael Wigerud, Axa Sport Club, 2:22:01
124) Daniel Håkansson, IK Hakarpspojkarna, 2:22:17
125) Jesper Bengtsson, Simlångsdalens IF, 2:22:26
126) Patrik Hedemyr, IK Stern, 2:22:33
127) Håkan Ek, Grönahögs IK, 2:23:04
128) Lars Tegenfeldt, Göteborgs Polism√§ns IF, 2:23:08
129) Peter Lekberg, Sävedalens AIK, 2:23:21
130) Jim Engström, OK Landehof, 2:23:36
131) Marcus Johansson, Bredaryds SOK, 2:23:56
132) Erik Axelsson, Simlångsdalens IF, 2:24:10
133) Daniel Persson, Alingsås, 2:24:11
134) Johan Nilsson, IK Stern, 2:24:11
135) Leif Hansson, OK Alehof, 2:24:12
136) Staffan Asplund, Kungälvs OK, 2:24:18
136) Robin Larsen, Intersport IF, 2:24:18
138) Gustav Risting, IF Hagen, 2:24:43
139) Anders Ringström, OK Landehof, 2:25:02
140) Jan Hindér, Volvo IF, 2:25:11
141) Roger Skiöld, Borås SK, 2:25:16
142) Emil Johansson, Lekeryd Svarttorp SK, 2:25:34
143) Markus Qvarnström, IK Hakarpspojkarna, 2:25:52
144) Johan Gustavsson, Skogsbygdens IF, 2:25:55
145) Fredrik Green, Trollhättans SOK, 2:26:18
146) Martin Jonsson, Skillingaryds FK, 2:26:28
147) Marcus Trulsson, Härlövs IF, 2:26:36
148) Sven Lindqvist, IK Stern, 2:26:38
149) Jan Ola Andersson, Hetlanda SK, 2:26:42
150) Andreas Kandre, Onsala, 2:26:45
151) Linus Iseborn, Främmestads IK, 2:26:47
152) Klas Andersson, IK Stern, 2:27:01
153) Adam Staadig, Tidaholm SOK Sisu, 2:27:06
154) Anders Isaksson, Lerums SOK, 2:27:06
155) Johan Hallin, sok 68, 2:27:08
156) Jonathan Lawaetz Rasmussen, Københavns Skiklub, 2:27:10
157) Fredrik Svensson, OK Dacke, 2:27:15
158) Jörgen Eriksson, √Ñtrans IF, 2:27:30
159) Johan Gustafsson, Magra IS, 2:27:51
160) Jonas Rölander, Borås SK, 2:27:53
161) Johan Engström, club ski & run, 2:27:56
162) Henrik Gustafsson, Alingsås, 2:28:06
163) Lennart Bengtsson, Falkenbergs OK, 2:28:12
164) Carl Håkon Svenning, Oppegård Idretslag, 2:28:14
165) Henrik Svensson, Äspereds IF, 2:28:17
166) Anders Karlsson, IK Trasten, 2:28:30
167) Mats Franzen, Ulricehamns IF, 2:28:38
168) Fredrik Wessberg, OK Landehof, 2:28:38
169) Tomas Hurtig, OK Skogshjortarna, 2:28:42
170) Johan Olsson, Äspereds IF, 2:28:43
171) Magnus Lennartsson, Rydboholms SK, 2:28:47
172) Pär Häggendal, Uddevalla SK, 2:28:53
173) Per Pemberton, Gällivare SK, 2:28:56
174) Mikael Karlsson, Tormestorp IF, 2:28:59
175) Kristian Gotting, Tvärreds IF, 2:29:02
176) Håkan Strandberg, Astrazeneca IF, 2:29:09
177) Andréas Håkansson, Axa Sport Club, 2:29:29
178) Simon Oscarsson, Tvärreds IF, 2:29:50
179) Oskar Ax, Ödeshögs SK, 2:29:54
180) Christian Bengtsson, Volvo Aero FF, 2:30:11
181) Hans Richard Knubbe, IK Trasten, 2:30:23
182) Freddy Tengberg, Göteborgs Skidklubb, 2:30:29
183) Roger Hagström, SEB IF, 2:30:46
184) Thomas Ljungqvist, Axa Sport Club, 2:30:55
185) Erik Bresky, IK Ymer, 2:31:04
186) Mattias Lennartson, Axa sports club, 2:31:08
187) Jörgen Andersson, IFK Skövde SK, 2:31:22
188) Jörgen Larsson, Skanska IF, 2:31:24
189) Daniel Petersson, Gnosjö FL, 2:31:26
190) Jan-Eric Thelin, Lidköpings VSK, 2:31:27
191) Anders Fredriksson, Arvika IS, 2:31:43
192) Peter Jarl, Axa Sport Club, 2:31:56
193) Torkel Gustafsson, IK Ymer, 2:32:17
194) Robert Bäck, Jönköpings OK, 2:32:28
195) Per Blomberg, Lidköpings VSK, 2:32:38
196) David Elgh, IK Vista, 2:32:41
197) Erik Brandén, IK Stern, 2:32:47
198) Linus Bladh, Tormestorp IF, 2:32:54
199) Peter Strömberg, Volvo IF, 2:32:56
200) Thor Kruse Andersen, IK Stern, 2:32:58
201) Isak Mankert, SKI&RUN, 2:33:00
202) Jonas Törndahl, Sandared, 2:33:02
203) Robert Larsson, IK Högaborgs Atleter, 2:33:04
204) Andreas Carlén, Bodsjöböle SK, 2:33:07
205) Calle Thyberg, Uddevalla IS, 2:33:10
206) Erik Gustafsson, Göteborgs SK, 2:33:23
207) Kristian Tydén, IK Ymer, 2:33:30
208) Odd Löfvendahl, IK Stern, 2:33:43
209) Thomas Axelsson, Lerums SOK, 2:33:46
210) Jonas Wakeus, IK Stern, 2:34:04
211) Niklas Solsjö, IFK Skövde SK, 2:34:11
212) Anders Furéh, Team Ica Vallda, 2:34:21
213) Thomas Axberg, OK Landehof, 2:34:23
214) Thomas Oljelund, OK Alehof, 2:34:26
215) Jerker Fritzell, SK Hylte, 2:34:41
216) Dennis Svensson, OK Landehof, 2:34:41
217) Björn Tunander, Hällefors Skidklubb, 2:34:45
218) Mikael Erlandsson, Àlvdalens IF, 2:34:48
219) Ronny Bengtsson, Tormestorp IF, 2:34:56
220) Jonatan Lövkvist, Bankeryds skid- och motionsklubb, 2:35:16
221) Sören Karlsson, Tormestorp IF, 2:35:24
222) Mats Kvarnström, Skogsbygdens IF, 2:35:41
223) Ola Franzén, Falköpings AIK SK, 2:36:16
224) Johan Ahlbin, Volvo IF, 2:36:16
225) Hans Gillesén, IK Stern, 2:36:41
226) David Lennström, IK Stern, 2:36:41
227) Björn Dicander, Magra IS, 2:37:01
228) Adam Bengtsson, OK, 2:37:07
229) Erik Andersson, IK Stern, 2:37:12
230) Stein Kleiven, Sävedalens AIK, 2:37:13
231) Martin Malmkvist, Axa Sport Club, 2:37:15
232) Magnus Wall Jungbjer, Göteborgs SK, 2:37:16
233) Magnus Grahn, Bredaryds SOK, 2:37:18
234) Tomas Johansson, Tidaholm SOK Sisu, 2:37:19
235) Thomas Riggers, OK Landehof, 2:37:27
236) Kent Nero, Mullsjö SOK, 2:37:47
237) Pierre Björkli, Borås SK, 2:38:06
238) Stefan Carlsson, IK Ymer, 2:38:19
239) Mikael Johansson, IK Ymer, 2:38:19
240) Daniel Svensson, Äspereds IF, 2:38:30
241) Anders Carlson, OK Alehof, 2:38:33
242) Daniel Johansson, IFK Skövde SK, 2:38:39
243) Viktor Johansson, Lekeryd Svarttorp SK, 2:38:47
244) Stefan Andersson, IF Hallby SOK, 2:38:54
245) Joakim Österlund, Långhems IF, 2:38:56
246) Cristian Bodin, IK Stern, 2:39:09
247) Joakim Lilja, Trollhättans SOK, 2:39:09
248) Mikael Rydström, IK Stern, 2:39:14
249) Lars Palmqvist, Hvetlanda SK, 2:39:16
250) Clas Olsson, Äspereds IF, 2:39:23
251) Mikael Hallqvist, Mölndal Outdoor IF, 2:39:33
252) Bertil Sjögren, Ulricehamns IF, 2:39:48
253) Henrik Guné, Axa Sport Club, 2:39:55
254) Benjamin Ericsson, Äspereds IF, 2:40:05
255) Peter Johansson, IK Stern, 2:40:16
256) Fredrik Windell, Borås SK, 2:40:22
257) Fredrik Hallberg, OK Reftele, 2:40:31
258) Pelle Rudenstam, IK Vista, 2:40:36
259) Alexander Gustavsson, IK Stern, 2:40:41
260) Marcus Klerfors, OK Alehof, 2:41:30
261) Göran Backlund, Hindås SkidKlubb, 2:41:33
262) Mattias Jackson, OK Alehof, 2:41:34
263) Staffan Henriksson, Lidköpings VSK, 2:41:38
264) Joakim Carlsson, IK Stern, 2:42:11
265) Mikael Larsson, Lidköpings VSK, 2:42:19
266) Michael Edberg, SK Hylte, 2:42:20
267) Jonas Richson, Göteborgs Skidklubb, 2:42:25
268) Rikard Bengtsson, IK Ymer, 2:42:36
269) Stephan Hjalmarsson, IK Hakarpspojkarna, 2:42:41
270) Robert Franzén, Tenhults SOK, 2:43:10
271) Peter Brandt, IK Hakarpspojkarna, 2:43:28
272) Mikael Sundberg, IK Stern, 2:43:28
273) Håkan Gedda, SK Hylte, 2:43:37
274) Joakim Rölander, Borås SK, 2:43:39
275) Magnus Jönsson, OK Dacke, 2:43:39
276) Magnus Carlsson, Uddevalla IS, 2:43:42
277) Steen Ejerskov, Københavns Skiklub, 2:43:50
278) Martin Andersson, IK Stern, 2:43:52
279) Daniel Olsson, Äspereds IF, 2:43:53
280) Marcus Alm, GSK, 2:43:56
281) Ulrik Stridbaek, Københavns Skiklub, 2:43:59
282) Björn Andersson, Växjö AIS, 2:44:04
283) Magnus Sjöberg, Axa Sport Club, 2:44:16
284) Daniel Johansson, IF Hagen, 2:44:54
285) Filip Larsed, IK Stern, 2:44:55
286) Mikael Lindén, SK Hylte, 2:45:20
287) Marcus Andersson, IF Ski Team Skåne, 2:45:46
288) Seppo Koivisto, Tranemo IF, 2:45:53
289) Henrik Lindberg, IF Hagen, 2:45:57
290) Per Nyberg, IK Stern, 2:46:01
291) Håkan Hjerpe, Kungälvs Roddklubb, 2:46:30
292) Stefan Bäck, Jönköpings OK, 2:46:36
293) Jan-Olof Storm, IK Hakarpspojkarna, 2:46:46
294) Kristian Lans, Falköpings AIK SK, 2:46:53
295) Göran Alm, GSK, 2:46:58
296) Mattias Carlsson, Kungälvs RK, 2:47:00
297) Stellan Christiansson, OK Gynge, 2:47:21
298) Christian Gunni, Holte Skiklub Denmark, 2:47:26
299) Tobias Lövkvist, Bankeryds SM, 2:47:33
300) Anders Strandh, IF Hallby SOK, 2:47:46
301) Rickard Andersson, Hallby IF / Jönköping, 2:47:54
302) Martin Christensen, Københavns Skiklub, 2:48:03
303) Lars Antonson, IF Rigor, 2:48:12
304) Pekka Hacksell, Borås SK, 2:48:15
305) Mikael Paulsson, Bullarens GoIF, 2:48:21
306) Ljubisa Kitanovic, Thule Sweden AB, 2:48:27
307) Harry Nikula, Herrljunga SK, 2:48:29
308) Jon Holmberg, Axa Sport Club, 2:48:44
309) Björn Söderblom, IK Wallgårda, 2:48:52
310) Mattias Ambjörnsson, Ellos IF, 2:49:26
311) Emil Bergdal, Hvetlanda SK, 2:49:26
312) Fredrik Lundgren, OK Landehof, 2:49:30
313) Mattias Carlson, Hvetlanda SK, 2:49:30
314) Fredrik Gillberg, IK Stern, 2:49:43
315) Henrik Sandberg, OK Landehof, 2:49:52
316) Fredrik Runesson, IK Stern, 2:49:52
317) Uffe Kåre Rasmussen, Bagsværd, 2:50:08
318) Staffan Berg, OK Landehof, 2:50:24
319) Ulrik Abelson, Åtvidabergs IF, 2:50:31
320) Jens Rangefelt, Axa Sport Club, 2:51:01
321) Thomas Rosendal, Hellerup, 2:51:05
322) Johan Lantz, Helsingborg SOK, 2:51:18
323) Jan Berntsson, Magra IS, 2:51:34
324) Dan Sjölander, IK Stern, 2:51:37
325) Pål Annerström, IK Stern, 2:51:38
326) Michael Edgren, IK Vista, 2:51:52
327) Andreas Jilvero, Navåsens FK, 2:51:56
328) Mikael Svensson, IFK Skövde SK, 2:52:20
329) Elias Jakobsson, IK Dran, 2:52:33
330) Jonas Carlson, Hvetlanda SK, 2:52:34
331) Claes Svensson, Hvetlanda SK, 2:52:34
332) Otto Strandvig, Holte Skiklub Denmark, 2:52:37
333) Henrik Dellborg, IK Stern, 2:52:44
334) Stefan Johansson, Ok Vivill, 2:52:53
335) Kenneth Bergström, IK Stern, 2:52:55
336) Kim Berglund, IFK Helsingborg, 2:52:56
337) Claes Stejre, IK Stern, 2:53:06
338) Anders Rosenberg, OK Landehof, 2:53:15
339) Mikael Eriksson, IKHP Huskvarna, 2:53:37
340) Staffan Brunnhage, Magra IS, 2:53:37
341) David Hägg, IK Stern, 2:53:40
342) Daniel Naurin, OK Skogshjortarna, 2:53:41
343) Henrik Jilvero, Navåsens FK, 2:53:44
344) Anders Thorell, IK Stern, 2:53:47
345) Peter Naij, Skeppshult, 2:53:55
346) Cedervärn Linus, Tvärreds IF, 2:54:04
347) Kim Læbo Rasmussen, Tisvilde Mountainbike, 2:54:07
348) Stefan Eking, Halmstad OK, 2:54:31
349) Tobias Arvidsson, Björnstorps IF, 2:54:31
350) Hans Torsborn, Ulricehamns IF, 2:54:46
351) Erik Martin, Arvika IS, 2:54:52
352) Stefan Fransson, IFK Helsingborg, 2:55:31
353) Rickard Gotting, Grönahögs IK, 2:56:04
354) Morten Aagaard, Køge Ski Klub, 2:56:18
355) Milad Samadi, Göteborg, 2:56:51
356) Berger Iver Færder, Aalborg Skiklub, 2:56:55
357) Patrik Holmslätt, Trollhättans SOK, 2:57:07
358) Peter Aagaard, Køge Ski Klub, 2:57:07
359) Linus Holmdahl, IK Stern, 2:57:07
360) Torbjörn Svensson, Dalstorps IF, 2:57:12
361) Thomas Svensson, Hvetlanda SK, 2:57:20
362) Jerker Petersson, OK Gynge, 2:57:23
363) Stefan Håkansson, Halmstad OK, 2:57:29
364) Johan Alfredson, Kungälvs OK, 2:57:40
365) Johan Gottfridsson, Kungsäter if, 2:57:45
366) Tobias Franzén, Växjö AIS, 2:57:58
367) Olle Edvardsson, OK Alehof, 2:58:05
368) Henrik Østergaard, Københavns Skiklub, 2:58:07
369) Lars Wiklund, IK Stern, 2:58:14
370) Axel Kristoffersen, Køge Ski Klub, 2:58:26
371) Stig Josefsson, Ulricehamns IF, 2:58:27
372) Christian Boye, Københavns Skiklub, 2:58:35
373) Martin Gottlieb, Københavns Skiklub, 2:58:37
374) Per Ola Enander, Lidköpings VSK, 2:58:43
375) Tomas Westerbrand, Nacka-Värmdö Skidklubb, 2:58:49
376) Per Paulsson, Navåsens FK, 2:59:14
377) Joachim Holmberg, IK Högaborgs Atleter, 2:59:55
378) Erik Hagelskjaer Lauridsen, Københavns Skiklub, 3:00:00
379) Ingemar Andersson, OK Landehof, 3:00:22
380) Jimmie Arvidsson, Björnstorps IF, 3:00:29
381) Lars Henrik Tornøe, Københavns Skiklub, 3:00:32
382) Johan Hartler, IK Stern, 3:00:45
383) Tony Persson, OK Alehof, 3:00:46
384) Ulf Oscarsson, Tvärreds IF, 3:00:53
385) Jonatan Larsson, OK Skogsvargarna, 3:01:10
386) Sune Johansson, Falköpings AIK-skidor, 3:01:14
387) Lars Brydolf, Öijared, 3:01:28
388) Morgan Johansson, Tranemo IF, 3:02:11
389) Magnus Samuelsson, OK Landehof, 3:02:19
390) Conny Eriksson, Ätrans IF, 3:02:32
391) Jens Kristensen, Lyngby, 3:02:49
392) Göran Högberg, Trollhättans SOK, 3:03:02
393) Torbjörn Karlsson, FK Finn Ljungby, 3:03:17
394) Jakob Højer, Københavns Skiklub, 3:03:38
395) Örjan Persson, Brännebrona sk, 3:03:47
396) Thomas Blomberg, Kolding Skiklub, 3:03:52
397) Dick Gustafsson, OK Alehof, 3:03:57
398) Kasper Moos, Københavns Skiklub, 3:04:00
399) Peter Bråhn, Burseryds IF, 3:04:13
400) Michael Schultz, Aalborg Skiklub, 3:04:32
401) Simon Flodén, IK Stern, 3:04:36
402) Peter Norrby, Axa Sport Club, 3:04:42
403) Erik Hartwig, IK Stern, 3:04:49
404) Ragnar Uppström, FK Herkules, 3:05:14
405) Martin Trulsson, Härlövs IF, 3:05:15
406) Mats Kjellstrand, IK Stern, 3:05:30
407) Carl-Olof Rieden, IF Hallby SOK, 3:05:34
408) Lars Gustafsson, KFUM Göteborg, 3:05:57
409) Mickael Pynson, Mölndal, 3:06:03
410) Mattias Bergström, Norrköpings sk, 3:06:19
411) Klaus Brekke, Københavns Skiklub, 3:06:34
412) Andreas Olofsson, LUGI skidklubb, 3:06:42
413) Bernt Mårtensson, Bollebygd, 3:06:49
414) Ulf Christofferson, Borås GIF, 3:06:55
415) Bart Roetink, Københavns Skiklub, 3:07:00
416) Per Gårdebrink, Axa Sport Club, 3:07:16
417) Peter Husum, Københavns Skiklub, 3:07:26
418) Andreas Karberg, Københavns Skiklub, 3:07:33
419) Erling Olsson, Hästhults AIK, 3:07:45
420) Stefan Lundberg, Fagersanna IF, 3:07:52
421) Jonas Karlsson, Bovallstrand SK, 3:07:53
422) Henrik Johansson, Stångenäs AIS, 3:07:53
423) Erik Arvidsson, Axa Sport Club, 3:07:56
424) Leif Karlsson, Hindås Skidklubb, 3:08:25
425) Niclas Olsson, Peab IF, 3:08:32
426) Anders Jenséus, SkiRuN/Göteborg, 3:08:39
426) Benny Sporre, Göteborg energi IF, 3:08:39
428) Michael Wallin, IK Stern, 3:08:41
429) Staffan Stenfelt, Rigor IF, 3:09:32
430) Christoffer Larsson, Wäst-Bygg IF, 3:09:35
431) Olle Markgren, Byske, 3:10:06
432) Pär Svensson, Alvesta SOK, 3:10:14
433) Jonas Jönsson, Ski Team Skåne IF, 3:11:30
434) Jonatan Lampa, IF Rigor, 3:11:46
435) Ove Lillestöl, Hestra IF Borås, 3:11:54
436) Anton Stoltz, IK Stern, 3:12:21
437) Carsten Helmuth Pedersen, Aalborg Skiklub, 3:13:21
438) Lars Ander, OK Landehof, 3:13:47
439) Tom Nordin Christensen, Københavns Skiklub, 3:14:08
440) Patrik Ewerstein, Kroppefjälls IF, 3:14:22
441) Petter Hannerz, Malmö Frisksportarklubb, 3:14:35
442) Jonas Mörhed, Vaggeryd SOK, 3:14:51
443) Kristoffer  Öström, Elme Sportklubb, 3:14:53
444) Ulf Johansson, Axa Sport Club, 3:15:05
445) Ronny Mattes, Gnosjö FK, 3:15:28
446) Bo Velds Andresen, Københavns Skiklub, 3:15:54
447) Mikael Krusenvik, IK Stern, 3:15:55
448) Emil Kronholm, Skillingaryds FK, 3:16:07
449) Martin Bramsved, IK Stern, 3:16:23
450) Hans Tornhage, IK Stern, 3:16:29
451) Mikael Rogestedt, Ødsmål, 3:16:37
452) Sebastian Palmgren, IK Stern, 3:17:27
453) Björn Rask, IK Stern, 3:17:44
454) Niklas Petersson Fröling, Axa Sport Club, 3:18:08
455) Mats Hammarström, IFK Österbymo, 3:18:19
456) Rune Johansson, Axa Sport Club, 3:18:43
457) Martin Andersson, Göteborg, 3:19:09
458) Magnus Hildingsson, IF Rigor, 3:19:10
459) Roger Kullenberg, FK Finn, 3:19:19
460) Stefan Carlsson, Ulricehamns IF, 3:19:53
461) Allan Arnesson, Jönköpings OK, 3:19:59
462) Carl Bellander, Björkfors GoIF, 3:20:00
463) Lars Christensen, K-Tri, 3:20:06
464) Magnus Dahlsjö, AXA Sports Club, 3:20:13
465) Torben Okkels, Københavns Skiklub, 3:20:17
466) Jens Holmstrup, Københavns Skiklub, 3:20:25
467) Troels Christensen, Kalundborg Skiklub, 3:20:27
468) Erik Wallin, Sävedalens AIK, 3:20:34
469) Jonny Sandström, IK Stern, 3:21:28
470) Jesper Engesgaard, Københavns Skiklub, 3:21:31
471) Jesper Weng, Helsingör SOK, 3:21:42
472) Per Andersen, Københavns Skiklub, 3:21:46
473) Magnus Carlund, Kungälvs OK, 3:22:01
474) Thor Weis Hougaard, Københavns skiklub, 3:22:17
475) Magnus Blomstrand, Stenungsunds OK, 3:22:48
476) Mikael Bergstedt, OK Landehof, 3:23:08
477) Jens Johansson, IK Stern, 3:23:14
478) Ole Dahl, Københavns Skiklub, 3:23:27
479) Pierre Jangteg, IK Stern, 3:23:33
480) Ingemar Schönning, If Rigor, 3:23:45
481) Claes Jonsso, IK Stern, 3:23:54
482) Henrik Lindgren, Alingsås, 3:24:00
483) Rickard Lööf, OK Landehof, 3:24:06
484) Claes Petersson, IF Klassikern 91, 3:24:06
485) Martin Hellgesson, IK Stern, 3:24:20
486) Svante Lahti, IK Stern, 3:24:26
487) Kristoffer Hammarström, IFK Österbymo, 3:24:35
488) Johan Lejonthun, Halmstad OK, 3:25:03
489) Pål Schmidt, Strängnäs-Malmby OL, 3:25:10
490) Jens Ingemansson, Malmö, 3:25:38
491) Eero Orajärvi, OK Gynge, 3:26:49
492) Pelle Brandt, Svenljunga IK, 3:27:27
493) Emil Svensson, Göteborg, 3:27:32
494) Staffan Johansson, OK Kroppefjäll, 3:28:15
495) Niklas Andersson, Kungälvs OK, 3:28:31
496) Anders Billström, IK Stern, 3:28:53
497) Björn Linder, Hindås SK, 3:28:58
498) Jes Mikkel Svare, FAL Klampenborg DK, 3:29:07
499) Peter Hellman, OK Landehof, 3:29:09
500) Christian Johansson, Bovallstrand SK, 3:29:29
501) Stefan Naij, Åsa, 3:29:42
502) Kim Vind, Københavns Skiklub, 3:31:53
503) Niels Lynggård Hansen, Nationalbankens Idrætsforening, 3:31:56
504) Jesper Svensson, Alvesta SOK, 3:32:03
505) Fredrik Fransson, Axa Sport Club, 3:32:04
506) Stefan Pettersson, Volvo IF, 3:33:04
507) Niklas Karlsson, Tvärreds IF, 3:33:28
508) Jan Lundkvist, Göteborgs Skidklubb, 3:33:37
509) Hans Alveros, IK Stern, 3:33:40
510) Peter Schmidt, Axa Sport Club, 3:33:42
511) Alexander Lundin, IK Stern, 3:33:44
512) Michael Ziersen, Københavns Skiklub, 3:33:52
513) Fredrik Carlund, Axa Sport Club, 3:34:23
514) Henrik Nyman, Axa Sport Club, 3:34:45
515) Kristoffer Karlsson, Hindås Skidklubb, 3:35:08
516) Mats Corneliusson, Trollhättans SOK, 3:36:06
517) Magnus Lundegård, Lomma, 3:36:10
518) Per Weinreich, Københavns Skiklub, 3:36:20
519) Per Axelsson, Okänd, 3:36:31
520) Marcus Larsson, Grönahögs IK, 3:37:21
521) Kristoffer Hvidsteen, Koebenhavns Skiklub, 3:37:37
522) Uffe Jacobsen, Silkeborg, 3:37:57
523) Marcus Karlsson, Rydboholms SK, 3:37:58
524) Johan Fors, Axa Sport Club, 3:38:05
525) Sebastian Knaack, Mölndal, 3:38:05
526) Dan Dehlén, IK Stern, 3:38:08
527) Martin Hjort Østergaard, Aalborg Skiklub, 3:38:16
528) Anders Dahlberg, Borås GIF, 3:39:45
529) Mikael Schou Hansen, Køge Ski Klub, 3:39:48
530) Emir Halalkic, Axa Sport Club, 3:40:44
531) Torsten Buemann, Københavns Skiklub, 3:41:00
532) Andreas Ryrbo, Peab IF, 3:41:02
533) Staffan Bergh, Göteborg, 3:41:17
534) Daniel √Öström, Elme Sportklubb, 3:43:57
535) Ulf Moselius, Grönahögs IK, 3:44:33
536) Jakob Vestergaard, Hornbaek, 3:44:47
537) peter helmer, Københavns Skiklub, 3:45:42
538) Bertil Hansson, Tranemo IF Skidklubb, 3:45:48
539) Erik Dahlén, IF Hagen, 3:45:48
540) Svend Ulrik Nyholm, Københavns Skiklub, 3:46:34
541) Jørgen Erik Christensen, Køge Ski Klub, 3:47:19
542) Arne Alfredsson, Vattenfalls IF Trollhättan, 3:47:50
543) Sten Skakon, ABC, 3:48:31
544) Casper Simonsen, Københavns Skiklub, 3:50:22
545) Mattias Bengtsson, IK Stern, 3:51:38
546) Andreas Nilsson, Göteborg, 3:51:53
547) Mark Howell, Københavns Skiklub, 3:51:58
548) Jørgen Ahm Petersen, Københavns Skiklub, 3:52:33
549) Michael Ekberg, Borås, 3:52:41
550) Johan Brodin, IK Stern, 3:53:12
551) Johan Ronner, IK Stern, 3:53:21
552) Tom Gustafsson, Axa Sport Club, 3:55:28
553) Ari Antikainen, IK Ymer, 3:56:21
554) Daniel Persson, Alingsås, 3:56:58
555) Andreas Fredin, Tormestorp IF, 3:58:18
556) Mads Mortensen, Københavns Skiklub, 3:58:39
557) Lars Marcus Pedersen, Københavns Skiklub, 3:59:58
558) Simon Molneryd, IK Stern, 4:01:54
559) Lars Bo Bertram, Københavns Skiklub, 4:05:11
560) Johan Ehrenpohl, Kållered SK, 4:07:25
561) Jonas Janebrant, Malmö Frisksportarklubb, 4:09:11
562) Ralph Jörgensen, IK Stern, 4:11:52
563) Jens Langhoff-Roos, Holte Skiklub Denmark, 4:12:29
564) Ulf Fransson, Ik Stern, 4:18:14
565) Morten Platz, Københavns Skiklub, 4:19:33
566) Torbjörn Jonson, Skogsfalken OK, 4:20:46
567) Martin Andersson, Bovallstrand SK, 4:21:05
568) Mogens Rasmussen, Holte Skiklub Denmark, 5:03:11
 

Del |
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Nytt VM-guld till Linn Sömskar

Linn Sömskar höll för favorittrycket och tog ännu ett VM-guld på rullskidor när årets mästerskap inleddes med 10 km fristil i italienska Trento under torsdagen.
Och motståndet gick inte av för hackor.
Ryska världsstjärnan Natalia Nepryaeva var tvåa, men hade 10,5 sekunder upp till rullskidsdrottningen från IFK Umeå.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Torneklint, Knotten, äntligen en kvinna...?

Krönika:

Karin Torneklints namn känns onekligen spännande i spekulationerna om vem som ska bli ny längdchef, men också mycket vågat mot bakgrund av hur det gick för en annan friidrottsledare - Ulf Karlsson – som hamnade i en ”kulturkrock” och blev  kortvarig landslagschef i skidförbundet.

 

Les mer
Vasaloppets segrare 1922 Ernst Alm (kopia)

Var är Vasaloppets första segertrofé?

I februari och mars 2022 firar Vasaloppets sitt 100-årsjubileum då man, förutom ordinarie Vasaloppets vintervecka med tolv olika skidlopp, även arrangerar det historiska loppet ”Jubileumsvasan”, som med 139 deltagare ska återskapa 1922 års lopp. Nu efterlyser Vasaloppet ett av de främsta prisen från 1922, en bronsskulptur av en skidåkande Gustav Vasa, vars öde är okänt sedan den fyrfaldige Vasaloppssegraren Arthur Häggblad i Stockholm sålde sin prissamling strax före sin död 1989. Var finns priset?

 

Les mer
20180111, NYENGET, Martin Løwstrøm 010 (kopia)

Ett höghöjdsläger enbart på hotellrummet

Den norska landslagsåkaren Martin Løwstrøm Nyenget fick ett något annourlunda höghöjdsläger i Italien än sina landslagskollegor.
Eller vad sägs om två veckor isolerad på hotellrummet hela tiden.

 

Les mer
20210913, SÖMSKAR, Linn 001 (kopia)

Sveriges trupp till VM på rullskidor

På torsdag inleds VM på rullskidor i italienska Val di Fiemme. Svenska skidförbundet har tagit ut nio åkare att representera Sverige under mästerskapet.

 

Les mer
20101018, Ante o W

We & Sports - finalist i Årets Eldsjäl i kategorin Hälsa

Årets Eldsjäl är en hyllning till föreningslivets eldsjälar. Eldsjälar nomineras i kategorierna Inkludering, Hälsa, Ledare och Årets Idrottsförening. I år är We & Sports nominerad i kategorin Hälsa. I mars avgörs vem som blir vinnare.

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Makt och prestige i förbunden påverkar det sportsliga


Krönika:

Skidförbunden i Sverige och Norge lever inte längre som de lär. Högsta ledningarna skyddar varandra istället för att vara lösningsorienterade. Makt och prestige tycks betyda mer för topparna än att värna arbetsmiljön och det sportsliga utmaningarna.

Les mer
20190904, SVAHN, Linn 003 (kopia)

Lyckad operation för Linn Svahn

I onsdags morse opererades Linn Svahn för sin axelskada som hon ådrog sig på världscuptävlingen i Ulricehamn i vintras. Operationen gick bra och nu påbörjar Sveriges sprintstjärna kampen tillbaka.

 

Les mer
JEMTEBORN, Patrik 026 (kopia)

Patrik får toppjobb i Trondheims-VM 2025

Patrik Jemteborn blir arrangemangschef för skid-VM i Trondheim 2025.
Hans namn var kanske det mest överraskande när Trondheim idag presenterade ledningsgruppen för det kommande skid-VM’et i Norge.
Men Patrik har lång erfarenhet som ledare för VM- och världscuporganisationen i skidskytte i Östersund.

 

Les mer
jens_oskar_teamengcon (kopia)

Jens och Oskar till Team Engcon

Landslagsåkarna Jens Burman och Oskar Svensson kommer att förstärka Teanm Engcon kommande vinter när dom hr möjligheten att åka långlopp.
Därmed förstärker Jerry Ahrlin sitt team ytterligare efter den lyckade värvningen av norrmannen Torgeir Sulen Hovland och flera andra.
Men för Jens och Oskar är det givetvis OS som är det stora målet den kommande vintern.

 

Les mer
20200208, SVAHN, Linn 017 (kopia)

Linn Svahn tvingas till operation

Rehabiliteringen har inte gett det resultat som önskat och det står nu klart att Linn Svahn tvingas till operation för att komma till rätta med axelproblematiken.

 

Les mer
20210905, NOVAK Max 001 (kopia)

Ännu en seger till Max Novak

Precis som Emma Ribom på damsidan så flyter Max Novak på en segervåg på rullskidorna nu i sommar. Han vann helgens första upplaga av OnePartnerGroup-loppet i Östersund efter att ha spurtbesegrat Oskar Kardin.
Lina Korsgren vann damklassen och såg till att Team Ramudden tog båda klasserna.

 

Les mer
20210905, Ribom vann i Frankrike (kopia)

Emma Ribom vann också i Frankrike

Emma Ribom vann tre gånger under Trollhättan Action Week förra veckan, och i helgen visade hon att det inte var någon tillfällighet.
Piteå-åkaren från Kalix segrade också i Martin Fourcade Nordic Festival i Annecy i Frankrike.

 

Les mer
20210102, SVAHN Linn (kopia)

Längdlandslaget till höjden igen

Satsningen mot OS i Peking fortsätter när längdlandslaget nu åker på sitt andra läger på hög höjd. Denna gång Font Romeu i Frankrike, som ligger på liknande höjd som OS-banorna i Peking.

 

Les mer
20210904, Värnamorullen (kopia2)

Norsk spurtseger i Värnamorullen

Hanna Falk bäst bland damerna:

Norrmannen Torgeir Sulen Hovland från svenska Team Engcon spurtade hem segern i elitklassen i lördagens Värnamorullen över 40 km. Han tog dessutom det inlagda bergspriset och fick 40.000 kronor för segern.
I damklassen vann Hanna Falk enkelt i avslutningen mot lagkompisen Britta Johansson Norgren och Laila Kveli.

 

Les mer
X

Dessa 398 klarade Vasaloppstrippeln

Vasaloppsåret 2021 lider mot sitt slut och det blev ännu ett år med anpassade arrangemang på grund av pandemin. Detta till trots har 398 deltagare lyckats med prestationen att slutföra en Vasaloppstrippel när de i tre olika lopp åkt skidor, sprungit och cyklat – i den fysiska eller i den virtuella Vasaloppsarenan. Här presenterar vi namnen, län för län.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Iversens omoderna kvinnosyn

Krönika:

Norges landslagstränare Ole Morten Iversen säger i en NRK-intervju att den bästa jämtställdheten för skidsportens utveckling är att kvinnorna inte tävlar på lika långa distanser som män i VM, OL och världscup. Hjälp!

Les mer
05.12.2020, Kontiolahti, Finland (FIN):Johannes Thingnes Boe (NOR) -  IBU World Cup Biathlon, pursuit men, Kontiolahti (FIN). www.biathlonworld.com © Manzoni/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or dis

Lægreid triggar Johannes Thingnes Bø

Skidskytte-kungen Johannes Thingnes Bø fick något att tänka på vid senaste VM’et i Pokljuka i Slovenien. För 28-åringen tvingades stå i skuggan av den tills då betydligt mindre kända landsmannen Sturla Holm Lægreid, 24.
Nu medger Johannes att situationen triggar honom inför den kommande OS-vintern.

 

Les mer
20210828, RIBOM vinner (kopia2)

Emma Ribom vann allt i Trollhättan

Emma Ribom gav inte bort något alls under Trollhättan Action Week. Efter seger både över 15 km och i sprint fortsatte hon med att också vinna Alliansloppet över 48 km, dessutom tog hon båda spurtpriserna.
Men hon pressades hårt på upploppet av Hanna Falk, som verkligen har tagit steget från sprinter till långlöpare på kort tid.

 

Les mer
20210828, NOVAK Max 001 (kopia)

Max Novak imponerade åter igen

Team Ramudden-åkaren vann också Alliansloppet:

Max Novak, Team Ramudden är lite av sommarens man på rullskidor. Under lördagen imponerade han igen och med en mycket stark avslutning vann han Alliansloppet över 48 km i mycket stark konkurrens i Trollhättan.
Tidigare har han också utklassat den norska eliten i ett långlopp i Toppidrettsveka.

 

Les mer