Mobile Version
Desktop Version
STARTEN I VASALOPPET är en mäktig syn. Här ger sig söndagen startfält iväg. Foto: NISSE SCHMIDT/Vasaloppet
STARTEN I VASALOPPET är en mäktig syn. Här ger sig söndagen startfält iväg. Foto: NISSE SCHMIDT/Vasaloppet

Dom 1000 bästa damerna i Vasaloppet

Här är resultaten för dom 1000 bästa damerna i Vasaloppet 2017. Från Birtta Johansson Norgren som vann en övertygande seger och neråt i listan. Också bland damerna var det många som gjorde en mycket strong insats mellan Berga by och Mora.

1-100        
1 Johansson Norgren, Britta (SWE) D21 Lager 157 Ski Team 04:19:43 +00:00
2 Slind, Astrid Øyre (NOR) D21 Team United Bakeries 04:21:21 +01:37
3 Lindborg, Sara (SWE) D21 Team Serneke 04:28:47 +09:04
4 Lindstedt, Emilia (SWE) D21 TEAM SkiProAm 04:30:57 +11:14
5 Korsgren, Lina (SWE) D21 Team LeasePlan 04:33:31 +13:47
6 Kveli, Laila (NOR) D21 Team Tynell 04:36:56 +17:12
7 Heiskanen, Heli (FIN) D35 Team Robinson Petshop Trainer 04:41:02 +21:19
8 Lintzén, Nina (SWE) D35 Team igne 04:43:05 +23:22
9 Rydqvist, Maria (SWE) D21 Team Ski Pro Am 04:46:53 +27:10
10 Siegel, Monique (GER) D21 Team Pioneer Investments 04:49:09 +29:25
11 Elebro, Sofie (SWE) D21 IFK Umeå Team Wolverine XC 04:52:42 +32:59
12 Hagavold, Elin (NOR) D35   04:54:52 +35:08
13 Sætha, Barbro (NOR) D21   04:54:58 +35:14
14 Bångman, Evelina (SWE) D21 TEAM SkiProAm 04:55:30 +35:47
15 Mueller, Jessica (GER) D21 Atlas Craft Team 04:56:52 +37:08
16 Hafsahl Karset, Marthe Kristine (NOR) D21 Team ParkettPartner 04:58:07 +38:23
17 Auland, Clara (SWE) D21 Team igne 04:58:22 +38:39
18 Pollari, Terhi (FIN) D21 Ski Team Mäenpää 05:01:08 +41:24
19 Thomasgaard, Maren (NOR) D21   05:02:09 +42:25
20 Wiklund, Helena (SWE) D21 Ramsjö SK 05:03:01 +43:17
21 Wiklund, Lena (SWE) D21 Högbo GIF 05:06:51 +47:08
22 Engeseth, Marit (NOR) D35   05:07:41 +47:57
23 Ramhult, Catharina (SWE) D50 Ulricehamns IF 05:09:33 +49:50
24 Cedervärn, Emilie (SWE) D21 Ulricehamns IF 05:10:03 +50:20
25 Lagerlöf, Carina (SWE) D40 Malungs Skid och FK 05:11:18 +51:34
26 Söderström, Anna-Carin (SWE) D40 Malungs IF 05:12:05 +52:22
27 Vedin, Elin (SWE) D21 Sundsvalls OK 05:12:06 +52:22
28 Sjölander, Emma (SWE) D21 Team igne 05:12:20 +52:37
29 Skari, Hege (NOR) D45   05:13:52 +54:08
30 Dyrhovd, Margrete (NOR) D21   05:15:09 +55:25
31 Nydal, Britt Ingunn (NOR) D21   05:15:12 +55:28
32 Fritzson, Anna-Lena (SWE) D50 Dala XC Ski Team Klubb 05:16:05 +56:22
33 Pitkänen, Ann-Sofi (FIN) D45   05:16:36 +56:53
34 Tjärdal, Anja (SWE) D40 CCC 1000 Skidklubb 05:17:23 +57:40
35 Therell, Terese (SWE) D21 Team igne 05:18:21 +58:38
36 Leren Moen, Louise (NOR) D21   05:19:26 +59:42
37 Svärdström, Anna (SWE) D50 Sundbybergs IK 05:21:26 +01:01:43
38 Wirth, Jessica (GER) D21 Team Forever Nordic 05:25:07 +01:05:23
39 Homme, Tonje (NOR) D21 Team Skiclub 05:25:34 +01:05:50
40 Lindström, Mari (FIN) D21   05:26:30 +01:06:46
41 Lindberg, Sara (SWE) D21 IF Hagen SK 05:27:37 +01:07:53
42 Lycke, Kristina (SWE) D21 Malungs IF 05:28:05 +01:08:22
43 Caminada, Chiara (ITA) D21   05:28:19 +01:08:35
44 Sundström, Johanna (SWE) D40 Hestra IF 05:29:55 +01:10:11
45 Borgeryd, Åse (SWE) D40 Strömnäs GIF 05:30:58 +01:11:15
46 Stabursvik, Kaja (NOR) D21 Team Synnfjell 05:33:22 +01:13:38
47 Gahne, Ingela (SWE) D50 Enebybergs IF 05:34:11 +01:14:28
48 Waxegård, Anna (SWE) D21 AXA SC 05:34:14 +01:14:31
49 Nilsson, Mona (SWE) D45   05:34:18 +01:14:34
50 Karlsson, Sara (SWE) D21 Gnosjö FK 05:34:31 +01:14:47
51 Friman, Jennifer (SWE) D40 IF Rigor 05:36:06 +01:16:22
52 Steinbach Olsson, Meta (SWE) D50 Ronneby OK 05:36:16 +01:16:33
53 Eriksson, Vendela (SWE) D21 Husums IF SK 05:36:18 +01:16:34
54 Adriansson, Sandra (SWE) D35 Borgstena IF 05:36:35 +01:16:52
55 Meijer, Malin (SWE) D45 Husums IF SK 05:37:08 +01:17:25
56 Furuberg, Marte-Lise (NOR) D40   05:37:14 +01:17:31
57 Eriksson, Carola (SWE) D35 Arlanda-Märsta SK 05:37:24 +01:17:41
58 Sjödén, Lotten (SWE) D21 Älvdalens IF SK 05:38:16 +01:18:33
59 Zingmark, Helena (SWE) D45 Stockholms RK 05:40:27 +01:20:44
60 Lind-Oja, Frida (SWE) D40 Jukkasjärvi IF 05:40:33 +01:20:49
61 Lindgren, Anna (SWE) D21 Brovallens IF 05:40:41 +01:20:58
62 Scheidegger, Ellen (SWE) D21 Föreningen Studentidrott Luleå 05:41:20 +01:21:37
63 Larsson, Evelina (SWE) D21 Kvarnsvedens GOIF SK 05:41:27 +01:21:44
64 Ramstedt, Jenny (SWE) D40 Sundbybergs IK 05:41:59 +01:22:15
65 Hasselqvist, Linda (SWE) D40 Edsbyns SK 05:42:07 +01:22:24
66 Björklund, Sofie (SWE) D21 Trillevallens Sportklubb 05:44:55 +01:25:12
67 Sörset, Astrid (NOR) D21   05:46:09 +01:26:26
68 Ulvensøen, Anna (NOR) D21   05:46:23 +01:26:40
69 Grönqvist-Lönnström, Marlene (FIN) D45   05:47:02 +01:27:19
70 Jobs, Fia (SWE) D35 IF Ski Team Skåne 05:47:59 +01:28:16
71 Silva, Linnea (SWE) D21 Föreningen Studentidrott Luleå 05:48:54 +01:29:11
72 F Forsman, Marlene (SWE) D21 Botsmarks SK 05:49:17 +01:29:33
73 Grzebisz, Natalia (POL) D21   05:49:22 +01:29:39
74 Larson, Kersti (SWE) D35 IK Jarl Rättvik 05:50:35 +01:30:51
75 Grealish, Erica (SWE) D45 Arvika IS 05:50:55 +01:31:12
76 Andersson, Charlotte (SWE) D21 Rembo IK 05:51:11 +01:31:27
77 Almqvist Haas, Hedwig (SWE) D21 Nybro Skidklubb 05:51:26 +01:31:42
78 Åslund, Irene (SWE) D45 Lillhärdals IF 05:52:08 +01:32:24
79 Mattsson, Anna (SWE) D21 AXA SC 05:52:11 +01:32:28
80 Henriksson, Matilda (SWE) D21 Skellefteå SK 05:52:14 +01:32:30
81 Klevmoen, Marita (NOR) D21   05:53:21 +01:33:37
82 Källman, Malin (FIN) D35   05:53:37 +01:33:53
83 Orban, Freya (SWE) D19-20 IF Ski Team Skåne 05:54:39 +01:34:56
84 Arvelius, Karin (SWE) D40   05:55:49 +01:36:06
85 Käfferlein, Sarina (GER) D40   05:56:30 +01:36:47
86 Gervin, Kristina (NOR) D35   05:56:34 +01:36:51
87 Dybäck, Matilda (SWE) D21 Stadium IF 05:56:57 +01:37:14
88 Holmgård, Sofia (SWE) D45 Grava SK 05:57:17 +01:37:34
89 Edman, Elin (SWE) D21 Luleå Gjutarens IF 05:57:55 +01:38:12
90 Lagerskog, Anna (SWE) D40 Åre Längdskidklubb 05:58:13 +01:38:30
91 Mattes, Magdalena (SWE) D21 Edsbyns SK 05:58:39 +01:38:56
92 Spika, Devon (CAN) D21 IF Ski Team Skåne 05:59:30 +01:39:47
93 Haas, Sonja (SWE) D50 Nybro Skidklubb 05:59:41 +01:39:57
94 Fällgren, Lotta (SWE) D40 Burseryds IF 06:00:36 +01:40:53
95 Hale, Sarah (SWE) D21 Falu IK 06:01:02 +01:41:18
96 Lindmark, Anna (SWE) D21 IKJ Haninge 06:01:34 +01:41:51
97 Svanborg, Erika (SWE) D21 Östersunds SK 06:02:05 +01:42:22
98 Clavel, Christiane (CAN) D50   06:02:45 +01:43:02
99 Hänninen, Sandra (SWE) D21 Ockelbo SK 06:03:33 +01:43:50
100 Månsson, Emma (SWE) D35 Främmestads IK 06:05:18 +01:45:35
           
101-200        
101 Wiklund, Monica (SWE) D21 Hybo AIK 06:05:30 +01:45:47
102 Johansson, Angela (SWE) D40 OK Ravinen 06:07:30 +01:47:47
103 Bjørsvik, Marte (NOR) D21   06:07:49 +01:48:05
104 Steen, Amanda (SWE) D21 Tynderö IK 06:07:54 +01:48:10
105 Höylänen, Jenni (FIN) D21   06:08:06 +01:48:23
106 Woxlin, Elin (SWE) D35 Edsbyns SK 06:08:58 +01:49:15
107 Emmenegger, Carmen (SUI) D21   06:10:06 +01:50:23
108 Maldonado, Linnea (SWE) D21 Skellefteå SK 06:10:56 +01:51:12
109 Karlsson, Sylvia (SWE) D40 SK Granan 06:11:46 +01:52:03
110 Dybäck, Sara (SWE) D21 Häverödals SK 06:11:49 +01:52:06
111 Ljungberg, Ann (SWE) D45 Östervåla IF 06:13:04 +01:53:21
112 Wickbom, Andrea (SWE) D21 Sävast Ski Team IF 06:13:14 +01:53:31
113 Larsson, Katja (SWE) D45 Borås SK 06:13:29 +01:53:46
114 Owén, Malin (SWE) D40 Valbo AIF 06:14:25 +01:54:42
115 Backlund, Britta (SWE) D40 Stora Tuna IK SK 06:14:27 +01:54:44
116 Jakobsson, Mia (SWE) D21 Luleå Gjutarens IF 06:14:45 +01:55:02
117 Ander, Kristin (SWE) D21 OK Landehof 06:15:50 +01:56:06
118 Wikström, Anna (SWE) D21 IFK Mora SK 06:16:31 +01:56:48
119 Fjällberg, Amanda (SWE) D21 Vilhelmina IK 06:17:01 +01:57:18
120 Helker-Nygren, Ellen (SWE) D21 IK Studenterna 06:17:36 +01:57:53
121 Gunnars, Anna (SWE) D21 IFK Mora SK 06:17:58 +01:58:15
122 Gedda, Susanne (SWE) D50 SK Hylte 06:18:13 +01:58:30
123 Persson, Ingrid (SWE) D40 Burträsk SK 06:19:00 +01:59:16
124 Nålberg, Ywonne (SWE) D40 AXA SC 06:19:14 +01:59:31
125 Lintukangas, Anneli (FIN) D45   06:19:19 +01:59:36
126 Schlump, Regine (GER) D35   06:19:49 +02:00:05
127 Krysander, Marie (SWE) D21 Frösö IF 06:19:55 +02:00:12
128 Lindqvist, Frida (SWE) D19-20 Hagfors SF 06:20:23 +02:00:40
129 Fjellström, Elin (SWE) D21 Garphyttans IF 06:22:10 +02:02:26
130 Backe, Maria (SWE) D45 Stockholms RK 06:22:32 +02:02:48
131 Nilsson, Karin (SWE) D21 Stockholms RK 06:22:32 +02:02:49
132 Molander Wirgin, Maria (SWE) D50 Domnarvets GOIF 06:22:42 +02:02:58
133 Stigers, Åsa (SWE) D40 IFK Hedemora SK 06:22:56 +02:03:13
134 Vollan Johansson, Cecilia (SWE) D35 Amanäs IF 06:23:38 +02:03:54
135 Thoresson, Josefin (SWE) D21 Tunafors SK 06:24:00 +02:04:17
136 Olstad, Daniela Schäfer (SUI) D21   06:24:38 +02:04:55
137 Cedergren, Gunilla (SWE) D40 AXA SC 06:24:41 +02:04:58
138 Ganzoni Aebi, Genni (SUI) D40   06:25:42 +02:05:59
139 Nyboe, Erika (SWE) D21 IK Stern 06:26:00 +02:06:16
140 Helmja, Kati (EST) D35   06:26:05 +02:06:22
141 Nilsson, Charlotta (SWE) D45 Frösö IF 06:26:36 +02:06:53
142 Höglund, Karolina (FIN) D21   06:26:37 +02:06:53
143 Lindqvist, Karin (SWE) D21 Boxholm-Ekeby Skidklubb 06:26:39 +02:06:55
144 Nilsson, Johanna (SWE) D40 Föreningen Norsjö Skidor 06:26:40 +02:06:56
145 Green, Anna (SWE) D21 Tenhults SOK 06:26:48 +02:07:05
146 Kronberg, Pernilla (SWE) D45 IFK Grängesberg SK 06:28:43 +02:08:59
147 Wallensten, Johanna (SWE) D45 Täby IS SK 06:29:06 +02:09:23
148 Falnes, Torhill Gysland (NOR) D50   06:29:31 +02:09:48
149 Solvi, Jorunn Nordbø (NOR) D50   06:29:35 +02:09:51
150 Andersson, Therese (SWE) D40 IK Högaborgs Atleter 06:30:44 +02:11:00
151 Arvidson, Elin (SWE) D35 OK Lindéna 06:30:46 +02:11:03
152 Sandh, Jenny (SWE) D35 IK Nocout.se 06:31:57 +02:12:14
153 Dahlberg, Lisa (SWE) D40 Kimstad GoIF 06:32:52 +02:13:08
154 Ildgruben, Anna (SWE) D50 IFK Umeå 06:33:29 +02:13:46
155 Hägglund, Sara (SWE) D21 AXA SC 06:33:46 +02:14:02
156 Rostad, Karine (NOR) D35   06:33:46 +02:14:03
157 Widen, Carina (SWE) D55 Orsa SK 06:34:21 +02:14:38
158 Hagberg, Sirkka (SWE) D40 Kristinehamns OK 06:34:55 +02:15:12
159 Lundberg, Malin (SWE) D40 Graninge-Alliansen 06:35:10 +02:15:27
160 Rønningen, Hanne (NOR) D19-20 06:35:27 +02:15:44
161 Larsson, Sandra (SWE) D40 IK Högaborgs Atleter 06:35:29 +02:15:46
162 Inno, Kadi (EST) D50   06:35:55 +02:16:12
163 Davidsson, Sofia (SWE) D21 Ölmstads IS 06:36:14 +02:16:30
164 Jonsson, Susanna (SWE) D40 SK Tegsnäspojkarna 06:36:16 +02:16:33
165 Larson, Lisa (SWE) D21 Bergnäsets AIK 06:36:20 +02:16:37
166 Beijersten, Caroline (SWE) D35 Vassunda IF 06:36:44 +02:17:01
167 Gunroth Olsson, Christina (SWE) D40 IFK Mora SK 06:36:55 +02:17:12
168 Franzén, Åsa (SWE) D35 Nybro Skidklubb 06:37:38 +02:17:54
169 Leckström, Karin (SWE) D50 Nacka Värmdö SK 06:38:44 +02:19:01
170 Frisk, Maria (SWE) D21 Attunda OK 06:38:55 +02:19:12
171 Sprecher, Sina (SUI) D21   06:39:06 +02:19:23
172 Eliasson, Karin (SWE) D40 Tvärreds IF 06:39:07 +02:19:23
173 Gunnarsson, Annika (SWE) D55 Östervåla IF 06:39:08 +02:19:25
174 Rigdal Mannesson, Marie-Louise (SWE) D35 Stockholms RK 06:39:10 +02:19:27
175 Öster, Agneta (SWE) D60 Uddevalla IS 06:39:17 +02:19:33
176 Fransson, Lina (SWE) D21 Nybro Skidklubb 06:39:26 +02:19:42
177 Hagman, Nina (SWE) D35 IK Högaborgs Atleter 06:39:41 +02:19:58
178 Rye Madsen, Anne (DEN) D40 Rold Skov Skiklub 06:40:02 +02:20:18
179 Lindgren, Therese (SWE) D21 Burträsk SK 06:40:07 +02:20:24
180 Christensen, Ida (SWE) D21 Karlsbyhedens IK 06:40:29 +02:20:45
181 Lien, Marianne (NOR) D40   06:40:41 +02:20:58
182 Eriksson, Emma (SWE) D21 Mattila IK 06:40:47 +02:21:04
183 De Wit, Nicole (NED) D19-20 06:40:55 +02:21:11
184 Saetre, Lotta (SWE) D40 Hindås SK 06:40:57 +02:21:13
185 Olsson, Carolina (SWE) D19-20 Älvdalens IF SK 06:41:16 +02:21:32
186 Moberg, Josefine (SWE) D21 Gävle SK 06:42:34 +02:22:50
187 Brusehed, Åsa (SWE) D40 IK Stern 06:42:34 +02:22:51
188 Holmvassdal, Gøril (NOR) D40   06:42:41 +02:22:58
189 Dyrhovden, Emma Julie (NOR) D21   06:43:51 +02:24:07
190 Johansson, Malin (SWE) D21 Offerdals SK 06:43:51 +02:24:07
191 Jonsson, Emma (SWE) D21 Gimo IF SK 06:43:53 +02:24:10
192 Eriksson, Linda (SWE) D45 Spikbodarnas IK 06:44:30 +02:24:46
193 Niklasson, Johanna (SWE) D21 SOK Träff 06:45:36 +02:25:53
194 Thelin, Maria (SWE) D40 Jönköpings OK 06:45:37 +02:25:53
195 Lehto, Heli (SWE) D45 AXA SC 06:45:49 +02:26:05
196 Södergård, Nina (FIN) D45   06:45:59 +02:26:15
197 Persson, Marie (SWE) D40 IFK Mora SK 06:46:04 +02:26:20
198 Derungs, Corina (SUI) D35   06:46:07 +02:26:24
199 Olsson, Malin (SWE) D40 Karlslunds IF SF 06:46:42 +02:26:58
200 Mangs, Sara (SWE) D40 Kimstad GoIF 06:47:01 +02:27:17
           
201-300        
201 Westman, Elisabet (SWE) D45 Anna & Emil Sportklubb 06:47:12 +02:27:29
202 Lorén, Sara (SWE) D35 Borås SK 06:47:17 +02:27:34
203 Thurin, Sofia (SWE) D21 AXA SC 06:47:33 +02:27:49
204 Grogan, Barbara (USA) D45   06:47:42 +02:27:58
205 Glemme Lundvall, Minna (SWE) D40 Åf Skidklubb 06:47:48 +02:28:04
206 Johansson, Lena (SWE) D50 OK Nackhe 06:47:49 +02:28:06
207 Hermansson, Lova (SWE) D21 Norrbärke SK 06:47:52 +02:28:09
208 Hylander, Rebecka (SWE) D21 Nyköpings OK 06:47:53 +02:28:10
209 Johansson, Anna (SWE) D50 Jönköpings OK 06:48:10 +02:28:27
210 Ågren, Astrid (SWE) D21 Yuppie Ski Club 06:48:20 +02:28:37
211 Ståhlkloo, Anna (SWE) D40 Sollerö IF 06:48:41 +02:28:57
212 Forsén, Linnea (SWE) D21 Skogis IF 06:49:20 +02:29:37
213 Karlsson, Joanna (SWE) D35 IFK Mora SK 06:49:29 +02:29:45
214 Eirell, Gudrun (SWE) D60 Jalles TC Umeå 06:49:32 +02:29:48
215 Holopainen, Hanna (FIN) D45   06:50:05 +02:30:22
216 Rådström, Jenny (SWE) D21 SK Bore 06:50:15 +02:30:31
217 Porsholt, Kristin (NOR) D40   06:50:30 +02:30:46
218 Axelsson, Sara (SWE) D21 Magra IS 06:51:08 +02:31:24
219 Östberg, Emma (SWE) D35 Funäsdalens IF 06:51:12 +02:31:29
220 Larsson, Isabelle (SWE) D21 Ellos IF 06:51:39 +02:31:56
221 Lindgren, Anna (SWE) D21 Råneå SK 06:51:47 +02:32:03
222 Myhr, Bodil (NOR) D40   06:52:18 +02:32:35
223 Johansson, Jenny (SWE) D45 IK Ymer 06:52:24 +02:32:41
224 Wikström, Kristina (SWE) D50 Vreta Skid o MK 06:52:31 +02:32:48
225 Winberg Olsen, Lise (SWE) D35 Karlslunds IF SF 06:52:37 +02:32:54
226 Nilsson, Petra (SWE) D21 Åsarna IK 06:52:38 +02:32:54
227 Røsvoll, Astrid (NOR) D21   06:52:41 +02:32:58
228 Asplund, Åsa (SWE) D40 Sunnansjö IK 06:53:44 +02:34:01
229 Wahlbom Hellström, Victoria (SWE) D21 Vreta Skid o MK 06:53:46 +02:34:03
230 Gustafsson, Anne (SWE) D50 Tärna IK Fjällvinden 06:53:46 +02:34:03
231 Stenvall, Sofia (FIN) D35   06:54:22 +02:34:38
232 Hacksell, Marika (SWE) D45 Borås SK 06:54:45 +02:35:01
233 Wigerstedt, Åsa (SWE) D50 Göteborgs SLK 06:54:51 +02:35:07
234 Ingvarson, Ann-Louise (SWE) D35 AXA SC 06:54:51 +02:35:08
235 Wolmesjö, Nina (SWE) D21 IK Stern 06:55:09 +02:35:26
236 Söderberg, Linnea (SWE) D21 Dala XC Ski Team Klubb 06:55:13 +02:35:30
237 Furuseth, Ina Henriette (NOR) D45   06:55:14 +02:35:31
238 Horeni, Karina (SWE) D21   06:55:59 +02:36:15
239 Eriksson, Paula (SWE) D40 Sollerö IF 06:56:08 +02:36:24
240 Sundqvist, Veronica (SWE) D35 Hemsö IF 06:56:15 +02:36:31
241 Johansson, Katrin (SWE) D40 Brunflo IF 06:56:30 +02:36:46
242 Kalered, Carina (SWE) D50 OK Denseln 06:56:35 +02:36:51
243 Hassel, Christine (NOR) D40   06:56:52 +02:37:09
244 Fremstad, Runa (NOR) D21 Göteborg-Majorna OK 06:57:08 +02:37:25
245 Sandström, Malin (SWE) D21 Järla Orientering 06:57:43 +02:38:00
246 Lind, Rebecka (SWE) D21 AXA SC 06:57:58 +02:38:14
247 Wingqvist, Louise (SWE) D21 Norrala SK 06:58:06 +02:38:22
248 Törnelius, Helena (SWE) D40 Jumkils IF 06:58:08 +02:38:24
249 Wikström, Malin (SWE) D45 Gustafs GoIF 06:58:38 +02:38:55
250 Jüriado, Tiiu (EST) D35   06:59:00 +02:39:16
251 Rasmusson, Pernilla (SWE) D45 Ätrans IF 06:59:01 +02:39:17
252 Axelsson, Therese (SWE) D21 SK Bore 06:59:15 +02:39:31
253 Ovefalk, Therese (SWE) D40 Strömnäs GIF 06:59:17 +02:39:33
254 Svedulf, Hanna (SWE) D21 IF Rigor 06:59:31 +02:39:47
255 Askengren, Carina (SWE) D50 Äspereds IF 07:00:18 +02:40:35
256 Waagan, Marie (NOR) D40   07:00:48 +02:41:05
257 Andersson, Jennie (SWE) D40 FK Friskus-Varberg 07:01:39 +02:41:55
258 Fredriksson, Magdalena (SWE) D35 Lövånger-Uttersjöbäcken AIK 07:01:43 +02:41:59
259 Skott Dahlgren, Andrea (SWE) D21 Funäsdalens IF 07:01:56 +02:42:12
260 Sala, Laura (ITA) D50   07:01:56 +02:42:13
261 Nyberg, Karolina (SWE) D21 Delsbo IF 07:01:56 +02:42:13
262 Sjöstrand, Anna (SWE) D21 Landsbro IF SK 07:02:05 +02:42:21
263 Nebel, Antje (GER) D45   07:02:17 +02:42:33
264 Edén, Therése (SWE) D21 AXA SC 07:03:01 +02:43:18
265 Tuuf, Johanna (SWE) D40 Stockholms RK 07:03:04 +02:43:21
266 Carlsson, Catrin (SWE) D40 Nässjö Ski 07:03:25 +02:43:42
267 Öström, Eleonor (SWE) D55 IK Stern 07:03:28 +02:43:45
268 Bäckström, Mikaela (FIN) D40   07:03:41 +02:43:57
269 Adamsson, Annika (SWE) D21 AXA SC 07:04:08 +02:44:24
270 Johansson, Jenny (SWE) D40 IFK Göteborg 07:04:23 +02:44:40
271 Jacoby, Petra (NOR) D21   07:04:26 +02:44:43
272 Blomqvist, Johanna (SWE) D35 Uppsala Vasaloppsklubb 07:04:47 +02:45:04
273 Månsson Martinsson, Monica (SWE) D45 Kungsäters IF 07:05:23 +02:45:40
274 Ekbäck, Mimmi (SWE) D21 ELU Idrottsförening 07:05:42 +02:45:59
275 Schön, Karin (SWE) D55 IK Stern 07:06:08 +02:46:24
276 Bergbom, Terese (SWE) D21 Sävast Ski Team IF 07:06:08 +02:46:25
277 Karlsson, Annakaisa (FIN) D45   07:06:14 +02:46:30
278 Forsman, Fanny (SWE) D21 Elfsborg SOK 07:06:18 +02:46:35
279 Andersson, Erika (SWE) D21 IK Fryken 07:06:35 +02:46:51
280 Wigg, Sofia (SWE) D21 Venjans AIK 07:06:46 +02:47:03
281 Lindersson, Camilla (SWE) D35 Blackstads IF 07:06:48 +02:47:05
282 Sundström, Cecilia (ALA) D50   07:07:43 +02:47:59
283 Pedersen, Emmelie (SWE) D21 SK Bore 07:07:46 +02:48:03
284 Hallén, Anna (SWE) D35 Boxholm-Ekeby Skidklubb 07:08:46 +02:49:02
285 Haeussler, Anja (GER) D45   07:08:47 +02:49:04
286 Lindberg, Marie (SWE) D21 Öregrunds IK 07:08:59 +02:49:16
287 Ernstdottir, Bryndis (ISL) D45   07:09:05 +02:49:21
288 De Wit, Tosca (NED) D21   07:09:26 +02:49:43
289 Spets, Rebecka (SWE) D21 IK Ymer 07:09:32 +02:49:48
290 Westerfjell Kalstad, Anne Lajla (NOR) D35   07:09:54 +02:50:10
291 Hedberg, Elisabeth (SWE) D55 Domnarvets GOIF 07:09:56 +02:50:13
292 West, Sonja (FIN) D45   07:10:10 +02:50:27
293 Skånstad, Cecilia (SWE) D45 Sundbybergs IK 07:10:35 +02:50:52
294 Gull, Jennifer (SWE) D35 FK Friskus-Varberg 07:10:50 +02:51:06
295 Sandgren, Ida (SWE) D35 Tidaholm SOK Sisu 07:10:54 +02:51:10
296 Palm, Frida (SWE) D21 Avesta OK 07:10:55 +02:51:11
297 Frykfeldt, Karin (SWE) D40 IK Hakarpspojkarna 07:11:09 +02:51:26
298 Lek-Göthberg, Annelie (SWE) D45 ABB IF Ludvika 07:11:29 +02:51:46
299 Beddari, Kaisa (NOR) D21   07:11:35 +02:51:52
300 Trømborg, Kjersti (NOR) D45   07:11:43 +02:52:00
           
301-400        
301 Bengtsson, Linda (SWE) D40 Sya SK 07:12:15 +02:52:31
302 Enfält, Ann-Charlotte (SWE) D50 Uppsala Vasaloppsklubb 07:12:22 +02:52:38
303 Slettestøl, Dagmar (NOR) D55   07:12:24 +02:52:41
304 Johansson, Elin (SWE) D21 Föreningen Milslukarna XC 07:12:45 +02:53:01
305 Johansson, Ann Sofie (SWE) D50 Täfteå IK 07:12:58 +02:53:14
306 Olsson, Pernilla (SWE) D35 Kristinehamns OK 07:13:39 +02:53:56
307 Kittelsen, Kari (NOR) D35   07:14:17 +02:54:34
308 Svensson, Kristina (SWE) D50 Berga SOK 07:14:35 +02:54:52
309 Salte, Siv Elisabeth (NOR) D50   07:14:49 +02:55:06
310 Ahlberg, Malin (SWE) D35 IBM-Klubben 07:14:51 +02:55:08
311 Martinsson, Camilla (SWE) D21 IFK Grängesberg SK 07:15:16 +02:55:33
312 Nordlund, Therese (SWE) D21 Västerås Skidklubb 07:15:36 +02:55:53
313 Rehnman Astergren, Emma (SWE) D35 Agnäs IK 07:15:39 +02:55:55
314 Hassila, Gun (FIN) D40   07:16:14 +02:56:30
315 Bonander, Cecilia (SWE) D45 Ulricehamns IF 07:16:40 +02:56:57
316 Kero, Anna (SWE) D45 Karlslunds IF SF 07:16:44 +02:57:01
317 Svensson, Ida (SWE) D21 Hede SK 07:16:51 +02:57:08
318 Vennström, Alexandra (SWE) D21 Gällivare EC 07:17:41 +02:57:57
319 Grönroos, Ylva (SWE) D40 OK Alehof 07:18:00 +02:58:17
320 Morelius, Åsa (SWE) D40 Långshyttan AIK SK 07:18:04 +02:58:21
321 Hellström, Clara (SWE) D55 Korsnäs IF SK 07:18:13 +02:58:30
322 Öhrvall, Eva (SWE) D40 OK Skogshjortarna 07:18:20 +02:58:36
323 Allm, Victoria (SWE) D21 Håfreströms IF 07:18:34 +02:58:51
324 Carlemar, Anna (SWE) D50 Landsbro IF SK 07:19:16 +02:59:33
325 Selmer Hansen, Pia (NOR) D40   07:19:18 +02:59:35
326 Jobs, Marit (SWE) D21 Granheds IF 07:19:36 +02:59:52
327 Spöring, Lilian (SUI) D21   07:20:07 +03:00:24
328 Eriksson, Emilia (SWE) D21 Oxbergs IF 07:20:07 +03:00:24
329 Strand, Evonne (SWE) D50 OK Linné 07:20:13 +03:00:30
330 Palm, Mari (SWE) D40 Peab IF 07:20:26 +03:00:42
331 Bakken, Tone Elisabeth (NOR) D50   07:20:39 +03:00:56
332 Karlsson, Sofie (SWE) D21 Tärna IK Fjällvinden 07:20:58 +03:01:15
333 Lännevall, Johanna (SWE) D21 OK Roslagen 07:21:03 +03:01:19
334 Nordström, Cecilia (SWE) D40 AXA SC 07:21:05 +03:01:22
335 Rokala, Nina (FIN) D45   07:21:09 +03:01:26
336 Nordahl, Stina (SWE) D45 Domnarvets GOIF 07:21:26 +03:01:42
337 Wildheim, Karolina (SWE) D40 Mölndal Outdoor IF 07:21:27 +03:01:43
338 Wållberg, Charlotta (SWE) D45 Tavelsjö Allmänna IK 07:21:40 +03:01:57
339 Ottemo, Viveke Ida (NOR) D21   07:22:00 +03:02:17
340 Rustan, Susanne (SWE) D40 Sya SK 07:22:11 +03:02:27
341 Nyström, Marika (SWE) D21 Orsa SK 07:22:30 +03:02:47
342 Nyström, Malin (SWE) D21 Orsa SK 07:22:30 +03:02:47
343 Hollsten, Emelie (SWE) D21 Sollefteå Skidor IF 07:22:59 +03:03:15
344 Ohlin Petti, Karin (SWE) D21 Accenture IF 07:23:04 +03:03:21
345 Otterdahl, Linnéa (SWE) D21 OK Nackhe 07:23:16 +03:03:32
346 Lassen, Ane Langebjerg (DEN) D21   07:23:18 +03:03:35
347 Holmberg, Marte (NOR) D40   07:23:21 +03:03:37
348 Lavrikova, Svetlana (RUS) D55   07:23:35 +03:03:52
349 Johansson, Anneli (SWE) D50 Kungsäters IF 07:23:37 +03:03:54
350 Jaako-Hallqvist, Aila (SWE) D60 SK Gränsen 07:23:37 +03:03:54
351 Päbel, Helena (SWE) D21 Järbo IF 07:23:45 +03:04:01
352 Lanevik, Lisa (SWE) D35 Magra IS 07:23:45 +03:04:02
353 Johansson, Charlotte (SWE) D50 SK Hylte 07:24:09 +03:04:25
354 Lundgren, Linda (SWE) D21 IK Studenterna 07:24:09 +03:04:26
355 Risthein, Kirsti (EST) D45   07:24:18 +03:04:35
356 Jakobsson, Elin (SWE) D40 Sya SK 07:24:28 +03:04:45
357 Vares, Made (EST) D45   07:25:02 +03:05:19
358 Kihlström, Ann-Christine (SWE) D21 AXA SC 07:25:23 +03:05:40
359 Lindell, Maria (FIN) D40   07:25:26 +03:05:42
360 Pedersen, Wenche (NOR) D50   07:25:42 +03:05:59
361 Franzén, Yvonne (SWE) D50 Almby Ik 07:25:49 +03:06:06
362 Olsson, Lena (SWE) D50 Jalles TC Umeå 07:26:00 +03:06:16
363 Hadmark, Johanna (SWE) D21 Tullinge SK 07:26:02 +03:06:19
364 Kochegarova, Elena (RUS) D55   07:26:07 +03:06:23
365 Norell, Charlotte (SWE) D21 AXA SC 07:26:10 +03:06:26
366 Berghäll, Matilda (SWE) D21 Stockholms RK 07:26:14 +03:06:30
367 Olofsdotter, Kia (SWE) D50 Östervåla IF 07:26:14 +03:06:31
368 Eriksson, Katarina (SWE) D45 Nybro Skidklubb 07:26:22 +03:06:39
369 Ehlton, Catharina (SWE) D50 Edsbyns SK 07:26:23 +03:06:39
370 Hansson, Martina (SWE) D21 AXA SC 07:26:25 +03:06:42
371 Fuglestveit, Reidun (NOR) D40   07:26:30 +03:06:47
372 Andersson, Catarina (SWE) D50 Kjula IF 07:26:32 +03:06:48
373 Rosén, Sara (SWE) D45 AXA SC 07:26:32 +03:06:49
374 Astin, Malin (SWE) D50 Kristinehamns OK 07:26:33 +03:06:49
375 Borg, Anneli (SWE) D45 Kimstad GoIF 07:26:53 +03:07:10
376 Wiberg, Lena (SWE) D35 Uppsala SLK 07:26:59 +03:07:16
377 Söderlind, Emma (SWE) D21 Hägglunds Ski Team SK 07:27:03 +03:07:20
378 Ahlgren, Trude (SWE) D55 IKJ Haninge 07:27:11 +03:07:27
379 Trapp, Elin (SWE) D21 Dala-Järna IK 07:27:21 +03:07:38
380 Nyström, Anette (SWE) D21 OK Nolaskogsarna 07:27:30 +03:07:47
381 Strand, Camilla Larsen (NOR) D40   07:27:32 +03:07:49
382 Andregård, Malin (SWE) D21 AXA SC 07:27:37 +03:07:53
383 Wallgren, Maria (SWE) D21 Selånger SOK 07:27:40 +03:07:57
384 Eklöf, Anna (SWE) D50 IF Hallby SOK 07:27:46 +03:08:02
385 Wernerson, Annica (SWE) D55 Brännebrona SK 07:28:11 +03:08:27
386 Hallner, Susanne (SWE) D45 IK Stern 07:28:24 +03:08:40
387 Johansson, Eivor (SWE) D65 Navåsens FK 07:28:34 +03:08:51
388 Björklund, Lina (SWE) D21 Sundborns GOIF 07:28:42 +03:08:58
389 Mcquire, Jenny (SWE) D45 Granbergsdals IF 07:28:50 +03:09:07
390 Burgaz, Anna (SWE) D40 Anna & Emil Sportklubb 07:28:56 +03:09:13
391 Karlsson, Berith (SWE) D60 Sya SK 07:29:23 +03:09:39
392 Koik, Kaire (EST) D40   07:29:36 +03:09:52
393 Öiestad, Karin (SWE) D40 IK Stern 07:29:39 +03:09:56
394 Fältström, Anne (SWE) D45 IF Hallby SOK 07:29:40 +03:09:57
395 Segersten, Chatrine (SWE) D21   07:29:43 +03:10:00
396 Olsson, Pernilla (SWE) D21 Rävetofta OK 07:29:49 +03:10:05
397 Ejenström, Anna-Karin (SWE) D40 Nacka Värmdö SK 07:30:08 +03:10:24
398 Matti, Sandra (SWE) D21 Soppero SF 07:30:20 +03:10:36
399 Nilsson, Åsa (SWE) D45 Brandkårens IK 07:30:44 +03:11:00
400 Sundberg, Linn (SWE) D21 Skanska IF 07:31:56 +03:12:12
           
401-500        
401 Björk Bang-Melchior, Cecilia (SWE) D40 IK Stern 07:32:01 +03:12:18
402 Lundqvist, Elin (SWE) D19-20 Nybro Skidklubb 07:32:08 +03:12:24
403 Mattes, Sofie (SWE) D21 Edsbyns SK 07:32:13 +03:12:29
404 Bjuhr, Marlene (SWE) D45 Sorsele SK 07:32:52 +03:13:09
405 Dahlstedt Tysk, Elin (SWE) D40 Falu IK 07:32:58 +03:13:14
406 Dahlstedt, Emma (SWE) D40 IFK Lidingö SOK 07:32:58 +03:13:14
407 Ahlström, Therese (SWE) D21 Järfälla Skidklubb 07:32:58 +03:13:15
408 Anderbjörk, Jenny (SWE) D40 IK Ymer 07:33:02 +03:13:19
409 Jambor, Ilona (NOR) D40   07:33:13 +03:13:29
410 Gabrielsson, Sara (SWE) D21 Brittatorps TK 07:33:18 +03:13:35
411 Brodin, Catrin (SWE) D45 AXA SC 07:33:18 +03:13:35
412 Björk, Patricia (SWE) D21 Lima IF 07:33:19 +03:13:35
413 Jonsson, Mia (SWE) D45 Brittatorps TK 07:33:19 +03:13:36
414 Gifting, Sara (SWE) D35 Vreta Skid o MK 07:33:38 +03:13:55
415 Hakala, Maija (FIN) D45   07:33:58 +03:14:14
416 Pettersson, Sandra (SWE) D21 Östersunds SK 07:34:16 +03:14:33
417 Andersson, Ingegerd (SWE) D55 Norrfors IK 07:34:17 +03:14:34
418 Dennerby, Susanne (SWE) D45 Handelsbankens IF 07:34:33 +03:14:50
419 Nilsson, Jenny (SWE) D21 Hestra IF 07:34:42 +03:14:58
420 Ring, Sara (SWE) D45 Zinkgruvans IF 07:35:42 +03:15:59
421 Kylberg, Malin (SWE) D45 Storvreta IK 07:35:45 +03:16:01
422 Bergbom, Sofia (SWE) D21 Sävast Ski Team IF 07:35:53 +03:16:10
423 Nygårds Bodin, Elin (SWE) D35 AXA SC 07:36:02 +03:16:18
424 Hrodkova, Marketa (CZE) D45   07:36:49 +03:17:06
425 Sundin, Rebecka (SWE) D21 Nordingrå SK 07:37:00 +03:17:17
426 Andersson, Elise (SWE) D21 Österfärnebo IF 07:37:01 +03:17:18
427 von Chamier, Julia (GER) D50   07:37:05 +03:17:21
428 Ireholm, Charlotte (SWE) D40 AXA SC 07:37:20 +03:17:37
429 Alm, Marita (SWE) D55 Göteborgs SK 07:37:46 +03:18:02
430 Novikova, Irina (RUS) D21   07:37:59 +03:18:16
431 Forsgren, Sara (SWE) D55 IFK Arvidsjaur Skidor 07:38:00 +03:18:16
432 Helmer, Louise (DEN) D40   07:38:26 +03:18:42
433 Hammarstrand, Carina (SWE) D55 FK Snapphanarna 07:38:28 +03:18:45
434 Olsson, Kajsa (SWE) D50 Hagfors SF 07:38:35 +03:18:51
435 Skörde, Sofia (SWE) D40 Gnosjö FK 07:38:42 +03:18:58
436 Gamborg Nielsen, Signe (SWE) D21 Lima IF 07:38:51 +03:19:08
437 Ahlström, Sofia (FIN) D21   07:38:53 +03:19:10
438 Nordqvist, Marie (SWE) D50 IK Westmannia Friidrott 07:38:56 +03:19:12
439 Törngren, Gabriella (SWE) D45 Luleå Gjutarens IF 07:38:58 +03:19:14
440 Björn, Julia (SWE) D21 Stora Tuna IK SK 07:39:07 +03:19:24
441 Kronander, Åsa (SWE) D35 Vassunda IF 07:39:11 +03:19:28
442 Kindlundh, Anna (SWE) D21 Södertälje-Nykvarn OF 07:39:21 +03:19:37
443 Berg, Lovisa (SWE) D21 Norabygdens SK 07:39:31 +03:19:47
444 Tamm, Karin (EST) D40   07:40:01 +03:20:18
445 Curtsdotter, Jenny (SWE) D40 Sya SK 07:40:07 +03:20:23
446 Sjöstrand, Ida (SWE) D21 Landsbro IF SK 07:40:10 +03:20:26
447 Gustafsson, Maria (SWE) D35 Bottnaryds IF 07:40:16 +03:20:33
448 Buvall, Hanna (SWE) D21 Insjöns IF OK 07:40:21 +03:20:38
449 Bengtsson, Karin (SWE) D60 Visborgs OK 07:40:47 +03:21:03
450 Erkfeldt, Sara (SWE) D40 AXA SC 07:41:10 +03:21:27
451 Palm Danielsson, Helén (SWE) D45 Wedevågs IF 07:41:12 +03:21:29
452 Keller, Alexandra (SUI) D21   07:41:14 +03:21:31
453 Hägglund, Sofia (SWE) D21 Östervåla IF 07:41:35 +03:21:51
454 Bystedt, Monica (SWE) D50 Hemsö IF 07:41:40 +03:21:56
455 Oskarsson, Johanna D21 Östersunds SK 07:42:12 +03:22:29
456 Bache, Lise (SWE) D55 Arvika IS 07:42:15 +03:22:31
457 Elofsson, Johanna (SWE) D40 Karlskrona Skid-och Orienteringsklubb 07:42:26 +03:22:42
458 Olsson, Katharina (SWE) D45 Järvsö IF 07:42:28 +03:22:44
459 Påhls, Marie-Louice (FIN) D45   07:42:31 +03:22:47
460 Lilleoru, Merle (EST) D40   07:42:34 +03:22:51
461 Eriksson, Hanna (FIN) D35   07:43:11 +03:23:28
462 Zeeck, Victoria (SWE) D45 Västerås Skidklubb 07:43:43 +03:24:00
463 Andrae, Johanna (SWE) D40 Bålsta SK 07:43:53 +03:24:10
464 Hyttsten, Josefin (SWE) D21 Aspås IF 07:44:03 +03:24:19
465 Jansson, Alexandra (SWE) D21 Ölands SK 07:44:18 +03:24:35
466 Söderberg, Mia (SWE) D40 IFK Helsingborg 07:44:21 +03:24:37
467 Hargin, Christine (SWE) D35 Sälens IF 07:44:21 +03:24:38
468 Vullioud, Aline (SUI) D21   07:44:28 +03:24:45
469 Wålstedt, Anna (SWE) D21 Dala-Floda IF 07:44:37 +03:24:53
470 Eriksson, Suzanne (SWE) D50 OK Landehof 07:44:39 +03:24:56
471 Häggsjö, Therese (SWE) D40 Herrljunga SK Skid o OL 07:44:45 +03:25:02
472 Krastashevskaya, Irina (RUS) D40   07:44:54 +03:25:10
473 Ingard, Cecilia (SWE) D55 IK Rex 07:45:10 +03:25:26
474 Skoglund, Fanny (SWE) D21 OK Roslagen 07:45:17 +03:25:33
475 Petersson, Åse (SWE) D45 Ruda IF 07:45:30 +03:25:46
476 Karlquist, Jenny (SWE) D21 Utrikes Skidklubb 07:45:32 +03:25:48
477 Löfgren-Larsson, Helen (SWE) D55 Hammerdals IF 07:45:40 +03:25:56
478 Larsson, Malin (SWE) D21 IKJ Haninge 07:46:00 +03:26:16
479 Svensson, Kajsa (SWE) D21 Simlångsdalens IF 07:46:09 +03:26:25
480 Grön, Anna (SWE) D35 IK Studenterna 07:46:39 +03:26:56
481 Josefsson, Frida (SWE) D21 Föreningen Milslukarna XC 07:46:42 +03:26:59
482 Övling, Lisa (SWE) D35 Föreningen Milslukarna XC 07:46:42 +03:26:59
483 Schillingová, Monika (CZE) -   07:46:56 +03:27:12
484 Eckerstein, Susanna (SWE) D40 IK Stern 07:47:22 +03:27:38
485 Hörlin, Madelene (SWE) D21 Yuppie Ski Club 07:47:35 +03:27:51
486 Svalstedt, Johanna (SWE) D35 Sundbybergs IK 07:47:40 +03:27:56
487 Petrisi, Lena (SWE) D45 Källbottens IK 07:47:42 +03:27:59
488 Bonander Andersson, Katarina (SWE) D50 Gällstadbygdens SOK 07:48:02 +03:28:19
489 Andersson, Kristin (SWE) D35 Skillingaryds FK 07:48:07 +03:28:24
490 Kikkas, Reelika (EST) D40   07:48:12 +03:28:29
491 Wallnor, Frida (SWE) D21 Säters IF SK 07:48:29 +03:28:46
492 Borgström, Hanna (SWE) D45 IF Strategen 07:48:30 +03:28:47
493 Alriksson, Maria (SWE) D21 Arlanda-Märsta SK 07:48:33 +03:28:50
494 Hagman, Terese (FIN) D45   07:48:38 +03:28:55
495 Hultman, Ellen (SWE) D21 IK Stern 07:48:58 +03:29:15
496 Carlson, Helena (SWE) D40 Vansbro AIK Skidklubb 07:49:05 +03:29:22
497 Oscarson, Emelie (SWE) D21 Berber Idrottssällskap 07:49:06 +03:29:22
498 Sjö, Anne (SWE) D45 Norrköpings SK 07:49:23 +03:29:40
499 Grundell, Elina (SWE) D21 Svappavaara AIF 07:49:24 +03:29:40
500 Cameras, Clary (SWE) D50 IK Stern 07:49:28 +03:29:45
           
501-600        
501 Ullberg, Carolina (SWE) D21 Johannebergs Scoutkårs IF 07:49:28 +03:29:45
502 Lidström, Amanda (SWE) D21 AXA SC 07:49:32 +03:29:48
503 Olsson, Ewa (SWE) D40 Sunne SLF 07:49:32 +03:29:49
504 Nilsson, Ann-Marie (SWE) D50 AXA SC 07:49:37 +03:29:53
505 Lindström, Anna (SWE) D21 Vilhelmina IK 07:49:38 +03:29:54
506 Svensson, Lena (SWE) D40 Björnstorps IF 07:50:06 +03:30:22
507 Nordsäter, Anna (SWE) D35 Eds SK 07:50:07 +03:30:24
508 Kaborn, Ulrika (SWE) D21 Eds SK 07:50:07 +03:30:24
509 Persson, Stella (SWE) D40 Strömnäs GIF 07:50:19 +03:30:35
510 Sundblad, Sofia (SWE) D35 AXA SC 07:50:22 +03:30:38
511 Johnsson, Birgitta (SWE) D45 Svenljunga IK 07:50:37 +03:30:53
512 Englund, Catharina (FIN) D50   07:50:42 +03:30:59
513 Westeman, Maria (SWE) D35 IFK Helsingborg 07:51:27 +03:31:43
514 Olofsson, Helena (SWE) D45 Gällivare EC 07:51:33 +03:31:50
515 Wemminger, Johanna (SWE) D21 AXA SC 07:52:10 +03:32:26
516 Torlen, Klara (SWE) D21 Hammarby IF SF 07:52:12 +03:32:29
517 Nyström, Sanna-Kaisa (FIN) D40 OK Ravinen 07:53:06 +03:33:23
518 Forssten, Maria (SWE) D40 OK Gipen 07:53:09 +03:33:26
519 Troedsson, Ulrika (SWE) D40 IFK Lindesberg 07:53:10 +03:33:27
520 Ahlberg, Sofie (SWE) D21 IFK Umeå 07:53:12 +03:33:28
521 Larsson, Ann-Charlotte (SWE) D45 AXA SC 07:53:28 +03:33:45
522 Eriksson, My (SWE) D21 Dalasjö IK Framåt 07:53:35 +03:33:51
523 Stengård, Sara (SWE) D40 Högbo GIF 07:53:42 +03:33:59
524 Jonsson, Lovisa (SWE) D19-20 Hallstahammars SK SOFK 07:53:49 +03:34:05
525 Lundberg, Tanja (SWE) D21 IF Hagen SK 07:53:53 +03:34:09
526 Ohlsson, Solveig (SWE) D60 OK Orion 07:53:53 +03:34:10
527 Storhaug, Liv Ragnhild (NOR) D50   07:53:55 +03:34:12
528 Holm, Christina (SWE) D55 Preem IF 07:54:01 +03:34:17
529 Reynolds, Mia (SWE) D45 IF Hagen SK 07:54:42 +03:34:59
530 Nilsson, Jeanette (SWE) D50 Sävast Ski Team IF 07:54:47 +03:35:04
530 Kilger, Karin (SWE) D40 Anna & Emil Sportklubb 07:54:47 +03:35:04
532 Bredolt, Pernilla (SWE) D21 AXA SC 07:54:52 +03:35:08
533 Boström Eriksson, Linda (SWE) D35 Östersunds SK 07:54:59 +03:35:15
534 Hedström, Åsa (SWE) D40 OK Skogshjortarna 07:55:20 +03:35:37
535 Woxberg, Åsa (SWE) D40 AXA SC 07:55:25 +03:35:42
536 Gavelin, Hanna (SWE) D21 Malgoviks GOIF 07:55:27 +03:35:43
537 Andersson, Mari (SWE) D21 Sävast Ski Team IF 07:55:31 +03:35:47
538 Larsson, Lena (SWE) D50 Telia Idrott o FF 07:56:08 +03:36:25
539 Strömberg, EmmaLisa (SWE) D21 Sollefteå Skidor IF 07:56:13 +03:36:29
540 Bach, Eva Bruvoll (NOR) D50   07:56:33 +03:36:49
541 Nilsson, Anna (SWE) D21 Hemmingmarks Skidklubb 07:56:36 +03:36:53
542 Luik, Merje (EST) D45   07:57:16 +03:37:32
543 Åhman, Sanna (SWE) D35 Äspereds IF 07:57:21 +03:37:38
544 Gösta, Christin (SWE) D21 Hindås SK 07:57:56 +03:38:13
545 Forslund, Petra (SWE) D35 Kalix SK 07:58:07 +03:38:23
546 Wesström, Lena (SWE) D40 Berber Idrottssällskap 07:58:41 +03:38:57
547 Damm, Maria (SWE) D45 Kisa SK 07:58:55 +03:39:11
548 Sveningsson, Marinett (SWE) D45   07:59:12 +03:39:28
549 Holmström, Emma (SWE) D21 IFK Mora SK 07:59:27 +03:39:44
550 Dahlberg, Kajsa (SWE) D21 IFK Mora SK 07:59:38 +03:39:55
551 Wall, Karin (SWE) D50 OK Denseln 08:00:01 +03:40:18
552 Abt, Daniela (AUT) D45   08:00:13 +03:40:30
553 Rosengren, Eva (SWE) D45 Borås SK 08:00:17 +03:40:33
554 Nyström, Kristina (SWE) D50 Västerås Skidklubb 08:01:05 +03:41:22
555 Trefná, Hana (CZE) D35 Hindås SK 08:01:56 +03:42:12
556 Rikardson, Carina (SWE) D50 Krogsereds IK 08:02:21 +03:42:37
557 Olovsson, Nina (SWE) D55 AXA SC 08:02:53 +03:43:10
558 Nöjd, Linda (SWE) D21 Ringhals IF 08:03:05 +03:43:22
559 Lönnelid, Matilda (SWE) D21 Lahnajärvi Skol-IF 08:03:25 +03:43:42
560 Eriksson, Marie (SWE) D40 ABB IF Ludvika 08:03:26 +03:43:43
561 Danielsson, Erica (SWE) D35 AXA SC 08:03:47 +03:44:03
562 Martinsson, Rakel (SWE) D40 IK Trasten 08:04:15 +03:44:31
563 Allansson, Charlotte (SWE) D21 Sya SK 08:04:59 +03:45:16
564 Lång, Anna (SWE) D21 IFK Mora SK 08:05:25 +03:45:42
565 Sundlöf, Elin (SWE) D21 Svillinge Idrottsförening 08:06:06 +03:46:23
566 Engwall, Anna Lena (SWE) D45 Täby IS SK 08:06:13 +03:46:29
567 Ekengren, Gunilla (SWE) D60 Söderhamns SK 08:06:13 +03:46:30
568 Bergqvist, Åsa (SWE) D40 Falun Borlänge SK 08:06:48 +03:47:05
569 Ekbrink, Helena (SWE) D60 IF Thor 08:06:55 +03:47:11
570 Källsand, Jessica (SWE) D35 Björkfors GOIF 08:07:08 +03:47:24
571 Sigurdh, Karin (SWE) D45 Landsbro IF SK 08:07:25 +03:47:42
572 Skoglund, Emma (SWE) D40 IK Omega 08:07:31 +03:47:48
573 Abrahamsson, Anna (SWE) D50 Mölndal Outdoor IF 08:07:33 +03:47:49
574 Åkermark, Maria (SWE) D40 Gävle SK 08:07:46 +03:48:03
575 Lindgren, Eva (SWE) D55 Finspångs SOK 08:08:06 +03:48:22
576 Haraldsson, Birgitta (SWE) D50 Brunflo IF 08:08:13 +03:48:30
577 Hansson, Terese (SWE) D45 Stora Skedvi IK SOFF 08:08:14 +03:48:30
578 Hägneryd, Lena (SWE) D45 Hvetlanda SK 08:08:16 +03:48:33
579 Scoppetta-Sailer, Francesca (AUT) D40   08:08:22 +03:48:38
580 Fjätström, Agneta (SWE) D50 Lillhärdals IF 08:08:40 +03:48:56
581 Sjögren, Britt-Marie (SWE) D55 AXA SC 08:08:42 +03:48:59
582 Blom, Helena Susanna (SWE) D50 Jormvattnets IF 08:08:59 +03:49:16
583 Salemyr, Jenny (SWE) D50 Bromma-Vällingby SOK 08:09:29 +03:49:46
584 Lindhage, Elin (SWE) D21 Nybro Skidklubb 08:09:33 +03:49:49
585 Dahl, Erika (SWE) D40 AXA SC 08:10:00 +03:50:16
586 Westbom, Ann-Mari (SWE) D45 Stora Skedvi IK SOFF 08:10:00 +03:50:16
587 Asplund, Ann-Kristin (SWE) D40   08:10:01 +03:50:17
588 Nero, Stina (SWE) D21 Mullsjö SOK 08:10:25 +03:50:42
589 Lundgren, Linda (SWE) D40 AXA SC 08:10:29 +03:50:46
590 Myrsell, Riina (SWE) D35 Stora Skedvi IK SOFF 08:10:30 +03:50:47
591 Bergkvist, Christin (SWE) D50 Carnegie IF 08:10:33 +03:50:50
592 Otterstedt, Guðrún Kolbrún (ISL) D50   08:10:42 +03:50:58
593 Karlsson, Kornelia (SWE) D21 IK Hakarpspojkarna 08:10:59 +03:51:16
594 Andersson, Kristina (SWE) D50 Jämtkraft IF 08:11:31 +03:51:48
595 Ljung, Sofie (SWE) D35 Överlida IK 08:11:42 +03:51:58
596 Arana Håkanson, Cecilia (SWE) D35 AXA SC 08:11:59 +03:52:15
597 Jivegård, Stina (SWE) D40 FK Snapphanarna 08:12:00 +03:52:16
598 Jaredsson, Christine (SWE) D21 IK Ymer 08:12:03 +03:52:20
599 Sjölund, Lisa (SWE) D21 IFK Mora SK 08:12:28 +03:52:45
600 Karlsson, Ida (SWE) D21 Björkfors GOIF 08:12:40 +03:52:56
           
601-700        
601 Hanzlova, Svatava (CZE) D50   08:12:47 +03:53:04
602 Nobel, Louise (SWE) D21 AXA SC 08:12:48 +03:53:05
603 Leander, Carmita (SWE) D40 Krogsereds IK 08:13:04 +03:53:20
604 Wendt, Heléne (SWE) D50 Johannebergs Scoutkårs IF 08:13:14 +03:53:31
605 Stenberg, Jessica (SWE) D21 AXA SC 08:13:19 +03:53:36
606 Larsson, Charlotte (SWE) D50 AXA SC 08:13:24 +03:53:40
607 Bylock, Susanne (SWE) D55 IK Stern 08:13:49 +03:54:06
608 Roxå, Anna (SWE) D21 IF Ski Team Skåne 08:13:56 +03:54:13
609 Linderberg, Rebecka (SWE) D40 Gillberga SK 08:14:04 +03:54:21
610 Tilander, Hanna (SWE) D21 IF Hallby SOK 08:14:06 +03:54:23
611 Flütsch, Stefanie (SUI) D21   08:14:07 +03:54:24
612 Zetterlund, Helena (SWE) D45 Team Kungälv Idrottssällskap 08:14:08 +03:54:25
613 Eriksson, Linda (SWE) D35 Nacka Värmdö SK 08:14:10 +03:54:26
614 Önsten, Annie (SWE) D19-20 IK Vista 08:14:16 +03:54:33
615 Saldner, Ewa (SWE) D50 Jönköpings OK 08:14:23 +03:54:40
616 Squeri, Cristina (ITA) D40   08:14:27 +03:54:44
617 Eriksen, Anita (NOR) D50   08:14:46 +03:55:02
618 Nilsson, Lina (SWE) D21 Sävast Ski Team IF 08:14:51 +03:55:08
619 Rasmussen, Bente (NOR) D50   08:14:54 +03:55:11
620 Arvidsson, Maria (SWE) D21 Nybro Skidklubb 08:14:57 +03:55:13
621 Andersson Zeballos, Gunilla (SWE) D45 IF Rigor 08:15:12 +03:55:28
622 Sjöstam, Molly (SWE) D19-20 Umedalens IF 08:15:13 +03:55:29
623 Nynäs, Camilla (FIN) D45   08:15:33 +03:55:50
624 Hagman, Maria Fernanda (SWE) D21 Enköpings AIF 08:15:39 +03:55:56
625 Eriksson, Fanny (FIN) D21   08:15:44 +03:56:00
626 Welander, Amanda (SWE) D21 Preem IF 08:16:05 +03:56:21
627 Leffler Rosendahl, Signe (SWE) D19-20 OK Renen 08:16:09 +03:56:25
628 Tjäder, Helene (SWE) D40 Sollerö IF 08:16:10 +03:56:26
629 Isaksson, Linnea (SWE) D21 IFK Umeå 08:16:36 +03:56:52
630 Norderhaug, Ann-Merete (NOR) D55   08:16:39 +03:56:55
631 Hassis, Ida (SWE) D21 Orsa SK 08:16:43 +03:57:00
632 Eklund, Katja (SWE) D40 Bålsta SK 08:16:49 +03:57:06
633 Strandberg, Linda (SWE) D21 AXA SC 08:17:01 +03:57:17
634 Johansson, Nina (SWE) D40 Myresjö IF 08:17:50 +03:58:06
635 Larsson, Elin (SWE) D21 Lerums SOK 08:17:57 +03:58:14
636 Spets, Emma (SWE) D21 Björnstorps IF 08:18:02 +03:58:18
637 Johansson, Jenny (SWE) D40 SK Granan 08:18:14 +03:58:30
638 Henricsson, Helene (SWE) D45 Björkö RK 08:18:26 +03:58:43
639 Eriksson, Catrin (SWE) D21 Umara Sports Club 08:18:27 +03:58:43
640 Bertilsson, Irene (SWE) D55 Kuddby IF 08:18:28 +03:58:44
641 Johansson, Malin (SWE) D21 AXA SC 08:18:38 +03:58:54
642 Häggström, Anja (SWE) D21 AXA SC 08:18:39 +03:58:56
643 Strutz, Kristina (SWE) D45 Lugi SK 08:18:47 +03:59:04
644 Erica, Gjälby (SWE) D35 Enköpings AIF 08:18:54 +03:59:10
645 Wåhlstedt, Anna (SWE) D40 Enköpings AIF 08:18:54 +03:59:11
646 Weidfors, Lina (SWE) D21 Alstermo IF 08:19:01 +03:59:17
647 Eriksson, Ann (SWE) D50 Sellnäs IF 08:19:08 +03:59:24
648 Nordh, Petra (SWE) D40 Rehns BK 08:19:10 +03:59:26
649 Strålin, Karolina (SWE) D35 IFK Skövde SK 08:19:10 +03:59:26
650 Nordmark-Levin, Marie (SWE) D21 Orsa SK 08:19:16 +03:59:32
651 Pettersson, Pia (FIN) D21   08:19:33 +03:59:50
652 Mäenpää, Monica (FIN) D40   08:19:34 +03:59:50
653 Aasa, Annika (SWE) D50 IK Uven 08:19:44 +04:00:00
654 Sjöstrand, Lizette (SWE) D21 AXA SC 08:19:46 +04:00:02
655 Vidarsson, Emma (SWE) D21 AXA SC 08:20:31 +04:00:47
656 Näslund, Sofia (SWE) D45 IK Stern 08:20:36 +04:00:52
657 Herms, Sabine (SWE) D45 Uppsala Vasaloppsklubb 08:20:36 +04:00:53
658 Allgulander, Helena (SWE) D50 Sundbybergs IK 08:20:42 +04:00:58
659 Gottfridsson, Ellen (SWE) D21 Gnosjö FK 08:20:46 +04:01:03
660 Klintberg, Therese (SWE) D21 Eksjö SOK 08:20:46 +04:01:03
661 Fischer, Amanda (SWE) D21 AXA SC 08:20:48 +04:01:05
662 Käslin, Ariella (SUI) D35   08:20:49 +04:01:05
663 Stenhols, Malin (SWE) D40 Svaide Roma SOK 08:21:56 +04:02:13
664 Marti, Lisa (SUI) D40   08:22:09 +04:02:26
665 Antonsson, Petra (SWE) D45 IK Högaborgs Atleter 08:22:50 +04:03:06
666 Johansson, Victoria (SWE) D21 Norrfors IK 08:22:51 +04:03:07
667 Marklund Sjöberg, Britt (SWE) D50 Råneå SK 08:23:52 +04:04:08
668 Dahlberg, Karoline (SWE) D40 Linköpings SK 08:24:03 +04:04:19
669 Legernes, Lotta (NOR) D55   08:24:26 +04:04:43
670 Vidarsdottir, Signe (ISL) D50   08:24:28 +04:04:45
671 Eneqvist, Erica (SWE) D35 IK Stern 08:24:31 +04:04:48
672 Andersson, Carin (SWE) D45 Kexholms SK 08:24:32 +04:04:49
673 Bjöör, Lotta (SWE) D40 Säters IF SK 08:24:52 +04:05:09
674 Näsman, Therese (SWE) D21   08:25:04 +04:05:21
675 Forsberg, Helena (SWE) D40 Ericsson Stockholm IK 08:25:11 +04:05:28
676 Hellstrand, Anneli (SWE) D45 Duveds IF 08:25:19 +04:05:35
677 Shcheglova, Natalia (RUS) D35   08:25:20 +04:05:36
678 Nilsson, Emma (SWE) D21 Andrarums IF 08:25:31 +04:05:48
679 Roos Simonsson, Emma (SWE) D40 Södra Vi IF 08:25:36 +04:05:52
680 Averborn, Annbritt (SWE) D50 Finnskoga IF 08:25:47 +04:06:03
681 Harrysson, Annica (SWE) D45 Johannebergs Scoutkårs IF 08:26:09 +04:06:25
682 Strasser, Marion (AUT) D45   08:26:14 +04:06:31
683 Fagerlund, Susann (FIN) D35   08:26:25 +04:06:42
684 Nyström, Caroline (SWE) D35 Bjursås IK 08:26:31 +04:06:47
685 Börjesson, Jenny (SWE) D35 FK Friskus-Varberg 08:26:32 +04:06:48
686 Langnes Engström, Helene (NOR) D40 Stockholms Landstings IF SK 08:26:32 +04:06:48
687 Nyman, Karin (SWE) D40 Hestra IF 08:26:35 +04:06:52
688 Andersson, Rigmor (SWE) D50 Tranemo IF Skidklubb 08:26:38 +04:06:54
689 Jörgensen, Eva (SWE) D45 Röbäcks SK 08:26:51 +04:07:07
690 Vestermark, Petra (SWE) D45 IFK Rundvik 08:27:11 +04:07:27
691 Stobbe, Anne (DEN) D40   08:27:26 +04:07:42
692 Wæhrens, Karin (DEN) D60   08:27:26 +04:07:43
693 Leitet, Elisabet (SWE) D40 Linköpings SK 08:27:27 +04:07:44
694 Thorsö, Elen Marie (NOR) D50   08:28:02 +04:08:19
695 Jönsson, Sara (SWE) D40 Karlskrona Skid-och Orienteringsklubb 08:28:04 +04:08:21
696 Aiff, Ulrika (SWE) D45 OK Alehof 08:28:12 +04:08:28
697 Styf, Martina (SWE) D21 AXA SC 08:28:26 +04:08:43
698 Bergqvist, Ylva (SWE) D50 IF Ski Team Skåne 08:28:32 +04:08:49
699 Adolfsson, Helen (SWE) D21 Granbergsdals IF 08:28:42 +04:08:59
700 Sjölund, Agnes (SWE) D21 Hemmingmarks Skidklubb 08:28:43 +04:08:59
           
701-800        
701 Österdahl, Lotta (SWE) D40 AXA SC 08:28:55 +04:09:11
702 Eriksson, Ann-Charlotte (SWE) D55 Östervåla IF 08:29:13 +04:09:30
703 Leim, Frida (SWE) D21 Gårdskär GOIF 08:29:17 +04:09:33
704 Håkansson, Camilla (SWE) D45 Ulricehamns IF 08:29:32 +04:09:48
705 Lindberg Johansson, Helena (SWE) D50 Gellivare Skidallians IK 08:29:42 +04:09:59
706 Åkerlind, Helena (SWE) D45 Lofsdalens SK 08:29:51 +04:10:08
707 Höglund, Lisa (SWE) D35 Hestra IF 08:30:22 +04:10:38
708 Holm, Maria (SWE) D35 Karlslunds IF SF 08:30:29 +04:10:46
709 Eriksson, Sara (SWE) D21 Loos IF 08:30:40 +04:10:56
710 Häggström, Elin (SWE) D21 Sävast Ski Team IF 08:30:42 +04:10:58
711 Einarsson, Emma (SWE) D19-20 Lenhovda IF 08:30:54 +04:11:10
712 Akishina, Liubov (RUS) D60   08:30:54 +04:11:11
713 Johansson, Lena (SWE) D45 Sya SK 08:30:57 +04:11:14
714 Blomgren, Annelie (SWE) D50 SOK Aneby 08:31:16 +04:11:33
715 Hyttsten, Kristin (SWE) D21 Kalls IF 08:31:23 +04:11:39
716 Wikström, Petra (SWE) D55 IK Jarl Rättvik 08:31:24 +04:11:41
717 Ahnström, Annica (SWE) D40 Ånge SK 08:31:51 +04:12:08
718 Nordlund, Klara (SWE) D19-20 Hybo AIK 08:32:03 +04:12:19
719 Buskas, Eva (SWE) D40 Svaide Roma SOK 08:32:11 +04:12:27
720 Fransson, Linda (SWE) D21 SOK Viljan 08:32:22 +04:12:39
721 Collin, Sara (SWE) D35 Fredrikshofs IF Skid & OK 08:32:45 +04:13:02
722 Edrén, Helena (SWE) D21 AXA SC 08:33:06 +04:13:22
723 Andersson, Irene (SWE) D65 Ätrans IF 08:33:16 +04:13:32
724 Palmqvist, Liselotte (SWE) D50 Ericsson IF Mölndal 08:33:21 +04:13:38
725 Blomgren, Agneta (SWE) D50 Lugi SK 08:33:24 +04:13:41
726 Tjernström, Olivia (SWE) D21 AXA SC 08:33:27 +04:13:44
727 Berglund, Christina (SWE) D50 Linköpings SK 08:33:30 +04:13:46
728 Park, Linnéa (SWE) D21 Gnosjö FK 08:33:40 +04:13:57
729 Borin Hamrin, Ewa (SWE) D50 Östersunds SK 08:33:58 +04:14:15
730 Jernström-Nyberg, Karin (SWE) D50 Täby IS SK 08:34:01 +04:14:18
731 Gustafsson Vikström, Mari (SWE) D55 Frösö IF 08:34:12 +04:14:29
732 Asplund, Jenny (SWE) D21 Hassela IF 08:34:24 +04:14:41
733 Sandvik, Susanne (SWE) D21   08:34:31 +04:14:47
734 Eklöf, Anna (SWE) D40 Rembo IK 08:34:34 +04:14:50
735 Klanglund, Maria (SWE) D45 Tormestorps IF 08:34:46 +04:15:02
736 Bidemyr, Birgitta (SWE) D45 Hestra IF 08:35:33 +04:15:50
737 Giskås, Mona Schau (NOR) D50   08:35:48 +04:16:05
738 Poska, Helena (SWE) D21 Stockholms Landstings IF SK 08:35:50 +04:16:07
739 Roxå, Eva (SWE) D55 Oxvretens SK 08:36:00 +04:16:17
740 Aronsson, Johanna (SWE) D21 AXA SC 08:36:10 +04:16:26
741 Lassfolk, Karolina (FIN) D40   08:36:12 +04:16:28
742 Sandem, Bente (NOR) D55   08:36:12 +04:16:28
743 Wanner, Elfriede (AUT) D55   08:36:17 +04:16:34
744 Björk, Anna (SWE) D21 AXA SC 08:36:23 +04:16:40
745 Gunnarsson, Hanna (SWE) D21 IFK Österbymo 08:36:33 +04:16:50
746 Andersen, Kristine (DEN) D21   08:36:34 +04:16:51
747 Holmgren, Hanna (SWE) D19-20 Sävedalens AIK 08:36:35 +04:16:51
748 Johansson, Gunilla (SWE) D55 AXA SC 08:36:37 +04:16:53
749 Cederström, Marie (SWE) D40 IF Ski Team Skåne 08:36:40 +04:16:56
750 Borgman, Cecilia (FIN) D21   08:36:41 +04:16:57
751 Jingrot, Julia (SWE) D21 AXA SC 08:36:41 +04:16:57
752 Karlsson, Johanna (SWE) D21 Skillingaryds FK 08:36:46 +04:17:03
753 Gidlund, Susanne (SWE) D50 Hägglunds Ski Team SK 08:37:38 +04:17:55
754 Myhrgren, Nina (SWE) D50 AXA SC 08:37:41 +04:17:58
755 Ek, Johanna (SWE) D21 Kalix SK 08:37:45 +04:18:01
756 Bronegård, Martina (SWE) D21 Rengsjö Sportklubb 08:37:55 +04:18:12
757 Boll, Esther (DEN) D35   08:37:56 +04:18:13
758 Fors, Ann Helen (SWE) D45 Bergens IF 08:38:23 +04:18:40
759 Roth, Johanna (SWE) D40 Edsbyns IF Alpina Förening 08:38:27 +04:18:43
760 Dahlén, Jennie (SWE) D21 Brandsbols SK 08:38:29 +04:18:45
761 Bengtsson, Malin (SWE) D21 IFK Mora SK 08:38:48 +04:19:05
762 Busck, Eva (SWE) D50 Bovallstrands SK 08:38:49 +04:19:06
763 Kull, Malin (SWE) D21 Tynderö IK 08:39:03 +04:19:20
764 Falk Eriksson, Jennie (SWE) D45 IBM-Klubben 08:39:19 +04:19:35
765 Horny, Monika (AUT) D40   08:39:20 +04:19:36
766 Vernersson, Sara (SWE) D40 AXA SC 08:39:33 +04:19:50
767 Nilsson, Johanna (SWE) D35 AXA SC 08:39:49 +04:20:06
768 Nordström, Barbro (SWE) D60 Storvreta IK 08:39:53 +04:20:10
769 Dahl-Bylund, Marina (SWE) D55 Skellefteå SK 08:39:55 +04:20:11
770 Axenborg, Therese (SWE) D35 Mölndal Outdoor IF 08:40:13 +04:20:29
771 Boltzius, Linn (SWE) D35 Duveds IF 08:40:36 +04:20:52
772 Sundén, Sofia (SWE) D21 AXA SC 08:40:41 +04:20:57
773 Trulsson, Maria (SWE) D35 Härlövs IF 08:40:52 +04:21:09
774 Jönsson, Lise-Lotte (SWE) D40 Elmhults SC 08:41:14 +04:21:30
775 Magnusson, Louise (SWE) D21 OK Landehof 08:41:14 +04:21:31
776 Svensson, Ann-Sofie (SWE) D45 FK Finn 08:41:16 +04:21:33
777 Sundbring, Cecilia (SWE) D40 Nybro Skidklubb 08:41:25 +04:21:41
778 Eriksson, Marlena (SWE) D21 Skellefteå SK 08:41:28 +04:21:44
779 Sivars, Jenny (SWE) D40 Rembo IK 08:41:29 +04:21:45
780 Björn, Anna (SWE) D21 Vaggeryds SOK 08:41:55 +04:22:12
781 Ryeng, Silje (NOR) D40   08:41:56 +04:22:12
782 Gosvig, Camilla (DEN) D40   08:41:56 +04:22:13
783 Nyström, Emma (SWE) D21 IFK Likenäs 08:42:06 +04:22:22
784 Melander, Liselotte (SWE) D50 IFK Mora SK 08:42:14 +04:22:31
785 Andreasson, Lise-Lotte (SWE) D45 AXA SC 08:42:22 +04:22:39
786 Hedlund, Karin (SWE) D21 Storvreta IK 08:42:26 +04:22:42
787 Holmberg, Christina (SWE) D70 Fjärdhundra SK 08:42:30 +04:22:47
788 Wengefelt, Louise (SWE) D50 OK Landehof 08:42:33 +04:22:49
789 Ødegaard, Ann Kristin (NOR) D50   08:42:36 +04:22:53
790 Wennberg, Anna (SWE) D40 Tunafors SK 08:42:51 +04:23:08
791 Olsson Persson, Clara (SWE) D21 Lima IF 08:42:58 +04:23:15
792 Andersson, Eva (SWE) D60 OK Gipen 08:42:59 +04:23:16
793 Dahl Scherdin, Tove (SWE) D21 Hudiksvalls IF 08:43:19 +04:23:35
793 Österlund, Carolina (SWE) D21 IF Hudik Alpin 08:43:19 +04:23:35
795 Eriksson, Anna (SWE) D35 Sjulsmarks SK 08:43:36 +04:23:52
796 Danckwardt-Lillieström, K (SWE) D55 Stockholms RK 08:43:37 +04:23:54
797 Blondal, Emelia (ISL) D45   08:43:39 +04:23:56
798 Forsberg, Amanda (SWE) D21 AXA SC 08:43:50 +04:24:06
799 Lyche, Cecilia (SWE) D21 IK Stern 08:43:54 +04:24:11
800 Norin, Anna (SWE) D21 Vittjärvs IK 08:43:55 +04:24:11
           
801-900        
801 Olsson Hansbo, Maria (SWE) D45 Molkoms SK 08:44:15 +04:24:32
802 Lindberg, Josefin (SWE) D40 IF Hallby SOK 08:44:34 +04:24:51
803 Pihl, Katarina (FIN) D55   08:44:36 +04:24:53
804 Johansson, Karin (SWE) D21 AXA SC 08:44:38 +04:24:55
805 Enegård, Karin (SWE) D50   08:44:40 +04:24:57
806 Nilsson, Marie (SWE) D55 AXA SC 08:44:45 +04:25:02
807 Schilliger Kildal, Susanne (NOR) D21 IK Stern 08:45:02 +04:25:19
808 Lindmark, Mathilda (SWE) D21 IFK Kiruna 08:45:05 +04:25:22
809 Nyberg, Johanna (SWE) D21 Sälens IF 08:45:20 +04:25:37
810 Hårrskog, Anna (SWE) D40 IFK Mora SK 08:45:38 +04:25:54
811 Håkansta, Carin (SWE) D45 Skarpnäcks OL 08:45:38 +04:25:55
812 Torell, Anna (SWE) D50 IS Kullen 08:45:56 +04:26:13
813 Björklund, Emma (SWE) D21 OK Skogsvargarna 08:45:57 +04:26:14
814 Wingquist, Lotta (SWE) D45 OK Kullingshof 08:46:07 +04:26:23
815 Hermansson, Elin (SWE) D21 Gnosjö FK 08:46:29 +04:26:46
816 Dahlström, Anna (SWE) D40 Visborgs OK 08:46:48 +04:27:05
817 Hill, Ronja (SWE) D21 Tumba-Mälarhöjden OK 08:46:54 +04:27:10
818 Törnroth, Elin (SWE) D21 Hjobygdens OK 08:47:26 +04:27:43
819 Amdahl, Klara (SWE) D21 AXA SC 08:47:45 +04:28:01
820 Johansson, Carina (SWE) D50 Tumba-Mälarhöjden OK 08:47:50 +04:28:07
821 Wadskog, Ingrid (SWE) D40 AXA SC 08:48:11 +04:28:28
822 Flink-Oskarsson, Lotta (SWE) D45 Landsbro IF SK 08:48:16 +04:28:32
823 Svensson, Laila (SWE) D50 Borås SK 08:48:24 +04:28:41
824 Jonasson, Maria (SWE) D45 FK Finn 08:48:32 +04:28:48
825 Lindskog, Maria (SWE) D45 IKJ Haninge 08:48:46 +04:29:02
826 Christensen, Emma (SWE) D21 Domnarvets GOIF 08:49:22 +04:29:38
827 Sandblom, Camilla (SWE) D21 IF Hallby SOK 08:49:29 +04:29:46
828 Gunnarsdóttir, Ingibjörg (ISL) D50   08:49:30 +04:29:46
828 Blöndal, Halldora Rannveig (ISL) D45   08:49:30 +04:29:46
830 Fredholm, Anette (SWE) D21 Nacka Värmdö SK 08:49:44 +04:30:00
831 Nilsson, Linnea (SWE) D35 Östansjö SK 08:50:03 +04:30:20
832 Engwall, Therese (SWE) D21 Gävle SK 08:50:06 +04:30:22
833 Lundgren, Johanna (SWE) D35 Eksjö SOK 08:50:13 +04:30:29
834 Engström, Linda (SWE) D35   08:50:32 +04:30:49
835 Marklund, Agneta (SWE) D55 OK Skogshjortarna 08:50:45 +04:31:02
836 Cervin, Maria (SWE) D50 Gagnefs IF 08:50:47 +04:31:03
837 Ewerlöf, Ann-Sofie (SWE) D60   08:51:07 +04:31:24
838 Roe, Ingeborg (NOR) D65   08:51:09 +04:31:26
839 Sellstedt, Ida (SWE) D21   08:51:13 +04:31:30
840 Östlund, Johanna (SWE) D40 Lugi SK 08:51:14 +04:31:31
841 Woodcock, Helena (SWE) D45 Täby IS SK 08:51:14 +04:31:31
842 Aronsson, Maria (SWE) D21 AXA SC 08:51:19 +04:31:36
843 Bingsten, Ulrika (SWE) D55 IF Spirit Idrottsförening 08:51:20 +04:31:36
843 Thorén, Inger (SWE) D50 Sveaskogs IF 08:51:20 +04:31:36
845 Pfeuti, Cathrine (NOR) D40   08:51:21 +04:31:38
846 Sanner Roosqvist, Jenny (SWE) D45 Gävle SK 08:51:55 +04:32:12
847 Krooks, Martina (FIN) D40   08:52:21 +04:32:38
848 Zeidler, Cajsa (SWE) D21 IFK Helsingborg 08:52:24 +04:32:41
849 Johansson, Annelie (SWE) D45 Gällivare EC 08:52:27 +04:32:44
850 Krokvik-Oja, Ulrika (FIN) D40   08:52:28 +04:32:44
851 Johansson, Anna-Karin (SWE) D40 Gävle SK 08:52:57 +04:33:13
852 Lönnström, Lindha (SWE) D40 Norabygdens SK 08:53:01 +04:33:17
853 Sjöstedt, Jennifer (SWE) D21 OK Alehof 08:53:13 +04:33:29
854 Ericsson, Lovisa (SWE) D21 Vilhelmina IK 08:53:13 +04:33:30
855 Karlsson, Anna (SWE) D21 Träningskonsulten Sportsclub 08:53:17 +04:33:34
856 Tolbøll, Else Marie (DEN) D40   08:53:27 +04:33:44
857 Berglund, Lovisa (SWE) D40 Tunafors SK 08:53:31 +04:33:47
858 Strand, Elina (SWE) D21 Malungs IF 08:53:33 +04:33:49
859 Svensson, Anna (SWE) D40 IK Stern 08:53:39 +04:33:55
860 Jakobsen, Trine (NOR) D45   08:53:42 +04:33:59
861 Thörn, Helena (SWE) D35 Astrazeneca IF 08:53:42 +04:33:59
862 Bjellånes, Vigdis (NOR) D55   08:53:43 +04:33:59
863 Pålbrink, Ann-Ki (SWE) D50 OK Gynge 08:53:57 +04:34:14
864 Sandahl, Emilia (SWE) D40 AXA SC 08:54:16 +04:34:33
865 Jansson, Caroline (SWE) D21 Sätra IF 08:54:18 +04:34:34
866 Ojamäe, Kristiina (EST) D45   08:54:20 +04:34:37
867 Karlsson, Carola (SWE) D21 Gävle SK 08:54:37 +04:34:54
868 Ekmark, Ylva (SWE) D45 IFK Mora SK 08:54:50 +04:35:06
869 Johansson, Amanda (SWE) D21 IFK Hedemora SK 08:54:57 +04:35:14
870 Johansson, Hanna (SWE) D21 Karlskrona Skid-och Orienteringsklubb 08:54:57 +04:35:14
871 Salo, Eva (SWE) D45 Västerås Skidklubb 08:54:58 +04:35:15
872 Flykt, Veronica (SWE) D21 IFK Mora SK 08:55:03 +04:35:19
873 Andersson, Annie (SWE) D21 Karlskrona Skid-och Orienteringsklubb 08:55:05 +04:35:21
874 Jörger, Jeannette (SUI) D50   08:55:06 +04:35:23
875 Pullerits, Kersti (SWE) D50 IF Ski Team Skåne 08:55:06 +04:35:23
876 Hagekull, Ulrika (SWE) D40 Stockholms Landstings IF SK 08:55:22 +04:35:38
877 Parmklev, Evelina (SWE) D35 AXA SC 08:55:23 +04:35:40
878 Arnell, Eva (SWE) D40 Hestra IF 08:55:25 +04:35:42
879 Egelberg, Linn (SWE) D21 Lugi SK 08:56:09 +04:36:26
880 Milton, Hanna (SWE) D21 Södra Vi IF 08:56:18 +04:36:34
881 Albertsson, Anna (SWE) D50 Stuguns SK 08:56:31 +04:36:48
882 Stavrén-Eriksson, Elin (SWE) D21 AXA SC 08:56:35 +04:36:51
883 Stigson, Marie (SWE) D50 Nybro Skidklubb 08:56:36 +04:36:52
884 Hellblom, Linda (SWE) D35 AXA SC 08:56:44 +04:37:00
885 Fagerlund, Sofia (SWE) D40   08:57:25 +04:37:41
886 Finnberg, Eva (SWE) D55 AXA SC 08:57:27 +04:37:44
887 Hallin, Ingvor (SWE) D50 Hössna IF 08:57:30 +04:37:47
888 Hildebrand, Emelie (SWE) D21 Gävle SK 08:58:06 +04:38:23
889 Erlandsson, Kristina (SWE) D21 Västerås Skidklubb 08:58:14 +04:38:31
890 Östlund, Hanna (SWE) D40 AXA SC 08:58:16 +04:38:33
891 Klein, Marie Louise (DEN) D21   08:58:34 +04:38:51
892 Engman, Anna (SWE) D35 AXA SC 08:58:36 +04:38:53
893 Löfmark, Cecilia (SWE) D40 Arjeplogs Sport Klubb 08:58:39 +04:38:55
894 Ramberg, Erica (SWE) D50 Arlanda-Märsta SK 08:59:15 +04:39:31
895 Feiter, Danielle (NED) D45   08:59:17 +04:39:33
896 Matre Hosøy, Åsne Nyhavn (NOR) D21   08:59:47 +04:40:03
897 Tresselt, Line (NOR) D21   08:59:58 +04:40:15
898 Svensson, Caroline (SWE) D50 Linköpings SK 09:00:04 +04:40:21
899 Eriksson, Liv (SWE) D21 AXA SC 09:00:05 +04:40:22
900 Winblad, Anna (SWE) D21 Skogsluffarnas OK 09:00:06 +04:40:23
           
901-1000        
901 Sandgren, Maria (SWE) D50 Rehns BK 09:00:07 +04:40:23
902 Svenns, Carita (FIN) D50   09:00:08 +04:40:25
903 Olsson, Alice (SWE) D21 Visborgs OK 09:00:09 +04:40:26
904 Karlsson, Eva (SWE) D50 IK Stern 09:00:48 +04:41:04
905 Aspö, Ellinor (SWE) D21 Ulriksbergs IK 09:01:02 +04:41:18
906 Larsson, Mathilda (SWE) D21 Hybo AIK 09:01:16 +04:41:32
907 Blomkvist, Annica (SWE) D55 Gagnefs IF 09:01:30 +04:41:46
908 Gunnarsson, Maria (SWE) D45 Hestra IF 09:01:44 +04:42:00
909 Nordin, Lina (SWE) D21 IK Stern 09:03:00 +04:43:16
910 Forsberg, Sofia (SWE) D21 IK Hakarpspojkarna 09:03:16 +04:43:33
911 Stenström, Caroline (SWE) D60 OK Gipen 09:03:16 +04:43:33
912 Skovbro, Anne (DEN) D45   09:03:25 +04:43:42
913 Wiklund, Maria (SWE) D21 OK Tyr 09:03:25 +04:43:42
914 Tjärnberg, Ulrica (SWE) D40 AXA SC 09:03:45 +04:44:02
915 Olofsson, Evelina (SWE) D21 Gnosjö FK 09:04:44 +04:45:01
916 Hansson, Emma (SWE) D21 AXA SC 09:04:53 +04:45:10
917 Ottosson, Karolina (SWE) D21 Skogis IF 09:05:14 +04:45:31
918 Olsson, Anette (SWE) D50 Åkersberga SK 09:05:34 +04:45:51
919 Ittmann-Bindenga, Irene (NED) D40   09:05:34 +04:45:51
920 Pestat, Elin (SWE) D21 IK Stern 09:05:35 +04:45:52
921 Skoglund, Jenny (SWE) D40 Äspereds IF 09:05:43 +04:45:59
922 Leijon, Sara (SWE) D45 Uppsala Vasaloppsklubb 09:06:23 +04:46:39
923 Fan, Hiu-Yee (SWE) D21 AXA SC 09:06:24 +04:46:40
924 Hedlund, Sabina (SWE) D21 Hägersta GF 09:06:31 +04:46:47
925 Eilertz, Ebba (SWE) D21 AXA SC 09:06:33 +04:46:49
926 Alenius, Emma (SWE) D35 Hudiksvalls IF 09:06:44 +04:47:00
927 Andersson, Lottie (SWE) D35 IFK Helsingborg 09:06:49 +04:47:05
928 Cederholm, Åsa (SWE) D55 Börje SK 09:06:51 +04:47:07
929 Cederholm, Frida (SWE) D21 Börje SK 09:06:51 +04:47:08
930 Åsbrink, Cathrin (SWE) D40 AXA SC 09:07:00 +04:47:16
931 Koivisto, Elina (FIN) D21   09:07:00 +04:47:17
932 Johansson, Marie-Louise (SWE) D50 Stenungsunds OK 09:07:12 +04:47:28
933 Persson, Magdalena (SWE) D50 Mölndal Outdoor IF 09:07:23 +04:47:39
934 Hanssen, Ann-Marie (SWE) D45 Orsa SK 09:07:32 +04:47:49
935 Tillsten, Susanne (SWE) D35 Borås SK 09:07:46 +04:48:03
936 Cruce, Magdalena (SWE) D35 AXA SC 09:07:51 +04:48:07
937 Anderberg, Anna (SWE) D40 Tibro OK 09:07:51 +04:48:08
938 Percival, Frida (SWE) D21 Uppsala Vasaloppsklubb 09:08:16 +04:48:32
939 Jensäter, Lisa (SWE) D45 IK Stern 09:08:20 +04:48:37
940 Wallin, Åsa (SWE) D40 Vreta Skid o MK 09:08:56 +04:49:13
941 Vestman, Christina (SWE) D40 Molidens IK 09:09:17 +04:49:33
942 Karis, Anna (SWE) D45   09:09:32 +04:49:48
943 Sandgren, Sara (SWE) D21 AXA SC 09:09:45 +04:50:01
944 Leonardsson, Maria (SWE) D50 Strängnäs SK 09:09:47 +04:50:04
945 Landström, Monica (SWE) D40 Nybro Skidklubb 09:09:48 +04:50:05
946 Nordén, Erika (SWE) D21 IFK Skövde SK 09:09:50 +04:50:06
947 Öiseth, Trine (NOR) D55   09:09:56 +04:50:12
948 Haugen Tveten, Beate (NOR) D50   09:09:57 +04:50:13
949 Sørum, Ruth (NOR) D40   09:09:57 +04:50:13
950 Fischer, Malin (SWE) D21   09:10:14 +04:50:30
951 Gerdin, Ingrid (SWE) D21 IF Hallby SOK 09:10:20 +04:50:37
952 Rif, Marianne (FIN) D55   09:10:31 +04:50:47
953 Thyrén, Rosanna (SWE) D40 Orsa SK 09:10:45 +04:51:02
954 Edberg, Mari (SWE) D50 Uppsala Vasaloppsklubb 09:10:49 +04:51:06
955 Lidberg, My (SWE) D21 Finnskoga IF 09:10:50 +04:51:07
956 Fredriksson, Malin (SWE) D21 AXA SC 09:11:12 +04:51:28
957 Lindberg, Annelie (SWE) D45 IF Hagen SK 09:11:23 +04:51:39
958 Jonsson, Maria (SWE) D40 Anna & Emil Sportklubb 09:11:37 +04:51:53
959 Berglund, Karin (SWE) D65 Västerås Skidklubb 09:11:52 +04:52:08
960 Seiver, Maria (SWE) D35 IK Ymer 09:12:03 +04:52:20
961 Engström, Elin (SWE) D21 AXA SC 09:12:09 +04:52:26
962 Mittelsdorf, Anne (GER) D21   09:12:12 +04:52:28
963 Philipson, Sara (SWE) D45 Bullarens GOIF 09:12:21 +04:52:37
964 Book, Frida (SWE) D21 IK Stern 09:12:22 +04:52:39
965 Högemark, Johanna (SWE) D40 OK Kullingshof 09:12:55 +04:53:11
966 Bylin, Monica (SWE) D50 Tranemo IF Skidklubb 09:13:01 +04:53:17
967 Danielsson, Linda (SWE) D40 Grava SK 09:13:02 +04:53:19
968 Granström, Viktoria (SWE) D45 IFK Helsingborg 09:13:32 +04:53:49
969 Lund, Linnea (SWE) D21 Malmö Polismäns GoIF 09:13:35 +04:53:52
970 Åkerlund, Annie (SWE) D21 Jämtlandspolisens IF 09:13:36 +04:53:53
971 Käll, Anna (SWE) D40 Karlslunds IF SF 09:13:48 +04:54:04
972 Myllys, Katja (FIN) D45   09:13:52 +04:54:09
973 Larsson, Frida (SWE) D21 Sollentuna SLK 09:13:53 +04:54:10
974 Semskar, Susanne (FIN) D50   09:14:26 +04:54:42
975 Öhrström, Sandra (SWE) D21 Sundbybergs IK 09:14:27 +04:54:44
976 Laggar, Gunilla (SWE) D50 Spöland Vännäs IF 09:15:03 +04:55:19
977 Vejlstrup, Anne (DEN) D21   09:15:33 +04:55:50
978 Adrian, Therese (SWE) D21 IK Stern 09:15:39 +04:55:55
979 Johansson, Gunilla (SWE) D45 IFK Mora SK 09:15:52 +04:56:08
980 Bychkova, Maria (RUS) D21 AXA SC 09:15:54 +04:56:10
981 Trahaug-Levorsen, Hilde Kristine (NOR) D35   09:16:02 +04:56:19
982 Lundgren, Anette (SWE) D45 IFK Kiruna 09:16:06 +04:56:23
983 Hörnfeldt, Monica (SWE) D21 AXA SC 09:16:11 +04:56:28
984 Nordling, Karin (SWE) D40 IK Stern 09:16:44 +04:57:00
985 Pettersson, Gisela (SWE) D40 IFK Umeå 09:16:48 +04:57:05
986 Stalling, Wenke Johanne (GER) D21   09:16:57 +04:57:13
987 Pettersson, Siw (SWE) D60 Åkersberga SK 09:17:10 +04:57:27
988 Andersson, Elin (SWE) D21 Landsbro IF SK 09:17:36 +04:57:53
989 Berggren, Jenny (SWE) D45 Stockholms RK 09:17:37 +04:57:54
990 Flierl, Claudia (GER) D50   09:17:45 +04:58:01
991 Folkesson, Jenny (SWE) D45 Brittatorps TK 09:17:51 +04:58:08
992 Andrén, Linda (SWE) D40 OK Landehof 09:17:57 +04:58:14
993 Von Frenckell, Johanna (FIN) D21   09:17:58 +04:58:14
994 Svensson, Anna (SWE) D45 OK Kullingshof 09:18:07 +04:58:24
995 Wiberg, Mari-Ann (SWE) D55 OK Gynge 09:18:08 +04:58:25
996 Karlsson, Ulrika (SWE) D50 Kungsäters IF 09:18:30 +04:58:47
997 Elenius, Ingalill (SWE) D60 Bergnäsets AIK 09:18:44 +04:59:01
998 Andersson, Margareta (SWE) D40 IFK Umeå 09:18:48 +04:59:04
999 Elg, Liza (SWE) D35 AXA SC 09:19:22 +04:59:39
1000 Alveteg, Ellen (SWE) D21 AXA SC 09:19:49 +05:00:05
Del |
SPRINT 211202

”Sebbe” trodde inte själv det var möjligt

Andra raka segern och ledning i världscupen:

– Jag trodde inte det skulle gå att vinna en sprint med en straffrunda, säger Sebastian Samuelsson eftrer att han åter igen utklassat konkurrenterna i världscupen i skidskytte i Östersund.
Och han tog ledningen i världscupen på kuppen.
– Det är en dröm, säger han.

 

Les mer
SPRINT 211202

Elvira åkte skjorten av alla andra

Personbästa i världscupen trots två bom:

Elvira Öberg är världens snabbaste skidskytt på damsidan idag.
Under torsdagens sprint i Östersund slutade hon tvåa trots två bom och hon åkte 20 sekunder snabbare än någon annan åkare. Förra årets världscupsegrare Tiril Eckhoff tappade minuten bara i åktid.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Landslagen är satta under press

Krönika:

Johannes Hösflot Kläbo vägrar göra reklam för sitt landslags nya sponsor Nent/Viaplay. Jag tror Kläbos protest kan följas av nya stora utmaningar för skidförbunden i både Norge och Sverige.

 

Les mer
20211201, NILSSON Emma (kopia)

Emma Nilsson 9:a i supersprinten i IBU

Emma Nilsson blev bästa svenska på en 9:e plats när IBU-cupen drog igång med en supersprint i norska Sjusjøen under onsdagen.
Dom svenska åkarna lyckades inte riktigt trots att det i damfinalen var hela 5 blågula bland dom 30 som kvalade in från prologen.

 

Les mer
20181204, KLÆBO Johannes Høsflot PK-RZ (kopia)

Klæbo i strid med egna förbundet

Vägrar bära logo för Viaplay:

Johannes Høsflot Klæbo ligger i strid med det norska skidförbundet. Han vägrar att bära en logo för Viaplay på den norska landslagsdräkten då han men att det är fel med tanke på att dom som rapporterar om honom borde vara oberoende och inte en sponsor.
Skidförbundet svarar än så länge med tystnad, men i värsta fall kan Klæbo nekas start i helgens världscuptävlingar i Lillehammer.

 

Les mer
20180316, PÄRMÄKOSKI, Krista 060 (kopia)

Krista Pärmäkoski avstår VC i Lillehammer

Krista Pärmäkoski ligger tre i världscupen efter Frida Karlsson och Therese Johaug efter den första tävlingshelgen i Ruka.
Men den 30-åriga finskan kommer inte att tävla i Lillehammer kommande helg. En förkylning ställer till det för det finska hoppet.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - DISTANS

Vaccinationsbevis i publiktälten i Östersund

Nya krav på världscupen:

Som en följd av nya regler för inomhusevenemang med mer än 100 deltagare från den 1 december kommer krav på och kontroll av vaccinationsbevis att införas i de båda publiktälten under resterande tävlingar i Östersund.

Les mer
20211130, kulla o mas 2022 (kopia)

Wilma och Edvin kulla o mas 2022

Vasaloppet med 100-årsjubileum i vinter:

En sjungande, sportande mångsysslare och en tävlingsinriktad slalomåkare. Båda med en gedigen bakgrund som Vasaloppsfunktionär. 2022 års kranskulla och kransmas, som nu tar sig an det som brukar kallas det mest ärofyllda uppdraget bland alla Vasaloppets funktionärer, heter Wilma Björkman från IFK Mora SK och Edvin Nilsson från Sälens IF Alpina.

Les mer
KEKs-kronika

Ändra reglerna – det här är bara löjligt

Krönika:

Nu måste FIS göra något med sin köldgräns.
När hälften av toppåkarna väljer att inte åka så blir det bara löjligt.
Värst är det för dom unga, lovande som inte vågar säga nej och tvingas ut i sin kondomdräkt i 20 minusgrader.
Många kommer ihåg vad som hände i Visma Ski Classics-tävlingen La Diagonela i Schweiz förra vintern där flera blev långtidsskadade på grund av kylan.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

Stina ut och Johanna Skottheim in i VC-laget

Efter en dramatisk första världscuphelg med två svenska segrar genom Hanna Öberg och Sebastian Samuelsson fortsätter nu världscuptävlandet i Östersund medan IBU-Cuptävlingarna flyttar till Sjusjön.

Stina Nilsson måste ner i IBU-laget, medan Johanna Skottheim kommer upp i världscupen igen.

Les mer
20210227, POROMAA William (kopia)

Dessa kör världscup i längd i Lillehammer

Emma Ribom och William Poromaa är tillbaka i det svenska landslaget i Lillehammer kommande helg. Men Jens Burman och Oskar Svensson fortfarande fattas. Dessutom debuterar sprintåkaren George Ersson.

Les mer
20200117, Britta o Emil inför La Diagonela (kopia)

Britta och Emil vann långloppspremiären

Långlöparna har också börjat röra på sig i tävlingssammanhang inför vinterns Visma Ski Classics. Under söndagen dominerade Lager 157 Ski Team den egna tävlingen Grönklittspremiären i Orsa.

Emil Persson vann herrklassen och Britta Johansson Norgren damklassen. Inga stora överraskningar.

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

– Mitt bästa lopp i karriären!

”Sebbe” kopierade Hanna Öberg i Östersund:

– Det här var nog mitt bästa lopp i karriären, säger Sebastian Samuelsson och jublar på skidskyttestadion i Östersund.
Han kopierade Hanna Öberg och fixade Sveriges andra världscupseger inom bara några timmar på hemmaplan i herrarnas 10 km sprint.

 

Les mer
20200103, OLSSON, Moa 002 (kopia)

Frida fick släppa förbi Johaug

Svår kyla ställde till det i jaktstarterna:

Efter flera gånger att ha skjutit på starten blev det till slut en jaktstart för damerna i världscupen i längd i Ruka. Men med 23 minusgrader på morgonen valde flera att dra sig ur, ännu flera i herrtävlingen än bland damerna.
Frida Karlsson gjorde ett försök men fick se Therese Johaug passera och återställa ordningen så som vi är vana att se den.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

Vilken revansch för Hanna Öberg!

Vilken revansch och vilket styrkebesked av Hanna Öberg och hela det svenska damlaget.
Från en nattsvart dag på skjutvallen i lördagens individuella tävling till seger och tre bland dom tio bästa i söndagens sprint.
Hanna strålade på skidstadion i Östersund efter att ha vunnit sin 7:e världscuptävling, den tredje i sprint.

 

Les mer
20211112, LÆGREID, Sturla Holm 003 (kopia)

Världsmästaren imponerade också i herrklassen

Också dom svenska herrarna sköt bort sig:

Herrarnas 20 km individuella tävling i skidskyttevärldscupen i Östersund blev nästan en kopia av damtävlingen strax innan.
Världsmästaren sköt 20 träffar och vann klart.
Svenskarna sköt bort sig och hade inte med tätstriden att göra.
Dagens man var Sturla Holm Lægreid.

 

Les mer
20210105, KARLSSON, Frida  (kopia)

Frida var stekhet i iskylan

Knäckte Therese Johaug med superlopp i Ruka:

Frida Karlsson var stekhet i iskylan i Ruka.
Med runt 20 minusgrader var hon klart bäst och slog Therese Johaug med imponerande 13,7 sekunder och vann damernas 10 km klassisk i världscupen.
Ja, så het var Frida att byxorna brann upp efter målgång!

 

Les mer
20211115, DAVIDOVA, Marketa 008 (kopia)

Uppvisning av världsmästarinnan Davidova

Svenskorna sköt bort sig på hemmaplan:

Dom svenska segerhoppen försvann på skjutvallen i Östersund när världscupen i skidskytte inleddes med 15 km individuell tävling.
Istället bjöds publiken på en rejäl uppvisning av den 24-åriga världsmästarinnan Marketa Davidova från Tjeckien. Hon träffade med alla 20 skotten, precis som på VM förra säsongen, och vann med över minuten.

 

Les mer
20190227, NISKANEN, Iivo 002 (kopia2)

Iivo Niskanen före Ryssland och Norge

Dom svenska herrarna hängde inte med:

Iivo Niskanen var starkast i iskylan i Ruka när herrarna körde 15 km klassisk i världscupen under lördagsförmiddagen. Han var den enda bland dom 10 bästa som inte kommer från Ryssland eller Norge.
Dom svenska herrarna hängde inte alls med och Leo Johansson på 22:a plats var den enda som tog världscuppoäng som ges till dom 30 bästa.

 

Les mer
20211120, JONSSON, Fredrik 001 (kopia)[1]

Svenskarna först ut i Rukas distanslopp

Svenska åkare startar första både i herr- och damklassen när längdåkarnas världscup fortsätter med distanslopp i klassisk stil under lördagen.
Fredrik Jonsson som äntligen är tillbaka i världscupen har startnummer 1 i herrarnas 15 km medan Louise Lindström går ut först på damernas 10 km.

 

Les mer