Mobile Version
Desktop Version
Herrtopptrio i Östersund - Jämtkraft ski marathon

Teodor Petersson vann "motionsklass".

Alla herresultat i Jämtkraft Ski Marathon

Sammanlagt över 700 åkte Jämtkraft skia maraton i olika klasser och distanser. Prispengarna utdelades i tävlingsklasserna som åkte 42 km, bland övriga lottade man ut priser och bland alla en Volvo V60 CC. Det fanns många intressanta namn i de korta  varianterna.  På bilden pristagarna i herrarnas 42 km. Simon Lagesson, Emil Persson och Alfred Buskqvist. Foto: Thord Eric Nilsson,

Bland "motionärerna" på halva distansen hade Teodor Peterson, Umeå och Oskar Svensson, Falun, en intressant fight där Teodor spurtvann. Det var många bra löpare som nöjde sig med 21 km. Världscup i Falun och SM-vecka innebär en tuff framtid.  På lördagen tävlade ungdomarna i de sedvanliga ungdomsloppen.

Här är söndagens herrresultat  i oredigerat skick, ni får stå ut med nationsbeteckningar /tex SWE/ och i vissa fall dubbla klubbnamn eftersom ett av namnen var avsett förr ev team

 42 km H21  (KLASSISKT)
1 Emil PERSSON SWE Östersunds SK 1:47:53.6, 2 Simon Lageson SWE Åsarna IK 1:47:55.1, 3 Alfred Buskqvist SWE IK Stern 1:47:56.3, 4 Anton Karlsson SWE Åsarna IK 1:48:04.1, 5 Victor GUSTAFSSON SWE IFK Mora SK 1:48:04.3, 6 Olle Jonsson SWE Trillevallens Sportklubb 1:48:04.6, 7 Patrik Tallbom SWE Östersunds SK 1:48:16.6, 8 Max Novak SWE Offerdals SK 1:48:46.9, 9 Arvid Forss SWE Åsarna IK / Åsarna IK 1:48:49.1, 10 Håkan Emilsson SWE Offerdals SK / Offerdals sk 1:48:57.2, 11 Marcus Grate SWE ÖSTERSUND 1:49:18.8, 12 Johan PERSSON SWE Trillevallens Sportklubb 1:51:05.0, 13 Nils PERSSON SWE Östersunds SK 1:51:25.3, 14 Mattias Bångman SWE Offerdals SK / Offerdals SK 1:52:59.2, 15 Hannes Stenström SWE Trillevallens Sportklubb 1:56:59.1, 16 Rasmus Klintberg SWE Naprapat Walle SK 1:57:27.6, 17 Albin Andersson SWE Skene Sim o IS 1:57:30.8, 18 Ulf Tingelöf SWE Naprapat Walle SK / Naprapat Walle sk 1:57:34.2, 19 Björn Haring NED ÖSTERSUND 1:59:24.7, 20 Daniel Danielsson SWE Sya SK 1:59:25.6, 21 Johan Dahlborg SWE ÖSTERSUND 1:59:37.3, 22 Ola Karlsson SWE Östersunds SK 2:00:46.6, 23 Daniel Ajax SWE Ragunda IF 2:03:20.8, 24 Fredrik Göransson SWE Åsarna IK 2:03:55.1, 25 Emil Meijer SWE IFK Mora SK 2:04:57.5, 26 Adam Burström SWE SK Järven 2:06:41.9, 27 Kristian Ek SWE Clear Channel 2:06:49.1, 28 Benjamin Lembke SWE Linköpings SK 2:07:20.0, 29 Fredrik Hammarlund SWE Ockelbo SK 2:10:27.3, 30 Edvin Olofsson SWE Röbäcks SK 2:15:02.2, 31 Emil Tiberg SWE Umara SC 2:15:11.5, 32 David Engström SWE ÖSTERSUND 2:16:27.0, 33 Sebastian Lembke SWE NCC IF Stockholm 2:18:38.8, 34 Patrik Lundgren SWE Landöns IF 2:18:39.2, 35 Nils Mårtenson SWE Lättja IF / Lättja IF 2:18:59.3, 36 Niklas Sundelin SWE Östersunds SK 2:24:46.1, 37 Martin Hedberg SWE Brunflo IF 2:26:34.3, 38 Fredrik Hjelm SWE Östersunds SK 2:26:40.7, 39 Andreas Lindström SWE ÖSTERSUND 2:26:41.4, 40 Anders Håkansson SWE OK Linné 2:27:59.8, 41 Jens Olsén SWE Hestra IF 2:28:09.9, 42 Christoffer Johansson SWE Trollhättans SOK 2:28:31.9, 43 Simon Lindgren SWE Kalix SK 2:30:03.2, 44 Markus Lassus Bjälnes SWE Östersunds SK 2:30:04.8, 45 Klaus Enzenhofer AUT SU Zwettl 2:30:05.8, 46 Gunnar Neselius SWE Brandkårens IK 2:30:38.7, 47 Ingemar Berg SWE Bodsjöböle SK 2:32:31.5, 48 Petter Mahrs SWE Östersunds SK 2:34:04.1, 49 Jonas Sjödin SWE Skidcenter Ärebjörnen 2:35:30.5, 50 Martin Ekström SWE Brunflo IF 2:37:46.2, 51 Kristoffer Lundahl SWE Axa SC 2:42:07.7, 52 Henrik Nyman SWE ÖSK 2:42:21.9, 53 Emil Persson SWE HUDDINGE 2:48:37.2, 54 Jonas Kristoffersson SWE Häggenås SK 2:49:12.2, 55 Niclas Ehn SWE ÅKERSBERGA 2:50:54.4, 56 David Bustos SWE Clear Channel 2:53:14.2, 57 Anders Lisspers SWE Team Spontan 2:53:46.9, 58 Björn Johanson SWE Östersunds Glasmästeri 2:54:45.4, 59 Joakim Nyström SWE Kallriga Adventure Team 3:03:16.0, 60 Robin Wessén SWE Tandsbyns IF 3:03:27.9, 61 Anton Redfors SWE STOCKHOLM 3:09:00.8, 62 Mattias Sjöström SWE Team Spontan 3:10:24.5, 63 Andreas Axelsson SWE ÖSTERSUND 3:13:12.6, 64 Alexander Gustafsson SWE Team Nordic Trail 3:18:47.9, 65 Anders Jonsson SWE Häggenås SK 3:35:15.2, 66 Stian Steinsvoll NOR DUVED 3:43:39.6, 67 Daniel Köhler SWE Persson Invest Ekonomipartner 4:41:15.3, DNS Samuel Evaldsson SWE ÖVERTURINGEN , DNS Henrik BERGQVIST SWE Ekshärads SF

H Motion 42 KM
1 Henrik Öhreberg SWE Lättja If 2:18:54.6, 2 Per Risne SWE Sas-Klubben 2:22:40.3, 3 Johan Andreasson SWE Växjö OK 2:24:23.9, 4 Martin Lindroth SWE Östersund 2:27:47.5, 5 Lars Theland SWE Jämtkraft IF 2:30:40.7, 6 Wilmer Grelsson SWE Ånge SK 2:30:51.2, 7 Ivar Svartholm SWE ÖSTERSUND 2:31:03.4, 8 Gustav Ydén SWE ÖSTERSUND 2:31:04.3, 9 Martin Persson SWE IFK Strömsund 2:36:56.7, 10 Tobias Finnsson SWE ÖSTERSUND 2:43:53.5, 11 Anders Björkman SWE Myssjö-Ovikens IF 2:44:36.5, 12 Jimmy Widell SWE Häggenås SK 2:45:29.1, 13 Axel Lindnér SWE Anna & Emil Sportklubb 2:50:15.9, 14 Johan Dernmar SWE Umara SC 2:52:37.8, 15 Johan Landström SWE Öredalens IK 2:53:40.6, 16 Kristoffer Persson SWE Tandsbyn IF 2:59:48.0, 17 Karl Höglund SWE Clear Channel 3:02:50.9, 18 David Håkansson SWE Semså Fritid 3:04:53.1, 19 Pontus Larsson SWE STOCKHOLM 3:12:31.6, 20 Henrik Zielfelt SWE NACKA 3:13:28.9, 21 Tobias Ohlsson SWE Danofly 3:16:47.1, 22 Erik L Post SWE SKARPNÄCK 3:17:58.6, 23 Håkan Durmér SWE GÄVLEGÄVLE 3:19:47.0, 24 Gunnar Larsson SWE ÅRE 3:20:25.7, 25 Victor Ödmark SWE Anna & Emil Sportklubb 3:22:00.5, 26 Tomas Tärnfors SWE Anna & Emil Sportklubb / Emil & Anna 3:22:26.3, 27 Patrik Engström SWE Clear Channel 3:36:54.8, 28 Joel Almqvist SWE Stronger AB 3:40:10.1, 29 Calle Cederholm SWE Clear Channel 3:41:43.4, 30 Joakim Norberg SWE Clear Channel 3:50:54.3, 31 Magnus Lindholm SWE Anna & Emil Sportklubb 3:51:20.3, 32 Markus Carlborg SWE UMEÅ 3:53:35.8, 33 Henrik Grundén SWE Stronger 3:54:16.0, 34 Fredrik Perulf SWE Anna och Emils Sportklubb 4:42:59.5, 35 Juri Gendelman SWE Anna & Emil Sportklubb 5:04:48.6

H35 Motion
1 Eric Simonsson SWE Landöns IF / Team Guruwax 1:53:15.7, 2 Arild Olav Sagvold NOR Leirådal il / Team Nava 1:55:50.0, 3 Lars-Åke Stenmark SWE Junsele IF 1:57:09.4, 4 Jörgen Roos SWE Brunflo IF 1:57:42.0, 5 Marcus Göransson SWE DUVEDS IF 1:59:41.8, 6 Magnus Österberg SWE Ås IF 1:59:46.8, 7 Geir Martin Bjørkeng NOR VERDAL 2:04:51.2, 8 Mårten Areskoug SWE FRÖSÖN 2:05:18.0, 9 Joakim Kangasharju SWE HAMMARSTRAND 2:05:20.3, 10 Marcus Carlén SWE Bodsjöböle SK 2:05:56.6, 11 Patrik Hakonen SWE Östersunds SK 2:07:13.9, 12 Christer Jonsson SWE Östersunds Sk 2:07:48.8, 13 Johan Holmlund SWE Axa Sports Club 2:10:33.7, 14 Martin Åström SWE Bondsjöhöjdens IK 2:10:34.8, 15 Fredrik Tiger SWE Bergeforsens SK 2:14:54.9, 16 Øyvind Arnes Johansen NOR ÖSTERSUND 2:17:35.2, 17 Marcus Pernevill SWE IFK Helsingborg 2:19:09.3, 18 Daniel Kluge SWE ÖSTERSUND 2:19:58.1, 19 Mikael Lundholm SWE Östersunds SK 2:20:29.2, 20 Per Bixo SWE Jämtlandspolisens IF 2:22:55.9, 21 Andreas Lindgren SWE Axa SC 2:25:37.0, 22 Pelle Bergstrand SWE Hotagens Sportsclub 2:27:16.2, 23 Olov Svärd SWE Vallsta SK 2:27:51.3, 24 Stefan Ajax SWE Rörösjöns IK 2:28:23.0, 25 Ulrich Wahlström SWE IFK Strömsund 2:29:06.9, 25 Magnus Åström SWE Östersunds SK 2:29:06.9, 27 Magnus Holmgren SWE Frösön 2:30:29.5, 28 Morten Jakobsen NOR Stiftstaden sk 2:30:56.2, 29 Jonas Hälldal SWE Hägglunds Ski Team SK 2:32:03.4, 30 Mattias Hassel SWE IK Hakarpspojkarna 2:33:49.5, 31 Magnus Nyström SWE ÖSTERSUND 2:34:23.1, 32 Jonas Woxlägd SWE Hallens SK 2:34:47.6, 33 Carl-Fredrik Bernmar SWE Tullinge SK 2:37:02.3, 34 Jonas Göransson SWE ÖSTERSUND 2:39:01.6, 35 Mikael Kangasharju SWE Ragunda IF 2:40:53.0, 36 Nicholas Lundkvist SWE Edsåsdalen Multisport 2:41:37.3, 37 Hans Nordell SWE Lillhärdals IF 2:43:31.0, 38 Tomas Elvbo SWE Team Slowmotion 2:44:02.8, 39 Björn Lindgren SWE SOLLENTUNA 2:44:08.5, 40 Markus Brugge SWE Östersunds SK 2:46:21.5, 41 Anders Sahlin SWE FRÖSÖN 2:49:33.0, 42 Roger Pålsson SWE Aspås IF 2:50:25.3, 43 Markus Flinkberg SWE Östersunds SK 2:52:24.2, 44 Mikael Grelsson SWE Ånge SK 2:52:32.3, 45 Thomas Jarnehill SWE Östersunds SK 2:52:32.7, 46 Christian Andersson SWE Hotings IF 3:00:19.2, 47 Robert Dahlin SWE Brunflo IF 3:10:32.1, 48 Tobias Runberg SWE Axa SC 3:15:17.7, 49 Fred Persson SWE ÖSTERSUND 3:33:48.4, 50 Mikael Sjöberg SWE ÖSTERSUND 3:37:56.7, 51 Anders Valoandersson SWE Trevål IF 3:37:57.8, 52 Daniel Isvén SWE FRÖSÖN 3:43:04.0, 53 Roger Enström SWE Marieby GOIF 3:57:08.4, 54 Johan Karlsson SWE TÄBY 4:01:06.4, 55 Rahul Kumar IND Östersunds SK 4:10:10.2, 56 Natanael Persson DEN ØRBÆK 4:31:02.0, DNF Ingar Mikkelsen SWE Funäsdalens IF / Team Coxa Carry , DNF Håkan Ekeljung SWE Granit Teknikbyrå AB , DNS Joakim Wistmar SWE NACKA , DNS Rikard Jeneskog SWE TULLINGE , DNS Patrik Jonasson SWE Sollefteå Skidor IF

H50 Motion 21 KM
1 Lars Liljedahl SWE Östersunds SK 2:10:50.2, 2 Peter Spångberg SWE IF Berguven 2:15:10.3, 3 Lars Persson SWE Östersunds SK 2:16:15.6, 4 Lennart Paulson SWE Katarinagården 2:16:29.2, 5 Ola Olsvik NOR Statoil BIL 2:18:44.6, 6 Lars Norlander SWE ÖSTERSUND 2:20:32.4, 7 Mats Jonsson SWE Duveds IF 2:23:36.8, 8 Patrik Norberg SWE ÖSTERSUND 2:23:37.7, 9 Arne Aas NOR Vinne Skilag 2:24:15.5, 10 Björn Larsson SWE Sveaskogs IF 2:27:46.6, 11 Mårten Eneberg SWE Spikbodarnas IK 2:28:21.5, 12 Anders Edvinsson SWE Tandsbyns IF 2:28:36.2, 13 Jörgen Edvinsson SWE Myssjö Ovikens If 2:30:16.4, 14 Christian Friman SWE Duveds IF 2:35:56.6, 15 Ove Sandvik NOR NORDLI 2:36:42.9, 16 Göran Olsson SWE Erikslunds SK 2:40:25.3, 17 Lars Eriksson SWE Offerdals SK 2:43:39.8, 18 Tore Norkvist SWE Tåsjö IF 2:53:34.8, 19 Jan-Peter Magnusson SWE Kälens Sk 2:55:54.7, 20 Henrik Jönsson SWE ENEBYBERG 3:07:02.9, 21 Johan Turén SWE ENEBYBERG 3:09:00.1, 22 Patrik Bergesol SWE Näldens IF 3:09:30.4, 23 Tore Bergkvist SWE Östersunds SK 3:13:24.3, 25 Pierre Decroix SWE Anna & Emil Sportklubb 3:26:39.6, 26 Örjan Olsson SWE LIT 3:28:23.5, 27 Jan-Åke Sjömäling SWE  3:28:25.4, 28 Pär Vedin SWE JÄRFÄLLA 3:54:38.6, 29 Fredrik Mörtberg SWE Östersunds SK 3:56:15.5, 30 Ingvar Lindé SWE Marieby GOIF 3:57:08.5, 31 Karl-Erik Johansson SWE Ås IF / Ås IF 4:10:10.3, DNF Jan-Olov Berglin SWE Åsarna IK
H60 Motion:1 Bo Göransson SWE Åsarna IK 2:18:38.1, 2 Lars-Göran Söderberg SWE Rödöns SK / Lars-Göran Söderberg 2:27:45.7, 3 Kjell-Erik Sahlin SWE Ragunda IF 2:31:21.7, 4 Stein Sagvold NOR Helgådal IL, Team Nava 2:37:34.5, 5 Stefan Andersson SWE Brunflo IF 2:40:02.1, 6 Lars-Erik Lindborg SWE Korsnäs IF SK 2:43:53.6, 7 Seppo Valli SWE Högforsen Fritid IF 2:50:15.5, 8 Staffan Näslund SWE ÖSTERSUND 3:04:41.4, 9 Arne Nordin SWE BRUNFLO 3:05:51.7, 10 Karl-Erik Eriksson SWE Fränsta IK 3:21:03.4

H Motion: 21 KM

1 Teodor Peterson SWE IFK Umeå 43:31.7, 2 Oskar Svensson SWE Falun Borlänge SK 43:32.9, 3 Petter ENGDAHL SWE Östersunds SK / Team Engdahl 45:11.6, 4 Eddie Edström SWE Stockviks SF / Stockviks SF 45:14.0, 5 Henrik OTTOSSON SWE Åsarna IK 45:23.1, 6 Edvard SUNDMAN SWE Åsarna IK / Åsarna IK 45:23.3, 7 Konrad Mattssonmyhr SWE Åsarna IK 45:25.9, 8 Carl Olander SWE IK Stern / IK Stern 47:31.0, 9 Carl Rotvold SWE Åsarna IK / Åsarna IK 47:31.5, 10 Emil Svensson SWE Åsarna IK 47:35.5, 11 Jakob Jansson SWE Östersunds SK 47:52.6, 12 André Jakobsson SWE Östersunds SK / Östersunds sk 48:00.6, 13 Oscar Lindell SWE Stockviks SF / Stockviks SF 48:48.7, 14 Jesper Persson SWE Åsarna IK 49:20.5, 15 Ola Jonsson SWE Storumans Ik 49:38.6, 16 David Flinkfelt SWE Hudiksvalls IF / Hudiksvalls IF 50:17.7, 17 Gabriel HALLQUIST SWE Åsarna IK 50:17.8, 18 Fredrik Arnberg SWE Stockviks SF / Stockviks SF 50:27.5, 19 Jonatan Thoresson SWE Östersunds SK 50:28.2, 20 Per Henrik Sundell SWE Hammerdals IF 50:28.7, 21 Carl Bergsten SWE FRÖSÖN 50:32.9, 22 Gustav Nilsson SWE Njutångers IF Skidor 51:17.6, 23 Tobias Olsson SWE Åsarna IK 51:26.0, 24 Philip Kristoffersson SWE Alnö SK 51:30.8, 25 Rasmus Pettersson SWE Hägersta GF 52:25.1, 26 Fredrik Olofsson SWE Östersunds SK 52:25.4, 27 Stein Otto Bjørkeng NOR Leirådal il 53:07.4, 28 Per Anders Östberg SWE MÖRSIL 53:23.8, 29 Martin Johansson SWE Linköpings SK 53:32.1, 30 Filip Fahlström SWE Johannisbergs AIK 53:49.4, 31 Henrik Millestu SWE Utrikes Skidklubb 53:50.4, 32 David Grahn SWE Hegevall Enterprise 54:36.3, 33 Axel Åslund SWE Hedesunda IF 54:42.4, 34 William Selander SWE Spikbodarnas IK 56:12.2, 35 Anders Ingebrand SWE Östersunds SK 57:59.7, 36 Björn Strindlund SWE Östersunds SK 59:12.0, 37 Robert Nilsson SWE Myssjö-Ovikens IF 59:40.9, 38 Tommy Martinsson SWE  1:00:13.4, 39 Martin Göransson SWE ÅS 1:00:40.9, 40 Leif Engman SWE ÖSTERSUND 1:01:03.6, 41 David Sundvis Östling SWE Frösö IF 1:01:14.5, 42 Per Almqvist SWE Axa SC 1:01:54.1, 43 Simon Eriksson SWE Östersunds SK 1:02:37.7, 44 Anders Karlberg SWE ÖSTERSUND 1:02:43.4, 45 Erik Albano SWE Aspåsnäsets Hingstdepå 1:03:10.0, 46 Olle Rentzhog SWE Frösö IF 1:03:29.9, 47 Mikael Åkerlund NOR FOLLAFOSS 1:03:45.5, 48 Erik Memmi SWE Halmstad OK 1:05:11.3, 49 Lennart Hamberg SWE Frösö IF 1:05:32.4, 50 Hans Mörtberg SWE Åre Hundhotell 1:06:12.6, 51 Andreas Karlstedt SWE Jämtkraft IF 1:06:42.5, 52 David Engström SWE Östersunds SK 1:06:54.1, 53 Roger Nordlund SWE ÖSTERSUND 1:07:21.2, 54 Per-Magnus Landén SWE Ås IF 1:07:45.9, 55 Joakim Thorén SWE Östersunds SK 1:07:53.1, 56 Sebastian Olsson SWE SK Bore 1:08:14.8, 57 Åke Wedin SWE Östersunds SK 1:08:41.4, 58 Jonas Thelander SWE Gräftåvallens SK 1:08:53.4, 59 Jan Ottosson SWE ÅSARNA 1:09:18.9, 60 Egon Kvarnlöf SWE Offerdals sk 1:10:11.4, 61 Filip Rentzhog SWE Frösö IF 1:11:24.8, 62 Andreas Svärd SWE Lättja IF 1:11:43.9, 63 Olle Jonsson SWE Trillevallen SK 1:11:49.7, 64 Åke Jansson SWE NÄLDEN 1:11:54.1, 65 Mathias Jonasson SWE Skidzonen.Se 1:12:08.9, 66 Daniel Falk SWE ORRVIKEN 1:12:55.2, 67 Johan Larm SWE ÖSTERSUND 1:13:05.6, 68 Kalle Lennartsson SWE Vattudalens LDK 1:13:12.0, 69 Isak Åsbrink SWE Anna & Emil Sportklubb / Clear Channel 1:13:54.7, 70 Sverker Högbom SWE ÖSTERSUND 1:13:56.0, 71 Mattias Tarestad SWE Nwexperience 1:14:00.8, 72 Kalle Winberg SWE Gräftåvallens SK 1:14:01.9, 73 Oskar Vikman SWE Östersunds SK 1:14:05.1, 74 Ulf Bengtssson SWE Aspås IF 1:15:49.4, 75 Gustav Boberg SWE ÖSTERSUND 1:16:16.0, 76 Göran Nilsson SWE OK Vildhussen 1:17:16.2, 77 Mikael Kvarnlöf SWE Anvågens SK / Anvågen SK 1:17:28.9, 78 Torulf Bäckman SWE Frösö IF 1:17:35.2, 79 Gunnar Kvarnlöf SWE Anvågens SK 1:17:49.6, 80 Daniel Storey SWE Velox Fortis 1:18:54.2, 81 Mikael Berg SWE ÖSTERSUND 1:18:54.6, 82 Johan Plöen SWE Anna & Emil Sportklubb 1:19:17.7, 83 Oskar Burström SWE Lättja IF / Lättja IF 1:20:03.6, 84 Markus Alfredsson SWE ÖSTERSUND 1:21:07.9, 85 Jesper Kolmodin SWE Semså Fritid 1:21:53.2, 86 Andreas Wikman SWE Ås IF 1:21:54.3, 87 Per Sundqvist SWE HÄGGENÅS 1:22:00.7, 88 Gunnar Haglund SWE Frösö IF 1:22:11.7, 89 Hans Olsen SWE BORÅS 1:24:34.8, 90 Peter Palmqvist SWE Jämtkraft 1:25:47.7, 91 Christer Karlsson SWE Utrikes Skidklubb 1:26:29.3, 92 Ola Novén SWE Persson Invest 1:27:27.6, 93 Anders Ragnarsson SWE Clearchannel 1:28:06.4, 94 Mats Åsell SWE Jämtkraft IF 1:28:12.0, 95 Christian Clemensson SWE Annaemil Sportklubb 1:28:50.9, 96 Johan Grönlund SWE Ösk 1:29:00.5, 97 Harald Vaksdal SWE Clear Channel 1:29:17.3, 98 Magnus Norén SWE ÅS 1:29:43.5, 99 Lars Halvarsson SWE ÖSTERSUND 1:29:51.1, 100 Patrik Jaldevik SWE Anna & Emil Sportklubb 1:30:22.2, 101 Tomas Andersson SWE BRUNFLO 1:30:26.7, 102 Dennis Blom SWE ÖSTERSUND 1:33:22.2, 103 Lars Ove Birgersson SWE OFFERDAL 1:33:29.3, 104 Christian Westholm SWE FRÖSÖN 1:33:53.2, 105 Karl-Ove Westholm SWE  1:36:25.9, 106 Mats Walde SWE Östersunds SK 1:37:20.6, 107 Jimmy Persson SWE FRÖSÖN 1:38:01.3, 108 Fredrik Elfving SWE ÖSTERSUND 1:38:59.3, 109 Fabian Grönvik SWE ÖSTERSUND 1:39:18.6, 110 Bert Olsson SWE ÖSTERSUND 1:41:59.9, 111 Anders Hellström SWE Östersunds SK 1:43:37.2, 112 Lars Hedbom SWE Clas Ohlsson Idrotts  Fritidsförening 1:45:24.8, 113 Lars-Henrik Pistol SWE HÄGERSTEN 1:48:10.6, 114 David Granath SWE Clear Chanel 1:51:15.1, 115 Greger Wikner SWE ÖSTERSUND 1:51:53.1, 116 Jens Okonor SWE Anna & Emil Sportklubb 1:52:39.2, 117 Sten Rentzhog SWE Ås IF 2:00:32.7, 118 Cory Bartholomew SWE ÖSTERSUND 2:01:04.7, 119 Kristian Berg SWE Raija IK 2:03:08.8, DNF Marcus Hjortsfeldt SWE Östersunds SK

10 km  H Motion:

1 Emil Thyrén SWE Trönö IK 27:04.4, 2 Johannes Engdahl SWE Domnarvets GOIF 27:28.7, 3 Gustav Pålsson SWE Utrikes Skidklubb 27:36.2, 4 Aksel Halvarsson SWE ÖSTERSUND 30:02.7, 5 Måns Olsson SWE Offerdals SK 30:19.8, 6 Gustav Hedström SWE Östersunds SK 30:43.5, 7 Oskar Åslund SWE Östersunds SK 31:38.2, 8 Mikael Gardelin SWE Visborgs OK 32:22.3, 9 Robert Bergman SWE Bondsjöhöjdens IK 32:47.0, 10 Gabinus Ripa SWE IDRE 33:52.1, 11 Tor Rönnestrand SWE  34:38.7, 12 Johan Stenlund SWE ÖSTERSUND 35:19.1, 13 Petter Sagvold NOR Leirådal 36:17.8, 14 Henrik Thunborg SWE Brandkårens IF 36:36.0, 15 Magnus Bergström SWE Frösö IF 38:03.3, 16 Hans Ellmin SWE Östersunds SK 38:09.6, 17 Erik Strindlund SWE Östersunds SK 38:55.0, 18 Erik Bysell SWE FRÖSÖN 38:56.6, 19 Peder Sjölund SWE BRUNFLO 39:02.7, 20 Hugo Frykman Krans SWE Tullus SG 39:45.3, 21 Björn Rönnestrand SWE Ås IF 40:25.4, 22 Pelle Lundgren SWE ÖSK 40:56.2, 23 Peter Lodén SWE FRÖSÖN 41:31.1, 24 Sebastian Ärlebrandt SWE Östersunds SK 43:19.2, 25 Emil Ärlebrandt SWE Östersunds SK 43:23.9, 26 Jan-Erik Jönsson SWE Semså Fritid 44:19.2, 27 Axel Krondahl SWE Ås IF 44:23.9, 28 Axel Wistman Gunneriusson SWE Östersunds SK 44:43.9, 29 Stefan Stambej SWE Jämtkraft IF 44:50.8, 30 Jonas Annerud SWE FRÖSÖN 45:32.7, 31 Melker Rentzhog SWE Frösö IF 45:36.7, 32 Stefan Tengblad SWE Ås IF 45:39.7, 33 Adam Tengblad SWE Ås IF 45:39.8, 34 Anders Borin SWE FRÖSÖN 46:00.1, 35 Nils Hamrinborin SWE FRÖSÖN 46:00.3, 36 Jonas Sjöberg SWE ÖSTERSUND 46:13.0, 37 Håkan Gunneriusson SWE Östersunds SK 46:25.0, 38 Eric Staaf SWE Åsif 46:25.1, 39 Göran Tronde SWE Jämtkraft IF 47:12.3, 40 Max Johansson SWE Östersunds SK 47:35.9, 41 Daniel Hallgren SWE HÄGGENÅS 47:37.6, 42 Elias Redman SWE ÖSTERSUND 47:38.8, 43 Henrik Bardosson SWE IFK Strömsund 47:51.2, 44 Klas Gustavsson SWE SUNDSVALL 47:56.9, 45 Anton Andersson SWE ÖSTERSUND 48:07.6, 46 Bengt Lövros SWE ÖSTERSUND 48:42.3, 47 Ol-Johán Sikku SWE ÖSTERSUND 48:44.7, 48 Glenn Rensberg SWE Funäsdalens IF 49:05.0, 49 Mikael Andersson SWE IDRE 49:34.5, 50 Kjell Svärd SWE Östersunds SK 49:43.4, 51 Mats Emilsson SWE Offerdals SK 50:28.5, 52 Anton Johansson SWE ÖSTERSUND 50:29.9, 53 Orvar Nilsson SWE HAMMERDAL 50:39.2, 54 Leif Andersson SWE Postens if Östersund 51:24.6, 55 Bertil Malander SWE Postens If Östersund 51:39.7, 56 Peo Boson SWE ÖSTERSUND 52:18.6, 57 Erik Dahlgren SWE OVIKEN 53:10.8, 58 Evald Dahlgren SWE OVIKEN 53:17.1, 59 Max Segersten SWE BRUNFLO 55:10.0, 60 Erik Maripuu SWE Ås if 55:50.5, 61 Johan Månsson SWE Marieby GOIF 58:47.8, 62 Fredrik Frisk SWE FARSTA 58:56.2, 63 Ulf Lindqvist SWE Jämtkraft IF 59:43.4, 64 Joar Bäckman SWE Frösö IF 1:01:06.6, 65 Simon Lindqvist SWE Spikbodarnas IK 1:01:57.7, 66 Caspet Andersson SWE Spikbodarnas IK 1:02:08.3, 67 Ove Nesterud SWE Östersunds SK 1:02:24.5, 68 Johan Jägers SWE ÖSTERSUND 1:04:07.9, 69 Ted Wiegerth SWE Älvsby Parasport 1:04:14.7, 70 Jan Andersson SWE Duveds IF 1:19:18.8, 71 Seifollah Khodadad SWE FRÖSÖN 1:24:34.8


5 KM  H Motion:1 Emil Rudh SWE Tullus SG 14:36.1, 2 Johan Dumky SWE Brandkårens IF 16:24.0, 3 Johan Nordlund SWE ÖSTERSUND 17:18.6, 4 Johanna Dahl SWE Vårby IK 17:56.2, 5 Thomas Rahm SWE Brandkårens IF 17:57.4, 6 Dan Danielsson SWE ÖSTERSUND 19:39.2, 7 Mikael Ojala SWE Intersport 20:24.9, 8 Henning Lindhtenberg SWE Östersunds SK 20:33.8, 9 Jonatan Hälldal SWE Hägglunds Ski Team SK 20:34.1, 10 Liam Hälldal SWE Hägglunds Ski Team SK 20:35.3, 11 Astrid Karlstedt SWE Spikbodarnas IK 21:16.1, 12 Henrik Sivertsson SWE Östersund-Frösö SLK 21:19.1, 13 Jåvva Rensberg SWE Funäsdalens IF 21:32.3, 14 Mattias Estensson SWE Vallbo SK 21:59.8, 15 Peter Pettersson SWE ÖSTERSUND 22:13.5, 16 Ante Duveskog SWE Östersunds SK 22:30.4, 17 Malte Lewandowski SWE Frösö IF 22:38.7, 18 Daniel Lewandowski SWE Frösö IF 22:39.8, 19 Anton Skarpsvärd SWE STÖDE 22:45.5, 20 Pär Åslund SWE Östersunds SK 22:51.6, 21 Jimmy Granlund SWE Senior 22:59.2, 22 Elias Halvarsson SWE Frösö IF 23:11.4, 23 Manne Bernhardsson SWE ÖSK 23:11.7, 24 Mikael Hallmans SWE Frösö IF 23:13.0, 25 Fredrik Bernsten SWE Spikbodarnas IK 23:20.5, 26 Mattias Göransson SWE Manpower AB 23:38.0, 27 Mårten Lagergren SWE Östersunds Begravningsbyrå 24:20.1, 28 Marcus Åslund SWE ASPÅS 24:22.9, 29 Simon Gulle SWE ÖSTERSUND 25:25.7, 30 Nils Rönnestrand SWE Ås IF 25:26.1, 31 Rolf Häggström SWE  25:33.2, 32 Mikael Jonasson SWE Östersunds SK 25:37.4, 33 Jan Gunnar Kardin SWE ÖSK 25:43.8, 34 Oskar Ellmin SWE Östersunds SK 26:01.9, 35 Viktor Sandström SWE Ås IF / ÅS IF 26:02.6, 36 Bengt Hemmingsson SWE Ås IF / ÅS IF 26:06.8, 37 Kristofer Nilsson SWE Gällö SK 26:18.7, 38 Erik Bagge SWE Skärkdalen SK 26:18.9, 39 Alf Walldén SWE Prolympia 26:27.7, 40 Oskar Bergman SWE Frösö IF 26:33.5, 41 Roger Hedlund SWE BRUNFLO 27:02.3, 42 Anders Faxbrink SWE ÖSTERSUND 28:19.2, 43 Gustav Landin SWE Jämtkraft AB 28:33.7, 44 Simon Persson SWE Jämtkraft 28:33.9, 45 Sigge Staaf SWE Åsif 28:41.6, 46 Sören Staaf SWE Åsif 28:42.8, 47 Rickard Kristiansson SWE ÖSTERSUND 29:20.1, 48 Thomas Hallgren SWE Intersport 29:33.0, 49 Kristoffer Mola SWE Intersport 29:44.8, 50 Hans Bagge SWE Skärkdalen SK 30:18.2, 51 Ulf Paulsson SWE Ancula Sverige AB 31:09.0, 52 Daniel Ramsin SWE ÖSTERSUND 33:04.8, 53 Christer Norlin SWE Östersund 33:12.3, 54 Evert Hagström SWE Anundsjö IF 33:25.2, 55 Anders Ohlson SWE ÖSTERSUND 33:52.3, 56 Janis Vretanidis SWE ÖSTERSUND 35:17.5, 57 Jens Larsson SWE FRÖSÖN 35:21.2, 58 Göran Hallberg SWE ÖSTERSUND 35:33.0, 59 Uno Wallinder SWE ÖSTERSUND 35:49.8, 60 Liam Björn SWE Frösö IF / Frösö IF 36:20.5, 61 Mattias Persson SWE Frösö IF / Frösö IF 36:22.7, 62 Jonatan Tenggren SWE BRUNFLO 37:09.8, 63 Alexander Knutsson SWE FRÖSÖN 37:59.5, 64 Elliot Mörtberg SWE 0763199031 40:18.9, 65 Henrik Berglund SWE ÖSK 40:27.0, 66 Erik Hellbergmeschaks SWE Östersunds SK 43:32.2, 67 Bo Hellberg SWE Segersta OK 43:32.6, 68 Joakim Ohlzon SWE ÖSTERSUND 46:11.5, 69 Abdelrahim Abdelmotalib SWE FRÖSÖN 47:47.8, 70 Erik Jonsson SWE Häggenås SK 53:31.4, 71 Håkan Jonsson SWE Häggenås SK 53:34.9, DNS Carl Magnus Björfjäll SWE Clear Channel , DNS Jonas Jonsson SWE Östersunds SK

Del |
VÄLBE, Elena 002 (kopia)

Elena Välbe invald i FIS Council

Den tidigare skiddrottningen Elena Välbe har valts in i FIS Council och kommer nu alltså in i finrummet där dom viktigaste besluten i världens skidåkning tas.
Välbe, född 1968, är en av historiens mest framgångsrika åkare och vid VM i Trondheim 1997 vann hon bland annat alla längdgulden för damer.

 

Les mer
20180711, SILFVER Erik SMrull (kopia)

Dubbelt Sverige i rullskidornas världscup

Linn Sömskar var överlägsen och vann sin tredje raka seger i slovakiske Banska Bystrica den här helgen när världscupen på rullskidor avslutade tävlande där med klassisk motbackstävling.
Och herrarna fick äntligen en vinst. Erik Silfver gick helt till topps och Alfred Buskqvist följde med på pallen.

 

Les mer
20200809, BUSKVIST, Alfred (kopia)

Linn vann igen – svenskarna bättre

Linn Sömskar tog sin andra raka seger när världscupen på rullskidor fortsatte med masstarter i fristil i slovakiska Banska Bystrica under lördagen.
Också dom svenska herrarna hängde bättre med än i fredagens supersprint även om det inte blev någon pallplats.

 

Les mer
20190701, SÖMSKAR Linn 001 (kopia)

Linn räddade Sverige i världscupen

Linn Sömskar räddade som så många gånger tidigare Sverige i världscupen på rullskidor som drog igång i slovakiska Banska Bystrica under fredagseftermiddagen.
Hon vann damernas supersprint över 200 meter efter finalseger över hemmafavoriten Alena Prochazkova.

 

Les mer
07.03.2020, Nove Mesto, Czech Republic (CZE):Sebastian Samuelsson (SWE), Jesper Nelin (SWE), Peppe Femling (SWE), Martin Ponsiluoma (SWE), (l-r) - IBU world cup biathlon, relay men, Nove Mesto (CZE). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every dow

Skidskyttarnas världscup och OS 2021-2022

OS i Beijing blir givetvis höjdpunkten för dom flesta skidskyttarna den kommande säsongen. Sverige skall försvara framgångarna från Pyeongchang i Korea 2018 där man bland annat tog en sensationell seger i herrstafetten.
Men även världscupen blir spännande med start över dubbla helger i Östersund.

 

Les mer
HA-Leksand-Oskarshamn

Så mycket tränar Marit Bjørgen nu

Vill kämpa i toppen i Visma Ski Classics:

Marit Bjørgen satsar på att köra fem långlopp i Visma Ski Classics kommande vinter.
Hon säger till VG att hon tränar mer än förra säsongen och att hon ibland hänger på med Therese Johaug när hon springer i Nordmarka utanför Oslo där dom båda bor.
41-åriga Bjørgen debuterade i Vasaloppet som tvåa efter Lina Korsgren i vintras.

 

Les mer
20210129, BOLSHUNOV Alexander (kopia)

Bolshunovs barndomsdröm: Skidskytte!

Kommer han att göra ”en Stina Nilsson” efter OS?

Alexander Bolshunov är världens bästa längdåkare.
Men han har alltid haft en dröm sedan han var barn: Att bli skidskytt!
Nu är det lite troligt att den 24-årige ryssen gör som Stina Nilsson, men kanske en gång i framtiden.

 

Les mer
20210713, Frida o Wille (kopia)

Frida o Wille satte nya rekord

Imponerade i välkända Hallstatestet:

Frida Karlsson och William Poromaa är på gång inför den stundande OS-säsongen. Nu har dom båda slagit rekord i det välkända Hallstatestet hemma i Sollefteå.
– Överraskad att jag var så snabb i dag, säger Frida Karlsson efter rekordet.

 

Les mer
20191207, OLSSON, Sandra 010 (kopia)

Sandra Olsson avslutar sin karriär

Torsby-tjejen Sandra Olsson, 26 som tävlar för Malungs IF väljer att avsluta sin karriär och gå vidare i arbetslivet.
Hon var en jättetalang i sina ungdomsår och som junior och hon har också världscupsegrar på rullskidor.

 

Les mer
Gianfranco Kasper VM2015-2

Gian Franco Kasper har avlidit

Den tidigare FIS-presidenten Gian Franco Kasper är död. Han blev 77 år.
Schweizaren Kasper avgick nyligen som FIS-president och ersattes av den svensk-brittiska miljardären Johan Eliasch, 59.

 

Les mer
Emma anno 1922 (kopia)

139 namn som får åka Jubileumsvasan

Här är alla namnen:

Nu är det klart vilka som får starta i Jubileumsvasan lördag 12 februari 2022 när Vasaloppet firar 100 år med att återskapa det allra första Vasaloppet. Totalt kom 548 ansökningar in och juryn hade ett gediget arbete med att välja ut de 139 deltagare som med träskidor, vadmalsbyxor och näbbskor ska skida sträckan mellan Sälen och Mora på stigar och skogsvägar täckta av packad snö.

 

Les mer
20200821, NORTHUG Petter PK (kopia)

Northug pratar om livet i ”fängelse”

Petter Northug, 35 pratar för första gången om sitt nya liv efter att han fick 7 månaders fängelse för att ha kört i 221 km/t och dessutom narkotika i sin bostad i augusti förra året.
Den 35-årige fd skidstjärnan säger att han varit egoistisk och att han lärt mycket dom senaste månaderna.

 

Les mer
20200313, FÅHRAEUS Daniel (kopia)

Skidförbundet söker ny längdchef

Svenska Skidförbundet söker åter igen ny längdchef sedan Daniel Fåhraeus har sagt upp efter kort tid i jobber. Den 11 juli är fristen for att ansöka om jobbet som har sin bas i Falun.
Jobbet som längdchef har man det yttersta ansvaret inom längdåkningen i Sverige. Det gäller mer än bara landslagen.

 

Les mer
20190316, ALESHINA, Tatiana 002 (kopia)

Tatiana Sorina vill träna med Johaug

Tatiana Sorina var lite av den store överraskningen på damsidan i förra säsongens världscup i längdåkning. Den tidigare sprintern med efternamnet Aleshina hade aldrig visat något riktigt stort, men redan från säsongsstarten var hon plötsligt i världseliten i distanstävlingar.
Nu vill han träna med Therese Johaug för att bli ännu bättre i fortsättningen.

 

Les mer
Axel-Justterstrom-webb (kopia)

Axel Jutterström till Team Eksjöhus

Nystartade Team Eksjöhus fortsätter att presentera nya åkare inför sin första säsong i Visma Ski Classics.

Sista tillskottet är lovande Axel Jutterström från IFK Mora.

Les mer
20190904, JONSSON Pål 005 (kopia)

Piteå Elit satsar på unga lokala talanger

Inför kommande skidsäsong har Piteå Elit erbjudit de två lovande lokala åkarna Pål Jonsson och Eric Granström kontrakt med klubben. Pål och Eric kommer närmast från den framgångsrika ungdoms- och juniorföreningen Strömnäs GIF Skidklubb där de båda åkarna har haft lovande juniorkarriärer med flertalet framskjutna placeringar på junior-SM och andra nationella tävlingar.

Les mer
20180318, BJØRGEN, Marit finish 010 (kopia)

Träna med Marit Bjørgen i Holmenkollen

Unik möjlighet för tjejer 16-20 år:

Nu har svenska längdtjejer i åldern 16-20 år en helt speciell möjlighet att träna och lära av Marit Bjørgen på hennes hemmaplan i Holmenkollen i september.
Marit bjuder nämligen in till utvecklingsläger för tjejer i åldern 16-20 år, där man tar in 30 norskor och 10 från dom övriga nordiska länderna. Lägret hålls i dagarna 2-5 september.

 

Les mer
läger Eksjö (kiopia)

Team Eksjöhus på sitt första läger

– Vi är otrolig glada att få starta denna resa på hemmaplandär vi får träna i fantastiskt fin miljö och samtidig träffa vår huvudpartner, lära känna varandra så vi tillsammans kan utvecklas i detta samarbete, säger sportchef Espen Träldal.

Les mer
20210627, Norge mot Sverige deltagare (kopia)

Dessa tävlar i ”Sverige mot Norge”

Samtliga fyra har tagit hem OS- eller VM-guld. Det är ett starkt lag meritmässigt som Sverige ställer på benen i årets säsong av ”Sverige mot Norge” på TV4. - Jag har sett programmet tidigare. Jag tycker det är ett jättekul sätt för olika idrottare att få mötas och man får också höra varandras historier. Jag gillar att vara med i den här typen av tävlingar. Jag vet inte riktigt vad mina styrkor kommer att vara i programmet, men jag tror att det kanske kan vara tävlingar med statisk armstyrka och så är jag en glädjespridare, säger Stina Nilsson.

 

Les mer
20200104, KROGH, Finn Hågen-AAS, Jens 004 (kopia)

Stafetthjälten tappade självförtroendet

Finn Hågen Krogh, 30 petad från landslaget:

Många kommer säkert ihåg den spännande slutsträckan på VM-stafetten i Lahtis 2017 då norrmannen Finn Hågen Krogh jagades av den ryske björnen Sergey Ustiugov under hela sträckan men lyckades hålla undan och ta guldet.
Nu är stafetthjälten petad från landslaget och 30-åringen berättar att han tappade självförtroendet.

 

Les mer