Mobile Version
Desktop Version
STINA NILSSON har en teoretisk chans att vinna sprintvärldscupen sedan Maiken Caspersen Falla överraskande blev utslagen i kvalet i Drammen. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com
STINA NILSSON har en teoretisk chans att vinna sprintvärldscupen sedan Maiken Caspersen Falla överraskande blev utslagen i kvalet i Drammen. Foto/rights: MARCELA HAVLOVA/sweski.com

Teoretisk chans för Stina Nilsson i sprintvärldscupen:

Maiken Caspersen Falla utslagen i kvalet

Sensationellt blev världsmästarinnan och världscupledarinnan i sprint Maiken Caspersen Falla utslagen i prologen i världscupsprinten i Drammen. Därmed finns det fortfarande en teoretisk möjlighet för Stina Nilsson, som var fyra i kvalet, att ta hem sprintvärldscupen.

 

Fallas dåliga lopp var den stora snackisen efter kvalet i Drammen. Hon kom hem från Lahtis med tre guldmedaljer. Därifrån kom Marit Bjørgen med fyra guldmedaljer men hon grejade sig vidare med en 23:e plats.
Förutom Stina Nilsson var Hanna Falk 8:a, Linn Sömskar 12:a, Jennie Öberg 14:e, Ida Ingemarsdotter 15:e och Anna Dyvik 19:e. Den enda som inte tog sig vidare till kvartsfinalen var 43:a. Vann kvalet gjorde finskan Krista Pärmäkoski.
I herrarnas kval vann Johannes Høsflot Klæbo i utklassningsstil. Förstaårssenioren var över 3,5 sekunder före tvåan Eirik Brandsdal och det var fyra norrmän först. Teodor Peterson var 7:a och bäste svensk.
Vidare gick också Oskar Svensson som 22:a och Emil Jönsson som 23:a. Tre svenskar försvann i prologen: Viktor Thorn 41:e, Erik Silfver 43:a och Karl-Johan Westberg 62:a.
Nytt i år i Drammen är att arrangören har lagt in två stakningsfria zoner som gör att dom flesta måste åka med fästvalla.

Resultat
DAMER, sprint/C prolog

 1      PÄRMÄKOSKI Krista      1990      FIN       3:00.28             0.00
 2      VISNAR Katja      1984      SLO       3:00.85      +0.57      3.79
 3      ØSTBERG Ingvild Flugstad      1990      NOR       3:01.46      +1.18      7.85
 4      NILSSON Stina      1993      SWE       3:01.82      +1.54      10.25
 5      BJORNSEN Sadie      1989      USA       3:01.91      +1.63      10.85
 6      DIGGINS Jessica      1991      USA       3:02.40      +2.12      14.11
 7      BELORUKOVA Yulia      1995      RUS       3:02.42      +2.14      14.24
 8      FALK Hanna      1989      SWE       3:02.68      +2.40      15.98
 9      HARSEM Kathrine Rolsted      1989      NOR       3:03.01      +2.73      18.17
 10      WENG Heidi      1991      NOR       3:03.05      +2.77      18.44
 11      CALDWELL Sophie      1990      USA       3:03.23      +2.95      19.64
 12      SÖMSKAR Linn      1989      SWE       3:03.26      +2.98      19.84
 13      ÖBERG Jennie      1989      SWE       3:03.36      +3.08      20.50

 14      NISKANEN Kerttu      1988      FIN       3:03.54      +3.26      21.70
 15      INGEMARSDOTTER Ida      1985      SWE       3:03.81      +3.53      23.50
 16      MONONEN Laura      1984      FIN       3:03.82      +3.54      23.56
 17      FAEHNDRICH Nadine      1995      SUI       3:04.23      +3.95      26.29
 18      SAARINEN Aino-Kaisa      1979      FIN       3:04.31      +4.03      26.82
 19      DYVIK Anna      1994      SWE       3:04.50      +4.22      28.09
 20      LAMPIC Anamarija      1995      SLO       3:04.80      +4.52      30.09
 21      RINGWALD Sandra      1990      GER       3:04.89      +4.61      30.69
 22      PROCHAZKOVA Alena      1984      SVK       3:05.35      +5.07      33.75
 23      BJØRGEN Marit      1980      NOR       3:05.38      +5.10      33.95
 24      SVENDSEN Anna      1990      NOR       3:05.42      +5.14      34.21
 25      VAN DER GRAAFF Laurien      1987      SUI       3:05.59      +5.31      35.35
 26      MURUD Thea Krokan      1994      NOR       3:05.67      +5.39      35.88
 27      EIDE Mari      1989      NOR       3:05.77      +5.49      36.54
 28      MATVEEVA Natalia      1986      RUS       3:06.12      +5.84      38.87
 29      WENG Lotta Udnes      1996      NOR       3:06.30      +6.02      40.07
 30      OUS Amalie Haakonsen      1996      NOR       3:06.43      +6.15      40.94
 31      FALLA Maiken Caspersen      1990      NOR       3:06.77      +6.49      43.20
 32      GIMMLER Laura      1993      GER       3:07.03      +6.75      44.93
 33      KALVAA Anne Kjersti      1992      NOR       3:07.31      +7.03      46.79
 34      SCARDONI Lucia      1991      ITA       3:07.39      +7.11      47.33
 35      LYLYNPERÄ Katri      1994      FIN       3:07.45      +7.17      47.73
 36      HEIMDAL Lovise      1995      NOR       3:07.47      +7.19      47.86
 37      BRENNAN Rosie      1988      USA       3:07.87      +7.59      50.52
 38      KREHL Sofie      1995      GER       3:07.90      +7.62      50.72
 39      KYLLÖNEN Anne      1987      FIN       3:08.28      +8.00      53.25
 40      WINKLER Anne      1994      GER       3:08.38      +8.10      53.92
 41      GJEITNES Kari Vikhagen      1985      NOR       3:09.22      +8.94      59.51
 42      SARGENT Ida      1988      USA       3:09.38      +9.10      60.57
 43      NORDSTRÖM Maria      1991      SWE       3:09.44      +9.16      60.97
 44      SLIND Silje Øyre      1988      NOR       3:09.83      +9.55      63.57
 45      ALESHINA Tatiana      1994      RUS       3:10.10      +9.82      65.36
 46      SCHICHO Elisabeth      1991      GER       3:10.25      +9.97      66.36
 47      WENG Tiril Udnes      1996      NOR       3:10.29      +10.01      66.63
 48      BEATTY Dahria      1994      CAN       3:10.76      +10.48      69.76
 49      LAURENT Greta      1992      ITA       3:11.75      +11.47      76.35
 50      NEKRASOVA Polina      1998      RUS       3:12.40      +12.12      80.67
 51      ZHAMBALOVA Alisa      1994      RUS       3:12.97      +12.69      84.47
 52      RANDALL Kikkan      1982      USA       3:13.04      +12.76      84.93
 53      VUERICH Gaia      1991      ITA       3:15.09      +14.81      98.58
 54      VASILIEVA Lilia      1994      RUS       3:18.65      +18.37      122.28
 55      MEIER Alina      1996      SUI       3:20.41      +20.13      133.99
 56      PAUL Katerina      1996      AUS       3:25.52      +25.24      168.01


HERRAR, sprint/C prolog
 1      KLÆBO Johannes Høsflot      1996      NOR       2:33.81             0.00
 2      BRANDSDAL Eirik      1986      NOR       2:37.43      +3.62      28.24
 3      FOSSLI Sondre Turvoll      1993      NOR       2:37.47      +3.66      28.55
 4      GOLBERG Pål      1990      NOR       2:37.77      +3.96      30.90
 5      PELLEGRINO Federico      1990      ITA       2:37.92      +4.11      32.07
 6      HAKOLA Ristomatti      1991      FIN       2:38.03      +4.22      32.92
 7      PETERSON Teodor      1988      SWE       2:39.26      +5.45      42.52
 8      STRANDVALL Matias      1985      FIN       2:39.54      +5.73      44.70
 9      PANZHINSKIY Alexander      1989      RUS       2:39.62      +5.81      45.33
 10      USTIUGOV Sergey      1992      RUS       2:40.02      +6.21      48.45
 11      SKAR Sindre Bjørnestad      1992      NOR       2:40.11      +6.30      49.15
 12      BOLSHUNOV Alexander      1996      RUS       2:40.22      +6.41      50.01
 13      NEWELL Andrew      1983      USA       2:40.26      +6.45      50.32
 14      IVERSEN Emil      1991      NOR       2:40.39      +6.58      51.34
 15      GROS Baptiste      1990      FRA       2:41.09      +7.28      56.80
 16      LAMPIC Janez      1996      SLO       2:41.41      +7.60      59.29
 17      CHANAVAT Lucas      1994      FRA       2:41.52      +7.71      60.15
 18      HARVEY Alex      1988      CAN       2:41.52      +7.71      60.15
 19      BAKKEN Timo Andre      1989      NOR       2:41.77      +7.96      62.10
 20      VITSENKO Alexey      1990      RUS       2:41.77      +7.96      62.10
 21      VALJAS Len      1988      CAN       2:41.78      +7.97      62.18
 22      JYLHÄ Martti      1987      FIN       2:41.80      +7.99      62.34
 23      SVENSSON Oskar      1995      SWE       2:41.81      +8.00      62.41
 24      JÖNSSON Emil      1985      SWE       2:41.94      +8.13      63.43

 25      STEEN Andreas Myran      1988      NOR       2:41.98      +8.17      63.74
 26      KROGH Finn Haagen      1990      NOR       2:41.99      +8.18      63.82
 27      NORTHUG Petter Jr.      1986      NOR       2:42.20      +8.39      65.46
 28      TAUGBØL Håvard Solås      1993      NOR       2:42.38      +8.57      66.86
 29      STAREGA Maciej      1990      POL       2:42.42      +8.61      67.17
 30      PENTSINEN Anssi      1986      FIN       2:42.53      +8.72      68.03
 31      RASTELLI Maicol      1991      ITA       2:42.84      +9.03      70.45
 32      RETIVYKH Gleb      1991      RUS       2:43.03      +9.22      71.93
 33      MIYAZAWA Hiroyuki      1991      JPN       2:43.16      +9.35      72.95
 34      YOUNG Andrew      1992      GBR       2:43.21      +9.40      73.34
 35      HEDIGER Jovian      1990      SUI       2:43.23      +9.42      73.49
 36      GAFAROV Anton      1987      RUS       2:43.37      +9.56      74.59
 37      KETELÄ Toni      1988      FIN       2:43.48      +9.67      75.44
 38      ARNAULT Clement      1990      FRA       2:43.63      +9.82      76.61
 39      NYENG Emil      1991      NOR       2:43.81      +10.00      78.02
 40      PALM Sindre Odberg      1992      NOR       2:44.01      +10.20      79.58
 41      THORN Viktor      1996      SWE       2:44.18      +10.37      80.91
 
42      HAMILTON Simeon      1987      USA       2:44.22      +10.41      81.22
 43      SILFVER Erik      1990      SWE       2:44.24      +10.43      81.37
 44      LUUSUA Ari      1988      FIN       2:44.37      +10.56      82.39
 45      KIM Magnus      1998      KOR       2:44.53      +10.72      83.64
 46      BJORNSEN Erik      1991      USA       2:44.54      +10.73      83.71
 47      POLTORANIN Alexey      1987      KAZ       2:44.63      +10.82      84.42
 48      KRIUKOV Nikita      1985      RUS       2:44.93      +11.12      86.76
 49      STENSHAGEN Mattis      1996      NOR       2:45.07      +11.26      87.85
 50      JOUVE Richard      1994      FRA       2:45.95      +12.14      94.71
 51      HOESLI Corsin      1992      SUI       2:45.99      +12.18      95.03
 52      JAY Renaud      1991      FRA       2:46.10      +12.29      95.88
 53      NILSEN Vegard Bjerkreim      1993      NOR       2:46.33      +12.52      97.68
 54      RANKEL Raido      1990      EST       2:46.38      +12.57      98.07
 55      COLOGNA Gianluca      1990      SUI       2:46.84      +13.03      101.66
 56      KILP Marko      1993      EST       2:46.88      +13.07      101.97
 57      KINDSCHI Joeri      1986      SUI       2:47.53      +13.72      107.04
 58      BRUGGER Janosch      1997      GER       2:47.54      +13.73      107.12
 59      EINASTE Kein      1985      EST       2:48.03      +14.22      110.94
 60      URBANI Simone      1992      ITA       2:48.41      +14.60      113.91
 61      KAESER Erwan      1992      SUI       2:49.52      +15.71      122.57
 62      WESTBERG Karl-Johan      1992      SWE       2:50.05      +16.24      126.70
 63      KASHIWABARA Nobuhito      1988      JPN       2:51.37      +17.56      137.00
 64      LUSTGARTEN Benjamin      1992      USA       2:51.61      +17.80      138.87
 65      KENNEDY Russell      1991      CAN       2:52.41      +18.60      145.11
 66      ALEV Alvar Johannes      1993      EST       2:52.63      +18.82      146.83
 67      BELLINGHAM Phillip      1991      AUS       2:55.09      +21.28      166.02

 

Del |
SVERIGEPREMIÄR SPRINT

Linn från Sverige dagens namn i Blink

Linn från Sverige var lördagens namn i Blinkfestivalen i norska Sandnes.
Linn Sömskar vann damernas sprint i längdåkning och tog sin tredje seger på tre dagar.
Linn Persson vann damernas supersprint i skidskytte i kamp mot stora delar av världseliten.

 

Les mer
20220225, MODIG Lovisa 001 kopiera

SM-silver på 10.000 m för Lovisa Modig

Lovisa Modig gjorde en helgjuten insats på friidrotts-SM i Norrköping. Hon belönades med ett SM-silver med sluttiden 34.53,22 och hade bara Samrawit Mengsteab från Hälle IF för sig.

 

Les mer
Soemskar_arrivo (kopia)

Linn Sömskar dominerade totalt igen

Linn Sömskar dominerade totalt igen i Blinkfestivalen i norska Sandnes när damerna under fredagen körde 10 km fristil med masstart.
Hon tog alla inlagda spurtpriser og var överlägsen i spurten om totalsegern.
– Jag är i god form för tiden, menade IFK Umeå-stjärnan som åker för Team engcon.

 

Les mer
20210905, NOVAK Max 001 (kopia)

Linn och Max hade 75.000 skäl att jubla

Linn Sömskar och Max Novak vann 50 km långa Blink Classic under Blink-festivalen under torsdagskvällen.
Båda hade 75.000 skäl att jubla efter segern, det var nämligen förstapriset i långloppet från Ålgård söder om Stavanger. Stora delar av världseliten både i långlopp och traditionell åkning var på plass, men Sverige tog alltså båda segrarna.

 

Les mer
NOVAK o EKLÖF TIV21 kopiera

Johannes Eklöf fyra uppför Monsterbacken

Johannes Eklöf slutade stark fyra när längdelit och skidskytteelit stakade sig uppför Monsterbacken Lysebotn i sydvästra Norge under onsdagen. Det var starten på den traditionella Blinkfestivalen och långdistansåkarna dominerade i stakningen.

 

Les mer
20180814, Klæbo Trysil (kopia)

Skada i rumpan oroar för Klæbo

Johannes Høsflot Klæbo har problem med rumpan.
Det hörs kanske ut som en vits, men fakta är att den norska stjärnanas problem i rumpan är allvarligare än man först trodde. Därför riskerar han nu att missa flera läger och tävlingar under sommaren.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Tack, Astrid!

Krönika:

En av sommarens mer uppmärksammade nyheter i Norge var när Astrid Urenholdt Jacobsen, 35, gick ut och berättade att hon älskade en annan kvinna. Det skedde efter massskjutningen mot hbtq-miljön i centrala Oslo.
Jacobsens öppenhet betyder mycket för många.

 

Les mer
20220731, SÖMSKAR, Linn kopiera

Linn Sömskar till Team engcon

Nu är det klart att längdskidåkaren Linn Sömskar kommer att tävla för Team engcon kommande säsong.  Linn blir med sin erfarenhet en av de mest meriterade åkarna i Team engcon.

Les mer
16.02.2014, Sochi, Russia (RUS): Lars Nelson (SWE), Daniel Richardsson (SWE), Johan Olsson (SWE), Marcus Hellner (SWE), (l-r)- XXII. Olympic Winter Games Sochi 2014, cross-country, 4x10km men, Sochi (RUS). www.nordicfocus.com. © NordicFocus. Every dow

Spanien säger nej till vinter-OS 2030

Spanien var en av kandidaterna till att arrangera vinter-OS 2030, men nu har den spanska olympiska kommittén ändrat sig och IOK har tre kandidater kvar till att arrangera spelen.
Det är Salt Lake City (USA), Sapporo (JPN) och Vancouver (CAN) – alla tidigare arrangörer av vinter-OS.

 

Les mer
20220721, KROUWEL Sander kopiera

Sander Krouwel klar för Falun-Borlänge SK

Storklubben Falun-Borlänge SK har gjort klart med en lokal talang inför den kommande säsongen.
20-årige Sander Krouwel kommer från Stora Tuna IK i Borlänge och var med på klubbens läger i Idre förra veckan.

 

Les mer
DOG I HELIKOPTEROLYCKA. Femfaldige juniorvärldsmästaren Igor Malinovsky avled under helgen. ARKIVFOTO

Flerfaldig JVM-segrare dog i olycka

Skidskytte:

Femfaldige juniorvärldsmästaren i skidskytte Igor Malinovsky från Ryssland avled i en helikopterolycka i lördags, endast 25 år gammal.
Hans Robinson Mi-8-helikopter störtade nära Uzon-vulkanen på den östra delen av Kamchatka-halvön.

 

Les mer
20220717, Moa Olsson bröllop kopiera

Två svenska skidstjärnor gifte sig

Sommaren är tiden då många passar på att gifta sig.
I helgen var det två profilerade svenska landslagsåkare som fick sin äkta man.
Hanna Falk överraskade familjen med bröllop på Gotland, medan Moa Olsson hade flera landslagskompisar på plats hemma i Dalarna.

 

Les mer
Kaggen med utmärkelse (kopia)

Niklas Carlsson tillbaka hos FIS

Niklas Carlsson har lämnat jobbet som generalsekreterare för IBU, det internationella skidskytteförbundet och är tillbaka hos FIS, nu som vice generalsekreterare.
Niklas har tidigare jobbat för FIS och han börjar sitt nya arbete i sommar. Han skall jobba tillsammans med generalsekreteraren Michael Vion.

 

Les mer
20220713, Maja o Frida 001 kopiera

Maja och Frida till Toppidrettsveka

Norska Toppidrettsveka i dagarna 25-27 augusti har grejat det som det svenska landslaget inte har fått till – nämligen att få med sig Maja Dahlqvist och Frida Karlsson.
Dom båda svenska stjärnorna är enligt arrangören klara för start där dom kommer att möte både norska och utländska landslagsåkare under tre dagar.

 

Les mer
20220711, Edvin o Lisa Mora-Nisse kopiera

Mora-Nisse stipendiet till Lisa och Edvin

Styrelsen för Mora-Nisses Jubileumsfond har utsett Lisa Eriksson, Strömnäs GIF SK och Edvin Anger, Åsarna IK till mottagare av Mora-Nisse stipendiet för 2022. De får diplom, Mora-Nisse bok samt träningsstipendium på 12 375 kronor vardera för sin fortsatta satsning mot en elitkarriär inom längdskidåkningen. Styrelsen består av Marianne Karlsson-Eriksson, Åsa Mattsson och Erik Svensson.

 

Les mer
Emma Wiken och Fredrik Uusitalo kopiera

Åsarna Ski Academy kommer tillbaka

Åsarna Ski Academy startar äntligen upp igen, start hösten 2022 – en träningsverksamhet för alpin- och längdskidåkning med Fredrik Uusitalo, Emma Wikén och Thomas ”Thompa” Ericson som tränare!

 

Les mer
20220205, TÖRNQVIST, Elin 002 kopiera

Lager 157 fortsätter sin ungdomssatsning

Lager 157 Ski Team fortsätter sin ungdomssatsning och har nu tagit ut ett nytt lag för den kommande säsongen. Det är en viktig del i rekryteringen till långloppen, då man strävar efter att få också yngre åkare att satsa på långlopp – inte bara dom som är i slutet av sin karriär.

 

Les mer
10.03.2022, Ridnaun - Val Ridanna, Italy (ITA):Elisabeth Hoegberg (SWE), Lou Jeanmonnot (FRA), Karoline Erdal (NOR), (l-r) - IBU Cup Biathlon, sprint women, Ridnaun - Val Ridanna (ITA). www.biathlonworld.com © Deubert/IBU. Handout picture by the Inter

Här är IBU-cupen i skidskytte 2022/2023

Här är tävlingsprogrammet för vinterns IBU-cup i skidskytte, cupen på nivå precis under världscupen. Sverige är som vanligt med på progreammet och Idre står som arrangör i månadsskiftet november/december.
IBU-cupen inkluderar också dom öppna EM-tävlingarna i den kommande VM-orten Lenzerheide i Schweiz.

 

Les mer
2022, SM PITEÅ 001 startbild kopiera

Här hålls SM-tävlingar längdskidor 2024

Det står nu klart vilka klubbar och föreningar som kommer stå som arrangörer för SM-tävlingarna i längdskidor 2024. En nyhet som kombineras med att SM-avslutningen blir en del av SM-veckan.

 

Les mer
20180913, 60 åkare i MS biathlon (kopia)

Skidskyttarna fruktar fullt fluorkaos

Testmaskinen funkar fortfarande inte som den skall:

Vad kommer att hända med fluorförbudet för vallor kommande säsong?
I skidskyttemiljön fruktar man nu för fusk och att man inte skall kunna kontrollera förbundet tillräckligt bra. IBU, det internationella skidskytteförbundet jobbar mot klockan i frågan och många undrar hur det hela skall fungera.

 

Les mer