Mobile Version
Desktop Version
JÖRGEN BRINK kan än. I helgen vann han Medelpad Ski Classic i Sundsvall. Foto: BRINK SKI TEAM
JÖRGEN BRINK kan än. I helgen vann han Medelpad Ski Classic i Sundsvall. Foto: BRINK SKI TEAM

Visst kan Jörgen fortfarande vinna

Jörgen Brink kan fortfarande vinna - om någon nu tvivlade på det.
Under helgens Medelpad Ski Classic i Sundsvall vann han den 42 kilometer tävlingen i en spurtuppgörelse mot Markus Ottosson.
Strax bakom följde Johan Lövgren från Vännäs som hängde med helt till avslutningen. Det gjorde nästan också fyran Anders Svanebo, Stockvik, som var tillbaka i tävlingsspåret.

 

Dessa fyra åkarna hade tre minuter till Erik Silfver, Umeå, men sedan var det över tio minuter till nästa åkare.
Bland damerna imponerade Stockviks egen Jessica Ericsson och var hela 4,45 minuter före en så bra åkare som Ida Dahl från IFK Mora. Jessicas tid var 2.22,18 mot ”Brinken” 2.03.37.
Det tävlades också över 22 kilometer. Åter igen imponerade stortalangen Tove Ericsson, Stockvik, som åkte lika snabbt som herrsegraren Joel Jänes, också Stockvik. Tove kom direkt från sina triumfer på USM i Lycksele.

     
1 BRINK Jörgen Delsbo IF 02:03:37.7 0:00:00.0
2 OTTOSSON Markus Skellefteå SK 02:03:39.3 0:00:01.6
3 LÖVGREN Johan Vännäs SK 02:03:47.2 0:00:09.5
4 SVANEBO Anders Stockviks SF 02:04:05.5 0:00:27.8
5 SILFVER Erik IFK Umeå 02:06:40.6 0:03:02.9
6 PERSSON Daniel Sollefteå Skidor IF 02:16:52.9 0:13:15.2
7 SJÖSTRAND Calle Sollefteå IF Skidor 02:17:05.5 0:13:27.8
8 ENGBLOM Tobias Stockviks SF-Gripen Ski Team 02:17:56.3 0:14:18.6
9 DAHLÉN Henrik Tynderö IK 02:18:11.4 0:14:33.7
10 LUNDGREN Martin Stockviks SF 02:19:04.3 0:15:26.6
11 LARSSON Thommy Sundsvall 02:19:05.9 0:15:28.2
12 ROVIO Kent Bondsjöhöjdens IK 02:19:18.8 0:15:41.1
13 HENRIKSSON Mikael Tynderö IK 02:19:46.4 0:16:08.7
14 ROHR Adam Axa Sports Club 02:20:59.2 0:17:21.5
15 MOLIN Olov Östersunds SK 02:22:13.1 0:18:35.4
16 NILSSON Tobias Kovlands IF 02:22:14.7 0:18:37.0
17 EDLUND Mikael Alnö Race Team Föreningen 02:22:34.1 0:18:56.4
18 JOHANSSON Simon Vännäs SK 02:23:05.6 0:19:27.9
19 MELANDER Martin Alnö Race Team Föreningen 02:23:57.8 0:20:20.1
20 BERGFORS Niclas Ljustorps IF 02:24:20.6 0:20:42.9
21 SJÖLUND Niklas Bondsjöhöjdens IK 02:24:42.4 0:21:04.7
22 GRANBO John Alnö SK 02:25:27.3 0:21:49.6
23 STÅHL Kristoffer Alnö Raceteam 02:25:30.1 0:21:52.4
24 UTTERSTRÖM Jonas Jalles TC Umeå 02:26:22.6 0:22:44.9
25 MELANDER Björn Timrå SOK 02:26:36.2 0:22:58.5
26 NÄÄTÄNEN Janne Sundsvalls OK 02:29:07.9 0:25:30.2
27 ARNBERG Fredrik Stockviks SF 02:29:17.8 0:25:40.1
28 STRÖMSTEN Marcus Bondsjöhöjdens IK 02:29:26.9 0:25:49.2
29 BÄCKMAN Göran Kemira 02:29:43.0 0:26:05.3
30 SVELANDER Mattias Lucksta IF 02:30:17.4 0:26:39.7
31 LENNDIN Per Strömnäs GIF 02:30:24.4 0:26:46.7
32 KIRK Jens Stockholms rullskidklubb 02:30:44.2 0:27:06.5
33 LINDSTRÖM Björn Alnö Race Team Föreningen 02:31:59.0 0:28:21.3
34 EDSTRÖM Glenn Sundsvall 02:32:22.1 0:28:44.4
35 FORSBERG Henrik Ljustorps IF 02:32:39.1 0:29:01.4
36 NYQVIST Johan Bergeforsens SK 02:33:31.2 0:29:53.5
37 WESTIN Michael Bondsjöhöjdens IK 02:33:36.2 0:29:58.5
38 LUNDIN Per Alnö SK 02:34:11.0 0:30:33.3
39 VEDIN Björn Stockviks SF 02:34:39.5 0:31:01.8
40 ÅSLIN Hans Matfors SK 02:35:06.0 0:31:28.3
41 KOHTALA Marko Ånge SK 02:35:35.1 0:31:57.4
42 KOHTALA Harry Sundsvall 02:35:43.4 0:32:05.7
43 LAMPINEN Otto Sollefteå Skidor IF 02:36:00.5 0:32:22.8
44 BERGKVIST Albin Bjursås IK 02:37:35.8 0:33:58.1
44 NILSSON Mikael Alnö SK 02:37:35.8 0:33:58.1
46 ABRAHAMSSON Daniel Graninge-Alliansen 02:37:36.9 0:33:59.2
47 BYSTEDT Jonas Härnösand 02:38:15.8 0:34:38.1
48 LARSSON Fredrik I 21 IF 02:38:42.6 0:35:04.9
49 ÄDEL Heinz Sundsvall 02:39:28.1 0:35:50.4
50 BLOCK Kristofer Sollefteå Skidor IF 02:39:42.5 0:36:04.8
51 HOLMSTRÖM Henrik Gräftåvallens SK 02:40:08.2 0:36:30.5
52 LUNDBERG Lars Stockviks SF 02:40:12.7 0:36:35.0
53 ENGQVIST Anton Selånger SOK 02:43:07.1 0:39:29.4
54 GRELSSON Wilmer Ånge SK 02:43:07.9 0:39:30.2
54 TORESSON Nils Team Bohus bergsprängning 02:43:07.9 0:39:30.2
56 KARLSSON Mattias Enklaresport SK 02:44:00.2 0:40:22.5
57 NORMAN Kenneth Sundsvall 02:45:49.7 0:42:12.0
58 MYHRGREN Nicklas Team ROG 02:45:50.5 0:42:12.8
59 ZELL Stefan Team Titan 02:45:51.4 0:42:13.7
60 TUVESSON Ola Stockviks SF 02:45:52.4 0:42:14.7
61 OTTOSSON Tomas Skellefteå SK 02:46:02.3 0:42:24.6
62 LARSSON Peter Matfors 02:46:20.2 0:42:42.5
63 ARNBERG Gustav Stockviks SF 02:47:14.4 0:43:36.7
64 VALLIN Lars Kramfors 02:47:15.5 0:43:37.8
65 SJÖSTRAND David Tynderö IK 02:47:37.5 0:43:59.8
66 KRONUDD Mattais Vaxholm 02:48:00.0 0:44:22.3
67 STENVALL Per Timrå 02:48:50.2 0:45:12.5
68 KJELLMAN Andreas Lucksta IF 02:48:52.2 0:45:14.5
69 MATTSSON Andreas Lucksta IF 02:48:54.1 0:45:16.4
70 NORDLUND Erik IK Aluminium 02:50:10.2 0:46:32.5
71 BÄCKSTRÖM Christer IK Aluminium 02:51:18.6 0:47:40.9
72 JOHANSSON Staffan Kovlands IF 02:51:20.0 0:47:42.3
73 ÅSTRÖM Martin Bondsjöhöjdens IK 02:51:47.7 0:48:10.0
73 NORIN Oscar Sundsvall 02:51:47.7 0:48:10.0
75 ERSSON Jan Jättendals IF 02:52:22.3 0:48:44.6
76 LINDBERG Anders Järfälla Skidklubb 02:52:24.5 0:48:46.8
77 PETERSSON Jörgen Sollefteå Skidor IF 02:52:49.4 0:49:11.7
78 WESTMAN Erik Mellansels IF 02:52:54.8 0:49:17.1
79 MILLÉN Mats Sundsvall 02:52:56.0 0:49:18.3
80 ANDERSSON Stefan Sundsvall 02:53:03.3 0:49:25.6
81 MARKLUND Lars Stockholm 02:53:35.0 0:49:57.3
82 ÅBERG Hans-Olov Axa Sports Club 02:53:51.6 0:50:13.9
83 AXLING Anders Sundsvalls OK 02:53:58.8 0:50:21.1
84 NYGREN Håkan Ljustorps IF 02:54:04.0 0:50:26.3
85 LINDHOLM Anders Sundsvalls OK 02:54:42.5 0:51:04.8
86 PONTÉN Fredrik Selånger SOK 02:55:04.9 0:51:27.2
87 BERGLUND Tomas Bondsjöhöjdens IK 02:55:22.4 0:51:44.7
88 REX Thomas Sundsvalls OK 02:55:23.4 0:51:45.7
89 TENGGREN Benny Sundsvall 02:55:25.0 0:51:47.3
90 DECKER Tomas Hotagen Sports Club 02:55:29.2 0:51:51.5
91 NORDIN Tomas Kovlands IF 02:57:09.2 0:53:31.5
92 SVEDBERG Tomas Alnö SK 02:57:46.0 0:54:08.3
93 WESTLING Henrik Enklaresport SK 02:58:16.9 0:54:39.2
94 RYSTEDT Mikael Bergeforsens SK 02:58:17.1 0:54:39.4
95 MARTINEZ Carl Alnö Race Team Föreningen 02:58:30.0 0:54:52.3
96 ANDERSSON Mats Sollefteå Skidor IF 03:00:44.6 0:57:06.9
97 KÄLLSTRÖM Mårten IFK Sala 03:00:50.7 0:57:13.0
98 LARSSON Johan Sundsvall 03:00:51.5 0:57:13.8
99 BÄCKMAN Thomas Härnösand 03:00:56.0 0:57:18.3
100 PETTERSSON BREDIN Rickard Axa Sports Club 03:01:55.7 0:58:18.0
101 LINDBLOM Robert Nedansjö IK 03:02:38.0 0:59:00.3
102 BYSTRÖM Magnus Sundsvall 03:02:54.0 0:59:16.3
103 LINDGREN Jan Bondsjöhöjdens IK 03:03:05.1 0:59:27.4
104 KÄLLSTRÖM Anton IFK Sala 03:03:41.9 1:00:04.2
105 SJÖGREN Anders Sundsvall 03:03:52.1 1:00:14.4
106 ÖSTLING Hans Arlanda Märsta SK 03:04:12.5 1:00:34.8
107 LARSSON Jonas Lucksta IF 03:05:22.6 1:01:44.9
108 RYDÉN Harald Stockholm 03:05:49.3 1:02:11.6
109 EDSTRÖM Tomas Sundsvalls OK 03:05:59.5 1:02:21.8
110 ENGSTRÖM Joakim Nusnäs IF 03:06:32.0 1:02:54.3
111 OLOFSSON Tommy Sundsvall 03:06:57.4 1:03:19.7
112 SUNDSQVIST Joakim Njurund 03:07:15.6 1:03:37.9
113 DAHLSTRÖM Mango Andreas Sundsvall 03:07:42.1 1:04:04.4
114 BLOMBÄCK Anders Naturkompaniet 03:07:58.9 1:04:21.2
115 SELIN Urban Matfors SK 03:08:05.0 1:04:27.3
116 LINDKVIST Åke Sundsvall 03:08:09.8 1:04:32.1
117 SUNDBERG Fredrik Sundbyberg 03:08:10.0 1:04:32.3
118 PETTERSSON Anders Härnösand 03:08:12.9 1:04:35.2
119 WEISS SANDSTRÖM Jonas Team ROG 03:09:27.1 1:05:49.4
120 BÄCKMAN Leif Härnösand 03:09:36.4 1:05:58.7
121 SAHLANDER Mathias Sundsvall 03:10:49.8 1:07:12.1
122 ÅLUND Jonas Tynderö IK 03:11:47.1 1:08:09.4
123 ARNBERG Mats Stockviks SF 03:12:12.0 1:08:34.3
124 SVEDBERG Andreas Kovlands IF 03:12:20.6 1:08:42.9
125 BERGSTRÖM Patrik IK Aluminium 03:13:21.6 1:09:43.9
126 DECKER Mattias Hotagen Sports Club 03:14:35.3 1:10:57.6
127 FREDRIKSSON Lars Sollefteå Skidor IF 03:14:50.5 1:11:12.8
128 LUNDQVIST Per-Michael Sundsvall 03:15:03.6 1:11:25.9
129 PONTÉN Karl Selånger SOK 03:16:12.8 1:12:35.1
130 MISCHOLD Björn Indal 03:16:29.1 1:12:51.4
131 WEDIN Thomas Skövde 03:18:00.0 1:14:22.3
132 KARLSSON Jonas Kovlands IF 03:19:28.7 1:15:51.0
133 HELLSTRÖM Peter Kramfors 03:20:14.3 1:16:36.6
134 HELLNERS Axel Stockholm 03:20:30.6 1:16:52.9
135 AVERHEIM Andreas Stockviks SF 03:20:51.0 1:17:13.3
136 HOVLAND Guy Njurunda SK 03:21:32.0 1:17:54.3
137 MOLIN Joakim IF Strategen 03:21:35.9 1:17:58.2
138 NORMAN Lasse Sundsvall 03:22:11.8 1:18:34.1
139 SJÖLÉN Jon Sundsvall 03:23:19.3 1:19:41.6
140 JANSSON Marcus Sundsvall 03:23:19.5 1:19:41.8
141 LUNDGREN Johan Handelsbanken 03:23:24.1 1:19:46.4
142 ÖSTERLUND Sebastian Sundsvall 03:25:11.7 1:21:34.0
143 SÖDERBLADH Ingvar Sundsvall 03:25:21.1 1:21:43.4
144 WILLNER Jonas Sundsvall 03:25:35.9 1:21:58.2
145 WESTLING Lars IF Strategen 03:25:50.7 1:22:13.0
146 VALLIN Hans Kramfors 03:25:51.2 1:22:13.5
147 HAMLUND Rasmus Fuske 03:26:08.5 1:22:30.8
147 HAMLUND Göran Fuske 03:26:08.5 1:22:30.8
149 OLSSON Peter AXA SC 03:27:17.5 1:23:39.8
150 ULANDER Petter Team ROG 03:28:52.1 1:25:14.4
151 EDFAST Olof Ingen klubb 03:29:04.5 1:25:26.8
152 BJÖRK ANDERSSON Joacim Stockholm 03:29:23.8 1:25:46.1
153 DAVÉN Martin AXA SC 03:31:02.0 1:27:24.3
154 VIKSTRÖM Johan IF Strategen 03:31:23.6 1:27:45.9
155 DANIELSSON Hans Sundsvall 03:31:39.7 1:28:02.0
156 EKWURTZEL Fredrik Sundsvall 03:33:04.0 1:29:26.3
157 ENGLUND Fredrik AXA SC 03:33:05.2 1:29:27.5
158 HENRIKSSON Olof Matfors SK 03:33:15.5 1:29:37.8
159 SPROCK Tomas Härnösand 03:33:34.1 1:29:56.4
160 BYLUND Stig Bergeforsens SK 03:33:35.2 1:29:57.5
161 SJÖLIN Jori Östloning 03:33:35.3 1:29:57.6
162 MELIN Mattias AXA SC 03:40:46.5 1:37:08.8
163 WIKHOLM Linus Sundsvall 03:40:58.4 1:37:20.7
164 LEHMANN Oscar Göteborg 03:42:54.0 1:39:16.3
165 ROSLUND Gustav Härnösand 03:43:14.9 1:39:37.2
166 ÅSTRÖM Martin Sundsvall 03:43:23.8 1:39:46.1
167 DECKER Per-Erik Hotagen Sports Club 03:43:43.6 1:40:05.9
168 LINDE Mikael Sweco IF 03:46:56.7 1:43:19.0
169 JONSSON Per-Åke IKJ Haninge 03:48:32.9 1:44:55.2
170 NORDÉN Markus Axa Sports Club 03:48:46.8 1:45:09.1
171 BODIN Lars Sollefteå 03:49:04.4 1:45:26.7
172 NYSTRÖM Roger Kubbe Norrflärke 03:49:27.1 1:45:49.4
173 ANDERSSON Dennis Sundsvall 03:50:46.6 1:47:08.9
174 TIMAN Erik Stockviks SF 03:52:16.7 1:48:39.0
175 CARLÉN Magnus Tynderö IK 03:52:48.5 1:49:10.8
176 EDFAST Stig Ingen klubb 03:55:55.7 1:52:18.0
177 NILSSON Torsten Härnösand 03:56:00.0 1:52:22.3
178 BODIN Markus Sollefteå 03:56:27.7 1:52:50.0
179 SÖDERLUND Andreas AXA SC 03:57:38.3 1:54:00.6
180 GUSTAFSSON Johan Timrå 03:58:37.4 1:54:59.7
181 HERLITZ Erik Sundsvall 04:01:42.3 1:58:04.6
182 BOMAN Robert Bollsta IK 04:02:37.1 1:58:59.4
183 HAMBORG Henrik Nolby Alpina SK 04:03:30.6 1:59:52.9
184 PETTERSSON David Härnösand 04:06:07.2 2:02:29.5
185 BYSTRÖM Robbin Tynderö IK 04:12:36.4 2:08:58.7
186 SVELANDER Göran Tynderö IK 04:15:31.8 2:11:54.1
187 NILSSON Pär Sundsvall 04:18:15.4 2:14:37.7
188 KÄCK Christer Saltsjö-Duvnäs 04:25:05.3 2:21:27.6
189 BROMAN Mikael Indalsliden SK 04:25:31.0 2:21:53.3
190 JOHANSSON Ulf Bergeforsens SK 04:26:15.5 2:22:37.8
191 HÅDÉN Martin Indalsliden SK 04:40:25.1 2:36:47.4
192 FRÖBERG Stefan Timrå 04:41:41.4 2:38:03.7
193 AXBERG Johan Sundsvall 04:43:37.2 2:39:59.5
194 GADHAVAJJULA Phani Kumar Stockholm 05:11:56.6 3:08:18.9
         
     
1 ERICSSON Jessica Stockviks SF 02:22:18.0 0:00:00.0
2 DAHL Ida IFK Mora SK 02:27:03.7 0:04:45.7
3 VEDIN Elin Sundsvalls OK 02:31:59.9 0:09:41.9
4 TJERNBERG DAHLIN Madeleine Kovlands IF 02:32:06.3 0:09:48.3
5 BJÖRN Mimmi IFK Umeå 02:35:32.5 0:13:14.5
6 ERIKSSON Vendela Husums IF SK 02:40:15.7 0:17:57.7
7 KLING Jenny Sundsvall 02:46:39.5 0:24:21.5
8 TIGER Veronika Bergeforsens SK 02:47:04.1 0:24:46.1
9 LINDBERG Johanna Rehns BK 02:47:19.1 0:25:01.1
10 HAAS Hedwig Sundsvalls OK 02:50:46.9 0:28:28.9
11 DALFORS Catrin Sundsvall 02:52:39.4 0:30:21.4
12 LINDHOLM Pia Sundsvalls OK 02:56:04.8 0:33:46.8
13 NILVANDER Frida Ingen klubb 03:00:52.3 0:38:34.2
14 BERGFORS Cristin Tynderö IK 03:06:18.1 0:44:00.1
15 TEILMAN AXELSSON Maria AXA SC 03:08:57.9 0:46:39.9
16 ZELL Anna-Karin Alnö Race Team 03:09:58.2 0:47:40.1
17 SJÖHOLM Jenny Sundsvall 03:13:54.1 0:51:36.1
18 WOUNDER Monika Alnö Race Team Föreningen 03:19:02.7 0:56:44.7
19 KROHN Lisa Sundsvall 03:20:42.6 0:58:24.5
20 TUVESSON Malin Sundsvalls OK 03:22:34.1 1:00:16.0
21 OLSSON Anna Sundsvalls OK 03:24:02.3 1:01:44.3
22 BJÖRKLUND Maria Sundsvall 03:24:13.3 1:01:55.2
23 JOHANSSON Ulrika Kvissleby 03:24:43.0 1:02:25.0
24 WILLNER Sara Sundsvall 03:25:21.5 1:03:03.5
25 BERGMANSSON Camilla Timrå SOK 03:25:22.0 1:03:04.0
26 ENGLUND Camilla Sundsvall 03:29:54.6 1:07:36.6
27 KALVO Kadri Sundsvalls OK 03:34:25.3 1:12:07.3
28 ENGLUND Cecilia Ljustorps IF 03:34:55.3 1:12:37.3
29 EDSTRÖM Cecilia Sundsvall 03:37:01.4 1:14:43.4
30 NILSSON Lisa Göteborg 03:42:26.5 1:20:08.5
31 WENNER Veronica Alnö 03:42:51.3 1:20:33.3
32 NORDSTRAND Maja Johanneshov 03:45:39.1 1:23:21.1
33 HÖGLUND Evelina Timrå 03:50:24.2 1:28:06.2
34 KÜHNE Johanna Timrå 03:54:51.1 1:32:33.1
35 GUSTAFSSON Caroline Timrå 03:58:37.4 1:36:19.4
36 MELLÅKER Julia AXA SC 04:01:16.6 1:38:58.6
37 HERLITZ Mia Sundsvall 04:01:42.0 1:39:24.0
38 JOHANSSON Emelie Sundsvall 04:03:40.5 1:41:22.5
39 SUNDIN Mona Härnösand 04:06:48.7 1:44:30.7
40 HOVLAND Therese Sundsvall 04:11:40.2 1:49:22.2
41 LUNDGREN Maria Gäddede SK 04:13:49.0 1:51:31.0
42 LINDBERG Karolin Härnösand 04:18:33.2 1:56:15.2
43 DAHLIN Annie Gävle 04:18:34.7 1:56:16.6
44 LJUNGBERG Catarina Bergeforsens SK 04:18:52.8 1:56:34.8
45 ERLANDSSON Annika Härnösand 04:19:32.0 1:57:14.0
46 MANNELA Anne Sundsvall 04:19:59.1 1:57:41.1
47 EK Anna Sundsvall 04:39:52.9 2:17:34.9
48 OLSSON Yvonne Sundsvall 04:42:27.8 2:20:09.8
         
     
1 JÄNES Joel Stockviks SF 01:13:04.0 0:00:00.0
2 LUNDGREN Nils Stockviks SF 01:16:12.4 0:03:08.4
3 FREDERIKSEN Peter Ingen klubb 01:19:08.1 0:06:04.1
4 JOHANSSON Albin Bergeforsens SK 01:20:23.0 0:07:19.0
5 YTTERBOM Linus Kovlands IF 01:20:46.0 0:07:42.0
6 HENNING Michael Bergeforsen SK 01:20:49.8 0:07:45.8
7 ÖSTLUND Viggo Kovlands IF 01:20:50.9 0:07:46.9
8 BÄCKMAN Hugo Sundsvall 01:20:56.0 0:07:52.0
9 OLSSON Gustav Bergeforsens SK 01:23:04.1 0:10:00.1
10 EDSTRÖM Thomas Sundsvall 01:25:09.5 0:12:05.5
11 BERGSTRÖM Jimmy Peab IF 01:25:32.2 0:12:28.2
12 LUND Stefan Kramfors Alliansen 01:26:17.0 0:13:13.0
13 NÄSMAN Markus Bergeforsens SK 01:27:39.9 0:14:35.9
14 LINDÉN Johan Selånger SOK 01:28:12.1 0:15:08.1
15 RAUTILA Gustav Bergeforsens SK 01:30:43.2 0:17:39.2
16 FAIJERSSON Lars Ärlandsbro 01:30:55.0 0:17:51.0
17 BACKLUND Hans-Olof Rejlers IF 01:32:54.8 0:19:50.8
18 HULTDIN Mathias Timrå 01:33:25.2 0:20:21.2
19 LIDSTRÖM Jesper Tynderö IK 01:34:56.3 0:21:52.3
20 VEDIN Tomas Selångers SOK 01:35:01.0 0:21:57.0
21 FRYKSIEN Ronny Kramfors Alliansen 01:35:36.0 0:22:32.0
22 LUNDSTRÖM Stefan Matfors SK 01:35:39.6 0:22:35.6
23 ERIKSSON Jörgen Peab IF 01:36:02.9 0:22:58.9
24 HASSEL Tommy Tynderö IK 01:36:33.8 0:23:29.8
25 NYBERG Jonas Bergeforsens SK 01:37:27.5 0:24:23.5
26 VEDIN Sten-Åke Selånger SOK 01:38:46.2 0:25:42.2
27 LORÅS Mikael Bergeforsens SK 01:40:59.0 0:27:55.0
28 KULLBERG Hans Sundsvall 01:41:05.0 0:28:01.0
29 LINDÉN Henrik Selånger SOK 01:41:07.8 0:28:03.8
30 ALANDER Johan Stockholm 01:42:45.7 0:29:41.7
31 LANTZ Peter Nyköping 01:43:40.7 0:30:36.7
32 BURVALL Magnus Sundsvall 01:43:57.1 0:30:53.1
33 SVENSSON Erik Kramfors 01:44:19.2 0:31:15.2
34 KARLSSON Karl-Johan Messlingens IK 01:44:52.0 0:31:48.0
35 LARSSON Carl-Henrik Stöde IF 01:46:33.3 0:33:29.3
36 ENERUD Håkan Bergeforsens SK 01:47:14.3 0:34:10.3
37 EKMAN Bertil Göteborg 01:49:18.4 0:36:14.4
38 SUNDBERG Viktor Bergeforsens SK 01:52:26.5 0:39:22.5
39 RYD Simon Bergeforsens SK 01:52:40.2 0:39:36.2
40 SUNDBERG Stefan Bergeforsens SK 01:52:40.8 0:39:36.8
41 TOTT Ashley Sundsvall 01:52:44.3 0:39:40.3
42 ÅBERG Kenneth Sundsvall 01:57:10.0 0:44:06.0
43 OLOFSSON Lucas Timrå 01:57:10.4 0:44:06.4
44 BYLOCK Daniel Stockholm 01:58:15.7 0:45:11.7
45 ZELL Melvin Selånger SOK 01:58:20.1 0:45:16.1
46 LINDSTRÖM Börje Ljustorps IF 01:59:01.7 0:45:57.7
47 BRANDON Åke Timrå 01:59:35.5 0:46:31.5
48 FALBERG Hans Olov Indal 02:00:40.1 0:47:36.1
49 KARLSSON Evert Sundsvall 02:01:41.0 0:48:37.0
50 ERSSON Per Stockviks SF 02:01:42.3 0:48:38.3
51 UDD Bernt Ulricehamn 02:19:48.0 1:06:44.0
52 PERSSON Isak Bergeforsens SK 02:19:58.0 1:06:54.0
53 THORESSON Torbjörn Sundsvall 02:19:59.3 1:06:55.3
54 NORRGÅRD Vidar Bergeforsens SK 02:46:28.0 1:33:24.0
55 NORRGÅRD Mikael Timrå 02:46:46.3 1:33:42.3
56 EDÉN Aron Ljustorps IF 02:49:55.1 1:36:51.1
         
     
1 ERICSSON Tove Stockviks SF 01:13:10.4 0:00:00.0
2 HÄGGQVIST Jessica Bondsjöhöjdens IK 01:20:26.5 0:07:16.0
3 NÄSLUND Sanna Bondsjöhöjdens IK 01:20:51.1 0:07:40.6
4 FRANSSON Ellinor Ärla IF 01:28:05.4 0:14:54.9
5 DAHL Sophie Tynderö IK 01:31:15.6 0:18:05.1
6 DAHLIN Alva Kovlands IF 01:31:50.0 0:18:39.6
7 GRADIN Linn Stöde IF 01:31:56.8 0:18:46.3
8 LUNDSTRÖM Olivia Stockviks SF 01:34:23.4 0:21:12.9
9 LARSSON Moa Stöde IF 01:35:45.2 0:22:34.8
10 STRÖMSTEN Anne-Marie Bondsjöhöjdens IK 01:38:00.0 0:24:49.5
11 GOMEZ Anna Bondsjöhöjdens IK 01:38:02.7 0:24:52.2
12 ERIKSSON Anna Ljustorp IF 01:38:14.0 0:25:03.5
13 GRÖNBORG Nanna Kovlands IF 01:38:24.3 0:25:13.8
14 MYHRGREN Nina Sundsvall 01:42:29.3 0:29:18.8
15 HÄNSTRÖM Sofia Sundsvall 01:42:59.5 0:29:49.0
16 BURVALL Ulrika Sundsvall 01:43:57.3 0:30:46.9
17 ÖSTLUND Anna-Karin Kovland 01:46:25.6 0:33:15.2
18 HÖGLUND Sofia Bergeforsens SK 01:47:00.7 0:33:50.2
19 KÄLLSTRÖM Agnes IFK Sala 01:47:11.4 0:34:00.9
20 BOHOLM WALL Lotta Bredsandspedagogerna 01:47:11.7 0:34:01.2
21 VIKSELL MATTSSON Anette Ljustorps IF 01:48:03.5 0:34:53.0
22 GUNNARSSON Therese Stockholm 01:49:50.9 0:36:40.4
23 THORESSON Eva Ingen klubb 01:53:06.2 0:39:55.7
24 LINDÉN Sofia Selånger SOK 01:55:22.5 0:42:12.0
25 NORDIN Anna-Maja Bergeforsens SK 01:56:02.1 0:42:51.7
26 FALBERG Marianne Indal 02:00:39.0 0:47:28.5
27 EMTFELDT Towe Stockviks SF 02:01:43.1 0:48:32.6
28 BREDAL Kicki Sundsvall 02:07:37.7 0:54:27.2
29 KARLSSON Charlotte Sundsvall 02:09:07.8 0:55:57.3
30 HEDLÖF Lisbeth Sundsvall 02:09:54.3 0:56:43.8
31 NORDFELDT Sofi Nyköping 02:12:20.5 0:59:10.0
32 ÖBERG Erika Bergeforsens SK 02:13:18.8 1:00:08.3
33 STEFANSSON Sara Stockholm 02:13:25.9 1:00:15.5
34 BLADH Ann-Kristin Bergeforsens SK 02:14:10.2 1:00:59.7
35 BRUNERYD Linda Kovland 02:15:03.5 1:01:53.0
36 ENERUD Gunilla Bergeforsens SK 02:15:06.3 1:01:55.9
37 WIKLANDER NYLANDER Ingrid Sundsvalls OK 02:16:17.0 1:03:06.5
38 GUSTAFSSON Carina Timrå 02:17:14.8 1:04:04.3
39 PETERSSON Elvy Sundsvall 02:17:47.6 1:04:37.1
40 KARLSSON Olivia Kovlands IF 02:22:09.9 1:08:59.5
41 BLOMBÄCK Kristina Sundsvall 02:22:54.5 1:09:44.0
42 ÄIJÄ-LENDIN Monica Strömnäs 02:22:54.6 1:09:44.2
43 LETH Gitte Sundsvalls OK 02:23:21.9 1:10:11.4
44 FLORDAL Christina Sundsvalls OK 02:24:01.1 1:10:50.6
45 LORENTZSON Inger Sundsvalls OK 02:24:29.0 1:11:18.5
46 SELLSTEDT Sara Sundsvall 02:24:30.4 1:11:19.9
47 LUNDGREN Elisabet Sundsvalls OK 02:27:06.3 1:13:55.8
48 BRUNN Kerstin Sundsvalls OK 02:28:16.7 1:15:06.2
49 LINDSTRÖM Bitten Bergeforsens SK 02:30:06.7 1:16:56.2
50 CARLBERG Elisabet Sundsvall 02:33:07.3 1:19:56.9
51 PETERSSON Ingrid Sundsvalls OK 02:37:54.7 1:24:44.2
52 VIKLUND Karin Kovlands IF 02:38:19.3 1:25:08.8
53 HELLMAN Ulla Sundsvalls OK 02:38:20.0 1:25:09.5
54 JONSSON Zania Bergeforsens SK 02:42:33.7 1:29:23.2
55 MAGNESEN Heidi Härnösand 02:43:49.6 1:30:39.1
56 ANDERSSON Madelene Timrå 02:48:48.4 1:35:38.0
57 LANERUD-WEINACHT Cecilia Bergeforsens SK 02:48:48.5 1:35:38.0
58 ERIKSSON Åsa Ljustorps IF 02:49:55.5 1:36:45.0
59 ERIKSSON Eva Ljustorps IF 02:50:58.4 1:37:48.0
Del |
ROLF ZETTERBERG

Norge dominerade i distriktsstafetterna

Sverige trea i D17-18-stafetten på Lugnet:

Norge imponerade i distriktsstafetterna och den nordiska juniorlandskampen för 17-18-åringar på Lugnet i Falun.
Sverige grejade en tredje plats  i damklassen där det blev dubbelt Norge.

 

Les mer
20200126, FBSK segerlag (kopia)

Falun-Borlänge SK vann dubbelt i stafetten

Falun-Borlänge SK var inte mycket givmilda när Kopparskidan på Lugnet avslutades med en mixad stafett. Lagets två Moa på slutsträckorna gjorde precis som i lördagens distanstävling och säkrade en ny dubbelseger sedan dom passerat SK Bores båda lag.
Mixstafetten hade samlat bra med deltagare och blev en succé på snöslingan på Riksskidstadion i Falun.

 

Les mer
26.01.2020, Pokljuka, Slovenia (SLO):Hanna Oeberg (SWE) -  IBU world cup biathlon, mass women, Pokljuka (SLO). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Äntligen en fullträff för Hanna Öberg

Äntligen lyckades Hanna Öberg gå helt till topps i en världscuptävling. Vid masstarten i slovenska Pokljuka var hon ensam svensk åkare till start men det räckte för att korsa mållinjen första och jubla efter bara en straffrunda.

 

Les mer
20200126, Marcialonga Berdal (kopia)

Team Koteng dominerade i Marcialonga

Norska Team Koteng vann dubbelt i söndagens långlopp Marcialonga i Italien, precis som i österrikiska König Ludwig Lauf förra helgen. Men nu med två andra åkare.
Vasaloppssegraren Tore Bjørseth Berdal och Kari Vikhagen Gjeitnes vann båda för första gången  det sju mil långa loppet.

 

Les mer
26.01.2020, Oberstdorf, Germany (GER):Oskar Svensson (SWE) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Oberstdorf (GER). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Linn och Oskar 5:a i VC-sprinten i för-VM

Sverige fick två åkare till finalerna i sprint vid söndagens för-VM och världscup i tyska Oberstdorf. Linn Svahn och Oskar Svensson hamnade båda på en 5:e plats och kroknade på slutet där dom båda förlorade en pallplats.
Segrade gjorder Natalia Nepryaeva på damsidan och Johannes Høsflot Klæbo på herrsidan.

 

Les mer
safe_image (kopia)

Sverige 5:a utan bästa stafettlaget

Stark blågul insats i mixedstafetten i Pokljuka:

Det reservbetonade svenska laget överraskade med att bli femma i lördagens mixstafett i Världscupen, efter fina insatser både i spåret och på vallen. I singel mixstafetten kom Sverige på 12:e plats. Frankrike hade en stor dag och vann båda tävlingarna.

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Favoriterna höll bland dom äldre juniorerna

Scandic Cup på Lugnet i Falun:

Det blev inga stora överraskningar i dom äldre juniorklasserna när Scandic Cups klassiska sprint körde på Lugnet i Falun under lördagen.
Moa Hansson, Landsbro och Ossian Rosenberg, Åsarna stod till slut kvar som segrare i dom båda klasserna som avslutade den långa tävlingsdagen på Riksskidstadion.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Bäst på ungdoms-OS – bäst i Falun

Edvin Anger från Hedemora visade på Lugnet i Falun att det inte var någon tillfällighet att han vann sprinten på ungdoms-OS i Lausanne.
Han vann sprinttävlingen i den nordiska ungdomslandskampen i H17-18 där fyra svenska åkare tog sig till finalen och där Täby Måns Skoglund var tvåa.

 

Les mer
20181104, THORN, Viktor 00 (kopia)

Viktor Thorn tog rubbet i VW Cup på Lugnet

Viktor Thorn är inte bara tillbaka i sprintform. När lördagens VW Cup-tävling på Lugnet i Falun kortades från 30 till 15 km tog Ulricehamns-åkaren sin andra seger på två dagar och fick ytterligare ett bra kvitto på att han åter är klar för världscupen efter sin ryggskada.
Marcus Ruus, Åsarna var tvåa och överraskningen Johannes Eklöf, Hallby trea.

 

Les mer
25.01.2020, Oberstdorf, Germany (GER):Alexander Bolshunov (RUS) - FIS world cup cross-country, skiathlon men, Oberstdorf (GER). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Bolshunov igen – Klæbo och Iversen bröt

Jens Burman bäste svensk som 16:e i Oberstdorf:

Alexander Bolshunov tog ett nytt stort steg mot seger i den totala världscupen då han vann skiathlon-tävlingen under för-VM i Oberstdorf.
Han lurade fyra norrmän och vann spurten före Simen Hegstad Krüger och Sjur Røthe medan både Johannes Høsflot Klæbo och Emil Iversen båda bröt tävlingen.

 

Les mer
25.01.2020, Oberstdorf, Germany (GER):Ebba Andersson (SWE) - FIS world cup cross-country, skiathlon women, Oberstdorf (GER). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Ebba en fot från pallen i världscupen

Ebba Andersson närmar sig både Therese Johaug och en plats på pallen i världscupen. Vid för-VM i skiathlon i tyska Oberstdorf tvingades man ta till målfoto för att skilja på Ebba och österrikiskan Teresa Stadlober i kampen om 3:e plats.
Och avståndet upp till suveränen Johaug var ”bara” 15 sekunder den här gången.

 

Les mer
20191208, OLSSON Moa 001 (kopia)

Ny uppvisning av Moa Olsson på hemmaplan

Dubbelt Falun-Borlänge SK i Volkswagen Cup:

Moa Olsson fortsätter att imponera i Volkswagen Cup. I söndagens 15 km fristil i Falun var hon överlägsen och utökade ledningen i cupen.
Det blev dubbelt till arrangörsklubben Falun-Borlänge SK då klubbkompisen Moa Molander Kristiansen slutade tvåa och en ständigt starkare Lovisa Modig från SK Bore tog tredje.

 

Les mer
20181104, LOCKNER, Jackline 006 (kopia)

Favoriten föll – Jackline tog chansen

100-meterscirkusen World Sprint Series fick ställa in tävlingen i samband med helgens Marcialonga i Italien. Istället tog norska Trysil över på kort varsel.
Sverige fick segern i damklassen då Jackline Lockner tog sin första i den nya världsserien. Hon fick lätt match i finalen då favoriten Marte Nordlunde föll.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Louise och Johan överlägsna i Scandic Cup

När dom äldre juniorklasserna avslutade fredagens långa tävlingsdag på Lugnet i Falun med sina klassiska distanslopp i Scandic Cup fick vi se två överlägsna segrare.
Louise Lindström, Högbo vann med över minuten i D19-20 och Johan Ekberg, Nacka Värmdö var 45 sekunder före tvåan i H19-20.

 

Les mer
24.01.2020, Pokljuka, Slovenia (SLO): Hana Oeberg (SWE), Denise Herrmann (GER), Anais Bescond (FRA)++ -  IBU world cup biathlon, individual women, Pokljuka (SLO). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Hanna tvåa igen – men Herrmann omöjlig

Hanna Öberg gjorde ett nytt toppenlopp i världscupen i skidskytte. Med bara en bom och snabb skidåkning blev hon tvåa på normalprogrammet i slovenska Pokljuka.
Men den tyska stjärnan Denise Herrmann gjorde sitt livs lopp och sköt för första gången fullt på 20 skott i världscupen och vann klart.

 

Les mer
20180322, THORN, Viktor 010 (kopia)

Viktor Thorn hade inga problem att vinna

Viktor Thorn fortsatte med fokus och speed efter segern i prologen i VW Cup-sprinten i Falun. Han hade inga som helst problem att ta hem både kvartsfinal, semifinal och final.
Tempot var högt och trots dom stora ryggproblemen han haft såg Viktor ut att ha världscupformen på plats igen.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Johanna Hagström vann trots fall

Johanna Hagström är också tillbaka i toppform efter sjukdom. Hon hade inga problem med att vinna VW Cup-sprinten i Falun – det trots att hon föll i kvartsfinalen och fick lägga på en rejäl rökare till en sport.
Ännu mera än Johanna jublade nästan tvåan Alicia Persson som överraskade, medan cupledaren Moa Olsson tog den sista pallplatsen.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

En ny Bergström slog till på Lugnet

Den 13 april 1999 vann Anders Bergström tremilen i världscupen på Lugnet i Falun. Det blev hans enda världscupseger.
Idag slog en ny Bergström till. Sonen Nils var bäste svensk i den nordiska juniorlandskampen över 10 km klassisk med en 5:e plats. Han slog bland annat segraren från sprinten i ungdoms-OS, Edvin Anger från Hedemora.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Tove från ungdoms-OS till Falun-seger

Stortalangen Tove Ericsson från Stockvik kom mer eller mindre direkt från ungdoms-OS i Lausanne till seger i den nordiska juniorlandskampen och Scandic Cup-tävlingen på Lugnet i Falun.
Hon imponerade åter igen på 5 km klassisk stil och vann med 11 sekunder före tvåan. Det var 46 sekunder till nästa svenska.

 

Les mer
20181117, THORN, Viktor 002 (kopia)

Viktor Thorn till topps direkt i Falun

Viktor Thorn är tillbaka.
Och det med en riktig smäll.
När Volkswagen Cup inleddes med sprintprologer på Lugnet i Falun under fredagsmorgonen var Ulricehamns-åkaren suverän direkt.
Ett härligt besked för landslagsledningen som väntat på Thorns återkomst efter den svåra skadan.

 

Les mer