225 damer fullföljde NM över 5 km:
Marit Bjørgen tog guld nummer 20
Marit Bjørgen tyckte det gick tungt under fredagens norska mästerskap över 5 km fristil i Gålå norr om Lillehammer. Men det räckte ändå till en överlägsen seger.
Det var faktisk skiddrottningens 20:e NM-guld och 37-åringen satsar nu vidare mot OS i Pyeongchang 2018.
Och med några av dom övriga landslagsdamerna borta - som Ingvild Flugstad Østberg, Heidi Weng och Astrid Uhrenholdt Jacobsen - blev det flera överraskningar i listan.
Kari Øyre Slind har inte synts så mycket i toppen på slutet av säsongen, men hon fixade nu silvret knappa 23 sekunder efter Bjørgen på den ovanliga distansen 5 km fristil.
Bronset gick till U23-åkaren Tiril Udnes Weng, som under torsdagen vann NM-guld i teamsprint tillsammans med tvillingsyrran Lotta, som nu var 7:a.
En annan U23-åkare var Thea Krokan Murud på 4:e plats. Alla stod dock i skuggan av skiddrottningen Marit Bjørgen.
Lika imponerande som hennes lopp var antalet deltagare. 225 damer tog sig i mål på 5 km fristil, så dom som frågar varför Norge är bäst i längdåkning bör ta en titt på bredden. Det att jämföras med SM-tävlingarna där det på vissa distanser bara är ett drygt 40-tal åkare till start.
DAMER, 5 km/F | ||||
1 | BJOERGEN Marit | 1980 | 0:12:04.4 | 0 |
2 | SLIND Kari Oeyre | 1991 | 0:12:27.2 | +22.8 |
3 | WENG Tiril Udnes | 1996 | 0:12:30.9 | +26.5 |
4 | MURUD Thea Krokan | 1994 | 0:12:45.5 | +41.1 |
5 | JOHANSEN Marte Maehlum | 1997 | 0:12:47.9 | +43.5 |
6 | FENNE Hilde | 1993 | 0:12:48.5 | +44.1 |
7 | WENG Lotta Udnes | 1996 | 0:12:49.8 | +45.4 |
8 | HARSEM Kathrine Rolsted | 1989 | 0:12:53.9 | +49.5 |
9 | BOSTAD Guro | 1996 | 0:12:54.0 | +49.6 |
10 | KALVAA Anne Kjersti | 1992 | 0:12:55.5 | +51.1 |
11 | MYHRE Julie | 1996 | 0:12:55.8 | +51.4 |
12 | SLIND Silje Oeyre | 1988 | 0:12:56.3 | +51.9 |
13 | EIDE Mari | 1989 | 0:12:56.9 | +52.5 |
14 | HEIMDAL Lovise | 1995 | 0:12:58.4 | +54.0 |
15 | BJOERNSGAARD Marthe | 1993 | 0:13:03.7 | +59.3 |
16 | SVENKERUD Berthe Annette | 1985 | 0:13:06.1 | +1:01.7 |
17 | MOGSTAD Berit | 1993 | 0:13:06.3 | +1:01.9 |
18 | KRISTOFFERSEN Marthe | 1989 | 0:13:08.9 | +1:04.5 |
19 | GUSSIAAS Mari Stoeen | 1994 | 0:13:11.1 | +1:06.7 |
20 | SMEDAAS Magni | 1995 | 0:13:11.8 | +1:07.4 |
21 | HUBER Marion Roenning | 1991 | 0:13:12.5 | +1:08.1 |
22 | MYHRVOLD Mathilde | 1998 | 0:13:15.1 | +1:10.7 |
23 | SKAANES Marte | 1996 | 0:13:17.6 | +1:13.2 |
24 | OEVREBUST Martine Lorgen | 1997 | 0:13:20.9 | +1:16.5 |
25 | BIRKELAND Fanny Horn | 1988 | 0:13:21.5 | +1:17.1 |
26 | KARSET Marthe Kristine Hafsahl | 1985 | 0:13:22.3 | +1:17.9 |
27 | ROENNING Ragnhild | 1999 | 0:13:22.8 | +1:18.4 |
28 | WANGENSTEEN Maren | 1991 | 0:13:24.9 | +1:20.5 |
29 | DRIVENES Julie Bjervig | 1999 | 0:13:25.1 | +1:20.7 |
30 | HARVIKEN Johanne Hauge | 1997 | 0:13:26.0 | +1:21.6 |
31 | KVAALE Barbro | 1992 | 0:13:27.2 | +1:22.8 |
32 | THEODORSEN Silje | 1994 | 0:13:27.5 | +1:23.1 |
33 | TJETLAND Renate Bergset | 1994 | 0:13:29.7 | +1:25.3 |
34 | KAASEN Agnethe | 1997 | 0:13:29.8 | +1:25.4 |
35 | SKJOLDLI Emma | 1999 | 0:13:33.6 | +1:29.2 |
36 | KNUDSEN Tiril Liverud | 1998 | 0:13:33.8 | +1:29.4 |
37 | ERDAL Karoline | 1997 | 0:13:34.5 | +1:30.1 |
38 | JOHANSEN Lone | 1998 | 0:13:35.0 | +1:30.6 |
39 | FLETEN Emilie | 1992 | 0:13:35.7 | +1:31.3 |
40 | SEIERSTAD Dorthe Ballangrud | 1999 | 0:13:35.8 | +1:31.4 |
41 | MCDERMOTT Cambria | 1993 | 0:13:36.0 | +1:31.6 |
42 | SIMPSON-LARSEN Karoline | 1997 | 0:13:37.0 | +1:32.6 |
43 | MATHISEN Ingrid | 1996 | 0:13:37.2 | +1:32.8 |
44 | OFSTAD Ingvild | 1998 | 0:13:39.1 | +1:34.7 |
44 | HAAKENSTAD-BRAATEN Marte | 1996 | 0:13:39.1 | +1:34.7 |
46 | JOERGENSEN Anniken | 1992 | 0:13:39.4 | +1:35.0 |
47 | AMUNDSEN Hedda Oestberg | 1998 | 0:13:39.5 | +1:35.1 |
48 | LINDMOEN Marthe | 1997 | 0:13:39.7 | +1:35.3 |
49 | LARSEN Johanne | 1996 | 0:13:40.1 | +1:35.7 |
50 | JOHNSEN Elena Rise | 2000 | 0:13:40.4 | +1:36.0 |
51 | AADLANDSVIK Lene Berg | 1993 | 0:13:41.2 | +1:36.8 |
52 | ULVANG Nora | 1998 | 0:13:43.7 | +1:39.3 |
53 | BERG Julie Victoria | 1997 | 0:13:45.2 | +1:40.8 |
53 | BAKKEMO Tuva | 1999 | 0:13:45.2 | +1:40.8 |
55 | STAV Astrid | 1999 | 0:13:45.5 | +1:41.1 |
56 | OUS Amalie Haakonsen | 1996 | 0:13:45.6 | +1:41.2 |
57 | DRABLOES Elise Roeer | 1995 | 0:13:46.3 | +1:41.9 |
58 | FORNES Trude Nonstad | 1993 | 0:13:47.1 | +1:42.7 |
59 | SKJERVEN Eivor Vestrheim | 1999 | 0:13:47.6 | +1:43.2 |
60 | SAGSTUEN Susann | 1997 | 0:13:48.0 | +1:43.6 |
61 | FOSNAES Kristin Austgulen | 2000 | 0:13:51.1 | +1:46.7 |
61 | SUNDSVIK Line | 1994 | 0:13:51.1 | +1:46.7 |
63 | DENGERUD Karianne Olsvik | 2000 | 0:13:51.7 | +1:47.3 |
64 | SEIM Katrine | 1998 | 0:13:51.9 | +1:47.5 |
65 | MIKAELSEN Ingvild Larsen | 2000 | 0:13:52.6 | +1:48.2 |
65 | HJELSTUEN Kristin | 1994 | 0:13:52.6 | +1:48.2 |
67 | KARSRUD Kristine Alm | 1997 | 0:13:54.4 | +1:50.0 |
68 | MOE Karianne | 1997 | 0:13:55.9 | +1:51.5 |
69 | MOEN Kristin | 1999 | 0:13:57.2 | +1:52.8 |
70 | NORDVANG Randi Sollid | 1998 | 0:13:57.5 | +1:53.1 |
71 | KLAUSEN Marthe | 1997 | 0:13:58.1 | +1:53.7 |
72 | KVAMME Lisa | 1995 | 0:13:58.8 | +1:54.4 |
73 | ARNESEN Synne | 1998 | 0:13:59.2 | +1:54.8 |
74 | SKULBRU Hanne | 1996 | 0:13:59.6 | +1:55.2 |
75 | HEIMDAL Johanne | 1998 | 0:13:59.7 | +1:55.3 |
76 | EIDE Hilde | 1996 | 0:13:59.9 | +1:55.5 |
77 | ESPNES Hilde | 1994 | 0:14:00.5 | +1:56.1 |
78 | ARNEKLEIV Juni | 1999 | 0:14:00.8 | +1:56.4 |
79 | RENAA Eiril Fuglem | 1996 | 0:14:01.2 | +1:56.8 |
80 | BROVOLD Synne | 1998 | 0:14:02.1 | +1:57.7 |
81 | SEMB Henriette Saeterdal | 1999 | 0:14:04.2 | +1:59.8 |
82 | BYE Sigrid | 1999 | 0:14:04.8 | +2:00.4 |
83 | ANDERSEN Tove | 1977 | 0:14:05.7 | +2:01.3 |
84 | SPETS Julie Stendahl | 1996 | 0:14:07.6 | +2:03.2 |
85 | LAUKLI Marie | 2000 | 0:14:08.4 | +2:04.0 |
86 | RAVNDAL Linn | 2000 | 0:14:09.5 | +2:05.1 |
87 | LANGKAAS Elise | 1995 | 0:14:09.9 | +2:05.5 |
88 | LIEN Mari Roboele | 2000 | 0:14:10.0 | +2:05.6 |
89 | BREDAL Mariah | 1997 | 0:14:11.1 | +2:06.7 |
90 | KANT Anna Emilie | 1995 | 0:14:11.2 | +2:06.8 |
91 | WINNES Amalie | 1999 | 0:14:14.2 | +2:09.8 |
92 | OLSEN Amalie Honerud | 1998 | 0:14:14.3 | +2:09.9 |
93 | BONDEN Inger | 1995 | 0:14:15.6 | +2:11.2 |
94 | GULBRANDSEN Ingrid | 2000 | 0:14:16.0 | +2:11.6 |
95 | KROKEN Hanne Kristine | 1999 | 0:14:16.6 | +2:12.2 |
96 | MADSEN Caroline | 1995 | 0:14:17.6 | +2:13.2 |
97 | HERMANSEN Marianne | 1997 | 0:14:18.2 | +2:13.8 |
97 | LEFDAL Bertine Thorsnes | 1996 | 0:14:18.2 | +2:13.8 |
99 | FREMSTAD Andrine Harriet | 2000 | 0:14:20.2 | +2:15.8 |
100 | STENSETH Ane Appelkvist | 1995 | 0:14:20.5 | +2:16.1 |
101 | LARSEN Hanna Kristine | 1999 | 0:14:20.7 | +2:16.3 |
102 | GANGSOE Marie Renee Soerum | 1994 | 0:14:21.6 | +2:17.2 |
103 | STOELEN Gunhild Viljugrein | 1996 | 0:14:22.3 | +2:17.9 |
104 | JOHANSEN Stine | 2000 | 0:14:22.6 | +2:18.2 |
105 | NORDLUNDE Mari | 1998 | 0:14:23.3 | +2:18.9 |
106 | SKAUG Marte | 1995 | 0:14:24.2 | +2:19.8 |
107 | STRANDLIE Kristine Haanes | 2000 | 0:14:24.6 | +2:20.2 |
108 | WOLLAN Karoline | 1995 | 0:14:25.7 | +2:21.3 |
109 | WETTERHUS Mari | 1998 | 0:14:25.9 | +2:21.5 |
110 | WALTENBERG Julie | 1999 | 0:14:26.0 | +2:21.6 |
110 | MOHOLTH Aurora | 1999 | 0:14:26.0 | +2:21.6 |
112 | DUGSTAD Line | 1998 | 0:14:26.6 | +2:22.2 |
113 | WOLLEBEK Ingvild | 1999 | 0:14:27.9 | +2:23.5 |
114 | KARLSEN Marthe | 1997 | 0:14:28.2 | +2:23.8 |
115 | LIE Camilla | 1998 | 0:14:28.7 | +2:24.3 |
116 | BAUGEROED Ane Einbu | 1998 | 0:14:30.0 | +2:25.6 |
117 | SKAARSETH Stine | 1993 | 0:14:30.1 | +2:25.7 |
118 | BRENDEN Anne Marthe | 1996 | 0:14:30.5 | +2:26.1 |
119 | AUSLAND Kaja | 2000 | 0:14:30.8 | +2:26.4 |
120 | SNILDALSLI Wenche Aune | 1994 | 0:14:31.1 | +2:26.7 |
121 | GLEDITSCH Marte | 1996 | 0:14:31.2 | +2:26.8 |
122 | LUND Tiril Bergitte | 2000 | 0:14:31.5 | +2:27.1 |
122 | RENAA Tine Marit | 1995 | 0:14:31.5 | +2:27.1 |
124 | ROSTAD Sofie | 1994 | 0:14:31.7 | +2:27.3 |
125 | BJOERN Aurora Ulsaker | 1999 | 0:14:32.7 | +2:28.3 |
126 | PEDERSEN Jenny Thomas | 1999 | 0:14:35.6 | +2:31.2 |
127 | SPJELDNAES Amanda Hylland | 1999 | 0:14:36.8 | +2:32.4 |
128 | FOSEN Marte | 1998 | 0:14:37.2 | +2:32.8 |
129 | DAHLE Rikke Gjeitnes | 1999 | 0:14:37.4 | +2:33.0 |
130 | SLOKVIK Martine | 1997 | 0:14:38.4 | +2:34.0 |
131 | MOGSTAD Ida | 1996 | 0:14:38.6 | +2:34.2 |
132 | FREDRIKSEN Ingerid | 1995 | 0:14:39.4 | +2:35.0 |
133 | EVERTSEN Anja Haakenstad | 1998 | 0:14:39.6 | +2:35.2 |
134 | KVILE Synneva Iren | 2000 | 0:14:40.6 | +2:36.2 |
135 | AARRESTAD Nora Lian | 1997 | 0:14:41.4 | +2:37.0 |
135 | NICOLAYSEN Stine | 1999 | 0:14:41.4 | +2:37.0 |
137 | SKARPSNO Ellen Merethe Schjelderup | 1995 | 0:14:42.0 | +2:37.6 |
138 | SOERUM Thea | 2000 | 0:14:43.5 | +2:39.1 |
139 | GULLIKSTAD Pernille | 2000 | 0:14:44.0 | +2:39.6 |
140 | NORLI Vera | 1999 | 0:14:44.3 | +2:39.9 |
141 | SKOTLAND Vilde Aurora gusevik | 1998 | 0:14:44.8 | +2:40.4 |
142 | ROETVEI Nora | 2000 | 0:14:46.8 | +2:42.4 |
143 | SAGLAND Maren Smulan | 2000 | 0:14:47.2 | +2:42.8 |
144 | SCHJOELSET Sofie | 2000 | 0:14:47.9 | +2:43.5 |
144 | OEREN Karoline Bye | 1997 | 0:14:47.9 | +2:43.5 |
146 | STORAA Silje | 2000 | 0:14:48.3 | +2:43.9 |
147 | MIDTSKOGEN Maiken Min | 1998 | 0:14:48.4 | +2:44.0 |
148 | WANG Ane Groetan | 2000 | 0:14:48.7 | +2:44.3 |
149 | REITAN Synne | 1997 | 0:14:49.4 | +2:45.0 |
150 | AA Ragnhild Rykhus | 1997 | 0:14:49.9 | +2:45.5 |
151 | ESPEDAL Audhild | 1998 | 0:14:50.0 | +2:45.6 |
152 | SKJELDAL Guro | 2000 | 0:14:51.4 | +2:47.0 |
153 | GRANOEIEN Tuva Ertzaas | 1999 | 0:14:51.9 | +2:47.5 |
154 | SKJELSTADAAS Tonje Marie | 1993 | 0:14:53.4 | +2:49.0 |
155 | DAHL Pia | 1999 | 0:14:53.7 | +2:49.3 |
156 | EVERTSEN Ronja Haakenstad | 2000 | 0:14:53.8 | +2:49.4 |
157 | STROEM Martine Ek | 1997 | 0:14:54.0 | +2:49.6 |
158 | TVETEN Ingrid Elisabeth | 1996 | 0:14:54.1 | +2:49.7 |
159 | NJAASTAD Sanne | 2000 | 0:14:54.2 | +2:49.8 |
159 | RYAN Ingrid Tandberg | 2000 | 0:14:54.2 | +2:49.8 |
161 | UPPSTAD Elin | 1999 | 0:14:54.4 | +2:50.0 |
162 | PEDERSEN Ingrid Leuckfeld | 2000 | 0:14:56.2 | +2:51.8 |
163 | THORSTENSEN Elisabeth Hofgaard | 1999 | 0:14:58.8 | +2:54.4 |
164 | ROFSTAD Hanne Wilberg | 2000 | 0:14:59.4 | +2:55.0 |
165 | KAALE Henriette Olsen | 1998 | 0:14:59.7 | +2:55.3 |
166 | KNUTSMOEN Tina | 1998 | 0:15:00.4 | +2:56.0 |
166 | PEKOS Zoe Alexandra | 1998 | 0:15:00.4 | +2:56.0 |
168 | LYNGNES Susann Fedreheim | 2000 | 0:15:01.6 | +2:57.2 |
169 | VALNES Lisa Amalie | 2000 | 0:15:02.5 | +2:58.1 |
170 | LANGE Vilde Roysdatter | 2000 | 0:15:03.4 | +2:59.0 |
171 | STAKSTON Sigrid | 1999 | 0:15:04.1 | +2:59.7 |
172 | EIDE Ragnhild | 1999 | 0:15:05.2 | +3:00.8 |
173 | SLAAEN Anna | 2000 | 0:15:07.1 | +3:02.7 |
174 | DEHN Marthe | 2000 | 0:15:08.8 | +3:04.4 |
175 | NORDLUNDE Marte | 1996 | 0:15:09.2 | +3:04.8 |
176 | AUSTAD Vilde | 2000 | 0:15:10.7 | +3:06.3 |
177 | BERNTSEN Annette | 2000 | 0:15:10.9 | +3:06.5 |
178 | NORDSETH Karen Amalie | 2000 | 0:15:12.0 | +3:07.6 |
179 | HOVLAND Oda Hatlestad | 1999 | 0:15:15.2 | +3:10.8 |
180 | ROUSSEAU Shilo | 2000 | 0:15:16.0 | +3:11.6 |
181 | HOEIE Ina | 1998 | 0:15:17.4 | +3:13.0 |
182 | RISETH Kristin | 1996 | 0:15:17.6 | +3:13.2 |
183 | KLEIVI Kristine | 2000 | 0:15:18.8 | +3:14.4 |
184 | HOEILAND Christine Williksen | 1996 | 0:15:19.2 | +3:14.8 |
185 | THORVALDSEN Mia Finjarn | 1998 | 0:15:19.8 | +3:15.4 |
186 | SOERENSEN Ingrid | 2000 | 0:15:19.9 | +3:15.5 |
187 | HAUGDAL Tale | 1999 | 0:15:20.0 | +3:15.6 |
188 | AHLSAND Ingvil | 1999 | 0:15:20.9 | +3:16.5 |
189 | KILDAHL Selma | 2000 | 0:15:21.6 | +3:17.2 |
190 | SOLBERGLOEKK Siri Beate | 1998 | 0:15:24.3 | +3:19.9 |
191 | OEVREBUST Vilde Lorgen | 2000 | 0:15:24.5 | +3:20.1 |
192 | SKOGSHOLM Franziska | 1999 | 0:15:25.9 | +3:21.5 |
193 | NORLAND Johanne Dahl | 2000 | 0:15:26.0 | +3:21.6 |
194 | RAVNAA Anniken | 1999 | 0:15:28.4 | +3:24.0 |
195 | ROLFSEN Ingrid Thune | 2000 | 0:15:30.5 | +3:26.1 |
196 | RAGNHILDLOEKKEN Johanne Lunde | 2000 | 0:15:33.4 | +3:29.0 |
197 | JOHNSEN Ingrid | 2000 | 0:15:34.0 | +3:29.6 |
198 | ERFJORD Marte | 1995 | 0:15:35.9 | +3:31.5 |
199 | HELLAND-HANSEN Kristin | 1997 | 0:15:36.8 | +3:32.4 |
200 | BEKKEN Elena | 1999 | 0:15:37.9 | +3:33.5 |
201 | HALLEN Anine | 1998 | 0:15:39.1 | +3:34.7 |
202 | WARSET Malin | 2000 | 0:15:41.1 | +3:36.7 |
203 | NILSEN Hanne | 2000 | 0:15:44.7 | +3:40.3 |
204 | MEINICKE Stina | 1997 | 0:15:46.2 | +3:41.8 |
205 | SOERSET Emma Marie | 1999 | 0:15:46.8 | +3:42.4 |
206 | WINGAN Ragnhild | 1997 | 0:15:48.2 | +3:43.8 |
207 | KILLINGSTAD Hanna Norbom | 2000 | 0:15:50.6 | +3:46.2 |
208 | PERSEN Vibeke | 1999 | 0:15:59.9 | +3:55.5 |
209 | ROACH Jessica | 1998 | 0:16:00.1 | +3:55.7 |
210 | JENSEN Marte | 1994 | 0:16:05.6 | +4:01.2 |
211 | SKARRA Tuva | 1998 | 0:16:07.4 | +4:03.0 |
212 | SVENDGAARD Oda | 1998 | 0:16:09.7 | +4:05.3 |
213 | MARTINSEN Karoline Stroemmen | 1998 | 0:16:10.5 | +4:06.1 |
214 | HERAMB Liv Tone | 2000 | 0:16:14.9 | +4:10.5 |
215 | HOEGSET Gunn Karoline | 1997 | 0:16:19.5 | +4:15.1 |
216 | KVANDAL Amalie Kristin | 1996 | 0:16:26.9 | +4:22.5 |
217 | KROKFOSS Helene | 2000 | 0:16:31.5 | +4:27.1 |
218 | HULBAK Guri Sollien | 2000 | 0:16:38.7 | +4:34.3 |
219 | BAKKHAUG Vilde Schei | 1995 | 0:16:40.6 | +4:36.2 |
220 | SAETHER Victoria | 2000 | 0:16:44.7 | +4:40.3 |
221 | STORY-KORMAN Hannah | 1999 | 0:16:52.6 | +4:48.2 |
222 | GLEDITSCH Emilie | 1998 | 0:17:04.4 | +5:00.0 |
223 | KORSLUND Martine | 1998 | 0:17:23.4 | +5:19.0 |
224 | SVEEN Marion Nystuen | 1999 | 0:17:28.0 | +5:23.6 |
225 | BAKKE Erna Marie Toefting | 2000 | 0:17:45.8 | +5:41.4 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius