Mobile Version
Desktop Version
TOPPTRION i herrarnas seniorklass i Fjälltoppsloppet. Segraren Dario Cologna (mitten) med tvåan Petter Engdahl (tv) och trean Anders Södergren. Foto: THORD ERIC NILSSON
TOPPTRION i herrarnas seniorklass i Fjälltoppsloppet. Segraren Dario Cologna (mitten) med tvåan Petter Engdahl (tv) och trean Anders Södergren. Foto: THORD ERIC NILSSON

Här är alla resultaten från Fjälltoppsloppet

Det här varit en stor längdskiddag i Bruksvallarna med Fjälltoppsloppet där man haft klasser helt från dom yngsta ungdomsåkarna till världsstjärnorna i seniorklasserna. Här hittar du alla resultaten från dagens tävlingar.

D9        
1 Maria Sæther Verdenius NOR 00:09:52.7
2 Erika Udras Võru 00:10:48.0
3 Moa Kristiansson Dala-Järna IK 00:10:49.3
4 Filippa Källman Sollefteå Skidor IF 00:11:05.3
5 Julia Eriksson Östersunds SK 00:11:17.3
5 Matilda Westergren Täfteå IK 00:11:17.3
7 Agnes Boström Kovlands IF 00:11:18.6
8 Mercedes Melbye Årjängs IF 00:11:41.8
9 Tuva Richardsson Östersunds SK 00:12:56.4
10 Vera Norenius Hägglunds Ski Team SK 00:13:10.9
11 Lina Lingman Trönö IK 00:13:17.0
12 Molly Hampusson Röbäcks SK 00:13:31.2
13 Maja Wallin Ås IF 00:13:36.5
14 Vera Myhr Funäsdalens IF 00:14:07.6
15 Lisa Graipe Östersunds SK 00:14:56.6
16 Maja Owén Valbo AIF 00:15:05.9
17 Kajsa Wickenberg Ås IF 00:15:09.3
18 Elsa Norgren Domnarvets GOIF 00:15:43.1
19 Emma Berg Spikbodarnas IK 00:16:05.6
20 Emma Perbo Hägglunds Ski Team SK 00:18:31.6
21 Sigrid Norlander Funäsdalens IF 00:19:28.6
22 Ebba Lundkvist Östersunds SK 00:19:46.3
23 Emilia Hildahl Östersunds SK 00:19:46.7
24 Ella Folcke SWE 00:25:42.1
         
H9        
1 Samuel Henriksson Tynderö IK 00:09:34.2
2 Wilmer Hoflin Funäsdalens IF 00:09:55.4
3 Fred Abrahamsson Gjersvold Östersunds SK 00:10:26.0
4 Sigge Löfgren Falu IK 00:11:01.3
5 Elvin Alvtegen Järpens SK 00:11:06.7
5 Matija Berce Rehns BK 00:11:06.7
7 Arvid Andersson Myssjö-Ovikens IF 00:11:13.7
8 Arwe Olskims Delsbo IF 00:11:32.9
9 Vilmer Wikström Åsarna IK 00:11:51.6
10 Melker Alvarsson IFK Skövde SK 00:12:00.3
11 Nils Rönnestrand Ås IF 00:12:06.6
12 Wilmer Salmonssonbystrand Järpens SK 00:12:27.6
13 Erik Tengblad Ås IF 00:12:38.0
14 Loa Nordström Ås IF 00:12:54.0
15 Emil Löfholm Ås IF 00:12:58.7
16 Herje Olsson Offerdals SK 00:14:17.7
17 Mattis Halvarsson Östersunds SK 00:14:55.2
18 Axel Landorf Järpens SK 00:16:26.7
19 Jeremias Melander Viksten Matfors SK 00:19:10.0
         
D10        
1 Astrid Hermansson Kvarnsvedens GOIF SK 00:09:26.8
2 Lisa Sæther Verdenius NOR 00:09:36.7
3 Nora Samuelsson Östersunds SK 00:09:47.8
4 Tilde Karlsson IFK Mora SK 00:09:54.9
5 Fanny Jansson Filipstads SF 00:09:55.3
6 Selma Partanen Högbo GIF 00:10:16.4
7 Elsa Tänglander Östersunds SK 00:10:19.4
8 Linnea Arnlöf Hägglunds Ski Team SK 00:10:19.9
9 Teresia Ytterbom Kovlands IF 00:10:34.7
10 Eline Rød Feragen NOR 00:10:38.8
11 Hedvig Ulander Husums IF SK 00:10:40.1
12 Mali Nytrøen NOR 00:10:47.7
13 Nilla Grönborg Kovlands IF 00:10:54.0
13 Klara Edström Stockviks SF 00:10:54.0
15 Emma Maria Päärson CFC Sportclub 00:11:02.2
16 Stine Nilsen Utleira IL 00:11:10.9
17 Ester Strand Sävedalens AIK 00:11:14.3
18 Astrid Forslund Stockviks SF 00:11:38.3
19 Emilia Dahlgren Myssjö-Ovikens IF 00:12:11.3
20 Noelia Frank Alnö SK 00:12:15.9
21 Hedda Eklöv Östersunds SK 00:12:16.3
22 Irma Fundin Svegs IK 00:12:18.2
23 Nadja Ivansson Offerdals SK 00:12:27.0
23 Tilde Karelius Lima IF 00:12:27.0
25 Hilda Bergqvist Sollefteå Skidor IF 00:12:40.3
26 Sofie Hallin Lucksta IF 00:12:42.0
27 Ellen Fränckel Husums IF SK 00:12:52.0
28 Marie Pavlovská Trönö IK 00:13:03.1
29 Connie Bolin IFK Bergvik 00:13:32.9
30 Signe Gullikstad Röros IL 00:13:37.8
31 Selma Norberg Matfors SK 00:14:43.3
32 Elma Roos Ås IF 00:14:45.1
33 Hannah Eriksson Sollefteå Skidor IF 00:15:30.0
         
H10        
1 Pelle Anger IFK Hedemora SK 00:09:11.0
2 Frans Persson Storumans IK 00:09:13.4
3 Kalle Grahn-Birve Alnö SK 00:09:18.3
4 Olle Rune Täby IS SK 00:09:35.1
5 Vegard Nordbrandt Åsarna IK 00:09:40.0
6 Vilgot Lundin Alnö SK 00:09:42.0
7 Thijn Omblets Sälens IF 00:09:44.3
8 Hugo Kallin Hägglunds Ski Team SK 00:09:57.6
9 Arvid Carlsson Åsarna IK 00:10:04.1
10 Felix Öhman Hägglunds Ski Team SK 00:10:05.8
11 Erik Borg Hudiksvalls IF 00:10:10.0
12 Henrik Garmo Hov NOR 00:10:12.3
13 Edwin Mårtensson Litsbygdens SK 00:10:12.4
14 Atle Blomquist Funäsdalens IF 00:10:13.9
15 Linus Granström Sundbybergs IK 00:10:17.3
15 Hugo Enhörning Täby IS SK 00:10:17.3
15 Isak Oscarsson Ås IF 00:10:17.3
18 Albin Richardsson Järpens SK 00:10:26.7
19 Björn Bromée Östersund-Frösö SLK 00:10:28.8
20 Martin Nilsson Hägglunds Ski Team SK 00:10:42.5
21 Noa Rindeskog Hägglunds Ski Team SK 00:10:44.4
22 Melker Rentzhog Frösö IF 00:10:47.3
23 Nils Wallberg Hägglunds Ski Team SK 00:10:51.6
24 Theo Lundblad Hägglunds Ski Team SK 00:10:57.5
25 Andreas Walldén Stockviks SF 00:11:02.5
26 Simon Åkerlind Lofsdalens SK 00:11:04.5
27 Alfred Pedersen Åsarna IK 00:11:27.1
28 Manne Bernhardsson Östersunds SK 00:11:37.6
29 Edvin Thelander Östersunds SK 00:11:56.5
30 Alfred Dahlin Kovlands IF 00:11:57.3
31 Anders Lillefjell Steinkjer Skiklubb 00:12:09.1
32 Ivar Granholm Stockviks SF 00:12:21.8
33 Arvid Eriksson Myssjö-Ovikens IF 00:12:42.7
34 Lukas Eriksson IFK Umeå 00:12:44.0
35 Viggo Larsson Molidens IK 00:13:10.8
36 Jesper Trøiterud Lima IF 00:13:33.6
37 Jonatan Myhr Funäsdalens SLK 00:13:34.0
38 Felix Almgren IFK Mora SK 00:14:00.5
39 Marcus Dahlgren Funäsdalens IF 00:14:12.3
         
D11        
1 Ida Åström Täfteå IK 00:10:07.2
2 Maja Pålsson Utrikes Skidklubb 00:10:39.1
3 Leia Nordström Näsvikens IK 00:10:48.4
4 Minna Mikaelsson Vårby IK 00:11:04.7
5 Ines Stjerna Utrikes Skidklubb 00:11:10.0
6 Tuva Furunäs IFK Grängesberg SK 00:11:11.6
7 Hilde Oscarsson Ås IF 00:11:19.5
8 Enya Daabach Åsarna IK 00:11:19.6
9 Ebba Westergren Täfteå IK 00:11:31.1
10 Ellen Berg Granbergsdals IF 00:11:34.6
11 Agnes Millén Sälens IF 00:11:47.7
11 Heidi Sofie S Rynning Röros IL 00:11:47.7
13 Emma Nilsson Näsvikens IK 00:12:08.6
14 Elin Gezelius IFK Mora SK 00:12:19.4
15 Marit Kvithammer Flakne Øverbygda IL 00:12:36.7
16 Frida Mojanis Lima IF 00:12:37.1
17 Maya Rennermalm Lima IF 00:12:37.2
18 Signe Feil Stockviks SF 00:12:39.8
19 Selma Rudlund Hägglunds Ski Team SK 00:12:43.9
19 Linnea Hermansson IFK Mora SK 00:12:43.9
21 Astrid Öhrn Bergeforsens SK 00:12:51.2
22 Nellie Sjöberg Kovlands IF 00:12:54.5
23 Sofia Nilsson Offerdals SK 00:12:58.1
24 Julia Jonsson Alnö SK 00:12:59.3
25 Pilleriin Vilipuu Tartu Skiclub 00:13:00.1
26 Skade Spovmark Husums IF SK 00:13:01.2
27 Zarja Berce Rehns BK 00:13:04.8
28 Elsa Norberg Hudiksvalls IF 00:13:08.5
29 Kajsa Limby IFK Mora SK 00:13:19.2
30 Frida Kjellgren Järpens SK 00:13:19.5
31 Märta Hübenette Husums IF SK 00:13:26.2
32 Lova Larsson Molidens IK 00:13:30.4
33 Emilina Bång Östersunds SK 00:13:34.9
34 Ellen Rydhult Svegs IK 00:13:38.8
35 Magdalena Arwidson Lif Lima IF 00:13:40.9
36 Tuva Lian Horten Tylldalen IL 00:13:43.5
37 Saga Hampusson Röbäcks SK 00:13:51.5
38 Wilma Olofsson Malungs IF 00:13:52.6
39 Kajsa Johansson Hägglunds Ski Team SK 00:13:57.3
40 Wilma Helmersson Svegs IK 00:14:06.6
41 Stina Eriksson Åsarna IK 00:14:32.0
42 Nora Nordqvist Husums IF SK 00:14:35.6
43 Ida Staffansson Funäsdalens IF 00:15:15.3
43 Ida Hallin Husums IF SK 00:15:15.3
45 Selma Stengårds Lima IF 00:15:30.7
46 Julia Lindberg Åsarna IK 00:16:04.2
47 Ottilia Pedersen Åsarna IK 00:16:37.7
         
H11        
1 Alvar Myhlback Bjursås IK 00:09:21.4
2 Eddie Pettersson Oxbergs IF 00:09:46.7
3 Benjamin Kulsetås Strindheim IL 00:09:58.4
4 Täpp Olof Almlöf IK Jarl Rättvik 00:09:59.0
5 Leo Kristiansson Dala-Järna IK 00:10:12.7
6 Måns Ravald Ås IF 00:10:29.8
7 Sigurd Hollum Röros IL 00:10:38.2
8 Eirik Høgli NOR 00:10:47.0
9 Johan Richardsson Järpens SK 00:10:49.2
10 Malte Andersson Domnarvets GOIF 00:10:49.6
11 Melvin Löfgren Falu IK 00:10:59.3
12 Filip Tveit Utleira IL 00:11:02.5
13 David Wallin Åshammars IK 00:11:08.8
14 Adam Tengblad Ås IF 00:11:10.2
15 Ville Åkerlund Sälens IF 00:11:12.1
15 Jåvva Rensberg Funäsdalens IF 00:11:12.1
17 Felix Sjölund Myhr Ås IF 00:11:22.3
18 Alexander Svahn IFK Mora SK 00:11:33.5
19 Henry Sundsten Hudiksvalls IF 00:11:38.7
20 Nico Larsson Jättendals IF 00:11:43.2
21 Linus Källman Sollefteå Skidor IF 00:11:47.2
22 Olle Sjöblom Ås IF 00:11:52.8
23 Wilmer Thorén Hägglunds Ski Team SK 00:11:53.6
24 Oskar Bergman IFK Mora SK 00:11:55.5
25 Lukas Ullberg Näsvikens IK 00:11:56.7
26 Teo Dolk Sollefteå Skidor IF 00:12:04.5
27 Iver Nymeon Aas Röros IL 00:12:08.3
28 Viktor Nordgren Åsarna IK 00:12:16.0
29 Håkon Fuglem Utleira IL 00:12:18.3
30 Anton Nordgren Åsarna IK 00:12:30.5
31 Elias Hörnell Domnarvets GOIF 00:12:32.6
32 Marcus Edlund Hägglunds Ski Team SK 00:12:38.3
33 Alvin Vestman Åsarna IK 00:12:50.5
34 Simon Löfholm Ås IF 00:14:03.4
35 Herman Göransson Åsarna IK 00:14:18.3
36 Viktor Sandström Ås IF 00:15:57.2
37 Max Landorf Järpens SK 00:20:30.4
         
D12        
1 Alva Nilsson Bergeforsens SK 00:10:13.6
2 Ida Bergfors Matfors SK 00:10:33.4
3 Kretel Kaljumäe CFC Sportclub 00:10:37.6
4 Mari Ann Jahhu Tartu Skiclub 00:10:44.1
5 Elsa Malmgren Åsarna IK 00:10:45.9
6 Lizzie Sonnefelt Duveds IF 00:10:50.1
7 Anna Backlund Högbo GIF 00:10:51.8
8 Ebba Augustsson Källbottens IK 00:11:01.7
9 Alva Svahn Östersunds SK 00:11:04.8
10 Julia Byvall Matfors SK 00:11:13.0
11 Ines Lignell Lucksta IF 00:11:15.9
12 Elsa Palmberg Högbo GIF 00:11:20.2
13 Ronja Nilsson Sollefteå Skidor IF 00:11:25.0
14 Ebba Hennings Östersunds SK 00:11:25.4
15 Guro Schjölberg Tynset IF 00:11:32.1
16 Nova Johansson Funäsdalens IF 00:11:42.3
17 Sanna Hörnell Domnarvets GOIF 00:11:46.8
18 Filippa Hägglund Sollefteå Skidor IF 00:11:51.1
19 Astrid Schjølberg Röros IL 00:12:07.8
20 Saga Östling Kovlands IF 00:12:16.0
21 Thea Hägg Funäsdalens IF 00:12:30.1
22 Klara Eriksson Högbo GIF 00:12:38.8
23 Elsa Bergqvist Sollefteå Skidor IF 00:12:47.0
24 Ida Backén Svegs IK 00:12:48.1
25 Signe Roos Ås IF 00:12:50.5
26 Moa Eriksson Östersunds SK 00:12:56.8
27 Iris Zachrisson Svegs IK 00:13:01.5
28 Majken Nilsson Hudiksvalls IF 00:13:05.1
29 Alva Perbo Hägglunds Ski Team SK 00:14:08.1
30 Cornelia Hörnquist Hägglunds Ski Team SK 00:14:09.6
         
H12        
1 Erik Bergström Domnarvets GOIF 00:09:06.3
2 Hugo Granström Sundbybergs IK 00:09:30.2
3 Adrian Cornelius Kaasbøll NOR 00:09:32.2
4 Viking Olsson Husums IF SK 00:09:35.5
5 Tomas Holmgren Matfors SK 00:09:52.0
6 Oskar Höglund Sollefteå Skidor IF 00:10:00.2
7 Milton Loft Åsarna IK 00:10:02.6
8 Björn Rönnestrand Ås IF 00:10:17.5
9 Olle Långberg Hudiksvalls IF 00:10:21.1
10 Magnar Ryttervoll Brekken IL 00:10:31.2
11 Linus Ytterbom Kovlands IF 00:10:35.5
11 Alexander Bjuredal Sälens IF 00:10:35.5
13 Ola Garmo Hov NOR 00:10:37.2
14 Axel Tingelöf Sollefteå Skidor IF 00:10:49.2
15 Sixten Partanen Högbo GIF 00:10:52.1
16 Elias Redman Östersunds SK 00:10:54.0
16 Nils Hamrin Borin Östersunds SK 00:10:54.0
18 Jason Blomqvist Matfors SK 00:11:10.2
19 Helmer Nordvall Matfors SK 00:11:14.3
20 Linus Pettersson Sollefteå Skidor IF 00:11:17.9
21 Fredrik Westlund Sunne SLF 00:11:21.8
22 Alvin Noaksson Ås IF 00:11:33.8
23 Mattias Larsson Matfors SK 00:11:57.1
24 Liam Johnson Matfors SK 00:11:58.4
25 Hampus Bergkvist Matfors SK 00:12:02.1
26 Aston Seger Myssjö-Ovikens IF 00:12:02.2
27 Viktor Öhman Hägglunds Ski Team SK 00:12:06.7
28 Nils Graipe Östersunds SK 00:12:13.8
29 Eric Staaf Ås IF 00:12:23.4
30 Ville Eklöv Östersunds SK 00:12:24.0
31 Björn Östlund Järpens SK 00:12:29.0
32 Oskar Olausson Offerdals SK 00:12:42.1
33 Jonas Rentzhog Biathlon Östersund IF 00:13:10.4
34 Hugo Fryxell Täby IS SK 00:13:32.4
35 Noah Ingerhed Myssjö-Ovikens IF 00:13:51.5
36 Axel Eriksson Myssjö-Ovikens IF 00:13:52.6
37 Nils Blomberg Segersta OK 00:15:28.7
38 Ludvig Lundquist Täby IS SK 00:16:14.2
         
D13        
1 Malin Oskarsson SK Leksand 00:13:09.7
2 Matilda Bandefur Idre SK 00:13:28.7
3 Erica Lavén Täby IS SK 00:13:38.0
4 Sara Henriksson Tynderö IK 00:13:50.0
5 Elin Näslund Vårby IK 00:13:51.8
6 Alva Hermansson Kvarnsvedens GOIF SK 00:13:55.4
7 Maja Boberg Duveds IF 00:13:56.1
8 Ellen Björk Orsa SK 00:14:05.0
9 Katja Kulsetås Strindheim IL 00:14:33.6
10 Alicia Sellsve Järpens SK 00:14:42.6
11 Tomina Rihpa Idre SK 00:14:46.6
12 Tova Grahn-Birve Alnö SK 00:14:50.2
13 Astrid Kolberg Köla AIK 00:14:55.3
14 Tuva Lundin Alnö SK 00:14:56.3
15 Elsa Granholm Stockviks SF 00:14:56.7
16 Alva Klockare Kvarnsvedens GOIF SK 00:14:56.8
17 Elin Carlsson Åsarna IK 00:15:12.5
18 Hedda Samuelsson Östersunds SK 00:15:15.8
19 Jonna Kjellgren Järpens SK 00:15:21.5
20 Maja Wallberg Hägglunds Ski Team SK 00:15:32.7
21 Terese Terent Näsvikens IK 00:15:34.1
22 Anja Pousette Funäsdalens IF 00:15:34.7
23 Gry Dahlgren Spikbodarnas IK 00:15:38.3
24 Liv Sjölund Östersunds SK 00:15:43.1
25 Maja Aronsson Östersunds SK 00:15:51.2
26 Meja Engrund Åsarna IK 00:15:53.7
27 Ylva Sandström Stockviks SF 00:15:58.8
28 Wilma Nilsson Sollefteå Skidor IF 00:16:11.5
29 Nanna Grönborg Kovlands IF 00:16:18.1
30 Caroline Nilsson Offerdals SK 00:16:41.1
31 Linn Jansson Östersunds SK 00:16:44.9
32 Irma Östberg Åsarna IK 00:16:57.7
33 Frida Eriksson Åsarna IK 00:17:12.2
34 Jessica Rennermalm Lima IF 00:18:29.8
35 Stina Olausson Offerdals SK 00:20:49.0
36 Wilma Åkebring Matfors SK 00:20:55.3
37 Hanna Holmgren Husums IF SK 00:22:21.4
38 Klara Forslund Stockviks SF 01:25:35.2
         
H13        
1 Petter Sæter Os il 00:11:53.8
2 Hugo Ström Dala-Järna IK 00:12:38.2
3 Bosse Lövgren Falu IK 00:12:39.8
4 Erik Franzén Idre SK 00:12:43.4
5 Viktor Norberg Kvarnsvedens GOIF SK 00:13:16.5
6 Jakob Carlsson Stora Tuna IK SK 00:13:24.0
7 Arvid Norberg Hudiksvalls IF 00:13:25.5
8 Karl Grönland Sälens IF 00:13:25.8
9 Hilmer Grenedal Delsbo IF 00:13:33.1
10 Oliver Kinks CFC Sportclub 00:13:37.3
11 Emil Tänglander Östersunds SK 00:13:38.1
12 Pelle Boberg Duveds IF 00:13:40.5
13 Johan Borg Hudiksvalls IF 00:13:48.4
14 Sebastian Svahn IFK Mora SK 00:13:49.2
15 Isac Lundblad Hägglunds Ski Team SK 00:13:49.7
16 Liam Englundh Hudiksvalls IF 00:13:59.9
17 Linus Sjödén Älvdalens IF SK 00:14:19.5
18 Axel Mäkinen Högbo GIF 00:14:27.1
19 Lukas Walther Matfors SK 00:14:30.5
20 Wilhelm Sterner Täby IS SK 00:14:33.4
21 Ludvig Millestu Utrikes Skidklubb 00:14:33.9
22 Even Dybwad Utleira IL 00:14:47.1
23 Valter Ljungdahl Matfors SK 00:15:00.8
24 Henning Lindh Ten Berg Östersunds SK 00:15:10.0
25 Love Ingerhed Myssjö-Ovikens IF 00:15:21.2
26 Esten Nytrøen NOR 00:15:26.6
27 Edvard Fuglem Utleira IL 00:15:29.4
28 Viggo Östlund Kovlands IF 00:15:31.6
29 Viggo Stein Ås IF 00:15:34.9
30 Arvid Lindqvist Funäsdalens IF 00:15:38.2
31 Efraim Melander Wiksten Matfors SK 00:15:48.5
32 Gustaf Andersson Myssjö-Ovikens IF 00:15:50.8
33 Oliver Larsson Molidens IK 00:15:57.5
34 Axel Wistman Gunneriusson Östersunds SK 00:16:06.9
35 Eric Dahlgren Myssjö-Ovikens IF 00:16:29.6
36 Jacob Torgrimsson Östersunds SK 00:16:33.0
37 Axel Arnesson Ås IF 00:16:53.2
38 Isak Bodin Sollefteå Skidor IF 00:16:53.4
39 Melwin Bång Östersunds SK 00:17:17.7
40 Markel Fundin Svegs IK 00:17:30.4
41 Tyr Spovmark Husums IF SK 00:17:32.5
42 Johannes Ulander Husums IF SK 00:17:49.6
43 Victor Lundh Bergeforsens SK 00:18:11.6
         
D14        
1 Tove Ericsson Stockviks SF 00:12:42.9
2 Ingrid Beate Østbyhaug Tydal IL ski 00:13:15.4
3 Irja Brandfjell Funäsdalens IF 00:13:17.3
4 Thea Eriksson Bergeforsens SK 00:13:24.2
5 Hedda Tveit Utleira IL 00:13:29.4
6 Amanda Pallin Alnö SK 00:13:33.0
7 Nora Hegdahl Steinkjer Skiklubb 00:13:35.7
8 Maja Furunäs IFK Grängesberg SK 00:13:37.4
9 Lina Hennings Östersunds SK 00:13:38.1
10 Maja Heikki Sälens IF 00:13:42.3
11 Frida Poromaa Johannisbergs AIK 00:13:51.0
12 Ingeborg Østgård NOR 00:13:56.2
13 Emma Holmgren Bergeforsens SK 00:14:06.5
14 Flisa Ravald Ås IF 00:14:08.0
15 Kajsa Heikki Sälens IF 00:14:10.7
16 Lina Lundgren IF Strategen 00:14:20.4
17 Tindra Österberg Ås IF 00:14:21.0
18 Luisa Lotta Terep CFC Sportclub 00:14:38.4
19 Ebba Englund Bergeforsens SK 00:14:54.9
20 Trude Burman Alnö SK 00:15:29.5
21 Klara Göransson Åsarna IK 00:15:58.4
22 Saga Wistman Gunneriusson Östersunds SK 00:16:03.9
23 Olivia Ednarsson Brandsbols SK 00:16:05.5
24 Elvira Hermansson Offerdals SK 00:16:26.8
25 Klara Nilsson Spöland Vännäs IF 00:16:41.2
26 Sanna Bäck Svegs IK 00:18:22.4
27 Lina Malmros Husums IF SK 00:19:56.4
         
H14        
1 Mattias Andersson Domnarvets GOIF 00:12:08.7
2 Hjalmar Berg Sunne SLF 00:12:12.2
3 Sebastian Rød Feragen NOR 00:12:14.8
4 Ludvig Berg Granbergsdals IF 00:12:15.9
5 Vetle Meli Narjord NOR 00:12:24.3
6 Erik Bryne Sunne SLF 00:12:24.4
7 Albin Gezelius IFK Mora SK 00:12:27.4
8 Loke Sköld Häverödals SK 00:12:27.8
9 Albin Augustsson Källbottens IK 00:12:28.0
10 Markus Melén Falu IK 00:12:35.4
11 Mattias Östberg Stora Tuna IK SK 00:12:38.9
12 Nils Ole Fuglem Selbu ski 00:12:45.2
12 Filip Strand Sunne SLF 00:12:45.2
14 Niklas Landsem Melhus Steinkjer Skiklubb 00:12:53.3
15 Lukas Jonsson Årjängs IF 00:12:57.6
16 Frank Krouwel Stora Tuna IK SK 00:12:59.0
17 Ebbe Abrahamsson Gjersvold Östersunds SK 00:12:59.9
18 Markus Almgren IFK Mora SK 00:13:01.3
19 William Grip Svegs IK 00:13:01.4
20 Klockar-Eskil Nääs SK Leksand 00:13:01.9
21 August Rosén Jättendals IF 00:13:04.1
22 Arve Lignell Lucksta IF 00:13:20.8
23 Hannes Sjölund Myhr Ås IF 00:13:21.8
24 Viktor Olsson Husums IF SK 00:13:25.4
25 Haakon Lillefjell Steinkjer Skiklubb 00:13:25.8
26 Vincent Grein Tullus SG 00:13:26.0
27 Anders Dahl Alnö SK 00:13:27.3
28 Wille Långberg Hudiksvalls IF 00:13:27.6
29 Nils Norberg Lucksta IF 00:13:27.7
30 Albin Blomberg Rehns BK 00:13:28.1
31 Rasmus Eriksson IFK Umeå 00:13:33.0
32 Edvin Nordgren Åsarna IK 00:13:52.9
33 Felix Vesterlund IF Strategen 00:13:54.6
34 Leo Svahn Östersunds SK 00:13:57.8
35 Victor Berglund Järpens SK 00:14:02.4
36 Love Wagman Sollefteå Skidor IF 00:14:11.7
37 Isak Österman Häverödals SK 00:14:14.4
37 Lukas Ivarsson Bålsta SK 00:14:14.4
39 Elis Graipe Östersunds SK 00:14:18.0
40 Wilhelm Daabach Åsarna IK 00:14:23.0
41 Arvid Jönsson Svegs IK 00:14:28.4
42 Joel Owén Valbo AIF 00:15:29.2
43 Tristan Marshall GBR 00:18:17.6
         
D15        
1 Märta Rosenberg Duveds IF 00:17:25.5
2 Saga Fältenhag Högbo GIF 00:17:41.7
3 Alva Björk Orsa SK 00:17:45.4
4 Elina Franzén Idre SK 00:18:04.8
5 Anette Nilsen Utleira IL 00:18:30.9
6 Kajsa Rapp SK Leksand 00:18:32.8
7 Märta Andersson Dala-Järna IK 00:18:33.2
8 Tilda Ström Dala-Järna IK 00:18:39.3
9 Klara Andersson Dala-Järna IK 00:18:48.7
10 Julia Lövström Månkarbo IF 00:18:51.5
11 Johanna Udras EST 00:18:54.5
12 Emma Höglund Sollefteå Skidor IF 00:19:04.7
13 Elin Vesterlund Vännäs SK 00:19:05.2
14 Agnes Öhrn Bergeforsens SK 00:19:08.3
15 Ida Nilsson Bergeforsens SK 00:19:16.8
16 Anna Novak Offerdals SK 00:19:35.2
17 Ylva Olsson Offerdals SK 00:19:39.8
18 Elsa Carlsson Åsarna IK 00:19:43.2
19 Eva Christine Gullikstad Röros IL 00:19:44.3
20 Sigrid Hübenette Husums IF SK 00:19:45.1
21 Hilda Lingman Trönö IK 00:19:50.5
22 Elin Modin Sollefteå Skidor IF 00:19:50.8
23 Thula Olskims Delsbo IF 00:19:54.8
24 Wilma Johansson Åsarna IK 00:20:03.2
25 Enja Jonsson Åsarna IK 00:20:09.2
26 Emelie Englund Bergeforsens SK 00:20:20.8
27 Emma Eriksson Filipstads SF 00:20:34.2
28 Alva Eriksson Sollefteå Skidor IF 00:20:42.9
29 Tove Lundh Bergeforsens SK 00:21:04.5
30 Sanna Sundström Husums IF SK 00:21:10.3
31 Klara Roos Ås IF 00:21:37.6
32 Louisa Sjöholm Sundbybergs IK 00:21:44.7
33 Vanja Kant Hede SK 00:23:39.1
         
H15        
1 Edvin Anger IFK Hedemora SK 00:15:34.6
2 Gustav Pålsson Utrikes Skidklubb 00:15:41.8
3 Sivert Granheim NOR 00:15:44.0
4 Sander Krouwel Stora Tuna IK SK 00:16:17.9
5 Carl Rune Täby IS SK 00:16:22.5
6 Jacob Verdenius NOR 00:16:29.9
7 Jan Christian Kjærnli NOR 00:16:34.1
8 Aksel Halvarsson Östersunds SK 00:16:38.6
9 Kaspar Päärson CFC Sportclub 00:16:38.9
10 Jonas Carlsson Stora Tuna IK SK 00:16:40.4
11 Gustav Karlsson Sundbybergs IK 00:17:04.1
12 Gustav Hedström Östersunds SK 00:17:04.7
12 Jörgen Schjölberg Tynset IF 00:17:04.7
14 Rasmus Vesterlund IF Strategen 00:17:25.5
15 Torkild Nytrøen NOR 00:17:37.2
16 Gabinus Rihpa Idre SK 00:17:39.4
17 Oskar Algotsson Åsarna IK 00:17:39.6
18 Birk Blomquist Funäsdalens IF 00:17:56.8
19 Viktor Grenedal Delsbo IF 00:18:10.2
20 Hampus Hallberg Hudiksvalls IF 00:18:17.5
21 Vidar Lindqvist Funäsdalens IF 00:18:35.4
22 Adam Näslund Bergeforsens SK 00:18:35.8
23 Gabriel Nordgren Vännäs SK 00:18:44.3
24 Axel Mattsson Ås IF 00:18:52.8
25 Albert Mattsson Sundbybergs IK 00:18:58.7
26 Tor Rönnestrand Ås IF 00:19:04.0
27 Ludvig Jonsson Hudiksvalls IF 00:19:10.8
28 Jonas Lenz Matfors SK 00:19:22.9
29 Erik Schjølberg Röros IL 00:19:24.6
30 Kasper Eggen Remseth Utleira IL 00:19:35.4
31 Jon Nilsson Offerdals SK 00:20:54.9
32 Njord Spovmark Husums IF SK 00:21:48.3
33 Helmer Lönnkvist IKJ Haninge 00:23:08.4
         
D16        
1 Tilde Bångman Offerdals SK 00:17:25.9
2 Tilda Östberg Stora Tuna IK SK 00:17:55.7
3 Ella Georgsson Högbo GIF 00:17:58.3
4 Julia Nilsson Offerdals SK 00:17:58.5
5 Elin Andersson Stuguns SK 00:18:00.3
6 Elsa Wallin Högbo GIF 00:18:08.1
7 Olivia Lavén Täby IS SK 00:18:10.5
8 Ida Lundgren IFK Umeå 00:18:20.2
9 Keidy Kaasiku Ambla 00:18:31.4
10 Kaidy Kaasiku Ambla 00:18:37.7
11 Nora Lignell Lucksta IF 00:18:52.8
12 Ida Vasell Järpens SK 00:19:05.1
13 Sara Uddegård  Offerdals SK 00:19:06.5
14 Alva Sköld Häverödals SK 00:19:10.5
15 Jenny Edin Matfors SK 00:19:28.7
16 Hanna Holmgren Bergeforsens SK 00:19:31.4
17 Mathilda Evaldsson Ekshärads SF 00:19:35.4
18 Sarakajsa Hermansson Offerdals SK 00:20:31.3
19 Elina Nilsson Spöland Vännäs IF 00:20:36.3
20 Lisa Grøtte Renå Hommelvik IL 00:20:41.7
21 Emilia Pettersson Sollefteå Skidor IF 00:20:56.4
22 Signe Svensson IKJ Haninge 00:21:57.9
23 Lowisa Engholm Matfors SK 00:22:51.5
24 Beth Ireland GBR 00:23:19.7
         
H16        
1 Magnus Høgli Byåsen IL 00:16:23.2
2 Jonathan Edman IFK Umeå 00:16:31.7
3 Truls Gisselman Rehns BK 00:16:32.5
4 Simon Strömberg Täfteå IK 00:16:32.9
5 John Hermansson IFK Mora SK 00:16:35.3
6 Isak Lieback Ulricehamns IF 00:16:36.2
7 Rikard Vestin Sollefteå Skidor IF 00:16:36.7
8 Benjamin Terent Rehns BK 00:16:38.5
9 Elis Tingelöf Sollefteå Skidor IF 00:16:39.1
10 Robin Ivansson Offerdals SK 00:16:55.7
11 Bernt Emil Finserås Rognes Utleira IL 00:17:08.3
12 Linus Westergren Täfteå IK 00:17:10.2
13 Linus Jonsson Årjängs IF 00:17:11.8
14 Anton Mäkinen Högbo GIF 00:17:16.1
15 Per Jutterström IFK Mora SK 00:17:16.9
16 Elias Engström Skoog Hede SK 00:17:24.8
17 Viktor Wiig IF Strategen 00:17:30.3
18 Oskar Åslund Östersunds SK 00:17:50.5
19 William Fuglem Utleira IL 00:17:55.5
20 Love Kreij IF Strategen 00:18:10.4
21 David Sjöberg Gimo IF SK 00:18:20.7
22 Martin Elmvall Högbo GIF 00:18:26.4
23 Cameron Cruichshank GBR 00:18:37.1
24 Isidor Melander Wiksten Matfors SK 00:19:14.7
25 Milton Horcic Oxbergs IF 00:19:22.2
26 Edward Vestman Åsarna IK 00:31:53.8
         
H19-20      
1 Sebastian Samuelsson Sollefteå Skidor IF 01:23:20.7
2 Marius Landsem Melhu Henning Skilag 01:23:33.9
3 Fredrik Andersson Sollefteå Skidor IF 01:23:37.7
4 Magnus Norøy NOR 01:24:34.0
5 Martin Buvarp Byåsen IL 01:24:51.2
6 Vegard Sivertsgård Ålen il 01:25:05.3
7 Erik Husby NOR 01:25:06.0
8 Eric Rosjö IF Hallby SOK 01:25:14.9
9 Anders Nyaas NOR 01:25:56.8
10 Jonas Eriksson Falun Borlänge SK 01:26:35.4
11 Geir Kristian Hoås NOR 01:26:35.5
12 Henrik Gullikstad Lillehammer Skiklub 01:26:37.1
13 Edvin Andersson Landsbro IF SK 01:26:38.1
14 Gustaf Berglund Storvreta IK 01:27:02.0
15 Henri Roos CFC Sportclub 01:27:06.5
16 Jacob Nystedt Hudiksvalls IF 01:27:22.0
17 Håvard Kne Galåen Röros IL 01:28:39.9
18 Adam Persson IF Hallby SOK 01:28:47.7
19 Trygve Bondhus Often NOR 01:29:41.3
20 David Larsson Hudiksvalls IF 01:30:01.4
21 Alexander Karlsson Källbottens IK 01:30:02.0
22 Jonas Granlund Hudiksvalls IF 01:30:10.4
23 Bjørnar Holm NOR 01:30:10.8
24 Adam Gillman Garphyttans IF 01:30:58.0
25 Simon Jonsson IF Hallby SOK 01:31:02.2
26 Axel Jutterström IFK Mora SK 01:31:12.5
27 Herman Grytbakk Tronsaune Team Toyota Slettum Bil 01:31:39.5
28 Tobias Lindman Stockviks SF 01:31:50.1
29 Jonathan Modin Sollefteå Skidor IF 01:32:55.7
30 Henning Sjökvist Stora Tuna IK SK 01:33:12.2
31 Mattias Sundin Vårby IK 01:33:26.2
32 Carl Rotvold Åsarna IK 01:33:27.8
33 Jonas Unsgård Leik 01:34:24.3
34 Gustav Aflodal Sundbybergs IK 01:35:42.9
35 Hugo Jacobsson Falun Borlänge SK 01:35:48.0
36 Oscar Johansson Zinkgruvans IF 01:35:51.7
37 John Leander Åsarna IK 01:36:03.8
38 Jonas Åsander Grahn Hudiksvalls IF 01:36:10.7
39 Ole Jacob Forsmo halsøy il 01:37:35.5
40 Markus Johansson Zinkgruvans IF 01:37:36.5
41 Martin Johansson Korsnäs IF SK 01:38:49.0
42 Kevin Henriksson Garphyttans IF 01:38:58.7
43 Simen Lande NOR 01:39:21.8
44 Kristian Wilberg Rofstad Byåsen IL 01:39:39.3
45 Oscar Bröte Sundbybergs IK 01:39:51.2
46 Karl Ingard IK Rex 01:40:26.3
47 Oscar Lindell Stockviks SF 01:41:30.7
48 Gabriel Strid Sunne SLF 01:41:31.7
49 Jonathan Persson Domnarvets GOIF 01:42:57.6
50 Erik Lieback Ulricehamns IF 01:43:32.7
51 Arvid Aronsson Matfors SK 01:44:20.9
52 Andreas Bjørvik Fugle NOR 01:44:51.1
53 Rasmus Lie Skatval skilag 01:44:51.9
54 Petter Persson Borås SK 01:45:35.0
55 Albin  Persson Tranemo IF Skidklubb 01:46:38.3
56 Gustav Johansson Ulricehamns IF 01:49:06.1
57 Simon Eriksson IFK Umeå 01:50:47.5
58 Ola Nymoen Aas Röros IL 01:50:54.5
59 Jens Filipsson Sunne SLF 01:52:47.1
60 Ludvig Svenningsson Ulricehamns IF 01:53:36.1
61 Simon Lundberg SK Bore 01:53:38.4
62 Oskar Danielsson Frost Dala-Järna IK 01:59:13.2
         
         
         
H17-18      
1 Eirik Kjøl Tornes Eide IL 01:23:23.0
2 William Poromaa Johannisbergs AIK 01:24:31.4
3 Leo Johansson Skillingaryds FK 01:25:58.1
4 Ørjan Moseng Röros IL 01:26:08.2
5 Ossian Rosenberg Duveds IF 01:26:11.1
6 Axel Aflodal Sundbybergs IK 01:27:34.0
7 Jonas Lian Horten Tynset IF 01:27:59.8
8 Håkon Moen NOR 01:28:00.7
9 Sigurd Leren NOR 01:28:01.3
10 Anton Eriksson Sollefteå Skidor IF 01:28:06.1
11 Magnus F. Moan Team Toyota Slettum Bil 01:28:15.5
12 Jørgen Sæter NOR 01:28:16.6
13 Sivert Bekken Team Toyota Slettum Bil 01:28:20.2
14 Jonathan Norder IF Hallby SOK 01:28:21.4
15 Emil Talsi Åsarna IK 01:28:32.0
16 Malte Stefansson Oxbergs IF 01:29:28.5
17 Gustav Kvarnbrink IFK Umeå 01:30:14.1
18 Oscar Olsson Hudiksvalls IF 01:30:36.1
19 Alec Maclean Team Hardwood 01:30:58.0
20 William Schultz IFK Umeå 01:31:54.5
21 Adam Westman Hudiksvalls IF 01:32:22.6
22 Petter Dahl Alnö SK 01:33:46.5
23 Johan Herbert Sundbybergs IK 01:33:53.7
24 Emrik Nordgren IFK Umeå 01:34:26.5
25 Vegard Fosli Stjern Hommelvik IL 01:34:28.1
26 Eirik Horten Os il 01:34:29.6
27 Olve Johansen Rye Byneset IL Ski 01:34:41.3
28 Adam Boman Tranemo IF Skidklubb 01:36:10.6
29 Sebastian Eriksson Falu IK 01:36:16.2
30 Johannes Engdahl Domnarvets GOIF 01:37:19.0
31 Linus Nygren Ulricehamns IF 01:37:52.4
32 Linus Nilsson IFK Umeå 01:37:54.6
33 Zackarias Björn Rembo IK 01:38:12.1
34 Samuel Oskarsson SK Leksand 01:38:26.3
35 Mathias Modin Sollefteå Skidor IF 01:38:46.4
36 Alexander Gidlund Hägglunds Ski Team SK 01:38:55.1
37 Filip Fahlström Johannisbergs AIK 01:39:16.1
38 Max Andersson Domnarvets GOIF 01:39:32.4
39 Håvard Støen Gussiås NOR 01:40:47.0
40 Johan Lüning Bålsta SK 01:41:13.1
41 Albin Sjölén Stockviks SF 01:41:13.4
42 William Selander Spikbodarnas IK 01:41:49.5
43 Richard Engholm Johannisbergs AIK 01:43:11.5
44 William Karlsson Källbottens IK 01:45:28.5
45 Sven Leander Åsarna IK 01:45:28.9
46 Henrik Millestu Utrikes Skidklubb 01:46:12.8
47 Jürgen Kukk Tartu Skiclub 01:46:25.3
48 Pontus Wikström Hägglunds Ski Team SK 01:49:01.6
49 Jon Zachrisson Svegs IK 01:52:20.1
50 Anton Modin Järpens SK 01:54:39.0
51 Edvin Nordström Brottby SK 01:56:35.0
52 Adrian Lundberg SK Bore 01:56:45.5
53 Alexander Bohle British ski team 02:09:23.1
         
D19-20      
1 Kristina Skjevdal Röros IL 01:36:35.3
2 Johanna Hagström Falköpings AIK SK 01:37:01.1
3 Johanna Andersson Falu IK 01:37:04.3
4 Moa Olsson Falun Borlänge SK 01:39:45.1
5 Wilma Jönsson Östersunds SK 01:40:33.7
6 Tua Dahlgren Spikbodarnas IK 01:41:00.3
7 Anna Hedström I 21 IF 01:46:42.3
8 Silje Gløtheim Röros IL 01:46:54.2
9 Viktoria Karlsson Sollefteå Skidor IF 01:48:25.5
10 Sanna Sjödén Älvdalens IF SK 01:49:10.9
11 Zoe Pekos Team Hardwood 01:49:21.6
12 Hanna Britt Laursoo Tartu Skiclub 01:49:52.6
13 Vendela Blom Stockviks SF 01:51:10.0
14 Emma Jonsson Åsarna IK 01:51:14.3
15 Olivia Persson Storumans IK 01:51:48.6
16 Jessica Roach Team Hardwood 01:54:12.5
17 Matilda Melén Falu IK 01:54:30.4
18 Emma Backén Rehns BK 01:54:50.3
19 Ida Hallquist Åsarna IK 01:55:10.1
20 Elin Wickberg Hägglunds Ski Team SK 01:55:16.3
21 Sofie Oskarsson SK Leksand 01:56:31.5
22 Linn Gustafsson Filipstads SF 01:59:06.3
23 Madelene Melin Malungs IF 02:00:17.4
         
D17-18      
1 Frida Karlsson Sollefteå Skidor IF 01:32:57.6
2 Louise Lindström Högbo GIF 01:37:58.7
3 Kristina Axelsson Sya SK 01:40:09.9
4 Elvira Öberg Hemmingsmarks Skidklubb 01:40:57.7
5 Katrin Sjödén Älvdalens IF SK 01:42:24.9
6 Lisa Jonsson Sävedalens AIK 01:44:28.5
7 Lovisa Olsson Hägglunds Ski Team SK 01:45:04.5
8 Gabriella Pålsson Utrikes Skidklubb 01:45:19.7
9 Shilo Rousseau Team Hardwood 01:45:45.4
10 Judith Dolleris Falu IK 01:45:51.8
11 Pernille Gullikstad Søre Ål IL 01:47:33.7
12 Hanne Wilberg Rofstad NOR 01:48:06.6
13 Elin Schagerström Garphyttans IF 01:51:10.5
14 Alicia Jansson Filipstads SF 01:51:15.8
15 Maja Petersson Vårby IK 01:53:01.0
16 Nele Paglant Tartu Skiclub 01:53:05.7
17 Michaela Andreasson Gillberga SK 01:54:33.8
18 Sofia Eriksson Stora Tuna IK SK 01:55:23.3
19 Emma Olsson Storvreta IK 01:55:42.9
20 Julia Albertsson Stuguns SK 01:58:21.5
21 Sofia Berglund Storvreta IK 01:58:53.7
22 Evelina Lindeberg Årjängs IF 01:58:55.5
23 Kine Storås NOR 02:00:42.4
24 Maja Eriksson Filipstads SF 02:00:52.0
25 Hannah Story-Korman Team Hardwood 02:01:11.3
26 Louise Adolfsson SK Bore 02:02:23.7
27 Frida Olofsson Vårby IK 02:05:27.2
28 Anna Herbert Brottby SK 02:16:33.2
29 Kristina Fridman Spöland Vännäs IF 02:17:38.7
         
H21        
1 Dario Cologna SUI 01:27:59.7
2 Petter Engdahl Östersunds SK 01:28:01.6
3 Anders Södergren Hudiksvalls IF 01:28:02.6
4 Daniel Rickardsson Hudiksvalls IF 01:30:05.4
5 Johannes Høsflot Klæbo Byaasen IL 01:30:17.3
6 Anton Hedlund Falun Borlänge SK 01:30:18.2
7 Karstein Johaug Gran IL 01:30:20.6
8 Lars Nelson Åsarna IK 01:30:22.4
9 Simon Andersson Falun Borlänge SK 01:30:24.4
10 Erik Andersson Hudiksvalls IF 01:32:40.1
11 Oskar Svensson Falun Borlänge SK 01:32:47.3
12 Eirik Mysen Oseberg Skilag-Team Veidekke Oslofjord 01:32:51.7
13 Jens Burman Åsarna IK 01:32:57.4
14 Lars Gunnar Skjevdal Tydal IL 01:33:27.4
15 Jason Rueesch SUI 01:33:52.5
16 Karl-Johan Dyvik Falun Borlänge SK 01:34:04.6
17 Peppe Femling Högbo GIF 01:34:06.4
18 Jesper Nelin Hestra IF 01:34:08.1
19 Johannes Eklöf IF Hallby SOK 01:34:11.3
20 Filip Danielsson SK Bore 01:34:14.3
21 Andreas Dahlø Wærnes Trønder-Lyn 01:34:14.8
22 Nils Persson Östersunds SK 01:34:48.8
23 Einar Flaktveit Moxnes NOR 01:34:54.5
24 Victor Olsson Hudiksvalls IF 01:34:58.2
25 Erik Olsvik Dengerud Kjelsås il 01:35:31.3
26 Johannes Ringsby SK Bore 01:35:36.6
27 Rasmus Hörnfeldt Östersunds SK 01:35:48.3
28 Vahur Teppan Tartu Skiclub 01:36:10.1
29 Måns Sunesson Sellnäs IF 01:36:11.6
30 Even Northug Strindheim IL 01:36:34.4
31 Tore Leren NOR 01:36:34.6
32 Marcus Grate IFK Umeå 01:36:44.1
33 Alfred Buskqvist IK Stern 01:36:44.3
34 Joey Foster Team Hardwood 01:36:58.3
35 Emil Johansson IK Jarl Rättvik 01:37:45.1
36 Konrad Myhr Åsarna IK 01:37:57.7
37 Fabian Alraun Skimarathon Team Austria 01:38:03.5
38 Jonatan Thoresson Östersunds SK 01:38:04.0
39 Andreas Svensson Ulricehamns IF 01:38:08.1
40 Endre Blikra Strindheim ski 01:38:13.9
41 Gianluca Cologna SUI 01:38:20.5
42 Adam Johansson IK Jarl Rättvik 01:38:54.1
43 Jonatan Engdahl Trillevallens Sportklubb 01:38:55.9
44 Jesper Nyström Falun Borlänge SK 01:39:17.6
45 Eddie Edström Stockviks SF 01:39:28.7
46 Adam Larsson Falun Borlänge SK 01:39:29.4
47 Emil Persson Östersunds SK 01:39:51.3
48 Andreas Myran Steen Leksvik IL-Team Jobzone 01:40:33.3
49 Tomas Northug Strindheim IL 01:40:33.7
50 Emil Svensson Åsarna IK 01:41:04.1
51 Johan Bergman Sollefteå Skidor IF 01:41:31.1
52 Joel Lager Garphyttans IF 01:41:58.2
53 Kristjan Koll Nõmme Sportclub 01:42:18.0
54 Carl Olander IK Stern 01:42:40.5
55 Erik Persson IF Hallby SOK 01:43:22.2
56 Ragnar Bragvin Andresen Njård-Team Jobzone 01:43:58.5
57 Jonatan Engström Borås SK 01:45:42.7
58 Patrik Tallbom Östersunds SK 01:45:51.6
59 Pontus Hermansson SK Bore 01:46:14.6
60 Edvard Sundman Åsarna IK 01:46:39.6
61 Viktor Axelsson Borås SK 01:48:12.7
62 Gustav Rotvold Åsarna IK 01:48:14.1
63 Olof Jonsson Trillevallens Sportklubb 01:48:48.0
64 Jonas Riseth Spillum Il 01:49:35.5
65 Tim Magnusson IFK Mora SK 01:51:25.5
66 Jakob Jansson Östersunds SK 01:52:02.3
67 Marcus Lennartsson Garphyttans IF 01:53:47.7
68 Hannes Stenström Trillevallens Sportklubb 01:58:49.2
69 Kristian Ankeresen NOR 02:00:20.0
70 Oscar Strömberg Hägglunds Ski Team SK 02:06:51.4
71 Jordan Andrews British ski team 02:08:36.4
72 Jonas Persson Trönö IK 02:10:57.1
73 Anders Kallings Visborgs OK 02:19:00.7
         
D21        
1 Ebba Andersson Sollefteå Skidor IF 01:37:23.1
2 Anna Haag AnnaEmil Sportklubb 01:38:46.3
3 Ida Ingemarsdotter Åsarna IK 01:40:39.6
4 Stina Nilsson IFK Mora SK 01:40:47.0
5 Anna Dyvik Falun Borlänge SK 01:43:41.3
6 Moa Molander Kristiansen Åsarna IK 01:43:46.0
7 Elisabeth Högberg Biathlon Östersund IF 01:46:47.6
8 Emma Wikén Åsarna IK 01:48:58.0
9 Elin Mohlin Åsarna IK 01:48:58.7
10 Frida Hallquist Åsarna IK 01:48:59.3
11 Julie Myhre Team Veidekke Midt-Norge 01:49:00.6
12 Mari Støen Gussiås NOR 01:49:04.1
13 Sandra Olsson Malungs IF 01:49:05.5
14 Maja Dahlqvist Falun Borlänge SK 01:50:33.4
15 Lisa Dahl Offerdals SK 01:51:03.0
16 Lisa K Svensson Åsarna IK 01:55:46.9
17 Sara Hallquist Åsarna IK 01:57:21.6
18 Ida Dahl IFK Mora SK 01:57:23.5
19 Malin Börjesjö Sundbybergs IK 01:58:21.9
20 Maria Jonasson Östersunds SK 02:00:22.2
21 Eva Johansson Linköpings SK 02:01:10.7
22 Magdalena Maierhofer Skimarthonteam Austria 02:01:23.3
23 Lotte Lie NOR 02:01:40.2
24 Julia Angelsiöö Storvreta IK 02:02:09.1
25 Evelina Sutro IFK Mora SK 02:03:18.9
26 Lena Viklund Högbo GIF 02:04:35.6
27 Sofie Björklund Trillevallens Sportklubb 02:07:38.0
28 Magdalena Eliasson Graninge-Alliansen 02:22:59.5
Del |
GREVENs krönika mellomrom

Johaug kör sönder både konkurrenter och publikintre

Krönika:

Ingemar Stenmark vann 83 gånger i världscupen med hundradelar, tiondelar och i bland med någon sekund.
Det var spännande nästan jämt för världens tv-tittare. När segermaskinen Therese Johaug tog sin 53 VC-seger här i Lillehammer var det kamp i 800 meter och tävlingen avgjord, trots att 14 200 meter återstod.
Suveräna Johaug dödar spänningen och håller på att köra sönder intresset.

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Moa Lundgren (SWE) - FIS world cup cross-country, skiathlon women, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Moa från doldis till svenskt ankare

Moa Lundgren var en doldis för många inför den här säsongen – trots att hon vunnit både JVM och U23-VM.
Men nu är hon plötsligt ett svenskt ankare i världscupstafetten i Lillehammer efter lördagens sensationella 9:e plats i skiathlon.

 

Les mer
07.12.2019, Oestersund, Sweden, (SWE):Martin Ponsiluoma (SWE), Sebastian Samuelsson (SWE), (l-r) - IBU world cup biathlon, relay men, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Straffrundor förstörde för Sverige

Det svenska laget var i ledningen i världscupstafetten inför storpublik på hemmaplan i Östersund efter halva tävlingen.
Men när både Martin Ponsiuloma och Sebastian Samuelsson sköt på sig varsin straffrunda försvann dom svenska hoppen om en seger. Istället tog Norge segern före Frankrike och Italien.

 

Les mer
20191207, GISSELMANN upplopp (kopia)

Så gick det i juniorernas sprint i Idre

Även juniorerna körde sprinttävling i Idre Fjäll under lördagen. Här är bilder och text från dom fyra juniorklasserna som såg Truls Gisselman, Rehns BK, Edvin Anger, Hedemora, Maja Årebäck, Boliden och Märta Rosenberg, Duve3d som segrare.

 

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Alexander Bolshunov (RUS) - FIS world cup cross-country, skiathlon men, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Bolshunov slog norrmännen – Burman 7:a

Alexander Bolshunov tvålade dit hela den norska eliten på deras egen hemmaplan.
Jens Burman imponerade och tog en stark 7:e plats efter ett lopp i tätgruppen genom nästan hela tremilen i Lillehammer.
En mycket tung och tuff tävling där Burman tyvärr var helt ensam om att prestera av dom blågula åkarna.

 

Les mer
07.12.2019, Lillehammer, Norway (NOR):Therese Johaug (NOR) - FIS world cup cross-country, skiathlon women, Lillehammer (NOR). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Therese Johaug i en övermänsklig klass

Bra svenskdag med Kalla, Lundgren och Ribom:

Therese Johaug använde en kilometer till att värma upp. Sedan lämnade hon konkurrenterna och visade en övermänsklig klass som ingen var i närheten av att kunna följa.
I mål var hon en minut och 8 sekunder före Jessica Diggins som knäckte Heidi Weng på slutvarvet på damernas 15 km skiathlon.

 

Les mer
20191207, GRATE Marcus (kopia)

Marcus Grate gjorde som Linn Svahn

Marcus Grate verkade ha studerat damernas sprintfinal i Idre.
För IFK Umeå-åkaren ryckte på exakt samma plats som sin tidigare klubbkompis Linn Svahn och fick också han en lucka som höll hela vägen in i mål.
Grate vann också kvalet och levererade en stark sprintade i Volkswagen Cup.

 

Les mer
20191207, SVAHN Linn (kopia)

Imponerande ryck av Linn Svahn avgjorde

– Det var planerat att rycka just där. Jag sparade rycket till finalen, säger Linn Svahn som med explosiv kraft lämnade alla andra långt bakom sig i damfinalen i söndagens Volkswagen Cup-sprint i Idre.
I mål var hon över 5 sekunder före tvåan Johanna Hagström.

 

Les mer
20181028, Anton Karlsson podd-bild (kopia)

Anton Karlsson opereras, missar säsongen

Lager 157 Ski Team-åkaren Anton Karlsson har sedan i början av september stått utanför tävlingsverksamheten för att rehabilitera ett diskbråck. Förhoppningen har varit att rehab skulle kunna lösa det akuta problemet, men igår efter ytterligare besök hos läkare så gjorde man valet att gå vidare med operation om ett par veckor.

 

Les mer
Biathlon, World Cup, Östersund, Sweden, Press conference

Sveriges stafettlag i helgens världscup

Två spännand stafetter i Östersund lördag och söndag:

Elvira Öberg var överraskningen när damernas stafettlag presenterades på fredagen. Hon tar den fjärde platsen efter sin fina framfart i spåret under världscupveckan, medan Torstein Stenersen får chansen som startman i herrarnas stafett.


Les mer
20191206, D21 3 bästa (kopia)

Linn Svahn vann trippel-drama i Idre

Tre damer inom 2,6 sekunder.
Så spännande blev det i Volkswagen Cup över 10 km klassisk i Idre.
Bäst av alla: Förstaårssenioren Linn Svahn från Östesunds SK som precis slog Moa Olsson, Falun-Borlänge och Sofia Henriksson, Piteå Elit.

 

Les mer
20191206, ANDERSSON, Fredrik (kopia)

Fredrik försvarade familjens ära i Idre

Ingen Ebba Andersson i tävlingsspåret än.
Men brorsan Fredrik försvarade familjens ära när Volkswagen Cup inleddes i Idre med 15 km klassisk åkning.
Han vann med 15,6 sekunder för Simon Andersson från Falun-Borlänge SK som fick en välbehövlig framgång igen.

 

Les mer
20180128, KARLSSON, Frida 018 (kopia)

Frida och Calle startar inte i helgens världscup

Förkylningar stoppar Sveriges största hopp:

Sveriges två största hopp i världscupen i Lillehammer startar inte.
Både Frida Karlsson och Calle Halfvarsson har tvingats lämna återbud på grund av förkylningar, något som givet är ett stort bakslag för det svenska landslaget.
Emma Ribom och Marcus Ruus ersätter i lördagens skiathlontävlingar.

 

Les mer
05.12.2019, Oestersund, Sweden, (SWE):Yuliia Dzhima (UKR), Justine Braisaz (FRA), Julia Simon (FRA) - IBU world cup biathlon, individual women, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © Nico Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Ny fransk jubeldag i Östersund

Hanna Öberg bästa svenska på 10:e plats:

Frankrike fortsätter att dominera i världscupen i skidskytte i Östersund. Torsdagens distanslopp för damer blev en ny fransk triumf med både första och tredje plats.
Den svenska laginsatsen var godkänd, även om toppresultatet fattades. Hanna Öberg var bästa  svenska på en 10:e plats.

 

Les mer
20191124, VINSA, Lisa 004 (kopia)

Här kan du se Volkswagen Cup live

Svenska Skidförbundet kommer livestreama vinterns Volkswagen cup – den nationella seniorcupen på längdskidor.

Les mer
20191205, JEMTEBORN Patrik

VM i Östersund blev Årets idrottsevenemang

Sport & Affärer har summerat sportåret och juryn meddelar idag att VM i skidskytte i Östersund vinner Årets idrottsevenemang 2019!


Les mer
20191124, LAGESON, Simon 008 (kopia)

Volkswagen Cup drar igång i helgen

Här är dom anmälda till fredagens Idre-tävling:

Årets Sverige-cup för landets seniorer – eller Volkswagen Cup som det heter – drar igång med tre intensiva tävlingsdagar i Idre Fjäll under helgen.
Redan under fredagen står klassiska distanslopp på 10 och 15 km på programmet och under lördag och söndag finns också juniorklasser med starka startfält.

 

Les mer
20191205, Halva Nattvasan (kopia)

Nattvasan 90 och 45 in i En Svensk Klassiker

Samtidigt som Stephan Wilsons serie Min Klassiker sänds på TV6 och Viaplay kan nu En Svensk Klassiker och Vasaloppet glädjande meddela att Nattvasan 90 och Nattvasan 45 från och med nu ingår som ett delmoment för den som gör En Svensk Klassiker och En Svensk Klassiker Halva. Det går således att välja att åka Nattvasan 90 istället för Vasaloppet/Öppet Spår och Nattvasan 45 istället för Vasaloppet 45 (f d Halvvasan). Det här innebär också att det nu går att skejta skidmomentet i Klassikern för den som så önskar.

Les mer
29.11.2019, Ruka, Finland (FIN):Martin Johnsrud Sundby (NOR) - FIS world cup cross-country, individual sprint, Ruka (FIN). www.nordicfocus.com. © Modica/NordicFocus. Every downloaded picture is fee-liable.

Martin Johnsrud Sundby åker inte touren

Martin Johnsrud Sundby kommer inte att åka vinterns Tour de Ski som startar i schweiziska Lenzerheide den 28 december. Den 35-årige världsmästaren på 15 km har haft en säsongsöppning som inte svarat till förväntningarna och han tycker heller inte att touren passar honom speciellt bra längre.

 

Les mer
04.12.2019, Oestersund, Sweden, (SWE):Simon Desthieux (FRA), Martin Fourcade (FRA), Quentin Fillon Maillet (FRA) - IBU world cup biathlon, individual men, Oestersund (SWE). www.nordicfocus.com. © Nico Manzoni/NordicFocus. Every downloaded picture is fee

Historisk fransk dag i världscupen

Martin Fourcade tillbaka på toppen igen:

– Att komma tillbaka nu nästan ett år efter att jag senast vann en världscuptävling är något av det största jag har gjort i min karriär, säger Martin Fourcade som strålade av lycka efter att ha vunnit herrarnas distanstävling över 20 km i världscupen i skidskytte i Östersund.
Och han gjorde det på en dag då allt stämde för det franska landslaget. Fyrdubbelt är inte så ofta man ser, dessutom med ytterligare en åkare bland dom 7 bästa.

 

Les mer