Åse och Niklas i Kronanloppet
Åse Borgeryd, Luleå och Niklas Henriksson, Gällivare vann dam- respektive herrklassen i lördagens 40 km Kronanloppet i Luleå. Båda hade lite över tre minuters segermarginal. I damklassen var Ellen Scheidegger tvåa och Linda Berglund, medan norrmannen Tarjei Solli och Thomas Svensson från I19 kom närmast segraren i herrklassen.
För Åse Borgeryd var det andra segern på två veckor. Hon vann också Rymmarloppet i Arvidsjaur förra helgen.
RESULTAT KRONANLOPPET, LULEÅ | ||||
D21, 40 km/C | ||||
1 | BORGERYD Åse | Luleå | 02:20:40 | 00:00:00 |
2 | SCHEIDEGGER Ellen | Föreningen Studentidrott Luleå | 02:23:53 | 00:03:13 |
3 | BERGLUND Linda | ccc1000 Skidklubb | 02:29:48 | 00:09:08 |
4 | ANDERSSON Susanne | Hemmingsmarks Skidklubb | 02:45:56 | 00:25:16 |
5 | LINDGREN Anna | Råneå SK | 02:48:39 | 00:27:59 |
6 | WOLLBRAND Karin | OK Renen | 02:49:53 | 00:29:13 |
7 | FORSLUND Petra | Kalix SK | 02:59:26 | 00:38:46 |
8 | TÖRNGREN Gabriella | Luleå Gjutarens IF | 02:59:37 | 00:38:57 |
9 | GRANSTRÖM Rebecka | Luleå Gjutaren IF | 03:01:11 | 00:40:31 |
10 | ENESUND TUOREMAA Karin | Sävast SkiTeam | 03:04:03 | 00:43:23 |
11 | OLOVSSON Nina | AXA SC | 03:04:33 | 00:43:53 |
12 | NILSSON Jeanette | Luleå | 03:11:41 | 00:51:00 |
13 | NAYSTRÖM Sofia | Luleå | 03:14:33 | 00:53:53 |
14 | HEDMARK Maria | Ärna IF | 03:29:32 | 01:08:52 |
15 | LINDSTRÖM Jenny | Kalix SK | 03:38:27 | 01:17:47 |
15 | NILSSON Tina | StiL | 03:38:27 | 01:17:47 |
17 | AMREN Amalia | Ärna IF | 03:57:40 | 01:37:00 |
H21, 40 km/C | ||||
1 | HENRIKSSON Niklas | Gellivare Skidallians IK | 01:50:31 | 00:00:00 |
2 | SOLLI Tarjei | Drevja IL, Norge | 01:53:47 | 00:03:15 |
3 | SVENSSON Thomas | I19 IF | 01:56:34 | 00:06:02 |
3 | PETTERSSON Jesper | Strömnäs GIF | 01:56:34 | 00:06:02 |
5 | LUNDMARK Jim | Skellefteå XC Club | 01:56:35 | 00:06:03 |
6 | RIEKKOLA Mats | Luleå Gjutarens IF | 01:56:54 | 00:06:22 |
7 | NIVA Bernt | IFK Kiruna | 01:57:39 | 00:07:07 |
8 | OTTOSSON Martin | Skellefteå SK | 01:57:40 | 00:07:08 |
9 | LUNDKVIST Jesper | Skellefteå XC Club | 01:58:42 | 00:08:10 |
10 | SKOTT Erik | Aapua IF | 02:03:02 | 00:12:30 |
11 | BOMAN Robert | Strömnäs GIF | 02:04:00 | 00:13:28 |
12 | JOHANSSON Martin | Korsnäs IF SK | 02:04:06 | 00:13:34 |
13 | SUNDSTRÖM Anders | FIN | 02:04:18 | 00:13:46 |
14 | RAUTIO Johannes | Vittangi SK | 02:04:24 | 00:13:52 |
15 | HEDSTRÖM Mats | Luleguttene Skid- och Löparklubb | 02:06:38 | 00:16:06 |
16 | MARKSTRÖM Niklas | Skellefteå XC Club | 02:06:40 | 00:16:08 |
17 | HJULFORS Herman | IK Falken | 02:06:50 | 00:16:18 |
18 | RANNER Markus | Luleguttene Skid- och Löparklubb | 02:06:55 | 00:16:23 |
19 | NILSSON Marcus | Föreningen Studentidrott Luleå | 02:07:05 | 00:16:33 |
20 | VIKLUND Johannes | Skellefteå XC Club | 02:08:01 | 00:17:29 |
21 | NYSTRÖM Jonas | Skellefteå XC Club | 02:08:12 | 00:17:40 |
22 | TRÆLDAL Espen | AXA SC | 02:08:24 | 00:17:52 |
23 | KARLSSON Albin | Skellefteå SK | 02:08:37 | 00:18:05 |
24 | KARLSSON Jan | Föreningen Norsjö Skidor | 02:09:40 | 00:19:09 |
25 | KARLSSON Marcus | Kalix SK | 02:09:51 | 00:19:19 |
26 | MEDELID Fredrik | Pajala IF | 02:09:54 | 00:19:22 |
27 | LIDMAN Markus | Hemmingsmarks Skidklubb | 02:09:55 | 00:19:23 |
28 | BERGVALL Robert | Storfors SK | 02:11:23 | 00:20:51 |
29 | LINDMARK Edvin | IKJ Haningen | 02:11:47 | 00:21:15 |
30 | BLOM Henrik | Luleå | 02:11:49 | 00:21:17 |
31 | ÖHMAN Fredrik | Luleå Triathlon | 02:11:54 | 00:21:22 |
32 | LINDFORS Marcus | Skellefteå XC | 02:12:09 | 00:21:37 |
33 | MÄKI Fredrik | Aapua Idrottsförening | 02:12:44 | 00:22:12 |
34 | LENNDIN Per | Strömnäs GIF | 02:13:29 | 00:22:57 |
35 | GRANSTRÖM Erik | IFK Arvidsjaur skidor-Team Lindbäcks | 02:15:18 | 00:24:46 |
36 | BOLDRUP Johan | AXA SC | 02:15:35 | 00:25:03 |
37 | ÖQVIST Oskar | Luleå | 02:15:38 | 00:25:06 |
38 | BERGGREN Olle | Älvsby IF SK | 02:15:42 | 00:25:10 |
39 | PIKKARAINEN Jimmy | Jukkasjärvi IF | 02:17:58 | 00:27:26 |
40 | OTTOSSON Tomas | Skellefteå SK | 02:18:12 | 00:27:40 |
41 | BODIN Hans | Sävast SkiTeam | 02:18:25 | 00:27:53 |
41 | SUOPANKI Jouni | Haparanda SKT | 02:18:25 | 00:27:53 |
43 | RENDAHL Per | Boden | 02:18:31 | 00:27:59 |
44 | KARLSSON Jan-Anders | Klubb 1Life IF | 02:18:41 | 00:28:09 |
45 | LÄMSA Joonas | Studentidrott | 02:18:53 | 00:28:21 |
46 | RISÉN Martin | Kalix SK | 02:19:10 | 00:28:39 |
47 | KARLSSON Göran | Luleguttene Skid- och Löparklubb | 02:19:22 | 00:28:50 |
48 | HÄGGROT Jan | OK Renen | 02:19:40 | 00:29:08 |
49 | OLSSON Robin | Roslagsbro IF | 02:20:21 | 00:29:49 |
50 | ARVIDSSON Peter | Jokkmokks SK | 02:21:07 | 00:30:35 |
51 | ERIKSSON Mikael | IFK Kiruna | 02:21:10 | 00:30:38 |
52 | EK Mattias | AXA Sports club | 02:21:30 | 00:30:58 |
53 | NILSSON Ulf | Sveaskog IF | 02:21:36 | 00:31:04 |
54 | SUNDQVIST Patrik | Skellefteå XC | 02:22:02 | 00:31:30 |
55 | SEHLSTEDT Jörgen | Skellefteå XC | 02:22:17 | 00:31:45 |
56 | NYGREN Magnus | Skellefteå XC Club | 02:22:38 | 00:32:06 |
57 | BJÖRK Andreas | Skellefteå XC | 02:23:28 | 00:32:56 |
58 | ERIKSSON Anders | Antnäs BK | 02:24:23 | 00:33:51 |
59 | LAMPA Erik | Narkens IF | 02:24:52 | 00:34:20 |
60 | HJULFORS Vicktor | Pedersöre | 02:25:28 | 00:34:56 |
61 | EDEBLOM Joel | Team Esplanad | 02:25:50 | 00:35:18 |
62 | LUNDQVIST Roger | Råneå SK | 02:25:58 | 00:35:26 |
63 | HÄLL Bosse | Arjeplogs SK | 02:26:04 | 00:35:32 |
64 | LUNDBERG Andreas | Älvsby IF | 02:27:45 | 00:37:13 |
65 | RIESBECK Johan | Luleå | 02:28:06 | 00:37:34 |
66 | BERGGREN Daniel | Jävre IF | 02:28:20 | 00:37:48 |
67 | OLOFSSON Erik | Team Esplanad | 02:28:25 | 00:37:53 |
68 | LUND Erik | Luleå Gjutarens IF | 02:29:19 | 00:38:47 |
69 | HENRIKSSON Ingvar | Vittangi SK | 02:29:47 | 00:39:15 |
70 | ISAKSSON Ulf | Kalix SK | 02:29:53 | 00:39:21 |
71 | LISSPERS Isak | Luleå | 02:30:00 | 00:39:28 |
72 | LINDFORS Patrik | Luleå | 02:31:24 | 00:40:52 |
73 | SIMONS Andreas | AXA Sports club | 02:31:57 | 00:41:25 |
74 | HIETALA Peter | Övertorneå IF | 02:32:18 | 00:41:46 |
75 | KLIPPMARK Johan | Vattenfalls IF Luleå | 02:32:41 | 00:42:09 |
76 | LARSSON Johan | Töre SK | 02:33:16 | 00:42:44 |
77 | OLOFSSON Bo | Skellefteå XC Club | 02:33:23 | 00:42:51 |
78 | ÖHMAN Tomas | Luleguttene | 02:34:06 | 00:43:34 |
79 | HELLSTRÖM Andreas | Jävre IF | 02:34:22 | 00:43:50 |
80 | LÖNNBOM Erik | Luleguttene Skid- och Löparklubb | 02:35:00 | 00:44:28 |
81 | BERGMAN Petter | Älvsby IF | 02:36:38 | 00:46:06 |
82 | GRUNDELL Patrik | Svappavaara AIF | 02:36:53 | 00:46:21 |
83 | BORGERYD Anders | Strömnäs GIF | 02:37:26 | 00:46:54 |
84 | RUNG Kay | Piteå | 02:38:29 | 00:47:57 |
85 | DRUGGE Jonas | Lulekamraternas MLK | 02:39:22 | 00:48:50 |
86 | TÖRNGREN Roland | Luleå Gjutarens IF | 02:39:25 | 00:48:53 |
87 | SANDBERG Gunnar | Jävre IF-Team Lindbäcks | 02:39:58 | 00:49:26 |
88 | WIDENFALK Olof | Hybo AIK | 02:40:38 | 00:50:06 |
89 | NYBERG Daniel | Kalix SK | 02:44:21 | 00:53:49 |
90 | ROVA Rikard | LKAB fritid | 02:45:53 | 00:55:21 |
91 | LINDVALL Mikael | Antnäs BK | 02:46:27 | 00:55:55 |
92 | KÄLLSTRÖMER Lars | Skellefteå SK | 02:46:39 | 00:56:07 |
93 | TUOREMAA Kent | Sävast SkiTeam | 02:47:51 | 00:57:19 |
94 | NILSSON Per | Älvsby IF | 02:48:03 | 00:57:31 |
95 | FÄGNELL Urban | CCC 1000 | 02:48:07 | 00:57:35 |
96 | ENBERG Per | Lulekamraterna | 02:48:16 | 00:57:44 |
97 | PERSSON Hampus | Föreningen Studentidrott Luleå | 02:50:40 | 01:00:08 |
98 | HAKOVAINIO Mikael | Luleå | 02:52:31 | 01:01:59 |
99 | NOREN Petter | Luleguttene | 02:52:53 | 01:02:21 |
100 | DANFORS Ludvig | Mullsjö | 02:53:11 | 01:02:39 |
101 | RAOMPPAINEN Maruri | Haparanda SKT | 02:53:54 | 01:03:22 |
102 | JANSSON Rikard | Avans SK | 02:54:03 | 01:03:31 |
103 | ANDERSSON David | Skellefteå SK | 02:54:27 | 01:03:55 |
104 | NORIN Roger | Vittjärvs Idrottsklubb | 02:55:14 | 01:04:42 |
105 | SEGERLUND Görgen | Kukkola IF | 02:55:49 | 01:05:17 |
106 | LINDMARK Jörgen | Skellefteå XC Club | 02:58:22 | 01:07:50 |
107 | ANDERSSON Melker | Stockholm | 02:58:43 | 01:08:11 |
108 | GRANSTRÖM Kjell | Råneå skidklubb | 02:58:47 | 01:08:15 |
109 | FORSBERG Victor | Team Lindbäcks | 03:00:26 | 01:09:54 |
110 | LUNDGREN Lars | Luleå Gjutaren IF | 03:03:38 | 01:13:06 |
111 | ANDERSSON Torbjörn | Skellefteå | 03:03:56 | 01:13:24 |
112 | ROCKSTRÖM Ivar | Föreningen Studentidrott Luleå | 03:04:59 | 01:14:27 |
113 | CYLVEN Mikael | Luleå | 03:06:32 | 01:16:00 |
114 | BOLDRUP Anders | Älvsby IF | 03:06:44 | 01:16:12 |
115 | ROSS Nils | Linköpings SK | 03:07:27 | 01:16:55 |
116 | STUBBFÄLT Greger | Piteå | 03:08:16 | 01:17:44 |
117 | ÅHLANDER Jonas | Luleå Gjutaren IF | 03:09:10 | 01:18:38 |
118 | BERGLUND Patrik | Norrfjärdens IF | 03:09:51 | 01:19:19 |
119 | HÅKANSSON Joakim | Stockholm | 03:18:23 | 01:27:51 |
120 | SÅNGBERG Mikael | Kalix SK | 03:18:59 | 01:28:27 |
121 | RYDLINGE Olov | Luleå | 03:19:39 | 01:29:07 |
122 | ERIKSSON Viktor | Luleå | 03:20:15 | 01:29:43 |
123 | ÖHMAN Per-Arne | Sävast Ski Team IF | 03:21:18 | 01:30:46 |
124 | EKLUND Pär | Kalix SK | 03:22:06 | 01:31:34 |
125 | UDÉN Fredrik | AXA Sports club | 03:23:45 | 01:33:13 |
126 | OLSSON Tomas | Luleå | 03:25:28 | 01:34:57 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius