Mobile Version
Desktop Version
JÖRGEN BRINK kan än. I helgen vann han Medelpad Ski Classic i Sundsvall. Foto: BRINK SKI TEAM
JÖRGEN BRINK kan än. I helgen vann han Medelpad Ski Classic i Sundsvall. Foto: BRINK SKI TEAM

Visst kan Jörgen fortfarande vinna

Jörgen Brink kan fortfarande vinna - om någon nu tvivlade på det.
Under helgens Medelpad Ski Classic i Sundsvall vann han den 42 kilometer tävlingen i en spurtuppgörelse mot Markus Ottosson.
Strax bakom följde Johan Lövgren från Vännäs som hängde med helt till avslutningen. Det gjorde nästan också fyran Anders Svanebo, Stockvik, som var tillbaka i tävlingsspåret.

 

Dessa fyra åkarna hade tre minuter till Erik Silfver, Umeå, men sedan var det över tio minuter till nästa åkare.
Bland damerna imponerade Stockviks egen Jessica Ericsson och var hela 4,45 minuter före en så bra åkare som Ida Dahl från IFK Mora. Jessicas tid var 2.22,18 mot ”Brinken” 2.03.37.
Det tävlades också över 22 kilometer. Åter igen imponerade stortalangen Tove Ericsson, Stockvik, som åkte lika snabbt som herrsegraren Joel Jänes, också Stockvik. Tove kom direkt från sina triumfer på USM i Lycksele.

     
1 BRINK Jörgen Delsbo IF 02:03:37.7 0:00:00.0
2 OTTOSSON Markus Skellefteå SK 02:03:39.3 0:00:01.6
3 LÖVGREN Johan Vännäs SK 02:03:47.2 0:00:09.5
4 SVANEBO Anders Stockviks SF 02:04:05.5 0:00:27.8
5 SILFVER Erik IFK Umeå 02:06:40.6 0:03:02.9
6 PERSSON Daniel Sollefteå Skidor IF 02:16:52.9 0:13:15.2
7 SJÖSTRAND Calle Sollefteå IF Skidor 02:17:05.5 0:13:27.8
8 ENGBLOM Tobias Stockviks SF-Gripen Ski Team 02:17:56.3 0:14:18.6
9 DAHLÉN Henrik Tynderö IK 02:18:11.4 0:14:33.7
10 LUNDGREN Martin Stockviks SF 02:19:04.3 0:15:26.6
11 LARSSON Thommy Sundsvall 02:19:05.9 0:15:28.2
12 ROVIO Kent Bondsjöhöjdens IK 02:19:18.8 0:15:41.1
13 HENRIKSSON Mikael Tynderö IK 02:19:46.4 0:16:08.7
14 ROHR Adam Axa Sports Club 02:20:59.2 0:17:21.5
15 MOLIN Olov Östersunds SK 02:22:13.1 0:18:35.4
16 NILSSON Tobias Kovlands IF 02:22:14.7 0:18:37.0
17 EDLUND Mikael Alnö Race Team Föreningen 02:22:34.1 0:18:56.4
18 JOHANSSON Simon Vännäs SK 02:23:05.6 0:19:27.9
19 MELANDER Martin Alnö Race Team Föreningen 02:23:57.8 0:20:20.1
20 BERGFORS Niclas Ljustorps IF 02:24:20.6 0:20:42.9
21 SJÖLUND Niklas Bondsjöhöjdens IK 02:24:42.4 0:21:04.7
22 GRANBO John Alnö SK 02:25:27.3 0:21:49.6
23 STÅHL Kristoffer Alnö Raceteam 02:25:30.1 0:21:52.4
24 UTTERSTRÖM Jonas Jalles TC Umeå 02:26:22.6 0:22:44.9
25 MELANDER Björn Timrå SOK 02:26:36.2 0:22:58.5
26 NÄÄTÄNEN Janne Sundsvalls OK 02:29:07.9 0:25:30.2
27 ARNBERG Fredrik Stockviks SF 02:29:17.8 0:25:40.1
28 STRÖMSTEN Marcus Bondsjöhöjdens IK 02:29:26.9 0:25:49.2
29 BÄCKMAN Göran Kemira 02:29:43.0 0:26:05.3
30 SVELANDER Mattias Lucksta IF 02:30:17.4 0:26:39.7
31 LENNDIN Per Strömnäs GIF 02:30:24.4 0:26:46.7
32 KIRK Jens Stockholms rullskidklubb 02:30:44.2 0:27:06.5
33 LINDSTRÖM Björn Alnö Race Team Föreningen 02:31:59.0 0:28:21.3
34 EDSTRÖM Glenn Sundsvall 02:32:22.1 0:28:44.4
35 FORSBERG Henrik Ljustorps IF 02:32:39.1 0:29:01.4
36 NYQVIST Johan Bergeforsens SK 02:33:31.2 0:29:53.5
37 WESTIN Michael Bondsjöhöjdens IK 02:33:36.2 0:29:58.5
38 LUNDIN Per Alnö SK 02:34:11.0 0:30:33.3
39 VEDIN Björn Stockviks SF 02:34:39.5 0:31:01.8
40 ÅSLIN Hans Matfors SK 02:35:06.0 0:31:28.3
41 KOHTALA Marko Ånge SK 02:35:35.1 0:31:57.4
42 KOHTALA Harry Sundsvall 02:35:43.4 0:32:05.7
43 LAMPINEN Otto Sollefteå Skidor IF 02:36:00.5 0:32:22.8
44 BERGKVIST Albin Bjursås IK 02:37:35.8 0:33:58.1
44 NILSSON Mikael Alnö SK 02:37:35.8 0:33:58.1
46 ABRAHAMSSON Daniel Graninge-Alliansen 02:37:36.9 0:33:59.2
47 BYSTEDT Jonas Härnösand 02:38:15.8 0:34:38.1
48 LARSSON Fredrik I 21 IF 02:38:42.6 0:35:04.9
49 ÄDEL Heinz Sundsvall 02:39:28.1 0:35:50.4
50 BLOCK Kristofer Sollefteå Skidor IF 02:39:42.5 0:36:04.8
51 HOLMSTRÖM Henrik Gräftåvallens SK 02:40:08.2 0:36:30.5
52 LUNDBERG Lars Stockviks SF 02:40:12.7 0:36:35.0
53 ENGQVIST Anton Selånger SOK 02:43:07.1 0:39:29.4
54 GRELSSON Wilmer Ånge SK 02:43:07.9 0:39:30.2
54 TORESSON Nils Team Bohus bergsprängning 02:43:07.9 0:39:30.2
56 KARLSSON Mattias Enklaresport SK 02:44:00.2 0:40:22.5
57 NORMAN Kenneth Sundsvall 02:45:49.7 0:42:12.0
58 MYHRGREN Nicklas Team ROG 02:45:50.5 0:42:12.8
59 ZELL Stefan Team Titan 02:45:51.4 0:42:13.7
60 TUVESSON Ola Stockviks SF 02:45:52.4 0:42:14.7
61 OTTOSSON Tomas Skellefteå SK 02:46:02.3 0:42:24.6
62 LARSSON Peter Matfors 02:46:20.2 0:42:42.5
63 ARNBERG Gustav Stockviks SF 02:47:14.4 0:43:36.7
64 VALLIN Lars Kramfors 02:47:15.5 0:43:37.8
65 SJÖSTRAND David Tynderö IK 02:47:37.5 0:43:59.8
66 KRONUDD Mattais Vaxholm 02:48:00.0 0:44:22.3
67 STENVALL Per Timrå 02:48:50.2 0:45:12.5
68 KJELLMAN Andreas Lucksta IF 02:48:52.2 0:45:14.5
69 MATTSSON Andreas Lucksta IF 02:48:54.1 0:45:16.4
70 NORDLUND Erik IK Aluminium 02:50:10.2 0:46:32.5
71 BÄCKSTRÖM Christer IK Aluminium 02:51:18.6 0:47:40.9
72 JOHANSSON Staffan Kovlands IF 02:51:20.0 0:47:42.3
73 ÅSTRÖM Martin Bondsjöhöjdens IK 02:51:47.7 0:48:10.0
73 NORIN Oscar Sundsvall 02:51:47.7 0:48:10.0
75 ERSSON Jan Jättendals IF 02:52:22.3 0:48:44.6
76 LINDBERG Anders Järfälla Skidklubb 02:52:24.5 0:48:46.8
77 PETERSSON Jörgen Sollefteå Skidor IF 02:52:49.4 0:49:11.7
78 WESTMAN Erik Mellansels IF 02:52:54.8 0:49:17.1
79 MILLÉN Mats Sundsvall 02:52:56.0 0:49:18.3
80 ANDERSSON Stefan Sundsvall 02:53:03.3 0:49:25.6
81 MARKLUND Lars Stockholm 02:53:35.0 0:49:57.3
82 ÅBERG Hans-Olov Axa Sports Club 02:53:51.6 0:50:13.9
83 AXLING Anders Sundsvalls OK 02:53:58.8 0:50:21.1
84 NYGREN Håkan Ljustorps IF 02:54:04.0 0:50:26.3
85 LINDHOLM Anders Sundsvalls OK 02:54:42.5 0:51:04.8
86 PONTÉN Fredrik Selånger SOK 02:55:04.9 0:51:27.2
87 BERGLUND Tomas Bondsjöhöjdens IK 02:55:22.4 0:51:44.7
88 REX Thomas Sundsvalls OK 02:55:23.4 0:51:45.7
89 TENGGREN Benny Sundsvall 02:55:25.0 0:51:47.3
90 DECKER Tomas Hotagen Sports Club 02:55:29.2 0:51:51.5
91 NORDIN Tomas Kovlands IF 02:57:09.2 0:53:31.5
92 SVEDBERG Tomas Alnö SK 02:57:46.0 0:54:08.3
93 WESTLING Henrik Enklaresport SK 02:58:16.9 0:54:39.2
94 RYSTEDT Mikael Bergeforsens SK 02:58:17.1 0:54:39.4
95 MARTINEZ Carl Alnö Race Team Föreningen 02:58:30.0 0:54:52.3
96 ANDERSSON Mats Sollefteå Skidor IF 03:00:44.6 0:57:06.9
97 KÄLLSTRÖM Mårten IFK Sala 03:00:50.7 0:57:13.0
98 LARSSON Johan Sundsvall 03:00:51.5 0:57:13.8
99 BÄCKMAN Thomas Härnösand 03:00:56.0 0:57:18.3
100 PETTERSSON BREDIN Rickard Axa Sports Club 03:01:55.7 0:58:18.0
101 LINDBLOM Robert Nedansjö IK 03:02:38.0 0:59:00.3
102 BYSTRÖM Magnus Sundsvall 03:02:54.0 0:59:16.3
103 LINDGREN Jan Bondsjöhöjdens IK 03:03:05.1 0:59:27.4
104 KÄLLSTRÖM Anton IFK Sala 03:03:41.9 1:00:04.2
105 SJÖGREN Anders Sundsvall 03:03:52.1 1:00:14.4
106 ÖSTLING Hans Arlanda Märsta SK 03:04:12.5 1:00:34.8
107 LARSSON Jonas Lucksta IF 03:05:22.6 1:01:44.9
108 RYDÉN Harald Stockholm 03:05:49.3 1:02:11.6
109 EDSTRÖM Tomas Sundsvalls OK 03:05:59.5 1:02:21.8
110 ENGSTRÖM Joakim Nusnäs IF 03:06:32.0 1:02:54.3
111 OLOFSSON Tommy Sundsvall 03:06:57.4 1:03:19.7
112 SUNDSQVIST Joakim Njurund 03:07:15.6 1:03:37.9
113 DAHLSTRÖM Mango Andreas Sundsvall 03:07:42.1 1:04:04.4
114 BLOMBÄCK Anders Naturkompaniet 03:07:58.9 1:04:21.2
115 SELIN Urban Matfors SK 03:08:05.0 1:04:27.3
116 LINDKVIST Åke Sundsvall 03:08:09.8 1:04:32.1
117 SUNDBERG Fredrik Sundbyberg 03:08:10.0 1:04:32.3
118 PETTERSSON Anders Härnösand 03:08:12.9 1:04:35.2
119 WEISS SANDSTRÖM Jonas Team ROG 03:09:27.1 1:05:49.4
120 BÄCKMAN Leif Härnösand 03:09:36.4 1:05:58.7
121 SAHLANDER Mathias Sundsvall 03:10:49.8 1:07:12.1
122 ÅLUND Jonas Tynderö IK 03:11:47.1 1:08:09.4
123 ARNBERG Mats Stockviks SF 03:12:12.0 1:08:34.3
124 SVEDBERG Andreas Kovlands IF 03:12:20.6 1:08:42.9
125 BERGSTRÖM Patrik IK Aluminium 03:13:21.6 1:09:43.9
126 DECKER Mattias Hotagen Sports Club 03:14:35.3 1:10:57.6
127 FREDRIKSSON Lars Sollefteå Skidor IF 03:14:50.5 1:11:12.8
128 LUNDQVIST Per-Michael Sundsvall 03:15:03.6 1:11:25.9
129 PONTÉN Karl Selånger SOK 03:16:12.8 1:12:35.1
130 MISCHOLD Björn Indal 03:16:29.1 1:12:51.4
131 WEDIN Thomas Skövde 03:18:00.0 1:14:22.3
132 KARLSSON Jonas Kovlands IF 03:19:28.7 1:15:51.0
133 HELLSTRÖM Peter Kramfors 03:20:14.3 1:16:36.6
134 HELLNERS Axel Stockholm 03:20:30.6 1:16:52.9
135 AVERHEIM Andreas Stockviks SF 03:20:51.0 1:17:13.3
136 HOVLAND Guy Njurunda SK 03:21:32.0 1:17:54.3
137 MOLIN Joakim IF Strategen 03:21:35.9 1:17:58.2
138 NORMAN Lasse Sundsvall 03:22:11.8 1:18:34.1
139 SJÖLÉN Jon Sundsvall 03:23:19.3 1:19:41.6
140 JANSSON Marcus Sundsvall 03:23:19.5 1:19:41.8
141 LUNDGREN Johan Handelsbanken 03:23:24.1 1:19:46.4
142 ÖSTERLUND Sebastian Sundsvall 03:25:11.7 1:21:34.0
143 SÖDERBLADH Ingvar Sundsvall 03:25:21.1 1:21:43.4
144 WILLNER Jonas Sundsvall 03:25:35.9 1:21:58.2
145 WESTLING Lars IF Strategen 03:25:50.7 1:22:13.0
146 VALLIN Hans Kramfors 03:25:51.2 1:22:13.5
147 HAMLUND Rasmus Fuske 03:26:08.5 1:22:30.8
147 HAMLUND Göran Fuske 03:26:08.5 1:22:30.8
149 OLSSON Peter AXA SC 03:27:17.5 1:23:39.8
150 ULANDER Petter Team ROG 03:28:52.1 1:25:14.4
151 EDFAST Olof Ingen klubb 03:29:04.5 1:25:26.8
152 BJÖRK ANDERSSON Joacim Stockholm 03:29:23.8 1:25:46.1
153 DAVÉN Martin AXA SC 03:31:02.0 1:27:24.3
154 VIKSTRÖM Johan IF Strategen 03:31:23.6 1:27:45.9
155 DANIELSSON Hans Sundsvall 03:31:39.7 1:28:02.0
156 EKWURTZEL Fredrik Sundsvall 03:33:04.0 1:29:26.3
157 ENGLUND Fredrik AXA SC 03:33:05.2 1:29:27.5
158 HENRIKSSON Olof Matfors SK 03:33:15.5 1:29:37.8
159 SPROCK Tomas Härnösand 03:33:34.1 1:29:56.4
160 BYLUND Stig Bergeforsens SK 03:33:35.2 1:29:57.5
161 SJÖLIN Jori Östloning 03:33:35.3 1:29:57.6
162 MELIN Mattias AXA SC 03:40:46.5 1:37:08.8
163 WIKHOLM Linus Sundsvall 03:40:58.4 1:37:20.7
164 LEHMANN Oscar Göteborg 03:42:54.0 1:39:16.3
165 ROSLUND Gustav Härnösand 03:43:14.9 1:39:37.2
166 ÅSTRÖM Martin Sundsvall 03:43:23.8 1:39:46.1
167 DECKER Per-Erik Hotagen Sports Club 03:43:43.6 1:40:05.9
168 LINDE Mikael Sweco IF 03:46:56.7 1:43:19.0
169 JONSSON Per-Åke IKJ Haninge 03:48:32.9 1:44:55.2
170 NORDÉN Markus Axa Sports Club 03:48:46.8 1:45:09.1
171 BODIN Lars Sollefteå 03:49:04.4 1:45:26.7
172 NYSTRÖM Roger Kubbe Norrflärke 03:49:27.1 1:45:49.4
173 ANDERSSON Dennis Sundsvall 03:50:46.6 1:47:08.9
174 TIMAN Erik Stockviks SF 03:52:16.7 1:48:39.0
175 CARLÉN Magnus Tynderö IK 03:52:48.5 1:49:10.8
176 EDFAST Stig Ingen klubb 03:55:55.7 1:52:18.0
177 NILSSON Torsten Härnösand 03:56:00.0 1:52:22.3
178 BODIN Markus Sollefteå 03:56:27.7 1:52:50.0
179 SÖDERLUND Andreas AXA SC 03:57:38.3 1:54:00.6
180 GUSTAFSSON Johan Timrå 03:58:37.4 1:54:59.7
181 HERLITZ Erik Sundsvall 04:01:42.3 1:58:04.6
182 BOMAN Robert Bollsta IK 04:02:37.1 1:58:59.4
183 HAMBORG Henrik Nolby Alpina SK 04:03:30.6 1:59:52.9
184 PETTERSSON David Härnösand 04:06:07.2 2:02:29.5
185 BYSTRÖM Robbin Tynderö IK 04:12:36.4 2:08:58.7
186 SVELANDER Göran Tynderö IK 04:15:31.8 2:11:54.1
187 NILSSON Pär Sundsvall 04:18:15.4 2:14:37.7
188 KÄCK Christer Saltsjö-Duvnäs 04:25:05.3 2:21:27.6
189 BROMAN Mikael Indalsliden SK 04:25:31.0 2:21:53.3
190 JOHANSSON Ulf Bergeforsens SK 04:26:15.5 2:22:37.8
191 HÅDÉN Martin Indalsliden SK 04:40:25.1 2:36:47.4
192 FRÖBERG Stefan Timrå 04:41:41.4 2:38:03.7
193 AXBERG Johan Sundsvall 04:43:37.2 2:39:59.5
194 GADHAVAJJULA Phani Kumar Stockholm 05:11:56.6 3:08:18.9
         
     
1 ERICSSON Jessica Stockviks SF 02:22:18.0 0:00:00.0
2 DAHL Ida IFK Mora SK 02:27:03.7 0:04:45.7
3 VEDIN Elin Sundsvalls OK 02:31:59.9 0:09:41.9
4 TJERNBERG DAHLIN Madeleine Kovlands IF 02:32:06.3 0:09:48.3
5 BJÖRN Mimmi IFK Umeå 02:35:32.5 0:13:14.5
6 ERIKSSON Vendela Husums IF SK 02:40:15.7 0:17:57.7
7 KLING Jenny Sundsvall 02:46:39.5 0:24:21.5
8 TIGER Veronika Bergeforsens SK 02:47:04.1 0:24:46.1
9 LINDBERG Johanna Rehns BK 02:47:19.1 0:25:01.1
10 HAAS Hedwig Sundsvalls OK 02:50:46.9 0:28:28.9
11 DALFORS Catrin Sundsvall 02:52:39.4 0:30:21.4
12 LINDHOLM Pia Sundsvalls OK 02:56:04.8 0:33:46.8
13 NILVANDER Frida Ingen klubb 03:00:52.3 0:38:34.2
14 BERGFORS Cristin Tynderö IK 03:06:18.1 0:44:00.1
15 TEILMAN AXELSSON Maria AXA SC 03:08:57.9 0:46:39.9
16 ZELL Anna-Karin Alnö Race Team 03:09:58.2 0:47:40.1
17 SJÖHOLM Jenny Sundsvall 03:13:54.1 0:51:36.1
18 WOUNDER Monika Alnö Race Team Föreningen 03:19:02.7 0:56:44.7
19 KROHN Lisa Sundsvall 03:20:42.6 0:58:24.5
20 TUVESSON Malin Sundsvalls OK 03:22:34.1 1:00:16.0
21 OLSSON Anna Sundsvalls OK 03:24:02.3 1:01:44.3
22 BJÖRKLUND Maria Sundsvall 03:24:13.3 1:01:55.2
23 JOHANSSON Ulrika Kvissleby 03:24:43.0 1:02:25.0
24 WILLNER Sara Sundsvall 03:25:21.5 1:03:03.5
25 BERGMANSSON Camilla Timrå SOK 03:25:22.0 1:03:04.0
26 ENGLUND Camilla Sundsvall 03:29:54.6 1:07:36.6
27 KALVO Kadri Sundsvalls OK 03:34:25.3 1:12:07.3
28 ENGLUND Cecilia Ljustorps IF 03:34:55.3 1:12:37.3
29 EDSTRÖM Cecilia Sundsvall 03:37:01.4 1:14:43.4
30 NILSSON Lisa Göteborg 03:42:26.5 1:20:08.5
31 WENNER Veronica Alnö 03:42:51.3 1:20:33.3
32 NORDSTRAND Maja Johanneshov 03:45:39.1 1:23:21.1
33 HÖGLUND Evelina Timrå 03:50:24.2 1:28:06.2
34 KÜHNE Johanna Timrå 03:54:51.1 1:32:33.1
35 GUSTAFSSON Caroline Timrå 03:58:37.4 1:36:19.4
36 MELLÅKER Julia AXA SC 04:01:16.6 1:38:58.6
37 HERLITZ Mia Sundsvall 04:01:42.0 1:39:24.0
38 JOHANSSON Emelie Sundsvall 04:03:40.5 1:41:22.5
39 SUNDIN Mona Härnösand 04:06:48.7 1:44:30.7
40 HOVLAND Therese Sundsvall 04:11:40.2 1:49:22.2
41 LUNDGREN Maria Gäddede SK 04:13:49.0 1:51:31.0
42 LINDBERG Karolin Härnösand 04:18:33.2 1:56:15.2
43 DAHLIN Annie Gävle 04:18:34.7 1:56:16.6
44 LJUNGBERG Catarina Bergeforsens SK 04:18:52.8 1:56:34.8
45 ERLANDSSON Annika Härnösand 04:19:32.0 1:57:14.0
46 MANNELA Anne Sundsvall 04:19:59.1 1:57:41.1
47 EK Anna Sundsvall 04:39:52.9 2:17:34.9
48 OLSSON Yvonne Sundsvall 04:42:27.8 2:20:09.8
         
     
1 JÄNES Joel Stockviks SF 01:13:04.0 0:00:00.0
2 LUNDGREN Nils Stockviks SF 01:16:12.4 0:03:08.4
3 FREDERIKSEN Peter Ingen klubb 01:19:08.1 0:06:04.1
4 JOHANSSON Albin Bergeforsens SK 01:20:23.0 0:07:19.0
5 YTTERBOM Linus Kovlands IF 01:20:46.0 0:07:42.0
6 HENNING Michael Bergeforsen SK 01:20:49.8 0:07:45.8
7 ÖSTLUND Viggo Kovlands IF 01:20:50.9 0:07:46.9
8 BÄCKMAN Hugo Sundsvall 01:20:56.0 0:07:52.0
9 OLSSON Gustav Bergeforsens SK 01:23:04.1 0:10:00.1
10 EDSTRÖM Thomas Sundsvall 01:25:09.5 0:12:05.5
11 BERGSTRÖM Jimmy Peab IF 01:25:32.2 0:12:28.2
12 LUND Stefan Kramfors Alliansen 01:26:17.0 0:13:13.0
13 NÄSMAN Markus Bergeforsens SK 01:27:39.9 0:14:35.9
14 LINDÉN Johan Selånger SOK 01:28:12.1 0:15:08.1
15 RAUTILA Gustav Bergeforsens SK 01:30:43.2 0:17:39.2
16 FAIJERSSON Lars Ärlandsbro 01:30:55.0 0:17:51.0
17 BACKLUND Hans-Olof Rejlers IF 01:32:54.8 0:19:50.8
18 HULTDIN Mathias Timrå 01:33:25.2 0:20:21.2
19 LIDSTRÖM Jesper Tynderö IK 01:34:56.3 0:21:52.3
20 VEDIN Tomas Selångers SOK 01:35:01.0 0:21:57.0
21 FRYKSIEN Ronny Kramfors Alliansen 01:35:36.0 0:22:32.0
22 LUNDSTRÖM Stefan Matfors SK 01:35:39.6 0:22:35.6
23 ERIKSSON Jörgen Peab IF 01:36:02.9 0:22:58.9
24 HASSEL Tommy Tynderö IK 01:36:33.8 0:23:29.8
25 NYBERG Jonas Bergeforsens SK 01:37:27.5 0:24:23.5
26 VEDIN Sten-Åke Selånger SOK 01:38:46.2 0:25:42.2
27 LORÅS Mikael Bergeforsens SK 01:40:59.0 0:27:55.0
28 KULLBERG Hans Sundsvall 01:41:05.0 0:28:01.0
29 LINDÉN Henrik Selånger SOK 01:41:07.8 0:28:03.8
30 ALANDER Johan Stockholm 01:42:45.7 0:29:41.7
31 LANTZ Peter Nyköping 01:43:40.7 0:30:36.7
32 BURVALL Magnus Sundsvall 01:43:57.1 0:30:53.1
33 SVENSSON Erik Kramfors 01:44:19.2 0:31:15.2
34 KARLSSON Karl-Johan Messlingens IK 01:44:52.0 0:31:48.0
35 LARSSON Carl-Henrik Stöde IF 01:46:33.3 0:33:29.3
36 ENERUD Håkan Bergeforsens SK 01:47:14.3 0:34:10.3
37 EKMAN Bertil Göteborg 01:49:18.4 0:36:14.4
38 SUNDBERG Viktor Bergeforsens SK 01:52:26.5 0:39:22.5
39 RYD Simon Bergeforsens SK 01:52:40.2 0:39:36.2
40 SUNDBERG Stefan Bergeforsens SK 01:52:40.8 0:39:36.8
41 TOTT Ashley Sundsvall 01:52:44.3 0:39:40.3
42 ÅBERG Kenneth Sundsvall 01:57:10.0 0:44:06.0
43 OLOFSSON Lucas Timrå 01:57:10.4 0:44:06.4
44 BYLOCK Daniel Stockholm 01:58:15.7 0:45:11.7
45 ZELL Melvin Selånger SOK 01:58:20.1 0:45:16.1
46 LINDSTRÖM Börje Ljustorps IF 01:59:01.7 0:45:57.7
47 BRANDON Åke Timrå 01:59:35.5 0:46:31.5
48 FALBERG Hans Olov Indal 02:00:40.1 0:47:36.1
49 KARLSSON Evert Sundsvall 02:01:41.0 0:48:37.0
50 ERSSON Per Stockviks SF 02:01:42.3 0:48:38.3
51 UDD Bernt Ulricehamn 02:19:48.0 1:06:44.0
52 PERSSON Isak Bergeforsens SK 02:19:58.0 1:06:54.0
53 THORESSON Torbjörn Sundsvall 02:19:59.3 1:06:55.3
54 NORRGÅRD Vidar Bergeforsens SK 02:46:28.0 1:33:24.0
55 NORRGÅRD Mikael Timrå 02:46:46.3 1:33:42.3
56 EDÉN Aron Ljustorps IF 02:49:55.1 1:36:51.1
         
     
1 ERICSSON Tove Stockviks SF 01:13:10.4 0:00:00.0
2 HÄGGQVIST Jessica Bondsjöhöjdens IK 01:20:26.5 0:07:16.0
3 NÄSLUND Sanna Bondsjöhöjdens IK 01:20:51.1 0:07:40.6
4 FRANSSON Ellinor Ärla IF 01:28:05.4 0:14:54.9
5 DAHL Sophie Tynderö IK 01:31:15.6 0:18:05.1
6 DAHLIN Alva Kovlands IF 01:31:50.0 0:18:39.6
7 GRADIN Linn Stöde IF 01:31:56.8 0:18:46.3
8 LUNDSTRÖM Olivia Stockviks SF 01:34:23.4 0:21:12.9
9 LARSSON Moa Stöde IF 01:35:45.2 0:22:34.8
10 STRÖMSTEN Anne-Marie Bondsjöhöjdens IK 01:38:00.0 0:24:49.5
11 GOMEZ Anna Bondsjöhöjdens IK 01:38:02.7 0:24:52.2
12 ERIKSSON Anna Ljustorp IF 01:38:14.0 0:25:03.5
13 GRÖNBORG Nanna Kovlands IF 01:38:24.3 0:25:13.8
14 MYHRGREN Nina Sundsvall 01:42:29.3 0:29:18.8
15 HÄNSTRÖM Sofia Sundsvall 01:42:59.5 0:29:49.0
16 BURVALL Ulrika Sundsvall 01:43:57.3 0:30:46.9
17 ÖSTLUND Anna-Karin Kovland 01:46:25.6 0:33:15.2
18 HÖGLUND Sofia Bergeforsens SK 01:47:00.7 0:33:50.2
19 KÄLLSTRÖM Agnes IFK Sala 01:47:11.4 0:34:00.9
20 BOHOLM WALL Lotta Bredsandspedagogerna 01:47:11.7 0:34:01.2
21 VIKSELL MATTSSON Anette Ljustorps IF 01:48:03.5 0:34:53.0
22 GUNNARSSON Therese Stockholm 01:49:50.9 0:36:40.4
23 THORESSON Eva Ingen klubb 01:53:06.2 0:39:55.7
24 LINDÉN Sofia Selånger SOK 01:55:22.5 0:42:12.0
25 NORDIN Anna-Maja Bergeforsens SK 01:56:02.1 0:42:51.7
26 FALBERG Marianne Indal 02:00:39.0 0:47:28.5
27 EMTFELDT Towe Stockviks SF 02:01:43.1 0:48:32.6
28 BREDAL Kicki Sundsvall 02:07:37.7 0:54:27.2
29 KARLSSON Charlotte Sundsvall 02:09:07.8 0:55:57.3
30 HEDLÖF Lisbeth Sundsvall 02:09:54.3 0:56:43.8
31 NORDFELDT Sofi Nyköping 02:12:20.5 0:59:10.0
32 ÖBERG Erika Bergeforsens SK 02:13:18.8 1:00:08.3
33 STEFANSSON Sara Stockholm 02:13:25.9 1:00:15.5
34 BLADH Ann-Kristin Bergeforsens SK 02:14:10.2 1:00:59.7
35 BRUNERYD Linda Kovland 02:15:03.5 1:01:53.0
36 ENERUD Gunilla Bergeforsens SK 02:15:06.3 1:01:55.9
37 WIKLANDER NYLANDER Ingrid Sundsvalls OK 02:16:17.0 1:03:06.5
38 GUSTAFSSON Carina Timrå 02:17:14.8 1:04:04.3
39 PETERSSON Elvy Sundsvall 02:17:47.6 1:04:37.1
40 KARLSSON Olivia Kovlands IF 02:22:09.9 1:08:59.5
41 BLOMBÄCK Kristina Sundsvall 02:22:54.5 1:09:44.0
42 ÄIJÄ-LENDIN Monica Strömnäs 02:22:54.6 1:09:44.2
43 LETH Gitte Sundsvalls OK 02:23:21.9 1:10:11.4
44 FLORDAL Christina Sundsvalls OK 02:24:01.1 1:10:50.6
45 LORENTZSON Inger Sundsvalls OK 02:24:29.0 1:11:18.5
46 SELLSTEDT Sara Sundsvall 02:24:30.4 1:11:19.9
47 LUNDGREN Elisabet Sundsvalls OK 02:27:06.3 1:13:55.8
48 BRUNN Kerstin Sundsvalls OK 02:28:16.7 1:15:06.2
49 LINDSTRÖM Bitten Bergeforsens SK 02:30:06.7 1:16:56.2
50 CARLBERG Elisabet Sundsvall 02:33:07.3 1:19:56.9
51 PETERSSON Ingrid Sundsvalls OK 02:37:54.7 1:24:44.2
52 VIKLUND Karin Kovlands IF 02:38:19.3 1:25:08.8
53 HELLMAN Ulla Sundsvalls OK 02:38:20.0 1:25:09.5
54 JONSSON Zania Bergeforsens SK 02:42:33.7 1:29:23.2
55 MAGNESEN Heidi Härnösand 02:43:49.6 1:30:39.1
56 ANDERSSON Madelene Timrå 02:48:48.4 1:35:38.0
57 LANERUD-WEINACHT Cecilia Bergeforsens SK 02:48:48.5 1:35:38.0
58 ERIKSSON Åsa Ljustorps IF 02:49:55.5 1:36:45.0
59 ERIKSSON Eva Ljustorps IF 02:50:58.4 1:37:48.0
Del |
ROLF ZETTERBERG

Så jobbar Sveriges bästa skidklubb – Piteå Elit

Piteå Elit har under lång tid varit framträdande inom svensk längdskidåkning med Charlotte Kalla som den stora stjärnan. Nyligen blev klubben rankad som nummer ett bland Sveriges skidklubbar av sweski.com och är även nominerade som ”Årets Varumärke” i Piteå.

Det många inte vet är att bakom alla framgångar för klubben ligger ett långsiktigt och strategisk arbete med värdegrund, ledarskap, krav och förväntningar. Kraven på åkarna kan ibland verka tuffa men samtidigt finns ett professionellt team som stöttar utifrån åkarnas behov. Trots att skidåkning är en individuell idrott jobbar klubben för att skapa ett lag som respekterar och stöttar varandra.    

Les mer
Sälen-Mora 190226Halvasan Foto Nisse Schmidt

Kortvasan och Halvvasan får nya namn

Inför Vasaloppets vintervecka 2020 byter två av skidloppen namn. Från och med nu blir Kortvasan Vasaloppet 30 och Halvvasan Vasaloppet 45. 
– Vi ser det här som ett naturligt steg i vår utveckling där de nya namnen passar bra in i vår övriga loppfamilj, säger Vasaloppets utvecklingschef Johan Eriksson. 

Les mer
20190904, AFLODAL, Axel 002 (kopia)

Axel Aflodal – juniorgiganten upp i seniorklassen

Sweski.com presenterar Team Svenska Spel – jr o U-landslaget:

En av de största ungdomsdominanterna i modern tid och den mest framgångsrika herråkaren vid junior-vm de två senaste åren. Den stockholmsbördiga Offerdalsåkaren Axel Aflodal är det nytillskott i årets seniorklass som väntas röra om mest.

Les mer
pistmaskin Snow Rabbit (kopia)

Miljoninvestering för ny pistmaskin till Offerdals SK

På måndagen levererades en ny pistmaskin till Offerdals SK i Änge. Investeringen uppgår till dryga miljonen varav 800 000 kronor utgör stöd från kommun och länsstyrelse. Den nya pistmaskinen är ett lyft för föreningen och bygden.

Les mer
20180316,VON SIEBENTHAL, Nathalie 002 (kopia)

Nathalie von Siebenthal, 26 lägger av

Vann U23-VM så sent som i 2015:

Schweiz bästa kvinnliga distansåkare lägger av bara 26 år gammal.
Den tidigare U23-världsmästarinnan Nathalie von Siebenthal avslutar sin karriär innan säsongen börjar. Hon tog en paus efter säsongen men har inte hittat motivationen att fortsätta.
Von Siebenthal kommer från Berner Oberland och är utbildad lantbrukare.

 

Les mer
20190904, BÅNGMAN, Tilde 006 (kopia)

Tilde Bångman – jobbar med friidrottstränare

Sweski.com presenterar Team Svenska Spel – jr o U-landslaget:

Ett av de stora utropstecknen under fjolårets juniorsäsong och en av de riktigt heta svenska supertalanger på damsidan de senaste åren. Offerdalsdottern Tilde Bångman är allround, målmedveten och testar gärna nya träningsmetoder för att bli bäst.

Les mer
SUNDBY, Martin Johnsrud interview 004 (kopia)

Världsmästaren Sundby ”in i väggen” på läger

Världsmästaren Martin Johnsrud Sundby gick ”in i väggen” på landslagets sista läger och fick åka hem en dag tidigare än planerat.
Han har lagt om träningen och går in i okänd terräng där tvåbarnspappan har omprioriterat ganska mycket från tidigare.
Smällen på det sista lägret var dock inget han hade räknat med.

 

Les mer
20181130, FALK Hanna prolog 001 (kopia)

Damlandslaget till Val Senales i 2 veckor

Hanna Falk inte med, måste ryggopereras och missar säsongen:

Charlotte Kalla, Frida Karlsson och de övriga damerna i längdlandslagets A-lag och Team Bauhaus inleder idag sitt nästa landslagsläger. Det sker på snö och hög höjd i Val Senales, Italien.

Les mer
20130629, MAJA-ANNA-MOA-OSKAR 011 (kopia)

Fem år senare är alla med i landslaget

4 lovande dalajuniorer på läger i 2013:

Titta på bilden: Fyra lovande dalajuniorer på väg mot läger med juniorlandslaget.
Idag, över fem år senare, är alla fyra med i seniorlandslaget.
Kompisarna från ungdoms- och juniortiden har blommat ut och två har tagit VM-guld, en har 5:e plats från OS och en har slagit igenom i världscupen.

 

Les mer
20191020, IBU-kongrenn SWE-delegation (kopia)

Banbrytande beslut vid IBU-kongressen

Internationella skidskytteförbundet, IBU, har i helgen genomfört en extrainsatt kongress i München. Under kongressen fattades ett antal beslut i tunga värderingsfrågor där transparens, integritet och good governance är ord som stått i centrum.


Les mer
Rolf Zetterberg

Ny skidfest i Ulricehamn 2021 – nu sprint

Nu är datum klart! Det blir en sprinthelg på Lassalyckan i Ulricehamn under två tävlingsdagar den 16-17 januari 2021.

Les mer
KEKs-kronika

Norges dilemma: Kan Johaug få högsta priset?

Krönika:

Therese Johaug vann norska mästerskapen både i friidrott och terränglöpning. Hon är världens bästa skidåkare.
Därför är hon också överkvalificerad till Egebergs ærespris – norsk idrotts högsta utmärkelse.
Men kan man ge priset till en dopingdömd idrottare? Det är dilemmat som man nu diskuterar i Norge.

 

Les mer
2a

11) Östersunds SK – storklubb utan landslagsåkare

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Östersunds SK är en av Sveriges stora skidklubbar. Men trots att flera av Sveriges bästa åkare bor i staden har man inga landslagsåkare inför den kommande säsongen.
ÖSK är dock en mycket aktiv klubb på arrangörssidan och man har ju en av landets bästa arenor som i år är tillbaka som arena för världscuppremiären i skidskytte.

 

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Marit Björgens ord är guld värda

Krönika:

En av de mest sunda och kloka skidåkare jag mött, pratat med och lyssnat på är Marit Björgen. Hon personifierar också det norska skidförbundets framgångsrika modell: Vi är mer viktigt än jag! 

Les mer
2a

10) Offerdals SK – satsar på närområdet

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

– Vi satsar i första hand på att utveckla talangerna i närområdet, säger ledaren Karin Bångman i Offerdals SK, jämtlandsklubben som tillhör landets toppklubbar trots hård konkurrens från grannklubbarna runt ikring.
I år har man två åkare i U-landslaget och får dessutom förstärkningar från Norge (!).

 

Les mer
3a

9) SK Bore – gör största satsningen någonsin

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Torsby-klubben SK Bore gör sin största satsning någonsin och har nu också damer i sin elitstall. Klubben har ju också några av Sveriges bästa skidskyttar, så det är hela 30 kontrakterade åkare som finns med i satsningen.
I tillägg gör man en specifik långloppssatsning med bröderna Bob och Bill Impola som viktiga brickor.

 

Les mer
Alexander Winther

Snart längdpremiär i Orsa-Grönklitt

Redan den 25 oktober öppnar Orsa Grönklitt för den efterlängtade längdpremiären. Allt fler efterlyser en tidig premiär på längdskidor och tack vare sparad snö kan Grönklitt  öppna spåren redan i slutet av oktober.

– Vi öppnar skidsäsongen med en riktig längdskidfest hela helgen den 25-27 oktober då vi lägger ut snö på delar av den nya Multiskidbanan, säger Marcus Laggar, sportchef på Orsa Grönklitt.

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Landslaget tränar på snö i Idre


  • Idag, tisdag, samlas längdlandslagets herrar i Idre för en veckas läger. Med på lägret finns även Stina Nilsson och Anna Dyvik.

  • – Vi har en lång och bra barmarkssäsong bakom oss och nu är vi taggade för att komma på snö igen, säger landslagstränare Fredrik Uusitalo.


Les mer
3a

8) Hudiksvalls IF – hur bra blir Richardsson?

Sweski.com synar Sveriges elitklubbar inför säsongen:

Hudiksvalls IF är storklubben i Hälsingland som i snart en generation haft toppåkare i Sverige.
Nu är man lite mer i skuggan av dom största klubbarna, men en intressant fråga är hur bra veteranen Daniel Richardsson blir när han nu satsar utanför landslaget.
HIF har  endast en åkare i A-landslaget, det är Evelina Settlin som äntligen fått chans bland våra bästa.

 

Les mer