Mobile Version
Desktop Version
FREDRIK BYSTRÖM var starkast i spurten i AXA Skimarathon på Lugnet i Falun. Här är han i Bruksvallsloppet i vinter (tillsammans med Viktor Thorn). Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com
FREDRIK BYSTRÖM var starkast i spurten i AXA Skimarathon på Lugnet i Falun. Här är han i Bruksvallsloppet i vinter (tillsammans med Viktor Thorn). Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/sweski.com

”Bysse” spurtade hem AXA Skimarathon

Fredrik Byström från Orsa SK och Lager 157 Ski Team var snabbast i spurten mellan 6 åkare i söndagens 42 km långa AXA Skimarathon på Lugnet i Falun.
”Bysse” vann med futtiga två tiondelar före Marcus Johansson, Ulricehamns IF i en tävling som Lager 157 Ski Team dominerade.

 

För bakom Fredrik och Marcus spurtade teamkollegan Jörgen Brink in som trea, medan Oscar Persson, Jerry Ahrlin och Jimmie Johnsson, som alla fanns i tätklungan, missade pallen med några meter.
Det var ett tufft startfält i varvloppet där namn som Bill Impola, Andreas Holmberg och Kalle Gräfnings var bland dom som fick släppa inför avgörandet.
Lager 157 Ski Team var också bäst i damklassen där Britta Johansson Norgren var överlägsen och vann med över tre minuter före Falun-Borlänges nyförvärv Emilia Lindstedt. Britta gjorde ett mycket fint lopp och ner till trean Annika Löfström var det hela 8 minuter!
Det lovar bra inför fortsättningen på Visma Ski Classics, som är Jizerska Padesatka utanför Liberec i Tjeckien. Här är det dock lite snö och en möjlig lösning kan vara att flytta tävlingen till Pontresina i Schweiz där man förbereder sig inför La Diagonela helgen efter och där man har tillräckligt med snö för att köra.

D19-39, 42 km        
1 Britta Johansson Norgren Sollefteå Skidor/Lager 157 Ski Team 1:45:42.4 0:00.0
2 Emilia Lindstedt Falun Borlänge SK / Team Skiproam 1:49:01.6 3:19.2
3 Annika Löfström Årsunda IF 1:53:41.8 7:59.4
4 Kristina Roberto Karlslunds IF SF 1:58:46.4 13:04.0
5 Catharina Ramhult Ulricehamns IF 2:00:07.1 14:24.7
6 Annacarin Söderström Malungs IF 2:10:39.9 24:57.5
7 Olivia Hansson Garphyttans IF 2:14:25.3 28:42.8
8 Elin Löfås Turebergs IF 2:18:36.9 32:54.5
9 Malin Hedlund IK Stern 2:24:55.5 39:13.1
10 Anna Eriksson Serneke IF/Serneke 2:26:40.1 40:57.7
11 Linda Hansson Axa SC 2:27:06.5 41:24.1
12 Sara Mangs Kimstad GOIF 2:38:30.7 52:48.3
13 Elin Arvidson OK Lindena 2:47:47.2 1:02:04.8
14 Philippa Dalsgaard Axa SC/Ccc1000 3:14:03.4 1:28:21.0
15 Matilda Jonsson Sya SK 3:15:46.2 1:30:03.8
16 Kristine Andersen Student 3:32:00.5 1:46:18.1
           
D40-49, 42 km        
1 Anna-Karin Jonsson Ulricehamns IF 2:39:05.8 0:00.0
2 Matilda Tidlund Nacka Värmdö SK 2:42:11.3 3:05.4
3 Daniela Profir Sundbybergs IK 2:43:56.6 4:50.7
4 Bella Magnusson Sundbybergs IK/Mind To Body 3:01:36.1 22:30.2
5 Anna Toll Sundbybergs IK 3:23:20.7 44:14.9
           
H19-39, 42 km        
1 Fredrik Byström Orsa SK/Lager 157 Ski Team 1:32:01.9 0:00.0
2 Marcus Johansson Ulricehamns IF 1:32:02.1 0:00.2
3 Jörgen Brink Delsbo IF/Lager 157 Ski Team 1:32:03.0 0:01.1
4 Oscar Persson SK Bore/Outnorth Ski Team 1:32:04.8 0:02.9
5 Jerry Ahrlin Team Swedemount SC 1:32:06.9 0:05.0
6 Jimmie Johnsson AXA SC 1:32:09.2 0:07.3
7 Bill Impola SK Bore 1:33:21.9 1:20.0
8 Andreas Holmberg IFK Mora SK 1:34:05.4 2:03.5
9 Kalle Gräfnings Falun Borlänge SK 1:34:13.4 2:11.5
10 Adam Steen Axa SC 1:36:26.0 4:24.1
11 David Frisk IFK Mora SK 1:36:49.0 4:47.1
12 Johan Lövgren Vännäs SK 1:36:52.3 4:50.4
13 Gabriel Thorn Bengtsfors BOIS 1:37:02.3 5:00.4
14 Rikard Tynell Grycksbo IF OK 1:37:21.2 5:19.3
15 Erik Wickström Ulricehamns IF 1:38:11.6 6:09.7
16 Rasmus Blom SK Bore 1:38:21.4 6:19.5
17 Dan Moberg IFK Skövde SK 1:39:37.2 7:35.3
18 Lars Suther IFK Mora SK 1:40:07.1 8:05.2
19 Linus Larsson Karlslunds IF SF 1:40:19.1 8:17.2
20 Martin Damm Björkfors GOIF 1:41:41.0 9:39.1
21 Per Sandberg Filipstads SF 1:42:31.9 10:30.0
22 Fredrik Hansson IFK Mora SK 1:43:05.9 11:04.0
23 Peter Arnesson Ulricehamns IF 1:43:19.6 11:17.7
24 Emil Thyrén Trönö IK 1:44:07.2 12:05.3
25 Johan Kanto IK Stern 1:44:09.4 12:07.5
26 Ronnie Löf Högbo GIF 1:44:10.3 12:08.4
27 Pontus Nordström Östervåla IF 1:44:20.8 12:18.9
28 Patrik Lind Tunafors SK 1:44:22.7 12:20.8
29 Jonatan Steen   1:44:25.8 12:23.9
30 Andreas Svensson Ulricehamns IF 1:44:59.5 12:57.6
31 Johannes Ainegren IFK Likenäs 1:45:05.2 13:03.3
32 Andreas Karlsson Tunafors SK 1:45:08.9 13:07.0
33 Ronny Wedin Norbergs SK 1:46:03.8 14:01.9
34 Erik Wilhelmsson Lidköpings VSK 1:47:05.6 15:03.7
35 Niclas Eklöw Sundbybergs IK 1:48:00.9 15:59.0
36 Jonathan Hedbys Nusnäs IF 1:48:07.0 16:05.1
37 Christofer Stevenson Team Ormsalva 1:48:44.1 16:42.2
38 Emil Ekman Ulricehamns IF 1:48:59.0 16:57.1
39 Gustav Aflodal Sundbybergs IK 1:50:28.1 18:26.2
40 Stefan Palm Ulricehamns IF/Lager 157 Ski Team 1:50:32.8 18:30.9
41 Jonas Örn Stockholms RK 1:51:11.3 19:09.4
42 Fredrik Wallström Gävle SK 1:51:15.4 19:13.5
43 Johan Nilsson Edsbyns SK 1:52:02.2 20:00.3
44 Ola Karlsson Vaxholms RF/Swedbank 1:52:08.6 20:06.7
45 Niko Nättinen   1:52:10.6 20:08.7
46 Andreas Nilsson IK Stern 1:52:52.7 20:50.8
47 David Olofsson IFK Skövde SK 1:54:14.1 22:12.2
48 Lars Bleckur IK Jarl Rättvik 1:54:41.9 22:40.0
49 Ronny Larsson Roslagsbro IF 1:55:06.3 23:04.4
50 Mathias Myrén OK Alehof 1:55:13.8 23:11.9
51 Alexander Olander IK Stern 1:55:17.3 23:15.4
52 Nils Svensson Dalregementets IF 1:56:49.0 24:47.1
53 Johannes Andersson IF Ski Team Skåne 1:57:03.6 25:01.7
54 Isac Holmström   1:57:26.3 25:24.4
55 Oskar Henriksson IF Ski Team Skåne 2:00:01.5 27:59.6
56 Magnus Lyckfjäll Västerås Skidklubb 2:00:38.5 28:36.6
57 Elis Weslien Nybro Skidklubb 2:02:22.6 30:20.7
58 Andreas Berthagen Axa SC 2:03:05.8 31:03.9
59 Fredrik Nilsson Nybro Skidklubb 2:03:07.9 31:06.0
60 Erik Bengtsson Ekshärads SF 2:03:13.2 31:11.3
61 Karl Bergman Brudpiga RK 2:03:49.4 31:47.5
62 Ludvig Enqvist Siljansnäs Skid o Löparklubb 2:06:28.0 34:26.1
63 Johan Thalin Östervåla IF 2:07:37.3 35:35.4
64 Oskar Ekholm Karlslunds IF SF 2:08:33.0 36:31.1
65 Lukas Berglund Östersunds SK 2:09:37.6 37:35.7
66 Emil Folkesson Nybro Skidklubb 2:09:57.7 37:55.8
67 Oscar Askerlund Hällbybrunns IF 2:11:04.9 39:03.0
68 Ludvig Åkerhielm Näsvikens IK 2:11:47.6 39:45.7
69 Martin Andersson IFK Mora SK 2:12:02.9 40:01.0
70 Ralf Andersson Hotings IF 2:13:03.5 41:01.6
71 Erik Grinneby Västerås Skidklubb 2:13:08.6 41:06.7
72 Johan Falk Wedevågs IF 2:13:17.4 41:15.5
73 Adam Rohr Nässjö Ski 2:13:46.8 41:44.9
74 Niklas Åkerström IK Nocoutse 2:14:01.3 41:59.4
75 Fredrik Björk IK Rex 2:14:20.5 42:18.6
76 Lars Christian Boberg-Ans Student 2:14:27.4 42:25.5
77 Nicklas Bergström Täby OK 2:15:46.7 43:44.8
78 Andreas Nilsson Markaryds FK 2:17:18.8 45:16.9
79 Joakim Persson Rehns BK 2:17:23.5 45:21.6
80 Eric Danielsson Falu IK 2:20:19.8 48:17.9
81 Tobias Hartig   2:22:53.1 50:51.2
82 Magnus Nygren Axa SC 2:22:55.4 50:53.5
83 Mattias Johansson Axa SC 2:23:08.4 51:06.5
84 Mikael Hellsten Dala XC Ski Team Klubb 2:24:09.5 52:07.6
85 Robert Lundgren Hällbybrunns IF 2:26:20.3 54:18.4
86 Oskar Lyding Linköpings SK 2:27:34.0 55:32.1
87 Tommy Karlsson Ulrika IK 2:28:08.9 56:07.0
88 Per Pettersson IFK Västerås Skidklubb 2:28:22.0 56:20.1
89 Andreas Mannberg Östersunds SK 2:28:26.5 56:24.6
90 David Unnersjö-Jess Axa SC 2:31:48.9 59:47.0
91 Magnus Grill Axa SC 2:32:40.4 1:00:38.5
92 Johan Fornander IK Rex 2:32:57.9 1:00:56.0
93 Daniel Kolm Yuppie Ski Club 2:36:48.2 1:04:46.3
94 Lars Staffansson Axa SC 2:38:57.2 1:06:55.3
95 Jon Erik  Bäckström Linköpings SK 2:48:27.2 1:16:25.3
96 Magnus Mellteg Nybro Skidklubb 2:51:29.3 1:19:27.4
97 Kenny Jonsson Filipstads SF 2:56:35.5 1:24:33.6
98 Marcus Svedare IK Rex 3:01:40.8 1:29:38.9
99 Niklas Engblom Storvreta IK 3:03:38.7 1:31:36.8
100 Olof Sundblad IFK Mora AK 3:09:41.7 1:37:39.8
101 Jimmie Bengtsson Bålsta SK 3:10:44.8 1:38:42.9
102 Anton Pettersson Mariestads FK 3:26:58.0 1:54:56.1
           
H40-49, 42 km        
1 Niklas Jonasson IFK Mora SK 1:44:11.0 0:00.0
2 Anders Johansson Ryda SK 1:47:19.6 3:08.5
3 Ragnar Crona Volvo IF 1:48:12.2 4:01.1
4 Per Erik Jensen   1:52:35.9 8:24.9
5 Carl Troedsson Stockholms RK 1:53:18.5 9:07.4
6 Lars Wedholm Filipstads SF 1:53:41.8 9:30.7
7 Anders Carlson SOK 68 1:57:42.6 13:31.5
8 Tobias Lyckman IFK Sala 1:59:36.8 15:25.7
9 Anders Holmer Stockholms RK 1:59:45.9 15:34.8
10 Fredrik Skaremyr IFK Skövde SK 1:59:53.6 15:42.5
11 Anders Hübinette Sundbybergs IK Skidor 2:02:39.3 18:28.2
12 Lennart Romin Gävle SK 2:03:35.3 19:24.2
13 Larz Andersson Karlslunds IF SF 2:03:49.1 19:38.1
14 Lennart Holmström   2:04:57.8 20:46.7
15 Marcus Johansson Växjö AIS 2:05:00.1 20:49.0
16 Thomas Skogh Roslagsbro IF 2:06:20.2 22:09.1
17 Joakim Olsson Trosabygdens OK 2:07:33.6 23:22.5
18 Mikael Magnusson Nybro Skidklubb 2:10:01.1 25:50.1
19 Torbjörn Bäck Dalregementets IF 2:12:50.2 28:39.1
20 Peter Gustafsson Sälens IF/Onemed 2:13:45.3 29:34.2
21 Olle Döring Axa SC 2:14:27.2 30:16.1
22 Mattias Carlsson OK Landehof 2:14:51.4 30:40.3
23 Stefan Andersson Källbottens IK 2:15:08.5 30:57.4
24 Jonas Strandell Vassunda IF 2:16:32.0 32:20.9
25 Henrik Alsbäck IFK Västerås SK 2:17:48.5 33:37.5
26 Staffan Öberg Axa SC 2:18:00.0 33:48.9
27 Torbjörn Blom Valbo AIF 2:18:34.6 34:23.5
28 Martin Moldin Södertälje-Nykvarn OF/AZ 2:20:59.2 36:48.1
29 Tomas Amneskog Aktivitus Sports Club 2:21:37.1 37:26.0
30 Lars Kullman OK Alehof 2:26:50.8 42:39.7
31 Erik Mattson Boxholm-Ekeby Skidklubb 2:27:19.6 43:08.6
32 David Wästlund OK Tyr 2:28:48.9 44:37.8
33 Håkan Sandahl Axa SC 2:29:24.1 45:13.1
34 Thomas Caldenius Haninge SOK 2:29:29.8 45:18.7
35 Allan Everum Axa SC 2:32:22.0 48:10.9
36 Andreas Mühlich Axa SC 2:33:11.9 49:00.8
37 Lars-Olof Jönsson Malungs IF 2:34:12.0 50:00.9
38 Mathias Landin Granbergsdals IF 2:35:06.0 50:54.9
39 Michael Svensson Berga SOK 2:35:33.1 51:22.0
40 Claes Tamm Bålsta SK 2:36:05.7 51:54.6
41 Magnus Åhl   2:38:14.5 54:03.4
42 Martin Othozon Falu IK 2:39:31.3 55:20.2
43 Daniel Ehn IFK Västerås Skidklubb 2:40:26.5 56:15.4
44 Mattias Wulff Axa SC 2:40:36.3 56:25.2
45 Tarmo Karjalainen Borås SK 2:40:46.6 56:35.5
46 Per Hansson Axa SC 2:41:23.9 57:12.9
47 Jonas Wulff Consoden Idrotts Team Föreningen 2:42:35.2 58:24.1
48 Pierre Björkli Borås SK 2:43:19.0 59:07.9
49 Jonas Karlsson   2:44:10.0 59:58.9
50 Anders Alderbrant Hammarby IF SF 2:45:07.4 1:00:56.3
51 Henrik Krook Täby IS SK 2:45:50.9 1:01:39.8
52 Henrik Pettersson Axa SC 2:48:57.2 1:04:46.2
53 Tim Bisander Axa SC 2:51:49.0 1:07:37.9
54 Anders Sjöö Domnarvets GOIF 2:52:05.8 1:07:54.8
55 Leif Denander Vilsta SK 2:53:14.0 1:09:02.9
56 Paul Hager Axa SC 2:54:55.2 1:10:44.1
57 Magnus Danielsson Himmeta IF 2:58:59.7 1:14:48.6
58 Mikael Nyström OK Ravinen 2:59:23.2 1:15:12.1
59 Mikael Magnusson Sundbybergs IK / Mind To Body 3:01:32.2 1:17:21.1
60 Erik Rösch Storådalens SK 3:06:33.3 1:22:22.2
           
H50-59        
1 Jan Östlund Högbo GIF 1:59:41.6 0:00.0
2 Adam Blomberg Volvo IF 2:01:05.7 1:24.1
3 Magnus Svensson Turebergs IF 2:02:36.3 2:54.7
4 Karl-Erik Assarsson Borås SK 2:06:30.6 6:49.0
5 Göran Andersson Strömtorps IK 2:06:46.1 7:04.5
6 Hans Andersson Jäderfors SK 2:11:14.2 11:32.6
7 Patrick Hansson Karlslunds IF SF 2:12:25.6 12:43.9
8 Kjell Lindroth Högbo GIF 2:12:58.0 13:16.3
9 Jörgen Lindgren IK Stern 2:12:58.9 13:17.3
10 Mats Nilsson Ekshärads SF 2:15:15.5 15:33.8
11 Gert Lind Team Esplanad 2:16:41.5 16:59.9
12 Hans Herbertsson Borås SK 2:20:19.5 20:37.9
13 Jonny Johansson Hvetlanda SK 2:26:01.7 26:20.1
14 Magnus Lövgren IK Trasten 2:38:31.1 38:49.5
15 Urban Hallberg Strängnäs-Malmby OL 2:39:43.6 40:02.0
16 Holger Ecke VIF Älvkarleby/Vattenfall AB 3:09:06.1 1:09:24.5
17 Anders Hellsten Linköpings SK 3:36:20.4 1:36:38.8
           
H60, 42 km        
1 Juhani Ronkainen Norrbärke SK 2:01:44.9 0:00.0
2 Stig Orre   2:22:07.6 20:22.7
3 Anders Björkman IK Jarl Rättvik 2:33:30.9 31:46.0
4 Ulf Uddbäck Gävle SK 2:38:22.6 36:37.7
5 Jannik Boberg-Ans Låge 2:59:15.5 57:30.6
6 Kjell Torlén Hammarby IF SF 3:06:58.5 1:05:13.5
7 Lennart Hellsten Linköpings SK 3:17:39.4 1:15:54.5
Del |
KEKs-kronika

Ändra reglerna – det här är bara löjligt

Krönika:

Nu måste FIS göra något med sin köldgräns.
När hälften av toppåkarna väljer att inte åka så blir det bara löjligt.
Värst är det för dom unga, lovande som inte vågar säga nej och tvingas ut i sin kondomdräkt i 20 minusgrader.
Många kommer ihåg vad som hände i Visma Ski Classics-tävlingen La Diagonela i Schweiz förra vintern där flera blev långtidsskadade på grund av kylan.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

Stina ut och Johanna Skottheim in i VC-laget

Efter en dramatisk första världscuphelg med två svenska segrar genom Hanna Öberg och Sebastian Samuelsson fortsätter nu världscuptävlandet i Östersund medan IBU-Cuptävlingarna flyttar till Sjusjön.

Stina Nilsson måste ner i IBU-laget, medan Johanna Skottheim kommer upp i världscupen igen.

Les mer
20210227, POROMAA William (kopia)

Dessa kör världscup i längd i Lillehammer

Emma Ribom och William Poromaa är tillbaka i det svenska landslaget i Lillehammer kommande helg. Men Jens Burman och Oskar Svensson fortfarande fattas. Dessutom debuterar sprintåkaren George Ersson.

Les mer
20200117, Britta o Emil inför La Diagonela (kopia)

Britta och Emil vann långloppspremiären

Långlöparna har också börjat röra på sig i tävlingssammanhang inför vinterns Visma Ski Classics. Under söndagen dominerade Lager 157 Ski Team den egna tävlingen Grönklittspremiären i Orsa.

Emil Persson vann herrklassen och Britta Johansson Norgren damklassen. Inga stora överraskningar.

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

– Mitt bästa lopp i karriären!

”Sebbe” kopierade Hanna Öberg i Östersund:

– Det här var nog mitt bästa lopp i karriären, säger Sebastian Samuelsson och jublar på skidskyttestadion i Östersund.
Han kopierade Hanna Öberg och fixade Sveriges andra världscupseger inom bara några timmar på hemmaplan i herrarnas 10 km sprint.

 

Les mer
20200103, OLSSON, Moa 002 (kopia)

Frida fick släppa förbi Johaug

Svår kyla ställde till det i jaktstarterna:

Efter flera gånger att ha skjutit på starten blev det till slut en jaktstart för damerna i världscupen i längd i Ruka. Men med 23 minusgrader på morgonen valde flera att dra sig ur, ännu flera i herrtävlingen än bland damerna.
Frida Karlsson gjorde ett försök men fick se Therese Johaug passera och återställa ordningen så som vi är vana att se den.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

Vilken revansch för Hanna Öberg!

Vilken revansch och vilket styrkebesked av Hanna Öberg och hela det svenska damlaget.
Från en nattsvart dag på skjutvallen i lördagens individuella tävling till seger och tre bland dom tio bästa i söndagens sprint.
Hanna strålade på skidstadion i Östersund efter att ha vunnit sin 7:e världscuptävling, den tredje i sprint.

 

Les mer
20211112, LÆGREID, Sturla Holm 003 (kopia)

Världsmästaren imponerade också i herrklassen

Också dom svenska herrarna sköt bort sig:

Herrarnas 20 km individuella tävling i skidskyttevärldscupen i Östersund blev nästan en kopia av damtävlingen strax innan.
Världsmästaren sköt 20 träffar och vann klart.
Svenskarna sköt bort sig och hade inte med tätstriden att göra.
Dagens man var Sturla Holm Lægreid.

 

Les mer
20210105, KARLSSON, Frida  (kopia)

Frida var stekhet i iskylan

Knäckte Therese Johaug med superlopp i Ruka:

Frida Karlsson var stekhet i iskylan i Ruka.
Med runt 20 minusgrader var hon klart bäst och slog Therese Johaug med imponerande 13,7 sekunder och vann damernas 10 km klassisk i världscupen.
Ja, så het var Frida att byxorna brann upp efter målgång!

 

Les mer
20211115, DAVIDOVA, Marketa 008 (kopia)

Uppvisning av världsmästarinnan Davidova

Svenskorna sköt bort sig på hemmaplan:

Dom svenska segerhoppen försvann på skjutvallen i Östersund när världscupen i skidskytte inleddes med 15 km individuell tävling.
Istället bjöds publiken på en rejäl uppvisning av den 24-åriga världsmästarinnan Marketa Davidova från Tjeckien. Hon träffade med alla 20 skotten, precis som på VM förra säsongen, och vann med över minuten.

 

Les mer
20190227, NISKANEN, Iivo 002 (kopia2)

Iivo Niskanen före Ryssland och Norge

Dom svenska herrarna hängde inte med:

Iivo Niskanen var starkast i iskylan i Ruka när herrarna körde 15 km klassisk i världscupen under lördagsförmiddagen. Han var den enda bland dom 10 bästa som inte kommer från Ryssland eller Norge.
Dom svenska herrarna hängde inte alls med och Leo Johansson på 22:a plats var den enda som tog världscuppoäng som ges till dom 30 bästa.

 

Les mer
20211120, JONSSON, Fredrik 001 (kopia)[1]

Svenskarna först ut i Rukas distanslopp

Svenska åkare startar första både i herr- och damklassen när längdåkarnas världscup fortsätter med distanslopp i klassisk stil under lördagen.
Fredrik Jonsson som äntligen är tillbaka i världscupen har startnummer 1 i herrarnas 15 km medan Louise Lindström går ut först på damernas 10 km.

 

Les mer
20191123, TØNSETH seger Beito (kopia)

Didrik Tønseth har inte gett upp OS-hoppet

Didrik Tønseth krossade allt motstånd i den norska cupen i Gålå väster om Lillehammer under fredagen och hoppas fortfarande blanda sig i OS-diskussionen trots att han har förlorat sin plats i landslaget.
Tønseth fick inte tävla i helgens världscup i Ruka, men han imponerade över 15 km fristil nu.

 

Les mer
TRÄNING - SVENSKT SKIDSKYTTE

Favoritdistans och hemmaplan för Hanna

Nu drar skidskyttarnas världscup igång i Östersund:

Hanna Öberg har perfekta förutsättningar när världscupen i skidskytte drar igång i Östersund klockan 11,45 i morgon lördag.
15 km distans och hemmaplan är två av hennes största favoriter.
Det är i distanstävlingarna på den här distansen hon har imponerat med sina mästerskapsguld.

 

Les mer
20190122, TERENTEV, Alexander 004 (kopia)

Alexander Terentev – lägg namnet på minnet

Svenskarna krockade – Rysslands nya stjärna slog till:

22-årige Alexander Terentev är ett namn att lägga på minnet.
I finalen i den klassiska sprinten i Ruka krossade han Norges två bästa från sprint-VM: Johannes Høsflot Klæbo och Erik Valnes.
U23-världsmästaren från förra vintern är plötsligt stekhet inför OS i Beijing.

 

Les mer
20210206, DAHLQVIST, Maja 021 (kopia)

Maja Dahlqvist helt överlägsen i finalen

Johanna Hagström fixade svensk dubbelseger, men:

Vilken pangstart för dom svenska damerna i världscupen!
Maja Dahlqvist var helt överlägsen i finalen och tog sin första världscupseger i klassisk stil, den andra totalt efter segern i Ulricehamn ifjol.
Johanna Hagström följde upp med svensk dubbelseger. Och Frida Karlsson gick till en sprintfinal.

 

Les mer
20210206, GRATE, Marcus 001 (kopia)

Också 5 svenska herrar vidare i Ruka

Dom svenska herrarna fick också en fin start på världscupen med 5 av 6 vidare från prologen i den klassiska sprinten i finska Ruka.
Bäst var Marcus Grate på en 7:e plats, medan det var Calle Halfvarsson som inte kvalade in till en plats bland dom 30 i kvartsfinalen.

 

Les mer
20210211, DAHLQVIST, Maja finish 010 (kopia)

Bara Diggins före Maja i prologen

Maja Dahlqvist var tvåa och bäst av dom svenska damerna i sprintprologen vid världscuppremiären i längdåkning i finska Ruka.
Bara den regerande världscupsegrarinnan Jessie Diggins från USA var snabbare och fem av dom sex svenska damerna gick vidare. Det var starkt med tanke på att både Linn Svahn och Jonna Sundling inte är med.

 

Les mer
SVERIGEPREMIÄR KORTDISTANS

”Bettan” 10 sekunder från seger

IBU-cup sprint på Idre Fjäll:

Elisabeth Högberg slutade 5:a och var bästa svenska när IBU-cupen i skidskytte inleddes med sprint på Idre Fjäll under torsdagen.
En miss i det stående skyttet förstörde segerchansen för ”Bettan” som bara var 10 sekunder från segern i mål.

 

Les mer
SVERIGEPREMIÄR KORTDISTANS

IBU-cupen startar på Idre Fjäll

40 nationer tävlar från torsdag:

Den internationella skidskyttecirkusen drar helt och hållet i gång i Sverige. Bara ett par dagar innan världscupen startar i Östersund är det full fart med tävlingar på Idre Fjäll – där säsongens första IBU Cup genomförs under de närmsta dagarna.

 

Les mer