Mobile Version
Desktop Version
ERIC ROSJÖ, IF Hallby SOK har dom längsta poängen på distans av Sveriges herrjuniorer enligt den senaste FIS-listan. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-stock
ERIC ROSJÖ, IF Hallby SOK har dom längsta poängen på distans av Sveriges herrjuniorer enligt den senaste FIS-listan. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-stock

Nya listor med FIS-punkter:

Sverige-rankingen för herrar junior distans

Eric Rosjö, Hallby är topprankad på distans bland Sveriges herrjuniorer. Men smålandskollegan Leo Johansson, Skillingaryd skuggar precis bakom. Trea är William Poromaa, Åsarna och det lustiga är att dom tre första alla är födda i tre olika år: 1998, 1999 och 2000.

Här är hela listan över dom bästa svenska herrjuniorerna på distans enligt dom senaste FIS-punkterna.

  HERRAR FIS-POÄNG DISTANS JUNIORER  
1 ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 61,37
2 JOHANSSON Leo Skillingaryds FK 62,54
 3 POROMAA William Åsarna IK 72,26
 4 ANDERSSON Fredrik Sollefteå Skidor 73,39
 5 BERGLUND Gustaf IFK Mora SK 78,39
 6 NYSTEDT Jacob Hudiksvalls IF 79,39
 7 PERSSON Adam IF Hallby SOK 81,64
 8 AFLODAL Axel Sundbybergs IK 87,80
 9 HERBERT Johan IFK Mora SK 88,52
 10 KARLSSON Alexander IFK Mora SK 90,16
 11 ROSENBERG Ossian Åsarna IK 93,92
 12 JONSSON Pål Strömnäs GIF 97,25
 13 BERTILSSON Erik IF Hallby SOK 103,61
 14 NORDER Jonathan IF Hallby SOK 104,98
 15 JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 105,42
 16 ROTVOLD Carl Åsarna IK 107,37
 17 KARLSSON Simon IFK Umeå 107,46
 18 LIEBACK Erik Ulricehamns IF 107,95
 19 ERLANDER Felix Hudiksvalls IF 108,55
 20 MURTO Anton Gellivare Skidallians 109,51
 21 OSKARSSON Samuel SK Leksand 109,77
 22 OLSSON Oscar Hudiksvalls IF 110,77
 23 JONSSON Simon IF Hallby SOK 112,32
 24 EKBERG Johan Nacka Värmdö SK 112,73
 25 PERSSON Jesper Åsarna IK 113,38
 26 ERIKSSON Anton Sollefteå Skidor 113,68
 27 AASTOT Simon IFK Umeå 114,36
 28 KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 114,53
 29 NYGREN Linus Ulricehamns IF 118,94
 30 ROSJÖ Filip IF Hallby SOK 121,48
 31 JOHANSSON Martin Korsnäs IF 123,78
 32 LAINE Anton Kalix Sk 124,57
 33 FORSBERG Felix Järpens SK 126,92
 34 JOHNSSON Gustav IFK Mora SK 127,81
 35 SCHULTZ William IFK Umeå 130,65
 36 STENBERG Simon Kalix Skidklubb 130,91
 37 AAREBÄCK Oscar Bolidens SK 131,36
 38 KARLSSON Andreas Kalix SK 135,79
 39 ENGELIN Erik Offerdals SK 135,85
 40 HAGSTRÖM Emil Garphyttans IF 136,67
 41 STEFANSSON Malte Oxbergs IF 138,12
 42 AUGUSTSSON Isak IFK Mora SK 139,24
 43 KYRÖ  Filip Högbo GIF 139,57
 44 ÖBERG Filip Kalix SK 140,23
 45 ANDERSSON Joel IFK Mora SK 142,83
 46 LILLSJÖ Linus Hällbybrunns IF 145,96
 47 EKLÖF Harald IF Hallby SOK 147,11
 48 GRANSTRÖM Eric Strömnäs GIF 147,27
 49 SVENSK Jesper Stora Tuna IK 148,29
 50 MODIN Jonathan Sollefteå Skidor 149,67
 51 PERSSON Petter Borås SK 150,04
 52 JOHANSSON Albin Sätra IF 150,19
 53 DANIELSSON Emil Högbo GIF 152,00
 54 MICKELS Martin Bålsta SK 153,90
 55 INGARD Karl IK Rex 154,27
 56 BERG Elis Sunne SLF 155,86
 57 ANDERSSON Elias Landsbro IF 156,00
 58 CARLING Albert Falu IK 159,44
 59 ERIKSSON Hugo Hägglunds Ski Team 159,55
 60 BJÖRN Zackarias Rembo IK 159,57
 61 LINDMAN Tobias Stockviks SF 161,54
 62 ERSSON George IF Strategen 162,27
 63 NILSSON Valdemar Bodens SK 163,02
 64 KRISTOFFERSSON Philip Hudiksvalls IF 164,08
 65 ENGDAHL Johannes Domnarvets GoIF 164,29
 66 NORDGREN Emrik IFK Umeå 166,33
 67 NILSSON Alfred Filipstads SF 166,45
 68 GRANLUND Jonas Hudiksvalls IF 169,64
 69 JONSSON Arvid Duveds IF 171,45
 70 DAHLBERG Jonathan Skellefteå SK 172,81
 70 WESTMAN Adam Hudiksvalls IF 174,53
 72 AHNBRINK Oskar Sundbybergs IK 175,88
 73 ANDERSSON Max Domnarvets GoIF 177,36
 74 LINDBERG Jesper Gellivare Skidallians 179,15
 75 ERIKSSON Axel Kvarnsvedens GoIF 182,33
 76 B NORDAHL Johan Domnarvets GoIF 183,39
 77 AASTRÖM Joel Bodens SK 183,57
 78 ÖSTANGAARD Loke Eksjö SOK 184,21
 79 GIDLUND Alexander Hägglunds Ski Team 185,34
 80 JOHANSSON Petter Sävast Ski Team 185,42
 81 SELIN Felix IFK Kiruna 186,55
 82 KARLSSON William Källbottens IK 189,14
 83 ANGELSIÖÖ Oliver Storvreta IK 194,74
 84 PALANDER Jonatan Sellnäs IF 195,63
 85 MADSSTUEN Oscar Halmstad SK 196,25
 86 SVENSK Viktor Stora Tuna IK 196,93
 87 STARK Jacob Stockviks SF 196,94
 88 SELANDER William Östersunds SK 197,72
 89 ERNSTSSON JÖl Finspångs SOK 198,82
 90 SVENSSON Victor Gellivare Skidallians 200,39
 91 PERSSON Albin Tranemo IF 202,36
 92 SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 203,48
 93 ERIKSSON Alfred Dala Järna IK 205,25
 94 WIIG Viktor IF Strategen 205,25
 95 MURTO Eelis Gellivare Skidallians 207,73
 96 BOMAN Adam Tranemo IF 208,35
 97 MILLESTU Henrik Utrikes Skidklubb 209,60
 98 MODIN Mathias Sollefteå Skidor 210,55
 99 SANDBERG Timor Hudiksvalls IF 211,13
 100 WESTIN Olle IK Stern 211,91
 101 KORPELA Vilhelm Sollefteå Skidor 212,99
 102 LINDEHAG Jakob Strömnäs GIF 214,43
 103 MILLESTU Hampus Utrikes Skidklubb 215,52
 104 ERIKSSON Sebastian Rembo IK 217,73
 105 NILSSON Linus IFK Umeå 218,30
 106 HJALMARSSON Karl IK Stern 219,35
 107 LARSSON Arvid IFK Umeå 220,11
 108 WINDAHL Olle Zinkgruvans IF 221,60
 109 AASLUND Axel Hedesunda IF 224,68
 110 OLSSON Tobias Åsarna IK 225,65
 111 LEANDER Sven Åsarna IK 228,11
 112 MATTI Jesper Bodens Skidklubb 228,24
 113 BJÖRK Anton Orsa SK 230,09
 114 HÖJLIND Samuel IFK Mora SK 231,04
 115 SJÖBERG David Gimo IF 242,96
 116 JANSSON Eric Tranemo IF 243,16
 117 ÖSTENSEN Harald IFK Skövde SK 245,63
 118 VÄNN Arvid Stockviks SF 247,01
 119 ENGHOLM Richard Johannisbergs AIK 247,98
 120 JUTTERSTRÖM Per IFK Mora SK 249,19
 121 WESTERGREN Linus Täfteå IK 249,78
 122 WESTERLUND William Byske SK 250,29
 123 NAHLEN Jonathan Domnarvets GoIF 251,27
 124 BERG Nick Västerås SK 252,36
 125 KARLSSON Albin Skellefteå SK 257,87
 126 NYBERG Ruben Gällivare Skidallians 260,04
 127 QUIST WEGHAGEN Edvin IFK Skövde SK 261,80
 128 BJÖRN Samuel Rembo IK 269,88
 129 FAHLSTRÖM  Filip Johannisbergs AIK 270,81
 130 ELIASSON Emil Gellivare Skidallians 271,55
 131 SAMUELSSON Johan Husums IF 272,33
 132 KARLSSON Anton Tanums IF 273,97
 133 LARSSON Albin Sunderby SK 274,56
 134 SÖDERLIND Ludvig IFK Kiruna 275,67
 135 FORSBERG Tom Zinkgruvans IF 277,04
 136 AXELSSON Adam Hvetlanda Skidklubb 279,45
 137 KREIJ Love IF Strategen 280,08
 138 SVENSSON Axel Landsbro If 280,40
 139 SWEDBERG Anton IFK Mora SK 281,69
 140 GISSELMAN Truls Rhens BK 282,74
 141 GEDDA Maarten Ok Landehof 286,50
142 CSIKY Fabian Lycksele IF 286,86
143 PETERSON Alfons Borås GIF 287,35
144 ANTONSEN Elias Sävast Ski Team 289,19
145 BERGER Albin Domnarvet GoIF 290,99
146 KARLSSON Jack Garphyttans IF 291,80
147 LOGAARD Emil Rehns BK 291,89
148 NORMAN Marcus Kalix Skidklubb 293,44
149 HÖGLUND David IFK Mora SK 297,86
150 WIKEN Kasper Åsarna IK 298,55
151 BYBERG Emil Domnarvets GoIF 299,75
152 ANDERSSON Anton Garphyttans IF 299,81
153 MÄKINEN Anton Högbo GIF 300,87
154 TAPANI Jakob Sågmyra SK 304,80
155 JONSSON Linus Årjängs IF 306,50
156 SEHLSTEDT Viktor IFK Umeå 311,83
157 SAARIO Johannes Korsnäs IF 314,38
158 VIKSTRÖM Anton Bodens SK 316,48
159 RAPP Emil SK Leksand 319,27
160 HILMERSSON Hugo Göteborgs Skidklubb 320,90
161 ELOFSSON Melker Landsbro IF 324,74
162 MALMSTRÖM GÖsta IK Stern 325,69
163 LUNDBERG Adrian SK Bore 328,77
164 BARKEGREN Viktor Domnarvets GoIF 329,19
165 ÖSTLIN Hampus Sunderby SK 330,12
166 OLSSON Maans Offerdals SK 331,24
167 SJÖKVIST Henning Stora Tuna IK 332,12
168 KARLSSON Ludvig Järpens SK 334,05
169 ELMVALL Martin Högbo GIF 342,72
170 WESTBERG Emanuel Stuguns SK 343,27
171 ABRAHAMSSON Ask IK Stern 344,79
172 ZACHRISSON Jon Svegs IK 345,46
173 SJÖLEN Albin Stockviks SF 346,35
174 BRUNSTRÖM Mattis Bodens SK 346,53
175 WIKSTRÖM Pontus Hägglunds Ski Team 349,73
176 LINDHOLM Truls IFK Kiruna 349,90
177 CARLING Harald Falu IK 350,69
178 HORTLUND Elias Älvsby IF  357,89
179 RYDIN Linus Tranemo IF 358,13
180 EDMAN Jonathan IFK Umeå 362,23
181 ALBINSSON Andreas SK Bore 366,38
182 SIMU Emil Luleaa Gjutaren 367,82
183 BACKLUND Erik Äspereds IF 369,71
184 MELANDER WIKSTEN Isidor Matfors Sk 375,93
185 JOHNSON Vincent Matfors SK 385,06
186 PIRTTIKOSKI Alexi Kalix SK 386,58
187 LIEBACK Isak Ulricehamns IF 397,35
188 WESTER Evert Jukkasjärvi IF 404,36
189 BODIN Hampus Sollefteå Skidor 405,93
190 LUENING Johan Bålsta SK 407,91
191 SVINGSTEDT Axel Stockviks SF 408,33
192 TELLSEN Jakob Vreta SoMK 409,07
193 TÖRNQVIST Mattias Garphyttans IF 411,86
194 SJÖDIN Alexander Rembo IK 419,32
195 TINGELÖF Elis Sollefteå Skidor 428,11
196 STARK Karl Vaggeryds SOK 429,27
197 FORSBERG Kristoffer IFK Umeå 430,21
198 LUNDBERG Simon SK Bore 434,31
199 FÄLLGREN Thomas Arvika IS 434,40
200 NORDSTRÖM Edvin Brottby SK 445,02
201 SELMOSSON Emil Lidköpings VSK 448,50
202 TERENT Benjamin Rehns BK 469,52
203 KARLSSON Erik IFK Umeå 502,55
204 VESTIN Rikard Sollefteå Skidor 505,43
205 LAAGEN Lucas Lidköpings VSK 508,24
206 VÄRMSJÖ Arvid SK Bore 552,42
207 OLSSON Christian Årjängs IF 562,49
208 VINSANIUS Alex Västerås SK 623,28
209 FRANZEN Edwin IFK Mora SK 681,62
210 WESSMAN JÖl Vreta SoMK 791,22
211 LUNDQUIST Albin Gillberga SK 791,26
212 MODIN Anton Järpens SK 836,47
213 JOSEFSSON Johannes Täby IS 859,20
214 AASLUND Oskar Östersunds SK 959,68
215 EDVINSSON Elias Hagfors SF 1747,51
  FÖDDA 1998    
1 ROSJÖ Eric IF Hallby SOK 61,37
2 ANDERSSON Fredrik Sollefteå Skidor 73,39
 3 BERGLUND Gustaf IFK Mora SK 78,39
 4 NYSTEDT Jacob Hudiksvalls IF 79,39
 5 PERSSON Adam IF Hallby SOK 81,64
 6 KARLSSON Alexander IFK Mora SK 90,16
 7 BERTILSSON Erik IF Hallby SOK 103,61
 8 JUTTERSTRÖM Axel IFK Mora SK 105,42
 9 ROTVOLD Carl Åsarna IK 107,37
 10 LIEBACK Erik Ulricehamns IF 107,95
 11 ERLANDER Felix Hudiksvalls IF 108,55
 12 JONSSON Simon IF Hallby SOK 112,32
 13 JOHANSSON Martin Korsnäs IF 123,78
 14 STENBERG Simon Kalix Skidklubb 130,91
 15 AUGUSTSSON Isak IFK Mora SK 139,24
 16 LILLSJÖ Linus Hällbybrunns IF 145,96
 17 SVENSK Jesper Stora Tuna IK 148,29
 18 MODIN Jonathan Sollefteå Skidor 149,67
 19 PERSSON Petter Borås SK 150,04
 20 INGARD Karl IK Rex 154,27
 21 BERG Elis Sunne SLF 155,86
 22 CARLING Albert Falu IK 159,44
 23 LINDMAN Tobias Stockviks SF 161,54
 24 GRANLUND Jonas Hudiksvalls IF 169,64
 25 JONSSON Arvid Duveds IF 171,45
 26 AASTRÖM Joel Bodens SK 183,57
 27 SELIN Felix IFK Kiruna 186,55
 28 PALANDER Jonatan Sellnäs IF 195,63
 29 STARK Jacob Stockviks SF 196,94
 30 PERSSON Albin Tranemo IF 202,36
 31 SVENNINGSSON Ludvig Ulricehamns IF 203,48
 32 MILLESTU Hampus Utrikes Skidklubb 215,52
 33 HJALMARSSON Karl IK Stern 219,35
 34 OLSSON Tobias Åsarna IK 225,65
 35 MATTI Jesper Bodens Skidklubb 228,24
 36 HÖJLIND Samuel IFK Mora SK 231,04
 37 JANSSON Eric Tranemo IF 243,16
 38 VÄNN Arvid Stockviks SF 247,01
 39 KARLSSON Albin Skellefteå SK 257,87
 40 LARSSON Albin Sunderby SK 274,56
 41 FORSBERG Tom Zinkgruvans IF 277,04
 42 AXELSSON Adam Hvetlanda Skidklubb 279,45
 43 NORMAN Marcus Kalix Skidklubb 293,44
 44 SJÖKVIST Henning Stora Tuna IK 332,12
 45 KARLSSON Ludvig Järpens SK 334,05
 46 WESTER Evert Jukkasjärvi IF 404,36
 47 LUNDBERG Simon SK Bore 434,31
 48 EDVINSSON Elias Hagfors SF 1747,51
1 FÖDDA 1999    
2 JOHANSSON Leo Skillingaryds FK 62,54
 3 AFLODAL Axel Sundbybergs IK 87,80
 4 HERBERT Johan IFK Mora SK 88,52
 5 KARLSSON Simon IFK Umeå 107,46
 6 MURTO Anton Gellivare Skidallians 109,51
 7 OLSSON Oscar Hudiksvalls IF 110,77
 8 NYGREN Linus Ulricehamns IF 118,94
 9 LAINE Anton Kalix Sk 124,57
 10 FORSBERG Felix Järpens SK 126,92
 11 JOHNSSON Gustav IFK Mora SK 127,81
 12 AAREBÄCK Oscar Bolidens SK 131,36
 13 KARLSSON Andreas Kalix SK 135,79
 14 KYRÖ  Filip Högbo GIF 139,57
 15 JOHANSSON Albin Sätra IF 150,19
 16 ANDERSSON Elias Landsbro IF 156,00
 17 BJÖRN Zackarias Rembo IK 159,57
 18 NILSSON Valdemar Bodens SK 163,02
 19 KRISTOFFERSSON Philip Hudiksvalls IF 164,08
 20 ENGDAHL Johannes Domnarvets GoIF 164,29
 21 NORDGREN Emrik IFK Umeå 166,33
 22 NILSSON Alfred Filipstads SF 166,45
 23 DAHLBERG Jonathan Skellefteå SK 172,81
 24 WESTMAN Adam Hudiksvalls IF 174,53
 25 ANGELSIÖÖ Oliver Storvreta IK 194,74
 26 SVENSSON Victor Gellivare Skidallians 200,39
 27 MODIN Mathias Sollefteå Skidor 210,55
 28 SANDBERG Timor Hudiksvalls IF 211,13
 29 WESTIN Olle IK Stern 211,91
 30 ERIKSSON Sebastian Rembo IK 217,73
 31 ENGHOLM Richard Johannisbergs AIK 247,98
 32 WESTERLUND William Byske SK 250,29
 33 BERG Nick Västerås SK 252,36
 34 BJÖRN Samuel Rembo IK 269,88
 35 FAHLSTRÖM  Filip Johannisbergs AIK 270,81
 36 SAMUELSSON Johan Husums IF 272,33
 37 SÖDERLIND Ludvig IFK Kiruna 275,67
 38 SVENSSON Axel Landsbro If 280,40
 39 SWEDBERG Anton IFK Mora SK 281,69
 40 KARLSSON Jack Garphyttans IF 291,80
 41 MALMSTRÖM GÖsta IK Stern 325,69
 42 LUNDBERG Adrian SK Bore 328,77
 43 BARKEGREN Viktor Domnarvets GoIF 329,19
 44 OLSSON Maans Offerdals SK 331,24
 45 ZACHRISSON Jon Svegs IK 345,46
 46 LINDHOLM Truls IFK Kiruna 349,90
 47 SJÖDIN Alexander Rembo IK 419,32
 48 FORSBERG Kristoffer IFK Umeå 430,21
 49 NORDSTRÖM Edvin Brottby SK 445,02
 50 OLSSON Christian Årjängs IF 562,49
 51 FRANZEN Edwin IFK Mora SK 681,62
 52 MODIN Anton Järpens SK 836,47
  FÖDDA 2000    
1 POROMAA William Åsarna IK 72,26
2 ROSENBERG Ossian Åsarna IK 93,92
 3 NORDER Jonathan IF Hallby SOK 104,98
 4 OSKARSSON Samuel SK Leksand 109,77
 5 EKBERG Johan Nacka Värmdö SK 112,73
 6 PERSSON Jesper Åsarna IK 113,38
 7 ERIKSSON Anton Sollefteå Skidor 113,68
 8 AASTOT Simon IFK Umeå 114,36
 9 KVARNBRINK Gustav IFK Umeå 114,53
 10 ROSJÖ Filip IF Hallby SOK 121,48
 11 SCHULTZ William IFK Umeå 130,65
 12 ENGELIN Erik Offerdals SK 135,85
 13 HAGSTRÖM Emil Garphyttans IF 136,67
 14 STEFANSSON Malte Oxbergs IF 138,12
 15 ÖBERG Filip Kalix SK 140,23
 16 ANDERSSON Joel IFK Mora SK 142,83
 17 EKLÖF Harald IF Hallby SOK 147,11
 18 GRANSTRÖM Eric Strömnäs GIF 147,27
 19 MICKELS Martin Bålsta SK 153,90
 20 ERIKSSON Hugo Hägglunds Ski Team 159,55
 21 AHNBRINK Oskar Sundbybergs IK 175,88
 22 ANDERSSON Max Domnarvets GoIF 177,36
 23 ERIKSSON Axel Kvarnsvedens GoIF 182,33
 24 B NORDAHL Johan Domnarvets GoIF 183,39
 25 ÖSTANGAARD Loke Eksjö SOK 184,21
 26 GIDLUND Alexander Hägglunds Ski Team 185,34
 27 JOHANSSON Petter Sävast Ski Team 185,42
 28 KARLSSON William Källbottens IK 189,14
 29 MADSSTUEN Oscar Halmstad SK 196,25
 30 SELANDER William Östersunds SK 197,72
 31 BOMAN Adam Tranemo IF 208,35
 32 MILLESTU Henrik Utrikes Skidklubb 209,60
 33 LINDEHAG Jakob Strömnäs GIF 214,43
 34 NILSSON Linus IFK Umeå 218,30
 35 LARSSON Arvid IFK Umeå 220,11
 36 WINDAHL Olle Zinkgruvans IF 221,60
 37 AASLUND Axel Hedesunda IF 224,68
 38 LEANDER Sven Åsarna IK 228,11
 39 BJÖRK Anton Orsa SK 230,09
 40 ÖSTENSEN Harald IFK Skövde SK 245,63
 41 NAHLEN Jonathan Domnarvets GoIF 251,27
 42 NYBERG Ruben Gällivare Skidallians 260,04
 43 QUIST WEGHAGEN Edvin IFK Skövde SK 261,80
 44 ELIASSON Emil Gellivare Skidallians 271,55
 45 ANTONSEN Elias Sävast Ski Team 289,19
 46 LOGAARD Emil Rehns BK 291,89
 47 HÖGLUND David IFK Mora SK 297,86
 48 WIKEN Kasper Åsarna IK 298,55
 49 ANDERSSON Anton Garphyttans IF 299,81
 50 SEHLSTEDT Viktor IFK Umeå 311,83
 51 ÖSTLIN Hampus Sunderby SK 330,12
 52 SJÖLEN Albin Stockviks SF 346,35
 53 BRUNSTRÖM Mattis Bodens SK 346,53
 54 WIKSTRÖM Pontus Hägglunds Ski Team 349,73
 55 CARLING Harald Falu IK 350,69
 56 HORTLUND Elias Älvsby IF  357,89
 57 ALBINSSON Andreas SK Bore 366,38
 58 LUENING Johan Bålsta SK 407,91
 59 SVINGSTEDT Axel Stockviks SF 408,33
 60 FÄLLGREN Thomas Arvika IS 434,40
  FÖDDA 2001    
1 JONSSON Pål Strömnäs GIF 97,25
2 DANIELSSON Emil Högbo GIF 152,00
 3 ERSSON George IF Strategen 162,27
 4 LINDBERG Jesper Gellivare Skidallians 179,15
 5 SVENSK Viktor Stora Tuna IK 196,93
 6 ERNSTSSON JÖl Finspångs SOK 198,82
 7 WIIG Viktor IF Strategen 205,25
 8 ERIKSSON Alfred Dala Järna IK 205,25
 9 MURTO Eelis Gellivare Skidallians 207,73
 10 KORPELA Vilhelm Sollefteå Skidor 212,99
 11 SJÖBERG David Gimo IF 242,96
 12 JUTTERSTRÖM Per IFK Mora SK 249,19
 13 WESTERGREN Linus Täfteå IK 249,78
 14 KARLSSON Anton Tanums IF 273,97
 15 KREIJ Love IF Strategen 280,08
 16 GISSELMAN Truls Rhens BK 282,74
 17 GEDDA Maarten Ok Landehof 286,50
 18 CSIKY Fabian Lycksele IF 286,86
 19 PETERSON Alfons Borås GIF 287,35
 20 BERGER Albin Domnarvet GoIF 290,99
 21 BYBERG Emil Domnarvets GoIF 299,75
 22 MÄKINEN Anton Högbo GIF 300,87
 23 TAPANI Jakob Sågmyra SK 304,80
 24 JONSSON Linus Årjängs IF 306,50
 25 SAARIO Johannes Korsnäs IF 314,38
 26 VIKSTRÖM Anton Bodens SK 316,48
 27 RAPP Emil SK Leksand 319,27
 28 HILMERSSON Hugo Göteborgs Skidklubb 320,90
 29 ELOFSSON Melker Landsbro IF 324,74
 30 ELMVALL Martin Högbo GIF 342,72
 31 WESTBERG Emanuel Stuguns SK 343,27
 32 ABRAHAMSSON Ask IK Stern 344,79
 33 RYDIN Linus Tranemo IF 358,13
 34 EDMAN Jonathan IFK Umeå 362,23
 35 SIMU Emil Luleaa Gjutaren 367,82
 36 BACKLUND Erik Äspereds IF 369,71
 37 MELANDER WIKSTEN Isidor Matfors Sk 375,93
 38 JOHNSON Vincent Matfors SK 385,06
 39 PIRTTIKOSKI Alexi Kalix SK 386,58
 40 LIEBACK Isak Ulricehamns IF 397,35
 41 BODIN Hampus Sollefteå Skidor 405,93
 42 TELLSEN Jakob Vreta SoMK 409,07
 43 TÖRNQVIST Mattias Garphyttans IF 411,86
 44 TINGELÖF Elis Sollefteå Skidor 428,11
 45 STARK Karl Vaggeryds SOK 429,27
 46 SELMOSSON Emil Lidköpings VSK 448,50
 47 TERENT Benjamin Rehns BK 469,52
 48 KARLSSON Erik IFK Umeå 502,55
 49 VESTIN Rikard Sollefteå Skidor 505,43
 50 LAAGEN Lucas Lidköpings VSK 508,24
 51 VÄRMSJÖ Arvid SK Bore 552,42
 52 VINSANIUS Alex Västerås SK 623,28
 53 WESSMAN JÖl Vreta SoMK 791,22
 54 LUNDQUIST Albin Gillberga SK 791,26
 55 JOSEFSSON Johannes Täby IS 859,20
 56 AASLUND Oskar Östersunds SK 959,68
Del |
SUNDBY jubler(kopia)

Sundby tillbaka till monsterträningen

Martin Johnsrud Sundby hade en skitsäsong. Världsmästaren kom inte upp i normal standard efter att han ändrat sin träning inför den förra säsongen.
Nu återgår 35-åringen till sin monsterträning där han tidigare varit känt som den toppåkare i världen som tränar mest. Han har passerat 1.000 timmar i året.

 

Les mer
20200709, ENGDAHL på Kebne 004 (kopia)

Petter snabbast till Sveriges tak

Satte rekord upp och ner till Kebnekaise:

Petter Engdahl, 25 från Falun-Borlänge SK är en av världens bästa på att springa uppför långa och branta berg. Han har flera topplaceringar i världscupen i trialrunning, men i brist på tävlingar i Covid 19-tiden passade han på att sätta ett lite speciellt rekord:
Snabbaste tiden upp och ner till Kebnekaise – Sveriges högsta erg på 2.098 meters höjd.

 

Les mer
20191208, JOHANSSON, Jonas 001 (kopia)

Juniorlandslaget i skidskytte klart

Nu är det äntligen dags att presentera säsongens juniorlandslag i skidskytte. Jonas Johansson är ansvarig för laget och han har nu presenterat de uttagna och deras planer framöver.

 

Les mer
20200708, Märta (kopia)

Märta Rosenberg får Kalla-stipendiet

Märta Rosenberg är 18-åringen från Duved i Jämtland som i vintras blev bästa svensk på Ungdoms OS i Lausanne där hon tog guld i 5 km klassiskt, silver i skicross och brons i sprint.
Charlotte Kalla har följt Märta och imponerats av hennes jämna och höga nivå.

 

Les mer
20200706, BRINK Jörgen (kopia)

Jörgen Brink med virtuell tävling

Under Corona-pandemin har det växt fram flera virtuella tävlingar. För många är det bra motivation och en möjlighet att få tävla med andra igen.
Nu arrangerar Jörgen Brink sin egen Brink Virtuel Tour med fyra deltävlingar.

 

Les mer
20181216, NYENGET, Martin Løwstrøm 002 (kopia)

Norsk landslagsåkare bröt handen

Norska landslagsåkaren Martin Løwstrøm Nyenget har brutit handen efter att han hade en olycka på rullskidor. Han har opererats och det ställer givetvis till med problem dom närmaste veckorna när han skulle ha lagt värdefull sommarträning bakom sig.

 

Les mer
20200704, Rehns BK juniorer (kopia)

Rehns BK samlar junioreliten i klubben

Rehns BK är en uppstickare i skid-Sverige som samlar många satsande herrjuniorer. Truls Gisselman är den mest framgångsrika åkaren i klubbens satsning på duktiga juniorer. Han blev svensk mästare i det enda loppet som kunde genomföras i vintras innan Coronastängningen av idrotten. Nu förstärkar man ytterligare på juniorsidan.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Falun-Borlänge SK hämtar ”egna” juniorer

Falun-Borlänge SK hämtar tre förstaårsseniorer från ”farmarklubben” Domnarvets GoIF. Det handlar om Max Andersson, Johan B. Nordahl och Jonathan Nahlén som alla tar steget upp från junior till seniorklass den kommande säsongen.

 

Les mer
20200703, ULRICEHAMN nytt datum (kopia)

Ulricehamns världscup byter datum

Till vintern väntas en sprinthelg när världscupen kommer till Lassalyckan och Ulricehamn. Nu har tävlingarna återgått till sitt ursprungliga datum för att inte krocka med SM-veckan.

 

Les mer
20181209, DANIELSSON Emil 001 (kopia)

8 juniorer i nya juniorlandslaget

Kommer att heta Team Svenska Spel Junior:

I juni presenterade vi Team Svenska Spel, då med bara senioråkare. I dag har Svenska Skidförbundet och Svenska Spel glädjen att också presentera ett lag för de yngre åkarna – Team Svenska Spel Junior.

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Julia Angelisöö till norskt långloppsteam

Julia Angelsiöö har hittat ett nytt team inför den kommande säsongen i Visma Ski Classics. Storvreta-tjejen blev utan team när Team Serneke avslutade sin satsning efter den gångna säsongen, men nu kommer hon att åka för norska Team Parkettpartner Sjusjøen, bland annat tillsammans med Sofie Elebro.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Skidförbundet om kommande fluorförbudet

FIS beslutade 2019 att en fluorfri tävlingsverksamhet skulle införas säsongen 2020/2021. En arbetsgrupp tillsattes för att ta fram ett tillvägagångssätt och en hantering för att kunna genomföra detta. Nu har resultatet kommit.

 

Les mer
20200629, Burman m Fischer

Två nya landslagsåkare på Fischer

Två av dom starkaste landslagsåkarna i Sverige är nya på Fischers utrustning inför den kommande säsongen.
Det gäller Jens Burman på herrsidan och Moa Lundgren bland damerna.

 

Les mer
pall-cup-herrar (kopia)

STS Roll Cup 2020 ställs in

Svenska Skidförbundets arbetsgrupp för rullskidor har tagit beslut om STS Roll Cup 2020. Arbetsgruppen har beslutat att STS Roll Cup 2020 ställs in.

 

Les mer
20200617, Lenzerheide stadium (kopia)

Schweiz söker VM i skidskytte 2025

Schweiz söker VM i skidskytte i Lenzerheide 2025. Man vill först in på världscupprogrammet i 2022-2023 och sedan tar man sats mot VM två år senare.
Den suveräna anläggning i Lenzerheide är känd för Tour de Ski i längdåkning och den gångna vintern arrangerade man också JVM i skidskytte.

 

Les mer
20200624, RAVALD Ola 001 (kopia)

Ola Ravald ny tekniktränare för skidskyttelandslaget

Han var ett av dom hetaste tipsen att ta över som tränare för längdlandslaget. Nu presenteras istället Ola Ravald som ny tekniktränare för skidskyttelandslaget. Linn Svahns tränare i Östersund har lång erfarenhet och har bland annat jobbat med skidskyttelandslaget i Norge.

Les mer
20190324, HENRIKSSON-DYVIK-RIBOM (kopia)

Här är tävlingsprogrammet för 2020/2021

Här är dom huvudtävlingarna i Sverige för säsongen 2020/2021 och tilldelningarna av SM-tävlingarna framöver som längdrådet i skidförbundet har gjort.

 

Les mer
20180316,FABJAN, Vesna 006 (kopia)

OS-trean Vesna Fabjan slutar också

Det går hårt åt Sloveniens duktiga sprintlag på damsidan. Sedan tidigare har Katja Visnar
meddelat att hon slutar. Nu går lagkompisen Vesna Fabjan samma väg.
Hon vann OS-bronset i sprint i Sochi 2014.

 

Les mer
20200622, Pliggen (kopia)

”Pliggen” tillbaka i landslaget

Det medicinska teamet är klart:

Tidigare har ledare och tränare i den svenska längdorganisationen för säsongen 2020/2021 presenterats. I dag var det dags för den sista pusselbiten att falla på plats, det medicinska stödet.

 

Les mer
ROLF ZETTERBERG

Edvin Anger går till Åsarna IK

18-årige Edvin Anger från Hedemora är en av Sveriges mest lovande längdåkare.
Nu meddelar Åsarna IK att segraren från ungdoms-OS i vintras är klar för ”guldklubben”.
Ett viktigt steg för Edvin som därmed lämnar moderklubben IFK Hedemora i Dalarna.

 

Les mer