Mobile Version
Desktop Version
MARCUS FREDRIKSSON, Lycksele (mitten) vann Lappmarksloppet i Sorsele före Tor Larsson, Tärna IK Fjällvinden och hemmaåkaren Anders Oskarsson från Sorsele (th). Foto: LARS JOHANSSON
MARCUS FREDRIKSSON, Lycksele (mitten) vann Lappmarksloppet i Sorsele före Tor Larsson, Tärna IK Fjällvinden och hemmaåkaren Anders Oskarsson från Sorsele (th). Foto: LARS JOHANSSON

Marcus vann Lappmarksloppet

Förstaårssenioren Marcus Fredriksson från Lycksele IF vann under lördagen Lappmarksloppet i fristil i Sorsele. Det var många tuffa och branta stigningar på den 15 km långa banan.

Men Marcus är i fin form, något han visade på SM-femmilen i Umeå förra helgen.

Tävlingen gick i fristil i blid, smörig nysnö. Marcus Fredriksson var halvminuten före Tor Larsson från Tärna-Fjällvinden. På bronspallen fick hemmaåkaren Andreas Oskarsson kliva upp då han slog som lillebror Erik med en dryg minut.

Sofia Lindberg, Robertsfors var snabbast i damklassen.

RESULTAT (fristil)
D 9  
   
1     JAKOBSSON Telma     2008     Lycksele IF     00:06:23     0:00:00
2     WESTERGREN Matilda     2008     Täfteå IK     00:06:56     0:00:32
3     OLOFSSON Maja     2008     Täfteå IK     00:07:08     0:00:45
4     LINDGREN Anna     2008     Tärna IK Fjällvinden     00:07:13     0:00:49
5     KANGAS Julia     2008     Tärna IK Fjällvinden     00:07:22     0:00:58
6     EK Wilma     2008     Tärna IK Fjällvinden     00:07:32     0:01:09
7     ÅSTRÖM Ella     2008     Täfteå IK     00:07:50     0:01:27
8     SJÖDIN Linn     2008     IFK Arvidsjaur Skidor     00:07:53     0:01:30
9     HAMPUSSON Molly     2008     Röbäcks SK     00:08:12     0:01:49
10     SVANBORG Elli     2008     Kågedalens SK     00:08:18     0:01:55
11     TIMBY Moa     2008     Täfteå IK     00:08:30     0:02:07
12     BERGGREN Molly     2008     Sorsele SK     00:08:43     0:02:20
13     HÄGGLUND Astrid     2008     Skellefteå SK     00:08:49     0:02:25
14     EDSTRÖM Meja     2008     Tärna IK Fjällvinden     00:09:00     0:02:36
15     LINDER Astrid     2008     Sorsele SK     00:09:53     0:03:29

H 9     
1     MALM Vilmer     2008     Täfteå IK     00:06:03     0:00:00
2     DANIELSSON Hugo     2008     Lycksele IF     00:06:22     0:00:19
3     TÖRNBLOM Einar     2008     IFK Umeå     00:06:26     0:00:23
4     WALLENIUS Nils     2008     IFK Umeå     00:06:31     0:00:27
4     LARSSON Axel     2008     IFK Umeå     00:06:31     0:00:28
6     LUNDSTRÖM Olle     2008     Skellefteå SK     00:06:55     0:00:52
7     GUNDALE Stellan     2008     Täfteå IK     00:07:03     0:00:59
8     MALM Emmet     2008     Skellefteå SK     00:07:29     0:01:26
9     MOOD Hampus     2008     Skellefteå SK     00:08:09     0:02:06
10     NILSSON Edvin     2008     IFK Arvidsjaur Skidor     00:08:24     0:02:20
11     JONSSON Herman     2008     Sorsele SK     00:08:25     0:02:22
12     HOLMLUND Birk     2008     Sorsele SK     00:08:31     0:02:28
13     ALSBÄCK Vilmer     2008     Lycksele IF     00:08:44     0:02:40
14     NORDIN Manfred     2008     Lycksele IF     00:09:07     0:03:03
15     ERIKSSON Melker     2008     Lycksele IF     00:09:52     0:03:49
16     WITTIKKO-ERMEBRING Karl     1900     Sorsele SK     00:11:05     0:05:02
17     ABRAHAMSSON Wilmer     1900     Sorsele SK     00:11:08     0:05:05

D 10     
1     PALOPÄÄ Line     2007     Arjeplogs Sport Klubb     00:06:45     0:00:00
2     JAKOBSSON Mina     2007     Lycksele IF     00:06:58     0:00:12
3     ÅREBÄCK Linnea     2007     Bolidens SK     00:07:16     0:00:30
4     ÅMAN Elvira     2007     IFK Arvidsjaur Skidor     00:07:49     0:01:03
5     BURMAN Meja     2007     Skellefteå SK     00:08:06     0:01:20
6     ÅSTRÖM Alice     2007     Vindelns IF     00:08:36     0:01:51
7     MALM Katja     2007     Skellefteå SK     00:08:48     0:02:03
8     ISAKSSON Aurora     2007     Sorsele SK     00:09:27     0:02:41

H 10     
1     PERSSON Frans     2007     Storumans IK     00:05:33     0:00:00
2     LUNDBERG Frans     2007     IFK Umeå     00:05:41     0:00:08
3     SAMUELSSON Axel     2007     Röbäcks SK     00:05:57     0:00:23
4     NORDIN Arvid     2007     Lycksele IF     00:06:23     0:00:49
5     VILHELMSSON Dennis     2007     IFK Umeå     00:06:34     0:01:00
6     ÅKERLUND Vidar     2007     Kågedalens SK     00:07:26     0:01:52
7     LUGNÉR Olle     2007     Skellefteå SK     00:08:21     0:02:47

D 11     
1     LUNDHOLM Maja     2006     Täfteå IK     00:08:53     0:00:00
2     ÅSTRÖM Ida     2006     Täfteå IK     00:09:05     0:00:11
3     JOHANSSON Anna     2006     IFK Umeå     00:09:38     0:00:44
4     MALM Nea     2006     Skellefteå SK     00:09:57     0:01:03
5     WESTERGREN Ebba     2006     Täfteå IK     00:10:22     0:01:28
6     LARSSON Tyra     2006     IFK Umeå     00:10:41     0:01:48
7     LUNDSTRÖM Elma     2006     Skellefteå SK     00:10:56     0:02:03
8     HENRIKSSON Elsa     2006     Skellefteå SK     00:10:58     0:02:04
9     HAMPUSSON Saga     2006     Röbäcks SK     00:11:15     0:02:22
10     ARVIDSSON Jennifer     2006     Skellefteå SK     00:11:27     0:02:34
11     LUNDQVIST Thea     2006     Kågedalens SK     00:11:39     0:02:46
12     EDMONDSON Ina Maddja     2006     Tärna IK Fjällvinden     00:12:56     0:04:02

H 11     
1     KRANE Lars     1900     Åga IL     00:09:43     0:00:00
2     GERMANN Marcus     2006     IFK Umeå     00:09:53     0:00:09
3     NORDIN Seth     2006     Lycksele IF     00:10:04     0:00:21
4     SVENSSON Edvard     2006     Vindelns IF     00:10:14     0:00:31
5     NORDMARK Walter     2006     Täfteå IK     00:10:27     0:00:44
6     ANDERSSON LIND Arvid     2006     IFK Umeå     00:12:02     0:02:19
7     ABRAHAMSSON Morgan     2006     Latikbergs IK     00:13:05     0:03:22

D 12     
1     WALLENIUS Nora     2005     IFK Umeå     00:09:29     0:00:00
2     SJÖSTRÖM LÖNNBACK Philippa     2005     Storumans IK     00:09:41     0:00:11
3     LARSSON Liv     2005     Tärna IK Fjällvinden     00:09:48     0:00:19
4     EK Fanny     2005     Tärna IK Fjällvinden     00:10:02     0:00:32
5     ÅKERLUND Vilja     2005     Kågedalens SK     00:10:17     0:00:47
6     NILSSON Thea     2005     Skellefteå SK     00:10:20     0:00:50
7     ÅKESSON Linn     2005     Täfteå IK     00:10:30     0:01:00
8     NILSSON Ebba     2005     Vindelns IF     00:10:36     0:01:06
8     BJÖRK Ida     2005     Skellefteå SK     00:10:36     0:01:07
10     KÄRRLANDER Emmy     2005     Täfteå IK     00:11:55     0:02:26
11     JANEHEIM Ida     2005     Sorsele SK     00:13:40     0:04:11

H 12     
1     TIMBY Otto     2005     Täfteå IK     00:08:21     0:00:00
2     MALM Elias     2005     Täfteå IK     00:08:40     0:00:18
3     TÖRNBLOM Ivar     2005     IFK Umeå     00:08:44     0:00:22
4     MOOD Hjalmar     2005     Skellefteå SK     00:09:35     0:01:14
5     CSIKY Wilgot     2005     Lycksele IF     00:09:40     0:01:19
6     VILHELMSSON Rasmus     2005     IFK Umeå     00:09:47     0:01:26

D 13     
1     NÄSLUND Elin     2004     Vårby IK     00:08:21     0:00:00
2     CRÜSELL Evelina     2004     Skellefteå SK     00:08:33     0:00:11
3     KRANE Maria     1900     Åga IL     00:08:49     0:00:28
4     BJURSELL Ronja     2004     Föreningen Norsjö Skidor     00:09:06     0:00:45
5     WESTERLUND Nora     2004     Vårby IK     00:09:20     0:00:58
6     BURMAN Ella     2004     Skellefteå SK     00:09:21     0:01:00
7     BJURSELL Leia     2004     Föreningen Norsjö Skidor     00:09:28     0:01:06
8     GUNDALE Brule     2004     Täfteå IK     00:09:50     0:01:29
9     LUNDQVIST Wilma     2004     Kågedalens SK     00:10:04     0:01:43
10     ZAKRISSON Freja     2004     Lycksele IF     00:10:17     0:01:55
11     NILSSON Alva     2004     Vindelns IF     00:10:19     0:01:58
12     HEDMAN Linnea     2004     Sorsele SK     00:11:59     0:03:37

H 13     
1     TÖRNBLOM Arvid     2004     IFK Umeå     00:07:37     0:00:00
2     NORDMARK Edwin     2004     Täfteå IK     00:07:56     0:00:19
3     ANDERSSON LIND Isak     2004     IFK Umeå     00:08:01     0:00:23
4     EDMAN Benjamin     2004     IFK Umeå     00:08:24     0:00:47
5     NILSSON Joel     2004     IFK Umeå     00:08:52     0:01:14
6     STENVALL Axel     2004     Storumans IK     00:09:14     0:01:36
7     WIDEBO Hampus     2004     IFK Umeå     00:09:34     0:01:56
7     GRUNDSTRÖM Linus     2004     Täfteå IK     00:09:34     0:01:57
9     BURMAN Vidar     1900     Skellefteå SK     00:09:57     0:02:19
10     HÄGGLUND Alexander     2004     Vindelns IF     00:13:53     0:06:15

D 14     
1     HENRIKSSON Elin     2003     Skellefteå SK     00:17:02     0:00:00
2     TORSHAGE Klara     2003     Vårby IK     00:17:08     0:00:05
3     BERGLUND Sanna     2003     Vårby IK     00:17:26     0:00:23
4     NILSSON Evelina     2003     IFK Umeå     00:18:21     0:01:19
4     VRETBLOM Alice     2003     IFK Umeå     00:18:21     0:01:19
6     JOHANSSON Wilma     2003     Föreningen Norsjö Skidor     00:20:49     0:03:47
7     ENESLÄTT Hannah     2003     Täfteå IK     00:28:22     0:11:20

H 14     
1     LUNDHOLM Isak     2003     Täfteå IK     00:15:22     0:00:00
2     BJÖRCK Hampus     2003     IFK Umeå     00:15:40     0:00:17
3     JUNES Jens     2003     IFK Umeå     00:16:09     0:00:46
4     SUNDÉN Viktor     2003     Strömnäs GIF     00:16:13     0:00:50
5     LÖFGREN Emil     2003     Täfteå IK     00:16:31     0:01:08
6     JOHANSSON Oskar     2003     IFK Umeå     00:16:35     0:01:12
7     MANNELQVIST Axel     2003     Vårby IK     00:17:17     0:01:54
8     ISAKSSON VESTERMARK Simon     2003     Skellefteå SK     00:20:04     0:04:41
9     SVENSSON Andreas     2003     Vindelns IF     00:20:31     0:05:08

D 15     
1     NILSSON Saga     2002     Skellefteå SK     00:17:10     0:00:00
2     GERMANN Tua     2002     IFK Umeå     00:18:21     0:01:11
3     VESTERLUND Elin     2002     Vännäs SK     00:18:41     0:01:30
4     LUNDGREN Julia     2002     Lycksele IF     00:19:09     0:01:58
5     ROSLUND Agnes     2002     Malå IF     00:20:32     0:03:21
6     BJURSELL Gisela     2002     Föreningen Norsjö Skidor     00:20:40     0:03:29
7     ZAKRISSON Alva     2002     Lycksele IF     00:24:12     0:07:01

H 15     
1     HOLMGREN Viktor     2002     Täfteå IK     00:16:01     0:00:00
2     NORDIN Laban     2002     Vårby IK     00:16:12     0:00:10
3     SAITTON Axel     2002     Vårby IK     00:16:40     0:00:38
4     NORDGREN Gabriel     2002     Vännäs SK     00:16:43     0:00:41
5     TRÄGÅRDH Jon     2002     IFK Umeå     00:17:37     0:01:35

D 16     
1     NILSSON Magdalena     2001     IFK Umeå     00:15:50     0:00:00
2     ÅREBÄCK Maja     2001     Bolidens SK     00:17:15     0:01:24
3     SCHOGSTER Linn     2001     IFK Umeå     00:17:57     0:02:06
4     SUNDÉN Malin     2001     Strömnäs GIF     00:18:18     0:02:27
5     NILSSON Elina     2001     Spöland Vännäs IF     00:19:02     0:03:11

H 16     
1     EDMAN Jonathan     2001     IFK Umeå     00:14:46     0:00:00
2     STRÖMBERG Simon     2001     Täfteå IK     00:14:53     0:00:06
3     WESTERGREN Linus     2001     Täfteå IK     00:15:12     0:00:26
4     KARLSSON Erik     2001     IFK Umeå     00:15:13     0:00:26
5     CSIKY Fabian     2001     Lycksele IF     00:15:57     0:01:10
6     GREUS NILSSON Gustav     2001     Skellefteå SK     00:18:05     0:03:19

D 17-18     
1     ABRAHAMSSON Klara     2000     IFK Umeå     00:17:07     0:00:00
2     FRIDMAN Kristina     2000     Spöland Vännäs IF     00:17:38     0:00:30
3     KONRADSSON Jasmine     2000     Lycksele IF     00:18:46     0:01:38
4     BÄCKSTRÖM Nora     1999     Robertsfors IK     00:18:47     0:01:40

H 17-18     
1     KARLSSON Simon     1999     IFK Umeå     00:27:39     0:00:00
2     ÅREBÄCK Oscar     1999     Bolidens SK     00:29:20     0:01:40
3     NORDGREN Emrik     1999     IFK Umeå     00:31:01     0:03:21
4     WESTERLUND William     1999     Byske SK     00:33:11     0:05:31
5     WIKSTRÖM Pontus     2000     Hägglunds Ski Team SK     00:33:39     0:05:59

H 19-20     
1     KARLSSON Albin     1998     Skellefteå SK     00:32:15     0:00:00

D 21-     
1     LINDBERG Sofia     1992     Robertsfors IK     00:32:31     0:00:00
2     FREDRIKSSON Malin     1992     Lycksele IF     00:40:32     0:08:00

H 21-     
1     FREDRIKSSON Marcus     1996     Lycksele IF     00:40:57     0:00:00
2     LARSSON Tor     1985     Tärna IK Fjällvinden     00:41:27     0:00:30
3     OSKARSSON Andreas     1981     Sorsele SK     00:43:13     0:02:16
4     OSKARSSON Erik     1987     Sorsele SK     00:44:06     0:03:09
5     JOHANSSON Lars     1981     Lycksele IF     00:45:49     0:04:52
6     ERIKSSON Jonatan     1991     Lycksele IF     00:48:44     0:07:47
7     ÅKERLUND Martin     1981     Kågedalens SK     00:49:55     0:08:57
8     ÅREBÄCK Hans     1967     Bolidens SK     00:50:10     0:09:13
9     DANIELSSON Johan     1979     Lycksele IF     00:52:45     0:11:48

H 21- Motion     
1     NILSSON Christofer     1900     AXA SC     00:33:27     0:00:00
2     BRÄNNLUND Henrik     1900     Sorsele SK     00:34:30     0:01:02
3     ERIKSSON Johan     1900     Lycksele IF     00:37:12     0:03:44
4     LUGNÉR Peter     1971     Skellefteå SK     00:41:11     0:07:43
5     FROM Magnus     1900     Sorsele SK     00:52:06     0:18:38

 

Del |
20181226, Åre Swix Open 002 (kopia)

Andreas Holmberg slutar också i Lager 157

Vallachefen Marcus Laggar taggar upp, men:

Lager 157 Ski Team åker på en annan tung förlust när Andreas Holmberg nu väljer att lägga av. Beskedet kommer bara ett par veckor efter att Anton Karlsson och Elin Mohlin också berättat att dom inte satsar vidare.
Men vallachefen Marcus Laggar satsar hårdare än tidigare på Lager 157 och Emil Persson som vann Visma Ski Classics totalt är med vidare.

 

Les mer
20210412, AUKLAND 700 km (kopia)

Stålmannen Aukland, 48 åkte 700 km i helgen

Anders Aukland, 48 satte i helgen ett nytt världsrekord i att åka långt på skidor:
Den fd vasaloppssegraren och stålmannen från Norge stannade inte före efter 700 kilometer och 500 meter!
Då hade han åkt i 41 timmar på en sjö vid Mylla strax norr om Oslo.

 

Les mer
20210206, FALK, Hanna 106 (kopia)

Hanna skippar landslaget – kan bli långlopp

Hanna Falk har bestämt sig för att tiden som landslagsåkare är över. Hon har haft en krånglig rygg under lång tid och tvingades till operation under förra vintern. Nu skriver hon på instagram att hon kanske tänker satsa på långlopp – en gammal dröm hon haft.
Om ryggen håller för all stakningen…

 

Les mer
20210409, BURMAN o POROMAA (kopia)

Jens Burman vann före William Poromaa

Åsarna slog tillbaka med dubbelseger på femmilen:

Jens Burman var i ledningen nästan hela vägen och vann säkert när Åsarna tog revansch för ett ganska mediokert SM i Kalix med dubbelseger på den avslutande femmilen.
William Poromaa kapade in rejält på slutmilen men var en dryg halvminut efter i mål. Han parkerade dock hemmaåkaren Johan Häggström i kampen om silvret.

 

Les mer
20210409, PITEÅ DAM 1o2 (kopia)

Ebba Andersson suverän SM-drottning

Fyrdubbelt Piteå Elit på damernas SM-tremil:

Ebba Andersson blev som väntat SM-drottningen i Kalix. Hon vann den avslutande tremilen i fristil med nästan två minuter till Jonna Sundling och Piteå Elit dominerade totalt med dom fyra första placeringarna i listan.

 

Les mer
20210409, GRATE-HÄGGSTRÖM mål (kopia)

Bilder från skid-SM i Kalix fredag

Här kommer bilder från fredagens sprintstafett på SM i Kalix. Vi tackar Sofia Henriksson som åter igen försett oss med perfekta bilder från tävlingarna… och grattis till SM-medaljen Sofia!

Les mer
20191207, GRATE Marcus (kopia)

Piteås damer och Umeås herrar i sprintstafetten

Piteå Elits damer fortsatt med guld och brons igen när SM-tävlingarna i Kalix fortsatte med sprintstafetter i fristil under fredagen.
Men bland herrarna blev IFK Umeå för starka för Piteås grabbar som fick nöja sig med silver den här gången.

 

Les mer
20210209, SANDSTRÖM, Björn 004 seger (kopia)

Piteå snuvade Åsarna på nytt guld

Det handlade om två lag i SM-stafetten för herrar:

Piteå Elit var klubben för dagen när SM-stafetten avgjordes i Kalix under torsdagen.
Efter damernas två medaljer slog herrarna till och snuvade klubbens herrar favoriterna Åsarna IK på ett nytt SM-guld i stafett.

 

Les mer
20210209, EBBA SM 10 km (kopia)

Piteås damer lika överlägsna som förväntat

Nära dubbelseger i SM-stafetten:

När man kan ställa Charlotte Kalla i andralaget och komma till start med tre VM-åkare förstår man att Piteå Elit är i en klass för sig i en SM-stafett.
Trion Emma Ribom, Ebba Andersson och Jonna Sundling behövde inte gå i källaren för att utklassa dom 12 andra lagen i Kalix.

 

Les mer
20210211, EBBA vinner SM (kopia)

SM är sista rycket – sänds på webben

Dags för sista rycket den här säsongen:
SM i Kalix med tävlande över tre dagar.
Expressen sänder tävlingarna live på nätet.

 

Les mer
20190221, THORN Viktor prolog (kopia)

Viktor Thorn ger upp – lägger av

Snart 5 år med svåra ryggproblem:

Han har slitit med ryggproblem under en längre tid.
Men nu är det nog.
Viktor Thorn lägger av – killen som skulle kliva fram och rädda svensk herråkning när den är som svagast.

 

Les mer
20200802, KARLSSON Anton (kopia)

Tvåa i Vasaloppet – nu lägger han av

Anton Karlsson jublade som tvåa i Vasaloppet – för bara en vecka sedan.
Nu meddelar han att han lägger av.
Lager 157-stjärnan berättar om beslutet på Instagram.

 

Les mer
20210404, SUNDBY Martin Johsrud 001 (kopia)

Martin Johnsrud Sundby satsar på långlopp

Martin Johnsrud Sundby, 36 skippar OS-satsningen och satsar på långlopp istället.
Han fick chansen på VM:s 15-kilometerslopp som regerande mästare och svarade med en stark 7:e plats trots stora ryggproblem under hela året före tävlingarna i Oberstdorf.
Men nu lämnar alltså trebarnspappan dom ”vanliga” tävlingarna.

 

Les mer
10.02.2021, Pokljuka, Slovenia (SLO):Tiril Eckhoff (NOR) - IBU World Championships Biathlon, medals, Pokljuka (SLO). www.biathlonworld.com © Manzoni/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or distribution

Här är Norges skidskyttelandslag nästa säsong

Norge dominerade också årets VM i skidskytte i Pokljuka. Dessutom vann både Tiril Eckhoff och Johannes Thingnes Bø världscupen totalt och Sturla Holm Lægreid var säsongens stora överraskningsman.

 

Les mer
20210206, HAMILTON, Simeon 006 (kopia)

USA förlorar tre landslagsstjärnor

Våren är tiden då inga väljer att avsluta sin aktiva karriär.
Ett landslag som märker det hårt nu är USA. Tre av deras fasta landslagsåkare packar ihop och lägger av.
Det gäller Sadie Maubet Bjornsen samt äkta paret Sophie Caldwell Hamilton och Simeon Hamilton.

 

Les mer
20190127, ELIASSEN Petter Marcialonga (kopia)

Petter Eliassen och Katerina Smutna lägger av

Två av Visma Ski Classics största stjärnor dom senaste åren har bestämt sig för att lägga av.
Det gäller vasaloppssegraren Petter Eliassen och tjeckiskan Katerina Smutna som utkämpade så många dueller mot Britta Johansson Norgren.

 

Les mer
20181214, SIMPSON-LARSEN, Karoline 002 (kopia)

– Det kom som en chock

Norska VM-hoppet stängdes av från tävlandet:

23-åriga Karoline Simpson-Larsen förväntades kämpa om en plats i den norska VM-truppen i längdåkning till Oberstdorf. Hon öppnade säsongen lysande och förväntningarna var skyhöga.
Men plötsligt stängdes hon av: Karoline uppfyllde inte skidförbundets hälsokrav.
Nu pratar hon för första gången efter avstängningen med media.

 

Les mer
20190218, Elin Mohlin Bessemerloppet (kopia)

Elin Mohlin tackar för sig – lägger av

Elin Mohlin går vidare till nästa kapittel i livet. På sociala medier berättar hon att nu är det slut på den aktiva karriären som hon har avslutat med långlopp för Lager 157. Tidigare har Elin varit med i landslaget och åkt för Åsarna IK under många säsonger.

 

Les mer
20180328, HALLQUIST Frida (kopia)

Dubbelt Sverige i Nordenskiöldsloppet

Klas Nilsson och Frida Hallquist vann efter 220 km:

Det blev dubbel svensk seger när eliten gjorde upp om världens längsta skidtävling i Jokkmokk. Klas Nilsson från Skellefteå vann herrklassen medan Åsarnas Frida Hallquist i sitt första försök suveränt tog hem damsegern i det 22 mil långa Red Bull Nordenskiöldsloppet.

 

Les mer
20210209, SANDSTRÖM, Björn 004 seger (kopia)

Äntligen en storseger för Björn

Säsongens sista cuptävlingen blev äntligen en fullträffar för Björn Sandström. Piteå-åkaren fick inte till något bra VM, men på Lugnet i Falun kunde ingen hota Björn som vann med 17 sekunder före Karl-Johan Westberg.

 

Les mer