Mobile Version
Desktop Version
26.01.2014, Val di Fassa/Val di Fiemme, Italy (ITA): Annika Lofstroem (SWE) - FIS Marathon Cup Marcialonga, Val di Fassa/Val di Fiemme (ITA). www.nordicfocus.com. © Rauschendorfer/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.
ANNIKA LÖFSTRÖM från Årsunda och Team SkiAm Pro stakar sig fram till en stark 3:e plats i damklassen. Foto: NORDIC FOCUS

Här är svenskarna i Marcialonga!

Här är resultaten för dom svenska åkarna bland dom 500 första herrarna och 200 första damerna i Marcialonga (med reserveration för att arrangören kan ändra i listorna). Annika Löfström (bilden) var bästa svenska åkare med en 3:e plats i damklassen. Per Elofsson var till exempel 315:e man i mål bland herrarna!

Resultat
Marcialonga, herrar 70 km/C

1)    Simen Østensen        NOR                3.10.16,1
2)    John Kristian Dahl        NOR                3.10.28,8
3)    Jørgen Aukland        NOR                3.10.29,1
4)    Johan Kjølstad        NOR                3.10.29,3
5)    Anders Aukland        NOR                3.11.02,7
6)    Tore Bjørnseth Berdal    NOR                3.11.05,3
7)    Stanislav Rezac        CZE                3.11.12,1
8)    Jörgen Brink            SWE-Sollefteå        3.11.14,9
9)    Christoffer Callesen    NOR                3.11.21,8
10)    Daniel Tynell        SWE-Borlänge        3.11.33,9
11)    Bruno Debertolis        ITA                3.11.47,0
12)    Alexey Dvoskin        RUS                3.11.50,8
13)    Jimmie Johnsson        SWE-Falun            3.11.58,6
14)    Kjetil Hagtvedt Dammen    NOR                3.12.03,9
15)    Oskar Svärd            SWE-Eksjö            3.12.06,9
16)    Stian Hoelgaard        NOR                3.12.07,9
17)    Svein Tore Sinnes        NOR                3.12.24,1
18)    Audun Laugaland        NOR                3.12.30,5
19)    Bill Impola            SWE-Torsby            3.12.32,9
20)    Nikolay Bolotov        RUS                3.12.33,2
21)    Morten Eide Pedersen    NOR                3.12.44,9
22)    Evgeniy Dementiev        RUS                3.12.49,5
23)    Thomas Henriksen        NOR                3.13.24,3
24)    Fredrik Byström        SWE-Norrala        3.13.27,7
25)    Jens Eriksson        SWE-Dala-Floda        3.13.37,2
26)    Espen Harald Bjerke    NOR                3.13.42,7
27)    Ivar Tveiten            NOR                3.13.49,9
28)    Sergey Shiriaev        RUS                3.13.55,5
29)    Markus Jönsson        SWE-Ulricehamn        3.13.59,2
30)    Martin Rosvall        SWE-Umeå            3.14.04,2
31)    Toni Livers            SUI                3.14.12,1
32)    Martin Koukal        CZE                3.14.16,2
33)    Erik Melin Söderström    SWE-Östersund        3.14.16,7
34)    Riccardo Mich        ITA                3.14.16,7
35)    Roger Aa Djupvik        NOR                3.14.33,5
36)    Rikard Tynell        SWE-Falun            3.14.47,0
37)    Dan Moberg            SWE-Skövde        3.14.47,8
38)    Geir Ludvig Aasen Ouren    NOR                3.14.58,5
39)    Klas Nilsson            SWE-Skellefteå        3.15.03,3
40)    Christophe Perrillat        FRA                3.15.34,3
41)    Børre Næss            NOR                3.15.34,9
42)    Antti Lampinen        FIN                3.15.35,8
43)    Ivan Pavlov            RUS                3.16.00,0
44)    Alexander Artemyev    RUS                3.16.17,1
45)    Jonas Nielsen        NOR                3.16.21,9
46)    Florian Kostner        ITA                3.16.21,9
47)    Lars Ljung            SWE-Norrala        3.16.23,3
48)    Ivan Debertolis        ITA                3.16.26,5
49)    Ivan Arteev            RUS                3.16.53,2
50)    Martin Holmstrand        SWE-Falun            3.17.02,8
51)    Anders Högberg        SWE-Norrala        3.17.16,1
52)    Pasi Vuori            FIN                3.17.40,5
53)    Sergio Bonaldi        ITA                3.18.18,6
54)    Johan Sandberg        ITA                3.18.20,4
55)    Andy Gerstenberger    GER                3.18.45,9
56)    Björn Rydvall        SWE-Umeå            3.19.32,0
57)    Simone Bosin        ITA                3.19.36,6
58)    Andrey Tyuterev        RUS                3.20.00,7
59)    Erik Jonsson            SWE-Lycksele        3.20.01,9
60)    Henrik Sollie            NOR                3.20.53,9
61)    Luca Orlandi            ITA                3.20.55,3
62)    Egor Sorin            RUS                3.21.09,0
63)    Reinhard Kargruber    ITA                3.21.10,7
64)    Nicola Morandini        ITA                3.21.32,4
65)    Knut Anders Hatlén        NOR                3.21.33,3
66)    Thomas Steurer        AUT                3.21.42,9
67)    Stefan Sutter            AUT                3.21.51,4
68)    Simone Paredi        ITA                3.21.53,6
69)    Robin Bryntesson        SWE-Rossön        3.22.06,3
70)    Alan Martinelli        ITA                3.22.10,9
71)    Tobias Karlsson        SWE-Örebro            3.22.12,8
72)    Frode Jermstad        NOR                3.22.52,0
73)    Fabio Santus        ITA                3.23.36,6
74)    Marek Pazdersky        CZE                3.24.01,6
75)    Linus Larsson        SWE-Falun            3.24.44,9
76)    Stein Joks            NOR                3.26.37,9
77)    Vasily Rotchev        RUS                3.26.53,1
78)    Bruno Carrara        ITA                3.26.55,6
79)    Alexandr Yakovenko    RUS                3.27.20,8
80)    Giordano Passerini        ITA                3.27.47,1
81)    Hans Mänpää        FIN                3.28.02,2
82)    Jan Erik Grunde        NOR                3.28.18,0
83)    Henrik Alm            SWE-Idre            3.28.27,2
84)    Jakub Sikora            CZE                3.28.55,9
85)    Nicolas Bormolini        ITA                3.29.52,1
86)    Paal Severin Baatnes    NOR                3.29.01,1
87)    Joakim Loft            SWE-Fauske        3.29.13,8
88)    Fridtjof Vaksdal        NOR                3.29.22,5
89)    David Berg            SWE-Östersund        3.29.32,2
90)    Thomas Bormolini        ITA                3.29.52,1
91)    Jens Arne Svartedal    NOR                3.29.53,0
92)    Martin Mikus            CZE                3.29.54,4
93)    David Gottfridsson        NOR                3.29.56,2
94)    Tiziano Conti        ITA                3.29.57,5
95)    Martti Himma        EST                3.30.12,4
96)    Audun Bakk            NOR                3.30.21,4
97)    John Markus Lervik        NOR                3.30.26,3
98)    Kjetil Fareth            NOR                3.30.32,1
99)    Baptiste Noel        FRA                3.30.49,6
100)    Michal Francke        CZE                3.31.16,7

106)    Erik Ohlström        SWE-Uppsala        3.33.04,9
109)    Karl Zeitz            SWE-Jönköping        3.33.34,1
130)    Erik Wilhelmsson        SWE-Linköping        3.37.38,9
132)    David Engström        SWE-Östesund        3.37.50,3
146)    Per Eklöf            SWE-Mora            3.39.10,1
152)    Mats Carlberg        SWE-Örebro            3.39.57,0
161)    Philip Askeroth        SWE-Göteborg        3.41.26,6
172)    Gustaf Pettersson        SWE-Lund            3.42.09,8
181)    Mathias Häggblom        SWE-Skövde        3.42.39,1
194)    Rickard Bergengren    SWE-Härlösa        3.43.23,9
203)    Mats Norman        SWE-Stockholm        3.44.14,8
213)    Göran Sahlin        SWE-Falköping        3.45.10,6
216)    Martin Josefsson        SWE-Borås            3.46.16,0
226)    Arvid Claeson        SWE-Stockholm        3.46.20,5
228)    Antonio Cicchetti        SWE-Sassa            3.46.39,1
246)    Pär Larsson            SWE-Järvsö            3.48.26,1
260)    Martin Larbo            SWE-Lidingö        3.49.38,0
262)    Andreas Pettersson        SWE-Östersund        3.49.57,7
273)    Per Olov Andersson    SWE-Västerås        3.50.33,0
276)    Christer Olsson        SWE-Örnsköldsvik        3.50.50,2
295)    Magnus Svensson        SWE-Täby            3.52.52,0
298)    Magnus Holmer        SWE-Falun            3.53.05,2
308)    Niclas Andersson        SWE-Falköping        3.53.54,6
310)    Andreas Karlsson        SWE-Västerås        3.53.59,0
315)    Per Elofsson            SWE-Stockholm        3.54.29,0
320)    Henrik Sandén        SWE-Lidingö        3.54.51,4
326)    Fredrik Karlsson        SWE-Stockholm        3.55.13,7
338)    Niklas Norling        SWE-Tierp            3.55.46,9
344)    Arne Lord            SWE-Stockholm        3.56.10,7
345)    Öystein Engebretsen    SWE-Lidingö        3.56.18,5
349)    Jan Johansson        SWE-Uddevalla        3.56.27,6
367)    Peter Westerberg        SWE-Oslo            3.57.35,7
383)    Andreas Johansson    SWE-Stockholm        3.58.50,9
389)    Kristian Larsson        SWE-Göteborg        3.59.10,3
394)    Per Lenndin            SWE-Piteå            3.59.22,3
401)    Jonas Peterson        SWE-Holmsund        4.00.03,7
404)    Oscar Claeson        SWE-Stockholm        4.00.23,0
411)    Peder Andreason        SWE-Åre            4.00.54,8
416)    Mikael Almén        SWE-Grästorp        4.01.30,5
420)    Stefan Ulmestahl        SWE-Ronneby        4.01.45,5
421)    John Arvidsson        SWE-Örnsköldsvik        4.01.46,3
424)    David Jonsson        SWE-Jönköping        4.02.20,6
436)    Lars Erik Larsson        SWE-Lidköping        4.02.59,5
440)    Jonas Ahström        SWE-Råda            4.03.22,8
463)    Björn Larsson        SWE-Krokom        4.04.48,7
473)    Stefan Dahlberg        SWE-Bromma        4.05.17,8
478)    Bengt Bern            SWE-Mölndal        4.05.32,5
483)    Mats G Andersson        SWE-Alingsås        4.05.39,4
485)    Anders Söderlund        SWE-Saltsjöbaden        4.05.47,9
487)    Fredrik Sundberg        SWE-Lidköping        4.05.52,9
492)    Adam Blomberg        SWE-Göteborg        4.06.02,3
493)    Johan Qviberg        SWE-Stockholm        4.06.02,4
494)    Roland Sannicolo        SWE-Täby            4.06.03,7

Damer, 70 km/C
1)    Julia Tikhonova        RUS                3.27.54,1
2)    Seraina Boner        SUI                3.29.03,1
3)    Annika Löfström        SWE-Falun            3.30.18,7
4)    Laila Kveli            NOR                3.32.12,3
5)    Susanne Nyström        SWE-Mora            3.36.04,9
6)    Tuva Toftdahl Staver    NOR                3.37.33,1
7)    Inger Liv Bjerkreim Nilsen    NOR                3.38.48,4
8)    Olga Rotcheva        RUS                3.39.32,1
9)    Kristina Roberto        SWE-Uppsala        3.40.54,6
10)    Tatiana Jambaeva        RUS                3.41.16,1
11)    Maria Gräfnings        SWE-Falun            3.41.24,2
12)    Larisa Shaidurova        RUS                3.41.51,7
13)    Solfrid Braathen        NOR                3.44.02,4
14)    Lina Korsgren        SWE-Falun            3.46.28,5
15)    Nina Lintzen            SWE-Luleå            3.47.04,3
16)    Natalia Zernova        RUS                3.47.24,6
17)    Tone Sundvor        NOR                3.52.52,2
18)    Sarka Zelenkova        CZE                3.57.50,6
19)    Satu Sikanen        FIN                4.02.19,7
20)    Bente Skari            NOR                4.04.33,6
21)    Hege Tjøgersen        NOR                4.09.24,6
22)    Elisabeth Berger        NOR                4.09.28,8
23)    Carolina Tiraboschi    ITA                4.09.41,4
24)    Evelin Gustafsson        SWE-Stockholm        4.09.56,9
25)    Line Rasmussen Petersen    NOR            4.10.57,4

31)    Majken Johansson Henaes    SWE-Mora        4.16.15,1
32)    Meta Steinbach-Olsson    SWE-Karlskrona        4.18.16,9
33)    Emma Bergman        SWE-Tierp            4.18.23,0
46)    Anna Sofia Jobs        SWE-Lund            4.36.50,6
49)    Lina Gustafsson        SWE-Hägersten        4.41.56,6
50)    Jenny Limby            SWE-Mora            4.43.11,0
53)    Hanna Kask            SWE-Örebro            4.44.44,4
56)    Annika Bergengren        SWE-Härlösa        4.45.49,0
65)    Carola Eriksson        SWE-Djursholm        4.52.48,2
66)    Kristina Hagblom        SWE-Götene        4.53.25,8
74)    Magdalena Carlstein    SWE-Lidingö        4.58.05,6
80)    Johanna Nilsson        SWE-Bones            5.03.10,7
116)    Lena Furehed        SWE-Hägersten        5.13.57,8
123)    Åsa Nilsson            SWE-Brunflo            5.15.35,3
125)    Lena Cedrenius        SWE-Falun            5.16.44,9
128)    Helene Algotsson        SWE-Lima            5.17.40,0
129)    Klara Torlen            SWE-Nacka            5.17.59,6
138)    Ulrika Grönqvist        SWE-Uppsala        5.20.01,8
139)    Rebecka Heinrup        SWE-Älta            5.20.50,3
143)    Elsa Ekelin            SWE-Örebro            5.22.00,1
150)    Linnea Johnson        SWE-Östersund        5.23.32,3
151)    Pernilla Löfgren        SWE-Sundsvall        5.23.52,1
155)    Eleonor Östbom        SWE-Askim            5.24.45,8
161)    Maria Thelberg        SWE-Umeå            5.26.29,6
165)    Irina Kero            SWE-Umeå            5.28.37,9
169)    Annichen Kringstad        SWE-Falun            5.30.16,8
171)    Karin Ekman            SWE-Stocksund        5.30.48,4
172)    Cecilia Olegard        SWE-Sävedalen        5.31.06,1
173)    Karin Söderström        SWE-Göteborg        5.31.08,5
176)    Margareta Rönnqvist    SWE-Örby            5.31.32,1
178)    Tilda Gottås            SWE-Frösön            5.32.26,1
181)    Tina Junegard        SWE-Uttran            5.32.51,2
185)    Monica Aija-Lenndin    SWE-Piteå            5.33.09,6
187)    Evonne Strand        SWE-Uppsala        5.33.48,7
192)    Ulrika Meyerson        SWE-Uppsala        5.35.19,4
193)    Maria Viksten        SWE-Hudiksvall        5.35.39,1
194)    Gunilla Wikström        SWE-Falun            5.35.39,1

 

Del |
VÄLBE, Elena 002 (kopia)

Elena Välbe invald i FIS Council

Den tidigare skiddrottningen Elena Välbe har valts in i FIS Council och kommer nu alltså in i finrummet där dom viktigaste besluten i världens skidåkning tas.
Välbe, född 1968, är en av historiens mest framgångsrika åkare och vid VM i Trondheim 1997 vann hon bland annat alla längdgulden för damer.

 

Les mer
20180711, SILFVER Erik SMrull (kopia)

Dubbelt Sverige i rullskidornas världscup

Linn Sömskar var överlägsen och vann sin tredje raka seger i slovakiske Banska Bystrica den här helgen när världscupen på rullskidor avslutade tävlande där med klassisk motbackstävling.
Och herrarna fick äntligen en vinst. Erik Silfver gick helt till topps och Alfred Buskqvist följde med på pallen.

 

Les mer
20200809, BUSKVIST, Alfred (kopia)

Linn vann igen – svenskarna bättre

Linn Sömskar tog sin andra raka seger när världscupen på rullskidor fortsatte med masstarter i fristil i slovakiska Banska Bystrica under lördagen.
Också dom svenska herrarna hängde bättre med än i fredagens supersprint även om det inte blev någon pallplats.

 

Les mer
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Linn räddade Sverige i världscupen

Linn Sömskar räddade som så många gånger tidigare Sverige i världscupen på rullskidor som drog igång i slovakiska Banska Bystrica under fredagseftermiddagen.
Hon vann damernas supersprint över 200 meter efter finalseger över hemmafavoriten Alena Prochazkova.

 

Les mer
07.03.2020, Nove Mesto, Czech Republic (CZE):Sebastian Samuelsson (SWE), Jesper Nelin (SWE), Peppe Femling (SWE), Martin Ponsiluoma (SWE), (l-r) - IBU world cup biathlon, relay men, Nove Mesto (CZE). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every dow

Skidskyttarnas världscup och OS 2021-2022

OS i Beijing blir givetvis höjdpunkten för dom flesta skidskyttarna den kommande säsongen. Sverige skall försvara framgångarna från Pyeongchang i Korea 2018 där man bland annat tog en sensationell seger i herrstafetten.
Men även världscupen blir spännande med start över dubbla helger i Östersund.

 

Les mer
HA-Leksand-Oskarshamn

Så mycket tränar Marit Bjørgen nu

Vill kämpa i toppen i Visma Ski Classics:

Marit Bjørgen satsar på att köra fem långlopp i Visma Ski Classics kommande vinter.
Hon säger till VG att hon tränar mer än förra säsongen och att hon ibland hänger på med Therese Johaug när hon springer i Nordmarka utanför Oslo där dom båda bor.
41-åriga Bjørgen debuterade i Vasaloppet som tvåa efter Lina Korsgren i vintras.

 

Les mer
20210129, BOLSHUNOV Alexander (kopia)

Bolshunovs barndomsdröm: Skidskytte!

Kommer han att göra ”en Stina Nilsson” efter OS?

Alexander Bolshunov är världens bästa längdåkare.
Men han har alltid haft en dröm sedan han var barn: Att bli skidskytt!
Nu är det lite troligt att den 24-årige ryssen gör som Stina Nilsson, men kanske en gång i framtiden.

 

Les mer
20210713, Frida o Wille (kopia)

Frida o Wille satte nya rekord

Imponerade i välkända Hallstatestet:

Frida Karlsson och William Poromaa är på gång inför den stundande OS-säsongen. Nu har dom båda slagit rekord i det välkända Hallstatestet hemma i Sollefteå.
– Överraskad att jag var så snabb i dag, säger Frida Karlsson efter rekordet.

 

Les mer
20191207, OLSSON, Sandra 010 (kopia)

Sandra Olsson avslutar sin karriär

Torsby-tjejen Sandra Olsson, 26 som tävlar för Malungs IF väljer att avsluta sin karriär och gå vidare i arbetslivet.
Hon var en jättetalang i sina ungdomsår och som junior och hon har också världscupsegrar på rullskidor.

 

Les mer
Gianfranco Kasper VM2015-2

Gian Franco Kasper har avlidit

Den tidigare FIS-presidenten Gian Franco Kasper är död. Han blev 77 år.
Schweizaren Kasper avgick nyligen som FIS-president och ersattes av den svensk-brittiska miljardären Johan Eliasch, 59.

 

Les mer
Emma anno 1922 (kopia)

139 namn som får åka Jubileumsvasan

Här är alla namnen:

Nu är det klart vilka som får starta i Jubileumsvasan lördag 12 februari 2022 när Vasaloppet firar 100 år med att återskapa det allra första Vasaloppet. Totalt kom 548 ansökningar in och juryn hade ett gediget arbete med att välja ut de 139 deltagare som med träskidor, vadmalsbyxor och näbbskor ska skida sträckan mellan Sälen och Mora på stigar och skogsvägar täckta av packad snö.

 

Les mer
20200821, NORTHUG Petter PK (kopia)

Northug pratar om livet i ”fängelse”

Petter Northug, 35 pratar för första gången om sitt nya liv efter att han fick 7 månaders fängelse för att ha kört i 221 km/t och dessutom narkotika i sin bostad i augusti förra året.
Den 35-årige fd skidstjärnan säger att han varit egoistisk och att han lärt mycket dom senaste månaderna.

 

Les mer
20200313, FÅHRAEUS Daniel (kopia)

Skidförbundet söker ny längdchef

Svenska Skidförbundet söker åter igen ny längdchef sedan Daniel Fåhraeus har sagt upp efter kort tid i jobber. Den 11 juli är fristen for att ansöka om jobbet som har sin bas i Falun.
Jobbet som längdchef har man det yttersta ansvaret inom längdåkningen i Sverige. Det gäller mer än bara landslagen.

 

Les mer
20190316, ALESHINA, Tatiana 002 (kopia)

Tatiana Sorina vill träna med Johaug

Tatiana Sorina var lite av den store överraskningen på damsidan i förra säsongens världscup i längdåkning. Den tidigare sprintern med efternamnet Aleshina hade aldrig visat något riktigt stort, men redan från säsongsstarten var hon plötsligt i världseliten i distanstävlingar.
Nu vill han träna med Therese Johaug för att bli ännu bättre i fortsättningen.

 

Les mer
Axel-Justterstrom-webb (kopia)

Axel Jutterström till Team Eksjöhus

Nystartade Team Eksjöhus fortsätter att presentera nya åkare inför sin första säsong i Visma Ski Classics.

Sista tillskottet är lovande Axel Jutterström från IFK Mora.

Les mer
20190904, JONSSON Pål 005 (kopia)

Piteå Elit satsar på unga lokala talanger

Inför kommande skidsäsong har Piteå Elit erbjudit de två lovande lokala åkarna Pål Jonsson och Eric Granström kontrakt med klubben. Pål och Eric kommer närmast från den framgångsrika ungdoms- och juniorföreningen Strömnäs GIF Skidklubb där de båda åkarna har haft lovande juniorkarriärer med flertalet framskjutna placeringar på junior-SM och andra nationella tävlingar.

Les mer
20180318, BJØRGEN, Marit finish 010 (kopia)

Träna med Marit Bjørgen i Holmenkollen

Unik möjlighet för tjejer 16-20 år:

Nu har svenska längdtjejer i åldern 16-20 år en helt speciell möjlighet att träna och lära av Marit Bjørgen på hennes hemmaplan i Holmenkollen i september.
Marit bjuder nämligen in till utvecklingsläger för tjejer i åldern 16-20 år, där man tar in 30 norskor och 10 från dom övriga nordiska länderna. Lägret hålls i dagarna 2-5 september.

 

Les mer
läger Eksjö (kiopia)

Team Eksjöhus på sitt första läger

– Vi är otrolig glada att få starta denna resa på hemmaplandär vi får träna i fantastiskt fin miljö och samtidig träffa vår huvudpartner, lära känna varandra så vi tillsammans kan utvecklas i detta samarbete, säger sportchef Espen Träldal.

Les mer
20210627, Norge mot Sverige deltagare (kopia)

Dessa tävlar i ”Sverige mot Norge”

Samtliga fyra har tagit hem OS- eller VM-guld. Det är ett starkt lag meritmässigt som Sverige ställer på benen i årets säsong av ”Sverige mot Norge” på TV4. - Jag har sett programmet tidigare. Jag tycker det är ett jättekul sätt för olika idrottare att få mötas och man får också höra varandras historier. Jag gillar att vara med i den här typen av tävlingar. Jag vet inte riktigt vad mina styrkor kommer att vara i programmet, men jag tror att det kanske kan vara tävlingar med statisk armstyrka och så är jag en glädjespridare, säger Stina Nilsson.

 

Les mer
20200104, KROGH, Finn Hågen-AAS, Jens 004 (kopia)

Stafetthjälten tappade självförtroendet

Finn Hågen Krogh, 30 petad från landslaget:

Många kommer säkert ihåg den spännande slutsträckan på VM-stafetten i Lahtis 2017 då norrmannen Finn Hågen Krogh jagades av den ryske björnen Sergey Ustiugov under hela sträckan men lyckades hålla undan och ta guldet.
Nu är stafetthjälten petad från landslaget och 30-åringen berättar att han tappade självförtroendet.

 

Les mer