Mobile Version
Desktop Version

Björn Rydvall vann Umeloppet

Lyckseles Björn Rydvall var snabbast i söndagens Umeloppet i Umeå. Han vann med 22 sekunder före finländaren Niklas Niska och med en lucka på två och en halv minut till trean Mattias Westman.
Elin Mattsson var snabbast bland damerna.

 

Umeloppet hade samlat bra deltagande och det var många starka åkare, speciellt i herrklassen. Björn Rydvalls segertid var 1.48,36 och han var tillsammans med Niklas Niska ensam om att gå under 1,50 timmar.
Björn var trea i Umeloppet förra säsongen då Karl-Johan Dyvik vann. Han var 9:a den här gången. Dessutom var Björn Rydvall 17:e man i Vasaloppet förra säsongen och han ingår i Klas Nilssons långloppslag Pelagia/Northsport.se.
Värmländskan Elin Mattsson, också känd från skidskytte, var klart bäst bland damerna. Hon vann med tre och en halv minut och hade segertiden 2.24,25. Tvåa i damklassen var Amanda Flodell från Agnäs IK.
En mycket stark klassegrare hittar vi i H40 där Thomas Westman från Moliden vann på fin sluttiden 1.57,04.

RESULTAT UMELOPPET 160214                       
H21
1     Björn RYDVALL     Lycksele IF     1:48:36     
2     Niklas NISKA     Ounasvaaran Hiihtoseura     1:48:58     +22
3     Mattias WESTMAN     Team ICA Superteg     1:51:05     +2:29
4     Joel BODÉN     Täfteå IK     1:51:55     +3:19
5     Tarjei SOLLI     Drevja IL/Norge     1:52:38     +4:02
6     Daniel HOLMGREN     IFK Umeå     1:56:18     +7:42
7     Anthony SORSA     Gällivare Skidallians IK     1:56:59     +8:23
8     Tomas ERIKSSON     Agnäs IK     1:57:07     +8:31
9     Karl-Johan DYVIK     Falun-Borlänge SK     1:57:21     +8:45
10     Joakim ERIKSSON     IFK Mora SK     2:02:00     +13:24
11     Martin BERGQVIST     Ekshärads SF     2:02:03     +13:27
12     Henrik FORS     Junosuando IK     2:05:57     +17:21
13     Erik JANSSON PALMER     Saltsjöbadens IF     2:06:15     +17:39
14     André Vollan JOHANSSON     Ammarnäs IF     2:07:44     +19:08
15     Fredrik MÄKI     IK Studenterna     2:09:32     +20:56
16     Niklas GRÖNING     IKSU Längdskidor     2:09:48     +21:12
17     Kristoffer KARLSSON     Nässjö Ski     2:10:28     +21:52
18     Jan-Anders KARLSSON     1Life IF     2:12:40     +24:04
19     Robert GUSTAFSSON     Tärna IK Fjällvinden     2:12:44     +24:08
20     Erik NYGREN     Agnäs IK     2:14:34     +25:58
21     Joel ENQVIST     Siljansnäs SLK     2:17:54     +29:18
22     Per-Åke DOMEIJ     Hägglunds Ski Team     2:18:14     +29:38
23     Fredrik BERGMAN     Bondsjöhöjdens IK     2:22:33     +33:57
24     Jonas NORDIN     IK Studenterna     2:23:23     +34:47
25     Steffan LLOYD     IKSU Längdskidor     2:27:00     +38:24
26     David FRIEBERG     Uppsala Vasaloppsklubb     2:28:12     +39:36
27     Henrik SJÖBERG     Sorsele SK     2:28:33     +39:57
28     Elias OLOFSSON     Röbäcks SK     2:32:47     +44:11
29     David RENMAN     AXA SC     2:33:53     +45:17
30     Jonas OLOVSSON     IKSU längdskidor     2:37:54     +49:18
31     Ulf RÖNNBERG     Vilhelmina IK     2:46:48     +58:12
32     Robin BÄCKSTRÖM     IFK Rundvik     2:48:02     +59:26
33     Fredrik WENNERSTRÖM     IF Berguven     2:50:11     +1:01:35
34     Robin NORBERG     IK Studenterna     2:51:04     +1:02:28
35     Robert SANDSTRÖM     AXA SC     2:54:50     +1:06:14

D21     
1     Elin MATTSSON     SK Bore     2:24:25     
2     Amanda FLODELL     Agnäs IK     2:27:56     +3:31
3     Angelica WÄNNMAN     IKSU     2:29:36     +5:11
4     Amanda FJÄLLBERG     IKSU Längdskidor     2:35:39     +11:14
5     Ellen HELKER-NYGREN     IKSU Längdskidor     2:43:22     +18:57
6     Lina RENSTRÖM     AXA SC     3:04:16     +39:51
7     Linnéa ISAKSSON     IFK Umeå     3:06:29     +42:04
8     Helene MYHRBERG     Vilhelmina IK     3:08:59     +44:34
9     Emmalisa STRÖMBERG     Sollefteå Skidor IF     3:12:23     +47:58
10     Sara JOHANSSON     Spöland-Vännäs IF     3:26:27     +1:02:02

H35     
1     Patrik RÅDSTRÖM      VOLVO FK     2:09:49     
2     Marcus NESS     FK Volvo     2:18:47     +8:58
3     Ola EDSTRÖM     IFK Arvidsjaur skidor     2:19:39     +9:50
4     Johan DANIELSSON     Lycksele IF     2:22:15     +12:26
5     Ilkka KORHONEN     Finland     2:23:15     +13:26
6     Roger FORS     Junosuando IK     2:25:49     +16:00
7     Fredrik SÖDERBERG     Berguvens IF     2:29:17     +19:28
8     Hans-Evert FRANSSON     SK Järven     2:29:21     +19:32
9     Jörgen VEDIN     Vårby IK     2:33:06     +23:17
10     Nils JOHANSSON     Jalles TC     2:37:03     +27:14

D35     
1     Emma REHNMAN ASTERGREN     Örträsk SK     2:57:24     
2     Linda JOHANSSON     Skellefteå SK     3:43:48     +46:24

H40     
1     Thomas WESTMAN     Molidens IK     1:57:04     
2     Robert ARVIDSSON     Norsjö skidor     2:02:47     +5:43
3     Mathias BLOMBERG     Jalles TC     2:03:17     +6:13
4     Daniel HALLGREN     IFK Umeå     2:04:06     +7:02
5     Eric OSCARSSON     Tavelsjö AIK     2:06:00     +8:56
6     Jens KRISTOFERSSON     City Sweden/Modo sports academy     2:11:45     +14:41
7     Magnus SJÖSTRÖM     FK VOLVO     2:11:47     +14:43
8     Mattias KARLSSON     IFK Umeå     2:12:22     +15:18
9     Mikael LIDMAN     Täfteå IK     2:15:25     +18:21
10     Magnus LINDBERG     Hägglunds SK Ski Team     2:16:38     +19:34

D40     
1     Linda LINDMARK     Spöland Vännäs IF     3:16:24     
2     Maria OLOVSSON     LV AIK     3:33:41     +17:17

H45     
1     Thomas WALLIN     TEAM Esplanad     2:05:50     
2     Tor Ivar TVERÅ     Korgen IL     2:06:03     +13
3     Örjan GUSTAFSSON     Tärna IK Fjällvinden     2:09:59     +4:09
4     Olof STENLUND     TEAM Esplanad     2:13:20     +7:30
5     Thomas REHNBERG     AXA AC     2:18:16     +12:26
6     Urban HEDMAN     Föreningen Norsjö skidor     2:19:59     +14:09

D45     
1     Pernilla JANSSON     IFK Umeå     2:42:36     

H50     
1     Lars JOHANSSON     IFK Umeå     2:06:01     
2     Jonny HOLMBOM     Lycksele IF     2:10:24     +4:23
3     Peter BÄCKLUND     Röbäcks SK     2:19:35     +13:34
4     Johan SVENSK     TEAM Esplanad     2:19:59     +13:58
5     Mikael BÄCKSTRÖM     IFK Rundvik     2:20:09     +14:08
6     Hans FJELLBORG     Jukkasjärvi IF     2:22:07     +16:06

D50     
1     Sara FORSGREN     IFK Arvidsjaur     3:08:36     

H55     
1     Jonas PETERSON     IFK Umeå     2:06:16     
2     Martti MUSTONEN     Roslagsbro IF     2:15:28     +9:12
3     Gert LIND     Team Esplanad     2:16:36     +10:20
4     Rune SÖDERMAN     Jalles TC     2:16:59     +10:43
5     Bengt NÄSHOLM     Jalles TC     2:24:25     +18:09
6     Thor Inge KRISTENSEN     Mo skilag, Norge     2:25:09     +18:53

D55     
1     Gudrun EIRELL     Jalles TC     2:55:40     

H60     
1     Åke STRÖMBERG     Stöcksjö     2:15:09     
2     Daniel ARVIDSSON     IK Klintarna     2:15:42     +33
3     Bert Olof  BRÄNNSTRÖM     TEAM Esplanad     2:32:24     +17:15
4     Håkan GUSTAFSSON     Storumans IK     2:37:31     +22:22
5     Curt SJÖSTEDT     Team Esplanad     2:44:04     +28:55
6     Leif ISAKSSON     IFK Umeå     3:06:32     +51:23

H65     
1     Sverker MORITZ     Team Esplanad     2:23:13     
2     Arne Kjell ARNSEN     Bodö, Norge     2:41:52     +18:39
3     Lars HANSSON     Jalles TC     2:44:44     +21:31

H70     
1     Ulf LANDSTRÖM     IKSU     2:22:55     
2     Dan VINBLAD     Team Esplanad     2:39:14     +16:19
3     Lars-Erik BERGGREN     Norrfors IK     2:44:41     +21:46

H75     
1     Gunnar SJÖBLOM     Vbt Skidveteraner     3:16:00     
2     Erling EDVINSSON     Vbt Skidveteraner     3:43:31     +27:31


Hela resultatlistan hittar du här.
 

Del |
KEKs-kronika

Ändra reglerna – det här är bara löjligt

Krönika:

Nu måste FIS göra något med sin köldgräns.
När hälften av toppåkarna väljer att inte åka så blir det bara löjligt.
Värst är det för dom unga, lovande som inte vågar säga nej och tvingas ut i sin kondomdräkt i 20 minusgrader.
Många kommer ihåg vad som hände i Visma Ski Classics-tävlingen La Diagonela i Schweiz förra vintern där flera blev långtidsskadade på grund av kylan.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

Stina ut och Johanna Skottheim in i VC-laget

Efter en dramatisk första världscuphelg med två svenska segrar genom Hanna Öberg och Sebastian Samuelsson fortsätter nu världscuptävlandet i Östersund medan IBU-Cuptävlingarna flyttar till Sjusjön.

Stina Nilsson måste ner i IBU-laget, medan Johanna Skottheim kommer upp i världscupen igen.

Les mer
20210227, POROMAA William (kopia)

Dessa kör världscup i längd i Lillehammer

Emma Ribom och William Poromaa är tillbaka i det svenska landslaget i Lillehammer kommande helg. Men Jens Burman och Oskar Svensson fortfarande fattas. Dessutom debuterar sprintåkaren George Ersson.

Les mer
20200117, Britta o Emil inför La Diagonela (kopia)

Britta och Emil vann långloppspremiären

Långlöparna har också börjat röra på sig i tävlingssammanhang inför vinterns Visma Ski Classics. Under söndagen dominerade Lager 157 Ski Team den egna tävlingen Grönklittspremiären i Orsa.

Emil Persson vann herrklassen och Britta Johansson Norgren damklassen. Inga stora överraskningar.

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

– Mitt bästa lopp i karriären!

”Sebbe” kopierade Hanna Öberg i Östersund:

– Det här var nog mitt bästa lopp i karriären, säger Sebastian Samuelsson och jublar på skidskyttestadion i Östersund.
Han kopierade Hanna Öberg och fixade Sveriges andra världscupseger inom bara några timmar på hemmaplan i herrarnas 10 km sprint.

 

Les mer
20200103, OLSSON, Moa 002 (kopia)

Frida fick släppa förbi Johaug

Svår kyla ställde till det i jaktstarterna:

Efter flera gånger att ha skjutit på starten blev det till slut en jaktstart för damerna i världscupen i längd i Ruka. Men med 23 minusgrader på morgonen valde flera att dra sig ur, ännu flera i herrtävlingen än bland damerna.
Frida Karlsson gjorde ett försök men fick se Therese Johaug passera och återställa ordningen så som vi är vana att se den.

 

Les mer
VÄRLDSCUP SKIDSKYTTE - SPRINT

Vilken revansch för Hanna Öberg!

Vilken revansch och vilket styrkebesked av Hanna Öberg och hela det svenska damlaget.
Från en nattsvart dag på skjutvallen i lördagens individuella tävling till seger och tre bland dom tio bästa i söndagens sprint.
Hanna strålade på skidstadion i Östersund efter att ha vunnit sin 7:e världscuptävling, den tredje i sprint.

 

Les mer
20211112, LÆGREID, Sturla Holm 003 (kopia)

Världsmästaren imponerade också i herrklassen

Också dom svenska herrarna sköt bort sig:

Herrarnas 20 km individuella tävling i skidskyttevärldscupen i Östersund blev nästan en kopia av damtävlingen strax innan.
Världsmästaren sköt 20 träffar och vann klart.
Svenskarna sköt bort sig och hade inte med tätstriden att göra.
Dagens man var Sturla Holm Lægreid.

 

Les mer
20210105, KARLSSON, Frida  (kopia)

Frida var stekhet i iskylan

Knäckte Therese Johaug med superlopp i Ruka:

Frida Karlsson var stekhet i iskylan i Ruka.
Med runt 20 minusgrader var hon klart bäst och slog Therese Johaug med imponerande 13,7 sekunder och vann damernas 10 km klassisk i världscupen.
Ja, så het var Frida att byxorna brann upp efter målgång!

 

Les mer
20211115, DAVIDOVA, Marketa 008 (kopia)

Uppvisning av världsmästarinnan Davidova

Svenskorna sköt bort sig på hemmaplan:

Dom svenska segerhoppen försvann på skjutvallen i Östersund när världscupen i skidskytte inleddes med 15 km individuell tävling.
Istället bjöds publiken på en rejäl uppvisning av den 24-åriga världsmästarinnan Marketa Davidova från Tjeckien. Hon träffade med alla 20 skotten, precis som på VM förra säsongen, och vann med över minuten.

 

Les mer
20190227, NISKANEN, Iivo 002 (kopia2)

Iivo Niskanen före Ryssland och Norge

Dom svenska herrarna hängde inte med:

Iivo Niskanen var starkast i iskylan i Ruka när herrarna körde 15 km klassisk i världscupen under lördagsförmiddagen. Han var den enda bland dom 10 bästa som inte kommer från Ryssland eller Norge.
Dom svenska herrarna hängde inte alls med och Leo Johansson på 22:a plats var den enda som tog världscuppoäng som ges till dom 30 bästa.

 

Les mer
20211120, JONSSON, Fredrik 001 (kopia)[1]

Svenskarna först ut i Rukas distanslopp

Svenska åkare startar första både i herr- och damklassen när längdåkarnas världscup fortsätter med distanslopp i klassisk stil under lördagen.
Fredrik Jonsson som äntligen är tillbaka i världscupen har startnummer 1 i herrarnas 15 km medan Louise Lindström går ut först på damernas 10 km.

 

Les mer
20191123, TØNSETH seger Beito (kopia)

Didrik Tønseth har inte gett upp OS-hoppet

Didrik Tønseth krossade allt motstånd i den norska cupen i Gålå väster om Lillehammer under fredagen och hoppas fortfarande blanda sig i OS-diskussionen trots att han har förlorat sin plats i landslaget.
Tønseth fick inte tävla i helgens världscup i Ruka, men han imponerade över 15 km fristil nu.

 

Les mer
TRÄNING - SVENSKT SKIDSKYTTE

Favoritdistans och hemmaplan för Hanna

Nu drar skidskyttarnas världscup igång i Östersund:

Hanna Öberg har perfekta förutsättningar när världscupen i skidskytte drar igång i Östersund klockan 11,45 i morgon lördag.
15 km distans och hemmaplan är två av hennes största favoriter.
Det är i distanstävlingarna på den här distansen hon har imponerat med sina mästerskapsguld.

 

Les mer
20190122, TERENTEV, Alexander 004 (kopia)

Alexander Terentev – lägg namnet på minnet

Svenskarna krockade – Rysslands nya stjärna slog till:

22-årige Alexander Terentev är ett namn att lägga på minnet.
I finalen i den klassiska sprinten i Ruka krossade han Norges två bästa från sprint-VM: Johannes Høsflot Klæbo och Erik Valnes.
U23-världsmästaren från förra vintern är plötsligt stekhet inför OS i Beijing.

 

Les mer
20210206, DAHLQVIST, Maja 021 (kopia)

Maja Dahlqvist helt överlägsen i finalen

Johanna Hagström fixade svensk dubbelseger, men:

Vilken pangstart för dom svenska damerna i världscupen!
Maja Dahlqvist var helt överlägsen i finalen och tog sin första världscupseger i klassisk stil, den andra totalt efter segern i Ulricehamn ifjol.
Johanna Hagström följde upp med svensk dubbelseger. Och Frida Karlsson gick till en sprintfinal.

 

Les mer
20210206, GRATE, Marcus 001 (kopia)

Också 5 svenska herrar vidare i Ruka

Dom svenska herrarna fick också en fin start på världscupen med 5 av 6 vidare från prologen i den klassiska sprinten i finska Ruka.
Bäst var Marcus Grate på en 7:e plats, medan det var Calle Halfvarsson som inte kvalade in till en plats bland dom 30 i kvartsfinalen.

 

Les mer
20210211, DAHLQVIST, Maja finish 010 (kopia)

Bara Diggins före Maja i prologen

Maja Dahlqvist var tvåa och bäst av dom svenska damerna i sprintprologen vid världscuppremiären i längdåkning i finska Ruka.
Bara den regerande världscupsegrarinnan Jessie Diggins från USA var snabbare och fem av dom sex svenska damerna gick vidare. Det var starkt med tanke på att både Linn Svahn och Jonna Sundling inte är med.

 

Les mer
SVERIGEPREMIÄR KORTDISTANS

”Bettan” 10 sekunder från seger

IBU-cup sprint på Idre Fjäll:

Elisabeth Högberg slutade 5:a och var bästa svenska när IBU-cupen i skidskytte inleddes med sprint på Idre Fjäll under torsdagen.
En miss i det stående skyttet förstörde segerchansen för ”Bettan” som bara var 10 sekunder från segern i mål.

 

Les mer
SVERIGEPREMIÄR KORTDISTANS

IBU-cupen startar på Idre Fjäll

40 nationer tävlar från torsdag:

Den internationella skidskyttecirkusen drar helt och hållet i gång i Sverige. Bara ett par dagar innan världscupen startar i Östersund är det full fart med tävlingar på Idre Fjäll – där säsongens första IBU Cup genomförs under de närmsta dagarna.

 

Les mer