Scan-cupen i Piteå:
Brandsdal vann - Teodor stark trea
Eirik Brandsdal har kniven på strupen i kampen om en norsk OS-plats i sprint. Då tog han fram rutinen och vann sprinten i Scan-cupen i Piteå.
Teodor Peterson utmanade rejält och blev 3:a, hans OS-biljett känns säker. Värre är det för Emil Jönsson som åkte ur i kvalet.
I vanlig ordning dominerade Norge totalt i herrarnas Scan-cup, men Teodor Peterson blandade sig i. OS-tvåan var 9:a i kvalet och åkte vaket och starkt hela vägen till en final.
Där tog Teodor kommandot och hade chansen hela vägen in på upploppet. Men Brandsdal som gick via lucky looser-plats till finalen tog till slut en för honom mycket viktig seger. Teodor fick också ge sig för allroundåkare Mattis Stenshagen som imponerade, men han slog prologsegraren Fredrik Riseth - U23-världsmästaren som mattades betänkligt i slutrundan.
Viktor Thorn var bäste svensk i prolog och körde väldigt bra också i kvartsfinalen. Men i semi’n räckte det inte och Viktor slutade 11:a i tävlingen.
Endast tre svenska åkare gick vidare från kvalet, något som visar den norska dominansen på herrsidan (nu var också 6 finska åkare vidare). Johan Häggström som vann öppningen i Volkswagen Cup i Idre orkade inte ta sig vidare från kvarten och slutade 29:a på hemmaplan i Piteå.
Skandinaviska cupen och Volkswagen Cup går vidare med distanstävlingar i helgen, på lördag 10 och 15 km i fristil för damer och herrar.
HERRAR, sprint/C | ||||
FINAL | ||||
1 | Eirik | Brandsdal | Kjelsaas IL | NOR |
2 | Mattis | Stenshagen | Follebu Skiklubb | NOR |
3 | Teodor | Peterson | IFK Umeå | SWE |
4 | Fredrik | Riseth | Byaasen IL | NOR |
5 | Joachim | Aurland | Kjellmyra Il | NOR |
6 | Kasper | Stadaas | Il Heming | NOR |
SEMIFINAL | ||||
7 | Anssi | Pentsinen | Vantaan Hiihtoseura | FIN |
8 | Emil | Nyeng | Ringebu-Faavang Sk | NOR |
9 | Paal Troean | Aune | Steinkjer Skiklubb | NOR |
10 | Erik | Valnes | Bardufoss Og omegn if | NOR |
11 | Viktor | Thorn | Ulricehamns IF | SWE |
12 | Toni | Ketelae | If Minken | FIN |
KVARTSFINAL | ||||
13 | Lauri | Vuorinen | Kouvolan Hiihtoseura | FIN |
14 | Johan | Hoel | Åsen Il | NOR |
15 | Petter | Stakston | Soere Aal il | NOR |
16 | Matias | Strandvall | If Minken | FIN |
17 | Sivert | Wiig | Gjesdal Il | NOR |
18 | Aleksander Dyrberg | Ek | Baerums Verk og hauger if | NOR |
19 | Sondre Turvoll | Fossli | Hokksund IL | NOR |
20 | Eirik Sverdrup | Augdal | Ringkollen Skiklubb | NOR |
21 | Even | Northug | Strindheim IL | NOR |
22 | Torgeir Sulen | Hovland | Kvaloeysletta Skilag | NOR |
23 | Amund | Hoel | Åsen Il | NOR |
24 | Haavard Solaas | Taugboel | Lillehammer SkiKlub | NOR |
25 | Juho | Mikkonen | Vuokatti Ski Team Kainuu | FIN |
26 | Mikael | Gunnulfsen | Oern IF | NOR |
27 | Juuso | Haarala | If Minken | FIN |
28 | Thomas | Ekren | Strindheim IL | NOR |
29 | Johan | Häggström | Piteå Elit SK | SWE |
30 | Mathias | Rundgreen | Byaasen Skiklub | NOR |
PROLOG HERRAR, sprint/C | |||||
1 | Fredrik | Riseth | Byaasen IL | NOR | 00:03:18.77 |
2 | Anssi | Pentsinen | Vantaan Hiihtoseura | FIN | 00:03:19.35 |
3 | Paal Troean | Aune | Steinkjer Skiklubb | NOR | 00:03:19.84 |
4 | Lauri | Vuorinen | Kouvolan Hiihtoseura | FIN | 00:03:21.19 |
5 | Kasper | Stadaas | Il Heming | NOR | 00:03:21.23 |
6 | Matias | Strandvall | If Minken | FIN | 00:03:21.57 |
7 | Mattis | Stenshagen | Follebu Skiklubb | NOR | 00:03:21.91 |
8 | Viktor | Thorn | Ulricehamns IF | SWE | 00:03:22.16 |
9 | Teodor | Peterson | IFK Umeå | SWE | 00:03:22.38 |
10 | Sivert | Wiig | Gjesdal Il | NOR | 00:03:22.73 |
11 | Erik | Valnes | Bardufoss Og omegn if | NOR | 00:03:22.83 |
12 | Even | Northug | Strindheim IL | NOR | 00:03:23.23 |
13 | Toni | Ketelae | If Minken | FIN | 00:03:23.33 |
14 | Joachim | Aurland | Kjellmyra Il | NOR | 00:03:23.43 |
15 | Eirik | Brandsdal | Kjelsaas IL | NOR | 00:03:23.99 |
16 | Johan | Hoel | Åsen Il | NOR | 00:03:24.93 |
17 | Aleksander Dyrberg | Ek | Baerums Verk og hauger if | NOR | 00:03:25.28 |
18 | Sondre Turvoll | Fossli | Hokksund IL | NOR | 00:03:25.39 |
19 | Emil | Nyeng | Ringebu-Faavang Sk | NOR | 00:03:25.59 |
20 | Petter | Stakston | Soere Aal il | NOR | 00:03:25.98 |
21 | Mikael | Gunnulfsen | Oern IF | NOR | 00:03:26.21 |
22 | Juuso | Haarala | If Minken | FIN | 00:03:26.40 |
23 | Thomas | Ekren | Strindheim IL | NOR | 00:03:26.55 |
24 | Johan | Häggström | Piteå Elit SK | SWE | 00:03:26.86 |
25 | Mathias | Rundgreen | Byaasen Skiklub | NOR | 00:03:26.88 |
26 | Torgeir Sulen | Hovland | Kvaloeysletta Skilag | NOR | 00:03:26.96 |
27 | Amund | Hoel | Åsen Il | NOR | 00:03:27.07 |
28 | Haavard Solaas | Taugboel | Lillehammer SkiKlub | NOR | 00:03:27.09 |
29 | Eirik Sverdrup | Augdal | Ringkollen Skiklubb | NOR | 00:03:27.86 |
30 | Juho | Mikkonen | Vuokatti Ski Team Kainuu | FIN | 00:03:28.26 |
31 | Timo Andre | Bakken | Konnerud IL | NOR | 00:03:28.34 |
32 | Emil | Jönsson | AnnaEmil Sportklubb | SWE | 00:03:28.38 |
32 | Emil | Johansson | IK Jarl Rättvik | SWE | 00:03:28.38 |
34 | Torstein | Bu | Foerde Il | NOR | 00:03:28.51 |
35 | Martin Loewstroem | Nyenget | Lillehammer SkiKlub | NOR | 00:03:28.68 |
36 | Lauri | Lepisto | Kouvolan Hiihtoseura | FIN | 00:03:29.09 |
37 | Olof | Jonsson | Trillevallens Sportklubb | SWE | 00:03:29.47 |
38 | Einar Flaktveit | Moxnes | Tif Viking | NOR | 00:03:29.50 |
39 | Verneri | Suhonen | Hollolan Urheilijat -46 | FIN | 00:03:29.78 |
40 | Nils Magnus Boeen | Grave | Il Korlevoll | NOR | 00:03:30.05 |
41 | Chrisander Skjoenberg | Holth | If Birkebeineren | NOR | 00:03:30.30 |
42 | Eivind | Bakkene | Oeystre Slidre il | NOR | 00:03:30.36 |
43 | Gustav | Nordström | Borås SK | SWE | 00:03:30.38 |
44 | Karl-Johan | Westberg | Borås SK | SWE | 00:03:30.51 |
45 | Hugo | Jacobsson | Falun Borlänge SK | SWE | 00:03:30.55 |
46 | Erik | Silfver | IFK Umeå | SWE | 00:03:30.72 |
46 | Anton | Lindblad | Hudiksvalls IF | SWE | 00:03:30.72 |
48 | Anton | Persson | SK Bore | SWE | 00:03:30.83 |
49 | Erik Lippestad | Thorstensen | Baerums Verk og hauger if | NOR | 00:03:30.87 |
50 | Sivert | Knotten | IL Runar | NOR | 00:03:30.95 |
51 | Gjermund | Loefald | Rindal IL | NOR | 00:03:31.13 |
52 | Robin | Norum | IFK Umeå | SWE | 00:03:31.37 |
53 | Marcus | Grate | IFK Umeå | SWE | 00:03:31.62 |
54 | Eddie | Edström | Stockviks SF | SWE | 00:03:31.73 |
55 | Turo | Sipila | Vuokatti Ski Team Kainuu | FIN | 00:03:31.82 |
56 | Karl-Johan | Dyvik | IFK Mora SK | SWE | 00:03:32.24 |
57 | Thomas Albertsen | Dahlen | IL Varden Meraaker | NOR | 00:03:32.32 |
58 | Adam | Larsson | Falun Borlänge SK | SWE | 00:03:32.33 |
59 | Vebjoern | Turtveit | Voss Il | NOR | 00:03:32.36 |
60 | Pontus | Hermansson | SK Bore | SWE | 00:03:32.55 |
61 | Max | Novak | Offerdals SK | SWE | 00:03:32.56 |
62 | Daniel | Stock | Vadsoe Skiklubb | NOR | 00:03:32.79 |
63 | Anton | Hedlund | Falun Borlänge SK | SWE | 00:03:32.88 |
64 | Even Saeteren | Hippe | Bagn IL | NOR | 00:03:33.05 |
65 | Espen Udjus | Frorud | Skiptvet Il | NOR | 00:03:33.25 |
66 | Kein | Einaste | Skiclub Jõulu | EST | 00:03:33.43 |
67 | Ivar Andre | Ryttervold | Åsen Il | NOR | 00:03:34.02 |
68 | Johannes | Ringsby | SK Bore | SWE | 00:03:34.46 |
69 | Callum | Smith | Huntly Nordic Ski Club | GBR | 00:03:34.48 |
70 | Gilberto | Panisi | Falun Borlänge SK | SWE | 00:03:34.61 |
71 | Gabriel | Thorn | SK Bore | SWE | 00:03:34.63 |
72 | Victor | Gustafsson | IFK Mora SK | SWE | 00:03:34.89 |
73 | Andreas | Svensson | Ulricehamns IF | SWE | 00:03:35.02 |
74 | Lasse | Paakkonen | Pyhajarven Pohti | FIN | 00:03:35.16 |
75 | Snorri Eythor | Einarsson | Ullur | ISL | 00:03:35.31 |
76 | Christian Magnus | Hjelde | Konnerud IL | NOR | 00:03:35.71 |
77 | Waltteri | Vinkanharju | Vantaan Hiihtoseura | FIN | 00:03:35.77 |
78 | Alfred | Buskqvist | IK Stern | SWE | 00:03:36.04 |
79 | Johan | Forsberg | IFK Umeå | SWE | 00:03:36.07 |
80 | Markus | Vuorela | Jamin Janne | FIN | 00:03:36.08 |
81 | Marcus | Lennartsson | Garphyttans IF | SWE | 00:03:36.14 |
82 | Emil | Persson | Östersunds SK | SWE | 00:03:36.33 |
83 | Svein Berg | Fines | Strindheim IL | NOR | 00:03:36.56 |
84 | Patrik | Tallbom | Östersunds SK | SWE | 00:03:36.65 |
85 | Erik | Husby | Skaun IL | NOR | 00:03:36.81 |
86 | Jesper | Nyström | Falun Borlänge SK | SWE | 00:03:37.60 |
87 | Joni | Maeki | Pyhaejaerven Pohti | FIN | 00:03:37.79 |
88 | Mattias | Bångman | Offerdals SK | SWE | 00:03:37.94 |
89 | Jakob | Jansson | Östersunds SK | SWE | 00:03:38.16 |
90 | Jens | Andersson | Kalix SK | SWE | 00:03:38.19 |
91 | Marcus | Fredriksson | Lycksele IF | SWE | 00:03:38.25 |
92 | Petter | Hedman | IFK Umeå | SWE | 00:03:38.42 |
93 | Johan | Persson | Trillevallens Sportklubb | SWE | 00:03:38.66 |
94 | Magnus Lian | Aarrestad | Sandnes Il | NOR | 00:03:39.52 |
95 | Krister Aaen | Pedersen | Lillehammer SkiKlub | NOR | 00:03:39.56 |
96 | Matias | Tiiro | Metsa-Veikot 85 | FIN | 00:03:39.64 |
97 | Bendik Skjoenberg | Holth | If Birkebeineren | NOR | 00:03:39.81 |
98 | Eino | Vuollet | Posion Pyrinto | FIN | 00:03:40.02 |
99 | Tom | Fahlén | Landsbro IF SK | SWE | 00:03:40.26 |
100 | Lars Ove | Aunli | Strindheim IL | NOR | 00:03:40.35 |
101 | Markus | Ruus | Åsarna IK | SWE | 00:03:40.81 |
102 | Antti | Kartano | Ilmajoen Kisailijat | FIN | 00:03:40.87 |
103 | Adam | Gillman | Garphyttans IF | SWE | 00:03:41.39 |
104 | Kjetil Andre | Bjerkrheim | Nesbyen Il | NOR | 00:03:41.42 |
105 | Edvin | Andersson | Landsbro IF SK | SWE | 00:03:42.06 |
106 | Simeon | Deyanov | Trillevallens Sportklubb | SWE | 00:03:42.33 |
107 | Sebastian | Olsson | Stockviks SF | SWE | 00:03:44.25 |
108 | Markus | Johansson | Zinkgruvans IF | SWE | 00:03:44.94 |
109 | Daniel | Södersten | Orsa SK | SWE | 00:03:45.44 |
110 | Niklas | Henriksson | Gellivare Skidallians IK | SWE | 00:03:45.64 |
111 | Teemu | Pontinen | Kuusamon Era-Veikot | FIN | 00:03:46.20 |
112 | Hannes | Stenström | Trillevallens Sportklubb | SWE | 00:03:47.20 |
113 | Ola | Jordheim | Hemsedal Il | NOR | 00:03:47.63 |
114 | Petri | Torvinen | Liperin Hiihtoseura | FIN | 00:03:47.96 |
115 | Konrad | Myhr | Åsarna IK | SWE | 00:03:48.52 |
116 | Viktor | Axelsson | Borås SK | SWE | 00:03:49.17 |
117 | Erik | Eriksson | Gellivare Skidallians IK | SWE | 00:03:49.58 |
118 | Oscar | Lindell | Stockviks SF | SWE | 00:03:49.66 |
119 | Jonatan | Engström | Borås SK | SWE | 00:03:50.90 |
120 | John | Leander | Åsarna IK | SWE | 00:03:52.38 |
121 | Iiro-Mikko | Harju | Pyhajarven Pohti | FIN | 00:03:53.04 |
122 | Johannes | Eklöf | IF Hallby SOK | SWE | 00:03:53.82 |
123 | Joakim | Ståhl | Järbo IF | SWE | 00:03:54.14 |
124 | Henrik | Fjellborg | Gellivare Skidallians IK | SWE | 00:03:54.80 |
125 | Ludvig | Holmberg | Ulricehamns IF | SWE | 00:03:55.64 |
126 | Gustav | Johansson | Ulricehamns IF | SWE | 00:03:56.13 |
127 | Carl | Olander | IK Stern | SWE | 00:03:56.20 |
128 | Henrik | Dahlén | Tynderö IK | SWE | 00:03:58.35 |
129 | Emil | Vinsa | Sävast Ski Team IF | SWE | 00:04:02.06 |
130 | Erik | Björkman | Täfteå IK | SWE | 00:04:03.45 |
131 | Martin | Johansson | Linköpings SK | SWE | 00:04:05.89 |
132 | David | Thorell | IK Stern | SWE | 00:04:07.42 |
133 | Albert | Askengren | Visborgs OK | SWE | 00:04:09.14 |
134 | Nils | Persson | Östersunds SK | SWE | 00:04:09.63 |
135 | Albert | Jonsson | SFI | ISL | 00:04:12.22 |
136 | William | Westerlund | Falu IK Skidklubb | SWE | 00:04:13.36 |
137 | Johan | Forslund | Lycksele IF | SWE | 00:04:14.48 |
138 | Erik | Sjöberg | Eksjö SOK | SWE | 00:04:14.49 |
139 | Markus | Nordmark | Nässjö Ski | SWE | 00:04:36.53 |
En SM-femmil helt i Burmans smak
En hård SM-femmil. Individuell start. Hårda spår och jämnt före. Många trötta åkare på slutet av säsongen.
Det gillar Jens Burman.
Åsarna-åkaren var i ledningen från start till mål i den sista SM-tävlingen på Pagla skidstadion i Boden under tisdagen. Närmast följde unge Truls Gisselman från Rehns BK.
Ebba vände och vann SM-tremilen
Linn Svahn öppnade bäst och hade ledningen i SM-tremilen i Boden.
Men på andra halvan vände Ebba Andersson på steken och tog sitt första guld under årets SM-vecka i Norrbotten.
Avståndet i mål blev dock bara 8 sekunder.
Jonna sjuk – Falun-Borlänges första guld
Jonna Sundling blev sjuk och kom aldrig till start. Storfavoriten Piteå Elit försvagades avsevärt och Falun Borlänge SK tog chansen och vann sitt första stafettguld på damsidan.
SM-stafetten för damer i Boden blev en duell mellan dessa två klubbar, dom övriga var långt efter.
”Häggis” blev Piteås stafetthjälte
Johan Häggström hade dom nödvändiga hundradelarna på sin sida och säkrade stafettguldet för Piteå Elit på Pagla skidstadion i Boden.
Samtidigt var det ett besviket Åsarna-gäng som fick se Edvin Anger förlora upploppsstriden med minsta möjliga margin.
Perfekt avslutning för Peppe Femling
Vann SM-guld med sambon Anna Magnusson:
Peppe Femling åkte sin sista tävling.
Och vilken avslutning det blev på karriären.
Tillsammans med sambon Anna Magnusson blev det SM-guld i single mixed på Pagla skidstadion i Boden.
Nils Dahlsten vann spurten i Gäddede
Lager 157 också i Flyktningerennet:
Lager 157 Ski Team har haft en mycket bra månad. Under söndagen fortsatte framgångarna då Nils Dahlsten spurtade hem segern i Flyktningerennet mellan Lierne i Norge och Gäddede. Han vann precis före teamkollegan Marcus Johansson.
Bland damerna imponerade Hedda Bångman, Offerdals SK som vann klart.
Alvar firade 18 år med seger
Alvar Myhlback har äntligen hunnit bli 18 år. Killen som imponerade som 8:a i Vasaloppet som 16-åring och 3:a som 17-åring.
Han fyllde år i fredags och firade med att vinna Lofsdalen Epic under lördagen efter en tuff fight mot lagkompisen Nils Dahlsten i Lager 157 samt Morten Eide Pedersen, Team Eksjöhus och Max Novak, Team Aker Dæhlie.
SM-guld för Jesper och Elvira i masstarterna
SM-veckan i Boden fortsatte på söndagen med spännande masstarter i fina förhållanden med några minusgrader i luften och vindstilla på vallen. Jesper Nelin vann sitt andra guld i herrarnas lopp, medan Elvira Öberg tog hem segern bland damerna efter att ha avgjort i sista stående.
Linn bröt Jonnas segersvit på mållinjen
Edvin Anger tog nytt guld på skid-SM:
Linn Svahn bröt Jonna Sundlings segersvit på skid-SM i Boden med en millimeterseger i damernas sprintfinal.
I herrenes final var Edvin Anger i tät från start till mål och fick segern som han ville före Johan Häggström.
Lager 157 dominerade i Jokkmokk
Nordeskiöldsloppet 220 km:
Det blev seger både i dam- och herrklassen i det 220 km långa Nordenskiöldsloppet i Jokkmokk under lördagen.
Oskar Kardin och Linnea Johansson vann varsin klass i den kanske största kraftmätningen bland dom svenska längdtävlingarna.
Team Eksjöhus-skräll på NM 50 km
Doldis slog Klæbo och vann norska mästerskapen:
Eirik Sverdrup Augdal brukar åka långlopp för svenska Team Eksjöhus.
Men under lördagens körde han femmilen på norska mästerskapen i Lillehammer.
Och vann – före Johannes Høsflot Klæbo.
Jesper och Hanna sprintsegrare på SM
Skidskytte:
Det var snöigt med tungt före och viss vind på vallen under lördagens sprint vid SM-veckan på Pagla skidstadion i Boden. Jesper Nelin försvarade guldet från förra året med fullt skytte och snabbaste åktid i herrarnas lopp, medan Hanna Öberg vann överlägset bland damerna.
Therese Johaug krossade alla i comebacken
Fråga inte om Therese Johaug är klar för femmilen på VM i Trondheim 2025.
I sin comeback över 30 km fristil i norska mästerskapen i Lillehammer var hon totalt överlägsen och krossade allt motstånd.
35-åringen vann med två minuter och 49 sekunder!
Trippel Åsarna och Jonna SM-drottning
Skid-SM i Boden:
Åsarna tog revansch från masstarten och vann tredubbel på herrarnas 10 km klassisk på skid-SM i Boden – precis det samma som IFK Mora gjorde i masstarten. Edvin Anger vann före William Poromaa och Jens Burman.
Jonna Sundling tog en överlägsen seger bland damerna och har nu tre SM-guld på tre dagar.
Petter Northug chockade med NM-silver
Petter Northug jr chockade alla då han tillsammans med lillebror Even vann silver i teamsprint på norska mästerskapen i Lillehammer.
– Jag såg dubbelt och ville spy, säger Northug som visade upp sitt gamla fighting face.
Piteå och Åsarna vann SM-teamsprinten
Favoritsegrar till Piteå Elit och Åsarna IK i dam- respektive herrklassen i torsdagens SM i teamsprint.
Piteås damer var överlägsna medan Åsarnas herrar fick spurta för guldet.
Trippel IFK Mora i herrarnas SM-masstart
IFK Mora SK stod kvar som den stora segraren efter herrarnas 20 km masstart i fristil vid skid-SM i Boden. Tredubbelt var full pott för dalaklubben efter att fem åkare gjort upp om medaljerna på slutet.
Anmärkningsvärt är att A-landslagsåkarna inte fanns med i tätkampen.
Jonna vann spurten om SM-guldet
Jonna Sundling vann den dramatiska avslutningen på damernas 20 km masstart när skid-SM inleddes i Boden under onsdagen.
Linn Svahn och Maja Dahlqvist tog dom andra medaljerna från en 7-mannagrupp som innehöll alla dom största favoriterna.
– Jag tänkte redan på det näst sista varvet att det skulle bli en spurt, säger Sundling till SVT.
Klart för SM i längd och skidskytte
Onsdag startar skid-SM i Boden med ett mäktigt program både med längdåkning och skidskytte. Tävlingarna går i samband med SM-veckan där tävlingar också äger rum i Luleå.
Först ut på onsdag är längdåkarna med 20 km masstart i fristil.
Svegsskidan i strålande sol
Strålande sol och perfekta förhållanden bjöds det på när Svegsskidan kördes under söndagen med både individuella tävlingar och stafetter.
- Nu hade vi knappt 100 deltagare men till nästa år hoppas vi på det dubbla, sa tävlingsledaren Håkan Degselius