”Bysse” spurtade hem AXA Skimarathon
Fredrik Byström från Orsa SK och Lager 157 Ski Team var snabbast i spurten mellan 6 åkare i söndagens 42 km långa AXA Skimarathon på Lugnet i Falun.
”Bysse” vann med futtiga två tiondelar före Marcus Johansson, Ulricehamns IF i en tävling som Lager 157 Ski Team dominerade.
För bakom Fredrik och Marcus spurtade teamkollegan Jörgen Brink in som trea, medan Oscar Persson, Jerry Ahrlin och Jimmie Johnsson, som alla fanns i tätklungan, missade pallen med några meter.
Det var ett tufft startfält i varvloppet där namn som Bill Impola, Andreas Holmberg och Kalle Gräfnings var bland dom som fick släppa inför avgörandet.
Lager 157 Ski Team var också bäst i damklassen där Britta Johansson Norgren var överlägsen och vann med över tre minuter före Falun-Borlänges nyförvärv Emilia Lindstedt. Britta gjorde ett mycket fint lopp och ner till trean Annika Löfström var det hela 8 minuter!
Det lovar bra inför fortsättningen på Visma Ski Classics, som är Jizerska Padesatka utanför Liberec i Tjeckien. Här är det dock lite snö och en möjlig lösning kan vara att flytta tävlingen till Pontresina i Schweiz där man förbereder sig inför La Diagonela helgen efter och där man har tillräckligt med snö för att köra.
D19-39, 42 km | |||||
1 | Britta | Johansson Norgren | Sollefteå Skidor/Lager 157 Ski Team | 1:45:42.4 | 0:00.0 |
2 | Emilia | Lindstedt | Falun Borlänge SK / Team Skiproam | 1:49:01.6 | 3:19.2 |
3 | Annika | Löfström | Årsunda IF | 1:53:41.8 | 7:59.4 |
4 | Kristina | Roberto | Karlslunds IF SF | 1:58:46.4 | 13:04.0 |
5 | Catharina | Ramhult | Ulricehamns IF | 2:00:07.1 | 14:24.7 |
6 | Annacarin | Söderström | Malungs IF | 2:10:39.9 | 24:57.5 |
7 | Olivia | Hansson | Garphyttans IF | 2:14:25.3 | 28:42.8 |
8 | Elin | Löfås | Turebergs IF | 2:18:36.9 | 32:54.5 |
9 | Malin | Hedlund | IK Stern | 2:24:55.5 | 39:13.1 |
10 | Anna | Eriksson | Serneke IF/Serneke | 2:26:40.1 | 40:57.7 |
11 | Linda | Hansson | Axa SC | 2:27:06.5 | 41:24.1 |
12 | Sara | Mangs | Kimstad GOIF | 2:38:30.7 | 52:48.3 |
13 | Elin | Arvidson | OK Lindena | 2:47:47.2 | 1:02:04.8 |
14 | Philippa | Dalsgaard | Axa SC/Ccc1000 | 3:14:03.4 | 1:28:21.0 |
15 | Matilda | Jonsson | Sya SK | 3:15:46.2 | 1:30:03.8 |
16 | Kristine | Andersen | Student | 3:32:00.5 | 1:46:18.1 |
D40-49, 42 km | |||||
1 | Anna-Karin | Jonsson | Ulricehamns IF | 2:39:05.8 | 0:00.0 |
2 | Matilda | Tidlund | Nacka Värmdö SK | 2:42:11.3 | 3:05.4 |
3 | Daniela | Profir | Sundbybergs IK | 2:43:56.6 | 4:50.7 |
4 | Bella | Magnusson | Sundbybergs IK/Mind To Body | 3:01:36.1 | 22:30.2 |
5 | Anna | Toll | Sundbybergs IK | 3:23:20.7 | 44:14.9 |
H19-39, 42 km | |||||
1 | Fredrik | Byström | Orsa SK/Lager 157 Ski Team | 1:32:01.9 | 0:00.0 |
2 | Marcus | Johansson | Ulricehamns IF | 1:32:02.1 | 0:00.2 |
3 | Jörgen | Brink | Delsbo IF/Lager 157 Ski Team | 1:32:03.0 | 0:01.1 |
4 | Oscar | Persson | SK Bore/Outnorth Ski Team | 1:32:04.8 | 0:02.9 |
5 | Jerry | Ahrlin | Team Swedemount SC | 1:32:06.9 | 0:05.0 |
6 | Jimmie | Johnsson | AXA SC | 1:32:09.2 | 0:07.3 |
7 | Bill | Impola | SK Bore | 1:33:21.9 | 1:20.0 |
8 | Andreas | Holmberg | IFK Mora SK | 1:34:05.4 | 2:03.5 |
9 | Kalle | Gräfnings | Falun Borlänge SK | 1:34:13.4 | 2:11.5 |
10 | Adam | Steen | Axa SC | 1:36:26.0 | 4:24.1 |
11 | David | Frisk | IFK Mora SK | 1:36:49.0 | 4:47.1 |
12 | Johan | Lövgren | Vännäs SK | 1:36:52.3 | 4:50.4 |
13 | Gabriel | Thorn | Bengtsfors BOIS | 1:37:02.3 | 5:00.4 |
14 | Rikard | Tynell | Grycksbo IF OK | 1:37:21.2 | 5:19.3 |
15 | Erik | Wickström | Ulricehamns IF | 1:38:11.6 | 6:09.7 |
16 | Rasmus | Blom | SK Bore | 1:38:21.4 | 6:19.5 |
17 | Dan | Moberg | IFK Skövde SK | 1:39:37.2 | 7:35.3 |
18 | Lars | Suther | IFK Mora SK | 1:40:07.1 | 8:05.2 |
19 | Linus | Larsson | Karlslunds IF SF | 1:40:19.1 | 8:17.2 |
20 | Martin | Damm | Björkfors GOIF | 1:41:41.0 | 9:39.1 |
21 | Per | Sandberg | Filipstads SF | 1:42:31.9 | 10:30.0 |
22 | Fredrik | Hansson | IFK Mora SK | 1:43:05.9 | 11:04.0 |
23 | Peter | Arnesson | Ulricehamns IF | 1:43:19.6 | 11:17.7 |
24 | Emil | Thyrén | Trönö IK | 1:44:07.2 | 12:05.3 |
25 | Johan | Kanto | IK Stern | 1:44:09.4 | 12:07.5 |
26 | Ronnie | Löf | Högbo GIF | 1:44:10.3 | 12:08.4 |
27 | Pontus | Nordström | Östervåla IF | 1:44:20.8 | 12:18.9 |
28 | Patrik | Lind | Tunafors SK | 1:44:22.7 | 12:20.8 |
29 | Jonatan | Steen | 1:44:25.8 | 12:23.9 | |
30 | Andreas | Svensson | Ulricehamns IF | 1:44:59.5 | 12:57.6 |
31 | Johannes | Ainegren | IFK Likenäs | 1:45:05.2 | 13:03.3 |
32 | Andreas | Karlsson | Tunafors SK | 1:45:08.9 | 13:07.0 |
33 | Ronny | Wedin | Norbergs SK | 1:46:03.8 | 14:01.9 |
34 | Erik | Wilhelmsson | Lidköpings VSK | 1:47:05.6 | 15:03.7 |
35 | Niclas | Eklöw | Sundbybergs IK | 1:48:00.9 | 15:59.0 |
36 | Jonathan | Hedbys | Nusnäs IF | 1:48:07.0 | 16:05.1 |
37 | Christofer | Stevenson | Team Ormsalva | 1:48:44.1 | 16:42.2 |
38 | Emil | Ekman | Ulricehamns IF | 1:48:59.0 | 16:57.1 |
39 | Gustav | Aflodal | Sundbybergs IK | 1:50:28.1 | 18:26.2 |
40 | Stefan | Palm | Ulricehamns IF/Lager 157 Ski Team | 1:50:32.8 | 18:30.9 |
41 | Jonas | Örn | Stockholms RK | 1:51:11.3 | 19:09.4 |
42 | Fredrik | Wallström | Gävle SK | 1:51:15.4 | 19:13.5 |
43 | Johan | Nilsson | Edsbyns SK | 1:52:02.2 | 20:00.3 |
44 | Ola | Karlsson | Vaxholms RF/Swedbank | 1:52:08.6 | 20:06.7 |
45 | Niko | Nättinen | 1:52:10.6 | 20:08.7 | |
46 | Andreas | Nilsson | IK Stern | 1:52:52.7 | 20:50.8 |
47 | David | Olofsson | IFK Skövde SK | 1:54:14.1 | 22:12.2 |
48 | Lars | Bleckur | IK Jarl Rättvik | 1:54:41.9 | 22:40.0 |
49 | Ronny | Larsson | Roslagsbro IF | 1:55:06.3 | 23:04.4 |
50 | Mathias | Myrén | OK Alehof | 1:55:13.8 | 23:11.9 |
51 | Alexander | Olander | IK Stern | 1:55:17.3 | 23:15.4 |
52 | Nils | Svensson | Dalregementets IF | 1:56:49.0 | 24:47.1 |
53 | Johannes | Andersson | IF Ski Team Skåne | 1:57:03.6 | 25:01.7 |
54 | Isac | Holmström | 1:57:26.3 | 25:24.4 | |
55 | Oskar | Henriksson | IF Ski Team Skåne | 2:00:01.5 | 27:59.6 |
56 | Magnus | Lyckfjäll | Västerås Skidklubb | 2:00:38.5 | 28:36.6 |
57 | Elis | Weslien | Nybro Skidklubb | 2:02:22.6 | 30:20.7 |
58 | Andreas | Berthagen | Axa SC | 2:03:05.8 | 31:03.9 |
59 | Fredrik | Nilsson | Nybro Skidklubb | 2:03:07.9 | 31:06.0 |
60 | Erik | Bengtsson | Ekshärads SF | 2:03:13.2 | 31:11.3 |
61 | Karl | Bergman | Brudpiga RK | 2:03:49.4 | 31:47.5 |
62 | Ludvig | Enqvist | Siljansnäs Skid o Löparklubb | 2:06:28.0 | 34:26.1 |
63 | Johan | Thalin | Östervåla IF | 2:07:37.3 | 35:35.4 |
64 | Oskar | Ekholm | Karlslunds IF SF | 2:08:33.0 | 36:31.1 |
65 | Lukas | Berglund | Östersunds SK | 2:09:37.6 | 37:35.7 |
66 | Emil | Folkesson | Nybro Skidklubb | 2:09:57.7 | 37:55.8 |
67 | Oscar | Askerlund | Hällbybrunns IF | 2:11:04.9 | 39:03.0 |
68 | Ludvig | Åkerhielm | Näsvikens IK | 2:11:47.6 | 39:45.7 |
69 | Martin | Andersson | IFK Mora SK | 2:12:02.9 | 40:01.0 |
70 | Ralf | Andersson | Hotings IF | 2:13:03.5 | 41:01.6 |
71 | Erik | Grinneby | Västerås Skidklubb | 2:13:08.6 | 41:06.7 |
72 | Johan | Falk | Wedevågs IF | 2:13:17.4 | 41:15.5 |
73 | Adam | Rohr | Nässjö Ski | 2:13:46.8 | 41:44.9 |
74 | Niklas | Åkerström | IK Nocoutse | 2:14:01.3 | 41:59.4 |
75 | Fredrik | Björk | IK Rex | 2:14:20.5 | 42:18.6 |
76 | Lars Christian | Boberg-Ans | Student | 2:14:27.4 | 42:25.5 |
77 | Nicklas | Bergström | Täby OK | 2:15:46.7 | 43:44.8 |
78 | Andreas | Nilsson | Markaryds FK | 2:17:18.8 | 45:16.9 |
79 | Joakim | Persson | Rehns BK | 2:17:23.5 | 45:21.6 |
80 | Eric | Danielsson | Falu IK | 2:20:19.8 | 48:17.9 |
81 | Tobias | Hartig | 2:22:53.1 | 50:51.2 | |
82 | Magnus | Nygren | Axa SC | 2:22:55.4 | 50:53.5 |
83 | Mattias | Johansson | Axa SC | 2:23:08.4 | 51:06.5 |
84 | Mikael | Hellsten | Dala XC Ski Team Klubb | 2:24:09.5 | 52:07.6 |
85 | Robert | Lundgren | Hällbybrunns IF | 2:26:20.3 | 54:18.4 |
86 | Oskar | Lyding | Linköpings SK | 2:27:34.0 | 55:32.1 |
87 | Tommy | Karlsson | Ulrika IK | 2:28:08.9 | 56:07.0 |
88 | Per | Pettersson | IFK Västerås Skidklubb | 2:28:22.0 | 56:20.1 |
89 | Andreas | Mannberg | Östersunds SK | 2:28:26.5 | 56:24.6 |
90 | David | Unnersjö-Jess | Axa SC | 2:31:48.9 | 59:47.0 |
91 | Magnus | Grill | Axa SC | 2:32:40.4 | 1:00:38.5 |
92 | Johan | Fornander | IK Rex | 2:32:57.9 | 1:00:56.0 |
93 | Daniel | Kolm | Yuppie Ski Club | 2:36:48.2 | 1:04:46.3 |
94 | Lars | Staffansson | Axa SC | 2:38:57.2 | 1:06:55.3 |
95 | Jon Erik | Bäckström | Linköpings SK | 2:48:27.2 | 1:16:25.3 |
96 | Magnus | Mellteg | Nybro Skidklubb | 2:51:29.3 | 1:19:27.4 |
97 | Kenny | Jonsson | Filipstads SF | 2:56:35.5 | 1:24:33.6 |
98 | Marcus | Svedare | IK Rex | 3:01:40.8 | 1:29:38.9 |
99 | Niklas | Engblom | Storvreta IK | 3:03:38.7 | 1:31:36.8 |
100 | Olof | Sundblad | IFK Mora AK | 3:09:41.7 | 1:37:39.8 |
101 | Jimmie | Bengtsson | Bålsta SK | 3:10:44.8 | 1:38:42.9 |
102 | Anton | Pettersson | Mariestads FK | 3:26:58.0 | 1:54:56.1 |
H40-49, 42 km | |||||
1 | Niklas | Jonasson | IFK Mora SK | 1:44:11.0 | 0:00.0 |
2 | Anders | Johansson | Ryda SK | 1:47:19.6 | 3:08.5 |
3 | Ragnar | Crona | Volvo IF | 1:48:12.2 | 4:01.1 |
4 | Per Erik | Jensen | 1:52:35.9 | 8:24.9 | |
5 | Carl | Troedsson | Stockholms RK | 1:53:18.5 | 9:07.4 |
6 | Lars | Wedholm | Filipstads SF | 1:53:41.8 | 9:30.7 |
7 | Anders | Carlson | SOK 68 | 1:57:42.6 | 13:31.5 |
8 | Tobias | Lyckman | IFK Sala | 1:59:36.8 | 15:25.7 |
9 | Anders | Holmer | Stockholms RK | 1:59:45.9 | 15:34.8 |
10 | Fredrik | Skaremyr | IFK Skövde SK | 1:59:53.6 | 15:42.5 |
11 | Anders | Hübinette | Sundbybergs IK Skidor | 2:02:39.3 | 18:28.2 |
12 | Lennart | Romin | Gävle SK | 2:03:35.3 | 19:24.2 |
13 | Larz | Andersson | Karlslunds IF SF | 2:03:49.1 | 19:38.1 |
14 | Lennart | Holmström | 2:04:57.8 | 20:46.7 | |
15 | Marcus | Johansson | Växjö AIS | 2:05:00.1 | 20:49.0 |
16 | Thomas | Skogh | Roslagsbro IF | 2:06:20.2 | 22:09.1 |
17 | Joakim | Olsson | Trosabygdens OK | 2:07:33.6 | 23:22.5 |
18 | Mikael | Magnusson | Nybro Skidklubb | 2:10:01.1 | 25:50.1 |
19 | Torbjörn | Bäck | Dalregementets IF | 2:12:50.2 | 28:39.1 |
20 | Peter | Gustafsson | Sälens IF/Onemed | 2:13:45.3 | 29:34.2 |
21 | Olle | Döring | Axa SC | 2:14:27.2 | 30:16.1 |
22 | Mattias | Carlsson | OK Landehof | 2:14:51.4 | 30:40.3 |
23 | Stefan | Andersson | Källbottens IK | 2:15:08.5 | 30:57.4 |
24 | Jonas | Strandell | Vassunda IF | 2:16:32.0 | 32:20.9 |
25 | Henrik | Alsbäck | IFK Västerås SK | 2:17:48.5 | 33:37.5 |
26 | Staffan | Öberg | Axa SC | 2:18:00.0 | 33:48.9 |
27 | Torbjörn | Blom | Valbo AIF | 2:18:34.6 | 34:23.5 |
28 | Martin | Moldin | Södertälje-Nykvarn OF/AZ | 2:20:59.2 | 36:48.1 |
29 | Tomas | Amneskog | Aktivitus Sports Club | 2:21:37.1 | 37:26.0 |
30 | Lars | Kullman | OK Alehof | 2:26:50.8 | 42:39.7 |
31 | Erik | Mattson | Boxholm-Ekeby Skidklubb | 2:27:19.6 | 43:08.6 |
32 | David | Wästlund | OK Tyr | 2:28:48.9 | 44:37.8 |
33 | Håkan | Sandahl | Axa SC | 2:29:24.1 | 45:13.1 |
34 | Thomas | Caldenius | Haninge SOK | 2:29:29.8 | 45:18.7 |
35 | Allan | Everum | Axa SC | 2:32:22.0 | 48:10.9 |
36 | Andreas | Mühlich | Axa SC | 2:33:11.9 | 49:00.8 |
37 | Lars-Olof | Jönsson | Malungs IF | 2:34:12.0 | 50:00.9 |
38 | Mathias | Landin | Granbergsdals IF | 2:35:06.0 | 50:54.9 |
39 | Michael | Svensson | Berga SOK | 2:35:33.1 | 51:22.0 |
40 | Claes | Tamm | Bålsta SK | 2:36:05.7 | 51:54.6 |
41 | Magnus | Åhl | 2:38:14.5 | 54:03.4 | |
42 | Martin | Othozon | Falu IK | 2:39:31.3 | 55:20.2 |
43 | Daniel | Ehn | IFK Västerås Skidklubb | 2:40:26.5 | 56:15.4 |
44 | Mattias | Wulff | Axa SC | 2:40:36.3 | 56:25.2 |
45 | Tarmo | Karjalainen | Borås SK | 2:40:46.6 | 56:35.5 |
46 | Per | Hansson | Axa SC | 2:41:23.9 | 57:12.9 |
47 | Jonas | Wulff | Consoden Idrotts Team Föreningen | 2:42:35.2 | 58:24.1 |
48 | Pierre | Björkli | Borås SK | 2:43:19.0 | 59:07.9 |
49 | Jonas | Karlsson | 2:44:10.0 | 59:58.9 | |
50 | Anders | Alderbrant | Hammarby IF SF | 2:45:07.4 | 1:00:56.3 |
51 | Henrik | Krook | Täby IS SK | 2:45:50.9 | 1:01:39.8 |
52 | Henrik | Pettersson | Axa SC | 2:48:57.2 | 1:04:46.2 |
53 | Tim | Bisander | Axa SC | 2:51:49.0 | 1:07:37.9 |
54 | Anders | Sjöö | Domnarvets GOIF | 2:52:05.8 | 1:07:54.8 |
55 | Leif | Denander | Vilsta SK | 2:53:14.0 | 1:09:02.9 |
56 | Paul | Hager | Axa SC | 2:54:55.2 | 1:10:44.1 |
57 | Magnus | Danielsson | Himmeta IF | 2:58:59.7 | 1:14:48.6 |
58 | Mikael | Nyström | OK Ravinen | 2:59:23.2 | 1:15:12.1 |
59 | Mikael | Magnusson | Sundbybergs IK / Mind To Body | 3:01:32.2 | 1:17:21.1 |
60 | Erik | Rösch | Storådalens SK | 3:06:33.3 | 1:22:22.2 |
H50-59 | |||||
1 | Jan | Östlund | Högbo GIF | 1:59:41.6 | 0:00.0 |
2 | Adam | Blomberg | Volvo IF | 2:01:05.7 | 1:24.1 |
3 | Magnus | Svensson | Turebergs IF | 2:02:36.3 | 2:54.7 |
4 | Karl-Erik | Assarsson | Borås SK | 2:06:30.6 | 6:49.0 |
5 | Göran | Andersson | Strömtorps IK | 2:06:46.1 | 7:04.5 |
6 | Hans | Andersson | Jäderfors SK | 2:11:14.2 | 11:32.6 |
7 | Patrick | Hansson | Karlslunds IF SF | 2:12:25.6 | 12:43.9 |
8 | Kjell | Lindroth | Högbo GIF | 2:12:58.0 | 13:16.3 |
9 | Jörgen | Lindgren | IK Stern | 2:12:58.9 | 13:17.3 |
10 | Mats | Nilsson | Ekshärads SF | 2:15:15.5 | 15:33.8 |
11 | Gert | Lind | Team Esplanad | 2:16:41.5 | 16:59.9 |
12 | Hans | Herbertsson | Borås SK | 2:20:19.5 | 20:37.9 |
13 | Jonny | Johansson | Hvetlanda SK | 2:26:01.7 | 26:20.1 |
14 | Magnus | Lövgren | IK Trasten | 2:38:31.1 | 38:49.5 |
15 | Urban | Hallberg | Strängnäs-Malmby OL | 2:39:43.6 | 40:02.0 |
16 | Holger | Ecke | VIF Älvkarleby/Vattenfall AB | 3:09:06.1 | 1:09:24.5 |
17 | Anders | Hellsten | Linköpings SK | 3:36:20.4 | 1:36:38.8 |
H60, 42 km | |||||
1 | Juhani | Ronkainen | Norrbärke SK | 2:01:44.9 | 0:00.0 |
2 | Stig | Orre | 2:22:07.6 | 20:22.7 | |
3 | Anders | Björkman | IK Jarl Rättvik | 2:33:30.9 | 31:46.0 |
4 | Ulf | Uddbäck | Gävle SK | 2:38:22.6 | 36:37.7 |
5 | Jannik | Boberg-Ans | Låge | 2:59:15.5 | 57:30.6 |
6 | Kjell | Torlén | Hammarby IF SF | 3:06:58.5 | 1:05:13.5 |
7 | Lennart | Hellsten | Linköpings SK | 3:17:39.4 | 1:15:54.5 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius