Mobile Version
Desktop Version
ADAM STEEN, Falun-Borlänge SK har haft en toppenhelg med seger i både Evertsbergsrännet och Bergebo Skimaraton. ARKIVFOTO
ADAM STEEN, Falun-Borlänge SK har haft en toppenhelg med seger i både Evertsbergsrännet och Bergebo Skimaraton. ARKIVFOTO

Dubbelseger för Adam Steen

Det har varit en mycket bra helg för Falun-Borlänges Adam Steen. Under söndagsförmiddagen vann han Bergebo Skimaraton i Borlänge och under lördagen körde han hem Evertsbergsrännet mellan Mora och Sälen.
Två segrar på två dagar alltså!

Toppformen kom lagom till skid-SM på hemmaplan, där Adam toppade en bra insats med SM-brons i stafetten. Den gången var Simon Andersson hjälten som fixade medaljen på slutsträckan.
Nu fick borlängesonen Simon sträcka vapen för falusonen Adam med futtiga 6 sekunder. Dom båda var i en klass för sig och var över tre och en halv minut före trean Axel Bergsten från Axa Sportsclub.
H40-klassen blev vunnen av ett välbekant namn: Anders Bergström gjorde “comeback” på sin gamla hemmaplan och åkte inte alls så pjåkigt!
Anna Janjons, också bördig från Borlänge, var snabbast av damerna över den långa distansen 42 kilometer. Det fanns också en variant på 21 km, där det också var bra med deltagare.
Bergebo Skimaraton arrangeras av Domnarvets GoIF vid deras klubbstuga Bergebo och har blivit ett populärt långlopp.

20130203, Bergebo Skimaraton, Domnarvets GoIF (Borlänge)

H 21-42 km/C

1 4 STEEN Adam Falun Borlänge SK 1:48:01 0
2 6 ANDERSSON Simon Falun Borlänge SK 1:48:07 6
3 12 BERGSTEN Axel Axa SC 1:51:38 3:37
4 8 LARSSON Adam Falun Borlänge SK 1:53:49 5:48
5 10 MATTSSON Jan Storvreta IK 1:56:00 7:59
6 9 KARLSSON Andreas Hällbybrunns IF 1:56:32 8:31
7 7 ENBERG Anton Falun Borlänge SK 1:56:58 8:57
8 11 LINDSTEDT Joacim Sundbybergs IK 1:59:10 11:09
9 62 LÖFGREN Tomas Stora Tuna IK SK 2:00:12 12:11
10 2 ERIKSSON Viktor Malungs IF 2:01:59 13:58
11 77 LANG Markus Stora Tuna IK SK 2:02:41 14:40
12 5 STEEN Jonatan Falun Borlänge SK 2:03:08 15:07
13 55 CARLSSON Pontus Sundborns GoIF 2:04:51 16:50
14 42 ASSARSSON Hannes Nässjö Ski 2:06:40 18:39
15 41 KARLSSON Mathias OK Alehof 2:06:42 18:41
16 72 NILSSON Magnus Hällbybrunns IF 2:08:16 20:15
17 37 DEGERFELDT Andreas Sundbybergs IK 2:08:26 20:25
18 60 ARVIDSSON Per Stora Tuna IK SK 2:09:23 21:22
19 81 HAGA Sven IK Jarl 2:10:02 22:01
20 63 CZUCZOR David Korsnäs IF Skidor 2:10:43 22:42
21 48 ARVIDSSON Björn Stora Tuna IK Skidklubb 2:11:29 23:28
22 38 TUNANDER Håkan Sundbybergs IK 2:11:51 23:50
23 76 SAMUELSSON Jon Bålsta SK 2:12:55 24:54
24 59 THOMSON Henrik Sundborns GoIF 2:14:05 26:04
25 36 ANUNDSSON Björn Domnarvets GoIF 2:15:37 27:36
26 52 BERGMAN Karl Brudpiga rk 2:16:17 28:16
27 44 OTHOZON Martin Falu IK 2:18:43 30:42
28 88 BRÖMSES Niklas PEAB IF 2:20:09 32:08
29 43 HOLM Johan Frosta multisport 2:20:42 32:41
30 35 FALK Johan Wedevågs IF 2:20:45 32:44
31 57 FRYKBERG Fredrik Borlänge 2:22:03 34:02
32 46 PLANTING-BERGLOO Jimmy Saab if 2:23:05 35:04
33 49 WALLÉN Rickard Rembo IK 2:23:35 35:34
34 61 CANDESTAM Martin Broby GoIF SKIDOR 2:25:04 37:03
35 50 HEDSTRÖM Pär SK Leksand 2:25:05 37:04
36 64 ALM Erik AXA Sport Club 2:25:19 37:18
37 45 JOHANSSON Nils Filip Leksand 2:27:28 39:27
38 85 LAMPINEN Martin Scania IF 2:28:53 40:52
39 78 GEBENIUS Björn Visborg OK 2:29:37 41:36
40 66 LEMB LARSEN Nikolaj Peter Köpenhamns Skiklub 2:29:40 41:39
41 56 ENGFELDT Jonas Sundbybergs IK 2:30:46 42:45
42 80 SÖDERSTRÖM Carl Borlänge 2:32:09 44:08
43 32 HAGBERG Jonas Domnarvets GoIF 2:32:28 44:27
44 70 LÖWING-SVENSSON Benjamin Broby GoIF 2:32:36 44:35
45 89 ERIKSSON Björn Domnarvet 2:32:54 44:53
46 47 LARSSON Petter AXA Sports club 2:35:23 47:22
47 39 ÅKERSTRÖM Niklas Falu IK 2:35:36 47:35
48 58 LARSSON Johannes AXA Sports club 2:40:58 52:57
49 68 THOMSEN Andreas Danmark 2:42:11 54:10
50 34 BALONIUS Peter Rembo IK 2:46:07 58:06
51 65 RITZ Jon Keller Danmark 2:47:46 59:45
52 84 CARLSSON Gustaf AXA Sports club 2:49:02 1:01:01
53 40 MORELL Nils AXA Sports club 3:00:09 1:12:08
54 82 NILSSON Jakob SK Leksand 3:03:23 1:15:22
55 31 BUSK MADSEN Kim Brudpiga rk 3:04:37 1:16:36
56 83 WESTERHOLM Johan AXA Sports club 3:06:15 1:18:14
57 86 MÅRTENSSON Johan Domnarvets GoIF 3:10:55 1:22:54
58 90 HEDBERG Peter Gagnefs IF 3:14:02 1:26:01
59 67 STOKHOLM Jesper Danmark 3:46:31 1:58:30

H 35-42 km/C
1 114 CLAESSON Rikard Stora Tuna IK SK 2:00:09 0
2 117 WANHATALO Henrik Högbo GIF 2:10:11 10:02
3 118 NORLANDER Mikael - 2:13:39 13:30
4 115 EKSTRAND Mikael Domnarvets GoIF 2:16:35 16:26
5 102 LIMELL Michael Falu IK 2:18:46 18:37
6 103 PERSSON Mats IK STERN 2:27:17 27:08
7 101 WESTMAN Robert Team Mighty Sport 2:27:43 27:34
8 110 MOVÉRARE Anders IKJ Haninge 2:28:57 28:48
9 104 ISLÉN Erik Falu IK 2:30:50 30:41
10 116 HÖRNELL Mats Domnarvets GoIF 2:31:39 31:30
11 120 TENG Gustaf Axa 2:35:14 35:05
12 121 ROOS Jerker ABB IF 2:36:18 36:09
13 111 ÖSTBERG Martin Domnarvets GoIF 2:39:21 39:12
14 119 HANSSON Fredrik IK Jarl 2:41:33 41:24
15 112 HENRIKSEN Jan Helmer Danmark 2:42:23 42:14
16 113 PJEDSTED PEDERSEN Benjamin Köpenhamns Skiklub 2:45:25 45:16

H 40-42 km/C

1 163 BERGSTRÖM Anders ICA Maxi 1:56:47 0
2 140 JOHANSSON Nicklas Rembo IK 2:02:36 5:49
3 159 LINDBERG Mikael Domnarvets GoIF 2:03:13 6:26
4 135 LINDGREN Kent Östansjö SK 2:10:08 13:21
5 154 EINARSSON Magnus Källbottens IK 2:12:07 15:20
6 131 JANSSON Fredrik Stora Tuna IK Skidor 2:14:42 17:55
7 164 BERGSTRÖM David Falu IK 2:16:35 19:48
8 144 BERG Tomas Källbottens IK 2:16:48 20:01
9 133 WESTLUND Per Dalregementets IF 2:18:35 21:48
10 130 NYSTRÖM Jan Falu IK 2:19:36 22:49
11 132 BOHLIN jonas bjursås ik 2:19:50 23:03
12 148 EDBÄCK Mikael IFK Mora SK 2:20:32 23:45
13 143 BRANDT Per Domnarvets GoIF 2:21:30 24:43
14 150 PETTERSSON Thomas Domnarvets GoIF 2:21:40 24:53
15 126 LJUNGQVIST Christer Dalregementets IF 2:23:02 26:15
16 142 STENBERG Jonas Domnarvets GoIF 2:24:13 27:26
17 165 JALKENÄS Henrik Dala XC Skiteam 2:25:04 28:17
18 160 PETTERSSON Mattias Scania IF 2:25:20 28:33
19 166 KARLEFELDT Erik Sellnäs IF 2:27:03 30:16
20 146 HEDBERG Jonny St Tuna IK 2:27:30 30:43
21 169 ÄIJÖ Harry Stockholms Postens IK 2:28:04 31:17
22 141 AHNLUND Björn AXA Sports club 2:32:11 35:24
23 136 BJÖRKBACKA Nils-Erik Domnarvets GoIF 2:32:39 35:52
24 167 KINDINGSTAD Joakim Korsnäs IF Skidor 2:33:21 36:34
25 153 MORELL Christer OK Kåre 2:33:39 36:52
26 129 RIGGERS Thomas OK Landehof 2:38:02 41:15
27 149 MAGNIUS Staffan ProCren 2:38:46 41:59
28 152 PERJONS Lars Erik IFK Mockfjärd 2:38:56 42:09
29 127 STENQUIST .Knneth Domnarvets GoIF 2:39:47 43:00
30 138 SIVARS Thomas Dalaportens Ol 2:41:57 45:10
31 157 DANIELSSON Thomas Sweco IF 2:42:15 45:28
32 139 HAGLUND Magnus Åkersberga SK 2:55:14 58:27
33 151 THULIN Mats Västerås SOK 2:59:12 1:02:25
34 162 ANDERSSON Stefan Domnarvets GoIF 3:00:09 1:03:22
35 158 BJÖRKLUND Ulf IF Spirit IF 3:05:58 1:09:11
36 155 JOHANSSON Peter Domnarvets GoIF 3:09:13 1:12:26
37 147 ÖSTBERG Jonas SSAB EMEA 3:13:45 1:16:58
38 156 EKHOLM Tony Rembo IK 3:38:13 1:41:26

H 50-42 km/C
1 181 CARLSSON Mats Källbottens IK 2:12:15 0
2 174 KIHLBERG Gunnar Falu IK 2:18:56 6:41
3 177 SAMUELSSON Lasse Bålsta Skidklubb 2:20:04 7:49
4 182 HEDMAN Anders Skanska IF 2:20:18 8:03
5 178 HAMMERIN Mats Domnarvets GoIF 2:23:21 11:06
6 185 OLSSON Evert Falu IK 2:32:39 20:24
7 184 KARLSSON Lasse Källbottens IK 2:36:09 23:54
8 172 PERJONS Yngve Dala-Floda IF 2:40:50 28:35
9 176 KASSELSTRAND Tomas Björkfors GoIF 2:41:38 29:23
10 179 HARRING Torbjörn Stennäsets IF 2:41:51 29:36
11 180 ANDERSSON Sven-Olov Orsa SK 2:42:06 29:51
12 175 GERHARD Anders Fjärdhundra 2:56:53 44:38
13 183 WESTERLUND Per Borlänge Roddklubb 3:00:22 48:07
14 173 BJÖRKLUND Peter Korsnäs IF 3:06:42 54:27

H 60-42 km/C
1 192 RONKAINEN Juhani Norrbärke SK 2:07:05 0
2 193 BERGQVIST Mats Falu IK 2:18:55 11:50
3 189 PERSSON Sven Domnarvets GoIF 2:24:15 17:10
4 249 HEDBERG Leif Korsnäs IF 2:28:04 20:59
5 186 FREDRIKSSON Bo Sundborns GoIF 2:31:06 24:01
6 190 MYHR Leif Vasaloppsklubben Hedemora 2:32:32 25:27
7 191 LARSSON Leif IFK Västerås 2:34:04 26:59
8 187 HASSELQVIST Leif Edsbyns SK 2:35:28 28:23
9 188 TÖRNBLOM Kent Domnarvets GoIF 2:40:47 33:42
10 194 NILSSON William Tärnsjö IF 2:48:16 41:11
11 195 OLSSON Gunnar Stora Tuna IK Skidor 2:49:49 42:44
12 250 ERIKSSON Sven Erik Stora Tuna 3:09:03 1:01:58
13 248 HAMMAR Sune Grycksbo IF 3:45:12 1:38:07

H Motion-42 km/C
1 234 NILSSON David Lennheden 2:19:05 0
2 225 ANDERSSON Rasmus Malungs IF 2:23:08 4:03
3 229 JACOBSSON Anders Stora Tuna IK SK 2:25:13 6:08
4 213 LISS Erik Falun 2:29:54 10:49
5 222 HJELTE Henrik Långshyttans skidor 2:34:22 15:17
6 230 PETTERSSON Jonas Trafikverkets Fritid CF 2:34:49 15:44
7 238 OSTH Tony Funäsdalens IF 2:40:06 21:01
8 217 ENGSTRÖM Per Rembo IK 2:40:20 21:15
9 202 PETTERSSON David Enköping 2:40:26 21:21
10 226 BJÖRK Patric Storvreta IK 2:40:41 21:36
11 201 JANSSON Mikael Gustafs GoIF Skidor 2:46:49 27:44
12 221 HELLSING Gustav Falun 2:48:10 29:05
13 214 HÖGLUND Jan-Ove Vasaloppsklubben Hedemora 2:51:57 32:52
14 220 ISFJÄLL Mats Domnarvets GoIF 2:52:10 33:05
15 203 HAEGER Oscar Enköping 2:52:54 33:49
16 216 DOTZSKY Richard Falun 2:54:26 35:21
17 224 FAGERSTRÖM Johan Borlänge Dragracing klubb 2:55:11 36:06
18 231 ANDERSSON Viktor - 2:56:58 37:53
19 232 PERSSON Joakim Borlänge CK 2:58:06 39:01
20 223 NYBERG Roger G Domnarvets GoIF 2:59:25 40:20
21 237 MUNTHER Tommy Borlänge 2:59:49 40:44
22 215 DANIELSSON Joakim Strängnäs 3:03:51 44:46
23 207 NYBERG Johan Hulåns IF 3:04:08 45:03
24 233 LINDBERG Erland Domnarvets GoIF 3:04:13 45:08
25 227 ERIKSSON Ola Kvarnsvedens GoIF SK 3:05:15 46:10
26 197 AXELSSON-KARLKVIST Jimmy AXA Linköping 3:05:52 46:47
27 209 SVENSSON Daniel Falupolisens IK 3:06:43 47:38
28 219 HAMELIUS Bengt Gustafs 3:08:20 49:15
29 240 KNUTSSON Jonas ÅF SK 3:09:36 50:31
30 239 JONELL Lars Falu IK 3:13:08 54:03
31 204 WIBERG Jan-Erik Järla IF Ok 3:14:40 55:35
32 210 LANDÉN Anders VBOL 3:14:45 55:40
33 235 FERNQVIST Olov Svärdsjö IF 3:14:51 55:46
34 196 AXELSSON-KARLKVIST Emil Göteborg (AXA) 3:18:30 59:25
35 212 FARTH Johan clas ohlson if 3:29:25 1:10:20
36 199 KARLKVIST Ulf AXA Skebobruk 3:46:50 1:27:45
37 228 PETERSSON Johan OK Stigen 3:48:19 1:29:14
38 200 LINDGREN Ulf Kvarnsvedens GoIF SK 3:48:23 1:29:18

H Motion-21 km/C

1 256 KARLEFELDT Anton Sellnäs IF 1:19:37 0
2 251 IVARSSON Birger Avesta OK 1:19:53 16
3 252 WIBERG Oscar Järla IF Ok 1:30:56 11:19
4 253 IVARSSON Olof Uppsala 1:32:00 12:23
5 255 ANDERSSON Rolf Skidklubben Leksand 1:35:56 16:19
6 254 KVARNSTRÖM Roland IFK Djura 1:36:00 16:23
7 257 JONSSON Hans-Gunnar Domnarvets GoIF 1:58:59 39:22

H 21-21 km/C
1 266 NILSSON Mattias Funäsdalen 58:03 0
2 263 MÅRTS Jan VLK Hedemora 1:04:45 6:42
3 261 HÖGBERG Jonas St Tuna IK Skidklubb 1:08:11 10:08
4 264 ERIKSSON Tobias Sväedsjö IF 1:16:30 18:27
5 265 OLOFSSON Lars ABB IF 1:38:29 40:26

D 21-42 km/C

1 13 JANJONS Anna Falun Borlänge SK 2:21:17 0
2 281 HEDLUND Susanne Granbergsdals IF 2:22:35 1:18
3 278 DANIELSSON Anna Korsnäs IF 2:27:23 6:06
4 282 KASSELSTRAND Ida Falu IK 2:29:20 8:03
5 289 BUSKE Matilda Falun Borlänge SK 2:32:42 11:25
6 277 MYREN Maja AXA Sports club 2:35:32 14:15
7 279 JOHANSSON Evelina Hybo AIK 2:39:27 18:10
8 287 BJÖRKLUND Sara Korsnäs 2:58:54 37:37
9 276 BONDESSON Regina Borlänge 2:59:42 38:25
10 275 MORELL Martina AXA Sports club 3:41:30 1:20:13
11 285 LINDAHL Helena AXA Sports club 4:05:37 1:44:20

D 21-21 km/C

1 288 NORDSTRÖM Annika IFK Mora SK 1:12:57 0
2 300 STÖVLING LÖFGREN Maria Stora Tuna SK 1:14:41 1:44
3 335 GRÄLLS Linn OK Kåre 1:18:05 5:08
4 334 MÅRTENSSON Susanna Stora Tuna OK 1:27:50 14:53
5 336 JANJONS Malin Domnarvets GoIF 1:30:58 18:01
6 286 OLOFSSON Lena ABB IF 1:38:32 25:35

D 35-42 km/C
1 291 BJÖRK Annika Falu IK 2:48:34 0
2 292 RUDMAN Marit KP-Aktiv Borlänge 4:10:45 1:22:11

D 40-42 km/C
1 298 BYHLIN Maria Stora Tuna IK SK 2:46:47 0
2 296 KLOO Veronica Norbergs CK 2:56:39 9:52
3 297 SÖMSKAR Camilla Norbergs CK 2:56:41 9:54
4 299 MALM Catarina Borlänge Roddklubb 3:21:32 34:45

D Motion-42 km/C
1 301 PUTTONEN Lotta Borlänge 2:41:54 0
2 305 LINDQVIST Jessica Källbottens IK 2:56:39 14:45
3 303 ANDERSSON Linda AXA Sport Club 3:13:26 31:32
4 302 FAGERSTRÖM Jessica Korsnäs IF 3:40:34 58:40
5 304 KARLSSON Pernilla Falun 4:07:56 1:26:02
306 BENGTSSON Linnea Falun 4:07:56 1:26:02

D Motion-21 km/C
1 317 ERIKSSON Emma Falun Borlänge SK 1:00:44 0
2 316 LARSSON Moa Falun Borlänge SK 1:02:46 2:02
3 318 OLSSON Birgitta Falu IK 1:19:45 19:01
4 312 NORDLANDER Carina Falun 1:28:22 27:38
5 315 MYREN Birgitta Gustafs 1:31:38 30:54
6 313 ÖSTERBERG Maria Borlänge 1:35:36 34:52
7 314 IVARSSON Emilia Uppsala 1:53:19 52:35

D 17- Motion-21 km/C
1 331 KIHLÉN Ida Domnarvets GoIF 1:08:26 0
 

Del |
20240222, NORDSVEEN, Sofie Hustad 001 kopiera

Skrällsegrare i norska mästerskapen

Sofie Nordsveen Hustad och Gjøran Tefre blev norska mästare på 10 km fristil i Beitostølen under torsdagen.
Det var det inte många som hade tippat. 
Öppningen av mästerskapen handlade mest om alla landslagsstjärnorna som inte kom till start.
 

20220226, HANSSON Moa U23-VM kopiera

Svenska truppen till Scan-cupen i Norge

Den 1 – 3 mars är det dags för den tredje och sista Skandinaviska Cupen för säsongen. Här är åkarna som kommer att representera Sverige under tävlingarna i Hommelvik utanför Trondheim i Norge.

X

Anmäl dig till Vasaloppet 2025 nu

Släpper nästa års startplatser rekordtidigt:

För första gången någonsin släpps alla startplatser till nästa års Vasalopp innan årets lopp har startat! Det innebär att det går att anmäla sig till det 101:a Vasaloppet och de övriga 13 skidloppen i Vasaloppets vintervecka 2025 redan från och med i morgon, torsdag den 22 februari 2024.

20240218, SVENSSON, Andreas 001 kopiera

Andreas spurtade hem Bessemerloppet

Andreas Svensson var snabbast i avslutningen och vann det 52,5 km långa Bessemerloppet i Högbo i Gästrikland i helgen.
Loppet ingår också i den svenska långloppscupen och det var hela tio åkare inom en minut i mål.
 

20240217, WESTBERG, Karl-Johan 005 kopiera

Stina och Karl-Johan i Skinnarloppet

Det blev välkända namn i topp när det traditionsrika Skinnarloppet kördes i Malung i helgen.
Stina Nilsson var på hemmaplan och passade på att vinna damklassen överlägset medan rutinerade Karl-Johan Westberg, Borås solovann i herrarnas lopp över 45 km.

202409217, ANDERSSON Fredrik 001 kopiera

Ny långloppsseger till Fredrik Andersson

Fredrik Andersson fortsätter att vinna långlopp i Sundsvall. I helgen var han utan större motstånd i Sundsvallsloppet trots många startande.
Piteås toppåkare vann med över två minuter och verkar sköta träningen bra inför kommande tävlingar som t ex skid-SM.
 

20240218, SUNDLING Jonna 001 kopiera

Jonna gick på knock – vann igen i USA

Jonna Sundling chocköppnade i världscupen över 10 km fristil i Minneapolis. En öppning som gjorde att alla konkurrenter kom på efterskott redan på den första kilometern.
Och hon höll tempot hela vägen och tog sin första världscupseger på distans. Segermarginalen var 15 sekunder till Frida Karlsson som också slog den stora hemmafavoriten Jessie Diggins.
 

20240218, SCHUMACHER, Gus 002 kopiera

Schumacher chockvann på hemmaplan

William Poromaa 5:a i Minneapolis:

Gus Schumacher chockvann söndagens 10 km fristil i världscupen i Minneapolis. Den tidigare juniorvärldsmästaren slog hela den norska armandan av toppåkare och tog sin första seger på den här nivån.
William Poromaa gjorde också en stark insats och slutade 5:a, bara 8 sekunder från segern.
 

20230211, BØ, Johannes Thingnes kopiera

Historiskt VM-guld till Thingnes Bø

Inga svenska medaljer – Monas sista VM-lopp:

Sverige jublade över stafettguld och silver under lördagen.
Men man kom snabbt ner på jorden i söndagens avslutande VM masstart som förra året blev den största jubeldagen före ett år sedan.
Istället tog Johannes Thingnes Bø ett historiskt 20:e VM-guld i sin karriär.
 

20231215, MYHLBACK, Alvar 002 kopiera

Alvar tog ännu ett nytt steg

Första pallplatsen i Ski Classics för 17-åringen:

17 år gammal tar Alvar Myhlback hela tiden nya steg på himmeln inom längdskidåkningen.
Nu steg han för första gången upp på pallen i Ski Classics.
Men nöjd? Nej, inte riktigt.
– Det känns lite surt att få stryk med 5 sekunder, säger juniorvärldsmästaren efter det indviduella tempoloppet i Grönklitt.
 

20240217, PEDERSEN Sofie 001 kopiera

Järpen och Mora kom tillbaka och vann JSM

Både Järpens damer och Moras herrar låg en bit ner i fältet på JSM-stafetten i Ulricehamn.
Men båda kom tillbaka och vann gulden i spännande avslutningar på båda sidor.
 

20240217, SUNDLING, Jonna 005 kopiera

Äntligen Jonna igen – svensk dubbelseger

Jonna Sundling vann för första gången i vinter i världscupen. 
Hon bara åkte ifrån allt och alla i fristilssprinten i Minneapolis när världscupen återvände till USA efter 23 år.
Publiken kom ut för att se Jessie Diggins, men dom fick se en svensk dubbelseger där Linn Svahn var tvåa.

20240217, JSM D19-20, 3 bästa kopiera

JVM-trio på pallen i äldre juniorklassen

Ny seger för JVM-segrarinnan Evelina Crüsell:

Det var inte rum för några överraskningar när dom äldre juniordamerna körde 5 km klassisk under JSM i Ulricehamn. Tre åkare från JVM-laget på pallen och längst upp juniorvärldsmästaren Evelina Crüsell från Skellefteå.
Hon fick med sig Erica Lavén, Åsarna och Mira Göransson, Borås på medaljplats.
 

20240217, HÄGG, Johanna 001 kopiera

Så glad blev JSM-segraren Johanna

Här jublar Johanna Hägg från Finspång över JSM-guldet på 5 km klassisk i Ulricehamn under lördagen. Så glad blev hon över segern som kom efter en saftig avslutning där hon först kom ikapp Domnarvets Tove Norgren och sedan kunde vinna med 6,9 sekunder.

20240216, VM-lag herrar kopiera

SENSATIONELLT VM-GULD I STAFETT

Norges OS-hjälte Vetle Sjåstad Christiansen skulle bara säkra VM-guldet. Då sprack allt. Han fick tre (!) straffrundor i sista stående.
Samtidigt sköt Sebastian Samuelsson fullt och Sverige tog ett sensationellt VM-guld i stafett.
Lika sensationellt som då Sverige tog OS-guldet i Pyeongchang 2018.
 

20240217, Grönklitt Classic segrare kopiera

Fleten och Stadaas vinnare i Grönklitt Classic

Emilie Fleten, Team Ramudden, och Kasper Stadaas, Team Ragde Charge, vann det 60 kilometer långa Grönklitt Classic i Orsa på en utmanande bana och i en hisnande kamp om pallen i den nionde Ski Classics-tävlingen i vinter.

20240216, VM-lag damer (kopia)

VM-SILVER i spännande damstafett

Äntligen flyt för det svenska VM-laget i skidskytte.
Silver i damstafetten i en omväxlande, spännande och rolig VM-stafett.
Men Sverige hade faktisk möjligheten att kämpa om guldet i sista skyttet, men Evelina Öberg sköt på sig en straffrunda och Frankrike vann som väntat.
 

20240217, LINDBERG, Jonatan 002 kopiera

Jonatan Lindberg var också överlägsen

Även om Jonatan Lindberg hade sämre tid än Måns Rawald i den yngre juniorklassen så var Mora-åkaren suverän i H19-20 över 10 km klassisk stil i lördagens JSM i Ulricehamns.
Hans segermarginal skrevs till 43 sekunder.
 

20240217, RAWALD, Måns 004 kopiera

Måns Rawald överlägsen i klassisk

Måns Rawald lyckades ta ett guld på JSM i Ulricehamn. Efter medaljer tidigare i veckan blev det äntligen full klaff för Ås-åkaren på 10 km klassisk där han var överlägsen i H17-18.
Tvåan Rasmus Lövgren från Finspång var hela 37 sekunder efter.

20240216, VM-lag damer (kopia)

Nu är stafettlagen på VM klara

VM i Nove Mesto avslutas nu med stafetter och masstarter för både damer och herrar med goda chanser för svenska medaljer. Nu är dom svenska stafettlagen klara efter att många funderat på hur dom blir. Mona Brorsson och Peppe Femling är dom som inte får plats.