Johan vann Stora Vildmannaloppet
Johan Lövgren från Vännäs var snabbast och solobann Stora Vildmannaloppet i Umeå under söndagen. Han körde dom fyra milen på 1.48,47, vilket var knappa två minuter bättre än Joel Bodén från Skellefteå.
Snabbaste dam var Ulrika Axelsson från Sya SK, som hade 47 sekunder på hemmaåkaren Emma Sjölander.
Flera toppåkare valde också motionsklassen och halva distansen. Där var IFK Umeås egna Elina Rönnlund och David Nordström dom snabbaste.
Resultat
H 19-20, 40 km/C masstart
1 51 BJÖRKMAN Erik 1997 Täfteå IK 01:57:11.2 0:00:00.0
2 52 NÄSLUND Emanuel 1998 Skogslöparna 02:54:06.4 0:56:55.2
D 21, 40 km/C masstart
1 307 AXELSSON Ulrika 1900 Sya SK 02:13:01.6 0:00:00.0
2 326 SJÖLANDER Emma 1900 IFK Umeå 02:13:48.7 0:00:47.0
3 325 THERELL Terese 1900 IFK Umeå 02:17:52.0 0:04:50.4
4 55 LINDBERG Sofia 1992 Robertsfors IK 02:21:36.4 0:08:34.8
5 56 JOHANSSON Elin 1984 Föreningen Milslukarna XC 02:49:15.0 0:36:13.4
6 54 LORICH Karin 1900 AXA SC 03:26:33.8 1:13:32.2
7 328 WESTBERG Johanna 1900 Ammarnäs IF 03:35:13.8 1:22:12.1
8 59 BJÖRKENÄS LAMBERG Linn 1900 IK Studenterna 03:44:29.0 1:31:27.4
H 21, 40 km/C masstart
1 203 LÖVGREN Johan 1991 Vännäs SK 01:48:47.6 0:00:00.0
2 221 BODÉN Joel 1983 Skellefteå SK 01:50:44.7 0:01:57.0
3 222 JOHANSSON Gustav 1994 Gellivare Skidallians IK 01:53:08.3 0:04:20.7
4 237 HEDMAN Petter 1991 IFK Umeå 01:56:48.7 0:08:01.0
5 225 ERIKSSON Erik 1994 Gellivare Skidallians IK 01:59:07.1 0:10:19.4
6 219 FORSBERG Johan 1993 IFK Umeå 02:00:06.7 0:11:19.1
7 252 LEJON Christian 1900 Stöcke TS Järnet 02:02:06.1 0:13:18.4
8 321 HEDLUND Tommy 1900 XC Umeå Sports Club 02:04:05.3 0:15:17.6
9 236 ANDERSSON Andreas 1982 Föreningen Milslukarna XC 02:04:06.1 0:15:18.4
10 308 LUNDQVIST Jesper 1900 Skellefteå xc 02:04:43.1 0:15:55.4
11 240 THORELL David 1994 IK Stern 02:05:15.1 0:16:27.4
12 224 JANSSON PALMER Erik 1900 Saltsjöbadens IF 02:05:20.5 0:16:32.8
13 213 ÅKERLUND Martin 1981 Kågedalens SK 02:06:09.9 0:17:22.3
14 214 ÅHMAN Tobias 1985 Vårby IK 02:07:47.4 0:18:59.7
15 274 JONSSON Jonas 1900 Stockvik Skidor 02:07:59.2 0:19:11.6
16 295 JONASSON Mats 1900 Iksu 02:08:16.3 0:19:28.6
17 80 HALLGREN Daniel 1900 IFK Umeå 02:08:40.2 0:19:52.5
18 220 STRÖMBERG Oscar 1994 Hägglunds Ski Team SK 02:08:57.0 0:20:09.3
19 247 JANSSON Markus 1900 IFK Umeå 02:09:35.8 0:20:48.2
20 209 JOHANSSON Lars 1981 Lycksele IF 02:09:49.8 0:21:02.1
21 227 DANIELSSON Johan 1900 Lycksele IF 02:09:57.6 0:21:09.9
22 204 FORS Henrik 1900 Junosuando ik 02:10:50.7 0:22:03.1
23 309 MARKSTRÖM Niklas 1900 Skellefteå xc 02:11:20.9 0:22:33.2
24 230 BERGMAN Fredrik 1900 Östersunds SK 02:11:31.0 0:22:43.3
25 238 VINSA Emil 1995 Sävast Ski Team IF 02:13:15.6 0:24:28.0
26 282 NYGREN Erik 1900 Agnäs IK 02:13:46.6 0:24:58.9
27 246 NILSSON Mikael 1993 IFK Arvidsjaur Skidor 02:14:00.2 0:25:12.5
28 233 KARLSBORG Henrik 1900 Stöcke TS Järnet 02:14:00.7 0:25:13.0
29 243 KARLSSON Jan-Anders 1900 1Life IF 02:14:11.9 0:25:24.2
30 229 NYGÅRD André 1900 Håknäs IF 02:14:26.5 0:25:38.9
31 149 MOLIN Olov 1900 Östersund 02:14:38.6 0:25:50.9
32 316 OLOVSSON Jonas 1900 IKSU längdskidor 02:17:21.9 0:28:34.2
33 245 KARLSSON Kristoffer 1993 Nässjö Ski 02:17:22.9 0:28:35.2
34 211 ÖMAN Erik 1994 Hägglunds Ski Team SK 02:18:18.6 0:29:30.9
35 334 HAMPUSSON Vilhelm 1900 IFK Umeå 02:18:26.4 0:29:38.7
36 232 WIKNER Alfred 1900 Håknäs IF 02:20:27.2 0:31:39.5
37 305 LLOYD Steffan 1900 XC Ottawa 02:21:59.0 0:33:11.3
38 306 FORSBERG Viktor 1900 Agnäs IK 02:22:02.6 0:33:14.9
39 239 ALBERTSSON Johan 1900 Umara Sports Club 02:22:11.5 0:33:23.9
40 231 PERSSON Magnus 1900 Bottnaryds IF 02:27:30.7 0:38:43.0
41 333 NYBERG Johan 1900 AXA SC 02:29:42.4 0:40:54.7
42 299 JOHANSSON Simon 1900 Nyåkers IK 02:33:57.5 0:45:09.8
43 223 LARSSON Jon 1900 Dikanäs IF 02:36:21.7 0:47:34.1
44 216 ANDERSSON Joakim 1900 Milslukarna XC 02:39:16.8 0:50:29.1
45 292 BRINK Andreas 1900 AXA SC 02:45:00.7 0:56:13.0
46 205 LUNDBÄCK Mikael 1900 Skogis IF 02:53:07.6 1:04:19.9
47 73 SCHOLS Johan 1900 Spöland Vännäs IF 02:58:09.7 1:09:22.0
48 228 NISBEL Aron 1900 IFK Mora 03:08:27.2 1:19:39.6
49 208 LILJA Björn-Erik 1900 IK Studenterna 03:44:28.1 1:55:40.4
D 35, 40 km/C masstart
1 170 ÖVLING Lisa 1900 Föreningen Milslukarna XC 02:54:01.7 0:00:00.0
H 35, 40 km/C masstart
1 68 SJÖLUND Stefan 1978 Skogslöparna 02:06:59.2 0:00:00.0
2 315 OLOFSSON Andreas 1900 jalles TC 02:11:31.8 0:04:32.5
3 319 HÖÖG Rikard 1900 Iksu 02:13:49.1 0:06:49.9
4 304 FORSGREN Robert 1900 jalles TC 02:14:49.3 0:07:50.0
5 294 RÅDSTRÖM Patrik 1900 Volvo FK 02:15:16.5 0:08:17.2
6 318 INGVARSSON Simon 1900 IFK Umeå 02:15:27.6 0:08:28.4
7 69 OGENSTEDT Daniel 1978 Hägglunds Ski Team SK 02:21:20.1 0:14:20.8
8 71 NORDIN Jonas 1900 IK Studenterna 02:21:44.4 0:14:45.1
9 67 ÖBRAND Peter 1900 Lycksele IF 02:24:24.8 0:17:25.5
10 61 KARLSSON Johan 1900 Milslukarna XC 02:25:50.9 0:18:51.6
11 193 BURÉN Johan 1900 Spölands IF 02:28:48.6 0:21:49.3
12 62 LINDGREN Andreas 1980 Bygdsiljums SK 02:33:36.7 0:26:37.4
13 64 EILERTSEN Jonas 1900 AXA SC 02:38:51.2 0:31:51.9
14 266 ANDERSSON Simon 1900 Öre Långsele IF 02:44:51.7 0:37:52.5
15 317 SUNDBERG Leif 1900 SWE 02:58:28.5 0:51:29.3
16 66 VESTERBERG Stefan 1900 Stockholms Landstings IF SK 03:02:51.4 0:55:52.1
H 40, 40 km/C masstart
1 79 WESTMAN Thomas 1900 Molidens IK 02:02:06.9 0:00:00.0
2 77 BERGLUND Peter 1972 Skellefteå XC Club 02:04:44.5 0:02:37.6
3 260 RAGNARSSON Fredrik 1900 jalles TC 02:09:42.0 0:07:35.0
4 311 SAMUELSSON Fredrik 1900 Röbäcks SK 02:10:27.4 0:08:20.5
5 75 STENBERG Per 1900 Norum-Djäkneboda SK 02:16:28.9 0:14:21.9
6 82 SJÖSTRÖM Magnus 1974 AXA SC 02:17:58.7 0:15:51.8
7 76 STIGBRAND Tore 1972 Föreningen Milslukarna XC 02:20:48.7 0:18:41.7
8 81 BERG Robin 1900 Lycksele IF 02:30:41.6 0:28:34.7
9 324 GABRIELSSON Jon 1900 Föreningen Norsjö Skidor 02:31:01.0 0:28:54.0
10 298 BILLINGHAM Daniel 1900 IFK Umeå 02:34:01.2 0:31:54.3
D 45, 40 km/C masstart
1 89 WÅLLBERG Charlotta 1900 Tavelsjö AIK 02:41:08.2 0:00:00.0
H 45, 40 km/C masstart
1 287 GUSTAFSSON Jörgen 1900 Skellefteå xc 02:04:17.1 0:00:00.0
2 275 WALLIN Tomas 1900 Team Esplanad 02:08:41.6 0:04:24.5
3 85 LUNDBERG Håkan 1969 Skellefteå XC Club 02:09:22.4 0:05:05.3
4 86 STENLUND Olof 1900 Team Esplanad 02:11:25.1 0:07:08.0
5 88 UTTERSTRÖM Jonas 1900 jalles TC 02:13:32.1 0:09:15.0
6 83 HAMQVIST Olov 1900 Vårby IK 02:14:03.7 0:09:46.5
7 267 OSCARSSON Eric 1900 Tavelsjö AIK 02:16:13.6 0:11:56.5
8 268 RUDEHÄLL Magnus 1900 Team Esplanad 02:16:24.2 0:12:07.1
9 84 NORÉN Jörgen 1968 Malå IF 02:19:53.9 0:15:36.8
10 87 ARKMO Jonas 1900 Team Esplanad umeå 02:27:29.6 0:23:12.5
11 320 NILSSON Erik 1900 Umedalens IF 02:33:59.1 0:29:42.0
D 50, 40 km/C masstart
1 297 ILDGRUBEN Anna 1900 IFK Umeå 02:35:42.3 0:00:00.0
2 312 JOHANSSON Ann-Sofie 1900 Täfteå IK 02:53:48.7 0:18:06.3
3 310 GUSTAFSSON Agneta 1900 IFK Umeå 03:32:15.3 0:56:33.0
H 50, 40 km/C masstart
1 91 SVENSK Johan 1963 Team Esplanad 02:18:19.3 0:00:00.0
2 96 STENVALL Lars 1900 Spöland-Vännäs 02:19:46.5 0:01:27.2
3 259 HOLMBOM Jonny 1900 Lycksele IF 02:21:53.6 0:03:34.3
4 94 LUNDBERG Martin 1900 Fredrika IK 02:22:14.0 0:03:54.7
5 300 LUNDBERG Simon 1900 NCC IF 02:32:45.3 0:14:25.9
6 93 KNUTSGÅRD Johan 1967 Hägglunds Ski Team SK 02:35:35.4 0:17:16.1
7 281 JONSSON Stefan 1900 Team Esplanad 02:37:36.5 0:19:17.2
8 314 KLINGBERG Tore 1900 Stöcke TS Järnet 02:40:27.8 0:22:08.4
9 90 PETTERSSON Mattias 1900 SWE 02:51:25.8 0:33:06.5
10 92 NÄSLUND Torgny 1967 Skogslöparna 02:54:04.2 0:35:44.9
D 55, 40 km/C masstart
1 264 ANDERSSON Ingegerd 1900 Norrfors IK 02:54:19.5 0:00:00.0
2 327 FORSGREN Sara 1900 IFK Arvidsjaur 03:00:00.1 0:05:40.6
H 55, 40 km/C masstart
1 99 DOMEIJ Per-Åke 1958 Hägglunds Ski Team SK 02:25:39.7 0:00:00.0
2 97 LIND Gert 1900 Team Esplanad umeå 02:27:16.7 0:01:36.9
3 98 PERSSON Mats 1958 Röbäcks SK 03:07:38.7 0:41:59.0
D 60, 40 km/C masstart
1 106 EIRELL Gudrun 1900 jalles TC 02:47:37.5 0:00:00.0
H 60, 40 km/C masstart
1 100 HAGSTRÖM Bengt-Olof 1953 Hägglunds Ski Team SK 02:13:39.3 0:00:00.0
2 105 SÖDERMAN Rune 1900 jalles TC 02:17:54.2 0:04:14.8
3 101 LARSSON Ola 1900 Nysätra IF 03:16:51.4 1:03:12.0
H 65, 40 km/C masstart
1 190 ARVIDSSON John 1900 Hägglund skiteam 02:17:52.6 0:00:00.0
2 108 FORSBERG Gunder 1900 Junosuando ik 02:38:17.8 0:20:25.1
H 70, 40 km/C masstart
1 109 BERGLUND Bengt-Ove 1900 IFK Umeå 02:44:17.0 0:00:00.0
H 75, 40 km/C masstart
1 110 SJÖBLOM Gunnar 1900 Västerbottens skidveteraner 03:25:43.8 0:00:00.0
Damer motion, 40 km/C masstart
1 57 FORSSÉN Linnea 1900 Skogis IF 02:34:42.6 0:00:00.0
2 166 ARVIDSSON Lia 2001 IFK Umeå 02:45:13.8 0:10:31.1
3 251 WALLGREN Maria 1900 NCC IF 02:51:41.2 0:16:58.5
4 165 GRÖN Anna 1900 IK Studenterna 03:01:22.9 0:26:40.3
5 167 JONSSON Anneli 1975 Hägglunds Ski Team SK 03:07:10.5 0:32:27.9
6 164 PETERSSON Josefin 1900 AXA SC 03:16:02.9 0:41:20.3
7 332 NYBERG Ida 1900 Milslukarna XC 03:16:24.5 0:41:41.9
8 290 BJÖRKLUND Emma 1900 Föreningen Studentidrott Luleå 03:17:01.7 0:42:19.1
9 168 WESTMAN Christina 1900 Molidens IK 03:25:53.2 0:51:10.6
Damer motion, 20 km/C masstart
1 185 RÖNNLUND Elina 1996 IFK Umeå 01:00:23.9 0:00:00.0
2 172 STRÖM Linda 1996 Hägglunds Ski Team SK 01:02:39.1 0:02:15.2
3 181 ÖHRN Rebecca 1996 IFK Umeå 01:02:48.2 0:02:24.3
4 173 ABRAHAMSSON Klara 2000 IFK Umeå 01:07:59.4 0:07:35.5
5 261 NILSSON Magdalena 1900 IFK Umeå 01:08:19.1 0:07:55.1
6 276 HOLOPAINEN Laura 1900 Espoon Hiihtoseura 01:08:29.9 0:08:05.9
7 171 SCHOGSTER Linn 2001 IFK Umeå 01:11:00.4 0:10:36.5
8 182 FREDRIKSSON Malin 1992 Lycksele IF 01:14:51.4 0:14:27.5
9 301 JANSSON Pernilla 1900 Försvarsmakten 01:15:08.7 0:14:44.8
10 256 NILSSON Elina 1900 Spöland Vännäs IF 01:17:27.3 0:17:03.4
11 169 GERMANN Tua 2002 IFK Umeå 01:21:11.0 0:20:47.1
12 262 WIKNER Marita 1900 Håknäs IF 01:24:53.6 0:24:29.7
13 180 LINDQVIST Marita 1900 Röbäcks SK 01:28:02.4 0:27:38.5
14 183 HEDIN Kajsa 1900 SWE 01:29:22.4 0:28:58.4
15 176 NILSSON Ronja 1900 Anundsjö IF 01:32:34.9 0:32:11.0
16 174 ÅSBERG Åsa 1973 7-Mila Skidklubb 01:36:20.5 0:35:56.6
17 175 TIGER Cecilia 1900 Lycksele IF 01:39:00.4 0:38:36.4
18 278 FJELLSTRÖM Inger 1900 Täfteå IK 01:40:24.2 0:40:00.3
19 322 WALLIN Sofia 1900 Majorna rekreationella 01:45:55.0 0:45:31.1
20 303 WERNER Vera 1900 IFK Umeå 01:46:40.5 0:46:16.6
21 177 NYSTEDT Malin 1900 Lycksele IF 01:46:55.3 0:46:31.4
Herrar motion, 40 km/C masstart
1 132 JONSSON Erik 1983 Föreningen Milslukarna XC 01:57:40.6 0:00:00.0
2 248 WRENMAN Rasmus 1900 SWE 02:15:45.7 0:18:05.1
3 127 OLOFSSON Mikael 1900 Milslukarna XC 02:17:53.4 0:20:12.8
4 144 KÖPPLER Lewi 1900 Skogis IF 02:21:36.8 0:23:56.2
5 329 HENRIKSSON Johan 1900 IFK Umeå 02:23:39.7 0:25:59.1
6 118 SJÖSTRÖM Niclas 1900 SWE 02:24:41.4 0:27:00.8
7 124 RAHIMI Erik 1900 IKSU Multisport 02:25:49.6 0:28:09.0
8 143 NÄSTRÖM Anders 1900 Molidens IK 02:25:58.5 0:28:17.9
9 284 ERIKSSON Gustav 1900 Nyåkers IK 02:27:34.0 0:29:53.4
10 141 JONSSON Christer 1971 Hägglunds Ski Team SK 02:28:20.0 0:30:39.4
11 111 THUNBERG Markus 1900 AXA SC 02:28:47.2 0:31:06.6
12 129 LINDEGREN Joel 1900 Stöcke TS Järnet 02:30:17.2 0:32:36.6
13 113 ÅKESSON David 1900 Obbola IK 02:31:24.9 0:33:44.3
14 121 ÅHMAN Arne 1900 Anundsjö IF 02:32:19.3 0:34:38.7
15 145 JONSSON Mattias 1900 SWE 02:32:19.6 0:34:39.0
16 253 LÅNGBERG Henrik 1900 IKSU Längd 02:33:39.3 0:35:58.7
17 125 PERSSON Jens 1900 Iksu 02:34:24.7 0:36:44.1
18 250 BRETTING Viktor 1900 Iksu 02:35:09.9 0:37:29.3
19 134 STENLUND Patrik 1977 Lycksele IF 02:35:46.3 0:38:05.7
20 285 NORBERG Per-Jonas 1900 FK Volvo 02:36:07.4 0:38:26.8
21 296 JACOBSSON Ulf 1900 Överboda Sk 02:36:45.4 0:39:04.8
22 148 SANDSTRÖM Henning 1900 Team Orrefors 02:37:34.0 0:39:53.4
23 114 ZITTRA Andreas 1900 Risböle IF 02:38:28.3 0:40:47.7
24 133 ERIKSSON Andreas 1900 IFK Umeå 02:38:51.9 0:41:11.3
25 277 JOHANSSON Pierre 1900 Norrfors IK 02:39:12.0 0:41:31.4
26 131 HOLM Rickard 1900 Team Orrefors 02:41:22.5 0:43:41.9
27 126 SANDSTRÖM Robert 1900 AXAsc 02:41:43.9 0:44:03.3
28 273 LJUNGBLADH Frans 1900 SWE 02:42:05.4 0:44:24.8
29 280 OLOFSSON Hans 1900 Rödåbygdens IK 02:44:37.6 0:46:57.0
30 163 LINDFORS Oscar 1900 AXA SC 02:45:46.8 0:48:06.2
31 286 GUSTAVSSON Anders 1900 Norrfors IK 02:46:13.5 0:48:32.9
32 272 ZAKRISSON Mattias 1900 AXA SC 02:46:46.4 0:49:05.8
33 139 SUNESSON Johan 1900 Stöcke TS Järnet 02:47:30.6 0:49:50.0
34 254 DRUGGE Svante 1900 Team Esplanad 02:50:19.9 0:52:39.3
35 146 KJELLSSON Anders 1985 IFK Umeå 02:51:47.0 0:54:06.4
36 283 FORSBERG Jonas 1900 Håknäs IF 02:53:33.6 0:55:53.0
37 119 BÖRJESSON Fredrik 1900 Storådalens SK 02:53:49.6 0:56:09.0
38 331 VESTMAN Peter 1900 IKSU längdskidor 02:55:09.4 0:57:28.8
39 112 VIKSTRÖM Peter 1900 SWE 02:57:51.7 1:00:11.1
40 191 CARLEHED Per 1900 Lycksele IF 02:58:35.3 1:00:54.7
41 140 JÖNSSON Martin 1900 Ski Team Skåne 02:58:43.8 1:01:03.2
42 263 WIKNER Johan 1900 Håknäs IF 02:59:11.3 1:01:30.7
43 122 JONSSON Richard 1972 Skellefteå SK 02:59:29.9 1:01:49.3
44 137 BRODIN John 1900 AXA SC 03:00:36.7 1:02:56.1
45 136 FLYGARE Lennart 1900 Stöcke TS Järnet 03:01:43.8 1:04:03.2
46 116 STEN Staffan 1900 Täftåe IK 03:02:07.2 1:04:26.6
47 130 NORBERG Matts 1900 Molidens IK 03:05:18.0 1:07:37.4
48 120 GUSTAFSSON Rickard 1900 Lycksele IF 03:07:26.2 1:09:45.6
49 271 APPELBLAD Ulric 1900 Hägglunds Skiteam 03:08:33.4 1:10:52.8
50 313 JOHANSSON Erik 1900 Täfteå IK 03:09:20.6 1:11:40.0
51 138 GENBERG Fredric 1900 AXA SC 03:11:46.3 1:14:05.7
52 147 DAHLSTRÖM Andreas 1900 Tavelsjö AIK 03:14:51.2 1:17:10.6
53 289 PETTERSSON Anton 1900 Hudiksvalls IF 03:17:01.5 1:19:20.9
Herrar motion, 20 km/C masstart
1 335 NORDSTRÖM David 1900 IFK Umeå 00:55:53.9 0:00:00.0
2 330 STARK Jacob 1900 Stockviks SF 00:56:47.4 0:00:53.5
3 162 SCHULTZ William 2000 IFK Umeå 00:58:52.1 0:02:58.2
4 153 LANDSTRÖM Isak 1900 Skogis IF 01:01:08.9 0:05:14.9
5 156 SVENSSON Torben 1900 Skogis IF 01:02:14.0 0:06:20.1
6 255 WESTERGREN Linus 1900 Täfteå IK 01:05:15.2 0:09:21.3
7 288 EDLUND Roland 1900 Umedalens IF 01:10:38.9 0:14:45.0
8 258 NORDGREN Gabriel 1900 Vännäs SK 01:11:01.0 0:15:07.1
9 155 BJÖRCK Hampus 2003 IFK Umeå 01:13:41.4 0:17:47.5
10 151 BJÖRCK Stefan 1971 IFK Umeå 01:14:12.6 0:18:18.7
11 157 ANDERSSON LIND Isak 2004 IFK Umeå 01:18:06.4 0:22:12.5
12 161 ABRAHAMSSON Hugo 2003 IFK Umeå 01:18:59.4 0:23:05.5
13 159 JOHANSSON Oskar 2003 IFK Umeå 01:18:59.8 0:23:05.9
14 279 JOHANSSON Olov 1900 IFK Umeå 01:19:03.2 0:23:09.3
15 249 INGEBRIGTSEN Björn 1900 SWE 01:19:59.7 0:24:05.8
16 257 NILSSON Göran 1900 Spöland Vännäs IF 01:21:39.8 0:25:45.9
17 160 ANDERSSON Mikael 1966 IFK Umeå 01:27:19.6 0:31:25.7
18 158 FREDRIKSSON Kristoffer 1900 SWE 01:42:08.0 0:46:14.1
19 302 WERNER Mårten 1900 IFK Umeå 01:46:41.4 0:50:47.5
20 323 LUDVIGSSON Robert 1900 IFK Umeå 01:55:44.9 0:59:51.0
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius