Mobile Version
Desktop Version
JACOB NYSTEDT från Hudiksvall har dom näst lägsta FIS-punkterna i sprint bland Sveriges juniorer. Bara Adam Persson från Hallby har lägre. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-stock
JACOB NYSTEDT från Hudiksvall har dom näst lägsta FIS-punkterna i sprint bland Sveriges juniorer. Bara Adam Persson från Hallby har lägre. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-stock

Nya listor med FIS-punkter:

Sverige-rankingen för herrar junior sprint

Här är listan över dom svenska herrjuniorernas FIS-punkter i sprint enligt den senaste FIS-listan som gång precis innan jul. Adam Persson, Hallby är som vi tidigare skrev 7:a i världen och har dom lägsta poängen i Sverige. Närmast följer Täby-killen Jacob Nystedt som åker för Hudiksvalls IF och IFK Moras nyförvärv Alexander Karlsson.

Hela listan har du här.

  HERRAR FIS-POÄNG SPRINT JUNIORER   
 1 PERSSON Adam IF Hallby SOK 113,96
 2 NYSTEDT Jacob Hudiksvalls IF  127,72
 3 KARLSSON Alexander IFK Mora SK 137,42
 4 AFLODAL Axel Sundbybergs IK 144,06
 5 BERGLUND Gustaf IFK Mora SK 145,61
 6 ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 149,49
 7 FORSBERG Felix Järpens SK 156,65
 8 KARLSSON Simon IFK Umeå 163,82
 9 ERIKSSON Anton Sollefteå Skidor 163,96
 10 ROTVOLD Carl Åsarna IK 163,99
 11 ROSENBERG Ossian Åsarna IK 164,28
 12 POROMAA William Åsarna IK 166,08
 13 PERSSON Jesper Åsarna IK 167,01
 14 OLSSON Oscar Hudiksvalls IF 173,10
 15 OSKARSSON Samuel Sk Leksand 178,21
 16 JOHANSSON Leo Skillingaryds FK 181,72
 17 ANDERSSON Fredrik Sollefteå Skidor 181,79
 18 JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 185,66
 19 AUGUSTSSON Isak IFK Mora SK 185,76
 20 ENGDAHL Johannes Domnarvets GoIF 187,83
 21 STENBERG Simon Kalix Skidklubb 187,83
 22 JOHANSSON Martin Korsnäs IF 191,17
 23 LIEBACK Erik Ulricehamns IF 191,22
 24 ANDERSSON Elias Landsbro If SK 194,90
 25 GRANLUND Jonas Hudiksvalls IF 195,68
 26 HERBERT Johan IFK Mora SK 196,66
 27 ENGELIN Erik Offerdals SK 199,54
 28 KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 199,57
 29 JOHNSSON Gustav IFK Mora SK 200,35
 30 BJÖRN Zackarias Rembo IK 200,47
 31 NORDER Jonathan IF Hallby SOK 203,35
 32 AAREBAECK Oscar Bolidens SK 203,38
 33 SVENSK Jesper Stora Tuna IK  207,85
 34 EKBERG Johan Nacka Värmdö SK 211,20
 35 STEFANSSON Malte Oxbergs IF 214,55
 36 SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 216,48
 37 ERIKSSON Hugo Hägglunds Ski Team  216,74
 38 ERLANDER Felix Hudiksvalls IF 217,36
 39 KARLSSON Andreas Kalix SK 218,43
 40 PERSSON Albin Tranemo IF 220,43
 41 JONSSON Simon IF Hallby SOK 221,00
 42 NILSSON Alfred Filipstads SF 221,66
 43 WESTMAN Adam Hudiksvalls IF 223,11
 44 SWEDBERG Anton IFK Mora SK 224,34
 45 JONSSON Pål Strömnäs GIF 224,50
 46 HAGSTRÖM Emil Garphyttans IF 224,65
 47 LILLSJÖ Linus Hällbybrunns IF 225,97
 48 BERTILSSON Erik IF Hallby SOK 226,63
 49 INGARD Karl IK Rex 228,60
 50 BJÖRN Samuel Rembo IK 230,45
 51 JOHANSSON Albin Sätra IF 231,52
 52 B NORDAHL Johan Domnarvets GoIF 232,40
 53 NORDGREN Emrik IFK Umeå 234,59
 54 NYGREN Linus Ulricehamns IF 235,13
 55 AASTOT Simon IFK Umeå 237,71
 56 PERSSON Petter Boraas SK 242,35
 57 SCHULTZ William IFK Umeå 242,80
 58 PALANDER Jonatan Sellnäs IF 243,06
 59 AASTRÖM Joel Bodens SK 243,99
 60 MURTO Anton Gellivare Skidallians 245,67
 61 BERG Elis Sunne SLF 246,66
 62 ANDERSSON Max Domnarvets GoIF 246,94
 63 JANSSON Eric Tranemo IF 249,85
 64 BOMAN Adam Tranemo IF  249,87
 65 MODIN Jonathan Sollefteå Skidor 251,21
 66 VÄNN Arvid Stockviks SF 252,26
 67 ROSJÖ Filip IF Hallby SOK 254,02
 68 ÖBERG Filip Kalix SK 254,10
 69 MODIN Mathias Sollefteå Skidor 255,01
 70 TINGELÖF Elis Sollefteå Skidor 255,23
 70 LINDMAN Tobias Stockviks SF 255,47
 72 LAINE Anton Kalix SK 255,94
 73 JONSSON Arvid Duveds IF 257,19
 74 STARK Jacob Stockviks SF 259,43
 75 ERIKSSON Sebastian Rembo IK 260,77
 76 WINDAHL Olle Zinkgruvans IF 265,32
 77 ANDERSSON Joel IFK Mora SK 265,79
 78 KARLSSON William Källbottens IK 267,10
 79 EKLÖF Harald IF Hallby SOK 269,51
 80 MATTI Jesper Bodens Skidklubb 272,82
 81 MADSSTUEN Oscar Halmstad SK 272,97
 82 OLSSON Maans Offerdals SK 275,40
 83 KYRÖ  Filip Högbo Gif 279,72
 84 GIDLUND Alexander Hägglunds Ski Team  280,21
 85 ERNSTSSON Joel Finspångs SOK 281,88
 86 GRANSTRÖM Eric Strömnäs GIF 282,08
 87 ERIKSSON Alfred Dala Järna IK 282,81
 88 WESTIN Olle IK Stern 284,67
 89 BERG Nick Västerås SK 286,58
 90 ÖSTANGAARD Loke Eksjö SOK 288,26
 91 NAHLEN Jonathan Domnarvets GoIF 289,79
 92 LEANDER Sven Åsarna IK 291,91
 93 BARKEGREN Viktor Domnarvets GoIF 294,26
 94 SVENSSON Victor Gellivare Skidallians IK 297,72
 95 DANIELSSON Emil Högbo Gif 299,29
 96 NORDSTRÖM Edvin Brottby Sk 301,13
 97 AHNBRINK Oskar Sundbybergs IK 305,98
 98 CARLING Albert Falu IK SK 306,13
 99 ERIKSSON Axel Kvarnsvedens GoIF SK 307,22
 100 LUNDBERG Simon SK Bore 307,37
 101 FAHLSTRÖM  Filip Johannisbergs AIK 308,12
 102 QUIST WEGHAGEN Edvin IFK Skövde SK 309,17
 103 JOHANSSON Petter Sävast Ski Team 309,48
 104 WESTERLUND William Byske SK 313,64
 105 GISSELMAN Truls Rhens BK 315,14
 106 KARLSSON Ludvig Järpens SK 315,71
 107 LARSSON Arvid IFK Umeaaå 320,10
 108 LINDEHAG Jakob Strömnaes GIF 321,82
 109 ERSSON George IF Strategen 323,66
 110 KRISTOFFERSSON Philip Hudiksvalls IF 323,81
 111 MICKELS Martin Bålsta SK 325,36
 112 FORSBERG Tom Zinkgruvans IF 326,70
 113 BRUNSTRÖM Mattis Bodens SK 326,72
 114 JUTTERSTRÖM Per IFK Mora SK 327,33
 115 MILLESTU Henrik Utrikes Skidklubb 327,36
 116 ANTONSEN Elias Sävast Ski Team 327,63
 117 DAHLBERG Jonathan Skellefteå SK 330,83
 118 ÖSTLIN Hampus Sunderby SK 331,61
 119 LARSSON Albin Sunderby Sk 331,65
 120 JANSSON SAADIO Sebastian Sälens IF 332,13
 121 NILSSON Valdemar Bodens Sk 332,23
 122 ÖSTENSEN Harald IFK Skövde SK 334,69
 123 NILSSON Linus IFK Umeå 334,77
 124 LIEBACK Isak Ulricehamns IF 337,50
 125 HERMANSSON John IFK Mora SK 339,13
 126 GEDDA Maarten OK Landehof 339,24
 127 AASLUND Axel Hedesunda IF 343,90
 128 SAMUELSSON Johan Husum IF 345,97
 129 HJALMARSSON Karl IK Stern 346,87
 130 SVENSSON Axel Landsbro IF 347,08
 131 ANGELSIÖÖ Oliver Storvreta IK 349,19
 132 OLSSON Tobias Åsarna IK 350,15
 133 SVENSK Viktor Stora Tuna IK  350,92
 134 BJÖRK Anton Orsa SK 351,21
 135 SANDBERG Timor Hudiksvalls IF 351,90
 136 ENGHOLM Richard Johannisbergs AIK 355,65
 137 AXELSSON Adam Hvetlanda Skidklubb 357,61
 138 SIMU Emil Luleå Gjutaren 365,08
 139 TELLSEN Jakob Vreta SoMK 366,11
 140 SJÖBERG David Gimo IF 367,15
 141 WESTBERG Emanuel Stuguns SK 368,73
142 TERENT Benjamin Rehns BK 369,96
143 WESTERGREN Linus Täfteå IK 370,02
144 LUNDBERG Adrian SK Bore 371,21
145 RUDH Emil Tullus SK skidskytte 371,27
146 RAPP Emil Sk Leksand 372,27
147 VESTIN Rikard Sollefteå Skioor 376,83
148 HÖJLIND Samuel IFK Mora SK 378,84
149 LINDBERG Jesper Gellivare Skidallians IK 379,73
150 SVINGSTEDT Axel Stockviks SF 382,83
151 SÖDERLIND Ludvig IFK Kiruna 384,03
152 ELIASSON Emil Gellivare Skidallians IK 387,72
153 HORTLUND Elias Älvsby IF SK 388,21
154 NYBERG Ruben Gellivare Skidallians IK 388,93
155 TÖRNQVIST Mattias Garphyttans IF 391,26
156 VAERMSJÖ Arvid SK Bore 396,69
157 MILLESTU Hampus Utrikes Skidklubb 405,64
158 NORMAN Marcus Kalix Skidklubb 407,17
159 ANDERSSON Anton Garphyttans IF 408,07
160 WIKEN Kasper Åsarna IK 408,31
161 PETERSON Alfons Borås GIF 408,47
162 WIKSTRÖM Pontus Haegglunds Ski Team  417,31
163 BODIN Hampus Sollefteaa SK 419,75
164 EDMAN Jonathan IFK Umeå  420,34
165 STRÖMBERG Simon Täfteå IK 422,44
166 KARLSSON Albin Skellefteå SK 425,67
167 ALBINSSON Andreas SK Bore 425,68
168 SELANDER William Östersunds SK 428,58
169 LOGAARD Emil Rehns BK 434,10
170 KARLSSON Erik IFK Umeå 435,28
171 JONSSON Linus Årjängs IF 435,49
172 HÖGLUND David IFK Mora SK 436,31
173 MURTO Eelis Gellivare Skidallians IK 438,49
174 SELIN Felix Ifk Kiruna 442,83
175 ERIKSSON Jens Strömnäs GIF 447,18
176 WESSMAN Joel Vreta SoMK 449,45
177 LAAGEN Lucas LidkÖpings VSK 452,42
178 MÄKINEN Anton HÖÖgbo GIF 456,12
179 MALMSTRÖM GÖsta IK Stern 458,87
180 KARLSSON Anton Tanums IF 460,35
181 VEDIN Mattias Stockviks SF 461,53
182 LUNDQUIST Albin Gillberga SK 468,20
183 MELANDER WIKSTEN Isidor Matfors SK 468,88
184 AASLUND Oskar Östersunds SK 468,90
185 WIIG Viktor IF Strategen 471,46
186 SJÖLEN Albin Stockviks SF 473,81
187 KARLSSON Jack Garphyttans IF 478,96
188 MODIN Anton Järpens SK 479,47
189 SEIJSING Isak Hägglunds Ski Team  481,80
190 FRANZEN Edwin IFK Mora SK 485,12
191 WESTER Evert Jukkasjärvi IF 486,67
192 JOHNSON Vincent Matfors SK 486,73
193 STARK Karl Vaggeryds SOK 488,05
194 SEHLSTEDT Viktor IFK Umeå 488,40
195 FAELLGREN Thomas Arvika IS 488,85
196 BERGER Albin Domnarvet GoIF 495,29
197 RYDIN Linus Tranemo IF 500,83
198 HILMERSSON Hugo Göteborgs Skidklubb 503,13
199 CSIKY Fabian Lycksele IF 512,62
200 ELOFSSON Melker Landsbro IF 519,19
201 SJÖDIN Alexander Rembo Ik 520,81
202 VINSANIUS Alex Västeråaas SK 523,34
203 KREIJ Love IF Strategen 524,20
204 ZACHRISSON Jon Svegs IK 531,76
205 ELMVALL Martin Högbo GIF 537,34
206 KORPELA Vilhelm Sollefteaa SK 553,61
207 VIKSTRÖM Anton Bodens SK 555,56
208 FORSBERG Kristoffer IFK Umeå 560,05
209 BYBERG Emil Domnarvet GoIF 560,23
210 RUDBERG Rasmus Sya SK 561,38
211 SAARIO Johannes Korsnäs IF 568,75
212 PIRTTIKOSKI Alexi Kalix SK 570,96
213 ABRAHAMSSON Ask IK Stern 590,82
214 OLSSON Christian Årjängs IF 609,34
215 HALLANDER Albin Vreta SoMK 611,79
216 BACKLUND Erik Aespereds IF 640,89
217 JOSEFSSON Johannes Täby IS 669,05
218 CARLING Harald Falu IK SK 686,13
219 SELMOSSON Emil Lidköpings Vsk 823,73
  FÖDDA 1998    
 1 PERSSON Adam IF Hallby SOK 113,96
 2 NYSTEDT Jacob Hudiksvalls IF  127,72
 3 KARLSSON Alexander IFK Mora SK 137,42
 4 BERGLUND Gustaf IFK Mora SK 145,61
 5 ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 149,49
 6 ROTVOLD Carl Åsarna IK 163,99
 7 ANDERSSON Fredrik Sollefteå Skidor 181,79
 8 JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 185,66
 9 AUGUSTSSON Isak IFK Mora SK 185,76
 10 STENBERG Simon Kalix Skidklubb 187,83
 11 JOHANSSON Martin Korsnäs IF 191,17
 12 LIEBACK Erik Ulricehamns IF 191,22
 13 GRANLUND Jonas Hudiksvalls IF 195,68
 14 SVENSK Jesper Stora Tuna IK  207,85
 15 SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 216,48
 16 ERLANDER Felix Hudiksvalls IF 217,36
 17 PERSSON Albin Tranemo IF 220,43
 18 JONSSON Simon IF Hallby SOK 221,00
 19 LILLSJÖ Linus Hällbybrunns IF 225,97
 20 BERTILSSON Erik IF Hallby SOK 226,63
 21 INGARD Karl IK Rex 228,60
 22 PERSSON Petter Boraas SK 242,35
 23 PALANDER Jonatan Sellnäs IF 243,06
 24 AASTRÖM Joel Bodens SK 243,99
 25 BERG Elis Sunne SLF 246,66
 26 JANSSON Eric Tranemo IF 249,85
 27 MODIN Jonathan Sollefteå Skidor 251,21
 28 VÄNN Arvid Stockviks SF 252,26
 29 LINDMAN Tobias Stockviks SF 255,47
 30 JONSSON Arvid Duveds IF 257,19
 31 STARK Jacob Stockviks SF 259,43
 32 MATTI Jesper Bodens Skidklubb 272,82
 33 CARLING Albert Falu IK SK 306,13
 34 LUNDBERG Simon SK Bore 307,37
 35 KARLSSON Ludvig Järpens SK 315,71
 36 FORSBERG Tom Zinkgruvans IF 326,70
 37 LARSSON Albin Sunderby Sk 331,65
 38 HJALMARSSON Karl IK Stern 346,87
 39 OLSSON Tobias Åsarna IK 350,15
 40 AXELSSON Adam Hvetlanda Skidklubb 357,61
 41 RUDH Emil Tullus SK skidskytte 371,27
 42 HÖJLIND Samuel IFK Mora SK 378,84
 43 MILLESTU Hampus Utrikes Skidklubb 405,64
 44 NORMAN Marcus Kalix Skidklubb 407,17
 45 KARLSSON Albin Skellefteå SK 425,67
 46 SELIN Felix Ifk Kiruna 442,83
 47 VEDIN Mattias Stockviks SF 461,53
 48 WESTER Evert Jukkasjärvi IF 486,67
  FÖDDA 1999    
 1 AFLODAL Axel Sundbybergs IK 144,06
 2 FORSBERG Felix Järpens SK 156,65
 3 KARLSSON Simon IFK Umeå 163,82
 4 OLSSON Oscar Hudiksvalls IF 173,10
 5 JOHANSSON Leo Skillingaryds FK 181,72
 6 ENGDAHL Johannes Domnarvets GoIF 187,83
 7 ANDERSSON Elias Landsbro If SK 194,90
 8 HERBERT Johan IFK Mora SK 196,66
 9 JOHNSSON Gustav IFK Mora SK 200,35
 10 BJÖRN Zackarias Rembo IK 200,47
 11 AAREBAECK Oscar Bolidens SK 203,38
 12 KARLSSON Andreas Kalix SK 218,43
 13 NILSSON Alfred Filipstads SF 221,66
 14 WESTMAN Adam Hudiksvalls IF 223,11
 15 SWEDBERG Anton IFK Mora SK 224,34
 16 BJÖRN Samuel Rembo IK 230,45
 17 JOHANSSON Albin Sätra IF 231,52
 18 NORDGREN Emrik IFK Umeå 234,59
 19 NYGREN Linus Ulricehamns IF 235,13
 20 MURTO Anton Gellivare Skidallians 245,67
 21 MODIN Mathias Sollefteå Skidor 255,01
 22 LAINE Anton Kalix SK 255,94
 23 ERIKSSON Sebastian Rembo IK 260,77
 24 OLSSON Maans Offerdals SK 275,40
 25 KYRÖ  Filip Högbo Gif 279,72
 26 WESTIN Olle IK Stern 284,67
 27 BERG Nick Västerås SK 286,58
 28 BARKEGREN Viktor Domnarvets GoIF 294,26
 29 SVENSSON Victor Gellivare Skidallians IK 297,72
 30 NORDSTRÖM Edvin Brottby Sk 301,13
 31 FAHLSTRÖM  Filip Johannisbergs AIK 308,12
 32 WESTERLUND William Byske SK 313,64
 33 KRISTOFFERSSON Philip Hudiksvalls IF 323,81
 34 DAHLBERG Jonathan Skellefteå SK 330,83
 35 JANSSON SAADIO Sebastian Sälens IF 332,13
 36 NILSSON Valdemar Bodens Sk 332,23
 37 SAMUELSSON Johan Husum IF 345,97
 38 SVENSSON Axel Landsbro IF 347,08
 39 ANGELSIÖÖ Oliver Storvreta IK 349,19
 40 SANDBERG Timor Hudiksvalls IF 351,90
 41 ENGHOLM Richard Johannisbergs AIK 355,65
 42 LUNDBERG Adrian SK Bore 371,21
 43 SÖDERLIND Ludvig IFK Kiruna 384,03
 44 MALMSTRÖM GÖsta IK Stern 458,87
 45 KARLSSON Jack Garphyttans IF 478,96
 46 MODIN Anton Järpens SK 479,47
 47 FRANZEN Edwin IFK Mora SK 485,12
 48 SJÖDIN Alexander Rembo Ik 520,81
 49 ZACHRISSON Jon Svegs IK 531,76
50 FORSBERG Kristoffer IFK Umeå 560,05
51 OLSSON Christian Årjängs IF 609,34
  FÖDDA 2000    
 1 ERIKSSON Anton Sollefteå Skidor 163,96
 2 ROSENBERG Ossian Åsarna IK 164,28
 3 POROMAA William Åsarna IK 166,08
 4 PERSSON Jesper Åsarna IK 167,01
 5 OSKARSSON Samuel Sk Leksand 178,21
 6 ENGELIN Erik Offerdals SK 199,54
 7 KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 199,57
 8 NORDER Jonathan IF Hallby SOK 203,35
 9 EKBERG Johan Nacka Värmdö SK 211,20
 10 STEFANSSON Malte Oxbergs IF 214,55
 11 ERIKSSON Hugo Hägglunds Ski Team  216,74
 12 HAGSTRÖM Emil Garphyttans IF 224,65
 13 B NORDAHL Johan Domnarvets GoIF 232,40
 14 AASTOT Simon IFK Umeå 237,71
 15 SCHULTZ William IFK Umeå 242,80
 16 ANDERSSON Max Domnarvets GoIF 246,94
 17 BOMAN Adam Tranemo IF  249,87
 18 ROSJÖ Filip IF Hallby SOK 254,02
 19 ÖBERG Filip Kalix SK 254,10
 20 WINDAHL Olle Zinkgruvans IF 265,32
 21 ANDERSSON Joel IFK Mora SK 265,79
 22 KARLSSON William Källbottens IK 267,10
 23 EKLÖF Harald IF Hallby SOK 269,51
 24 MADSSTUEN Oscar Halmstad SK 272,97
 25 GIDLUND Alexander Hägglunds Ski Team  280,21
 26 GRANSTRÖM Eric Strömnäs GIF 282,08
 27 ÖSTANGAARD Loke Eksjö SOK 288,26
 28 NAHLEN Jonathan Domnarvets GoIF 289,79
 29 LEANDER Sven Åsarna IK 291,91
 30 AHNBRINK Oskar Sundbybergs IK 305,98
 31 ERIKSSON Axel Kvarnsvedens GoIF SK 307,22
 32 QUIST WEGHAGEN Edvin IFK Skövde SK 309,17
 33 JOHANSSON Petter Sävast Ski Team 309,48
 34 LARSSON Arvid IFK Umeaaå 320,10
 35 LINDEHAG Jakob Strömnaes GIF 321,82
 36 MICKELS Martin Bålsta SK 325,36
 37 BRUNSTRÖM Mattis Bodens SK 326,72
 38 MILLESTU Henrik Utrikes Skidklubb 327,36
 39 ANTONSEN Elias Sävast Ski Team 327,63
 40 ÖSTLIN Hampus Sunderby SK 331,61
 41 ÖSTENSEN Harald IFK Skövde SK 334,69
 42 NILSSON Linus IFK Umeå 334,77
 43 AASLUND Axel Hedesunda IF 343,90
 44 BJÖRK Anton Orsa SK 351,21
 45 SVINGSTEDT Axel Stockviks SF 382,83
 46 ELIASSON Emil Gellivare Skidallians IK 387,72
 47 HORTLUND Elias Älvsby IF SK 388,21
 48 NYBERG Ruben Gellivare Skidallians IK 388,93
 49 ANDERSSON Anton Garphyttans IF 408,07
50 WIKEN Kasper Åsarna IK 408,31
51 WIKSTRÖM Pontus Haegglunds Ski Team  417,31
52 ALBINSSON Andreas SK Bore 425,68
53 SELANDER William Östersunds SK 428,58
54 LOGAARD Emil Rehns BK 434,10
55 HÖGLUND David IFK Mora SK 436,31
56 SJÖLEN Albin Stockviks SF 473,81
57 SEHLSTEDT Viktor IFK Umeå 488,40
58 FAELLGREN Thomas Arvika IS 488,85
59 CARLING Harald Falu IK SK 686,13
  FÖDDA 2001    
 1 JONSSON Pål Strömnäs GIF 224,50
 2 TINGELÖF Elis Sollefteå Skidor 255,23
 3 ERNSTSSON Joel Finspångs SOK 281,88
 4 ERIKSSON Alfred Dala Järna IK 282,81
 5 DANIELSSON Emil Högbo Gif 299,29
 6 GISSELMAN Truls Rhens BK 315,14
 7 ERSSON George IF Strategen 323,66
 8 JUTTERSTRÖM Per IFK Mora SK 327,33
 9 LIEBACK Isak Ulricehamns IF 337,50
 10 HERMANSSON John IFK Mora SK 339,13
 11 GEDDA Maarten OK Landehof 339,24
 12 SVENSK Viktor Stora Tuna IK  350,92
 13 SIMU Emil Luleå Gjutaren 365,08
 14 TELLSEN Jakob Vreta SoMK 366,11
 15 SJÖBERG David Gimo IF 367,15
 16 WESTBERG Emanuel Stuguns SK 368,73
 17 TERENT Benjamin Rehns BK 369,96
 18 WESTERGREN Linus Täfteå IK 370,02
 19 RAPP Emil Sk Leksand 372,27
 20 VESTIN Rikard Sollefteå Skioor 376,83
 21 LINDBERG Jesper Gellivare Skidallians IK 379,73
 22 TÖRNQVIST Mattias Garphyttans IF 391,26
 23 VAERMSJÖ Arvid SK Bore 396,69
 24 PETERSON Alfons Borås GIF 408,47
 25 BODIN Hampus Sollefteaa SK 419,75
 26 EDMAN Jonathan IFK Umeå  420,34
 27 STRÖMBERG Simon Täfteå IK 422,44
 28 KARLSSON Erik IFK Umeå 435,28
 29 JONSSON Linus Årjängs IF 435,49
 30 MURTO Eelis Gellivare Skidallians IK 438,49
 31 ERIKSSON Jens Strömnäs GIF 447,18
 32 WESSMAN Joel Vreta SoMK 449,45
 33 LAAGEN Lucas LidkÖpings VSK 452,42
 34 MÄKINEN Anton HÖÖgbo GIF 456,12
 35 KARLSSON Anton Tanums IF 460,35
 36 LUNDQUIST Albin Gillberga SK 468,20
 37 MELANDER WIKSTEN Isidor Matfors SK 468,88
 38 AASLUND Oskar Östersunds SK 468,90
 39 WIIG Viktor IF Strategen 471,46
 40 SEIJSING Isak Hägglunds Ski Team  481,80
 41 JOHNSON Vincent Matfors SK 486,73
 42 STARK Karl Vaggeryds SOK 488,05
 43 BERGER Albin Domnarvet GoIF 495,29
 44 RYDIN Linus Tranemo IF 500,83
 45 HILMERSSON Hugo Göteborgs Skidklubb 503,13
 46 CSIKY Fabian Lycksele IF 512,62
 47 ELOFSSON Melker Landsbro IF 519,19
 48 VINSANIUS Alex Västeråaas SK 523,34
 49 KREIJ Love IF Strategen 524,20
50 ELMVALL Martin Högbo GIF 537,34
51 KORPELA Vilhelm Sollefteaa SK 553,61
52 VIKSTRÖM Anton Bodens SK 555,56
53 BYBERG Emil Domnarvet GoIF 560,23
54 RUDBERG Rasmus Sya SK 561,38
55 SAARIO Johannes Korsnäs IF 568,75
56 PIRTTIKOSKI Alexi Kalix SK 570,96
57 ABRAHAMSSON Ask IK Stern 590,82
58 HALLANDER Albin Vreta SoMK 611,79
59 BACKLUND Erik Aespereds IF 640,89
60 JOSEFSSON Johannes Täby IS 669,05
61 SELMOSSON Emil Lidköpings Vsk 823,73
Del |
18.02.2020, Are, Sweden (SWE):Federico Pellegrino (ITA), Johannes Hoesflot Klaebo (NOR), Renaud Jay (FRA), (l-r) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Are (SWE). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-lia

Klæbo tillbaka med stil – vann klart

Johannes Høsflot Klæbo hade mest lust att bryta Ski Tour 2020 i Östersund i helgen.
Sedan tog hen en snabb tur hem till Trondheim och kollade sitt brutna finger.
När han kom tillbaka till Åre var det som en vinnare igen. Klæbo var helt överlägsen i finalen där han parkerade samtliga motståndare.

 

Les mer
18.02.2020, Are, Sweden (SWE):Jonna Sundling (SWE) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Are (SWE). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Jonna och Linn i final – men Johaug vann

Spektakulär uppförssprint i Åre:

– I love uphills, sade Therese Johaug och berättade hur mycket det betyder för henne att äntligen få vinna en sprinttävling.
Fast för att få till det var man tvungen att åka i en slalombacke – åt fel håll!
Jonna Sundling och Linn Svahn försökte utmana dom omöjliga norskorna men kunde inte undvika att det blev tredubbelt igen till grannlandet i väster.

 

Les mer
18.02.2020, Antholz, Italy (ITA):Hanna Oeberg (SWE) - IBU World Championships Biathlon, individual women, Antholz (ITA). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Hanna fick den sura 4:e platsen

Dorothea Wierer vann VM-guld igen:

Sverige står fortfarande utan medalj i årets skidskytte-VM i Antholz.
Men Hanna Öberg krigade på i distansloppet och såg länge ut att ha en medaljchans. Men den regerande mästarinnan från Östersund 2019 fick nöja sig med den sura 4:e platsen.
Dorothea Wierer vann guld igen, två sekunder före överraskningen Vanessa Hinz från Tyskland.

Les mer
GREVENs krönika mellomrom

Vasalopp med eller utan bön till gud?

Krönika:

Folket i Ovan-Siljan regionen kommer göra allt för att det ska bli ett Vasalopp även 2020. Blir det ”kris” får Vd:n Eva-Lena Frick och Sportchefen Tommy Höglund göra som Olle Wiklund gjorde 1942. Be till gud!

Les mer
20200217, SWE damlag VM distans (kopia)

Dags för Hannas favoritdistans på VM

Är det äntligen dags för svenska medalj på skidskytte-VM i Antholz under tisdagen?
Damernas distans är tävlingen där Hanna Öberg vann både OS-guldet 2018 och VM-guldet 2019.
Därför är det med förhoppningar som Sverige kommer till start på tisdag.

 

Les mer
16.02.2020, Oestersund, Sweden (SWE):Iivo Niskanen (FIN) - FIS world cup cross-country, pursuit men, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © THIBAUT/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Norge på lyxhotell – Finland i militärläger

Hot om vallastrejk och kaos med boendet i ”Ski Tour 2020”:

Den pågående ”Ski Tour 2020” har fått tåla mycket skit under vilodagen måndag.
För i utländsk och svensk media handlar inte rapporterna om Johaug, Bolshunov eller skidprestationer.
Nej, rubrikerna går på risk för vallastrejk och ett boende som påminner om ett scoutläger och som nationerna vägrar använda.

 

Les mer
170305 Sälen-Mora VasaloppetFoto Nisse Schmidt

Kämpar för att rädda Vasaloppet

Ny startplats för Vasaloppet 45 och Nattvasan 45:

På grund av rådande väderförhållanden och bristen på snö i Vasaloppsarenan har Vasaloppet tagit beslutet att flytta starten för två av vinterveckans lopp. Det är Vasaloppet 45 (f d Halvvasan) och Nattvasan 45 som kommer att starta i Evertsberg istället för i Oxberg. Samtidigt pågår just nu arbetet för att snösäkra Vasaloppsspåret inför vinterveckan 2020.

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Ny seger till Moras Gabriel Höjlind

Bessemerloppet gick i Harsa:

En kille som verkligen hittat formen på sistone är IFK Moras Gabriel Höjlind. I helgen vann han sitt andra raka långlopp då han körde hem det 43,5 km långa Bessemerloppet.
Det traditionsrika loppet i Gästrikland hade flyttats till Harsa i Hälsingland på grund av vädret. Det hindrade inte Gabriel att spurta hem segern före Ludwig Tärning från SK Bore/Team Serneke och Tom Fahlén från Landsbro.

 

Les mer
20180326, NILSSON, Klas 013 SM18 (kopia)

Klas Nilsson överlägsen i 7-mila

Team Ignes Klas Nilsson var överlägsen när 7-mila i Västerbotten 50-årsjubilerade i helgen. Skellefteå-åkaren vann med fyra minuter och gjorde ett mycket starkt lopp i ett riktigt skitväder.
Segertiden blev 3.45.03 och Klas Nilsson har också visat mycket fin form i Visma Ski Classics på dom sista tävlingarna.

 

Les mer
SKIDSKYTTE SM SPRINT - IDRE

Bettan höll undan - vann igen

Medan Sverige fortfarande väntar på första medaljen i skidskytte-VM i Antholz försvarade Elisabeth Högberg sin ledning i IBU-cupen i Martell då damerna körde jaktstart under söndagen.
Hon vann med nästan en minut och gjorde ett mycket fint lopp som följde upp lördagens sprintseger.

 

Les mer
16.02.2020, Oestersund, Sweden (SWE):Frida Karlsson (SWE) - FIS world cup cross-country, pursuit women, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. ©THIBAUT/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Frida slog Johaug på andra etappen

Snövädret gjorde jaktstarten till en gruppresa för många:

När regnet övergick i snö blev det nästan omöjligt att åka ifrån i jaktstarten för damer i ”Ski Tour 2020”. Therese Johaug hade ingen fördel av att åka först över dom 10 kilometrarna i klassisk stil, men hon ökade ändå försprånget och är nu nästan en minut före dom andra.
Frida Karlsson slog dock Johaug i sträcktid och blev endast slagen av en imponerande Anamarija Lampic från Slovenien.

 

Les mer
16.02.2020, Antholz, Italy (ITA):Emilien Jacquelin (FRA) - IBU World Championships Biathlon, pursuit men, Antholz (ITA). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Emilien Jacquelin överraskande världsmästare

Bra svensk laginsats igen i VM jaktstart:

Sverige stod åter igen för en bra laginsats med Jesper Nelin som bäst på en 11:e plats i VM:s jaktstart i italienska Antholz.
Och det blev en mycket spännande tävling där fransmannen Emilien Jacquelin lyckades avgöra mot självaste Johannes Thingnes Bø när lagkompisarna Fillon Maillot och Fourcade misslyckades.

 

Les mer
16.02.2020, Oestersund, Sweden (SWE):Paal Golberg (NOR) - FIS world cup cross-country, pursuit women, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. ©THIBAUT/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Golberg vann ”norska mästerskapen” i Östersund

Pål Golberg var starkast och vann det som bäst kan kallas ”norska mästerskapen med inblandning av en ryss” på skidstadion i Östersund.
Alexander Bolshunov såg nämligen ut som om han deltog i ett norskt lagtempo. Trots det hade den ryske världscupledaren bara Golberg före sig över mållinjen.
Sverige var åter igen helt utanför händelsernas centrum.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Starka juniorsegrare i Scandic Cup

Alla fyra juniorklasserna såg starka segrare när Scandic Cup-tävlingarna i Lycksele avslutades med klassiska distanstävlingar.
Måns Skoglund, Täby, William Poromaa, Åsarna, Märta Rosenberg, Duved och Louise Lindström, Högbo gav inga högoddsare om man spelat på dom fyra klasserna.

 

Les mer
16.02.2020, Antholz, Italy (ITA):Dorothea Wierer (ITA) - IBU World Championships Biathlon, pursuit women, Antholz (ITA). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Hanna Öberg utmanade om medaljerna

Hanna Öberg var ett skytte från att riktigt utmana om VM-guldet i jaktstart. För i det första stående skyttet sköt hon två bom och det kostade en medalj – kanske ett VM-guld.
Nu slutade Hanna – som startade som 18:e dam – 4:a i jaktstarten i Antholz där Dorothea Wierer säkrade guldet för hemmanationen Italien.

 

Les mer
20181214, PANISI, Gilberto 003 (kopia)

Italiensk seger i Volkswagen Cup i Lycksele

Gilberto Panisi fixade italiensk seger i minitouren i Volkswagen Cup i Lycksele sedan han spurtat ner totalledaren Fredrik Jonsson efter 15 km klassisk jaktstart.
Den långe Falun-Borlänge-åkaren från Milano gör sin femte säsong i Sverige och förra helgen fick han också åka världscup i Falun.

 

Les mer
20181214, ÖHRN, Rebecca 010 (kopia)

Rebecca överraskade i svåra förhållanden

Inte många hade tippat Rebecca Öhrn som segrare i minitouren i Volkswagen Cup i Lycksele.
Men Vilhelmina-tjejen i IFK Umeås dräkt tog in 47 sekunder på ledande Moa Olsson och var starkast i avslutningen av dom fyra damer som gjorde upp om segern.
Ett ymnigt snöfall gjorde förhållandena svåra och det var tungt att åka först i spåret.

 

Les mer
15.02.2020, Oestersund, Sweden (SWE):Calle Halfvarsson (SWE) - FIS world cup cross-country, 15km men, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © Vianney THIBAUT/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Calle sjuk – bryter ”Ski Tour 2020”

Motgångarna fortsätter för dom svenska herrarna i ”Ski Tour 2020”.
Under söndagsmorgonen meddelar FIS att Calle Halfvarsson blivit sjuk och inte kommer till start i söndagens jaktstart.
Därmed är han också ute ur hela touren.

 

Les mer
20191207, HÖGBERG, Elisabeth 007

Ny seger i IBU-cupen till Bettan

Elisabeth Högberg tog ännu en seger i IBU-cupen i skidskytte under lördagen. Med felfritt skytte var hon 19 sekunder före Norges Synnøve Solemdal. Båda sköt felfritt, något som alla dom fyra första gjorde.

 

Les mer
15.02.2020, Oestersund, Sweden (SWE):Simen Hegstad Krueger (NOR), Sjur Roethe (NOR), Finn Haagen Krogh (NOR), (l-r) - FIS world cup cross-country, 15km men, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © Vianney THIBAUT/NordicFocus. Every downloaded picture i

”Ski Tour Norway 2020” har startat

Katastrofal start för Sveriges herrar:

Sveriges chanser för en topplacering i ”Ski Tour 2020” försvann redan under 15 km i Östersund.
Det blev en katastrofal start för hemmanationen i herrklassen.
Istället tapetserade Norge den översta delen av prislistan och inte ens Alexander Bolshunov hade en chans.

 

Les mer