Mobile Version
Desktop Version
ÅSE BORGERYD vann sin andra seger på två veckor. Här från förra helgens seger i Arvidsjaur. Foto: IFK ARVIDSJAUR SKIDOR
ÅSE BORGERYD vann sin andra seger på två veckor. Här från förra helgens seger i Arvidsjaur. Foto: IFK ARVIDSJAUR SKIDOR

Åse och Niklas i Kronanloppet

Åse Borgeryd, Luleå och Niklas Henriksson, Gällivare vann dam- respektive herrklassen i lördagens 40 km Kronanloppet i Luleå. Båda hade lite över tre minuters segermarginal. I damklassen var Ellen Scheidegger tvåa och Linda Berglund, medan norrmannen Tarjei Solli och Thomas Svensson från I19 kom närmast segraren i herrklassen.

För Åse Borgeryd var det andra segern på två veckor. Hon vann också Rymmarloppet i Arvidsjaur förra helgen.

RESULTAT KRONANLOPPET, LULEÅ      
         
D21, 40 km/C      
1 BORGERYD Åse Luleå 02:20:40 00:00:00
2 SCHEIDEGGER Ellen Föreningen Studentidrott Luleå 02:23:53 00:03:13
3 BERGLUND Linda ccc1000 Skidklubb 02:29:48 00:09:08
4 ANDERSSON Susanne Hemmingsmarks Skidklubb 02:45:56 00:25:16
5 LINDGREN Anna Råneå SK 02:48:39 00:27:59
6 WOLLBRAND Karin OK Renen 02:49:53 00:29:13
7 FORSLUND Petra Kalix SK 02:59:26 00:38:46
8 TÖRNGREN Gabriella Luleå Gjutarens IF 02:59:37 00:38:57
9 GRANSTRÖM Rebecka Luleå Gjutaren IF 03:01:11 00:40:31
10 ENESUND TUOREMAA Karin Sävast SkiTeam 03:04:03 00:43:23
11 OLOVSSON Nina AXA SC 03:04:33 00:43:53
12 NILSSON Jeanette Luleå 03:11:41 00:51:00
13 NAYSTRÖM Sofia Luleå 03:14:33 00:53:53
14 HEDMARK Maria Ärna IF 03:29:32 01:08:52
15 LINDSTRÖM Jenny Kalix SK 03:38:27 01:17:47
15 NILSSON Tina StiL 03:38:27 01:17:47
17 AMREN Amalia Ärna IF 03:57:40 01:37:00
         
H21, 40 km/C      
1 HENRIKSSON Niklas Gellivare Skidallians IK 01:50:31 00:00:00
2 SOLLI Tarjei Drevja IL, Norge 01:53:47 00:03:15
3 SVENSSON Thomas I19 IF 01:56:34 00:06:02
3 PETTERSSON Jesper Strömnäs GIF 01:56:34 00:06:02
5 LUNDMARK Jim Skellefteå XC Club 01:56:35 00:06:03
6 RIEKKOLA Mats Luleå Gjutarens IF 01:56:54 00:06:22
7 NIVA Bernt IFK Kiruna 01:57:39 00:07:07
8 OTTOSSON Martin Skellefteå SK 01:57:40 00:07:08
9 LUNDKVIST Jesper Skellefteå XC Club 01:58:42 00:08:10
10 SKOTT Erik Aapua IF 02:03:02 00:12:30
11 BOMAN Robert Strömnäs GIF 02:04:00 00:13:28
12 JOHANSSON Martin Korsnäs IF SK 02:04:06 00:13:34
13 SUNDSTRÖM Anders FIN 02:04:18 00:13:46
14 RAUTIO Johannes Vittangi SK 02:04:24 00:13:52
15 HEDSTRÖM Mats Luleguttene Skid- och Löparklubb 02:06:38 00:16:06
16 MARKSTRÖM Niklas Skellefteå XC Club 02:06:40 00:16:08
17 HJULFORS Herman IK Falken 02:06:50 00:16:18
18 RANNER Markus Luleguttene Skid- och Löparklubb 02:06:55 00:16:23
19 NILSSON Marcus Föreningen Studentidrott Luleå 02:07:05 00:16:33
20 VIKLUND Johannes Skellefteå XC Club 02:08:01 00:17:29
21 NYSTRÖM Jonas Skellefteå XC Club 02:08:12 00:17:40
22 TRÆLDAL Espen AXA SC 02:08:24 00:17:52
23 KARLSSON Albin Skellefteå SK 02:08:37 00:18:05
24 KARLSSON Jan Föreningen Norsjö Skidor 02:09:40 00:19:09
25 KARLSSON Marcus Kalix SK 02:09:51 00:19:19
26 MEDELID Fredrik Pajala IF 02:09:54 00:19:22
27 LIDMAN Markus Hemmingsmarks Skidklubb 02:09:55 00:19:23
28 BERGVALL Robert Storfors SK 02:11:23 00:20:51
29 LINDMARK Edvin IKJ Haningen 02:11:47 00:21:15
30 BLOM Henrik Luleå 02:11:49 00:21:17
31 ÖHMAN Fredrik Luleå Triathlon 02:11:54 00:21:22
32 LINDFORS Marcus Skellefteå XC 02:12:09 00:21:37
33 MÄKI Fredrik Aapua Idrottsförening 02:12:44 00:22:12
34 LENNDIN Per Strömnäs GIF 02:13:29 00:22:57
35 GRANSTRÖM Erik IFK Arvidsjaur skidor-Team Lindbäcks 02:15:18 00:24:46
36 BOLDRUP Johan AXA SC 02:15:35 00:25:03
37 ÖQVIST Oskar Luleå 02:15:38 00:25:06
38 BERGGREN Olle Älvsby IF SK 02:15:42 00:25:10
39 PIKKARAINEN Jimmy Jukkasjärvi IF 02:17:58 00:27:26
40 OTTOSSON Tomas Skellefteå SK 02:18:12 00:27:40
41 BODIN Hans Sävast SkiTeam 02:18:25 00:27:53
41 SUOPANKI Jouni Haparanda SKT 02:18:25 00:27:53
43 RENDAHL Per Boden 02:18:31 00:27:59
44 KARLSSON Jan-Anders Klubb 1Life IF 02:18:41 00:28:09
45 LÄMSA Joonas Studentidrott 02:18:53 00:28:21
46 RISÉN Martin Kalix SK 02:19:10 00:28:39
47 KARLSSON Göran Luleguttene Skid- och Löparklubb 02:19:22 00:28:50
48 HÄGGROT Jan OK Renen 02:19:40 00:29:08
49 OLSSON Robin Roslagsbro IF 02:20:21 00:29:49
50 ARVIDSSON Peter Jokkmokks SK 02:21:07 00:30:35
51 ERIKSSON Mikael IFK Kiruna 02:21:10 00:30:38
52 EK Mattias AXA Sports club 02:21:30 00:30:58
53 NILSSON Ulf Sveaskog IF 02:21:36 00:31:04
54 SUNDQVIST Patrik Skellefteå XC 02:22:02 00:31:30
55 SEHLSTEDT Jörgen Skellefteå XC 02:22:17 00:31:45
56 NYGREN Magnus Skellefteå XC Club 02:22:38 00:32:06
57 BJÖRK Andreas Skellefteå XC 02:23:28 00:32:56
58 ERIKSSON Anders Antnäs BK 02:24:23 00:33:51
59 LAMPA Erik Narkens IF 02:24:52 00:34:20
60 HJULFORS Vicktor Pedersöre 02:25:28 00:34:56
61 EDEBLOM Joel Team Esplanad 02:25:50 00:35:18
62 LUNDQVIST Roger Råneå SK 02:25:58 00:35:26
63 HÄLL Bosse Arjeplogs SK 02:26:04 00:35:32
64 LUNDBERG Andreas Älvsby IF 02:27:45 00:37:13
65 RIESBECK Johan Luleå 02:28:06 00:37:34
66 BERGGREN Daniel Jävre IF 02:28:20 00:37:48
67 OLOFSSON Erik Team Esplanad 02:28:25 00:37:53
68 LUND Erik Luleå Gjutarens IF 02:29:19 00:38:47
69 HENRIKSSON Ingvar Vittangi SK 02:29:47 00:39:15
70 ISAKSSON Ulf Kalix SK 02:29:53 00:39:21
71 LISSPERS Isak Luleå 02:30:00 00:39:28
72 LINDFORS Patrik Luleå 02:31:24 00:40:52
73 SIMONS Andreas AXA Sports club 02:31:57 00:41:25
74 HIETALA Peter Övertorneå IF 02:32:18 00:41:46
75 KLIPPMARK Johan Vattenfalls IF Luleå 02:32:41 00:42:09
76 LARSSON Johan Töre SK 02:33:16 00:42:44
77 OLOFSSON Bo Skellefteå XC Club 02:33:23 00:42:51
78 ÖHMAN Tomas Luleguttene 02:34:06 00:43:34
79 HELLSTRÖM Andreas Jävre IF 02:34:22 00:43:50
80 LÖNNBOM Erik Luleguttene Skid- och Löparklubb 02:35:00 00:44:28
81 BERGMAN Petter Älvsby IF 02:36:38 00:46:06
82 GRUNDELL Patrik Svappavaara AIF 02:36:53 00:46:21
83 BORGERYD Anders Strömnäs GIF 02:37:26 00:46:54
84 RUNG Kay Piteå 02:38:29 00:47:57
85 DRUGGE Jonas Lulekamraternas MLK 02:39:22 00:48:50
86 TÖRNGREN Roland Luleå Gjutarens IF 02:39:25 00:48:53
87 SANDBERG Gunnar Jävre IF-Team Lindbäcks 02:39:58 00:49:26
88 WIDENFALK Olof Hybo AIK 02:40:38 00:50:06
89 NYBERG Daniel Kalix SK 02:44:21 00:53:49
90 ROVA Rikard LKAB fritid 02:45:53 00:55:21
91 LINDVALL Mikael Antnäs BK 02:46:27 00:55:55
92 KÄLLSTRÖMER Lars Skellefteå SK 02:46:39 00:56:07
93 TUOREMAA Kent Sävast SkiTeam 02:47:51 00:57:19
94 NILSSON Per Älvsby IF 02:48:03 00:57:31
95 FÄGNELL Urban CCC 1000 02:48:07 00:57:35
96 ENBERG Per Lulekamraterna 02:48:16 00:57:44
97 PERSSON Hampus Föreningen Studentidrott Luleå 02:50:40 01:00:08
98 HAKOVAINIO Mikael Luleå 02:52:31 01:01:59
99 NOREN Petter Luleguttene 02:52:53 01:02:21
100 DANFORS Ludvig Mullsjö 02:53:11 01:02:39
101 RAOMPPAINEN Maruri Haparanda SKT 02:53:54 01:03:22
102 JANSSON Rikard Avans SK 02:54:03 01:03:31
103 ANDERSSON David Skellefteå SK 02:54:27 01:03:55
104 NORIN Roger Vittjärvs Idrottsklubb 02:55:14 01:04:42
105 SEGERLUND Görgen Kukkola IF 02:55:49 01:05:17
106 LINDMARK Jörgen Skellefteå XC Club 02:58:22 01:07:50
107 ANDERSSON Melker Stockholm 02:58:43 01:08:11
108 GRANSTRÖM Kjell Råneå skidklubb 02:58:47 01:08:15
109 FORSBERG Victor Team Lindbäcks 03:00:26 01:09:54
110 LUNDGREN Lars Luleå Gjutaren IF 03:03:38 01:13:06
111 ANDERSSON Torbjörn Skellefteå 03:03:56 01:13:24
112 ROCKSTRÖM Ivar Föreningen Studentidrott Luleå 03:04:59 01:14:27
113 CYLVEN Mikael Luleå 03:06:32 01:16:00
114 BOLDRUP Anders Älvsby IF 03:06:44 01:16:12
115 ROSS Nils Linköpings SK 03:07:27 01:16:55
116 STUBBFÄLT Greger Piteå 03:08:16 01:17:44
117 ÅHLANDER Jonas Luleå Gjutaren IF 03:09:10 01:18:38
118 BERGLUND Patrik Norrfjärdens IF 03:09:51 01:19:19
119 HÅKANSSON Joakim Stockholm 03:18:23 01:27:51
120 SÅNGBERG Mikael Kalix SK 03:18:59 01:28:27
121 RYDLINGE Olov Luleå 03:19:39 01:29:07
122 ERIKSSON Viktor Luleå 03:20:15 01:29:43
123 ÖHMAN Per-Arne Sävast Ski Team IF 03:21:18 01:30:46
124 EKLUND Pär Kalix SK 03:22:06 01:31:34
125 UDÉN Fredrik AXA Sports club 03:23:45 01:33:13
126 OLSSON Tomas Luleå 03:25:28 01:34:57
Del |
20190904, HÖÖK, Martina 005 (kopia)

Hela 22 åkare i Team Svenska Spel

”U-landslaget” får ingen ålderbegränsning längre:

I dag kan Svenska skidförbundet presentera 22 åkare till det nya Team Svenska Spel. Nytt för i år blir att satsningen inte längre är åldersbegränsad och att den utgår från förbundets tre elitmiljöer i landet. – Vi vill skapa ännu bättre förutsättningar på hemmaplan samtidigt som vi minskar resdagarna, säger en av tränarna, Martina Höök.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Flugstad Østberg orolig efter skadan

Ingvild Flugstad Østberg är orolig för träningen efter trötthetsfrakturen hon fick i hälen i mars. Hon kan varken springa eller åka rullskidor än, skriver VG.
Kanske kan hon inte träna för fullt före i september och då är det ett frågetecken hur formen är om säsongen drar igång till normal tid i november.

 

Les mer
20180326, BLOM, Rasmus 006 (kopia)

Rasmus Blom, 33 tackar för sig

En trotjänare i dom svenska elittävlingarna tackar för sig.
33-åriga Rasmus Blom från SK Bore meddelar på sociala medier att han har tävlat klart på toppnivå.
Rasmus har tävlat flitigt både på skidor och rullskidor.

 

Les mer
NordicFocus

Yulia Tchekaleva fråntagen alla resultaten

Testade positivt vid OS i Sochi 2014:

Den fd ryska toppåkare Yulia Tchekaleva blev i fredags fråntagen samtliga resultat från OS 2014 i Sochi på grund av doping.
Tchekaleva testade positivt i samband med OS 2014 och nu tvingas FIS åter igen skriva om en rad med resultatlistor från både mästerskap och världscup. 36-åringen är inte längre aktiv på toppnivå.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Linn Sömskar till finskt långloppsteam

Linn Sömskar hade en fin säsong i vintras men var en av dom åkare som inte fick plats i någon landslagsgrupp. Nu gör hon istället en intressant nysatsning i det nya finska långloppsteamet Team Nordic Athlete.

Dit går också den norska stjärnan Morten Eide Pedersen.

 

Les mer
WIERER, Dorothea 008 (kopia)

Coronoa-krisen får Wierer att fortsätta

Efter VM-guld på hemmaplan i vinter hade Dorothea Wierer, 30 tänkt avsluta sin skidskytte-karriär.
Men med Corona-pandemin blev den förra säsongen kortare än beräknad och nu har åkaren från Antholz bestämt sig för att fortsätta. Det var pandemin som fick henne att ändra på beslutet.

 

Les mer
20190904, LINDSTRÖM, Louise 006 (kopia)

Juniorvärldsmästarinnan till Falun-Borlänge SK

20-åriga Louise Lindström byter klubb från Högbo GIF till Falun-Borlänge SK, som därmed får ett starkt nyförvärv.
Gästriketjejen vann nämligen sprinten i årets junior-VM i tyska Oberwiesenthal.
Nu blir hon klubbkompis med en annan världsmästare i sprint, nämligen Maja Dahlqvist som vann teamsprinten i Seefeld 2019.

 

Les mer
20200318, KORSGREN Lina VL20 (kopia)

Vasaloppssegraren ska stoppa Björgen

Anställer proffstränare i cykel:

Vasaloppssegrarinnan, Lina Korsgren, tar nu hjälp av Tour de France tränaren i kampen om att stoppa Marit Björgen från Vasaloppsseger.
 
- Jag kommer anställa cykelproffstränaren, Mattias Reck, i Team Ramudden, säger Lina.

 

Les mer
BETTAN EM-fyra (kopia)

”Årets prestation” stod Bettan för

Fick utmärkelse av skidskytteförbundet:

Varje år har Skidskytteförbundet ett antal utmärkelse i form av ‘‘Årets ….’’-priser att dela ut. Tidigare denna månad har Årets Skidskytteförening och Årets Ledare presenteras och nu är det dags för årets prestation.
Nu har Elisabeth ”Bettan” Högberg fått priset som Årets prestation.

 

Les mer
Vasaloppet 120304Starten i SälenFoto Nisse Schmidt

”The Grand Classics” – ny morot i långloppen

Nu kommer långloppens egen Champions League:

Dagen efter avslöjandet att världens genom tiderna främsta längdskidåkerska Marit Björgen, med 26 OS- och VM-guldmedaljer i bagaget, gör comeback och satsar på Vasaloppet kommer nästa nyhet: Från och med säsongen 2020/21 kommer Vasaloppet att ingå som en av fyra tävlingar i ”The Grand Classics” som kommer att bestå av de fyra största långloppen i världen.


 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Therese Johaug blir Bjørgens träningspartner

Är också nyfiken på Vasaloppet och långlopp:

När Marit Bjørgen, 40 gör en seriös satsning mot Vasaloppet får hon den bästa träningskompisen som är möjlig:
Therese Johaug, 31 bekräftar att hon kommer att träna med Bjørgen och Team Ragde Eiendom när det är möjligt och hon är också nyfiken på långloppen.

 

Les mer
20180111, BJØRGEN, Marit 007 (kopia)

Marit Bjørgen gör comeback i Vasaloppet

En sensationell nyhet för arrangören i Dalarna:
Skiddrottningen Marit Bjørgen, 40 gör comeback och satsar mot Vasaloppet 2021.
– Och jag har ambitioner, säger Bjørgen som kommer att göra sin satsning med Team Ragde Eiendom, teamet till bröderna Aukland.

 

Les mer
20200526, valla 001 (kopia)

FIS sade ja till fluor-förbudet

Vill stegvis närma sig slutmålet:

Det internationella skidförbundet FIS sade ja till det omstridda fluorförbudet i vallor.
Men inte direkt utan stegvis med ett mål att ha nolltolerans för fluorprodukter från och med 2022-2023-säsongen.
Det beslutades under videomötet som FIS hade under måndagen.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Norge och Sverige utvecklar samarbetet

I tävlingsspåret är svenskar och norrmän konkurrenter, men vid sidan av sker ett allt djupare samarbete mellan de två nationerna. Inför vinterns VM kommer det norska evenemangsföretaget KOMENT hjälpa både de svenska och norska förbunden att planera resor och uppehälle åt sina partners inom längdskidverksamheten.

Les mer
20180419, JOHAUG Therese-RZ (kopia)

Therese Johaug springer på Bislett

Det blir ingen vanlig Diamond League på Bislett stadion i Oslo i sommar, men arrangören ger sig inte. Nu arrangerar man ”Impossible Games” med dom möjligheter man har i Corona-tider.
Bröderna Ingebrigtsen, Karsten Warholm och dom norska friidrottsstjärnorna ställer upp den 11 juni.
Och Therese Johaug.

Les mer
20200104, AMUNDSEN, Harald Østberg 002 (kopia)

Här är Norges U- och juniorlandslag

Det är en tuff kamp om att komma med i Norges landslagsgrupper. Men nu har skidförbundet tagit ut nästa års landslag för juniorer och rekryt.
Det är många bra namn i alla lagen även om stortalangen Helene Marie Fossesholm flyttades direkt upp i A-laget för seniorer.

 

Les mer
KEKs-kronika

FIS-beslut omöjliggör normal världscup?

Krönika:

FIS hade ett digitalt möte om världscupen den gångna veckan.
Ett beslut från mötet kan mycket väl betyda att det blir omöjligt att arrangera en normal världscup som planerat den nästa säsongen.
FIS vill nämligen ha besked senast 15 juni om Norge kan arrangera världscup i december.
Det kommer dom inte att få.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Svårare att få åka världscup nästa år

Dom näst bästa åkarna i dom största längdnationerna kommer att få svårare att åka världscup nästa säsong (om det nu blir någon världscup).
FIS har nämligen sänkt det maximala antalet åkare från hemmanationen från 15 till 10 + två U23-åkare. Det slår hårdast mot Norge, som ofta har haft 15 mycket starka herråkare i sina egna världscuptävlingar.

 

Les mer
HATTESTAD, Ola Vigen 002 Sunne (kopia)[1]

OS-segraren tar över Norges damer

Ola Vigen Hattestad är ny damtränare för det norska längdlandslaget tillsammans med Ole Morten Iversen, den förra damtränaren i Sverige.
38-åriga Hattestad är både världsmästare och olympisk mästare i sprint och kommer närmast från jobbet som landslagstränare för Slovenien.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Vad händer med dom som petades?

11 åkare försvann från landslaget:

Hela 11 åkare har försvunnit från förra årets landslag.
Vad händer med dom när dom nu kastas ut i ett skidliv där man inte vet om det blir någon riktig säsong, när sponsorsmarknaden troligen kommer att torka helt bort och när klubbarna kommer att få slita hårt för att greja sin ekonomi?

 

Les mer