Mobile Version
Desktop Version
MARCUS FREDRIKSSON, Lycksele (mitten) vann Lappmarksloppet i Sorsele före Tor Larsson, Tärna IK Fjällvinden och hemmaåkaren Anders Oskarsson från Sorsele (th). Foto: LARS JOHANSSON
MARCUS FREDRIKSSON, Lycksele (mitten) vann Lappmarksloppet i Sorsele före Tor Larsson, Tärna IK Fjällvinden och hemmaåkaren Anders Oskarsson från Sorsele (th). Foto: LARS JOHANSSON

Marcus vann Lappmarksloppet

Förstaårssenioren Marcus Fredriksson från Lycksele IF vann under lördagen Lappmarksloppet i fristil i Sorsele. Det var många tuffa och branta stigningar på den 15 km långa banan.

Men Marcus är i fin form, något han visade på SM-femmilen i Umeå förra helgen.

Tävlingen gick i fristil i blid, smörig nysnö. Marcus Fredriksson var halvminuten före Tor Larsson från Tärna-Fjällvinden. På bronspallen fick hemmaåkaren Andreas Oskarsson kliva upp då han slog som lillebror Erik med en dryg minut.

Sofia Lindberg, Robertsfors var snabbast i damklassen.

RESULTAT (fristil)
D 9  
   
1     JAKOBSSON Telma     2008     Lycksele IF     00:06:23     0:00:00
2     WESTERGREN Matilda     2008     Täfteå IK     00:06:56     0:00:32
3     OLOFSSON Maja     2008     Täfteå IK     00:07:08     0:00:45
4     LINDGREN Anna     2008     Tärna IK Fjällvinden     00:07:13     0:00:49
5     KANGAS Julia     2008     Tärna IK Fjällvinden     00:07:22     0:00:58
6     EK Wilma     2008     Tärna IK Fjällvinden     00:07:32     0:01:09
7     ÅSTRÖM Ella     2008     Täfteå IK     00:07:50     0:01:27
8     SJÖDIN Linn     2008     IFK Arvidsjaur Skidor     00:07:53     0:01:30
9     HAMPUSSON Molly     2008     Röbäcks SK     00:08:12     0:01:49
10     SVANBORG Elli     2008     Kågedalens SK     00:08:18     0:01:55
11     TIMBY Moa     2008     Täfteå IK     00:08:30     0:02:07
12     BERGGREN Molly     2008     Sorsele SK     00:08:43     0:02:20
13     HÄGGLUND Astrid     2008     Skellefteå SK     00:08:49     0:02:25
14     EDSTRÖM Meja     2008     Tärna IK Fjällvinden     00:09:00     0:02:36
15     LINDER Astrid     2008     Sorsele SK     00:09:53     0:03:29

H 9     
1     MALM Vilmer     2008     Täfteå IK     00:06:03     0:00:00
2     DANIELSSON Hugo     2008     Lycksele IF     00:06:22     0:00:19
3     TÖRNBLOM Einar     2008     IFK Umeå     00:06:26     0:00:23
4     WALLENIUS Nils     2008     IFK Umeå     00:06:31     0:00:27
4     LARSSON Axel     2008     IFK Umeå     00:06:31     0:00:28
6     LUNDSTRÖM Olle     2008     Skellefteå SK     00:06:55     0:00:52
7     GUNDALE Stellan     2008     Täfteå IK     00:07:03     0:00:59
8     MALM Emmet     2008     Skellefteå SK     00:07:29     0:01:26
9     MOOD Hampus     2008     Skellefteå SK     00:08:09     0:02:06
10     NILSSON Edvin     2008     IFK Arvidsjaur Skidor     00:08:24     0:02:20
11     JONSSON Herman     2008     Sorsele SK     00:08:25     0:02:22
12     HOLMLUND Birk     2008     Sorsele SK     00:08:31     0:02:28
13     ALSBÄCK Vilmer     2008     Lycksele IF     00:08:44     0:02:40
14     NORDIN Manfred     2008     Lycksele IF     00:09:07     0:03:03
15     ERIKSSON Melker     2008     Lycksele IF     00:09:52     0:03:49
16     WITTIKKO-ERMEBRING Karl     1900     Sorsele SK     00:11:05     0:05:02
17     ABRAHAMSSON Wilmer     1900     Sorsele SK     00:11:08     0:05:05

D 10     
1     PALOPÄÄ Line     2007     Arjeplogs Sport Klubb     00:06:45     0:00:00
2     JAKOBSSON Mina     2007     Lycksele IF     00:06:58     0:00:12
3     ÅREBÄCK Linnea     2007     Bolidens SK     00:07:16     0:00:30
4     ÅMAN Elvira     2007     IFK Arvidsjaur Skidor     00:07:49     0:01:03
5     BURMAN Meja     2007     Skellefteå SK     00:08:06     0:01:20
6     ÅSTRÖM Alice     2007     Vindelns IF     00:08:36     0:01:51
7     MALM Katja     2007     Skellefteå SK     00:08:48     0:02:03
8     ISAKSSON Aurora     2007     Sorsele SK     00:09:27     0:02:41

H 10     
1     PERSSON Frans     2007     Storumans IK     00:05:33     0:00:00
2     LUNDBERG Frans     2007     IFK Umeå     00:05:41     0:00:08
3     SAMUELSSON Axel     2007     Röbäcks SK     00:05:57     0:00:23
4     NORDIN Arvid     2007     Lycksele IF     00:06:23     0:00:49
5     VILHELMSSON Dennis     2007     IFK Umeå     00:06:34     0:01:00
6     ÅKERLUND Vidar     2007     Kågedalens SK     00:07:26     0:01:52
7     LUGNÉR Olle     2007     Skellefteå SK     00:08:21     0:02:47

D 11     
1     LUNDHOLM Maja     2006     Täfteå IK     00:08:53     0:00:00
2     ÅSTRÖM Ida     2006     Täfteå IK     00:09:05     0:00:11
3     JOHANSSON Anna     2006     IFK Umeå     00:09:38     0:00:44
4     MALM Nea     2006     Skellefteå SK     00:09:57     0:01:03
5     WESTERGREN Ebba     2006     Täfteå IK     00:10:22     0:01:28
6     LARSSON Tyra     2006     IFK Umeå     00:10:41     0:01:48
7     LUNDSTRÖM Elma     2006     Skellefteå SK     00:10:56     0:02:03
8     HENRIKSSON Elsa     2006     Skellefteå SK     00:10:58     0:02:04
9     HAMPUSSON Saga     2006     Röbäcks SK     00:11:15     0:02:22
10     ARVIDSSON Jennifer     2006     Skellefteå SK     00:11:27     0:02:34
11     LUNDQVIST Thea     2006     Kågedalens SK     00:11:39     0:02:46
12     EDMONDSON Ina Maddja     2006     Tärna IK Fjällvinden     00:12:56     0:04:02

H 11     
1     KRANE Lars     1900     Åga IL     00:09:43     0:00:00
2     GERMANN Marcus     2006     IFK Umeå     00:09:53     0:00:09
3     NORDIN Seth     2006     Lycksele IF     00:10:04     0:00:21
4     SVENSSON Edvard     2006     Vindelns IF     00:10:14     0:00:31
5     NORDMARK Walter     2006     Täfteå IK     00:10:27     0:00:44
6     ANDERSSON LIND Arvid     2006     IFK Umeå     00:12:02     0:02:19
7     ABRAHAMSSON Morgan     2006     Latikbergs IK     00:13:05     0:03:22

D 12     
1     WALLENIUS Nora     2005     IFK Umeå     00:09:29     0:00:00
2     SJÖSTRÖM LÖNNBACK Philippa     2005     Storumans IK     00:09:41     0:00:11
3     LARSSON Liv     2005     Tärna IK Fjällvinden     00:09:48     0:00:19
4     EK Fanny     2005     Tärna IK Fjällvinden     00:10:02     0:00:32
5     ÅKERLUND Vilja     2005     Kågedalens SK     00:10:17     0:00:47
6     NILSSON Thea     2005     Skellefteå SK     00:10:20     0:00:50
7     ÅKESSON Linn     2005     Täfteå IK     00:10:30     0:01:00
8     NILSSON Ebba     2005     Vindelns IF     00:10:36     0:01:06
8     BJÖRK Ida     2005     Skellefteå SK     00:10:36     0:01:07
10     KÄRRLANDER Emmy     2005     Täfteå IK     00:11:55     0:02:26
11     JANEHEIM Ida     2005     Sorsele SK     00:13:40     0:04:11

H 12     
1     TIMBY Otto     2005     Täfteå IK     00:08:21     0:00:00
2     MALM Elias     2005     Täfteå IK     00:08:40     0:00:18
3     TÖRNBLOM Ivar     2005     IFK Umeå     00:08:44     0:00:22
4     MOOD Hjalmar     2005     Skellefteå SK     00:09:35     0:01:14
5     CSIKY Wilgot     2005     Lycksele IF     00:09:40     0:01:19
6     VILHELMSSON Rasmus     2005     IFK Umeå     00:09:47     0:01:26

D 13     
1     NÄSLUND Elin     2004     Vårby IK     00:08:21     0:00:00
2     CRÜSELL Evelina     2004     Skellefteå SK     00:08:33     0:00:11
3     KRANE Maria     1900     Åga IL     00:08:49     0:00:28
4     BJURSELL Ronja     2004     Föreningen Norsjö Skidor     00:09:06     0:00:45
5     WESTERLUND Nora     2004     Vårby IK     00:09:20     0:00:58
6     BURMAN Ella     2004     Skellefteå SK     00:09:21     0:01:00
7     BJURSELL Leia     2004     Föreningen Norsjö Skidor     00:09:28     0:01:06
8     GUNDALE Brule     2004     Täfteå IK     00:09:50     0:01:29
9     LUNDQVIST Wilma     2004     Kågedalens SK     00:10:04     0:01:43
10     ZAKRISSON Freja     2004     Lycksele IF     00:10:17     0:01:55
11     NILSSON Alva     2004     Vindelns IF     00:10:19     0:01:58
12     HEDMAN Linnea     2004     Sorsele SK     00:11:59     0:03:37

H 13     
1     TÖRNBLOM Arvid     2004     IFK Umeå     00:07:37     0:00:00
2     NORDMARK Edwin     2004     Täfteå IK     00:07:56     0:00:19
3     ANDERSSON LIND Isak     2004     IFK Umeå     00:08:01     0:00:23
4     EDMAN Benjamin     2004     IFK Umeå     00:08:24     0:00:47
5     NILSSON Joel     2004     IFK Umeå     00:08:52     0:01:14
6     STENVALL Axel     2004     Storumans IK     00:09:14     0:01:36
7     WIDEBO Hampus     2004     IFK Umeå     00:09:34     0:01:56
7     GRUNDSTRÖM Linus     2004     Täfteå IK     00:09:34     0:01:57
9     BURMAN Vidar     1900     Skellefteå SK     00:09:57     0:02:19
10     HÄGGLUND Alexander     2004     Vindelns IF     00:13:53     0:06:15

D 14     
1     HENRIKSSON Elin     2003     Skellefteå SK     00:17:02     0:00:00
2     TORSHAGE Klara     2003     Vårby IK     00:17:08     0:00:05
3     BERGLUND Sanna     2003     Vårby IK     00:17:26     0:00:23
4     NILSSON Evelina     2003     IFK Umeå     00:18:21     0:01:19
4     VRETBLOM Alice     2003     IFK Umeå     00:18:21     0:01:19
6     JOHANSSON Wilma     2003     Föreningen Norsjö Skidor     00:20:49     0:03:47
7     ENESLÄTT Hannah     2003     Täfteå IK     00:28:22     0:11:20

H 14     
1     LUNDHOLM Isak     2003     Täfteå IK     00:15:22     0:00:00
2     BJÖRCK Hampus     2003     IFK Umeå     00:15:40     0:00:17
3     JUNES Jens     2003     IFK Umeå     00:16:09     0:00:46
4     SUNDÉN Viktor     2003     Strömnäs GIF     00:16:13     0:00:50
5     LÖFGREN Emil     2003     Täfteå IK     00:16:31     0:01:08
6     JOHANSSON Oskar     2003     IFK Umeå     00:16:35     0:01:12
7     MANNELQVIST Axel     2003     Vårby IK     00:17:17     0:01:54
8     ISAKSSON VESTERMARK Simon     2003     Skellefteå SK     00:20:04     0:04:41
9     SVENSSON Andreas     2003     Vindelns IF     00:20:31     0:05:08

D 15     
1     NILSSON Saga     2002     Skellefteå SK     00:17:10     0:00:00
2     GERMANN Tua     2002     IFK Umeå     00:18:21     0:01:11
3     VESTERLUND Elin     2002     Vännäs SK     00:18:41     0:01:30
4     LUNDGREN Julia     2002     Lycksele IF     00:19:09     0:01:58
5     ROSLUND Agnes     2002     Malå IF     00:20:32     0:03:21
6     BJURSELL Gisela     2002     Föreningen Norsjö Skidor     00:20:40     0:03:29
7     ZAKRISSON Alva     2002     Lycksele IF     00:24:12     0:07:01

H 15     
1     HOLMGREN Viktor     2002     Täfteå IK     00:16:01     0:00:00
2     NORDIN Laban     2002     Vårby IK     00:16:12     0:00:10
3     SAITTON Axel     2002     Vårby IK     00:16:40     0:00:38
4     NORDGREN Gabriel     2002     Vännäs SK     00:16:43     0:00:41
5     TRÄGÅRDH Jon     2002     IFK Umeå     00:17:37     0:01:35

D 16     
1     NILSSON Magdalena     2001     IFK Umeå     00:15:50     0:00:00
2     ÅREBÄCK Maja     2001     Bolidens SK     00:17:15     0:01:24
3     SCHOGSTER Linn     2001     IFK Umeå     00:17:57     0:02:06
4     SUNDÉN Malin     2001     Strömnäs GIF     00:18:18     0:02:27
5     NILSSON Elina     2001     Spöland Vännäs IF     00:19:02     0:03:11

H 16     
1     EDMAN Jonathan     2001     IFK Umeå     00:14:46     0:00:00
2     STRÖMBERG Simon     2001     Täfteå IK     00:14:53     0:00:06
3     WESTERGREN Linus     2001     Täfteå IK     00:15:12     0:00:26
4     KARLSSON Erik     2001     IFK Umeå     00:15:13     0:00:26
5     CSIKY Fabian     2001     Lycksele IF     00:15:57     0:01:10
6     GREUS NILSSON Gustav     2001     Skellefteå SK     00:18:05     0:03:19

D 17-18     
1     ABRAHAMSSON Klara     2000     IFK Umeå     00:17:07     0:00:00
2     FRIDMAN Kristina     2000     Spöland Vännäs IF     00:17:38     0:00:30
3     KONRADSSON Jasmine     2000     Lycksele IF     00:18:46     0:01:38
4     BÄCKSTRÖM Nora     1999     Robertsfors IK     00:18:47     0:01:40

H 17-18     
1     KARLSSON Simon     1999     IFK Umeå     00:27:39     0:00:00
2     ÅREBÄCK Oscar     1999     Bolidens SK     00:29:20     0:01:40
3     NORDGREN Emrik     1999     IFK Umeå     00:31:01     0:03:21
4     WESTERLUND William     1999     Byske SK     00:33:11     0:05:31
5     WIKSTRÖM Pontus     2000     Hägglunds Ski Team SK     00:33:39     0:05:59

H 19-20     
1     KARLSSON Albin     1998     Skellefteå SK     00:32:15     0:00:00

D 21-     
1     LINDBERG Sofia     1992     Robertsfors IK     00:32:31     0:00:00
2     FREDRIKSSON Malin     1992     Lycksele IF     00:40:32     0:08:00

H 21-     
1     FREDRIKSSON Marcus     1996     Lycksele IF     00:40:57     0:00:00
2     LARSSON Tor     1985     Tärna IK Fjällvinden     00:41:27     0:00:30
3     OSKARSSON Andreas     1981     Sorsele SK     00:43:13     0:02:16
4     OSKARSSON Erik     1987     Sorsele SK     00:44:06     0:03:09
5     JOHANSSON Lars     1981     Lycksele IF     00:45:49     0:04:52
6     ERIKSSON Jonatan     1991     Lycksele IF     00:48:44     0:07:47
7     ÅKERLUND Martin     1981     Kågedalens SK     00:49:55     0:08:57
8     ÅREBÄCK Hans     1967     Bolidens SK     00:50:10     0:09:13
9     DANIELSSON Johan     1979     Lycksele IF     00:52:45     0:11:48

H 21- Motion     
1     NILSSON Christofer     1900     AXA SC     00:33:27     0:00:00
2     BRÄNNLUND Henrik     1900     Sorsele SK     00:34:30     0:01:02
3     ERIKSSON Johan     1900     Lycksele IF     00:37:12     0:03:44
4     LUGNÉR Peter     1971     Skellefteå SK     00:41:11     0:07:43
5     FROM Magnus     1900     Sorsele SK     00:52:06     0:18:38

 

Del |
20210207, WESTBERG, Karl-Johan 003 (kopia)

Norge favoriter, men mest öppna distansen

sweski.com tippar VM: Teamsprint fristil herrar:

Herrarnas teamsprint i Oberstdorf är kanske den mest öppna distansen i årets VM, men det skall mycket till om Sverige tar en medalj även om man var på pallen i världscupen i Ulricehamn.
Norge är favoriter att försvara guldet från Seefeld 2019, men det är flera utmanare som kan ta guldet från norrmännen. Det är dock tveksamt om Sverige är en av dessa.

 

Les mer
20210207, DAHLQVIST-SUNDLING 001 (kopia)

Sverige guldfavoriter också utan Linn

sweski.com tippar VM: Teamsprint fristil damer:

Linn Svahn är petad till söndagens VM i teamsprint. Vem hade trott det för två dagar sedan?
Men duon Maja Dahlqvist och Jonna Sundling är ändå favoriter att försvara det guldet som Maja tog tillsammans med Stina Nilsson i Seefeld för två år sedan.
Slovenien är troligen största utmanaren.

 

Les mer
20210207, BJORNSEN-SUNDLING-UREVC 001 (kopia)

FIS ändrar reglerna i söndagens VM-lopp

FIS ändrar reglerna i söndagens teamsprint i VM i Oberstdorf. Det på grund av det varma vädret som kan göra att det blir skillnader i föret från den ena semifinalen till den andra.
Nu går fyra lag vidare från varje semifinal.

 

Les mer
20190306, D17-18 3 bästa JSM (kopia)

Inget USM eller JSM som planerat

Samtliga ungdoms- och juniortävlingar ställs in:

Folkhälsomyndigheten har presenterat nya regler och riktlinjer kopplat till att begränsa smittan av Covid-19, vilket får till följd att Svenska Skidförbundet från och med 1 mars 2021 ställer in samtliga ungdoms- och juniortävlingar.

Svenska skidförbundet ställer in samtliga ungdoms- och juniortävlingar.

 

Les mer
20210227, POROMAA William (kopia)

Stark VM-debut av William Poromaa

Bolshunov kämpade ner hela Norge i VM:

William Poromaa tappade skidan, kom tillbaka och kämpade sig til en stark top-10-placering i sin VM-debut i Oberstdorf. En imponerande start på mästerskapen av förstaårssenioren från Åsarna, som såg klubbkompisen Jens Burman som 11:a.
Alexander Bolshunov fick äntligen sitt individuella VM-guld efter att han kämpade ner fem (!) norrmän på slutet.

 

Les mer
20210129, KARLSSON, Frida 040 (kopia)

Frida silver med fall, Ebba brons i skiathlon

Therese Johaug avgjorde i skidbytet:

Therese Johaug avgjorde VM:s skiathlon i skidbytet där hon fick drygt fyra sekunders ledning till Ebba Andersson och aldrig såg sig tillbaka.
Men Sverige tog silver genom Frida Karlsson som imponerade stort efter ett fall och brons till Ebba Andersson som hela tiden fanns med i täten.
Och lika glädjande: Charlotte Kalla har hittat VM-formen! Slutade urstark 5:a.

 

Les mer
20200318, KORSGREN Lina VL20 (kopia)

Kalabalik då Lina äntligen vann Tjejvasan

Lina Korsgren vann äntligen Tjejvasan.
Men hon fick lämna över segerkransen till Britta Johansson Norgren.
Som fick lämna tillbaka den till Lina efter några minuter.
Det blev full kalabalik i målområdet efter målgången i Mora.

 

Les mer
20210226, BOLSHUNOV inför VM 30 km (kopia)

Äntligen dags för guld till Bolshunov?

sweski.com tippar VM: Skiathlon 30 km herrar:

Herrarnas 30 km skiathlon blir ingen svensk medaljdistans. Frågan är heller om Alexander Bolshunov äntligen skall få sin individuella guldmedalj eller om Norge skall fortsätta dominera som dom gjorde i Seefeld 2019.
Titelförsvarare är Sjur Røthe och han kan mycket väl vinna igen.

 

Les mer
20200310, Birken inställt (kopia)

Birken inställd, ersätts av Vålådalsrennet

Visma Ski Classics:

Norges extrema covid-19-restriktioner sätter krokben på Birkebeinerrennet som nå har ställts in både för elit och motionärer. Visma Ski Classics förlorar därmed en tävling och ersätter den med Vålådalsrennet i Sverige den 20 mars.

Les mer
20210129, JOHAUG, Therese 012 (kopia)

Johaug vinner – Sverige tar medalj

sweski.com tippar VM: 15 km skiathlon damer:

Jag ser ingen som kan hota Therese Johaug under dom förhållanden som råder i VM-spåren i Oberstdorf nu. Hon hade kanske önskat sig en hårdare bana, men backarna bör vara tillräckliga för att rycka ifrån och lämna dom andra bakom.
Sverige bör ta medalj, Ebba Andersson och Frida Karlsson är givetvis hoppen.

 

Les mer
20200222, Tjejvasan start (kopia)

100 tjejer kämpar – Lina jagar segern

Jubileum för TV-sända Tjejvasan:

2021 är ett jubileumsår för Tjejvasan – världens största skidtävling för kvinnor – då SVT för tionde året i rad direktsänder loppet. Sedan premiären 1988 har 189 455 deltagare genomfört Tjejvasan. I år står enbart 100 elitåkare på startlinjen som en anpassning till rådande pandemi. 

 

Les mer
20201128, SKOTTHEIM, Johanna (kopia)

Johanna Skottheim petas till VC

Skidskyttarna laddar om och åker till Tjeckien:

Skidskyttarna laddar om efter VM i Pokljuka och nästa uppgift är världscupen i tjeckiska Nove Mesto na Morave. Där blir det tävlingar två veckor efter varandra innan Östersund avslutar säsongen med sin nya världscup.
Sveriges trupp är uttagen och Johanna Skottheim har petats från VM-laget.

 

Les mer
20181214, HOEL, Johan 002 (kopia)

Stark norrman till Team Nordic Athlete

Team Nordic Athlete förstärker teamet på herrsidan med den starke norrmannen Johan Hoel.
Den 26-årige Hoel blir därmed lagkamrat med teamets norska lagkapten Morten Eide Pedersen i bland annat Vasaloppet.
Den tidigare juniorvärldsmästaren Johan Hoel var 6:a i Birkebeinerrennet 2018 och 2:a i Reistadløpet 2019.

 

Les mer
KEKs-kronika

Grattis Jonna – nu ställer du till det!

Krönika:

Grattis Jonna!
Världsmästare i sprint.
Det är en bra titel.
Men nu ställer du till det för fortsättningen på VM i Oberstdorf.

 

Les mer
20210225, SVENSSON Oskar (kopia)

Oskars gambling gick helt fel

Trippel Norge i herrarnas sprintfinal och:

Oskar Svensson tokchansade i VM-finalen i sprint. Han ställde upp utan fästvalla och försökte göra som i Tour de Ski i Val Müstair. Men det funkade inte alls den här gången och svensken var chanslös i finalen.
Istället dominerade Norge totalt. Johannes Høsflot Klæbo försvarade sitt VM-guld och fick med sig Erik Valnes och Håvard Solås Taugbøl på pallen.

 

Les mer
20210225, SUNDLING Jonna 002 (kopia)

Jonna Sundling vann VM-guld i sprint

Jonna Sundling utklassade alla och vann VM-guldet i sprint.
Vilken öppning på årets VM för Sverige.
För när favoriterna Linn Svahn och Maja Dahlqvist båda föll i semifinalen klev Jonna fram och visade sig som den absolut bästa i vårsolen i Oberstdorf.
Och hon fick med sig VM-debutanten Johanna Hagström som fyra.

 

Les mer
20210206, GRATE, Marcus 001 (kopia)

Svenskarna vidare utan att imponera

Dom fyra svenska herrarna gick vidare från sprintprologen i VM i Oberstdorf, men det var utan att imponera och på håret för ett par. Bäst var Marcus Grate på en 15:e plats medan både Oskar Svensson och Anton Persson var nära att åka ur.
Johannes Høsflot Klæbo var överlägsen och vann med tre och en halv sekund före lagkompisen Erik Valnes.

 

Les mer
20180128, HAGSTRÖM, Johanna 029 (kopia)[1]

Johanna – ”världsmästare” i sprintprologer

Alla fyra svenskorna top-8 i kvalet:

Johanna Hagström är världens bästa prologåkare i sprint. När VM i Oberstdorf inleddes tog hon sin tredje raka seger och bevisade åter igen att hon slår alla när det drar ihop sig till individuell sprintstart.
Alla dom fyra svenskorna gick vidare utan problem. Placeringarna 1, 4, 5 och 8 ger inga mindre medaljförhoppningar än man hade innan kvalet.

 

Les mer
20180318, KLÆBO, Johannes Høsflot finish 001 (kopia)

Norge dominerar herrarnas sprint

sweski.com tippar VM: Klassisk sprint herrar

Vi tror Sverige dominerar damernas sprint, men vi är också övertygade om att Norge dominerar minst lika mycket på herrsidan.
Det finns flera orsaker till det.
Och vår favorit är inte så överraskande: Johannes Høsflot Klæbo är vår segrare.

 

Les mer
20210207, DAHLQVIST-SVAHN 008 (kopia)

Tror på svensk succé direkt

sweski.com tippar VM: Klassisk sprint damer

VM:s första längdtävling med medaljer är damernas klassiska sprint.
Vi tror på svensk succé direkt och sätter våra pengar på Linn Svahn, som kommer till Oberstdorf med både toppform, självförtroende och vinnarskalle.
Men det blir en utmanande sprint där mycket kan påverka resultatet.

 

Les mer