Mobile Version
Desktop Version
ADAM PERSSON, IF Hallby SOK är rankad som världens 7:e bästa sprinter i juniorklassen. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-stock
ADAM PERSSON, IF Hallby SOK är rankad som världens 7:e bästa sprinter i juniorklassen. Foto/rights: KJELL-ERIK KRISTIANSEN/KEK-stock

Nya listor med FIS-punkter:

Världsrankingen för herrar juniorer sprint

Adam Persson, IF Hallby SOK är 7:a och bäste svensk bland världens juniorer i sprint. Ryssen Alexander Terentev leder rankinglistan före norsk-koreanen Magnus Kim, som tävlar flitigt i världscupen och är ett hemmahopp på OS i Pyeongchang. Av dom övriga svenskarna är Jacob Nystedt, Hudiksvalls IF näst bäst på en 14:e plats.

Här är listan över världens bästa herrjuniorer i sprint.

  HERRAR JUNIORER FIS-PUNKTER SPRINT  
 1 TERENTEV Alexander RUS 93,99
 2 KIM Magnus KOR 96,88
 3 NEKRASOV Andrey RUS 105,16
 4 LYUFT Ivan KAZ 109,04
 5 HEBERT Etienne CAN 109,98
 6 MANNILA Lauri FIN 110,36
 7 PERSSON Adam SWE 113,96
 8 ROOS Henri EST 116,96
 9 GODFREY Reed CAN 118,55
 10 SAMIGULIN Roman RUS 123,31
 11 LARSEN Thomas Helland NOR 125,48
 12 LAUDE Camille FRA 126,49
 13 KANEV Sergey RUS 126,96
 14 NYSTEDT Jacob SWE 127,72
 15 KUZNETSOV Andrey RUS 128,01
 16 STREINZ Daniel USA 133,36
 17 VIGANTS Raimo LAT 133,42
 18 MAGNUSSEN Andreas Finni NOR 133,83
 19 KANAREYKIN Roman RUS 135,99
 20 ARDASHEV Sergey RUS 136,57
 21 GODFREY Ty CAN 136,99
 22 KARLSSON Alexander SWE 137,42
 23 ZHU Mingliang CHN 139,71
 24 AFLODAL Axel SWE 144,06
 25 BEAULIEU Nicolas CAN 144,23
 26 CYR Antoine CAN 144,64
 27 OGDEN Ben USA 144,85
 28 BERGLUND Gustaf SWE 145,61
 29 YAGUPA Kirill RUS 145,67
 30 EVENSEN Ansgar NOR 145,77
 31 ORLYK Andrii UKR 147,11
 32 TALSI Emil FIN 147,47
 33 KILIVNYUK Kirill RUS 148,05
 34 POIKONEN Verneri FIN 149,03
 35 ROSJÖ Eric SWE 149,49
 36 KRISTOFFERSEN Patrick Fossum NOR 150,11
 37 BÖE Brage NOR 152,01
 38 RITCHIE Graham CAN 152,73
 39 DROZD Dmitriy RUS 153,69
 40 EGOSHIN Yaroslav RUS 155,11
 41 CHUPROV Nikita RUS 155,60
 42 MRKONJIC Lukas AUT 155,94
 43 PAVLOV Konstantin RUS 156,09
 44 BASHKEEV Nikita RUS 156,43
 45 FORSBERG Felix SWE 156,65
 46 PONOMAREV Valeriy RUS 158,10
 47 NAZAROV Fedor RUS 159,49
 48 ELVSETH Anton NOR 159,89
 49 MANCINI Tom FRA 161,77
 50 SYSOLYATIN Maxim RUS 162,00
 51 HAAVISTO Olli FIN 163,20
 52 AMUNDSEN Harald Östberg NOR 163,29
 53 KARLSSON Simon SWE 163,82
 54 TOBIN Canyon USA 163,85
 55 ERIKSSON Anton SWE 163,96
 56 ROTVOLD Carl SWE 163,99
 57 ROSENBERG Ossian SWE 164,28
 58 VOROBYOV Alexandr KAZ 165,42
 59 PALTSEV Ivan RUS 165,52
 60 POROMAA William SWE 166,08
 61 PERSSON Jesper SWE 167,01
 62 BYKOV Anton RUS 167,50
 63 BUIATTI Vincent FRA 167,94
 64 HOAAS Geir Kristian NOR 168,38
 65 LIPPERT Jörgen NOR 168,78
 66 HOLM Björnar Törnes NOR 169,38
 67 GANUSHKIN Vladimir RUS 169,58
 68 ARTEMIEV Alexander RUS 169,76
 69 NIKOLAEV Konstantin RUS 169,96
 70 JAGER Luke USA 170,26
 70 ANTIPOV Dmitriy RUS 170,76
 72 NADLERSMITH Levi CAN 171,34
 73 ANDERSSEN  Eirik Sörgaard NOR 172,70
 74 JENSEN Trym Moeng NOR 172,99
 75 OLSSON Oscar SWE 173,10
 76 ZHARNOSSENKO Nikita KAZ 173,20
 77 MOCHALOV Konstantin RUS 173,65
 78 BRÖTO Emil Intelhus NOR 174,18
 79 PECHENOV Kirill RUS 174,57
 80 GOALABRE Mathieu FRA 174,58
 81 LANTTA Matias FIN 175,03
 82 HOPE Jon Rolf Skamo NOR 176,71
 83 LANGERUD  Sivert Björnebo NOR 177,98
 84 OSKARSSON Samuel SWE 178,21
 85 HAGA Anders NOR 178,30
 86 KNOPP Tracen USA 178,38
 87 DELLAGIACOMA Stefano ITA 178,46
 88 THOMPSON Noah CAN 178,97
 89 MOEN Vebjörn NOR 179,59
 90 WONDERS Hunter USA 180,85
 91 JOHANSSON Leo SWE 181,72
 92 ANDERSSON Fredrik SWE 181,79
 93 SCHUMACHER Gus USA 182,24
 94 RYBKIN Vladimir RUS 183,03
 95 LYAPKALO Danil RUS 183,19
 96 KHARICHEV Daniil RUS 183,64
 97 THOMPSON Malcolm CAN 184,82
 98 KOMAROV Pavel RUS 184,82
 99 JUTTERSTRÖM Axel SWE 185,66
 100 AUGUSTSSON Isak SWE 185,76
 101 ASDÖL Haakon NOR 186,77
 102 SKAANES Haakon NOR 186,99
 103 GRIGORIEV Alexander RUS 187,53
 104 ENGDAHL Johannes SWE 187,83
 105 STENBERG Simon SWE 187,83
 106 MOE Oscar NOR 187,86
 107 SÖRGAARD Emil NOR 188,21
 108 RYSSTAD Aron Aakre NOR 188,90
 109 BORTNYKH Dmitriy RUS 189,61
 110 JOHNSRUD Fredrik NOR 190,21
 111 VIARD-GAUDIN Jean-Baptiste FRA 190,34
 112 BURUD Hans Bernhard NOR 190,93
 113 JOHANSSON Martin SWE 191,17
 114 LIEBACK Erik SWE 191,22
 115 VUORINEN Lassi FIN 191,42
 116 HOLMBRO Hans Kristian NOR 192,14
 117 RIEBLI Janik SUI 192,16
 118 SANDNES Eirik NOR 192,23
 119 DERYABOV Roman RUS 193,05
 120 MAYCOCK Alexander CAN 193,35
 121 UNGER Philipp GER 193,48
 122 PYLTSIN Daniil RUS 193,72
 123 ANDERSSON Elias SWE 194,90
 124 POPOV Stanislav RUS 195,06
 125 MOSEBY Haavard NOR 195,45
 126 GRANLUND Jonas SWE 195,68
 127 MATVEEV Nikita RUS 195,87
 128 IOTOV Alexander RUS 196,40
 129 HERBERT Johan SWE 196,66
 130 KOGAN Maxim RUS 197,04
 131 SKOWRON Michal POL 197,66
 132 CERNY Ondrej CZE 197,77
 133 MALYSHEV Artem RUS 197,88
 134 CHAPÄV Alexander RUS 198,00
 135 SIVERTSGAARD Vegard NOR 198,59
 136 BAJORAVICIUS Azuolas LTU 199,12
 137 ENGELIN Erik SWE 199,54
 138 KVARNBRINK Gustav SWE 199,57
 139 JOHNSSON Gustav SWE 200,35
 140 MARKUN Luka SLO 200,43
 141 BJÖRN Zackarias SWE 200,47
142 GRAF Emil USA 200,63
143 MANEK Jiri CZE 200,80
144 ROUSSET Gaspard FRA 201,68
145 OTAKI Hyuga JPN 202,00
146 BORDAL Johannes NOR 202,01
147 MOCELLINI Simone ITA 202,15
148 KUZNETSOV Andrey RUS 202,29
149 KUUSIMAA Akseli FIN 202,51
150 NORDER Jonathan SWE 203,35
151 AAREBÄCK Oscar SWE 203,38
152 POIKKIMAKI Miska FIN 203,45
153 RAMSE Sondre NOR 203,47
154 TICHIT Pierre FRA 203,51
155 KARRI Kaarel EST 204,89
156 SOSSAU Anian GER 204,93
157 SHAYKHELISLAMOV Marsel RUS 205,20
158 MYHRE Simen NOR 206,29
159 KOLSTADBAKKEN Anders NOR 206,86
160 GAILLARD Lucas FRA 207,62
161 SVENSK Jesper SWE 207,85
162 BERSET Kristoffer NOR 208,04
163 CORADAZZI Martin ITA 208,07
164 HERZOG Nolan USA 208,35
165 KARPPANEN Miro FIN 208,46
166 NORÖY Magnus NOR 209,04
167 KEEFFE Noel USA 209,29
168 HETLE Andreas NOR 209,30
169 GRALL-JOHNSON Pierre CAN 209,72
170 KALIVODA Tomas CZE 209,96
171 SEROT Titouan FRA 210,11
172 PIRNESKOSKI Santeri FIN 210,11
173 LAVROV Ivan RUS 210,20
174 MIKUS Jan SVK 210,69
175 KELLER Cedric SUI 210,81
176 EKBERG Johan SWE 211,20
177 REZACHKIN Artem RUS 211,60
178 VIYACHEV Nikolay BUL 211,69
179 ERTOV Vitaliy RUS 211,88
180 YAMASHITA Haruki JPN 211,98
181 BERNARDI Riccardo ITA 212,08
182 JENSEN Marius Lunder NOR 212,48
183 LONGPRE Felix CAN 212,68
184 ANDERSEN Filip Fjeld NOR 212,73
185 HOKKA Oskari FIN 213,04
186 HAGEN Vegard Ek NOR 213,16
187 GRÖTTE Haakon Störset NOR 213,79
188 MANKTELOW Thomas CAN 213,82
189 ERIKSEN Edvin Grötan NOR 213,91
190 EPP Jonathan GER 213,93
191 GROND Flurin SUI 214,13
192 HARATYK Mateusz POL 214,35
193 STEFANSSON Malte SWE 214,55
194 KVARSTAD Kristoffer NOR 214,65
195 MARGAILLAN Etienne FRA 214,98
196 HOMDROM Marcus NOR 215,01
197 LAMY Aymeric FRA 215,82
198 TOSSAVAINEN Juuso FIN 216,35
199 SVENNINGSSON Ludvig SWE 216,48
200 DE CAMPO Seve AUS 216,55
201 ERIKSSON Hugo SWE 216,74
202 GORBUNOV Ivan RUS 216,80
203 ÖVERBY Mats NOR 217,09
204 MUKHIN Alexandr KAZ 217,27
205 ERLANDER Felix SWE 217,36
206 MEDVEDEV Alexander RUS 217,52
207 HORTEN Jonas Lian NOR 217,60
208 FÄSSLER Josef GER 217,83
209 SHPUNTAU Yahor BLR 218,33
210 KARLSSON Andreas SWE 218,43
211 SELEZNEV Ivan RUS 218,51
212 KOZLOV Dmitriy RUS 218,60
213 BERGELT Franz GER 219,05
214 TORNES Eirik KjÖl NOR 219,36
215 TOUTSCH Damian SUI 219,48
216 RYBOCHKIN Yaroslav RUS 219,52
217 SLYDAHL Aleksander NOR 219,56
218 MIZERA Sergey RUS 219,82
219 LINDHOLM Remi FIN 220,12
220 PERSSON Albin SWE 220,43
221 WAHL Simen Munch NOR 220,72
222 JONSSON Simon SWE 221,00
223 NILSSON Alfred SWE 221,66
224 STOLLERY Derek CAN 221,72
225 AABREKK Eirik Bergene NOR 221,95
226 HAABREKKE Magnus Öyaas NOR 222,07
227 HEGDAL Vebjörn NOR 222,15
228 JENSEN Eli USA 222,19
229 GROND Valerio SUI 222,23
230 SCHÖNEWALD Paul GER 222,45
231 ÖVRUM Matias Björnflaten NOR 222,81
232 KNOPP Dawson USA 222,94
233 MELBÖ Jan-Henrik NOR 223,02
234 WESTMAN Adam SWE 223,11
235 JOHANSEN  Sindre Rognmo NOR 223,13
236 UNSGAARD Jonas NOR 223,25
237 OKHAPKIN Ivan RUS 223,38
238 SEEBERG Even NOR 223,69
239 HENJESAND Erlend NOR 223,76
240 SWEDBERG Anton SWE 224,34
241 JONSSON Pål SWE 224,50
242 HAGSTRÖM Emil SWE 224,65
243 RANTAHALVARI Leo FIN 224,79
244 FÄHNDRICH Cyril SUI 224,88
245 ANDREASEN Jesper Abelsen NOR 225,70
246 LILLSJÖ Linus SWE 225,97
247 BERTILSSON Erik SWE 226,63
248 INGDAL Mats Jörgen Nordmo NOR 227,07
249 KNOPF Florian GER 227,48
250 HAUGNES Oddmund NOR 228,15
251 KANGRO Kaivo-Mart EST 228,18
252 SCHELER Malik GER 228,38
253 MIGNEREY Leo FRA 228,46
254 INGARD Karl SWE 228,60
255 MASCHENKO Andrey RUS 228,80
256 KOVALYOV Artyom KAZ 229,01
257 VERETELNIKOV Nikita RUS 229,04
258 WOLTER Peter USA 229,43
259 GRIDIN Nikita KAZ 229,50
260 MUNNS Conor USA 230,09
261 BJÖRN Samuel SWE 230,45
262 CHIBIS Alexander RUS 231,07
263 KLISEVICIUS Deimantas LTU 231,29
264 JOHANSSON Albin SWE 231,52
265 DONALDSON Ti USA 231,60
267 KARSRUD Kristoffer Alm NOR 232,23
268 B NORDAHL Johan SWE 232,40
269 AHONEN Olli FIN 232,54
270 HALVORSEN Haydn USA 232,77
271 MORTENSBAKKE Eirik Andreas NOR 232,95
272 HODT Jörgen Baaken NOR 233,43
273 BÄCKER Martin GER 233,50
274 KUVARDIN Artem RUS 233,74
275 HYNNE Sondre NOR 233,99
276 NORDGREN Emrik SWE 234,59
277 VAHK Vane EST 234,66
278 MATOUS Adam CZE 234,67
279 CERVINKA Maxim GER 234,72
280 HENDRY Samuel Gary CAN 235,12
281 GULER Florian SUI 235,13
282 NYGREN Linus SWE 235,13
283 TYRIBAKKEN Björnar Stensrud NOR 235,37
284 MCGOVERN Conor CAN 236,26
285 WILKERSON Nicholas USA 236,40
286 CAOLA Giovanni ITA 236,59
287 MANNSAAKER Haavard NOR 236,80
288 FJÄRLI Haakon NOR 237,25
289 MOEN Sivert NOR 237,46
290 BURT Gregory USA 237,48
291 AASTOT Simon SWE 237,71
292 DEL FABBRO Luca ITA 238,06
293 HJELLSAND Truls NOR 238,10
294 STOKKELAND Petter NOR 238,49
295 BOLOTNIKOV Nikolay RUS 238,99
296 LOUVRIER Emilien FRA 239,27
297 LUNDAMO Simen Nordmo NOR 239,89
298 SIMARZIN Vasiliy RUS 240,14
299 EVMENOV Andrey RUS 240,59
300 HOVDE Haavard NOR 240,70
301 DOMINOV Nikita RUS 240,75
302 COFFY Bertrand FRA 240,88
303 DAKICH Anton RUS 241,03
304 VISHNYAKOV Andrey RUS 241,32
305 KOLDERUP Sigve NOR 241,55
306 GUEX Arnaud SUI 241,72
307 BAUROTH Moritz GER 241,83
308 ROYER Jeremy FRA 242,09
309 PERSSON Petter SWE 242,35
310 POLLET VILLARD Lucas FRA 242,48
311 SCHULTZ William SWE 242,80
312 SCHELY Theo FRA 242,80
313 PALANDER Jonatan SWE 243,06
314 FOMIN Kirill RUS 243,07
315 TILLI Aapo FIN 243,35
316 TIUNOV Konstantin RUS 243,56
317 RAMSBERG Kristoffer NOR 243,72
318 EGOROV Nikita RUS 243,77
319 AASTRÖM Joel SWE 243,99
320 CRV Vili SLO 244,09
321 GODAL Amund Kleist NOR 244,24
322 STALDER Sebastian SUI 244,45
323 KOLESNIK Alexey RUS 244,49
324 GRAZ Davide ITA 244,56
325 CHERNYSHEV Vitaliy RUS 244,92
326 RISHOLT Vebjörn NOR 245,03
327 WALLINGER Daniel AUT 245,29
328 LISET Kristoffer NOR 245,56
329 KRIEGER Lukas GER 245,64
330 MURTO Anton SWE 245,67
331 SOLHEIM Marcus NOR 245,89
332 NOBLE Tallon CAN 246,29
333 CHATAIGNIER Thibault FRA 246,61
334 BERG Elis SWE 246,66
335 LINDMÖN Petter NOR 246,74
336 ANDERSSON Max SWE 246,94
337 KIRKENG Andreas NOR 247,00
338 TAYLOR Noah CAN 247,25
339 BRÖRS Fredrik NOR 247,42
340 MIKAYELYAN Mikayel ARM 247,52
341 DOUILLET Arthur FRA 247,57
342 HOMRIGHAUSEN Elias GER 247,59
343 SELHEIM Knut Lussand NOR 247,82
344 KIRCHNER Marc-Pascal GER 247,88
345 BELYAKOV Vyacheslav RUS 247,92
346 TIKHONENKO Iliya RUS 248,40
347 NOVSTAD Sigve Bornö NOR 248,43
348 ODLAND Svein NOR 248,61
349 MELSETH William Nymo NOR 248,94
350 WERNER Jonah GER 248,97
351 WINDBICHLER Florian AUT 249,04
352 VUKONIC Fran CRO 249,13
353 SYVERSEN Simen NOR 249,52
354 CHELEBEY Kirill RUS 249,73
355 BUVARP Martin Julian NOR 249,79
356 JANSSON Eric SWE 249,85
357 BOMAN Adam SWE 249,87
358 MOISTUS Robert Klen EST 249,91
359 JOHANSEN Sivert Leander NOR 250,49
360 TRONSLI Andreas NOR 250,65
361 GLUECK Adam USA 250,72
362 HAGENBUCH Johnny USA 250,76
363 MILICI Brice FRA 250,82
364 MATTILA Wiljam FIN 250,99
365 MODIN Jonathan SWE 251,21
366 LANDRY Vincent CAN 251,77
367 KOMNÄS Kasper Rönning NOR 251,77
368 RÖKKE Petter Elias NOR 252,06
369 VÄNN Arvid SWE 252,26
370 SANDVIK Tobias Topp NOR 252,36
371 HUSÖY Anders Olav Hoff NOR 252,54
372 DAHL Petter NOR 252,56
373 MJANGER Mads Ulrich NOR 252,77
374 SAVIN Danil RUS 253,07
375 RATT Alvar EST 253,18
376 SÖRUMSHAUGEN Arngrim NOR 253,49
377 KIRKENG Ole Marius NOR 253,65
378 INDERHAUG Kasper NOR 253,98
379 ROSJÖ Filip SWE 254,02
380 ÖBERG Filip SWE 254,10
381 BJERTNÄS  Johannes NOR 254,68
382 KUTYREV Vladislav RUS 254,82
383 MODIN Mathias SWE 255,01
384 TINGELÖF Elis SWE 255,23
385 NÄPFLIN Avelino SUI 255,23
386 HUSAK Krystof CZE 255,37
387 LINDMAN Tobias SWE 255,47
388 NÖRSTEGAARD Jo Bröste NOR 255,59
389 WITKOWSKI Adam USA 255,92
390 AAS-JAKOBSEN Andreas NOR 255,94
391 LAINE Anton SWE 255,94
392 BOTTERUD Hermann Skram NOR 256,32
393 BOGDANOV Dmitriy RUS 256,38
394 MARBACHER Patrick SUI 256,46
395 FROHMADER Paul GER 256,78
396 AUSLAND Aadne NOR 257,08
397 KALEV Christopher EST 257,15
398 JONSSON Arvid SWE 257,19
399 BIRKER Christian GER 257,31
400 KRICHMAR Daniil RUS 257,54
401 PETRIK Nikolay RUS 257,91
402 SOLOW Will USA 258,18
403 FRICH Fredrik NOR 258,41
404 SVEAAS Jörgen NOR 258,73
405 KOZLOVSKY Vladimir CZE 259,09
406 NILSEN Fredrik Luetcherath NOR 259,26
407 MELBERG Tore Andre NOR 259,34
408 FJELDSTAD Vegard Storeng NOR 259,34
409 STARK Jacob SWE 259,43
410 BJÖRTOMT Johan NOR 259,79
411 LUKYANAU Mikalai BLR 259,95
412 ISO-TRYYKARI Eero FIN 260,04
413 DE MARRE Thibaut BEL 260,22
414 HÄGELAND  Tor Olav NOR 260,34
415 ALEXANDROV Igor RUS 260,39
416 TIKHONOV Stepan RUS 260,57
417 RIEGE Amund NOR 260,70
418 ERIKSSON Sebastian SWE 260,77
419 MOEN Haakon NOR 260,80
420 KVISLE Sjur NOR 261,15
421 MATTILA Juuso FIN 261,67
422 GRÄF Paul GER 261,79
423 ARGUNOV Igor RUS 262,18
424 SCHOONMAKER James Clinton USA 262,28
425 KOLDERUP Haakon NOR 262,35
426 WANGEN Sigurd NOR 262,41
427 HUSU Niko FIN 262,67
428 BOSSUM Andreas NOR 262,71
429 IVANOV Sergey RUS 262,73
430 TARANTOLA Antoine FRA 263,01
431 SCHRÖTER Jonas GER 263,35
432 RYAN Ola Tandberg NOR 263,46
433 BELISLE Ryland USA 263,49
434 SKENDER Marko CRO 263,52
435 BREIVIK Eirik Langedal NOR 263,63
436 JOKS Henrik Arntzen NOR 263,72
437 PERNET MUGNIER Arthur FRA 263,77
438 JOHANSEN Sindre NOR 263,79
439 BESSEBERG Simen NOR 263,82
440 VUILLET Simon FRA 264,20
441 JOLY Quentin FRA 264,31
442 NURMI Juha FIN 265,02
443 COUPAT Sabin FRA 265,07
444 POTAPOV Vladislav RUS 265,24
445 WINDAHL Olle SWE 265,32
446 KLOUDA Kristian SVK 265,45
447 BORECZEK Michal POL 265,50
448 ANDERSSON Joel SWE 265,79
449 FARDIEV Ilnar RUS 265,88
450 PETERSCHMITT Lyes FRA 266,47
451 HEINRICH Tom GER 266,53
452 SUNDSTROM Niklas FIN 266,77
453 OSNES Jon Rabe NOR 267,01
454 MIURA Issei JPN 267,02
455 VOGLER Matthias GER 267,09
456 KARLSSON William SWE 267,10
457 STRAUMSHEIM Ola Trommald NOR 267,13
458 TONOZUKA Yusei JPN 267,26
459 HENNINGSEN Christoffer NOR 267,48
460 YABUROV Alexander RUS 267,74
461 CZAJA Wiktor POL 267,77
462 MYHR Petter NOR 267,86
463 ÖISETH Simen NOR 268,06
464 LIEN Petter NOR 268,07
465 SEDYUKOV Yaroslav RUS 268,25
466 MOCH Friedrich GER 268,36
467 ÖDEGAARDEN Thomas NOR 268,40
468 BEAN Walker USA 268,62
469 JENSEN Vemund Näss NOR 269,00
470 FRITZSCH Nick GER 269,18
471 KIRKHAM Aidan CAN 269,30
472 EKLÖF Harald SWE 269,51
473 BELOV Danila RUS 269,54
474 ANDRESEN Mathias Öivind NOR 269,74
475 NILSEN Fredrik NOR 269,87
476 BENNERT Nico FIN 269,95
477 DESPLANQUES Pierre FRA 270,25
478 CHOMARAT Arthur FRA 270,36
479 WIBERG Aasmund NOR 270,77
480 MANNILA Eero FIN 271,06
481 HUSDAL Henrik NOR 271,28
482 NESTEROV Sergey RUS 271,47
483 DAL FARRA Marco ARG 271,62
484 GULIN Kirill RUS 271,64
485 KAMKOU Stanislau BLR 271,75
486 DEGESOV Anton RUS 271,83
487 CHAPPAZ Jules FRA 271,94
488 VAHER Risto EST 272,37
489 BURTON Liam AUS 272,69
490 KAPITONENKOV Evgeniy RUS 272,75
491 BRU-HEMMINGBY Aksel NOR 272,77
492 MATTI Jesper SWE 272,82
493 MADSSTUEN Oscar SWE 272,97
494 LOZZA Maurus SUI 273,42
495 LARSEN Kristian NOR 273,47
496 CLARK Finlay AUS 273,58
497 MAYTESYAN Artem RUS 273,63
498 KUCHLER Albert GER 273,71
499 LUHAUTSOU Uladzislau BLR 273,77
500 NURMINEN Eerik FIN 273,77
  FÖDDA 1998    
 1 KIM Magnus KOR 96,88
 2 LYUFT Ivan KAZ 109,04
 3 HEBERT Etienne CAN 109,98
 4 MANNILA Lauri FIN 110,36
 5 PERSSON Adam SWE 113,96
 6 ROOS Henri EST 116,96
 7 GODFREY Reed CAN 118,55
 8 LARSEN Thomas Helland NOR 125,48
 9 LAUDE Camille FRA 126,49
 10 KANEV Sergey RUS 126,96
 11 NYSTEDT Jacob SWE 127,72
 12 KUZNETSOV Andrey RUS 128,01
 13 STREINZ Daniel USA 133,36
 14 MAGNUSSEN Andreas Finni NOR 133,83
 15 KANAREYKIN Roman RUS 135,99
 16 ARDASHEV Sergey RUS 136,57
 17 GODFREY Ty CAN 136,99
 18 KARLSSON Alexander SWE 137,42
 19 ZHU Mingliang CHN 139,71
 20 BEAULIEU Nicolas CAN 144,23
 21 CYR Antoine CAN 144,64
 22 BERGLUND Gustaf SWE 145,61
 23 YAGUPA Kirill RUS 145,67
 24 ORLYK Andrii UKR 147,11
 25 KILIVNYUK Kirill RUS 148,05
 26 POIKONEN Verneri FIN 149,03
 27 ROSJÖ Eric SWE 149,49
 28 KRISTOFFERSEN Patrick Fossum NOR 150,11
 29 RITCHIE Graham CAN 152,73
 30 DROZD Dmitriy RUS 153,69
 31 CHUPROV Nikita RUS 155,60
 32 PAVLOV Konstantin RUS 156,09
 33 BASHKEEV Nikita RUS 156,43
 34 PONOMAREV Valeriy RUS 158,10
 35 NAZAROV Fedor RUS 159,49
 36 ELVSETH Anton NOR 159,89
 37 MANCINI Tom FRA 161,77
 38 SYSOLYATIN Maxim RUS 162,00
 39 HAAVISTO Olli FIN 163,20
 40 AMUNDSEN Harald Östberg NOR 163,29
 41 ROTVOLD Carl SWE 163,99
 42 VOROBYOV Alexandr KAZ 165,42
 43 PALTSEV Ivan RUS 165,52
 44 BYKOV Anton RUS 167,50
 45 HOAAS Geir Kristian NOR 168,38
 46 LIPPERT Jörgen NOR 168,78
 47 HOLM Björnar Törnes NOR 169,38
 48 ARTEMIEV Alexander RUS 169,76
 49 NIKOLAEV Konstantin RUS 169,96
 50 ANTIPOV Dmitriy RUS 170,76
 51 NADLERSMITH Levi CAN 171,34
 52 ANDERSSEN  Eirik Sörgaard NOR 172,70
 53 JENSEN Trym Moeng NOR 172,99
 54 ZHARNOSSENKO Nikita KAZ 173,20
 55 BRÖTO Emil Intelhus NOR 174,18
 56 LANTTA Matias FIN 175,03
 57 HOPE Jon Rolf Skamo NOR 176,71
 58 LANGERUD  Sivert Björnebo NOR 177,98
 59 HAGA Anders NOR 178,30
 60 KNOPP Tracen USA 178,38
 61 THOMPSON Noah CAN 178,97
 62 MOEN Vebjörn NOR 179,59
 63 WONDERS Hunter USA 180,85
 64 ANDERSSON Fredrik SWE 181,79
 65 RYBKIN Vladimir RUS 183,03
 66 LYAPKALO Danil RUS 183,19
 67 JUTTERSTRÖM Axel SWE 185,66
 68 AUGUSTSSON Isak SWE 185,76
 69 ASDÖL Haakon NOR 186,77
 70 STENBERG Simon SWE 187,83
 70 MOE Oscar NOR 187,86
 72 BORTNYKH Dmitriy RUS 189,61
 73 VIARD-GAUDIN Jean-Baptiste FRA 190,34
 74 JOHANSSON Martin SWE 191,17
 75 LIEBACK Erik SWE 191,22
 76 VUORINEN Lassi FIN 191,42
 77 HOLMBRO Hans Kristian NOR 192,14
 78 RIEBLI Janik SUI 192,16
 79 SANDNES Eirik NOR 192,23
 80 UNGER Philipp GER 193,48
 81 GRANLUND Jonas SWE 195,68
 82 MATVEEV Nikita RUS 195,87
 83 IOTOV Alexander RUS 196,40
 84 SKOWRON Michal POL 197,66
 85 MALYSHEV Artem RUS 197,88
 86 SIVERTSGAARD Vegard NOR 198,59
 87 MARKUN Luka SLO 200,43
 88 MANEK Jiri CZE 200,80
 89 OTAKI Hyuga JPN 202,00
 90 BORDAL Johannes NOR 202,01
 91 MOCELLINI Simone ITA 202,15
 92 KUUSIMAA Akseli FIN 202,51
 93 RAMSE Sondre NOR 203,47
 94 TICHIT Pierre FRA 203,51
 95 KARRI Kaarel EST 204,89
 96 MYHRE Simen NOR 206,29
 97 SVENSK Jesper SWE 207,85
 98 CORADAZZI Martin ITA 208,07
 99 KARPPANEN Miro FIN 208,46
 100 NORÖY Magnus NOR 209,04
 101 KALIVODA Tomas CZE 209,96
 102 PIRNESKOSKI Santeri FIN 210,11
 103 LAVROV Ivan RUS 210,20
 104 MIKUS Jan SVK 210,69
 105 REZACHKIN Artem RUS 211,60
 106 VIYACHEV Nikolay BUL 211,69
 107 LONGPRE Felix CAN 212,68
 108 GRÖTTE Haakon Störset NOR 213,79
 109 MANKTELOW Thomas CAN 213,82
 110 EPP Jonathan GER 213,93
 111 HARATYK Mateusz POL 214,35
 112 MARGAILLAN Etienne FRA 214,98
 113 LAMY Aymeric FRA 215,82
 114 TOSSAVAINEN Juuso FIN 216,35
 115 SVENNINGSSON Ludvig SWE 216,48
 116 DE CAMPO Seve AUS 216,55
 117 MUKHIN Alexandr KAZ 217,27
 118 ERLANDER Felix SWE 217,36
 119 MEDVEDEV Alexander RUS 217,52
 120 FÄSSLER Josef GER 217,83
 121 BERGELT Franz GER 219,05
 122 RYBOCHKIN Yaroslav RUS 219,52
 123 SLYDAHL Aleksander NOR 219,56
 124 LINDHOLM Remi FIN 220,12
 125 PERSSON Albin SWE 220,43
 126 WAHL Simen Munch NOR 220,72
 127 JONSSON Simon SWE 221,00
 128 STOLLERY Derek CAN 221,72
 129 AABREKK Eirik Bergene NOR 221,95
 130 HEGDAL Vebjörn NOR 222,15
 131 JENSEN Eli USA 222,19
 132 SCHÖNEWALD Paul GER 222,45
 133 KNOPP Dawson USA 222,94
 134 UNSGAARD Jonas NOR 223,25
 135 SEEBERG Even NOR 223,69
 136 ANDREASEN Jesper Abelsen NOR 225,70
 137 LILLSJÖ Linus SWE 225,97
 138 BERTILSSON Erik SWE 226,63
 139 INGDAL Mats Jörgen Nordmo NOR 227,07
 140 KANGRO Kaivo-Mart EST 228,18
 141 SCHELER Malik GER 228,38
142 MIGNEREY Leo FRA 228,46
143 INGARD Karl SWE 228,60
144 MASCHENKO Andrey RUS 228,80
145 WOLTER Peter USA 229,43
146 HODT Jörgen Baaken NOR 233,43
147 KUVARDIN Artem RUS 233,74
148 MATOUS Adam CZE 234,67
149 CAOLA Giovanni ITA 236,59
150 MANNSAAKER Haavard NOR 236,80
151 FJÄRLI Haakon NOR 237,25
152 MOEN Sivert NOR 237,46
153 VISHNYAKOV Andrey RUS 241,32
154 KOLDERUP Sigve NOR 241,55
155 PERSSON Petter SWE 242,35
156 PALANDER Jonatan SWE 243,06
157 EGOROV Nikita RUS 243,77
158 AASTRÖM Joel SWE 243,99
159 STALDER Sebastian SUI 244,45
160 CHERNYSHEV Vitaliy RUS 244,92
161 RISHOLT Vebjörn NOR 245,03
162 LISET Kristoffer NOR 245,56
163 KRIEGER Lukas GER 245,64
164 CHATAIGNIER Thibault FRA 246,61
165 BERG Elis SWE 246,66
166 TAYLOR Noah CAN 247,25
167 SELHEIM Knut Lussand NOR 247,82
168 ODLAND Svein NOR 248,61
169 MELSETH William Nymo NOR 248,94
170 VUKONIC Fran CRO 249,13
171 BUVARP Martin Julian NOR 249,79
172 JANSSON Eric SWE 249,85
173 MOISTUS Robert Klen EST 249,91
174 MODIN Jonathan SWE 251,21
175 KOMNÄS Kasper Rönning NOR 251,77
176 VÄNN Arvid SWE 252,26
177 SANDVIK Tobias Topp NOR 252,36
178 RATT Alvar EST 253,18
179 KIRKENG Ole Marius NOR 253,65
180 BJERTNÄS Johannes NOR 254,68
181 HUSAK Krystof CZE 255,37
182 LINDMAN Tobias SWE 255,47
183 AUSLAND Aadne NOR 257,08
184 JONSSON Arvid SWE 257,19
185 PETRIK Nikolay RUS 257,91
186 FRICH Fredrik NOR 258,41
187 FJELDSTAD Vegard Storeng NOR 259,34
188 STARK Jacob SWE 259,43
189 DE MARRE Thibaut BEL 260,22
190 HÄGELAND  Tor Olav NOR 260,34
191 TIKHONOV Stepan RUS 260,57
192 HUSU Niko FIN 262,67
193 BOSSUM Andreas NOR 262,71
194 TARANTOLA Antoine FRA 263,01
195 RYAN Ola Tandberg NOR 263,46
196 BELISLE Ryland USA 263,49
197 BREIVIK Eirik Langedal NOR 263,63
198 JOHANSEN Sindre NOR 263,79
199 NURMI Juha FIN 265,02
200 HEINRICH Tom GER 266,53
  FÖDDA 1999    
 1 TERENTEV Alexander RUS 93,99
 2 NEKRASOV Andrey RUS 105,16
 3 SAMIGULIN Roman RUS 123,31
 4 VIGANTS Raimo LAT 133,42
 5 AFLODAL Axel SWE 144,06
 6 TALSI Emil FIN 147,47
 7 BÖE Brage NOR 152,01
 8 EGOSHIN Yaroslav RUS 155,11
 9 MRKONJIC Lukas AUT 155,94
 10 FORSBERG Felix SWE 156,65
 11 KARLSSON Simon SWE 163,82
 12 TOBIN Canyon USA 163,85
 13 BUIATTI Vincent FRA 167,94
 14 GANUSHKIN Vladimir RUS 169,58
 15 OLSSON Oscar SWE 173,10
 16 MOCHALOV Konstantin RUS 173,65
 17 PECHENOV Kirill RUS 174,57
 18 DELLAGIACOMA Stefano ITA 178,46
 19 JOHANSSON Leo SWE 181,72
 20 KOMAROV Pavel RUS 184,82
 21 SKAANES Haakon NOR 186,99
 22 ENGDAHL Johannes SWE 187,83
 23 SÖRGAARD Emil NOR 188,21
 24 RYSSTAD Aron Aakre NOR 188,90
 25 BURUD Hans Bernhard NOR 190,93
 26 MAYCOCK Alexander CAN 193,35
 27 ANDERSSON Elias SWE 194,90
 28 MOSEBY Haavard NOR 195,45
 29 HERBERT Johan SWE 196,66
 30 KOGAN Maxim RUS 197,04
 31 CERNY Ondrej CZE 197,77
 32 CHAPAEV Alexander RUS 198,00
 33 BAJORAVICIUS Azuolas LTU 199,12
 34 JOHNSSON Gustav SWE 200,35
 35 BJÖRN Zackarias SWE 200,47
 36 GRAF Emil USA 200,63
 37 AAREBÄCK Oscar SWE 203,38
 38 SHAYKHELISLAMOV Marsel RUS 205,20
 39 KOLSTADBAKKEN Anders NOR 206,86
 40 GAILLARD Lucas FRA 207,62
 41 BERSET Kristoffer NOR 208,04
 42 HERZOG Nolan USA 208,35
 43 KEEFFE Noel USA 209,29
 44 HETLE Andreas NOR 209,30
 45 GRALL-JOHNSON Pierre CAN 209,72
 46 SEROT Titouan FRA 210,11
 47 KELLER Cedric SUI 210,81
 48 ERTOV Vitaliy RUS 211,88
 49 YAMASHITA Haruki JPN 211,98
 50 JENSEN Marius Lunder NOR 212,48
 51 ANDERSEN Filip Fjeld NOR 212,73
 52 HOKKA Oskari FIN 213,04
 53 HAGEN Vegard Ek NOR 213,16
 54 ERIKSEN Edvin Grötan NOR 213,91
 55 GROND Flurin SUI 214,13
 56 GORBUNOV Ivan RUS 216,80
 57 SHPUNTAU Yahor BLR 218,33
 58 KARLSSON Andreas SWE 218,43
 59 KOZLOV Dmitriy RUS 218,60
 60 TORNES Eirik Kjöl NOR 219,36
 61 TOUTSCH Damian SUI 219,48
 62 MIZERA Sergey RUS 219,82
 63 NILSSON Alfred SWE 221,66
 64 HAABREKKE Magnus Öyaas NOR 222,07
 65 ÖVRUM Matias Björnflaten NOR 222,81
 66 MELBÖ Jan-Henrik NOR 223,02
 67 WESTMAN Adam SWE 223,11
 68 JOHANSEN  Sindre Rognmo NOR 223,13
 69 OKHAPKIN Ivan RUS 223,38
 70 HENJESAND Erlend NOR 223,76
 70 SWEDBERG Anton SWE 224,34
 72 RANTAHALVARI Leo FIN 224,79
 73 FÄHNDRICH Cyril SUI 224,88
 74 KNOPF Florian GER 227,48
 75 KOVALYOV Artyom KAZ 229,01
 76 VERETELNIKOV Nikita RUS 229,04
 77 BJÖRN Samuel SWE 230,45
 78 KLISEVICIUS Deimantas LTU 231,29
 79 JOHANSSON Albin SWE 231,52
 80 AHONEN Olli FIN 232,54
 81 MORTENSBAKKE Eirik Andreas NOR 232,95
 82 HYNNE Sondre NOR 233,99
 83 NORDGREN Emrik SWE 234,59
 84 HENDRY Samuel Gary CAN 235,12
 85 GULER Florian SUI 235,13
 86 NYGREN Linus SWE 235,13
 87 TYRIBAKKEN Björnar Stensrud NOR 235,37
 88 MCGOVERN Conor CAN 236,26
 89 WILKERSON Nicholas USA 236,40
 90 DEL FABBRO Luca ITA 238,06
 91 HJELLSAND Truls NOR 238,10
 92 STOKKELAND Petter NOR 238,49
 93 BOLOTNIKOV Nikolay RUS 238,99
 94 LOUVRIER Emilien FRA 239,27
 95 LUNDAMO Simen Nordmo NOR 239,89
 96 SIMARZIN Vasiliy RUS 240,14
 97 HOVDE Haavard NOR 240,70
 98 DOMINOV Nikita RUS 240,75
 99 COFFY Bertrand FRA 240,88
 100 GUEX Arnaud SUI 241,72
 101 BAUROTH Moritz GER 241,83
 102 ROYER Jeremy FRA 242,09
 103 POLLET VILLARD Lucas FRA 242,48
 104 SCHELY Theo FRA 242,80
 105 FOMIN Kirill RUS 243,07
 106 TIUNOV Konstantin RUS 243,56
 107 RAMSBERG Kristoffer NOR 243,72
 108 CRV Vili SLO 244,09
 109 GODAL Amund Kleist NOR 244,24
 110 WALLINGER Daniel AUT 245,29
 111 MURTO Anton SWE 245,67
 112 NOBLE Tallon CAN 246,29
 113 BRÖRS Fredrik NOR 247,42
 114 MIKAYELYAN Mikayel ARM 247,52
 115 HOMRIGHAUSEN Elias GER 247,59
 116 KIRCHNER Marc-Pascal GER 247,88
 117 BELYAKOV Vyacheslav RUS 247,92
 118 NOVSTAD Sigve Bornö NOR 248,43
 119 WERNER Jonah GER 248,97
 120 CHELEBEY Kirill RUS 249,73
 121 JOHANSEN Sivert Leander NOR 250,49
 122 GLUECK Adam USA 250,72
 123 LANDRY Vincent CAN 251,77
 124 RÖKKE Petter Elias NOR 252,06
 125 HUSÖY Anders Olav Hoff NOR 252,54
 126 MJANGER Mads Ulrich NOR 252,77
 127 SAVIN Danil RUS 253,07
 128 MODIN Mathias SWE 255,01
 129 NÖRSTEGAARD Jo Bröste NOR 255,59
 130 LAINE Anton SWE 255,94
 131 BOTTERUD Hermann Skram NOR 256,32
 132 MARBACHER Patrick SUI 256,46
 133 FROHMADER Paul GER 256,78
 134 KALEV Christopher EST 257,15
 135 BIRKER Christian GER 257,31
 136 KRICHMAR Daniil RUS 257,54
 137 SOLOW Will USA 258,18
 138 SVEAAS Jörgen NOR 258,73
 139 KOZLOVSKY Vladimir CZE 259,09
 140 MELBERG Tore Andre NOR 259,34
 141 BJÖRTOMT Johan NOR 259,79
142 LUKYANAU Mikalai BLR 259,95
143 ALEXANDROV Igor RUS 260,39
144 ERIKSSON Sebastian SWE 260,77
145 MOEN Haakon NOR 260,80
146 KVISLE Sjur NOR 261,15
147 ARGUNOV Igor RUS 262,18
148 WANGEN Sigurd NOR 262,41
149 IVANOV Sergey RUS 262,73
150 JOKS Henrik Arntzen NOR 263,72
151 POTAPOV Vladislav RUS 265,24
152 FARDIEV Ilnar RUS 265,88
153 PETERSCHMITT Lyes FRA 266,47
154 VOGLER Matthias GER 267,09
155 STRAUMSHEIM Ola Trommald NOR 267,13
156 CZAJA Wiktor POL 267,77
157 BEAN Walker USA 268,62
158 JENSEN Vemund Näss NOR 269,00
159 FRITZSCH Nick GER 269,18
160 WIBERG Aasmund NOR 270,77
161 CHAPPAZ Jules FRA 271,94
162 LARSEN Kristian NOR 273,47
163 MAYTESYAN Artem RUS 273,63
164 HADDON Peter NOR 273,86
165 STANGJORDET Thomas NOR 274,23
166 ZHENIKHOV Vitaliy RUS 274,25
167 STIGEN Jörgen NOR 274,33
168 PESOLA Tuure FIN 274,69
169 OLSSON Maans SWE 275,40
170 SEVANG Nicolay NOR 275,98
171 LAINE Lari FIN 277,64
172 CIZ Dominik SVK 277,75
173 SEMENOV Viktor RUS 278,38
174 BUSYGIN Iliya RUS 278,46
175 POLEVIK Iliya RUS 279,31
176 KYRÖ  Filip SWE 279,72
177 WIIG Emil Andre NOR 280,09
178 TARTYNSKIY Maxim RUS 280,57
179 HELDT Markus GER 280,94
180 HAMMER Johan Töndel NOR 281,41
181 LANGÖRGEN Lasse NOR 281,77
182 KVERNVOLDEN Lars-Haakon NOR 281,90
183 STEINBERG Jonah CAN 282,13
184 SCHLITTLER Andri SUI 282,49
185 RINGSTAD Marius Buskenes NOR 283,28
186 MARGUET Benjamin FRA 283,86
187 BOSTAD Andreas Talseth NOR 284,00
188 ARTEMIEV Danil RUS 284,15
189 WESTIN Olle SWE 284,67
190 TARTYNSKIY Andrey RUS 284,87
191 MATVEEV Grigoriy RUS 285,95
192 BERG Nick SWE 286,58
193 KORBELAR Jaroslav CZE 286,60
194 LINDFORS John Charles CAN 286,93
195 TVERAAS Trym Algarheim NOR 286,95
196 GRUT Jon Vegard NOR 287,24
197 MACLEAN Alec CAN 287,30
198 VEHUS Erik Nordjordet NOR 287,41
199 SARTHOU Pierrick CAN 287,44
200 LÖVSTAD Öyvind Fredrik NOR 288,56
  FÖDDA 2000    
 1 OGDEN Ben USA 144,85
 2 EVENSEN Ansgar NOR 145,77
 3 ERIKSSON Anton SWE 163,96
 4 ROSENBERG Ossian SWE 164,28
 5 POROMAA William SWE 166,08
 6 PERSSON Jesper SWE 167,01
 7 JAGER Luke USA 170,26
 8 GOALABRE Mathieu FRA 174,58
 9 OSKARSSON Samuel SWE 178,21
 10 SCHUMACHER Gus USA 182,24
 11 KHARICHEV Daniil RUS 183,64
 12 THOMPSON Malcolm CAN 184,82
 13 GRIGORIEV Alexander RUS 187,53
 14 JOHNSRUD Fredrik NOR 190,21
 15 DERYABOV Roman RUS 193,05
 16 PYLTSIN Daniil RUS 193,72
 17 POPOV Stanislav RUS 195,06
 18 ENGELIN Erik SWE 199,54
 19 KVARNBRINK Gustav SWE 199,57
 20 KUZNETSOV Andrey RUS 202,29
 21 NORDER Jonathan SWE 203,35
 22 POIKKIMAKI Miska FIN 203,45
 23 SOSSAU Anian GER 204,93
 24 EKBERG Johan SWE 211,20
 25 BERNARDI Riccardo ITA 212,08
 26 STEFANSSON Malte SWE 214,55
 27 KVARSTAD Kristoffer NOR 214,65
 28 HOMDROM Marcus NOR 215,01
 29 ERIKSSON Hugo SWE 216,74
 30 ÖVERBY Mats NOR 217,09
 31 HORTEN Jonas Lian NOR 217,60
 32 SELEZNEV Ivan RUS 218,51
 33 GROND Valerio SUI 222,23
 34 HAGSTRÖM Emil SWE 224,65
 35 GRIDIN Nikita KAZ 229,50
 36 MUNNS Conor USA 230,09
 37 CHIBIS Alexander RUS 231,07
 38 DONALDSON Ti USA 231,60
 39 KARSRUD Kristoffer Alm NOR 232,23
 40 B NORDAHL Johan SWE 232,40
 41 BÄCKER Martin GER 233,50
 42 VAHK Vane EST 234,66
 43 CERVINKA Maxim GER 234,72
 44 BURT Gregory USA 237,48
 45 AASTOT Simon SWE 237,71
 46 EVMENOV Andrey RUS 240,59
 47 SCHULTZ William SWE 242,80
 48 TILLI Aapo FIN 243,35
 49 KOLESNIK Alexey RUS 244,49
 50 GRAZ Davide ITA 244,56
 51 SOLHEIM Marcus NOR 245,89
 52 LINDMÖN Petter NOR 246,74
 53 ANDERSSON Max SWE 246,94
 54 KIRKENG Andreas NOR 247,00
 55 DOUILLET Arthur FRA 247,57
 56 WINDBICHLER Florian AUT 249,04
 57 SYVERSEN Simen NOR 249,52
 58 BOMAN Adam SWE 249,87
 59 TRONSLI Andreas NOR 250,65
 60 MILICI Brice FRA 250,82
 61 MATTILA Wiljam FIN 250,99
 62 DAHL Petter NOR 252,56
 63 SÖRUMSHAUGEN Arngrim NOR 253,49
 64 INDERHAUG Kasper NOR 253,98
 65 ROSJÖ Filip SWE 254,02
 66 ÖBERG Filip SWE 254,10
 67 KUTYREV Vladislav RUS 254,82
 68 NÄPFLIN Avelino SUI 255,23
 69 WITKOWSKI Adam USA 255,92
 70 AAS-JAKOBSEN Andreas NOR 255,94
 70 BOGDANOV Dmitriy RUS 256,38
 72 NILSEN Fredrik Luetcherath NOR 259,26
 73 ISO-TRYYKARI Eero FIN 260,04
 74 RIEGE Amund NOR 260,70
 75 MATTILA Juuso FIN 261,67
 76 GRÄF Paul GER 261,79
 77 SCHOONMAKER James Clinton USA 262,28
 78 KOLDERUP Haakon NOR 262,35
 79 SCHRÖTER Jonas GER 263,35
 80 PERNET MUGNIER Arthur FRA 263,77
 81 BESSEBERG Simen NOR 263,82
 82 VUILLET Simon FRA 264,20
 83 JOLY Quentin FRA 264,31
 84 COUPAT Sabin FRA 265,07
 85 WINDAHL Olle SWE 265,32
 86 KLOUDA Kristian SVK 265,45
 87 BORECZEK Michal POL 265,50
 88 ANDERSSON Joel SWE 265,79
 89 OSNES Jon Rabe NOR 267,01
 90 KARLSSON William SWE 267,10
 91 TONOZUKA Yusei JPN 267,26
 92 MYHR Petter NOR 267,86
 93 ÖISETH Simen NOR 268,06
 94 LIEN Petter NOR 268,07
 95 MOCH Friedrich GER 268,36
 96 EKLÖF Harald SWE 269,51
 97 ANDRESEN Mathias Öivind NOR 269,74
 98 NILSEN Fredrik NOR 269,87
 99 BENNERT Nico FIN 269,95
 100 DESPLANQUES Pierre FRA 270,25
 101 GULIN Kirill RUS 271,64
 102 DEGESOV Anton RUS 271,83
 103 KAPITONENKOV Evgeniy RUS 272,75
 104 MADSSTUEN Oscar SWE 272,97
 105 LUHAUTSOU Uladzislau BLR 273,77
 106 NURMINEN Eerik FIN 273,77
 107 ZHUL Dmitriy RUS 275,44
 108 DAMIAN Dawid POL 275,73
 109 HAUGEN Mathias Indrelid NOR 276,92
 110 GIDLUND Alexander SWE 280,21
 111 NYHAGEN Haakon NOR 280,50
 112 KOIVISTO Petteri FIN 280,50
 113 UV Sander Andre NOR 280,65
 114 SOLBERG Jörgen NOR 280,82
 115 PAUCHARD Yanick SUI 281,57
 116 JOHANSEN Iver Wang NOR 281,78
 117 HELLERUD Adrian Orellana NOR 281,89
 118 MONTEIRO Olivier FRA 282,02
 119 GRANSTRÖM Eric SWE 282,08
 120 KVAS Jan CZE 283,97
 121 EITERJORD Nikolai Solem NOR 284,13
 122 GNUECHTEL Justin GER 284,16
 123 THORVIK David NOR 284,61
 124 MATASSOV Svyatoslav KAZ 285,49
 125 NERUSH Mikhail KAZ 285,56
 126 BAUER Marius GER 285,76
 127 PETTERSEN Walter Fischer NOR 285,93
 128 KHASSANOV Nadil KAZ 286,33
 129 BRÄKKEN Ole Andreas NOR 286,98
 130 ÖSTANGAARD Loke SWE 288,26
 131 GLEIRSCHER Gotthard AUT 288,49
 132 BOGDANOV Anton RUS 288,87
 133 NAHLEN Jonathan SWE 289,79
 134 KHASANSHIN Salavat RUS 290,07
 135 ACHER Maximilian GER 290,30
 136 LIEN Sigurd NOR 291,36
 137 LEANDER Sven SWE 291,91
 138 SCHULZ Scott USA 293,16
 139 TJÖGERSEN Sander Kjus NOR 293,25
 140 THIEME Herman Vestvik NOR 293,26
 141 NICOLAISEN Erik NOR 295,24
142 GRIGORIEV Ivan RUS 295,92
143 HOGNESTAD Even NOR 297,02
144 ANDERSEN Iver Tildheim NOR 297,10
145 LUKES Tomas CZE 297,61
146 SCHÖFFEL Antonin FRA 300,49
147 SÖRENSEN Arthur Kruse NOR 301,41
148 DEREXEL Justin FRA 301,47
149 HUDRY CLERGEON Matthieu FRA 302,00
150 DUGSTAD Eirik NOR 302,25
151 LUND Anders Tobias NOR 305,15
152 AHNBRINK Oskar SWE 305,98
153 WILLIAMS Ian CAN 306,40
154 KOSTOCHAKOV Anton RUS 306,54
155 ENDTER Paul GER 306,99
156 ERIKSSON Axel SWE 307,22
157 JAN Miha SLO 307,46
158 STURÖD Haakon NOR 307,91
159 DULEPKA Maksim BLR 308,09
160 RÖER Vegard Lund NOR 308,21
161 LOVERA Victor FRA 308,49
162 QUIST WEGHAGEN Edvin SWE 309,17
163 JOHANSSON Petter SWE 309,48
164 GJÖSTEIN Stian NOR 309,51
165 SEEBERG-ROMMETVEIT Simen NOR 309,52
166 KUZNETSOV Iliya RUS 310,02
167 KRINGLEBOTN Marcus NOR 311,03
168 DIYACHENKO Alexey RUS 311,23
169 VOUTILAINEN Elmeri FIN 312,92
170 URE Olve NOR 313,90
171 TREFFEN Andreas Lillemoen NOR 314,07
172 BRYNSRUD Magnus NOR 314,23
173 LÖBAK Simen NOR 314,35
174 RÄZ Curdin SUI 315,97
175 STANGSTUEN Vetle NOR 317,79
176 DUFEK Tomas CZE 317,86
177 PEIL Niklas AUT 318,28
178 UNNEBERG Johan NOR 318,36
179 MUSIKHIN Konstantin RUS 319,53
180 LARSSON Arvid SWE 320,10
181 HÖISETH Sivert NOR 320,37
182 PAILLARD Sacha FRA 320,69
183 LINDEHAG Jakob SWE 321,82
184 SOLBERG Oskar NOR 322,68
185 HANEBERG Sondre NOR 323,27
186 SCHAANNING Harald Kjönnö NOR 323,35
187 HAON Corentin FRA 323,39
188 VUORELA Johannes FIN 323,75
189 HAAG Valentin GER 323,90
190 HLADIKA Jakov CRO 324,49
191 KOCIAN Jakub CZE 324,74
192 MICKELS Martin SWE 325,36
193 MILZ Jakob GER 325,53
194 GRANLI Hallvard NOR 325,64
195 JANUSKEVICIUS Paulius LTU 325,65
196 SONNESYN Anders USA 326,20
197 BUSHUEV Dmitriy RUS 326,56
198 BRUNSTRÖM Mattis SWE 326,72
199 SAKALUASKAS Deividas BLR 327,08
200 MILLESTU Henrik SWE 327,36
  FÖDDA 2001    
 1 ROUSSET Gaspard FRA 201,68
 2 JONSSON Pål SWE 224,50
 3 HAUGNES Oddmund NOR 228,15
 4 HALVORSEN Haydn USA 232,77
 5 DAKICH Anton RUS 241,03
 6 TIKHONENKO Iliya RUS 248,40
 7 HAGENBUCH Johnny USA 250,76
 8 TINGELÖF Elis SWE 255,23
 9 SKENDER Marko CRO 263,52
 10 YABUROV Alexander RUS 267,74
 11 SEDYUKOV Yaroslav RUS 268,25
 12 BELOV Danila RUS 269,54
 13 MANNILA Eero FIN 271,06
 14 GRAPPE Matthias FRA 277,60
 15 ERNSTSSON Joel SWE 281,88
 16 ERIKSSON Alfred SWE 282,81
 17 LAEBE Harry GER 287,51
 18 PEREZ Florian FRA 291,42
 19 KERMER Max GER 291,70
 20 BOURDIN Remi FRA 291,74
 21 PUEYO Jaume ESP 293,59
 22 SOROKIN Nikita RUS 295,93
 23 YUMOTO Koya JPN 299,02
 24 DANIELSSON Emil SWE 299,29
 25 KJELSTAD Sander NOR 305,98
 26 JALLE Arthur FRA 308,27
 27 SIVITSKI Baryslau BLR 309,72
 28 ARNAUD Julien FRA 310,75
 29 FRANK Leon GER 315,00
 30 GISSELMAN Truls SWE 315,14
 31 OPARIN Dmitriy RUS 315,67
 32 VOLKOV Sergey RUS 316,85
 33 COLLIGNON Noe FRA 318,86
 34 SAULITIS Niks LAT 320,18
 35 ERSSON George SWE 323,66
 36 HERMANSON Eli USA 323,88
 37 SELEGEY Yuriy RUS 324,05
 38 LAEBE Eugen Alexander GER 324,35
 39 POTUTKIN Vitaliy RUS 326,59
 40 BONNOT Hugo FRA 326,74
 41 JUTTERSTRÖM Per SWE 327,33
 42 FORIKA Szabolcs ROU 327,78
 43 TOURNIER Mattis FRA 328,46
 44 UHRMANN Elias GER 332,12
 45 FEHLEISEN Nico GER 334,64
 46 KAZANTSEV Egor RUS 335,62
 47 MARTINET Teo FRA 335,81
 48 MCMULLEN Zanden USA 337,09
 49 SERRA Eliot FRA 337,42
 50 LIEBACK Isak SWE 337,50
 51 DÖRKS Jan-Friedrich GER 338,49
 52 HERMANSSON John SWE 339,13
 53 GEDDA Maarten SWE 339,24
 54 HJELMESET Lars Agnar NOR 341,57
 55 JENSSEN Matz William NOR 342,34
 56 NEMETH Alexander USA 343,96
 57 CRIDDLE Charlie FRA 345,96
 58 TOLEGENOV Temirlan KAZ 346,40
 59 PALMIERI Leonardo FRA 348,34
 60 ODLAND Jakob NOR 348,46
 61 PIMKIN Alexander RUS 350,11
 62 SVENSK Viktor SWE 350,92
 63 ZHUL Viktor RUS 351,12
 64 SEDNEV Mikhail RUS 355,60
 65 WEBER Samuel GER 359,26
 66 LIMA Lucas BRA 359,40
 67 VOROBIEV Maxim RUS 359,77
 68 SHEVCHENKO Vyacheslav RUS 360,76
 69 NELIPA Danil RUS 361,25
 70 MONNET Theo FRA 362,48
 70 SIMU Emil SWE 365,08
 72 TELLSEN Jakob SWE 366,11
 73 SJÖBERG David SWE 367,15
 74 WESTBERG Emanuel SWE 368,73
 75 TERENT Benjamin SWE 369,96
 76 WESTERGREN Linus SWE 370,02
 77 RAPP Emil SWE 372,27
 78 SEIFERT Tim GER 372,48
 79 SOKOLOV Danil RUS 374,37
 80 GENTIL Loann FRA 375,45
 81 VESTIN Rikard SWE 376,83
 82 TALASPAY Daut KAZ 378,43
 83 LINDBERG Jesper SWE 379,73
 84 GUITON Nicolas FRA 383,12
 85 DYUK Nikita RUS 384,63
 86 SAPELKIN Alexander RUS 391,24
 87 TÖRNQVIST Mattias SWE 391,26
 88 TURNER Cole CAN 395,17
 89 DOKUKIN Ivan RUS 395,87
 90 VÄRMSJÖ Arvid SWE 396,69
 91 ALLARD Marc Antoine FRA 397,05
 92 SIGAUD Alexandre FRA 398,45
 93 DOLHASCU Florin Robert ROU 399,16
 94 AUGSTEN Jakub CZE 400,36
 95 HENNIG Hans GER 401,68
 96 LENGYEL Tomas CZE 402,12
 97 LEMAIRE Hugo FRA 404,61
 98 LEVEILLE Olivier CAN 405,09
 99 CHAMBERLAIN Logan USA 405,15
 100 PETERSON Alfons SWE 408,47
 101 BEDEZ Camil FRA 410,43
 102 WIGGER Nicola SUI 410,50
 103 ANSELMENT Malte GER 415,17
 104 KALENIK Fiodar BLR 416,22
 105 PERRILLAT AMEDE Leo FRA 418,54
 106 BODIN Hampus SWE 419,75
 107 EDMAN Jonathan SWE 420,34
 108 FISCHER Jacob GER 421,07
 109 STRÖMBERG Simon SWE 422,44
 110 CHERNYAKOV Alexey RUS 427,32
 111 HOJDEKR Jan CZE 427,55
 112 KARLSSON Erik SWE 435,28
 113 JONSSON Linus SWE 435,49
 114 MURTO Eelis SWE 438,49
 115 GAREL Mathis FRA 438,84
 116 BOURNE Matthew USA 439,29
 117 HESS Julien FRA 441,11
 118 HORELT Tobias GER 441,37
 119 HOLTH-SIEGEL Axel NOR 443,40
 120 FINIKOV Semen RUS 446,71
 121 ERIKSSON Jens SWE 447,18
 122 HORSFALL Beinn GBR 447,57
 123 WESSMAN Joel SWE 449,45
 124 ROSKOSHIN Denis RUS 452,25
 125 SCHMIDT Maximilian GER 452,27
 126 LAAGEN Lucas SWE 452,42
 127 BAKKE Marius NOR 454,13
 128 TOGNETTI Alberto ITA 455,14
 129 MAYUROV Ivan RUS 455,31
 130 PARKHOMENKO Alexandr KAZ 455,88
 131 MÄKINEN Anton SWE 456,12
 132 TEEARU Simo EST 456,65
 133 KARLSSON Anton SWE 460,35
 134 ERLER Felix AUT 464,42
 135 BRIZA Matej CZE 467,50
 136 LUNDQUIST Albin SWE 468,20
 137 GAUSLAA Per Kristian NOR 468,67
 138 MELANDER WIKSTEN Isidor SWE 468,88
 139 AASLUND Oskar SWE 468,90
 140 FAVIER Mathis FRA 469,08
 141 WIIG Viktor SWE 471,46
142 KAASIK Tauri EST 473,12
143 ADAMEC Martin CZE 475,79
144 STIGEN Erik NOR 479,40
145 KJERSTAD Haakon Bakke NOR 480,17
146 SEIJSING Isak SWE 481,80
147 LARIONOV Mikhail RUS 482,27
148 BRANDNER Alexander GER 483,33
149 JOHNSON Vincent SWE 486,73
150 STARK Karl SWE 488,05
151 BURUD Ole Conrad NOR 488,58
152 STENE Eirik NOR 488,58
153 STOELBEN Jan GER 492,49
154 KEERBERG Kasper EST 494,34
155 BERGER Albin SWE 495,29
156 KOPEYKIN Alexey RUS 497,62
157 MAURON Sven SUI 497,64
158 POLENOK Alexey RUS 500,82
159 RYDIN Linus SWE 500,83
160 RAMSTAD Morten NOR 500,85
161 MARTIN Zander USA 501,38
162 BOUTOT Valentin FRA 501,80
163 HILMERSSON Hugo SWE 503,13
164 DRAGERENGEN Ivar NOR 512,32
165 CSIKY Fabian SWE 512,62
166 STEINSRUD Bendik NOR 513,85
167 ELOFSSON Melker SWE 519,19
168 WALKER-BROOSE Bentley AUS 519,65
169 SÄTRE Eivind NOR 520,75
170 SKURDAL Einar Brath NOR 522,28
171 ABRAHAM Marius FRA 523,08
172 VINSANIUS Alex SWE 523,34
173 HORNIK Adam CZE 524,15
174 KREIJ Love SWE 524,20
175 JURCZYK Milosz POL 524,95
176 BURKE Declan AUS 525,30
177 ZAWADA Grzegorz POL 527,75
178 KHOLAD Aliaksandr BLR 528,58
179 MAZOCH Jan CZE 529,31
180 KRAAKENES Asgeir Rolf Gundersen NOR 530,71
181 ANTONSEN Bastian Karlsen NOR 531,46
182 JUKLESTAD Viktor Olsen NOR 535,30
183 ELMVALL Martin SWE 537,34
184 KVALE Nils Henrik NOR 538,37
185 AXELSSON Nils Oscar NOR 540,66
186 SVALAND Tor Olav NOR 546,02
187 MOBRAATHEN Herman NOR 552,91
188 KORPELA Vilhelm SWE 553,61
189 VIKSTRÖM Anton SWE 555,56
190 SCHEIDEGGER Alex SUI 557,54
191 SAKANYAN Aghasi ARM 557,94
192 PEDERSEN Marius NOR 559,03
193 HOPPESTAD Lars Erik Gyving NOR 559,03
194 BYBERG Emil SWE 560,23
195 RUDBERG Rasmus SWE 561,38
196 NUFER Cla-Ursin SUI 566,72
197 SAARIO Johannes SWE 568,75
198 JUROSZEK Antoni POL 569,11
199 PIRTTIKOSKI Alexi SWE 570,96
200 MOBRAATHEN Magnus NOR 573,59
Del |
23.02.2020, Trondheim, Norway (NOR):Paal Golberg (NOR) - FIS world cup cross-country, pursuit men, Trondheim (NOR). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Ski Tour 2020 avgjordes i vallabussen

Bolshunov chanslös på klister – Golberg vann på rugg:

Tyvärr blev det en tråkig avslutning på Ski Tour 2020 för många åkare som inte hade samma ressurser i vallabussen som till exempel det norska laget.
Värst var det för ledaren Alexander Bolshunov som var helt chanslös på klister mot ett norskt lag där alla åkte på ruggade skidor.
Pål Golberg höll undan ensam i tät och tog sin största seger i karriären efter 30 klassiska jaktstartskilometer.

 

Les mer
23.02.2020, Antholz, Italy (ITA):Dorothea Wierer (ITA), Marte Olsbu Roeiseland (NOR), Hanna Oeberg (SWE), (l-r) - IBU world championships biathlon, medals, Antholz (ITA). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Äntligen fixade Hanna medaljen!

Marte Olsbu Røiseland också historisk:

Hanna Öberg fixade medaljen!
I den avslutande masstarten tog hon en enorm revansch från dagen innan då hon sköt Sverige bort från medaljen i damstafetten.
Efter en oerhörd spännande tävling spurtade Hanna ner polskan Monica Hojnisz-Starega och bärgade bronset efter dom båda VM-drottningarna Marte Olsbu Røiseland och Dorothea Wierer.

 

Les mer
23.02.2020, Trondheim, Norway (NOR):Heidi Weng (NOR), Therese Johaug (NOR), Ingvild Flugstad Oestberg (NOR), (l-r)  - FIS world cup cross-country, pursuit women, Trondheim (NOR). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fe

Ebba 2 sekunder från pallen på etappen

Therese Johaug satte nytt rekord med dubbel seger:

Ebba Andersson kämpade en ensam kamp på sin 4:e plats i jaktstarten som avslutade Ski Tour 2020. Men en kamp i kampen var etappresultatet som också gäller i världscupen.
Där förlorade Ebba pallen med 1,9 sekunder till Krista Pärmäkoski som åkte upp sig från masstarten som gick upp över 8 minuter efter suveränen Therese Johaug.

 

Les mer
22.02.2020, Antholz, Italy (ITA):Simon Desthieux (FRA), Martin Fourcade (FRA), Emilien Jacquelin (FRA), Quentin Fillon Maillet (FRA), (l-r) - IBU world championships biathlon, relay men, Antholz (ITA). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every d

Sveriges medaljhopp släcktes direkt

Frankrike vann VM-stafetten i Antholz:

Redan i först skjutmomentet släcktes Sveriges hopp om en VM-medalj i stafett. Peppe Femling fick en mardrömsstart och åkte på två straffrundor redan i det liggande skyttet.
Därmed var Sverige redan ut ur fighten om medaljerna.
Frankrike bröt Norges dominans och tog ett säkert guld med mycket bra skytte.

 

Les mer
22.02.2020, Trondheim, Norway (NOR):Jonna Sundling (SWE) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Trondheim (NOR). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Äntligen en svensk pallplats i Ski Tour

Jonna Sundling 2:a och Anna Dyvik 4:a i Trondheim:

Jonna Sundling slutade tvåa och säkrade äntligen en svensk pallplats i Ski Tour 2020 i den klassiska sprinten i Trondheim. Bara världsmästaren Maiken Caspersen Falla var bättre.
Och med Anna Dyvik fyra fick Kung Carl Gustaf se den bästa svenska etappen på plats i Trondheim som kommer att använda samma banor på skid-VM om fem år.

 

Les mer
20.02.2020, Antholz, Italy (ITA):Hanna Oeberg (SWE) - IBU World Championships Biathlon, single mixed relay, Antholz (ITA). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Tårarna trillade – Hanna sköt bort medaljen

Hanna Öberg tröstades av lillasyster Elvira sedan hon skjutit bort Sveriges chanser till en VM-medalj i damstafetten i Antholz.
För det såg precis ut som i Östersund för ett år sedan:
Norge och Marte Olsbu Røiseland mot Sverige och Hanna Öberg i sista stående skyttet. Åter igen  guld till Norge – Sverige nu femma i mål.

 

Les mer
16.02.2020, Oestersund, Sweden (SWE):Filip Danielsson (SWE) - FIS world cup cross-country, pursuit men, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © THIBAUT/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Svenska herrarna också i Ski Tour-framgång

Också dom svenska herrarna åkte betydligt bättre än tidigare i Ski Tour 2020 när den klassiska sprinten i Trondheim inleddes med prolog under lördagsförmiddagen.
Storfavoriten Johannes Høsflot Klæbo är på sin egen hemmaplan och vann klart, men Johan Häggström hade den tredje tiden och 6 svenska åkare tog sig vidare tilll kvartsfinalen.

 

Les mer
20200222, Tjejvasan start (kopia)

Britta ändrade taktik – och vann igen

Tjejvasan:

– Jag hade tänkt att ta det lugnt och slå till på dom sista fem kilometrarna. Men när jag såg att vi var en liten klunga redan efter den första backen så var det bara att köra.
Britta Johansson Norgren ändrade taktiken och tog sin fjärde seger i Tjejvasan. Precis som förra året var det Lina Korsgren som bjöd på det hårdaste motståndet.

 

Les mer
08.02.2020, Falun, Sweden (SWE):Linn Svahn (SWE), Jonna Sundling (SWE), (l-r)  - FIS world cup cross-country, individual sprint, Falun (SWE). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Dubbelt Sverige – alla svenskor vidare

Svenska damerna dominerade totalt i prologen:

Äntligen svensk dominans i Ski Tour 2020.
I damernas klassiska sprintprolog i Trondheim tog sig alla 8 svenska åkare vidare, det var dubbelt svenskt i topp och 3 svenskor bland dom 4 bästa.
En överraskning var dock totalledarinnan Therese Johaug helt uppe på en 3:e plats.

 

Les mer
13.02.2020, Antholz, Italy (ITA):Alexander Loginov (RUS) - IBU world championships biathlon, medals, Antholz (ITA). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Polisrazzia mot världsmästaren i Antholz

Skidskytte-VM:s näst sista dag skakas av en polisrazzia mot världsmästaren Alexander Loginov och hans personlige tränare Aleksandr Kasperovich.
Loginov har tidigare varit avstängd på grund av EPO-doping och han har mötts av bu-rop på VM-stadion i Antholz i norra Italien.
Han är uttagen att åka den sista sträckan i Rysslands lag i dagens VM-stafett.

 

Les mer
Rolf Zetterberg

Gabriel Thorn snabbast i Vasaloppet 30

Gabriel Thorn från SK Bore Torsby var snabbast till målet i Mora i Vasaloppet 30 under fredagen. Med tiden 1.08,09 hade han över minutens försprång till näste man när han korsade mållinjen i ett blött och inte speciellt vintrigt Mora, där arrangören gjort ett jättejobb för att få till tävlingen.

 

Les mer
20200221, Kortvasan mål (kopia)

Klartecken för Öppet Spår och Vasaloppet 45

Medan deltagarna i Vasaloppet 30 på fredagseftermiddagen skidar in i målet i Mora med solen i ryggen kan Vasaloppet nu med stor glädje meddela att vi säger ”kör” även för Öppet Spår söndag och Öppet Spår måndag. Och även Vasaloppet 45 på tisdag med den nya startplatsen i Evertsberg.

Les mer
20.02.2020, Storlien-Meraker, Norway (NOR):Martin Johnsrud Sundby (NOR) - FIS world cup cross-country, mass men, Storlien-Meraker (NOR). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Martin Johnsrud Sundby bryter touren

Ryggproblemen förstår resten av säsongen:

Världsmästaren på 15 km Martin Johnsrud Sundby bryter Ski Tour 2020 och kommer inte att köra dom två sista etapperna i Trondheim.
Det norska skidförbundet meddelar att 35-åringen fått känning av sin gamla ryggskade och inte kan fortsätta.

 

Les mer
20200221, SWE damlag Antholz (kopia)

Här är Sveriges stafettlag i VM

Skidskytteförbundet presenterar nu lagen till de två stafetterna vid årets VM. Årets succédebutant Elvira Öberg tar hand om förstasträckan i damstafetten och Peppe Femling ansvarar för densamma i herrstafetten.

Les mer
20.02.2020, Antholz, Italy (ITA):Johannes Thingnes Boe (NOR), Marte Olsbu Roeiseland (NOR), (l-r) - IBU World Championships Biathlon, single mixed relay, Antholz (ITA). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Blågul medalj rök i sista skyttet

Sverige less på 4:e platser i Antholz:

Sverige var på väg att kopiera fjolårets bronsmedalj från single mixed stafetten i VM i skidskytte.
Men man tålde inte två extraskott på Sebastian Samuelsson i det sista skyttet. Frankrike passerade och Sverige missade medaljen med drygt 5 sekunder.
Nu är den svenska truppen less på 4:e platser…

 

Les mer
20.02.2020, Storlien-Meraker, Norway (NOR):Alexander Bolshunov (RUS) - FIS world cup cross-country, mass men, Storlien-Meraker (NOR). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

”Alexander den stora” avgjorde Ski Tour?

Alexander Bolshunov knäckte hela den norska armén på deras egen hemmaplan. Trots att han bröt staven och fick en strulig start på det 34 km långa loppet lämnade han alla bakom sig och leder nu Ski Tour 2020 med över minuten med två etapper kvar.

 

Les mer
20.02.2020, Storlien-Meraker, Norway (NOR):Emma Ribom (SWE) - FIS world cup cross-country, mass women, Storlien-Meraker (NOR). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Emma Ribom klättrar i Ski Tour 2020

Emma Ribom har varit ett utropstecken hela säsongen och nu är Kalix-tjejen helt uppe på en 8:e plats totalt i Ski Tour 2020 med två etapper kvar.
Hon utklassade klubbkompisen Charlotte Kalla på långloppet i Meråker och har bara Ebba Andersson framför sig av dom svenska åkarna efter torsdagens etapp.

 

Les mer
20.02.2020, Storlien-Meraker, Norway (NOR):Heidi Weng (NOR) - FIS world cup cross-country, mass women, Storlien-Meraker (NOR). www.nordicfocus.com. © Thibaut/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Missnöjd Ebba missade pallen igen

Trippel Norge och Johaug först som vanligt:

Ebba Andersson var allt annat än nöjd efter ännu en 4:e plats i Ski Tour 2020. Hon tappade två minuter till Therese Johaug och nu blir det svårt att ta en pallplats totalt.
Svenskan hängde med till vändningen i det 34 km långa loppet i Meråker, men hon tappade i glidet mot Heidi Weng och Ingvild Flugstad Østberg och fick släppa.

 

Les mer
20191208, JOHANSSON, Jonas 001 (kopia)

Sveriges lag till EM i skidskytte

EM i skidskytte hålls i år i Minsk-Raubichi i Vitryssland efter att Otepää i Estland fått kasta in handduken på grund av dåliga väderförhållanden.

I Minsk hålls även IBU-cup 8 direkt efter EM, vilket innebär att de flesta tävlande stannar två veckor.

 

Les mer
12.03.2019, Drammen, Norway (NOR): Venue - FIS world cup cross-country, individual sprint, Drammen (NOR). www.nordicfocus.com. © Lyngstad/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Drammens världscup-sprint flyttas

Snöbristen gör att det inte blir världscup-sprint i centrum av Drammen den 4 mars. Arrangören har tvingats flytta den traditionella sprinten till närbelägna Konnerud som ligger högre upp och där man räknar med att få till en sprintbana.
Samtidigt ändras sprinten från klassisk till fristil.

 

Les mer