Mobile Version
Desktop Version
KLAS NILSSON vinner här 7-mila 2015. Idag vann han Rennrajden i Luleå. Foto: SKELLEFTEÅ XC
KLAS NILSSON vinner här 7-mila 2015. Idag vann han Rennrajden i Luleå. Foto: SKELLEFTEÅ XC

Klas Nilsson snabbast i Rennrajden

Duktige långlöparen Klas Nilsson från Skellefteå hade snabbaste tiden i det 42 km långa loppet Rennrajden i Luleå under lördagen. Bland damerna var Anna Rimpi från Jokkmokk klart snabbast på den långa banan.
Det var stora startfält i den populära tävlingen.

 

Resultat
Damer - 42 km - 42 km     Disciplin: Masstart klassisk stil     

1     203     RIMPI Anna     1977     Jokkmokks SK     02:40:50     0:00:00
2     229     BORGERYD Åse     1977     Strömnäs GIF     02:48:45     0:07:55
3     214     SILVA Linnea     1993     Föreningen Studentidrott Luleå     02:49:01     0:08:11
4     205     PETTERSSON Susanne     1974     Skellefteå XC Club     02:49:42     0:08:52
5     206     SCHEIDEGGER Ellen     1988     AXA SC     02:50:29     0:09:39
6     225     KÄLLMAN Malin     1900     Sportia Mattsson     02:51:38     0:10:48
7     228     F FORSMAN Marlene     1900     Botsmarks SK     02:56:40     0:15:50
8     207     FJÄLLBERG Amanda     1992     Umeå     02:58:44     0:17:54
9     226     PERSSON Ingrid     1973     Burträsk SK     03:07:22     0:26:32
10     208     LARSON Lisa     1996     Bergnäsets AIK     03:07:59     0:27:09
11     217     GUSTAFSSON Victoria     1969     Skellefteå XC Club     03:12:22     0:31:32
12     202     LINDGREN Anna     1988     Råneå SK     03:13:38     0:32:48
13     219     SVENSSON Annika     1967     Piteå     03:21:11     0:40:20
14     211     NILSSON Åsa     1968     Luleå     03:23:38     0:42:48
15     218     KARLSSON Ellen     1991     Uppsala Vasaloppsklubb     03:23:57     0:43:07
16     201     JOHANSSON Christine     1967     Gällivare     03:24:00     0:43:10
17     200     NILSSON Jeanette     1965     Luleå     03:31:32     0:50:42
18     227     NILSSON Lina     1900     Sävast Ski Team     03:37:29     0:56:38
19     221     MATYASOVA Marta     1980     Piteå     03:38:47     0:57:57
20     204     HYLANDER Rebecka     1995     Nyköpings OK     03:40:07     0:59:17
21     223     LINDBERG JOHANSSON Helena     1966     Gällivare     03:42:57     1:02:07
22     212     RUTSTRÖM Petronella     1972     Boden     03:47:17     1:06:27
23     224     PERSSON Stella     1973     Strömnäs GIF     03:54:08     1:13:18
24     222     ELENIUS Inga-Lill     1957     Bergnäsets AIK     03:54:21     1:13:31
25     216     ROSENDAHL Signe     1997     OK Renen     03:55:11     1:14:21
26     220     SJÖBERG JOHANSSON Mona     1973     Norrfjärdens IF     04:01:40     1:20:50
27     230     RANTATALO Birgitta     1900     Korpilombolo GIF     04:14:50     1:34:00
28     215     BJÖRKLUND Emma     1993     Föreningen Studentidrott Luleå     04:26:48     1:45:58
29     213     DANIELSSON Irene     1951     Piteå     04:30:52     1:50:02
30     231     DRUGGE Linda     1983     IFK Kiruna     04:37:06     1:56:16
31     209     ELIASSON Stina     1982     IFK Kiruna     04:40:39     1:59:48

Damer - 21 km - 21 km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     267     SANDSTRÖM Boel     1972     Skellefteå     01:31:39     0:00:00
2     269     SEGERLUND Annika     1900     Luleå     01:47:39     0:15:59
3     268     JAAKO Ida     1900     Sävast Ski Team     02:03:18     0:31:38

Herrar - 42 km - 42 km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     145     NILSSON Klas     1986     Skellefteå XC Club     02:04:00     0:00:00
2     6     MÄENPÄÄ Hans     1979     FIN     02:07:06     0:03:05
3     1     BOSTRÖM Hannes     1988     IFK Arvidsjaur Skidor     02:07:18     0:03:17
4     4     JONSSON Erik     1985     Rossöns IF     02:08:27     0:04:26
5     5     NIVA Bernt     1975     IFK Kiruna     02:10:35     0:06:35
6     3     PETTERSSON Jesper     1996     Strömnäs GIF     02:13:43     0:09:42
7     12     BERGLUND Andreas     1972     Bergnäsets AIK     02:13:53     0:09:52
8     9     BREISTRAND Per Anders     1975     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:15:03     0:11:02
9     10     ÖHRNER Fredrik     1970     Skellefteå XC Club     02:15:04     0:11:03
10     16     LINTZÉN Johan     1973     Bergnäsets AIK     02:15:05     0:11:04
11     7     BERGVALL Martin     1980     Strömnäs GIF     02:15:29     0:11:28
12     198     MÄENPÄÄ Viktor     1994     FIN     02:16:18     0:12:17
13     11     LOOK Marcus     1991     Föreningen Studentidrott Luleå     02:16:40     0:12:39
14     118     ZAKRISSON Niklas     1900     IFK Kiruna     02:16:41     0:12:40
15     120     MESSENER Stefan     1900     Sävast Ski Team     02:16:42     0:12:42
16     130     LEJON Christian     1900     Stöcke TS Järnet     02:19:51     0:15:50
17     23     ALAPÄÄ Petter     1975     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:20:03     0:16:02
18     22     LARSON Daniel     1981     Överkalix IF     02:20:24     0:16:23
19     19     THORELL David     1900     IK Stern     02:20:49     0:16:48
20     150     BOMAN Robert     1974     Strömnäs GIF     02:21:05     0:17:04
21     25     LUNDKVIST Jesper     1986     Skellefteå XC Club     02:21:25     0:17:24
22     20     TUOREMAA Lars     1984     Kiruna X-country IF     02:21:27     0:17:26
23     137     JOHANSSON Jörgen     1982     Skellefteå XC Club     02:21:51     0:17:51
24     26     OTTOSSON Martin     1989     Skellefteå SK     02:23:07     0:19:06
25     41     VIKLUND Johannes     1986     Skellefteå XC Club     02:23:36     0:19:35
26     132     BURSTRÖM Joel     1987     Föreningen Milslukarna XC     02:24:50     0:20:49
26     136     BACKMAN Ola     1966     Skellefteå XC Club     02:24:50     0:20:49
28     128     BURSTRÖM Oskar     1985     Föreningen Milslukarna XC     02:24:52     0:20:51
29     34     RANNER Markus     1977     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:25:16     0:21:15
30     142     JOHANSSON Mats     1977     Vittangi SK     02:26:10     0:22:09
31     56     MARKLUND Patrik     1986     Hemmingsmarks Skidklubb     02:26:12     0:22:11
32     14     MATTI Jesper     1998     Bodens SK     02:26:16     0:22:16
33     39     BLOM Henrik     1987     Luleå     02:26:20     0:22:20
34     2     AHLSTRÖM Johan     1996     Sävast Ski Team IF     02:26:40     0:22:39
35     32     NILSSON Mattias     1972     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:27:02     0:23:01
36     124     SKOTT Johan     1900     Aapua IF     02:27:58     0:23:57
36     31     GRANLUND Daniel     1979     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:27:58     0:23:57
38     17     TURTOLA Hans     1977     Överkalix IF     02:28:31     0:24:30
39     33     RAUTIO Johannes     1990     Vittangi SK     02:28:41     0:24:40
40     27     JELF Joel     1993     Föreningen Studentidrott Luleå     02:28:43     0:24:42
41     100     HEDSTRÖM Mats     1971     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:29:31     0:25:30
42     125     BURSTRÖM Olof     1991     SK Järven     02:31:07     0:27:06
43     43     NILSSON Marcus     1997     Föreningen Studentidrott Luleå     02:31:45     0:27:45
44     87     MARKSTRÖM Niklas     1979     Skellefteå XC Club     02:32:09     0:28:08
45     95     PALOPÄÄ David     1900     Arjeplogs SK     02:32:16     0:28:15
46     126     CARLSSON Josef     1900     Föreningen Milslukarna XC     02:33:29     0:29:28
47     104     TUOREMAA Anders     1900     Kiruna X-country IF     02:33:46     0:29:45
48     123     SKOTT Erik     1900     Aapua IF     02:33:49     0:29:48
49     135     KOIVISTO Seppo     1900     Lohku     02:34:55     0:30:54
50     86     FALK David     1977     Jukkasjärvi IF     02:36:45     0:32:44
51     57     MEDELID Fredrik     1979     Pajala     02:37:24     0:33:23
52     149     NILSSON Lars     1900     Strömnäs GIF     02:37:32     0:33:31
53     139     ÖMAN Fredrik     1900     Antnäs BK     02:37:35     0:33:34
54     129     KARLBORG Henrik     1900     Stöcke TS Järnet     02:37:43     0:33:42
55     37     OTTOSSON Tomas     1955     Skellefteå SK     02:38:30     0:34:29
56     54     SANDBERG Lars     1963     Antnäs BK     02:38:37     0:34:36
57     30     WIKSTRÖM Peter     1900     Skellefteå XC     02:38:46     0:34:45
58     53     JOHANSSON Jan     1971     Norrfjärdens IF     02:39:00     0:34:59
59     36     MÄKI Fredrik     1991     IK Studenterna i Umeå     02:39:09     0:35:08
60     67     LÖFROTH Erik     1984     Skellefteå XC Club     02:39:59     0:35:58
61     88     NYGREN Magnus     1971     Skellefteå XC Club     02:40:03     0:36:02
62     59     LUNDQVIST Roger     1966     Råneå SK     02:40:49     0:36:48
63     29     JOHANSSON Peter     1963     Gällivare EC     02:41:41     0:37:40
64     90     JUUSO Nicke     1971     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:41:51     0:37:50
65     148     LUNDKVIST Fredrik     1900     Strömnäs GIF     02:42:13     0:38:12
66     103     BERGLUND Daniel     1900     AXA Sports Club     02:42:23     0:38:22
67     60     LÄMSÄ Joonas     1994     Föreningen Studentidrott Luleå     02:43:28     0:39:27
68     35     AGER Atle     1991     Föreningen Studentidrott Luleå     02:43:53     0:39:52
69     144     TANO Andreas     1900     Ohtanajärvi IK     02:44:01     0:40:00
70     64     CHRISTENSSON Claes     1986     Boden     02:44:18     0:40:17
71     82     EHLIS Andreas     1986     AXA SC     02:44:30     0:40:29
72     49     STÅLNACKE Magnus     1991     Svappavaara AIF     02:44:37     0:40:36
73     84     STRANDBERG John     1985     I 19 IF     02:44:56     0:40:55
74     106     BÄCKSTRÖM Hans     1961     Lulekamraternas MLK     02:46:12     0:42:11
75     69     FJELLBORG Hans     1962     Kiruna     02:46:57     0:42:56
75     93     NORÉN Jörgen     1968     Malå IF     02:46:57     0:42:56
77     63     KÄRRMAN Jens     1976     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:47:27     0:43:27
78     79     LAGERSKOG Conny     1945     IFK Arvidsjaur Skidor     02:48:03     0:44:02
79     51     MIKKO Thomas     1959     OK Renen     02:48:10     0:44:09
80     74     JONSSON Lennart     1954     IFK Arvidsjaur Skidor     02:48:41     0:44:40
81     45     RENDAHL Per     1977     Boden     02:48:58     0:44:57
82     72     BERGENSTRÅLE Robert     1977     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:50:26     0:46:26
83     102     MAJALA Jonas     1900     Luleå     02:50:48     0:46:47
84     99     ERIKSSON Anders     1900     Antnäs BK     02:51:07     0:47:06
85     73     GRUNDELL Patrik     1991     Svappavaara AIF     02:51:49     0:47:49
86     75     ERIKSSON Mikael     1983     IFK Kiruna     02:53:49     0:49:48
87     146     NILSSON Olle     1900     Luleå Gjutarens IF     02:56:22     0:52:21
88     89     RIESBÄCK Johan     1978     Mefos IK     02:56:39     0:52:38
89     94     SEGERLUND Robert     1978     Luleå     02:57:00     0:52:59
90     65     LÖNNBOM Erik     1979     Luleguttene Skid- och Löparklubb     02:57:37     0:53:36
91     77     OLOFSSON Bo     1955     Skellefteå XC Club     02:57:52     0:53:51
92     141     HIETALA Peter     1960     Övertorneå IF     02:59:53     0:55:52
93     61     WIKBERG Fredrik     1972     Skellefteå XC Club     03:00:54     0:56:53
94     119     HYRKÄS Marko     1900     Korpen Elit     03:01:32     0:57:31
95     133     VESTERBERG David     1900     Avans SK     03:02:29     0:58:28
96     96     ROININEN Marko     1900     Råneå SK     03:02:30     0:58:29
97     85     MEDELID Daniel     1975     Boden     03:02:33     0:58:32
98     140     LINDVALL Mikael     1900     Antnäs BK     03:02:39     0:58:38
99     44     SVENSSON Björn     1994     IK Stern     03:03:11     0:59:10
100     76     WOLLBRAND Per     1966     OK Ravinen     03:03:33     0:59:32
101     46     LINDFORS Patrik     1973     Luleå     03:04:14     1:00:13
102     97     DRUGGE Jonas     1900     Lulekamraterna     03:05:07     1:01:06
103     81     ROVA Daniel     1981     Antnäs BK     03:06:06     1:02:06
104     98     ISAKSSON Mats     1900     Lulekamraterna     03:06:36     1:02:35
105     47     BUCHT Mikael     1982     Luleå     03:08:35     1:04:34
106     66     CEDERBERG Michael     1991     Luleå     03:11:59     1:07:58
107     62     LISSPERS Isak     1995     Mora     03:12:32     1:08:31
108     147     BORGERYD Anders     1975     Strömnäs GIF     03:13:23     1:09:22
109     152     RANTATALO Peter     1900     Korpilombolo GIF     03:14:10     1:10:09
110     71     LUNDBERG Torbjörn     1952     Piteå     03:31:59     1:27:58
111     83     STORK Sven     1967     Sollentuna     03:32:29     1:28:29
112     91     JOHANSSON Dan     1964     Gellivare Skidallians IK     03:34:32     1:30:31
113     101     KIHLANKI Göran     1900     Luleå Gjutarens IF     03:35:16     1:31:15
114     131     RITZEN Rolf     1942     Gellivare Skidallians IK     03:36:26     1:32:25
115     78     ROMSDAL Simen     1945     NOR     03:37:11     1:33:10
116     105     ERIKSSON Lorentz     1900     Svensby SK     03:37:31     1:33:30
117     58     LUNDSTEN Björn     1962     Sävast Ski Team IF     03:40:57     1:36:57
118     68     LAGEHOLM Jesper     1983     IFK Kiruna     03:42:49     1:38:48
119     127     SUNDBERG Jan-Erik     1900     Luleå     03:46:03     1:42:02
120     48     ROCKSTRÖM Ivar     1995     Föreningen Studentidrott Luleå     04:02:18     1:58:17
121     151     JOHANSSON Peter     1900     Överkalix IF     04:06:07     2:02:06
122     80     PETTERSSON Anton     1993     Hudiksvalls IF     04:26:48     2:22:47

Herrar - 21 km - 21 km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     255     SUNDQVIST Oskar     1999     Luleå Gjutarens IF     01:18:29     0:00:00
2     254     BROHOLM Axel     1990     Luleå     01:38:38     0:20:09
3     256     SUNDQVIST Ulf     1900     Brändöns IF     01:40:47     0:22:18
4     251     LUNDGREN Erik     1951     Boden     01:43:10     0:24:41
5     257     HIETALA Sami     1900     Luleå     01:50:13     0:31:43
6     253     TÖNNESSON Mathias     1971     Lidingö     01:50:45     0:32:16

Mix - 10 km     Disciplin: Masstart klassisk stil     
1     287     JOHANSSON Peter     1981     Luleå Gjutarens IF     00:31:41     0:00:00
2     283     MARKSTRÖM Simon     2003     Luleå Gjutarens IF     00:38:13     0:06:32
3     285     ÖKVIST Anton     2004     Ersnäs IF     00:42:43     0:11:02
3     280     JOSEFSSON Erik     2004     Luleå Gjutarens IF     00:42:43     0:11:02
5     284     SÖDERBERG Amalia     1900     Sunderby SK     00:46:25     0:14:44
6     281     RIEKKOLA Nikolaj     2004     Luleå Gjutarens IF     00:47:45     0:16:04
7     286     EDGERT Susanne     1971     Luleå Gjutarens IF     00:57:55     0:26:14
8     282     JOHANSSON Therese     1986     Luleå     01:12:29     0:40:47

 

Del |
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Nytt VM-guld till Linn Sömskar

Linn Sömskar höll för favorittrycket och tog ännu ett VM-guld på rullskidor när årets mästerskap inleddes med 10 km fristil i italienska Trento under torsdagen.
Och motståndet gick inte av för hackor.
Ryska världsstjärnan Natalia Nepryaeva var tvåa, men hade 10,5 sekunder upp till rullskidsdrottningen från IFK Umeå.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Torneklint, Knotten, äntligen en kvinna...?

Krönika:

Karin Torneklints namn känns onekligen spännande i spekulationerna om vem som ska bli ny längdchef, men också mycket vågat mot bakgrund av hur det gick för en annan friidrottsledare - Ulf Karlsson – som hamnade i en ”kulturkrock” och blev  kortvarig landslagschef i skidförbundet.

 

Les mer
Vasaloppets segrare 1922 Ernst Alm (kopia)

Var är Vasaloppets första segertrofé?

I februari och mars 2022 firar Vasaloppets sitt 100-årsjubileum då man, förutom ordinarie Vasaloppets vintervecka med tolv olika skidlopp, även arrangerar det historiska loppet ”Jubileumsvasan”, som med 139 deltagare ska återskapa 1922 års lopp. Nu efterlyser Vasaloppet ett av de främsta prisen från 1922, en bronsskulptur av en skidåkande Gustav Vasa, vars öde är okänt sedan den fyrfaldige Vasaloppssegraren Arthur Häggblad i Stockholm sålde sin prissamling strax före sin död 1989. Var finns priset?

 

Les mer
20180111, NYENGET, Martin Løwstrøm 010 (kopia)

Ett höghöjdsläger enbart på hotellrummet

Den norska landslagsåkaren Martin Løwstrøm Nyenget fick ett något annourlunda höghöjdsläger i Italien än sina landslagskollegor.
Eller vad sägs om två veckor isolerad på hotellrummet hela tiden.

 

Les mer
20210913, SÖMSKAR, Linn 001 (kopia)

Sveriges trupp till VM på rullskidor

På torsdag inleds VM på rullskidor i italienska Val di Fiemme. Svenska skidförbundet har tagit ut nio åkare att representera Sverige under mästerskapet.

 

Les mer
20101018, Ante o W

We & Sports - finalist i Årets Eldsjäl i kategorin Hälsa

Årets Eldsjäl är en hyllning till föreningslivets eldsjälar. Eldsjälar nomineras i kategorierna Inkludering, Hälsa, Ledare och Årets Idrottsförening. I år är We & Sports nominerad i kategorin Hälsa. I mars avgörs vem som blir vinnare.

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Makt och prestige i förbunden påverkar det sportsliga


Krönika:

Skidförbunden i Sverige och Norge lever inte längre som de lär. Högsta ledningarna skyddar varandra istället för att vara lösningsorienterade. Makt och prestige tycks betyda mer för topparna än att värna arbetsmiljön och det sportsliga utmaningarna.

Les mer
20190904, SVAHN, Linn 003 (kopia)

Lyckad operation för Linn Svahn

I onsdags morse opererades Linn Svahn för sin axelskada som hon ådrog sig på världscuptävlingen i Ulricehamn i vintras. Operationen gick bra och nu påbörjar Sveriges sprintstjärna kampen tillbaka.

 

Les mer
JEMTEBORN, Patrik 026 (kopia)

Patrik får toppjobb i Trondheims-VM 2025

Patrik Jemteborn blir arrangemangschef för skid-VM i Trondheim 2025.
Hans namn var kanske det mest överraskande när Trondheim idag presenterade ledningsgruppen för det kommande skid-VM’et i Norge.
Men Patrik har lång erfarenhet som ledare för VM- och världscuporganisationen i skidskytte i Östersund.

 

Les mer
jens_oskar_teamengcon (kopia)

Jens och Oskar till Team Engcon

Landslagsåkarna Jens Burman och Oskar Svensson kommer att förstärka Teanm Engcon kommande vinter när dom hr möjligheten att åka långlopp.
Därmed förstärker Jerry Ahrlin sitt team ytterligare efter den lyckade värvningen av norrmannen Torgeir Sulen Hovland och flera andra.
Men för Jens och Oskar är det givetvis OS som är det stora målet den kommande vintern.

 

Les mer
20200208, SVAHN, Linn 017 (kopia)

Linn Svahn tvingas till operation

Rehabiliteringen har inte gett det resultat som önskat och det står nu klart att Linn Svahn tvingas till operation för att komma till rätta med axelproblematiken.

 

Les mer
20210905, NOVAK Max 001 (kopia)

Ännu en seger till Max Novak

Precis som Emma Ribom på damsidan så flyter Max Novak på en segervåg på rullskidorna nu i sommar. Han vann helgens första upplaga av OnePartnerGroup-loppet i Östersund efter att ha spurtbesegrat Oskar Kardin.
Lina Korsgren vann damklassen och såg till att Team Ramudden tog båda klasserna.

 

Les mer
20210905, Ribom vann i Frankrike (kopia)

Emma Ribom vann också i Frankrike

Emma Ribom vann tre gånger under Trollhättan Action Week förra veckan, och i helgen visade hon att det inte var någon tillfällighet.
Piteå-åkaren från Kalix segrade också i Martin Fourcade Nordic Festival i Annecy i Frankrike.

 

Les mer
20210102, SVAHN Linn (kopia)

Längdlandslaget till höjden igen

Satsningen mot OS i Peking fortsätter när längdlandslaget nu åker på sitt andra läger på hög höjd. Denna gång Font Romeu i Frankrike, som ligger på liknande höjd som OS-banorna i Peking.

 

Les mer
20210904, Värnamorullen (kopia2)

Norsk spurtseger i Värnamorullen

Hanna Falk bäst bland damerna:

Norrmannen Torgeir Sulen Hovland från svenska Team Engcon spurtade hem segern i elitklassen i lördagens Värnamorullen över 40 km. Han tog dessutom det inlagda bergspriset och fick 40.000 kronor för segern.
I damklassen vann Hanna Falk enkelt i avslutningen mot lagkompisen Britta Johansson Norgren och Laila Kveli.

 

Les mer
X

Dessa 398 klarade Vasaloppstrippeln

Vasaloppsåret 2021 lider mot sitt slut och det blev ännu ett år med anpassade arrangemang på grund av pandemin. Detta till trots har 398 deltagare lyckats med prestationen att slutföra en Vasaloppstrippel när de i tre olika lopp åkt skidor, sprungit och cyklat – i den fysiska eller i den virtuella Vasaloppsarenan. Här presenterar vi namnen, län för län.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Iversens omoderna kvinnosyn

Krönika:

Norges landslagstränare Ole Morten Iversen säger i en NRK-intervju att den bästa jämtställdheten för skidsportens utveckling är att kvinnorna inte tävlar på lika långa distanser som män i VM, OL och världscup. Hjälp!

Les mer
05.12.2020, Kontiolahti, Finland (FIN):Johannes Thingnes Boe (NOR) -  IBU World Cup Biathlon, pursuit men, Kontiolahti (FIN). www.biathlonworld.com © Manzoni/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or dis

Lægreid triggar Johannes Thingnes Bø

Skidskytte-kungen Johannes Thingnes Bø fick något att tänka på vid senaste VM’et i Pokljuka i Slovenien. För 28-åringen tvingades stå i skuggan av den tills då betydligt mindre kända landsmannen Sturla Holm Lægreid, 24.
Nu medger Johannes att situationen triggar honom inför den kommande OS-vintern.

 

Les mer
20210828, RIBOM vinner (kopia2)

Emma Ribom vann allt i Trollhättan

Emma Ribom gav inte bort något alls under Trollhättan Action Week. Efter seger både över 15 km och i sprint fortsatte hon med att också vinna Alliansloppet över 48 km, dessutom tog hon båda spurtpriserna.
Men hon pressades hårt på upploppet av Hanna Falk, som verkligen har tagit steget från sprinter till långlöpare på kort tid.

 

Les mer
20210828, NOVAK Max 001 (kopia)

Max Novak imponerade åter igen

Team Ramudden-åkaren vann också Alliansloppet:

Max Novak, Team Ramudden är lite av sommarens man på rullskidor. Under lördagen imponerade han igen och med en mycket stark avslutning vann han Alliansloppet över 48 km i mycket stark konkurrens i Trollhättan.
Tidigare har han också utklassat den norska eliten i ett långlopp i Toppidrettsveka.

 

Les mer