Jättestart för Frida Karlsson i Tour de Ski och:
Linn Svahn tog hem första etappen
Linn Svahn slog till direkt och vann den första etappen av Tour de Ski i Val Müstair. Hon åkte stort i alla sina heat och även om slovenskan Anamarija Lampic blev närgången på upploppet var svenskan aldrig riktigt hotad.
Men den största överraskningen var Frida Karlsson som fyra och med en fantastiskt utgångspunkt inför resten av touren.
– Jag var lite osäker på min form på höga höjden och tog det första varvet för att komma in i åkningen. Sedan körde jag hårt för att hålla dom andra bakom mig uppför backen på andra varvet, säger Linn som också gladdes åt Fridas fina insats.
– Nu tar koncentrerar jag mig bara på nästa tävling och tar dag för dag, säger hon efter en final där hon kämpade mot hemmaåkaren Nadine Fähndrich och slovenskan Lampic. Fähndrich föll i den sista utförskörningen och Lampic kunde inte passera på upploppet.
Den unga svenskan åkte som en rutinerad världscupåkare och tog täten i alla sina heat. Mycket imponerande och nu också med totalledningen i Tour de Ski.
Där har dock Frida Karlsson dom flestas tips efter en överraskande 4:e plats. Hon fick också se Jessica Diggins före sig men passerade Fähndrich när hon föll. Frida är nu den stora favoriten till totalsegern trots att bara en etapp är färdig.
Svenskorna imponerade i kvartsfinalerna där 6 av 7 damer tog sig vidare. Moa Olsson var 4:a i sitt heat och den enda som inte gick vidare. Ändå en bra insats av debutanten från Dalarna.
Däremot blev semifinalerna en besvikelse, speciellt den första där tre svenskor åkte ur. Prolog-segrarinnan Maja Dahlqvist var mycket besviken på sig själv sedan hon åkte ett dåligt slutvarv och fick se både Fähndric och Lampic passera. Tiden räckte inte och Maja blev överraskande utslagen.
– Mitt eget fel, nu är jag jäkligt förbannad, sade hon efteråt.
Jonna Sundling och Moa Lundgren grejade hellre inte att ta sig till finalen.
Den andra semifinalen blev desto bättre. Linn Svahn styrde precis som i kvarten och vann säkert. Dessutom blev Frida Karlsson trea och när både hon och Rosie Brennan hade bättre tider än Maja Dahlqvist så räckte det till finalen.
Emma Riboms krafter tog slut här och hon var chanslös på finalen. Men vi skall komma ihåg att dom svenska åkarna inte är acklimatiserade till den höga höjden på över 1.600 meter medan dom andra nationerna har legat i höjden över jul och nyår.
Damresultaten hittar du här.
Ella Halvarsson 6:a på EM:s distanslopp
21-åriga Ella Halvarsson svarade för en mycket fin insats genom att åka in som 6:a på EM:s öppningsdistans 15 km i polska Duszniki Zdroj under onsdagen. Hon missade bara ett av sina 20 skott och var som vanligt säkerheten själv på skjutvallen.
Väntat lag till skidskytte-VM i Pokljuka
Det fanns inte rum för några överraskningar i det svenska laget som är uttaget till VM i skidskytte i Pokljuka.
En plats i herrlaget är fortfarande ledig och fördelas efter EM i Polen som startar den här veckan.
Tränaren Johannes Lukas missar VM
Skadade sig i trappan i Antholz:
Skidskyttelandslagets huvudtränare Johannes Lukas axel är tyvärr allvarligt skadad och kräver operation. Han missar därmed VM i Pokljuka, Slovenien, vilket innebär att Sportchefen, Anna-Maria Uusitalo, leder teamet inför VM.
Sveriges lag till JVM i Finland
Efter fina uttagningstävlingar i Järpen och Åsarna har nu Svenska Skidförbundet tagit ut lagen som ska representera Sverige på junior-VM i Vuokatti, Finland i februari 2021.
Den 8-14 februari är det dags för årets höjdpunkt för längdskidåkningens juniorer och yngre seniorer. Efter att polska Zakopane tvingats att säga ifrån sig arrangörskapet, blev det sent klart att tävlingarna arrangeras i finska Vuokatti.
Alexander Bolshunov ber om ursäkt
Först stack han från skidstadion i Lahtis utan att prata med media.
Men nu ber Alexander Bolshunov om ursäkt för sin osportsliga uppträdan mot Finlands Joni Mäki i avslutningen av söndagens världscupstafett.
Bolshunov slog först efter Mäki och körde honom sedan direkt i backen efter målgång.
Här är åkarna som får köra i Falun
Det har blivit Sveriges tur att stå som arrangör för världscupen när de Svenska skidspelen i Falun ska avgöras i helgen. Ett annars publikfyllt Lugnet får istället för publik nöja sig med extra många svenskar på start.
Skandinaviska cupen 2020/21 ställs in
Det blir inga tävlingar i Skandinaviska cupen i vinter. Det meddelar Svenska Skidförbundet efter att arbetsgruppen för cupen har ställt in dom resterande tävlingarna för den här säsongen.
Stina Nilsson i truppen till skidskytte-EM
Stina Nilsson är uttagen till EM i skidskytte i polska Duszniki-Zdroj 27-31 januari. Hon har gjort stora framsteg i IBU-cupen i tyska Arber och får nu alltså en ny chans på EM.
Här är den svenska truppen.
Borås rustar för skid-SM – har fått snö
Allt faller sakta på plats för att Skid-SM 2021 ska kunna genomföras i Borås. Borås SK, som tillsammans med ett flertal Boråsklubbar arrangerar mästerskapet, har nu den snö som krävs för att kunna säkerställa banan för tävling på Borås Skidstadion.
Ny uppvisning av Johannes Thingnes Bø
Världscupledaren Johannes Thingnes Bø visade väldigt tydligt att han har en växel mer än alla andra i masstarten i italienska Antholz. Norrmannen växlade om efter det första skyttet och sprängde fältet på bara några meter.
Han vann säkert medan Martin Ponsiluoma blev bäste svensk på en 10:e plats.
Lisa och Edvin tog JVM-testet i fristil
Lisa Ingesson från Strömnäs vann igen när Åsarna arrangerade nytt JVM-test under söndagen. Dessutom levererade arrangörsklubbens nyförvärv Edvin Anger som tackat sin nya klubb med en klar seger på herrsidan.
Anna Dyvik överlägsen också på distans
Anna Dyvik var överlägsen också på 10 km klassisk vid VW Cup i Torsby. Och nu ändrar hon inriktning inför nästa helgs världscup i Falun.
– Jag tänkte mest åka sprint, men nu har jag lust också att åka distanstävling där, säger moraåkaren som har dominerat med två segrar i helgen.
Två svenska pallplatser i Toblach-Cortina
Sverige har definitivt blivit en stormakt i långloppcirkusen Visma Ski Classics.
I söndagens Toblach-Cortina var både Oskar Kardin och Emil Persson på pallen, men dom fick båda ge sig i spurten för ryssen Ermi Vokuev som vann sin andra långloppseger.
Kardin leder nu Visma Ski Classics efter seger i La Diagonela och ”silver” nu i Toblach-Cortina.
Bolshunov tappade huvudet totalt
Världscupledaren och Tour de Ski-segraren Alexander Bolshunov tappade huvudet totalt i inspurten av stafetten i Lahtis. Han slog efter Finlands slutman Jouni Mäki och sedan körde han regelrätt ner finländaren efter målgång.
Ryssland diskades och frågan är nu om Bolshunov utestängs från nästa helgs tävlingar i Falun.
Marcus Ruus i ledning hela vägen
VW Cup i Torsby – 15 km klassisk:
Trots en segermarginal på futtiga 7,2 sekunder hade Marcus Ruus ledningen från start till mål i VW Cup-tävlingen över 15 km klassisk stil i Torsby under söndagen.
Värmlänningen i Åsarnas färger har helt klart kommit ut av Tour de Ski i fin form och tog en meriterande seger.
Lina Korsgren stack och solovann
Team Ramudden dominerade igen – dubbelseger i Italien:
Dom svenska damerna dominerade åter igen i Visma Ski Classics när Team Ramudden tog dubbelseger i Toblach-Cortina och Lina Korsgren kunde vinna efter ett lång soloutbrytning där hon fick göra allt jobbet själv.
Lagkompisen Ida Dahl spurtade in som tvåa och Sverige grejar sig mycket bra även utan en skadad Britta Johansson Norgren.
Sveriges damer stafett-tvåa i Lahtis
Norge var som väntat överlägsna i damernas 4x5 km stafett i världscupen i Lahtis under söndagsförmiddagen.
Men Sverige utan sitt bästa lag grejade en stark andra plats och slog konkurrenter som Finland, Ryssland och USA som alla hoppas på stafettmedalj på VM.
VM-trea från Kazakstan omkom i olycka
Nikolay Chebotko från Kazakstan blev bara 38 år gammal. Han omkom i en bilolycka där han kraschade in i ett träd med bil, skriver Expressen.
– Vi har drabbats av en oersättlig förlust, skriver det Kazakstanska skidlandslaget på Instagram.
Chebotko har ett VM-brons från 2013.
Ny bana för Toblach-Cortina i morgon
Det vill sig inte riktigt för Toblach-Cortina i Visma Ski Classics. Förra året fick man ställa in, nu har man skjutit tävlingen från idag lördag till i morgon. Och det sista är att man har fått lägga om banan på grund av stor lavinfara efter det planerade spåret.
Lisa och Truls sprintade bäst i JVM-testet
Lisa Eriksson, Strömnäs och Truls Gisselman, Rehns BK vann JVM-testet i klassisk sprint i Åsarna under lördagen.
Det blev spännande tävlingar och ingen av dom båda segrarna var snabbast på vägen fram till finalen.