Mobile Version
Desktop Version
JÖRGEN BRINK vann 7-mila i Västerbotten i ett mycket tufft väder med kraftigt snöfall och hård vind. Foto: LAGER 157 SKI TEAM
JÖRGEN BRINK vann 7-mila i Västerbotten i ett mycket tufft väder med kraftigt snöfall och hård vind. Foto: LAGER 157 SKI TEAM

Jörgen Brink gick solo i tuff 7-mila

Jörgen Brink kom ensam till mål som segrare i 7-mila i Västerbotten i kraftigt snöfall och blåst under söndagen. Den 74 km långa tävlingen blev ett kraftprov på 3,42 timmar för den trefaldige vasaloppssegraren som fick en fin genomkörare till årets Vasalopp.

 

Jörgen var 1,15 minuter före Martin Rosvall som var första av Lycksele-duon Rosvall/Rydvall, där den senare med förnamnet Björn åkte in som trea.
Robin Bryntesson var med i starten, men blev fyra i mål. Efter ”Brynte” var det en ny lucka ner till Klas Nilsson, som var sex och en halv minut efter Brink i mål.
Det kraftiga snöfallet och den hårda blåsten gjorde tävlingen från Vindeln till Robertsfors ännu tuffare än vanligt. Men veteranen Jörgen Brink, som tävlar för Lager 157 Ski Team, visade att han behärskar även sådana svåra förhållanden.
Bästa dam på den långa banan var en annan rutinerat långlöpare, nämligen Nina Linzén från Luleås studentidrott.

Resultat 7-mila
H 21, 74 km/C

1     1     BRINK Jörgen     1974     Lager 157 IF     03:42:35.0     0:00:00.0
2     7     ROSVALL Martin     1978     Lycksele IF     03:43:50.3     0:01:15.3
3     3     RYDVALL Björn     1981     Lycksele IF     03:43:58.4     0:01:23.4
4     4     BRYNTESSON Robin     1985     Sollefteå Skidor IF     03:46:20.5     0:03:45.5
5     218     NILSSON Klas     1900     Skellefteå XC     03:49:07.6     0:06:32.6
6     205     JONSSON Erik     1985     Rossöns IF     03:56:10.1     0:13:35.1
7     8     STRID Thomas     1965     IFK Mora SK     04:07:25.3     0:24:50.3
8     217     SAMUELSSON Johan     1900     SK Järven     04:10:12.0     0:27:37.0
9     215     ISAKSSON Martin     1900     IFK Umeå     04:15:44.9     0:33:09.9
10     208     ÅSTRÖM Robert     1976     Hägglunds Ski Team SK     04:19:44.2     0:37:09.2
11     206     ERIKSSON Patrik     1985     1Life IF     04:19:58.0     0:37:23.0
12     209     WALLBERG Håkan     1970     Hägglunds Ski Team SK     04:27:04.0     0:44:29.0
13     214     OLOFSSON Andreas     1980     Jalles TC Umeå     04:31:55.9     0:49:20.9
14     207     WALHEIM Karl     1990     Ärla IF     04:33:44.1     0:51:09.1
15     202     JANSSON PALMER Erik     1992     Umeå     04:36:20.4     0:53:45.4
16     204     WIKSTRÖM Patrik     1992     Dorotea IF     04:42:10.5     0:59:35.5
17     212     ANDERSSON Andreas     1982     Täfteå IK     04:44:00.4     1:01:25.4
18     211     BURSTRÖM Joel     1987     Täfteå IK     04:44:05.7     1:01:30.7
19     216     ROSENQVIST Clas     1900     Team Ski Proam     04:44:57.0     1:02:22.0
20     219     HAGLUND André     1900     IK Kamp Övermark Finland     04:53:16.2     1:10:41.2
21     213     JOHANSSON Simon     1990     Spöland Vännäs IF     05:31:25.0     1:48:50.0
22     203     YDÉN Gustav     1984     IK Studenterna i Umeå     05:37:53.8     1:55:18.8
23     9     KOLLO Tiit     1964     EST     05:42:04.0     1:59:29.0
24     210     JOHANSSON Carl     1995     Brännebrona SK     06:10:08.9     2:27:33.9

D 21, 74 km/C
1     11     LINTZÉN Nina     1978     Föreningen Studentidrott Luleå     04:19:43.4     0:00:00.0
2     12     LARSSON Emelie     1987     Finnskoga IF     04:51:50.5     0:32:07.1
3     13     BYLUND Anna     1983     Umeå     06:13:18.7     1:53:35.3
    
D 17-20, 24 km/C
1     1525     MAGNUSSON Anna Maria     1999     Matfors SK     01:57:16.9     0:00:00.0

H 17-20, 24 km/C
1     1500     NILSSON Alfred     1998     Täfteå IK     01:42:48.7     0:00:00.0

D 21, 40 km/C
1     10001     LINDBERG Sofia     1992     Robertsfors IK     02:28:33.3     0:00:00.0
2     10004     FLODELL Amanda     1991     Agnäs IK     02:38:31.1     0:09:57.7
3     10002     HUGOSSON Kristina     1963     Sorsele SK     02:42:49.9     0:14:16.5
4     10003     LINTZÉN Anna     1979     Bergnäsets AIK     02:53:46.5     0:25:13.1

H 21, 40 km/C
1     1912     WESTMAN Mattias     1979     ICA Superteg     02:06:58.7     0:00:00.0
2     1976     SANDBERG Johan     1900     Täfteå IK     02:08:43.9     0:01:45.1
3     1973     NYGREN Erik     1900     Agnäs IK     02:25:00.8     0:18:02.1
4     1906     JONSSON Patrik     1973     Norum-Djäkneboda SK     02:28:01.7     0:21:03.0
5     1907     FORSBERG Viktor     1989     Agnäs IK     02:30:07.9     0:23:09.1
6     1972     SAMUELSSON Fredrik     1900     Röbäcks SK     02:31:01.3     0:24:02.5
7     1969     NYSTRÖM Lars     1900     FK VOLVO-JALLE TC     02:32:11.3     0:25:12.5
8     1900     LINDBERG Magnus     1973     Hägglunds Ski Team SK     02:33:10.3     0:26:11.5
9     1968     RÅDSTRÖM Patrik     1900     FK Volvo     02:35:07.6     0:28:08.9
10     1905     ENQVIST Joel     1988     Siljansnäs Skid Löparklubb     02:35:10.9     0:28:12.1
11     1901     NORDFORS Andreas     1988     AXA SC     02:35:45.1     0:28:46.3
12     1911     NYGÅRD Andre     1986     Håknäs IF     02:35:46.3     0:28:47.6
13     1910     ENGSTRÖM Per     1975     Norum-Djäkneboda SK     02:37:34.3     0:30:35.5
14     1902     VILSON Björn     1981     AXA SC     02:39:01.1     0:32:02.3
15     1909     AHLSTRAND Oskar     1993     Tåsjö IF     02:58:04.2     0:51:05.4
16     1903     SANDSTRÖM Fredrik     1967     Bygdeå GIF     02:58:55.6     0:51:56.8
17     1908     ERIKSSON Lars     1984     Siljansnäs Skid Löparklubb     03:09:36.9     1:02:38.1
18     1984     BRINK Andreas     1900     AXA     03:28:54.6     1:21:55.9

H 35, 74 km/C
1     103     FORSGREN Robert     1978     Jalles TC Umeå     04:29:34.0     0:00:00.0
2     100     NEVES Andréas     1978     Vindelns IF     05:01:24.0     0:31:50.0
3     102     BRÄNNSTRÖM Jon     1977     Fredrika IK     05:03:20.3     0:33:46.3
4     101     NESS Marcus     1977     IK Studenterna i Umeå     05:26:07.5     0:56:33.5
5     127     JOHANSSON Nils     1900     Jalles TC     05:37:55.0     1:08:21.0

H 40, 74 km/C
1     108     3500667     LINTZÉN Johan     1973     Bergnäsets AIK     04:12:22.7     0:00:00.0
2     104         UTTERSTRÖM Jonas     1972     Jalles TC Umeå     04:28:01.6     0:15:38.9
3     106         ÖSTERLUND Kristoffer     1972     FK Volvo     05:01:16.6     0:48:53.8
4     107         JONSSON Jonas     1975     Täfteå IK     05:28:06.0     1:15:43.2
5     125         NORBERG Stefan     1900     Modo Sport Academy     06:16:23.3     2:04:00.6

D 45, 74 km/C
1     14     LUNDSTRÖM-NYGÅRD Annika     1968     FIN     06:50:33.1     0:00:00.0
2     15     MOLANDER Barbro     1970     FIN     07:18:51.7     0:28:18.5

H 45, 74 km/C
1     126     WALLIN Thomas     1900     Team Esplanad     04:27:20.5     0:00:00.0
2     109     STENLUND Olof     1968     Team Esplanad     04:43:16.1     0:15:55.6
3     110     JUTTERSTRÖM Magnus     1966     Bygdeå GIF     05:29:59.1     1:02:38.6

D 50, 74 km/C
1     16     ENGSTRÖM Ann-Louise     1966     FIN     07:04:17.2     0:00:00.0

H 50, 74 km/C
1     112     JOHANSSON Lars     1964     IFK Umeå     04:33:19.0     0:00:00.0
2     124     SVENSK Johan     1900     Team Esplanad     04:44:02.1     0:10:43.0
3     111     BÄCKLUND Peter     1963     Röbäcks SK     05:01:01.4     0:27:42.4
4     113     LUNDBERG Martin     1965     Fredrika IK     05:10:03.7     0:36:44.6
5     123     WILHELMSSON Åke     1900     Strycksele IF     05:12:43.5     0:39:24.4
6     114     LUNDBERG Tomas     1966     FK Volvo     05:33:02.4     0:59:43.3

H 55, 74 km/C
1     128     PETERSON Johan     1900     IFK Umeå     04:30:42.6     0:00:00.0
2     117     NÄSHOLM Bengt     1958     Jalles TC Umeå     04:52:29.3     0:21:46.6
3     116     WALHEIM Mats     1959     IK Klintarna     05:00:49.8     0:30:07.2

H 60, 74 km/C
1     118     ARVIDSSON Daniel     1956     IK Klintarna     04:34:19.8     0:00:00.0
2     119     HUITFELDT Åke     1953     Föreningen Västerbottens Sv     05:52:27.0     1:18:07.1
3     122     RENATO Butti     1900     ITA     06:41:44.1     2:07:24.2

D 65, 74 km/C
1     17     KRONQVIST Gerd     1950     FIN     07:04:16.4     0:00:00.0

Damer Motion, 74 km/C
1     757     FRIES Elisabeth     1959     Umeå     05:52:40.5     0:00:00.0
2     751     LINDAHL Marie     1975     Umeå     06:18:03.6     0:25:23.0
3     754     NORBERG Ida     1982     Robertsfors     06:47:33.8     0:54:53.2
4     753     ÅHMAN Kristina     1991     Umeå     06:59:25.6     1:06:45.0
5     752     STENMAN Emma     1985     Sundsvall     07:30:29.9     1:37:49.3
6     755     SJÖSTAM Molly     1997     Umeå     07:52:15.0     1:59:34.4
7     756     NORDÉN Caroline     1976     Skellefteå XC Club     08:17:29.6     2:24:49.0

Damer Motion, 14 km/C
1     1219     LUNDGREN Ida     1900     IFK Umeå     00:55:17.9     0:00:00.0
2     1208     ARVIDSSON Lia     2001     IFK Umeå     01:02:13.5     0:06:55.5
3     1212     VIKSTRÖM Jennifer     1999     Robertsfors IK     01:03:28.2     0:08:10.2
4     1214     VIKSTRÖM Sandra     1999     Robertsfors IK     01:04:24.1     0:09:06.1
5     1209     ARVIDSSON Monica     1977     IFK Umeå     01:05:06.1     0:09:48.2
6     1220     LUNDHOLM Maja     1900     Täfteå IK     01:07:49.1     0:12:31.2
7     1210     ÅSTRÖM Ida     2006     Täfteå IK     01:07:49.2     0:12:31.3
8     1202     ÅSBERG Hanna     2004     Vindelns IF     01:27:39.6     0:32:21.7
9     1201     MICHELS Jenny     1998     Robertsfors     01:47:48.2     0:52:30.2
10     1206     SUNDSTRÖM Lisbeth     1961     Robertsfors     01:55:57.8     1:00:39.8
11     1204     NILSSON Cornelia     2001     Robertsfors IK     01:58:06.3     1:02:48.3
12     1221     ÅHMAN Elsa     1900     RIK     01:58:07.8     1:02:49.8
13     1207     LINDBERG Anette     1965     Norum-Djäkneboda SK     02:07:21.0     1:12:03.1
14     1222     HOLMSTRÖM Annika     1900     IFK Åkullsjön     02:30:47.1     1:35:29.1
15     1200     DAMITIO Quinn     1998     USA     02:50:01.9     1:54:44.0

Damer Motion, 24 km/C
1     1711     ÖHMAN Isabelle     1900     Öredalens IK     01:56:23.3     0:00:00.0
2     1715     LUNDHOLM Emma     1900     Täfteå IK     01:58:20.0     0:01:56.7
3     1718     JONSSON Tina     1900     Täfteå     02:02:23.9     0:06:00.5
4     1701     MAGNUSSON Eva     1960     Matfors SK     02:13:49.7     0:17:26.4
5     1721     MAGNUSSON Lisa     1900     Matfors SK     02:16:07.4     0:19:44.1
6     1716     TJERNSTRÖM Margaretha     1900     Robertsfors     02:17:37.6     0:21:14.3
7     1717     JONSSON Catarina     1900     Umeå     02:20:03.1     0:23:39.8
8     1713     ÖHMAN Barbro     1900     Öredalens IK     02:20:05.5     0:23:42.2
9     1700     WHITE Natalie     1982     GBR     02:31:15.5     0:34:52.2
10     1719     WINK Christina     1900     Burträsk     02:32:08.8     0:35:45.5
11     1708     NORELL LINDGREN Anna     1971     Umeå     02:34:55.6     0:38:32.3
12     1704     WESTMAN Mona     1968     Umeå     02:36:58.1     0:40:34.8
13     1709     STENBERG Erica     1979     Umeå     02:40:54.5     0:44:31.2
14     1722     CALLIN Maria     1900     Axa sports club     02:42:06.5     0:45:43.2
15     1703     WÄRINGE Anna     1965     Umeå     02:42:10.5     0:45:47.2
16     1720     MAGNUSSON Fia     1900     IKSU     02:44:50.2     0:48:26.9
17     1712     SANDÉN Cecilia     1900     Fab Five     02:45:49.2     0:49:25.8
18     1714     HEIKKA Åsa     1900     Fab Five     03:13:03.9     1:16:40.6
19     1705     SUNDH Marita     1960     Robertsfors     03:35:25.3     1:39:02.0

Damer Motion, 40 km/C
1     2167     MATTSSON Elin     1986     Umeå     02:43:06.9     0:00:00.0
2     2159     WÅLLBERG Charlotta     1968     Tavelsjö Allmänna IK     03:00:20.4     0:17:13.5
3     2166     ERIKSSON Catarina     1986     Ärla IF     03:06:52.1     0:23:45.2
4     2205     SÄFSTEN Anna     1900     Mölndal Outdoor IF     03:11:04.4     0:27:57.5
5     2157     ABRAHAMSSON Anna     1967     Göteborg     03:16:00.2     0:32:53.3
6     2202     FLODELL Cristina     1900     Agnäs IK     03:27:26.2     0:44:19.3
7     2153     OHLIN Åsa     1966     Storuman     03:34:11.5     0:51:04.6
8     2152     LARSSON Monika     1972     NOR     03:35:30.3     0:52:23.4
9     2158     JOHANSSON Ann-Sofie     1967     Umeå     03:37:24.6     0:54:17.7
10     2201     VESTLUND Frida     1900     Skogis IF     03:39:02.3     0:55:55.4
11     2161     SVENSSON Sofia     1991     Umeå     03:43:41.6     1:00:34.7
12     2204     HÖGBOM Emelie     1900     Spöland-Vännäs IF     03:44:02.1     1:00:55.2
13     2172     FJELLSTRÖM Inger     1973     Umeå     03:47:32.0     1:04:25.1
14     2203     STENLUND Therese     1900     Umedalens IF     03:48:17.8     1:05:10.9
15     2171     LINDSTRÖM Katarina     1975     Umeå     03:54:33.0     1:11:26.1
16     2163     GRANSTRÖM Viktoria     1971     Ängelholm     03:56:46.4     1:13:39.5
17     2162     JOHANSSON Kristin     1973     Umeå     03:59:34.3     1:16:27.4
18     2164     SJÖBERG Karin     1977     Umeå     03:59:51.8     1:16:44.9
19     2200     BÄCKLUND Sofia     1900     Hörnefors IF     04:06:54.3     1:23:47.4
20     2206     PETERSON Tina     1900     IFK Umeå     04:23:19.9     1:40:13.0
21     2207     PERSSON Ellenor     1900     Röbäcks SK     04:23:34.3     1:40:27.4
22     2156     OMGREN Marie     1962     Umeå     04:23:36.0     1:40:29.1
23     2168     BERGLUND Mikaela     1988     Skellefteå     04:25:58.2     1:42:51.3
24     2169     CONRADSSON Ullali     1954     Umeå     04:26:56.2     1:43:49.3
25     2160     MALMER Signe     1995     Umeå     04:32:51.0     1:49:44.1
26     2170     LANTTO Anna-Carin     1970     Vindeln     04:46:56.7     2:03:49.8

Herrar Motion, 74 km/C
1     620     LEPP Emeri     1976     EST     04:27:11.5     0:00:00.0
2     661     BERGSTRÖM Sven-Anders     1900     Holmsund     04:44:08.9     0:16:57.4
3     645     DAHLBERG Stefan     1981     Umeå     04:51:53.1     0:24:41.6
4     635     HANNLER David     1979     Jokkmokk     05:07:51.2     0:40:39.7
5     623     JUST Alar     1969     EST     05:15:21.1     0:48:09.6
6     625     LJUNGDAHL Emil     1984     Hjärnarps OL     05:15:56.7     0:48:45.2
7     654     LÖFGREN Lars     1994     Umeå     05:16:40.7     0:49:29.2
8     621     KIRSIPUU Avo     1967     EST     05:16:49.6     0:49:38.1
9     610     MAGNUSSON Mats     1957     Matfors SK     05:19:36.9     0:52:25.4
10     628     OLSSON Mikael     1967     Umeå     05:21:53.6     0:54:42.1
11     656     ENETJÄRN Albin     1992     Tärna IK Fjällvinden     05:23:07.1     0:55:55.6
12     631     EDLUND Pelle     1973     Umeå     05:23:22.3     0:56:10.8
13     652     PUDAS Magnus     1970     Umeå     05:31:01.8     1:03:50.3
14     618     STRÖMGREN Seth Östen     1954     Husums IF SK     05:38:06.6     1:10:55.1
15     634     KLINGBERG Tore     1963     Umeå     05:38:12.9     1:11:01.4
16     641     JONSSON Erik     1983     Umeå     05:40:40.0     1:13:28.5
17     653     WESTLING Jonas     1972     Umeå     05:43:27.0     1:16:15.5
18     627     TÄHT Erki     1968     EST     05:43:28.2     1:16:16.7
19     607     LANDIN Andreas     1976     Norsjö     05:45:13.2     1:18:01.7
20     633     HÖGLANDER Kenneth     1967     Jalles TC Umeå     05:46:38.6     1:19:27.1
21     650     OGENSTEDT Daniel     1978     Hägglunds Ski Team SK     05:56:23.5     1:29:12.0
22     662     WESTER Mikael     1900     Vännäs SK     06:08:42.1     1:41:30.6
23     622     OLESK Raul     1960     EST     06:08:59.6     1:41:48.1
24     629     CARLEHED Per     1951     Lycksele     06:10:24.3     1:43:12.8
25     604     WIJK Anders     1981     Umeå     06:10:24.7     1:43:13.2
26     665     HÅKANSSON Magnus     1900     Modo Sport Academy     06:15:16.7     1:48:05.2
27     651     DRUGGE Svante     1970     Umeå     06:17:13.2     1:50:01.7
28     648     LUNDGREN Olle     1947     Skellefteå     06:17:25.2     1:50:13.7
29     666     WÅNGBERG Thomas     1900     Vännäs SK     06:17:33.3     1:50:21.8
30     617     STENBERG Fredrik     1984     Skellefteå     06:18:04.9     1:50:53.4
31     624     RUMMLER Andreas     1974     GER     06:18:29.9     1:51:18.4
32     612     LANDSTRÖM Linus     1986     Skellefteå     06:18:38.5     1:51:27.0
33     657     BERGQVIST Niclas     1971     Vindel-Ånäset     06:24:27.1     1:57:15.6
34     605     BRITTON Robbie     1986     GBR     06:34:26.4     2:07:14.9
35     639     FRYKHOLM Erik     1985     Umeå     06:45:14.6     2:18:03.1
36     632     CARLEHED Mikael     1978     Umeå     06:47:00.0     2:19:48.5
37     667     LUNDSTRÖM Jan     1900     FK Volvo     06:47:36.2     2:20:24.7
38     611     ESBERG Mikael     1983     Umeå     06:51:57.0     2:24:45.5
39     630     BERGLUND Mikael     1979     IK Studenterna i Umeå     07:10:09.8     2:42:58.3
40     647     PATTENDEN Martin     1976     Umeå     07:12:03.3     2:44:51.8
41     658     SVENSSON Björn     1900     Umeå     07:18:28.8     2:51:17.3
42     649     LUNDSTRÖM Pär     1953     Robertsfors     07:23:47.5     2:56:36.0
43     646     FLYGARE Lennart     1961     Umeå     07:24:46.2     2:57:34.7
44     614     KALMO Stig     1964     DEN     07:30:18.8     3:03:07.3
45     663     HEDLUND Johan     1900     Sikeå SK     07:44:06.0     3:16:54.5
46     659     ÅKESSON Börje     1900     Lugi SK     07:52:02.0     3:24:50.5
47     638     SJÖSTAM Stefan     1968     Umeå     07:52:17.0     3:25:05.5
48     637     GRENNBORG Andreas     1989     Umeå     07:53:08.0     3:25:56.5
49     655     JOHANSSON Tomas     1983     Umeå     08:01:52.0     3:34:40.5
50     609     GRANGERT Lars     1950     Östersund     08:03:25.0     3:36:13.5
51     668     HELLSTEN Johan     1900     Anumark IF     08:16:27.5     3:49:16.0
52     664     JOHANSSON Magnus     1900     Sikeå SK     08:16:28.0     3:49:16.5
53     640     NORRGÅRD Joakim     1975     Huddinge     08:17:25.6     3:50:14.1
54     643     PETTERSSON Anders     1966     Umeå     08:17:29.1     3:50:17.6

Herrar Motion, 14 km/C    
1     1322     SHULTZ William     1900     IFK Umeå     00:50:10.9     0:00:00.0
2     1312     SEHLSTEDT Viktor     2000     IFK Umeå     00:55:02.2     0:04:51.3
3     1317     WIKSTRÖM Mikael     1966     Robertsfors     01:04:22.1     0:14:11.2
4     1321     LUNDHOLM Andreas     1900     Täfteå IK     01:07:50.0     0:17:39.1
5     1313     ÅSTRÖM Jonas     1975     Täfteå IK     01:07:51.6     0:17:40.6
6     1301     LINDGREN Melker     2005     Bygdsiljums SK     01:15:08.0     0:24:57.1
7     1302     LINDGREN Andreas     1980     Bygdsiljums SK     01:15:09.5     0:24:58.6
8     1308     HÄGGLUND Adam     2002     Botsmarks SK     01:16:28.4     0:26:17.5
9     1311     NORDMARK Jan-Peter     1968     Täfteå IK     01:22:59.7     0:32:48.7
10     1310     NORDMARK Walter     2006     Täfteå IK     01:22:59.9     0:32:49.0
11     1304     RÖNNLUND Casper     2005     Botsmarks SK     01:23:00.1     0:32:49.2
12     1305     RÖNNLUND Markus     1976     Botsmarks SK     01:27:29.0     0:37:18.1
13     1307     FORSBERG Gustaf     2001     Robertsfors     01:30:40.3     0:40:29.3
14     1323     BOKMA Olle     1900     BSK     01:34:55.1     0:44:44.2
15     1318     JONSSON Hugo     1900     IK Klintarna     01:37:16.9     0:47:05.9
16     1319     JONSSON Jon     1900     IK Klintarna     01:37:19.2     0:47:08.2
17     1303     KRISTOFFERSSON Arvid     1999     Robertsfors     01:47:44.2     0:57:33.3
18     1325     LINDGREN Anders     1900     Flarkens IK     02:03:37.9     1:13:27.0
19     1320     OLSSON Rolf     1900     Västra Sjulsmark Sportklubb     02:08:12.0     1:18:01.1
20     1324     HOLMSTRÖM Jonas     1900     IFK Åkullsjön     02:30:47.5     1:40:36.5

Herrar Motion, 24 km/C     
1     1801     JUST Karl Erik     2000     EST     01:48:35.4     0:00:00.0
2     1817     HULTMAN Leif     1900     Jalles TC     01:51:38.7     0:03:03.2
3     1819     LÖNNEBORG Fredrik     1900     Jalles TC     01:51:38.8     0:03:03.4
4     1810     NORDMARK Edwin     2004     Täfteå IK     01:53:10.0     0:04:34.6
5     1804     WALHEIM Oscar     1991     Umeå     01:54:08.4     0:05:33.0
6     1818     WINK Magnus     1900     Burträsk     01:54:18.3     0:05:42.8
7     1820     ADAMSON Hans-Ola     1900     IFK Umeå     01:59:49.8     0:11:14.3
8     1815     DANIELSSON Rickard     1900     FMCK Umeå     02:00:26.9     0:11:51.5
9     1812     SÖDERQVIST Jimmy     1900     Öredalens IK     02:02:24.2     0:13:48.7
10     1821     NÄSLUND Jonas     1900     Yttersjö IF     02:13:20.4     0:24:45.0
11     1805     KARLSSON Göran     1962     Umeå     02:21:04.6     0:32:29.1
12     1814     OLOFSSON Niclas     1900     IK Klintarna     02:24:34.8     0:35:59.4
13     1806     ANDERSON Per-Olof     1953     Umeå     02:35:37.7     0:47:02.3
14     1808     LUDVIGSSON Erik     1950     Umeå     02:38:24.9     0:49:49.5
15     1809     NILSSON Sven     1961     Nordmaling     02:49:17.0     1:00:41.5
16     1811     NILSSON Jhonas     1972     Umeå     02:53:05.8     1:04:30.3
17     1813     VIKSTRÖM Åke     1900     Fab Five     03:13:05.2     1:24:29.8
18     1803     SUNDH Anders     1958     Robertsfors     03:35:26.6     1:46:51.1

Herrar Motion, 40 km/C     
1     1953     MAGNUS Marklund     1981     Umeå     02:31:58.2     0:00:00.0
2     1924     KARLBORG Henrik     1986     Umeå     02:37:36.4     0:05:38.1
3     1946     MORITZ Sverker     1948     Team Esplanad     02:38:27.2     0:06:28.9
4     1992     ANDERSSON Robert     1900     Jalles TC     02:42:44.9     0:10:46.6
5     1957     WIKNER Johan     1961     Håknäs IF     02:48:34.4     0:16:36.1
6     1948     SAVEMAN Michael     1968     Umeå     02:48:36.3     0:16:38.0
7     1979     FUCHS Mårten     1900     AXA     02:49:15.1     0:17:16.9
8     1955     VINBLAD Magnus     1977     Team Esplanad     02:50:32.1     0:18:33.9
9     1959     HOLMGREN Johan     1973     Umeå     02:52:14.3     0:20:16.0
10     1981     WIKSTRÖM Johan     1900     NCC IF Umeå     02:52:26.6     0:20:28.3
11     1956     VINBLAD Dan     1946     Team Esplanad     02:53:55.3     0:21:57.1
12     1982     KARLSSON Jan     1900     Umedalens IF     02:57:31.2     0:25:32.9
13     1988     HAGSTRÖM Peter     1900     NCC IF     02:58:01.3     0:26:03.0
14     1947     HÄLLGREN Andreas     1990     Umeå     02:58:44.5     0:26:46.2
15     1951     LUNDSTRÖM Anders     1970     Vännäs     02:59:46.9     0:27:48.6
16     1943     HANSSON Lars     1947     Umeå     03:00:38.6     0:28:40.3
17     1923     NILSSON Peder     1962     Lycksele     03:00:40.9     0:28:42.6
18     1919     EKDAHL Daniel     1976     Umeå     03:01:33.3     0:29:35.1
19     1965     ISBERG Erik     1965     AXA SC     03:01:52.1     0:29:53.9
20     1952     SJÖSTEDT Curt     1955     Umeå     03:02:26.7     0:30:28.5
21     1983     HOLMSTRÖM Fredrik     1900     AXA     03:03:36.9     0:31:38.6
22     1986     LINDFORS Mats     1900     IFK Åkullsjön     03:04:12.1     0:32:13.8
23     1958     BERGLUND Bengt-Ove     1945     IFK Umeå     03:05:44.0     0:33:45.8
24     1920     PERSSON Mats     1958     Röbäcks SK     03:05:46.2     0:33:47.9
25     1977     FORSBERG Anders     1900     Jalles TC     03:09:59.1     0:38:00.8
26     1942     BERGLIN Rickard     1985     Umeå     03:10:55.5     0:38:57.2
27     1944     LINDAHL Tony     1982     Örnsköldsvik     03:12:37.5     0:40:39.2
28     1987     EDVARDSSON David     1900     Anumdsjö IF     03:15:37.3     0:43:39.0
29     1938     ABRAHMANSSON Peter     1949     Göteborg     03:15:57.2     0:43:58.9
30     1950     RAMNEFÄLT Richard     1979     Umeå     03:16:21.7     0:44:23.4
31     1913     HAHLIN Markus     1989     OK Denseln     03:19:29.6     0:47:31.4
32     1937     BERGLUND Bertel     1967     Norrvalla Sport     03:20:35.9     0:48:37.6
33     1974     BJÖRKNÄS Per-Erik     1900     Norrvalla Sport     03:20:37.7     0:48:39.5
34     1925     STIGENLÖV Sven     1967     Nordmaling     03:20:59.5     0:49:01.3
35     1985     SVANEFJORD Mats     1900     Spöland-Vännäs IF     03:22:03.3     0:50:05.0
36     1915     REHN Eric     1976     Lomma     03:24:48.0     0:52:49.8
37     1926     STRÖMBERG Mårten     1974     Umeå     03:25:05.5     0:53:07.2
38     1949     VIKLUND Sune     1950     FK Volvo     03:28:47.1     0:56:48.8
39     1990     KLAMINDER Jonathan     1900     Lycksele IF     03:28:48.2     0:56:49.9
40     1975     SÖDERLUD Rolf     1900     Norrvalla Sport     03:28:56.2     0:56:58.0
41     1966     ALDENTUN Anton     1994     Färjestadens Motion     03:29:08.1     0:57:09.8
42     1935     ASCHENBORN Bernd     1944     GER     03:30:04.2     0:58:06.0
43     1929     ERIKSSON Leif     1972     Nordmaling     03:33:33.8     1:01:35.5
44     1963     STRÖM Conny     1955     Umeå     03:35:17.8     1:03:19.5
45     1964     FALCK Gunnar     1959     VK SK     03:35:18.8     1:03:20.5
46     1916     ORRU Hans     1980     EST     03:35:32.6     1:03:34.3
47     1945     JUNTUNEN Anton     1985     Umeå     03:36:48.9     1:04:50.7
48     1989     SJÖBLOM Gunnar     1900     Västerbottens skidveteraner     03:45:51.2     1:13:52.9
49     1927     ISAKSSON Klas     1943     Umeå     03:47:43.3     1:15:45.1
50     1960     LARSSON Hans-Erik     1956     Haninge     03:47:51.8     1:15:53.5
51     1962     BJÖRKLUND Elias     1995     Umeå     03:52:23.7     1:20:25.5
52     1940     NILSSON Olov     1975     Robertsfors     03:53:33.8     1:21:35.5
53     1980     HOLMSTRÖM Anders     1900     AXA     03:58:39.5     1:26:41.3
54     1928     VALINGER John     1987     Umeå     03:59:53.4     1:27:55.1
55     1971     ALEXANDERSSON Jonas     1900     Hägglunds ski team     04:08:47.3     1:36:49.0
56     1991     MARTINSSON Anders     1900     Sikeå SK     04:23:33.6     1:51:35.3
57     1954     ANDERSSON Bo     1949     Umeå     04:26:56.1     1:54:57.8
58     1922     HOLM Ole     1948     Umeå     04:50:26.3     2:18:28.0
59     1933     MALMER Anders     1958     Umeå     04:55:58.4     2:24:00.2
60     1939     FAHLÉN Henrik     1983     Umeå     05:23:20.5     2:51:22.2
61     1978     LUDVIGSSON Robert     1900     Umeå     05:24:07.8     2:52:09.5
62     1930     LEIF Melkersson     1949     Malmö     05:56:42.2     3:24:44.0
63     1970     ELFVING Kenneth     1900     Banafjäls IF     05:56:56.8     3:24:58.6

 

Del |
20220204, DANIELSSON Elias 001 kopiera

Svenska JVM-herrarna frånåkta

Inte heller dom svenska herrarna hängde med i JVM:s 10 km fristil under torsdagskvällen svensk tid.
Elias Danielsson blev bäst på en 13:e plats, vilket givetvis var sämre än förhoppningarna efter guld och silver i den inledande sprinten.

 

Les mer
20220116, ERICSSON Tove kopiera

Svenskorna föll tillbaka –Tove 5:a

JVM 10 km fristil damer:

Dom svenska damerna spände bågen och vid den första mellantiden efter 2,8 km såg det ut som om flera skulle kämpa om medaljerna.
Men det blev som vanligt: Norge dominerade och tog en dubbelseger. Dom svenska föll tillbaka. Den som höll bäst var Tove Ericsson som slutade 5:a.

 

Les mer
20230202, JOHANSSON Tilda seger kopiera

Tilda till topps i IBU-cupen

Äntligen fullklaff för stortalangen:

Äntligen fullklaff i IBU-cupen för 23-åriga Tilda Johansson!
Efter att ha varit nära flera gånger utklassade hon konkurrenterna i torsdagens sprinttävling i österrikiska Obertilliach.
Tilda sköt fullt och vann med över 36 sekunder till världscupstjärnan Sophie Chauveau från Frankrike.

 

Les mer
20230201, RÖNNLUND Elina 001 kopiera

Elina Rönnlund med första SM-guldet

Elina Rönnlund vinner sitt första individuella SM-guld över 10 km fristil i Skövde.
Ett mycket överraskande guld för en 26-åring som dom senaste åren haft mer än sin beskärda del av skador och problem.
Men nu slog hon VM-åkaren Moa Ilar som tog silver och klubbkompisen i IFK Umeå Linn Sömskar som grejade bronset.

 

Les mer
20230201, SANDSTRÖM Björn 001 kopiera

Rörd Sandström tog första SM-guldet

VM-åkarna imponerade inte på 15 km:

Tre VM-åkare kom till start på 15 km fristil under skid-SM i Skövde. Ingen av dom gjorde någon glada, men det var å andra sidan Björn Sandström.
Umekillen som kör för Piteå Elit har haft en ”skitsäsong” efter att han petades från landslaget. Nu slog han tillbaka och tog första individuella SM-guldet.

 

Les mer
20230131, GISSELMAN, Truls 006 kopiera

Truls kämpade hela vägen till mål

Slutade 6:a på 20 km masstart i U23-VM:

Truls Gisselman sålde sig dyrt i U23-VM:s 20 km klassiska masstart i Whistler Olympic Park i Kanada. Han orkade inte helt till en medalj, men en 6:e plats i det här sällskapet står det all möjlig respekt av.
Norge härjar också i dom här mästerskapen och det blev dubbelseger genom Jonas Vika och Edvard Sandvik med fransk bronsmedalj vid Julien Arnaud.

 

Les mer
20221204, KARLSSON, Frida 008 kopiera

Calle, Moa och Frida är tillbaka igen

Landslaget till världscupen i Toblach:

Efter en tävlingshelg fylld av fina placeringar i Les Rousses har det blivit dags att ta sig an världscupen i italienska Toblach. Nu presenteras landslagstruppen inför helgens tävlingar, 3–5 februari.

Det har blivit dags för sista tävlingarna innan världscupen tar VM-uppehåll, och svenska landslaget reser till Italien med en god magkänsla från framgångarna i Les Rousses.

Les mer
20230131, SM-sprint dam 3 bästa kopiera

Ingen VM-biljett – men SM-guld för Anna

– Nej, där är jag inte med, säger Anna Dyvik till SVT på frågan om VM-truppen.
Istället blev det ett nytt SM-guld i sprint for IFK Mora-åkaren som vann en tight och spännande damfinal på Billingen i Skövde före Moa Ilar och Jenny Solin.

 

Les mer
20230131, Olle Jonsson SM-guld kopiera

Showmannen Olof Jonsson vann SM

Inte många showar som Olof Jonsson när han vinner en stortävling.
Men tyvärr händer det inte för ofta.
Senast var ett par år sedan vid premiären i Gällivare.
Idag var det dags igen. Trillevallen-åkaren vann nämligen SM-sprinten efter ett övertygande lopp i finalen.

 

Les mer
20230131, SWE VM-trupp Planica kopiera

Dessa åker längd-VM för Sverige

Ingen plats för Anna Dyvik eller Oskar Svensson:

Sista fem VM-platserna är klara. Nu presenteras hela landslagstruppen inför VM i Planica 2023, 21 februari–5 mars. Här fattas namn som Anna Dyvik och Oskar Svensson som satte färg på dagens sprint-SM i Skövde.

Les mer
20221203, KLÆBO Johannes Høsflot 001 kopiera

Här är Norges VM-lag till Planica

Det norska skidförbundet har tagit ut 25 åkare, 12 damer och 13 herrar till VM i Planica i Slovenien 23 februari-5 mars.
Flera guldhopp finns här, främst Johannes Høsflot Klæbo som givetvis blir favorit på alla distanser han väljer att åka.

 

Les mer
20230131, SVENSSON Oskar prolog kopiera

Oskar och Moa snabbast i Skövde

Dubbelt Falun-Borlänge i SM-prologen:

Två VM-akutella åkare från Falun-Borlänge SK var snabbast när skid-SM inleddes med prologen i fristil i Skövde.
Moa Ilar och Oskar hade dom bästa tiderna, men flera var precis bakom i båda klasserna.

 

Les mer
20230129, Billingens långlopp herr kopiera

Andreas och Linnea bäst på Billingen

Andreas Svensson, Ulricehamn spurtade ner Gabriel Thorn, numera Träningskonsulten Ski Team och vann helgens förfest till skid-SM på Billingen i Skövde, nämligen Billingens Långlopp.
I damklassen dominerade Lager 157:s Linnea Johansson över dom 42 kilometrarna.

 

Les mer
20230128, Harsa Ski Maraton kopiera

Pontus spurtade hem Harsa Ski Marathon

Pontus Nordström var för ett par-tre år sedan ett av dom hetaste namnen i långloppen i Sverige. Nu har han lagt ner elitsatsningen men spurtade ändå hem helgens Harsa Ski Marathon i Hälsingland presic före Jonatan Steen från Sågmyra.

 

Les mer
20220322, ERIKSSON Lisa EYOF22-001 kopiera

JVM-silver till Lisa Eriksson på 20 km

Mästerskapsspecialisten Lisa Eriksson säkrade en ny svensk JVM-medalj i Whistler Olympic Park under måndagskvällen svensk tid då hon åkte in till silver på 20 km klassisk masstart.
Tyvärr kunde inte dom svenska killarna följa upp dubbelsegern från den inledande sprinten och blev regelrätt frånåkt.

 

Les mer
20221202, WENG, Tiril Udnes 001 kopiera

Norges lag till världscupen i Toblach

Precis som Sverige kommer Norge till start med största delen av sitt  VM-lag till helgens världscup i italienska Toblach. Hela 25 åkare, 12 damer och 13 herrar är uttagna till tävlingarna som går fredag-søndag den här veckan.

 

Les mer
20220112, ANDERSSON Sara (kopia)

Sara föll och dagen var förstörd

Skidskyttte-EM:

Sara Andersson fick en mycket tråkig start på den sista tävlingen i årets skidskytte-EM i schweiziska Lenzerheide.
På väg in mot den första skjutningen föll hon rejält i en kurva ner mot stadion och därmed var dagen förstörd för det svenska laget med Sara och Henning Sjökvist.

 

Les mer
20230129, U23-VM spr H 3 bästa kopiera

Silver och brons på U-23-VM:s sprint

Silver till George Ersson, brons till Emil Danielsson och 4:e plats till Moa Hansson.
Dom svenska framgångarna fortsatte i Whistler Olympic Park i Kanada när U23-VM drog igång med den klassiska sprinten under söndagskvällen svensk tid.

 

Les mer
20210227, POROMAA William (kopia)

William Poromaa på pallen igen

William Poromaa visade åter VM-form med sin andra pallplacering i världscupen den här helgen när han slutade trea också över 20 km klassisk masstart. Han var åter igen inblandad i en spurt men kunde inte göra något med Johannes Høsflot Klæbo som vann med dryga sekunden till Iivo Niskanen som var tiondelen före ”Wille”.

 

Les mer
20210106, ANDERSSON Ebba (kopia)

Ny seger – vem kan slå Ebba nu?

Ebba Andersson mosade sönder fältet i söndagens 20 km klassisk masstart i världscupen i franska Les Rousses. Tog andra segern den här helgen och frågan är nu vem som kan hota Ebba när vi om några veckor skriver VM i Planica.
Den enda som kunde bjuda riktigt motstånd var finskan Kerttu Niskanen, men också hon parkerades.

 

Les mer