Mobile Version
Desktop Version
PETTER ENGDAHL från Domnarvet gjorde en fin insats i H17-18. Var trea i kvalet och femma i finalen. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

Favoritsegrar i Scandic Cup

Dom stora favoriterna höll undan och segrade i alla fyra klasserna när juniorerna idag körde sin uppskjutna sprinttävling i Scandic Cup på Hellnerstadion i Gällivare.
Därmed blev tävlingen fri för stora överraskningar.

 

I D17-18 visade fristilsspecialisten Jonna Sundling åter igen att hon kan slå Sofia Henriksson i skating. Dom båda storafavoriterna var etta och tvåa, medan Maja Dahlkvist på tredje plats också var ett av dom hetaste namnen på förhand.

Och med Isabelle Persson, Hedda Bångman och Jackline Lockner som dom tre sista i finalen, fanns det inte utrymmen för några överraskningar i den yngsta damklassen.

I D19-20 vann storfavoriten Stina Nilsson från Malung trots ett hårt program och nytt världsrekord på 100 meter på Bislett i Oslo under torsdagskvällen. Stina landade i Gällivare kort tid före prologen, som Evelina Settlin vann med Stina som trea.

Men i finalen kunde ingen rå på dalatjejen, som verkligen är en jättetalang i sprint. Evelina Settlin tog andra och följdes av Ulricehamns-åkarna Maja Falk och Madeleine Thorn. I finalen var också Moa Larsson, Domnarvet och Sara Nordström, Graninge-Alliansen.

En annan dalaåkare som är en stortalang i sprint är Falun-Borlänges Oskar Svensson. Nu vann han H17-18 före Erik Söderlund från SK Bore i Torsby. Dom båda var också dom snabbaste i prologen.

En liten överraskning var hemmaåkaren Gustav Johansson på tredje plats. Han åkte upp sig efter en 13:e plats i prologen. Viktor Lindmark, Remsle, Petter Engdahl, Domnarvet och Simeon Deyanov, Järpen gick också till A-finalen i H17-18.

En nästan lika stor favorit som Stina Nilsson i D19-20 var JSM-kungen Carl Quicklund, Östersund i H19-20. Och Carl gjorde ingen besviken. Han vann klassen, men var ”bara” trea i prologen. Där vann Peppe Femling, som slutade trea i finalen – också slagen av Karl-Johan Dyvik, Leksand.

 

Resultat

D17-18

A-final

1          Jonna Sundling             301             IFK Umeå

2          Sofia Henriksson             304             Strömnäs GIF

3          Maja Dahlkvist             305             Domnarvets GOIF

4          Isabelle Persson             302             Stockviks SF

5          Hedda Bångman             306             Offerdals SK

6          Jackline Lockner             303             Graninge-Alliansen

B-Final

7          Sarah Hale     312             IFK Mora SK

8          Linnea Björn   307             Sundbybergs IK

9          Moa Molander Kristiansen             317             Domnarvets GOIF

10        Anna Magnusson             313             Hemmingsmarks IF

11        Helena Lundkvist             310             Kalix SK

12        Julia Nyström             316             Hägglunds IoFK

 

D19-20

A-Final

1          Stina Nilsson             403             Malungs IF

2          Evelina Settlin 401             Hudiksvalls IF

3          Maja Falk     402             Ulricehamns IF

4          Madeleine Thorn             405             Ulricehamns IF

5          Moa Larsson             407             Domnarvets GOIF

6          Sara Nordstrand             404             Graninge-Alliansen

B-Final

7          Maria Sundström             408             Strömnäs GIF

8          Caroline Glännerud             410             Domnarvets GOIF

9          Louise Persson             409             Stockviks SF

10        Sofie Elebro 411             IFK Umeå

11        Sofia Lindberg             416             Robertsfors IK

12        Sara Nyström             413             Skellefteå SK

  

H17-18

A-Final

 1         Oskar Svensson             501             Falun Borlänge SK

2          Erik Söderlund             502             SK Bore

3          Gustav Johansson             513             Gellivare Skidallians IK

4          Viktor Lindmark             509             Remsle Skidklubb

5          Petter Engdahl             503             Domnarvets GOIF

6          Simeon Deyanov             504             Järpens SK

B-Final

7          Henrik Ottosson             508             Åsarna IK

8          Olle Jonsson             517             Duveds IF

9          Björn Sandström             530             Täfteå IK

10        Markus Ruus             506             Gillberga SK

11        Lucas Lennartsson             505             Garphyttans IF

12        Anton Åström             507             Bodens SK

 

H 19-20

A-Final

 1         Carl Quicklund             603             Östersunds SK

2          Karl-Johan Dyvik             605             SK Leksand

3          Peppe Femling             601             Högbo GIF

4          Mathias Jonasson             602             Östersunds SK

5          Johan Häggström             614             Kalix SK

6          Martin Bergström             606             Strömnäs GIF

B-Final

7          Karl-Johan Westberg             604             Borås SK

8          Daniel Svensson             610             IFK Mora SK

9          Johannes Ringsby             616             Töcksfors IF

10        Rasmus Hörnfeldt             619             Östersunds SK

11        Andreas Holmberg             608             IFK Mora SK

12        Rasmus Svenningsson             613             IFK Umeå

 

 

Prolog D 17-18

1          Jonna Sundling             302             IFK Umeå             02:40.79          0.00

2          Isabelle Persson             304             Stockviks SF             02:47.26          6.47

3          Jackline Lockner             303             Graninge-Alliansen             02:48.45          7.66

4          Sofia Henriksson             301             Strömnäs GIF             02:49.35          8.56

5          Maja Dahlkvist             305             Domnarvets GOIF             02:50.47          9.68

6          Hedda Bångman             306             Offerdals SK             02:53.19          12.40

7          Linnea Björn   307             Sundbybergs IK             02:53.84          13.05

8          Mimmi Björn   309             IFK Arvidsjaur Skidor             02:56.36          15.57

9          Sandra Olsson             310             SK Bore             02:57.19          16.40

10        Helena Lundkvist             312             Kalix SK             02:57.23          16.44

11        Emma Rusth   318             Alnö SK             03:00.19          19.40

12        Sarah Hale     313             IFK Mora SK             03:00.80          20.01

13        Anna Magnusson             338             Hemmingsmarks IF             03:01.17          20.38

14        Rebecka Dannberg             317             Storviks IF             03:01.45          20.66

15        Ida Jonsson             311             Duveds IF             03:01.88          21.09

16        Julia Nyström             308             Hägglunds IoFK             03:02.16          21.37

17        Moa Molander Kristiansen             335             Domnarvets GOIF             03:04.48          23.69

18        Erika Forslin             324             Hudiksvalls IF             03:04.77          23.98

19        Matilda Andersson             315             Häggenås SK             03:06.39          25.60

20        Naima Nergård             329             Gellivare Skidallians IK             03:06.96          26.17

21        Hanna Eriksson             316             IFK Mora SK             03:07.31          26.52

22        Angelica Johansson             323             IFK Mora SK             03:07.63          26.84

23        Vendela Westin             336             Remsle Skidklubb             03:07.79          27.00

24        Cecilia Mårtensson             327             Lycksele IF             03:08.87          28.08

25        Jenny Larsson             337             Luleå Gjutarens IF             03:09.09          28.30

26        Emma Strömberg             321             Remsle Skidklubb             03:10.41          29.62

27        Josefin Jonsson             328             Delsbo IF             03:10.54          29.75

28        Lisa Vinsa   314             Jukkasjärvi IF             03:11.33          30.54

29        Hanna Vikman             320             Gellivare Skidallians IK             03:11.36          30.57

30        Linnea Öberg 325             Bergeforsens SK             03:11.91          31.12

31        Linn Högman             319             Malmbergets AIF             03:14.20          33.41

32        Frida Hedman             322             Lycksele IF             03:15.35          34.56

33        Elin Edman             333             Luleå Gjutarens IF             03:20.18          39.39

34        Emma Pakkala             334             Sävast Ski Team IF             03:20.33          39.54

35        Kristin Persson             330             Hedesunda IF             03:21.90          41.11

36        Fanny Andersson             331             Sävast Ski Team IF             03:28.35          47.56

Ej placerade

DNS   Julia Virtala 326             Luleå Gjutarens IF

DNS    Maja Karlsson             332             Järpens SK

 

 

Prolog D 19-20

1          Evelina Settlin 352             Hudiksvalls IF             02:43.98          0.00

2          Maja Falk     354             Ulricehamns IF             02:47.89          3.91

3          Stina Nilsson             351             Malungs IF             02:47.95          3.97

4          Sara Nordstrand             356             Graninge-Alliansen             02:50.63          6.65

5          Madeleine Thorn             355             Ulricehamns IF             02:51.98          8.00

6          Clara Auland             361             Sävast Ski Team IF             02:54.99          11.01

7          Moa Larsson             360             Domnarvets GOIF             02:55.17          11.19

8          Maria Sundström             359             Strömnäs GIF             02:55.54          11.56

9          Louise Persson             363             Stockviks SF             02:56.13          12.15

10        Caroline Glännerud             358             Domnarvets GOIF             02:56.96          12.98

11        Sofie Elebro 369             IFK Umeå             02:59.66          15.68

12        Sara Hallquist             367             Åsarna IK             03:01.53          17.55

13        Sara Nyström             383             Skellefteå SK             03:01.87          17.89

14        Isabella Dannberg             364             Storviks IF             03:02.13          18.15

15        Emma Ivarsson             370             Årsunda IF             03:02.55          18.57

16        Sofia Lindberg             376             Robertsfors IK             03:03.44          19.46

17             Magdalena Eliasson             371             Graninge-Alliansen             03:03.60          19.62

18        Julia Dahl    373             IFK Mora SK             03:04.17          20.19

19        Josefin Nilsson             384             Filipstads SF             03:05.30          21.32

20             Alexandra Persson             374             Gellivare Skidallians IK             03:06.21          22.23

21        Frida Erkers 372             SK Leksand             03:06.28          22.30

22        Linnea Nyström             393             Kågedalens SK             03:06.63          22.65

23             Rebecka Forsberg             366             Malungs IF             03:07.00          23.02

24        Anna Hansson             390             Sävast Ski Team IF             03:08.23          24.25

25        Evelina Bångman             375             Offerdals SK             03:08.34          24.36

26        Pernilla Larsson             388             Luleå Gjutarens IF             03:09.00          25.02

27        Malin Fredriksson             379             Lycksele IF             03:09.11          25.13

28        Frida Persson             386             Eksjö SOK             03:09.86          25.88

29        Sara Pittsa   382             Gellivare Skidallians IK             03:12.32          28.34

30        Linda Andersson             381             Gellivare Skidallians IK             03:14.37          30.39

31        Ellen Partapuoli             387             Lycksele IF             03:14.76          30.78

32        Olivia Lundström             389             Stockviks SF             03:16.24          32.26

33        Sofia Rylander             385             IFK Mora SK             03:17.83          33.85

34        Sofie Eriksson             377             Malmbergets AIF             03:18.70          34.72

35        Erika Knutsson             392             IFK Mora SK             04:23.63          1:39.65

Ej placerade

DNS    Julia Jansson             353             Månkarbo IF

DNS    Lisa Dahl    357             Offerdals SK

DNS    Agnes Åsander-Grahn 362             Hudiksvalls IF

DNS             Caroline Lundgren             365             Strömnäs GIF

DNS    Lovisa Modig 368             Sävast Ski Team IF

DNS             Madeleine Bohlin             378             Svegs IK

DNS    Petra Holmbom             380             Sävast Ski Team IF

DNS    Marika Vikberg-Elmkvist             391             Svegs IK

DNS    Maria Berglöf             394             Årsunda IF

 

Prolog H 17-18

 1         Oskar Svensson             402             Falun Borlänge SK             02:37.71          0.00

2          Erik Söderlund             403             SK Bore             02:38.73          1.02

3          Petter Engdahl             409             Domnarvets GOIF             02:42.66          4.95

4          Simeon Deyanov             407             Järpens SK             02:42.80          5.09

5          Lucas Lennartsson             419             Garphyttans IF             02:44.23          6.52

6          Markus Ruus             405             Gillberga SK             02:45.57          7.86

7          Anton Åström             418             Bodens SK             02:45.72          8.01

8          Henrik Ottosson             420             Åsarna IK             02:46.02          8.31

=8        Viktor Lindmark             426             Remsle Skidklubb             02:46.02          8.31

10        Henrik Montén             424             Domnarvets GOIF             02:46.64          8.93

11        Gabriel Thorn 404             Bengtsfors BOIS             02:46.65          8.94

12        David Adolfsson             417             Täfteå IK             02:46.85          9.14

13        Gustav Johansson             412             Gellivare Skidallians IK             02:46.87          9.16

14        Viktor Eriksson             434             Malungs IF             02:47.11          9.40

15        Axel Ekström             440             Garphyttans IF             02:47.31          9.60

16        August Nilsson             413             Östersunds SK             02:47.39          9.68

17        Olle Jonsson             433             Duveds IF             02:48.05          10.34

18        Lukas Johansson             415             IK Jarl Rättvik             02:48.32          10.61

19        Felix Hopstadius             446             Storumans IK             02:49.38          11.67

20        Gustav Lundholm             422             Ramsele IK             02:49.44          11.73

21        Edvard Sundman             442             Åsarna IK             02:49.64          11.93

22        Emil Svensson             437             Åsarna IK             02:50.18          12.47

23        Andreas Svensson             416             Ulricehamns IF             02:50.37          12.66

24        Jonas Pettersson             427             Strömnäs GIF             02:50.46          12.75

25        Sebastian Olsson             449             Stockviks SF             02:50.50          12.79

26        Simon Åslin    406             Stockviks SF             02:50.63          12.92

27        Jesper Boman             438             Strömnäs GIF             02:50.89          13.18

28        Jens Burman             411             Åsarna IK             02:50.98          13.27

29        William Strömberg             469             Täfteå IK             02:51.16          13.45

30        Björn Sandström             445             Täfteå IK             02:51.30          13.59

31        Adam Clareus             432             Offerdals SK             02:51.41          13.70

32        Fredrik André 436             Årjängs IF             02:51.77          14.06

33        Erik Eriksson             423             Föreningen Norsjö Skidor             02:52.13          14.42

34        Erik Persson             429             Eksjö SOK             02:52.51          14.80

35        Markus Persson             428             Bjuråkers GIF             02:52.53          14.82

36        Simon Öberg 452             IK Jarl Rättvik             02:53.22          15.51

=36      Mårten Vånn    456             Stockviks SF             02:53.22          15.51

38        Gustav Wikman             439             Alnö SK             02:53.36          15.65

39        Oskar Suomi-Olsson             450             IFK Mora SK             02:53.45          15.74

40        Emil Persson             443             Östersunds SK             02:53.49          15.78

41        Hannes Stenström             451             Järpens SK             02:53.54          15.83

42        Fredrik Göransson             448             Stockviks SF             02:55.51          17.80

43        Adam Nelin   447             Hestra IF             02:55.89          18.18

44        Leo Larsen 430             Sundbybergs IK             02:56.29          18.58

45        Tom Fahlén 425             Landsbro IF SK             02:56.53          18.82

46        Olov Roos    444             Stuguns SK             02:57.22          19.51

47        Daniel Johansson             453             Hägglunds IoFK             02:57.66          19.95

48        Viktor Karlsson             467             Storumans IK             02:59.41          21.70

49        Torben Svensson             471             Järpens SK             02:59.76          22.05

50        Elias Persson             461             Storumans IK             03:00.11          22.40

51        Jonas Björklund             459             Alnö SK             03:00.17          22.46

52        Emil Vinsa   458             Jukkasjärvi IF             03:00.85          23.14

53        William Bruksås Nybjörk             463             Alnö SK             03:01.21          23.50

54        Martin Emilsson             466             Offerdals SK             03:01.26          23.55

55        Martin Johansson             462             Linköpings SK             03:05.03          27.32

56        Gustav Wuopio             457             Tullus SG             03:05.64          27.93

57        Andreas Hasselström             464             Vännäs SK             03:10.03          32.32

58        Elias Kemdal-Duvdal             455             Järpens SK             03:11.80          34.09

59        Henrik Fjällborg             465             Jukkasjärvi IF             03:15.04          37.33

60        Tobias Gustafsson             468             Gellivare Skidallians IK             03:24.58          46.87

Ej placerade

DNS    Anton Hedlund             401             Åshammars IK

DNS    Simon Öberg 408             Kalix SK

DNS    Jacob Engström             410             Kalix SK

DNS    Erik Axelsson             414             Strömnäs GIF

DNS    Jonathan Ström             421             Hägglunds IoFK

DNS    Tobias Karlsson             431             Kalix SK

DNS    Jonathan Grahn             435             Bergeforsens SK

DNS    Axel Jonsson             441             Duveds IF

DNS    Eddie Edström             454             Stockviks SF

DNS    Erik Åman   460             Hägglunds IoFK

DNS    Linus Karlsson             470             Älvsby IF SK

DNS    Albert Askengren             472             Visborgs OK

 

 

Prolog H 19-20

1          Peppe Femling             506             Högbo GIF             02:34.92          0.00

2          Mathias Jonasson             502             Östersunds SK             02:35.18          0.26

3          Carl Quicklund             501             Östersunds SK             02:35.66          0.74

4          Karl-Johan Westberg             503             Borås SK             02:36.19          1.27

5          Karl-Johan Dyvik             508             SK Leksand             02:37.00          2.08

6          Martin Bergström             518             Strömnäs GIF             02:38.18          3.26

7          Johan Holmqvist             504             IFK Arvidsjaur Skidor             02:38.67          3.75

8          Andreas Holmberg             512             IFK Mora SK             02:39.75          4.83

9          David Nordström             513             Täfteå IK             02:40.55          5.63

10        Daniel Svensson             511             IFK Mora SK             02:40.79          5.87

11        Karl Edenroth             521             Strömnås GIF             02:41.30          6.38

12        Arvid Forss   509             Åsarna IK             02:41.69          6.77

13        Rasmus Svenningsson             527             IFK Umeå             02:42.21          7.29

14        Johan Häggström             519             Kalix SK             02:42.62          7.70

15        Niklas Niska   524             Pajala IF             02:43.06          8.14

16        Johannes Ringsby             507             Töcksfors IF             02:43.56          8.64

17        Andre Larsson             523             Svegs IK             02:43.68          8.76

18        Viktor Brännmark             520             Bodens SK             02:43.79          8.87

19         Rasmus Hörnfeldt             514             Östersunds SK             02:43.85          8.93

20        Elias Alvebro             517             Häggenås SK             02:44.06          9.14

21        Joacim Lindstedt             526             Borås SK             02:44.10          9.18

22        Niklas Persson             516             Falun Borlänge SK             02:44.40          9.48

23        Håkan Emilsson             525             Offerdals SK             02:44.88          9.96

24        Jesper Nelin   535             Hestra IF             02:45.45          10.53

25        Axel Danielsson             537             Åmotfors IF             02:45.58          10.66

26        Gustav Nystedt             534             Stockviks SF             02:46.16          11.24

27        Anton Enberg             529             Domnarvets GOIF             02:47.71          12.79

28        Harald Kempe             539             Tynderö IK             02:47.82          12.90

29        Anthony Sorsa             530             Gellivare Skidallians IK             02:47.91          12.99

30        Henrik Casserlund             522             Månkarbo IF             02:48.13          13.21

31        Bob Impola             540             Malungs IF             02:48.24          13.32

32        Pierre Bryntesson             533             Rossöns IF             02:48.33          13.41

33        Nils Persson             536             Östersunds SK             02:49.50          14.58

34        Per Sandberg             538             Filipstads SF             02:49.71          14.79

35        Jimmy Seger   543             Boo Kanot och Skidklubb             02:49.87          14.95

36        Oscar Ivars    528             Falun Borlänge SK             02:49.89          14.97

37        John Flodin 554             Hestra IF             02:51.83          16.91

38        Zackarias Toresson             555             Ski Team Novus IF             02:51.96          17.04

39        Johan Byström             546             Täfteå IK             02:52.57          17.65

40        Albin Jonsson             556             Högbo GIF             02:52.95          18.03

41        Victor Olsson             545             Hudiksvalls IF             02:53.04          18.12

42        Per Gunnarsson             550             Lycksele IF             02:53.09          18.17

43        Gustav Larsson             551             Hudiksvalls IF             02:53.55          18.63

44        Erik Strindlund             542             Östersunds SK             02:56.17          21.25

45        Anton Svensson             557             Åsarna IK             02:56.28          21.36

46        Johan Persson             563             Järpens SK             02:57.18          22.26

47        Anton Olofsson             548             Malmbergets AIF             02:57.74          22.82

48        Martin Norberg             549             Malmbergets AIF             02:57.87          22.95

49        Anton Hammar             558             IFK Strömsund             02:58.15          23.23

50        Julius Källgård             562             Ski Team Novus IF             03:02.03          27.11

51        Victor Hallquist             559             Åsarna IK             03:02.53          27.61

52        Simon Svanebo             560             Alnö SK             03:06.63          31.71

53        Erik Skoglund             561             Lucksta IF             03:08.61          33.69

Ej placerade

DNS   Johan Forsberg             505             IFK Umeå

DNS    Jesper Arnesson             510             Borås SK

DNS    Jakob Sundin             515             Nordingrå SK

DNS    Daniel Holmgren             531             IFK Umeå

DNS    Jack Impola             532             Malungs IF

DNS    Olof Andersson             541             Häggenås SK

DNS    Isak Landström             544             IFK Umeå

DNS    Tobias Palolampi             547             Tynderö IK

DNS             Johannes Karhu             552             Ahtarin Urheilijat

DNS    Mattias Bångman             553             Offerdals SK

 

 

 

 

 

 

Del |
VÄLBE, Elena 002 (kopia)

Elena Välbe invald i FIS Council

Den tidigare skiddrottningen Elena Välbe har valts in i FIS Council och kommer nu alltså in i finrummet där dom viktigaste besluten i världens skidåkning tas.
Välbe, född 1968, är en av historiens mest framgångsrika åkare och vid VM i Trondheim 1997 vann hon bland annat alla längdgulden för damer.

 

Les mer
20180711, SILFVER Erik SMrull (kopia)

Dubbelt Sverige i rullskidornas världscup

Linn Sömskar var överlägsen och vann sin tredje raka seger i slovakiske Banska Bystrica den här helgen när världscupen på rullskidor avslutade tävlande där med klassisk motbackstävling.
Och herrarna fick äntligen en vinst. Erik Silfver gick helt till topps och Alfred Buskqvist följde med på pallen.

 

Les mer
20200809, BUSKVIST, Alfred (kopia)

Linn vann igen – svenskarna bättre

Linn Sömskar tog sin andra raka seger när världscupen på rullskidor fortsatte med masstarter i fristil i slovakiska Banska Bystrica under lördagen.
Också dom svenska herrarna hängde bättre med än i fredagens supersprint även om det inte blev någon pallplats.

 

Les mer
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Linn räddade Sverige i världscupen

Linn Sömskar räddade som så många gånger tidigare Sverige i världscupen på rullskidor som drog igång i slovakiska Banska Bystrica under fredagseftermiddagen.
Hon vann damernas supersprint över 200 meter efter finalseger över hemmafavoriten Alena Prochazkova.

 

Les mer
07.03.2020, Nove Mesto, Czech Republic (CZE):Sebastian Samuelsson (SWE), Jesper Nelin (SWE), Peppe Femling (SWE), Martin Ponsiluoma (SWE), (l-r) - IBU world cup biathlon, relay men, Nove Mesto (CZE). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every dow

Skidskyttarnas världscup och OS 2021-2022

OS i Beijing blir givetvis höjdpunkten för dom flesta skidskyttarna den kommande säsongen. Sverige skall försvara framgångarna från Pyeongchang i Korea 2018 där man bland annat tog en sensationell seger i herrstafetten.
Men även världscupen blir spännande med start över dubbla helger i Östersund.

 

Les mer
HA-Leksand-Oskarshamn

Så mycket tränar Marit Bjørgen nu

Vill kämpa i toppen i Visma Ski Classics:

Marit Bjørgen satsar på att köra fem långlopp i Visma Ski Classics kommande vinter.
Hon säger till VG att hon tränar mer än förra säsongen och att hon ibland hänger på med Therese Johaug när hon springer i Nordmarka utanför Oslo där dom båda bor.
41-åriga Bjørgen debuterade i Vasaloppet som tvåa efter Lina Korsgren i vintras.

 

Les mer
20210129, BOLSHUNOV Alexander (kopia)

Bolshunovs barndomsdröm: Skidskytte!

Kommer han att göra ”en Stina Nilsson” efter OS?

Alexander Bolshunov är världens bästa längdåkare.
Men han har alltid haft en dröm sedan han var barn: Att bli skidskytt!
Nu är det lite troligt att den 24-årige ryssen gör som Stina Nilsson, men kanske en gång i framtiden.

 

Les mer
20210713, Frida o Wille (kopia)

Frida o Wille satte nya rekord

Imponerade i välkända Hallstatestet:

Frida Karlsson och William Poromaa är på gång inför den stundande OS-säsongen. Nu har dom båda slagit rekord i det välkända Hallstatestet hemma i Sollefteå.
– Överraskad att jag var så snabb i dag, säger Frida Karlsson efter rekordet.

 

Les mer
20191207, OLSSON, Sandra 010 (kopia)

Sandra Olsson avslutar sin karriär

Torsby-tjejen Sandra Olsson, 26 som tävlar för Malungs IF väljer att avsluta sin karriär och gå vidare i arbetslivet.
Hon var en jättetalang i sina ungdomsår och som junior och hon har också världscupsegrar på rullskidor.

 

Les mer
Gianfranco Kasper VM2015-2

Gian Franco Kasper har avlidit

Den tidigare FIS-presidenten Gian Franco Kasper är död. Han blev 77 år.
Schweizaren Kasper avgick nyligen som FIS-president och ersattes av den svensk-brittiska miljardären Johan Eliasch, 59.

 

Les mer
Emma anno 1922 (kopia)

139 namn som får åka Jubileumsvasan

Här är alla namnen:

Nu är det klart vilka som får starta i Jubileumsvasan lördag 12 februari 2022 när Vasaloppet firar 100 år med att återskapa det allra första Vasaloppet. Totalt kom 548 ansökningar in och juryn hade ett gediget arbete med att välja ut de 139 deltagare som med träskidor, vadmalsbyxor och näbbskor ska skida sträckan mellan Sälen och Mora på stigar och skogsvägar täckta av packad snö.

 

Les mer
20200821, NORTHUG Petter PK (kopia)

Northug pratar om livet i ”fängelse”

Petter Northug, 35 pratar för första gången om sitt nya liv efter att han fick 7 månaders fängelse för att ha kört i 221 km/t och dessutom narkotika i sin bostad i augusti förra året.
Den 35-årige fd skidstjärnan säger att han varit egoistisk och att han lärt mycket dom senaste månaderna.

 

Les mer
20200313, FÅHRAEUS Daniel (kopia)

Skidförbundet söker ny längdchef

Svenska Skidförbundet söker åter igen ny längdchef sedan Daniel Fåhraeus har sagt upp efter kort tid i jobber. Den 11 juli är fristen for att ansöka om jobbet som har sin bas i Falun.
Jobbet som längdchef har man det yttersta ansvaret inom längdåkningen i Sverige. Det gäller mer än bara landslagen.

 

Les mer
20190316, ALESHINA, Tatiana 002 (kopia)

Tatiana Sorina vill träna med Johaug

Tatiana Sorina var lite av den store överraskningen på damsidan i förra säsongens världscup i längdåkning. Den tidigare sprintern med efternamnet Aleshina hade aldrig visat något riktigt stort, men redan från säsongsstarten var hon plötsligt i världseliten i distanstävlingar.
Nu vill han träna med Therese Johaug för att bli ännu bättre i fortsättningen.

 

Les mer
Axel-Justterstrom-webb (kopia)

Axel Jutterström till Team Eksjöhus

Nystartade Team Eksjöhus fortsätter att presentera nya åkare inför sin första säsong i Visma Ski Classics.

Sista tillskottet är lovande Axel Jutterström från IFK Mora.

Les mer
20190904, JONSSON Pål 005 (kopia)

Piteå Elit satsar på unga lokala talanger

Inför kommande skidsäsong har Piteå Elit erbjudit de två lovande lokala åkarna Pål Jonsson och Eric Granström kontrakt med klubben. Pål och Eric kommer närmast från den framgångsrika ungdoms- och juniorföreningen Strömnäs GIF Skidklubb där de båda åkarna har haft lovande juniorkarriärer med flertalet framskjutna placeringar på junior-SM och andra nationella tävlingar.

Les mer
20180318, BJØRGEN, Marit finish 010 (kopia)

Träna med Marit Bjørgen i Holmenkollen

Unik möjlighet för tjejer 16-20 år:

Nu har svenska längdtjejer i åldern 16-20 år en helt speciell möjlighet att träna och lära av Marit Bjørgen på hennes hemmaplan i Holmenkollen i september.
Marit bjuder nämligen in till utvecklingsläger för tjejer i åldern 16-20 år, där man tar in 30 norskor och 10 från dom övriga nordiska länderna. Lägret hålls i dagarna 2-5 september.

 

Les mer
läger Eksjö (kiopia)

Team Eksjöhus på sitt första läger

– Vi är otrolig glada att få starta denna resa på hemmaplandär vi får träna i fantastiskt fin miljö och samtidig träffa vår huvudpartner, lära känna varandra så vi tillsammans kan utvecklas i detta samarbete, säger sportchef Espen Träldal.

Les mer
20210627, Norge mot Sverige deltagare (kopia)

Dessa tävlar i ”Sverige mot Norge”

Samtliga fyra har tagit hem OS- eller VM-guld. Det är ett starkt lag meritmässigt som Sverige ställer på benen i årets säsong av ”Sverige mot Norge” på TV4. - Jag har sett programmet tidigare. Jag tycker det är ett jättekul sätt för olika idrottare att få mötas och man får också höra varandras historier. Jag gillar att vara med i den här typen av tävlingar. Jag vet inte riktigt vad mina styrkor kommer att vara i programmet, men jag tror att det kanske kan vara tävlingar med statisk armstyrka och så är jag en glädjespridare, säger Stina Nilsson.

 

Les mer
20200104, KROGH, Finn Hågen-AAS, Jens 004 (kopia)

Stafetthjälten tappade självförtroendet

Finn Hågen Krogh, 30 petad från landslaget:

Många kommer säkert ihåg den spännande slutsträckan på VM-stafetten i Lahtis 2017 då norrmannen Finn Hågen Krogh jagades av den ryske björnen Sergey Ustiugov under hela sträckan men lyckades hålla undan och ta guldet.
Nu är stafetthjälten petad från landslaget och 30-åringen berättar att han tappade självförtroendet.

 

Les mer