Här är alla resultaten från Fjälltoppsloppet
Det här varit en stor längdskiddag i Bruksvallarna med Fjälltoppsloppet där man haft klasser helt från dom yngsta ungdomsåkarna till världsstjärnorna i seniorklasserna. Här hittar du alla resultaten från dagens tävlingar.
D9 | ||||
1 | Maria Sæther | Verdenius | NOR | 00:09:52.7 |
2 | Erika | Udras | Võru | 00:10:48.0 |
3 | Moa | Kristiansson | Dala-Järna IK | 00:10:49.3 |
4 | Filippa | Källman | Sollefteå Skidor IF | 00:11:05.3 |
5 | Julia | Eriksson | Östersunds SK | 00:11:17.3 |
5 | Matilda | Westergren | Täfteå IK | 00:11:17.3 |
7 | Agnes | Boström | Kovlands IF | 00:11:18.6 |
8 | Mercedes | Melbye | Årjängs IF | 00:11:41.8 |
9 | Tuva | Richardsson | Östersunds SK | 00:12:56.4 |
10 | Vera | Norenius | Hägglunds Ski Team SK | 00:13:10.9 |
11 | Lina | Lingman | Trönö IK | 00:13:17.0 |
12 | Molly | Hampusson | Röbäcks SK | 00:13:31.2 |
13 | Maja | Wallin | Ås IF | 00:13:36.5 |
14 | Vera | Myhr | Funäsdalens IF | 00:14:07.6 |
15 | Lisa | Graipe | Östersunds SK | 00:14:56.6 |
16 | Maja | Owén | Valbo AIF | 00:15:05.9 |
17 | Kajsa | Wickenberg | Ås IF | 00:15:09.3 |
18 | Elsa | Norgren | Domnarvets GOIF | 00:15:43.1 |
19 | Emma | Berg | Spikbodarnas IK | 00:16:05.6 |
20 | Emma | Perbo | Hägglunds Ski Team SK | 00:18:31.6 |
21 | Sigrid | Norlander | Funäsdalens IF | 00:19:28.6 |
22 | Ebba | Lundkvist | Östersunds SK | 00:19:46.3 |
23 | Emilia | Hildahl | Östersunds SK | 00:19:46.7 |
24 | Ella | Folcke | SWE | 00:25:42.1 |
H9 | ||||
1 | Samuel | Henriksson | Tynderö IK | 00:09:34.2 |
2 | Wilmer | Hoflin | Funäsdalens IF | 00:09:55.4 |
3 | Fred | Abrahamsson Gjersvold | Östersunds SK | 00:10:26.0 |
4 | Sigge | Löfgren | Falu IK | 00:11:01.3 |
5 | Elvin | Alvtegen | Järpens SK | 00:11:06.7 |
5 | Matija | Berce | Rehns BK | 00:11:06.7 |
7 | Arvid | Andersson | Myssjö-Ovikens IF | 00:11:13.7 |
8 | Arwe | Olskims | Delsbo IF | 00:11:32.9 |
9 | Vilmer | Wikström | Åsarna IK | 00:11:51.6 |
10 | Melker | Alvarsson | IFK Skövde SK | 00:12:00.3 |
11 | Nils | Rönnestrand | Ås IF | 00:12:06.6 |
12 | Wilmer | Salmonssonbystrand | Järpens SK | 00:12:27.6 |
13 | Erik | Tengblad | Ås IF | 00:12:38.0 |
14 | Loa | Nordström | Ås IF | 00:12:54.0 |
15 | Emil | Löfholm | Ås IF | 00:12:58.7 |
16 | Herje | Olsson | Offerdals SK | 00:14:17.7 |
17 | Mattis | Halvarsson | Östersunds SK | 00:14:55.2 |
18 | Axel | Landorf | Järpens SK | 00:16:26.7 |
19 | Jeremias | Melander Viksten | Matfors SK | 00:19:10.0 |
D10 | ||||
1 | Astrid | Hermansson | Kvarnsvedens GOIF SK | 00:09:26.8 |
2 | Lisa Sæther | Verdenius | NOR | 00:09:36.7 |
3 | Nora | Samuelsson | Östersunds SK | 00:09:47.8 |
4 | Tilde | Karlsson | IFK Mora SK | 00:09:54.9 |
5 | Fanny | Jansson | Filipstads SF | 00:09:55.3 |
6 | Selma | Partanen | Högbo GIF | 00:10:16.4 |
7 | Elsa | Tänglander | Östersunds SK | 00:10:19.4 |
8 | Linnea | Arnlöf | Hägglunds Ski Team SK | 00:10:19.9 |
9 | Teresia | Ytterbom | Kovlands IF | 00:10:34.7 |
10 | Eline Rød | Feragen | NOR | 00:10:38.8 |
11 | Hedvig | Ulander | Husums IF SK | 00:10:40.1 |
12 | Mali | Nytrøen | NOR | 00:10:47.7 |
13 | Nilla | Grönborg | Kovlands IF | 00:10:54.0 |
13 | Klara | Edström | Stockviks SF | 00:10:54.0 |
15 | Emma Maria | Päärson | CFC Sportclub | 00:11:02.2 |
16 | Stine | Nilsen | Utleira IL | 00:11:10.9 |
17 | Ester | Strand | Sävedalens AIK | 00:11:14.3 |
18 | Astrid | Forslund | Stockviks SF | 00:11:38.3 |
19 | Emilia | Dahlgren | Myssjö-Ovikens IF | 00:12:11.3 |
20 | Noelia | Frank | Alnö SK | 00:12:15.9 |
21 | Hedda | Eklöv | Östersunds SK | 00:12:16.3 |
22 | Irma | Fundin | Svegs IK | 00:12:18.2 |
23 | Nadja | Ivansson | Offerdals SK | 00:12:27.0 |
23 | Tilde | Karelius | Lima IF | 00:12:27.0 |
25 | Hilda | Bergqvist | Sollefteå Skidor IF | 00:12:40.3 |
26 | Sofie | Hallin | Lucksta IF | 00:12:42.0 |
27 | Ellen | Fränckel | Husums IF SK | 00:12:52.0 |
28 | Marie | Pavlovská | Trönö IK | 00:13:03.1 |
29 | Connie | Bolin | IFK Bergvik | 00:13:32.9 |
30 | Signe | Gullikstad | Röros IL | 00:13:37.8 |
31 | Selma | Norberg | Matfors SK | 00:14:43.3 |
32 | Elma | Roos | Ås IF | 00:14:45.1 |
33 | Hannah | Eriksson | Sollefteå Skidor IF | 00:15:30.0 |
H10 | ||||
1 | Pelle | Anger | IFK Hedemora SK | 00:09:11.0 |
2 | Frans | Persson | Storumans IK | 00:09:13.4 |
3 | Kalle | Grahn-Birve | Alnö SK | 00:09:18.3 |
4 | Olle | Rune | Täby IS SK | 00:09:35.1 |
5 | Vegard | Nordbrandt | Åsarna IK | 00:09:40.0 |
6 | Vilgot | Lundin | Alnö SK | 00:09:42.0 |
7 | Thijn | Omblets | Sälens IF | 00:09:44.3 |
8 | Hugo | Kallin | Hägglunds Ski Team SK | 00:09:57.6 |
9 | Arvid | Carlsson | Åsarna IK | 00:10:04.1 |
10 | Felix | Öhman | Hägglunds Ski Team SK | 00:10:05.8 |
11 | Erik | Borg | Hudiksvalls IF | 00:10:10.0 |
12 | Henrik Garmo | Hov | NOR | 00:10:12.3 |
13 | Edwin | Mårtensson | Litsbygdens SK | 00:10:12.4 |
14 | Atle | Blomquist | Funäsdalens IF | 00:10:13.9 |
15 | Linus | Granström | Sundbybergs IK | 00:10:17.3 |
15 | Hugo | Enhörning | Täby IS SK | 00:10:17.3 |
15 | Isak | Oscarsson | Ås IF | 00:10:17.3 |
18 | Albin | Richardsson | Järpens SK | 00:10:26.7 |
19 | Björn | Bromée | Östersund-Frösö SLK | 00:10:28.8 |
20 | Martin | Nilsson | Hägglunds Ski Team SK | 00:10:42.5 |
21 | Noa | Rindeskog | Hägglunds Ski Team SK | 00:10:44.4 |
22 | Melker | Rentzhog | Frösö IF | 00:10:47.3 |
23 | Nils | Wallberg | Hägglunds Ski Team SK | 00:10:51.6 |
24 | Theo | Lundblad | Hägglunds Ski Team SK | 00:10:57.5 |
25 | Andreas | Walldén | Stockviks SF | 00:11:02.5 |
26 | Simon | Åkerlind | Lofsdalens SK | 00:11:04.5 |
27 | Alfred | Pedersen | Åsarna IK | 00:11:27.1 |
28 | Manne | Bernhardsson | Östersunds SK | 00:11:37.6 |
29 | Edvin | Thelander | Östersunds SK | 00:11:56.5 |
30 | Alfred | Dahlin | Kovlands IF | 00:11:57.3 |
31 | Anders | Lillefjell | Steinkjer Skiklubb | 00:12:09.1 |
32 | Ivar | Granholm | Stockviks SF | 00:12:21.8 |
33 | Arvid | Eriksson | Myssjö-Ovikens IF | 00:12:42.7 |
34 | Lukas | Eriksson | IFK Umeå | 00:12:44.0 |
35 | Viggo | Larsson | Molidens IK | 00:13:10.8 |
36 | Jesper | Trøiterud | Lima IF | 00:13:33.6 |
37 | Jonatan | Myhr | Funäsdalens SLK | 00:13:34.0 |
38 | Felix | Almgren | IFK Mora SK | 00:14:00.5 |
39 | Marcus | Dahlgren | Funäsdalens IF | 00:14:12.3 |
D11 | ||||
1 | Ida | Åström | Täfteå IK | 00:10:07.2 |
2 | Maja | Pålsson | Utrikes Skidklubb | 00:10:39.1 |
3 | Leia | Nordström | Näsvikens IK | 00:10:48.4 |
4 | Minna | Mikaelsson | Vårby IK | 00:11:04.7 |
5 | Ines | Stjerna | Utrikes Skidklubb | 00:11:10.0 |
6 | Tuva | Furunäs | IFK Grängesberg SK | 00:11:11.6 |
7 | Hilde | Oscarsson | Ås IF | 00:11:19.5 |
8 | Enya | Daabach | Åsarna IK | 00:11:19.6 |
9 | Ebba | Westergren | Täfteå IK | 00:11:31.1 |
10 | Ellen | Berg | Granbergsdals IF | 00:11:34.6 |
11 | Agnes | Millén | Sälens IF | 00:11:47.7 |
11 | Heidi Sofie S | Rynning | Röros IL | 00:11:47.7 |
13 | Emma | Nilsson | Näsvikens IK | 00:12:08.6 |
14 | Elin | Gezelius | IFK Mora SK | 00:12:19.4 |
15 | Marit | Kvithammer Flakne | Øverbygda IL | 00:12:36.7 |
16 | Frida | Mojanis | Lima IF | 00:12:37.1 |
17 | Maya | Rennermalm | Lima IF | 00:12:37.2 |
18 | Signe | Feil | Stockviks SF | 00:12:39.8 |
19 | Selma | Rudlund | Hägglunds Ski Team SK | 00:12:43.9 |
19 | Linnea | Hermansson | IFK Mora SK | 00:12:43.9 |
21 | Astrid | Öhrn | Bergeforsens SK | 00:12:51.2 |
22 | Nellie | Sjöberg | Kovlands IF | 00:12:54.5 |
23 | Sofia | Nilsson | Offerdals SK | 00:12:58.1 |
24 | Julia | Jonsson | Alnö SK | 00:12:59.3 |
25 | Pilleriin | Vilipuu | Tartu Skiclub | 00:13:00.1 |
26 | Skade | Spovmark | Husums IF SK | 00:13:01.2 |
27 | Zarja | Berce | Rehns BK | 00:13:04.8 |
28 | Elsa | Norberg | Hudiksvalls IF | 00:13:08.5 |
29 | Kajsa | Limby | IFK Mora SK | 00:13:19.2 |
30 | Frida | Kjellgren | Järpens SK | 00:13:19.5 |
31 | Märta | Hübenette | Husums IF SK | 00:13:26.2 |
32 | Lova | Larsson | Molidens IK | 00:13:30.4 |
33 | Emilina | Bång | Östersunds SK | 00:13:34.9 |
34 | Ellen | Rydhult | Svegs IK | 00:13:38.8 |
35 | Magdalena | Arwidson Lif | Lima IF | 00:13:40.9 |
36 | Tuva Lian | Horten | Tylldalen IL | 00:13:43.5 |
37 | Saga | Hampusson | Röbäcks SK | 00:13:51.5 |
38 | Wilma | Olofsson | Malungs IF | 00:13:52.6 |
39 | Kajsa | Johansson | Hägglunds Ski Team SK | 00:13:57.3 |
40 | Wilma | Helmersson | Svegs IK | 00:14:06.6 |
41 | Stina | Eriksson | Åsarna IK | 00:14:32.0 |
42 | Nora | Nordqvist | Husums IF SK | 00:14:35.6 |
43 | Ida | Staffansson | Funäsdalens IF | 00:15:15.3 |
43 | Ida | Hallin | Husums IF SK | 00:15:15.3 |
45 | Selma | Stengårds | Lima IF | 00:15:30.7 |
46 | Julia | Lindberg | Åsarna IK | 00:16:04.2 |
47 | Ottilia | Pedersen | Åsarna IK | 00:16:37.7 |
H11 | ||||
1 | Alvar | Myhlback | Bjursås IK | 00:09:21.4 |
2 | Eddie | Pettersson | Oxbergs IF | 00:09:46.7 |
3 | Benjamin | Kulsetås | Strindheim IL | 00:09:58.4 |
4 | Täpp Olof | Almlöf | IK Jarl Rättvik | 00:09:59.0 |
5 | Leo | Kristiansson | Dala-Järna IK | 00:10:12.7 |
6 | Måns | Ravald | Ås IF | 00:10:29.8 |
7 | Sigurd | Hollum | Röros IL | 00:10:38.2 |
8 | Eirik | Høgli | NOR | 00:10:47.0 |
9 | Johan | Richardsson | Järpens SK | 00:10:49.2 |
10 | Malte | Andersson | Domnarvets GOIF | 00:10:49.6 |
11 | Melvin | Löfgren | Falu IK | 00:10:59.3 |
12 | Filip | Tveit | Utleira IL | 00:11:02.5 |
13 | David | Wallin | Åshammars IK | 00:11:08.8 |
14 | Adam | Tengblad | Ås IF | 00:11:10.2 |
15 | Ville | Åkerlund | Sälens IF | 00:11:12.1 |
15 | Jåvva | Rensberg | Funäsdalens IF | 00:11:12.1 |
17 | Felix | Sjölund Myhr | Ås IF | 00:11:22.3 |
18 | Alexander | Svahn | IFK Mora SK | 00:11:33.5 |
19 | Henry | Sundsten | Hudiksvalls IF | 00:11:38.7 |
20 | Nico | Larsson | Jättendals IF | 00:11:43.2 |
21 | Linus | Källman | Sollefteå Skidor IF | 00:11:47.2 |
22 | Olle | Sjöblom | Ås IF | 00:11:52.8 |
23 | Wilmer | Thorén | Hägglunds Ski Team SK | 00:11:53.6 |
24 | Oskar | Bergman | IFK Mora SK | 00:11:55.5 |
25 | Lukas | Ullberg | Näsvikens IK | 00:11:56.7 |
26 | Teo | Dolk | Sollefteå Skidor IF | 00:12:04.5 |
27 | Iver Nymeon | Aas | Röros IL | 00:12:08.3 |
28 | Viktor | Nordgren | Åsarna IK | 00:12:16.0 |
29 | Håkon | Fuglem | Utleira IL | 00:12:18.3 |
30 | Anton | Nordgren | Åsarna IK | 00:12:30.5 |
31 | Elias | Hörnell | Domnarvets GOIF | 00:12:32.6 |
32 | Marcus | Edlund | Hägglunds Ski Team SK | 00:12:38.3 |
33 | Alvin | Vestman | Åsarna IK | 00:12:50.5 |
34 | Simon | Löfholm | Ås IF | 00:14:03.4 |
35 | Herman | Göransson | Åsarna IK | 00:14:18.3 |
36 | Viktor | Sandström | Ås IF | 00:15:57.2 |
37 | Max | Landorf | Järpens SK | 00:20:30.4 |
D12 | ||||
1 | Alva | Nilsson | Bergeforsens SK | 00:10:13.6 |
2 | Ida | Bergfors | Matfors SK | 00:10:33.4 |
3 | Kretel | Kaljumäe | CFC Sportclub | 00:10:37.6 |
4 | Mari Ann | Jahhu | Tartu Skiclub | 00:10:44.1 |
5 | Elsa | Malmgren | Åsarna IK | 00:10:45.9 |
6 | Lizzie | Sonnefelt | Duveds IF | 00:10:50.1 |
7 | Anna | Backlund | Högbo GIF | 00:10:51.8 |
8 | Ebba | Augustsson | Källbottens IK | 00:11:01.7 |
9 | Alva | Svahn | Östersunds SK | 00:11:04.8 |
10 | Julia | Byvall | Matfors SK | 00:11:13.0 |
11 | Ines | Lignell | Lucksta IF | 00:11:15.9 |
12 | Elsa | Palmberg | Högbo GIF | 00:11:20.2 |
13 | Ronja | Nilsson | Sollefteå Skidor IF | 00:11:25.0 |
14 | Ebba | Hennings | Östersunds SK | 00:11:25.4 |
15 | Guro | Schjölberg | Tynset IF | 00:11:32.1 |
16 | Nova | Johansson | Funäsdalens IF | 00:11:42.3 |
17 | Sanna | Hörnell | Domnarvets GOIF | 00:11:46.8 |
18 | Filippa | Hägglund | Sollefteå Skidor IF | 00:11:51.1 |
19 | Astrid | Schjølberg | Röros IL | 00:12:07.8 |
20 | Saga | Östling | Kovlands IF | 00:12:16.0 |
21 | Thea | Hägg | Funäsdalens IF | 00:12:30.1 |
22 | Klara | Eriksson | Högbo GIF | 00:12:38.8 |
23 | Elsa | Bergqvist | Sollefteå Skidor IF | 00:12:47.0 |
24 | Ida | Backén | Svegs IK | 00:12:48.1 |
25 | Signe | Roos | Ås IF | 00:12:50.5 |
26 | Moa | Eriksson | Östersunds SK | 00:12:56.8 |
27 | Iris | Zachrisson | Svegs IK | 00:13:01.5 |
28 | Majken | Nilsson | Hudiksvalls IF | 00:13:05.1 |
29 | Alva | Perbo | Hägglunds Ski Team SK | 00:14:08.1 |
30 | Cornelia | Hörnquist | Hägglunds Ski Team SK | 00:14:09.6 |
H12 | ||||
1 | Erik | Bergström | Domnarvets GOIF | 00:09:06.3 |
2 | Hugo | Granström | Sundbybergs IK | 00:09:30.2 |
3 | Adrian Cornelius | Kaasbøll | NOR | 00:09:32.2 |
4 | Viking | Olsson | Husums IF SK | 00:09:35.5 |
5 | Tomas | Holmgren | Matfors SK | 00:09:52.0 |
6 | Oskar | Höglund | Sollefteå Skidor IF | 00:10:00.2 |
7 | Milton | Loft | Åsarna IK | 00:10:02.6 |
8 | Björn | Rönnestrand | Ås IF | 00:10:17.5 |
9 | Olle | Långberg | Hudiksvalls IF | 00:10:21.1 |
10 | Magnar | Ryttervoll | Brekken IL | 00:10:31.2 |
11 | Linus | Ytterbom | Kovlands IF | 00:10:35.5 |
11 | Alexander | Bjuredal | Sälens IF | 00:10:35.5 |
13 | Ola Garmo | Hov | NOR | 00:10:37.2 |
14 | Axel | Tingelöf | Sollefteå Skidor IF | 00:10:49.2 |
15 | Sixten | Partanen | Högbo GIF | 00:10:52.1 |
16 | Elias | Redman | Östersunds SK | 00:10:54.0 |
16 | Nils | Hamrin Borin | Östersunds SK | 00:10:54.0 |
18 | Jason | Blomqvist | Matfors SK | 00:11:10.2 |
19 | Helmer | Nordvall | Matfors SK | 00:11:14.3 |
20 | Linus | Pettersson | Sollefteå Skidor IF | 00:11:17.9 |
21 | Fredrik | Westlund | Sunne SLF | 00:11:21.8 |
22 | Alvin | Noaksson | Ås IF | 00:11:33.8 |
23 | Mattias | Larsson | Matfors SK | 00:11:57.1 |
24 | Liam | Johnson | Matfors SK | 00:11:58.4 |
25 | Hampus | Bergkvist | Matfors SK | 00:12:02.1 |
26 | Aston | Seger | Myssjö-Ovikens IF | 00:12:02.2 |
27 | Viktor | Öhman | Hägglunds Ski Team SK | 00:12:06.7 |
28 | Nils | Graipe | Östersunds SK | 00:12:13.8 |
29 | Eric | Staaf | Ås IF | 00:12:23.4 |
30 | Ville | Eklöv | Östersunds SK | 00:12:24.0 |
31 | Björn | Östlund | Järpens SK | 00:12:29.0 |
32 | Oskar | Olausson | Offerdals SK | 00:12:42.1 |
33 | Jonas | Rentzhog | Biathlon Östersund IF | 00:13:10.4 |
34 | Hugo | Fryxell | Täby IS SK | 00:13:32.4 |
35 | Noah | Ingerhed | Myssjö-Ovikens IF | 00:13:51.5 |
36 | Axel | Eriksson | Myssjö-Ovikens IF | 00:13:52.6 |
37 | Nils | Blomberg | Segersta OK | 00:15:28.7 |
38 | Ludvig | Lundquist | Täby IS SK | 00:16:14.2 |
D13 | ||||
1 | Malin | Oskarsson | SK Leksand | 00:13:09.7 |
2 | Matilda | Bandefur | Idre SK | 00:13:28.7 |
3 | Erica | Lavén | Täby IS SK | 00:13:38.0 |
4 | Sara | Henriksson | Tynderö IK | 00:13:50.0 |
5 | Elin | Näslund | Vårby IK | 00:13:51.8 |
6 | Alva | Hermansson | Kvarnsvedens GOIF SK | 00:13:55.4 |
7 | Maja | Boberg | Duveds IF | 00:13:56.1 |
8 | Ellen | Björk | Orsa SK | 00:14:05.0 |
9 | Katja | Kulsetås | Strindheim IL | 00:14:33.6 |
10 | Alicia | Sellsve | Järpens SK | 00:14:42.6 |
11 | Tomina | Rihpa | Idre SK | 00:14:46.6 |
12 | Tova | Grahn-Birve | Alnö SK | 00:14:50.2 |
13 | Astrid | Kolberg | Köla AIK | 00:14:55.3 |
14 | Tuva | Lundin | Alnö SK | 00:14:56.3 |
15 | Elsa | Granholm | Stockviks SF | 00:14:56.7 |
16 | Alva | Klockare | Kvarnsvedens GOIF SK | 00:14:56.8 |
17 | Elin | Carlsson | Åsarna IK | 00:15:12.5 |
18 | Hedda | Samuelsson | Östersunds SK | 00:15:15.8 |
19 | Jonna | Kjellgren | Järpens SK | 00:15:21.5 |
20 | Maja | Wallberg | Hägglunds Ski Team SK | 00:15:32.7 |
21 | Terese | Terent | Näsvikens IK | 00:15:34.1 |
22 | Anja | Pousette | Funäsdalens IF | 00:15:34.7 |
23 | Gry | Dahlgren | Spikbodarnas IK | 00:15:38.3 |
24 | Liv | Sjölund | Östersunds SK | 00:15:43.1 |
25 | Maja | Aronsson | Östersunds SK | 00:15:51.2 |
26 | Meja | Engrund | Åsarna IK | 00:15:53.7 |
27 | Ylva | Sandström | Stockviks SF | 00:15:58.8 |
28 | Wilma | Nilsson | Sollefteå Skidor IF | 00:16:11.5 |
29 | Nanna | Grönborg | Kovlands IF | 00:16:18.1 |
30 | Caroline | Nilsson | Offerdals SK | 00:16:41.1 |
31 | Linn | Jansson | Östersunds SK | 00:16:44.9 |
32 | Irma | Östberg | Åsarna IK | 00:16:57.7 |
33 | Frida | Eriksson | Åsarna IK | 00:17:12.2 |
34 | Jessica | Rennermalm | Lima IF | 00:18:29.8 |
35 | Stina | Olausson | Offerdals SK | 00:20:49.0 |
36 | Wilma | Åkebring | Matfors SK | 00:20:55.3 |
37 | Hanna | Holmgren | Husums IF SK | 00:22:21.4 |
38 | Klara | Forslund | Stockviks SF | 01:25:35.2 |
H13 | ||||
1 | Petter | Sæter | Os il | 00:11:53.8 |
2 | Hugo | Ström | Dala-Järna IK | 00:12:38.2 |
3 | Bosse | Lövgren | Falu IK | 00:12:39.8 |
4 | Erik | Franzén | Idre SK | 00:12:43.4 |
5 | Viktor | Norberg | Kvarnsvedens GOIF SK | 00:13:16.5 |
6 | Jakob | Carlsson | Stora Tuna IK SK | 00:13:24.0 |
7 | Arvid | Norberg | Hudiksvalls IF | 00:13:25.5 |
8 | Karl | Grönland | Sälens IF | 00:13:25.8 |
9 | Hilmer | Grenedal | Delsbo IF | 00:13:33.1 |
10 | Oliver | Kinks | CFC Sportclub | 00:13:37.3 |
11 | Emil | Tänglander | Östersunds SK | 00:13:38.1 |
12 | Pelle | Boberg | Duveds IF | 00:13:40.5 |
13 | Johan | Borg | Hudiksvalls IF | 00:13:48.4 |
14 | Sebastian | Svahn | IFK Mora SK | 00:13:49.2 |
15 | Isac | Lundblad | Hägglunds Ski Team SK | 00:13:49.7 |
16 | Liam | Englundh | Hudiksvalls IF | 00:13:59.9 |
17 | Linus | Sjödén | Älvdalens IF SK | 00:14:19.5 |
18 | Axel | Mäkinen | Högbo GIF | 00:14:27.1 |
19 | Lukas | Walther | Matfors SK | 00:14:30.5 |
20 | Wilhelm | Sterner | Täby IS SK | 00:14:33.4 |
21 | Ludvig | Millestu | Utrikes Skidklubb | 00:14:33.9 |
22 | Even | Dybwad | Utleira IL | 00:14:47.1 |
23 | Valter | Ljungdahl | Matfors SK | 00:15:00.8 |
24 | Henning | Lindh Ten Berg | Östersunds SK | 00:15:10.0 |
25 | Love | Ingerhed | Myssjö-Ovikens IF | 00:15:21.2 |
26 | Esten | Nytrøen | NOR | 00:15:26.6 |
27 | Edvard | Fuglem | Utleira IL | 00:15:29.4 |
28 | Viggo | Östlund | Kovlands IF | 00:15:31.6 |
29 | Viggo | Stein | Ås IF | 00:15:34.9 |
30 | Arvid | Lindqvist | Funäsdalens IF | 00:15:38.2 |
31 | Efraim | Melander Wiksten | Matfors SK | 00:15:48.5 |
32 | Gustaf | Andersson | Myssjö-Ovikens IF | 00:15:50.8 |
33 | Oliver | Larsson | Molidens IK | 00:15:57.5 |
34 | Axel | Wistman Gunneriusson | Östersunds SK | 00:16:06.9 |
35 | Eric | Dahlgren | Myssjö-Ovikens IF | 00:16:29.6 |
36 | Jacob | Torgrimsson | Östersunds SK | 00:16:33.0 |
37 | Axel | Arnesson | Ås IF | 00:16:53.2 |
38 | Isak | Bodin | Sollefteå Skidor IF | 00:16:53.4 |
39 | Melwin | Bång | Östersunds SK | 00:17:17.7 |
40 | Markel | Fundin | Svegs IK | 00:17:30.4 |
41 | Tyr | Spovmark | Husums IF SK | 00:17:32.5 |
42 | Johannes | Ulander | Husums IF SK | 00:17:49.6 |
43 | Victor | Lundh | Bergeforsens SK | 00:18:11.6 |
D14 | ||||
1 | Tove | Ericsson | Stockviks SF | 00:12:42.9 |
2 | Ingrid Beate | Østbyhaug | Tydal IL ski | 00:13:15.4 |
3 | Irja | Brandfjell | Funäsdalens IF | 00:13:17.3 |
4 | Thea | Eriksson | Bergeforsens SK | 00:13:24.2 |
5 | Hedda | Tveit | Utleira IL | 00:13:29.4 |
6 | Amanda | Pallin | Alnö SK | 00:13:33.0 |
7 | Nora | Hegdahl | Steinkjer Skiklubb | 00:13:35.7 |
8 | Maja | Furunäs | IFK Grängesberg SK | 00:13:37.4 |
9 | Lina | Hennings | Östersunds SK | 00:13:38.1 |
10 | Maja | Heikki | Sälens IF | 00:13:42.3 |
11 | Frida | Poromaa | Johannisbergs AIK | 00:13:51.0 |
12 | Ingeborg | Østgård | NOR | 00:13:56.2 |
13 | Emma | Holmgren | Bergeforsens SK | 00:14:06.5 |
14 | Flisa | Ravald | Ås IF | 00:14:08.0 |
15 | Kajsa | Heikki | Sälens IF | 00:14:10.7 |
16 | Lina | Lundgren | IF Strategen | 00:14:20.4 |
17 | Tindra | Österberg | Ås IF | 00:14:21.0 |
18 | Luisa Lotta | Terep | CFC Sportclub | 00:14:38.4 |
19 | Ebba | Englund | Bergeforsens SK | 00:14:54.9 |
20 | Trude | Burman | Alnö SK | 00:15:29.5 |
21 | Klara | Göransson | Åsarna IK | 00:15:58.4 |
22 | Saga | Wistman Gunneriusson | Östersunds SK | 00:16:03.9 |
23 | Olivia | Ednarsson | Brandsbols SK | 00:16:05.5 |
24 | Elvira | Hermansson | Offerdals SK | 00:16:26.8 |
25 | Klara | Nilsson | Spöland Vännäs IF | 00:16:41.2 |
26 | Sanna | Bäck | Svegs IK | 00:18:22.4 |
27 | Lina | Malmros | Husums IF SK | 00:19:56.4 |
H14 | ||||
1 | Mattias | Andersson | Domnarvets GOIF | 00:12:08.7 |
2 | Hjalmar | Berg | Sunne SLF | 00:12:12.2 |
3 | Sebastian Rød | Feragen | NOR | 00:12:14.8 |
4 | Ludvig | Berg | Granbergsdals IF | 00:12:15.9 |
5 | Vetle Meli | Narjord | NOR | 00:12:24.3 |
6 | Erik | Bryne | Sunne SLF | 00:12:24.4 |
7 | Albin | Gezelius | IFK Mora SK | 00:12:27.4 |
8 | Loke | Sköld | Häverödals SK | 00:12:27.8 |
9 | Albin | Augustsson | Källbottens IK | 00:12:28.0 |
10 | Markus | Melén | Falu IK | 00:12:35.4 |
11 | Mattias | Östberg | Stora Tuna IK SK | 00:12:38.9 |
12 | Nils Ole | Fuglem | Selbu ski | 00:12:45.2 |
12 | Filip | Strand | Sunne SLF | 00:12:45.2 |
14 | Niklas Landsem | Melhus | Steinkjer Skiklubb | 00:12:53.3 |
15 | Lukas | Jonsson | Årjängs IF | 00:12:57.6 |
16 | Frank | Krouwel | Stora Tuna IK SK | 00:12:59.0 |
17 | Ebbe | Abrahamsson Gjersvold | Östersunds SK | 00:12:59.9 |
18 | Markus | Almgren | IFK Mora SK | 00:13:01.3 |
19 | William | Grip | Svegs IK | 00:13:01.4 |
20 | Klockar-Eskil | Nääs | SK Leksand | 00:13:01.9 |
21 | August | Rosén | Jättendals IF | 00:13:04.1 |
22 | Arve | Lignell | Lucksta IF | 00:13:20.8 |
23 | Hannes | Sjölund Myhr | Ås IF | 00:13:21.8 |
24 | Viktor | Olsson | Husums IF SK | 00:13:25.4 |
25 | Haakon | Lillefjell | Steinkjer Skiklubb | 00:13:25.8 |
26 | Vincent | Grein | Tullus SG | 00:13:26.0 |
27 | Anders | Dahl | Alnö SK | 00:13:27.3 |
28 | Wille | Långberg | Hudiksvalls IF | 00:13:27.6 |
29 | Nils | Norberg | Lucksta IF | 00:13:27.7 |
30 | Albin | Blomberg | Rehns BK | 00:13:28.1 |
31 | Rasmus | Eriksson | IFK Umeå | 00:13:33.0 |
32 | Edvin | Nordgren | Åsarna IK | 00:13:52.9 |
33 | Felix | Vesterlund | IF Strategen | 00:13:54.6 |
34 | Leo | Svahn | Östersunds SK | 00:13:57.8 |
35 | Victor | Berglund | Järpens SK | 00:14:02.4 |
36 | Love | Wagman | Sollefteå Skidor IF | 00:14:11.7 |
37 | Isak | Österman | Häverödals SK | 00:14:14.4 |
37 | Lukas | Ivarsson | Bålsta SK | 00:14:14.4 |
39 | Elis | Graipe | Östersunds SK | 00:14:18.0 |
40 | Wilhelm | Daabach | Åsarna IK | 00:14:23.0 |
41 | Arvid | Jönsson | Svegs IK | 00:14:28.4 |
42 | Joel | Owén | Valbo AIF | 00:15:29.2 |
43 | Tristan | Marshall | GBR | 00:18:17.6 |
D15 | ||||
1 | Märta | Rosenberg | Duveds IF | 00:17:25.5 |
2 | Saga | Fältenhag | Högbo GIF | 00:17:41.7 |
3 | Alva | Björk | Orsa SK | 00:17:45.4 |
4 | Elina | Franzén | Idre SK | 00:18:04.8 |
5 | Anette | Nilsen | Utleira IL | 00:18:30.9 |
6 | Kajsa | Rapp | SK Leksand | 00:18:32.8 |
7 | Märta | Andersson | Dala-Järna IK | 00:18:33.2 |
8 | Tilda | Ström | Dala-Järna IK | 00:18:39.3 |
9 | Klara | Andersson | Dala-Järna IK | 00:18:48.7 |
10 | Julia | Lövström | Månkarbo IF | 00:18:51.5 |
11 | Johanna | Udras | EST | 00:18:54.5 |
12 | Emma | Höglund | Sollefteå Skidor IF | 00:19:04.7 |
13 | Elin | Vesterlund | Vännäs SK | 00:19:05.2 |
14 | Agnes | Öhrn | Bergeforsens SK | 00:19:08.3 |
15 | Ida | Nilsson | Bergeforsens SK | 00:19:16.8 |
16 | Anna | Novak | Offerdals SK | 00:19:35.2 |
17 | Ylva | Olsson | Offerdals SK | 00:19:39.8 |
18 | Elsa | Carlsson | Åsarna IK | 00:19:43.2 |
19 | Eva Christine | Gullikstad | Röros IL | 00:19:44.3 |
20 | Sigrid | Hübenette | Husums IF SK | 00:19:45.1 |
21 | Hilda | Lingman | Trönö IK | 00:19:50.5 |
22 | Elin | Modin | Sollefteå Skidor IF | 00:19:50.8 |
23 | Thula | Olskims | Delsbo IF | 00:19:54.8 |
24 | Wilma | Johansson | Åsarna IK | 00:20:03.2 |
25 | Enja | Jonsson | Åsarna IK | 00:20:09.2 |
26 | Emelie | Englund | Bergeforsens SK | 00:20:20.8 |
27 | Emma | Eriksson | Filipstads SF | 00:20:34.2 |
28 | Alva | Eriksson | Sollefteå Skidor IF | 00:20:42.9 |
29 | Tove | Lundh | Bergeforsens SK | 00:21:04.5 |
30 | Sanna | Sundström | Husums IF SK | 00:21:10.3 |
31 | Klara | Roos | Ås IF | 00:21:37.6 |
32 | Louisa | Sjöholm | Sundbybergs IK | 00:21:44.7 |
33 | Vanja | Kant | Hede SK | 00:23:39.1 |
H15 | ||||
1 | Edvin | Anger | IFK Hedemora SK | 00:15:34.6 |
2 | Gustav | Pålsson | Utrikes Skidklubb | 00:15:41.8 |
3 | Sivert | Granheim | NOR | 00:15:44.0 |
4 | Sander | Krouwel | Stora Tuna IK SK | 00:16:17.9 |
5 | Carl | Rune | Täby IS SK | 00:16:22.5 |
6 | Jacob | Verdenius | NOR | 00:16:29.9 |
7 | Jan Christian | Kjærnli | NOR | 00:16:34.1 |
8 | Aksel | Halvarsson | Östersunds SK | 00:16:38.6 |
9 | Kaspar | Päärson | CFC Sportclub | 00:16:38.9 |
10 | Jonas | Carlsson | Stora Tuna IK SK | 00:16:40.4 |
11 | Gustav | Karlsson | Sundbybergs IK | 00:17:04.1 |
12 | Gustav | Hedström | Östersunds SK | 00:17:04.7 |
12 | Jörgen | Schjölberg | Tynset IF | 00:17:04.7 |
14 | Rasmus | Vesterlund | IF Strategen | 00:17:25.5 |
15 | Torkild | Nytrøen | NOR | 00:17:37.2 |
16 | Gabinus | Rihpa | Idre SK | 00:17:39.4 |
17 | Oskar | Algotsson | Åsarna IK | 00:17:39.6 |
18 | Birk | Blomquist | Funäsdalens IF | 00:17:56.8 |
19 | Viktor | Grenedal | Delsbo IF | 00:18:10.2 |
20 | Hampus | Hallberg | Hudiksvalls IF | 00:18:17.5 |
21 | Vidar | Lindqvist | Funäsdalens IF | 00:18:35.4 |
22 | Adam | Näslund | Bergeforsens SK | 00:18:35.8 |
23 | Gabriel | Nordgren | Vännäs SK | 00:18:44.3 |
24 | Axel | Mattsson | Ås IF | 00:18:52.8 |
25 | Albert | Mattsson | Sundbybergs IK | 00:18:58.7 |
26 | Tor | Rönnestrand | Ås IF | 00:19:04.0 |
27 | Ludvig | Jonsson | Hudiksvalls IF | 00:19:10.8 |
28 | Jonas | Lenz | Matfors SK | 00:19:22.9 |
29 | Erik | Schjølberg | Röros IL | 00:19:24.6 |
30 | Kasper Eggen | Remseth | Utleira IL | 00:19:35.4 |
31 | Jon | Nilsson | Offerdals SK | 00:20:54.9 |
32 | Njord | Spovmark | Husums IF SK | 00:21:48.3 |
33 | Helmer | Lönnkvist | IKJ Haninge | 00:23:08.4 |
D16 | ||||
1 | Tilde | Bångman | Offerdals SK | 00:17:25.9 |
2 | Tilda | Östberg | Stora Tuna IK SK | 00:17:55.7 |
3 | Ella | Georgsson | Högbo GIF | 00:17:58.3 |
4 | Julia | Nilsson | Offerdals SK | 00:17:58.5 |
5 | Elin | Andersson | Stuguns SK | 00:18:00.3 |
6 | Elsa | Wallin | Högbo GIF | 00:18:08.1 |
7 | Olivia | Lavén | Täby IS SK | 00:18:10.5 |
8 | Ida | Lundgren | IFK Umeå | 00:18:20.2 |
9 | Keidy | Kaasiku | Ambla | 00:18:31.4 |
10 | Kaidy | Kaasiku | Ambla | 00:18:37.7 |
11 | Nora | Lignell | Lucksta IF | 00:18:52.8 |
12 | Ida | Vasell | Järpens SK | 00:19:05.1 |
13 | Sara | Uddegård | Offerdals SK | 00:19:06.5 |
14 | Alva | Sköld | Häverödals SK | 00:19:10.5 |
15 | Jenny | Edin | Matfors SK | 00:19:28.7 |
16 | Hanna | Holmgren | Bergeforsens SK | 00:19:31.4 |
17 | Mathilda | Evaldsson | Ekshärads SF | 00:19:35.4 |
18 | Sarakajsa | Hermansson | Offerdals SK | 00:20:31.3 |
19 | Elina | Nilsson | Spöland Vännäs IF | 00:20:36.3 |
20 | Lisa Grøtte | Renå | Hommelvik IL | 00:20:41.7 |
21 | Emilia | Pettersson | Sollefteå Skidor IF | 00:20:56.4 |
22 | Signe | Svensson | IKJ Haninge | 00:21:57.9 |
23 | Lowisa | Engholm | Matfors SK | 00:22:51.5 |
24 | Beth | Ireland | GBR | 00:23:19.7 |
H16 | ||||
1 | Magnus | Høgli | Byåsen IL | 00:16:23.2 |
2 | Jonathan | Edman | IFK Umeå | 00:16:31.7 |
3 | Truls | Gisselman | Rehns BK | 00:16:32.5 |
4 | Simon | Strömberg | Täfteå IK | 00:16:32.9 |
5 | John | Hermansson | IFK Mora SK | 00:16:35.3 |
6 | Isak | Lieback | Ulricehamns IF | 00:16:36.2 |
7 | Rikard | Vestin | Sollefteå Skidor IF | 00:16:36.7 |
8 | Benjamin | Terent | Rehns BK | 00:16:38.5 |
9 | Elis | Tingelöf | Sollefteå Skidor IF | 00:16:39.1 |
10 | Robin | Ivansson | Offerdals SK | 00:16:55.7 |
11 | Bernt Emil Finserås | Rognes | Utleira IL | 00:17:08.3 |
12 | Linus | Westergren | Täfteå IK | 00:17:10.2 |
13 | Linus | Jonsson | Årjängs IF | 00:17:11.8 |
14 | Anton | Mäkinen | Högbo GIF | 00:17:16.1 |
15 | Per | Jutterström | IFK Mora SK | 00:17:16.9 |
16 | Elias | Engström Skoog | Hede SK | 00:17:24.8 |
17 | Viktor | Wiig | IF Strategen | 00:17:30.3 |
18 | Oskar | Åslund | Östersunds SK | 00:17:50.5 |
19 | William | Fuglem | Utleira IL | 00:17:55.5 |
20 | Love | Kreij | IF Strategen | 00:18:10.4 |
21 | David | Sjöberg | Gimo IF SK | 00:18:20.7 |
22 | Martin | Elmvall | Högbo GIF | 00:18:26.4 |
23 | Cameron | Cruichshank | GBR | 00:18:37.1 |
24 | Isidor | Melander Wiksten | Matfors SK | 00:19:14.7 |
25 | Milton | Horcic | Oxbergs IF | 00:19:22.2 |
26 | Edward | Vestman | Åsarna IK | 00:31:53.8 |
H19-20 | ||||
1 | Sebastian | Samuelsson | Sollefteå Skidor IF | 01:23:20.7 |
2 | Marius Landsem | Melhu | Henning Skilag | 01:23:33.9 |
3 | Fredrik | Andersson | Sollefteå Skidor IF | 01:23:37.7 |
4 | Magnus | Norøy | NOR | 01:24:34.0 |
5 | Martin | Buvarp | Byåsen IL | 01:24:51.2 |
6 | Vegard | Sivertsgård | Ålen il | 01:25:05.3 |
7 | Erik | Husby | NOR | 01:25:06.0 |
8 | Eric | Rosjö | IF Hallby SOK | 01:25:14.9 |
9 | Anders | Nyaas | NOR | 01:25:56.8 |
10 | Jonas | Eriksson | Falun Borlänge SK | 01:26:35.4 |
11 | Geir Kristian | Hoås | NOR | 01:26:35.5 |
12 | Henrik | Gullikstad | Lillehammer Skiklub | 01:26:37.1 |
13 | Edvin | Andersson | Landsbro IF SK | 01:26:38.1 |
14 | Gustaf | Berglund | Storvreta IK | 01:27:02.0 |
15 | Henri | Roos | CFC Sportclub | 01:27:06.5 |
16 | Jacob | Nystedt | Hudiksvalls IF | 01:27:22.0 |
17 | Håvard Kne | Galåen | Röros IL | 01:28:39.9 |
18 | Adam | Persson | IF Hallby SOK | 01:28:47.7 |
19 | Trygve Bondhus | Often | NOR | 01:29:41.3 |
20 | David | Larsson | Hudiksvalls IF | 01:30:01.4 |
21 | Alexander | Karlsson | Källbottens IK | 01:30:02.0 |
22 | Jonas | Granlund | Hudiksvalls IF | 01:30:10.4 |
23 | Bjørnar | Holm | NOR | 01:30:10.8 |
24 | Adam | Gillman | Garphyttans IF | 01:30:58.0 |
25 | Simon | Jonsson | IF Hallby SOK | 01:31:02.2 |
26 | Axel | Jutterström | IFK Mora SK | 01:31:12.5 |
27 | Herman Grytbakk | Tronsaune | Team Toyota Slettum Bil | 01:31:39.5 |
28 | Tobias | Lindman | Stockviks SF | 01:31:50.1 |
29 | Jonathan | Modin | Sollefteå Skidor IF | 01:32:55.7 |
30 | Henning | Sjökvist | Stora Tuna IK SK | 01:33:12.2 |
31 | Mattias | Sundin | Vårby IK | 01:33:26.2 |
32 | Carl | Rotvold | Åsarna IK | 01:33:27.8 |
33 | Jonas | Unsgård | Leik | 01:34:24.3 |
34 | Gustav | Aflodal | Sundbybergs IK | 01:35:42.9 |
35 | Hugo | Jacobsson | Falun Borlänge SK | 01:35:48.0 |
36 | Oscar | Johansson | Zinkgruvans IF | 01:35:51.7 |
37 | John | Leander | Åsarna IK | 01:36:03.8 |
38 | Jonas | Åsander Grahn | Hudiksvalls IF | 01:36:10.7 |
39 | Ole Jacob | Forsmo | halsøy il | 01:37:35.5 |
40 | Markus | Johansson | Zinkgruvans IF | 01:37:36.5 |
41 | Martin | Johansson | Korsnäs IF SK | 01:38:49.0 |
42 | Kevin | Henriksson | Garphyttans IF | 01:38:58.7 |
43 | Simen | Lande | NOR | 01:39:21.8 |
44 | Kristian Wilberg | Rofstad | Byåsen IL | 01:39:39.3 |
45 | Oscar | Bröte | Sundbybergs IK | 01:39:51.2 |
46 | Karl | Ingard | IK Rex | 01:40:26.3 |
47 | Oscar | Lindell | Stockviks SF | 01:41:30.7 |
48 | Gabriel | Strid | Sunne SLF | 01:41:31.7 |
49 | Jonathan | Persson | Domnarvets GOIF | 01:42:57.6 |
50 | Erik | Lieback | Ulricehamns IF | 01:43:32.7 |
51 | Arvid | Aronsson | Matfors SK | 01:44:20.9 |
52 | Andreas Bjørvik | Fugle | NOR | 01:44:51.1 |
53 | Rasmus | Lie | Skatval skilag | 01:44:51.9 |
54 | Petter | Persson | Borås SK | 01:45:35.0 |
55 | Albin | Persson | Tranemo IF Skidklubb | 01:46:38.3 |
56 | Gustav | Johansson | Ulricehamns IF | 01:49:06.1 |
57 | Simon | Eriksson | IFK Umeå | 01:50:47.5 |
58 | Ola Nymoen | Aas | Röros IL | 01:50:54.5 |
59 | Jens | Filipsson | Sunne SLF | 01:52:47.1 |
60 | Ludvig | Svenningsson | Ulricehamns IF | 01:53:36.1 |
61 | Simon | Lundberg | SK Bore | 01:53:38.4 |
62 | Oskar | Danielsson Frost | Dala-Järna IK | 01:59:13.2 |
H17-18 | ||||
1 | Eirik Kjøl | Tornes | Eide IL | 01:23:23.0 |
2 | William | Poromaa | Johannisbergs AIK | 01:24:31.4 |
3 | Leo | Johansson | Skillingaryds FK | 01:25:58.1 |
4 | Ørjan | Moseng | Röros IL | 01:26:08.2 |
5 | Ossian | Rosenberg | Duveds IF | 01:26:11.1 |
6 | Axel | Aflodal | Sundbybergs IK | 01:27:34.0 |
7 | Jonas Lian | Horten | Tynset IF | 01:27:59.8 |
8 | Håkon | Moen | NOR | 01:28:00.7 |
9 | Sigurd | Leren | NOR | 01:28:01.3 |
10 | Anton | Eriksson | Sollefteå Skidor IF | 01:28:06.1 |
11 | Magnus F. | Moan | Team Toyota Slettum Bil | 01:28:15.5 |
12 | Jørgen | Sæter | NOR | 01:28:16.6 |
13 | Sivert | Bekken | Team Toyota Slettum Bil | 01:28:20.2 |
14 | Jonathan | Norder | IF Hallby SOK | 01:28:21.4 |
15 | Emil | Talsi | Åsarna IK | 01:28:32.0 |
16 | Malte | Stefansson | Oxbergs IF | 01:29:28.5 |
17 | Gustav | Kvarnbrink | IFK Umeå | 01:30:14.1 |
18 | Oscar | Olsson | Hudiksvalls IF | 01:30:36.1 |
19 | Alec | Maclean | Team Hardwood | 01:30:58.0 |
20 | William | Schultz | IFK Umeå | 01:31:54.5 |
21 | Adam | Westman | Hudiksvalls IF | 01:32:22.6 |
22 | Petter | Dahl | Alnö SK | 01:33:46.5 |
23 | Johan | Herbert | Sundbybergs IK | 01:33:53.7 |
24 | Emrik | Nordgren | IFK Umeå | 01:34:26.5 |
25 | Vegard Fosli | Stjern | Hommelvik IL | 01:34:28.1 |
26 | Eirik | Horten | Os il | 01:34:29.6 |
27 | Olve Johansen | Rye | Byneset IL Ski | 01:34:41.3 |
28 | Adam | Boman | Tranemo IF Skidklubb | 01:36:10.6 |
29 | Sebastian | Eriksson | Falu IK | 01:36:16.2 |
30 | Johannes | Engdahl | Domnarvets GOIF | 01:37:19.0 |
31 | Linus | Nygren | Ulricehamns IF | 01:37:52.4 |
32 | Linus | Nilsson | IFK Umeå | 01:37:54.6 |
33 | Zackarias | Björn | Rembo IK | 01:38:12.1 |
34 | Samuel | Oskarsson | SK Leksand | 01:38:26.3 |
35 | Mathias | Modin | Sollefteå Skidor IF | 01:38:46.4 |
36 | Alexander | Gidlund | Hägglunds Ski Team SK | 01:38:55.1 |
37 | Filip | Fahlström | Johannisbergs AIK | 01:39:16.1 |
38 | Max | Andersson | Domnarvets GOIF | 01:39:32.4 |
39 | Håvard Støen | Gussiås | NOR | 01:40:47.0 |
40 | Johan | Lüning | Bålsta SK | 01:41:13.1 |
41 | Albin | Sjölén | Stockviks SF | 01:41:13.4 |
42 | William | Selander | Spikbodarnas IK | 01:41:49.5 |
43 | Richard | Engholm | Johannisbergs AIK | 01:43:11.5 |
44 | William | Karlsson | Källbottens IK | 01:45:28.5 |
45 | Sven | Leander | Åsarna IK | 01:45:28.9 |
46 | Henrik | Millestu | Utrikes Skidklubb | 01:46:12.8 |
47 | Jürgen | Kukk | Tartu Skiclub | 01:46:25.3 |
48 | Pontus | Wikström | Hägglunds Ski Team SK | 01:49:01.6 |
49 | Jon | Zachrisson | Svegs IK | 01:52:20.1 |
50 | Anton | Modin | Järpens SK | 01:54:39.0 |
51 | Edvin | Nordström | Brottby SK | 01:56:35.0 |
52 | Adrian | Lundberg | SK Bore | 01:56:45.5 |
53 | Alexander | Bohle | British ski team | 02:09:23.1 |
D19-20 | ||||
1 | Kristina | Skjevdal | Röros IL | 01:36:35.3 |
2 | Johanna | Hagström | Falköpings AIK SK | 01:37:01.1 |
3 | Johanna | Andersson | Falu IK | 01:37:04.3 |
4 | Moa | Olsson | Falun Borlänge SK | 01:39:45.1 |
5 | Wilma | Jönsson | Östersunds SK | 01:40:33.7 |
6 | Tua | Dahlgren | Spikbodarnas IK | 01:41:00.3 |
7 | Anna | Hedström | I 21 IF | 01:46:42.3 |
8 | Silje | Gløtheim | Röros IL | 01:46:54.2 |
9 | Viktoria | Karlsson | Sollefteå Skidor IF | 01:48:25.5 |
10 | Sanna | Sjödén | Älvdalens IF SK | 01:49:10.9 |
11 | Zoe | Pekos | Team Hardwood | 01:49:21.6 |
12 | Hanna Britt | Laursoo | Tartu Skiclub | 01:49:52.6 |
13 | Vendela | Blom | Stockviks SF | 01:51:10.0 |
14 | Emma | Jonsson | Åsarna IK | 01:51:14.3 |
15 | Olivia | Persson | Storumans IK | 01:51:48.6 |
16 | Jessica | Roach | Team Hardwood | 01:54:12.5 |
17 | Matilda | Melén | Falu IK | 01:54:30.4 |
18 | Emma | Backén | Rehns BK | 01:54:50.3 |
19 | Ida | Hallquist | Åsarna IK | 01:55:10.1 |
20 | Elin | Wickberg | Hägglunds Ski Team SK | 01:55:16.3 |
21 | Sofie | Oskarsson | SK Leksand | 01:56:31.5 |
22 | Linn | Gustafsson | Filipstads SF | 01:59:06.3 |
23 | Madelene | Melin | Malungs IF | 02:00:17.4 |
D17-18 | ||||
1 | Frida | Karlsson | Sollefteå Skidor IF | 01:32:57.6 |
2 | Louise | Lindström | Högbo GIF | 01:37:58.7 |
3 | Kristina | Axelsson | Sya SK | 01:40:09.9 |
4 | Elvira | Öberg | Hemmingsmarks Skidklubb | 01:40:57.7 |
5 | Katrin | Sjödén | Älvdalens IF SK | 01:42:24.9 |
6 | Lisa | Jonsson | Sävedalens AIK | 01:44:28.5 |
7 | Lovisa | Olsson | Hägglunds Ski Team SK | 01:45:04.5 |
8 | Gabriella | Pålsson | Utrikes Skidklubb | 01:45:19.7 |
9 | Shilo | Rousseau | Team Hardwood | 01:45:45.4 |
10 | Judith | Dolleris | Falu IK | 01:45:51.8 |
11 | Pernille | Gullikstad | Søre Ål IL | 01:47:33.7 |
12 | Hanne Wilberg | Rofstad | NOR | 01:48:06.6 |
13 | Elin | Schagerström | Garphyttans IF | 01:51:10.5 |
14 | Alicia | Jansson | Filipstads SF | 01:51:15.8 |
15 | Maja | Petersson | Vårby IK | 01:53:01.0 |
16 | Nele | Paglant | Tartu Skiclub | 01:53:05.7 |
17 | Michaela | Andreasson | Gillberga SK | 01:54:33.8 |
18 | Sofia | Eriksson | Stora Tuna IK SK | 01:55:23.3 |
19 | Emma | Olsson | Storvreta IK | 01:55:42.9 |
20 | Julia | Albertsson | Stuguns SK | 01:58:21.5 |
21 | Sofia | Berglund | Storvreta IK | 01:58:53.7 |
22 | Evelina | Lindeberg | Årjängs IF | 01:58:55.5 |
23 | Kine | Storås | NOR | 02:00:42.4 |
24 | Maja | Eriksson | Filipstads SF | 02:00:52.0 |
25 | Hannah | Story-Korman | Team Hardwood | 02:01:11.3 |
26 | Louise | Adolfsson | SK Bore | 02:02:23.7 |
27 | Frida | Olofsson | Vårby IK | 02:05:27.2 |
28 | Anna | Herbert | Brottby SK | 02:16:33.2 |
29 | Kristina | Fridman | Spöland Vännäs IF | 02:17:38.7 |
H21 | ||||
1 | Dario | Cologna | SUI | 01:27:59.7 |
2 | Petter | Engdahl | Östersunds SK | 01:28:01.6 |
3 | Anders | Södergren | Hudiksvalls IF | 01:28:02.6 |
4 | Daniel | Rickardsson | Hudiksvalls IF | 01:30:05.4 |
5 | Johannes Høsflot | Klæbo | Byaasen IL | 01:30:17.3 |
6 | Anton | Hedlund | Falun Borlänge SK | 01:30:18.2 |
7 | Karstein | Johaug | Gran IL | 01:30:20.6 |
8 | Lars | Nelson | Åsarna IK | 01:30:22.4 |
9 | Simon | Andersson | Falun Borlänge SK | 01:30:24.4 |
10 | Erik | Andersson | Hudiksvalls IF | 01:32:40.1 |
11 | Oskar | Svensson | Falun Borlänge SK | 01:32:47.3 |
12 | Eirik | Mysen | Oseberg Skilag-Team Veidekke Oslofjord | 01:32:51.7 |
13 | Jens | Burman | Åsarna IK | 01:32:57.4 |
14 | Lars Gunnar | Skjevdal | Tydal IL | 01:33:27.4 |
15 | Jason | Rueesch | SUI | 01:33:52.5 |
16 | Karl-Johan | Dyvik | Falun Borlänge SK | 01:34:04.6 |
17 | Peppe | Femling | Högbo GIF | 01:34:06.4 |
18 | Jesper | Nelin | Hestra IF | 01:34:08.1 |
19 | Johannes | Eklöf | IF Hallby SOK | 01:34:11.3 |
20 | Filip | Danielsson | SK Bore | 01:34:14.3 |
21 | Andreas | Dahlø Wærnes | Trønder-Lyn | 01:34:14.8 |
22 | Nils | Persson | Östersunds SK | 01:34:48.8 |
23 | Einar Flaktveit | Moxnes | NOR | 01:34:54.5 |
24 | Victor | Olsson | Hudiksvalls IF | 01:34:58.2 |
25 | Erik Olsvik | Dengerud | Kjelsås il | 01:35:31.3 |
26 | Johannes | Ringsby | SK Bore | 01:35:36.6 |
27 | Rasmus | Hörnfeldt | Östersunds SK | 01:35:48.3 |
28 | Vahur | Teppan | Tartu Skiclub | 01:36:10.1 |
29 | Måns | Sunesson | Sellnäs IF | 01:36:11.6 |
30 | Even | Northug | Strindheim IL | 01:36:34.4 |
31 | Tore | Leren | NOR | 01:36:34.6 |
32 | Marcus | Grate | IFK Umeå | 01:36:44.1 |
33 | Alfred | Buskqvist | IK Stern | 01:36:44.3 |
34 | Joey | Foster | Team Hardwood | 01:36:58.3 |
35 | Emil | Johansson | IK Jarl Rättvik | 01:37:45.1 |
36 | Konrad | Myhr | Åsarna IK | 01:37:57.7 |
37 | Fabian | Alraun | Skimarathon Team Austria | 01:38:03.5 |
38 | Jonatan | Thoresson | Östersunds SK | 01:38:04.0 |
39 | Andreas | Svensson | Ulricehamns IF | 01:38:08.1 |
40 | Endre | Blikra | Strindheim ski | 01:38:13.9 |
41 | Gianluca | Cologna | SUI | 01:38:20.5 |
42 | Adam | Johansson | IK Jarl Rättvik | 01:38:54.1 |
43 | Jonatan | Engdahl | Trillevallens Sportklubb | 01:38:55.9 |
44 | Jesper | Nyström | Falun Borlänge SK | 01:39:17.6 |
45 | Eddie | Edström | Stockviks SF | 01:39:28.7 |
46 | Adam | Larsson | Falun Borlänge SK | 01:39:29.4 |
47 | Emil | Persson | Östersunds SK | 01:39:51.3 |
48 | Andreas Myran | Steen | Leksvik IL-Team Jobzone | 01:40:33.3 |
49 | Tomas | Northug | Strindheim IL | 01:40:33.7 |
50 | Emil | Svensson | Åsarna IK | 01:41:04.1 |
51 | Johan | Bergman | Sollefteå Skidor IF | 01:41:31.1 |
52 | Joel | Lager | Garphyttans IF | 01:41:58.2 |
53 | Kristjan | Koll | Nõmme Sportclub | 01:42:18.0 |
54 | Carl | Olander | IK Stern | 01:42:40.5 |
55 | Erik | Persson | IF Hallby SOK | 01:43:22.2 |
56 | Ragnar Bragvin | Andresen | Njård-Team Jobzone | 01:43:58.5 |
57 | Jonatan | Engström | Borås SK | 01:45:42.7 |
58 | Patrik | Tallbom | Östersunds SK | 01:45:51.6 |
59 | Pontus | Hermansson | SK Bore | 01:46:14.6 |
60 | Edvard | Sundman | Åsarna IK | 01:46:39.6 |
61 | Viktor | Axelsson | Borås SK | 01:48:12.7 |
62 | Gustav | Rotvold | Åsarna IK | 01:48:14.1 |
63 | Olof | Jonsson | Trillevallens Sportklubb | 01:48:48.0 |
64 | Jonas | Riseth | Spillum Il | 01:49:35.5 |
65 | Tim | Magnusson | IFK Mora SK | 01:51:25.5 |
66 | Jakob | Jansson | Östersunds SK | 01:52:02.3 |
67 | Marcus | Lennartsson | Garphyttans IF | 01:53:47.7 |
68 | Hannes | Stenström | Trillevallens Sportklubb | 01:58:49.2 |
69 | Kristian | Ankeresen | NOR | 02:00:20.0 |
70 | Oscar | Strömberg | Hägglunds Ski Team SK | 02:06:51.4 |
71 | Jordan | Andrews | British ski team | 02:08:36.4 |
72 | Jonas | Persson | Trönö IK | 02:10:57.1 |
73 | Anders | Kallings | Visborgs OK | 02:19:00.7 |
D21 | ||||
1 | Ebba | Andersson | Sollefteå Skidor IF | 01:37:23.1 |
2 | Anna | Haag | AnnaEmil Sportklubb | 01:38:46.3 |
3 | Ida | Ingemarsdotter | Åsarna IK | 01:40:39.6 |
4 | Stina | Nilsson | IFK Mora SK | 01:40:47.0 |
5 | Anna | Dyvik | Falun Borlänge SK | 01:43:41.3 |
6 | Moa | Molander Kristiansen | Åsarna IK | 01:43:46.0 |
7 | Elisabeth | Högberg | Biathlon Östersund IF | 01:46:47.6 |
8 | Emma | Wikén | Åsarna IK | 01:48:58.0 |
9 | Elin | Mohlin | Åsarna IK | 01:48:58.7 |
10 | Frida | Hallquist | Åsarna IK | 01:48:59.3 |
11 | Julie | Myhre | Team Veidekke Midt-Norge | 01:49:00.6 |
12 | Mari Støen | Gussiås | NOR | 01:49:04.1 |
13 | Sandra | Olsson | Malungs IF | 01:49:05.5 |
14 | Maja | Dahlqvist | Falun Borlänge SK | 01:50:33.4 |
15 | Lisa | Dahl | Offerdals SK | 01:51:03.0 |
16 | Lisa K | Svensson | Åsarna IK | 01:55:46.9 |
17 | Sara | Hallquist | Åsarna IK | 01:57:21.6 |
18 | Ida | Dahl | IFK Mora SK | 01:57:23.5 |
19 | Malin | Börjesjö | Sundbybergs IK | 01:58:21.9 |
20 | Maria | Jonasson | Östersunds SK | 02:00:22.2 |
21 | Eva | Johansson | Linköpings SK | 02:01:10.7 |
22 | Magdalena | Maierhofer | Skimarthonteam Austria | 02:01:23.3 |
23 | Lotte | Lie | NOR | 02:01:40.2 |
24 | Julia | Angelsiöö | Storvreta IK | 02:02:09.1 |
25 | Evelina | Sutro | IFK Mora SK | 02:03:18.9 |
26 | Lena | Viklund | Högbo GIF | 02:04:35.6 |
27 | Sofie | Björklund | Trillevallens Sportklubb | 02:07:38.0 |
28 | Magdalena | Eliasson | Graninge-Alliansen | 02:22:59.5 |
Natalia Nepryaeva väntar barn
Världscupsegrarinnan från 2021/2022, ryskan Natalia Nepryaeva väntar sitt första barn.
Det meddelar hon själv på sociala medier där hon visar upp bilder på en snabbt växande mage.
Hon heter numera Natalia Terentieva sedan hon gifte sig med landslagskollegan Aleksandr Terentiev.
Jonatan slog Erik med 2 poäng i totalen
Här är slutresultaten i vinterns BAUHAUS cup:
Jonatan Lindberg, IFK Mora tog inga poäng i den avslutande tävlingen i BAUHAUS cup och det blev en nervös väntan för om han skulle vinna totalt.
Erik Bergström, Rehns BK var 3:a i Sollefteås sista tävling och slutade 2 (!) poäng efter Jonatan i totalen efter 8 tävlingar.
Skistad säger nej till landslaget igen?
Den norska stortidningen VG erfar att sprintstjärnan Kristine Stavaas Skistad åter igen säger nej till det norska längdlandslaget.
Hon är deras klart största damstjärna och vann fem sprinttävlingar senaste säsongen. Om 25-åringen inte tackar ja till landslaget är det givetvis tråkigt för förbundet inför VM i Trondheim 2025.
Denise Herrmann-Wick fick sin Jonna
Ex-skidskyttestjärnan Denise Herrmann-Wick, 35 har fått en dotter tillsammans med sin man Thomas Wick.
Dottern skall heta Jonna.
Kanske Jonna Sundling är förebilden…?
Calle och sambon fick en dotter
Calle Halfvarsson, 35 och sambon Isabell Olsson har fått sitt andra barn. Den här gången en dotter som blir lillasyster til Casper-Lo.
– Allt har gått väldigt bra, skriver Calle till Sportbladet.
Torleif gjorde precis som på Vasaloppet
Torleif Syrstad är en man för dom stora anledningarna.
Och för dom långa tävlingarna.
I lördagens Janteloppet – finalen i Ski Classics – gjorde han precis som i Vasaloppet och bara lämnade konkurrenterna bakom.
Max Novak, Team Aker Dæhlie var i ledningen men slutade trea. Bäst av dom svenska blev Karolina Hedenström, Lager 157 som var tvåa i damklassen.
Anders Besseberg fick 3 års fängelse
Fd IBU-presidenten Anders Besseberg dömdes till tre år och en månads fängelse för grov korruption. Han överklagade själv på plats i rätten i Hokksund i Norge.
Besseberg dömdes för att ha mottagit jaktturer, klockor, prostituerade och han dömdes att leverera tillbaka både klockor och djur som han skjutit.
Klæbo tillbaka i norska landslaget
Johannes Høsflot Klæbo går tillbaka till det norska landslaget. 27-åringen bjöd in pressen under fredagen och berättade att han kommer att vara en del av laget igen från och med den kommande säsongen.
Inför årets säsong stod Klæbo utanför landslaget.
Linn Svahn åkte in mest pengar
Linn Svahn var den skidåkaren i Sverige som åkte in mest pengar i vinter. Med 2,652 miljoner toppar hon listan före både skidskyttar och alpinister.
Längddamerna har gjort en bra säsong och Frida Karlsson ligger trea på listan.
Plötsligt blev Johan en vinnare
Han är stortalangen som aldrig riktigt blommade ut.
Men som inte gav upp, ändrade fokus och kämpade på.
Och nu – i en ålder av 29 år – är han plötsligt en vinnare.
Johan Hoel, Team Ragde Charge kommer att vinna årets Ski Classics.
Stentufft om platserna i Norges landslag
Skidskytte:
Att komma med i det norska skidskyttelandslaget måste vara något av det svåraste inom den sporten. Åkare med pallplatser i världscupen har inte fått plats inför säsongen 2024/2025 och konkurrensen är enorm.
I norska mästerskapen den gångna helgen startade 175 herrar och 125 damer!
Hejapriset x 4 utdelad i Sollefteå
Svenska Spels Hejapriset tillfaller den åkare som förbättrat sina rankingpoäng mest i samband med Ford Smart Energy Cup. Under helgens tävlingar i Sollefteå delades priset ut hela fyra gånger när bästa senior i dam- och herrklassen samt bästa lag i de äldre juniorklasserna i BAUHAUS Cup premierades för sin utveckling.
Lämnar landslaget, lägger inte av
Tilda öppnar upp om svårigheterna:
Plötsligt försvann stortalangen Tilda Johansson från skidskyttearenorna mitt under brinnande säsong.
Nu berättar hon för första gång hur illa hon mådde, hur hon grät och bara ville bort från allt det här.
Men 24-åringen har hittat lite av suget igen och tänker inte lägga av. Hon väljer dock bort landslaget.
Per lanserad i Norge, fortsätter i Tyskland
Per Nilsson har lanserats som en av dom möjliga kandidaterna för att bli Norges nya damlandslagstränare.
Men Frida Karlssons personlige tränare har precis skrivit på en ny tvåårskontrakt med det tyska landslaget.
Stark juniorseger till Tove Norgren
En mycket positiv insats stod Domnarvets Tove Norgren för i finalen av BAUHAUS cup i Sollefteå. Dalatjejen vann D18-klassen efter ett mycket bra lopp.
I dom övriga tre juniorklasserna blev det jaktstartssegrar för favoriterna Evelina Crüsell, Eddie Pettersson och Anton Grahn.
Surt då Frida slog Ebba i jaktstarten
Johan Häggström höll undan och vann herrklassen:
Frida Karlsson spurtade in till seger i jaktstarten i cupfinalen på hemmaplan i Sollefteå och bugade till publiken.
Två och en halv sekund bakom följde Ebba Andersson som inte alls var lika glad efter tävlingen.
Max Novak utmanade om Ski Classics-seger
Max Novak slutade tvåa och utmanade rejält om segern i söndagens Ski Classics-tävling Summit2Senja i norra Norge. Team Aker Dæhlie-åkaren fick se den norska världsstjärnan Martin Løwstrøm Nyenget passera i den sista, hårda stigningen och ta sin andra raka seger i det 60 km långa loppet.
Men det var ändå den bästa placeringen i årets Ski Classics för Max Novak.
Hjalmar slog världsmästaren i sprint
Hjalmar Oscarsson, Ås blev det stora överraskningen i BAUHAUS cup-sprinten i Sollefteå under lördagen. Men minsta möjliga margin – 1 hundradels sekund – slog han juniorvärldsmästaren Anton Grahn från Mora i finalen i H20.
Inte bare det, han slog också JVM-trean Jonatan Lindberg, Mora som slutade tre också här.
Johan Hoel tog första segern i Ski Classics
Johan Hoel är inte känd som någon sprinter, men han imponerade och slog både Martin Løwstrøm Nyenget och Eirik Sverdrup Augdal på upploppet i Reistadløpet i Bardufoss i norra Norge.
Med segern tog han också över ledningen i Ski Classics med två tävlingar kvar.
Där har nu redan Emilie Fleten avgjort även om Astrid Øyre Slind var överlägsen i lördagen 50 km långa tävling.
Frida tog revansch i sprinten
Frida Karlsson var överlägsen i lördagens klassiska sprint i cuptävlingen i Sollefteå och fick revansch för förlusten mot Ebba Andersson dagen innan.
Adam Persson vann herrklassen där Marcus Grate åter igen vann prologen men hade otur i kvartsfinalen.