Mobile Version
Desktop Version
ICA-herr

Alla herrresultat i Åsarnas ICA-lopp

Anton Karlsson spurtbesegrade Simon Lageson

Anton Karlsson, Åsarna drog längsta strået i en spurtduell med klubbkompisen Simon Lageson i ICA-loppet 45 km. Duon var ensam då de kom in på Åsarna skidstadion och hade tidigare lämnat en trio bakom sig.

 De som hängde med längst var Olof Jonson, Trillevallen och bröderna Nils och Emil Persson, ÖSK. En trio som gjort stora framsteg i år.  Men Olof kroknade ordentligt och föll tillbaka. Bröderna Persson tog in en smula på ÅIK-löparna när duon lurpassade på varandra. I brödraspurten drog Nils längsta spåret.  Dessutom fanns pappa Lars med högt upp bland veteranerna.

För Anton Karlsson var det en fin comeback efter en längre sjukperiod.

- Försmädligt att jag blev sjuk till världscupen och SM, sa Anton som verkar mycket stark.

Simon Lageson, som gjorde bra SM-lopp tycks ha hittat den form han sökt tidigare på säsongen.

Offerdals Max Novak hade missförstått starttiden och kom för sent. Han körde 17 km-loppet i stället och vann knappt före ett koppel juniorer.

​Tävlingarna gick under härliga förhållande med strålande sol. Starten var vid Åsarna kyrka och målet - efter många turer i den fina terrängen - vid Åssarna skidstadion. Totalt deltog över 400 i herr-och damtävlingen (se separat artikel).

H 21-, 45 km:

1) Anton Karlsson, Åsarna IK, 1:58:20.1, 2) Simon Lageson, Åsarna IK, 1:58:20.9, 3) Nils Persson, Östersunds SK, 1:58:31.4, 4) Emil Persson, Östersunds SK, 1:58:34.3, 5) Eddie Edström, Stockviks SF, 1:59:12.8, 6) Joakim Lindberg, Grytgöls IK, 1:59:24.3, 7) Alfred Buskqvist, IK Stern, 1:59:53.0, 8) Patrik Tallbom, Östersunds SK, 2:00:32.4, 9) Hannes Stenström, Trillevallens Sportklubb, 2:00:33.3, 10) John Lagerskog, Åre LSK, 2:00:34.9, 11) Konrad Myhr, Åsarna IK, 2:00:36.4, 12) Björn Hänninen, Högbo GIF, 2:00:40.0, 13) Victor Hallquist, Åsarna IK, 2:01:46.1, 14) Olof Jonsson, Trillevallens Sportklubb, 2:02:12.2, 15) Jonatan Engdahl, Trillevallens Sportklubb, 2:02:15.2, 16) Per Henrik Sundell, Hammerdals IF, 2:02:19.3, 17) Edvard Sundman, Åsarna IK, 2:03:47.5, 18) Magnus Näslund, IFK Strömsund, 2:03:48.5, 19) Ola Jonsson, Storuman IK Skidor, 2:05:30.3, 20) Daniel Ajax, Ragunda IF, 2:05:39.6, 21) Jens Rönnols, Sundbybergs IK, 2:05:52.7, 22) André Jakobsson, Östersunds SK, 2:06:40.1, 23) Fredrik Göransson, Åsarna IK, 2:06:40.8, 24) David Grahn, Intersport, 2:09:18.9, 25) Johan Dahlborg, Östersund, 2:09:41.6, 26) David Berg, Bodsjöböle SK, 2:09:57.3, 27) Martin Svanborg, Stockholms RK, 2:11:11.9, 28) Erik Marsch, Näsvikens IK, 2:11:54.2, 29) Marcus Carlén, Bodsjöböle SK, 2:14:14.0, 30) David Larsson, Lillhärdals IF, 2:15:34.3, 31) Emil Tiberg, Umara SC, 2:16:59.8, 32) Adam Burström, SK Järven, 2:17:16.2, 33) Johan Andreasson, Östersund, 2:19:34.5, 34) Karl Sterner, Åsarna IK, 2:22:01.7, 35) Anton Trotzig, Sälens IF, 2:22:19.1, 36) Ola Karlsson, Östersunds SK, 2:23:45.3, 37) Jimmie Ström, Göteborgs Polismäns IF, 2:23:46.7, 38) Robert Stark, Lofsdalens SK, 2:25:33.7, 39) Edvin Olofsson, Röbäcks SK, 2:27:58.2, 40) Axel Bengtsson, SOL Tranås, 2:28:36.4, 41) Axel Sjölund, Söderhamn, 2:29:16.0, 42) Anders Bohman, Ånge, 2:29:24.0, 43) Erik Ragnarsson, Brunflo IF, 2:29:25.8, 44) Ludvig Hellstrand, Duveds IF, 2:30:09.8, 45) Erik Nässén, Östersund, 2:30:41.6, 46) Marcus Johansson, Östersund, 2:36:05.7, 47) Kristoffer Bergner, Östersunds SK, 2:36:41.4, 48) Martin Lindroth, Östersund, 2:37:33.1, 49) Theodor Danielsson, Danderyd, 2:37:54.6, 50) Joakim Nordlund, Vemdalens IF, 2:39:44.1, 51) Sebastian Darolf, Östersund, 2:39:46.5, 52) Anders Björkman, Myssjö Ovikens IF, 2:42:16.9, 53) Henrik Nyman, Stockholm, 2:43:20.2, 54) Johan Bragner, Frövi IK, 2:44:53.3, 55) David Engström, Östersund, 2:45:09.7, 56) Samuel Evaldsson, Åsarna IK, 2:45:23.3, 57) Oskar Vikman, Östersund, 2:47:11.9, 58) Lars Eriksson, Östersund, 2:48:55.6, 59) Martin Ekström, Brunflo IF, 2:49:11.0, 60) Jonas Kristoffersson, Östersund, 2:51:31.6, 61) Fredrik Wallin, Östersund, 2:53:32.6, 62) Fredrik Bäckman, Brunflo IF, 2:54:17.4, 63) Joakim Ohlzon, Brunflo IF, 2:54:58.7, 64) Tobias Näslund, Östersunds SK, 2:55:18.4, 65) Elias Haglund, Öset, 2:56:32.3, 66) Marcus Jönsson, IK Fjäll, 2:56:34.0, 67) Björn Johansson, Östersund, 2:59:06.9, 68) Sebastian Eriksson, Umara SC, 2:59:32.2, 69) Stefan Jonsson, IK Fjäll, 3:02:42.3, 70) Jens Kluge, Östersund, 3:02:54.5, 71) Viktor Bäck, IF Hagen SK, 3:04:29.0, 72) Daniel Westlund, Vemdalens IF, 3:07:04.0, 73) Adam Ekberg, Östersund, 3:16:16.1, 74) Anders Jonsson, Östersund, 3:17:59.1, 75) Jonny Engberg, Johannisbergs AIK, 3:28:28.3, 76) Hans Peters, Berg, 3:31:23.3, 77) Thomas Jonsson, IK Fjäll, 3:35:59.1, 78) Jimmy Persson, Östersund, 3:36:40.1, ,

H 35-, 45 km:

1) Lars-Åke Stenmark, Junselse IF, 2:00:39.2, 2) Eric Simonsson, Landöns IF, 2:00:39.3, 3) Erik Olofsson, Åsarna IK, 2:05:17.8, 4) Magnus Oscarsson, Ås IF, 2:05:44.2, 5) Daniel Danielsson, Sya SK, 2:05:53.1, 6) Fredrik Sätter, Mattmar SK, 2:08:07.6, 7) Carl Bergsten, Östersunds SK, 2:09:12.3, 8) Christer Jonsson, Östersunds SK, 2:09:37.0, 9) Mårten Areskoug, Östersund, 2:10:03.7, 10) Joakim Kangasharju, Ragunda, 2:11:35.6, 11) Patrik Hakonen, Östersunds SK, 2:13:29.0, 12) Marcus Parnevill, IFK Helsingborg, 2:21:52.6, 13) Per Risne, SAS Klubben, 2:24:15.3, 14) Daniel Kluge, Östersund, 2:24:15.4, 15) Fredrik Bernsten, Spikbodarnas IK, 2:24:50.0, 16) Ulrich Wahlström, Strömsund, 2:25:35.9, 17) Rickard Johnson, IFK Helsingborg, 2:29:19.0, 18) Markus Pantzar, AXA SC, 2:29:23.0, 19) Martin Sverdrup, Stockholms RK, 2:29:28.6, 20) Jim Sjöman, Roslags Länna IF, 2:29:46.1, 21) Jonas Woxlägd, Hallens SK, 2:30:40.8, 22) Olov Svärd, Vallsta SK, 2:31:25.9, 23) Björn Eriksson, AXA Sport Club, 2:33:20.1, 24) Tommy Lahdenperä, Åre, 2:36:06.5, 25) Marcus Handler, Ås IF, 2:37:50.8, 26) Gunnar Jacobsson, AXA Sport Club, 2:38:02.6, 27) Fredrik Busk, Svegs IK, 2:38:57.1, 28) Hans Nordell, Lillhärdals IF, 2:40:38.1, 29) Markus Brugge, Östersunds SK, 2:40:51.9, 30) Jörgen Svedin, Åsarna IK, 2:40:57.4, 31) Marcus Nilsson, Mattmar SK, 2:41:38.9, 32) Marcus Hjortsfeldt, Östersund, 2:42:27.2, 33) Daniel Alverlind, Östersund, 2:43:08.0, 34) Carl-Fredrik Bernmar, Tullinge SK, 2:43:55.1, 35) Magnus Flodberg, Åre, 2:45:20.0, 36) Anders Sahlin, Östersund, 2:45:49.4, 37) Anders Johansson, Ås IF, 2:50:18.3, 38) Magnus Mattsson, Örnsköldsvik OK, 2:55:02.0, 39) Henrik Bardsson, IFK Strömsund, 2:56:46.0, 40) Robert Sundström, FK Friskus-Varberg, 2:58:09.6, 41) Lars Wiklund, AXA Sport Club, 3:00:48.2, 42) Jimmy Nilsson, Östersunds SK, 3:03:07.3, 43) Anders Borin, Östersund, 3:04:05.2, 44) Paul Svensson, Saltsjöbadens IF, 3:13:15.6, 45) Hans Robert Dahlin, Brunflo IF, 3:15:20.6, 46) Dennis Edh, Sälens IF, 3:23:13.3, 47) Roger Enström, Östersund, 3:24:10.6, 48) Anders Lodin, Huddinge, 3:29:33.4, 49) Carl Måwe, Umara SC, 3:31:12.1, 50) Rahul Kumar, Östersund, 3:42:53.3, 51) Andreas Kjellén, Partille, 3:44:45.4, 52) Anders Larsen, Östersunds Cykelklubb,

H 50-, 45 km:

1) Thomas Stridh, IFK Mora, 2:07:18.5, 2) Peter Spångberg, IF Berguven, 2:10:34.8, 3) Håkan Blomqvist, AXA Sport Club, 2:14:16.3, 4) Gunnar Nylander, Åsarna IK, 2:21:35.5, 5) Lars Persson, Östersunds SK, 2:21:44.0, 6) Per Busk, Lillhärdals IF, 2:23:30.6, 7) Sakari Kjellin, Brunflo IF, 2:23:47.8, 8) SvenIngvar Svensson, Biathlon Östersund, 2:29:43.7, 9) Björn Larsson, Sveaskogs IF, 2:29:43.9, 10) Göran Olsson, Erikslunds SK, 2:33:57.4, 11) Jörgen Edvinsson, Myssjö-Ovikens IF, 2:34:05.3, 12) Karl-Johan Andersson, Östersund, 2:38:06.5, 13) Göran Vestin, Myssjö Ovikens IF, 2:39:58.4, 14) Johan Knutsgård, Hägglunds Skiteam, 2:49:14.9, 15) Tore Norkvist, Tåsjö IF, 2:49:49.3, 16) Leif Molander, Myssjö Ovikens IF, 2:50:15.7, 17) Jan Lindgren, Bondsjöhöjdens IK, 2:50:48.8, 18) Ulf Hjalmarsson, Tullinge SK, 2:53:38.5, 19) Ronny Larsson, Litsbygdens SK, 2:54:03.5, 20) Jan-Olov Berglin, Åsarna IK, 3:03:37.0, 21) Patrik Bergesol, Näldens IF, 3:10:02.1, 22) Anders Westberg, Östersund, 3:14:00.0, 23) Mattias Segerbrand, GAIS, 3:19:25.9, 24) Ingvar Lindé, Östersund, 3:24:01.0, 25) Pär Haraldsson, Krokom, 3:30:46.5, 26) Stig Åke Nordström, Erikslunds SK, 3:31:04.5, 27) Karl-Erik Johansson, Ås IF, 3:38:04.0, 28) Johan Liikamaa, Täby, 3:44:12.2, ,

H 60-, 45 km:

1) Bo Göransson, Åsarna IK, 2:19:30.1, 2) Ove Källström, Sollefteå Skidor IF, 2:19:40.6, 3) Åke Wedin, Östersunds SK, 2:40:51.8, 4) Erik Eriksson, Svegs IK, 2:50:27.7, 5) Kalle Lennartsson, Vattudalens LDK, 2:54:54.1, 6) Arne Nordin, Östersund, 2:57:52.1, 7) Stig Eriksson, Svegs IK, 3:02:53.6, 8) Erik Dahlberg, Östersund, 3:03:49.9, 9) Staffan Näslund, Östersunds SK, 3:05:18.7, 10) Jan Molde, Östersunds SK, 3:12:04.1, 11) Harry Tängmark, Vattudalens LDK, 3:19:26.5, 12) Karl-Erik Eriksson, Fränsta IK, 3:27:11.1, 13) Lars Wangby, Duveds IF, 3:49:49.7, 14) Lars Normark, Östersund, 4:03:48.2,

H 21- Motion - 17 km, 17 km:

1) Max Novak, Offerdals SK, 42:13.0, 2) Anders Roos, Östersunds SK, 42:27.6, 3) Carl Rotvold, Åsarna IK, 42:27.7, 4) Fredrik Arnberg, Stockviks SF, 42:28.0, 5) Gabriel Hallquist, Åsarna IK, 42:28.1, 6) Ossian Rosenberg, Duveds IF, 42:29.5, 7) John Leander, Åsarna IK, 42:31.5, 8) Niclas Eriksson, Klubblös, 42:42.8, 9) Hugo Jacobsson, Falun Borlänge SK, 43:04.8, 10) Jesper Persson, Åsarna IK, 43:05.3, 11) Emil Talsi, Åsarna IK, 43:05.4, 12) Karl Ingard, IK Rex, 43:23.3, 13) Felix Forsberg, Järpens SK, 44:42.0, 14) Tobias Olsson, Åsarna IK, 44:57.9, 15) Rasmus Pettersson, Hägersta GF, 46:31.1, 16) Henrik Millestu, Utrikes Skidklubb, 46:31.7, 17) Filip Fahlström, Johannisbergs AIK, 46:33.1, 18) Emil Bennermo, Hybo AIK, 48:12.9, 19) Arvid Vänn, Stockviks SF, 48:28.6, 20) Richard Lundgren, BTEA, 48:31.2, 21) Kasper Wikén, Åsarna IK, 48:52.1, 22) Axel Åslund, Hedesunda IF, 48:56.0, 23) William Selander, Spikbodarnas IK, 48:58.6, 24) Nils Tjärnlund, Stockviks SF, 49:04.7, 25) Lars-Göran Söderberg, Rödöns SK, 52:08.9, 26) Jörgen Mattsson, BTEA, 52:12.2, 27) Markus Daabach, Åsarna IK, 53:42.9, 28) Ebbe Abrahamsson Gjersvold, Östersunds SK, 53:45.7, 29) Pierre Olsson, Klättermusen, 54:37.3, 30) Erik Stierna, Utrikes Skidklubb, 57:09.9, 31) Kjell Jonsson, Krokom, 59:36.0, 32) Jakob Gyllenbåga, Inas, 59:54.9, 33) Lennart Åslund, Hedesunda IF, 1:00:10.3, 34) Lars Edlund, Östersund, 1:00:45.3, 35) Roger Göransson, Åsarna IK, 1:01:34.1, 36) Lars-Erik Bäckman, Härjedalen, 1:01:35.3, 37) Lennart Göransson, Åsarna IK, 1:02:30.4, 38) Nils-Peter Kling, Inas, 1:04:49.5, 39) Arvid Persson-Lindh, Frösö IF, 1:06:14.0, 40) Per Sundqvist, Östersund, 1:07:36.9, 41) Peter Göransson, BTEA, 1:10:07.4, 42) Oskar Gyllenbåga, Sverigelaget, 1:10:17.3, 43) Anders Emanuelsson, Inas-Sverigelaget, 1:10:37.8, 44) Felix Nilsson, Sverigelaget, 1:10:39.2, 45) Rune Åslund, Åsarna IK, 1:10:41.7, 46) Ted Wiegerth, Älvsby parasport, 1:32:19.6, 47) Mattias Granlöf, Östersund, 1:46:16.6,

H 21- Motion - 6,5 km, 6,5 km:

1) Isac Morin, Utrikes SK, 22:06.4, 2) Arvid Jönsson, Svegs IK, 22:33.5, 3) Edvin Nordgren, Åsarna IK, 22:55.7, 4) Pelle Boberg, Duveds IF, 23:01.1, 5) Leo Eriksson, Östersunds SK, 23:54.8, 6) Ludvig Millestu, Utrikes Skidklubb, 23:55.8, 7) Eric Dahlgren, Myssjö-Ovikens IF, 26:02.3, 8) Gustaf Andersson, Myssjö-Ovikens IF, 26:06.7, 9) Jörn Öhrnell, Åsarna IK, 26:51.3, 10) Filip Welinder, Fjällgymnasiet, 28:00.3, 11) Zakris Handler, Åsarna IK, 29:37.8, 12) Olof Eriksson, Åsarna IK, 29:48.1, 13) Anton Nordgren, Åsarna IK, 29:57.0, 14) Evald Dahlgren, Berg, 30:16.1, 15) Göran Eriksson, Utrikes SK, 31:14.1, 16) Arvid Andersson, Myssjö-Ovikens IF, 32:27.2, 17) Edward Vestman, Åsarna IK, 33:13.4, 18) Arvid Carlsson, Åsarna IK, 33:36.5, 19) Alvin Vestman, Åsarna IK, 33:47.9, 20) Viktor Nordgren, Åsarna IK, 33:49.3, 21) Urban Landström, Älvsbyn, 35:06.1, 22) Herman Göransson, Åsarna IK, 37:32.3, 23) Stefan Eriksson, Åsarna IK, 37:39.7, 24) Lars-Göran Åslund, Åsarna IK, 37:46.6, 25) Mattis Sivertsson, Åsarna IK, 45:32.6, 26) Tommy Sivertsson, Åsarna IK, 45:33.7, 27) Ante Handler, Åsarna IK, 49:18.2, 28) Lars Lindberg, Åsarna IK, 52:57.4, 29) Elliot Engrund, Åsarna IK, 53:55.0, 30) Tomas Johansson, Åsarna IK, 53:55.1, 31) Melvin Morin, Utrikes SK, 54:23.7, 32) Conny Morin, Utrikes SK, 54:23.9, 33) Kari Palo-Oja, Älvsbyn, 1:05:45.8, 34) Henrik Berglund, Östersunds SK Parasport, 1:06:01.7, 35) Kjell Olofsson, Åsarna IK, 1:07:44.7, 36) Zeke Engrund, Åsarna IK, 1:26:36.1, ,

Del |
VÄLBE, Elena 002 (kopia)

Elena Välbe invald i FIS Council

Den tidigare skiddrottningen Elena Välbe har valts in i FIS Council och kommer nu alltså in i finrummet där dom viktigaste besluten i världens skidåkning tas.
Välbe, född 1968, är en av historiens mest framgångsrika åkare och vid VM i Trondheim 1997 vann hon bland annat alla längdgulden för damer.

 

Les mer
20180711, SILFVER Erik SMrull (kopia)

Dubbelt Sverige i rullskidornas världscup

Linn Sömskar var överlägsen och vann sin tredje raka seger i slovakiske Banska Bystrica den här helgen när världscupen på rullskidor avslutade tävlande där med klassisk motbackstävling.
Och herrarna fick äntligen en vinst. Erik Silfver gick helt till topps och Alfred Buskqvist följde med på pallen.

 

Les mer
20200809, BUSKVIST, Alfred (kopia)

Linn vann igen – svenskarna bättre

Linn Sömskar tog sin andra raka seger när världscupen på rullskidor fortsatte med masstarter i fristil i slovakiska Banska Bystrica under lördagen.
Också dom svenska herrarna hängde bättre med än i fredagens supersprint även om det inte blev någon pallplats.

 

Les mer
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Linn räddade Sverige i världscupen

Linn Sömskar räddade som så många gånger tidigare Sverige i världscupen på rullskidor som drog igång i slovakiska Banska Bystrica under fredagseftermiddagen.
Hon vann damernas supersprint över 200 meter efter finalseger över hemmafavoriten Alena Prochazkova.

 

Les mer
07.03.2020, Nove Mesto, Czech Republic (CZE):Sebastian Samuelsson (SWE), Jesper Nelin (SWE), Peppe Femling (SWE), Martin Ponsiluoma (SWE), (l-r) - IBU world cup biathlon, relay men, Nove Mesto (CZE). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every dow

Skidskyttarnas världscup och OS 2021-2022

OS i Beijing blir givetvis höjdpunkten för dom flesta skidskyttarna den kommande säsongen. Sverige skall försvara framgångarna från Pyeongchang i Korea 2018 där man bland annat tog en sensationell seger i herrstafetten.
Men även världscupen blir spännande med start över dubbla helger i Östersund.

 

Les mer
HA-Leksand-Oskarshamn

Så mycket tränar Marit Bjørgen nu

Vill kämpa i toppen i Visma Ski Classics:

Marit Bjørgen satsar på att köra fem långlopp i Visma Ski Classics kommande vinter.
Hon säger till VG att hon tränar mer än förra säsongen och att hon ibland hänger på med Therese Johaug när hon springer i Nordmarka utanför Oslo där dom båda bor.
41-åriga Bjørgen debuterade i Vasaloppet som tvåa efter Lina Korsgren i vintras.

 

Les mer
20210129, BOLSHUNOV Alexander (kopia)

Bolshunovs barndomsdröm: Skidskytte!

Kommer han att göra ”en Stina Nilsson” efter OS?

Alexander Bolshunov är världens bästa längdåkare.
Men han har alltid haft en dröm sedan han var barn: Att bli skidskytt!
Nu är det lite troligt att den 24-årige ryssen gör som Stina Nilsson, men kanske en gång i framtiden.

 

Les mer
20210713, Frida o Wille (kopia)

Frida o Wille satte nya rekord

Imponerade i välkända Hallstatestet:

Frida Karlsson och William Poromaa är på gång inför den stundande OS-säsongen. Nu har dom båda slagit rekord i det välkända Hallstatestet hemma i Sollefteå.
– Överraskad att jag var så snabb i dag, säger Frida Karlsson efter rekordet.

 

Les mer
20191207, OLSSON, Sandra 010 (kopia)

Sandra Olsson avslutar sin karriär

Torsby-tjejen Sandra Olsson, 26 som tävlar för Malungs IF väljer att avsluta sin karriär och gå vidare i arbetslivet.
Hon var en jättetalang i sina ungdomsår och som junior och hon har också världscupsegrar på rullskidor.

 

Les mer
Gianfranco Kasper VM2015-2

Gian Franco Kasper har avlidit

Den tidigare FIS-presidenten Gian Franco Kasper är död. Han blev 77 år.
Schweizaren Kasper avgick nyligen som FIS-president och ersattes av den svensk-brittiska miljardären Johan Eliasch, 59.

 

Les mer
Emma anno 1922 (kopia)

139 namn som får åka Jubileumsvasan

Här är alla namnen:

Nu är det klart vilka som får starta i Jubileumsvasan lördag 12 februari 2022 när Vasaloppet firar 100 år med att återskapa det allra första Vasaloppet. Totalt kom 548 ansökningar in och juryn hade ett gediget arbete med att välja ut de 139 deltagare som med träskidor, vadmalsbyxor och näbbskor ska skida sträckan mellan Sälen och Mora på stigar och skogsvägar täckta av packad snö.

 

Les mer
20200821, NORTHUG Petter PK (kopia)

Northug pratar om livet i ”fängelse”

Petter Northug, 35 pratar för första gången om sitt nya liv efter att han fick 7 månaders fängelse för att ha kört i 221 km/t och dessutom narkotika i sin bostad i augusti förra året.
Den 35-årige fd skidstjärnan säger att han varit egoistisk och att han lärt mycket dom senaste månaderna.

 

Les mer
20200313, FÅHRAEUS Daniel (kopia)

Skidförbundet söker ny längdchef

Svenska Skidförbundet söker åter igen ny längdchef sedan Daniel Fåhraeus har sagt upp efter kort tid i jobber. Den 11 juli är fristen for att ansöka om jobbet som har sin bas i Falun.
Jobbet som längdchef har man det yttersta ansvaret inom längdåkningen i Sverige. Det gäller mer än bara landslagen.

 

Les mer
20190316, ALESHINA, Tatiana 002 (kopia)

Tatiana Sorina vill träna med Johaug

Tatiana Sorina var lite av den store överraskningen på damsidan i förra säsongens världscup i längdåkning. Den tidigare sprintern med efternamnet Aleshina hade aldrig visat något riktigt stort, men redan från säsongsstarten var hon plötsligt i världseliten i distanstävlingar.
Nu vill han träna med Therese Johaug för att bli ännu bättre i fortsättningen.

 

Les mer
Axel-Justterstrom-webb (kopia)

Axel Jutterström till Team Eksjöhus

Nystartade Team Eksjöhus fortsätter att presentera nya åkare inför sin första säsong i Visma Ski Classics.

Sista tillskottet är lovande Axel Jutterström från IFK Mora.

Les mer
20190904, JONSSON Pål 005 (kopia)

Piteå Elit satsar på unga lokala talanger

Inför kommande skidsäsong har Piteå Elit erbjudit de två lovande lokala åkarna Pål Jonsson och Eric Granström kontrakt med klubben. Pål och Eric kommer närmast från den framgångsrika ungdoms- och juniorföreningen Strömnäs GIF Skidklubb där de båda åkarna har haft lovande juniorkarriärer med flertalet framskjutna placeringar på junior-SM och andra nationella tävlingar.

Les mer
20180318, BJØRGEN, Marit finish 010 (kopia)

Träna med Marit Bjørgen i Holmenkollen

Unik möjlighet för tjejer 16-20 år:

Nu har svenska längdtjejer i åldern 16-20 år en helt speciell möjlighet att träna och lära av Marit Bjørgen på hennes hemmaplan i Holmenkollen i september.
Marit bjuder nämligen in till utvecklingsläger för tjejer i åldern 16-20 år, där man tar in 30 norskor och 10 från dom övriga nordiska länderna. Lägret hålls i dagarna 2-5 september.

 

Les mer
läger Eksjö (kiopia)

Team Eksjöhus på sitt första läger

– Vi är otrolig glada att få starta denna resa på hemmaplandär vi får träna i fantastiskt fin miljö och samtidig träffa vår huvudpartner, lära känna varandra så vi tillsammans kan utvecklas i detta samarbete, säger sportchef Espen Träldal.

Les mer
20210627, Norge mot Sverige deltagare (kopia)

Dessa tävlar i ”Sverige mot Norge”

Samtliga fyra har tagit hem OS- eller VM-guld. Det är ett starkt lag meritmässigt som Sverige ställer på benen i årets säsong av ”Sverige mot Norge” på TV4. - Jag har sett programmet tidigare. Jag tycker det är ett jättekul sätt för olika idrottare att få mötas och man får också höra varandras historier. Jag gillar att vara med i den här typen av tävlingar. Jag vet inte riktigt vad mina styrkor kommer att vara i programmet, men jag tror att det kanske kan vara tävlingar med statisk armstyrka och så är jag en glädjespridare, säger Stina Nilsson.

 

Les mer
20200104, KROGH, Finn Hågen-AAS, Jens 004 (kopia)

Stafetthjälten tappade självförtroendet

Finn Hågen Krogh, 30 petad från landslaget:

Många kommer säkert ihåg den spännande slutsträckan på VM-stafetten i Lahtis 2017 då norrmannen Finn Hågen Krogh jagades av den ryske björnen Sergey Ustiugov under hela sträckan men lyckades hålla undan och ta guldet.
Nu är stafetthjälten petad från landslaget och 30-åringen berättar att han tappade självförtroendet.

 

Les mer