Mobile Version
Desktop Version
MATHIAS JONASSON (t v) spurtbesegrar Carl Quicklund i juniorernas SkejtVasan. I morgon är båda ÖSK-åkarna bland favoriterna i JSMs första tävling. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

JSM: Startlistor för dag 1

I morgon onsdag startar JSM i Borås där det meddelas om överraskande bra förhållanden.
Det handlar om fristil med individuell start, medan det på torsdag åks sprint, sedan skiathlon och stafetter i helgen.

 

Här är startlistorna för onsdagens tävlingar, som startar 10,00 på förmiddagen.

 

D 17-18, 5 km/F

1 3505893 ÅGRAN Johanna Tullus SG 10:00:00

2 3505843 SJÖDÉN Lotten Älvdalens IF SK 10:00:30

3 3505898 NYSTRÖM Linnéa Älvdalens IF SK 10:01:00

4 3505849 NILSSON Carolina IK Fryken 10:01:30

5 3505900 FASTESSON Lina Östersunds SK 10:02:00

6 3505912 JOHANSSON Sofia OK Alehof 10:02:30

7 3505873 NILSSON Josefin IK Fryken 10:03:00

8 3505863 HANSSON Olivia Garphyttans IF 10:03:30

9 3505889 PAKKALA Emma Sävast Ski Team IF 10:04:00

10 3505891 GUSTAVSSON Frida Tullus SG 10:04:30

11 3505881 STRÖMBERG Emma Remsle Skidklubb 10:05:00 C

12 3505860 ÅSBERG Emma Duveds IF 10:05:30 C

13 3505826 AXELSSON Therese SK Bore 10:06:00 C

14 3505872 ERIKSSON Hanna IFK Mora SK 10:06:30 C

15 3505895 GUNTERBERG Lovisa Ulricehamns IF 10:07:00 C

16 3505903 VIKMAN Hanna Gellivare Skidallians IK 10:07:30 C

17 3505810 KARLSSON Maja Järpens SK 10:08:00 C

18 3505838 AXELSSON Ulrika Sya SK 10:08:30 C

19 3505870 FORSLIN Erika Hudiksvalls IF 10:09:00 C

20 3505884 STOLT Josefine SK Leksand 10:09:30 C

21 3505804 WIKBERG Moa Grava SK 10:10:00 C

22 3505853 JANSSON Malin Garphyttans IF 10:10:30 C

23 3505859 JOHANSSON Julia Duveds IF 10:11:00 C

24 3505801 JONSSON Ida Duveds IF 10:11:30 C

25 3225017 HALE Sarah IFK Mora SK 10:12:00 C

26 3505874 VINSA Lisa Jukkasjärvi IF 10:12:30 C

27 3505852 BLICK Elin OK Alehof 10:13:00 C

28 3505890 ANDERSSON Fanny Sävast Ski Team IF 10:13:30 C

29 3505813 BJÖRKLUND Emma IFK Mora SK 10:14:00 C

30 3505854 RUSTH Emma Alnö SK 10:14:30 C

31 3505858 MOLANDER KRISTIANSEN Moa Domnarvets GOIF 10:15:00 C

32 3505904 JOHANSSON Adina IK Hakarpspojkarna 10:15:30 C

33 3505832 DANNBERG Rebecka Storviks IF 10:16:00 C

34 3505819 HÖGMAN Linn Malmbergets AIF 10:16:30 C

35 3505871 JOHANSSON Angelica IFK Mora SK 10:17:00 C

36 3505856 SEGER Julia Boo Kanot och Skidklubb 10:17:30 C

37 3505882 WESTIN Vendela Remsle Skidklubb 10:18:00 C

38 3505840 WICKBOM Evelina Sävast Ski Team IF 10:18:30 C

39 3505901 JONSSON Josefin Delsbo IF 10:19:00 C

40 3505896 CAVALLIN Johanna Valbo AIF 10:19:30 C

41 3505835 BIVSTEDT Emma Sundbybergs IK 10:20:00 C

42 3505906 BJÖRN Mimmi IFK Arvidsjaur Skidor 10:20:30 B

43 3505800 DAHLKVIST Maja Domnarvets GOIF 10:21:00 A

44 3505830 HEDMAN Frida Lycksele IF 10:21:30 B

45 3505763 PERSSON Isabelle Stockviks SF 10:22:00 A

46 3505812 LUNDKVIST Helena Kalix SK 10:22:30 B

47 3505880 BÅNGMAN Hedda Offerdals SK 10:23:00 A

48 3505808 NYSTRÖM Julia Hägglunds IoFK 10:23:30 B

49 3505834 HENRIKSSON Sofia Strömnäs GIF 10:24:00 A

50 3505807 ANDERSSON Matilda Häggenås SK 10:24:30 B

51 3505803 LOCKNER Jackline Graninge-Alliansen 10:25:00 A

52 3505836 BJÖRN Linnea Sundbybergs IK 10:25:30 B

53 3505809 SUNDLING Jonna IFK Umeå 10:26:00 A

54 3505883 OLSSON Sandra SK Bore 10:26:30 B

55 3505821 KARDIN Lina Offerdals SK 10:27:00 A

 

 

D 19-20, 5 km/F

101 3505662 ALEXANDERSSON Tove Stora Tuna IK SK 10:45:30

102 3505768 SIVERMARK Linda Ulricehamns IF 10:46:00

103 3505765 PITTSA Sara Gellivare Skidallians IK 10:46:30 C

104 3505719 AULAND Clara Sävast Ski Team IF 10:47:00 C

105 3505777 TORSTENSSON Elin Bengtsfors BOIS 10:47:30 C

106 3505769 SKALMAN Johanna Hudiksvalls IF 10:48:00 C

107 3505784 DANNBERG Isabella Storviks IF 10:48:30 C

108 3505684 FORSBERG Rebecka Malungs IF 10:49:00 C

109 3505700 DANIELSSON MEILING Louise Åmotfors IF 10:49:30 C

110 3505668 STRÖMQVIST Moa Östersunds SK 10:50:00 C

111 3505738 HOLMBOM Petra Sävast Ski Team IF 10:50:30 C

112 3505728 ELEBRO Sofie IFK Umeå 10:51:00 C

113 3505698 PERSSON Alexandra Gellivare Skidallians IK 10:51:30 C

114 3505726 DAHL Julia IFK Mora SK 10:52:00 C

115 3505694 PERSSON Louise Stockviks SF 10:52:30 C

116 3505780 VIKBERG-ELMKVIST Marika Svegs IK 10:53:00 C

117 3505788 ELIASSON Magdalena Graninge-Alliansen 10:53:30 C

118 3505723 BERGSTRÖM Emma Kalix SK 10:54:00 C

119 3505724 BOHLIN Madeleine Svegs IK 10:54:30 C

120 3505735 HALLQUIST Sara Åsarna IK 10:55:00 C

121 3505682 ERIKSSON Sofie Malmbergets AIF 10:55:30 C

122 3505772 SUNDIN Lovisa Delsbo IF 10:56:00 C

123 3505622 BÅNGMAN Evelina Offerdals SK 10:56:30 C

124 3505766 RYLANDER Sofia IFK Mora SK 10:57:00 C

125 3505679 NYSTRÖM Linnea Kågedalens SK 10:57:30 C

126 3505718 ANDERSSON Linda Gellivare Skidallians IK 10:58:00 C

127 3505730 ERIKSSON Elsa Sya SK 10:58:30 C

128 3505710 FREDRIKSSON Malin Lycksele IF 10:59:00 C

129 3505727 DAHLGREN Emma Filipstads SF 10:59:30 C

130 3505691 LINDBERG Sofia Robertsfors IK 11:00:00 C

131 3505693 LUNDSTRÖM Olivia Stockviks SF 11:00:30 C

132 3505747 LINDKVIST Linda IFK Mora SK 11:01:00 C

133 3505753 NILSSON Josefin Filipstads SF 11:01:30 C

134 3505816 PARTAPUOLI Ellen Lycksele IF 11:02:00 C

135 3505692 NYSTRÖM Sara Skellefteå SK 11:02:30 C

136 3505781 WIKLUND Lena Högbo GIF 11:03:00 C

137 3505708 HANSSON Anna Sävast Ski Team IF 11:03:30 C

138 3505778 WICKBOM Andrea Sävast Ski Team IF 11:04:00 C

139 3505762 PERSSON Frida Eksjö SOK 11:04:30 C

140 3505774 SVENSSON Sofie IK Vista 11:05:00 C

141 3505755 LINDGREN Lisa Domnarvets GOIF 11:05:30 C

142 3505758 NORÉN Julia Landsbro IF SK 11:06:00 C

143 3505655 LARSSON Moa Domnarvets GOIF 11:06:30 B

144 3505654 GLÄNNERUD Caroline Domnarvets GOIF 11:07:00 A

145 3505664 SUNDSTRÖM Maria Strömnäs GIF 11:07:30 B

146 3505649 DAHL Lisa Offerdals SK 11:08:00 A

147 3505750 MODIG Lovisa Sävast Ski Team IF 11:08:30 B

148 3505776 THORN Madeleine Ulricehamns IF 11:09:00 A

149 3505681 ERKERS Frida SK Leksand 11:09:30 B

150 3505754 NILSSON Stina Malungs IF 11:10:00 A

151 3505703 LUNDGREN Caroline Strömnäs GIF 11:10:30 B

152 3505757 NORDSTRAND Sara Graninge-Alliansen 11:11:00 A

153 3505782 ÅSANDER-GRAHN Agnes Hudiksvalls IF 11:11:30 B

154 3505675 SETTLIN Evelina Hudiksvalls IF 11:12:00 A

155 3505687 JANSSON Julia Månkarbo IF 11:12:30 B

156 3505731 FALK Maja Ulricehamns IF 11:13:00 A

 

 

H 17-18, 10 km/F

201 3501218 FORSBERG Niklas Biathlon Östersund IF 11:30:30

202 3501333 LUNDQVIST Oskar Nybro Skidklubb 11:31:00

203 3501299 KALLINGS Anders Visborgs OK 11:31:30

204 3501315 BJÖRK Pär Bjuråkers GIF 11:32:00

205 3501296 STRÖMBERG William Täfteå IK 11:32:30

206 3501334 CLAESSON Oscar IF Hallby SOK 11:33:00

207 3501272 SVENSSON Torben Järpens SK 11:33:30

208 3501237 WIKLUND Anders Bjuråkers GIF 11:34:00

209 3501265 JOHANSSON Lukas IK Jarl Rättvik 11:34:30

210 3501261 BRANDT Oskar Grava SK 11:35:00

211 3501293 FINNSKOG Erik Tranemo IF Skidklubb 11:35:30

212 3501179 STRÖM Jonathan Hägglunds IoFK 11:36:00 C

213 3501155 BJÖRKLUND Jonas Alnö SK 11:36:30 C

214 3501305 EKLÖF Johannes IF Hallby SOK 11:37:00 C

215 3501168 JONSSON Axel Duveds IF 11:37:30 C

216 3501181 ÖMAN Erik Hägglunds IoFK 11:38:00 C

217 3501209 VEDIN Anders Stockviks SF 11:38:30 C

218 3501201 RANERFORS Viktor Rembo IK 11:39:00 C

219 3501284 HOPSTADIUS Felix Storumans IK 11:39:30 C

220 3501286 PERSSON Elias Storumans IK 11:40:00 C

221 3501185 HÖJLIND Jonatan IFK Mora SK 11:40:30 C

222 3501280 VÄNN Mårten Stockviks SF 11:41:00 C

223 3501257 SUNDSTRÖM Gustav Garphyttans IF 11:41:30 C

224 3501161 MURASHKIN Maxim Bodens SK 11:42:00 C

225 3501304 SUOMI-OLSSON Oskar IFK Mora SK 11:42:30 C

226 3501279 GÖRANSSON Fredrik Stockviks SF 11:43:00 C

227 3501219 ADOLFSSON David Täfteå IK 11:43:30 C

228 3501171 LAGER Joel Garphyttans IF 11:44:00 C

229 3501310 HAMMARLUND Fredrik Ockelbo SK 11:44:30 C

230 3501289 RÖNNOLS Jens Sundbybergs IK 11:45:00 C

231 3501213 LARSEN Leo Sundbybergs IK 11:45:30 C

232 3501156 WIKMAN Gustav Alnö SK 11:46:00 C

233 3501270 VINSA Emil Jukkasjärvi IF 11:46:30 C

234 3501170 ERIKSSON Erik Föreningen Norsjö Skidor 11:47:00 C

235 3501276 SÖDERSTEN Daniel Orsa SK 11:47:30 C

236 3501314 PERSSON Markus Bjuråkers GIF 11:48:00 C

237 3501165 FORS Simon Domnarvets GOIF 11:48:30 C

238 3501260 GUSTAFSSON Tobias Gellivare Skidallians IK 11:49:00 C

239 3501251 MONTÉN Henrik Domnarvets GOIF 11:49:30 C

240 3501248 BRUKSÅS NYBJÖRK William Alnö SK 11:50:00 C

241 3501221 ANDREÉ Fredrik Årjängs IF 11:50:30 C

242 3501295 KASCHE Jonathan Tunafors SK 11:51:00 C

243 3501254 TÄRNING Ludwig Falköpings AIK SK 11:51:30 C

244 3501212 BOMAN Jesper Strömnäs GIF 11:52:00 C

245 3501288 ROOS Olov Stuguns SK 11:52:30 C

246 3501266 ÅBERG Simon IK Jarl Rättvik 11:53:00 C

247 3501294 PONSILUOMA Martin Tullus SG 11:53:30 C

248 3501159 ÅSTRÖM Anton Bodens SK 11:54:00 C

249 3501269 FJÄLLBORG Henrik Jukkasjärvi IF 11:54:30 C

250 3501187 KEMDAL-DUVDAL Elias Järpens SK 11:55:00 C

251 3501277 LINDMARK Viktor Remsle Skidklubb 11:55:30 C

252 3501196 SVENSSON Emil Marhults Sport o FK 11:56:00 C

253 3501312 WALHEIM Sixten Högbo GIF 11:56:30 C

254 3501263 SPJUT Martin Hällefors SK 11:57:00 C

255 3501330 HERMANSSON Pontus OK Landehof 11:57:30 C

256 3501232 KARLSSON Tobias Kalix SK 11:58:00 C

257 3501298 SVENSSON Andreas Ulricehamns IF 11:58:30 C

258 3501264 ANDERSSON Daniel IFK Grängesberg SK 11:59:00 C

259 3501311 KARLSSON Viktor Storumans IK 11:59:30 C

260 3501200 LUNDHOLM Gustav Ramsele IK 12:00:00 C

261 3501174 JOHANSSON Markus Gillberga SK 12:00:30 C

262 3501247 BRÖTE Erik Sundbybergs IK 12:01:00 C

263 3501243 WUOPIO Gustav Tullus SG 12:01:30 C

264 3501198 SVENSSON Björn OK Landehof 12:02:00 C

265 3501273 JOHANSSON Martin Linköpings SK 12:02:30 C

266 3501182 JOHANSSON Daniel Hägglunds IoFK 12:03:00 C

267 3501297 SANDSTRÖM Björn Täfteå IK 12:03:30 C

268 3501215 OLSSON BAD Olle Tullus SG 12:04:00 C

269 3501271 STENSTRÖM Hannes Järpens SK 12:04:30 C

270 3501167 ENGDAHL Petter Domnarvets GOIF 12:05:00 C

271 3501238 NELIN Adam Hestra IF 12:05:30 C

272 3501274 EMILSSON Martin Offerdals SK 12:06:00 C

273 3501281 EDSTRÖM Eddie Stockviks SF 12:06:30 C

274 3501190 ÖHGREN Elias Högbo GIF 12:07:00 C

275 3501192 JOHANSSON Gustav Gellivare Skidallians IK 12:07:30 B

276 3501158 THORN Gabriel Bengtsfors BOIS 12:08:00 A

277 3501253 PERSSON Erik Eksjö SOK 12:08:30 B

278 3501188 ÖBERG Simon Kalix SK 12:09:00 A

279 3501282 OLSSON Sebastian Stockviks SF 12:09:30 B

280 3501205 SÖDERLUND Erik SK Bore 12:10:00 A

281 3501291 STENBERG Markus Svegs IK 12:10:30 B

282 3501211 PETTERSSON Jonas Strömnäs GIF 12:11:00 A

283 3501259 EKSTRÖM Axel Garphyttans IF 12:11:30 B

284 3501228 SVENSSON Emil Åsarna IK 12:12:00 A

285 3501189 ENGSTRÖM Jacob Kalix SK 12:12:30 B

286 3501255 SVENSSON Oskar Falun Borlänge SK 12:13:00 A

287 3501191 FAHLÉN Tom Landsbro IF SK 12:13:30 B

288 3501197 CLAREUS Adam Offerdals SK 12:14:00 A

289 3501327 PERSSON Emil Östersunds SK 12:14:30 B

290 3501224 HEDLUND Anton Åshammars IK 12:15:00 A

291 3501226 NILSSON August Östersunds SK 12:15:30 B

292 3501176 RUUS Markus Gillberga SK 12:16:00 A

293 3501206 JANSSON-RIIS Kalle Malungs IF 12:16:30 B

294 3501172 LENNARTSSON Lucas Garphyttans IF 12:17:00 A

295 3501195 ERIKSSON Viktor Malungs IF 12:17:30 B

296 3501223 BURMAN Jens Åsarna IK 12:18:00 A

297 3501252 JONSSON Olle Duveds IF 12:18:30 B

298 3501207 ÅSLIN Simon Stockviks SF 12:19:00 A

299 3501249 GRAHN Jonathan Bergeforsens SK 12:19:30 B

300 3501210 AXELSSON Erik Strömnäs GIF 12:20:00 A

 

 

H 19-20, 10 km/F

301 3501080 BÅNGMAN Mattias Offerdals SK 12:45:00

302 3501021 RAPP Linus IFK Mora SK 12:45:30

303 3500990 LARSSON David SK Bore 12:46:00

304 3501060 GUSTAVSSON Daniel Biathlon Östersund IF 12:46:30 C

305 3501122 NYSTEDT Gustav Stockviks SF 12:47:00 C

306 3501031 LARSSON Andre Svegs IK 12:47:30 C

307 3501086 EDSTRÖM Mikael Strömnäs GIF 12:48:00 C

308 3501048 THORMAN Adam IK Hakarpspojkarna 12:48:30 C

309 3500986 WIKLUND Daniel Bjuråkers GIF 12:49:00 C

310 3501120 NORBERG Martin Malmbergets AIF 12:49:30 C

311 3500967 SANDBERG Per Filipstads SF 12:50:00 C

312 3501014 SJÖGREN David Töcksfors IF 12:50:30 C

313 3501106 JOHANSSON Anton Tranemo IF Skidklubb 12:51:00 C

314 3501126 PALOLAMPI Tobias Tynderö IK 12:51:30 C

315 3501069 FLODIN John Hestra IF 12:52:00 C

316 3501034 GRANN Andreas Sunne SLF 12:52:30 C

317 3501098 HALLQUIST Victor Åsarna IK 12:53:00 C

318 3501152 NORDSTRÖM Pontus Östervåla IF 12:53:30 C

319 3500989 PERSSON Emil SK Bore 12:54:00 C

320 3501043 SVENSSON Anton Åsarna IK 12:54:30 C

321 3501075 ANDERSSON Olof Häggenås SK 12:55:00 C

322 3500992 IMPOLA Bob Malungs IF 12:55:30 C

323 3500996 MONTÉN Johan Domnarvets GOIF 12:56:00 C

324 3501117 MILLESTU Patrik Häggenås SK 12:56:30 C

325 3501074 ALVEBRO Elias Häggenås SK 12:57:00 C

326 3501078 BERGQVIST Martin Ekshärads SF 12:57:30 C

327 3501058 PERSSON Johan Järpens SK 12:58:00 C

328 3501007 ARNESSON Jesper Borås SK 12:58:30 C

329 3501037 BYSTRÖM Johan Täfteå IK 12:59:00 C

330 3501005 FEMLING Peppe Högbo GIF 12:59:30 C

331 3501041 DANIELSSON MEILING Axel Åmotfors IF 13:00:00 C

332 3501116 MATTSSON Anton SK Bore 13:00:30 C

333 3501015 ENGSTRÖM Carl OK Landehof 13:01:00 C

334 3501135 SVANEBO Simon Alnö SK 13:01:30 C

335 3501040 LANDSTRÖM Isak IFK Umeå 13:02:00 C

336 3501022 FROST Erik IFK Mora SK 13:02:30 C

337 3501070 NELIN Jesper Hestra IF 13:03:00 C

338 3501061 AGESTAM Victor Biathlon Östersund IF 13:03:30 C

339 3501194 ALMQVIST Andreas Ski Team Novus IF 13:04:00 C

340 3501125 OLSSON Victor Hudiksvalls IF 13:04:30 C

341 3500994 ENBERG Anton Domnarvets GOIF 13:05:00 C

342 3500995 LINDSTEDT Joacim Borås SK 13:05:30 C

343 3501134 STRINDLUND Erik Östersunds SK 13:06:00 C

344 3501039 SVENNINGSSON Rasmus IFK Umeå 13:06:30 C

345 3501129 PERSSON Nils Östersunds SK 13:07:00 C

346 3501083 CASSERLUND Henrik Månkarbo IF 13:07:30 C

347 3501026 SUNDIN Jakob Nordingrå SK 13:08:00 C

348 3501110 KÄLLGÅRD Julius Ski Team Novus IF 13:08:30 C

349 3501111 LARSSON Gustav Hudiksvalls IF 13:09:00 C

350 3501011 HOLMBERG Andreas IFK Mora SK 13:09:30 C

351 3501118 NILSSON Kim Töcksfors IF 13:10:00 C

352 3501101 HOLMQVIST Johan IFK Arvidsjaur Skidor 13:10:30 C

353 3501100 HOLMGREN Daniel IFK Umeå 13:11:00 C

354 3501049 GUNNARSSON Per Lycksele IF 13:11:30 C

355 3501147 BRYNTESSON Pierre Rossöns IF 13:12:00 C

356 3501092 FINNSKOG Fredrik Tranemo IF Skidklubb 13:12:30 C

357 3501137 SÄILÄ Jesper IK Hakarpspojkarna 13:13:00 C

358 3501138 TORESSON Zackarias Ski Team Novus IF 13:13:30 C

359 3501131 SEGER Jimmy Boo Kanot och Skidklubb 13:14:00 C

360 3501094 FORSBLOM Viktor Falu IK 13:14:30 C

361 3501028 ERIKSSON Alexander Täfteå IK 13:15:00 C

362 3501071 BÖRJESSON John Hestra IF 13:15:30 C

363 3501146 HANSSON Fredrik Lillhärdals IF 13:16:00 C

364 3501107 JONSSON Albin Högbo GIF 13:16:30 C

365 3501109 KEMPE Harald Tynderö IK 13:17:00 C

366 3500993 IMPOLA Jack Malungs IF 13:17:30 B

367 3500997 PERSSON Niklas Falun Borlänge SK 13:18:00 A

368 3501093 FORSBERG Johan IFK Umeå 13:18:30 B

369 3500983 QUICKLUND Carl Östersunds SK 13:19:00 A

370 3501063 SORSA Anthony Gellivare Skidallians IK 13:19:30 B

371 3501027 NISKA Niklas Pajala IF 13:20:00 A

372 3501036 NORDSTRÖM David Täfteå IK 13:20:30 B

373 3501104 IVARS Oscar Falun Borlänge SK 13:21:00 A

374 3501087 EMILSSON Håkan Offerdals SK 13:21:30 B

375 3501020 SVENSSON Daniel IFK Mora SK 13:22:00 A

376 3500979 RINGSBY Johannes Töcksfors IF 13:22:30 B

377 3500984 JONASSON Mathias Östersunds SK 13:23:00 A

378 3500970 KARDIN Oskar Offerdals SK 13:23:30 B

379 3501044 BRÄNNMARK Viktor Bodens SK 13:24:00 A

380 3500973 EDENROTH Karl Strömnäs GIF 13:24:30 B

381 3501103 HÖRNFELDT Rasmus Östersunds SK 13:25:00 A

382 3501123 OHLSON Pierre Filipstads SF 13:25:30 B

383 3500972 BERGSTRÖM Martin Strömnäs GIF 13:26:00 A

384 3501085 DYVIK Karl-Johan SK Leksand 13:26:30 B

385 3501047 FORSS Arvid Åsarna IK 13:27:00 A

386 3501010 HÄGGSTRÖM Johan Kalix SK 13:27:30 B

387 3500991 WESTBERG Karl-Johan Borås SK 13:28:00 A

 

Del |
20211205, KRÜGER, Simen Hegstad 014 kopiera

OS-favoriten Krüger också smittad

Nästa chock i det norska OS-laget i längd:
Guldfavoriten och titelförsvararen Simen Hegstad Krüger har också testat positivt för covid-19 och måste i tio dagars karantän i Italien.
Nu förväntar man sig nästan att flera av åkarna skall få samma svar.

 

Les mer
20211218, BJØRGEN Marit kopiera

Marit Bjørgen smittad – missar Marcialonga

Marit Bjørgen är smittad med corona och kan inte starta i helgens Marcialonga i Italien som planerat.
Också Mikael Gunnulfsen och Klas Nilsson är bland elitåkarna som är smittade och inte åker helgens sju mil långa tävling.

 

Les mer
20220127, JOHAUG Therese 001 kopiera

Johaug: – En overklig situation

Therese Johaug säger nu till media att situationen är overklig. Hon har svårt att hitta tröstande ord till dom covid-smittade lagkompisarna Heidi Weng och Anne Kjersti Kalvå.
Samtidigt lever det norska OS-laget med en enorm fruktan för att ytterligare tester skall komma tillbaka positiva. Igår bytte man hotell, alla utom Klæbo och Johaug som beslutade att stanna kvar på det gamla hotellet där dom smittade åkarna är isolerade.

 

Les mer
20220126, KARDIN, Oskar kopiera

Oskar Kardin krockade med bil

Långloppsstjärnan på sjukhus i Italien:

Långloppsstjärnan Oskar Kardin, Team Ragde Charge krockade med en bil under träning inför söndagens Marcialonga i Italien. Olyckan skedde i Livigno och jämten hamnade på sjukhus där det ser ut som om han undvikit seriösa skador.

 

Les mer
26.01.2022, Arber, Germany (GER):Anton Babikov (RUS), Sverre Dahlen Aspenes (NOR), Matthias Dorfer (GER), (l-r) - IBU Open European Championships Biathlon, individual men, Arber (GER). www.biathlonworld.com © Manzoni/IBU. Handout picture by the Intern

Emil bäste svensk i herrarnas EM-distans

Det blev en godkänd start för de svenska herrarna i onsdagens distanslopp vid EM i tyska Arber, med tre åkare på poängplats. Emil Nykvist var främst på 20:e plats, medan Viktor Brandt blev 21:a.
Överraskande nog var det dom svenska herrarna som var bäst och inte dom favorittippade damerna.

 

Les mer
20181201, WENG, Heidi 001 (kopia)

Weng och Kalvå testade positivt

Kris i det norska OS-laget:

Det är kris i det norska OS-laget i längd.
Efter att sprinttränaren Arild Monsen testade positivt för covid-19 vid hemkomsten till Oslo meddelar nu skidförbundet att OS-åkarna Heidi Weng och Anne Kjersti Kalvå har testat positivt vid uppladdningslägret i Seiser Alm i Italien.
– Det är en situation som är fruktansvärd för ett lag och förfärlig för dom som drabbats, säger landslagets läkare Øystein Andersen på en presskonferens under onsdagen.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

OS-guldet som födde idén om Marcialonga

Krönika:

Efter italienaren och svenskvännen Franco Nones sensationella olympiska guld på 30 km i Grenoble 1968 föddes idén om en skidmarsch mellan Moena och Cavalese – Marcialonga!
Tack för det.

 

Les mer
20220125, KALLA, Charlotte 001 kopiera

Charlotte Kalla får åka skiathlon på OS

Sveriges två första damlag på OS verkar klara:

Enligt Expressen får Charlotte Kalla åka skiathlon på OS i Kina. Hon var inte alls säker på att få några insatser i Beijing, men nu tyder allt på att den 34-åriga fd OS- och VM-segrarinnan är på startlinjen redan under den inledande distansen, 15 km skiathlon.

 

Les mer
20201128, SKOTTHEIM, Johanna (kopia)

Klart för EM i skidskytte i Tyskland

Det är dags för EM i skidskytte i tyska Arber från och med onsdagen. Uttagningarna, vart du kan följa loppet och info om Arber kommer här.

 

Les mer
20220125, LUNDSTRÖM Amanda kopiera

Sara och Amanda vann på nytt i Swe Cup

Sverigecupen fortsatte under söndagen med spännande sprintdueller i ett milt och vindstilla Östersund. Junioren Sara Andersson tog sin andra seger i rad, precis som Amanda Lundström bland damseniorerna.

 

Les mer
MONSEN, Arild 101 (kopia)

Positivt Monsen-test ett problem för Norge

Kan förstöra för Klæbo och dom norska herrarna:

Norges sprinttränare (och tidigare svensk tränare) Arild Monsen testade positivt för covid-19 vid hemkomsten till Gardermoen utanför Oslo under söndagskvällen. Då riskerar också landslagsåkarna som Monsen haft på höghöjdsläger i Italien att räknas som närkontakter och missa torsdagens flyg till OS i Beijing.

 

Les mer
20190904, HÖÖK, Martina 005 (kopia)

Ökad smitta tidigarelägger uttagning till JVM/U23-VM

JVM/U23-VM avgörs, direkt efter avslutat OS, den 22-27 februari i norska Lygna. Laget som tas ut ska vara redo för avresa till precamp i Budor, Norge den 16 februari. För att inte riskera smittspridning i truppen tidigareläggs uttagningen.

 

Les mer
23.01.2022, Antholz, Italy (ITA):Vetle Sjaastad Christiansen (NOR) - IBU World Cup Biathlon, mass women, Antholz (ITA). www.biathlonworld.com © Vianney THIBAUT/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or

Norges VM-lag vann OS-genrepet

Norges VM-lag från förra säsongen vann OS-genrepet i stafett i italienska Antholz i överlägsen stil. Mest imponerade Johannes Thingnes Bø som är på väg tillbaka till toppformen lagom till OS.
I damernas masstart vann Dorothea Wierer på hemmaplan och också hon verkar ha planerat formtoppen perfekt. Sverige vilade sina bästa.

 

Les mer
21.01.2022, Antholz, Italy (ITA):Mona Brorsson (SWE) - IBU World Cup Biathlon, individual women, Antholz (ITA). www.biathlonworld.com © Vianney THIBAUT/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or distribut

En av tidernas märkligaste stafetter

Sverige var med i täten efter den första sträckan av världscupen i skidskytte i Antholz. Men laget föll kraftigt och slutade på en 14:e plats.
Istället vann Norge, som ett tag var halvannan minut efter täten.
Damstafetten i italienska Antholz blev en av dom märkligaste vi upplevt på väldigt länge.

 

Les mer
20211121, ERIKSSON, Gustav 006 kopiera

”Gurra” vann före lillbrorsan Jonas

Brödraduell i Moraloppet:

Bröderna Gustav och Jonas Eriksson från Borlänge men tävlande för hemmaklubben IFK Mora tog en stark dubbelseger i Moraloppet under lördagen, den andra deltävlingen i den inhemska långloppscupen.
Fem åkare var med i kampen om segern i herrloppet, medan två damer spurtade om segern där Hanna Falk, Lager 157 var starkast.

 

Les mer
20220122, DAHL Ida seger kopiera

Ida Dahl på segerspåret – vann igen

La Digaonela i Visma Ski Classics:

Ida Dahl har hittat segerspåret i Visma Ski Classics. I lördagens 55 km långa La Diagonela i Engadin i Schweiz drog hon bara iväg och vann överlägset då det blev en svensk trippel i damklassen.
Bland herrarna slog Norge tillbaka mot Sveriges framgångar i vinter och Kasper Stadaas tog sin första seger i långloppscupen.

 

Les mer
20211130, BRORSSON, Mona 004 kopiera

Äntligen – Mona upp på världscuppallen

Mona Brorsson hade som bäst fyra 5:e placeringar i världscupen. 31-åringen från Koppom i Värmland har varit nära flera gånger.
Men idag – med resten av det svenska OS-laget borta – slog hon till och tog sin första pallplats i världscupen över 15 km distans i italienska Antholz.

 

Les mer
20171203, BØ, Tarjei 113 (kopia)

Babikovs första sedan Östersund 2016/17

Tarjei Bø förlorade segern i sista skyttet:

Den 30-årige ryssen Anton Babikov var på topp i Östersund i början av säsongen 2016/2017. Då vann han också sin enda världscupseger och spåddes en stor framtid.
Men det tog en annan väg och Babikov hamnade i IBU-cupen istället. Tills idag då han äntligen vann en världscuptävling igen – fyra år efter triumfen i Östersund.

 

Les mer
JOHANSSON, Leo 007 kopiera

Leo Johansson positiv för covid-19

OS-hoppet Leo Johansson har fått en mardrömsstart på sitt första OS-äventyr:
Smålänningen i Falun-Borlänge SK har testat positivt för covid-19 och det bara en vecka innan avresan till Kina för säsongen stora mål.
Det är flera länder som har problem med positiva covid-19-fall nu precis före OS.

 

Les mer
20211218, ISAKSSON, Alva 001 kopiera

Sveriges och Norges lag till J-landskampen

Efter helgens BAUHAUS Cup i Skellefteå har en trupp som ska representera Sverige i nordiska landslagskampen som avgörs i norska Steinkjer den 28-30 januari tagits ut.  Här ser du också vilka som skall representera Norge.

 

Les mer