Dom 1000 bästa herrarna i Vasaloppet
Här är dom 1000 bästa herrarna i Vasaloppet. Från John Kristian Dahl extrema finish och seger till den 1000:e över mållinjen i Mora. Många gjorde fantastiska tider, här hittar du säkert någon du känner som har åkt bra i årets tävling. (Damerna kommer senare).
1-100 | |||||
1 | Dahl, John Kristian (NOR) | H35 | Team United Bakeries | 03:57:18 | +00:00 |
2 | Nygaard, Andreas (NOR) | H21 | Team Santander | 03:57:18 | +00:00 |
3 | Hoelgaard, Stian (NOR) | H21 | Team LeasePlan | 03:57:18 | +00:00 |
4 | Ottosson, Markus (SWE) | H21 | Lager 157 Ski Team | 03:57:18 | +00:00 |
5 | Gjerdalen, Tord Asle (NOR) | H21 | Team Santander | 03:57:19 | +00:00 |
6 | Chernousov, Ilya (RUS) | H21 | Team Pioneer Investments | 03:57:20 | +00:02 |
7 | Aukland, Anders (NOR) | H45 | Team Santander | 03:57:20 | +00:02 |
8 | Eriksson, Jens (SWE) | H21 | Team Santander | 03:57:22 | +00:03 |
9 | Novak, Petr (CZE) | H35 | Atlas Craft Team | 03:57:25 | +00:06 |
10 | Kardin, Oskar (SWE) | H21 | Team Serneke | 03:57:26 | +00:07 |
11 | Byström, Fredrik (SWE) | H35 | Lager 157 Ski Team | 03:57:35 | +00:16 |
12 | Thele, Joar Andreas (NOR) | H21 | 03:57:36 | +00:17 | |
13 | Impola, Bob (SWE) | H21 | Team Serneke | 03:57:36 | +00:17 |
14 | Moen Fjeld, Öyvind (NOR) | H21 | Team Santander | 03:57:36 | +00:17 |
15 | Jönsson, Markus (SWE) | H35 | Team Pioneer Investments | 03:57:39 | +00:21 |
16 | Eliassen, Petter (NOR) | H21 | Team LeasePlan | 03:59:03 | +01:44 |
17 | Lövgren, Johan (SWE) | H21 | Team igne | 03:59:03 | +01:44 |
18 | Hagtvedt Dammen, Kjetil (NOR) | H21 | Team LeasePlan | 03:59:15 | +01:56 |
19 | Brink, Jörgen (SWE) | H40 | Brink Ski Team | 03:59:48 | +02:29 |
20 | McKeever, Brian (CAN) | H35 | 03:59:49 | +02:30 | |
21 | Vinje, Vegard (NOR) | H21 | 03:59:51 | +02:32 | |
22 | Svensson, Andreas (SWE) | H21 | Ulricehamns IF | 03:59:52 | +02:34 |
23 | Rezac, Stanislav (CZE) | H40 | Silvini Madshus Team | 04:00:45 | +03:27 |
24 | Gifstad, Thomas (NOR) | H21 | Team Forever Nordic | 04:01:09 | +03:51 |
25 | Pedersen, Morten Eide (NOR) | H21 | Team BN Bank | 04:01:11 | +03:52 |
26 | Mölmen Höst, Anders (NOR) | H21 | Team LeasePlan | 04:01:11 | +03:53 |
27 | Östensen, Simen (NOR) | H21 | Team BN Bank | 04:01:12 | +03:53 |
28 | Karlsson, Anton (SWE) | H21 | Åsarna IK | 04:01:13 | +03:54 |
29 | Syrstad, Torleif (NOR) | H21 | Team Synnfjell | 04:01:13 | +03:54 |
30 | Holmberg, Andreas (SWE) | H21 | Team IFK Mora Skidklubb | 04:01:14 | +03:56 |
31 | Pettersen, Öystein (NOR) | H21 | Team BN Bank | 04:01:33 | +04:14 |
32 | Svanebo, Anders (SWE) | H21 | Stockviks SF | 04:01:57 | +04:38 |
33 | Johansson, Marcus (SWE) | H21 | Lager 157 Ski Team | 04:02:19 | +05:00 |
34 | Persson, Oscar (SWE) | H21 | Lager 157 Ski Team | 04:03:57 | +06:39 |
35 | Thyli, Vetle (NOR) | H21 | Team United Bakeries | 04:04:02 | +06:44 |
36 | Thorn, Gabriel (SWE) | H21 | Bengtsfors BOIS | 04:04:05 | +06:46 |
37 | Bauer, Lukas (CZE) | H40 | Team Pioneer Investments | 04:04:08 | +06:49 |
38 | Rohde, Florian (GER) | H21 | Team Forever Nordic | 04:04:23 | +07:05 |
39 | Debertolis, Bruno (ITA) | H35 | Team XCALIBUR LILL SPORT | 04:04:50 | +07:31 |
40 | Breda, Mats (NOR) | H21 | Team Synnfjell | 04:05:02 | +07:43 |
41 | Impola, Bill (SWE) | H21 | Brink Ski Team | 04:05:31 | +08:13 |
42 | Svahn, Per-Olov (SWE) | H50 | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 04:05:38 | +08:19 |
43 | Srail, Jan (CZE) | H21 | Team Pioneer Investments | 04:05:39 | +08:20 |
44 | Pliska, Jiri (CZE) | H35 | Silvini Madshus Team | 04:05:39 | +08:21 |
45 | Nordli, Simen Engebretsen (NOR) | H21 | Team ParkettPartner | 04:05:46 | +08:27 |
46 | Kaarby, Petter (NOR) | H21 | 04:05:47 | +08:29 | |
47 | Eriksson, Robert (SWE) | H21 | Björkfors GOIF | 04:05:51 | +08:32 |
48 | Hennig, Erlend Widerøe (NOR) | H21 | 04:06:43 | +09:24 | |
49 | Gjestrumbakken, Thomas (NOR) | H21 | Team ParkettPartner | 04:07:02 | +09:43 |
50 | Tynell, Rikard (SWE) | H21 | Team Tynell | 04:07:10 | +09:51 |
51 | Boström, Hannes (SWE) | H21 | IFK Arvidsjaur Skidor | 04:07:11 | +09:52 |
52 | Eklöf, Johannes (SWE) | H21 | IF Hallby SOK | 04:08:29 | +11:10 |
53 | Bergsten, Axel (SWE) | H21 | IFK Skövde SK | 04:08:56 | +11:37 |
54 | Vold, Eivind (NOR) | H21 | 04:10:03 | +12:45 | |
55 | Gräfnings, Kalle (SWE) | H35 | Karlslunds IF SF | 04:10:04 | +12:45 |
56 | Persson, Nils (SWE) | H21 | Östersunds SK | 04:10:04 | +12:45 |
57 | Hermo, Runar (NOR) | H21 | 04:10:05 | +12:46 | |
58 | Moberg, Dan (SWE) | H40 | IFK Skövde SK | 04:10:05 | +12:47 |
59 | Persson, Emil (SWE) | H21 | Östersunds SK | 04:10:11 | +12:52 |
60 | Brigadoi, Mauro (ITA) | H21 | Team Robinson Petshop Trainer | 04:10:25 | +13:06 |
61 | Rydvall, Björn (SWE) | H35 | Team igne | 04:11:17 | +13:58 |
62 | Vesterheim, Magnus (NOR) | H21 | 04:12:05 | +14:46 | |
63 | Sutter, Martin (AUT) | H35 | 04:12:09 | +14:51 | |
64 | Buskqvist, Alfred (SWE) | H21 | IK Stern | 04:12:11 | +14:52 |
65 | Solbjørg, Øystein (NOR) | H35 | 04:12:11 | +14:53 | |
66 | Skogsholm, Vinjar (NOR) | H21 | Team ParkettPartner | 04:13:17 | +15:58 |
67 | Jonsson, Erik (SWE) | H21 | Rossöns IF | 04:13:53 | +16:35 |
68 | Nilsson, Klas (SWE) | H21 | Team igne | 04:14:30 | +17:11 |
69 | Freimuth, Thomas (GER) | H35 | 04:14:30 | +17:12 | |
70 | Melin Söderström, Erik (SWE) | H21 | Team Serneke | 04:14:36 | +17:17 |
71 | Bodén, Joel (SWE) | H21 | Skellefteå SK | 04:14:36 | +17:17 |
72 | Wickström, Erik (SWE) | H35 | Ulricehamns IF | 04:14:45 | +17:26 |
73 | Blom, Rasmus (SWE) | H21 | Team Serneke | 04:15:23 | +18:04 |
74 | Fahlén, Tom (SWE) | H21 | Landsbro IF SK | 04:15:26 | +18:08 |
75 | Sollie, Henrik (NOR) | H40 | 04:16:08 | +18:49 | |
76 | Simonsson, Eric (SWE) | H35 | Landöns IF | 04:16:09 | +18:51 |
77 | Bergström, Oscar (SWE) | H21 | IFK Mora SK | 04:16:10 | +18:51 |
78 | Lindvall, Christoffer (FIN) | H21 | Ski Team Mäenpää | 04:16:10 | +18:51 |
79 | Nylund, Matias (FIN) | H21 | 04:16:11 | +18:52 | |
80 | Tallbom, Patrik (SWE) | H21 | Östersunds SK | 04:16:14 | +18:55 |
81 | Börsheim, Torjus (NOR) | H21 | Team BN Bank | 04:16:31 | +19:12 |
82 | Alm, Henrik (SWE) | H35 | Team igne | 04:16:35 | +19:16 |
83 | Tyrom, Kjetil (NOR) | H21 | Team ParkettPartner | 04:17:08 | +19:49 |
84 | Kjonerud, Kristian A. (NOR) | H21 | Mosetertoppen SKILINE Concept | 04:17:10 | +19:51 |
85 | Hedbys, Jonathan (SWE) | H21 | Nusnäs IF | 04:17:45 | +20:26 |
86 | Maka, Daniel (CZE) | H21 | Atlas Craft Team | 04:17:48 | +20:29 |
87 | Sutter, Stefan (AUT) | H35 | 04:18:00 | +20:41 | |
88 | Bleken, Magnus (NOR) | H21 | Mosetertoppen SKILINE Concept | 04:18:03 | +20:44 |
89 | Mursu, Esa (FIN) | - | Team Robinson Petshop Trainer | 04:18:12 | +20:53 |
90 | Strandbakke, Geir (NOR) | H50 | 04:18:16 | +20:57 | |
91 | Södersten, Daniel (SWE) | H21 | Orsa SK | 04:18:39 | +21:20 |
92 | Tärning, Ludwig (SWE) | H21 | Falköpings AIK SK | 04:18:40 | +21:21 |
93 | Jonsson, Olle (SWE) | H21 | Trillevallens Sportklubb | 04:18:45 | +21:26 |
94 | Sunnerberg, Stefan (SWE) | H35 | SK Ringen | 04:18:48 | +21:29 |
95 | Lindberg, Joakim (SWE) | H21 | Grytgöls IK | 04:18:48 | +21:29 |
96 | Ivanov, Sergey (RUS) | H35 | 04:18:50 | +21:31 | |
97 | Persson, Johan (SWE) | H21 | Trillevallens Sportklubb | 04:18:59 | +21:40 |
98 | Hulbak, Sigurd Sollien (NOR) | H21 | 04:19:03 | +21:44 | |
99 | Nydal, Erlend (NOR) | H21 | Team Synnfjell | 04:19:17 | +21:58 |
100 | Kuhn, Matthias (AUT) | H21 | 04:19:27 | +22:08 | |
101-200 | |||||
101 | Gotting, Martin (SWE) | H21 | Ulricehamns IF | 04:19:28 | +22:09 |
102 | Bäck, Markus (SWE) | H21 | Yuppie Ski Club | 04:19:34 | +22:15 |
103 | Amundsen, Jonas (NOR) | H21 | 04:19:37 | +22:18 | |
104 | Steén, Adam (SWE) | H21 | AXA SC | 04:19:38 | +22:19 |
105 | Kanto, Johan (SWE) | H35 | IK Stern | 04:19:41 | +22:22 |
106 | Jakobsson, André (SWE) | H21 | Östersunds SK | 04:19:43 | +22:24 |
107 | Enberg, Anton (SWE) | H21 | Falun Borlänge SK | 04:19:57 | +22:38 |
108 | Haugstad, Erlend (NOR) | H40 | Team Skiclub | 04:19:59 | +22:40 |
109 | Strid, Thomas (SWE) | H50 | IFK Mora SK | 04:20:00 | +22:41 |
110 | Bergengren, Rickard (SWE) | H21 | IF Ski Team Skåne | 04:20:05 | +22:47 |
111 | Rosén, Fredrik (SWE) | H35 | Jönköpings OK | 04:20:07 | +22:48 |
112 | Bormolini, Nicolas (ITA) | H21 | Team Robinson Petshop Trainer | 04:20:09 | +22:50 |
113 | Hallquist, Gabriel (SWE) | H21 | Åsarna IK | 04:20:18 | +22:59 |
114 | Löf, Ronnie (SWE) | H45 | Högbo GIF | 04:20:19 | +23:00 |
115 | Boberg, Michael (SWE) | H21 | Älvdalens IF SK | 04:20:25 | +23:06 |
116 | Nes, Ole Jacob (NOR) | H45 | 04:20:29 | +23:11 | |
117 | Johansson, Nicklas (SWE) | H21 | Järvsjöby IF | 04:20:42 | +23:23 |
118 | Palm, Stefan (SWE) | H45 | Lager 157 Ski Team | 04:20:47 | +23:29 |
119 | Frasnelli, Loris (ITA) | H35 | Team Futura Robinsonpetshop | 04:21:12 | +23:53 |
120 | Koffeld, Ragnar (NOR) | H21 | 04:21:13 | +23:55 | |
121 | Fagerholt, Erik (NOR) | H35 | 04:21:15 | +23:56 | |
122 | Samuelsson, Johan (SWE) | H35 | SK Järven | 04:21:17 | +23:58 |
123 | Melsom Myhre, Christian (NOR) | H21 | 04:21:17 | +23:58 | |
124 | Boström, Anders (SWE) | H35 | CCC 1000 Skidklubb | 04:21:19 | +24:00 |
125 | Grenlöv, Simon (SWE) | H21 | Äspereds IF | 04:21:25 | +24:06 |
126 | Goebel, Florian (GER) | H45 | 04:21:35 | +24:17 | |
127 | Kampenhöy, Anders (NOR) | H21 | Team ParkettPartner | 04:21:54 | +24:36 |
128 | Sätter, Fredrik (SWE) | H45 | Team Tynell | 04:21:57 | +24:38 |
129 | Fakstad, Stig Morten (NOR) | H40 | Mosetertoppen SKILINE Concept | 04:22:01 | +24:42 |
130 | Hatlen, Knut Anders (NOR) | H35 | 04:22:08 | +24:50 | |
131 | Gilmozzi, Enrico (ITA) | H21 | 04:22:38 | +25:19 | |
132 | Vilhelmsson, Erik (SWE) | H35 | Lidköpings VSK | 04:22:54 | +25:35 |
133 | Sretr, Radek (CZE) | H35 | Atlas Craft Team | 04:22:56 | +25:37 |
134 | Bjørnbakken, Tony (NOR) | H35 | 04:22:58 | +25:39 | |
135 | Arnesson, Peter (SWE) | H35 | Ulricehamns IF | 04:23:02 | +25:43 |
136 | Niva, Bernt (SWE) | H40 | IFK Kiruna | 04:23:03 | +25:44 |
137 | Conti, Tiziano (ITA) | H21 | 04:23:06 | +25:47 | |
138 | Viklund, Erik (SWE) | H21 | Bondsjöhöjdens IK | 04:23:21 | +26:02 |
139 | Walseth, Ørjan (NOR) | H21 | 04:23:23 | +26:04 | |
140 | Thyrén, Emil (SWE) | H21 | Trönö IK | 04:23:37 | +26:18 |
141 | Bryntesson, Robin (SWE) | H21 | Sockertoppen | 04:23:43 | +26:24 |
142 | Bjerke, Espen Harald (NOR) | H35 | Mosetertoppen SKILINE Concept Team | 04:23:43 | +26:25 |
143 | Sandgren, Krång Mikael (SWE) | H21 | IFK Mora SK | 04:23:46 | +26:27 |
144 | Hullöen, Tor Einar (NOR) | H21 | 04:23:51 | +26:32 | |
145 | Lind, Patrik (SWE) | H21 | Tunafors SK | 04:23:58 | +26:40 |
146 | Engseth, Lars (NOR) | H21 | 04:24:12 | +26:53 | |
147 | Weslien, Elis (SWE) | H35 | Nybro Skidklubb | 04:24:14 | +26:55 |
148 | Gröthe, Ståle (NOR) | H40 | 04:24:17 | +26:58 | |
149 | Juliussen, Vetle (NOR) | H21 | Team Synnfjell | 04:24:21 | +27:03 |
150 | Bormolini, Thomas (ITA) | H21 | Team Robinson Petshop Trainer | 04:24:24 | +27:05 |
151 | Frisk, David (SWE) | H21 | Team IFK Mora Skidklubb | 04:24:25 | +27:06 |
152 | Blohm, Andreas (SWE) | H21 | Filipstads SF | 04:24:26 | +27:07 |
153 | Bakk, Audun (NOR) | H45 | 04:24:30 | +27:11 | |
154 | Ousbäck, Fredrik (SWE) | H21 | IFK Skövde SK | 04:24:35 | +27:16 |
155 | Ax, Rasmus (SWE) | H21 | Ulricehamns IF | 04:24:59 | +27:41 |
156 | Johansson, Anders (SWE) | H40 | Ryda SK | 04:25:04 | +27:45 |
157 | Mäenpää, Hannes (FIN) | H21 | Ski Team Mäenpää | 04:25:05 | +27:46 |
158 | Sørlie, Espen Aleksander (NOR) | H21 | 04:25:07 | +27:48 | |
159 | Solin, Anders (SWE) | H21 | Team IFK Mora Skidklubb | 04:25:16 | +27:57 |
160 | Nättinen, Niko (FIN) | H21 | Finlandia-Hiihto Team | 04:25:25 | +28:06 |
161 | Elfvén, Viktor (SWE) | H21 | IF Hagen SK | 04:25:28 | +28:09 |
162 | Ekman, Emil (SWE) | H21 | Landsbro IF SK | 04:25:45 | +28:26 |
163 | Nielsen, Kristoffer (NOR) | H21 | 04:25:47 | +28:28 | |
164 | Engene Bjåland, Anders (NOR) | H21 | 04:25:56 | +28:38 | |
165 | Ankerstål, Tom (SWE) | H21 | Rehns BK | 04:26:02 | +28:43 |
166 | Johansson, Erik (SWE) | H21 | Tranemo IF Skidklubb | 04:26:05 | +28:46 |
167 | Steén, Jonatan (SWE) | H21 | Falun Borlänge SK | 04:26:05 | +28:46 |
168 | Ruokonen, Miika (FIN) | H21 | 04:26:11 | +28:53 | |
169 | Strand, Daniel (NOR) | H35 | 04:26:15 | +28:56 | |
170 | Lintzén, Johan (SWE) | H40 | Bergnäsets AIK | 04:26:28 | +29:09 |
171 | Jelstad, Stian S (NOR) | H21 | Team Rustad IL | 04:26:29 | +29:10 |
172 | Magnussen, Tomas (NOR) | H21 | 04:26:29 | +29:11 | |
173 | Engebakken, Jonas (NOR) | H21 | 04:26:31 | +29:12 | |
174 | Osvold, Vegard (NOR) | H21 | 04:26:41 | +29:22 | |
175 | Gjestrumbakken, Marius (NOR) | H21 | 04:26:49 | +29:31 | |
176 | Kuisle, Michael (GER) | H21 | Team Forever Nordic | 04:27:12 | +29:53 |
177 | Joten, Pål Åge (NOR) | H21 | 04:27:21 | +30:02 | |
178 | Holmgren, Daniel (SWE) | H21 | IFK Umeå | 04:27:30 | +30:11 |
179 | Lundmark, Jim (SWE) | H21 | Skellefteå XC Club | 04:27:48 | +30:30 |
180 | Bosin, Simone (ITA) | H21 | 04:27:52 | +30:33 | |
181 | Sadurni, Betriu Boix (ESP) | H35 | Team Futura | 04:27:56 | +30:37 |
182 | Böhlmark, Jonas (SWE) | H21 | Nacka Värmdö | 04:28:06 | +30:47 |
183 | Carlzén, Johannes (SWE) | H21 | Ulricehamns IF | 04:28:10 | +30:51 |
184 | Böthun, Gunnar Klemetsen (NOR) | H35 | 04:28:17 | +30:58 | |
185 | Lundborg, Emil (SWE) | H21 | Sya SK | 04:28:18 | +30:59 |
186 | Jonasson, Niklas (SWE) | H40 | IFK Mora SK | 04:28:18 | +30:59 |
187 | Johansson, Tomas (SWE) | H40 | Åmåls OK | 04:28:18 | +31:00 |
188 | Hedlund, Magnus (SWE) | H45 | Granbergsdals IF | 04:28:20 | +31:02 |
189 | Danielsson, Daniel (SWE) | H45 | Sya SK | 04:28:21 | +31:03 |
190 | Sörensson, Anders (SWE) | H40 | Team Swedemount Sports Club | 04:28:22 | +31:03 |
191 | Skildheim, Vegar (NOR) | H35 | 04:28:22 | +31:04 | |
192 | Brandsdal, Helge (NOR) | H45 | 04:28:23 | +31:04 | |
193 | Olander, Carl (SWE) | H21 | IK Stern | 04:28:26 | +31:08 |
194 | Remund, Matthias (SUI) | H50 | 04:28:28 | +31:10 | |
195 | Øiseth, Klaus (NOR) | H40 | 04:28:32 | +31:13 | |
196 | Sandberg, Johan (SWE) | H45 | Team igne | 04:28:36 | +31:17 |
197 | Hannestad, Eirik (NOR) | H21 | 04:28:36 | +31:17 | |
198 | Gullhav, Anders Nordby (NOR) | H21 | 04:28:38 | +31:20 | |
199 | Assarsson, Hannes (SWE) | H21 | Nässjö Ski | 04:28:40 | +31:21 |
200 | Nilsson, Jesper (SWE) | H21 | Ulricehamns IF | 04:28:41 | +31:22 |
201-300 | |||||
201 | Hjelmåker, Jakob (SWE) | H35 | Aktivitus SC | 04:28:49 | +31:30 |
202 | Homble, Mikal (NOR) | H40 | 04:28:53 | +31:34 | |
203 | Stengrundet, Tore (NOR) | H35 | 04:29:03 | +31:44 | |
204 | Uggeldahl, Jan (FIN) | H21 | 04:29:08 | +31:49 | |
205 | Näslund, Magnus (SWE) | H21 | IFK Strömsund | 04:29:11 | +31:52 |
206 | Nordström, Pontus (SWE) | H21 | Östervåla IF | 04:29:41 | +32:23 |
207 | Smenes, Atle (NOR) | H21 | Team Rustad IL | 04:29:45 | +32:26 |
208 | Tingelöf, Ulf (SWE) | H40 | Naprapat Walle Skidklubb | 04:29:48 | +32:29 |
209 | Elieson, Morten Horn (NOR) | H21 | Team Skiclub | 04:30:14 | +32:56 |
210 | Bryntesson, Mattias (SWE) | H35 | Trollhättans SOK | 04:30:26 | +33:07 |
211 | Portin, Fredrik (FIN) | H21 | 04:30:27 | +33:08 | |
212 | Bergvall, Martin (SWE) | H35 | Strömnäs GIF | 04:30:28 | +33:10 |
213 | Wallström, Fredrik (SWE) | H35 | Naprapat Walle Skidklubb | 04:30:40 | +33:21 |
214 | Meløy, Jakob (NOR) | H21 | 04:30:41 | +33:22 | |
215 | Myhr, Johan (SWE) | H40 | Nacka Värmdö SK | 04:30:42 | +33:23 |
216 | Linder, Kristofer (SWE) | H21 | Kiruna X-country IF | 04:30:43 | +33:24 |
217 | Brundin, Robert (SWE) | H35 | Karlslunds IF SF | 04:30:44 | +33:25 |
218 | Vestøl, Olav (NOR) | H21 | 04:30:44 | +33:26 | |
218 | Knoll, Johannes (SWE) | H21 | Nybro Skidklubb | 04:30:44 | +33:26 |
220 | Osvold, Marius (NOR) | H21 | 04:30:46 | +33:27 | |
221 | Carlsson, Samuel (SWE) | H21 | Sundbybergs IK | 04:30:48 | +33:29 |
222 | Nero, Erik (SWE) | H21 | Mullsjö SOK | 04:30:49 | +33:30 |
223 | Diezig, Thomas (ITA) | H35 | Team XCALIBUR LILL SPORT | 04:30:50 | +33:31 |
224 | Andersson, Albin (SWE) | H21 | Skene Sim o IS | 04:30:50 | +33:31 |
225 | Troedsson, Carl (SWE) | H40 | Stockholms RK | 04:30:51 | +33:32 |
226 | Brövig, Henrik (NOR) | H21 | 04:30:56 | +33:37 | |
227 | Löf, Joakim (SWE) | H40 | Glommersträsk-Lappträsk IF | 04:31:16 | +33:57 |
228 | Tosterud, Ola Kristoffer (NOR) | H21 | 04:31:44 | +34:25 | |
229 | Nyland, Terje (NOR) | H45 | 04:32:22 | +35:04 | |
230 | Dapra, Anton (ITA) | H21 | Team XCALIBUR LILL SPORT | 04:32:27 | +35:08 |
231 | Cerutti, Lorenzo (ITA) | H21 | Team XCALIBUR LILL SPORT | 04:32:28 | +35:09 |
232 | Ohlson, Richard (NOR) | H21 | 04:32:34 | +35:15 | |
233 | Sundström, Gustav (SWE) | H21 | Berber Idrottssällskap | 04:32:46 | +35:27 |
234 | Ljungberg, Gustaf (SWE) | H35 | Ulricehamns IF | 04:33:09 | +35:50 |
235 | Persson, Daniel (SWE) | H40 | Sollefteå Skidor IF | 04:33:24 | +36:05 |
236 | Wedin, Ronny (SWE) | H21 | Norbergs SK | 04:33:26 | +36:08 |
237 | Lans Pedersen, Vegard (NOR) | H35 | 04:33:32 | +36:13 | |
238 | Johansson, Tobias (SWE) | H35 | AXA SC | 04:33:35 | +36:16 |
239 | Ekman, Stefan (SWE) | H35 | Strömsbergs IF | 04:33:47 | +36:29 |
240 | Ettling, Peter (SWE) | H40 | Finspång SOK | 04:33:48 | +36:29 |
241 | Svensson, Linus (SWE) | H21 | Grönahögs IK | 04:33:49 | +36:30 |
242 | Breistrand, Per Anders (SWE) | H40 | Luleguttene Skid- o Löparklubb | 04:33:49 | +36:30 |
243 | Hanssen-Bauer, Øyvind Waage (NOR) | H21 | 04:33:49 | +36:31 | |
244 | Andersson, Mikael (SWE) | H21 | Turebergs IF | 04:33:50 | +36:31 |
245 | Dimai, Sandro (ITA) | H40 | 04:33:51 | +36:33 | |
246 | Nilsson, Andreas (SWE) | H35 | IK Stern | 04:33:52 | +36:33 |
247 | Wiklund, John (SWE) | H40 | Stockholms RK | 04:33:53 | +36:35 |
248 | Steinsland, Gjermund (NOR) | H21 | Team Skiclub | 04:34:14 | +36:56 |
249 | Köpman, Tobias (SWE) | H21 | IFK Mora SK | 04:34:48 | +37:29 |
250 | Björgen, Per Egil (NOR) | H21 | 04:35:15 | +37:57 | |
251 | Vanc, Petr (CZE) | H45 | 04:35:15 | +37:57 | |
252 | Löfgren, Tomas (SWE) | H40 | Stora Tuna IK SK | 04:35:16 | +37:57 |
253 | Rögenes, Öyvind (NOR) | H21 | 04:35:24 | +38:06 | |
254 | Jansson, Ulf (SWE) | H45 | Östervåla IF | 04:35:24 | +38:06 |
255 | Karlsson, Fredrik (SWE) | H40 | CCC 1000 Skidklubb | 04:35:25 | +38:07 |
256 | Wiig, Christian (NOR) | H45 | 04:35:26 | +38:07 | |
257 | Litzell, Henrik (SWE) | H35 | AXA SC | 04:35:27 | +38:08 |
258 | Stevenson, Christofer (SWE) | H35 | Team Ormsalva AC | 04:35:29 | +38:10 |
259 | Carlzon, Mattias (SWE) | H40 | Ulricehamns IF | 04:35:29 | +38:10 |
260 | Aadne, Nils Ingar (NOR) | H35 | Team BN Bank | 04:35:34 | +38:15 |
261 | Berg, David (SWE) | H21 | Bodsjöböle SK | 04:35:42 | +38:23 |
262 | Magnusson Broder, Wictor (SWE) | H21 | Nybro Skidklubb | 04:36:01 | +38:42 |
263 | Harju, Mikko (FIN) | H21 | Jämsänkosken | 04:36:30 | +39:12 |
264 | Malmgren, Robert (SWE) | H35 | Borås SK | 04:36:36 | +39:18 |
265 | Kempe, Rolf (SWE) | H50 | Bergeforsens SK | 04:36:37 | +39:18 |
266 | Johansson, Stefan (SWE) | H40 | Yuppie Ski Club | 04:36:49 | +39:30 |
267 | Larsson, Thommy (SWE) | H50 | Stockviks SF | 04:36:49 | +39:30 |
268 | Lundell, Erik (SWE) | H21 | Istrums SK | 04:36:50 | +39:31 |
269 | Kaiv, Taavi (EST) | H21 | 04:36:50 | +39:32 | |
270 | Walheim, Sixten (SWE) | H21 | Högbo GIF | 04:36:51 | +39:32 |
271 | Karlsson, Ola (SWE) | H21 | Östersunds SK | 04:36:51 | +39:32 |
271 | Sandberg, Oskar (SWE) | H21 | Säters IF SK | 04:36:51 | +39:32 |
273 | Hägg, Erik (SWE) | H40 | Finspångs SOK | 04:36:51 | +39:33 |
274 | Oscarsson, Magnus (SWE) | H40 | Karlslunds IF SF | 04:36:52 | +39:33 |
275 | Wennblom, Björn (SWE) | H40 | CCC 1000 Skidklubb | 04:36:53 | +39:34 |
276 | Auger, Antoine (FRA) | H21 | Sundbybergs IK | 04:36:53 | +39:34 |
277 | Wilhelmsson, Patric (SWE) | H21 | Norbergs CK | 04:36:58 | +39:39 |
278 | Zakrisson, Niklas (SWE) | H40 | IFK Kiruna | 04:37:05 | +39:46 |
279 | Junek, Libor (CZE) | H35 | 04:37:32 | +40:13 | |
280 | Lindstedt, Joacim (SWE) | H21 | 04:37:40 | +40:21 | |
281 | Niper, Carl Henrik (SWE) | H35 | IKJ Haninge | 04:37:43 | +40:24 |
282 | Sagvold, Arild Olav (NOR) | H40 | 04:37:47 | +40:28 | |
283 | Tallhaug Engelstad, Øystein (NOR) | H21 | 04:38:00 | +40:41 | |
284 | Kveli, Espen (NOR) | H21 | Team Tynell | 04:38:15 | +40:57 |
285 | Ek, Kristian (SWE) | H21 | AXA SC | 04:38:18 | +41:00 |
286 | Slagtern Fjellvåg, Asbjørn (NOR) | H21 | 04:38:35 | +41:16 | |
287 | Thorsrud, Eirik (NOR) | H21 | 04:38:40 | +41:21 | |
288 | Tuoremaa, Lars (SWE) | H21 | Kiruna X-country IF | 04:38:45 | +41:26 |
289 | Magnusson, Henrik (NOR) | H35 | 04:38:53 | +41:34 | |
290 | Steurer, Thomas (AUT) | H40 | 04:38:54 | +41:35 | |
291 | Carlsson, Pontus (SWE) | H35 | Sundborns GOIF | 04:39:03 | +41:45 |
292 | Olander, Alexander (SWE) | H21 | IK Stern | 04:39:05 | +41:47 |
293 | Tollefsen, Roy-Arne (NOR) | H35 | 04:39:06 | +41:47 | |
294 | Lundgren, Martin (SWE) | H35 | Stockviks SF | 04:39:07 | +41:48 |
295 | Ainegren, Johannes (SWE) | H21 | IFK Likenäs | 04:39:09 | +41:50 |
296 | Myrén, Mathias (SWE) | H21 | OK Alehof | 04:39:15 | +41:56 |
297 | Klintberg, Rasmus (SWE) | H35 | Naprapat Walle Skidklubb | 04:39:18 | +41:59 |
298 | Sjöbjer, Magnus (SWE) | H21 | Borås SK | 04:39:27 | +42:08 |
299 | Myking, Jörgen Christoffer (NOR) | H21 | 04:39:33 | +42:14 | |
300 | Berglund, Lukas (SWE) | H21 | Östersunds SK | 04:39:34 | +42:15 |
301-400 | |||||
301 | Lappegard, Torkel (NOR) | H45 | 04:39:36 | +42:17 | |
302 | Hansson, Niclas (SWE) | H45 | Burseryds IF | 04:39:51 | +42:32 |
303 | Bernroth, Peter (SWE) | H45 | Burseryds IF | 04:39:51 | +42:33 |
304 | Svoboda, Jan (CZE) | H50 | 04:39:52 | +42:33 | |
305 | Taugland, Trond Erik (NOR) | H40 | 04:39:53 | +42:35 | |
306 | Johansson, Nicklas Big (SWE) | H45 | Rembo IK | 04:39:56 | +42:37 |
307 | Mathisen, Morthen (NOR) | H40 | 04:39:57 | +42:38 | |
308 | Stenberg, Anders (SWE) | H40 | Burseryds IF | 04:39:59 | +42:40 |
309 | Åkerlund, Martin (SWE) | H35 | Kågedalens SK | 04:39:59 | +42:40 |
310 | Böhlmark, Anders (SWE) | H40 | IFK Mora SK | 04:40:03 | +42:44 |
311 | Lundqvist, Oskar (SWE) | H21 | Nybro Skidklubb | 04:40:06 | +42:47 |
312 | Olsson, Joakim (SWE) | H40 | Trosabygdens OK | 04:40:09 | +42:50 |
313 | Kvennås, Øyvind (NOR) | H45 | 04:40:10 | +42:51 | |
314 | Härkönen, Valtteri (FIN) | H21 | 04:40:12 | +42:54 | |
315 | Örbeck, Kristen (NOR) | H21 | 04:40:29 | +43:11 | |
316 | Viklund, Johannes (SWE) | H21 | Skellefteå XC Club | 04:40:31 | +43:12 |
317 | Rudklint, Mattias (SWE) | H45 | OK Landehof | 04:40:33 | +43:14 |
318 | Savastver, Alar (EST) | H45 | 04:40:33 | +43:14 | |
319 | Morgestad, Åsmund (NOR) | H35 | 04:40:41 | +43:23 | |
320 | Pettersson, Jesper (SWE) | H21 | Strömnäs GIF | 04:40:45 | +43:26 |
321 | Gustafsson, Jörgen (SWE) | H45 | Skellefteå XC Club | 04:40:45 | +43:27 |
322 | Hagesveen, Arild (NOR) | H45 | 04:40:47 | +43:28 | |
323 | Granberg, Daniel (SWE) | H35 | Mellansel IF | 04:40:55 | +43:36 |
324 | Sörqvist, Christian (SWE) | H40 | Åmåls OK | 04:40:56 | +43:37 |
325 | Albertsson, Henrik (SWE) | H35 | Sya SK | 04:40:58 | +43:39 |
326 | Granlund, Marcus (SWE) | H21 | Borås SK | 04:41:01 | +43:42 |
327 | Vanninen, Matti-Pekka (FIN) | H45 | 04:41:03 | +43:44 | |
328 | Ottosson, Martin (SWE) | H21 | Skellefteå SK | 04:41:08 | +43:49 |
329 | Nilsson, Isak (SWE) | H21 | Gnosjö FK | 04:41:10 | +43:51 |
330 | Lundell, Per (NOR) | H21 | 04:41:11 | +43:52 | |
331 | Lindkvist, Jacob (SWE) | H21 | IFK Helsingborg | 04:41:14 | +43:55 |
332 | Gustafsson, Dick (SWE) | H50 | OK Landehof | 04:41:16 | +43:58 |
333 | Jøranli, Vegar (NOR) | H45 | Norra Dals SK | 04:41:20 | +44:01 |
334 | Ek, Thomas (SWE) | H45 | Hvetlanda SK | 04:41:37 | +44:18 |
335 | Laamo, Ami (FIN) | H45 | 04:42:07 | +44:48 | |
336 | Engelstad, Kjetil (NOR) | H45 | 04:42:22 | +45:04 | |
337 | Ekstedt, David (SWE) | H21 | Uppsala Vasaloppsklubb | 04:42:25 | +45:06 |
338 | Holmer, Anders (SWE) | H45 | Stockholms RK | 04:42:26 | +45:07 |
339 | Johansson, Jörgen (SWE) | H35 | Skellefteå XC Club | 04:42:49 | +45:30 |
340 | Westman, Thomas (SWE) | H45 | Molidens IK | 04:42:57 | +45:39 |
341 | Struknes, Henrik (NOR) | H21 | 04:42:58 | +45:39 | |
342 | Karlsson, Pontus (SWE) | H21 | Turebergs IF | 04:42:59 | +45:40 |
343 | Björk, Magnus (SWE) | H21 | IK Rex | 04:43:03 | +45:44 |
344 | Bjørgård, John (NOR) | H35 | 04:43:07 | +45:48 | |
345 | Nystedt, Gustav | H21 | Sundsvalls OK | 04:43:26 | +46:08 |
346 | Bratt, Martin (SWE) | H40 | IFK Mora SK | 04:43:36 | +46:17 |
347 | Jensen, Stefan (NOR) | H35 | 04:43:47 | +46:29 | |
348 | Strandell, Kristian (SWE) | H40 | Lerdala IF | 04:43:50 | +46:31 |
349 | Sperl, Martin (CZE) | H40 | Silvina Madshus Team | 04:43:53 | +46:35 |
350 | Böhm, Jakob (SWE) | H21 | IK Ymer | 04:43:56 | +46:37 |
351 | Virtanen, Teemu (FIN) | H50 | Finlandia-Hiihto Team | 04:44:05 | +46:46 |
352 | Lundqvist, Jesper (SWE) | H21 | Skellefteå XC Club | 04:44:10 | +46:51 |
353 | Vodrazka, Ondrej (CZE) | H40 | Föreningen Bygdsiljumsbacken | 04:44:13 | +46:54 |
354 | roos, Jörgen (SWE) | H35 | Östersunds SK | 04:44:17 | +46:58 |
355 | Ramstedt, Mikael (FIN) | H55 | 04:44:31 | +47:13 | |
356 | Rautio, Johannes (SWE) | H21 | Vittangi SK | 04:44:35 | +47:16 |
357 | Fylling, Sondre (NOR) | H21 | 04:44:37 | +47:18 | |
358 | Aldén, Jan (FIN) | H50 | 04:44:41 | +47:23 | |
359 | Pigg, Samuli (FIN) | H50 | Ski Jyväskylä | 04:44:56 | +47:37 |
360 | Heen, Anders Storhaug (NOR) | H35 | 04:45:04 | +47:46 | |
361 | Jansson Palmer, Erik (SWE) | H21 | Saltsjöbadens IF | 04:45:10 | +47:51 |
362 | Bylund, Tommy (SWE) | H21 | Göteborgs SK | 04:45:14 | +47:56 |
363 | Lejon, Christian (SWE) | H21 | Stöcke TS Järnet | 04:45:24 | +48:05 |
364 | Elset, Didrik Fjeld (NOR) | H21 | 04:45:44 | +48:25 | |
365 | Holm, Erik (FIN) | H45 | 04:45:44 | +48:26 | |
366 | Folkesson, Emil (SWE) | H21 | Nybro Skidklubb | 04:45:45 | +48:26 |
367 | Larsson, Andre (SWE) | H21 | Svegs IK | 04:45:50 | +48:31 |
368 | Sander, Martin (SWE) | H35 | Nacka Värmdö SK | 04:45:55 | +48:37 |
369 | Tonstad, Hans Rune (NOR) | H45 | 04:45:56 | +48:37 | |
370 | Kurås, Lars Myrseth (NOR) | H21 | 04:45:58 | +48:39 | |
371 | Nilsson, Fredrik (SWE) | H19-20 | Nybro Skidklubb | 04:45:58 | +48:40 |
372 | Jönsson, David (SWE) | H45 | IK Hakarpspojkarna | 04:45:58 | +48:40 |
373 | Hevröy, Anders (NOR) | H40 | 04:45:59 | +48:41 | |
374 | Melin, Martin (SWE) | H40 | OK Kullingshof | 04:46:00 | +48:42 |
375 | Jacquot, Corentin (FRA) | H21 | 04:46:06 | +48:48 | |
376 | Pettersen, Kristoffer (NOR) | H21 | 04:46:19 | +49:00 | |
377 | Löfås, Henrik (SWE) | H21 | ABB IF Västerås | 04:46:21 | +49:02 |
378 | Boman, Robert (SWE) | H40 | Strömnäs GIF | 04:46:27 | +49:09 |
378 | Olsson, Daniel (SWE) | H40 | Garphyttans IF | 04:46:27 | +49:09 |
380 | Magnusson, Mikael (SWE) | H45 | Nybro Skidklubb | 04:46:29 | +49:10 |
381 | Andersson, Andreas (SWE) | H35 | Föreningen Milslukarna XC | 04:46:33 | +49:15 |
382 | Burström, Joel (SWE) | H21 | Föreningen Milslukarna XC | 04:46:33 | +49:15 |
383 | Asp, Eirik (NOR) | H45 | 04:46:36 | +49:17 | |
384 | Cicchetti, Antonio (SWE) | H40 | Västerås Skidklubb | 04:46:38 | +49:19 |
385 | Söberg, Petter (NOR) | H21 | 04:46:39 | +49:20 | |
386 | Bruun, Nils Anders (NOR) | H45 | 04:46:39 | +49:20 | |
387 | Lindberg, Lukas (FIN) | H21 | 04:46:43 | +49:24 | |
388 | Mäenpää, Johan (FIN) | H21 | 04:46:46 | +49:28 | |
389 | Vainio, Eero-Matti (FIN) | H21 | 04:46:52 | +49:33 | |
390 | Schwarzl, Christoph (AUT) | H21 | 04:46:53 | +49:34 | |
391 | Åserud, Patrick (NOR) | H45 | 04:46:53 | +49:34 | |
392 | Hindér, Gustav (SWE) | H21 | 04:47:04 | +49:45 | |
393 | Åkerman, Lars (SWE) | H45 | Älvdalens IF SK | 04:47:05 | +49:46 |
394 | Jillerö, Johannes (SWE) | H21 | Trollhättans SOK | 04:47:12 | +49:54 |
395 | Larsson, Mårten (SWE) | H21 | IF Ski Team Skåne | 04:47:15 | +49:56 |
396 | Petersson, Patrik (SWE) | H40 | Apladalens Löparklubb | 04:47:22 | +50:03 |
397 | Zetterström, Peter (SWE) | H40 | Brovallens IF | 04:47:25 | +50:06 |
398 | Berthagen, Andreas (SWE) | H35 | Storvreta IK | 04:47:26 | +50:07 |
399 | Tuoremaa, Anders (SWE) | H21 | Kiruna X-country IF | 04:47:30 | +50:11 |
400 | Thunvall, Peter (SWE) | H40 | IKJ Haninge | 04:47:31 | +50:12 |
401-500 | |||||
401 | Göransson, Fredrik (SWE) | H21 | Åsarna IK | 04:47:33 | +50:14 |
402 | Skott, Johan (SWE) | H21 | Aapua Idrottsförening | 04:47:33 | +50:14 |
403 | Henningsson, Peter (SWE) | H45 | IKJ Haninge | 04:47:33 | +50:14 |
404 | Sundell, Mattias (SWE) | H35 | Åmåls OK | 04:47:33 | +50:15 |
405 | Forsbakk, Ulf Erik (NOR) | H45 | 04:47:36 | +50:17 | |
406 | Olsson, Emil (SWE) | H35 | Huddinge SK LF | 04:47:36 | +50:17 |
407 | Crona, Ragnar (SWE) | H45 | Volvo IF | 04:47:55 | +50:37 |
408 | Fenstad, Ståle (NOR) | H21 | Team Rustad IL | 04:48:00 | +50:42 |
409 | Wimmer, Sebastian (GER) | H21 | 04:48:06 | +50:48 | |
410 | Holmström, Isac (ALA) | H21 | 04:48:10 | +50:51 | |
411 | Birkenes, Anders (NOR) | H21 | 04:48:11 | +50:52 | |
412 | Palm, Daniel (SWE) | H40 | Älvdalen IF Skidor | 04:48:12 | +50:53 |
413 | Nygaard, Trym Granerud (NOR) | H21 | 04:48:12 | +50:53 | |
414 | Bouchal, Jiri (CZE) | H21 | 04:48:12 | +50:54 | |
415 | Carlén, Marcus (SWE) | H35 | Bodsjöböle SK | 04:48:13 | +50:54 |
416 | Lokhov, Nikolay (RUS) | H21 | 04:48:21 | +51:02 | |
417 | Pedersen, Eirik Bang (NOR) | H21 | 04:48:22 | +51:03 | |
418 | Jonasson, Mats (SWE) | H21 | IK Studenterna | 04:48:31 | +51:12 |
419 | Olofsson, Kristian (SWE) | H21 | Hestra IF | 04:48:36 | +51:17 |
420 | Dahlborg, Johan (SWE) | H21 | Frösö IF | 04:48:40 | +51:21 |
421 | Sandoz, Daniel (SUI) | H55 | 04:48:42 | +51:23 | |
422 | Höimoen, Thor Kristian (NOR) | H35 | 04:48:44 | +51:26 | |
423 | Hesselberg Indby, Ivar (NOR) | H21 | 04:48:49 | +51:30 | |
424 | Madland, Håvard (NOR) | H45 | 04:48:50 | +51:32 | |
425 | Öberg, Linus (SWE) | H21 | Föreningen Milslukarna XC | 04:48:51 | +51:32 |
426 | Ventura, Federico (ITA) | H21 | Åre Längdskidklubb | 04:48:52 | +51:33 |
427 | Vestrin, Thomas (SWE) | H35 | Trönö IK | 04:48:52 | +51:33 |
428 | Johnsson, Jörgen (SWE) | H45 | Hällbybrunns IF | 04:48:55 | +51:36 |
429 | Bjørkeng, Stein Otto (NOR) | H45 | 04:48:56 | +51:37 | |
430 | Varesco, Simone (ITA) | H21 | 04:48:58 | +51:39 | |
431 | Lindblom, Tommie (SWE) | H50 | Stockholms RK | 04:49:05 | +51:47 |
432 | Bjørnrud, Thomas (NOR) | H35 | 04:49:11 | +51:53 | |
433 | Saborowsky, Matti (GER) | H21 | 04:49:15 | +51:56 | |
434 | Claesson, Mattias (SWE) | H35 | OK Landehof | 04:49:17 | +51:58 |
435 | Backåberg, Niklas (SWE) | H35 | OK Kullingshof | 04:49:19 | +52:00 |
436 | Rogantini, Marco (SUI) | H21 | 04:49:21 | +52:03 | |
437 | Wedin, Pär (SWE) | H40 | Garphyttans IF | 04:49:24 | +52:05 |
438 | Björklund, Claes (SWE) | H45 | OK Skogsvargarna | 04:49:25 | +52:07 |
439 | Eklund, Mikael (FIN) | H35 | 04:49:27 | +52:08 | |
440 | Burström, Oskar (SWE) | H21 | Föreningen Milslukarna XC | 04:49:33 | +52:14 |
441 | Fransson, David (SWE) | H21 | Växjö AIS | 04:49:35 | +52:17 |
442 | Furunäs, Johan (SWE) | H45 | IFK Mariefred | 04:49:36 | +52:17 |
443 | Haglund, Ulf (SWE) | H45 | SK Skinnsberg | 04:49:36 | +52:17 |
444 | Shaw, Phil (CAN) | H50 | 04:49:42 | +52:24 | |
445 | Åhman, Tobias (SWE) | H21 | Vårby IK | 04:49:45 | +52:26 |
446 | Nilsson, Daniel (SWE) | H35 | OK Norrvirdarna | 04:49:46 | +52:28 |
447 | Jellvert, Peter (SWE) | H50 | Karlslunds IF SF | 04:49:48 | +52:29 |
448 | Stenqvist, Mikael (SWE) | H35 | Sävast Ski Team IF | 04:49:49 | +52:30 |
449 | Enander, John (SWE) | H35 | Ulricehamns IF | 04:49:49 | +52:31 |
450 | Andersson, Hans (SWE) | H50 | Jäderfors SK | 04:49:50 | +52:31 |
451 | Johansson, Johan (SWE) | H40 | AXA SC | 04:49:50 | +52:31 |
452 | Larsson, Dan (SWE) | H40 | Karlslunds IF SF | 04:49:51 | +52:33 |
453 | Bergenholtz, Oscar (SWE) | H21 | Äspereds IF | 04:49:52 | +52:33 |
454 | Thörne, Staffan (SWE) | H45 | Hagfors SF | 04:49:54 | +52:35 |
455 | Pettersen, Per Christian (NOR) | H45 | Moss Ski Klubb Team Fokus Ski | 04:49:55 | +52:36 |
456 | Olofsson, David (SWE) | H21 | Träningskonsulten Sportsclub | 04:50:00 | +52:41 |
457 | Carlson, Anders (SWE) | H45 | SOK 68 | 04:50:00 | +52:42 |
458 | Hofstedt Moe, Preben (NOR) | H40 | 04:50:02 | +52:43 | |
459 | Svanborg, Martin (SWE) | H21 | Stockholms RK | 04:50:05 | +52:46 |
460 | Areskoug, Mårten (SWE) | H35 | Frösö IF | 04:50:07 | +52:49 |
461 | Edquist, Daniel (SWE) | H40 | AXA SC | 04:50:09 | +52:50 |
462 | Masek, Jan (CZE) | H35 | 04:50:13 | +52:54 | |
463 | Hamp, Magnus (SWE) | H40 | IK Stern | 04:50:16 | +52:57 |
464 | Johansson, Mats (SWE) | H40 | Vittangi SK | 04:50:21 | +53:02 |
465 | Meijer, Emil (SWE) | H21 | IFK Mora SK | 04:50:36 | +53:17 |
466 | Kozlov, Yegor (RUS) | H40 | 04:50:37 | +53:19 | |
467 | Dahlqvist, Nils (SWE) | H21 | Storviks IF | 04:50:38 | +53:19 |
468 | Witt, Tron (NOR) | H35 | 04:50:39 | +53:20 | |
469 | Mattsson, Peter (SWE) | H40 | Brudpiga RK | 04:50:40 | +53:21 |
470 | Strid, Johan (SWE) | H21 | Ockelbo SK | 04:50:40 | +53:22 |
471 | Graas, Magnus (SWE) | H50 | OK Linné | 04:50:43 | +53:24 |
472 | Boström, Anders (SWE) | H45 | OK Linné | 04:50:55 | +53:36 |
473 | Kollstad, Finn (NOR) | H40 | 04:51:02 | +53:43 | |
474 | Fuccaro, Francesco (ITA) | H21 | 04:51:04 | +53:46 | |
475 | Gustafsson, Johan (SWE) | H45 | IFK Mora SK | 04:51:05 | +53:46 |
476 | Hasund, Olav (NOR) | H50 | 04:51:15 | +53:56 | |
477 | Persson, Joakim (SWE) | H21 | Rehns BK | 04:51:16 | +53:57 |
478 | Ekstedt, Adam (SWE) | H21 | IF Ski Team Skåne | 04:51:23 | +54:04 |
479 | Marti, Andre (SUI) | H35 | 04:51:23 | +54:05 | |
480 | Saxrud, Amund (NOR) | H45 | 04:51:24 | +54:05 | |
481 | Klokkehaug, Eivind (NOR) | H21 | 04:51:33 | +54:15 | |
482 | Rudlund, Björn (SWE) | H40 | City S Sports Club | 04:51:38 | +54:19 |
483 | Marugg, Andri (SUI) | H35 | 04:51:44 | +54:25 | |
484 | Åström, Robert (SWE) | H40 | Hägglunds Ski Team SK | 04:51:46 | +54:27 |
485 | Nilsson, Tobias (SWE) | H21 | Kovlands IF | 04:51:47 | +54:28 |
486 | Andersen, Kristian Joten (NOR) | H21 | 04:51:54 | +54:36 | |
487 | Berglund, Kenneth (SWE) | H50 | AXA SC | 04:51:55 | +54:37 |
488 | Eriksson, Anders (SWE) | H40 | CCC 1000 Skidklubb | 04:51:55 | +54:37 |
489 | Hägglund, Jonas (SWE) | H40 | Sya SK | 04:51:59 | +54:41 |
490 | Larsson, Joel (SWE) | H35 | Göteborgs SK | 04:52:00 | +54:42 |
491 | Mattes, Mats (SWE) | H55 | Edsbyns SK | 04:52:02 | +54:43 |
492 | Westermark, Daniel (SWE) | H21 | IK Wilske | 04:52:02 | +54:44 |
493 | Jauho, Jarkko (FIN) | H45 | 04:52:12 | +54:54 | |
494 | Grudd, Christoffer (SWE) | H21 | Perbellum Sportsällskap | 04:52:14 | +54:55 |
495 | Landa, Frantisek (CZE) | H40 | 04:52:15 | +54:56 | |
496 | Jonsson, Joakim (SWE) | H21 | Eksjö SOK | 04:52:16 | +54:57 |
497 | Madland, Reid (NOR) | H60 | 04:52:25 | +55:06 | |
498 | Gundersen, Thomas (NOR) | H45 | 04:52:26 | +55:07 | |
499 | Häggblom, Mathias (SWE) | H40 | Brännebrona SK | 04:52:26 | +55:07 |
499 | Eriksson, Anders (SWE) | H45 | IKJ Haninge | 04:52:26 | +55:07 |
501-600 | |||||
501 | Furuskog, Kristian (SWE) | H40 | Berga SOK | 04:52:28 | +55:09 |
502 | Seglsten, Ronald (NOR) | H50 | 04:52:32 | +55:14 | |
503 | Helmen, Halvard (NOR) | H21 | Team Milslukern Sport | 04:52:36 | +55:17 |
504 | Dæhlin, Didrik (NOR) | H21 | 04:52:39 | +55:20 | |
505 | Moen, Börge (NOR) | H50 | 04:52:40 | +55:22 | |
506 | Hagström, Tomas (SWE) | H40 | Sya SK | 04:52:40 | +55:22 |
507 | Eskilson, Conny (SWE) | H40 | Eksjö SOK | 04:52:42 | +55:23 |
508 | Mennborg, Stefan (SWE) | H40 | 04:52:46 | +55:27 | |
509 | Veits, Toms (LAT) | H35 | 04:52:51 | +55:32 | |
510 | Passerini, Roberto (ITA) | H21 | 04:52:54 | +55:35 | |
511 | Ekelund, Pär (SWE) | H40 | Borås SK | 04:52:56 | +55:37 |
512 | Moen, Per (SWE) | H21 | Råda IK | 04:52:57 | +55:39 |
513 | Peterson, Uku (EST) | H35 | 04:53:04 | +55:45 | |
514 | Johnsson, Henrik (SWE) | H45 | Hällbybrunns IF | 04:53:05 | +55:46 |
515 | Johansson, Mikael (FIN) | H45 | 04:53:07 | +55:48 | |
516 | Hatlevoll, Willy (NOR) | H55 | 04:53:08 | +55:49 | |
517 | Thorold, Jens (SWE) | H21 | AXA SC | 04:53:14 | +55:55 |
518 | Bergvall, Robert (SWE) | H35 | AXA SC | 04:53:16 | +55:57 |
519 | Kajari, Priit (EST) | H45 | 04:53:24 | +56:06 | |
520 | Gustafsson, Fredrik (SWE) | H35 | Strängnäs SK | 04:53:25 | +56:06 |
521 | Andersson, Mikael (SWE) | H21 | Ljungskile FK | 04:53:30 | +56:11 |
522 | Johansson, Erik (SWE) | H21 | Trosabygdens OK | 04:53:30 | +56:11 |
523 | Westling, Jacob (SWE) | H40 | Grycksbo IF OK | 04:53:35 | +56:16 |
524 | Granström, Henrik (SWE) | H45 | Sundbybergs IK | 04:53:36 | +56:18 |
525 | Holmström, Lennart (ALA) | H50 | 04:53:45 | +56:26 | |
526 | Hlavacek, Arnost (CZE) | H21 | 04:53:47 | +56:28 | |
527 | Isendahl, Joakim (SWE) | H21 | IF Ski Team Skåne | 04:53:51 | +56:32 |
528 | Holmberg, Pontus (SWE) | H21 | Landsbro IF SK | 04:53:53 | +56:35 |
529 | Gomo, Terje (NOR) | H45 | 04:53:53 | +56:35 | |
530 | Granholm, Thomas (FIN) | H40 | 04:53:55 | +56:37 | |
531 | Eklund, Leif (SWE) | H45 | Tierps IF | 04:53:56 | +56:37 |
532 | Næss-Ulseth, Eirik (NOR) | H60 | 04:54:03 | +56:44 | |
533 | Marken, Audun (NOR) | H40 | 04:54:14 | +56:56 | |
534 | Solligård, Knut Ole (NOR) | H40 | 04:54:19 | +57:00 | |
535 | Lindroos, Anders (SWE) | H45 | AXA SC | 04:54:20 | +57:01 |
536 | Riibe, Hans Tore (NOR) | H50 | 04:54:25 | +57:06 | |
537 | Horn, Ragnar (NOR) | H55 | 04:54:27 | +57:08 | |
538 | Ericsson, Lars (SWE) | H45 | Stockviks SF | 04:54:27 | +57:09 |
539 | Sjölund, Stefan (SWE) | H35 | Skogslöparna | 04:54:31 | +57:12 |
540 | Janovskis Heldal, Anton (NOR) | H21 | 04:54:31 | +57:13 | |
541 | Anfinsen, Tor Eirik (NOR) | H50 | Conocophillips/Sandnes IL | 04:54:33 | +57:14 |
542 | Träldal, Espen (NOR) | H45 | AXA SC Team Optima Ski | 04:54:36 | +57:17 |
543 | Johansson, Gustaf (SWE) | H21 | OK Orion | 04:54:39 | +57:20 |
544 | Svensson, Emil (SWE) | H21 | Föreningen Engelbrektsloppet | 04:54:42 | +57:24 |
545 | Bergeå Af Geijerstam, Per (SWE) | H45 | IK Rex | 04:54:49 | +57:30 |
546 | Buslaev, Pavel (RUS) | H21 | 04:54:50 | +57:32 | |
547 | Lehtola, Tomi (FIN) | H21 | 04:54:53 | +57:34 | |
548 | Kolenchits, Kirill (BLR) | H21 | 04:54:53 | +57:34 | |
549 | Turtola, Hans (SWE) | H40 | Överkalix IF | 04:54:55 | +57:36 |
550 | Eriksson, Tomas (SWE) | H40 | Upplands-Ekeby IF | 04:54:57 | +57:39 |
551 | Reger, Christoph (GER) | H35 | 04:54:58 | +57:39 | |
552 | Kippel, Flavian (SUI) | H50 | 04:54:59 | +57:40 | |
553 | Tronstad, Klaus (NOR) | H55 | 04:55:00 | +57:41 | |
554 | Elieson, Markus Horn (NOR) | H21 | Team Skiclub | 04:55:01 | +57:42 |
555 | Auvinen, Pasi (FIN) | H35 | 04:55:02 | +57:44 | |
556 | Lindmark, Viktor (SWE) | H21 | Sollefteå Skidor IF | 04:55:05 | +57:46 |
557 | Eklöf, Per (SWE) | H35 | Karlslunds IF SF | 04:55:09 | +57:50 |
558 | Havlicek, Tomas (CZE) | H45 | 04:55:14 | +57:55 | |
559 | Ekberg, Martin-Thure (SWE) | H35 | Borensbergs IF CK | 04:55:16 | +57:57 |
560 | Berntsson, Andreas (SWE) | H35 | IK Stern | 04:55:21 | +58:02 |
561 | Basteskår, Andre (NOR) | H21 | 04:55:25 | +58:06 | |
562 | Karlsson, Simon (SWE) | H21 | Karlslunds IF SF | 04:55:27 | +58:08 |
563 | Kiereck, Frank (SWE) | H50 | Karlslunds IF SF | 04:55:27 | +58:08 |
564 | Svensson, Eskil (SWE) | H21 | Simlångsdalens IF | 04:55:33 | +58:14 |
565 | Nygren, Erik (SWE) | H21 | Agnäs IK | 04:55:37 | +58:18 |
566 | Carlson, Joakim (SWE) | H45 | IK Trasten | 04:55:39 | +58:21 |
567 | Larsson, Martin (SWE) | H21 | Hudiksvalls IF | 04:55:40 | +58:21 |
568 | Borbe, Knut (NOR) | H45 | 04:55:42 | +58:23 | |
569 | Björklund, Bengt (SWE) | H50 | Karlslunds IF SF | 04:55:44 | +58:25 |
570 | Enqvist, Ludvig (SWE) | H21 | Siljansnäs Skid & Löparklubb | 04:55:46 | +58:27 |
571 | Johansson, Lars (SWE) | H50 | IFK Umeå | 04:55:49 | +58:31 |
572 | Saveman, Micke (SWE) | H45 | Umepolisens Skytte o Idrottsklubb | 04:55:52 | +58:33 |
573 | Kohout, Milan (CZE) | H35 | 04:55:52 | +58:33 | |
574 | Angst, Wolfgang (GER) | H45 | 04:55:52 | +58:33 | |
575 | Askerlund, Oscar (SWE) | H21 | Hällbybrunns IF | 04:55:53 | +58:34 |
576 | Henriksson, Oskar (SWE) | H21 | IF Ski Team Skåne | 04:55:53 | +58:34 |
577 | Hübinette, Anders (SWE) | H40 | Sundbybergs IK | 04:55:54 | +58:35 |
578 | Olsson, Niklas (SWE) | H40 | Träningskonsulten Sportsclub | 04:55:54 | +58:36 |
579 | Skogh, Thomas (SWE) | H45 | Roslagsbro IF | 04:56:06 | +58:47 |
580 | Kärrbrink, John (SWE) | H21 | Yuppie Ski Club | 04:56:08 | +58:49 |
581 | Halvarsson, Jacob (SWE) | H21 | Karlslunds IF SF | 04:56:13 | +58:54 |
582 | Tyrväinen, Olli (FIN) | H21 | 04:56:14 | +58:55 | |
583 | Karlsson, Jakob (SWE) | H21 | IK Nocout.se | 04:56:16 | +58:57 |
584 | Løvås, Stig Magnar (NOR) | H50 | 04:56:22 | +59:03 | |
585 | Vliegen, Erik (BEL) | H35 | SC Manderfeld | 04:56:28 | +59:10 |
586 | Nygaard, Erik Marius (NOR) | H21 | IFK Mora SK | 04:56:33 | +59:14 |
587 | Sjöberg, Marcus (SWE) | H21 | Broby GoIF | 04:56:41 | +59:23 |
588 | Soika, Uvis (LAT) | H45 | 04:56:43 | +59:25 | |
589 | Bergman, Fredrik (SWE) | H21 | Östersunds SK | 04:56:46 | +59:27 |
590 | Løchen, Morten (NOR) | H21 | 04:56:47 | +59:29 | |
591 | Sarenmark, Jan (SWE) | H50 | Brudpiga RK | 04:56:48 | +59:30 |
592 | Henriksen, Didrik Graham (NOR) | H21 | 04:56:51 | +59:32 | |
593 | Åkerberg, Daniel (SWE) | H21 | Hestra IF | 04:56:55 | +59:37 |
594 | Höglund, Martin (SWE) | H40 | Sundbybergs IK | 04:56:56 | +59:37 |
595 | Gustavsson, Örjan (SWE) | H45 | Tärna IK Fjällvinden | 04:56:57 | +59:38 |
596 | Nylund, Tobias (FIN) | H21 | 04:56:59 | +59:40 | |
597 | Allard Lindström, Anders (SWE) | H40 | Sundborns GOIF | 04:56:59 | +59:41 |
598 | Mäki, Fredrik (SWE) | H21 | IK Studenterna | 04:57:07 | +59:48 |
599 | Fredlund, Benny (SWE) | H55 | Kristinehamns OK | 04:57:08 | +59:49 |
600 | Hagansbo, Ted (SWE) | H21 | AXA SC | 04:57:09 | +59:50 |
601-700 | |||||
601 | Frysjøenden, Jo Christer (NOR) | H40 | 04:57:21 | +01:00:02 | |
602 | Haas, Erwin (GER) | H60 | 04:57:30 | +01:00:11 | |
603 | Rostad, Kristoffer (NOR) | H21 | 04:57:31 | +01:00:12 | |
604 | Larson, Daniel (SWE) | H35 | Överkalix IF | 04:57:32 | +01:00:13 |
605 | Löfroth, Erik (SWE) | H21 | Skellefteå XC Club | 04:57:33 | +01:00:15 |
606 | Sala, Raivo (EST) | H45 | 04:57:38 | +01:00:19 | |
607 | Skott, Erik (SWE) | H21 | Aapua Idrottsförening | 04:57:39 | +01:00:21 |
608 | Martinsson, Lars (SWE) | H40 | Nacka Värmdö SK | 04:57:42 | +01:00:24 |
609 | Sjöberg, Hans (SWE) | H35 | Röbäcks SK | 04:57:44 | +01:00:25 |
610 | Larsson, Kristian (SWE) | H35 | IK Stern | 04:57:55 | +01:00:36 |
611 | Wang-Hansen, Mats (SWE) | H35 | OK Landehof | 04:58:00 | +01:00:41 |
612 | Hansen, Ståle (NOR) | H45 | 04:58:02 | +01:00:44 | |
613 | Carlsson, Per (SWE) | H35 | IK Stern | 04:58:06 | +01:00:47 |
614 | Eklöw, Niclas (SWE) | H35 | Sundbybergs IK | 04:58:06 | +01:00:48 |
615 | Hansson, Patrick (SWE) | H50 | Karlslunds IF SF | 04:58:10 | +01:00:52 |
616 | Marsch, Erik (SWE) | H21 | Brink Ski Team | 04:58:13 | +01:00:54 |
617 | Bergsten, Daniel (SWE) | H21 | Forsa OK | 04:58:13 | +01:00:54 |
618 | Mohall, Fredrik (SWE) | H40 | Byåsen IL | 04:58:13 | +01:00:55 |
619 | Kjellenes, Rickard (SWE) | H21 | Ekshärads SF | 04:58:14 | +01:00:55 |
620 | Johansson, Thomas (SWE) | H40 | OK Renen | 04:58:17 | +01:00:58 |
621 | Jevnesveen, Vegard (NOR) | H21 | 04:58:17 | +01:00:58 | |
622 | Wiklund, Stefan (SWE) | H45 | Sundbybergs IK | 04:58:19 | +01:01:00 |
623 | Utterström, Jonas (SWE) | H45 | Jalles TC Umeå | 04:58:20 | +01:01:02 |
624 | Gustafsson, Peder (SWE) | H45 | Ulricehamns IF | 04:58:27 | +01:01:08 |
625 | Friestad, Jimmy (SWE) | H21 | IF Ski Team Skåne | 04:58:31 | +01:01:12 |
626 | Josefsson, Viktor (SWE) | H35 | IF Hallby SOK | 04:58:31 | +01:01:13 |
627 | Mörhed, Jakob (SWE) | H21 | Vaggeryds SOK | 04:58:36 | +01:01:17 |
628 | Churikov, Maksim (RUS) | H50 | 04:58:36 | +01:01:18 | |
629 | Rypdal, Magnor (NOR) | H55 | 04:58:40 | +01:01:21 | |
629 | Skott, Lucas (SWE) | H21 | Aapua Idrottsförening | 04:58:40 | +01:01:21 |
631 | Forsberg, Gustaf (SWE) | H45 | Jalles TC Umeå | 04:58:41 | +01:01:22 |
632 | Kosunen, Aki (FIN) | H21 | 04:58:46 | +01:01:27 | |
633 | Eichholzer, Gert (AUT) | H40 | 04:58:47 | +01:01:28 | |
634 | Hammarlund, Fredrik (SWE) | H21 | Ockelbo SK | 04:58:51 | +01:01:32 |
635 | Blom, Henrik (SWE) | H21 | Rejlers IF | 04:58:52 | +01:01:33 |
636 | Holmlund, Johan (SWE) | H40 | Umara Sports Club | 04:58:53 | +01:01:34 |
637 | Vinsvold, Nils Harald (NOR) | H35 | 04:58:53 | +01:01:35 | |
638 | Teearu, Hans (EST) | H21 | 04:58:55 | +01:01:36 | |
639 | Ahnström, Henrik (SWE) | H35 | Skanska IF | 04:58:55 | +01:01:36 |
640 | Wallberg, Håkan (SWE) | H45 | Hägglunds Ski Team SK | 04:58:56 | +01:01:37 |
641 | Endrst, Pavel (CZE) | H40 | 04:58:58 | +01:01:39 | |
642 | Björndahl, Daniel (SWE) | H40 | Kungälvs OK | 04:58:59 | +01:01:41 |
643 | Krumins, Ingus (LAT) | H35 | 04:59:01 | +01:01:42 | |
644 | Thörn, Sebastian (SWE) | H21 | Fmv-Sport | 04:59:02 | +01:01:43 |
645 | Strandell, Axel (SWE) | H35 | Storvreta IK | 04:59:02 | +01:01:43 |
646 | Svedlund, Kim (SWE) | H21 | Häverödals SK | 04:59:03 | +01:01:44 |
647 | Hägglund, Torbjörn (SWE) | H55 | Östervåla IF | 04:59:08 | +01:01:49 |
648 | Andersson, Göran (SWE) | H55 | Strömtorps IK | 04:59:09 | +01:01:50 |
649 | Larsson, Andreas (SWE) | H35 | Intersport IF | 04:59:09 | +01:01:51 |
650 | Rötting, Tom A. (NOR) | H55 | 04:59:11 | +01:01:52 | |
651 | Ulldahl, Henrik (SWE) | H40 | Jönköpings OK | 04:59:15 | +01:01:56 |
652 | Berglund, Mats (SWE) | H40 | Nacka Värmdö SK | 04:59:15 | +01:01:56 |
653 | Feldmann, Lorenz (SUI) | H40 | 04:59:16 | +01:01:58 | |
654 | Björck, Fredrik (SWE) | H21 | IK Rex | 04:59:18 | +01:02:00 |
655 | Lindberg, Mikael (SWE) | H50 | Domnarvets GOIF | 04:59:19 | +01:02:00 |
656 | Timm, Rimo (EST) | H21 | 04:59:20 | +01:02:01 | |
657 | Bergman, Erik (SWE) | H45 | IFK Mora SK | 04:59:30 | +01:02:11 |
658 | Frykfeldt, Olle (SWE) | H45 | IK Hakarpspojkarna | 04:59:33 | +01:02:15 |
659 | Jelinek, Tomas (SWE) | H45 | Sundbybergs IK | 04:59:34 | +01:02:16 |
660 | Gustafsson, Peter (SWE) | H21 | Team Esplanad | 04:59:35 | +01:02:17 |
660 | Sundén, Erik (SWE) | H21 | AXA SC | 04:59:35 | +01:02:17 |
662 | Nilsson, Micael (SWE) | H55 | Sundbybergs IK | 04:59:38 | +01:02:19 |
663 | Blom, Jonas (SWE) | H45 | IFK Skövde SK | 04:59:38 | +01:02:19 |
664 | Sjölind, Johnny (FIN) | H21 | 04:59:43 | +01:02:24 | |
665 | Reinfjord, Nils-Andre (NOR) | H45 | 04:59:44 | +01:02:25 | |
666 | Sundholm, Svante (SWE) | H45 | Nacka Värmdö SK | 04:59:44 | +01:02:25 |
667 | Bredolt, Patrik (SWE) | H21 | Sundbybergs IK | 04:59:47 | +01:02:28 |
668 | Nilsson, Peter (SWE) | H45 | Ölmstads IS | 04:59:48 | +01:02:29 |
669 | Jussi, Jari (SWE) | H45 | Gävle SK | 04:59:48 | +01:02:29 |
670 | Johansson, Martin (LUX) | H45 | Redvägs SK | 04:59:48 | +01:02:29 |
671 | Vironen, Esa (FIN) | H40 | 04:59:55 | +01:02:36 | |
672 | Ekedahl, André (SWE) | H21 | AXA SC | 04:59:57 | +01:02:38 |
673 | Calestam, Magnus (SWE) | H21 | IF Hagen SK | 04:59:57 | +01:02:39 |
674 | Qvarnström, Mattias (SWE) | H40 | Lekeryd-Svarttorps SK | 04:59:59 | +01:02:40 |
675 | Lannergård, Ambjörn (SWE) | H40 | Lidköpings VSK | 05:00:00 | +01:02:41 |
676 | Anker-Rasch, Ole (NOR) | H55 | 05:00:00 | +01:02:41 | |
677 | Swärd, Fredrik (SWE) | H40 | Tidaholm SOK Sisu | 05:00:01 | +01:02:42 |
678 | Nyrén, Adam (SWE) | H21 | Heds IF | 05:00:01 | +01:02:42 |
679 | Rein, Marek (GER) | H45 | Team Pioneer Investments | 05:00:01 | +01:02:42 |
680 | Dahlqvist, Erik (SWE) | H21 | Storviks IF | 05:00:03 | +01:02:44 |
681 | Andersson, Larz (SWE) | H45 | Karlslunds IF SF | 05:00:04 | +01:02:45 |
682 | Westlund, Ulf (SWE) | H40 | Anderstorps OK | 05:00:05 | +01:02:46 |
683 | Eide, Jan Petter (NOR) | H45 | 05:00:06 | +01:02:47 | |
684 | Olsson, Olle (SWE) | H50 | SK Bore | 05:00:07 | +01:02:49 |
685 | Marklund, Patrik (SWE) | H21 | Hemmingmarks Skidklubb | 05:00:11 | +01:02:52 |
686 | Axelsson, Olle (SWE) | H21 | Borås SK | 05:00:14 | +01:02:55 |
687 | Lepp, Emeri (EST) | H40 | 05:00:14 | +01:02:55 | |
688 | Fors, Henrik (SWE) | H21 | Junosuando IK | 05:00:17 | +01:02:58 |
689 | Baltzari, Henrik (SWE) | H35 | IFK Tärendö | 05:00:20 | +01:03:01 |
690 | Larsen, Roy Helge (NOR) | H55 | 05:00:20 | +01:03:02 | |
691 | Lindgren, Stellan (SWE) | H21 | Stockholms RK | 05:00:21 | +01:03:02 |
692 | Söderberg, Jonas (SWE) | H35 | Navåsens FK | 05:00:21 | +01:03:02 |
693 | Hallgren, Daniel (SWE) | H40 | IFK Umeå | 05:00:25 | +01:03:06 |
694 | Zachrisson, Mikael (SWE) | H50 | IK Stern | 05:00:28 | +01:03:09 |
695 | Rydenfalk, Nils (SWE) | H35 | Hultsfreds LK | 05:00:29 | +01:03:10 |
696 | Rohr, Adam (SWE) | H21 | AXA SC | 05:00:29 | +01:03:11 |
697 | Gustafsson, Thomas (SWE) | H50 | IK Rex | 05:00:31 | +01:03:12 |
698 | Nilsson, Mattias (SWE) | H45 | Luleguttene Skid- o Löparklubb | 05:00:32 | +01:03:13 |
699 | Nyman, Johan (SWE) | H21 | Stockviks SF | 05:00:32 | +01:03:13 |
700 | Gränström, Johan (SWE) | H45 | Åkersberga SK | 05:00:34 | +01:03:15 |
701-800 | |||||
701 | Hefte, Julius (SWE) | H45 | Åkersberga SK | 05:00:34 | +01:03:15 |
702 | Willman, Jan (SWE) | H50 | Vansbro AIK Skidklubb | 05:00:34 | +01:03:15 |
703 | Hervold, Anders (NOR) | H45 | 05:00:35 | +01:03:17 | |
704 | Svenningsson, Torbjörn (SWE) | H55 | Mullsjö SOK | 05:00:35 | +01:03:17 |
705 | Saetnan, Knut Jostein (NOR) | H45 | 05:00:36 | +01:03:17 | |
706 | Dahlen, Henrik (SWE) | H45 | AXA SC | 05:00:37 | +01:03:18 |
707 | Eriksson Norberg, Björn (SWE) | H40 | Kvarnsvedens GOIF SK | 05:00:41 | +01:03:22 |
708 | Jansson, Linus (SWE) | H21 | Hällbybrunns IF | 05:00:42 | +01:03:24 |
709 | Spångberg, Peter (SWE) | H50 | IF Berguven | 05:00:45 | +01:03:26 |
710 | Luts, Arvo (FIN) | H40 | 05:00:48 | +01:03:29 | |
711 | Ask, Peter (SWE) | H45 | Sveaskogs IF | 05:00:49 | +01:03:30 |
712 | Johansson, Thomas (SWE) | H40 | Treby IF | 05:00:49 | +01:03:30 |
713 | Petersson, Fredrik (SWE) | H40 | Jönköpings OK | 05:00:50 | +01:03:31 |
714 | Nordlund, Simon (SWE) | H21 | Jokkmokks SK | 05:00:57 | +01:03:38 |
715 | Lembke, Benjamin (SWE) | H21 | Linköpings SK | 05:00:58 | +01:03:39 |
716 | Felldin, Markus (SWE) | H40 | AXA SC | 05:01:00 | +01:03:41 |
717 | Andervang, Tobias (SWE) | H21 | AXA SC | 05:01:04 | +01:03:45 |
718 | Liljedahl, Lars (SWE) | H50 | Östersunds SK | 05:01:07 | +01:03:48 |
719 | Skjold, Bjørn Erik (NOR) | H45 | 05:01:07 | +01:03:48 | |
720 | Rognstad, Stig Olav (NOR) | H45 | 05:01:09 | +01:03:50 | |
721 | Norling, Jan (SWE) | H45 | Söders-Tyresö | 05:01:16 | +01:03:57 |
722 | Carlsson, Hans (SWE) | H50 | Väsby SK | 05:01:37 | +01:04:19 |
723 | Munari, Paolo (ITA) | H50 | 05:01:43 | +01:04:24 | |
724 | Granlund, Daniel (SWE) | H35 | Luleguttene Skid- o Löparklubb | 05:01:44 | +01:04:25 |
725 | Grangert, Oskar (SWE) | H35 | IK Nocout.se | 05:01:50 | +01:04:31 |
726 | Netz, Daniel (SWE) | H21 | Göteborgs SK | 05:01:50 | +01:04:31 |
727 | Eklund, Daniel (SWE) | H21 | Stadium IF | 05:01:51 | +01:04:32 |
728 | Haug, Torgeir (NOR) | H40 | 05:01:51 | +01:04:32 | |
729 | Svenningsson, Johan (SWE) | H45 | Mullsjö SOK | 05:01:53 | +01:04:35 |
730 | Marström, Daniel (SWE) | H35 | Yuppie Ski Club | 05:01:59 | +01:04:40 |
731 | Anundsen, Thorgeir (NOR) | H21 | 05:02:02 | +01:04:43 | |
732 | Thuresson, Andreas (SWE) | H21 | Lima IF | 05:02:07 | +01:04:48 |
733 | Strand, Erik (SWE) | H21 | Clas Ohlson Idrotts och Fritidsförening | 05:02:10 | +01:04:51 |
734 | Andersson, Henrik (SWE) | H40 | Accenture IF | 05:02:12 | +01:04:54 |
735 | Kongsli, Axel (NOR) | H40 | 05:02:13 | +01:04:55 | |
736 | Edlund, Mikael (SWE) | H45 | Alnö Race Team Föreningen | 05:02:13 | +01:04:55 |
737 | Svensson, Joakim (SWE) | H50 | Hultsfreds LK | 05:02:14 | +01:04:55 |
738 | Andersson, Johan (SWE) | H21 | IK Stern | 05:02:19 | +01:05:00 |
739 | Stensløkken, Jörgen (NOR) | H35 | 05:02:22 | +01:05:03 | |
740 | Hanssen, Joakim (NOR) | H21 | 05:02:26 | +01:05:07 | |
741 | Jonsson, Thomas (SWE) | H35 | Vallsta SK | 05:02:26 | +01:05:07 |
742 | Alverà, Willi (ITA) | H40 | 05:02:27 | +01:05:08 | |
743 | Skeid, Ola (NOR) | H35 | 05:02:30 | +01:05:11 | |
744 | Stejskal, Ralf (GER) | H50 | 05:02:30 | +01:05:11 | |
745 | Peterson, Jonas (SWE) | H40 | Borås GIF | 05:02:31 | +01:05:12 |
746 | Olsson, Robert (SWE) | H21 | SK Bore | 05:02:32 | +01:05:13 |
747 | Åström, Martin (SWE) | H35 | Bondsjöhöjdens IK | 05:02:33 | +01:05:15 |
748 | Stöggl, Thomas (AUT) | H40 | Skimarathon Team Austria | 05:02:40 | +01:05:21 |
749 | Winell, Björn (SWE) | H40 | Storvreta IK | 05:02:42 | +01:05:23 |
750 | Svenningsson, Roger (SWE) | H45 | Mullsjö SOK | 05:02:43 | +01:05:24 |
751 | Olofsson, Andreas (SWE) | H35 | Jalles TC Umeå | 05:02:45 | +01:05:27 |
752 | Nilsen, Mads Novik (NOR) | H21 | 05:02:46 | +01:05:27 | |
753 | Svensson, Erik (SWE) | H21 | Karlslunds IF SF | 05:02:46 | +01:05:27 |
753 | Wiig, Rune (NOR) | H45 | 05:02:46 | +01:05:27 | |
755 | Bergkvist, David (SWE) | H35 | SK Bore | 05:02:48 | +01:05:29 |
756 | Strandell, Jonas (SWE) | H45 | Vassunda IF | 05:02:49 | +01:05:30 |
757 | Ahlström, Johan (SWE) | H21 | Sävast Ski Team IF | 05:02:49 | +01:05:30 |
758 | Stenström, Tomas (SWE) | H35 | OK Linné | 05:02:50 | +01:05:31 |
759 | Rønningen, Bent Ove (NOR) | H45 | 05:02:52 | +01:05:33 | |
760 | Hedén, Pär (SWE) | H40 | Naprapat Walle Skidklubb | 05:02:53 | +01:05:34 |
761 | Carlen, Stefan (SWE) | H45 | OK Landehof | 05:02:53 | +01:05:35 |
762 | Knutgård, Markus (SWE) | H40 | Haparanda SKT | 05:02:54 | +01:05:35 |
763 | Wellen, Einar (NOR) | H40 | 05:02:58 | +01:05:40 | |
764 | Strandlie, Audun (NOR) | H55 | 05:02:59 | +01:05:41 | |
765 | Brekke, Bård (NOR) | H21 | 05:03:02 | +01:05:44 | |
766 | Aspgård, Jerker (SWE) | H35 | Aktivitus SC | 05:03:03 | +01:05:44 |
767 | Axelhed, Martin (SWE) | H40 | Mälarö SOK | 05:03:03 | +01:05:44 |
768 | Nygren, Magnus (SWE) | H40 | AXA SC | 05:03:03 | +01:05:45 |
769 | Sandahl, Håkan (SWE) | H45 | AXA SC | 05:03:04 | +01:05:45 |
770 | Erixon, Fredrik (SWE) | H45 | CCC 1000 Skidklubb | 05:03:05 | +01:05:46 |
771 | Hjermann, Bjørn Kvaal (NOR) | H55 | 05:03:05 | +01:05:47 | |
772 | Karlsson, Stefan (SWE) | H40 | Ronneby OK | 05:03:07 | +01:05:48 |
773 | Jonsson, Jonas (SWE) | H35 | Stockviks SF | 05:03:08 | +01:05:49 |
774 | Prisivko, Vadim (RUS) | H50 | 05:03:16 | +01:05:57 | |
775 | Larin, Markus (SWE) | H35 | AXA SC | 05:03:17 | +01:05:58 |
776 | Heino, Henrik (SWE) | H35 | Kramfors-Alliansen | 05:03:19 | +01:06:00 |
777 | Hedin, Niklas (SWE) | H35 | Norrbärke SK | 05:03:36 | +01:06:18 |
778 | Svärd, Mattias (SWE) | H40 | Gävle SK | 05:03:39 | +01:06:20 |
779 | Gardener, Matteo (ITA) | H21 | 05:03:40 | +01:06:21 | |
780 | Danner, Franz (GER) | H55 | 05:03:42 | +01:06:23 | |
781 | Karlborg, Henrik (SWE) | H21 | Föreningen Milslukarna XC | 05:03:48 | +01:06:29 |
782 | Ittmann, Machiel (NED) | H45 | 05:03:49 | +01:06:30 | |
783 | Sagne, Oskar (SWE) | H45 | IF Rigor | 05:03:50 | +01:06:31 |
784 | Jebersak, Janez (ESA) | H60 | 05:03:52 | +01:06:34 | |
785 | Höijer, Christian (SWE) | H40 | Trönö IK | 05:03:57 | +01:06:38 |
786 | Samuelsson, Jon (SWE) | H21 | Bålsta SK | 05:03:58 | +01:06:40 |
787 | Forsgren, Ivan (SWE) | H21 | Karlslunds IF SF | 05:04:05 | +01:06:47 |
788 | Svaerk, Ole J (NOR) | H45 | 05:04:06 | +01:06:47 | |
789 | Ekstrand, Henrik (FIN) | H21 | 05:04:08 | +01:06:49 | |
790 | Sjögren, Niclas (SWE) | H45 | Södertälje IF | 05:04:09 | +01:06:50 |
791 | Gudim, Lars (NOR) | H21 | 05:04:09 | +01:06:50 | |
792 | Haugnæss, Jan Kristian (NOR) | H35 | 05:04:11 | +01:06:52 | |
793 | Loftesnes, Magne (NOR) | H50 | 05:04:12 | +01:06:53 | |
794 | Söder, Torbjörn (SWE) | H50 | Gräftåvallens SK | 05:04:15 | +01:06:57 |
795 | Bures, Pavel (CZE) | H40 | 05:04:17 | +01:06:58 | |
796 | Sørum, Tore Vegard (NOR) | H45 | 05:04:23 | +01:07:05 | |
797 | Jonsson, David (SWE) | H21 | Malungs IF | 05:04:25 | +01:07:07 |
798 | Mattsson, Jonas (SWE) | H45 | Rimbo SOK | 05:04:27 | +01:07:09 |
799 | Ekholm, Oskar (SWE) | H35 | Karlslunds IF SF | 05:04:32 | +01:07:13 |
799 | Johansson, Henric (SWE) | H35 | Grava SK | 05:04:32 | +01:07:13 |
801-900 | |||||
801 | Fritz, Mattias (SWE) | H35 | Karlslunds IF SF | 05:04:33 | +01:07:14 |
802 | Kristiansen, Magnus (NOR) | H45 | 05:04:35 | +01:07:16 | |
803 | Taussig, Jan (CZE) | H50 | 05:04:36 | +01:07:17 | |
804 | Backman, Anders (SWE) | H55 | Turebergs IF | 05:04:36 | +01:07:17 |
805 | Bredalen, Tore (NOR) | H45 | 05:04:37 | +01:07:19 | |
806 | Georgsson, Fredrik (SWE) | H40 | Jönköpings OK | 05:04:39 | +01:07:21 |
807 | Andrey, Petrushkov (RUS) | H35 | 05:04:45 | +01:07:26 | |
808 | Hollsten, David (SWE) | H21 | Rehns BK | 05:04:47 | +01:07:29 |
808 | Strömbäck, Björn (SWE) | H21 | Vallsta SK | 05:04:47 | +01:07:29 |
810 | Svensson, Nils (SWE) | H21 | AXA SC | 05:04:53 | +01:07:34 |
811 | Lindfors, Magnus (SWE) | H21 | IFK Umeå | 05:04:54 | +01:07:35 |
812 | Lillmets, Üllar (EST) | H45 | 05:04:55 | +01:07:36 | |
813 | Lindén, Tomas (SWE) | H50 | Nacka Värmdö SK | 05:04:58 | +01:07:39 |
813 | Attemark, Patrik (SWE) | H50 | Nacka Värmdö SK | 05:04:58 | +01:07:39 |
815 | Tennstrand, Bernt (NOR) | H45 | 05:05:03 | +01:07:44 | |
816 | Ström, Fredrik (SWE) | H40 | Bålsta SK | 05:05:08 | +01:07:49 |
817 | Nøkleby, Henrik (NOR) | H21 | 05:05:09 | +01:07:50 | |
817 | Rudehäll, Magnus (SWE) | H45 | Team Esplanad | 05:05:09 | +01:07:50 |
819 | Höglund, David (SWE) | H35 | Vassunda IF | 05:05:10 | +01:07:51 |
820 | Wallin, Thomas (SWE) | H45 | Team Esplanad | 05:05:10 | +01:07:51 |
821 | Ahlvik, Johan (FIN) | H21 | 05:05:10 | +01:07:51 | |
822 | Helldén, Tomas (SWE) | H40 | IFK Skövde SK | 05:05:10 | +01:07:52 |
823 | Nörstebö, Öystein (NOR) | H21 | 05:05:13 | +01:07:55 | |
824 | Soovik, Anders (SWE) | H40 | Göteborgs SK | 05:05:13 | +01:07:55 |
825 | Andersson, Kent (SWE) | H55 | Sunne SLF | 05:05:14 | +01:07:55 |
826 | Lindholm, Rickard (SWE) | H40 | IFK Helsingborg | 05:05:18 | +01:07:59 |
827 | Sandstad, Ole Reinhart (NOR) | H65 | 05:05:23 | +01:08:05 | |
828 | Ranner, Markus (SWE) | H40 | Luleguttene Skid- o Löparklubb | 05:05:27 | +01:08:08 |
829 | Danielsson, Henrik (SWE) | H40 | Sya SK | 05:05:31 | +01:08:12 |
830 | Tajet, Even (NOR) | H55 | 05:05:32 | +01:08:14 | |
831 | Andersson, Daniel (SWE) | H45 | Borås SK | 05:05:33 | +01:08:15 |
832 | Vikman, Tommy (SWE) | H40 | Gimo IF SK | 05:05:36 | +01:08:17 |
833 | Asplund, Daniel (SWE) | H45 | Sunnansjö IK | 05:05:47 | +01:08:28 |
834 | Lundmark, Stig (SWE) | H40 | Sveaskogs IF | 05:05:48 | +01:08:29 |
835 | Thomasgaard, Olaf Johan (NOR) | H55 | 05:05:52 | +01:08:34 | |
836 | Rappe, Mikael (SWE) | H40 | Täby IS SK | 05:05:53 | +01:08:35 |
837 | Lönnroth, Johnny (FIN) | H40 | 05:05:56 | +01:08:37 | |
838 | Bolin, Roger (SWE) | H45 | FK Finn | 05:05:57 | +01:08:39 |
839 | Jakobsson, Anders (SWE) | H35 | IFK Skövde SK | 05:06:04 | +01:08:45 |
840 | Malm, Tobias (SWE) | H21 | Bålsta SK | 05:06:06 | +01:08:47 |
841 | Rosén, Peter (SWE) | H35 | IK Ymer | 05:06:08 | +01:08:49 |
842 | Karlsson, Lennart (SWE) | H35 | Holmedals AIS | 05:06:13 | +01:08:54 |
843 | Solem, Kai (NOR) | H40 | 05:06:28 | +01:09:10 | |
844 | Kivil, Peep (EST) | H40 | 05:06:32 | +01:09:13 | |
845 | Karlsson, Johan (SWE) | H21 | Överkalix IF | 05:06:37 | +01:09:18 |
846 | Rosander, Jimmy (SWE) | H40 | Åtvidabergs IF | 05:06:38 | +01:09:19 |
847 | Veski, Tanel (EST) | H21 | 05:06:39 | +01:09:20 | |
848 | söderström, marcus (FIN) | H45 | 05:06:39 | +01:09:20 | |
849 | Skutberg, Erlend (NOR) | H40 | 05:06:46 | +01:09:27 | |
850 | Andersson, Andreas (SWE) | H21 | IK Stern | 05:06:48 | +01:09:29 |
851 | Sunden, Peter (SWE) | H35 | Huddinge SK LF | 05:06:49 | +01:09:31 |
852 | Bakke, Pål (NOR) | H60 | 05:06:51 | +01:09:32 | |
853 | Killén, Fredric (SWE) | H35 | Träningskonsulten Sportsclub | 05:06:51 | +01:09:33 |
854 | Olofsson, Fredrik (SWE) | H40 | Östersunds SK | 05:06:53 | +01:09:35 |
855 | Arnason, Gisli Einar (ISL) | H40 | 05:06:54 | +01:09:35 | |
856 | Versen, Lennert (GER) | H21 | 05:06:56 | +01:09:37 | |
857 | Johansson, Lars Severin (SWE) | H35 | Lycksele IF | 05:06:57 | +01:09:38 |
858 | Jägryd, Martin (SWE) | H45 | Ringhals IF | 05:06:58 | +01:09:39 |
859 | Laurén, Tomi (FIN) | H40 | 05:06:59 | +01:09:40 | |
860 | Blomquist, Håkan (SWE) | H50 | AXA SC | 05:07:01 | +01:09:43 |
861 | Lusticky, Martin (CZE) | H21 | 05:07:03 | +01:09:44 | |
862 | Karonen, Antti (SWE) | H40 | Storvreta IK | 05:07:04 | +01:09:46 |
863 | Fryklund, Martin (SWE) | H21 | Östersunds SK | 05:07:06 | +01:09:47 |
864 | Kalered, Emil (SWE) | H21 | OK Denseln | 05:07:09 | +01:09:50 |
865 | Jonsson, Henrik (SWE) | H35 | Hvetlanda SK | 05:07:13 | +01:09:54 |
866 | Rød, Morten (NOR) | H50 | 05:07:15 | +01:09:56 | |
867 | Stenlund, Olof (SWE) | H45 | Team Esplanad | 05:07:16 | +01:09:57 |
868 | Knutsson, Mikael (SWE) | H40 | Brännebrona SK | 05:07:18 | +01:09:59 |
869 | Karlsson, Erik (SWE) | H45 | Tanums IF | 05:07:19 | +01:10:01 |
870 | Moverare, Anders (SWE) | H40 | IKJ Haninge | 05:07:23 | +01:10:05 |
871 | Nyström, Jonas (SWE) | H35 | Skellefteå SK | 05:07:24 | +01:10:05 |
872 | Andersson, Niclas (SWE) | H45 | SK Ringen | 05:07:25 | +01:10:07 |
873 | Skalstad, Roar (NOR) | H45 | 05:07:30 | +01:10:11 | |
874 | Johansson, Jonas (SWE) | H40 | IK Stern | 05:07:34 | +01:10:16 |
875 | Andervang, Lars (SWE) | H50 | Fritsla VIK | 05:07:39 | +01:10:21 |
876 | Andreassen, Idar (NOR) | H55 | 05:07:43 | +01:10:24 | |
877 | Lundh, Andreas (SWE) | H21 | Halmstad OK | 05:07:44 | +01:10:25 |
878 | Grinneby, Erik (SWE) | H21 | Sätra IF | 05:07:45 | +01:10:26 |
879 | Snerting, Åge (NOR) | H60 | 05:07:46 | +01:10:27 | |
880 | Hugosson, Jörgen (SWE) | H35 | Landsbro IF SK | 05:07:47 | +01:10:29 |
881 | Murray, Daniel (CAN) | H40 | 05:07:53 | +01:10:34 | |
882 | Malm, Claes (SWE) | H45 | Skogspojkarnas OK | 05:07:54 | +01:10:35 |
883 | Janlöv, Matti (ALA) | H35 | 05:07:59 | +01:10:41 | |
884 | Andersen, Vegard Joten (NOR) | H21 | 05:08:05 | +01:10:46 | |
885 | Olofsson, Svante (ALA) | H45 | 05:08:10 | +01:10:51 | |
886 | Vahar, Jüri (EST) | H50 | 05:08:10 | +01:10:52 | |
887 | Larsson, Ronny (SWE) | H21 | Roslagsbro IF | 05:08:12 | +01:10:53 |
888 | Lindahl, Gunnar (SWE) | H55 | Sundbybergs IK | 05:08:18 | +01:10:59 |
889 | Hagberg, Anders (SWE) | H40 | AXA SC | 05:08:21 | +01:11:02 |
890 | Lehtinen, Johan (SWE) | H21 | Säters IF SK | 05:08:21 | +01:11:03 |
891 | Ragnar, Christian (SWE) | H40 | Berga SOK | 05:08:22 | +01:11:03 |
892 | Andersson, Ola (SWE) | H50 | Domnarvets GOIF | 05:08:23 | +01:11:04 |
893 | Lindgren, Jonas (SWE) | H45 | Visborgs OK | 05:08:24 | +01:11:05 |
894 | Flatemo, Trond Martin (NOR) | H50 | 05:08:24 | +01:11:05 | |
895 | Burkhardt, Steffen (GER) | H40 | 05:08:25 | +01:11:06 | |
896 | Aas, Frode (NOR) | H45 | 05:08:26 | +01:11:08 | |
897 | Almqvist, Fredrik (SWE) | H35 | Skogsbygdens IF | 05:08:27 | +01:11:08 |
898 | Glomsrød, Martin (NOR) | H55 | 05:08:27 | +01:11:09 | |
899 | Söderström, David (SWE) | H45 | Sundbybergs IK | 05:08:27 | +01:11:09 |
900 | Fredlund, Torbjørn (NOR) | H21 | 05:08:27 | +01:11:09 | |
901-1000 | |||||
901 | Andersson, Henrik (SWE) | H45 | Skogsbygdens IF | 05:08:29 | +01:11:10 |
902 | Häkkinen, Jussi (FIN) | H40 | 05:08:30 | +01:11:11 | |
903 | Sipilä, Matti (FIN) | H40 | 05:08:30 | +01:11:11 | |
904 | Olsson, David (SWE) | H40 | Skellefteå XC Club | 05:08:32 | +01:11:13 |
905 | Nylén, Richard (SWE) | H21 | Magra IS | 05:08:32 | +01:11:14 |
906 | Thiger, Fredrik (SWE) | H45 | Bergeforsens SK | 05:08:34 | +01:11:15 |
907 | Ahonen, Petri (FIN) | H50 | 05:08:35 | +01:11:16 | |
908 | Thalin, Johan (SWE) | H35 | Östervåla IF | 05:08:35 | +01:11:16 |
909 | Lidström, Eddy (SWE) | H40 | OK Landehof | 05:08:36 | +01:11:17 |
910 | Evans, Simon (AUS) | H21 | Uppsala Vasaloppsklubb | 05:08:38 | +01:11:19 |
911 | Åkesson, Morgan (SWE) | H21 | Stora Skedvi IK SOFF | 05:08:41 | +01:11:23 |
912 | Gustavsson, Johan (SWE) | H35 | Skogsbygdens IF | 05:08:43 | +01:11:24 |
913 | Ragnarsson, Fredrik (SWE) | H40 | Jalles TC Umeå | 05:08:43 | +01:11:24 |
914 | Hellström, Magnus (FIN) | H40 | 05:08:45 | +01:11:26 | |
915 | Jonsson, Christer (SWE) | H45 | Östersunds SK | 05:08:45 | +01:11:27 |
916 | Leikvangen, Otto (NOR) | H55 | 05:08:46 | +01:11:27 | |
917 | Hartig, Tobias (GER) | H21 | 05:08:50 | +01:11:32 | |
918 | Björklund, Niklas (SWE) | H45 | Norrbärke SK | 05:08:52 | +01:11:33 |
919 | Snildalsli, Frank (NOR) | H21 | 05:08:56 | +01:11:38 | |
920 | Danielsson, Johan (SWE) | H35 | Lycksele IF | 05:08:57 | +01:11:38 |
921 | Yakupov, Aydar (RUS) | H21 | 05:08:58 | +01:11:39 | |
922 | Dovander, Thomas (SWE) | H45 | Sundbybergs IK | 05:08:59 | +01:11:40 |
923 | Rådström, Patrik (SWE) | H35 | FK Volvo | 05:09:01 | +01:11:42 |
924 | Henriksson, Thomas (SWE) | H40 | Tynderö IK | 05:09:03 | +01:11:44 |
925 | Christensen, Martin O.K. (DEN) | H21 | 05:09:04 | +01:11:46 | |
926 | Nilsson, Mats (SWE) | H45 | Dala-Järna IK | 05:09:08 | +01:11:49 |
927 | Nilsson, Simon (SWE) | H21 | IF Ski Team Skåne | 05:09:11 | +01:11:52 |
928 | Lodin, Mattias (SWE) | H45 | Vilsta IK | 05:09:12 | +01:11:53 |
929 | Eriksson, Magnus (SWE) | H21 | Borgstena IF | 05:09:13 | +01:11:55 |
930 | Wiig, Svein (NOR) | H45 | 05:09:17 | +01:11:58 | |
931 | Rolling, Kenneth (SWE) | H50 | Halmstads Skidklubb | 05:09:25 | +01:12:06 |
932 | Skjeldnes, Torgeir (NOR) | H21 | 05:09:28 | +01:12:09 | |
933 | Hagström, Bengt-Olof (SWE) | H60 | Hägglunds Ski Team SK | 05:09:29 | +01:12:10 |
934 | Smestad, Simen (NOR) | H21 | 05:09:30 | +01:12:11 | |
935 | Larsson, Erik (SWE) | H45 | Domnarvets GOIF | 05:09:32 | +01:12:14 |
936 | Klinga, Johan (SWE) | H21 | AXA SC | 05:09:34 | +01:12:15 |
937 | Klefstad, Håvard (NOR) | H21 | 05:09:37 | +01:12:19 | |
938 | Rebane, Riho (EST) | H35 | 05:09:42 | +01:12:23 | |
939 | Treekrem, Anders (NOR) | H21 | 05:09:45 | +01:12:26 | |
940 | Karlsson, Ulrik (SWE) | H40 | Lessebo OK | 05:09:46 | +01:12:28 |
941 | Huneck, Austin (USA) | H21 | Tvärreds IF | 05:09:48 | +01:12:29 |
942 | Svensk, Göran (SWE) | H45 | Östersunds SK | 05:09:50 | +01:12:31 |
943 | Eckers, Bastian (GER) | H21 | 05:09:51 | +01:12:33 | |
944 | Hansson, Jonathan (SWE) | H21 | Burseryds IF | 05:09:52 | +01:12:33 |
945 | Nilsson, L-O (SWE) | H50 | Försvarets Sportklubb | 05:09:59 | +01:12:40 |
946 | Poromaa, Kristian (SWE) | H40 | Jukkasjärvi IF | 05:10:00 | +01:12:41 |
947 | Rosberg, Fredrik (SWE) | H35 | IFK Helsingborg | 05:10:10 | +01:12:51 |
948 | Mårtensson, Jonas (SWE) | H21 | OK Landehof | 05:10:10 | +01:12:51 |
949 | Gustafsson, Johan (SWE) | H35 | ok lande | 05:10:13 | +01:12:54 |
950 | Falk, David (SWE) | H40 | Jukkasjärvi IF | 05:10:14 | +01:12:56 |
951 | Frommegård, Lennart (SWE) | H50 | Karlslunds IF SF | 05:10:20 | +01:13:01 |
952 | Holm, David (SWE) | H35 | Turebergs IF | 05:10:21 | +01:13:02 |
953 | Sundgren, Dan (SWE) | H45 | Preem IF | 05:10:22 | +01:13:03 |
954 | Eriksson, Dan (SWE) | H40 | Älvdalens IF SK | 05:10:22 | +01:13:03 |
955 | Forsberg, Isak (SWE) | H21 | Umara Sports Club | 05:10:24 | +01:13:05 |
956 | Johansson, Kasper (SWE) | H21 | Norabygdens SK | 05:10:25 | +01:13:06 |
957 | Jernbom, Linus (SWE) | H21 | IFK Skövde SK | 05:10:28 | +01:13:09 |
958 | Falk, Johan (SWE) | H21 | Domnarvets GOIF | 05:10:31 | +01:13:12 |
959 | Sahlberg, Patrik (SWE) | H35 | Trönö IK | 05:10:38 | +01:13:19 |
960 | Benak, Jan (CZE) | H35 | 05:10:43 | +01:13:24 | |
961 | Bohlin, Jonas (SWE) | H50 | Bjursås IK | 05:10:44 | +01:13:25 |
962 | Ericsson, Benjamin (SWE) | H21 | Äspereds IF | 05:10:46 | +01:13:28 |
963 | Nybakken, Björn-Erik (NOR) | H50 | 05:10:47 | +01:13:28 | |
964 | West, Tom (FIN) | H45 | 05:10:58 | +01:13:39 | |
965 | Kosunen, Tero (FIN) | H40 | 05:11:02 | +01:13:43 | |
966 | Lindström, Fredrik (SWE) | H21 | Luleguttene Skid- o Löparklubb | 05:11:04 | +01:13:45 |
967 | Elgh, David (SWE) | H40 | IK Vista | 05:11:06 | +01:13:47 |
968 | Hjalmarsson, Karl (SWE) | H19-20 | IK Stern | 05:11:06 | +01:13:47 |
969 | Linder, Alexander (SWE) | H35 | Kiruna X-country IF | 05:11:07 | +01:13:48 |
970 | Einarsson, Henrik (SWE) | H40 | Rehns BK | 05:11:07 | +01:13:48 |
971 | Länta, Jan Erik (SWE) | H45 | Jokkmokks SK | 05:11:12 | +01:13:54 |
972 | Kolberg, Viktor (SWE) | H21 | Set Sail IF | 05:11:13 | +01:13:55 |
973 | Ottosson, Thomas (SWE) | H60 | Skellefteå SK | 05:11:14 | +01:13:55 |
974 | Bøhmer, Christian (NOR) | H35 | 05:11:14 | +01:13:55 | |
975 | Albäck, Jonas (SWE) | H45 | Årsunda IF | 05:11:15 | +01:13:56 |
976 | Halvorsen, Johannes (NOR) | H35 | 05:11:17 | +01:13:58 | |
977 | Ulmeståhl, Stefan (SWE) | H65 | Ronneby OK | 05:11:18 | +01:13:59 |
978 | Tiselius, Karl (SWE) | H21 | Gävle SK | 05:11:18 | +01:14:00 |
979 | Kaasa, Tor Egil (NOR) | H40 | 05:11:19 | +01:14:00 | |
980 | Holkedahl, Martin (SWE) | H40 | Turebergs IF | 05:11:20 | +01:14:01 |
981 | Johansson, Victor (SWE) | H21 | Korsnäs IF SK | 05:11:21 | +01:14:03 |
982 | Studeny, Linus (SWE) | H35 | Sundbybergs IK | 05:11:22 | +01:14:03 |
983 | Furunäs, Mikael (SWE) | H45 | FK Finn | 05:11:24 | +01:14:05 |
984 | Angelsiöö, Ulf (SWE) | H45 | Storvreta IK | 05:11:25 | +01:14:06 |
985 | Beran, Jan (CZE) | H21 | 05:11:26 | +01:14:08 | |
986 | Häggqvist, Kjell (SWE) | H40 | Näsvikens IK | 05:11:28 | +01:14:09 |
987 | Höög, Rikard (SWE) | H35 | IK Studenterna | 05:11:29 | +01:14:10 |
988 | Axelsson, Mårten (SWE) | H40 | Åf Skidklubb | 05:11:30 | +01:14:12 |
989 | Kiene, Peter (AUT) | H45 | Skimarathon Team Austria | 05:11:33 | +01:14:14 |
990 | Kuylenstierna, Dan (SWE) | H40 | Sävedalens AIK | 05:11:38 | +01:14:19 |
991 | Senderud Hagen, Anders (NOR) | H21 | 05:11:39 | +01:14:21 | |
992 | Lia, Olaf (NOR) | H65 | 05:11:40 | +01:14:22 | |
993 | Lindqvist, Niklas (SWE) | H21 | AXA SC | 05:11:41 | +01:14:22 |
994 | Andersson, Thorbjörn (SWE) | H45 | Tidaholm SOK Sisu | 05:11:41 | +01:14:23 |
995 | Pettersson, Andreas (SWE) | H35 | Bodsjöböle SK | 05:11:42 | +01:14:24 |
996 | Fredriksson, Linus (SWE) | H21 | Nacka Värmdö SK | 05:11:43 | +01:14:24 |
997 | Grundnes, Johan (NOR) | H21 | 05:11:47 | +01:14:28 | |
998 | Mäenpää, Thomas (FIN) | H21 | 05:11:55 | +01:14:36 | |
999 | Larsen, Jesper (DEN) | H40 | IBM-Klubben | 05:11:57 | +01:14:38 |
1000 | Hall, Didrik (SWE) | H21 | Nyköpings OK | 05:12:02 | +01:14:43 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius