Mobile Version
Desktop Version
ERIK WICKSTRÖM, Ulricehamns IF (mitten) vann Borås Ski Maraton före Erik Wilhelmsson från Lidköping (höger) och klubbkompisen i Ulricehamn Martin Gotting (vänster).
ERIK WICKSTRÖM, Ulricehamns IF (mitten) vann Borås Ski Maraton före Erik Wilhelmsson från Lidköping (höger) och klubbkompisen i Ulricehamn Martin Gotting (vänster).

Erik Wickström vann Borås Ski Maraton

Världsrekordhållaren på 24-timmars åkning, Erik Wickström från Ulricehamns IF, vann i lördags Borås Ski Maraton, som samlat ett stort startfält.
I det 42 km långa loppet blev det en uppgörelse mellan Wickström och Erik Wilhelmsson från Lidköping.

 

Till slut vann Erik med 15,8 sekunder och killen som verkar hinna med allt möjligt var mycket nöjd med segern. Ulricehamn fick också den tredje pallplatsen. Martin Gotting spurtade ner Johan Kanto från IK Stern och knep tredje plats med halvannan minut upp till klubbkompisen Wickström.
Damernas uppgörelse vanns suveränt av Emma Månsson från Främmestads IK med tiden 2.31.10. Erik Wickströms segertid i herrklassen var 1.46.47,9 på dom 42 kilometrarna.

Resultat
D 21, 42 km/C masstart

1     308     MÅNSSON Emma     1982     Främmestads IK     02:31:10.1     0:00:00.0
2     313     JONSSON Anna-Karin     1970     Ulricehamns IF     02:39:13.3     0:08:03.2
3     304     EKBÄCK Mimmi     1989     ELU Idrottsförening     02:39:23.8     0:08:13.6
4     311     HAMREFORS Elin     1900     Sävedalens AIK     02:47:59.0     0:16:48.9
5     315     GUSTAFSSON Maria     1980     Bottnaryds IF     02:54:43.1     0:23:33.0
6     307     DOBSICEK TREFNA Hana     1979     CZE     03:01:43.3     0:30:33.2
7     305     BERGKVIST Christin     1967     Huddinge     03:04:26.3     0:33:16.1
8     314     DAHLSTRÖM Susanna     1972     Magra IS     03:13:13.1     0:42:02.9
9     302     AASA Annika     1963     IK Uven     03:16:23.9     0:45:13.7
10     306     JANSSON Caroline     1990     Sätra IF     03:19:14.4     0:48:04.2
11     310     HARRYSSON Annica     1972     Johannebergs Scoutkårs IF     03:21:10.5     0:50:00.3
12     309     KLEIN Marie-Louise     1991     DEN     03:27:41.6     0:56:31.4
13     312     JÖNSSON Sara     1976     Karlskrona SOK     03:48:39.3     1:17:29.1
14     303     ANDERSEN Henriette     1968     DEN     03:55:14.7     1:24:04.6
15     301     ALENFORS Ann-Marie     1971     Borås     04:20:25.4     1:49:15.3

H 21, 42 km/C masstart
1     3     WICKSTRÖM Erik     1982     Ulricehamns IF     01:46:47.9     0:00:00.0
2     5     WILHELMSSON Erik     1979     Lidköpings VSK     01:47:03.8     0:00:15.8
3     9     GOTTING Martin     1989     Ulricehamns IF     01:48:21.9     0:01:33.9
4     167     KANTO Johan     1981     IK Stern     01:48:22.4     0:01:34.4
5     6     NERO Erik     1990     Mullsjö SOK     01:49:11.5     0:02:23.5
6     382     GRENLÖV Simon     1990     Äspereds IF     01:49:19.1     0:02:31.1
7     11     BERGENGREN Rickard     1985     IF Ski Team Skåne     01:50:02.5     0:03:14.5
8     176     PALM Stefan     1970     Ulricehamns IF     01:51:52.4     0:05:04.5
9     122     CLAESSON Mattias     1978     OK Landehof     01:52:42.2     0:05:54.2
10     135     MALMGREN Robert     1981     Borås SK     01:53:12.5     0:06:24.5
11     4     ANDERSSON Albin     1992     Skene Sim o IS     01:54:04.8     0:07:16.8
12     24     BÖHM Jakob     1990     IK Ymer     01:55:21.0     0:08:33.1
13     31     PETERSON Jonas     1975     Borås GIF     01:58:18.4     0:11:30.4
14     1     ULLMAN Marcus     1988     OK Alehof     01:59:18.3     0:12:30.3
15     138     EK Thomas     1971     Hvetlanda SK     01:59:57.0     0:13:09.0
16     2     CARLSON Anders     1971     SOK 68     02:00:14.3     0:13:26.3
17     53     FRANSSON David     1988     Växjö AIS     02:00:32.7     0:13:44.7
18     239     SAHLIN Göran     1969     Falköpings AIK SK     02:00:54.4     0:14:06.4
19     36     STADIG Joachim     1965     Borås     02:00:58.5     0:14:10.5
20     15     BENGTSSON Anton     1989     Stenungsunds OK     02:02:09.7     0:15:21.8
21     44     LUNDH Andreas     1988     Halmstad OK     02:02:14.6     0:15:26.6
21     28     PETTERSSON HJELMKVIST Tomas     1971     IF Hallby SOK     02:02:14.6     0:15:26.6
23     10     HAHNSSON Samuel     1995     Gävle SK     02:02:40.3     0:15:52.3
24     388     HAGBERG Jonas     1973     Borås SK     02:02:46.8     0:15:58.8
25     8     BERNTSSON Andreas     1978     IK Stern     02:04:38.8     0:17:50.8
26     54     GUSTAFSSON Johan     1978     OK Landehof     02:05:01.2     0:18:13.2
27     57     MÄKINEN Andreas     1980     Äspereds IF     02:05:18.0     0:18:30.0
28     101     LUNDH Alexander     1986     Halmstad OK     02:05:29.1     0:18:41.1
29     41     ANDERSSON Andreas     1991     IK Stern     02:05:44.5     0:18:56.5
30     165     GRANLUND Marcus     1983     Borås SK     02:06:35.7     0:19:47.7
31     163     ELGH David     1977     IK Vista     02:06:37.4     0:19:49.5
32     63     KUYLENSTIERNA Dan     1976     Sävedalens AIK     02:07:19.9     0:20:32.0
33     118     AHNSTRÖM Henrik     1981     Skanska IF     02:07:55.6     0:21:07.6
34     17     CHRISTOFFERSON David     1994     Borås GIF     02:08:20.1     0:21:32.1
35     106     CARLÉN Stefan     1970     OK Landehof     02:09:04.8     0:22:16.9
36     160     MANKERT Isak     1980     IK Stern     02:09:32.4     0:22:44.4
37     161     BÄCK Johan     1973     Vaggeryds SOK     02:09:43.4     0:22:55.4
38     100     ELF Henrik     1980     IK Ymer     02:09:59.6     0:23:11.6
39     33     OLSSON Clas     1977     Äspereds IF     02:10:57.4     0:24:09.4
40     91     THORSSON Tobias     1982     IK Trenne Ullared     02:10:58.3     0:24:10.3
41     141     GOBÉN Jonas     1977     Göteborg Skidklubb     02:11:29.3     0:24:41.3
42     148     WESSBERG Fredrik     1980     OK Landehof     02:12:27.2     0:25:39.3
43     39     STENBERG Calle     1989     OK Skogshjortarna     02:12:49.8     0:26:01.9
44     172     JOELSSON Anders     1973     OK Landehof     02:13:51.3     0:27:03.3
45     170     ERIKSSON Christian     1982     Hestra IF     02:13:52.1     0:27:04.2
46     92     STARCK Joan     1968     Hvetlanda SK     02:13:55.8     0:27:07.8
47     399     LARSSON Robert     1964     IK Högaborgs Atleter     02:13:58.1     0:27:10.1
48     380     HUGOH Emil     1992     OK Landehof     02:15:19.8     0:28:31.8
49     25     LARSSON Karl     1985     Magra IS     02:15:25.3     0:28:37.3
50     177     PEMBERTON Per     1976     Göteborg     02:15:35.7     0:28:47.7
51     132     MAGNUSSON Anders     1967     Mölndal     02:15:36.8     0:28:48.8
52     58     RÖLANDER Joakim     1963     Borås SK     02:15:55.8     0:29:07.9
53     175     OLSSON Jonas     1982     Göteborg     02:16:25.5     0:29:37.6
54     129     JOHANSSON Mårten     1994     Falköpings AIK SK     02:16:40.4     0:29:52.5
55     56     JENSEN Stefan     1976     Göteborg     02:16:54.7     0:30:06.8
56     20     KARLSSON Jonas     1973     OK Landehof     02:17:17.8     0:30:29.8
57     40     WERNKLEV Peter     1977     Borgstena IF     02:18:08.1     0:31:20.1
58     168     LUGN Mikael     1989     Brännebrona SK     02:18:24.4     0:31:36.5
59     112     WIKSTRÖM David     1983     IK Ymer     02:18:32.6     0:31:44.6
60     143     BREMER Christian     1987     Göteborg     02:19:10.4     0:32:22.4
61     159     GOTTING Mattias     1986     Grönahögs IK     02:19:26.3     0:32:38.3
62     97     MELIN Christian     1983     Göteborgs Polismäns IF     02:19:40.6     0:32:52.6
63     392     LEIJON Lars     1964     Mullsjö SOK     02:19:42.5     0:32:54.6
64     126     SAMUELSSON Mikael     1977     Serneke IF     02:19:47.2     0:32:59.2
65     174     MALMERFORS Martin     1984     Skillingaryds FK     02:20:22.0     0:33:34.1
66     179     WESTLIN Andreas     1982     IK Stern     02:21:06.7     0:34:18.7
67     98     FREDRIKSSON Anders     1983     Arvika IS     02:21:12.9     0:34:24.9
68     147     ANDRÉN Magnus     1977     Tranemo IF Skidklubb     02:21:17.5     0:34:29.5
69     52     FRANZÉN Ola     1985     Falköpings AIK SK     02:21:22.1     0:34:34.2
70     111     KARJALAINEN Tarmo     1969     Borås SK     02:21:25.2     0:34:37.2
71     84     LIDSTRÖM Robert     1976     Göteborg     02:21:51.0     0:35:03.1
72     62     STENBERG Gustav     1991     OK Skogshjortarna     02:21:58.5     0:35:10.5
73     46     HASSEL Mattias     1980     IK Hakarpspojkarna     02:22:18.1     0:35:30.2
74     21     GOTTING Jan Hjalmar     1962     Tvärreds IF     02:22:23.3     0:35:35.3
75     69     SIVERTSSON Martin     1983     AXA SC     02:22:28.0     0:35:40.1
76     166     BÄCK Torbjörn     1977     Borgstena IF     02:22:29.2     0:35:41.2
77     32     LIPSCHUTZ Oscar     1975     AXA SC     02:23:00.9     0:36:12.9
78     152     JOHANSSON Linus     1991     Borås SK     02:23:10.4     0:36:22.4
79     123     BORGÖ Karl     1980     Göteborg     02:23:58.9     0:37:11.0
80     64     CARLANDER Anders     1976     Vårgårda     02:24:16.2     0:37:28.2
81     164     STÅHLMAN Peter     1981     Borgstena IF     02:24:23.3     0:37:35.3
82     73     SÖRVIK Torsten     1900     IK Stern     02:24:40.9     0:37:52.9
83     127     LARSSON Jonatan     1984     Vänersborg     02:25:36.4     0:38:48.4
84     27     WAHLUND Carl Johan     1979     IK Stern     02:25:43.4     0:38:55.4
85     38     SABO Albin     1989     Mölndal     02:25:50.5     0:39:02.5
86     35     BROMANDER Tobias     1985     Tidaholm SOK Sisu     02:26:13.1     0:39:25.1
87     134     STÅLSMEDEN Henrik     1978     Göteborg     02:26:14.2     0:39:26.2
88     103     WADMAN Anders     1979     Arvika IS     02:27:08.1     0:40:20.2
89     29     ANDERSSON Per     1980     Borås SK     02:27:14.2     0:40:26.3
90     173     KURKINEN Kimmo     1974     Borås GIF     02:27:25.2     0:40:37.2
91     72     BOQUIST Gustav     1995     IK Uven     02:27:31.2     0:40:43.2
92     50     BARKMAN Gustav     1980     Jönköping     02:27:32.7     0:40:44.7
93     45     SVENSSON Fredrik     1975     Öckerö     02:27:33.5     0:40:45.6
94     107     MAGNUSSON Joel     1995     Mölndal     02:27:57.1     0:41:09.2
95     60     ASPLUND Staffan     1962     Kungälvs OK     02:27:59.7     0:41:11.8
96     65     ANDERSSON Martin     1975     Orust     02:28:30.9     0:41:42.9
97     96     ODQVIST Inge     1963     Borås SK     02:28:49.6     0:42:01.6
98     169     BARKESTEDT Markus     1981     OK Kullingshof     02:28:58.1     0:42:10.1
99     61     ÅKERVALL Stephan     1962     Lidköpings VSK     02:29:11.6     0:42:23.6
100     171     HALLQVIST Johan     1987     IK Ymer     02:29:15.1     0:42:27.1
101     104     CARLSSON Carl-Johan     1974     IF Rigor     02:29:24.0     0:42:36.0
102     162     PERSSON Daniel     1985     Tidaholm SOK Sisu     02:29:58.5     0:43:10.5
103     59     RASK Joel     1982     OK Landehof     02:30:10.7     0:43:22.7
104     18     KJELLBERG Samuel     1984     OK Skogshjortarna     02:30:39.0     0:43:51.0
105     114     LINDÉN Per-Anders     1958     Umara SC     02:30:40.2     0:43:52.3
106     85     WERLING Emil     1986     Göteborg     02:30:43.4     0:43:55.4
107     149     BJUVEUS Fredrik     1970     IK Ymer     02:30:46.8     0:43:58.8
108     178     UTTER Hans     1977     IK Ymer     02:30:51.3     0:44:03.3
109     109     LILJA-CYRON Alexander     1984     DEN     02:31:32.7     0:44:44.7
110     43     LILLEVARS Todor     1974     Alingsås     02:31:45.4     0:44:57.4
111     19     HOLMBERG Gunnar     1958     Skanska IF     02:32:27.6     0:45:39.6
112     117     BARREFORS Jesper     1989     Partille     02:33:38.2     0:46:50.2
113     108     DAHNÉR Jörgen     1964     Göteborg     02:33:56.0     0:47:08.1
114     124     RAMSIN Magnus     1960     IFK Skövde SK     02:34:25.3     0:47:37.4
115     42     MÅRTENSSON Jonathan     1986     AXA SC     02:34:29.1     0:47:41.2
116     145     THOLLANDER Jan     1964     Jönköping     02:34:33.3     0:47:45.4
117     14     SANDBERG Henrik     1971     OK Landehof     02:35:14.4     0:48:26.4
118     153     LARSSON Christoffer     1985     Ulricehamn     02:35:21.3     0:48:33.4
119     16     JOHANSSON Sören     1964     Borås     02:36:02.8     0:49:14.8
120     71     ALRIKSSON Joakim     1981     Skogsbygdens IF     02:36:13.3     0:49:25.3
121     139     OLOFSSON Andreas     1975     AXA SC     02:36:15.2     0:49:27.2
122     102     WESSBERG Christer     1961     Volvo IF     02:36:15.9     0:49:27.9
123     68     PÅHLMAN Hans     1971     Istrums SK     02:36:16.5     0:49:28.5
124     120     BERNTSSON Martin     1977     AXA SC     02:36:30.3     0:49:42.4
125     105     OHDE Sven     1983     Umara SC     02:36:37.3     0:49:49.3
126     386     JOSEFSSON Lars     1961     Astrazeneca IF     02:36:38.0     0:49:50.0
127     12     KULAS Boris     1974     IF Ski Team Skåne     02:36:47.4     0:49:59.5
128     387     HARRYSSON Niklas     1985     Krogsereds IK     02:36:54.1     0:50:06.2
129     13     PERSSON Oskar     1990     Eksjö SOK     02:37:32.6     0:50:44.6
130     47     LARSSON Mikael     1966     Lidköpings VSK     02:37:32.7     0:50:44.7
131     34     AMNESKOG Tomas     1972     Aktivitus SC     02:37:45.9     0:50:58.0
132     154     LINGENHULT Daniel     1983     Volvo IF     02:38:45.7     0:51:57.8
133     80     BJÖRKQVIST Morgan     1982     Lund     02:38:52.3     0:52:04.3
134     93     LÖVKVIST Jonatan     1973     Göteborg     02:38:52.7     0:52:04.8
135     151     RÖLANDER Jonas     1964     Borås SK     02:39:11.9     0:52:23.9
136     110     PERSSON Petter     1993     Falköping     02:40:13.0     0:53:25.0
137     77     PALMÉR Magnus     1966     Tranemo IF Skidklubb     02:40:49.5     0:54:01.5
138     66     HEDLUND Mattias     1974     Göteborg     02:41:37.9     0:54:49.9
139     89     BACKLUND Göran     1957     Hindås SK     02:42:27.4     0:55:39.4
140     51     BENGTSSON Birger     1974     OK Gipen     02:42:31.5     0:55:43.5
141     78     LÖNNVALD Calle     1973     Lysekil SLF     02:42:40.2     0:55:52.3
142     383     NILSSON Stefan     1978     Hestra IF     02:43:09.4     0:56:21.5
143     86     NILSSON Ragnar     1952     Navåsens FK     02:43:31.8     0:56:43.8
144     48     MJÄLGÅRD Martin     1975     Borås     02:43:56.0     0:57:08.1
145     88     SANDSTEDT Stefan     1973     Jönköping     02:47:28.0     1:00:40.1
146     99     NILSSON Andreas     1980     ELU Idrottsförening     02:48:20.1     1:01:32.1
147     95     SVENSSON Hjalmar     1982     Härryda     02:49:27.3     1:02:39.3
148     83     ANDERSSON Niklas     1989     Sätra IF     02:51:47.1     1:04:59.2
149     146     KINBERGER David     1994     Ale     02:54:42.1     1:07:54.1
150     22     AHLEBRO Joacim     1974     Jönköping     02:54:51.8     1:08:03.8
151     142     STENBÄCKEN Rikard     1984     Hestra IF     02:55:45.6     1:08:57.6
152     155     DAHLSTRÖM Lars     1969     Magra IS     02:56:47.3     1:09:59.3
153     90     SJÖLANDER Dan     1954     Göteborg     02:57:15.8     1:10:27.8
154     133     HALLGREN Tomas     1975     Lysekil SLF     02:57:16.7     1:10:28.7
155     79     LAHTI Svante     1966     Göteborg     02:59:24.5     1:12:36.5
156     140     ANDERSSON-BACK Jan     1965     OK Gipen     03:02:53.5     1:16:05.5
157     394     BERNTSSON Magnus     1900     IK Hakarpspojkarna     03:04:38.3     1:17:50.3
158     81     KLEIN Marc     1993     DEN     03:05:22.6     1:18:34.6
159     389     WENNERHOLM Oliver     1994     Borås SK     03:20:03.0     1:33:15.1
160     130     ROOS Johan     1954     Borås SK     03:23:10.9     1:36:22.9
161     30     BJÖRKMAN Christian     1976     Lerum     03:24:50.3     1:38:02.3
162     136     ÖSTEBO Nils     1982     Partille     03:25:31.5     1:38:43.5
163     49     RUNDQVIST Carl     1982     Göteborg     03:26:42.4     1:39:54.5
164     94     HJALMARSSON Andreas     1978     Varberg     03:38:46.3     1:51:58.3
165     23     ZACKRISSON Daniel     1981     Hestra IF     03:53:44.6     2:06:56.6
166     121     LIFF Peter     1983     Göteborg     04:22:56.0     2:36:08.0

D 21 motion, 42 km/C masstart
1     336     ANDERSSON Jennie     1977     Varberg     02:54:52.2     0:00:00.0
2     385     JOHANSSON Anneli     1966     Kungsäters IF     02:59:14.4     0:04:22.1
3     328     ANDERSEN Kristine     1991     DEN     02:59:38.3     0:04:46.1
4     324     LARSSON Ann-Charlotte     1969     Borås     03:01:44.4     0:06:52.1
5     334     SCHILLIGER KILDAL Susanne     1990     Göteborg     03:03:43.5     0:08:51.3
6     331     PALMQVIST Liselotte     1967     Göteborg     03:05:53.0     0:11:00.8
7     325     KARLSSON Ulrika     1967     Varberg     03:12:03.1     0:17:10.8
8     337     NORDIN Lina     1983     Göteborg     03:14:46.1     0:19:53.9
9     327     SJÖSTRAND Lizette     1994     Kungsbacka     03:17:21.1     0:22:28.8
10     330     ELG Liza     1980     Göteborg     03:24:43.7     0:29:51.4
11     326     VEJLSTRUP Anne     1992     DEN     03:25:07.4     0:30:15.2
12     335     KILDAL SCHILLIGER Madeleine     1987     Göteborg     03:28:15.5     0:33:23.2
13     332     KOGLER Ulrika     1989     Göteborg     03:28:19.7     0:33:27.4
14     322     SCHILLIGER Cécile     1950     Härryda     03:45:03.0     0:50:10.8
15     329     DYVIK Ingrid     1992     NOR     03:45:47.1     0:50:54.9
16     323     LAGSTRÖM Hilda     1989     Göteborg     03:48:48.9     0:53:56.7
17     333     SALERNO Hillevi     1969     Göteborg     03:50:42.8     0:55:50.6

H 21 motion, 42 km/C masstart
1     257     JOHANSSON Joacim     1967     Vimmerby     02:16:40.5     0:00:00.0
2     384     JOHANSSON Jörgen     1966     Kungsäters IF     02:19:00.3     0:02:19.7
3     290     BERTILSSON Magnus     1976     Herrljunga     02:21:23.7     0:04:43.2
4     190     GUSTAFSSON Anders     1954     Härryda     02:27:21.2     0:10:40.7
5     294     KREIVI SANDELL Tommy     1976     Habo     02:27:58.1     0:11:17.6
6     277     ERLINGMARK Magnus     1968     Partille     02:29:01.4     0:12:20.8
7     201     KÄLLGÅRD Martin     1976     Göteborg     02:29:54.6     0:13:14.1
8     265     PETTERSSON Stefan     1967     Göteborg     02:31:46.4     0:15:05.9
9     229     HOLMSTRÖM Albin     1988     Falkenberg     02:32:13.1     0:15:32.6
10     297     SIGURD Christer     1985     Göteborg     02:33:22.8     0:16:42.3
11     281     MOBERG Martin     1982     Vänersborgs SK     02:34:09.5     0:17:29.0
12     260     LUND-ANDERSEN Jacob     1984     DEN     02:34:26.7     0:17:46.2
13     235     ERIKSSON Mats     1965     Jönköping     02:36:07.8     0:19:27.3
14     196     EMRETSSON Adam     1995     IK Stern     02:38:29.6     0:21:49.0
15     119     KOLBERG Albin     1983     Uddevalla     02:38:56.7     0:22:16.2
16     393     ROGERSSON Linus     1900     AXA SC     02:39:29.4     0:22:48.9
17     292     JOHANSSON Lars     1978     Vara     02:39:59.7     0:23:19.1
18     261     EMRETSSON Göran     1962     IK Stern     02:41:02.7     0:24:22.1
19     283     GRAHN Jan     1962     Göteborg     02:44:27.1     0:27:46.6
20     255     LARSSON Marcus     1987     Borås     02:45:02.9     0:28:22.3
21     195     WALLEFORS Fredrik     1975     Härryda     02:45:13.0     0:28:32.4
22     206     LANNERHJELM Henrik     1975     Borås     02:46:04.2     0:29:23.6
23     267     BALMÉR Thomas     1970     Lerum     02:46:08.2     0:29:27.6
24     222     BORREGAARD Benjamin     1991     Göteborg     02:46:55.0     0:30:14.4
25     298     STÅLEBY Håkan     1982     Göteborg     02:47:37.5     0:30:57.0
26     288     LINDSTRÖM Thony     1983     Kungsbacka     02:47:41.8     0:31:01.3
27     247     BIDEMYR Per     1966     Borås     02:47:42.9     0:31:02.3
28     258     TILLY Eric     1985     Kungälv     02:48:19.0     0:31:38.4
29     287     BERNEREK Tomas     1982     Vårgårda     02:48:57.5     0:32:17.0
30     266     LARSSON Andreas     1985     Lerum     02:49:22.4     0:32:41.9
31     270     FRANZÉN Tobias     1986     Lessebo     02:49:44.9     0:33:04.4
32     238     TICHY Mattias     1974     Mölndal     02:50:00.7     0:33:20.1
33     224     ANDERSSON Oscar     1990     Varberg     02:53:06.2     0:36:25.7
34     268     FRANSSON Anders     1967     Borås SK     02:53:49.7     0:37:09.1
35     286     HEIMER Oskar     1993     Karlstad     02:53:58.9     0:37:18.3
36     211     SARAPIK Mats     1961     Härryda     02:54:44.8     0:38:04.2
37     193     EK Andreas     1980     Lerum     02:55:03.9     0:38:23.4
38     181     KETTULA Jani     1967     IFK Helsingborg     02:55:11.5     0:38:30.9
39     246     BYLUND Erik     1983     Trollhättan     02:56:16.3     0:39:35.8
40     289     AGNEMAN Eric     1983     Uddevalla     02:57:45.7     0:41:05.1
41     237     BRINKMAN Adam     1993     Göteborg     02:57:47.6     0:41:07.0
42     187     VETELÄINEN Jarmo     1960     IFK Helsingborg     02:57:49.5     0:41:09.0
43     200     NERO Kent     1959     Mullsjö SOK     02:57:49.7     0:41:09.2
44     217     LINDBERG Per     1984     Tjörn     02:58:56.0     0:42:15.4
45     396     MARTINSSON Erik     1900     AXA SC     02:59:40.0     0:42:59.4
46     197     TISELL Ove     1972     Bullarens GoIF     02:59:46.6     0:43:06.1
47     230     LARSSON Victor     1990     Varberg     03:00:10.5     0:43:30.0
48     249     FASTH Tobias     1980     Varberg     03:00:10.6     0:43:30.1
49     233     THORÉN Mikael     1967     Borås SK     03:00:13.6     0:43:33.1
50     278     GUSTAFSSON Dieck     1962     Ale     03:01:18.6     0:44:38.0
51     186     EKMAN David     1981     Borås     03:01:32.3     0:44:51.7
52     203     SANDAHL David     1983     Partille     03:02:20.1     0:45:39.5
53     210     LILLIENBERG Daniel     1985     Värnamo     03:02:37.1     0:45:56.5
54     180     ÅBERG Mikael     1963     Halmstad     03:02:37.7     0:45:57.1
55     189     NILSSON Olof     1988     Borås     03:02:48.9     0:46:08.3
56     205     FREDRIKSSON Viktor     1989     Göteborg     03:02:58.4     0:46:17.9
57     252     NILSSON Mats     1983     Varberg     03:03:03.6     0:46:23.1
58     242     GJÖRDE Thomas     1979     Göteborg     03:03:53.0     0:47:12.4
59     262     OLSSON Mats     1968     Lerum     03:04:44.1     0:48:03.6
60     259     HERMANSSON Simon     1989     Göteborg     03:04:44.4     0:48:03.9
61     241     ROSEFORS Patrick     1978     Göteborg     03:05:50.5     0:49:10.0
62     275     PETRÉN Tobias     1991     Göteborg     03:05:51.8     0:49:11.2
63     207     POUSETTE Staffan     1955     IK Stern     03:06:11.5     0:49:31.0
64     263     AXELSSON Johan     1980     Borås     03:06:54.7     0:50:14.1
65     226     ODMYR Anders     1962     Härryda     03:08:31.3     0:51:50.8
66     215     JOHANSSON Erik     1985     IK Ymer     03:08:54.6     0:52:14.0
67     291     GRANBOM Ola     1962     Härryda     03:09:10.5     0:52:30.0
68     248     LINDGREN Amos     1989     Alingsås     03:10:32.8     0:53:52.2
69     398     VENNEMAN Hans     1956     Helsingborg     03:10:47.0     0:54:06.4
70     254     PALMENÄS Gabriel     1984     Göteborg     03:11:46.2     0:55:05.6
71     214     JOHANSSON Gert-Ove     1967     Varberg     03:12:03.3     0:55:22.7
72     271     HOLMBERG Michael     1985     Göteborg     03:12:24.6     0:55:44.1
73     240     DITTMER Ulric     1977     Falköping     03:12:40.5     0:55:59.9
74     231     SÖDERBERG Pelle     1956     OK Landehof     03:12:54.5     0:56:13.9
75     295     OLSSON Jerker     1961     Kungälv     03:14:23.9     0:57:43.4
76     251     ROLF Andreas     1985     Örkelljunga     03:14:29.7     0:57:49.2
77     182     BENCIVENNI Carlo     1986     Göteborg     03:16:08.9     0:59:28.4
78     234     MARKMAN Christian     1977     Göteborg     03:16:34.8     0:59:54.2
79     194     EDIN Per     1964     Skövde     03:16:56.4     1:00:15.9
80     202     AGERBRING Alexander     1989     Jönköping     03:17:10.9     1:00:30.3
81     221     CLAESSON Leif     1959     Falköping     03:18:25.0     1:01:44.4
82     284     SEIVING Karl Henrik     1987     Stenungsund     03:19:10.2     1:02:29.7
83     381     OLSSON Jesper     1974     Mölndal Outdoor IF     03:19:48.8     1:03:08.3
84     273     KJELLTOFT Kent     1963     Ale     03:19:56.9     1:03:16.4
85     256     HAGLÖF Per     1954     Härryda     03:20:09.0     1:03:28.5
86     282     HULTIN Pauli     1957     Härryda     03:22:48.0     1:06:07.4
87     204     PALMQVIST Jan     1967     Göteborg     03:25:26.9     1:08:46.4
88     209     WÄNGBERG Harald     1957     Alingsås     03:26:17.7     1:09:37.2
89     395     LINDBLAD Otto     1900     IF Hallby SOK     03:30:18.7     1:13:38.1
90     220     JERNQVIST Arvid     1990     Göteborg     03:30:54.2     1:14:13.6
91     225     JEPPESEN Nikolaj     1989     DEN     03:32:45.0     1:16:04.5
92     219     HERMANSSON Robert     1987     Kungälv     03:33:45.0     1:17:04.4
93     185     KULLBRATT Mattias     1989     Kungälv     03:33:58.5     1:17:18.0
94     183     FLORIN David     1990     Göteborg     03:35:23.2     1:18:42.7
95     212     ERIKSSON John     1993     Göteborg     03:39:01.9     1:22:21.3
96     279     ÅKESSON Johan     1960     Björnstorps IF     03:40:31.9     1:23:51.4
97     276     LARSEN Morten     1976     DEN     03:44:07.4     1:27:26.9
98     272     GUDMUNDSSON Ingi     1982     Borås     03:48:33.6     1:31:53.1
99     191     ALRIKSSON Stefan     1970     Göteborg     03:51:24.4     1:34:43.9
100     244     FANEDEL Tomas     1968     Landskrona     04:01:59.8     1:45:19.2
101     274     VESTERINEN Jonas     1993     Göteborg     04:04:21.7     1:47:41.1
102     280     ERIKSSON Martin     1994     Jönköping     04:13:03.4     1:56:22.8
103     199     TALLBERG Patrik     1971     Landskrona     04:26:15.8     2:09:35.3

Damer motion, 21 km/C masstart
1     370     MUSSLINDER Emma     1993     Falköpings AIK SK     01:06:48.3     0:00:00.0
2     361     LUNDBERG Elin     1999     Borås SK     01:20:28.8     0:13:40.4
3     364     ARVIDSON Elin     1978     OK Lindéna     01:22:38.9     0:15:50.5
4     373     IVARSSON Therése     1979     Alingsås     01:22:49.6     0:16:01.2
5     375     ÖBERG Catharina     1964     Borås SK     01:28:13.6     0:21:25.2
6     378     LINDFORS Hanna     1987     Göteborg     01:32:30.1     0:25:41.7
7     377     KURKINEN Eva-Lotta     1973     Borås     01:34:04.1     0:27:15.7
8     369     ULLMAN Olivia     1998     OK Alehof     01:35:27.0     0:28:38.6
9     374     BERG Jenny     1982     Göteborg     01:35:40.3     0:28:51.9
10     376     LINDELL Ellen     1979     Borås     01:38:03.1     0:31:14.7
11     372     KARLSSON Ulrika     1980     Lidköpings VSK     01:40:05.5     0:33:17.1
12     362     JOHANNESSON Eleonora     1978     Främmestads IK     01:43:14.7     0:36:26.3
13     365     LUNDGREN Marie     1970     Borås     01:45:01.9     0:38:13.5
14     367     MAGNUSSON Hanna     1991     Borås SK     01:51:25.4     0:44:37.0
15     368     LUNDBERG Eva-Lotta     1969     Borås SK     01:54:33.2     0:47:44.8
16     390     WIKFORS Linda     1989     Borås SK     01:56:18.5     0:49:30.1
17     371     ULLMAN Lena     1960     OK Alehof     02:01:04.3     0:54:15.9

Herrar motion, 21 km/C masstart
1     355     KARLSSON Henrik     1983     Göteborg     01:28:17.2     0:00:00.0
2     350     HANSSON Mats     1977     Lerum     01:32:06.7     0:03:49.5
3     342     NERO Marcus     1993     Jönköping     01:33:25.7     0:05:08.5
4     352     NERO Ulf     1961     Jönköping     01:37:18.9     0:09:01.7
5     349     SÄVENSTRAND Fredrik     1977     Alingsås     01:56:08.7     0:27:51.5
6     346     JOHNSSON Torbjörn     1975     Lerum     02:00:38.1     0:32:20.9
7     345     JAEGER Fredrik     1977     Alingsås     02:13:26.7     0:45:09.5
8     354     HALL Torbjörn     1966     Göteborg     02:15:14.5     0:46:57.3

 

Del |
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Nytt VM-guld till Linn Sömskar

Linn Sömskar höll för favorittrycket och tog ännu ett VM-guld på rullskidor när årets mästerskap inleddes med 10 km fristil i italienska Trento under torsdagen.
Och motståndet gick inte av för hackor.
Ryska världsstjärnan Natalia Nepryaeva var tvåa, men hade 10,5 sekunder upp till rullskidsdrottningen från IFK Umeå.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Torneklint, Knotten, äntligen en kvinna...?

Krönika:

Karin Torneklints namn känns onekligen spännande i spekulationerna om vem som ska bli ny längdchef, men också mycket vågat mot bakgrund av hur det gick för en annan friidrottsledare - Ulf Karlsson – som hamnade i en ”kulturkrock” och blev  kortvarig landslagschef i skidförbundet.

 

Les mer
Vasaloppets segrare 1922 Ernst Alm (kopia)

Var är Vasaloppets första segertrofé?

I februari och mars 2022 firar Vasaloppets sitt 100-årsjubileum då man, förutom ordinarie Vasaloppets vintervecka med tolv olika skidlopp, även arrangerar det historiska loppet ”Jubileumsvasan”, som med 139 deltagare ska återskapa 1922 års lopp. Nu efterlyser Vasaloppet ett av de främsta prisen från 1922, en bronsskulptur av en skidåkande Gustav Vasa, vars öde är okänt sedan den fyrfaldige Vasaloppssegraren Arthur Häggblad i Stockholm sålde sin prissamling strax före sin död 1989. Var finns priset?

 

Les mer
20180111, NYENGET, Martin Løwstrøm 010 (kopia)

Ett höghöjdsläger enbart på hotellrummet

Den norska landslagsåkaren Martin Løwstrøm Nyenget fick ett något annourlunda höghöjdsläger i Italien än sina landslagskollegor.
Eller vad sägs om två veckor isolerad på hotellrummet hela tiden.

 

Les mer
20210913, SÖMSKAR, Linn 001 (kopia)

Sveriges trupp till VM på rullskidor

På torsdag inleds VM på rullskidor i italienska Val di Fiemme. Svenska skidförbundet har tagit ut nio åkare att representera Sverige under mästerskapet.

 

Les mer
20101018, Ante o W

We & Sports - finalist i Årets Eldsjäl i kategorin Hälsa

Årets Eldsjäl är en hyllning till föreningslivets eldsjälar. Eldsjälar nomineras i kategorierna Inkludering, Hälsa, Ledare och Årets Idrottsförening. I år är We & Sports nominerad i kategorin Hälsa. I mars avgörs vem som blir vinnare.

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Makt och prestige i förbunden påverkar det sportsliga


Krönika:

Skidförbunden i Sverige och Norge lever inte längre som de lär. Högsta ledningarna skyddar varandra istället för att vara lösningsorienterade. Makt och prestige tycks betyda mer för topparna än att värna arbetsmiljön och det sportsliga utmaningarna.

Les mer
20190904, SVAHN, Linn 003 (kopia)

Lyckad operation för Linn Svahn

I onsdags morse opererades Linn Svahn för sin axelskada som hon ådrog sig på världscuptävlingen i Ulricehamn i vintras. Operationen gick bra och nu påbörjar Sveriges sprintstjärna kampen tillbaka.

 

Les mer
JEMTEBORN, Patrik 026 (kopia)

Patrik får toppjobb i Trondheims-VM 2025

Patrik Jemteborn blir arrangemangschef för skid-VM i Trondheim 2025.
Hans namn var kanske det mest överraskande när Trondheim idag presenterade ledningsgruppen för det kommande skid-VM’et i Norge.
Men Patrik har lång erfarenhet som ledare för VM- och världscuporganisationen i skidskytte i Östersund.

 

Les mer
jens_oskar_teamengcon (kopia)

Jens och Oskar till Team Engcon

Landslagsåkarna Jens Burman och Oskar Svensson kommer att förstärka Teanm Engcon kommande vinter när dom hr möjligheten att åka långlopp.
Därmed förstärker Jerry Ahrlin sitt team ytterligare efter den lyckade värvningen av norrmannen Torgeir Sulen Hovland och flera andra.
Men för Jens och Oskar är det givetvis OS som är det stora målet den kommande vintern.

 

Les mer
20200208, SVAHN, Linn 017 (kopia)

Linn Svahn tvingas till operation

Rehabiliteringen har inte gett det resultat som önskat och det står nu klart att Linn Svahn tvingas till operation för att komma till rätta med axelproblematiken.

 

Les mer
20210905, NOVAK Max 001 (kopia)

Ännu en seger till Max Novak

Precis som Emma Ribom på damsidan så flyter Max Novak på en segervåg på rullskidorna nu i sommar. Han vann helgens första upplaga av OnePartnerGroup-loppet i Östersund efter att ha spurtbesegrat Oskar Kardin.
Lina Korsgren vann damklassen och såg till att Team Ramudden tog båda klasserna.

 

Les mer
20210905, Ribom vann i Frankrike (kopia)

Emma Ribom vann också i Frankrike

Emma Ribom vann tre gånger under Trollhättan Action Week förra veckan, och i helgen visade hon att det inte var någon tillfällighet.
Piteå-åkaren från Kalix segrade också i Martin Fourcade Nordic Festival i Annecy i Frankrike.

 

Les mer
20210102, SVAHN Linn (kopia)

Längdlandslaget till höjden igen

Satsningen mot OS i Peking fortsätter när längdlandslaget nu åker på sitt andra läger på hög höjd. Denna gång Font Romeu i Frankrike, som ligger på liknande höjd som OS-banorna i Peking.

 

Les mer
20210904, Värnamorullen (kopia2)

Norsk spurtseger i Värnamorullen

Hanna Falk bäst bland damerna:

Norrmannen Torgeir Sulen Hovland från svenska Team Engcon spurtade hem segern i elitklassen i lördagens Värnamorullen över 40 km. Han tog dessutom det inlagda bergspriset och fick 40.000 kronor för segern.
I damklassen vann Hanna Falk enkelt i avslutningen mot lagkompisen Britta Johansson Norgren och Laila Kveli.

 

Les mer
X

Dessa 398 klarade Vasaloppstrippeln

Vasaloppsåret 2021 lider mot sitt slut och det blev ännu ett år med anpassade arrangemang på grund av pandemin. Detta till trots har 398 deltagare lyckats med prestationen att slutföra en Vasaloppstrippel när de i tre olika lopp åkt skidor, sprungit och cyklat – i den fysiska eller i den virtuella Vasaloppsarenan. Här presenterar vi namnen, län för län.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Iversens omoderna kvinnosyn

Krönika:

Norges landslagstränare Ole Morten Iversen säger i en NRK-intervju att den bästa jämtställdheten för skidsportens utveckling är att kvinnorna inte tävlar på lika långa distanser som män i VM, OL och världscup. Hjälp!

Les mer
05.12.2020, Kontiolahti, Finland (FIN):Johannes Thingnes Boe (NOR) -  IBU World Cup Biathlon, pursuit men, Kontiolahti (FIN). www.biathlonworld.com © Manzoni/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editorial use only. Resale or dis

Lægreid triggar Johannes Thingnes Bø

Skidskytte-kungen Johannes Thingnes Bø fick något att tänka på vid senaste VM’et i Pokljuka i Slovenien. För 28-åringen tvingades stå i skuggan av den tills då betydligt mindre kända landsmannen Sturla Holm Lægreid, 24.
Nu medger Johannes att situationen triggar honom inför den kommande OS-vintern.

 

Les mer
20210828, RIBOM vinner (kopia2)

Emma Ribom vann allt i Trollhättan

Emma Ribom gav inte bort något alls under Trollhättan Action Week. Efter seger både över 15 km och i sprint fortsatte hon med att också vinna Alliansloppet över 48 km, dessutom tog hon båda spurtpriserna.
Men hon pressades hårt på upploppet av Hanna Falk, som verkligen har tagit steget från sprinter till långlöpare på kort tid.

 

Les mer
20210828, NOVAK Max 001 (kopia)

Max Novak imponerade åter igen

Team Ramudden-åkaren vann också Alliansloppet:

Max Novak, Team Ramudden är lite av sommarens man på rullskidor. Under lördagen imponerade han igen och med en mycket stark avslutning vann han Alliansloppet över 48 km i mycket stark konkurrens i Trollhättan.
Tidigare har han också utklassat den norska eliten i ett långlopp i Toppidrettsveka.

 

Les mer